Çfarë thonte Mulla Idriz Gjilani dikur para popullit te vete e çfarë po na thojne sote disa gazetar e intelektual fanatik e primitiv

29. 07. 2020

“Pa Shkollim nuk ka fe të mirëfilltë”, “Nxënësit tonë nuk duhet të mësojnë vetëm për leximin e Kur’anit, por edhe për njohjen e mjeshtërisë së shkrimit.Ata duhet t’i nisim në rrugën për të njohur islamin dhe jo për ta prezantuar si dicka statike”, “Të ndihmojmë njëri-tjetrin me fjalë, me penë, me pasuri, të duhemi si vëllezër”.

“Pa një atdhe të lirë feja nuk mund të mbahet kurrë, nuk mund të ushtrohet”, “Lexoni sa e mirë dhe sa e kuptueshme është feja islame, kur shpjegohet shqip e drejte në gjuhën e Zotit për shqipëtarët”.

“Kemi tri fe, por kemi një Atdhe të përbashkët, një gjak vëllazëror, një gjuhë, një diell e një Zot. Detyrë, mbi detyra e kemi bashkimin dhe mbrojtjen e Atdheut”, thonte dikur Mull Idriz Gjilani para popullit te vete.

E sote si shprehen shumica e klerikeve tane te feve qe u perkasin, si shprehen politikanet ne politike, si shprehen nje pjese e intelektualeve fanatik qe i perkasin njeres prej fese krishtene katolike apo ortodokse dhe fese islame muslimane, si shprehen disa gazetar qe i thojne vetit intelektual e gjysem intelektuale fanatik te ndryshme fetar e politik?! Jo kurr s`iq ishte shpreh dikur Mulla Idriz Gjilani, kombetarisht, fetarisht, butesisht, humanisht , vellazerisht dhe atedhetarisht, por fanatiket fusin perqarje, urrejtje dhe fyerje mbi baza fetare ne mes vellezerve shqiptar te nje gjaku, te nje gjuhe dhe te nje atdheu.

Lexusi im i dashur, Kombi mbi te gjitha, pastaj vijne tjerat me radhe.”Ta ndihmojme njeri tjetrin, me fjale , me pene, me pasuri dhe te duhemi si vellezer”, thonte Mulla idriz Gjilani.

Po ashtu ai thonte:” Pa nje atedhe te lire feja nuk mund te mbahet kurr dhe nuk mund te ushtrohet. Sa e mire e sa e kuptueshme eshte ajo kur shpjegohet shqip, ne gjuhen e Zotit per shqiptaret”. Mulla Idriz Gjilani thonte edhe ket:” Kemi tri fe, por kemi nje Atedhe te perbashket, nje gjak vllezeror, nje gjuhe, nje Diell e nje Zot. Detyre, mbi detyra e kemi bashkimin dhe mbrojtjen e Atedheut”.

Kete mesazh nuk u shkon ndermend te na japin ata qe ne gjak e ne shpirte e kane perqarjen fyerjen, shkatrrimin e unitetit kombtar,  pengimin e zhvillimuit te tij dhe te cilet jane shite per pak pare, tia bejne kete te zeze popullit shqiptar dhe atdheut te vete.                                                                         Paqin faaqen e zeze dhe i vfart gjaku i derdhur lum i shqiptare i madh e i vogel dhe gjaku i deshmoreve qe e dhane jete per liri e per atdhe! I juaj, mesuesi Isë

Mirenjohja, falenderimi dhe rrespekti më kane bere te lumtur dhe krenar

27. 07. 2020

U jam mirenjohes, falenderues dhe respektues botes, popullit dhe familjes sime te dashur, mes te cileve jam rrite, edukuar dhe kam perfituar te mira vitale e jetike prej tyre.

Qe te mos mjaftohem vetem me fjalet mirenjohje, falenderim e respekt kam bere e po bej perpjekje, mirenjoihjen, falenderimin dhe respektin qe e kam per boten, popullin tim te dashur dhe per familjen, ta deshmoi permes nivelit te sjelljeve te mija dhe permes nivelit te kontributdhenjes gjate jetes qe mu ka dhene rasti te desdhmohem ne misionin e shejte te mesimdhenesit duke u angazhuar me zemer e shpirt ta jap kontributin tim, ne edukimin dhe arsimimin e gjeneratave te reja te shkolles shqipe dhe ne mirembajtjen e duhur te atmosferes se ngrohte e te dashur dhe mirembajtjen e zhvillimit dhe edukimit sistematik te familjareve e posaqerisht te femijeve sipasardhes te mij, qe per asnje qast nuk ua kam kthyer shpinen dhe interesimin per ta.

E kam shume te kjarte qe nuk kam mujte ti bej mrekullite ne edukimin e arsimimin e gjeneratave te reja, nuk kam mujte ti bej mrekullite per familjen, per popullin e per boten, por jam mese i bindur qe e kam bere ate te mire qe i kam pas mundesite e diturine ta bej.

Me vetedije e me qellim nuk i kam bere keq botes, popullit shqiptar, as familjes sime te dashur, trashigimtar i te ciles jam, sepse e kam ndjere te turpshme, jo njerezore, jo morale, jo humane e jo kombtare ta keqperdor rriten, edukimin, arsimimin e shume e shume te mira tjera qe i kam perfituar nga bota, nga populli shqiptar dhe nga familja ime e dashur.

Me kete lumturi modeste e kam mbeshtjelle trupin tim dhe menyren e te jetuarit, qe ma ka mundesuar mirenjohja, respekti e falenderimi ndaj atyre qe kam perfituar te mira dhe ndaj kontributit modest dhene per boten, per popullin shqiptar dhe per familjen time gjate perpjekjes per ti shpaguar te mirat qe i kam marr nga faktoret ne fjale. I juaj, mësuesi Isë

Jemi apo nuk jemi mirenjohes ndaj atyre qe na rriten e na edukuan

26. 07. 2020

Eshte parimore, e njerzishme, humane, morale e kombtare tu jemi mirenjiohes atyre qe na rriten, na edukuan dhe na pergatiten per jete qe ta organizojme sa më njerezishte, e sa më profesionalisht, te jetojme te barabart e si njerze dhe ti perfitojme te mirat e kesaj bote te cilat na takojne .

Mirenjohja eshte temel mbi te cilin ndertohet lumturia, njerzishmeria, dinjiteti e ndershmeria e paster e secilit individ, pa te cilat asgje e kendeshme dhe e lumtur nuk arrihet gjate jetes.

Nese i bejme pyetje vetit sa jemi mirenjohes, sa jemi te pergatitur e te gatshem tua kthejme te miren me te mira qe i kemi marr nga familja, nga shkollimi, shoqeria dhe nga populli te cilit i takojme, vertete mbetet shume per te deshiruar, sepse doren ne zemer, me shume kemi marr sesa po japim, ne vende qe te ndodh e kunderta.

Ne kete nivel te paekuilibruar, ku më shume marrim sesa japim na ka sjelle mosmirnjohja e asaj qe kemi marr gjate jetes nga tjeret, duke u nis prej familjes e deri te populli ne pergjithesi, na ka sjelle kultivimi i lakmise se shemtuar, egoizmit te pasocializuar, kultivimi i mos respektit, mos dhenjes se kontributit ndaj atyre qe kemi marr si ne familje, ne rrethin ku jetojme, ne vendin e punes qe kemi marr pergjegjesi morale, profesionale, kulturore, shkencore, politike dhe fetare.

Mosmirnjohesit nuk jane njerze te lumtur me ate qe e posedojne, jane grabites, te pangopshem, jane te korruptuar, te pandershem, kriminel te llojeve te ndryshme, vrastar, te pabese, tradhtar, xheloz, nervoz, inatqor, perqares, hakmarres dhe ne fund vetevrases apo skandaloz te nje tragjedie ne dem te tjereve,sepse nuk i besojne askujt, nuk i besojne as Zotit.

Mjer familja, rrethi ku jetojne, mjer shoqeria, vendi i punes, mjer shteti dhe kombi qe i ka ne mesin e vete mosmirenjohesit, kategorin më kontraverze, me zhvatese, më te korrfuptuar, më te trisht e te prisht dhe më te panjerzishme te kesaj shoqerie. I juaj, mësuesi Isë

22. 07. 2020

22. 07. 2020
Njeriut qe i mungon ndjenja e mirenjohjes ndaj gjerave qe i posedon gjate jetes dhe ndaj kontributit te tjereve, mes te cileve jeton e gjalleron, njeriut qe i mungon ndjenja e faljes se atyre qe rastesisht i kane bere keq gjate jetes dhe i mungon ndjenja e kontributedhenjes per veteveten, per familjen, per rrethin ku jeton dhe per vendin e punes, deshmon kjarte se nuk e ka te formuar, te gdhendur e te kultivuar sa e si duhet sistemin e te jetuarit i lumtur, me dinjitet, me optimizem, respekt e me dashuri gjate jetes.

Mosmirenjohesit njihen me veprimet e veta destruktive, qe sjellin telashe e kokeqarje ne familje, ne vendin e punes, ne rrethin ku jetojne e veprojne, duke keqperdor poziten, profesionin dhe pergjegjesine qe e ka, ne menyren më banale e më jo njerzore.

Mosmirenjohesit jo vetem qe nuk kane ndjenja ti falin tjeret, per ndoj gabim qe ua bejne atyre, por rebelohen e hakmerren ne menyren me te eger te mundeshme dhe nuk falin.

Hakmaresit jo vetem qe nuk kane ndjenja per te fale e per te mirekuptuar, por ata nuk kane ndjenja as per ta dhene kontributin e vete ne rrethin ku jetojne, por perkundrazi ata zhvatin e shkaterrojne çdo gje qe gjejne perpara, te presin ne bese, shpiunojne tek hasmi, bashkpunojne me hasmin, tregtojne e bejne tugjarllak me pjese te atdheut e me pasurine e tij dhe, e shkaterrojne tersisht shtetin dhe atedheun ku jetojne.

Shoqerise njerezore qe i mungojne mirenjohesit, falesit, tolerusit, mirekuptusit, bashkpunusit dhe kontributedhenesit, ne skenen e saje politike, institucionale, kulturore e fetare, ne ate shoqeri mbizoteron korrupcioni, krimi i organizuar politik, ekonomik, shendetesor, juridik , arsimor, kulturor e fetar. I juaj, mësuesi Isë

Kush eshte më budalla, politikanet qe i kemi ne balle apo ne qe po u shkojme prapa

21. 07. 2020

Populli ka thene:” Jepja pushtetin njeriut per ta pare sa eshte njeri e sa jo”, sa eshte i menqur e sa budalle, sa i ndershem e sa i pandershem, sa intersgji e egoist e sa jo, sa trim e sa qyqar, sa i drejte e human e sa jo, sa atdhetar e sa tradhtar.

Ky mendim i arte i popullit eshte deshmuar praktikisht per nga vertetesia e tij, ne secilen qeveri qe kane marr pjese politikanet tane shqiptar, si para luftes kur ishim nen pushtim latino-romak, heleno-bizantin, sllavo ortodoks, turko-aziatik, si ne kohen e mbreterise serbo-kroato-sllovene, si ne kohen e komunizmit titist e rankoviqian, si ne kohen e komunizmit ruso-stalinist e Enverian, si ne kohen e pasluftes qe dy dekada me radhe, eshte vertetuar katerciperisht sa hiq politikan kishim e kemi ne balle!

Hiqi i politikes dhe politikaneve tane shqiptare eshte deshmuar e po deshmohet permes humbjes se teritoritoreve tone, permes mos mbrojtjes se qytetareve nga burgosjet, torturat, dhunimet e vrasjet e ndryshme, nga perzenja prej trojeve te tyre prej gjelateve pushtues me te cilet jemi te rrethuar.

Permes instalimit te korrupcionit ne shtetin tone dhe institucione te ndryshme shtetnore e private, si askush më shume per rreth nesh, permes krimit te organizuar politik, ekonomik, shendetesore e arsimor.

Permes dhenjes se avantazhit te pushtuseve tane duke nenshkruar marrveshjen e demarkacionit me Malin e Zi, ku humben mbi 8200 hektar toke, duke nenshkruar marrveshjen e asociacionit te komunave serbe me kompetenca shtetnore kunder kushtetutes sone.

Duke neshkruar ekstra teritor per kishat serbe dhe duke i humbur mbi 2000 hektar toke me maqedonin e veriut, duke bere bisedime te fshehta qe te ndahet Kosova e veriut nga ura e Ibrit e tutje, te behet minishngeni i Serbise Rama-Vuçiç ne dem te Kosoves, e shume e shume tjera marifetllyqe te turpshme e antikombtare, te mos them tragjike per ne shqiptaret. I juaj, mesuesi Isë

“Per ta pushtuar e nenshtruar nje popull më pare shkaterroja edukimin e arsimin e tij”

19. 07. 2020

Politikbersit dhe udheheqesit e arsimit dhe edukimit tone kombtar nga larte poshte e anasjelltas po e politizojne dhe po e shkatrrojne edukimin, arsimin dhe shkollen shqipe, njejte siq bene pushtusit e popullit iliro-shqiptar neper dekada e shekuj, qe synim paresor e kishin shkaterrimin e institucioneve tona arsimore- edukative, me synimin qe ta perqajne, ta sundojne, ta nenshtrojne e ta asimilojne më lehte kete popull.

Kjo dukuri e shemtuar nuk lene kurrfar hapsire qe te dyshojme ne perhapjen e saje te vrazhde ditadites neper institucionet tona edukative-arsimore nga larte poshte dhe anasjelltas, permes menyres se shpalljes se vendeve te punes qe i shpallin konkurset neper DKA-te e Komunave tona, ku nuk respektohen fare ligjet dhe kriteret e konkurseve, mbi te cilat shkelin me dy kembet, duke manipuluar me to, ne pershtatje me familjaret e politikberseve dhe udheheqesve te arsimit, me farefisni e miqesi te tyre dhe me pershtatjen per militantet partiak qe u sherbejne politikberseve dhe korrupcionit te niveleve te ndryshme, ne dem te kuadrit profesional, kualifikimit, pergatitjes dhe ne dem te organizimit te procesit te mirfillt edukativ e mesimor.

Kriteri i zgjedhjes se kuadrit neper keto institucione, eshte partiak, familjar, farefisnor, miqesor e korruptues, duke mos e qare koken aspak per respektimin e kritereve pedagogjike, didaktike, metodike, psikologjike e metodologjike te pergatitjes qe e posedon kuadri mesimdhenes e ai udheheqes dhe kuadri profesional pedagogjik e psikologjik i menagjimit te procesit organizativ mesimor, i cili pranohet ne nje institucion te caktuar per lendet mesimore, per udheheqje dhe per percjellje profesionale te procesit organizativ mesimor ne nivel te shkolles. Shkurt shprehur kuader i pranuar me direktivat nga larte poshte, sikur keto institucione te ishin prone private e tyre.

Kjo dukuri e shemtuar eshte perhap edhe me rastin e regjistrimit te nxenesve e studenteve neper shkolla e univerzitete, neperr qerdhe e parashkollore, pa kurfar kriteri profesional, pedagogjik e psikologjik, por sipas perkatesive politike, familjare, farefisnore, miqesore e korruptive. Po ashtu kjo shemtire e ka perfshire edhe notimin, cilesimin dhe kalushmerine e nxenesve dhe studenteve duke shkelur me dy kembet mbi çdo kriter pedagogjik, psikologjik e metodologjik te notimit ,cilesimit e kalushmerise. Te mos them kriteret hudhen pa pike meshire ne kantat e berrllogut, per te zene vend kryesor anarhija e mospergjegjesia para ligjit, vendit te punes dhe para institucionit ku punohet e mesohet.

Shemtija ne fjale eshte perhap si virus edhe ne paisjen e institucioneve tone edukative e arsimore, me kebinete e mjete te duhura e te nevojshme mesimore, permes injorimit e korrupcionit duke abuzuar me tender te ndryshem per interesa personale. Ka depertuar poashtu edhe ne menyren e hartimit dhe perpilimit te korikulave te ashtuquajtura apo planpromeve dhe ne menyren e hartimit dhe perpilimit te teksteve, literatures dhe doracaket ndihmes shkollor duke mos i perfillur fare kriteret pedagogjike, didaktike, metodike, psikologjike e metodologjike gjate hartimit dhe perpilimit te tyre.

Per ti dhene vule kesaje shemtije qe i ka kapluar institucionet tona edukative e arsimore dhe politikbersit e udheheqesit e ketyre institucioneve, deshmon kjarte bllokimi dhe politizimi i derpertimit te kuadrit te mirefillte e profesional ne to, bllokimi i sherbimit pedagjik e psikologjik profesional neper shkollat tona. Bllokimi i shpalljes se vendeve te punes se pedagogut dhe psikologut, si domosdoshmeri e kohes dhe si kuader profesional per shkollat tona, duke e lene tersishte ne anarhi qeshtjen e organizimit te procesit te mirfillte mesimor, e sherbimit profesional te punes me nxenes dhe zigjidhjen profesionale te problemeve te ndryshme rreth angazhimit te nxenesve ne mesim, rreth suksesit te tyre dhe rreth disiplines neper oret mesimore dhe problemeve te ndryshme qe u dalin nxenesve, mesimdhenesve dhe prinderve te nxenesve, e shume e shume probleme tjera organizative brenda nje shkolle. I juaj, mësuesi Isë

Nuk eshte e dinjitetshme as e dobishme te jetojme me kodime te vjetruara e te huja

16. 07. 2020

Rikodimi i mendimeve, bindjeve, besimeve e veprimeve qe u ka skaduar koha dhe zavendesimi i tyre me mendime, bindje, besime e veprime qe shkojne pershtat me kerkesat e kohes, eshte domosdoshmeri e menquri e jona.

Transformimi sistematik i botes sone emocionale, intelektuale, sociale, humane, morale e kombtare, mundeson ndjenje te re fuqie, rritje e ndryshim te duhur e dinamik, mundeson deshire te madhe e te zjarrte dhe vullnet te forte, guxim e dashuri brenda nesh, qe te bejme më shume, te jemi e te kontribojme më shume dhe te rrezistojme aq sa ka nevoje per favoret tona gjate jetes.

Pose bem rikodimin dhe transformimin sistematik te vetevetes, do te zhytemi pa dashjen tone e do te permbytemi ne Oqeanin e mendimeve, bindjeve, besimeve dhe veprimeve qe u ka skaduar koha, duke mbete qesharak perballe botes perparimtare, me nivelin tone te ulte edukativ, intelektual, emocional, moral, human, social e kombtar, duke u derigjuar nga mungesa e mirefillte e deshires, dashurise, vullnetit, guximit dhe menqurise per jeten.

Qenjet e arsyeshme njerezore nuk ia lejojne vetit tu ngulitet ne koke skadenca e mendimeve, bindjeve, besimeve dhe veprimeve qe nuk jane te pershtatshme, nuk jan produktive, te dinjitetshme e te frytshme per kohen. Nuk i lejojne vetit ndjenja e emocione zhgenjimi, nenshtrimi e perqmimi. Nuk i lejojne vetit tretjen ne humnere te deshires, dashurise, vullnetit, guximit e menqurise per jeten, qe te mos bejne kurgje, te mos jene dikushi dhe te mos kontribojne asgje, duke pranuar te jetojne si bari steril veshur per rreth trupave te lisave te mdhej. Lis më te madhe se veteveten nuk duhet pranuar aske, sepse e poshtrojme veten me menyren e te jetuarit si bari steril. I juaj, mësuesi Isë

Nuk priten te mira pos te kqija nga keta politikane qe i patem dhe i kemi ne balle te politikes

15. 07. 2020

Nuk priten te mira pos te kqija per shqiptaret qe po e perkrahin frymen shkatruse te politikes qe e kemi ne balle per dy dekada me radhe.
Politika e politikanet qe e kane instaluar korrupcionin, krimin e organizuar, nepotizmin apo familjarizmin, nuk i sjellin asgje te mire atdheut dhe popullit, pos shkatrrimit total dhe varferise ekstreme.

Derisa tu shkojme prapa e ti perkrahim politikanet te cilet e nenshkruan marrveshjen e demarkacionit me Malin e Zi, ku si pasoi i humbem mbi 8200 hektare toke ne teritorin e Kosoves. Derisa tu shkojme prapa e ti perkrahim politikanet qe e nenshkruan marrveshjen kunder kushtetuse te themelimit te asociacionit te komunave me shumice serbe dhe me kompetenca shtyetnore.
Derisa tu shkojme prapa e ti perkrahim politikanet tane qe e kane nenshkruar lejimin e ekstra teritorit per kishat ortodokse serbe, te uzurpuara dhunshem nga pushtimi fashist serb, nuk pritet asgje e mire per shqiptaret, pos te kqijave e te zezave sistematike.

Derisa ti perkrahim e tu shkojme prapa politikaneve tane shqiptare qe bejne marveshje sekrete e kriminale me Kriminelin Vuçiç per ta ndare Kosoven me Serbine e Shqiperine dhe per ta themeluar minishengenin Serbi-Shqiperi- maqedoni e veriut, nuk pritet asgje e mire, asgje e bardhe, asgje e ndershme dhe asgje kombtare e njerezore, pos te kqijave, te zezave, te pandershmeve, kunder kombit e kunder njerezores.

Gjitha keto tmerre qe i perjetoi e po i perjeton Kosova, shteti dhe populli i saje, mbi 50% te fajit i ka populli, qe e perkrahu e po e perkrah ploitiken e politikanet e qeverise PRONTO dhe PAN, per dy dekada me radhe, duke e genjyer veten, se do te kete diçka njerezore, humane, sociale, morale e kombtare prej ketyre politikaneve sociopat, qe vet i kemi vuar ne balle te skenes sone politike dhe i kemi perkrahur. I juaj, mësuesi Isë

Pa ekuilibrim te zonave jetesore nuk ka sukses e as lumturi per ne

13. 07. 2020

Te kemi lumturi e sukses gjate jetes, eshte i domosdoshem ekuilibri i zonave jetesore permes percaktimit te vizionit, bindjeve , besimeve, strategjive dhe qellimeve e veprimeve tona per secilen zone, qe mos ti nenshtrohemi anarhise gjate te jetuarit, por te kemi percaktime e plane te pershtatshme per secilen zone jetesore, ku secila ka ndikim te madhe ne menyren dhe ne cilesine e modelimit tone te te jetuarit.

Shume prej nesh bejme jete jo te ekuilibruar sa e si duhet, ku ne njeren ane kemi shume pasuri materiale, e ne tjetren ane mardhenje jo te mira e jo te lumtura familjare, kemi shendet te mire e ne anen tjeter jemi zhytur ne borgje, kemi kariere te ngritur, por ndjehemi zemerthyer dhe te vetmuar. Keto jane disa prej fakteve qe deshmojne nje jete jo te ekuilibruar, ku fitojme ne nje zone te jetes e ne shume tjera humbim.

Te kota do te ishin perpjekjet tona qe te arrijme sukses e lumturi gjate jetes, nese nuk kemi ekuiliber te duhur dashurie mes partnerit dhe mes femijeve tane e familjareve tjere, nese nuk kemi raporte te mira e te sinqerta mes miqeve e dashamireve, nese nuk shetisim ne natyre brenda e jashte vendit, nese nuk e kemi ne nivel te duhur mjedisin ku jetojme, si brenda shtepise, jashte saje e ne rrethin tone, nese nuk e mirembajme si duhet shendetin fizik, psikik, intelektual, emocional, moral, human, social e kombtar, nese nuk e ngrisim dhe nuk e permiresojme jeten intelektuale, aftesite e talentet tona, nese nuk e ngrisim, humanizojme, socializojme jeten shpirterore, nese nuk e humanizojme, persosim dhe nuk e ngrisim karieren tone profesionale, kulturore, historike, shkencore e krijuse, nese nuk e permiresojme nivelin e jetes ne familje dhe nivelin e jetes ne komunitet duke i permiresuar raportet mes tyre.

Per ta bere realitet ekuilibrin e zonave te jetes duhet shfrytezuar literaturr profesionale e shkencore te pasaqme qe flitet ne menyre shkencore per secilen zone te jetes, sepaku dy a tri libra, se si duhet ekuilibruar ato, duhet te shfrytezohen lloje te ndryshme seminaresh e trajnimesh, sepaku dy tre te tilla per secilen zone qe e permendem më larte, sepse jeta e ekuilibruar, e sukseseshme, e lumtur, e dinjitetshme, humane e njerezore eshte mbi te gjitha vlerat qe i ka percaktuar njerzimi i botes. I juaj, mësuesi Isë

Deputetet shqiptar, perfaqsues te popullit apo zhvates te tij

11. 07. 2020

Deputetet e Parlamentit te Kosoves dhe atij te Shqiperise, ne vend qe te deshmohen perfaqesues te popullit dhe interesave te tij, ata po i perfaqesojne interesat e veta personale dhe interesat e lidereve te tyre partiak nga te cilet udhehiqen, kuptohet me shume pak perjashtime.

Menyra e perfaqesimit te tyre po i ngjane luajve, tigrave dhe ujqerve kur kacafyten mes veti prane viktimes qe ta marrin copen më te madhe nga trupi i pergjakur i saj, ne momentin kur i kane zene pusine asaj.

Skena rrenqethese e trishtuse ne Parlamentin e Kosoves e ne ate te Shqiperise kane kaluar ne mode dhe po demonstrohen ne menyren më te vrazhde, më agresive dhe aspak njerezore nga grupe deputetesh, te cilet luftojne si gladiator mes veti, per ti mbrojte interesat e veta personale e partiake ne menyren me te ulte te mundeshme, pa e trazuar koken se ata jane perfaqesues te popullit dhe interesave te tij, interesave te vendit dhe shtetit te cilit i takojne.

Ne mendjen e secilit qytetar keta luaj, tigra, ujqer e gladiator jane ngulit si deputete te trishte e te turpruar qe nuk jane fare perfaqesues dhe mbrojtes te interesave te tyre, por shkaterrues maksimal, te joshur nga motivi i pangopshem qe ta marrin copen më te madhe nga trupi e nga jeta e qytetarit duke i shkaterruar maksimalisht interesat e tij. I juaj, mësuesi Isë

Fuqia dhe cilesia e mendimeve, bindjeve dhe besimeve tona mundeson fitore ose humbje per ne

8. 07. 2020

Çdo veprim qe e bejme gjate jetes, stimulim i tij eshte fuqia e cilesia e mendimeve, bindjeve dhe besimeve tona. Sa më e madhe eshte fuqia e cilesia e tyre, aq më i vendosur eshte veprimi yne drerjte arritjes se synimeve e qellimeve qe ia kemi vuar vetes.

Jo gjithehere mendimet, bindjet dhe besimet tona kane fuqi te duhur dhe jane te qelluara, te shendetshme, produktive, vizionare, humane, morale, sociale, kombtare e te njerzishme. Per kete arsye kemi nevoje te madhe te kujdesemi sistematikisht per menyren, sasine, cilesine, thellesine dhe permbajtjen e mendimeve, bindjeve dhe besimeve qe i posedojme brenda vetevetes, sepse fuqia dhe cilesia e veprimit tonë mvaret kryesishte nga niveli i tyre i cili na qone drejte fitoreve ose humbjeve, me dashje apo pa dashje, me dije apo pa dije.

Perkujdesi yne rreth nivelit, fuqise dhe cilesise qe e posedojne mendimet, bindjet e besimet tona, parimisht mundeson qe ti modelojme ne menyre sa më optimale modelet e sistemit tone te organizimit jetesor, ku modelet e vjeteruara qe u ka skaduar koha, i zavendesojme me modele bashkohore qe premtojne knaqshem per kohen, mes te ciles jetojme dhe na mundesojne nje menyre te shendetshme, te njerzishme, humane, morale, sociale e kombtare, te lirohemi nga ndotjet e ndryshme te se kaluares dhe nga niveli i ulte i menyres se te jetuarit.

Nuk duhet te harrojme per asnje qast, se nga niveli, permbajtja, fuqia, sasia dhe cilesia e mendimeve , bindjeve dhe besimeve, mvaret krejtesishte edhe menyra e veprimit tone real apo jo real ndaj vetevetes, familjes, ndaj tjereve, shoqerise, shtetit, atdheut dhe ndaj shendetit fizik, psikik, emocional, intelektual, estetik, social, human, moral, politik e kombtar, te cilat kurorzohen me fitore apo humbje, me drejtesia apo pa te, etj. I juaj, mësuesi Isë

Sa jemi te ndergjegjsuar per vertetesine dhe pavertetesin e mendimeve, bindjeve dhe besimeve tona

6. 07. 2020

Shpeshehere kemi mendime, bindje e besime shume te gabuata ndaj vlerave tona qe i posedojme, te cilat ne esence jane modele pesimiste e zhgenjyse per potencialin tone fizik, psikik, emocional e intelektual, duke menduar, duke u bindur dhe besuar me paknaqesine e pamjes se jashtme trupore e te fytyres, per nga ana estetike, per nga ana e gjatesise se trupit dhe trashesise se tij. Gjithashtu manifestohen edhe me mendimet, bindjet dhe besimet e paknaqshme rreth aftesise , shkathtesise e zotesise intelektuala, emocionale, punuse e komunikuse, ne raport me tjeret.

Identifikimi i mendimeve personale, bindjeve e besimeve me realitetin objektiv, ne te shumten e rasteve konstatohet, si i gabushem dhe jo real e objektiv, i pa mbeshtetur tersisht ne fakte e argumente, rreth posedimit te aftesive, shkathtesive, shprehive, kapacitetit dhe vlerave tona personale. Me nje fjale bindje te gabushme ne raport me veteveten.

Sa shume prej nesh bijme viktime e mendimeve, bindjeve dhe besimeve tona qe na jane instaluar ne vetedije nga bota e infektuar e te kaluares , nese nuk ndermarrim masa ti ndryshojme, mendimet, bindjet e besimet te cilave u ka skaduar afati i perdorimit, dhe ti zavendesojme ato me modele te reja te cilat premtojne knaqshem per kohen ne te cilen jetojme.

Uji qe nuk rrjedhe, s`pihet dhe eshte helmus. Trupi e Mendja qe nuk gdhernden e nuk kaliten, sterkeqen dhe deformohen. Mendimi, besimi, bindja, vullneti, guximi, deshira dhe dashuria jane komandat tona te cilat na udheheqin gjate gjithe jetes dhe varsisht nga natyra, ndjeshmeria, vizioni dhe fuqia e tyre rezulton edhe menyra e te vepruarit dhe te jetuarit tone. I juaj, mësuesi Isë

Po e ndjej thelle shpirterisht perqarjen dhe shkaterrimin tende populli im i dashur

5. 07. 2020

Pse populli im, te lutem pse, nga komb shqiptar po perqahesh, po shkaterrohesh e po poshtrohesh ne popull partish, feshe e ideologjish, pse?! Pse nuk po i friksohesh dhe turperohesh udhtimit tend drejte zhdukjes sistematike, duke imituar injorishte e pandergjegjshem mbeturinat e reliket e huja fetare, politike, ideologjike e prapshti tjera, prodhuar per te zezen tende, pse?!

Si nuk u mesove, si nuk po meson, si nuk u mbushe e nuk po mbushesh mend, qe asgje nuk fitove pos humbjeve tragjike, me imitimin dhe me sherbimin qe ua bere e po ua bene sistemeve te ndryshme politike e fetare te huja, si sistemeve politike e fetare te latino-romakeve, greko-bizantineve, sllavo-ortodokseve dhe turko-aziatikeve?!

Si fashizmit gjerman, nazizmit italian, komunizmit rus, socializmit veteqeverises titist serbo-jogosllav, perhere ne dem te vetevetes, ne dem te jetes sate, ne dem te unitetit, ne dem te trojeve tona, ne dem te kultures, gjuhes, historise dhe ne dem te zakoneve tone, si e si?!

Pse nuk ndjeve dhembje per teritoret tua te humbura më pare, qe humben mbi 100 mije kilometra katror, neper shekuj e dekada dhe prap po vazhdon ti humbish, siq i humben më pare paraardhesit tane, pse e pse…?!

A ka turp më te madhe per ne shqiptaret, pos edhe te na zhdukin tersishte nga faqja e dheut, qe na kane ndare e perqar mes veti dhe naj kane coptuar trojet si eshte më keq e më zi, nje gjymtyre e mbetur nen greqi, nje nen maqedoni, nje gjymtyre e mbetur nen Serbi e tjetra nen Mal te Zi. Te mos i permendim gjymtyret tjera te humbura e te tretura nen Slloveni, nen Kroaci, nen Vojvodine e nen Bosne e Hercegovine, ku ka turp më te madh se kjo per nje komb?!

A ka turp më te madh qe na ka zë gjumi para prehjes se thikave te gjelateve shekullor qe te amputojne prap gjymtyre te trupit tone, fale qyqareve tane politik, dhe qyqarllakut tone si popull, qe po u shkojme prapa ketyre politikaneve qyqar qe ishin e jane fatkeqesia e jetes sone dhe fatkeqesia e pasardhesve tane, a ka turp më te madh?!

Se turpi te na marrin Trepçen, Ujmanin dhe pjesen Veriore te Mitrovices, veriun e Kosoves dhe jugun e Shqiperise se bashku me detin jugor te saje?! Vertete nuk ka! I juaj, mësuesi Isë

Me cilat modele jetesore po jetojme

2. 07. 2020

Eshte mese e nevojshme ta kuptojme nivelin, cilesine dhe sasine e modeleve tona mbi te cilet e mbeshtesim organizimin e proceseve te ndryshme jetesore. Niveli dhe menyra e te jetuarit, sasia e cilesia e saje, mvaren kryekput nga niveli e cilesia qe e posedojne modelet te cilat i perdorim gjate organizimit te proceseve jetesore.

Nese nuk jemi kreator i modeleve permes te cilave e organizojme jeten, do te mbesim rob i atyre modeleve qe u ka skaduar koha, duke i interpretuar ato ne menyre te verbet e te mjere. Imitimi i modeleve te huja dhe mos rishikimi e rifreskimi i tyre dhe modeleve tona kreative, imponon nje jete te mundimshme, monotone dhe aspak produktive.

Eshte e domosdoshme ngritja e menqurise dhe fuqise sone intelektuale e emocionale qe ti zgjedhim sakte e kjarte bindjet e besimet tona, se cilave modele jetesore duhet tu besojme e cilave jo. Aftesia dhe ngritja e vetedijes per te bere zgjedhje, rifreskim dhe ndryshim te duhur te modeleve jetesore, eshte shperblimi më i madh qe mund tia bejme vetes.

Ne ato momente kur e kuptojme se te gjitha modeleve u skadon afati i perdorimit te tyre, sidomos atyre modeleve qe jane indoktrinuar nga e kaluara, ne bejme perpjekje racionale e te vendosura qe te krijojme modele te pershtatshme per nevojat tona jetesore.

Sapo te arrijme ne kete stad te zhvillimit, i lejojme vetit ne menyre paqesore ti kthejme modelet qe u ka skaduar koha ne gjirin e historise, duke e stimuluar veten qe ti ngrisim e ti persosim aftesite tona te cilat na mundesojne te zhvillohemi emocionalisht, shpirterishte gjate gjithe jetes duke marr ide, mendime, filozofi dhe menyra te reja te te qenit e te te jetuarit.

“Kure arrijne mjafte njerze ti sfidojne gjepurat e jetes dhe ti miratojne modelet optimale, kemi progres evolutiv shoqeror. Ndersa kur mjafte njerze i optimizojne modelet e tyre ne te njejten kohe, kemi ndryshime revolucionare qe veprojne si nje fuqi e duhur, e cilat na qone drejte nje rendi te rij, te fuqizuar nga vrulli i zgjimit tone kolektiv”. I juaj, mësuesi Isë

Bisedimet e Kosoves me Serbine ne pozicion te pabarabart per Kosoven, sipa akademik Esat Stavilecit

28 qershor 2015 •

“Me të drejtë thuhet se duhet të bisedohet, qoftë dhe me armikun, me kusht që palët të jenë të barabarta në bisedime. Të mos qenët të barabartë në bisedime, dhe të mëparshme dhe në këto të tashme në Bruksel, më kanë mbajtur të rezervuar, derisa sa vetë ato i kam quajtur një “investim i gabueshëm i bashkësisë ndërkombëtare”.

Kam thënë se po qe se bisedohet me Serbinë, qoftë edhe për të ashtuquajturat “çështje teknike” , pa u bërë një përllogaritje e pasojave të luftës së tmerrshme në Kosovë, do të legjitimohet gjithë ajo që Serbia shkaktoi në Kosovë, me politikën shfarosëse ndaj shqiptarëve, të cilën e zhvilloi në mënyrë sistematike, të planifikuar dhe të vazhdueshme.

Prandaj, ndeshja nuk duhej të fillonte nga “rezultati zero”, sikur asgjë të mos kishte ndodhur në Kosovë. Serbia nuk u kushtëzua me asgjë. Bashkësia ndërkombëtare nuk duhej ta fuste Kosovën në një rrugë, skaji i së cilës nuk shihet edhe sot. Ajo nuk duhej ta favorizonte Serbinë dhe, nga ana tjetër, të kërkonte konçesione prej Kosovës. Bisedimet në Bruksel kanë rëndësinë e vet, por në rradhë të parë ato e favorizojnë Serbinë, ndërkohë që Kosovës i premtohet një “shpërblim” për konçesionet e bëra.

Serbët nuk janë të njohur për marrëveshje. Ata janë të njohur më shumë për mosmarrëveshje. Prandaj, me serbët asgjë nuk është e besueshme, qoftë edhe atëherë kur “ka marrëveshje”. Kërkesat e tyre nuk kanë të ndalur. Ata duan “hisen e vet” në Kosovë dhe nga ajo nuk heqin dorë lehtë. Nëse “kanë dalur nga Kosova” nëpër një “derë të madhe”, kërcënon rreziku që të “rikthehen” në të nëpër “disa dyer më të vogla” dhe të involvohen në jetën dhe ngjarjet në Kosovë.

Në Kosovë ende ka “ndërhyrje”të Qeverisë së Serbisë, veçanërisht në pjesën veriore të saj. Kosova ende nuk ka kompetenca të plota në territor, në kontroll, në ligj dhe në zbatimin e tij, ku gjithandej Kosovës i thonë Kosovë në Kushtetutën e saje.

Duhet ta kemi të qartë se Serbia më shumë sesa për serbët, interesohet për “territoret serbe“ në Kosovë, prandaj përherë do t’ i “rikthehet“të drejtës historike serbe në Kosovë, edhe pse me asgjë nuk është provuar se Kosova është ‘zemër’ose ‘djep’ i shtetit serb.

Le të më lejohet të përsëris një thënie timen në lidhje me këtë: Nëse serbët mendojnë se Kosova është “zemër” dhe “djep” i shtetit serb, duhet ta dinë se “transplanti” është bërë në trup të huaj dhe se fëmija që përkundet në djep është fëmijë i huaj. Serbia po kërkon hise në territorin e Kosovës, pa qenë e ndërgjegjshme se është pikërisht ajo që e kishte pushtuar Kosovën nga 1912-ta dhe disa herë të tjera, më 1918, më 1945 dhe më 1989. Kosova dhe Serbia nuk kufizohen te lumi Ibër.

Kjo është pika më neuralgjike e bisedimeve. Serbët janë përpjekur që në “kuadrin e çështjeve teknike” ta përvjedhin çështjen e veriut dhe ta bëjnë të diskutueshme një çështje të padiskutueshme. Veriu i Kosovës është kërcënua me ndarjen e tij qysh me instalimin e pranisë ndërkombëtare, kur KFOR-i “shtihej i shurrdhër” dhe nga një problem i paqenë lejoi të krijohej një problem që tejkaloi përmasat lokale duke pretenduar të bëhet një problem ndërkombëtar, si dhe ndodhi në të vërtetë.

Shqiptarët përherë janë deklaruar se “do të lejojnë dhe sigurojnë mbrojtjen e interesave të pakicës serbe dhe të të tjerëve dhe se kjo do të bëhet në përputhje me respektimin e identitetit nacional të tyre, e jo me ruajtjen e privilegjeve që ata i patën krijuar vetës me dhunë dhe më shtypje koloniale të shumicës së popullatës”.

Janë paralajmëruar zgjedhjet lokale për datën 3 nëntor 2013 edhe në veriun e Kosovës. Mirëpo, serbët nuk pranojnë që ato të njihen si zgjedhje për institucionet me firmën e Republikës së Kosovës. Më në fund, edhe bashkësia ndërkombëtare i “trimëron”, duke mbajtur “qëndrim neutral” karshi paravësisë së Kosovës.

Prandaj, shtrohet pyetja se çfarë kuptimi mund të kenë zgjedhjet nëse ato nuk shprehin realitetet e reja në Kosovë dhe nëse në to do të përligjen njësi paralele që prej luftës e këndej u janë kundërvënë institucioneve të Kosovës për ta shtrirë sovranitetin edhe në atë pjesë të territorit. Serbët duhet ta dinë se kufiri i Kosovës me Serbinë nuk është te lumi Ibër, por shumë e shumë kilometra më larg në veri”.

Lexuesi im i dashur kjo eshte nje mbyllje e syve te politikes sone kombetare, e cila ka pranuar te futet ne bisedime me Serbine totalishte e pabarabart dhe totalisht e papergatitur per kete qeshtje jetike kombetare, duke u sorullatur me duar ne gjepa poshte e perpjete sikur kapadaij!. I juaj, mësuesi Isë

Kapja pas modeleve te vjetruara e mohon dhe e pengon shume permiresimin dhe ndryshimin tone

27. 06. 2020

Modelet tona te realitetit jane besime qe i kemi pranuar nga tjeret si modele te verteta, sepse ne sot funksionojme më shume ne mbeshtetje te modeleve te vjetra, mbeshtetur ne besimet tona te akomuluara nga paraardhesit tane.

Ky model i te jetuarit, detyrimisht e mohon ndryshimin dhe permiresimin tone ne sistemin e organizimit te jetes personale, familjare, shoqerore, politike, ideologjike, religjioze, ekonomike, shendetesore, arsimore, kulturore, juridike dhe shkencore.

Kapja pas ketyre modeleve te vjetra , te cilat nuk kane kapacitet te ecin ne trend me kohen, perpos qe na stagnojne te sillemi ne qark pa kurrfar kuptimi e vlere, ato modele sjellin edhe viruse infektimi ne menyren e te menduarit, besimeve, bindjeve dhe ne menyren e te vepruarit tone, te cilat poashtu i infektojne edhe sistemet e ndryshme te te jetuarit, te cilat mund te shendrroihen ne smundje kronike.

Poqese e marrim me mend ndryshimin, permiresimin ne sasi e cilesi ne boten e sistemeve te kompjuterikes, telefonise, kibernetikes, makinerise dhe aviacionit, do te ishte shume qesharake per ne e per boten mbare, te mjaftohemi me modelet e stervjetruara qe na jane programuar ne kokat tona rreth menyres se te menduarit, besimeve, bindjeve dhe veprimeve tona, sipas modeleve qe na jane imponuar nga e kaluara.

E njejta gjendje qesharake do te ndodhte sikur te mjaftohemi edhe ne ditet e sotit me nivelin e zhvillimit kur ka nis te del ne skene niveli i teknologjise se kompjuterikes, telefonise, kibernetikes, makinerise dhe aviacionit.

Nese qenka i nevojshem dhe i domosdoshem ndryshimi, permiresimi neper keto fusha teknologjike, edhe më i nevojshem eshte ndryshime e permiresime ne sasi e ne cilesi rreth menyres se te menduarit, besuarit, bindurit dhe rreth menyres se te vepruarit tone gjate organizimit te procesit jetesor personal, familjar, shoqeror, politik, ideologjik, religjioz, ekonomik, shendetesor, arsimor, juridik e kombtar, te cilat kane nevoje te madhe, edhe te sherohen nga e kaluara, nga bartje e viruseve te ndryshem infektues dhe te zavendesohen me risi te cilat kane potencial ti perballojne kohes dhe te ecin ne trend me kohen. I juaj, mësuesi Isë

Genjehemi qe jemi intelektual nese nuk ekuilibrohemi dhe rifreskohemi sipas kerkesave te kohes

26. 06. 2020

Shkalla e ekuilibrimit dhe rifreskimit te mendimeve, bindjeve, besimeve dhe veprimeve tona,e pasqyron sasine dhe cilesine e ngritjes dhe zhvillimit te karakterit dhe personalitetit tone intelektual, emocional, moral e kombtar.

Nuk mund ta konsiderojme knaqshem veteveten si nje intelektual i ekuilibruar dhe i rifreskuar nese nuk tregojme interesem sistematik qe ta ekuilibrojme dhe ta rifreskojme nivelin dhe cilesine e mardhenjeve tona me partnerin e jetes, me femijet tane , menyren se si i rrisim dhe i edukojme ata, si merremi dhe i trajtojme njerezit ne rrethin ku jetojme, ne kolektivin ku punojme, si i trajtojme projektet e ndryshme te punes profesionale, si i trajtojme e i krijome raportet nder familjare, si e ndertojme nivelin e njohurive profesionale dhe si i aplikojme ato ne praktiken e jetes se perditshme, si e ndertojme kulturen e njohurive shpirterore, emocionale, sociale, humane e morale.

Per ta kompletuar kenaqshem ekuilibrimin dhe rifreskimin e mendimeve, bindjeve, besimeve dhe veprimeve tona gjate jetes, eshte e domosdoshme te investojme sa e si duhet ne pervetesimin e metodave, teknikave dhe formave te ndryshme te permiresimit te sistemeve tona rreth menyres se organizimit te procesit jetesor neper fusha e kategori te ndryshme jetesore, sipas rendesise qe e posedojne ato.

Per arritjene e sukseseshme te ketyre nevojave te domosdoshme per secilin intelektual, do te ishte e nevojshme te lexohen sepaku dy atri libra serioze qe ofrojne te dhena te ndryshme shkencore:

– si per mardhenjet personale mes dashurise me partnerin, me femijen dhe me antaret tjere te familjes se ngushte e te gjere,

– si per dashurine, respektin, mirekuptimin, tolerancen dhe bashkpunimin mes miqeve,

– si per argtimin e avantura tjera te ndryshme me karakter argtus, qetesues e relaksues,

– si per cilesine e te jetuarit ne familje, ne rrethin dhe ne institucionin ku punon,

– si per mirembajtjen e shendetit fizik, intelektual, emocional, moral, human, social e kombtar,

– si per permiresimin e gjendjes se te jetuarit si intelektual, rreth permiresimit te cilesise dhe shpejtesise se te lexuarit e shpejtesise se te mesuarit, mbajtjes mend, permiresimit te koncentrimit te vemendjes, begatimit te jetes shpirterore e emocionale,

– si per ngritjen dhe persosjen e karieres per te cilen jemi percaktuar,

– si per zhvillimin dhe persosjen e talenteve dhe aftesive te ndryshme qe i posedojme,

– si per permiresimin e jetes si krijues, jetes familjare si dhe jetes ne komunitet dhe libra tjere qe ndihmojne e ofrojne pervoja te ndryshme rreth ketyre kategorive jetesore, te cilat e kompletojne sado pak jeten e nje intelektuali qe i premton vetes ekuilibrimin dhe rifreskimin sistematik gjate jetes, pa te cilat nuk mund te konsiderohet intelektual i kopletuar. I juaj, mësuesi Isë

Nëse e vejme veteveten ne diskutim per ate qe mendojme, bindemi, besojme dhe per ate qe veprojme, më pak gabojme

25. 06. 2020

Ështe me rendesi te madhe ta kemi nje rregullore, mire te perpiluar, permes te ciles e analizojme, e gjykojme dhe e konkludojme ate qe kemi menduar, kemi besuar, jemi bindur, ate qe kemi vepruar dhe te analizojme , gjukojme e konkludojme si mund te permiresohemi duke vuar veten, mendimet, bindjet dhe veprimet tona ne diskutim, per ti permiresuar e ndryshuar ato gjera qe na dalin para si pengese.

Nese e perpilojme mire nje rregullore te tille, secili prej nesh ne detyren e popilitikanit, intelektualit, shkenctarit, edukatorit, sherusit, gjykusit, prindit, bashkshortit, drejtorit, udheheqesit, mesimdhenesit, ekonomistit, artistit, inxhinjerit e shume profesione tjera qe mund ti kemi ne pergjegjesi, nese i analizojme, gjykojme e konkludojme secili mendimet, bindjet, besimet dhe veprimet tona, e ti vejme ne diskuptim vlerat e antivlerat e tyre, perparesite e mangesite, nuk do te na ndodhin dukuri te shumta negative ne pergjegjesite tona qe i posedojme gjate jetes, por do te ndodhin ndryshime progresive e favorizuse per ne e per tjeret. Fatkeqesishte rralle here apo hiq e bejme nje veprim te tille!

Nese nuk nderhyjme sistematikishte ne permiresimin dhe ndryshimin e mendimeve, bindjeve, besimeve e veprimeve tona, do te mbyllemi hermetikishte ne sisteme te stervjetruara, me pasoja shume te medha jetesore ne politike, kulture, shkence, drejtesi, ekonomi, arsim, shendetesi, e ne fusha tjera te ndryshme jetesore.

Keto pasoja ne shoqerine shqiptare kane marr permasa tragjike rreth pengimit dhe shkatrrimit te proceseve te ndryshme jetesore, te cilat na qojne perpara dhe na barazojne me boten e civilizuar.

Ne vend te zhvillimit, perparimit, ndryshimit dhe civilizimit, ka marr hov te tmerrushem ne trojet shqiptare korrupcioni, familjarizmi, krimi i organizuar, narkomania, trafikimi me qenje njerezore, prostitucioni dhe tradhtia duke shitur pjese te atdheut tone! I juaj, mësuesi Isë

Keshilla per jeten shkurt

 

5. 08. 2020

Fahri Xharroviqi, u ka shpalle lufte 90% te shqiptareve te besimit islam dhe po i kundershton me idiotizmin e tij objektet e kultit fetar ku i kryejn ritet fetare ata, duke fute perqarje mes shqiptareve mbi baza fetare.

Po i linqon dhe po i etiketon te gjithe kundershtaret qe nuk pajtojne me qendrimet e tij djallezore, urrejtese e perqarese mes Shqiptareve. Shqiptaret duhet te distancohen nga ky matuf perqares i shqiptareve duke fut urrejtje vellazerore mes tyre e duke dobsuar unitetin e kombit shqiptar permes besimeve fetare qe i posedojne ata.

2. 08. 2020

Nuk ka madheshti e krenari më te madhe se sa ta shprehish veten se kush je permes punes e djerses se ballit, permes dijes e nderit, permes mirenjohjes, respektit e dashurise ndaj tjereve, permes drejtesise e humanizmit, moralit e atedhedashurise dhe permes sakrifices per liri e per atedhe.

Madheshtite i bene personi i madherishem, shemtite personi i shemtuar. Te dy personat gjenden brenda nesh, cilit ti japim perparesi, perkrahje, vlersim e mirenjohje, ai person do te behemi.

Tek politikanet tane bejne pjese më shume persona ne boten e tyre shpirterore, pos personi i madherishen nuk ka vend tek ta, spse keta i kane dhene perparesi, perkrahje, vlersim, e mirenjoihje personit te shemtuar, personit te korruptuar, te pandershem, personit te kriminalizuar, personit vrastar, lakmitar dhe personit tradhtar.

Per kete arsye politikanet tane qe i kemi ne balle te politikes jane personalitete te shumfishta, sa qe nuk ka mundesi njeriu tu besoi se cili personalitet eshte me te vertete.

29. 07. 2020

Perputhja e asaje qe e themi me ate qe e bejme, tregon nivelin tone edukativ, intelektual, kulturor, moral, social, human, profesional e kombtar. Tregon llojin e temperamentit, tiparet e karakterit dhe nivelin e zhvillimit te personalitetit qe e posedojme.

Njerzit qe e perputhin ate qe e thojne me ate qe e bejne, jane njerze te fjales, beses, jane njerze te ndershem, puntore, te dashur, solidare, human, te sjellshem. Jane njerze te dijshem, vizionare, atdhetare, te guximshem, luftetare, jane njerze familjare, te suksesshem e te afte profesionalisht, politikisht e kombtarisht.

25. 07. 2020

Sa me shume qe tretemi ne boten e perceptimeve iluzore, po per aq i japim mundesi formimit te mendimeve, bindjeve, besimeve, qendrimeve dhe pikepamjeve tona te gabuara, ne baze te cilave i organizojme edhe veprimet gjate jetes.

Sjelljet tona qe behen nen ndikimin e njohurive te fituara nga iluzionet, te cilat kualifikohen si perceptime qe e deformojne realitetin, pa dijen dhe pa dashjen tone, na qojne drejte deshtimeve personale, profesionale, familjare, shoqerore, politike, kulturore e kombetare.

Sa e domosdoshme dhe e dobishme eshte qe te ruhemi nga ndikimi i faktoreve te ndryshem iluzor, te cilet e deformojne tersishte realitetin, te cilin e perceptojme dhe bejme perpjekje ta njohim sa më drejte, sa më objektivisht. e sa më thelle.

25. 07. 2020

Vetem mendjet e prishta e te trishta aberrohen kunder tempujve fetar, pas te cilave qendron mbi 90% e popullates 8 miliardeshe te kesaj bote!

Sa mendje te aberruara, te trishta e te prishta jane ato mendje më pak se 10% te popullates 8 miliardeshe ne bote qe u kundervihen tempujve te besimeve fetare katolike, ortodokse, islamike, protestane, budiste etj, pas te cilave qendrojne e u besojne mbi 90% e popullates te kesaje bote 8 miliard banoresh!

Mendje edhe me te trishta e te prishta dhe te aberruara jane te atyre shqiptareve te cilet jane kunder tempujve te besimeve fetare islame, katolike e ortodokse te vellezerve tane shqiptare te cilet besojne ne ata tempuj!

Eshte e trisht, e prisht dhe aberrative mendja e nje pakice shqiptaresh qe nuk i besojne Zotit t`i kundervihet mendjes shumice apsolute qe besojne ne Zot! Dhasht Zoti mend aty ku nuk ka!

Suksesi kerkon kohe, vullnet, deshire e perkushtim t`a arrijmë. Aq sa i plotësojm kërkesat e suksesit, po për aq e arrijm ate.

24. 07. 2020

Nese bejme jete pa vendosur diçka te planifikuar ne mendimet, bindjet, besimet e vizionet tona dhe pa u perkushtuar praktikisht e vendosshmerisht, nuk do te jemi ata qe deshirojme te behemi, nuk do te bejme vepra te duhura e te vlefshme per veten, per familjen, per shoqerine e per kombin dhe nuk do ta arrijme kurre ate qe e deshirojme.

Mendimet, bindjet, besimet dhe veprimet e planifikuara mire, sa do pak te perkryera qofshin ato, e mirembajne shendetin tone emocional, intelektual, fizik, social, moral e kombtar dhe i qojne perpara proceset e shendetshme e organizative jetesore, te planifikuara sipas vizionit te parapar. Pa mendime, bindje, besime e pa vizion e veprime te planifikuara, nuk arrihet asgje e vlefshme ne kete bote, pos shkatrrimit, edhe te asaje qe e posedojme.

Fatkeqesishte kete mangesi e hendikep te mendimeve, bindjeve, besimeve, vizioneve e veprimeve tona ne menyre racionale e te planifikuar e kemi paguar e po e paguajm shume shtrejte si popull e si komb me menyren e te jetuarit si eshte më keq e pa dinjitet fare, te nenshtruar nga pushteti dhe fryma e politikes fashiste te pushtuseve tane greko-sllav.

Nese nuk kem zemer, shpirt, menquri e guxim ta rregullojmë qeshtjen tone kombtare, eshte e njerezishme mos ta shkatërrojmë ate.

Me menquri, bindje e besime kufizuse dhe veprime frikësuese, nuk mund t`i arrijmë
idealet tona qe ia kemi vuar vetit si qëllim.

19. 07. 2020

Në ato momente kure i lëme me nje ane qastet kalimtare te kenaqesive, te cilat perfundojne me dhimbje e me turp, do te perqendrohemi ne ato gjera te vlefshme e madhore qe shkaktojne kenaqesi e krenari afatgjata, edhe nese jemi te detyruar te kalojme permes dhimbjeve afatshkurtera.

Shumica prej nesh vrapojme e mashtrohemi pas knaqesive afatshkurtera e te qastit, edhe pse perfundojne shume shpejte ato ne dhimbje afatgjata, ndoshta edhe te perjetshme, ne vend qe ti perballojme dhimbjet e qastit e afatshkurtera, te cilat perfundojne me kenaqesi afatgjata e me krenari.

Ata qe jemi sot, eshte pasoje e merrjes se vendimeve tona dje. Ato vendime qe i marrim sote, pasoj e tyre do te jemi neser.

17. 07. 2020

Nuk ka asgje më te vlefshme se sa atdheu, liria, e populli mes te cilit jemi rrite e edukue. Gabohen shume rende ata politikan, luftetar, veteran, e shume veteran te rrejshem, militante partiak, te cilet e kane vuar veten ne epiqender, mbi atdheun, mbi lirine, mbi popullin, me bindjen se atdheu, liria dhe populli jane produkt i tyre, ne vend qe ta konsiderojne veten, atdheun e lirine nen popullin dhe produkte te tij.

Sipas te gjitha gjasave kete pjese te njerzeve qe u permenden me larte, e ka quar peshe e mira dhe liria qe eshte fituar me gjakun e deshmoreve te lirise dhe me ndihmen e miqeve tane, te cilet na perkrahen ne ditet më te vishtira qe i perjetoi Kosova, permes themelimit te shtetit, policise dhe ushtrise sone.

17. 07. 2020

Kategoria më e ulte e njerezeve në mesin tonë, ishin dhe mbeten ata/ato që ju bashkauanë secilit pushtet, para e pas luftes dhe pa pikë fytyre rrahin gjoks ne emer te deshmoreve e çlirimtareve, edhe pse nuk e kane zbraze asnje plumb ne ballafaqim me pushtusin serb, i cili vrau, poshtroi, dhunoi, masakroi dhjeta, qinda e mija shqiptar, femij, bura, gra, pleqe e te rij, dogji e rrenoi qinda e mija shtepi, helmoi puse e plaqkiti pasuri.

Kjo kategori eshte rendit paftyresisht ne radhet e para te veteraneve te luftes, edhe pse nuk jane deshmuar per asnje qaste si pjesemarres ne nje betej te vetme, si luftetar e luftetare, si mbrojtes te popullit, si çlirimtar trima e trimnesha dhe si guximtar e guximtare, asnje plage ne trup quditerisht pa e marre dhe asnje antar te familjes pa e humb, por te pare si veteran lufte! Paqin faqen e zeze sepse nuk shkojne bashk te jesh edhe veteran edhe llaskuc edhe zagar!

Bindja ime personale eshte se kjo kategori e ulte njerezish ne mesin tone, ia kane humb vleren luftes çlirimtare, UÇK-es, shtetit qe eshte fituar me gjakun e deshmoreve, Kosoves ia nderruan vendin nga viktime ne raport me Serbine, e shnderruan Serbine si viktime e saje, e varferuan popullin skajshmerisht, permes instalimit te korrupcionit ne skenen tone politike, permes krimit te organizuar, permes vrasjeve politike, permes nepotizmit apo familjarizmit, permes militantizmit partiak, amoralitetit e narkomanise, permes shitjes se pjeseve te atdheut dhe duke shemb çdo vlere e duke na shitur mend e rrahur gjoks para nesh, si njerze me vlere!

12. 07. 2020

Ne ato momente kur i klasifikojme ne menyre racionale sjelljet tona dhe i grupojme veqe e veqe, ne sjellje te cilat na shkaktojne dhimbje e turp dhe ne sjellje te cilat na shkaktojne kenaqesi e krenari, i hapim rruge vetit dhe i krijojm favore te bejme ndryshime te medha progresive gjate jetes.

Kure arrijme ti veqojme ato sjellje qe na sjellin dhimbje e turp, stagnim e shkatrrim, perqarje e urrejtje, divergjenca, mospajtime e ngatrrime mes nesh si komb, sipas apetiteve te qarqeve te ndryshme anti shqiptare, do ti largojme sa më pare nga vetja sjelljet qe na shkaktojne vetem dhimbje e turp para botes, duke i zavendesuar ato me sjelljet qe shkaktojne kenaqesi, begati e krenari personale, familjare, shoqerore e kombtare. Uroi te vetdijsohemi sa më pare per llojin e sjelljeve dhe veprimeve tona qe i bejme gjate jetes!

11. 07. 2020

Popullit qe i mungon deshira e duhur, vullneti dashuria, menquria dhe guximi per te ecur perpara dhe i mungon vendosmeria ta fitoi lirine, unitetin e pavaresine, do te mbetet prapa tjereve, i sunduar, i pushtuar, i shfrytezuar dhe i roberuar nga tjeret.

Do ti shkon jeta nen roberi, i burgosur, i turturuar, i dhunuar, dhe i vrare. Do t`ia marrin trojet, do ta perzene nga shtepite e veta, do mbetet i varfur, i mjere, duke derdhur mund e djerse rrugeve te botes, per favorert e tjereve dhe duke u asimiluar dita dites.

9. 07. 2020

Është i shemtuar veprimi yne i realizimit te interesave dhe kenaqesive personale duke u shkaktuar deme e dhembje tjereve, ne vende qe ta perdorim veprimin e realizimit te Interesave e kenaqesive tona, pa i demtuar interesat e askujte.

Kjo veti e mire eshte e mundeshme per njerezit qe kane karakter te forte e te edukuar, qe i kane ne nivel te duhur ndjenjat humane, sociale, morale e kombtare dhe qe kane ego te socializuar dhe dituri te mjaftushme.

9. 07. 2020

Derisa te mos i ndeshkojme keqbersit e dukurive negative dhe krimeve te ndryshme me te gjitha mjetet e mundeshme qe i disponojme, pa e perjashtuar aske, qofshin ata politikan, klerik fetar, intelektual e qytetare te thjeshte, te cilet bashkpunojne per vepra korruptive e kriminale mes veti e me fqinjet tane pushtues,

Do te jetojme ne gjendje te mjere e te varfur, ne gjendje te pushtuar, nenshtruar e poshtruar, te burgosur, te dhunuar, te vrare e te perzene nga trojet tona si gjithehere, sepse asgje nuk pik prej qiellit dhe asgje e mire nuk na vije nga keqbersit, kriminelet, tradhtaret, nga fqinjet tane pushtues e nga te huajte, po su perpoqem vete me te gjitha mjetet, pa marr parasysh koston qe na kushton.

6. 07. 2020
Mendimi, besimi, bindja, vullneti, guximi, deshira dhe dashuria jane komanda te cilat na udheheqin gjate gjithe jetes. Sa shume e vlefshme eshte komanda e tyre, ateher kur jane ne nivel te duhur. Nese jo, komanda e tyre na shkaterron personalisht, familjarisht, institucionalisht e kombtarisht!

3. 07. 2020

Sa e trishte po me duket thirrja e disa servileve te ashtuquajtur intelektual mbi vlerat morale, kombtare, njerezore e politike te Presidentit historik te Kosoves Dr. Ibrahim Rugova! Ndersa ne anen tjeter servilet i duartrokasin dhe ia marrin temenan Isa Mustafes, kundershtar numer nje i Dr. Ibrahim Rugoves dhe frymes politike te tij!

Rugova beri sa mujti per Kosoven, ishte me zemer, shpirt e mendje i perkushtuar dhe i lidhur per te. Nuk i mori asgje Kosoves, pos qe i dha perpjekjet dhe mundin e tij intelektual e politik me sinqeritetin më të madh.

Kurse Isa Mustafa, nuk beri asgje te mire per Kosoven, pos qe e shkaterroi ate dhe kushtetuten e saje, ne ditet më te veshtira qe i perjetonte ajo, gjate kohes se pushtetit te Rrahman Buba Morines, sherbtor i te cilit ishte baterica Isa Mustafa, per ti bere favore sa më te medha politikes fashiste te Millosheviqit, ne dem te saje e popullit shqiptar.

Edhe pas çlirimit te Kosoves, Mustafa e vazhdoi te njejten rruge kriminale qe u kurorzua me puqin kunder qeverise Kurti dhe shtetit te Kosoves, ne bashkpunim me akteret e ish qeverise PRONTO dhe PAN, te cilet e instaluan ne skenen tone politike korrupcionin, prostitucionin, krimin e organizuar, nepotizmin, shitjen e pjeseve te atdheut e çka jo tjeter per te keq?!

30. o6. 2020

Pesimet qe na ndodhin gjate jetes na tregojne se nuk jemi ne rruge te duhur te udhtimit.

Lum ata qe mesojne prej pesimeve te veta e mjer ata qe nuk mesojne!

28. 06. 2020

Per ta kuptuar se, më lehte eshte te thuhet sesa te behet, e vertetojme mësemiri tek premtimet e politikaneve tane qe ua bejne qytetareve. Dukuria, më e lehte te thuhet sesa te behet, bukur shume eshte bere zakon tek shqiptaret, te cilet mjaftohen vetem me te thenme pa i dal zot asaj qe thuhet!

Kjo dukuri, po na kushton me menyren dhe me nivelin e te jetuarit, nen standartet e te berit jete, sepse nuk jetohet vetem me te thena e pa te bera. Ky zakon i mbrapshte dhe i programuar ne kokat tona, duhet te shlyhet sa më pare dhe te zavendesohet me zakonin , ate qe thuhet me doemos duhet bere, ate qe e premton para tjereve duhet realizuar qe te mos mbesin genjeshtra premtimet .

27. 06. 2020

Disa hudhen ne lumin e jetes, pa vendosur se ku dojne me dale, deriku synojne me shku dhe a munden me ia arrite qellimit!

24. 06. 2020

Të korruptuarit e te kriminalizuarit politik mendojne se mund te fshihen pas forcës së politikës amerikane qe të fitojë korrupsioni e krimi i organizuar në Prishtinë e ne Tirane dhe te mbisundoi Serbia permes minishengenit te saje ne korriz te shqiptareve. Maskat i ka devalvuar koha dhe ua ka qite arpallakun ne ledine.

Ne kete menyre mendojne ata qe e zhvaten Kosoven e Shqiperine per dy e më shume dekada. Zhvatjet, krimet e organizuara, korrupcioni, familjarizmi e amoraliteti,. duhet dhe do ta kene fundin e vete heret ose vone. Per ndryshe jetes nuk i mbetet asgje njerezore, humane e morale.

Asgje nuk mund t`i rezistoi deshires, vendosmerise, vullnetit, guximit dhe unitetit te popullit shqiptar

23 qershor 2018 në 8:05 PD ·

Jeta jone ndryshon ne rastin kur marrim vendime te reja, te perkushtuara, e te vendosura ne harmoni me objektivat qe i synojme dhe ia kemi vuar vetit si mision.

Askush nuk e ka menduar se vendosmeria, deshira dhe vullneti i forte i Mahatma Gandit, permes levizjes se tije pacifiste, do ta çliroi Indine nga pushtimi britanik dhe do ta permbyste Perandorine Britanike aq te fuqishme per kohen, e cila nuk pate force ta rezistoi vendosmerine, deshiren dhe vullnetin e forte qe e pati Mahatma Gandi, synim çlirimin e Indise nga roberia.

Me dhjeta e qinda shembuj te ndryshem te natyres se tille, ka neper bote, qe nuk kane mujte me i rezistuar vendosmerise, deshires dhe vullnetit te forte te personaliteteve, mes nje populli unike, edhe kur vihet ne rrezik jeta.

Shembull tipik i vendosmerise, deshires, guximit dhe vullnetit te forte per çlirimin e Kosoves nga roberia e Serbise, ishte Familja e Jasharajve ne Prekaz, me bace Shabanin ne balle se bashku me dy djemte e tije trima legjendar Ademin e Hamzen dhe i madh e i vogel nga familjaret e tyre, te cilet u shnderruan ne Legjende duke flijuar jeten ne perballje me nje makineri ushtarake e gjakatare serbe, e armatosur deri ne dhemb me te gjitha llojet e armatimit.

Vendosmeria, deshira, bindja dhe vullneti i forte i familjes Jasharaj, i pa pare kund ne bote, ia nderroi epoken e shqiptareve permes luftes titanike dhe te guximshme ne Prekaz, duke ia bere me dije Serbise, se tokat shqiptare, me gjithe Sakrificen, i kane bijte e vete qe u dalin zot.

Fatkeqesisht ky heroizem i papare kund ne bote, kjo vendosmeri, deshire dhe ky vullnet i forte e ideal per lirine e trojeve shqiptare, po neperkombet dhe po qvleresohet nga ata qe nuk jane te vendosur, nuk kane deshire e zemer e as vullnet te forte dhe nuk jane unik qe ta mbrojne me çdo kusht e me çdo mjet idealin per liri e mbroijtje te trojeve qe e paten Familja Jasharaj dhe trimat çlirimtar te popullit te Kosoves heroike e martire.

Ajo qe eshte frymzuse e ngazlluse per ne si popull, eshte se edhe ne posedojme me forcen dhe fuqine magjike, qe e paten jasharajt, e cila na prete pa durim, qe ta zgjojme nga gjumi i thelle, sa ma pare duke e frymezuar vendosmerine, deshiren, vullnetin, guximin, unitetin dhe dashurine, te cilat nau kane alivanosur nga pergjumja e thelle, qe t`i vejme ne sherbim te rregullimit te qeshtjes sone kombtare ne ballkan dhe ta qelnikosim temelin e lirise sone njhere e pergjithmone.

Lexusi im i dashur, nuk eshte me rendesi prej nga nisemi, por me rendesi eshte vendimet qe i marrim, deri ku jemi te vendosur dhe unik te shkojme e ti qojme vendimet e marrura.
Keta politikan qe i kemi ne balle asnje vendim qe e marrin nuk e kane deshiren, vullnetin, guximin, diturine, dashurine, unitetin dhe vendosmerin qe ti qojne deri ne fund synimet qe i ka populli shqiptar. I juaj, mësuesi Isë

Dardania nuk ishte Kosovë e Metohi, nuk ishte as krishtene e as islame por ishte pagane e Dardane

21. 06. 2020

Dardanin e bene Kosove, e bene krishtene dhe islame pushtuesit tane te shumte neper shekuj. Dardania nuk ishte Kosove e Metohi por ishte Daradani ne mes zemres e shpirtit te hapsires se saje e quajtur Iliri. Nga Dardani qe ishte me pare e bene Kosove e Metohi, pushtuesit tane latino-romak, greko-bizantin, sllavo-ortodoks dhe turko-aziatik ne bashkpunim me sllavo – ortodokset ardhacak ne trojet tona te gadishullit Ilirik.

Keta pushtues ia” dhuruane” edhe krishtenizmin dhe islamizmin, siq ia nderruan emrin nga Dardani, ne “Kosove e Metohi”, duke larguar tersisht nga besimi i vete pagan qe e kishte para se te pushtohej Iliria nga keta pushtues.

Katolicizmin na e “dhuroi” perandoria romake, ortodoksizmin perandoria bizantine se bashku me car dushanet, car millutinet, car nemanjiqet, car llazaret, car nikolle pashiqet, car karagjorgjeviqet e caret tjere bullgar, maqedon, malazez, serb, slloven e kroat me prejardhje sllave, te cilet u shtrine dhe u vendosen ne trojet tona te Gadishullit Ilirik dhe I uzurpuan mbi 100 mij kilometra katror teritor te Dardanise e Ilirise.

Islamizmin na e “dhuruan” mbreterit e sulltanet e shumte turko-aziatik, duke naj nderruar emrat siq naj nderruan pushtuesit e meparshem nga emra Ilir qe i kishim me pare ne emra katolikesh, ne emra ortodoksesh dhe ne emra turko-aziatikesh qe edhe tani i posedojme sipas perkatesive fetare, qe naj imponuan pushtuesit tane shekullor e te tanishem.

Besimi Ilir ishte besim pagan derisa u pushtue Iliria, ku figura te shejta permes te cilave e besonin Zotin Iliret, si figura e shejte e tokes, e diellit, e ujit dhe e ajrit, nder figurat tjera si me te dalluara, te cilat e mundesonin lindjen dhe ekzistencen e botes se gjalle bimore, shtazore dhe botes se gjalle njerezore.

Pa keto elmente te shejta te cilat i kishte krijuar forca e madherishme e gjithesise e quajtur Zot, nuk ka mundesi te ekzistoi dot bata e gjalle bimore, shtazore dhe ajo njerezore. Kete besim politeist e kishin paraardhesit tane Iliro-pellazg derisa u pushtue Iliria.

Tre shekuj pas pushtimit te Ilirise, krishtenizmi na erdhe qe nga fillimi i shekullit te katert, kur edhe u legalizuar besimi monoteist krishten dhe me vone monoteizmi Islam, ne fillim te shekullit 14, si idelogji fetare e pushtueseve tane shekullor latino-romak, greko-bizantin, sllavo-ortodoks dhe turko-aziatik.

Dardanine e shendrruan ne Kosove e Metohi, me teritor dhjetahere më te vogel, krahasuar me teritorin qe e kishte më pare ne gadishullin Ilirik, kurse Ilirine e shendrruan ne Shqiperi, ne Greqi, ne Bullgari, ne Maqedoni, ne Serbi, ne Mal te zi, ne Kroaci e ne Slloveni, pushtuesit tane shekullor te vjeter e te rinje.

Ky ishte, eshte dhe po vazhdon te jete realiteti i hidhur historik qe u formuar mbi pergjakjen e trojeve tona antike Iliro-pellazge, me tendence qe ta tkurrin, ta pergjakun e ta gjymtojne edhe metej teritorin e Kosoves ne veri, ish Dardanise dhe teritorin e shqiperise ne jug, me inisiativen e sateliteve te pergdhelur te Rusise, me theks te veçante ne veri Serbia e ne jug Greqia.

Fatkeqesisht kjo tragjedi shumshekullore po jetesohet hap pas hapi me ndihmen e forcave tona te brendeshme politike, kuislinge, lakmitare e tradhtare qe i patem dhe i kemi edhe tani ne balle te skenes tone politike e shtetnore, te cilet e kane orientuar ter forcen dhe injorancen e tyre ne favor te fqinjeve tane pushtues dhe ne favor te interesave te veta kriminale, tersisht ne dem te interesave kombtare e teritoriale te Kosoves. I juaj, mësuesi Isë

E perjashtuan dhe e diferencuan Kryeparlamentaren Vjosa Osmanin nostallgjiket e komunizmit fashist serb te LDK-es

21. 06. 2020

Synimi i nostallgjikeve per kete akte te shemtuar e te turpshem kunder Vojasa Osmanit ishte, ti beje rrezistence synimeve te saje qe u deklarua publikishte se, nuk do te jete kurr ne krah me te korruptuarit, por do ta luftojme korrupcionin dhe te korruptuarit;
Qe u deklaruar me vendosmeri se, do t’i sjellim Kosovës ndryshimin e jo mendësinë e vjetër në pushtet;
E cila publikisht e beri me dije se, nuk do ta përkrahë asnjë tregtar e tugjar të kufijve dhe sovranitetit te Kosoves dhe do ta mbrojme barazine e Kosoves nëpërmjet reciprocitetit ndaj Serbise e ndaj tjereve dhe askujte nuk do ti punojme pas shpine;

Nostallgjiket, tregtaret e tugjaret, te korruptuarit, kundershtaret e ndryshimeve te favorshme per Kosoven e popullin e saj, mendësia e vjeter e pushtetit, sherbtoret e Vuçiçit dhe te Serbise, e vulosen edhe njehere turpin e vete, si herave tjera me perjashtimin, diferencimin dhe shkarkimin e Vjosa Osmanit nga pergjegjesite qe kishte ne LDK, personalitetin qe e perkrahu, e ngriti , i besoi dhe e diferencoi si më te miren populli me voten e vete, duke i besuar qindahere më shume asaj, se sa nostallgjikeve te regjimit komunist serb ne radhet e LDK-es . I juaj, mësuesi Isë

Sa më shume i kuptojme gjepurat, aq më pak mbesim rob te tyre

19. 06. 2020

Gjeperuat jane perkufizime dhe rregulla shterruse e te thata, qe na jane instaluar ne kokat tona permes ndikimit familjar, rrethit ku jetojme, kultures qe i takojme, politikes qe e kishim dhe e kemi ne balle dhe besimeve fetare qe i posedojme si komb.

Gjepurat nuk duhet pranuar si perkufizime e rregulla te perhershme, te sakta e si te verteta, pa e verifikuar vertetesine e tyre si rregulla per aplikim, sepse shumica prej tyre nuk i pergjigjen mjaftushem kerkesave e nevojave tona per kohen ne te cilen jetojme.

Kerkesat dhe nevojat tona lindin, rriten, zhvillohen dhe ndryshojnpas kohes, kurse gjepurat nuk e perfillin kete ecuri evolutive te zhvillimit, te cilat mbyllen ne kokat tona dhe na imponohen si programime e rregulla te thata, qe ti perdorim gjate organizimit te procesit tone jetesor, duke ia imponuar vetit nje stagnim dhe mbyllje hermetike ne labirinthin e tyre.

Sa shume gjepura na kane mbete dhurate e instaluar ne kokat tona nga familja, farefisi, rrethi shoqeror, kultura te ciles i takojme, perkatesia fetare e politike, nga menyra e arsimimit dhe edukimit, te cilave u ka skaduar koha e perdorimit.
Nga familja kemi trashiguar gjepura te ndryshme patriarkale qe e kane sfiduar depertimin e risive ne menyren e procesit te organizimit te jetes ne familje, nga farefisi kemi trashikuar mendjemadhesin dhe mburrjen vend e pa vend, si farefis i dalluar me tiparet e tij si askush tjeter qe i posedon, nga kultura shume dukuri te ndryshme, qe u ka kaluar vlera te perdoren dhe tani, si fejesat e martesa permes misiteve e misitnive, nga rrethi sjellje te ndryshme devijante e agresive, jo humane, jo morele e jo kombtare, nga besimet fetare e kemi trasheguar katolicizmin, ortodoksiszmin dhe islamizmin qe ne etiken e tyre jane shume kontraverze mes veti, qe fusin perqarje e ngatrresa te pakuptimta te cilat shkojne ne dem tonin dhe nga politika e politikanet qe na kane kushtezuar idelogjite e tyre balliste, komuniste, fashiste, naziste e lloj lloj gjepurash te ndryshme, te cilave u ka skaduar koha dhe jane e keqe e madhe per ne,

Te gjitha keto gjepura e shume tjera qe nuk u permenden më larte jane kushtezime shoqerore, politike, fetare, kulturore, farefisnore, familjare, e individuale, te cilat presin me padurim momentin tone te zgjimit, qe te lirohemi sa më pare nga keto kurtha te kurdisura per stagnimin tone si individ, si familje, si shoqeri, si shtet e si komb.

Kjo qe u tha më larte nuk duhet nenkuptuar edhe mohimin e vlerave qe i kemi perfituar nga familja, nga feja, politika, farefisi dhe rrethi ku jetojme, per aq sa kan poseduar vlera, po per aq edhe e meritojne respektin. I juaj, mësuesi Isë

Genjeshtrat qe i zgjedhim tu besojme

18. 06. 2020

Inxhinjeri i kompjuterikes Vishen Lakhiani mendon se:” qenjet njerzore ekzistojne njekohsisht ne dy botra. Ne boten fizike te se vertetes absolute dhe ne boten e pejsazhit kulturor te se vertetes relative. Ne pejsazhin kulturor te gjitha idete, qe ne i kemi perzemer- identiteti yne, feja, kombesia jone, besimet tona rreth botes- nuk jane gje tjeter veçse konstrukte mendore, qe ne i kemi zgjedhur tu besojme. Dhe si te gjitha konstruktet, shume prej tyre jane thjeshte opinione qe ne u besojme, sepse na jane ngulitur ne koke qe kur ishim femije dhe pranoheshin nga kultura ne te cilen ne urritem”.

Nisur nga ky konstatim rrjedh konkludimi se qenjet njerezore jane më pak racionale, sesa mendojme qe jane. Shume ide, besime dhe bindje te cilat i pelqejme dhe mishrohemi pas tyre, si te ishin te “ verteta”, vertetesia e tyre bie poshte, nese e inspektojme nga afer te verteten e tyre.

Konstruktet tona mendore mbi boten natyrore, shoqerore dhe shpirtrore, mund te ndryshojne dhe duhet te ndryshojne, te levizin, te zgjerohen e te tkurren, teksa kulturat, ideologjite, dhe opinionet perballen, vallzojne dhe perplasen me njera tjetren duke u perhapur infektimi nga bartesit tek viktima. Pra ne shpeshehere i asimilojme idete permes zgjedhjes joracionale, po permes “infektimit shoqeror”, permes perhapjes se nje ideje nga mendja ne mendje, pa bere pyetje te duhura dhe pa i analizuar ato.

Sipas Dr. Pol Marsden:” Provat tregojne se ne trashigojme dhe transmetojme sjellje, emocione, besime, dhe fe te ndryshme, jo permes zgjedhjes racionale po permes infektimit” . Ky mendim brilant i psikologut Pol, nxjerr ne dukje mangesite tona kur mendojme se po e marrim nje vendim racional, edhe pse ai mendim nuk ka te bej fare me racionalen, por ka lidhje më shume me idete qe familja jone, kultura te ciles i takojme e shoket tane qe e kane miratuar.

Bota po perjeton ndryshime te medha me ritme befasuse, kurse ne i ndjekim rregullat dhe e bejme ate qe eshte bere gjithmone para nesh. Ky veprim nuk eshte veprim i duhur dhe i preferushem qe premton nje te ardhme më produktive e më te dinjitetshme.

Intelektualisht e dijme se ky lloj ndryshimi i madh ne bote, po ndodh sistematikisht dhe pandalshem, por ne anen tjeter miliarda njerze mishrohen pas rregullave te demshme te se kaluares, te cilat nuk duhet te ekzistojne ne boten e sotme, sepse shkenca, kultura, teknologjia, informatika, kibernetika, shoqeria dhe vetedija njerezore kane evoluar pertej tyre. I juaj, mësuesi Isë

Po jetojme mes rregullave te shumta qe i ka percaktuar bota njerzore per rreth nesh

17. 06. 2020

Rregullat e botes mes te cilave jetojme duhet ti vejme ne diskutim, vlejne apo nuk vlejne ato, sa e si vlejne per ne? Pasi qe jetojme ne nje mal te madh besimesh, bindjesh, rregullash dhe praktikash njerzore, nuk eshte e thene te vlejne te gjitha njesoi , per menyren e organizimit te procesit tone jetesor.

Disa prej tyre munden me qene te mira e te nevojshme per ne, ndersa tjerat munden me qene te panevojshme, kufizuse e ndonjehere edhe te demshme, sepse u ka skaduar koha dhe nuk premtojne mjaftushem ta jetojme jeten sipas tyre.

Po i veshtruam me syrin kritik disa prej rregullave qe jane barte gjenerate pas gjenerate deri tek ne, do ta kuptojme se shumices prej atyre rregullave, bindjeve, besimeve dhe praktikave te ndryshme njerzore, u ka skaduar koha dhe jane konsumuar më teper seq kane poseduar vlera dhe kane patur rendesi.

Po e beme nje krahasim analitik mes rregullave, bindjeve, besimeve dhe praktikave te ndryshme te paraardhesve tane, se si e kane organizuar jeten ata, cilat forma e mjete i kane perdor gjate organizimit te procesit jetesor, si e kane trajtuar veteveten, bashkshortesine, femijet, familjen ne tersi, miqesine e shume rregulla tjera qe i kane perdor gjate jetes se tyre, do te vijme ne perfundim se u ka kaluar koha shumices prej tyre, qe te vlejne edhe per ne ta organizojme jeten ne te njejten menyre, me te njejtat rregulla e me te njejtat mjete sikur paraardhesit tane.

Eshte anakronike per kohen tone te punohet toka ende me parmende, te rriten e te edukohen femijet pa i shkolluar fare neper institucionet e ndryshme edukativo-arsimore. Te behen fejesat e martesat permes shkueseve, ta trajtosh bashkshorten si rob shtepie dhe si sherbtore, e jo si nene e femijeve dhe si shtylle kryesore e shtepise dhe shume rregujlla tjera qe na pengojne te ecim ne hap me kohe.

Mendimet, besimet, bindjet e praktikat e ndryshme njerzore qe i kemi te instaluara ne kokat tona, shumices prej tyre u ka skaduar koha, vlera dhe rendesia qe po sherbehemi me to, duke mos hetuar veten qe po stagnojme ne vend dhe po e rrezikojme jeten e njeri tjetrit me mendimet, qendrimet, bindjet dhe sjelljet tona ne raport me tjeret, si prind, si bashkshort, si antar familje, si fqinj i dikujt, si mik si intelektiual, si politikan dhe si klerik fetar.

Sa shume kemi nevoje te lirohemi nga programimet e vjetra, te cilave u ka skaduar koha dhe kane ardhe tek ne neper periudha te ndryshme, pa e kuptuar sa e si duhet vleren dhe rendesine e tyre qe e kane per kohen tone, te cilat nuk i plotesojne as perseafermi kerkesat tona, qe te organizojme jete te lumtur e me dinjitet. I juaj, mësuesi Isë

Duhet ti largojme nga truri sa më pare te jet e mundur kodimet e xhepurave te kësaj bote

 

15. 06. 2020

Nuk e kam ende te kjarte a i kam lejuar majftushem fëmijet e mi ti krijojne mendimet, besimet dhe bindjet e veta shpirterore dhe ti vejne ne diskutim e ne pikepyetje xhepurat e kesaje bote qe ua kam imponuar une e faktor te shumte nga rrethi, siq me jane imponuar edhe mua nga prinderit e mije, rrethi e faktore te shumte imponus te xhepurave te kesasje bote, prej te cilave edhe sot nuk po mundem te lirohem sa e si duhet prej tyre.

Te besh jete sipas xhepurave te kesaje bote ke pajtuar me rregullat e programuara ne koke, te cilave u ka skaduar koha shumices prej tyre dhe nuk premtojne jete te lumtur e me dinjitet. Eshte zotesi e jona qe na takon, ta gjejme veten duke i rrefuzuar xhepurat qe nau kane impunuar gjate jetes.

Mardhenjet tona, kariera, qellimet, mendimet, bindjet e besimet shpirterore qe i posedojme, do te detyrohemi ti ndryshojme atehere kure e kuptojme se shumica prej tyre nuk kane qene fryt i marrjes se vendimeve tona te cilat vete nuk i kemi zgjedhe, por na jan instaluar piratisht.

Per ta riprogramuar trurin tone qe te lirohemi nga instalimi i programimeve qe nuk premtojne dinjitet, efektivitet e lumturi ne jete per kohen te cilen po e jetojme, duhet ti shembim sa më parë ato, permes ndryshimit tone sistematik , duke i instaluar programimet e reja, qe i shkojne pershtati deshires, vullnetit dhe pasionit tone per te bere jete te natyrshme, te dinjitetshme, te lumtur dhe te pavarur nga xhepurat e kesaje jete, qe nau kane fute brenda mendimeve, bindjeve e besimeve tona piratishte. I juaj, mësuesi Isë

Me programime virusale qe u ka skaduar koha nuk mbrohet shteti, atdheu dhe populli

14. 06. 2020

Nuke e shohe te udhes imponimin e dhunshem qe ta beje jeten e vete populli i Kosoves, sipas programimeve te instaluara ne kokat e politikaneve e analisteve tane politik, te cilave, perpos qe u ka skaduar koha e tyre, jane edhe virusale me pasoja vdekjeprurese per vendin, per shtetin dhe per popullin, te cilet synojne vetem mbrojtjen e interesave te veta personale , te degjeneruara tersisht.

Keto programime te imponuara, te cilave u ka skaduar koha dhe jane te rrezikshme, e me pasoja virusale epidemike, nuk eshte e befasishme, as joligjore, e as antikushtetuse, qe ti rrefuzoi populli dhe te merr vendim sa më pare, ti rrenoi ato programime virusale te tyre me gjithe ta, qe ta merr ne duar fatin e vete dhe ta mbroi vendosmerisht shtetin dhe atdheun.

Shteti dhe fati i popullit e i atdheut eshte e pamundur te mbrohet nga politikan, analiste politik e intelektual qe i kane te instaluara e te perforcuara ne kokat e tyre programime te tilla qe u ka skaduar koha dhe ne permbajtjet e tyre mbisundon injoranca, lakmia dhe karierizmi i degjeneruar, inati, urrejtja, gjelozia mes njeri tjetrit dhe gjunjezimi ndaj pushtuseve tane e tradhtia kombtare.

Nuk e kam te kjarte edhe çka duhet me i ndodh popullit, shtetit dhe Atdheut tone, qe populli te nderrmer nje vendim te guximshem e te vendosur ta shpetoi njehere e mire shtetin nga kapja e politikaneve prontiste e paniste, ta mbroi Atdheun nga tregtaret e tugjaret qe e kane qite ne shitje dhe ta mbroj veteveten nga varferia vdekjeprurese qe po i kanoset dita dites?! I juaj, mësuesi Isë

Politika sociopate po e shkaterron vendin dhe shtetin tone te lare me gjak

12. 06. 2020

Presidenti i Kosoves ka ambicje qe ta marr Presheven, edhe pse hasmi i ka hy brenda shtepise. Kryeministri i qeverise Hoti, po i bene lutje zavendeskryeministrit te vete Goran Rakiq, te mos i largoi nga zyra e vete simbolet e shtetit te Kosoves. Parlamenti i Kosoves se bashku me Qverine jane bere vegla manipulimi te Presidentit dhe Baterices se tij Isa Mustafa.

Per raste te tilla ka thene populli : “ Kure prishen vellaznia mes veti e shkaterrojne shtepine e tyre sipas direktivave te kojshive qe i kane per rreth, inati njeri tjetrit”.

Pas ketij marifetllëku qe po i ndodh Kosoves, shtetit dhe popullit te saje, nuk besoje fare se, Presidenca, Qeveria dhe Parlamenti i Kosoves kane vullnet, dituri, menquri e guxim ta marrin Presheven e teritoret tjera shqiptare te pushtuara nga Serbia, sa ta kane brenda ne qeverin Hoti zavendeskryeministrin Goran Rakiq, qe e ka pushtuar qeverine tij.

Qe e ka pushtuar Kosoven veriore dhe gjysmen e Mitrovices, te ciles ia ka vuar telat me xhemba, mese per mes Ures se Ibrit, e ka paralizuar funksionimin e shtetit te Kosoves ne ate pjese, e ka krijuar arsimin, shendetesine dhe gjygjesine paralele, e ka ndaluar shtrirjen e kompetencave te Ushtrise sone çlirimtare dhe mbrojtes se teritorit te shtetit tone ne ate pjese, pa lejen e tij, e ka mbush Kosoven veriore me simbole shtetnore, historike e kulturore te Serbise dhe e ka pastruar ate teritor nga simbolet shtetnore, kulturore e historike te Kosoves, nuk e lejon popullaten shqiptare te kthehet neper shtepite e veta dhe po nderton qyteze me shtepia per kolon serb.

Pas gjithe kesaje katrahure qe i ka ndodhe e po i ndodhe kosoves, kam bindjen time personale, se tani e ka kuptuar shume mire populli yne i dashur, se kujte ia ka besuar fatin e vete, udheheqjen e shtetit, mbrotjen e kufijeve te atedheut dhe ardhmerine e vete, qe dy dekada me radhe. Zgjohu nga gjumi dhe agonia populli yne i dashur, sepse dikure do te jete shume vone e me pasoja te medha jetesore zgjimi yte i domosdoshem! I juaj, mësuesi Isë

Paradigma kontraverze e qesharake te Kryeministrit kosovar Avdullah Hoti

11. 06. 2020

Kryeministri ne fjale ka deklaruar publikishte se nuk do ta negocion shkembimin e teritoreve me Serbine dhe integritetin teritorial te kufijeve momental qe i posedon Kosova. Po ashtu ai beri me dije se, do ti jetesoi praktikishte marrveshjet e mëparshme me Serbine qe jane nenshkruar nga ish kryeministrat Thaçi e Mustafa, me palen ndermjetsuese ne Bruksel.

Sipas mendimit tim keto paradigma te kryeministrit Hoti, jane kontraverze mes veti dhe qesharake!
Te pohosh mbrojtjen e kufijeve dhe integritetin e Kosoves ne njeren ane, e ne tjetren ti zbatosh praktikisht marrveshjet e nenshkruara mes pales serbe dhe pales ndermjetsuese ne Bruksel, si zbatimin e nenshkrimit te marrveshjes per demarkacionin me Malin e Zi, ku ka humbur Kosova mbi 8200 hektar toke te teritorit qe i takon asaj, si zbatimin e nenshkrimit te marrveshjes me Maqedonin e Veriut, ku Kosova ka humbur mbi 4000 hektar toke, qe i takon teritorit te saje, si nenshkrimin e marrveshjes per themelimin e asociacionit te Komunave serbe, me kompetenca shtetnore qe e perfshijne 20% te teritorit te Kosoves, si nenshkrimin e marrveshjes qe i dhurohen kishave serbe ekstra teritor autonom per popadika, plaqkitje djallezore e tokave te qytetareve shqiptar, pa miratimin e tyre dhe nenshkrimin e shume marrveshjeve tjera qe shkojne ne dem te teritorit, ne dem te kompetencave shtetnore te shtetit te Kosoves dhe ne dem te interesave kombtare.

Ky eshte realiteti kontraverz e qesharak i paradigmave te Kryeministrit Avdullah Hoti, qe po bene perpjekje tia shes opinionit kosovar permes mbeshtetjes se akademikeve te Akademise se shkencave dhe arteve te Kosoves, te ciles nuk iu ka degjuar zeri asnjehere rrethe divergjencave e kontradiktave me pasoja fatale per Kosoven, per shtetin e saje, per teritorin, per varferine e skajshme te popullates, per kapjen e shtetit nga sociopatet politik te qeverise “pronto e pan”, per pengimin e kthimit te popullates shqiptare ne shtepite e ne trojet e veta te Kosoves veriore nga bondat serbe qe e kane uzurpuar ate teritor dhe nuk e lejojne me asnje kushte funksionimin e shtetit te Kosoves atje, per te drejta te barabarta me minoritetin serb te Kosoves dhe shqiptareve qe jetojne ne Mal te zi, ne Serbi, ne Maqedonin veriore e ne Greqi.

Po ta provonte kryeministri i Kosoves Avdyllah Hoti se bashku me palen e vete gjate bisedimeve, ti kerkojne Serbise drejta te njejta te shqiptareve me drejtat qe i kane serbet ne Kosove, po ta provonte, te kerkon asociacion te komunave shqiptare ne Serbi me Kompetenca shtetnore, po te kerkonte ekstra teritor per gjamia , kisha e tyrbe te shqiptareve qe jetojne ne trojet e veta atje, do ta verente kryeministri i kosoves dhe pala e tij negocuese, se sa poshte ka ra pala shqiptare ne dialog me Serbine, do ta kuptonin demin e madhe qe ia kane sjelle Kosoves, teritorit, shtetit, popullates se saje pala e mëparshme e negociatave, do ta kuptonin se sa hiq njerze jane per mbrojtjen e shtetit, teritorit dhe interesave kombtare te popullit shqiptar pala negocuse e shqiptareve! I juaj , mësuesi Isë

Nuk pritet zgjidhje parimore per Kosoven pa respektimin e parimeve ne dialog me Serbinë

10. 06. 2020

Kosoves historikishte i eshte imponuar zgjidhje jo parimore e konfliktit mes agresorit, e saje, sepse pala ndermjetesues perhere ka anuar zgjidhjen e konfliktit ne favor te agresorit e ne dem te Kosoves, ku agresori eshte shperblyer e viktima eshte ndeshkuar.

Kete fenomen jo parimor, si po duket pala shqiptaret nuk e kane kuptuar dhe nuk e kane ndermende ta kuptojne ende, pa dije, apo me dije dhe vullnetin e tyre djallezor, duke quar popullin drejte litarit per varje, qe i kurdisej më pare e po i kurdiset edhe tani.

Po e shiquam rrjedhjen e ngjarjeve mes Kosoves dhe agresoreve te saje, qe nga pushtimet romak e deri me sote, konfliktet e shkaktuara nga agresori i saje, jane zgjidhur jo parimishte, duke shperblyer agresorin ne dem te viktimes, e cila ndeshkohej per vdekje.

Shembuj te ketij fenomeni joparimor, e aspak njerezor, te zgjidhjes se konflikteve mes Kosoves e agresoreve te saje, jane te shumte si: “Kongresi i Berlinit”,” Paça e Shen Stefanit”, “ Konferenca e Londres”, “Mbledhja e AVNOIT”, “ Liga e dyte e Prizerenit” dhe shume e shume takime para e prapa tyre, qe kane deshmuar qasje jo parimore e tragjike gjate zgjidhjes se problemeve mes agresorit te Kosoves dhe popullit shqiptar ne pergjithesi.

Se fundmi edhe trupat e NATOS kure hyne ne Kosove, deshmuan haptas synimin djallezor per ta coptuar edhe metej Kosoven dhe popullaten e saje, sidomos me intervenimin e trupave te Kforit Fancez, i cili paturpesishte favorizonte joparimishte agresoret serb ne dem te popullates shqiptare qe jetonte ne veri te Kosoves dhe ne dem te teritorit te saje me ndarjen e Mitrovices mes per mes Ures se Ibrit, duke i penguar shqiptaret te kthehen ne trojet e shtepite e veta, ne bashkpunim KFORI Francez me enkalvat serbe, qe synonin kolonizimin e pjeses veriore te Kosoves me kolon serb, te ikur nga zonat e luftes qe ndodhen ne ish Jugosllavi, per tu shpetuar ndeshkimve per krimet qe i kishin bere atj neper zona te luftes, me qellim te paramenduar qe ta kolonizojne Kosoven Veriore.

Po ashtu u deshmuan edhe negociatat e Kosoves me Serbine, te cilat u shendrruan nga negociat teknike ne negociata djallezore politike, me synimin qe ta zhveshin Kosoven hap pas hapi nga elementi shtetnor e ushtarak, qe ti plaqkisin djallezisht pjese te teritorit te saje, qe ti imponojne themelimin e asociocionit te komunave serbe, qe tia imponojne nenshkrimin per Ekstra teritor, si plaçke ne sherbim te kishave serbe, e marifetllyqe tjera ne dem te Kosoves e shtetit te saje.

Edhe dialogu ne ardhje mes Kosoves e Serbise po e deshmon mbrendine e vete joparimor ndaj Kosoves, te ciles iu imponua heqja 100% e takses dhe reciprocitetit ndaj Serbise, si kushte per ti filluar bisedimet me te. Ndersa Serbise si agresor i yni, asnje kusht nuk po i vihet per bisedime me Kosoven , qe se shpejti pritet te fillojne.

Si pasoj e shkeljes se parimeve ne negociata te barabarta mes dy shteteve, genjehet shume populli shqiptar, nese pret favore mes ketyre negociatave, parimishte te deformuara, te cilat do te zhvillohen me kete qeveri te Kosoves, si pale negocuse, e cila ka faliminetuar qe ne fillim, nen diktatin e Thaçit, Mustafes , Vuçiçit dhe pales ndermjetesues nderkombtare. I juaj, mësuesi Isë

Egoistet shpirtngushte dallojne shume prej atyre shpirtgjer

9. 06. 2020

Ata qe kujdesen ekskluzivisht vetem per veteveten karakterizohen njerze me shpirte te ngushte. Kategoria e njerezve me kete lloj shpirti, tere qenjen e vete fizike e shpirterore, emocionale e intelektuale, sociale e humane, morale e njerzore, e koncentrojne tersishte ne veprimet ekskluzive qe qojne drejte realizimit te interersave personale.

Shpirtngushtesia e njerzeve pason me veprime te pamatura egoiste qe i lejojne vetit veprime te atilla, te cilat ua mundesojne ti realizojne interesat e veta, ne dem te interesave te tjereve. Kjo kategori njerzish e paisur me shpirtngushtesi, nuk i zgjedhe kurre mjetet, format, menyren, teknikat dhe rruget e veprimit per ti plotesuar interesat e veta dhe nuk logorit fare demin qe ua shkakton tjereve.

Ndersa e kunderta e kategorise se njerezve me shpirtngushtesi jane njerzit shpirtgjere qe i karakterizon veprimi i matur e i natyrshem ne raport mes njerezve. Kategoria e njerezve shpirte gjere me asnje qmim, ne asnje rrethane interesat e veta nuk i realizojne ne dem te tjereve, perkundrazi ata interersat e veta i realizojne me perpjekje personale te cilat nuk perqendrohen ekskluzivishte ne egoizem personal.

Veprimet e tyre shpirtgjera realizimin e interesave personale e shohin edhe mes realizimit te interesave familjare, shoqerore e kombtare, pa devijuar per asnje qaste e ne asnje rrethane rrugen parimore te realizimit te interesave personale, familjare, shoqerore e kombtare, si procese parimore e te ndervarura mes veti.

Kategoria e njerezve shpirtgjere krahasuar me ata shpirtngushte, dallon rrenjesishte per nga perkujdesi i menyres se zgjedhjes se formave, teknikave, mjeteve dhe rrugeve, permes te cilave i realizojne interesat e veta, ku me asnje kushte e ne asnje rrethane nuk i lejojne vetit te shkelin mbi parimet themelore te realizimit te interesave personale, familjare, shoqerore e kombtare.

Shoqeria shqiptare e ka per detyre morale, njerezore e kombtare, te meos lejoj me asnje qmim, ne asnje rrethane ta mbizoterojne skenen tone politike, fetare, kulturore, shkencore e ideologjike ata njerze qe konsiderohen egoist shpirtngushte e destruktiv qe i shkaterrojne tersishte interesat e perbashketa kombtare, njerezore, kolektive, familjare e personale. I juaj, mësuesi Isë

Dialogu me Serbine, kompromis apo kompromentim i Kosoves dhe shtetit te saje

8. 06. 2020

Sa e sa dialogjet jane bere me Serbine brenda qinda viteve, ku ne vend te kompromisit te natyrshem, te drejte, njerezor e parimor, pala shqiptare ka perfunduar me kompromentim, nenshtrim, perulje, poshtrim, masakrim e perzenje te popullates se saje nga trojet dhe shtepite e veta, qe sot gjenden nen pushtimin serb, malazez, maqedon, grek e tje.

E njejta fatkeqesi po perseritet edhe tani qe dy dekada me radhe, ku dialogu me fqinjet e sidomos me Serbine, ne vend te kompromisit parimor qe nuk shkelen parimet e se drejtes dhe njerezores, perfundon me kompromentim dhe ne deme te Kosoves, shtetit , teritorit dhe popullates se saje, me animin nga pala serbe e pales ndermjetesues nderkombtare, sikur Kosova te ishte pushtuse e Serbise e Serbia viktime e saje.

Tere ky kompromentim qindavjeqar i perseritur nga dobesite e shumta dhe qyqarlleku e paturpesia e perfaqesueseve te Kosoves ne dialog me Serbine e fqinjet tane pushtues, kuptohet edhe me ndermjetesimin djallezor e te padrejte te pales nderkombtare, posaqerishte me ndermjetesimin e Europes, ne vend te kompromiseve parimore, quan ujte padrejtesisht perhere ne favor te fqinjeve tane pushtues greko-sllav.

Gjate ketyre proceseve, pala shqiptare ne raport me fqinjet tane ne vend te kompromiseve parimore e njerzore, ka perfunduar me kompromentime te medha , si pasoj e humbjes mbi 80% te teritorit te vet per favoret e greko-sllaveve te ardhur ne gadishullin tone ILIRIK.

Pasoj e kesaj humbje, ndodhen malltretimet, burgosjet, torturat, vrasjet, masakrat dhe perzenja me dhune e popullates shqiptare nga trojet e veta, me tendence perseritje, sa here tu vije shansa per ta bere kete fqinjet tane pushtues greko-sllav, do ta bejne.

Ne te gjitha bisedimiet mes pales kosovare dhe asaj serbe, pala kosovare nuk eshte trajtuar e barabarte me palen serbe ne dialog, por eshte trajtuar pale nenshtruse, e majorizuar nga Serbia, sikur Serbia te ishte viktime e Kosoves, duke i dhene llogari kerkesave te saje, gjithnje ne disfavore te Kosoves, shtetit, teritorit, pasurise kombtare dhe ne disfavor te popullit te saje.

Pala kosovare eshte deshmuar perhere duke heqe dore padrejtesishte, paturpesisht e tmerresisht nga nevojat dhe perparesite qe i kane takuar Kosoves, teritorit , shtetit dhe popullit te saje, gjithnje ne fovor te Serbise e ne deme te Kosoves, duke i premtuar per dialogun e ardhshem Trepçen, Liqenin e Ujmanit dhe Veriun e Kosoves deri te mesi i Ures se Ibrit mes permes Mitrovices.

Deshmi per keto leshime te ulta e kriminale eshte nenshkrimi i rregullimit te demerkacionit me Malin e ZI, per ti kaluar asaj mbi 8200 hektar toke te Kosoves, nenshkrimi i asociacionit te komunave serbe, me kompetenca shtetnore ne dem te shtetit te kosoves dhe popullates se saj, e cila edhe sote e kesaj dite pengohet nga kriminelet serb te kthehet ne trojet e ne shtepite e veta ne veriun e Kosoves, ndersa ne anen tjeter ato teritore kolonizohen me kolon serb, kriminel te luftrave qe kane ndodhe ne Jugosllavine e atehershme dhe qe kane ardhe ne teritorin e veriut te Kosoves per ta kolonizuar ate teritor.

Edhe sote pala kosovare ne dialog me Serbine, ne vend te dialogut te barabart e parimor, po tregohet e gatshme tia vari lakun vetevetes, popullates se saje, shtetit dhe teritorit te Kosoves per favoret e Serbise, permes kompromentimit te vete ne dialogun e kompromentuar pa kurrfar kompromisi parimor, per tia derzuar Serbise ne marrveshjen finale veriun e Kosoves, Liqenin e Ujmanit, Trepçen, ndarjen e Mitrovices mes per mes saje, nenshkrimin per ekstra teritor ne favor te kishave ortodokse serbe, per ta blere paqen e serbise me qmimin vdekjeprues per Kosoven , shtetin dhe popullaten e saje.

Pala kosovare ne vend te kompromisit parimor per ta ndeshkuar gjenocidin serb ndaj shqiptareve, per ta ndeshkuar grabitjen e teritoreve shqiptare nga Serbia, per ta ndeshkuar perzenjen e shqiptareve nga trojet e veta, per ta ndeshkuar vrasjen e pa fajshme te popullates civile, dhunimin e 20 mije nenave e motrave shqiptare dhe djegejen e qinda e mija shtepive ne Kosove, vjedhjen dhe shkatrrimin e pasurise se qytetareve shqiptar, ajo ne dialog kompromentohet edhe më shume duke i ofruar favore Serbise ne dem te Kosoves, qe te duket më kavalere sesa pala serbe para pales ndermjetesues nderkombtare.

Perfaqesuesit e Kosovare kurre nuk kan qene te pergatitur si e sa duhet dhe te gatshme ta kerkojne te drejten e vete, te drejten e Kosoves dhe popullit te saje, qe ligjesishte e njerzishte i takon dhe te mos leshoi pe gjate dialogut per ta dhene padrejtesisht pjesen e vete ne favor te Serbise, gje te cilen nuk e ben kurr Serbija dhe nuk ia lejon vetit te kompromentohet para pales kosovare duke i dhuruar teritor serb per marveshje paqesore me Kosoven qe e trajton si teritor te vetin serb.

Pala kosovare asnjehere nuk e ka deshmuar veten se e kupton drejte kompromisin parimor , kompromisin e njeanshem dhe kompromentimin, ne raport me palen serbe dhe fqinjet tane pushtues greko-sllav.

Ajo ne vend te kompromisit parimor me palen serbe e me palet tjera ne dialog, e ka zgjedhur kompromentimin e vete, kompromentimin e shtetit, kosoves, teritorit te saje dhe popullit kosovar, duke hequr dore paturpesisht e panjerzisht nga deshirat dhe nevojat legjitime jetesore te popullit shqiptar, e cila nuk i ka dhene logari asnjehere popullit te vete per shume qeshtje dialoguse ne dem te te popullit shqiptar.

Populli e thote nje fjale qe i shkon shume pershtati pales kosovare ne dialog: “ Kush vepron kunder vetevetes dhe kunder te drejtave parimore te popullit te vete, do ti ngritet peshe dhe do ti rrebelohet kunder tij, perpos popullit edhe trupi i tij qe i takon, nese nuk kane vdekur per se gjalli trupi i tij dhe populli te cilit i takon”. I juaj, mësuesi Isë

 

 

Mbrojtesi i Avdullah Hotit nga “stigmat” qe po i behen atij prej intelektualeve “ stigmatizues”

6. 06. 2020

Intelektuali e personaliteti “ Poliendrik” Fadil Sahiti, ne fushen e filozofise, sociologjise, politikes, ekonomise dhe gjuhesise, me prejardhje nga malet e bjeshkes se Bali age Zatriqit, po u jep leksione intelektualeve, qe po e “stigmatizojne” Batericen e Isa Mustaves dhe Thaçit, tani ne balle te qeverise se Kosoves.

Intelektuali ne fjale e ka harruar tersishte Kosoven dhe plaget e saje qe po i kullojne gjak, duke i mbrojtur nga “stigmatizimi” i intelektualeve “stigmatizues”, jo profesionist per diagnostifikime te sociopateve politik ne radhet e qeverise “pronto” dhe qeverise “pan”, te cilet i kane shkaktuar Kosoves plage te thella e te pergjakshme me pasoja vdekjeprurese, qe dy dekada me radhe.

Atyre intelektualeve qe po naj “stigmatizojkan” akteret e politikes sociopate te qeverise”pronto” dhe qeverise”pan”, tani e tutje nuk u ka mbete rruge tjeter, pos ta perkrahin e te keshillohen me mbrojtesin e aktereve te politikes sociopate te qeverise “pronto” e qeverise “pan”, te cilet e mbajne pergjegjesine e pasojave qe ia sollen Kosoves dhe shtetit te saje per dy dekada me radhe.

Vertete e meritone nje”perkrahje” te “forte” nga intelektualet “stigmatizues” , intelektuali dhe personaliteti “poliendrik”, me prejardhje nga malet e bjeshkes se Bali age Zatriqit, i edukuar , shkolluar e i brymosur me kulture perendimopre, si njohjes specifik i fushes se filozofise, sociologjise, politikes, ekonomise dhe gjuhesise. I juaj, mësuesi Isë

Njerzit pa identitet e dinjitet, pos identitetit trupor dhe kenaqesive personale instiktive, jane te rrezikshem per shoqerine tone

4. 06. 2020

Identiteti  dhe dinjiteti yne, jane ndjeshmeria kujte i perkasim. Njerzit pa dinjitet e identitet te percaktuar nuk posedojne ndjenja te perkatesise se identitetit e dinjitetit si bir e bij e dikujte, si vella e moter, si nip e mese, si xhaxha, si dajalok,, si prind, gjysh e gjyshe, si shok e mik i dikujt. Si partner, partnere, si bashkshort, bashkshorte, si profesionist i nje fushe shkencore, filozofike, kulturore, historike, arsimore, ekonomike, shendetesore , juridike, politike, fetare e kombtare.

Dinjiteti dhe keto identitete na bejne ta ndjejme perkatesine tone te identitetit , ta ndjejme nivelin e perkatesive qe e posedojme, nivelin e punes per ta arsyetuar veteveten rreth perkatesive tona dhe rreth perkatesise se dinjitetit dhe identitetit tone personal, si trup fizik, emocional, social, intelektual, human, moral, kombtar e njerzor mes atyre dinjiteteve e identiteteve perkatese.

Dinjiteti dhe te gjitha ndjeshmerite e identiteteve tona, pasqyrojne mënyren, permbajtjen dhe nivelin unik te identitetit personal perkates. Menyra më tragjike per ne, eshte moskuptueshmeria dhe mosndjeshmeria e dinjitetit dhe identitetit tone personal, se kush jemi mes atyre perkatesive identike qe u perkasim.

A jemi dinjitet e identitet vetem trupor e instiktiv apo jemi dinjitet e identitet vetem shpirteror, emocional, intelektual, profesional, moral, social, kombtar e njerezor dhe dinjitet e  identitet i komletuar i perkatesive tjera qe u takojme.
Njerezit pa dinjitet e identitet nuk posedojne ndjeshmeri personale ne radhe te pare dhe ndjeshmeri profesionale, familjare, farefisnore, kolegiale, miqesore, e komtare, pos ndjeshmerise se kenaqesive trupore e instiktive. I juaj, mësuesi Isë

Gjerat, ngjarjet e njerzit nuk jane siq na duken ne shiqim te pare

3. 06. 2020
Sa shume gabojme, mashtrohemi, keqkuptohemi dhe ngatrrohemi kure i vleresojme gjerat, ngjarjet, proceset organizative, fenomenet natyrore e shoqerore dhe njerzit, ashtu siq na duken ne shiqim te pare! Kjo mangesi e te vlersuarit, manifestohet nga faktor te ndryshem, nga mungesa e pervojes, niveli i ulte edukativ e intelektual, kendveshtrimi mbi bazen simpatike, antipatike, mbi bazen e interesit personal, gjelozise, urrejtjes dhe perceptimeve iluzore.

Gabimet, mashtrimet, keqkuptimet dhe ngatrresat manifesdtohen gjate vlersimeve tona kure e vleresojme shokun, shoqen, partnerin, partneren, mikun dhe kur i vleresojme gjesendet e ndryshme, ngjarjet, proceset organizative, fenomenet natyrore , shoqerore dhe njerzit me te cilet rrethohemi gjate jetes.

Qe mos te gabohemi, mashtrohemi, keqkuptohemi e te ngatrrohemi, eshte e domosdoshme te mbeshtetemi ne parimin themelor, se e verteta e gjesendeve, ngjarjeve, proceseve organizative, fenomeneve natyrore e shoqerore dhe e njerzeve, mund te zbulohet vetem nese germojme nen siperfaqen e tyre, e jo te mjaftohemi me ate, siq na duken ato ne shiqim te pare dhe ne siperfaqe.

Mosrrespektimi i parimit themelor ne fjale, i permendur më larte, do na sjelle probleme te medha, kundershtime, zenka, mashtrime, keqkuptime , ngatrresa dhe ngjarje te papritshme e befasuse mes shokeve, miqeve, dashamireve, partnerit, bashkshortit dhe mes gjerave, ngjarjeve, proceseve organizative, fenomeneve natyrore e shoqerore dhe mes njerzve ne pergjithesi gjate jetes. I juaj, mësuesi Isë

Eshte jashtzakonisht e demshme dhe poshtruse varshmeria e veprimeve tona nga miratimi i tjereve

2. 06. 2020

Sa po ta kuptojme se varshmëria e veprimeve tona nga miratimi i tjereve, më teper eshte e dëmshme sesa e dobishme per ne, tek atëher jemi te gatshem ta mposhtim varshmerine tone te veprimeve nga miratimi i tjereve dhe nga gjesendet.

Per çfare dolloj varshmerie te veprimeve tona nga miratimi i tjereve e nga gjesendet, nevoitet te vetdisohemi dhe ta kuptojme, se më shume humbim sesa fitojme, qe ta marrim inisitive per mposhtjen e varshmerise tone nga menyra e miratimit prej tjereve dhe nga gjesendet.

Per ta mposhtur varshmerin e miratimit te veprimeve tona nga tjeret dhe nga gjesendet, më parë eshte e nevojshme ta njohim, ta duam dhe ta respektojme mjaftushem veteveten dhe varshmerin tone ta zavendesojm me pavaresine e ndervaresine nga gjesendet e ndryshme dhe nga te tjeret.

Atehere kure e kuptojme se vashmeria e veprimeve tona nga te ngrenit e tepert, nga pirja e duhanit, alkoholit, pijeve narkotike dhe nga veprimet amorale e veprime tjera te varura dhe destruktive, qe na sjellin më shume deme e dhimbje afatgjata, se sa kenaqesi afatshkurtera, do te distancohemi dhe pavarsohemi nga perdorimi abuziv i tyre.

Po ashtu, sapo ta kuptojme varshmerine e veprimeve tona nga miratimi i shokeve qe i kemi, miqeve, nga miratimi i politikes se kohes, nga miratimi i aktereve te politikes ne fjale dhe rrethit ku jetojme, qe nuk jane parimisht te dobishme per pavarshmerine dhe ndervashmerine tone, do te nderrojme qasje dhe do ti largohemi tersisht vershmerise nga ata, ne favor te pavarshmerise dhe ndervarshmerise me ta. I juaj, mësuesi Isë

Pritshmerite jo realiste nga politikanet tane e nga tjeret, qe na kane zhgenjyer, do te na zhgenjej prap edhe më shum

1. 06. 2020

Nuk duhet ushqyer pritshmeri jo realiste ndaj politikaneve tane e ndaj tjereve qe na kane zhgenjyer, sepse do te zhgenjehemi e do te lendohemi edhe më shume seq na kane zhgenjyer e lenduar më pare. Vertet eshte shume zhgenjyse, e pa qelluar dhe e pa menqur ta lëmë pergjegjesine e fatit tone ne duar te tjereve, kur dihet boterishte se pergjegjsia per fatin e per te ardhmen tone eshte pergjegjesi e jona, jo e tjereve.

Sa më pare ta kuptojme kete, aq më pergjegjes do te jemi per te ardhmen tone më te mire, më te dinjitetshme, më njerzore, më te ndershme e më te lumtur si individ, si profesionist, si familjar, si institucion, si shtet e si komb . Nese ushqejme pritshmëri jo realiste, ndaj politikaneve e tjereve qe na kane zhgenjyer sa e sa here dhe kerkojme më teper se maksimumin prej tyre e prej vetes, i mundesojme vetes te zhgenjehemi dhe tjereve te na zhgenjejne e te na lendojne, më shume se qe mendojme.

Eshte ne menqurine dhe ne nderin tone qe te caktojme racionalisht e objektivishte pritshmeri nga vetevetja per aq sa posedojme potencial fizik e intelektual, dhe nga tjeret po ashtu duhet te jete priteshmeria varsishte nga potenciali fizik, mental, emocional, human dhe moral i tjereve. Nese bejme pritshmeri jo realiste, zhgenjimi dhe lendimi do te jete i pa shmangshem. Evitimi i zhgenjimit dhe lendimit nga pritshmerite jo realiste, kerkon nga ne ngutshem ndryshimin e qasjeve tona te pritshmerive.

Nese e bejme ndryshimin tone real te pritshmerive jo realiste nga tjeret e nga politikanet tane, do te kursejm mjafte kohe e energji duke kerkuar gabimisht “fajtorin” ne vendin e gabuar, ne vend qe ta kerkojme fajin nga vetevetja. Po sa ta kuptojme dhe te bindemi se fajin dhe gabimet më pare duhet kerkuar nga vetevetja dhe korigjuar ato, te mos presim jo realisht as nga vetevetja e as nga tjeret, sidomos nga ata qe na kane zhgenjyer, do te persoset dukshem niveli i pritshmerive tona dhe niveli i te jetuarit denjesisht si individ, si familje e si komb. I juaj, mësuesi Isë

Më parë ndrysho vetën, pastaj kërko te ndryshojne edhe tjeret

28. 05. 2020

Nëse nuk e ndryshojmë më parë vetën, nuk mund ti ndryshojme tjeret, gjerat dhe ngjarjet per rreth nesh dhe nuk kemi te drejte te kerkojme nga ata ta bejne kete. “Nuk ka përsosmëri të vërtetë ne këtë botë, që mund të jetë e ndarë nga jeta e përditshme”. David S. Jordan

Për ta ndryshuar vetën duhet t`i vërejmë thjerzat me të cilat e vështrojme vetën, gjërat, ngjarjet dhe njerzit për rreth nesh.
Ata që nuk e përfillin këtë ecuri te domosdoshme, dështojne rreth ndryshimit të vetëvetës, rreth ndryshimit të gjërave, ngjarjeve dhe njerzve, sepse thjerzat janë ato qe e percaktojnë mënyren se si e interpretojmë vetën, gjërat, ngjarjet dhe njerzit për rreth nesh.

Njerzit që nuk e përfillin ecurinë e domosdoshme të ndryshimeve, zakonisht mbështetën në artin e gjuhës per të interpretuar rrejshëm vetën, gjërat, ngjarjet dhe per ti keqinterpretuar dhe mashtruar tjerët, duke deformuar tërsishte interpretimin ndaj një realiteti të caktuar për të cilin bëhet fjalë.

Nëse kerkojmë t`i ndryshojmë tjerët, gjërat, ngjarjet dhe rrethanat mes të cilave gjendemi, më parë duhet ta ndryshojmë vetëveten. Për ta bërë këtë, duhet ndryshuar mënyrën e përceptimeve tona duke patur kujdes që ta lirojmë përceptimin nga këndveshtrimet mbështetur në simpati e antipati, mbeshtetur ne lakmi e gjelozi dhe në kendveshtrime tjera që imponojnë perceptim iluzor rreth situatave të ndryshme, ngjarjeve, gjerave e njerzve.

Sa më shumë qe lirohen qytetarët e nje vëndi nga kendveshtrimet qe imponojne perceptime iluzore, aq më afër interpretimit te drejtë e objektiv të një realiteti janë. Gjykuar praktikisht se si në shoqerine shqiptare po interpretohen realitetet e ndryshme në raport me veteveten, me gjerat, gjarjet dhe njerzit, mbi 50%, te mos them më shume, e popullates sone, sidomos kasta e politikaneve dhe intelektualeve qe u shkojne pas atyre, eshte e zhytur bukur shumë në përceptime iluzore që shkojnë në disfavor të kuptushmerisë së realitetit të vërtetë.

Iluzionet janë mashtrime që ia humbin rrugen në obor, politikanit, intelektualit, fetarit dhe qytetareve ne pergjithesi. Tani për tani, si po duket shqiptarëve u ka humb rruga në oborr te vetë, të cilët nuk janë në gjendje ta marrin fatin në duar te veta, dhe ti përmbusin të gjitha magjitë që po ua shkatërrojnë fatin e jetën e tyre, duke ua imponuar rruget e botes, për të bërë vrap ta sigurojnë bukën e gojës, në vend që këtë sigurim ta bejne në trojet e veta, në atedheun e tyre dhe nën qatine e shtetit të vetë, i cili eshte fituar me gjakun e popullit shqiptar. I juaj, mësuesi Isë

Sipas cilit mentalitet po bejme jete ne shqiptaret

Isa Thaçi
26 Maj 2015 në 9:23 PD – po e lyp koha ta ripostoi edhe tani!

Si po duket jemi larguar shum nga mentaliteti i te jetuarit njerzishte e kombtarisht, duke u tretur pas mentaliteteve te te jetuarit sipas ndikimeve politike, kulturore e fetare te imponuar nga pushtusit tane te vjeter e te rij.

Nga keto mentalitete te imponuara, gati eshte tjetersuar tersisht ne trurin tone, menyra e te menduarit dhe vepruarit kombtarisht e njerzisht dhe sipas traditave tona kombtare e kulturore. Pra eshte bere më pare dhe po vazhdon te behet dhe tani nje perzirje multidimenzionale mentalitetesh politiko-fetare e kulturore, duke ia kthyr shpinen tersisht, mentalitetit te te jetuarit me nje dinjitet te forte njerzor e kombtar.

Ne mesin tone kombetare, kemi tri e me shume mentalitete fetare, duke futur mes njera tjetres bukur shume perqarje ne dem te qeshtjes sone kombetare dhe unitetit kulturor.
Po ashtu kemi shume mentalitete politike e intelektuale, te cilat jane larg te te jetuarit sipas kerkesave dhe interesave unike kombetare si :

Mentaliteti i politikes Sali Berishes dhe Edvin Rames ne Shqiperi, me mentalitete kontraverze . Mentaliteti i ploitikes se Hashim Thaçit e Isa Mustafes, qe deri dje jane sha e perla mes veti, sot hajne e kullosin ne nje korite te perbashket, sipas apetiteve te tyre, gjithnje duke thelluar te keqen ne dem te zgjidhjes se problemeve tona kombtare.

Mentaliteti servil i politikes se Ali Ahmetit dhe Menduh Thaçit, ne raport me politiken pushtuese e gjenocidale te Gruevskit kunder shqiptareve ne trojet e veta dhe mentaliteti servil i politikes se shqiptareve te pushtuar ne trojet e veta nga Serbija, Mali i ZI dhe nga Greqija.

Me nje fjale te gjitha keto mentalitete te te jetuarit kane ndikuar tej mase, qe ta tjetersojne plotesisht mentalitetin e te jetuarit tone me nje dinjitet unik kombetar duke ia humbur tersishte rrugen ne oborrin e vete secilit shqiptar.

Ka ardhe momenti i ngutshem, tash o kurr, te fillojme ti pastrojme dhe ti zhdukim rrenjet e shumta te mentaliteteve te te jetuarit pa dinjitet kombetar e njerzor, bartur nga pushtusit tane, me hater e pa te. I juaj, mësuesi Isë

Ligesite tona dhe mungesen e diturise i kemi paguar e po i paguyajm shume shtrejte

 

20. 05. 2020

Ligesite tona qe i kemi poseduar e i posedojme dhe mungesen e menqurise qe e kemi poseduar dhe e posedojme, i kemi paguar e po i paguajme me jete, me gjak, me neneshtrim, me perulje dhe me poshtrimin ndaj pushtueseve tane, duke u sorrullatur pas ideve dhe pikepamjeve te disa politikaneve, intelektualeve, dhe klerikeve, te cilet kane shite e po shesin mend ne dem te qesdhtjes sone kombtare, edhe pse nuk kane patur kurr e nuk kane per veti.

Keta far kuzhinjer mendimesh te niveleve më te ulta, me fukarallekun e tyre intelektual, politik, fetar,moral, human, social, kombtar, mbushur shpirtin plot me lakmij, shemtije, tradhtij dhe gojen plote Europe e Amerike, duke u shit si europian e amerikan para popullit tone te ngrate, edhe pse vete jane mese paku europian e amerikan.

Edhe pse vete nuk kane tru, nuk kane shtat e nuk kane shpirt e kulture europiane e amerikane, qe ta gjejne veten mes tyre dhe tia pergatisin vendin dhe pozicionin popullit shqiptar si komb i barabart e me dinjitet si kombet tjera, e jo si komb i ndare e i coptuar, si komb i varfer e i masakruar, si komb i majorizuar e i turperuar dhe si komb i perbuzur, sipas apetiteve te fqinjeve tane pushtues e qarqeve te ndryshme anti shqiptare.

Sipas apetiteve dhe atyre qarqeve qe e synojne zhberjen e kombit shqiptar dhe tretjen e tij rrugeve te botes, per ti shperblyer fqinjet tane, me tokat dhe me gjakun tone, per hater te Rusise dhe interesave te veta. I juaj, mësuesi Isë

E verteta dhe genjeshtra, e sinqerta dhe e pasinqerta varen tersisht mbi cilat kendveshtrime i mbeshtesim perceptimet tona

16. 05. 2020

Emociopnet jane ato qe komunikojne me ne dhe ne duhet te komunikojme realisht e sinqerisht me to. Po su morrem seriozisht me menagjimin e emocioneve tona dhe po nuk komunikuam drejte e sinqerisht me to, ato mund te vershojne mbi ne dhe te na fundosin ne thellesite me te medha te erresires se oqeanit, duke naj mjegulluar perceptimet tona mbi proceset e ndryshme te zhvillimit jetesor qe naj sjelle jeta dhe mbi proceset e ndryshme te zhvillimit shoqerore e shpirterore te njerzeve.

Ne ato momente kur i vleresojme gjerat, proceset e ndryshme natyrore, shoqerore e shpirterore te njerezit nga kendveshtrimi i antipatise, duhet ta kemi te kjarte te gjithe, se i perceptojme vetem anet e zeza te tyre, te bardhat mbesin ne mjegull. Antipatija deshem apo nuk deshem ne, nese mbeshtetemi nga ai kendveshtrim, doemos na imponon ti verejme vetem anet negative, vetem tmetat e asesi perparesite tek tjeret, apo tek nje realitet te cilin e perceptojme dhe flasim per te.

Ndersa e kunderta e antipatise si emocion eshte simpatija dhe nese nisemi nga kondveshtrimi i saje, nuk na lejon ajo asnje mundesi, ti verejme tmetat e atyre qe i simpatizojme apo qe kemi leverdi nga ta, t`i verejme t`metat e ngjarjeve, proceseve e dukurive te ndryshme, natyrore, shoqerore e shpirterore, qe i simpatizojme, i deshirojme dhe i dashurojme.
Edhe antipatija edhe simpatija, edhe interesi e lakmia na qojne drejte nje udhe e cila nuk ka dalje te mirfillt, sepse perceptimi i mbeshtetur mbi keto kendeveshtrime e deformon tersisht pershkrimin e nje realiteti per te cilin flasim  dhe ne fund  doemos do na sjellin shqetesim e zhgenjim personal.                                                                                                                                                                                                                                                                                 Per te shpetuar nga keto dukuri negative, qe sjelle simpatia e antipatia, interesi e lakmia gjate perceptimeve tona, duhet te bejme perpjekje te lirohemi sa ma shume nga to, qe t`i veshtrojme edhe te baradhat edhe te zezat gjate perceptimit te dukurive dhe proceseve natyrore, shoqerore e shpirterore tek njerezit, sepse asgje ne kete bote nuk eshte aqe e perkryer apo aqe e mbrapambetur, sa te jete e mjaftueshme t`i shiqojme gjerat bardhe e zihe, sipas kendeveshtrimeve qe na imponon antipatia e simpatia, interesi e lakmia.
Kurse ana tjeter emocionale e cila eshte edhe me e deformuar se ato qe u permenden me larte eshte xhelozia. Nese vuajm nga xhelozija, i kemi humbur te gjitha shpresat ne vlerat tona personale dhe mendojme, se te gjithe per rreth nesh po na konkurojne me vlerat e tyre, po na bllokojne tersisht frymarrjen tone te lirshme dhe nga keto kendveshtrime hipotetike e humbim besimin ne forcat tona per konkurence, e humbim shpresen per jete te lumtur, e humbim shpresen se edhe ne posedojme vlera sikur tjeret.

Per të shpetuar nga kthetrat e xhelozise, duhet ta kuptojme njehere e mire se te rralle jane ata njerze, te cilet jane  pa vlera apo te perkryer tersisht. Andaj edhe ne edhe tjeret, i posedojme vlerat dhe tmetat tona, kush më shume e kush ma pak dhe duhet te bejme perpjekje qe ti evidentojme vlerat dhe mangesite tona qe i posedojme, dhe tua hapim rrugen e zhvillimit vlerave, e t`i eliminojme mangesite tona duke i zavenesuar ato me vlera.
Te gjitha keto kendeveshtrime qe u ceken me larte, jane kenveshtrime te rrejshme ne raport me ralitetin tone dhe ne raport me njerezit, per te cilet flasim dhe nuk kane te bejne aspak me pershkrimin real te se vertetes por kane te bejne me iluzionin ndaj saj.
Nese deshirojme ti menagjojme mire e drejte emocionet tona, duhet te largohemi sa më shume nga veshtrimi i gjerave, mbeshtetur mbi kendveshtrimin antipatik, simpatik dhe mbi kendeveshtrimin e interesit, lakmise dhe xhelozise, si defekte te renda gjate perceptimeve tona.

Keto dukuri perceptuse jane shkaktar qe na qojne drejte urrejtjes, drejte fyerjeve e kundershtimeve, drejte perqarjes mes individit e familjes, miqeve e shokeve dhe perqarjeve e keqkuptimeve ne raport me tjeret ne pergjithesi dhe drejte luftrave te ndryshme. Pra gjerat duhet shtruar dhe perceptuar drejte e sakt, ashtu siq edhe jane ne te vertete, pa u ndikuar nga simpatija, antipatija, interesi, lakmia dhe xhelozija, si shkatare gati i te gjitha te kqijave qe na ndodhin gjate jetes neve e gjithe njerzimit te botes. I juaj, mësuesi Isë

Te menduarit e te vepruarit pa plan e program dhe pa strategji eshte si me hece pa koke e pa sy

13. 05. 2020

Qellimet, synimet dhe deshirat tona nuk realizohen kurr pa perpilimin e perdorimin e planprogrameve dhe strategjive efikase gjate te menduarit e vepruarit tone, per ti realizuar ato qe ia kemi vuar vetit qellim gjate jetes.

Eshte e pamundur te mbahen zotimet tona per t`i realizuar deshirat qe i synojme, pa perpilimin e perdorimin e planprogrameve dhe strategjive te duhura, qe i posedon bota rreth e perqark nesh.
Strategjite, planet e programet e duhura, mund ti gjejme tek mendimet e veprimet e atyre qe kane thyer rekord ne realizimin e deshireve te veta dhe kane mbete shembull per te mire ne vend e ne bote.

Në te gjitha fushat e jetes kemi shembuj te mjaftueshem, mbrenda e jashte vendit, te atyre qe kane thyer rekord dhe kane arritur suksese te medha. Do te thot, rrugen qe e kane trasuar tjeret, neve na mbetet qe ta persosim edhe metej dhe ta adaptojme e ta pershtatim sa më mire per veti, qe ti arrijme sukseset tona, aty ku edhe e kemi qellimin si individ, si familjar, si institucion, si shtet e si komb.

Strategji e duhur dhe e domosdoshme per ne eshte te mos mjaftohemi vetem me dijenine qe e posedojme, por ate duhet kerkuar ne vazhdimesi gjate gjithe jetes dhe ta perdorim ate, e ta pershtatim per arritjen e synimeve tona. Nuk eshte strategji e duhur dhe e menqur, as e mjaftushme te knaqemi me ate qe dijme se çka duhet te bejme, pa i perdor dhe pa i bere realitet ne praktike ato. Nese ato qe i dijme nuk i perdorim ne praktiken jetesore, kurrfar vlere nuk posedojne dhe asgje nuk mund te arrijme, te ndryshojme dhe te realizojme me to.

Perdorimi i strategjive te duhura mundesojne rriten e fuqive tona intelektuale,emocionale, morale, humane e vepruse dhe rriten e vullnetit, deshires, qendryshmerise dhe dashurise , te cilat e permiresojne dukshem cilesine e te jetuarit, te menduarit dhe te vepruarit me dinjitet njerezor e kombetar.
Keto strategji gjenden kudo rreth e perqark nesh, si ne literaturen tone historike, kulturore e shkencore, si ne literaturen botnore dhe si ne shembujt praktik te shteteve qe po i prijne botes ne ekonomi, ne arsime, edukim, ne shendetesi, ne jurispodence, ne kulture e ne shkence dhe ushtarakisht.

I gjejme neper institucione te ndryshme e biznese vendore, kombetare e ne ato botnore. I gjejme neper familje te ndryshme te cilat ecin ne trend me kohen dhe jane shembull i mire per familjaret tjere. I gjejme tek individ e personalitete qe po thejne rekorde dhe po bejne koknkurence ne nivel vendor, ne nivel kombetar e nderkombetar.

Eshte ne menqurine tone dhe ne favor personal, familjar, institucional, politik, fetar dhe kombetare, qe gjate mendimeve e veprimeve, te mbeshtetemi ne strategjite më efektive e më te mira te kohes, ti aplikojme ato qe i kane aplikuar njerezit me te sukseshem ne bote dhe ti adaptojme ne planet e programet tona, ti pershtatim e ti persosim per realizimin e nevojave te ndryshme personale, familjare, institucionale, shtetnore,historike, kulturore, shkencore e kombetare. I juaj, mësuesi Isë

Kompromis apo kompromentim, perfituam gjate dialogut Kosove Serb

7. o5. 2020

Kompromisi ka te bej me realizimin e te drejtave te barabarta mes paleve ne dialog dhe realizimin e kerkesave qe vertete u takojne paleve. Kompromentimi ka te beje, kure pala kerkon ndaj pales tjeter ate qe nuk i takon dhe nuk eshte ne gjendje tia jep te njejten pales qe po ia kerkohet.

Kompromentimi më i madh ndodh atehere kur pala heq dore nga deshirat dhe nevojat e veta me rendesi jetesore duke pajtuar me ate qe nuk i ipet asgje nga pala ne dialog, kurse vete jepe çdo gje qe i kerkohet, edhe pse shkon ne dem te vetin, siq ndodhi perhere me palen kosovare!

Pala kosovare ne dialog me Serbine, qe kure ka filluar dialogu e ka perqafuar marrezishte kompromentimin ne vende te kompromisit, mes gjerave qe me te drejte e ligjerishte dhe moralishte i kane takuar dhe i takojne Kosoves dhe popullit te saje!

Ja disa pranime kompromentuse ne mes te shume kompromentimeve tjera qe i ka pranuar pala kosovare ne dialog me Serbine, tmerresishte ne dem te interesave te Kosoves dhe popullit te saje, pa fituar sgje:

1.Çarmatosje e ushtrise Çlirimtare te Kosoves dhe shendrrimi i saje ne TMK,
2. Lejimi i ndarjes se Kosoves veriore dhe ndarjes se Mitrovices ne dy pjese, duke lejuar kufinin mes permes ures se Ibrit, qe te veprojne lirshem kriminelet serbe atje dhe ta perzene popullaten shqipter nga trojet e veta dhe mos ti lejojne te kthehen prap ne shtepite e veta edhe pas 20 viteve liri,
3. Nenshkrimi i “Asociacionit te Komunmave serbe” me kompetenca shtetnore, mes shtetit te Kosoves,
4. Nenshkrimi i marrveshjes se “Dermarkacionit me Malin eZI”, ku i humbem kot 8200 hektare toke te Kosoves,
5. Nenshkrimi i marrveshjes per ti dhene 450 hektar toke si ekstrateritor kishave serbe,
6. Negociatat qe u proklmuan si negociata teknike, u shendrruan ne negociata politike e fatale per Kosoven,
7. U be ndarje e policies mbi baza etnike ne veriun e Kosoves dhe ne veriun e Mitrovices, ku ai teritor per shqiptaret eshte bere molle e ndaluar dhe funksioni i shtetit atje e ka ngrite flamurin e bardhe te dorzimit dhe
8. Kosova u be me fusnote sipas kerkesave te Beogradit, pa fituar asgje, pos humbjeve e poshtrimit te Kosoves, popullit dhe shtetit te saje.

Ky kompromis i dhimshem bere ne favor te Serbise, u shnderruar ne Kompromentim te madhe e tragjik per te ardhmen e Kosoves dhe popullit te saje dhe nje turp i pa shoq per dialogusit qe e kane perfaqesuar turpshem Kosoven!

Uroi qe tani e tutje mos ta perfaqesojne Kosoven te turpruarit, te marruaritit e faqezijte qe e turperuan ate! Ijuaj, mësuesi Isë

Egoizmin human e perdorin njerzte e mençur, budallejnte jo

6. 05. 2020

Si konceptet tjera ne boten njerezore, edhe egoizmi mund te kuptohet, perjetohet e perdoret ne menyra te ndryshme. Disa te qenurit egoist e kuptojne, e perjetojne dhe e perdorin si perkujdesje ekskluzive per veteveten e jo edhe perkujdesje per tjeret.

Njerzit e mençur e human nuk e kuptojne, nuk e perjetojne dhe nuk e keqperdorin ne kete forme shpirtngushtesie egoizmin, por krejtesisht ndryshe. Ata egoizmin e kuptojne, e ndjejne dhe e perdorin më pare per veteveten, por jo ekskluzivisht per veteveten. Ky egoizem ka plotesisht kuptim njerzor dhe ne vetevete permbane vizion e deshmi mençurie dhe humanizmi dhe aspak deshmi perkujdesi ekskluziv per veteveten.

Te mençurit egoizmin human e kuptojne, e ndjejne dhe e perdorin parimisht duke u kujdesur per veten më pare, pastaj ne menyre parimore tia perkushtojne kujdesin edhe femijeve, partnerit, familjes, miqeve dhe atdheut.

Nese vertet nuk kujdesemi me pare per veteveten ne sferen e mirembajtjes se shendeti tone fizik, psikik, emocional, intelektual, profesional, moral, social, human e njerzor dhe mirembajtjes se shendetit te duhur ekonomik dhe raporteve te shendosha mes antareve te familjes e më gjere raportet e shendosha ndernjerzore, nuk do te na mbetet, force, motiv, deshire, vullnet e dashuri ne dispozicion qe tu dhurojme tjereve kujdesin dhe perkrahjen tone per ato gjera qe kane nevoje ata.

Nese vertete deshirojme t`i realizojme potencialet tona ne menyre qe vetes dhe te tjereve tu ofrojme më te miren e mundeshme, do te ishte me vend qe mese pari te kujdesemi per veten, qe te kemi potencial te mjaftushem, deshire, vullnet e dashuri te kujdesemi edhe per tjeret. I juaj, mësuesi Isë

Po bejme jete sipas Ligjit te Xhunglles apo pakez ma ndryshe

29. 04. 2020

Sipas Ligjit te xhunglles po fitojka forca, e kombinuar me agresivitetin dhe maskimin. Maskimi qenka strategji per ti zene pusi prese, te mos kete mundesi ajo, ti shpetoi pusise. Kete konstatim e nxora, nga pervoja qe e fitova gjate percjelljes se nje emisioni ne Explorer Natyra.

Ne kete emision pashe luaj e luanesha, tigra e tigresha, arinje, ujqe, qakej e dhelpra, qe mbeshteteshin ne fuqine, agresivitetin dhe maskimin, per t’i zene pusi prese, te mos kete mundesi te iku viktima. E kush na çenka viktima ma e madhe?! Per çudi gjallesa ma e pafajshme, ma e mire, ma e urte dhe ma ebukur, dreni e drenusha, qe kullosnin bari, te cilin ua ka dhuruar natyra dhe fusha.

Pas ketije emisioni trondites, e mora veten dhe erdha ne perfundim, se ky qenka Ligji i Xhunglles, i cili nuk mbeshtetet ne Ligjin e miresjelljes, meshires e te drejtesise, por ne Ligjin e forces , agresivitetit dhe maskimit, si nje menyre e vetme per te jetuar luajte e luaneshat, tigrat e tigreshat, arinjte ujqerit, qakejte dhe dhelprat.

Fillova me veshtrimin tim analitik dhe e pyta veten i shqetesuar: Athu mos po bartet Ligji i Xhunglles edhe neper meset e ndryshme njerezore?!

Nese e analizojme sa do pak kete realitet njerezor, shume gjera vertete i gjasojne Ligjit te Xhunglles, edhe pse nuk i shkojne per shtati fare, ligjeve dhe parimeve te natyrshme te miresjelljes njerezore, te cilat qendrojne pezull mbi kokat tona dhe na presin t’i kuptojme dhe t’i jetesojme ato ne realitetin njerezor.

Po t’ia bejme nje veshtrim analitik realitetit qe e ka perfshire politiken, drejtesine, mjekesine, ekonomine, arsimin, bujqesine, tregetine dhe biznesin, do te na dalin rezultatet befasuese e rrenqethese, sepse edhe ne keto fusha ka filluar te depertoi Ligji i Xhunglles.

Lexuesi im i dashur, kujdese te shtuar kur t’i besh vizite vendeve te Xhunglles, sepse do te kaperdihesh pameshirshem, sa qele e mshele syte, nga luaj e luanesha, nga tigra e tigresha dhe arinje, ujqer, qakej e dhelpra! I juaj, mësuesi Isë – e. pr

Realiteti politik i politikaneve tane po e provokon te shperthej nje zemrim e revolte e madhe tek shqiptaret

24. 04. 2020

Zemrimi dhe revolta shkaktohet ne ato momente kur personi, familja dhe kombi pengohet ti realizoi deshirat, synimet dhe qellimet qe ia ka vuar vetit per te organizuar jete te dinjitetshme, te begatshme, njerezore e te lumtur.

Ky realitet per te cilin po behet fjale si duket e ka tejzgjate prezencen e tije monotone, torturuse e shkaterruse qe dy dekada me radhe, duke provokuar nga te gjitha anet zemrim e revolte ne nivel individual, professional, familjar, institucional e kombtar, gjithnje duke penguar tersishte qellimin dhe deshiren e tyre te organizojne jete te qete, te begatshme, te lumtur, te barabart dhe te dinjitetshme.

Ky realitet politike po provokon zemrim e revolte ne fushen e edukimit dhe arsimit, ku po devalvohet diturija dhe po korruptohet tersisht ajo duke i stimuluar te padijshmit e duke i injoruar te dijshmit.
Fatkeqesisht ky devalvim qe po prodhon zemrim e revolte eshte perhap ne arsimin parafillor, para univerzitar, univerzitar, postunverzitar dhe deri te niveli akademik. Me nje fjale politizim i tejskajshem, i korruptuar dhe i kriminalizuar i ketij realiteti vital kombetar.

Hiq me pak provokative nuk eshte gjendja e cila po prodhone revolte e zemrim edhe ne shendetesi, ne ekonomi, ne drejtesi, ne bujqesi, ne biznes, ne mjetet e informacionit, ne kulture, ne kuvend, ne qeveri e ne presidence, fatkeqesisht!

Ne secilen fushe provokim e zemrim me bollak, permes situatave qe po i shkakton ne nivel vendi politika ne fjale e cila po e shkatrron me te madhe pasurine e vendit, po i shete pjese te atdheut malit te zi, serbisë e maqedonise, sipas tekave te balozave politik ne fjale, e krime tjera te organizuara.

Kjo politike e brendeshme dhe e jashtme qe po e organozojne balozat tane politik i ka mbyllur syte fare, para nje realiteti gjenocidal qe po i shkaktohet shqiptareve nga fqinjet tane pushtues greko-sllave, te cilet po i provokojne shqiptaret dita dites, permes shantazheve te ndryshme, burgosjeve, vrasjeve, puqeve policore e ushtarake, permes fyerjeve e etiketimeve më monstruoze, qe ta justifikojne para botes e para europes, politiken e tyre shantazhuse e gjenocidale kunder shqiptareve te pushtuar ne trojet e veta, edhe pse bota dhe europa e njohin mire kete realitet te hidhur kunder shqiptareve.

Si mundet te permbahen shqiptaret te mos shperthej zemrimi e revolta tek ta, kur e shohin kete realitet gjenocidal nga pushtuesit tane dhe nga heshtja mortore e balozave politk qe po tregohen aqe indifirente dhe te verbet para ketij realiteti.

Vertete kemi te drejte te zemrohemi masivisht si popull dhe te revoltohemi me kete politike te balozave tane dhe te mos pajtojme kurr me kete realitet te hidhur, qe i ka kapluar shqiptaret si komb, nese vertete nuk kemi deshire te zhdukemi nga kjo faqe e dheut dhe nga trojeve tona shekullore. I juaj, mësuesi Isë

U bene bashk prap hienat e politikes se Kosoves

23. 04. 2020

Hienat edhe pse qapiten e ulurojne kunder njera tjetres, i bene bashk gjahu kunder trupit te Kosoves, qe tia rjepin tersishte edhe ate pak mish qe i ka mbetur mbi kockat e trupit te saje.

Hienave te kesaje politike ua ka verbuar syte, tjetersuar mendjen dhe ua ka harbuar e egersuar shpirtin e zemren uria per “mish” e per “gjak”, qe ti versulen egersishte edhe njehere me afsh hienash, tia ngulin dhembet per se gjalli trupit te Kosoves, derisa ti dele shpirti nga dhembet e pergjakur ne trupin e saj prej kafshimit te hienave.

Hienat ne fjale, nuk e kane ndermend te ndalen se kafshuari dhe pergjakjen e dhembeve mbi trupin e viktimes Kosove, derisa tia rjepin mishin perfundimisht kockave te trupit te saje.

Ky fat i keq i Kosoves po e percjelle ne te njeten menyre, edhe Shqiperine si shtet dhe trojet tjera shqiptare nen pushtimin gjakatar greko-sllav.

I vetmi shpetim nga hienat “mishngrenese” e “gjakpirese”, eshte ngritja ne kemb e”Luanit “ poppull te shqiptareve, qe me forcen e vete te pathyshme, ti shkaterroi pergjithmone hienat “mishngrenese” e “gjakpirese” mbi trupin e trojeve shqiptare brenda e jashte kufijeve te imponuar mes nesh dhe ti largoi nga trupi i pergjakur prej dhembeve te egersuar te hienave ne fjale.

Hienat nuk kane aftesi, nuk kane ndjenja e shpirte te kuptojne miresjelljen, tolerancen e mirekuptimin njerzor, pos forces se perballjes qe shperthen nga populli ne ballafaqim fyta fyt me hienat, nese populli nuk deshiron te rjepet per se gjalli, edhe ai pak mish qe i ka mbete mbi kockat e trupit te tije.

Populli i Kosoves i ka prite e i ka duruar qe dy dekada me radhe mbi trupin e vete, hienat duke e pergjakur e duke e rjeper per se gjalli!

Po me duket se i ka ardhe fundi i durimit te popullit te Kosoves, ti duroi hienat edhe metej me dhembet e turite e tyre te pergjakur mbi trupin e vet, nese nuk deshiron te vdes per se gjalli e me trishtim nga hienat e terbuara! I juaj, mësuesi Isë

Keshilla per jeten shkurt

 

10. 06. 2020

Nese eshte e vertete qe e ka heqe flamurin e Shtetit te Kosoves nga zyra e vete, çetniku dhe kryekrimineli Goran Rakiq, tani zavendeskryeminister i kryeministrit Avdullah Hoti ne qeverine e Kosoves, nuk me mbetet gje tjeter, pos ti drejtohem popullit shqiptar me pyetjen, edhe çka duhet me i ndodhe më teper Kosoves, shtetit te saje, popullit, presidences, qeverise dhe parlamentit, qe te ndermarr masa per mbrojtjen e autoritetit e sovranitetit te shtetit, institucioneve te tij, per mbrojtjen e teritorit qe eshte i lare me gjakun e deshmoreve dhe mija viktimave te pafajshme, te mos nderhyrjen qetniket ne rendin e mbrendshem shtetnor, i cili eshte rregulluar me kushtetuten e Kosoves?!

Ne shej shqetesimi e revolte nga perqmimi qe po i behet Kosoves, shtetit e popullates se saje nga qetniket serbe, e sidomos nga zavendeskryeministri kryeçetiniku Goran Rakiq, po i paralajmroi ata intelektuale qe kane paradispozita dhe jane te gatshem ta mbrojne me çdo kushte nga “stigmatizimet” e “etiketimet” per te bemat e te palarat e Qverise Hoti, e cila eshte percaktuar me dashjen e saje per vetestigmatizim, veteetiketim, vetnenshtrim, vetposhtrim dhe vetevareshmeri ndaj çetnikeve serb, ne balle te te cileve qendron kryeqetniku Goran Rakiq, qe busolle orientuse e kane Beogradin dhe Vuçiçin, qe ta shkaterrojne sa më pare shtetin e Kosoves, sipas direktivave te Beogradit e Vuçiçit, te cilin e konsiderojne si pjese te Serbise.

Kjo dukuri fatkeqe qe po i ndodh Kosoves, nuk ka te bej fare me etiketimet e stigmatizimet, siq pretendojne mbrojtesit e qeverise se tanishme jolegjitime te Hotit.

30. 05. 2020

Gjykata Kushtetuse e Kosoves e shperbleu mirë e “drejte” popullin kosovar me kthimin e “Gardes” se vjetër ne pushtet, edhe pse kjo “gardë” e vjeter qe dy dekada me radhe eshte dëshmuar per “mrekullite” e saje qe ia solli vendit dhe popullit shqiptar ne drejtësi, në barazi, në punsim, në ekonomi, arsim e shëndetësi, duke i “kultivuar” si eshte mëse miri, unitetitn mes popullit dhe duke “luftuar” korrupcionin, papunësinë dhe narkomaninë.

Tani popullit shqiptar te Kosoves nuk i ka mbete gje tjeter, pos ti lutet Zotit qe tia zgjas jeten sa më shume kesaj “garde” te vjetruar e te stervjetruar qe te na udheheq perjetesisht, sepse ka rrezik qe te fundoset tersishte Kosova pa udheheqjen e saje!

23. 05. 2020
Ekspertët filozofikë kanë ardhë në përfundim: ” Po s`u bënë filozofët mbretër… ska me pasë prehje prej të ligës as për shtetet e as për racën Njerëzore”.

21. 05. 2020

Ata qe e ndertojne dhe e skalitin nje temel te forte mbi te cilin i ndertojne tiparet e shendosha te karakterit dhe personalitetit, ne asnje menyre nuk perfshihen nga rrebeshet e ndryshme, qe vijne e shkojne neper kohe dhe interesat e veta nuk i realizojne duke i shkaterruar interesat e tjereve dhe atdheun e vete ku kan lindur e ku do te jetojne.

18. 05. 2020

Nje klase politike, qe nuk e ndeshkon korrupcionin krimin e organizuar, nepotizmin, amoralitetin, prostitucionin, narkomanine, trafikimin me qenje njerzore, e ka shkaterruar bazen themelore te shtetit dhe ka shkele me dy kembet mbi ligjin e kushtetuten shtetnore dhe i ka shkaterruar tersisht interesat kombtare e njerezore.

18. 05. 2020

Anakroni kohe, i padishmi paftyresisht merr guximin ta keshilloi te dijshmin, si rasti Selmanaj qe po e meson Vjosa Osmanin, si duhet ti respektoi ligjet dhe Kushtetuten! Fatkeqesisht ka shume raste te tilla ne skenen e politikes sone shqiptare dhe ne fusha tjera!

Kete filozofi qoroditese e kane instaluar prontistet e panistet e ish qeverive te më parshme, me protogonistet kryesor te kesaj filozofie Thaçi, Mustafa dhe çatipet e tyre qe u shkojnbe prapa!

16. 05. 2020

Nese deshirojme ti menagjojme mire e drejte emocionet tona, duhet te largohemi sa më shume nga perceptimi i gjerave, ngjarjeve dhe proceseve te ndryshme natyrore, shoqerore e shpirterore mbi kendveshtrimin antipatik, simpatik dhe mbi kendeveshtrimin e interesit, lakmise dhe xhelozise, si defekte te renda gjate perceptimeve tona.

Keto dukuri perceptuse jane shkaktar qe na qojne drejte urrejtjes, drejte fyerjeve e kundershtimeve, drejte perqarjes mes individit e familjes, miqeve e shokeve dhe perqarjeve e keqkuptimeve ne raport me tjeret ne pergjithesi dhe drejte luftrave e shkaterrimeve te ndryshme per shkak te perceptimeve tona iluzore.

Pra gjerat duhet shtruar dhe perceptuar drejte e sakt dhe sinqerisht, ashtu siq edhe jane ne te vertete, pa u ndikuar nga simpatija e antipatija, interesi e lakmia dhe xhelozija, si shkatare gati i te gjitha te kqijave qe na ndodhin gjate jetes, neve e gjith botes njerzore.

15. 05. 2020

Është mjerim i madh per nje popull qe u shkon prapa dhe u duartroket atyre politikaneve, intelektualeve, klerikeve fetar, priseve te shoqatave e shoqerive te ndryshme kulturore e civile, atyre qe jane zhveshe tersisht nga ndjenja njerzore, kombtare, humane, morale e intelektuale dhe atyre qe jane zhveshe nga ndjenja e mbrojtjes se interesave kombtare e qytetare, duke u fokusuar tersishte ne mbrojtje te interesave personale.

Është mjerim i madh per nje popull, tu shkoi pas e tu durtrokas atyre qe jane zhveshe tersisht nga ndjenja njerezore ,humane e kombtare e mbrojtjes se integritetit te trojeve tona etnike dhe mbrojtjes se integritetit e autoritetit te vellezerve e motrave tona, te pushtuar ne trojet e veta, qe po perjetojne tortura, burgosje, vrasje, perzenje prej shtepive te tyre dhe nga gjenocidi qe ushtrohet mbi ta nga ana e Serbise, Malit te Zi, Maqedonis dhe nga ana e Greqis.

Te vazhdohet edhe metej kjo agoni e pergjumur thelle nga populli shqiptar duke besuar ende ne ata politikan, intelektual e klrike fetar qe jane deshmuar tersisht shkatrrimtar te atdheut, te shtetit dhe te interesave kombtare, vertete eshte nje mjerim dhe nje vetevrasje qe nuk pershkruhet per te keq!

13. 05. 2020

Demagogjia dhe kriminaliteti politike, po e thellon korrupcionin, dehomanizon, amoralizon dhe po e shkaterron dita dites realitetin tone politik e kombtar, njerzor e humanitar, kulturor, shkencor, shoqeror e fetar, po e shkaterron edhe unitetin mes nesh dhe po e rrezikon shtetin e atdheun .

12. 05. 2020

Nuk e kam te kjarte aspak veprimin e disa shqipfolesve, jane vertete misionare te paqes ne vend e ne bote, apo sherbtor te politikave destruktive, djallezore e te korruptuar kemb e koke dhe sherbtor te politikave ekspansioniste, shoveniste drejtuar kunder shqiptareve?!

Jane vertete misionar te unitetit tone kombtar shqiptar, apo jane perqares, urrejtes, zhvates e mashtrues te tij ?! Mesiguri jane vegla te verbuara qe u sherbejne qendrave e qarqeve te ndryshme antishqiptare, per leverdite e veta karieriste apo jane shite per pak pare te pista?!

Kjo fare e keqe ka depertuar kogja thelle, ne politike, ne kulkture, ne fe, ne çdo pore te jetes e ku jo tjeter?!

12. 05. 2020

Sjelljet e ish qeverise “pronto e pan” dhe puçi i saje mbi qeverine Kurti, po deshmohen dita dites se jane më shume diktate mafioze politike dhe veprime te nderskemzave te agjenturave te huja qe po behen kopje politike e funksionimit ne mesin tone kombtar e politik.

Sipas bindjes sime keto skenare jane bartur nga KAGB e UDB, fale naivitetit total te aktereve politik te ish qeverise “pronto e pan” dhe mungesa totale e inteligjences se tyre politike, si shkak i mungeses se kultures se leximit dhe nga mungese e paisjes se tyre me kulture te duhur profesionale politike. Klani politike ne fjale, fatkeqesisht e ka personalizuar tersisht Kushtetuten e shtetit tone dhe po e shkele me dy këmbet sa here ti duhet per qellime te veta personale, gjithnje ne kundershtim me vullnetin e popullit.

E pa besushme po me duket dhe shume e dhimbeshme, siq po flitete e perflitet neper mjete te ndryshme te informacionit, te mbetet fati i Kosoves dhe i Shqiperise ne duar te Aleksander Vuçiçit, Hashim Thaçit, Baton Haxhiut dhe Kryeministrit te Shqiperise Edvin Rama, si viktima qorre te sherbimit, me dashje apo pa dashje, me dije apo pa dije te KAGB- es e UDB-es, qe ti shkaktojne Kosoves plage vdekjeprurese, ende pa iu sheruar plaget e pergjakshme qe i mori ajo ne luften e fundit çlirimtare!

Uroi nga zemra e shpirti te mos mbetet fati i Kosoves, Shqiperise dhe Kombit shqiptar ne duar te tregtareve qe e kane qite ne trege per shitje Kosoven e Shqiperine! Po ashtu uroi nga zemra e shpirti te zgjohet nga gjumi, sa nuk eshte bere vone populli shqiptar, sepse jane ngjalle prap lugeterit e kombit tone, qe ta zhbijne tersisht nga faqja e dheut!

11. 05. 2020

Me politikanet qe i kan sjelle e po i sjellin shkaterrim vendit qe dy dekada me radhe, me politikanet qe e kane kap shtetin dhe e kane shnderruar ne instrument per interesa te veta, qe e kane pervetesuar paligjshem pasurine e tij dhe qe e kane varferuar skajshmerishte popullin, nuk priten ndryshime sipas frymes e deshires qe u deshmua permes votes se popullit.

Me keta politikan qe i patem ne balle deri me tani, te cilet jane banalizuar kembe e koke, zemer e shpirte, genjehemi shume qe mund te bejme ndryshime te duhura e te nevojshme, qe mund ta luftojme me ta, korrupcionin, nepotizmin, familjarizmin, krimin e organizuar, amoralitetin, narkomanine, papunesine, padrejtesine, dembelellakun dhe bajraktarllakun.

Nuk munde te behen korigjime e ndryshime te nevojshme, qe shkojne ne favor te atdheut, popullit, kultures, shkences, arsimit, shendetesise, ekonomise, drejtesise e fushave tjera me rendesi jetike per vendin, per shtetin dhe per popullin.

Zgjedhjet jane qels i domosdoshem per ta ndryshuar kete mentalitet te mykur e te vyshkur dhe keto programime te stervjetruara e kriminale qe shkojne ne kundershtim me interesat tona kombtare.

10. 05. 2020

Dita dites, po me duket mua, çofsha i gabuar, se po e mbulojne skenen tone politike, fetare, intelektuale, e kombtare ata qe pak apo aspak kane edukate, dituri e burreri, pak apo aspak kane njerzishmeri, guxim e trimeri duke u reklamuar e duke i thur shume lavde vetit, pa bere asgje te ndershme e as te vlefshme per atdheun dhe kombin.

Po i kendojne hymne e ode kot si kot vetit, po i pershkruajn grada e tituj qe i kane fituar merite e pa merite, po i reklamojne më shume se sa duhet mirnjohjet, shperblimet e poste te ndryshme, si misionar te PAQES, si misionar te unitetit kombtar, si krijues te dalluar, si veteran e trima epik te luftes, si fetar te pa pare e si shkenctare!

Pa i vrare ndergjegja, edhe pse populli yne eshte i rrethuar me gjakatar pushtues, edhe pse populli yne po burgoset, po vritet, po perzihet nga trojet e veta, edhe pse populli yne po varferohet e po turturohet, edhe pse po naj marrin pjese pjese trojet.

Edhe pse nuk i meritojne fare ato grada e tituj, ato mirnjohje e shperblime, edhe pse baballaret tane na kane keshilluar dite e nate, te mos bijme ne pozicione qesharake para tjereve, me keshillen e tyre : ” Mbaju e shiko per toke, mos e ngrit koken shume larte si gjogu kur ecen haravan apo kryq e perdredhe rruges, se behesh gazi e turpi i botes”!

9. 05. 2020

Ka pas fat Kosova dhe Shqiperia qe i ka ne balle te mjeteve te informacionit Blendi Fevziun dhe tajfen e kuqe te tij. Qe i kane ne balle Baton Haxhiun, Shkelzen Maliqin, Berat Buzhalen dhe derivatet e tyre.

Po mos te ishin keto shtylla informative, do te kishte ra shume poshte etika e gazetarise! Por fale mbrojtjes se tyre te informimit real, te pa anshem, objektiv, vizionar dhe te gjitheanshem rreth ngjarjeve te ndryshme politike, historike, kulturore, ekonomike, shendetesore, juridike e arsimore, ka shpetuar neveli etik i gazetarise shqiptare nga amoraliteti dhe nga erresira virusale informative.

Pa keto shtylla te informacionit, kam frike te madhe se do te kishin mbete shqiptaret si qurat ne mjegull, duke ecur ne drejtime te ndryshme deri ne humbjen tottale te rruges! Vertete, lum po bene per ta Shqiperia, Kosova dhe trojet tjera shqiptare nen pushtimin greko-sllav!

8. 05. 2020

Kompromentimi dhe turpi më i madh i pales kosovare ne dialog me Serbine eshte qe e pranoi diaqlogun nga ai teknik ne dialog politik, qe hoqi dore ne menyre apsolute nga deshirat dhe nevojat me rendesi jetesore per Kosoven, vendin, shtetin dhe popullin e saje, duke pajtuar me ate qe nuk i ipet asgje nga pala serbe ne dialog, kurse vete dha çdo gje qe i kerkohet, edhe pse shkonte ne dem te vendit, shtetit dhe popullit te Kosoves, siq ndodhi perhere gjate dialogut me palen serbe!

Pala kosovare ne dialog me Serbine, qe kure ka filluar dialogu e ka perqafuar marrezishte, turpesisht e tradhtisht kompromentimin total, demtimin politik, ekonomik e teritorial te Kosoves, shtetit dhe popullit te saje, ne vende qe ti mbroje me kembngulje, gjerat qe me te drejte, ligjerishte dhe moralishte i kane takuar dhe i takojne Kosoves dhe popullit te saje!

6. 05. 2020

“VV do të ketë shumë vështirë ta “çliroi “ Kosovën nga një kastë e vjetër politike e cila e ka frikë te vërtetën për vetëvetën andaj nuk i intereson e ardhmja e vendit, por si të mbulojnë të shkuaren e vetë!

VV vonë e kuptoi se “pleqtë e burrnia” e LDK-së nuk e kanë hallin e Kosovës, por si të mbetën përjetësisht pranë grazhdit të pushtetit që të majmë e të ofron privilegje.

Po pra Kosova do të ketë shumë të vështirë të çlirohet nga kasta politike që politikën e kupton si “biznes” fitimprurës ku nuk duhet të investosh asgjë përpos papërgjegjësisë dhe paturpësisë” Kim Mehmeti

5. o5. 2020

Injorantet hipokrit jane te pagdhendur politikisht, profesionalisht, kombtarisht, fetarisht dhe jane te pagdhendur moralisht e njerzisht. Keta, nga padituria e tyre e injorojne diturine e tjereve, profesionalizmin, atdhedashurine dhe sakrificen qe e bejne kudo me pune dhe me vepra, ne interes te institucioneve dhe interes kombtar.

Injorantet hipokrit rrembejne e shkaterrojne çdo gje qe gjejne perpara, sipas pozites e pergjegjesise qe e kane dhe mundesive qe u ipen, duke pervetesuar sa ma shume per veten e per klanet ku bejne pjese. Keta, me hipokrizine qe e posedojne e injorojne dinjitetin, moralin, besimin, perspektiven dhe ekzistencen jetesore te tjereve ne nivel vendor, rajonal e kombetar, sepse injoranteve hipokrit u mungon dinjiteti e morali i vete, u mungon edukata intelektuale e kombetare, u mungon edukata profesionale e politike dhe ajo njerzore.

Ka ardhe koha ta luftojme hipokrizine e injoranteve, kudo qe gjalleron ajo neper institucione shtetnore, politike, fetare, kulturore, ekonomike, shendetesore, arsimore dhe juridike, qe ti lirojme ato dhe shtetin nga ngulfatja e injoranteve hipokrit, te marrin fryme lirshem dhe te ecin perpara, si shoqet e tyre neper bote.

4. o5. 2020
Edhe pse munde te gabojme ndonjehere gjate marrjes se vendimeve, per ta ndryshuar gjendjen e statusit tone qe nuk e meritojme, prap se prap ma mire eshte te marrim vendime per ndryshim, se sa te pajtojme me gjendjen e pakendeshme qe na rrethon.

Permes gabimeve mesojme, qe herave tjera te mos i perserisim ato, apo te mos pajtojme me gjendjen dhe rrethanat qe na e kane imponuar nje status te ulte jetesor, perqmues e talles per ne. I juaj, mësuesi Isë

2. 05. 2020

Varsisht nga vendimet qe i marrim gjate jetes, ia ngrisim ose ia ulim vetes dinjitetin moral, njerzor e kombtar, ia ngrisim apo ia shkaterrojme te ardhmen vetit, familjes, shtetit dhe kombit.

Po nuk patem kujdese se çfare vendime marrim per te vepruar e punuar, çfare neshkruajm e vulosim, gabimet tona do ti paguaj shume shtrejte familja, shteti dhe kombi ne pergjithesi.

Kjo mangesi e kujdesit me dije apo pa te, se çfare vendime marrim te veprojme, çfar nenshkruajm e vulosim, po deshmohet ne te dyja shtetet shqiptare dhe ne te gjitha trojet tona ku jetojne shqiptaret, te pushtuar e te poshtruar.

28. 04. 2020

A M A N E T I, QE NA e LANE DESHMORET!
Nese presim nga Edi Rama e Ilir Meta ne Shqiperi, Isa Mustafa e Hashim Thaça ne Kosove, Ali Ahmeta, Menduh Thaça e Riza Halima ne Maqedoni, Serbi, Mal te ZI dhe Çameri, kurr ne shqiptaret nuk do te mund te themi: A M A N E T I – B A C E – u kry!

28. o4. 2020
Nese mendimet dhe idete e ndryshme vetem i shkruajm e i pershkruajm ato, vetem i degjojme e i lexojme dhe i shqyrtojme siperfaqesishte, fati dhe vlera e tyre nuk do te realizohet ne jeten tone ashtu si duhet.
Jeta e njerzeve pa mendime e ide te frytshme qe nuk debertojne ne zemren e shpirtin e tyre dhe ne venat e gjakut, do te mbetet jete e zbrazte dhe zhgenjyse.

Synimi i mendimeve e ideve te ndryshme eshte te vlojne ato ne venat e gjakut tone, te na ndihmojn ta jetojme jeten si duhet e jo ta mbijetojm ate, si eshte më keqe e më zi dhe te na frymezojne zemren, shpirtin e mendjen te jetojme mire e me dinjitet, e jo te bejme jete si derr i knaqur ne dem te atyre qe jetojne si sokrat i vuajtur.

Gjithnje e më shume ne opinionin tone, sipas asaje qe po demostrohet ne praktike, po krijohet bindje mjafte e forte, se po bejme jete sa per te mbijetuar, e cila eshte zhveshe bukur shume nga mendimet dhe idete qe depertojne ne venat, ne zemren e ne shprtin tone, si udhe rrefyse per te bere jete me dinjitet, pa i demtuar tjeret per rreth nesh.

24. 04. 2020
Ne mesin e politikaneve tane ka mjaftë te atille, qe veprojne koke ne veti dhe marrin vendime destruktive, në menyre të pandergjegjegjshme dhe te papergjegjshme.

Menyra e veprimit dhe marrjes se vendimeve te tyre, po i sjelle vendit shkaterrim, stagnim, izolim total, varferi, perqarje dhe ikje masive e te rinjeve tane nga atedheu, te cilet e kane humbe tersisht shpresen per te jetuar lirshem e me dinjitet ne atedhe te vete.

Tani o kurr duhet ta marrim fatin ne duar tona, masivisht si popull, se dikur do te jete shume vone dhe ngjarjet qe kane ndodhur, me te gjitha pasojat, nuk mund te kthehen prapa dhe te riparohen.

22. 04. 2020

Derisa te qendrojme te heshtur e indiferent si komb dhe te pajtojme me kete realitet te hidhur, qe na ka kapluar ne shqiptareve, brenda e jashte kufijeve shqiptaro- shqiptar, ky realitet do vazhdoi dhe do behet edhe ma i hidhur per ne!

Kush po ia rremben lirine e neperkemb dinjitetin popullit shqiptar

Isa Thaçi 21 Ppril 2018 •

Te pa njerezishmit, brenda e jashte vendit tone qe po bashkpunojne me pushtusit tane dhe po u japing favore atyre per interesa te veta, ia kane ule vleren dhe po ia ulin lirise, shtetit dhe po e neperkombin dinjitetin e kombit shqiptar.

Vetem te panjerezishmit, te pandershmit dhe tradhtaret e bejne kete veprim jo njerzor e antikombtar, ne bashkpunim me pushtuesit tane dhe perkrahsit e tyre permes rrenave, mashtrimeve, manipulimeve te ndryshme dhe permes dhunes, burgosjeve, torturave, nenshtrimeve e vrasjeve.

Njerezit e ndershem dhe atdhetare nuk bashkpunojne me pushtusit tane dhe me ata qe po u japin favore atyre, te na rrembehet e mira, te na perbaltet liria, te na neperkembet dinjiteti kombetar, shteti qe e posedojme, te na shkilen ligjet dhe kushtetuta, te na cenohet teritori, sepse te gjitha kane kushtuar shtrejte dhe jane mbrojte me djersen dhe me gjakun e bijeve dhe bijave ma te mire te ketij populli. Njerezit e ndershem, me asnje kusht dhe me asnje qmim nuk shkelin mbi gjakun e deshmoreve dhe amanetin e tyre, nuk ia ulin vleren lirise dhe dinjitetin e kombit te vete.

Gjithnje e me shume po rritet presioni drejte devalvimit te vlerave jetike e madhore nga te pandergjegjshmit, te panjerezishmit, te pandershmit dhe tradhtaret e lakmitaret, duke i rrezikuar te gjitha mundesite per te bere jete normale, njerezore e kombetare, siq po bejne tjeret per rreth nesh e ne bote.

Po me duket e bafasishme qe ende nuk i ka humbur durimi i popullit shqiptare ndaj te pandergjegjeshmeve, keqberseve, te pandershmeve dhe tradhtareve, qe po shkelin gjithnje e me shume mbi vlerat jetike, morale, njerezore e kombtare te tije. Me kete gjendje te mpire shpirterore, qe na ka kapluar gati masivisht , pak i meritojme te mirat, rehatine, dinjitetin, lirine dhe shtetin, sepse pak po punojme per to, pak po solidarizohemi me to, pak po bashkpunojme mes veti dhe pak apo aspak jemi unik ne mbrojtje te interesave te perbashkta kombetare e shtetnore.

Nuk arrihet asgje e mire, nese i tolerojme te pandergjegjshmit duke tradhtuar vendin, duke shitur pasurine e tije, duke keqperdorur pushtetin dhe organet e tije, duke rritur papunesine, varferine, duke i rritur diferencat mes qytetareve, duke rrenjos korrupcionin ne mbare trojet tona, duke trafikuar njerez e substanca narkotike.

Nuk arrihet e mira dhe nuk mbrohet liria e dinjiteti yne personal, familjar e kombetare, duke i perkrah te pandergjegjeshmit te cilet i japin shanse pushtueseve tane te tallen me ne, te manipulojne me shtetin tone, me trojet tona dhe me kombin shqiptare ne pergjhithesi, te cilet shkaktuan e po shkaktojne gjakderdhje te medha, dhunime e poshtrime, haptas para syve te botes.

Nuk arrihet kurr e mira, liria, dinjiteti dhe nuk i meritojme ato aspak, derisa ti perkrahim te pandergjegjeshmit dhe bashkpunojme me ta, derisa tu neneshtrohemi atyre qe vrane gra e femije, pleqe e te rinje te pafajshem dhe ate ne prezencene e grupeve te ndryshme qe i kishin perzene me dhune nga shtepite e tyre, te cilet e prisnin deken te grumbulluar maleve e gryka prrojesh. I juaj, mësuesi Isë

Mendimet tona jane njohje dhe pershkrim subjektiv i te vertetes

19 Prill 2017 në 8:05 PD •

Subjektiviteti dhe objektiviteti i mendimeve tona ne raport me te verteten, varet nga niveli intelektual dhe i pervojes qe e posedojme dhe nga ndikimi i shume faktoreve ne menyren e formimit te perceptimeve, mendimeve, pikepamjeve e bindjeve tona.

Varet nga menyra e kendveshtrimit dhe kapaciteti intelektual qe e posedojme, varet nga kenveshtrimi simpatik e antipatik qe e kemi ne raport me te verteten, varet nga kendveshtrimi i interesave personale, grupore, partiake e fetare dhe nga niveli i disponimit tone qe e posedojme kur e bejme njohjen dhe pershkrimin e nje realitetit per te cilin mendojme, flasim dhe e ndjejme.

Sukseset qe i arrijme, te vogla apo te medha qofshin ato dhe deshtimet po ashtu qe na ndodhin gjate jetes, jane rezultat i menyres se perceptimeve, mendimeve, bindjeve e menyres se sjelljeve tone si individ, si familje, si institucion, si shtet, si presidence, si qeveri, si parlament e si komb.

Sa po ta kuptojme se mendimet tona nuk jane e verteta apsolute, por njohje dhe pershkrim subjektiv i saje, ne do te sillemi më te matur, më objektivisht e më te sinqerisht ndaj mendimeve tona dhe mendimeve te tjereve, qe e pershkruajne nje realitet per te cilin flitet.

Perceptimet, mendimet, njohjet dhe bindjet tona, per aq sa i ofrohen pershkrimit real te nje realiteti te caktuar, po per aq jane objektive, sa më large ketij realiteti te jene ato, per aq jane edhe subjektive e te pandershme.

Ështe gabim dhe padrejtesi e madhe tu japim perparesi apsolute mendimeve tona, ne raport me mendimet e tjereve, gjate pershkrimit te nje realiteti per te cilin flasime, edhe pse u besojme shume perceptimeve, mendimeve dhe bindjeve tona personale per shkaqe te ndryshme.

Ato medoemos duhet tu nenshtrohen argumenteve e fakteve te verifikuara per ta marr primatin apo epersine ndaj mendimeve te tjereve qe bejne perjekje rreth pershkrimit te nje realiteti natyror, shoqeror e shpirteror. I juaj mësuesi Isë

Emocioni i gezimit dhe dashurise tek shqiptaret po sulmohet nga brenda edhe nga jashte

19 Prill 2015 në 10:13 PD •

Sipas definimit psikologjik te emocioneve, gezimi perjetohet ne ato qaste kur jemi te shendetshem fizikisht e psiqikisht si individ, si familjar e si kombetar, kur korrim suksese e fitore te pa rreshtura ne aspektin personal, profesional, familjar e kombetar dhe kur e kultivojme ndjenjen e respektit, mirkuptimit, tolerances, bashkpunimit, punes dhe sakrifices per atdhe, per liri e per bashkim kombtar.

Emocioni i dashuris, perjetohet ne ato momente kur na dojne tjeret per aqe sa i dojme ne ata, kur dashuria nuk keqperdoret nga njera pale ne dem te pales tjeter, kur dashurija stimulon per unitet, mirekuptim, bashkpunim dhe respekt te dyanshem.

Vertete ne shqiptaret e kemi te veshtire, ta perjetojme plotesishte emocionin e gezimit dhe dashurise. Nuk eshte e lehete te perjetohen keto emocione kur ne mesin tone kombetar po perhapet varferia, po perhapet korrupcioni, po devalvohet edukata e dituria, po shkatrrohet e devalvohet ekonomia, arsimi e shendetesia, dita dites po devalvohet e shkaterrohet drejtesia, po devalvohet edhe besimi i sinqert ne zot dhe po manipulohet permes feve e partive, per te fut perqarje, ngatrresa, e urrejtje ne mesin tone kombetar!

Si ta perjetojmë ne shqiptaret emocionin e gezimit dhe dashurise kur i shohim shqiptaret ne mal te zi, ne serbi, ne maqedoni dhe ne greqi, se si poshtrohen, neneshtrohen, burgosen, rrihen, vriten, varferohen, perzihen nga trojet e veta dhe asimilohen?!

Si kane mundesi shqiptaret ta perjetojne emocionin e dashurise, respektit, mirkuptimit, tolerances ndaj fqinjeve tane pushtues, qe na urrejne pameshirshem ne baza racore e fetare dhe synojne te na zhdukin nga faqja e dheut?!

Si kane mundesi shqiptaret ti dojne nderkombtaret qe po sillen ndaj nesh me cinizem, dinakeri, padrejtesi, po sillen me injorance ndaj te drejtave tona, ndaj lirise e pavaresise dhe ndaj unitetit e bashkimit tone kombetar, duke bere dallime te medha racore e fetare ne raport me fqinjet tane pushtues e me ne si komb?!

Si ti gezohemi e si ta duam politiken tone dhe kreatoret e saje qe bejne politike antikombetare, politike kuislinge, politike sherbtore, politike kryekeput per interesa personale, duke ia ulur vlerat qe i posedon atdheu, kombi, dituria, kultura dhe deshmoreve te lirise?!

Pa punuar nate e dite, i madh e i vogel me zemer, me shpirte, me dije e me sinqeritet, te pamundeshme do ta kemi, qe tu krijojme hapesire te mjaftushme emocioneve pozitive, te gezohemi e te dashurohemi mes veti dhe pas vlerave qe prodhojne gezim, pozitivitet e dashuri dhe ti respektojme ato permes punes e diturise dhe permes zemres, shpirtit e sinqeritetit.

Per ti arrite keto vlera, duhet te mos joshemi pas antivlerave dhe veseve te liga antinjerzore e antikombtare. I juaj, mësuesi Isë

Shprehite e mira dhe ato te keqija nuk jane te lindura por te fituara gjate jetes

19 April 2016 në 11:35 PD ·

Nene ndikimin e shume faktoreve veprojne perceptimet, mendimet, idete, bindjet dhe sjelljet tona gjate jetes, ku do ta kemi veshtire ta gjejme veten sa më natyrshem ne mesin e ketyre faktoreve. Çdo gje qe e bejme gjate jetes, e ka prejardhjen nga menyra se si i perceptojme gjerat, ngjarjet, proceset dhe dukurite e ndryshme natyrore shoqerore e shpirterore.

Eshte e mundeshme ta korigjojme menyren e perceptimeve, mendimeve, bindjeve, pikepamjeve, sjelljeve e shprehive tona, te cilat tregohen gjate jetes si te pasukseseshme, destruktive apo te pa njerezishme, duke i zavendesuar ato brenda mundesive me kualitet, progresivitet e me realitet pozitiv.

Kure e them kete se eshte i mundshem korigjimi i te keqijave tona dhe zavendesimi i tyre me te mira, mendja me shkone se te mirat e te keqijat mesohen e pervetesohen nga ana jone gjate gjithe jetes, nene ndikimin e shume faktoreve dhe ashtu sikur mesohen mund edhe te korigjohen e te zavendesohen me dukuri reale, progresive e te dobishme.

Familja, shkolla, shoqeria, literatura, mjetet e informacionit, te shkruara e elektronike, televizioni, interneti, teatri, filmi, profesioni e grupe shokesh e miqesh te ndryshem qe jemi te rrethuar me ta, ndikojne kush më shume e kush më pak ne menyren e perceptimeve, mendimeve, ideve dhe sjelljeve tona gjate jetes rrethe ngjarjeve e dukurive te ndryshme natyrore, shoqerore e shpirterore, pa harruar edhe menyren e ndikimit te angazhimit tone personal, qe eshte me kryesore, ne mesin e ndikimit te ketyre faktoreve te shumte.

Ështe ne favor tone dhe e domosdoshme, qe gjate jetes ta permiresojme menyren e perceptimeve, mendimeve, ideve, bindjeve e sjelljeve tona, qe ti lirojme ato nga iluzionet e ndryshme, te cilat ne menyre iluzore formohen edhe perceptimet, mendimet, pikepamjet, bindjet dhe sjelljet tona qe e interpretojne ne realitet te caktuar natyror, shoqeror e shpirteror.

Kam bindjen time personale qe shoqeria jone, dita dite po zhytet me dashje apo pa dashje, me dije apo pa dije, ne perceptime, mendime, qendrime, pikepanje, bindje e sjellje iluzore qe e deformojne interpretimin e realitetit tone natyror, shoqeror dhe ate shpirteror. I juaj mesuesi Ise

Kure besojme dhe veprojme i arrijme gjerat qe na takojne

18. 04. 2020

Nese nuk besojme se do ti arrijme ato gjera te cilat i deshirojme dhe na takojne, e kemi sabotuar veten per realizimin dhe plotesimin e tyre.

Nje sabotazhe e tille, na bene qe te na mungoj ndjenja e sigurise, guximit, ndjenja e forces dhe e menqurise, te cilat e mundesojne çlirimin e kapaciteteve tona, qe gjenden brenda neshe, duke pritur komanden e besimit qe e posedojme per t’i vene ne levizje ato.

Besimet shendrrohen ne komanda te pa diskutueshme dhe te fuqishme, te cilat i formesojne mendimet, bindjet, ndjenjat, qendrimet, veprimet dhe marrjen e vendimeve tona, me nje kurajo dhe guxim te forte, se do t’i arrijme gjerat qe i deshirojme dhe do tia dalim.

Po nuk e morrem vendoseshmerishte ne duar tona kontrollin e sistemeve te besimit, nuk do te kemi force dhe kurajo te ecim drejte asaje rruge qe na e mundeson realizimin e deshirave tona, te calat na takojne, pa i perfillur sfidat qe na dalin para dhe pa e pranuar dorzimin, sado e forte te jete pengesa.

E verteta, e sinqerta, e ndershmja, njerzorja dhe kombtarja, kerkojne me ngulme njerze te menqur e te guximshem qe u permbahen ketyre parimeve dhe me te gjitha mjetet ti mbrojne ato prej atyre qe keto virtyte parimore i konsiderojne si nje hale ne sy dhe e kane deshmuar veten katerciperishte, qe kane shkele me dy kembet e veta mbi to, duke zhvate çdo gje qe gjejne perpara. I juaj, mësuesi Isë

Eshte e pandershme te justifikohen-arsyetohen sjelljet jo normale te politikaneve tane

16. 04. 2020

Pvaresisht se sa te çuditshme e te pazakonta qe i bejne veprimet politikanet tane, ata dhe perkrahsit e tyre i justifikojne –arsyetojne ato veprime jo normale. Edhe pse shume veprime te tyre, tani më dihen dhe i kemi mesuar permendesh qe dy dekada me radhe, te cilat jane bere ne dem te atdheut tone, ne dem te shtetit, ne dem te pasurise kombtare dhe ne dem te perspektives sone e ne dobi te pushtuseve tane, duke vazhduar te perseriten prap te njetat sjellje jo normale, besa edhe më te vrazhda dhe me te njejten metode te justifikimit politik nga te njejtit politikan dhe çatipet analistet politik dhe perkrahes t e tyre.

Ne shoqerine tone, sidomos ne skenen politike e më gjere, dita, dites po perhapet kulktura e justifikimit te veprimeve jo normale, te cilat dalngadal po e shkaterrojne vendin dhe perspektiven e gjeneratave tona te reja, kurse ne po qendrojme duarkryq e po heshtim si te vdekur per se gjalli para ketyre veprimeve te pazakonta e shkatrruse per te tashmen dhe te ardhmen tone.

Kultura e justifikimit te çdo veprimi qe po behet nga ana e politikaneve, pa marr parasysh veprimin normal apo jo normal te tyre, po perhapet si virus vdekjeprures edhe ne segmentet tjera te organizimit jetesor, te cilit virus heret ose vone do tia paguajm haraqin e madh, derisa ta eliminojme nga skena jone kombtare kete politike te mbrapshte justifikuse.

Kjo kulture justifikuse e veprimeve te ndryshme jo normale dhe kultura e mos dhenjes pergjegjesi para ligjit e para popullit, ka filluar te depertoi me te madhe edhe ne kulture, art, muzik, poezi, letersi, film, histori, filozofi, psikologji dhe shkence. Ka filluar te depertoi ne ekonomi, arsim, shendetesi, jurispodence, ne gjykata, ne gjykaten kushtetuse, ne polici, ne ushtri dhe ku jo tjeter?!

Kesaj kulture te mbrapshte, qe justifikon mbrapshte, e stimuluar nga politika e mbrapsht e politikaneve tane, duhet tani o kurre t`ia shkaterrojme perfundimisht temelin e ndertuar mbrapshte, nese nuk deshirojme te fundosemi ne ndytesirat e ketij Oqeani te mbrapshte e te pafund qe eshte krijuar mbrapsht ne trojet shqiptare. I juaj, mësuesi Isë

Zhurme e madhe ne seancen e djeshme te deshtuar parlamentare nga zhvatesit e Kosoves

15.04. 2020

Zhurmen e madhe ne Parlamente e krijuan grabitesit e zhvatesit e pasurise, dhe tregtaret e tugjaret me pjese te atdheut te Kosoves, nga nenshkruesit e “demarkacionit” me malin e Zi, e “asocioacionit” te komunave serbe, nga nenshkrusit e eksteritoreve per kishat ortodokse sllave, nga zhvatesit e kesaje shoqerie dhe nga te korruptuarit kembe e koke qe i perkasin ishe qeverise “pronto” dhe “pan”, se gjëja Qeveria e Kosoves me Kryeministrin e saje Albin Kurtin, na e paskan shkele Kushtetutën!

Kjo zhurme e pakuptimte e cila deshtoi qe ne nisme është vetëm një zë i kotë dhe shume i panjerzishem që dëgjohet në Parlamentin tone dhe neper debate telivizive nga ” analistet” politik qe nuk jane te afte ti pastrojne hundet e veta, pos aftesise per te fute perqarje, urrejtje e vellavrasese mes shqiptareve, duke portretizuar sa më keq Albin Kurtin dhe Qeverinë e tij në detyrë, me qellimet e tyre djallezore e antikombtare.

Edhe pse Qeveria e Kosovës, po i ndërmerr të gjitha masat e duhura për menaxhimin e krizës pandemike qe ta mbrojne sa më shume jeten e qytetareve, te cilet po i lute duke u bere thirrje atyre per degjushmeri, per rend e rregull qe ti perfillin dhe ti respektojne masat ne fjale, siq po bejne edhe qeverite e botes.

E rëndësishme është se Qeveria e Kosoves edhe pse me nje buxhet te shkaterruar e te zhvatur tersisht nga ish qeverite e meparshme “pronto” e “pan”, po e menaxhon krizën e pandemisë më së miri në rajon.

Qytetarët e Kosoves duhet të ndihen krenar e te sigurte me qeverinë në detyrë dhe t’i injorojnë debatet e politikanëve, deputeteve dhe te analisteve politik te korruptuar, te cilet trumbetojne për gjëja shkeljen e Kushtetutës, që e kanë për qëllim përfitimin politik, në llogari të situatës me te cilen jemi rrethuar, e jo kurrsesi per shkeljen e kushtetutes , te cilen po e shkelin vet me dy kembet, sipas interesave te tyre personale. I juaj, mësuesi Isë

Sjelljet autoritare te politikaneve tane e kane kapur dhe gjunjezuar shtetin e popullin

13. 04. 2020

Politikanet autoritar e kane bindjen e vete te sigurte se jane te pagabushem ne veprimet e veta dhe po ashtu veprimet e tjereve i cilesojne me arrogance te planifikuar si sjellje te gabushme.

Etnocentrizmi i tyre qe e demonstruan per dy dekada me radhe u manifestuar haptas me qendrimin e patundur dhe besimin e sigurte ne vetevete qe posedojne nje superioritet te pazavendesushem me politiken e tyre grupore e partiake, ne aspektin kulturor, edukativ, intelektual, moral, human e kombtar, duke i nenqmuar vrazhde e me arrogance vlerat ne fjale te tjereve.

Kjo bindje autoritare e tyre i ka pruar ne ate nivel qe te sillen me agresivitet brutal duke u mbeshtetur ne paragjykime e thash e theme dhe trillime te planifikuar ne dem te autoritetit te tjereve qe i konsiderojne si konkurent e kundershtar te vete.

Autoritaret, ne shpirte e kane udheheqjen e fuqishme, brutale e shkaterruse, qe shkone drejte nenshtrimit dhe ne dem te atyre qytetareve qe nuk u binden urdherave te tyre dhe qe i kundershtojne keqperdorimet te cilat i bejne ne dem te qytetareve, ne dem te atdheut dhe ne dem te shtetit.

Politikanet tane autoritar, qe dy dekada po imponojne tek qytetari nje besnikri te verbet per ”vlerat” e tyre, edhe perkunder deshires , ata te binden dhe tu besojne atyre “vlerave” si vlera te pazavendesueshme dhe ti pranojne ato pa verejtje e pa kurrfar kritike.

Autoritaret ne fjale me autoritaritetin e tyre, tersishte te korruptuar po manifestojne brutalitet, ndeshkim e dhunim ndaj atyre qytetareve qe guxojne ti kundershtojne pikepamjet, qendrimet , normat dhe sjelljet autoritare te tyre.

Aotoritaret politik kudo ne bote e mese shumti tek ne shqiptaret, preokupim kryesor e kane ta instrumentalizojne, ta kapin shtetin e organet e tij shtetnore per te dominuar opsolutishte mbi qytetaret, mbi partite tjera opozitare dhe ne dem te tyre duke manipuluar shtetin, ligjet dhe Kushtetuten e shtetit.

Autoritaret politik, ne mendje, ne shpirte, ne zemer e ne gjak e kane dinakerine, cinizmin, armiqesine dhe shkaterrimin e pasurise se perbashket kombtare, per leverdite e qoroditura te veta. Kete dobsi kriminale e deshmuan per dy dekada me radhe politikanet tane autoritar. I juaj, mësuesi Isë

Mediat shqiptare nuk po i sherbejne informimit real e te sakt por politikes destruktive te politikaneve

12. 04. 2020

Mediat tona per aq sa po duken e kane ne parim veprimin e tyre qe ta fuqizojne pa te drejte politiken destruktive e te korruptuar e cila eshte deshmuar praktikisht ne skenen tone politike per dy dekada me radhe si politike destruktive e shkaterruse per vendin.

Te kunderten e saje e bejne per politikanet opozitar, paten te drejte apo nuk paten ata ne veprimet e tyre, duke ua vuar ne pah vetem te “metat” e tyre permes trillimeve e etiketimeve te ndryshme, sipas deshires se politikaneve pushtetar, te cileve u sherbejne.
Fatkeqesishte mu ne mes te mediave shqiptare qendron e keqja e informimit te pa drejte dhe e imponimit ndaj shqiptareve te nje arti destruktiv te politikes, qe po zhvillohet ne trojet tona ne te dyja shtetet shqiptare dhe ne pjeste tjera te trojeve tona te pushtuara.

Keto mjete te informacionit po shkelin pa meshire ne etiken e gazetarit dhe gazetarise, e cila e ka per obligim te ofroi informacion sa më te drejte e sa më te sakte para popullit, qe ti kuptojne ata dukurite negative, te cilat po zhvillohen ne vend kunder interesave te tyre te perbashkta, qe po e shkelin dhe manipulojne voten e qytetarit, qe abuzohet me ligjet dhe me kushtetuten e vendit, qe nuk mbrohen interesat kombtare, qe instrumentalizohet shteti dhe privatizohet nga nje dore e hekurt te pushtetareve per favoret e veta, qe e ka perfshire vendin korrupcioni, nepotizmi e lloj lloj veprimesh tjera te pushtetareve qe shkojne ne dem te jetes se qytetareve dhe shtetit te tyre.

Qe shkojne ne dem e ne shkatrrim te arsimit, shendetesise, ekonomise dhe ne dem te institucioneve qe e kane per detyre ta mbrojne drejtesine, ligjet dhe kushtetuten.

Ky ves i qoroditur i mediave tona, gazetareve dhe analisteve politik, eshte tersisht shkatrrimtar e perqares mes shqiptareve, i cili po perhapet ne trojet tona dhe e ka mbuluar gati tersishte etiken e gazetarise, gazetarit, analisteve politik dhe mediave, te cilat vesin e qoroditur e kane shnderruar ne parim veprimi, per ti sherbyer politikes sociopate e destruktive, e cila e ka kap shtetin, po manipulon me vlerat e lirise, po shkele mbi gjakun e deshmoreve tane, mbi vujtjet e hallet e shumta te ketij populli dhe po shkaterron çdo gje qe po e gjene perpara. I juaj, mësuesi Isë

Paganizmi i pellazgeve ishte barte tek Iliret si forme e lashte e besimit ne Zot, permes simboleve hyjnore te Diellit, Tokes, Ujit dhe Ajrit

Isa Thaçi
Isa Thaçi
8 April 2015 ·

Paganizmi si forme e lashte e besimit te pellazgeve gjate periudhes se komunitetit te pare primitive apo shoqerise pa klasa, udhehiqej nga njerez te moshuar te cilet e kishin fituar besimin dhe autoritetin ne rrethin e tyre. Keta te moshuar me autoritet i krynin edhe sherbesat fetare.

Ne meset e tyre familjare, sherbesen fetare e kryenin kryefamiljaret te cilet udhehiqnin edhe me punet tjera ne familje.
Pas perfundimit te shoqerise pa klasa apo komunitetit primitive, lindi sistemi skllavo-pronar ku u formuan dy klasa: Skllavo-pronaret dhe sklleverit, sunduesit dhe te nenshtruarit.

Ne fillim te ketij sistemi shoqeror dalengadal sherbesat fetare ne menyre dinake i moren ne duar te veta kleriket. Disa prej klerikeve per interesat e tyre personale e perdornin fene si vegel ne dobi te skllavo-pronarit e ne dem te sklleverve. Ku skllavopronarit i arsytohej e drejta qe te beje cfare te done me skllavin, ta turturoi, ta shes ne treg dhe po iu mbush mendja edhe ta vras.

Per gjendjen e mjere ndaj skllevereve, detyroheshin kleriket nga skllavo-pronaret, qe te perdornin bindje fetare, per neneshtrim sa me te madh te skllevereve.

Shumica e klerikeve qe mos te them te gjithe, manipuloheshin nga skllavo-pronaret, per ti bere sherbesat fetare ne dobi te tyre. Ky manipulim u shkonte per shtati klerikeve, sepse shperbleheshin nga skllavopronari. Perpos kesaje klerikeve u ipej e drejta qe ti pervetesojne edhe dhuratat qe u vinin nga besimtaret e tyre.

Ky keqeperdorim i shejntrise se besimit ne Zot, zuri fill ne shoqerine skllavo-pronare per te vazhduar keqeperdorimi edhe me tutje ne sistemin e shoqerise feudale, shoqerise kapitaliste dhe ne sistemet e sotme shoqerore demokratike, e sisteme tjera te ndryshme politike.

Eshte per tu habitur ne kete vazhdimesi kaqe te gjate, se si po keqeperdorohej shejntria e besimit ne Zot nga disa klerik per te shperndar urrejtje, perqarje, mashtrime e per te justifikuar edhe pushtimet e kahmotshme e te tashme sipas deshires se politikaneve dhe politikave dominuese te kohes.

Kjo padrejtesi fetare ne bashkepunim me padrejtesite politike te kohrave, tmerresisht i ka ndodhe popullit Ilir dhe popullit shqiptar pasardhes te tyre, qe nga pushtimi i Ilirise prej romako-bizantineve e deri te pushtimet turke dhe greko-sllave, ku pushtimet greko-sllave edhe sot po e vazhdojne pushtimin e tyre, nene pretekstin se po i mbrojne tokat e tyre te shejta, po e mbrojne shejnterine e kishave dhe krishtenizmin ne pergjithesi.

Per ta justifikuar kete qe po e theme, mjafton tua besh nje percjellje fjalimeve te klerikeve greko-sllav, mjafton ta perkujtosh edhe fjalimin e perfaqesuesit te “selise se shejte” te Vatikanit ne “seline e shejte” ruse, i cili pohoi para botes: “se toka e Kosoves eshte toke e shejte serbe”, gjithnje duke zene ne goje „shejntrine“ e tyre fetare dhe pushtuese ne dem te qeshtjes sone kombetare.

Te njeten gje po e bejne edhe kleriket musliman, duke treguar se si turqija ua paska marr tokat serbeve dhe i ka populluar me turqe, sepse sipas tyre nuk na paska patur shqiptar fare ne keto troje.Pra nje mentalitet i ngjajshem per ta arsyetuar cdo pushtim kunder shqiptareve.

Disa prej klerikeve tane fetar, pa dallim feje, te japin pershtypjen, se nuk kane te bejn fare me besimin ne Zot, por po i kryejne me ndere misionet e tyre sherbyse ne favor te politikave pushtuese te kohes te cilave u sherbejne, per te cilat edhe jane te pergatitur.

Derisa u pushtuan Iliret nga romako-bizantinet, keta e kishin frymen e besimit pagan te paraardhesve te tyre pellazg me simbolet e veta hyjnore qe e besonin Zotin permes atyre simboleve, te cilat ishin me kryesoret, si simboli i Diellit, Tokes, Ujit dhe Ajrit e figura tjera më pak te rendesishme.

Ky besim behej me sinqeritet me te madh, pa u perdor per pushtim e per neneshtrim te popujve, sepse eshte dokumentuar qe populli Ilir kurr ne histori nuk kane bere luftra pushtuese por vetem luftra mbrojtese. Kjo dokumenton se sa te shejta kane qene besimet e tyre ne Zot, permes figures se Diellit, Tokes, Ujit dhe Ajrit, si fugura te shejta qe kishin dhe kane nje vlere te pazavendesueshme per boten e gjalle bimore, shtazore dhe njerezore.

Kjo forme e besimit Ilir ka vazhduar deri sa eshte pushtuar Iliria nga romako-bizantinet ne shekullin e pare te kesaje epoke. Pas pushtimit te saje doli prej skenes se tyre besimi politeist pagan dhe erdhe ne skene besimi pushtues monoteist qe e sollen romako-bizantinet pushtues.

Besimi monoteist i solli botes njerezore nenshtrimin dhe besimin ne nje figure hyjnore per ta besuar Zotin, Perendim-lindje me kishen katolike ne Vatikan dhe kishen ortodokse ne lindje. Pra monoteizmi indianeve u solli Buden, kinezeve Konfuqien. Evropes perendimore dhe asaje lindore Krishtin, izraeliteve Moisin, turqeve dhe arabeve Muhamedin dhe Iliro-shqiptareve krishtin e krishterizmin katolik dhe ortodoks dhe Muhamedin e islamizmin, nje popull me dy figura te shejta fetare monoteiste e me tri besime fetare.

Pra Iliret dhe ne shqiptaret pasardhes te pellazgeve edhe pse i kishim simbolet tona hyjnore qe e besonim Zotin sinqersht më shume se sa kush tjeter per rrethe nesh, pa dashjen tone mbetem me simbolet e besimit te pushtueseve tane romako-bizantin dhe turko-greko-sllav.

Edhe pse sote nuk jemi nene pushtimin romako-bizantin dhe turko-aziatik, gjurmet e tyre pushtuese kane mbete neper kokat dhe shpirtin tone, qe shpeshehere keto gjurme po i manifestojme ne demin tone kombetar, duke i mbrojtur pozicionet fetare, ne dem te qeshtjes sone kombetare dhe duke nenvlersuar kombin ne raport me fene.

Ndersa greket dhe sllavet edhe sote e kesaje dite i mbajne te pushtuara me shume se sa gjysmen e trojeve tona, nene bekimin e Evropes dhe nene bekimin e politikaneve dhe klerikeve tane te mjere e qyqar, ne bashkpunim e nenshtrim nga te huajt.

Nga te gjitha keto te bema historike, ne shqiptaret edhe pse patem fatin te na imponohet feja katolike, ortodokse dhe feja islame, nuk duhet te ia lejojme vetit edhe turpin e perqarjes, turpin e urrejtjes, fyerjes, turpin e kundershtimit dhe vellaverasjes mes veti dhe turpin e pushtimit, duke i mbrojtur pozicionet tona fetare dhe duke njetesuar kombin me fene e pushtueseve tane e duke nenvleresuar ne raporte me fene.

Do te ishte ne nderin tone human e njerezor, kombetare e fetar, qe te besojme ne ato besime qe i morem nga familjaret tane, pa e perdor besimin kunder njeri tjetrit, kunder kombit tone, kunder unitetit e bashkimit te trojeve tona dhe kunder lirise e pavaresise, sepse Zoti na ka krijuar pellazgo- Iliro-shqiptar.

Besimet tona qe i posedojme, nuk duhet ti keqperdorim per urrejtje, fyerje e kundershtim mes nesh, por duhet ti perdorim qe te duhemi, te rrespektohemi, ta ndihmojme njeri tjetrin dhe te behemi unik per hire te gjakut, gjuhes, kultures, atedheut dhe ta konsiderojme qeshtjen tone kombetare si qeshtje parsore e te perbashket, e ate fetare si qeshtje personale e secilit.

Eshte shkurtpamesi, e panjerzishme, antikombtare dhe jo fetare per ne shqiptaret ta perdorim fene dhe besimin ne Zot per perqarje ne mesin tone kombetar, per sherbim te politikave te ndryshme te kohes, per interesa personale, per karier dhe per vellavrasje!
I juaj, mësuesi Isë

Mashtrohen ata qe presin te mira nga akteret politik te ish qeverise PRONTO dhe PAN

7. 04. 2020

Eshte ligesi, perultesi e aspak menquri per popullin shqiptar tu shkoi pas atyre lidereve politik te ish qeverise PRONTO dhe asaj PAN, te cilet kultivuan politike sociopate per dy dekada me radhe, me pasaja te medha shoqrore e kombtare duke shkaterruar shtetin, pasurine shoqerore, duke shitur pjese te atdheut dhe duke nenshkruar lloj lloj dokumentacioni per favore te Serbise, Malit te Zi e Maqedonise, qe shkojne ne dem te shtetit te Kosoves, teritorit te tij e popullit shqiptar dhe shume veprime tjera te korruptuara kemb e koke me pasoja kriminale, qe e kane mbeshtete dhunshem per muri popullin shqiptar te Kosoves.

Cilat jane ato te mira te shpresoj e ti pres populli i Kosoves nga lideret politik te ish qeverise PRONTO dhe PAN, pas dhjeta e dhjeta nenshkrimeve qe i kane bere ne dem te Kosoves keta lider gjate bisedimeve Kosove-Serbi?!

Cilat te mira mund ti pres ky popull prej aktereve te ishe qeverise PRONTO dhe PAN, te cilet kane nenshkruar marrveshjen e demarkacionit me Malin e Zi, kane nenshkruar marrveshjen per asociacionin e komunave serbe me kompetenca shtetnore?

Qe kane nenshkruar tu japin eksteritor kishave ortodokse te uzurpuara nga ana e serbeve ne Kosove, duke ua marr tokat, malet e livadhet shqiptareve, qe te sorullaten popadikat serbe neper kosove me misione te ndryshme politike, sipas projekteve te Akademise Serbe, gjithnje kunder Kosoves.

Qe kane nenshkruar tu japin te drejta pakicave serbe më shume seq kane shqiptaret ne Kosove, ne Serbi, ne Mal te Zi, ne Maqedoni e në Greqi dhe më shume se sa pakicave tjera ne Kosove.

Kush pret te mira tani e tutje prej liderve politik te ish qeverise PRONTO e PAN, pas atyre shume te kqijave qe ia sollen shtetit, atedheut te Kosoves dhe popullit shqiptar, deshmon se ka ra tmerresisht viktime e mashtrimeve dhe abuzimeve te politikes propagandistike sociopate te lidereve ne fjale. I juaj, mësuesi Isë

Sociopatia apo psikopatia politike po i sjelle telashe te madhe popullit shqiptar

5. 04. 2020

Shenjat apo dukurite sociopatike ne politiken tone po shfaqen zhveshur dhe pa shmangshem ne mardhenjet problematike mes politikaneve tane te partive te ndryshme dhe ne raport me qytetaret, te cilet po manifestojne pa aftesi te madhe per respekt, mirekuptim, tolerance, bashkpunim, unitet, miqesi serioze e dashuri te vertete e te sinqert mes tyre e qytetareve, mes shtetit te Kosoves dhe pasurise te saje.

Akteret e ketij zhanri politik sociopatik po manifestojne mungese te plote empatije, mungese mirenjohje, dhe mungese altruizmi ne raport me qytetaret e ne raport me atdheun. Po manifestojne munges gadishmerie per sakrifice e mireqenje njerezore dhe po manifestojne egoizem agresiv e te pa socializuar fare.

Kjo kategori e politikaneve kreator te politikes sociopate, aspak nuk po bejne perpjekje ti kuptojne ndjenjat e qytetareve tane dhe nevojat e tyre, perkundrazi po manifestojne marrezira e mos mirenjohje ndaj ndjenjave e nevojave te tyre.

Sociopatet, qytetaret e ketij vendi i konsiderojne si burime per perfitime dhe per kenaqesite e tyre personale, pa e marr ne konsiderate fare sikletin, zhgenjimin dhe dhimbjen e thelle qe po e perjetojne qytetaret nga sjelljet e tyre sociopate. Nevojat e qytetareve per sociopatet politik jane krejtesishte te pa rendesishme dhe abuzojne marrezisht e pa meshirshem me nevojat e tyre, duke i mbrojtur vetem interesat e veta ne menyren më arrogante.

Dukurite sociopatike ne politike manifestohen ne veshtiresine e parashikimit te rrezikut qe u vije nga sjelljet e tyre sociopate, ne raport me qytetarin qe demtohet e shkaterrohet tersisht nga ato sjellje te smuara te aktereve politik ne fjale.

Sociopatia apo psikopatia politike eshte e zhveshur tersishte nga normaliteti i saje duke i lejuar hapsire te mjaftushme amoralitetit, korrupcionit, nepotizmit dhe krimit te organizuar. Per keto qeshtje abuzive, sociopatet apo psikopatet politik aspak nuk mbajne pergjegjesi para shtetit dhe para ligjit, sepse akteret abuzues ne fjale e kane kapur tersisht shtetin dhe ligjin ne nivel sociopatik.

Kjo kategori politikanesh, kreator te kesaje politike sociopate nuk e pranojne kurr fajin qe e kane bere, nuk turperohen per fajin e tyre dhe nuk pendohen fare per veprat e shumta kriminale qe i kane bere dhe i bejne, pos para ndoj kercnimi te madh.

Sociopatet politik, zakonisht nuk shkojne mire mes veti dhe e stimulojne perqarjen si mjet egzistence per ta, derisa ta zhdukun njeri tjetrin, apo derisa ti largoi nga skena politike sovrani me voten e vete, e cila deri me tani eshte manipuluar, e keqperdor nga niveli sociopatik i politikes dhe aktereve te saj, perjashtuar zgjedhjet e fundit, edhe pse pati pepjekje, edhe ne keto zgjedhje ti fusin hundet prap per manipulime akteret ne fjale. I juaj, mësuesi Isë

SUI GENERIS

3. 04. 2020

Politikanet dhe politika jone kombetare jane sui generis ne bote. As ne Europe, e as ne Azi, as ne Afrike, e as ne Rusi, as ne Amerike dhe as ne Australi, sikur politikanet e politiken tone kombetare nuk gjene kunde ne bote!

Sa largpames e vizionar, sa punetore e humanitare, sa njerezor e kombetar, i kemi politikanet tane! Trojet tona po lulzojne nga nje ndertim ne tjetrin, kush jane ata botes po i tregojne, se nuk kan aske shok ne bote sikur veteveten!

Ne vendin tone nuk ka korrupcion as politikan te korruptuar, nuk ka papunesi, varferi, pabarazi, padrejtesi, nuk ka narkoman, trafikim qenjesh njerezore dhe trafikim te substancave narkotike e amoralitet, punet po na ecin si eshte më mire e per shyhret!

Sa te urte e te dijshem, sa te sjellshem e te ndershem, sa human e modest, sa te kuptueshem e te ndjeshem, i kemi politikanet tane!

Perhere ne histori kemi patur fat te mire, per qudi, te na udheheqin politikan te menqur, dijetar e humanitar, kombetar e jo tradhtar assesi, sidomos keta te cilet po na prijne qe dy dekada me radhe , jane sui generis ne bote dhe te pa pare!

Lum per ne qe i kemi ne balle te na prijne, sidomos lum po bejme per ldkeistat me puqistin dhe titistin ne balle te LDK-s, plakun trazavaq Isa Mustafa dhe nje grup titanikesh sypatrembur rreth tij! I juaj, mësuesi Isë

Tregtaret e tugjaret e politikikes sone po abuzojne me kushtetuten

2. 04. 2020

Kushtetutes se shtetit tone po i gjuhen sipri dhe po e degradojne duke e interpretuar si instrument per tua plotesuar deshirat e tyre dhe veset kriminale, ne dem te shtetit dhe qeshtjes sone kombtare, ata qe e kane zhvate skajshmerisht vendin per dy dekada me radhe dhe pasurine e tij, ata qe e kane kape shtetin dhe e kane shnderruar ne instrument privat per interesat e tyre personale dhe po synojne vrazhde e paturpesisht ta zhvatin deri ne pafundesi, duke i hipur sipri kushtetutes sone e cila eshte fituar me gjakun e 15 mij viktimave te pafajshme, me dhunimin, turturen dhe poshtrimin e 20 mij nenave e motrave shqiptare dhe me gjakun e deshmoreve tane te lirise, duke e shkelur pameshirshem tregtaret e tugjaret tane te politikes, sikur ajo te ishte nje prostitute qe i pranon ti hypin sipri kujt ti teket.

Eshte e befasishme per mua e per shume shqiptar qe kane ndjenja e gjak shqiptari, se si po i duron populli yne i dashur kaq shume keta kriminel e tugjar te trojeve tona, keta kriminel qe e kan varferuar tej mase popullin, ia kane humbe shpresen per jete rinise sone e cila e ka kap koken ne dore dhe po ia mesyejne rrugeve te botes, per nje kafshate buke.

Shkaku i verimeve kriminale te ketyre tugjareve e tregtareve te trojeve tona, qe i patem ne balle te politikes per dy dekada me radhe, dita dites po zbrazen shtepite e shqiptareve dhe po mbesin vetem me nga nje e dy pleqe te vetmuar, po mbesin arat dhe fushat pa force pune, pa blegtori, shpeztari e bletari dhe Kosova lindore eshte mbete ne duar te krimineleve serb, qe i pengojne shqiptaret te kthehen neper shtepite e veta edhe sote e kesaje dite dhe poi perzen ata qe kane mbete atje, kurse tregtaret e tugjaret tane politik, shtihen sikur nuk po ndodhe asgje atje.

Une kam bindjen time personale dhe shpresoi shume, se siq kan perfunduar me marre e me turp, besa edhe me pasoja te medha perandori te ndryshme neper bote, do ta kene fundin e vete me marre e me turp, edhe tregtaret dhe tugjaret e politikes sone, qe po e ushtrojne tugjarllakun e vete ne dem te trojeve tona, ne dem te pasurise se atdheut dhe ne dem te ardhmerise sone. I juaj, mësuesi Isë

Njerezit e mekateve dhe njerzit e virtyteve kane dallime te medha mes veti

1. o4.2020

Mekataret e kan shprehi jetesore te shkelin mbi rregullat e krijuara njerezore humanitare, morale, intelektuale, profesionale, institucionale dhe fetare, te cilat jane te sanksionuara edhe meligj e kushtetute.

Kjo kategori njerezish qe fatkeqesisht nuk jane te pakte ne mesin e shoqerise dhe ne mesin e politikes sone, jane te prirur ti shkelin e mos ti perfillin te gjitha rregulla, parimet dhe ligjet qe jane te denueshme nga ana e shoqerise dhe parimeve e ligjeve qe i ka krijuar vete shoqeria.

Mekataret shfrytezojne, keqperdorin dhe shkaterrojne çdo gje qe u vije per duarsh edhe pse veprime te tilla jane te ndaluara dhe te sanksionuar me ligj e me kushtetute shtenore te nje kombi.

Mekataret vjedhin, mashtrojne, turperojne, dhunojne, vrasin dhe çdo krim jane te gatshem ta bejne, pa marr parasysh pasojne qe vijne prapa.

Ne kundershtim me mekataret keqbers jane njerzit e virtyteve te cilet me asnje asnje kusht, me asnje çmim dhe ne asnje rrethane nuk i bejne sjelljet dhe veprat e mekatareve keqbers.

Kjo kategori njerezish eshte e paisur me nje force te paster shpirterore, emocionale ,edukative, humane, intelektuale e kombtare, pra me nje force qe qone drejte sjelljeve te mira njerezore, morale, sociale, profesionale, politike dhe fetare.

Kjo kategori njerzish posedon me virtytin e dashurise per atedhe, per liri, per unitet, per bashkim te trojeve, per drejtesi, per respekt ndaj atyre qe japin kontributin e vete kombetare e profesional.

Posedon virtytin humane e social, posedon gatshmerine tu dale ne ndihme tjereve qe kane nevoje, posedon gatshmerine per sakrifice ne favor te tjereve, shtetit, atedheut dhe ne favor te lirise e te kombit.

Kjo kategori njerzish interesat e veta personale nuk i realizon me asnje kusht e me asnje çmim dhe ne asnje rrethane ne dem te ineresave te tjreve apo ne dem te interesave shtetnore, kombetare dhe ne dem pjeseve te atedheut.

Ne nderin tone individual, familjar dhe kombetare eshte qe te behemi njerez te virtytshem, e jo kurr njerez mekatar, sepse mekatet heret ose vone do ti paguajm shtrejte si indid, si familje edhe si komb. Mekatet e kane haraçin e madhe te pageses. I juaj, mësuesi Isë

Perqarjen mes politikaneve e militanteve te tyre partiak, i kemi paguar e po e paguajm shtrejte

30. 03. 2020

Aty ku ngrit koke perqarje, padrejtesia e hasmeria mes politikaneve dhe militanteve te tyre, aty ku merr hov krimi i organizuar, nepotizmi dhe korrupcioni, aty ku njeriu per njerin behet ujk, siq po ndodh ne vendin tone, nuk ka jete te barabart, nuk ka zhvillim e mirekuptim, nuk ka tolerance e bashkpunim, rrespekt ndaj njeri tjetrit dhe nuk ka as shtet, pos shkatrrim e falimentim.

Si po duket keto mbrapshtira te politikaneve tane, po perhapen edhe te simpatizantet e tyre ne menyren edhe më te vrazhde, duke kaluar dita, dites perdorimi i tyre si mjete kryesore, permes te cilave po organizohet jeta e perditshme perplote konfrontime, mosmarrveshje e kunderthenje ne dem te nivelit njerzor te te jetuarit.

Mendjemadhesia dhe veset e ndryshme vetshkaterruse qe i permendem me larte, te cilat egzistojne tek politikanet tane dhe militantet e tyre partiak, synim e kan ta ngulfatin frymarrjen e lire dhe jeten normale te njerezve e angazhimin e tyre njerzor, te cilet konsiderohen si pengese e plotesimit te interersave te tyre te ulta e jo njerzore.

Nuk eshte aspak mire, as e ndershme nga ana e politikaneve qe i kemi ne balle dhe nga militantet e tyre, ta deshmojne para popullit te vete e para botes vrazhdesine e tyre, se ata i bashkon mes veti vetem interesi, kariera, korrupcioni, krimi i organizuar dhe nepotizmi, siq e kane deshmuar e po e deshmojne qe dy dekada me radhe.

Ligesine e perqarjes mbi baza fetare, politike e regjionale, vrapin pas interesit dhe karieres ne dem te qeshtjes sone kombtare dhe shume vese tjera e te qoroditura te politikaneve tane, i kemi paguar neper kohe dhe po i paguajme shume shtrejte si popull e si komb edhe sote. I juaj, mësuesi Isë

Pergjigje publike z. Enver Zhinipotokut rreth pikepamjeve te tije kunder kryeministrit Albin Kurti e Pro titistit Isa Mustafa lider ne balle te LDK-s.

29. 03. 2020

Nuk te njoh perse afermi, kam filluar te te njoh permes shkrimeve tua, te cilat shpeshhere më kane pelqyer dhe me te vertet fillova te mendoi per nje filozof me pikepamje te shendosha e vizionare te situatave qe po na rrethojne per dy dekada me radhe.

Shih per kete edhe fillova ta formoi nje simpati per nje mesimdhenes, edukator i gjeneratave tona te reja me profesion filozof. Me keqardhje po me duhet ta them troq, i nderuar Enver Zhinipotoku, se siq qenke zhgenyer ti me Albin Kurtin, edhe une po zhgenjehem ne njeanshmerine tuaj te cilesimit qe po ia beni Albin Kurtit. Ky cilesim adehok e kuturru, krejtesisht i njeanshem dhe aspak njerzor, kam frike se po e perul personalitetin para lexuseve e para nxenesve tuaj, per kete njeanshmeri dhe shkurtpamesi shfaqur ndaj Albin Kurtit.

Pse po ta them kete, sepse po rreshtohesh aq njeanshem ne binaret udhtues te atij personaliteti qe eshte ne balle te LDK dhe tajfes se tij prej nje grup rebelesh, te cilet ka kohe qe ia kane shkaterruar e po ia shkaterrojne autoritetin e LDK-s qe kishte dikur me Presidentin historik Dr. Ibrahim Rugova.

Nje filozof dhe puntor i arsimit te pajtoi me ideologjine komuniste, titiste te Isa Mustafes, eshte shume zhgenjyse per menqyrin filozofike dhe vizionet e saje per realitetin, eshte shume zhgenjyse per edukaten dhe arsimin tone qe e kemi ne mes te tij nje person qe anon verberisht nga nje parti e pas liderit te saje, i cili historikisht eshte deshmuar antishqiptar, titist i perbetuar e barbar dhe shkaterrues i interesave kombtare.

Ti qendrosh prapa nje sherbtori qe i sherbente pushtetit te Rrahmon Buba Morines dhe punonte ne rrenimin e Kosoves, duke quar ujte ne mulli te Millosheviqit, gjakatarit e shkaterruesit qe beri gjenocid ndaj shqiptareve, eshte mjerim i madh dhe qyqarllëk ti shkohet prapa nje lideri, i cili e ka keqperdor fondin 3% te Kosoves per leverdite e veta personale e ne dem te mesimdhenes qe nuk ua dha ne ate kohe mbi 20 paga te tyre, si diverzant qe e synonte shembjen se qeveris se Kosoves ne Egzil.

Ti shkohet prapa nje personaliteti qe ishte kembe e koke kunder Presidentit Rugova, vetem qe te duket sa më pro jugosllav e sa më titist, eshte qyqarllak e shkurtpamesi, te mos them tradhti ndaj Kosoves dhe popullit shqiptar. Ti shkosh prapa nje personaliteti, qe diferenconte marrezishte studentet e Univerzitetit te Kosoves dhe i largonte nga konviktet e nga menza e studenteve si irredentist qe po e shkaterrojne vllaznim bashkimin me serbo-jugosllav, te cilet demonstronin ne ate kohe kunder pushtetit titist e millosheviqist, eshte vertet tradhti e paster kombtare.

Kam edhe material me shkruar per te zezat e titistit Isa Mustafa, sa qe nuk premton kjo hapsire as qe duhet ta mbingarkoi faqen tuaj te shkrimeve filozofike-politike.

Per fund i nderuar profesor, edukator dhe filozof z. Enver Zhinipotoku , po ta bej me dije se sote po kundershtohet Kryeministri Albin Kurti nga LDK e titistit komunist Isa Mustafa dhe nga perfaqesuesit e qeverise se meparshme e quajtur qeveria prontiste dhe paniste, ashtu siq e kritikonin dhe e diferenconin dikur filozofin tone te dashur Ukshin Hotin, titistet e Rrahman Buba Morines, ku ne mes te ketij klubi ishte edhe titisti Isa Mustafa, te cilin e quanin studentet ne ate kohe:’ titisti dhempir kunder studenteve”, mes shume titisteve tjere qe ia rrenuan kushtetuten e atehershme Kosoves, hatri i Rrahman Buba Morines dhe hatri i Sllobodan millosheviqit.

Per keto te palara te titistit komunist qe tani po e rrenon shtetin dhe teritorin e Kosoves, ua kam drejtuar pyetjen:” kujt po i sherben Enver Zhinipotoku?!

24. 03. 2020

24. 03. 2020

Edhe sikur t`i kemi gjitha t`mirat qe i ka bota njerezore, nuk kane vlere aspak per ne shqiptaret, derisa te posedojme politikan e dijetar, analist te politikes dhe kshilltar, te cileve u mungon edukata, kultura, shendeti i mire fizik e shpirtnor, shendeti intelektual, emocional, moral, social, human, punues, kombtar, te mos theme me keta shpirta te shkaterruar nga egoizmi i ndotur e i egersuar ekstremisht.

Derisa te na mungoi respekti, mirekuptimi, toleranca, bashkpunimi, dashuria e uniteti mes nesh si politike, si kulture e shkence dhe si komb, do te jete e kote perpjekja qe t`i gezojme, zoterojme dhe ti mbrojme sebashku te mirat qe i posedojme.

Perkundrazi te mirat qe i posedojme, krahas ketij mentaliteti politik e kulturor, dita dites po i shkaterrojme duke luftuar kunder njeri tjetrit me egoizem te egersuar aspak njerezor, siq kemi filluar me te madhe ketyre diteve te veshtira me te cilet po ballafaqohet populli shqiptar ne pergjithesi e Kosova ne veçanti, fatkeqesisht! I juaj, mësuesi Isë

http://www.mediafokus.info/pandemia-dhe-mesimi-online/…

http://www.mediafokus.info/pandemia-dhe-mesimi-online/…

Kuadrat e reja psikologjike po trokasin ne dyrte e mentaliteteve qe u ka skaduar koha dhe jane bere pengese e depertimit te risive, tu leshojne rruge sa më pare programimeve te reja shkencore ne brendine e shkollave tona kombtare.

Urime nga zemra e shume suksese per trimereshat e trimat e diturise dhe shkences bashkohore!

22 Mars 2016 në 10:42 PD •

22 Mars 2016 në 10:42 PD •

Miqesia, besnikeria dhe sinqeriteti eshte devalvuar bukur shume tek nje pjese e madhe e shqiptareve. Ne tryeze te rrethojne shume “miqe”, ne raste te veshtira rralle mbetet kush apo hiq.

Disa shqiptare u qendrojne besnik klaneve, partive , grupacioneve dhe puneve te liga , por kurr nuk u qendrojne besnik ideve perparimtare, idealeve kombetare dhe parimeve njerezore, humane e morale!

Ka ardhe nje kohe e pa kohe per disa daij shqiptar, ku fjala e njerezve te zakonshem nuk degjohet fare, as qe merren daite ne fjale, me fatin e tyre te rende, edhe pse deri dje ishin vet te tille e pak më zi, e sot bosa te pasurise!

Per kete populli ka thone:” jepjav pushtetin njerzeve, nese don te kuptosh kush eshte “burr e kush i paburr”, kush eshte “rod e kush eshte qerod”, kush eshte njeri e kush i panjeri”, kush eshte “kombtar e kush tradhtar”.

Populli shqiptar e ka thene edhe kete:”Mbaje besen per ata miqe qe te mbesin besnik ne raste te veshtira”, “mbaje besen per besniket”,” mos u beso kurr te pabeseve”. “Mos u shko prapa klaneve te ndryshme, partive, grupacioneve dhe puneve te liga, qe shkelin mbi interesat e tjereve dhe mbi interesat kombetare , per interesa tua te ulta personale, sepse Zoti eshte i madh, sheh dhe paguan”. I juaj, mësuesi Isë

Keshilla per jeten shkurt

 

Te pa njerezishmit, lakmitaret, hileqaret dhe tradhtaret, ia kane ule vleren dhe po ia ulin lirise, shtetit, atdheut dhe po e neperkombin dinjitetin e kombit tone shqiptar, kulturen e tij dhe shkencen.

Ata qe jetojne me dy e më shume fytyra, e perfundojne jeten e tyre pa fytyre dhe asgje nuk marrin me veti, pos paftyresise se tyre.

Ata qe jane regjisor te mirefillte per jeten e vete personale, nuk i lejojne tjeret tu prijne perpara e as tu grahin nga prapa, sipas regjise qe e imponojne ata, sepse e kane te kjarte perpilimin e planit te regjise se vete dhe jane te vendosur te ecin sipas parimeve te saje qe e kane perpiluar me mund e  kujdese te shtuar.

16. 04. 2020

E befasishme per mua, se si politikologu Ramush Tahiri, aq bindshem dhe drejteperdrejte permes portaleve telivizive po u jep leksione eksperteve te kushtetutes se Kosoves dhe hartuseve te saje , se si duhet te lexohet e te deshifrohet ajo!

Mua personalisht, qendrimi i politikologut Ramush Tahiri, po me duket, i njeanshem, subjektiv, qellim keq, destruktiv dhe i pa matur mire, kur e merr guximin ti injoroi qendrimet interpretuse te hartuseve te Kushtetutes sone, eksperte e profesioniste per qeshtje kushtetuse!

Vertete eshte per te ardhur keq, se si e kane marr guximin politikanet, deputetet tane dhe politikologet e analistet politik, te thirren ne emer te Kushtetutes dhe ta interpretojne e ta abuzojne ate ne menyra te ndryshme dhe ne kundershtim te interpretimit te hartuseve, eksperte e profesioniste te saje, sipas interesave te tyre personale!

Do te na denoi Zoti, populli, gjaku i deshmoreve, gjaku i shqiptareve te te gjitha moshave, ne te gjitha periudhat qe eshte derdhur lum, per mbrojtjen e trojeve tona dhe arritjen e lirise nga pushtusit tane , nese i tolerojme edhe mëtej manipulantet, keqbersit, lakmitaret, te pandershmit, te padijshmit e tradhtaret, te na udheheqin dhe te na percaktojne fatin tone.

11. 04. 2020
Mendimet, besimet dhe bindjet tona na bejne keta qe jemi per momentin, te mire apo jo te mire, na bejne ashtu si deshirojme te behemi ne te ardhmen, na smujn edhe na sherojne, na bejne te lumtur apo te mjere, te pasur apo te varfër.

Mendimet, besimet dhe bindjet tona na bejne kriminel, vrases, dhunues e mashtrues ndaj tjereve. Na bejne altruist, human , social e te dashur mes njerezve. Na bejne patriot, te guximshem, atdhedashes, punetor, dijetar e vizionar. Na bejne mendjemdhej, arrogant, tradhtar, te pabese, dinak, cinik, hipokrite, injorante, ziliqare e lakmiqare.

Mendimet, besimet dhe bindjet tona na bejne Xheloz, nervoz e agresiv kunder tjereve, kunder familjes e kunder vetevetes. Na bejne te pa fytyre te pandershem, na bejne edhe shume çka tjeter per te mire e per te keq.

Kujdesi, se me çka po i ushqejme mente e krese, besimet dhe bindjet tona, mesiguri do te na shpetoi te mos behemi te panjerzishem, antinjerzor, pakurrizor, butak e shpuzor!

5. 04. 2020
Akteret e zhanrit te politikes sociopate ne Kosove po manifestojne mungese te plote empatije, mungese mirenjohje, dhe mungese altruizmi ne raport me qytetaret e ne raport me atdheun. Po manifestojne munges gadishmerie per sakrifice e mireqenje njerezore dhe po manifestojne egoizem agresiv e te pa socializuar fare.

Kjo kategori e politikaneve, kreator te politikes sociopate, aspak nuk bejne perpjekje ti kuptojne ndjenjat e dhembjes te qytetareve tane dhe nevojat e tyre, perkundrazi po manifestojne marrezira e mos mirenjohje ndaj ndjenjave e nevojave te tyre.

Sociopatet politik, qytetaret e vendit tone i konsiderojne si burime per perfitime dhe per kenaqesite e tyre personale, pa e marr ne konsiderate fare sikletin, zhgenjimin dhe dhimbjen e thelle qe po e perjetojne qytetaret nga sjelljet e tyre sociopate.

Nevojat e qytetareve per sociopatet politik jane krejtesishte te pa rendesishme dhe abuzojne marrezisht e pa meshirshem me nevojat e tyre, duke i mbrojtur vetem interesat e veta ne menyren më arrogante.

4. 04. 2020
Patriotit te qeverise pronto, Kadri Veselit pas 20 viteve ne pushtet, sot ne mbremje i ra ne mend atij e disa shokeve te tij, se çka e ka gjete Mitrovicen e veriut dhe veriun e Kosoves ne pergjithesi!

Patriotat e nivelit te Kadri Veselit, jo vetem veriun e Kosoves dhe veriun e Mitrovices qe do ta lene vjerre e te pushtuar nga kriminelet serb, ashtu siq i lane per dy dekada me radhe, por me keto dallavera e driblingje patriotike, do ta lene edhe krejte Kosoven nen pushtim te krimineleve serb per perfitimet e tyre personale dhe per krime te organizuara ne stilin e qeverise pronto dhe pan.

4. 04. 2020
Politika e te shemtuareve ne mendje e ne shpirt po i shkaktone pa rreshtur plage popullit tone, edhe pse jemi ne kete gjendje emergjente, ku po behet lufte per jete a vdekje.

Une besoi shume se veprimet e tilla te politikaneve ne kete gjendje emergjente, tani ose kurr do ta mbushin mend popullin tone te dashur se kujte i ka besuar voten dhe fatin e vete qe dy dekada me radhe.

Shemtija e kesaj politike dhe e aktereve qe po e perkrahun kete shemtij, e kane humbur tersishte barazpeshen intelektuale, emocionale, morale, humane dhe ate njerzore, duke i arsyetuar veprimet e veta te shemtuara qe nuk kane kurrfar ekuilibri mes arsyes, emocioneve dhe njerzores, te cilat duhet te perputhen me situaten emergjente me te cilen jemi rrethuar.

E vetmja force qe na ka mbete ne kete izolim trishtues, duke bere lufte per jete a per vdekje, eshte lutja: shpetona o Zote nga kjo gjendje e trishtuar virusale dhe nga politika e te shemtuareve dhe perkrahseve te saje, e cila na ka zvarrite per toke qe dy dekada me radhe!

3. 04. 2020

Ata qe kane cilesi e tipare te shendosha njerzore sinqeriteti, njerzishmeria, vullneti, guximi, deshira, dashuria, morali, humanizmi dhe atdhetarizmi eshte mbi te gjitha, per ta dhe bazament i forte njerezor i bashkpunimit, respektit e mirekuptimit, per arritjen e perbashket te vlerave kombtare, njerzore e per arritjen e fitoreve dhe sukseseve te ndryshme gjate jetes.

Lum kush eshte i sinqert, i njerzishem, i ditur, i drejte, i guximshem, human e kombtar! Sepse lum do te bej edhe kombi se bashku me ta.

Ata qe nuk kane cilesi e tipare te shendosha njerzore, populli do ti urrei qe i ka ne mes te vet dhe do ti kundershtoi heret ose vone, perplot mllef e zemrim.

1. 04. 2020

Kriminelet mëkatarë shfrytezojne, keqperdorin dhe shkaterrojne çdo gje qe u vije per duarsh, siq po bejne politikanet tane, edhe pse veprimet e tilla jane te ndaluara dhe te sanksionuar me ligj e me kushtetuten tone shtenore.

Ata vjedhin, mashtrojne, turperojne, dhunojne, vrasin dhe çdo krim jane te gatshem ta bejne, pa marr parasysh pasojat qe vijne prapa.

Ne kundershtim me kriminelet keqbers jane njerzit e virtyteve te cilet me asnje kusht, me asnje çmim dhe ne asnje rrethane nuk i bejne sjelljet dhe veprat antinjerzore, keqberse te mbushura perplote krime.

Kjo kategori njerezish eshte e paisur me nje force te paster shpirterore, emocionale ,edukative, humane, intelektuale e kombtare, pra me nje force qe qone drejte sjelljeve te mira njerezore, morale, sociale, profesionale, politike dhe fetare.

31. 03. 2020

A ka kush prej shqiptareve te sinqerte qe nuk perkulet ne shej respekti, mirekuptimi e mirenjohje, pos lakmitareve, sahanlepirseve, te pafytyreve e tradhtareve, para virtyteve te larta e te madherishme njerzore, para veprimeve e sakrifices te atyre qe ia falen atdheut e lirise sone karieren, pasurine, gradat dhe jeten, siq bene Gjeneral Adem Jashari, Hamze e bace Shabani, se bashku me familjar, qe e bene sakrificen per liri e per atedhe, si askush ne bote?!

Siq bene Gjeneral Agim Ramadani, Sali Qeku, Zahir Pajaziti, Luan Haradinaj me shume trima e trimeresha, te cilet nuk i ruajten per veti gradat, karieren, pasurine dhe jeten, qe ta zhvatin atedheun, siq e zhvaten per dy dekada me radhe dhe po e zhvatin e po e shkaterrojne edhe tani, si eshte me keqe e më zi, politiqar e tugjar te ish qeverise pronto dhe qeverise Pan!

31. 03. 2020

Kush e shkele Kushtetuten dhe e manipulon ate sipas tekave e marrive te veta, ajo nuk mbetet kushtetute më, por mbetet instrument ne duar te njerzve te qmendur qe nuk u ka mbete fytyre e as ndere para ketij populli, por u ka mbete vetem qmenduria e tyre ta qojne kete vende ne humbje e ne sketerre.

Te gjithe ata qe e bejne kete marri e turp te botes per interesa te veta kriminale dhe shkelin mbi kushtetuten tone qe eshte fituar me gjakun 15 mije viktimave te pafajshme, me dhunimin e turturen e 20 mij nenave e motrave shqiptare dhe me gjakun deshmoreve te lirise, fara e tyre u shofte pergjithmone e jete ne trojet shqiptare e më gjere!

29. 03. 2020

Te lehurat e zhurshme qe po behen sote kunder Kryeministrit te Qeverise se Kosoves Albin Kurtit nga LDK e titistit komunist Isa Mustafa ne balle me nje grup rrebelesh te tij dhe nga perfaqesuesit rrebel te qeverise se meparshme e quajtur qeveria prontiste dhe paniste,

po me ngjane si te njejta, me te lehurat qe e kritikonin e kundershtonin, diferenconin, e diskualifikonin si personalitet dhe i perziheshin marrezisht ne punet e brendeshme familjare filozofit tone te dashur Ukshin Hotit, titistet e Rrahmon Buba Morines,

ku ne mes te ketij klubi titistesh rrebel ishte edhe titisti Isa Mustafa, te cilin e quanin studentet ne ate kohe: ” titisti dhëmpir kunder studenteve kosovar”, ne mes shume titisteve tjere rrebel qe ia rrenuan tersisht kushtetuten e atehershme Kosoves, hatri i Rrahman Buba Morines dhe hatri i Sllobodan Millosheviqit, ku si posoj e atyre veprimeve shperthei revolta masive e popullit shqiptar te Kosoves ne mosdegjushmeri dhe paralelizem ne organizimin e organeve paralele shtetnore, duke u nisur me organizimin paralel te arsimit e me radhe organizimin e institucioneve tjera shtetnore, per ta refuzuar vendosmerisht instalimin e dhunshem te sistemit politik fashist serbo-sllav, qe synonte sllavizimin e shqiptareve dhe sistemin politik e shtetnor te tyre, derisa shpertheu edhe lufta çlirimtare, balle per ball me serbet e serbine.

24. 03. 2020

Edhe sikur t`i kemi gjitha t`mirat qe i ka bota njerezore, nuk kane vlere aspak per ne shqiptaret, derisa te posedojme politikan e dijetar, analist te politikes dhe kshilltar, te cileve u mungon edukata, kultura, shendeti i mire fizik e shpirtnor, shendeti intelektual, emocional, moral, social, human, punues, kombtar, te mos theme me keta shpirta te shkaterruar nga egoizmi i ndotur e i egersuar ekstremisht.

Derisa te na mungoi respekti, mirekuptimi, toleranca, bashkpunimi, dashuria e uniteti mes nesh si politike, si kulture e shkence dhe si komb, do te jete e kote perpjekja qe t`i gezojme, zoterojme dhe ti mbrojme sebashku te mirat qe i posedojme.

Perkundrazi te mirat qe i posedojme, krahas ketij mentaliteti politik e kulturor, dita dites po i shkaterrojme duke luftuar kunder njeri tjetrit me egoizem te egersuar aspak njerezor, siq kemi filluar me te madhe ketyre diteve te veshtira me te cilet po ballafaqohet populli shqiptar ne pergjithesi e Kosova ne veçanti, fatkeqesisht!

Isa Thaçi, 23. 03. 2020

Per aq sa mendojme e veprojme atdheun ta mbrojme, per aq sa mendojme e veprojme ta ngrisim e ta zhvillojme edukimin, arsimin, kulturen, shkencen, ekonomine, shendetesine e drejtesine dhe per aq sa mendojme e veprojme ti permiresojme raportet ndernjerzore mes veti, po per aq do te mbrohen, do te ngriten e permiresohen ato ne te ardhmen.

Nese mendojme e veprojme per ngritjen e permiresimin e vetdijes dhe edukimit, miresjelljes e bindjeve, ideve dhe pikepamjeve tona, do te pason veprimi per ngritjen, zhvillimin dhe persosjen e tyre.
Nese mendojme e veprojme bindshem per vepra humane, marale, kombetare dhe per drejtesi e barazi, ato do ti jetsojme ne praktike.

Po menduam e vepruam menqurisht per respektin, dashurine, mirekuptimin, tolerancen dhe bashkepunimin mes veti, ato do te jetesohen ne praktiken tone te jetes dhe frytet e tyre do ti korrim sebashku.

“Nuk jetoj në iluzione se e tëra që kam bërë është e kryer dhe e përkryer. Jam përpjekur që punën time ta përshkojë ndershmëria: “punës së ndershme nuk i duhet drita, edhe nëse dikush përpiqet ta errësojë”.E. S

22. 03. 2020

Qe nga lindja e deri ne vdekje mendojme e bejme perpjekje per te jetuar.
Perpjekjet tona mendore e fizike jane te vetmet mjete permes te cilave rritemi, zhvillohemi, persosemi per te mire apo per te keq si individ, si familje si institucion, si shtet dhe si komb.

Menyra e perpjekjeve tona shkaton pervoje te hidhur ose te mrekullushme gjate jetes. Nga kjo pervoje varet suksesi apo mossuksesi yne personal, familjar, institucional, shtetnor e kombetare gjate jetes.

Sa me shume qe mesojme permes pervojes sone e pervojes se tjereve, më pak i perserisim gabimet e meparshme te hidhura dhe me shume bejme pervoje te mrekullushme e te aprovueshme njerzore.

Mjere ata qe nuk perpiqen te mendojne, te veprojne dhe ti ndryshojne ne menyre sistematike, mendimet, pikpamjet, qendrimet, bindjet, besimet dhe veprimet e veta qe u ka skaduar koha dhe bijne ndesh me realitetin dhe interesat e perbashkta kombtare!

21. 03. 2020

Tokat tona atehere e sote nuk u bashkuan, pos qe po naj marrin pjese pjese, sepse edhe politikanet tane kurr nuk u mbushen mend dhe nuk e kane ndermend te mbushen, te unisohen dhe te bashkohen per interes te atdheut e te popullit shqiptar, por jane bere cope e grime mes veti, siq na eshte bere cope e grime vatani, e mileti!

Tokat tona gjithmone i kane ndare hise per veti slloven e hungarez, kroat e serb, malazez e maqedon dhe greke, me ndihmen e politikaneve tane te padijshem, te verbuar e te terbuar, te perqare e te pa unisuar, duke vrapuar pas nje kocke qe u takon pasi e kane perfunduar pazarin me tokat tona.

Lirine qe e humbem dikur nuk po e arrijme dot

Isa Thaçi
21 Mars 2016 në 9:13 PD ·

Politikanet tane qe i patem dhe i kemi ne balle, lirine e atedheut nuk e arriten qe 2000 vjete dhe po e vazhdojne rrugtimin ne te njejten rruge defanzive edhe pse eshte derdhe shume gjake, eshte perjetuar shum vujtje e saqkrifica, dhunime e nenshtrime te ndryshme, per ta fituar lirine e per ti mbrojtur trojet.

Per qudi ne vazhdimsi eshte ndare atdheu i yne ne copa e grima si eshte më zi, here ne pokrahina, kosmet e zajednica, here ne banovina, pashallyqe e here ne principata, duke na udheheqe perandor romak e perandore bizantin, pashallare e sulltana turqe, cara e krajla sllavo-ortodoks.

Kurse mumjet, bubaket, butaket dhe kalaveshet e politikes sone atehere e sote, e kane lakuar dhe perdredhe trupin e tyre te mjere dhe koken e mbushur perplote tradhti, lakmi, mjerim e qyqarllak dhe budalli para pushtueseve tane, gjithnje duke i thene vetes burra te menqur, atdhetar, trima e daij, te cilat po ua verejme e po ua ndjejme tani mbi kurrizin tone, si eshte më keq e si eshte më zi.

Tokat tona atehere e sote nuk u bashkuan, pos qe po naj marrin pjese pjese, sepse edhe politikanet tane kurr nuk u mbushen mend dhe nuk e kane ndermend te mbushen, te unisohen dhe te bashkohen per interes te atdheut e te popullit shqiptar, por jane bere cope e grime mes veti, siq na eshte bere cope e grime vatani, e mileti!

Tokat tona gjithmone i kane ndare hise per veti slloven e hungarez, kroat e serb, malazez e maqedon dhe greke, me ndihmen e politikaneve tane te padijshem, te verbuar e te terbuar, te perqare e te pa unisuar, duke vrapuar pas nje kocke qe u takon pasi e kane perfunduar pazarin me tokat tona.

Kurse ne anen tjeter mesi i zemres tone eshte nda ne Kosove e ne Shqiperi, kuptohet pa i numruar edhe ndarjet e mjera e tragjike mbi baza fetare, regjionale e politike.

Duhet pune e madhe, vetedije e larte kombetare, vullnet i forte,unitet e dashuri e zjarrte, guxim, sakrifice e trimeri, per ti bashkuar trojet e nenes sone Shqiperi dhe ti shembim keta kufij, te cilet rrenje e trung i kane te ushqyer me gjakun tone, mbi dhune e mbi padrejtesi.

Me kete nivel qe e posedojne politikanet, me kete nivel te edukates e diturise, me kete perqarje deri ne marrezi, poshtersi e paftyresi, kemb e koke me  tradhti, nuk do te fitojme kurr unitet kombtar, bashkim te trojeve e as liri! I juaj, mësuesi Isë

Isa Thaçi, 18 Mars 2020

Isa Thaçi, 18 Mars 2020

Lakmia e egersuar, urrejtja dhe xhelozia shume njerezve ua ka deformuar shpirtin, mendjen, zemren, karakterin, personalitetin dhe sjelljet e tyre! Sa shume keqkuptime, mosbesime, ngatrresa, mosmarrveshje e vrasje dhe sa shume shkaterrime e deformime te atdheut dhe shtetit jane bere prej njerezve, per shkak te lakmise, urrejtjes, xhelozise, shkurtpamesise dhe pa diturise!

Lakmija e egersuar, urrejtja dhe xhelozia jane të qoroditura, te shemtuara dhe te pandershme mes njerzeve qe i posedojne ato. Mjer ata qe i perfshine kjo smundje e keqe shpirtrore, emocionale e intelektuale dhe mjer populli qe e ka ne mesin e vete kete kategori njerzish!

Lufta më e madhe e qenjeve te vetedijshme, humane, morale, kombtare e njerezore, eshte ta qrrenjosin nga shpirti e nga zemra, lakmine e egersuar, urrejtjen, xhelozine dhe vese tjera te qoroditura e te shemtuara, te cilat ua deformojne tersisht karakterin dhe personalitetin e tyre, duke i fute ata ne hasmeri, ngaterresa, keqkuptime, vrasje e mosmarrveshje mes njerezeve, mes vllezerve, mes antareve te familjes, mes te afermeve, farefisit dhe mes miqeve e shokeve.

Sa shume po e godasin jeten e lire, perspektiven, qetesine dhe dinjitetin e kombit shqiptar ky soi i keq i njerzeve qe ua ka deformuar shpirtin, mendjen e zemren lakmia e egersuar, urrejtja e zhelozia! I juaj, mësuesi Isë

Dashuri vellazerore mes shqiptareve apo e kunderta

Isa Thaçi
13 Mars 2016 në 8:18 PD •

Abeli dhe Kaini, dy vellezer mes veti me veprimin e tyre, ia kujtojne botes njerzore, se sa vellezer jane e sa duhen mes veti njerezimi!
Edhe pse ka perjashtime ne kete konstatim, gati se e pergjithshmja karakterizohet me ate qe ia rikujton kesaj bote Abeli e Kaini, te cilet i joshi instikti i vdekjes kunder jetes se njeri tjetrit.

I pa shmangshem eshte instikti i jetes dhe i vdekjes ne keto rrethana. Keto dy instikte veprojne ne kahe kunderthenese, njerin e terheqe jeta e tjetrin vdekja, derisa te perfundon jeta.

Sikur ti kuptonim drejte keto instikte ne shqiptaret se kah anojne dhe kah na qojne ato, me siguri do ta gjenim nje mes më njerezor, më racional e më social, per ta bere jeten.

Menquria e te jeturit sa më racionalisht eshte mes i arte. Iracionalja, grabittja, mosngopshmeria dhe yryshi kunder njeri tjetrit, i terheq ata qe udhehiqen më shume nga instikti i vdekjes e jo nga instikti i jetes. Po ne shqiptareve po na udheheq më shume instikti i jetes apo i vdekjes dhe vetshkaterrimit?! I juaj, mësuesi Isë

Isa Thaçi 16 Mars 2015 ·

Isa Thaçi
16 Mars 2015 ·

Miqesia dhe dashuria fallso ndaj mikut e ndaj atedheut, i gjason hijeve tona te cilat zhduken kur nuk ka rreze dielli

Nuk jane miqe te vertete ata qe ecin sebashku me ne, sikur hija jona qe na ndjeke prapa, derisa te ecim neper rreze te diellit.

Sa po te futemi ne nje zone ku nuk ka rreze dielli, ata nuk i kemi prapa, zhduken siq zhduket hija e jone. Merre me mend se sa kontribojne per atedheun, per lirine e pavaresine kjo kategori njerezish, sa sakrifikojne, sa dituri e dashuri, sa guxim e vendosmeri kane per nderin, respektin, per dijen, per edukimin e arsimin, per zhvillimin ekonomik, shendetesor, juridik e politik te nje kombi!?

Miqesi e dashuri i thojne asaje kur duhet miku dhe kombi, ne kohe te mira e ne kohe te veshtira. Fjala e besa e dhene mikut dhe kombit nuk shkilet, duhet mbajtur edhe ne kohe te mira edhe ne ato te veshtira, per ndryshe do ta marrim epitetin e njeriut qe shkele fjalen edhe besen. Po i beme keto, do te quhemi tradhtar, te pa bese e jo kurr atdhetar.

Ne nderin tone eshte mos ta shkelim fjalen e besen e dhene mikut, shokut dhe mos ta shkelim fjalen e besen dhene kombit dhe atedheut, per interesa tona te ndryshme personale e te ulta, sepse e ulim veten deri ne permasa qesharake e te turpshme. I juaj, mësuesi Isë

Isa Thaçi 16. 03. 2020, 10:33

Isa Thaçi
16. 03. 2020, 10:33

Hipokrizia eshte maske e hipokriteve te cilet shtiren sikur jane njerez te ditur, te menqur, te mire, te virtytshem, human, te moralshem, te dashur e kombtar, me qellim qe ti genjejne, ti mashtrojne, ti shfrytezojne dhe ne fund ti presin ne bese tjeret, per interesa te ulta personale.

Sa shume na duhet te kemi kujdese dhe te ruhemi nga veprimet e hipokriteve!

Hipokritet mbajne qendrime me shume fytyra dhe asnjeher nuk e zbulojne fytyren e vertete te tyre. Ata nuk jane te çilter, te sinqerte, te dashur, te drejte, human, nuk jane atdhetar, fetar dhe as te ndershem, por shtiren si te tille nene masken e hipokrizise gjate jetes se perditshme te tyre.

Hipokritet qendrojne large asaj qe e thojne, kurse gjenden te maskuar ne mes te asaje qe e bejne. Ato qe i thojne hipokritet ne skenen politike, fetare, intelektuale e kombetare, nuk kane asgje te perbashket me realitetin e veprimeve te tyre, perpos maskes per ti fshehe veprat e liga, te pandershme e kriminale, qe i bejne praktikishte kunder tjereve, kunder atdheut dhe kunder shtetitit tone.

Nuk do te ishte aspak njerzore as ne nderin tone personal, familjar e kombetar, te jetojme e te veprojme si hipokrit, mbeshtjellur me masken e hipokrizise dhe tu shkojme prapa hipokriteve, e tu dalim krah atyre ne dem te interesave tona, ne dem te pasurise se perbashket kombtare, ne dem te atdheut dhe ne dem te shtetit tone e ne dem te kombit ne pergjithesi. I juaj, mësuesi Isë

Kush e shkakton perqarjen ne politiken tone kombtare

Perqarjen, urrejtjen, mos mirekuptimin e mos bashkpunimin mes politikaneve e shkaktojne niveli i ulte i diturise, edukates, besimet e bindjet ndryshme regresive dhe niveli i ulte i transformimit te karakterit e personalitetit te politikaneve tane, te cilat bijne ndesh me interesat e pergjithshme kombtare e shtetnore.

Egoizmi ekstrem, karierizmi, mendjemadhesia, mos respekti, mos toleranca, niveli i ulte kombtar e njerzor, mungesa e aftesive dhe shkathtesive te organizimit te puneve te ndryshme politike dhe puneve tjera me interes shtetnore e kombtar e politikaneve tane, perpos perqarjes sjelle edhe deme tjera ndaj atdheut.

Mungese e njohurive dhe shkathtesive e politikaneve tane per nje organizim te mirfillte te punes per te cilen jane pergjegjes, mungesa e ndjenjes dhe shpirtit sakrifikus tek ta, per lirine dhe pavaresine e vendit, per mbrojtjen dhe perforcimin e shtetit tone, nuk sjelle gje tjeter perpos perqarjes, keqperdorimit te pasurise se vendit, perivatizimin e ligjit, kapjen e shtetit e korrupcionin ne te gjitha sferat shtetnore.

Ambicjet e ulta, mungesa e motivimit, guximit, vullnetit, mungesa e njohurive e aftesive profesionale dhe mungesa e deshires per tu perballe me problemet e ndryshme politike e shoqerore brenda e jashte vendit, jo vetem qe shkaktone perqarje, por shkakton edhe deme te pariparushme per vendin e per shtetin tone.

Derisa te binden secili prej politikaneve tane ti eliminojne te gjitha dukurite negative e veset e ndryshme te qoroditura dhe dersa populli heshte para krimeve te tyre, do te pasojne varge e vije deshtimet e tyre kudo e kurdo ne te gjitha fushat, shoqeroro-politike e shtetnore.

Ky mentalitet qe po e demonstrojne politikanet tane, dhe analistet politik ne jeten e perditshme, jo vetem qe po sjelle perqarje, kofuzion, mosmarrveshje, frike e mjegullnaj, por po sjelle ne menyre katastrofale varferi ekstreme ne popull ,po sjelle presion te madh qe rinia jone dhe pjesa më vitale e popullit te ike sa më pare nga atdheu i vete nga shpresa e .

E verteta dhe politika parimore e politikaneve tane eshte krejtesisht e abuzuar dhe krejtesishte e huja per ta, pa u ndergjegjsuar per asnje qaste, se per aqe sa perqafohet e verteta, menquria dhe primet univerzale politike , po per aqe do te kete sukses politika ne nivel shtetnore e kombtar dhe nuk do te kete vende per perqarje e ngatrresa mes tyre, pos konkurences se mirfillte.

Eshte e nevojshme sa me pare seciln politikan e per secilin njeri ta beje bashkimin shpirtnor, me deshiren dhe vullnetin qe ta rrisim e kultivojme sa me shume dijen e kulturen, edukaten e miresjelljen, ta kulrtivojne vetedijen per unitet kombetare dhe ta kultivojme shprehine e organizimit dhe sakrifices per liri e per Atedhe.
Po jetesimin e parimeve univerzale ne politike nga ana e politikaneve dhe pa eliminimin e veseve te qoroditura, vesin e lakmise se egersuar e te pasocializuar dhe vesin e turpshem te tradhtise se tyre, nuk do te kete kurr suksese dhe arritje te nderyshme per te cilat ka nevoje vendi, populli dhe atdheu i yne.
Eshte koha e fundit per politikanet tane qe sa me pare ta bejme bashkimin shpirtnor e emocional te tyre, me deshiren e motivimin, qe ta rrisin e kultivojne, ne radhe te pare dijen e edukaten e vete, kulturen kombetare, morale, humane e sociale, ta rrisim e kultivojme shprehine e punes, respektit, mirekuptimit, tolerances , dashurise dhe sakrifices per interesa kombetare, per unitet e bashkim dhe per liri e pavaresi te vendit tone. I juaj mesuesi Ise

Politika opozitare po bene lufte ta rikthej prap bajraktarrllakun ne duar te veta

Opozita e cila deri dje ishte ne pozite, disfatat e veta politike, korrupcionin e keqperdorime tjera te shumta po i konsideron suksese, edhe pse sukseset asku ne boten e menqur nuk maten me disfata politike, me korrupcion e keqperdorime te shumta kunder interesave te vendit, popullit dhe shtetit.

Ky mentalitet, kjo kulture e politike e perdreqte sllavo-komuniste qe po e demonstron opozita jone, e cila deri dje ishte ne pozite, dhunshem po i imponohet shkatrrimit te shtetit te Kosoves, pasurise toksore e nentoksore te saje dhe amputimit te pjeseve te teriturit tone permes sforcimit te Presidentit te Shtetit dhe dhunshem po e instalon perqarjen dhe po e shkaterron unitetin tone politik, institucional e kombtar.

Eshte nevoje e domosdoshme dhe e pa evitushme: kthimi i dëshmorëve dhe atyre që kanë luftuar për shtetin e Kosovës dhe atdheun tone, nga prone partiake në pronë të popullit, sepse ata dolen prej gjiut te tij, si bij e bija më te mire te vendit.

Ata nuk ishin bij partishe dhe instrumente qe duhet te perdoren per pushtet e uzurpim te tij nga parti te ndryshme, siq beri perpjekje e po bene opozita, e cila deri dje ishte ne pozite dhe per dy dekada, iu pa marifeti i saje.

Nje te ardhme më te mire, nje histori më reale dhe nje politike më te menqur e më largpamese se kjo e deritanishmja, opozita jone e sotme e cila ishte deri dje ne pozite, me kembngulej po e pengon, qe mos ta leshoi nga dora bajraktarllakun qe e kishte per dy dekada me radhe duke rrahur gjok ne te thate, edhe pse sistematikisht e shkaterroi vendin.

Opozita qe deri dje ishte ne pozite per asnje qaste nuk e deshmoi veten per dy dekada me radhe te dale faqebardhe para brezave qe vijne, per te ardhmen e tyre dhe te jep llogari para popullit, qe ia dha voten, per gjendjen e mjerushme te vendit dhe per shkaterrimin e shtetit. I juaj, mësuesi Isë

Nuk pritet asgje e mire dhe njerzore nga te panjerzishmit

Ata qe kane mbete me temperament, karakter e personalitet te pa formuar mire e drejte, budallisht apo panjerzisht i kane lejuar vetit qe tu mungoi edukata, miresjellja, dituria dhe menquria e mjaftushme njerezore.

I kane lejuar vetit tu mungoi morali, ndjenja e humanizmit, drejtesise, beses, sinqeritetit, ndjenja kombtare dhe respekti ndaj tjereve e ndaj punes per te cilen kane marr pergjegjesi.

Ne vende te ketyre cilesive e tipareve njerzore te cilat u mungojne, u kane dhene hapsire veseve te shumta qe bijne ndesh me rregullat, moralin, humanizmin, ligjin, drejtesine dhe rendin qe i ka percaktuar civilizimi njerzor.

Ky soi njerzish nuk lene gure pa rrotulluar ne favor te interesave te veta e ne dem te interesave te tjereve dhe interesave kombtare, duke shkelur marrezishte mbi ligjet e kushtetuten e shtetit, per tu krijuar favore padrejtesishte macave e kucave te veta permes punesimit pa merite, duke shkelur marrezisht mbi fatin e tjereve dhe mbi pergatitjen e tyre profesionale e njerezore.

Eshte fatkeqesi e madhe per ne si popull, tu japim hapsire qe te na perfaqesojne fatin dhe te drejtat tona ne skenen politike komunale, presidenciale, ne skenen politike te qeverise e parlamentit dhe ne skenen kulturore, shkencore, edukative, arsimore, shendetesore, ekonomike dhe juridike , atyre njerezve qe u mungojne cilesite dhe tiparet e shendetshme morale, njerzore e kombtare, qe u ceken më larte!

Vertete eshte infektuar tej mase dhe eshte ndote se tepermi skena jone politike, kulturore, shkencore, arsimore, shendetesore, ekonomike, juridike e ku jo tjeter ,ne nivel kombtar. Uroi nga zemra qe te sherohet sa më pare ky virus tragjik kunder kombit shqiptar dhe te pastrohet kjo ndotje e cila e ka perfshir masivisht skenen tone kombtare! I juaj, mësuesi Isë

Dekorata, mirenjohje dhe shperblime me merite apo…

Dekoratave, mirenjohjeve dhe shperblimeve, dita dites po u bije vlera motivuse e inkurajuse e tyre, sepse ato ndahen e percaktohen nga njerze te cilet shkelin pameshirshem ne parimet e ne kriteret e ndarjes. Ndahen aq shpesh dhe vend e pa vend, sa qe po behen bajat, sepse nuk po perputhen me realitetin e nivelit te arti dhe shkences qe po krijohet ne trojet shqiptare, nuk po perputhen me nivelin e zhvillimit ekonomik, shendetesor, arsimor, juridik e politik.

Me nje fjale disproporcion i madh mes dekoratave, mirenjohjeve dhe shperblimeve qe u ndahen atyre, me realitetin e fushave qe u ceken më larte. Shume dekorata, mirenjohje dhe shperblime, e pak shkence, kulture, edukate, dituri e menquri, pak zhvillim apo aspak ne arsim, ne shendetesi, ekonomi, bujqesi, drejtesi e polotike.

Dekoratat, mirenjohjet dhe shperblimet nuk u ndahen atyre qe vertete i meritojne, por u ndahen atyre qe jane te gatshem te futen nen tutelen e gazdallareve qe i shperndajene ato.

Ata qe i meritojne dekoratat, mirenjohjet e shperblimet, nuk vrapojne pas tyre dhe nuk e luajne lojen e servilit me ata qe i shperndajne ato, sepse ndjehen ne siklet, ne radhe te pare, i meritojne apo jo dekoratat, mirenjohjet dhe shperblimet dhe ne radhe te dyte, nuk i pranojne kurr ato nga duarte e atyre qe shkelin mbi parimet dhe kriteret e shperndarjes se dekoratave, mirenjohjeve dhe shperblimeve.

Po e shiquam nivelin e zhvillimit te artit, poezise, drames, romanit dhe kultures sone kombtare e shkences, filozofise, pedagogjise, sociologjise, psikologjise dhe shkencave tjera. Po e shiquam nivelin e zhvillimit te arsimit, shendetesise, ekonomise, drejtesise dhe politikes, ne te dyja shtetet shqiptare dhe ne teritoret tona te pushtuara nga greko-sllavet, vertet dita dites po behen bajat ndarjet kaq te shumta e te perditshme te dekoratave, mirenjohjeve dhe shperblimeve, te cilat nuk po i pergjigjen realitetit te kohes mes te ciles po jetojme. I juaj, mësuesi Isë

Mos e nderto lumturine mbi padrejtesite e fatkeqesite e tjereve

Isa Thaçi

28 Shkurt 2019 në 8:50 PD ·

A ka turp më te madh e fatkeqesi per politikanet tane shqiptar dhe per perkrahsit e tyre, qe e ndertojne lumturine e vete mbi padrejtesite e mbi fatkeqesite e tjereve, mbi vlerat e ulta njerzore, mbi mashtrimet, degjenerimet, dy fytyresine, mbi korrupcionin, prostitucionin, dhunimet, nenshtrimet e poshtrimet e ndryshme ndaj tjereve dhe mbi tradhtine kombtare?

Per njerezit e vetedijshem e normal, turp e fatkeqesi më te madhe nuk ka, sepse nuk mund te kesh  lumturi te qendryshme mbi padrejtesite e fatkeqesite e tjereve, nese u serviresh atyre permes lajkave te ndryshme per interesat tua personale, perpos nje fundi te turpshem.

Nuk mund te kesh lumturi te qendryshme perpos nje fundi te turpshem, nese heshte e i mbyll syte para padrejtesive e shkatrrimit te pasurise kombtare dhe shitjes se pjeseve te atdheut. Nuk mund te kesh lumturi te qendrushme perpos nje fundi te turpshem, nese u behesh krah dhe u shkon prapa si klysh atyre qe e devalvojne edukaten, arsimin, shendetesine, drejtesine, ekonomine dhe institucionet tjera shtetnore.

Nuk mund te kesh lumturi te qendrushme perpos nje fundi te turpshem, nese u behesh krah shkelseve te Kushtetutes dhe ligjeve te saje, nese u behesh krah uzurpuseve te shtetit, keqperdoruseve te pozitave te larta shtetnore presidenciale, qeveritare e parlamentare.

Mjere lumturia e atyre qe e kane ndertuar mbi padrejtesite e ndryshme dhe mbi fatkeqesine e tjereve e cila e prete nje fund te turpshem! I juaj, mësuesi Isë

Nga kush varet te behen realitet endrrat tona

Isa Thaçi
3 Mars 2017 në 9:21 PD •

Lënda e pare mbi te cilen behen realitet endrrat tona, eshte dituria, menquria, shpresa, besimi, vendosmeria, vullneti, guximi, dashuria dhe veprimi yne unik e i vendosur me sakrifikuar per liri e per atdhe, qe ta fitojme lirine dhe ta mbrojme ate se bashku me atdheun, e jo ta shkaterrojme e ta humbim per interesa tona personale e te ulta.

Pa kete lende, do te sorullatemi poshte e perpjete, djathtas e majtas, para e prapa, te shperndare, te perqare, te humbur dhe te hutuar si qurat ne mjegull dhe do behemi gazi i botes, siq jemi bere qe 2000 vjete qe nga pushtimi i Ilirise e deri me sot, duke shpresuar kot qe fatin tone do ta zgjidhin tjeret per ne, edhe pse ne vete po shkelim mbi te.

Mbi baze te kesaje lende per te cilen po flitet, mbeshteten, formohen e transformohen tiparet e temperamentit, karakterit dhe personalitetit tone, pa formimin e transformimin e te cilave, nuk e kuptojme rrugen qe po e ndjekim si individ, familje, kolektiv, shoqeri e si komb ne pergjithesi per ti realizuar endrrat tona.

Keto tipare japin edhe pasqyrimin e nivelit tone ne te cilen gjendemi dhe deshmojme haptaz e qartazi para botes, se ligjet psikologjike e sociologjike, filozofike e pedagogjike, politike, ontologjike e gnoseologjike nuk i njohim fare apo shume pak i njohim.

Te mos them se jane te pa kapshme, te pa kjarta dhe te huja per ne e per realitetin me te cilin jemi rrethuar. I juaj, mësuesi Isë

Disa i bashkon ideali per atedhe e per liri, disa i bashkon interesi personal, karierizmi dhe gjera tjera te ulta

Isa Thaçi
1 Mars 2016 •

Nje popull qe e bashkon ideali per liri e per atedhe, e meriton lirine, atdheun dhe nje te ardhme te ndritur, mbushur perplot begati, lumturi e dinjitet njerezor.

Nje popull qe e perqajne mes veti interesat personale, grupore, partiake, regjionale e fetare, ai nuk e meriton atedheun, lirine dhe i humbe te gjitha, se bashku me dinjitetin e vete.

Sote ne trojet shqiptare po mbreterone perqarja mes nesh per interesa te ngushta personale, duke i zhgenjyer te gjithe ata, qe i ka bashkuar ideali per liri e per atedhe, per bashkim te trojeve dhe per zgjidhjen njehere e pergjithmone te qeshtjes sone kombtare, te cilen nuk e kemi arrite qe 2000 vite me radhe, qe nga pushtimi i Ilirise.

Si po duket, mendja dhe shpirti i disave eshte griposur thelle me smundjen e perqarjes, me lakmine e tradhtine per interesa te ulta personale, grupore, partiake e fetare, ne dem te qeshtjes sone kombetare, e ne favor te fqinjeve tane pushtues dhe ne favor te grabitjes dhe shkaterrimit total te vendit dhe pasurise se tij.

Tani o kurr eshte koha e domosdoshme ta sherojne sa më pare mendjen, shpirtin, zemren dhe trupin e tyre te griposur ata, tek te cilet eshte programuar thelle ne kokat e tyre programi perplote me smundje te ndryshme.

Ata me smundje te qoroditura rreth interesave personale, rreth plaqkitjeve, keqeperdorimeve te pasurise sone kombetare, keqperdorimeve ne arsim e shendetesi, ne ekonomi e drejtesi.

Ata me smundje te qoroditur dhe tragjike perqarese, urrejtese mes nesh, mbi baza partiake, fetare e regjionale dhe me smundjen e tradhtise ndaj atdheut, Kosoves, Shqiperise dhe ndaj trojeve shqiptare te coptuara e te pushtuara nga fqinjet tane pushtues greko-sllav. I juaj, mësuesi Isë

Politika e lakmitareve, hileqareve, genjeshtareve dhe te padijshmeve, dita dites po ua veshtiresone jeten dhe perspektiven e qytetareve shqiptar

Isa Thaçi
29 Shkurt 2016 në 7:52 PD •

Politika e te permendurve më larte jo vetem qe po e veshtireson jeten dhe perspektiven e qytetareve shqiptar, por po shkel edhe mbi idealin e sakrificen e Kamandantit Legjendar Adem Jasharit dhe familjes se tij.

Jo vetem qe po shkel mbi sakrificen e jasharajve, por po shkele edhe mbi sakrificen e gjenocidin e popullit shqiptar dhe mbi dhunimin e nenave dhe motrave shqiptare qe e perjetuan gjate luftes se fundit e luftrave tjera neper shekuj e dekada.

Jo vetem qe po shkel mbi dhunimin , sakrificen dhe gjenocidin e popoullit shqiptar, por po shkel edhe mbi Betimin e ushtareve tane trima qe u betuan per çlirimin e trojeve shqiptare dhe shumica prej tyre rane heroikishte ne ballafaqim me ushtrine, policine e ne ballafaqim me fallangat e ndryshme gjakatare serbe per mbrojtjen, per lirine e per bashkim e trojeve tona.

Ata qe shkelin mbi idealet e deshmoreve, mbi sakrificen dhe gjenocin e popullit shqiptar dhe mbi turturat, dhunimin e poshtrimin e nenave dhe motrave tona shqiptare, jane kunder Drenices, kunder Legjendarit tone Adem jashari dhe kunder sakrifices te pa shembullt ne bote te familjes se tij.

Jane kunder sakrifices se Mitrovices, Llapiit e Gollakut, kunder Gjilanit e Kaqanikut. Jane kunder sakrifices se Dukagjinit, e trojeve te atij rrafshi dhe kunder sakrifices se rrafshit te Kosoves dhe kryeqndres se saj Prishtines.

Jane kunder Kosoves, Shqiperise, Çamerise, Ilirides, Presheves e trojeve tjera shqiptare nen Serbine, jane kunder Ulqinit, Plaves e Gusise, Hotit e Grudes dhe gjithe Malesise se Madhe, nen pushtimin e malazezeve dhe ne fund jane kunder kombit shqiptar e sakrificave te shumta te tij e pro interesave te veta personale.

Lakmitaret, hileqaret, genjeshtaret dhe te padijshmit, politiken e vete e mbeshtesin mbi punet e ndyra e te pandershme, duke ua marr tjereve te drejten e dinjitetit dhe fjalen e lire, te drejten per te bere jete njerezore dhe per tu ndjere te barabart me tjeret.

Politika e tyre po i shembe te gjitha vlerat njerezore e kombetare per interesat e veta personale, te mbushur perplot maskarlleqe, po shet e tregton pjese te atdheut, po krijon minishtet per kriminelet serb ne mes te shtetit te Kosoves .

Ata e mbrojne maskarllekun e vete, si parim e si ligj per shtet, ndersa dinjitetin e qytetareve, ndjenjen dhe dashurine e tyre per komb e per atedhe, e cilesojne dhe e kualifikojne si veper kunder shtetit dhe politikes se tyre, te nivelit më te ulte njerzor.

Kete politike qe po zhvillohet tani per tani, nuk e lajne lumejte, detrat, as oqeanet pa pastertine e ndotjen e saje, mbushur perplote genjeshtra e premtime te thata, mbushur me dallavera, krime, korrupcion e tradhti deri ne fyt.

Tani o kurr populli shqiptar duhet ta marr ne duar te veta fatin e tij, sepse duke shiquar duar kryq dhe anash e djathtas veprat e liga e te ndyra te lakmitareve, hileqareve, genjeshtareve, te padijshmeve, mashtruseve dhe tradhtareve, do te na thellohet e keqja edhe më shume dhe fati i yne do te shnderrohet ne fatkeqesi. I juaj, mësuesi Isë

Te shpreh gezimin apo hidherimin tim per ty Kosove dhe per ty nene Shqiperi?!

Isa Thaçi
27 Shkurt 2016 në 10:11 PD ·

Si mund te shpreh gezimin tim pos hidherimit per fitoren e atyre qe ia varen mbi Supe Kosoves “Serbska Zajednicen”, ia ia falen mbi 10 mije hektar toke malit te zi edhe pse kane mbete nene pushtim te saje më pare Plave e Gusi, Ulqine, Hot e Grude dhe ter Malesia e Madhe, ku e ngriti flamurin tone kombetare Dede Gjon Luli dikure?!

Si te shpreh gezimin tim pos hidherimit per fitoren e atyre qe deri dje shaheshin e kundershtoheshin mes veti partiakisht, e tani më te korruptuarit e vendit dhe hajne sebashku, duke e shkaterruar dhe shitur tersisht Kosoven?!

Nuk mund te shpreh gezimin tim pos hidherimit, kur shqiptareve te Presheves, Medvegjes, Tupalles, Bujanovcit, Ternovcit, politika jone vetevrasese kombetare e te duja shteteve, ua ka kthyre shpinen dhe i ka lene ne meshiren e kasapeve serb te serbise, te cilet nuk guxojne te marrin fryme lirshem, te flasin e te mesojne shqip dhe te jetojne si njerze ne trojet e veta, edhe pse moren pjese djemte e tyre dhe derdhen gjakun per lirine e Kosoves dhe trojeve shqiptare!

Si mund ta shpreh gezimin tim, pos hidherimit dhe te jem i qete kure politika maqedone ne bashkpunim me Ali Ahmetin i cili po i sherben Gruevskit ti vras djemte tane me te mire te lirise ne Kumanoven heroike dhe ti poshtroi shqiptaret e ti nenshtroi ,nene qizmen gjakatare sllavo-maqedone?!

Si te shpreh gezimin tim pos hidherimit per fitoret e grabitqareve, te korruptuareve dhe hileqareve, se bashku me Kryeministrin e Shqiperise qe e ka perfshire perpara politika fashiste greke, me ne krye Janullatosin, ku i kane katandisur deri ne shfarosje Çamet dhe po bejne perpjekje ta marrin edhe jugun e Shqiperise?!

Kam mbete ne mes dy zjarreve, te shpreh gezimin apo hidherimin tim per Kosoven, per Shqiperine e per trojet tona shqiptare, qe jane nene pushtim, e qe po tallen me to greko-sllavet e ballkanit dhe po tallen me dy shtetet tona kuislinge shqiptare, qarqet antishqiptare ne bashkpunim me politikanet tane destruktiv per atdheun tone?!. I juaj, mësuesi Isë

Akademite dhe akademiket shqiptar po shtohen, kultura e shkenca po degradohet

Dita dites po i shtohen Akademite dhe akademiket popullit shqiptar. Ky vlug i shtimit ne trojet shqiptare,po na bene te krenohemi!

Perkunder ketij vlimi te madhe dhe rrites se akademikeve, ne trojet shqiptare, per befasi shkenca, kultura, arti, dituria, edukata, arsimi, shendetesia, ekonomia, drejtesia, politika e gjera tjera me rendesi po devalvohen dhe po stagnojne dhe po na bejne te turprohemi para botes.

Kurse ajo qe eshte më e keqja, perqarjet mes nesh e mburrja pa kurrfar meritash e mburraveceve nuk kane te ndalur dhe gjithnje e më shume po marrin hov te madh ne trojet shqiptare, edhe perkunder rrezikut qe po na kanoset ne vazhdimesi nga fqinjet tane pushtues dhe qarqet e ndryshme antishqiptare, me synimin te naj marrin pjeste me te pasura te atdheut tone dhe ne funde te na perzene tersisht nga shtepite e trojet tona, sikur te ishim nje popull analfabet, pa shkolla e univerzitete, pa akademi e akademik, siq ishim dikure!

Po na kanoset varferia e skajshme, po ike popullata me e vlefshme shqiptare nga trojet e shtepite e veta, po na mbesin dita dites shkollat pa nxenes, univerzitetet pa studente, arat, fushat, malet e kodrinat pa krah pune, pa blektori, shpeztari e bletari.
Poopullit shqiptar nuk po i mbetet gje tjeter per tu mburr e per tu krenu, pos me shtimin e Akademive dhe akademikeve shqiptar, edhe per kunder stagnimit qe po i ndodh edukates, diturise, kultures, shkences dhe ardhmerise se shqiptareve. I juaj, mësuesi Isë

Vlera dhe shejnteria e mesimdhenijes shihet permes punes se mesuesit me nxenes

Isa Thaçi
25 Shkurt 2019 në 9:01 PD •

Ai mesues qe punon me deshire, vullnet, dashuri e perkushtim ne profesionin e tij, i pergatit nxenesit per nje te ardhme më te mire. Pa deshire, vullnet, dashuri e perkushtim, nuk arrihet asgje ne jete e veqanerisht me nxenes.

Mesuesi qe eshte i gatsheme te reformoi sistematikisht punen e vete gjate procesit mesimor-edukativ me nxenes, vertete paraqet vlera te shejta para nxenesve dhe i pais edhe ata me ato. Po se beri kete mesuesi, ne vende te vlerave paraqet antivlera e shemtine e vete para nxenesve dhe dhe I barte ato tek ata.

Dikur vlera dhe shejnteria e punes se mesuesit me nxenes, qendronte ne pozicionin e tij, si burim informacioni dhe si mase per gjithçka, apo “liber qe flete dhe ece”.

Tani kesaje forme te punes se mesuesit me nxenes i ka kaluar koha, sepse mesuesi ne kohen e sotit, më shume eshte nje udheheqes, organizues e bashkpuntor ne mesim, i cili i udhezon dhe i ndihmon nxenesit e vete per te kerkuar ne menyre te pavarur informacione me ndihmen e tij, se sa qe eshte burim informacioni dhe mase per gjithcka apo “liber qe flete dhe hece”.

Mesuesi i mire e vene nxenesin ne qender gjate procesit mesimor dhe nuk qendron ne pozicionin e tij te meparshem si burim informacioni apo si nje” liber qe flete dhe ece”, por qendron ne pozicionin e ndihmuesit te nxenesve, ne pozicionin e keshillusit te tyre, se si ate pervetesojne njohuri te reja, te zgjidhin probleme te ndryshme gjate procesit mesimor, sado te nderlikuara qofshin ato, duke e pozicionuar nxenesin ne qender te mesimit e ne qender te vemendjes se tij.

Nese veprohet e kunderta nga ana e mesimdhenesit dhe ai qendron ne pozicionin e tij te me parshem si burim informacioni apo sin je “liber qe flete dhe ece”, punen e tije e mbulon shemtija e jo shejnteria qe e posedon profesioni i mesuesit.

Sot nuk mbrohet shejnteria e punes se mesuesit por shemtija e punes se tij, nese mesuesi kenaqet vetem duke kerkuar nga nxenesit te degjojne ligjeraten e mesuesit, ta riprodhojne ate, ti zoterojne e ti memorojne ne kujtesen e tyre informacionet e gatshme, ne vend qe te kerkoi nga nxenesit ti aftesoi e ti pergatis ata me shprehi e shkathtesi per ta kerkuar vete informacionin, per te operuar me te, per ta analizuar informacionin ne menyre kritike dhe te aftesohen nxenesit qe ne menyre te pavarur te zgjidhin probleme te ndryshme gjate procesit mesimor, duke synuar tek ata me kembengulje e me mjeshtri zhvillimin e mendimit kritik, analitik, racional e analogjik, i cili ka per qellim thithjen e ideve dhe shqyrtimin e krahasimin e ndikimit te tyre perballe ideve tjera te shumta.

Tani vlera dhe shejnteria e misionit te mesuesit ruhet, rritet dhe zhvillohet edhe më shume, nese ai i orienton mire proceset e te menduarit te nxenesve drejte niveleve me te larta te te menduarit, duke kultivuar shprehi te zgjidhjes se problemeve qe u dalin para nxenesve gjate procesit mesimor, duke kultivuar tek ata shprehi te marrjes se vendimeve ne kushte te reja e te panjohura gjate procesit mesimor dhe jasht tij, per te ardhur nxenesit ne menyre te pavarur deri tek zgjidhja e problemit.

Vlera dhe shejnteria e pune dhe misionit te mesuesit paraqitet duke i ndihmuar nxenesit, qe te mesojne dhe te pervetesojne sa me shume njohuri, shkathtesi e shprehi te reja e produktive gjate procesit mesimor-edukativ e gjate gjithe jetes. E kunderta e kesaje fryme te punes, paraqet shemtine e jo shejntrine e misionit te mesuesit. I juaj, mësuesi Isë

Ekzistojne tri kategori intelektualesh qe dallojne shume mes veti per nga mendimet, pikepamjet, idete dhe bindjet e tyre

Isa Thaçi
23 Shkurt 2014 •

Nje pjese e intelektualeve karakterizohet me mendime, pikepamje, ide dhe bindje te veta jo kritike e jo analitike, nje pjese karakterizohet me mendime, pikepamje, ide e bindje egoiste egocentrike dhe pjesa e trete karakterizohet me mendime, pikepamje, ide e bindje kritike-analitike mbeshtetur ne arsye, argumente, verifikime te ndryshme e bindeshmeri per te verteten.

I.Kategorise se pare te intelektualeve u takojne ata intelektual qe u mungojne aftesite, mendimet, pikepamjet, idet dhe bindjet e lirshme kreative personale.

Kjo kategori manipulohet shume lehte nga mendimet, pikepamjet dhe bindjet etjereve ne aspektin profesional, politik e ne shume aspekte tjera. Tek keta intelektual nuk eshte i zhvilluar fare mendimi kritik-analitik dhe pikpamjet e bindjet e lirshme kreative e te pavarura personale.

Per kete kategori intelektualesh eshte e mjaftueshme te pervetesojne nga tjeret copza mendimesh, ideshe dhe pikpamjesh profesionale, politike e ideologjike, pa bere perpjekje fare te analizojne vertetesine apo pavertetesine e tyre. Keta mjaftohen vetem me pervetesimin dhe mbajtjen mende te atyre mendimeve, ideve, pikepamjeve dhe bindjeve ndaj te cilave kane ra viktime, per shkaqe te ndryshme personale.

Kjo kategori e intelektualeve lehte manipulohen sepse e kane pranuar poziten e te nenshtruarit nga politika e kohes dhe nga ndikimet e ndryshme ideologjike e profesionale. Te keta intelektual kreativiteti ne mendime, ide, pikepamje dhe bindje personale nuk ekzistone fare.

II.Kategorise se dyte te intelektualeve u takojne ata intelektual qe karakterizohen me mendime, ide, pikepamje e bindje egocentrike, ku veten e tyre e vejne ne epiqender per cdo gje.

Keta intelektual kembengulin ne ato mendime, ide e pikepamje qe i mbrojne interesat e tyre personale egoiste. Çdo mendim, ide dhe pikepamje qe i mbrone interesat e tyre e pervetesojne, e mbajne ne mende, e interpretojne, e perserisin, e perforcojne dhe e mbrojne me çdo kusht, paten apo nuk paten argumente, jane apo nuk jane te verteta, te drejta e humane ato ide e pikepamje.

Kjo pjese e intelektualeve thumbin e kritikes e orjentojne ne te gjitha ato mendime, ide dhe pikepmje te tjereve, qe shkojne ndesh me interesat, mendimet, idete dhe pikepamjet e tyre egoiste personale.
Per kete kategori intelektualesh, kriter i se vertetes eshte permbushja e interesave personale egoiste dhe dalja ne skene e egocentrizmit te tyre politik, intelektual professional, ideologjik dhe fetare.

Parim i ketyre intelektualeve eshte qe me diplomaci, ti manipulojne tjeret per interesa personale, egoiste dhe te pangopshme.

III.Kategorise se trete te intelektualeve i takojne ata intelektual qe mendimet, idete, pikepamjet dhe bindjet e veta i mbeshtesin ne kritike analitike, te arsyeshme, te argumentuar, te verifikuar, te bindeshme, te kuptueshme per begatine, vlefshmerine dhe vertetesine qe e posedojne.

Mendimet, idete, pikepamjet, bindjet e ketyre intelektualeve, mbeshteten ne parimet univerzale dhe ne virtytet më te larta njerezore.
Strategjia e tyre mbeshtetet ne ato mendime, ide, bindje dhe pikepamje te arsyeshme, te argumentuara dhe te verifikuara nga ana e vertetesise, te cilat nxisin vullnet, deshire dhe kombengulje per sa me shume drejtesi, barazi, tolerance, respekt, dashuri, unitet, moral, dituri, bashkim e atedhedashuri.

Pa kete kategori te intelektualeve neper fusha te ndryshme politike, shoqerore, profesionale, ekonomike, shendetesore, edukative, arsimore, juridike dhe fushave tjera te ndryshme, do te devalvohet çdo parim uneverzal e cdo virtyt njerezor qe i takone drejtesise, barazise, humanizmit, moralit, edukimit, arsimit, mesimit, shendetesise, dhe mbrojtjes ne nivel vendi, shteti dhe ne nivel kombtar.

Sipas parimeve dhe virtyteve qe perdoren per organizimin e ketyre fashave qe u ceken me larte, do ta kemi edhe nivelin, begatine dhe lumturine e jetes sone individuale, familjare, shoqerore, fetare, politike, shtetnore e kombetare.

Do te ishte ne krenarine, nderin e ne favorin tone individual, familjar, shoqeror, politik, fetar, shtetnor e kombetar, te mbeshtetemi e ti perkrahim sa me shume te jete e mundur kategorine e trete te intelektualeve, te cilet i mbeshtesin mendimet, idete, bindjet dhe pikepamjet e veta ne parimet univerzale dhe virtytet me te larta njerezore qe i favorizojne ato mendime, ide, bindje dhe pikepamje te arsyeshme, te argumentuara, te verifikuara per nga vertetesia e tyre, te cilat nxisin sa me shume drejtesi, barazi, humanizem, tolerance, respekt, dashuri, unitete, bashkim e atdhedashuri.
I juaj, mësuesi Isë

Kush konsiderohet mesues i suksesshem e kush jo

Perpos pergatitjes profesionale qe duhet te posedoi mesuesi, duhet te posedoi edhe karakter, temperament dhe personalitet te shendetshem fizikisht, psiqikisht, emocionalisht, moralisht dhe kombtarisht.

Te posedoi ndjenja humane, sociale dhe te posedoi deshire, vullnet e dashuri per mesimdhenje dhe te posedoi qendrim korekt e dashuri ndaj nxenesve.

Njohurite e vecanta qe duhet me doemos ti posedoi nje mesues i suksesshem jane:

-Njohja e thelle e zhvillimit te nxenesit neper periudha te ndryshme te tij, pa te cilen nuk ka sukses mesimdhenja,

-Njohja e mjedisit jashte klases dhe jashte shkolles ku bene pjese shkolla dhe nxenesit per te kuptuar realitetin me te cilin rrethohet shkolla dhe nxenesit,

-Njohja e gjendjes familjare ku rritet, edukohet e jeton nxenesi,

-Njohja sa më e thelle e permbajtjeve mesimore te lendes per te cilen eshte kopetent mesimdhenesi dhe dallimi i tyre, cilat jane primare e cilat sekundare per tua dhene rendesine sipas vleres qe kane,

-Paisja me nje tersi njohurishe te vlerave themelore morale e kombtare, qe e udheheqin mesimdhenesin gjate gjithe punes se tij edukative e mesimore dhe jashte saje,

-Njohja e mire dhe dallimi se si mesojne nxenesit neper etapa te ndryshme e si mesojne te rriturit, qe tua lehtesoj nxenesve sa do pak procesin e nxenjes ne mesim, pervetesimin e njohurive dhe kuptueshmerine e tyre,

-Njohja ne themel e kultures pedagogjike, psikologjike, didaktike, metodike e metodologjike, per me qene sa me i afte e sa më i pergatitur mesimdhenesi qe ta trajtoi si arte e si shkence mesimdhenjen e mesimnxenjen para nxenesve, gjate nje ore mesimore e jashte saje.

Ndersa, mesues i pasuksesshem eshte ai mesues qe i mungojne tiparet dhe cilesit e mesuesit te sukseshem dhe karakteri e personaliteti i tij eshte i infektuar me veti te burokratit, qe demonstron para nxenesve hije te rende, eshte i njeanshem para tyre, i ftohte, i terhequr ne vetevete, i ngurte, i ashper, i merzitshem dhe monoton ne punen etij me nxenes.

Eshte ai qe tregohet i njetrajtshem para nxenesve, apatik, dhe i pa sigurte me veteveten, i pandershem, inatçor, i padashur dhe me gabime tjera te shumta ne raport me kolektivin, ne raport me nxenesit, ne raport me organizimin e procesit edukativ e mesimor gjate orarit te punes se tije, ne raport me udhheqesine e shkolles, ne raport me sherbimin professional te pedagogut e psikologut shkollor dhe ne raport me prinderit e nxenesve. I juaj, mësuesi Isë

Kush ta nderroi emrin e dashura DARDANI zonje e madhe ne ILIRI e ne Gadishullin ILIRIK

Isa Thaçi
22 Shkurt 2016 në 10:27 PD ·

Emrin ma nderruan balozat e zije greko-sllavo-ortodoks, te mos me lene asku gjurme ne histori!

Po kryqin, yllin dhe henen kush ta vuri ne qafe e ta hodhi mbi kry?! Ata qe me pushtuan, kofshin te pa ndere e kofshin faqezinje!

Dardani e dashur, zonje e madhe dikur ne Gadishullin Ilirik e ne ILIRI , kush ti mbushi, a mos i mbushe vete tokat tua me kisha katolike, me kisha ortodokse e me gjamia islamike?!

Jo nuk i mbusha vete por mi mbushen pushtuesit e ILIRISE, ARBERISE dhe SHQIPERISE, qe bashkpunonin me ata te cilet nuk kishin as fisnikeri e as burreri, as menquri e as trimeri ti mbrojne trojet e veta ne DARDANI e ILIRI, ne ARBERI e ne SHQIPERI.

A besoje ne ZOT ti e dashura DARDANI, zonje e dikurshme ne ILIRI, ku ne njerin e ne tjetrine dete, ishe zonje dhe zotruse vete?!

Po besoja ne krijuesin e madhe qe e beri Token, Diellin, Hanen, qiellin, Ujte dhe Ajrin, ku permes ketyre elemnteve jetike per boten e gjalle bimore, shtazore dhe njerezore, komunikoja me TE, ateher kur tjeret nuk dinin te komunikonin.

Kush po te quan tani “Kosmet e Metohi, oj e dashura ime DARDANI?!

Po me quajne balozat e zinje te ” Serbska Zajednices” e “demarkacionit” me malin e Zi dhe me Serbine, se bashku me ata bijte e mije qe nuk kane fisnikeri e burreri, qe nuk kane mend e as menquri, qe nuk kane ndere e as trimni dhe mu kane vare ne qafe e po me repin dhe po me shkatrrojne si eshte më keq, se bashku me balozat e zije, duke mos me lene te qete, qe ta gezoi edhe une pakez liri.

Ky ke nje pershkrim i shkurter introspektiv i imi, qe pasqyroi se si i kane humbur gjurmet neper dekada e neper shekuj DARDANISE sone te dashur, edhe pse ishte dikur zonje mbi gjitha zonjet ne mes te ILIRISE dhe ishte zoteruese e GADISHULLIT ILIRIK. I juaj, mësuesi Iseë

Karakteristikat primare te mesimdhenjes efektive

Isa Thaçi
20 Shkurt 2016 në 1:32 MD •

Sipas disa te dhenave shkencore pedagogjike, karakteristika primare te mesimdhenjes efektive konsiderohen:

1. Konkretizimi e racionalizimi i mesimit gjate mesimdhenjes,
2. Shumllojshmeria ne mesimdhenje,
3. Drejtimi i mesimdhenjes ne temen mesimore,
4. Perfshirja e nxenesve ne procesin mesimor dhe
5. Synimi sa me i larte i mesimdhenjes per rritjen e suksesit te nxenesve ne mesimnxenie.

– Me konkretizimin dhe racionalizimin e mesimdhenjes nenkuptojme paraqitjen sa me reale te mesimit para nxenesve dhe ngritjen sa me te larte te kuptueshmerise se tije, nenkuptojme po ashtu edhe pershkrimin dhe shpjegimin e kjarte te koncepteve te ndryshme per nxenesit, nenkuptojme te folurit konkret te mesimdhenesit e te pranueshem nga ana e nxenesve, i liruar tersisht nga fjalet e panevojshme. Me nje fjale, sa më large verbalizmit ne mesidhenje e mesimnxenje, e sa mëafer konkretizimit dhe racionalizimit.

– Me mesimdhenje te shumellojshme nenkuptojme perdorimin e formave, teknikave, metodave, mjeteve dhe instrumenteve te ndryshme sipas nevojes dhe situatave qe imponohen ne baze te permbajtjeve te temave mesimore, sipas lendeve te ndryshme qe perfaqesohen ne plan-programe korikulare. Nenkuptojme jetesimin sa më te mire te shumllojshmerise ne mesimdhenje nga mesimdhenesi i cili me doemos duhet ta pervetesoi mire dhe ta perdor edhe artin e larte te parashtrimit te pyetjeve te ndryshme qe u behen nxenesve gjate zhvillimit te procesit te mesimdhenjes neper etapa te ores mesimore.

– Me drejtimin e mesimdhenjes ne temen mesimore, nenkuptojme perkushtimin e kohes, qe tu mundesohet nxenesve sa me shume kohe gjate procesit te mesimnxenies. Ky veprim i mesimdhenesit arrihet mese miri, kure mesimdhenesi e planifikon mire e sakt kohen qe i duhet per dhenien e mesimit te rij, kohen qe i duhet ti pergatis nexenesit te jene te gatshem per mesimnxenie dhe kohen qe i duhet per ta vleresuar ne fund punen e nxenesve gjate asaje ore mesimore dhe ta kuptoi shkallen e arritshmerise se tyre.

– Perfshirja e nxenesve ne procesin e mesimdhenies dhee mesimnxenies, ka te beje me aktivizimin e tyre maksimal per pervetesimin e permbajtjes se temes mesimore. Nese nuk behet knaqshem perfshirja e nxenesve ne procesin e mesimdhenjes dhe mesimnxenies, permes formave, teknikave, metodave, mjeteve dhe instrumenteve te ndryshme mesimore, rezultatet e nxenesve ne mesimnxenje do te jene te ulta.

– Synimi sa me i larte i suksesit te nxenesve ne mesimnxenje, ka te beje me ate qe nxenesit ta kuptojne plotesisht detyren e dhene apo permbajtjen e temes mesimore ne fjale, te mos mbetet nxenesi vetem me kuptueshmerin e pjesshme apo mos kuptueshmerine fare te asaje permbajtje.

Pa kuptueshmerine e duhur te karakteristikave primare te mesimdhenjes efektive, pa perdorimin e drejte dhe parimor te tyre nga ana e mesimdhenesve, nuk pritet te arrihen rezultate te lakmueshme ne procesin e mesimdhenjes dhe mesimnxenjes. I juaj, mësuesi Isë

Keshilla per jeten- shkurt

 

19. 03. 2020

Sa e keqe, aq e turpshme, sa e pandershme aq kriminale dhe sa e dhemshme aq e padurueshme kjo gjendje qe perhere e me shume po keqesohet ne trojet e Kosoves dhe në trojet tjera shqiptare nga keqbersit e politikes sone “kombtare” dhe militantet e tyre qe e kane infektuar çdo segment e çdo hapsire te organizimit jetsor!

Do te na denoi historia e Zoti neve popullin shqiptar, qe po i tolerojme kaq shume dhe po u shkojme prapa si te verbet keqberseve, shkaterruseve te vendit, zhberseve dhe kapseve te shtetit, qe po u shkojme prapa dallavergjive e tradhtareve, kojtagjinjeve dhe te pandershmeve qe benin pjese ne “qeverine pronto” te Hashim Thaçit, Xhavit Halitit, Kadri Veselit, Adem Grabovcit, Fatmir Limajt, Ramush Haradinajt, Plakut me Krroqe Isa Mustafes dhe Pacollit me hutat, trumcaket dhe papagajte e tyre, te cilet shkaterruan e shfrytezuan çdo gje qe gjeten perpara per dy dekada me radhe!

Prontisteve ne fjale u ka mbete tani ta perdorin edhe miqesine e popullit shqiptar me SHBAN, si mjet pas te cilit i maskojne dhe i fshehin synimet e veta djallezore e grabitçare, qe te rikthehen edhe njeher ne skenen politike, ta vazhdojne tmerrin e tyre, siq e kishin vazhduar më pare ne çdo pore te jetes e ne çdo segment shtetnor.

Isa Thaçi, 18 Mars 2020

Lakmia e egersuar, urrejtja dhe xhelozia shume njerezve ua ka deformuar shpirtin, mendjen, zemren, karakterin, personalitetin dhe sjelljet e tyre! Sa shume keqkuptime, mosbesime, ngatrresa, mosmarrveshje e vrasje dhe sa shume shkaterrime e deformime te atdheut dhe shtetit jane bere prej njerezve, per shkak te lakmise, urrejtjes, xhelozise, shkurtpamesise dhe pa diturise!

Lakmija e egersuar, urrejtja dhe xhelozia jane të qoroditura, te shemtuara dhe te pandershme mes njerzeve qe i posedojne ato. Mjer ata qe i perfshine kjo smundje e keqe shpirtrore, emocionale e intelektuale dhe mjer populli qe e ka ne mesin e vete kete kategori njerzish!

Lufta më e madhe e qenjeve te vetedijshme, humane, morale, kombtare e njerezore, eshte ta qrrenjosin nga shpirti e nga zemra, lakmine e egersuar, urrejtjen, xhelozine dhe vese tjera te qoroditura e te shemtuara, te cilat ua deformojne tersisht karakterin dhe personalitetin e tyre, duke i fute ata ne hasmeri, ngaterresa, keqkuptime, vrasje e mosmarrveshje mes njerezeve, mes vllezerve, mes antareve te familjes, mes te afermeve, farefisit dhe mes miqeve e shokeve.

Sa shume po e godasin jeten e lire, perspektiven, qetesine dhe dinjitetin e kombit shqiptar ky soi i keq i njerzeve qe ua ka deformuar shpirtin, mendjen e zemren lakmia e egersuar, urrejtja e zhelozia!

18. 03. 2020
Nuk mundesh t`i bene tjeret te lumtur e tu ndihmosh atyre, kure vete nuk je i lumtur. Në një konference qe mbahej per tu ndihmuar njerzeve ne nevoje dhe per t`i bere te lumtur ata, dikush e pyeti Dalai Lamen: “ Si eshte e mundur te jesh i lumtur kur sheh aq shume mjerim dhe tragjedi çdo dite”? Dalai Lama pergjigjet: “Po kë mund të ndihmosh, nese nuk je i lumtur?

Vishen Lakhiani, e ka kete mendim per lumturine: “ Mendjet e jashtzakonshme e kuptojne se lumturia vjen nga brenda. Ata fillojne me lumturine ne momentin e tanishem dhe e perdorin ate si nje lende djegese per te drejtuar te gjitha vizionet dhe qellimet e tyre per veten e per boten”.

Sa shume njerze e kerkojne lumturine dhe ndihmen nga jasht e jo nga brenda!

17. 03. 2020

Pose orientuam më pare filozofine tone kombtare ne zhvillimin, persosjen dhe transformimin sistematik te njeriuit, kot i qasemi zhvillimit ekonomik, shendetesor, juridik, kulturor, e shkencor, sepse e mira dhe e keqja e tyre vie nga njeriu. Kete te keqe e shkaterrim total, mese shumti po e paguan vete njeriu.

Ne ato gjera qe i perqendrojm më shume mendimet, bindjet, besimet dhe sjelljet tona, ato do ti arrijme gjate jetes.
Sepse ngjarjet dhe gjerat me te cilat rrethohemi, jane produkt i sjelljeve tona, te cilat stimulohen nga mendimet, bindjet e besimet qe i posedojme.

Do te ishte menquri dhe ne favorin tone ti nderrojme vazhdimisht mendimet, bindjet e besimet e programuara ne kokat tona, te cilave u ka skaduar afati.

Opozitaret tane politik edhe kure kane qene ne pozite ishin, edhe tani ne opozite jane pengese e madhe per nje te ardhme më te mire, per nje histori më reale dhe per nje politike më te menqur e më largpamese, se sa politika shkaterruse e deritanishme.

Opozitaret tane politik te cilet ishin deri dje ne pozite, me kembngulje e te terbuar po bejne perpjekje qe mos ta leshojne nga dora bajraktarllakun qe e kishin per dy dekada me radhe duke rrahur gjoks ne te thate si më te miret, më te dijshmit e më te drejtit, edhe pse sistematikisht e kane shkaterruar pasurine e vendit, e kane varferuar skajshmerisht popullin, kane fale teritor te atdheut, e kane nenshkruar “asociacionin e komunave serbe” si kancer ne mes te shtetit te Kosoves dhe kane lejuar eksteritore per kishat serbe qe dikur ato ishin tonat.

Opozitaret qe deri dje ishin ne pozite, per asnje qaste nuk e deshmuan veten per dy dekada me radhe, te dalin faqebardhe para brezave qe vijne, per te ardhmen e tyre dhe te japin llogari para popullit qe ua dha voten, per gjendjen e mjerushme te vendit dhe per shkaterrimin total te shtetit permes veprave kriminale e te korruptuara si eshte më zi dhe permes manipulimit te Kushtetutes dhe ligjeve te saje.

Isa Thaçi
13 Mars 2017 në 9:17 PD ·

“Qeni i keq ta bjen ujkun ne torishte ka thene populli”

Politika, ideologjia fetare ortodokse dhe komunizmi ruso-sllav, ne parim e kishte dhe e ka edhe sote hegjemonizmin dhe pushtimin e popujve te vegjel. Te ballafaqohen ne lufte me kundershtarin e barabart, nuk ua do forte zemra kesaj race.

Ne vende te ballafaqimit perdorin dhelperine, mashtrimin, genjeshtren dhe propaganden permes se ciles hiqen si “viktime” dhe race e “paster” njerezore, qe ta bindin boten per hexhemonizmin e tyre.

Nene kete dinakeri e cinizem, perhere u kane sjelle popujve te vegjel deme, shkaterrime e masakra te medha, veçanerisht popullit shqiptare, duke iu versul popullates civile te pafajshme, si bisha te egra e te terbuara.

Sa shume qene te kqij, fatkeqesisht patem neper shekuj e dekada, qe na e sollen ujkun ne torishte per te na gjakosur kopene!

Une personalisht mendoi, per ata qe deshtuan politikisht e kombtarisht, te jene ne nivel te duhur para atdheut, para popullit e para shtetit, ata qe u korruptuan kembe e koke, ata qe e varferuan popullin dhe shiten pjese te atdheut dhe jane te gatshem ta bejne nje gje te tille sa here tu ipet mundesia dhe ata qe zhvaten çdo gje qe gjeten perpara, nuk kane te drejte morale, njerzore e as kombtare te na shesin pallavra demagogjike ne parlament dhe te krijojne rremuj politike ne dem te Kosoves e popullit te saje, duke u reklamuar edhe permes mjeteve te informacionit , sherbtore te oborrtareve te korruptuar, sepse per dy dekada me radhe, populli ua pa marifetin e tyre, se kush ishin e kush jane.

Nga kasta e politikaneve qe e zhvaten dhe e shkaterruan atdheun per dy dekada me radhe, te cilet i denoi populli me voten e vete, presin te mira prej tyre, vetem sahanlepirsit dhe ata qe paten privilegje te medha, te pa merituara, te cilet nuk shohin më large se sa i kane hundet e veta!

11 Mars 2013 në 10:43 MD ·

Sjellje egoiste, arrogante dhe te rrezikshme konsiderohen ato veprime qe behen ne dem te interesave te tjereve, rrezikim i jetes se tjereve dhe ne dem te interesave kombtare, per ti realizuar deshirat dhe qellimet e ulta personale, aspak njerzore.

Kjo dukuri e shemtuar dhe tragjike nuk ka te ndalur, por po perhapet gjithnje e me shume si virus i rrezikshem ne Kosove, Shqiperi e ne trojet shqiptare te pushtuara nga fqinjet tane pushtues greko-sllav.

Ata qe synojne ta kene nje ndergjegje sa më te paster para vetit, para Zotit dhe para popullit, me asnje qmim nuk i lejojne vetit te bejne veprime te atilla qe jane te vershuara me egoizem, arrogance, kriminalitet dhe rrezikshmeri per atdheun e kombin shqiptar.

Pesimet dhe shkatrrimet e ndryshme qe i perjetojne popujt,  ato ne permbajtje kane mesime dhe urti te shumta, te cilat e  ngrisin vetedijen e nje populli , per nje jete me cilesore te tyre.

Ndersa te shqiptaret po ndodhe e kunderta, ne vende qe te mesojme e te mbushemi mende per nje jete më te mire e më me cilesore nga pesimet e shkaterrimet, perkundrazi po budalisemi edhe më shume  dhe po qmendemi  kunder njeri tjetrit, kunder  vetevetes dhe kunder jetes me cilesore.

Isa Thaçi
9 Mars 2013 në 1:17 MD ·

Cdo e keqe qe i vije shoqerise,i vije per shkak te sjelljeve te atyre qe jane egoist ekstrem e te pangopur dhe qe jane te pandershem shpirterisht, moralisht, njerzishte e kombtarisht, qe jane shume fytyresh apo pa fytyre e pa kurriz fare, krejtesisht butak trup, shpirt e mendje.
Fatkeqesisht bukur shume eshte shtuar numri i tyre ne trojet shqiptare!

Nga kjo kategori njerzish dita dites po shkaterrohet vendi, pasuria e tije, po shkaterrohet kultura, shkenca, arsimi, shendetesia, ekonomia, drejtesia e fusha tjera jetike per popullin shqiptar.

Nga kjo kategori njerzish po rritet varferia, papunesia dhe menyra e te jetuarit perplote vujtje e mjerim. Ndersa menyra e te jetuarit te egoisteve ekstrem, te pangopurve e te pa njerzishmeve po i ngjane menyres se te jetuarit si derr i kenaqur.

Te pa ngopurit, te pa ndershmit e te pa njerzishmit, kohve te sotit nuk po lene gure pa rrotulluar per macat e kucat e veta me i punesuar, permes menyrave më te korruptuara te mundeshme, qe te largohen sa me pare nga gjendja e te jetuarit si Sokrat i vuajtur dhe ti ofrohen sa me shume gjendjes se te jetuarit si derr i kenaqur.

Isa Thaçi
6 Mars 2016 në 2:57 MD •

Rrembim e pervetesim vlerash te atyre personaliteteve qe i deshmuan vlerat e veta te medha dhe mbeten perjetesishte deshmor te kombit shqiptar. Ky veprim i ulte eshte vrasje e dyte e deshmoreve tane nga dora e atyre qe nuk kane vlera e shpirte njerzor.

Kete vrasje, kete perdhunim vlerash te deshmoreve, po e bejne ata qe nuk kane patur, nuk kane e nuk do te kene kurr vlera personale e njerzore dhe nuk i deshmuan ato me asnje forme e veprim human e njerzor para popullit shqiptar qe u shkoi prapa, por e deshmuan dhe po deshmojne se jane hileqare, ngatrrestar, rrembyes, perbuzes, fyes, rrenacak, mashtrues e perqares mes nesh si komb dhe shkaterrues te shtetit e pasurise kombtare.

Deshmuan se jane te korruptuar kembe e koke sipas deshirave te qarqeve antishqiptare, qe po synojne per ta devalvuar çdo gje qe eshte njerezore mes kombit tone dhe per te shkelur mbi gjakun dhe amanetin e deshmoreve tane, permes forcave tona destruktive qe i kemi per brenda.

Me kohen e ne rrethana te ndryshme e kuptojme nivelin e politikaneve tane qe i patem ne balle dhe i kemi tani, e kuptojme sakrificen e tyre per atedhe e per liri dhe te kunderten, e kuptojme diturine, menqurine, ndershmerine dhe humanizmin qe e kane poseduar ata.

Me kohen e ne rrethana te ndryshme e kuptojme nivelin e Elites se intelektualeve dhe Akademikeve qe i posedoi dhe i posedon populli shqiptar, e kuptojme kontributin e jo kontributin e tyre te dhene, e kuptojme nivelin e edukates, kultures, diturise, menqurise, shkences dhe perkushtimit te tyre qe te jene ne balle te ngjarjeve jetike kombtare dhe udhe rrefys, se si duhet te zgjidhjen ne favor tone problemet e ndryshme kombtare.

Isa Thaçi
5 Mars 2017 në 10:51 PD ·

Me kohen e ne rrethana te ndryshme, e kuptojme fare mire, kë e kemi vella, shoke dhe kë e kemi mike te vertete. Koha dhe rrethanat jane ato, qe ua zhveshin maskat njerezve qe fshihen pas tyre.

Me kohen e ne rrethana te ndryshme e kuptojme nivelin e politikaneve tane qe i patem ne balle dhe i kemi tani, e kuptojme sakrificen e tyre per atedhe e per liri dhe te kunderten, e kuptojme diturine, menqurine, ndershmerine dhe humanizmin qe e kane poseduar.

Me kohen e ne rrethana te ndryshme e kuptojme nivelin e Elites se intelektualeve dhe Akademikeve qe i posedoi dhe i posedon populli shqiptar, e kuptojme kontributin e jo kontributin e tyre, e kuptojme nivelin e edukates, kultures, diturise, menqurise, shkences dhe perkushtimit te tyre qe te jene ne balle te ngjarjeve jetike kombtare dhe udhe rrefys, se si duhet te zgjidhjen ne favor problemet tona kombtare.

Me kohen e ne rrethana te ndryshme e kuptojme se sa unik eshte populli shqiptar e sa i perqar mes veti, se sa i guxmshem e i vendosur eshte per ta mbrojte atdheun, lirine dhe nderin kombtar, e per tu sakrifikuar ne mbrojtje te tyre.

Me kohen dhe ne rrethana te ndryshme e kuptojme edhe veteveten se kush ishim dhe kush jemi tani, e kuptojme nivelin e ngritjes intelektuale, emocionale, morale, humane, sociale e kombtare, e kuptojme edhe te kunderten e tyre, ose nuk kuptojme asgje dhe e vazhdojme rrugen si qurat ne mjegull, te ndare e te perqare, xheloz e inatqor mes veti, te pa dije, pa edukate e pa kulture te mjaftushme.

Nuk mund te keshe lumturi te qendrushme perpos nje fundi te turpshem, nese heshte e i mbyll syte para padrejtesive e shkatrrimit te pasurise kombtare dhe shitjes se pjeseve te atdheut.

Nuk mund te keshe lumturi te qendrushme perpos nje fundi te turpshem, nese u behesh krah shkelseve te Kushtetutes dhe ligjeve te saje, nese u behesh krah uzurpuseve dhe atyre qe e kane kap shtetin, nese u behesh krah keqperdoruseve te pozitave te larta ne presidence, ne qeveri e ne nparlamente.

Mjere lumturia e atyre qe e kane ndertuar mbi padrejtesite e ndryshme dhe mbi fatkeqesite e tjereve, mbi premtimet e rrejshme dhe mashtrimet, te cilat e presin nje fund te turpshem e tragjik!

Pa dituri e menquri, pa shprese e besim ne vetevete, pa guxim, vendosmeri, vullnet e dashuri dhe pa veprimin tone unik e kombtar, do te sorullatemi poshte e perpjete, djathtas e majtas, para e prapa, te shperndare, te perqare, te humbur dhe te hutuar si qurat ne mjegull dhe do behemi gazi i botes, siq jemi bere qe 2000 vjete me radhe, qe nga pushtimi i Ilirise e deri me sot, duke shpresuar kot qe realizimin e endrrave dhe fatin tone do ta bejne tjeret per ne, edhe pse vete ne, po shkelim pa meshirshem mbi endrrat dhe fatin tone.

Ne mungese te cilesive dhe vlerave qe u permenden më larte, nuk kane ku mbeshteten, formohen e transformohen tiparet e temperamentit, karakterit dhe personalitetit tone, pa formimin e transformimin e te cilave, nuk e kuptojme rrugen e duhur qe duhet ta ndjekim si individ, familje, kolektiv, shoqeri e si komb ne pergjithesi per ti realizuar endrrat tona.

Si po duket, mendja dhe shpirti i disave eshte griposur thelle me smundjen e perqarjes, lakmise e tradhtise per interesa te ulta personale, grupore, partiake e fetare, ne dem te qeshtjes sone kombetare, e ne favor te fqinjeve tane pushtues dhe ne favor te grabitjes dhe shkaterrimit total te vendit dhe pasurise se tij.

Tani o kurr eshte koha e domosdoshme ta sherojne sa më pare mendjen, shpirtin, zemren dhe trupin e tyre te griposur ata, tek te cilet eshte programuar thelle ne kokat e tyre programi perplote me smundje te ndryshme.

28 Shkurt 2016 në 9:48 PD ·

Politikanet, gazetaret, analistet politik dhe disa prej intelektualeve, akademikevea e klerikeve fetar ne gjitha trojet shqiptare, i ka verbuar kojtja, karierizmi, urrejtja dhe pandershmeria, i ka marr pusi edhe gjoli.                                                                                                                                                        Pa nje rremete te forte mali, nga keta berllogjij nuk pastrohet e nuk zhvillohet trolli, nuk mbrohet vendi as nuk çlirohet kombi, pos po roberohet e varferohet edhe më shume.

Ma mire te jesh njeri ne çdo rrethane, se sa i panjeri te gjendesh vetem aty ku ka me ngrene.

Disa njerze hajne sa per te jetuar, e disa jetojne vetem per te ngrene.

Njerze qe jetojne vetem per te ngrene, dita dites po shumohen ne Atdheun tone.

Ata qe jetojne vetem per te ngrene, nuk mujne me qene njerze ne asnje rrethane.

Mjerishte, keta te panjerze jane fatkeqesia e Atdheut dhe Kombit Shqiptar!

Nuk mund te shpreh gezimin tim pos hidherimit, kur shqiptareve te Presheves, Medvegjes, Tupalles, Bujanovcit dhe Ternovcit, politika jone vetevrasese kombetare e te dyja shteteve, ua ka kthyre shpinen dhe i ka lene ne meshiren e kasapeve serb te Serbise, te cilet nuk guxojne te marrin fryme lirshem, te flasin e te mesojne shqip dhe te jetojne si njerze ne trojet e veta, edhe pse moren pjese djemte e tyre dhe derdhen gjakun per lirine e Kosoves dhe trojeve shqiptare!

Si mund ta shpreh gezimin tim, pos hidherimit dhe te jem i qete kure politika maqedone ne bashkpunim me Ali Ahmetin i cili po i sherben Gruevskit, ti vras djemte tane me te mire te lirise ne Kumanoven tone Heroike dhe ti poshtroi shqiptaret atje e ti nenshtroi, nene qizmen gjakatare sllavo-maqedone?!

Si mund te shpreh gezimin tim pos hidherimit per fitoret e grabitqareve, te korruptuareve dhe hileqareve, se bashku me Kryeministrin e Shqiperise, qe e ka perfshire perpara politika fashiste greke, me ne krye Janullatosin, edhe pse i kane katandisur deri ne shfarosje Çamet dhe po bejne perpjekje ta marrin edhe jugun e Shqiperise?!

Dikur vlera dhe shejnteria e punes se mesuesit me nxenes, qendronte ne pozicionin e tij, si burim informacioni dhe si mase per gjithçka, apo “liber qe flete dhe ece”.

Tani kesaje forme te punes se mesuesit me nxenes i ka kaluar koha, sepse mesuesi ne kohen e sotit, më shume eshte nje udheheqes, organizues e bashkpuntor ne mesim, i cili i udhezon dhe i ndihmon nxenesit e vete per te kerkuar ne menyre te pavarur informacione me ndihmen e tij, se sa qe eshte burim informacioni dhe mase per gjithcka apo “liber qe flete dhe hece”, siq ishte dikure.

Intelektualeve qe u mungojne aftesite, mendimet, pikepamjet, idet dhe bindjet e tyre te lirshme e kreative, manipulohen lehte nga mendimet, pikepamjet dhe bindjet e tjereve ne aspektin intelektual, profesional, politik e ne aspekte tjera.

Tek intelektualet e kesaje ketegorie qe u permenden më larte nuk eshte i zhvilluar fare mendimi kritik, analitik dhe pikpamjet e bindjet e tyre te lirshme kreative dhe te pavarura.

Per kete kategori intelektualesh eshte e mjaftueshme te pervetesojne nga tjeret copza mendimesh, ideshe dhe pikpamjesh profesionale, politike e ideologjike, pa bere perpjekje fare qe te analizojne vertetesine apo pavertetesine e tyre.

Keta mjaftohen vetem me pervetesimin dhe mbajtjen mende te atyre mendimeve, ideve, pikepamjeve dhe bindjeve ndaj te cilave kane ra viktime, per leverdi e per shkaqe tjera personale.

Kjo kategori e intelektualeve lehte manipulohen, sepse e kane pranuar poziten e inferioritetit, nenshtrimit dhe peruljes.

Te keta intelektual kreativiteti i tyre ne mendime, ide, pikepamje dhe bindje personale nuk ekzistone fare.

Problem mjaft serioz mes problemeve tjera serioze ne procesin edukativ e mesimor eshte edhe menyra e vleresimit, cilesimit, testimit dhe notimit te nxenesve.

Menyrat e perdorimit gjate vlersimit, cilesimit e notimit te nxenesve nga ana e mesimdhenesve, me pare duhet konstatuar saktesine, drejtesine dhe vertetesine e atyre menyrave te vlersimit e notimit, qe e mundesojne pasqyrimin sa më objektiv te nivelit te nxenesve rreth pervetesimit te njohurive, shkathtesive e shprehive dhe rreth nivelit te kuptueshmerise e zotesise se tyre, qe t`i perdorin ato ne praktike.

Eshte mjajfte e rendesishme aftesia e shkathtesia e mesimdhenesit qe te kuptoi sa më drejte, t`i perdor me vend, ku duhet e si duhet teknikat, format, instrumetet dhe pyetjet rreth vleresimit, cilesimit, testimit dhe notimit te nxenesve, qe notimi vertete te jete nje pasqyre reale e objektive e perparimit te nxenesve dhe nje motivim qe i stimulon ata te angazhohen vullnetshem, me deshire e me dashuri ne mesim.

Intelektuali qe karakterizohet me mendime, ide, pikepamje e bindje egocentrike, veteveten e vene ne epiqender per cdo gje ne raport me tjeret, edhe pse nuk e meriton.

Sa shume intelektual egocentrik ka mes shqiptareve!

Mesues i pasuksesshem konsiderohet ai mesues te cilit i mungojne tiparet dhe cilesit e mesuesit te sukseshem dhe karakteri e personaliteti i tij eshte i infektuar me veti te burokratit, i cili demonstron para nxenesve hije te rende, njeanshmeri, ftohtesi, terheqeje ne vetevete, ngurtesi, ashpersi, merzi dhe monotoni ne punen etij me nxenes.

Po ashtu mesues i pasukseshem konsiderohet ai mesues qe tregohet i njetrajtshem para nxenesve, qe tregohet apatik dhe i pa sigurte me veteveten, i pandershem, inatçor, i padashur dhe me gabime tjera te shumta ne raport me kolektivin, ne raport me nxenesit, ne raport me organizimin e procesit edukativ e mesimor gjate orarit te punes se tije, ne raport me udhheqesine e shkolles, ne raport me sherbimin profesional te pedagogut e psikologut shkollor dhe ne raport me prinderit e nxenesve.

Kush po te quan tani “Kosmet e Metohi”, oj e dashura ime DARDANI?!

Po me quajne bre, si te tille, balozat e zinje te ” Serbska Zajednices” e te “demarkacionit” me malin e Zi dhe me Serbine, po me quajn bre balozat e zij te kishave ortodokse, veshur me te zeza, varur kryq ne qafe dhe duke tundur fener ne duar, i cili po vjelle tym te zi mbi trupin tim DARDANI e ILIRI.

Keta kapuqonje te zij qe po me quajn” Kosmet e Metohi”, po bashkpunojne ngushte me disa bij te mij qe nuk kane bese, fisnikeri e burreri, qe nuk kane mend e as menquri, qe nuk kane ndere e as trimni, kemb e koke perplote tradhti.

Keta faqe zij mu kane vare ne qafe si qakejte e po me rjepin dhe shkatrrojne, si eshte më keq e si eshte më zij, duke mos me lene te qete, qe ta gezoi edhe une pakez liri.

Synimi sa më i larte i suksesit te nxenesve ne mesimnxenje, ka te beje me ate qe nxenesit ta kuptojne plotesisht detyren e dhene apo permbajtjen e temes mesimore ne fjale, te mos mbeten ata vetem me kuptueshmerin e pjesshme apo mos kuptueshmerine fare te asaje permbajtje qe mesohet.

Pa kuptueshmerin e karakteristikave primare te mesimdhenjes efektive dhe pa perdorimin e drejte dhe parimor te tyre, nga ana e mesimdhenesve, nuk pritet te arrihen rezultate te lakmueshme ne procesin e mesimdhenjes dhe ne procesin e mesimnxenjes.

Sipas konkluzioneve shkencore pedagogjike nenkuptohet se, sado te pergatitur me kulture profesionale e me kulture pedagogjiko-psikologjike te jene mesimdhenesit dhe sado te talentuar e te motivuar te jene edhe nxenesit, suksesi i mesimdhenjes dhe mesimnxenies nuk do te jete i knaqshem dhe ne nivel te duhur.

Kuptohet nese edhe faktoret tjere qe jane te lidhur drerjte per drejte e terthorazi me procesin mesimor nuk i plotesojne standartet parimore te shkences se pedagogjise e psikologjise per mesimdhenje e mesimnxenje.

Nga kush mvaret mesimdhenja dhe mesimnxenja e sukseseshme gjate procesit mesimor dhe jashte tij

Isa Thaçi
18 Shkurt 2019 në 7:50 PD •

Hulumtimet shkencore pedagogjike kane ardhe ne perfundim se suksesi i mesimdhenjes e mesimnxenjes mvaret nga ndikimi i faktoreve te shumte qe kane lidhje drejte per drejte e terthorazi me organizimin e procesit edukativ – mesimor.

Ky konkluzion shkencor pedagogjik nenkupton se, sado te pergatitur e te trajnuar dhe te paisur me kuklture profesionale, pedagogjike e psikologjike te jene mesimdhenesit dhe sado te talentuar e te motivuar te jene nxenesit, suksesi i mesimdhenjes dhe mesimnxenies nuk do te jete i knaqshem, nese faktoret tjere qe jane te lidhgur drerjte per drejte e terthorazi me procesin mesimor nuk jane ne nivel te duhur dhe nuk i plotesojne standartet parimore te shkences se pedagogjise e psikologjise.

Nder faktoret themelor qe ndikojne ne mesimdhenjen e mesimnxenjen e sukseseshme dhe anasjelltas numrohen:

Mesimdhenesi, nxenesi, shkolla dhe ambienti i saje, klaset dhe numri i nxenesve neper klase, kabinetet qe i posedon shkolla dhe mjetet e duhura mesimore neper kabinete. Niveli i pergatitjes se planprogrameve- korikulave mesimore dhe niveli i pergatitjes se autoreve te tyre , niveli i pergatitjes se teksteve, literatures ndihmese shkollore, niveli i pergatitjes se doracakeve metodik- udhezues per mesimdhenes dhe niveli i pergatitjes se atyre qe i perpilojne ato.

Numrohet po ashtu ndikimi i menyres se menagjimit te drejtorise se shkolles, keshillit te shkolles, kshillit te nxenesve e keshillit te prinderve te shkolles. Menyra dhe niveli i sherbimit dhe bashkpunimit professional te pedagogut dhe psikologut shkollor, menyre e bashkpunimit te mesimdhenesve mes veti e mes nxenesve, menyra e bashkpunimit shkolle-familje dhe bashkpunimit me komunitetin ku funksionon shkolla.

Menyra e organizmit te aktiviteteve te lira jashtemesimore ne shkolle, menyra e organizimit te ekskurzioneve me karakter mesimor, menyra e organizimit te garave mesimore brenda shkolles dhe garave mesimore shkolla me shkollen, garave mesimore ne nivel komunal, shtetnor e më gjere dhe menyra e perpilimit te orarit mesimor, jo sipas desdhires se mesimdhenesve por sipas parimeve shkencore pedagogjike e psikologjike, duke respektuar e favorizuar nxenesit dhe natyren e lendeve mesimore sipas rendesise qe e kane ne planprogram.

Po ashtu ndikim te madh per mesimdhenje te sukseseshme apo jo te sukseseshme ka edhe niveli i mirembajtjes se higjenes, ngrohjes, sanitarive te ndryshme te shkolles, qetesia brenda e per rrethe shkolles, rregullimi e mirmbajrtja e hapsires, tereneve sportive dhe parqeve rreth shkolles.

Dhe per fund fare, ndikimi i nivelit te ketyre faktoreve te shumte ne suksesin e procesit te mesimdhenjes dhe mesimnxenjes, mvaret nga niveli i tipareve te karakterit e te personalitetit qe e posedojne kompetentet e arsimit, inspektoriatit ne nivel ministror e ne nivel komunal dhe nga paisja e tyre me edukate, kulture, moral dhe nga paisje me pergjegjesi kombtare per pergjegjesite qe kane mbi arsimin ton. I juaj, mësuesi Isë

Marrja e vendimeve dhe nenshkrimet e pandergjegjshme po i kushtojne shume shtrejte kombit shqiptar

Isa Thaçi
14 Shkurt 2019 në 10:10 PD •

Marrja e vendimeve te pandergjegjeshme, te ngutshme, koke ne veti, pa u konsultuar me tjeret rreth qeshtjeve qe kane peshe te madhe kombtare e nderkombtare dhe nenshkrimi e vulosja e tyre sy mbyllur, pa e kuptuar mire permbajtjen e asaje qe nenshkruhet e vuloset, i kushton shume shtrejte kombit, shoqerise, shtetit, familjes dhe individeve shqiptar, siq na ka kushtuar deri me tani.

Per veprime te ndergjegjshme e marrje vendimesh te duhura, Henry David ka thene: “Nuk njoh fakt më inkurajues se sa aftësia e padiskutushme e njeriut për ta ngritur jetën me përpjekje të ndërgjegjshme”.

Ne mesin tone kombetar e ne atë politik, akademik, kulturor, ekonomik, shendetsor, arsimor, juridik etj, ka mjaftë njerze qe marrin vendime në menyre të pandergjegjegjshme, te papergjegjshme, te ngutshme, koke ne vete dhe pa u konsultuar me aske, sidomos ne kete qeshtje prijne politikanet tane.

Marrja e vendimeve te tilla, po i sjelle vendit degradim e shkaterrim, ngecje në zhvillim e izolim total, perqarje, ngaterresa, e kundershtime aspak njerzore, pozicione te disfavorshme mes fqinjeve tane pushtues, humbje teritoresh, korrupcion, pervetsim te paligjshme te pasurise dhe befasira tjera para nderkombetareve e para botes.

Për te gjitha keto veprime, çmimin po e paguajme shume shtrejtë si komb, fatkeqesishte dhe po ua leme pasardhesve tane, ta paguajn edhe më shtrejte haraqin e gabimeve tona!
I juaj, mësusi Isë

Problemet e mesimdhenjes me te cilat ballafaqohet mesimdhenesi ne shkolle

13 Shkurt 2016 •

Zvillimi dhe aftesimi i te kuptuarit tek nxenesit eshte dhe do te mbetet problem qendror i mesimdhenesve te seciles lende dhe ne secilin nivel te shkollimit.
Problemet me te cilat ballafaqohet mësuesi gjate mesimedhenjes jane te shumta, ku me te theksuarat jane:

1.Problemi i perzgjedhjes se metodave, teknikave, formave, mjeteve dhe pyetjeve per mesimdhenje, te cilat perdoren gjate nje ore, neper lende te ndryshme mesimore, qe mesimdhenja te jete sa me e efktshme e racionale.

Problemi i perzgjedhjes se metodave, teknikave, formave, mjeteve mesimore dhe pyetjeve sa më efektive dhe te pershtatura mire ne raport me oren mesimore e ne raport me nxenesit ne pjesen e pare, te dyte dhe ne pjesen e trete te saje eshte mjafte serioz dhe nuk guxohet ta injorojme.
Mesimdhenesi qe te jete sa me i efektshem gjate kesaje perzgjedhje, eshte e domosdoshme, te paiset me kulture didaktiko-metodike, pedagogjike, psikologjike e metodologjike te cilat e trajtojne kete problem ne menyre shkencore. Perndryshe orvatjet e mesuesit do te jene te kota dhe te percjellura permes anarhise gjate procesit te mesimdhenjes, brenda nje ore mesimore e më gjere.

2.Problem i mesimdhenjes eshte edhe motivimi i nxenesve te cilet perfshihen ne te nxenit dhe ne kuptueshmerine e permbajtjeve te ndryshme mesimore gjate nje ore e jashte saje.

Pa motivimin e nxenesve, qe nenekupton kultivimin e interesimit, kurreshtjes, deshires dhe dashurise se tyre per nxenje sa më te suksesshme e sa më kualitative e te efektshme ne mesim, per kuptueshmeri sa me te thelle te asaje qe mesohet, per me i analizuar e perpunuar ato informacione, permes nje veshtrimi dhe te menduarit kritik nga nxenesit, puna e mesimedhenesit nuk do te jete efektive dhe ne nivel te duhur.
Per ta zgjidhur kete qeshtje sa me drejte e sa me objektivisht, mesuesi gjate mesimdhenjes e mesimnxenjes, eshte e nevojshme dhe e domosdoshme te jete i paisur me nje kulture te mjaftueshme psikologjike, kryesisht te kete informacion te duhur rreth motivacionit, emocioneve, vullnetit, deshires dhe personalitetit te nxenesve. Ne mungese te ketij informacioni, suksesi i mesuesit ne mesimdhenje dhe suksesi i nxenesve ne mesimnxenje do te jete i pamundshem.

3.Qeshtje shume serioze per mesimdhenjen dhe mesuesin eshte edhe problemi i menagjimit te nxenesve ne klase, gjate nje ore mesimore.

Klasa qe zhurmon, nxenesi qe nuk degjon dhe disiplina jo ne nivel, e humbasin shansen pedagogjike-psikologjike per nje ore te sukseseshme e efektive, gjate mesimdhenjes e mesimnxenjes, ku fajin kryesor e ka mungesa e pervojes, pergatitja jo e knaqshme profesionale, pergatitja e pamjaftueshme didaktiko-metodike, pergatitja e ulte me kulture pedagogjike e psikologjike, qe e mundesojne organizimin sa më te mire te nje ore mesimore dhe qe i mundesojne mesimdhenesit nje menagjim te mire, efektiv, te matur dhe racional te nxenesve ne klase.
Problemet e menagjimit te nxenesve ne klase kane te bejne me ruajtjen e nje klime te shendetshme mes mesimdhenesit e nxenesve, qe do ta mundesoi nje nxenje te sukseseshme te nxenesve dhe nje disipline racionale ne klase gjate ores mesimore. Kjo kulture pedagogjike arrihet permes nje mesimdhenje, mire te planifikuar dhe permes motivimit te nxenesve ne mesim, te cilin e permendem me larte.

4.Menyra e vleresimit, cilesimit dhe notimit te nxenesve eshte problem tjeter serioz e i thekesuar, si psh:

A e vleresojme dhe notojme sakt, drejte e si duhet apo jo nxenesin gjate notimit, cilesimit e testimit rreth pervetesimit te njohurive dhe rreth nivelit te kuptueshmerise se tyre?! A i perdorim me vend, si i perdorim dhe ai perdorim ku duhet e si duhet teknikat, format dhe instrumetet e vleresimit, cilesimit dhe notimit te nxenesve tane, qe ti motivojme ata per angazhim sa me te vullnetshem ne mesim?! Jemi apo nuk jemi te pergatitur sa duhet profesionalisht per kete qeshtje?!
Rrugdalja me e drejte e mesimdhenesit ne kete fushe, eshte paisja e tij me informacion te duhur ne lemine didaktiko-metodike apo ne metodologjine pedagogjike qe e trajtojne shkencarishte problematiken e cilesimit, vleresimit dhe notimit te nxenesve, gjithnje duke patur parasysh nivelin intelektual, emocional, motivues, social, ekonomik e familjar te nxenesit, duke patur parasysh po ashtu edhe nivelin e shkolles dhe mundesite qe i ka ofruar shkolla dhe mesimdhenesit ne favor te nxenesve, e jo kurr te gjykohet e te denohet per mos sukses vetem nxenesi, kur dihet se ne kete qeshtje ka ndikim te madh, shkolla, mesuesi, familja, drejtori i shkolles, DKA dhe Ministria me stafin e vete pergjegjes per arsim.

Mesuesi i kujdesshem dhe i vemendshem, qe ka deshire, vullnet, motiv e dashuri rreth problematikes se perzgjedhjes se metodave, teknikave, formave dhe pyetjeve me te efekteshme per mesimdhenje dhe mesimnxenje, rreth motivimit te nxenesve, menaxhimit te tyre ne klase dhe rreth vleresimit, cilesimit dhe notimit, do tia dale faqebardhe, ne misionin e tije te shejte kombetar, edhe pse eshte i varur suksesi i tij bukur shume nga faktoret tjere qe ndikojne ne mbarvajtjen e sukseseshme te organizimit ne procesin e mesimdhenjes e mesimnxenjes dhe procese tjera te organizimit ne shkolle e jashte saje. I juaj, mësuesi Isë

Disa prej cilesive qe i posedojne mesimdhenesit e suksesshem ne mesimdhenje

14 Shkurt 2016

Titujt dhe gradat qe i posedojne mesuesit, nuk eshte e thene, qe medoemos te garantojne mesimdhenje te suksesshme.

Mesimdhenes i suksesshem eshte ai mesues, qe i realizon synimet dhe objektivat e plan-programit mesimor, per aqe sa eshte i suksesshem edhe hartimi i plan-programeve per nivelet dhe drejtimet e ndryshme shkollore dhe po ashtu per aq sa eshte e suksesshme perputhja me plan-programet mesimore, hartimi, perpilimi dhe pergatitja e teksteve mesimore, literatures ndihmese shkollore, doracakeve metodik per mesimdhenes dhe mjeteve te ndryshme mesimore.

Mesues i suksesshem ne mesimdhenje eshte treguar ne praktike, ai mesues qe eshte i dashur ne raport me nxenesit, eshte terheqes dhe me humor te konsoliduar sipas situatave, eshte me virtyte te larta morale e intelektuale, eshte entuziast e optimist dhe i drejte ndaj nxenesve, eshte i afert me ta, demokrat, i pergjegjshem dhe i kuptueshem, eshte syqele, i ekuilibruar dhe nxites i nxenesve per mesim, eshte i matur dhe me vetebesim ne punene e tij.

Ndersa ne anen tjeter mesues i pasuksesshem eshte treguar ai mesues qe eshte burokrat, i njeanshem dhe i terhequr ne vetevete, qe eshte i ngurte, i ashper dhe i merzitshem ne punene etij dhe ne raport me nxenesit, qe eshte monoton, i njtrajtshem, apatik, i hallakatur dhe i pa sigurte ne vetevete, eshte inatçor, dhe me gabime te shumta ne raport me shoket e kolektivit, ne raport me nxenesit dhe ne raport me organizimin e procesit edukativo-mesimor gjate orarit te punes se tije.

Njohurite si me te vecanta qe duhet ti posedoi nje mesues i suksesshem jane:

1. Njohja sa me e mire e nxenesit duke e ndjekur zhvillimin e tij neper periudha te ndryshme,

2. Njohja sa do pak e mjedisit jashte klases dhe jashte shkolles,

3. Njohja sa me e mire e permbajtjeve mesimore te lendes se vete dhe dallimi i tyre ne ato qenesore dhe ne ato sekundare,

4. Paisja me nje tersi te domosdoshme vlerash morale, qe e udheheqin ate gjate gjithe punes se tij edukative-mesimore,

5. Njohja sa me e mire dhe dallimi se si mesojn nxenesit neper etapa te ndryshme e si mesojne te rriturit, qe tua lehteson sa do pak nxenesve procesin e nxenjes ne mesim dhe pervetesimin e njohurive dhe kuptueshmerine e tyre.

Ata qe percaktohen me vetedie, me vullnet e dashuri per profesionin e mesuesit, eshte mëse e nevojshme per ta, te paisen sa më shume te jete e mundur me cilesi e virtyte te larta njerezore e profesionale dhe te paisen me kulture te maftushme pedagogjike, psikologjike, didaktike, metodike e metodologjike, qe te sigurojne sukses sa me te madhe ne profesionin e shejte te mesimdhenjes se tyre.I juaj, mësuesi Isë

Eshte e pamundeshme ta njohim veteveten, te kaluaren tone dhe boten qe na rrethon, nese nuk lexojme e mesojme sistematikisht

12 Shkurt 2015

Nuk mund ta njohim veteveten, te kaluaren tone, te behemi njerez te paisur me dituri, me humanizem, altruizem, te behemi te ndershem, profesionist te ngritur e te persosur, te behemi poet e shkrimtar, filozof e politikan, akademik e shkenctar, mesues e edukator ne familje, ne qerdhe, shkolle e ne univerzitet, te behemi kombetar te guximshem, te dashur, punetar dhe sakrifikues per atedhe e per liri, nese nuk lexojme e nuk mesojme ne menyre sistematik gjate tere jetes.

Eshte per keqardhje se si ia kemi kthyer shpinen, e kemi zbeh bukur shume dashurine per librin, e kemi zvogluar deshiren dhe vullnetin per lexim, mesim, studim e grumbullim njohurish e pervojash qe gjenden neper libra te ndryshme, te cilat bartin përvoje te shumte njerezore, ku permes te cilave pergatitemi më denjesisht per jeten personale, profesionale, familjare, kombtare e njerzore.

Si mund te behemi te pasur, dijetar, politikan te mirfillt, fetar qe e besojne zotin sinqerisht e pa lajka, edukator te femijeve tane ne familje dhe edukator te gjeneratave te reja, si mund te behemi kombetare te guximshem, te dashur, punetor dhe sakrifikues per atedhe e per liri, nese nuk lexojme, nuk mesojme dhe nuk studjojme sistematikisht te paisemi me njohuri bashkohore, permes te cilave arrihet pasuria, dituria edukata politika, feja, kultura, permes te cilave mirembahet dhe menagjohet vetevetja, familjai, shteti, institucionet e tij dhe kombi?!

Virtyte e larta njerzore nuk i arrijne njerezit qe u mungon deshira, vullneti, dashuria dhe shprehia e perditshme te lexojne, mesojne, studjojne, hulumtojne e krahasojne gjera nga më te ndryshmet qe i posedon jeta njerzore.

Per kete mungese virtytesh, mjafton tua hedhish nje sy disa biznismeneve, politikaneve, intelektualeve, poeteve, shkrimtareve, folozofeve, pedagogeve, sociologeve, psikologeve, akademikeve, edukatoreve, mesueseve dhe kategori tjera intelektualesh qe i posedon mes tij kombi shqiptare, shteti i tyre dhe institucionet shtenore, ekonomike, politike, fetare, arsimore, shendetesore, juridike, administrative, policore e ushtarake, verehen pa kurrfar veshtiresie, se sa ne pozita te mjera qendrojne, duke manifestuar nivel te ulte te kultures, nivel te ulte te edukates dhe pergatitje te ulte profesionale e politike, per te cilat e kane marr pergjegjesine mbi veti.

Ky eshte mjerimi dhe kjo eshte varferia qe e pasqyrojne pa dashjen e tyre te gjithe ata qe nuk lexojne, nuk mesojne nuk studjojne, e nuk paisen me pervoje njerezore qe i ofrojne librat e ndryshme te botes dhe librat e kombit tone.

Ju nxenes e studente shqiptar, mesues,politikan e fetare, familjar e edukator, intelektual e akademik, mos ia ktheni shpinen leximit, duani librin si syte e ballit, si zemren dhe si shpirtin, nese keni sa do pak zemer e shpirte dhe deshire e dashuri, ta njihni sa me shume veteveten, te kaluaren tone kombetare dhe boten e cila na rrethon.

Pa kete potencial te fuqishem njerezor, i quajtur lexim, mesim, studim dhe dashuri ndaj librit, do te mbesim pak njerez per veteveten, per familjen, per kombin, per shtetin dhe do te behemi gazi i botes. I juaj, mësuesi Isë

Sherbimi pedagogjik e psikologjik i pedagogeve dhe psikologeve shkollor mese i domosdoshem per shkollat

9 Shkurt 2017

Sherbimi ne fjale dikur funksiononte neper shkollat tona dhe ipte rezultatet e tijj duke vendosur rende e rregull, disipline e vullnet dhe angazhim te mirfillte ne procesin e organizimit edukativ e mesimor, qe nga stafi udheheqes, stafi i mesimdhenjes, stafi i mesimnxenjes dhe stafi teknik i mirmbajtjes se higjenes, ngrohjes dhe mirmbajtjes se stabilimenteve te sanitarive te ndryshme dhe mirembajtjes se dokumentacionit pedagogjik e ligjor te shkolles.

Qe nga largimi i ketije sherbimi prej shkollave tona, qe nga mbyllja e Entit Pedagogjik Republikan ne nivel te Kosoves, Enteve Rajonale Pedagogjike dhe qe nga mbyllja e Enteve Pedagogjike Komunale, ka filluar te bije pergjegjesia ne procesin e organizimit mesimor, ne nivelin e disciplines se nxenesve, ne vijueshmerine e rregullt te tyre neper oret mesimore, si nga nxenesit ashtu edhe nga arsimtaret, ka filluar te bije pergjegjesia ne te gjitha fushat qe u permenden më lartë.

Ka ra niveli i pergatitjeve te arsimtareve per oren e tyre mesimore, ka ra mirmbajtja e higjenes, mirembajtja e inventarit shkollor, i cili nuk ruhet e nuk sistemohet si duhet.
Kabinetet neper shkolla jane te boshatisura nga mjetet mesimore, numri i madh i nxenesve neper klase, cilesimi dhe notimi i tyre i ngjane me teper nje fushate pa kritere e pa kurrfar pergjegjesishe profesionale ne notim.

Bashkepunimi nxenes, arsimtar dhe prinde eshte zbehur fare, bashkpunimi professional shkolle familje po thuaja se eshte shuar tersisht, trajtimi i problemeve te ndryshme tek nxenesit nuk behet nga askush ne menyre profesionale.

Hospitimi neper ore mësimore me qellim qe tu ndihmohet mesimdhenesve dhe nxenesve e te keshillohen ata per nje nivel me te larte te organizimit edukativ- mesimor nuk behet fare, me nje fjale papergjegjesi totale ne secilin segment, qe nga qerdhet, institucionet parashkollore, shkollore e deri ne Univerzitet.

Kete mase ndeshkuese dhe devalvuese per shkollat tona e ndermori i pari pergjegjesi i arsimit nga ana e Unmikut, famkeqi Maks Daksner ne bashkpunim me perkthyesit e tyre shqipfoles, te cilet moren pozita kyqe ne udheheqjen arsimore, per ta vazhduar eksperimentimin devalvues e shkatrrues te Daksnerit ne sistemin edukativo-arsimor te Kosoves, edhe pse e kishim nje pervoje 100 vjeqare, mbushur plote munde e sakrifica nga dashamiret e arsimit tone.

Loja e ketij eksperimenti te quajtur Daksner-Unmik, ne bashkpunim me perkthyesit shqipfoles te cilet nuk dispononin as me aftesite elementare pedagogjike, psikologjike e profesionale per arsim, filloi nga pozicionet fyese, sikur ne, te ishim nje vende nga thellesite me te largta te Afrikes, edhe perkunder perpjekjeve tona e pervojes 100 vjeqare me plote vullnet e guxim per te mbajtur gjalle e te forte shkollen tone shqipe, para regjimit policor, ushtarak e gjakatar serb.

Daksneri me perkthyesit shqipfoles te cilet moren pozita kyqe ne arsim, ne emer te reformave per ta devalvuar sa me shume arsimin qe e kishim më pare, moren masa ekstreme qe ti largojne nga skena pergjegjese e arsimit ata te cilet kishin pervoje shume vjeqare dhe aftesi e pergatitje shkencore profesionale, pedagogjike e psikologjike, per tu marr me problemet e arsimit, reformen dhe ndryshimet sipas mundesive dhe kushteve qe i posedonte vendi dhe shkolla.

Ky largim behej, per të manipuluar me lehte me perkthyesit e pa afte shqipfoles te daksnerit per reforma e ndryshime.
Edhe sote e kesaj dite gjenden gjurmet mosperfillese neper dokumentat e Unmikut, te cilet e trajtonin arsimin tone kombtar si pjese e pandashme e sistemit edukativo-arsimor serb.

Kjo eshte fyerja dhe shkatrrimi më i madhe qe ia kane bere edukimit dhe arsimit tone kombtar Daksneri, Unmiku ne bashkpunim me perkthyesit e tyre shqipfoles.

Kete devalvim dhe kete fyerje ndaj edukimit dhe arsimit tone e futen ne skene Maks Daksner dhe Unmiku, ne bashkepunim me perkthyesit e tyre shqipfoles, mos te them perkthysit qyqare, duke ndermarre nje fushate te eger kunder institucioneve tona legjitime qe merreshin ne menyre sistematike me hulumtime e studime te ndryshme rreth edukimit e arsimit tone kombtare, duke filluar ne radhe te pare eliminimin nga skena edukative-arsimore Entin Pedagogjik Republikan te Kosoves, i cili merrej ne menyre shkencore me problemet e ndryshme qe dilnin nga fusha e edukimit dhe arsimit ne nivel te vendit.

Per te vazhduar e keqeja edhe metej, i rrenuan edhe Entet pedagogjike Rajonale e Komunale dhe ne fund edhe sherbimin pedagogjik neper shkolla i cili funksiononte ne menyre te mrekullueshme, duke i trajtuar problemet edukativo-arsimor dhe problemet e ndryshme qe dilnin ne nivel vendi e ne nivel shkolle dhe ne fund i lane pa pune pedagoget e psikologet e shkollave, me qellime te caktuara qe ti humbin dhe ti shkatrrojne gjurmet 100 vjeqare te edukimit dhe arsimit tone kombetar.

Sot shkollat tona me shume po ngecin se sa po ecin perpara, disiplina, rendi, rregulli dhe pergjegjesia ne pune e ne mesim, gjithnje e me shume po bije, se sa po perparon.

Interesimi i nxenesve per mesim e dije ka ra dukshem, disiplina ne mesim eshte luhatur tej mase, sepse ka ra edhe cilesia e mesimdhenjes, ka ra raporti i shendosh mes nxenesit e mesimdhenesit, porritet ikja e nxenesve prej oreve te mesimit dhe eshte bere dukuri shqetesuese.

Te notuarit eshte larguar nga kriteret profesionale e shkencore, regjistrimi i nxenesve dhe kalueshmeria eshte bere me shume familjarizem e komercializem, se sa regjistrim e kalueshmeri ne baze te kritereve dhe aftesive qe i posedojne nxenesit e studentet.

Problemet ne meset shkollore jane bere alarmante e shume shqetesuese, ku po lulezon gjithnje e me shume qerimi fizik i hesapeve, deri ne therje e vrasje mes nxenesve duke ia marr jeten njeri tjetrit.

Neper shkollat tona, ne vende qe te sherbej stafi profesional pedagogjik e psikologjik i pedagogut dhe psikologut shkollor, po sherben stafi i sigurimit civil ne bashkupnim me sigurimin e rregullt policor, te cilet e kane marr situaten ne duar te veta, qe permes forces dhe kercnimit ti parandalojne ekceset e ndrysheme, e jo permes bindjes e keshillimit.

Ky staf me lejen e ministrise dhe komunave, shkollat tona i ka shendrruar ne punkte te sigurimit civil e policor te cilet nuk po tregojne kurrfar rezultate, por perkundrazi po e acarojne situaten edhe me shume, duke shkaktuar revolte e zemrim tek mesimdhenesit e tek nxenesit ne pergjithesi.

Keto jane “reformat” ne sistemin e arsimit dhe edukimit tone ne Kosove, qe e kane fillimin nga koha e Daksnerit dhe Unmikut ne bashkepunim me perkthyesit e tyre shqipfols-qyqare, te cilet me shume kane shkaterruar se sa kane bere reforma ne dobi te edukimit dhe arsimit tone.

Eshte koha e fundit ti bashkohemi masivisht kerkeses qe sa me pare te rikthehet sherbimi pedagogjik e psikologjik neper shkollat tona, qe nga qerdhet, institucionet parashkollore, shkollore e deri tek Univerzitetet ne pergjithesi, per tia kthyer autoritetin e ketyre institucioneve ne permasa shkencore pedagogjike e psikologjike te edukimit dhe arsimit bashkohor e kombetar.

Te rikthehet Enti Pedagogjik Republikan qe ishte ne nivel te Kosoves, te rikthehen Entet Pedagogjike Rajonale dhe ato komunale, per tua dhene shansen profesionisteve te arsimit dhe edukimit, te merren seriozisht e profesionalisht me hulumtimin dhe studimin e problemeve te shumta qe dalin nga fusha edukativo-mesimore ne te gjitha nivelet ne vendin tone dhe te lirohen keto ente nga stafi punues i militanteve partiak te cilet e kane shkatrruar tersisht arsimin dhe edukimin tone.

Per ndryshe, çdo gje ka dale prej kontrollit te sanimit dhe zgjidhjes se problemeve ne menyre profesionale, sepse kete qellim e kishte Daksneri, Unmiku dhe perkthyesit e tyre shqipfoles, militant- partiak e injorant te arsimit tone kombtar. I juaj, mësuesi Isë

Cilesimi e notimi i nxenesve dhe studenteve nen ndikimin e simpatise, antipatise dhe ryshfetit i shkaterron vlerat e cilesimit

10 Shkurt 2016

Cilesimi sa më real e objektiv i nxenesve dhe studenteve, pasqyron nivelin, edukativ, arsimor, emocional, human, moral, nivelin e ngritjes se aftesive, shkathtesive e shprehive qe i ka arrite nxenesi e studenti.

Per ta bere sa me real e sa me objektive kete pasqyrim te procesit rrethe cilesimit e notimit te nxenesve e studenteve, mesimdhenesi duhet liruar nga ndikimi i simpatise, antipatis dhe nga ndikimi i faktoreve tjere korruptues, te cilet e devalvojn dhe e tjetersojne tersisht pasqyrimin real te cilesimit e notimit.

Simpatia, antipatia dhe faktoret tjere korruptiv, dita dites po ia zene vendin cilesimit dhe notimit real e profesional, neper shkolla, kolegje dhe univerzitetet tona.

Ne cilat raste mund te shfaqen keto dukuri devijante, te cilat po e devalvojne tersisht etiken, karakterin dhe personalitetin e mesimdhenesit, nxenesit dhe studentit, po e devalvojne driten e diturise, edukates, arsimit, mesimit dhe leximit ne pergjithesi?

Dukurite devijante e devalvuse paraqiten tek mesimedhenesi, ne ato momente kur ka te beje me cilesimin e notimin e atyre nxenesve e studenteve qe jane bije te politikaneve, qe jane bije te biznismeneve, te familjareve e farefisit te atij qe noton, qe jane bije te shokeve e miqeve te tije e raste tjera, ku ka mundesi te volitshme te lajmerohen keto dukuri qoroditese , ne procesin e cilesimit dhe notimit te nxenesve dhe studentyeve tane.

Sa më large te jete mesimdhenesi nga ndikimi i faktoreve devalvues, aq me objektiv e real do behet procesi i cilesimit dhe notimit te nxenesve e studenteve dhe aq më shume do favorizohen vlerat madhore te drites se diturise, edukates, arsimit, mesimit dhe leximit ne pergjithesi.

Mesimdhenesit qe lirohen nga ndikimi devalvues i faktoreve, do tua dhene maksimalisht hakun secilit nxenes e student sipas merites e vleres se tyre qe e posedojne ne fushen intelektuale, morale, sociale, humane, kombtare dhe ne fushen e ngritjes se shprehive e shkathtesi te ndryshme te tyre. I juaj, mesuesi Isë

Ka ardhe koha ti kthehemi vetevetes, ta njohim se kush jemi dhe ta ndryshojme e ta mbrojme menqurisht e kombtarisht

Thirrja psikologjike ti kthehemi vetevetes, ne parim eshte thirrje mjafte e qelluar, nese kuptohet drejte, nese nuk deformohet me qellime te caktuara dhe nese nuk keqeinterpretohet.

Sa e kuptojme, si e kuptojme dhe a kemi vullnet te mire ta kuptojme kete thirrje pa e deformuar parimin e saje universal e njerezor, eshte nje qeshtje tjeter e cila duhet te diskutohet dhe analizohet me gjersisht.

Ti kthehemi vetevetes, do te thote qe te nisemi nga vetevetja per ta pare realitetin e botes tone shpirtnore, intelektuale, edukative, emocionale, morale, humane, sociale e shendetesor, qe te marrim masa per ndryshim, si te ndryshojme, çka te ndryshojme nga vetevetja dhe pse?

Pastaj ti perceptojme te njejtat dukuri te realitetit edhe te botes njerzore me te cilin rrethohemi, se ne cilin nivel i posedon ato dukuri ajo.

Realiteti i botes se brendeshme personale dhe realiteti i botes se jashtme njerezore, jane te lidhur ngusht mes veti dhe jane produkt i te mirave dhe te kqijave te perbashkta. Kur e them kete, po mendoi per virtytet dhe veset personale e shoqerore qe i posedojme.

Eshte thene sa e sa here nga mendimtaret e filozofise, sociologjise, pedagogjise dhe psikologjise, se individi, familja, shoqeria dhe kombi jane qeliza specifike qe e perbejne nje trup te perbashket, i cili nuk ka mundesi te egzistoi pa keto pjese dhe keto pjese te gezistojne si te ndara veqe e veqe.

Cdo perpjekje per ti trajtuar si te ndara keto pjese dhe te izoluara nga njera tjetra, jane perpjekje jo profesionale dhe te kota, sepse individi, familja, shoqeria dhe kombi jane produkt i njeri tjetrit edhe pse kane disa dallime mes veti.

Individi, familja, shoqeria dhe kombi e paguajne tagren e te keqes se njeri tjetrit dhe i vjelin frytet e rezultateve mes veti, qofshin ato rezultate te mira apo jo.

Te nisesh nga vetevetja do te thote te marrish pergjegjesin e, rrugtimin e duhur dhe hapat e pare e te sigurt, qe te qojne drejte rrugtimit kah familja, shoqeria dhe kombi.

Pa kete rrugtim nuk ka ecje te mbare, nuk ka zhvillim personal, familjar, shoqeror dhe kombetar, te cilat se bashku e mundesojne nje sukses me te pergjithshem dhe me te gjithanshem per te gjithe.

Per ndryshe sukseset e izoluara personale e grupore, jane suksese te rrejshme dhe jo njerezore, jane suksese mashtruese e jo te begatshme apo jane suksese afatshkurta e te zbehta.

Shekspiri e shkrimtare dhe poete tjere, Zhan Poll Sartri dhe filozof, sociolog, pedagog dhe psikolog tjere te rangut botnore, kane mbete per gjithmone ne histori dhe i kane lene gjurmet e veta permes analizave te shumta dhe veshtrimit kritik qe ua kane bere problemeve te ndryshme dhe nivelit te dukurive pozitive e negative individuale, familjare, shoqerore dhe kombetare.

Keta burra te menqur e te dijshem, ne kete menyre iu kane kethyer vetevetes dhe jane bere dige e madhe ne ballafaqim te pameshirshem, duke luftuar deformimet e ndryshme qe nga vetevetja, familja, shoqeria dhe kombi.

Fale kontributit te tyre kolosal, ka mbete dicka njerezore tek ata qe vertete jane bere nxenes te pikepamjeve te tyre analitiko-kritikuese, mbi problemet e ndryshme individuale, familjare, shoqerore e kombtare, duke bere perpjekje ti qojne edhe nje hap me tutje, kontributet kolosale te tyre.

Pikepamjet e ketyre koloseve kane qene nje ballafaqim i fuqishem dhe kundershtim i rrepte, duke luftuar pameshirshem padrejtesine, keqeperdorimet, korrupcionin, amoralitetin, narkomanin e dukuri tjera devijante mbi bazen personale, familjare, shoqerore, kombetare dhe shtetnore.

Të kethehesh nga vetevetja dhe te izolohesh duke heshtur para ketyre situatave divijante, do te thote ta luash lojen e djallit, nene petkat e nje humanisti.

Per qudi, ne kete kohe, u ka ardhe shansa te shesin mende ata qe nuk kane per veti, te ndajne drejtesi ata qe jane te padrejte, te shesin patriotizem frikacaket, plaqkitesit e vrastaret, te filozofojne demagoget, te udheheqin me politiken ata qe nuk kane dituri per politike.

Te udheheqin me mjetet e informacionit si gazetar e analist, sherbetore te politikes, e shume e shume shansa, qe iu kane ofruar atyre qe nuk i meritojne ato.

Jam i bindur qe kjo shoqeri mes te ciles jetojme, ka njerez me te formuar, me human e me te pergaditur, qe ti mbulojne fushat te cilat u permenden me larte.

Vertete çdo gjo po grabitet padretesisht nga disa qe u ka ardhe shansa te manipulojne me pozitat e tyre, te cilat nuk i meritojne, sepse po e grabitin dhe po e keqperdorin pasurine e institucioneve tona shtetnore dhe natyrore. Po i keqperdorin vendet e punes duke I mbuluar ato me militant partiak, pa pergatitje te duhur profesionale, perpos pergatitjes qe e kane te sherbejn per nenen parti dhe per interesat e veta personale e grupore.

Pasi i zura ne goje shume mendimtare te botes nuk po i le pa i permende edhe dy filozof te lashte, Buden e indianeve dhe Konfuqien e kinezeve, mendimet e te cileve edhe sote e kesaj dite po i perballojne kohes.

Buda theks te veqant u ka dhene mendimeve per problemet devijante te njerezimit, i cili thonte:“ Se pari ne parim jeta njerezore eshte e paknaqeshme e pa fat; se dyti, shkaku per kete pakenaqesi eshte egoizmi njerezor dhe pangopesia; se treti, egoizmi dhe pangopesia e cdo njeriu merr fund kur gjitha deshirat dhe synimet e tije zhduken; se katerti menyra me e mire per tu larguar nga egoizmi dhe pangopesia eshte rruga e oktopodit(tetekembeshit): vezhgime te drejta, mendime te drejta, fjale te drejta, veprimtari te drejta, ushqim i rregullt, perpjekje te drejta, shqetesim i rregullt dhe enderrime te drejta“.

Ndersa Konfuqie filozof i lashte kinez kishte kete mendim te arte:“ Besnikeri, dashuri dhe merak shpirtnor per te afermit. Ate qe nuk deshiron te ta bejne tjeret, mos ua bene ti atyre“.

Nje gje duhet ta kemi te kjarte te gjithe, se njeriu linde njeri nga prinderit e tije njerez. Njeriu nuk e linde qenin, ujkun derrin e tjere. Edhe keto kafshe qe i ceka nuk lindin njerez, por sojin e tyre.

Baza trashiguese e ka fjalen e vete kryesore se bashku me rrethin njerezor. Njera pa tjetren nuk funksionojne dhe mbesin te zbrazta e te pakuptimta.

Nese i kthemi vetevetes, nuk eshte mire, as e drejte, as njerzore te behemi ciceron te oborreve mbreterore, pallateve shtetnore dhe ciceron i anarhive partiake, per interesat te ulta personale dhe per egoizmin tone te pangopur.

Assesi nuk eshte mire, nuk eshte as e drejte e as njerzore te heshtim si te vdekur para keqeperdorimeve, korrupcionit e deformimeve tjera individuale, familjare, shoqerore dhe kombetare, sepse demet jane te perbashkta, qe do te kuptohen heret ose vone, nese nuk i kemi kuptuar deri më tani.
I juaj, mësuesi Isë

Menyra e mendimeve, bindjeve, deshirave dhe lutjeve tona drejtuar nderdijes, shkaktojne mrekulli apo shemti tek ne

Isa Thaçi
 7 Shkurt 2018

Menyra e te menduarit, bindjeve, deshirave dhe lutjeve drejtuar nderdijes sone, mundesone realizimin e vlerave univerzale njerezore apo antivlerave, mundesone besimin apo mosbesimin per jete te begatshme, te lumtur e te dinitetshme.

Mendimet, bindjet, deshirat dhe lutjet si procese psikike drejtuar nderdijes, nese nuk i kane per baze vlerat dhe virtytet njerezore, nuk jane te vlefshme, nuk jane racionale e as produktive, por jane iluzore, regresive, aspak te dobishme, qe nuk u dihet fundi i pasojave te tyre.

Vetedija per permbajtjene e proceseve psikike te te menduarit, te bindjeve, deshirave dhe lutjeve tona, ka per synim ti ofrohet sa me shume njohjes se realitetit natyror, shoqeror, shpirtrore, e kombetar. Kurse nderdija eshte vendi ku mbillen, rriten, zhvillohen dhe kultivohen keto procese psikike dhe behen realitet i jetes sone, sipas besimit dhe perdorimit praktik te tyre gjate jetes.

Vetedija eshte nje akcion veprues, kurse nderdija eshte nje reagim pohues e realizues i akcioneve te vetedijes sone. Çdo permbajtje e mendimeve, bindjeve, deshirave dhe lutjeve tona, negative apo pozitive qofshin ato, derguar nderdijes sone permes vetedijes, jane te pranueshme per nderdijen, e te pa rrefuzueshme dhe komanda qe duhet te behen realitet, ku frytet e ketij realiteti, do ti korrim gjate jetes.

Nese mendimet, bindjet, deshirat dhe lutjet drejtuar nderdijes sone, i kane per baze vlerat njerezore e jo antivlerat, ato do t`i krijonin mrekullite e jetes per individin, familjen, shoqerine dhe per kombin ne pergjithesi. Ne te kunderten, do te na sjellin probleme, kokeqarje, ngaterresa, urrejtje, fanatizem, xhelozi, tradhti, amoralitet, korrupcion, vuajtje, roberi dhe çka eshte tjeter më zi.

Permbajtja e mire apo jo e mendimeve e bindjeve, deshirave dhe lutjeve tona drejtuar nderdijes, varet kryesisht nga niveli i formimit te vetedijes dhe persosjes se karakterit dhe personalitetit tone, qe e posedojme.

Secili prej neve kemi nevoje te bejme ndryshime progresive e sistematike, qe t`i eliminojme, apo se paku ti zvoglojme veset tona personale, mundesisht duke i zavendesuar me virtyte e vlera njerezore.

Nese e dojme te verteten, veteveten, familjen, shoqerine dhe kombin, duhet te kemi kujdese te shtuar se me cilat permbajtje i prodhojme mendimet, bindjet, deshirat dhe lutjet tona, drejtuar nderdijes, qe ato te jene sa më te drejta, sa me njerzore, fisnike, humane, morale, kombtare, te begatshme e te virtytshme per jete te lumtur e te dinjitetshme, personale, familjare, shoqerore e kombetare. I juaj, mësuesi Isë

Kosova eshte e mbingarkuar me “veteran” te luftes ma shume se sa kishim luftetar

Isa Thaçi
3 Shkurt 2018

Ruje o Zot kombin shqiptar nga veteranet e rrejshem te luftes, te cilet nuk kane luftuar por deshirojne ta zhvatin buxhetin e Kosoves pa kurrfar merite, ne dem te veteraneve te vertete qe kane luftuar!

STATUSIN e “Veteranit” mund ta merr nje luftetar i vjeter me pervoje te madhe ne lufte, mund ta merr nje atdhetar i vjeter qe ka marr pjese ne shume luftime e beteja kunder armikut.

Veteran eshte ai njeri qe ka punuar per shume kohe ne nje fushe te caktuar te veprimtarise shoqerore, si: veteran i shkences, veteran i arsimit, veteran i minieres , veteran i nje ndermarrje punuse etj.

STATUSI “Veteran” ne diten e sotit e ka humbur kuptimin dhe ia kane nderruar destinacionin sipas ajameve te atyre qe i kane mundesite te manipulojne me kete statuse, per qeshtje kurruptive, familjare e farefisnore e per interesa te klaneve e grupeve te ndryshme, duke ia humbur tersishte vleren shoqerore e kombetare qe e posedon ky status.

Maces e kuces, shotes e shotanit, knusit e pules dhe xhares e xhures ua kane dhene statusin e veteranit. E paqin faqen e zeze ata qe kane notuar neper keto ujra shume te ndotura e te pista!

STATUSIN e “Deshmorit” mund ta merr vetem ai person qe vritet ne lufte per liri, per drejtesi shoqerore e kombetare.

STATUSIN e “Heroit” mund ta merr vetem ai qe e ka kryer nje veper te larte trimerie apo shume sosh ne lufte, ai qe eshte shquar per trimeri e guxim te larte ne raport me pushtusit dhe tradhtaret e vendit, ai qe e ka dhene jeten duke kryer vepra trimerie e guximi, ai qe i ka mishruar vetite dhe tiparet pozitive më kryesore te nje epoke dhe ai qe behet shembull frymezimi per tjeret.

Ata qe kane shpirte e ndergjegje te paster, qe kane karakter, temperament e personalitet te formuar e te shendoshe njeriu, qe kane ndjenja e emocione njerzore, qe nuk kane qene luftetar, pos qe e kane pare pushken permes telivizorit, qe nuk kane marr plage ne trup, qe nuk iu ka masakruar familja, vrar ndoj antar i saj dhe plagos, ata qe nuk kane deshire te vdesin si shfrytezues te turpshem e tradhtar te kombit dhe lirise qe eshte fituar me gjak dhe ata qe kane moral e eduate kombtare, nuk e kishin pranuar e as qe e pranojne dhe nuk e kishin shit e as qe e shesin per asnje qmim, statusin e turpit ne emer te statusit te veteraneve te luftes, siq e kane bere bukur nje shumice e shqiptareve, qe njihen ne mesin e tyre edhe si bashkpuntor te UDB-e! I juaj, mësuesi Isë

Konkurence e pa paster e kolegjeve private ne raport me universitetet publike shtenore

4 Shkurt 2016

Po behet nje konkurence e pa paster mes kolegjeve private ne raport me universitetet publike shtetnore, permes kuantitetit e jo permes kualitetit te edukimit, arsimit dhe pergatitjes profesionale te studenteve tane, sipas nevojave te tregut ne vend.

Kolegjet ne fjale po themelohen ne trojet shqiptare sikur kepurdhat pas shiut, pa iu nenshtruar kontrollit profesional pedagogjik te tyre, te licencuara e te pa lincencuara planprogramet e tyre, kushtet qe i ofrojne per mesim dhe niveli profesional e pedagogjik i pergatitjes se kuadrit mesimor!

Licencimi i tyre më shume behet ne forme te shitblerjes se mallrave ne treg, se sa nenshtrimit profesional e ligjor te rregullave shkencore pedagogjike te licencimit.

Kjo menyre e perhapjes se kolegjeve ka marr permasa shqetesuese, thua se kombi shqiptar ka me miljona banore, me miljona kilometra katror siperfaqe te tokave, fushave, maleve dhe liqejve e lumejeve per ti mbuluar e zoteruar permes punesimit te kuadrit perkates profesional kaq te madh i cili po prodhohet pa kontroll e pa planifikim.

Thua se populli shqiptar e ka nje ekonomi shume te zhvilluar, te persosur dhe konkurente ne rajon e më gjere, thua se e ka nje treg gjigant pune qe e apsorbon kuadrin i cili po prodhohet neper keto kolegje private e neper universitete publike shtenore.

Runa o Zot prej ketij mentaliteti te ultë e konkurues, i cili po mbeshtetet kryekeput ne sasi e jo ne cilesi, po mbeshtetet ne interesa te ulta personale e jo ne interes te edukimit e arsimit te studenteve dhe ne interes te shkences, kultures e ne interes te kombit tone! I juaj, mësuesi Isë

Kompetentet e asrsimit ne nivel Ministror dhe Komunal i ka perfshire korrupcioni dhe ua ka bllokuar funksionimin e ndergjegjes per pergjegjesite qe i kane ndaj arsimit tone kombtar

Isa Thaçi– 1 Shkurt 2019

Te korruptuarit e arsimit qe jane pergjegjes per sigurimin e teksteve, literatures, planprogrameve dhe mjeteve mesimore dhe per cilesine e tyre, aspak nuk u shkone mendja ta trazojne shpirtin e ta lodhin koken, qe ato te jene ne funksion te perbashket e tu pershtaten kritereve pedagogjike, psikologjike, didaktike, metodike e metodologjike dhe tu pershtaten kerkesave te nxenesve e studenteve sipas nivelit e shkalles se shkollimit neper institucionet tona edukativo-mesimore.

Te korruptuarit e arsimit nga larte poshte nuk e trazojne ndergjegjen aspak, qe tua imponojne zyrtarisht e ligjesisht hartuseve e perpiluseve te teksteve, literatures ndihmese shkollore, planprogrameve e mjeteve mesimore, qe ti formesojne dhe moderojne ato, enkas perpjekjeve qe po behen per tu reformuar arsimi jone kombetar dhe te perputhen si duhet mes veti, per nje funksionim e qellim te perbashket reformues.

Te korruptuarit ne fjale, jo vetem qe se trazojne ndergjegjen per kete qeshtje, por perkundrazi ne bashkpunim me ta, edhe metej korruptohen, duke i shiquar secili leverdite e veta e jo cilesine e teksteve, literatures ndihmese, planprogrameve e mjeteve mesimore, per te cilat behen shpenzime te medha dhe shperlarje parash.

Qe te shkoi e zeza edhe më thelle, ne te njejten menyre te papergjegjeshme, te korruptuarit sillene edhe me trajnimin e mesimdhenesve duke i angazhuar militantet e vete partiak qe u sherbejne atyre besnikrisht per shperlarje te medha parash, edhe pse militantet nuk posedojne aspak shkollim e pergatitje profesionale per njohjen shkencore te problemeve te ndryshme ne fushen e edukimit dhe arsimit, po ashtu edhe ne fushen e trajnimeve te duhur e efektiv te mesimdhenesve.

Te korruptuarit ne fjale u kane shpalle lufte vendeve te punese se pedagogeve e psikologeve shkollor dhe sherbimit te tyre pedagogjiko-psikologjike, profesionalisht te pergatitur e pergjegjes profesional brenda shkolleve, per ti trajnuar mesimdhenesit dhe jetsuar qellimet e reformimit ne praktiken e jetes shkollore, pa patur nevoje te behen shpenzime te medha apo shperlarje parash per interesa te klaneve te ndryshme e per meditje te majme te trajnereve, ne dem te cilesise se trajnimeve e ne dem te punsimit te pedagogeve e psikologeve shkollor, edhe pse Univerziteti yne public e shtetnor po pergatit kuader pedagogjik e psikologjik per çdo vite, permes departamentit te pedagogjise e psikologjise.

Per kete anarhi, dhe per kete shkelje me dy kembet mbi ligjin e punesimit, mbi statusin dhe te drejtat ligjore qe u takojne sipas pershkrimit ligjor te natyres se vendit te punes e profesionit te pedagogut e psikologut shkollor per te cilin shkollohen e pergatiten ata, per qudi nuk kujdeset askush. I juaj, mësuesi Isë

Ka filluar trajnimi i drejtoreve per shkollat e shekullit 21 ne regjionin e Prizerenit udhehequr nga militantet partiak qe i sherbejne politikes se pushtetit “PRONTO”

Isa Thaçi
Ne vertete kemi hyre ne shekullin 21 por me mentalitet, kulture dhe me edukim intelektual, emocional, social, human, moral, estetik, punues, profesional, teknologjik e kombtar, kam frike se jemi diku rreth shekullit 19, mos edhe më prapa.

Hapsira e lokalit neper shkollat tonas dhe numri i nxenesve nuk perputhen as per se afermi me standartet e shkolles se shekullit 21. Numri i nxenesve neper klase shkone deri mbi 50 nxenes, ku as shanse minimale nuk ka te organizohet mesimi i preferuar ne grupe.

Shkollave tona u mungojne me te madhe kabinetet e mjaftushme sipas lendeve mesimore dhe u mungojne mjetet mesimore, ku ne vend te tyre perdoret klasa e jo kabineti, perdoret shkumsi, tabela teksti i lendes mesimore dhe menyra e imponuar e ligjirimit frontal nga ana e mesimdhenesit dhe degjimit frontal pasiv nga ana e nxenesve.

Planprogramet apo korikulat e ashtuquajtura te Kosoves, tekstet, literature ndihmese shkollor dhe doracaket metodik- udhezues perpos qe mungojne dukshem, por edhe niveli i pergatitjes se tyre nuk premton as per se afermi per standartet e shkolles se shekullit 21, me munges te parimeve shkencore qe i kerkon pedagogjia, psikologjia, didaktika, metodika dhe metodologjia gjate pergatitjes, hartimit e perpilimit te tyre, te mos them se jemi shume mbrapa ketij shekulli.

Ndriqimi, mirembajtja e pastertise, ngrohja e lokalit shkollor qe eshte faktore dominante per ploltesimin e kushteve te domosdoshme te organizimit te sukseshem ne procesin e mesimdhenjes dhe mesimnxenjes, nuk premtojne nivelin e standartit te shkollave te shekullit 21, te mos them se jemi shume mbrapa ketij shekulli.

Menyra e bashkupunimit te drejtoreve, arsimtareve, keshillit te shkolles, keshillit te prinderve dhe keshillit te nxenesve mes tyre eshte e ndrydhur dhe e shkatrruar nga primitivizmi dhe anarhija, qe nuk ka te bej as per se afermi me standartet e bashkpunimit te shkolles se shekullit 21, por jemi shume, shume mbrapa!

Menyra e zgjidhjes se problemeve te nxenesve qe u dalin ne procesin mesimor, qe u dalin ne mardhanjet mes shokeve e shoqeve, mes asrimtareve, antareve te familjes dhe gjendjes se ulte ekonomike e shendetesor eshte perbuzese, perqmuse, mosperfillese e injoruse, qe nuk ka te bej as per se afermi me standartet e shkolles se shekullit 21, te mos them se jemi shume mbrapa.

Menyra e bashkpunimit te arsimtareve mes veti dhe mes nxenesve, eshte më shume burokratike, mosperfillese dhe injoruse se sa menyre bashkohore qe duhet ti plotesoi standartet e bashkpunimit te shkolles se shekullit 21.

Menyra e bashkpunimit shkolle familje eshte e nivelit më te ulte professional, qe i ngjane nje bashkpunimi i cili impunon qendrimin: “ bene çka te them une e mos bene çka bej une, ne vend qe te bashkpunohet ne menyre te ndersjell me respekt te barabart qe te ndihmohen dhe te marrin informacion te duhur per gjendjen e femijes se tyre ne shkolle dhe te yudhezohen se si duhet te punojne me femijet e tyre ne shtepi. Ne vend qe te marrin informacion te sakt nga prinderit per gjendjen ekonomik, shendetesore dhe per raportet familjare e bashkshortore, qe te kene nje qasje më te pwerkushuar e më profesionale perf ti zgjidhe problmet e nxenesit qe I dalin nga gjendja e familjes se tij.

Gjendja dhe niveli i pergatitjes se testeve per cilesimin e notimin e nxeneseve, menyra se si pyten e cilesohen dhe notohen nxenesit tane, më shume dominon menyra anarhike, e rastesishme, menyra e korruptuar, sipas aferise familjare, farefisnore, kolegiale, miqesore dhe sipas menyres se mitos, qe po shkilet me dy kembet mbi parimet pedagogjike, psikologjike, didaktike, metodike dhe metodologjike te te notuarit, testuarit dhe cilesuarit.

Ky nivel i veprimit nuk ka te bej me shkollat e shekullit 21, por ka te bej me nivelin e ulte te kultures profesionale, pedagogjike, psikologjike, didaktike, metodike dhe metodologjike te mesimdhenesve, menagjereve te shkollave, drejtoreve te DKA-ve, politikberseve te arsimit ne nivel Ministror, qe i ka kapluar korrupcioni, pa te cilen kulture e genjejme veten, na genjejne edhe demagoget e militantet e qeverise pronto se po e zhvillojme shkollen, edukimin dhe arsimin tone sipas standardeve te shekullit 21, qe po jetesohet neper shkollat e botes se ketij shekulli. I juaj, mësuesi Is

Nuk eshte e drejte tu kerkohet më shume as më pak gjate vlersimit e notimit te nxeneseve e studenteve se sa u eshte ofruar atyre ne procesin e mesimdhenjes dhe mesimnxenjes

Isa Thaçi
 28 Janar 2018

Kerkesat ndaj nxenesve e studenteve zakonisht vijne nga larte poshte, ne vend qe te ndodhe e kunderta, te behen kerkesa edhe nga poshte larte prej nxenesve e studenteve.

Ne kete hierarki kerkesash, viktime po bije gjithmone nxenesi e studenti, jo mesimdhenesi, menagjusi i shkolles, menagjusi i Drejtorise Komunale te Arsimit dhe Ministri i Arsimit me stafin e tij punues ne nivel te Ministries, te cilet jane pergjegjes kryesor, per te mirat e te kqijat qe i ndodhin shkolles, mesimit, suksesit te nxenesve dhe studenteve ne mesim dhe disiplines se tyre.

T`i kerkosh nxenesit e studentit me shume apo ma pak se sa i ke ofruar kushte e mundesi per dituri, krijohet nje padrejtesi e madhe me kerkesat e mesimdhenesve gjate cilesimit dhe notimit te tyre. Kjo dukuri negative thuaja se eshte bere mode per realitetin e shkolles shqipe ne nivel kombetar.

Pak i ofrohen nxenesit e studentit kushte per mesim, pak punohet me ta, pak u ofrohet ndihme e udhezime profesionale atyre, pak bashkpunohet me ta. Pak, te mos them aspak u ofron kushte shkolla, klasa, kabineti dhe ambienti ku e bene punen mesimore nxenesi e studenti.

Pak, te mos them aspak e joshin nxenesin per mesimnxenje tekstet shkollore dhe literatura ndihmese, shumices prej te cilave u ka kaluar koha e perdorimit dhe jane te zhveshura tersisht nga paisjet udhezuse te teknologjise pedagogjike e psikologjike, se si duhet te mesohet ne menyre më efektive neper ato tekste.

Lehte eshte te kerkohet nga nxenesi e studenti, por veshtire eshte ti ofrojme atij, ate qe i duhet dhe ka nevoje per te.

Nxenesit e studentet cilesohen ne forme fushate, jo ne menyre sistematike, cilesohen nga ndikimi simpatik e antipatik i mesimdhenesit, nga ndikimi i aferive familjare, farefisnore, kolegiale dhe menyrave tjera jo parimore, duke i ndeshkuar me note negative apo duke i shperblyer me note pozitive, merite e pa merite, edhe kure mesimedhenesi nuk e ka kryer punen e tij si duhet dhe sa duhet ne procesin e rregullt mesimor.

Edhe pse pak apo aspak u ofrohet nxeneseve perkrahje e udhezime permes mesimit plotesues, per t`i avansuar ma tutje ata nxenes qe nuk e kane realizuar si e sa duhet planprogramin mesimor, edhe pse nuk u kane ofruar mesim shtues apo suplimentar atyre nxeneseve qe e kane realizuar me sukses planprogramin e rregullt mesimor.

Do te thot, ne te dyja rastet e notimit dhe cilesimit, pozitivisht apo negativisht, nuk e deshmojne veten mesimdhenesit qe kane edhe aqe te drejte, per ti ndeshkuar apo shperblyer nxenesit e tyre me nota pozitive e negative, rrethe menyres se kerkesave qe ua bejne atyre gjate notimit e cilesimit.

Pak ose aspak, arsyetohet shperblimi i nxenesit me note pozitive gjate kerkesave per cilesim e notim, nese nxenesve qe kane perparuar shume ne realizimin e planprogramit te rregullt nuk u eshte ofruar gjate vitit edhe mesim suplimentar apo shtues, sipas progresit qe e kane treguar nxenesit ne mesim gjate vitit.

Pak ose aspak, arsyetohet ndeshkimi i nxenesit me note negative gjate kerkesave qe ua bejne mesimdhenesit per cilesim e notim, nese nxenesve qe kane ngece prapa ne realizimin e planprogramit, nuk u eshte ofruar kurrfar ndihmese e keshille, permes mesimit plotesues, sqarues e perforcues.

Te dyja keto raste, nuk perfillen fare ne shkollen tone shqipe gjate cilesimit e notimit te nxenesve dhe dita dites po perhapet anarhi e madhe duke harruar fare kerkesat e parimeve perplote kritere pedagogjike e psikologjike dhe didaktike e metodike, te cilat duhet respektuar gjate notimit dhe cilesimit te nxenesve, qe te behet sa me objektiv e real ai cilesim e notim.

Nuk eshte e drejte morale, humane ligjore, pedagogjike e psikologjike, tu kerkohet me shume ose me pak gjate procesit te cilesimit e notimit, se sa u eshte ofruar nxenesve e studenteve gjate organizimit te procesit edukativ e mesimor. I juaj, mësuesi Isë

Kolegjet private po u konkurojne Univerziteteve Shtetnore ne devalvimin e edukimit dhe arsimit tone kombtar

25 Janar 2016

Edukates dhe arsimit tone kombtar i duhen dashamire qe kane deshire, vullnet, dashuri dhe qe kane pergatitje profesionale e kulture te mjaftushme pedagogjike, psikologjike, didaktike, metodike e metodologjike, qe te bejne pune efektive, te palodhshme e sistematike ne organizimin e procesit edukativ – mesimor me nxenesit e studentet tane.

I duhen njerze profesional qe marrin pergjegjesi serioze ta hulumtojne, eksperimentojne dhe te konstatojne ne menyre te argumentuar shkencore permbajtjet bashkohore ne fushen e edukimit dhe arsimit duke i menagjuar drejte e mire dhe transmetuar ne menyre profesionale dhe sipas parimeve shkencore te shkencave pedagogjike e psikologjike tek gjeneratat e reja te kombit tone, qe t`ia ruajn e t`ia persosin shejntrine e tije edukuese, qe e posedon per njerezimin e kesaje bote, e ne veqanti per ne shqiptaret, qe e kemi patur me kimet gjithmone dijen, edukaten dhe arsimin te cilin na e ndaluan pushtuesit tane mijavjeqar.

Edukates dhe arsimit tone kombtar nuk i duhen konkurent plaqkites te nxeneseve e studenteve, konkurente qe e rrenojne maksimalisht edukimin dhe arsimin tone kombtar, qe e rrenojne maksimalisht parimin e menyres se regjistrimit te nxenesve e studenteve neper shkolla private e neper kolegje. Qe e rrenojne menyren e cilesimit, testimit e notimit duke shkelur maksimalisht mbi parimet pedagogjike e psikologjike te cilesimit, testimit e notimit te nxenesve e studenteve tane.

Duke shkelur pameshirshem menyren e kalushmerise se drejte e parimore,e cila eshte materializuar e korruptuar skajshmerisht, duke ardhe ne shprehje “parimi” demagogjik i familjarizmit, farefisnise, kolegialitetit, mitos dhe mynyrave tjera te ulta e pa kujrrfar kriteresh.

Ruajna o Zot prej konkurences plaqkitese te kolegjeve e shkollave private, qe po themelohen ne trojet shqiptare sikur kepurdhat pas shiut, pa kurrfar kriteresh, duke u shitur dhe duke u blere licencimi i tyre nga matrapazet e MASHTIT dhe menagjusit e e kolegjeve dhe shkollave private .

Kjo perhapje e ketyre kolegjeve dhe shkollave private ka marr permasa marramendese, thua se kombi shqiptar ka me miljana banor, me miljana siperfaqe gjeografike te trojeve te veta, me nje ekonomi shume te zhvilluar e te persosur, me nje treg pune i cili kerkon qinda e mija te rinje e te reja per punesim, i cili nuk ka te ndalur me hapjen e vendeve te reja te punsimit, pa dallime partiake, farefisnore e pa dallime grupore!

Prisit e ketyre kolegjeve dhe shkollave private moton kryesore te tyre e kane bej propagande mashtruese sa te jete e mundur, per ta joshur sa me shume rinine tone ti frekuentojne kolegjet dhe shkollat e tyre, te cilat i “stolisin” rinine me grada te ndryshme, merite e pa merite, sa qele e meshel syte, pa kurrfar kriteri ne cilesim, pa kurffar kriteri ne ofrimin e permbajtjeve te ndryshme mesimore-edukative.

Keto kolegje po funkcionojne me licence e pa te, edhe pse nuk ka asnje kriter profesional pedagogjike e psikologjik per hapjen e tyre edhe kur marrin ate licence te korruptuar funde e krye, per kushtet qe duhet ofruar ato, per numrin marramendes te studenteve qe neser edhe pse plaqkitet gjepi i tyre nuk kane ku te punsohen, perpos te behen kamarier e sigurim i institucioneve te ndryshme private, per ta siguruar buken e gojes dhe ajo nuk eshte e siguruar per te gjithe.

Kush mund te me thote se gjendja eshte ne rregull neper keto kolegje, kur mesimdhenesit e tyre edhe pse i kane marr gradat qe ua bejne te mundeshme te ligjerojne neper ato kolegje, shume pak qe mos te them aspak, prej atyre mesimdheneseve i kane tekstet e tyre personale te ligjerimit, apo sepaku te jete emri i tyre ne publik permes ndoj vepre shkencore te botuar.

Lehte eshte te marrish grada dhe oficer te behesh , por shume veshtire eshte ta kryen me ndere detyren e shejte te mesimdhenesit.

Dhashte Zoti mend aty ku nuk ka, rreth e per qark ne trojet ku jetojne e veprojne shqiptaret, edhe ne diaspora! I juaj, mësuesi Isë

Tekstet tona parauniverzitare e univerzitare nuk i plotesojne si e sa duhet nevojat e nxenesve dhe studenteve tane

Isa Thaçi
 29 Janar 2016

Tekstet parauniverzitare e univerzitare, si mjete dhe burim themelor i njohurive per nxenesit dhe studentet tane ne nivel kombtar, nuk ofrojne sa e si duhet njohuri per kerkesat bashkohore qe i synon shkollimi yne kombtar.

Tekstet ne fjale nujk hartohen knaqshem e si duhet ne perputhje me planeprogramet ekzistuese por më shume sipas tekave te profitereve qe u ka ardhe shanca per profit

Tekstet tona parauniverzitare e univerzitare nuk perpilohen knaqshem e si duhet ne mbeshtetje te parimeve didaktiko- metodike e ne ato pedagogjike e psikologjike, pa te cilat parime, tekstet tona mbesin shume te varfura dhe te papershtatshme per nxenesit e studentetet tane neper nivele te ndryshme te shkollimit profesional e te pergjithshem dhe nuk i plotesojne sa e si duhet nevojat e tyre.

Tekstet per te cilat po flitet nuk nuk hartohet e perpilohen sa e si duhet ne mbeshtetje te aftesive e moshes se nxenesve dhe studenteve neper nivele te ndryshme te shkollimit e aftesimit te tyre, sipas parashikimit te shkencave pedagogjike e psikologjike per ta ruajt shendetin dhe motivimin e nxenesve dhe studenteve per mesim e studim sistematik.

Tekstet tona parauniverzitare e univerzitare nuk hartohen e perpilohen knaqshem e ne perputhje sipas menyres se shkollimit dhe ndarjes se tij ne nivele shkollash te ndryshme profesionale, te pergjithshme dhe artistike e kulturore qe ti plotesojne si e sa duhet kerkesat e nxenesve dhe studenteve qe percaktohen neper profile te ndryshme.

Tekstet tona ne fjale nuk jane te paisura si e sa duhet me teknologji pedagogjike e psikologjike sipas kerkesave te kohes, pa te cilen teknologji e humbin kuptimin e vete cilesor e permbajtesor.

Permbajtjet e njesive mesimore neper tekstet tona paraunivezitare e univerzitare jane vjetruar, nuk i bejne balle kerkesave te kohes dhe nuk i plotesojne sa e si duhet kerkesat e nxenesve dhe studenteve tane, qe tu mundesohet atyre pergatitje me mire per nje te ardhme me te dinjitetshme.

Nga kompetentet dhe politikbersit e arsimit tone keto kerkesa e parime rreth hartimit e perpilit te teksteve qe u permenden më larte, nuk merren ne konsiderate aspak nga ana e tyre, enkas perpjekjeve qe po behen, gjaja per ta reformuar arsimin tone kombetar permes korikulave mesimore e permes trajnimit te mesimdhenesve.

Sipas gjendjes momentale qe e posedojne tekstet dhe literatura jone parauniverzitare e univerzitare, si burime ku marrin njohuri, shkathtesi, shprehi e edukim nxenesit e studentet tane, gjendja momentale ne arsimin e edukimin tone kombtar po tregone se permbajtjet mesimore-edukative ne to, nuk i plotesojne kushtet e parametrave pedagogjik e psikologjik, nuk i pershtaten knaqshem e si duhet e sa duhet moshes, interesave dhe kapacitetit te nxenesve e studenteve tane. Nuk i pershtaten si e sa duhet rangut e nivelit te shkollimit, natyres dhe parapergatitjes per te ardhmen profesionale e kerkesave shkencore edukative dhe nuk i pergjigjen objektivisht kohes, aftesimit e pergatitjes se nxenesve e studenteve tane per nje jete me te mire, me te begatshme, më konkurente ne treg e më te dinjitetshme.

Tekstet tona shkollore po presin me padurim qasjen e hartimit dhe perpilimit te tyre nga njerez kompetent, pergjegjes, serioz dhe profesionalist te pergatitur rrethe kesaje fushe, e cila eshte shume delikate dhe kerkon nje perkujdese te shtuar, serioz e shkencor, mbeshtetur ne kerkesat bashkohore te shkencave pedagogjike e psikolgjike. I juaj, mësuesi Isë

A eshte real notimi e cilesimi i nxenesve dhe studenteve shqiptar neper shkolla e univerzitete tona

27 Janar 2019

Nese jo, kush eshte fajtori per kete qeshtje? A eshte pasqyre reale e aftesive, shprehive dhe shkathtesive intelektuale, morale, sociale, humane, estetike, kulturore, punuse, kombtare dhe shkathtesive tjera per jeten cilesimi, testimi e notimi i nxenesve dhe studenteve tane neper nivele te ndryshme te institucioneve tona edukative e arsimore? Nese jo, kush eshte fajtori per kete qeshtje?

Ka apo nuk ka percjellje profesionale pedagogjike e psikologjike organizimi i procesit mesimor- edukativ dhe notimi, cilesimi e testimi i nxenesve dhe studenteve tane? Nese jo, kush eshte fajtori per kete qeshtje? Po kush mundet me qene tjeter perpos byrokratizmi, korrupcioni dhe injoranca, qe i ka perfshire zyrtaret, pergjegjes te arsimit nga larte poshte duke nenkuptuar edhe neglizhencen e nje pjese te mesimdhenesve qe bijne viktime e byrokratizmit, korrupcionit dhe injorances duke hedhur te njejten valle me zyrtaret e larte arsimor?!

“Nuk ka ndonjë vlerësim real në notimin e nxënësve. Besoj në atë të sakt. Ndërsa vlerësim të përafërt me notën që merr nxënësi besoj se shumica e mësimëdhënësve e bën.
Është qështje me peshë dhe rëndësi të madhe të debatohet e të flitet për të. Ju keni bërë shumë mirë që e prekët këtë temë mësues Isa”, Bekim Kelmendi, mesues i gjuhes shqipe.

Nese ndikohemi prej familjarizmit, prej shokeve e miqesise, prej aferise farefisnore, prej perkatesive politike, prej korrupcionit, prej kendveshtrimit simpatik e antipatik, nese i lejojme nxenesit e studentet te kopjojne gjate testimit, nese u ndihmojme atyre ne pergjigjet ndaj pyetjeve, fajin dhe pergjegjesine e bartin ata mesimdhenes qe leshohen ne kete avanture, sepse ky veprim nuk ka te bej fare me cilesimin, notimin dhe testimin real te nxenesve e studenteve tane, dhe ajo pasqyre e notimit, vleresimit dhe testimit eshte pasqyre shume e rrejshme dhe jo objektive, qe i sjelle deme te medha nxenesve, studenteve dhe shoqerise sone kombtare ne pergjithesi.

Nese cilesimin, notimin e testimin e bejme nga qasjet tona te gabushme, per shkaqe te mangsive qe i posedojme dhe mos pergatitjes se duhur per nje cilesim , notim e testim sa më te drejte mbeshtetur ne parimet psikologjike, pedagogjike, didaktike e metodike te metodologjise bashkohore te notimit, nuk mund ti besojme ati vlersimi si vlersim real. Per kete mangesi fajet i bartin pergjegjesit e arsimit, inspektoret, sebashku me mesimdhenesit qe e kane injoruar kete qeshtje shume delikate dhe me rendesi te madhe.

Te gjithe jemi deshmitar te nivelit vlersues gjate testimit ne testin tone kombtar qe mbahet me klase te nenta dhe me maturantet e shkollave te mesme, sepse gati secilit mesimdhenes i ka ra te percjelle nje klase nxenesish gjate testimit dhe e kemi te kjarte se si shkone puna neper ato teste, ku mbi 50% e testeve plotesohen permes telefonave nga brenda e nga jashte, mos te flasimi me testimin e studenteve me nje numer te madh te tyre te grumbulluar me nje amfiteater apo vend tjeter, mesues Bekim.

“Unë e kisha fjalën tek vlerësimi i mësimëdhënësve të cilët nuk ndikohen nga familjarizmi, farefisnia apo edhe nga ana financiare dhe pozita e prindërve të nxënësve të tyre. Poashtu nuk isha i orientuar nga vlerësimi i jashtëm siç është testi kombëtar dhe manipulimi që i bëhet atij. Nëse duam të flasim realisht unë thash që vlerësim të sakt mbi njohuritë e një nxënësi është shumë e vështirë të arrihet. Ajo bëhet në baza të asaj se sa një nxënës është më i dalluar se tjertri dhe në bazë të këtyre matësve edhe mund të arrimë në një masë të kënaqshme. Se si arrinë mësimëdhënësi të bëj një vlerësim të tillë e dimë dhe e kuptojmë të gjithë. Natyrisht duke iu referuar matësve si testi i brendshëm dhe ai i jashtëm dhe mënyra didaktike e të pyeturit ,angazhimi në klasë ,parapërgatitje me shkrim , ese të ndryshme , analizë dhe komunikim gjatë orëve mësimore dhe jashtë tyre.
Nëse flasim për manipulimin e testit kombëtar. Të jesh i sigurtë mësues Isa se edhe pa i treguar askush ka shumë raste që nxënësit e kalojnë atë. Arsyeja është shumë e thjeshtë. Testi Kombëtar nuk është i bërë me nivelizim . Andaj edhe ka të ngjarë që të kalohet edhe pa i treguar askush. Pra për ta përmbyllur atë që e thash më larë me këtë që e thash tani po ju them se unë aspak nuk e mendova vlerësimin se si bëhet në shkallë vendi por si vlerësim në duart e një mësimëdhënësi të përkushtuar”, Bekim Kelmendi, mesues i gjuhes shqipe.

Mesimdhenes qe nuk ndikohen nga rastet ne fjale ka pak. Edhe pse nuk jeni i orientuar ne kete raste nga vlersimi i jashtem, ai vlersim ka ndikim te madh edhe ne vlersimin e brendshem, mesues Bekim, sepse niveli i ulte i hartimit te pyetjeve qe kerkojne pergjigje, imponon edhe pergjigje te nivelit te tille.

Per vlersimin e sakt dhe objektiv qe e keni pranuar se eshte i veshtire, keni te drejte dhe per ate e kam postuar shkrimin tim se kush eshte fajtori per mos vlersim te drejte e te sakt, duke aluduar ne fakultetet e edukimit qe pergatisin kuader te mesimdhenjes dhe a po bejne vertete pergatitje te mire e te mjaftushme te kertij kuadri, per punen e te cilleve mbajne pergjegjesi kompetetntet e inspektoriatit dhe ministrise se arsimit, se sa te perkushtuar jane qe organizimi i procesit mesimor edukativ neper ato institucione , ti plotesoi kriteret qe duhet pergatitur kuadri mesimdhenes.

Sa jane ne nivel dhe sa u pergjegjen kerkesave pedagogjike dhe psikologjike, didaktike e metodike, hartimi i atyreplanprogrameve e tekesteve univerzitare ku marrin njohuri perofesionale dhe kulture pedagogjike e psikologjike, didaktike e metodike, qe te pergatiten knaqshem sipas kerkesave e standardeve bashkohore , si mesimdhenes te ardhshem neper shkollat tona.

Pajtoi plotesisht me konstatimin tuaj mesues bekim se vertete ka nxenes qe i plotesojne testet me forcat e veta personale, edhe pse jane shume te rralle.
Por natyra e perpilimit te testeve, menyra e pyetjeve qe shtrohen ne ato teste, eshte apo nuk eshte produktive dhe qfare kerkon te kuptoi nga pergjigja e nxenesit ? Kerkon te kuptoi kapacitetin e inteligjences se nxenesit, nivelin e njohurive te arritura nga nxenesi, kerkon te kuptoi shkallen e zhvillimit te mendimit kritik tek nxenesi, kerkon vetem te riprodhoi mendimet e konstatimet ashtu si shtrohen ne tekstet dhe literaturen shkollor, apo kerkon nivelin e mendimit analitik te nxenesit, kerkon te kuptoi nga nxenesi aftesite , shprehite, shkathtesite dhe gjindeshmerin e tije ne situata te reja.
Kerkon nga nxenesi te kuptoi nuivelin e tyre edukativ, ne fushen edukates intelektuale, edukates morale, edukates estetike, edukates se punes dhe edukates teknologjike e kompjuterike, kerkon te kuptoi nga nxenesi pavarshmerine etij ne format e ndryshme te gjykimeve e komkludimit, kerkon nga nxenesi te kuptoi se per cilen fushe shkencore ka potencial te dalluar qe te orientohet me kohe ne ate fushe gjate jetes e shume detaje tjera psikologjike, logjike, pedagogjike, didaktike e metodike, qe i duhet nje testi te jashtem kombtar, rajonal, lokal dhe nje testi te brendshem ne shkolle, pa te cilat parime, nuk quhet test por testomani qe del nga duarte e atyre qe nuk kane potencial profesional e as kredite intelektual te hartojne nje test me standarde te kohes, qe bene nje pasqyre reale te tipareve te karakterit, te mperamentit e personalitetit dhe formimit te atyre tipareve tek nxenesit e studententet tane.

Testet pedagogjike e psikologjhike dallojne mes veti i nderuar mesues Bekim. Testi i kombinuar me elemente psikologjike e pedagogjike, bene nje pasqyre më gjitheperfshrese te tipareve te karakterit, temperamentit, personalitetit dhe zhvillimit, ngritjes e edukimit te atyre tipareve tek nxenesit e studentet tane.
Per aq sa jane pergjegjes, per aq sa jane te pergatitur profesionalisht, pedagogjikisht, psikologjikisht, didaktikisht e metodotikisht dhe per aq sa jane te perkushtuar e serioz ata qe i hartojne testet per vlersim te nxenesve e studenteve, qe i hartojne planprogramet mesimore, qe i hartojne tekstet e literaturen shkollore dhe doracaket metodik- udhezues, po per aqe eshte kulitative, reale e objektive pasqyra e vlersimit, cilsimit e testimit te nxednesve e studenteve tane dhe niveli e cilesia e planprogrameve mesimore, teksteve e literatures ndihmese shkollore dhe doracakeve metodik.

I ndjeri Magjister Abdyl Rama, e ka shkruar nje liber prej 300 faqesh ku bene fjale vetem per llojin e perpilimit te pyetjeve qe duhet ti posedojne tekstet shkollore dhe doracaket e arsimtareve. Pyetjet qe i perpilon arsimtari per tua parashtruar nxenesve sa më drejte e sa me objektivisht, enkas per tri etapat e ores mesimore dhe per notimin e cilsimin e nxenesve, ne kete liber me dhjeta e qinda menyra te formulimit te pyetjeve i ka ofruar per mesimdhenesit, qe te jene sa me efektiv, sa më vigjilent dhe sa më te kjarte per nxenesit, gjate zhvillit te mesimit brenda nje ore mesimore, ku secila etape e ores i ka llojet e pyetjeve te caktuara sipas etapes. “Funksioni didaktik i pyetjeve e detyrave ne tekstin shkollor” Mr. Abdyl Rama, Prishtine 1983, I juaj, mësuesi Isë

Me tekste, literature e me mjete te vjetruara mesimore e pa kabinete, nuk realizohen kerkesat bashkohore te reformes ne arsim

Isa Thaçi
 25 Janar 2018

Reforma ne arsim nenkupton perdorimin e formave, metodave, teknikave, mjeteve e kabineteve mesimore, planprogrameve, teksteve e literatures shkollore me strukture e permbajtje te reja, e me te mira te mundeshme ne procesin edukativ-mesimor, qe i duhen arsimit tone kombetar dhe largimin nga skena e perdorimit te atyre formave, metodave, teknikave, mjeteve, literatures e permbajtjeve mesimore qe jane më pak efektive dhe u ka kaluar koha per edukimin dhe arsimimin e gjeneratave te tanishme e te ardhshme dhe per organizimin e procesit mesimor- edukativ.

Edhe pse jane bere e po behen perpjekje qe te futen planprograme te ndryshuara e te freskuara, duke u liruar nga e kaluara jo e dobishme e tyre, keto perpjekje te politikberseve te arsimit ne nivel ministror e ne nivel kombtar jane bere e po behen kuturu, pa asnje hulumtim shkencor pedagogjik e psikologjik te gjendjes momentale te arsimit ne vende, pa asnje hulumtim e studimit shkencor pedagogjik qe te hetohet niveli i cilesise se planprogrameve, teksteve shkollore, literatures ndihmese, doracakeve metodik, mjeteve mesimore, metodave, teknikave dhe formave te mesimdhenjes e mesimnxenjes.

Te hulumtohet e hetohet menyra e niveli i cilesimit, testimit dhe notimit te nxenesve e studenteve, menyra dhe niveli i bashkupunimit te shkolles me familjen, te arsimtarit me nxenesin, te arsimtareve mes veti. Te hulumtohet e te hetohet menyra dhe niveli i mesimedhenjes nga mesimdhenesit, menyra dhe niveli i mesimnxenjes nga ana e nxeneseve.

Te hulumtohet e te verehet niveli dhe menyra e menagjimit nga udheheqja e shkolles dhe organeve tjera profesionale ne shkolle, per te vrejtur shkencerisht se ku vertete eshte me se e domosdoshme te behen ndryshime, te hulumtohet jane apo nuk jane mundesit ekonomike e kadrovike, ka apo nuk ka potencial shkencore qe vertete te hulumtohet gjendja e arsimit ne teren sa me objektivisht dhe te kuptohet se, ku do te arrijme me ato reforma ne arsim.

Korikulat e ashtuquajtura te Kosoves per arsimin parauniverzitar jane bere sa per sy e faqe, ma shume per te krijuar tollovi e pengesa mes mesuseve, nxenesve e menagjereve neper shkolla, per interesa personale e shperlarje parash, se sa te ofrohet nje udhezim didaktiko-metodik se, si duhet realizuar planprogramet e reja apo korikulat e ashtuquajtura mesimore te Kosoves.

Tani stafi mesimdhenes dhe nxenesit kane ra ne pike te hallit, duke u gjendur mes kerkesave korikulare, gjaja si kerkesa te reja dhe mes teksteve te vjetruara e te stervjetruar te lendeve te ndryshme mesimore, edhe pse ua kane nderruar ngjyren dhe kopertinat e tyre, pa e permendur edhe mungesen e teksteve shkollore neper shum lende te ndryshme te arsimit te mesem e sidomos te atij profesional, po ashtu pa e permendur edhe mungesen e literatures ndihmese shkollore, mungesen e doracakeve udhezues metodik, mungesen e kabineteve dhe mjeteve mesimore sipas kerkesave qe dalin nga reforma ne arsim.

Nuk realizohen kerkesat e reja apo te reformuara te korikulave, me tekste e literature shkollore te vjetruar, me mungese te teksteve te shumta neper lende te ndryshme profesionale, me mungese te literatures, doracakeve udhezues, mjeteve dhe kabineteve mesimore, sa do qe po behen shperlarje parash permes botimit e ribotimit te planprogrameve, teksteve shkollore, literatures ndihmese e doracakeve metodik, sa do qe po behen shperlarje te shumta parash duke i trajnuar mesimdhenesit per perdorimin e formave, teknikave, metodave dhe mjeteve bashkohore ne procesin edukativo-mesimor, thua se ata mesimdhenes na paskan ardhe prej Afrike, pa i degjuar e kuptuar fare metodat, format, teknikat dhe mjetete mesimore, si pjese e pandashme e karieres se mesimdhenesit, me gjithate situate ne arsim e edukim po degradon, per suksese mos te flasim sepse na ka treguar PISA se ne cilin nivel i kemi arritjet tona.

Kjo perpjekje per te bere reforme ne nivel kombetar te edukimit e arsimit tone, po i bije sikur perpjekja e nje bujku, i cili mjaftohet duke thone: ” nje patkue te kalit e sigurova, me duhen edhe tre patkoj tjere ti siguroi, ta siguroi kalin, plugun dhe ushqimin per kali, qe tia filloi ta lavroi token dhe ta mbjelle ate”!.

Vertete me keqardhje me duhet ta them, reformim qesharak, korikula qesharake, trajnime qesharake, e aspak profesionale e aspak pedagogjike e psikologjike, te cilat duhet pershtate doemos realitetit ne te cilin gjendet shkolla shqipe per momentin, me numrin e madh te nxenesve, me standardet e ulta qe i posedon shkolla, me mungesen e mjeteve mesimore, hapsires shkollore ku vendosen e perdoren efektivisht mjetet mesimore dhe ku punojne nxenesit se bashku me mesuesit e tyre, me mungesen e literatures, teksteve shkollore, doracakeve udhezues metodik e didaktik, qe te realizohen sa me objektivisht kerkesat bashkohore te cilat dalin nga metodologjia e mesimdhenjes dhe mesimnxenjes, nga metodologjija bashkohore e testimit dhe cilesimit te nxenesve, te cilat dalin nga metodologjia e bashkpunimit professional pedagogjik e psikologjik mes shkolles e familjes, mes mesimedhenesve e nxenesve, mes stafit udheheqes e stafit professional pedagogjik e psikologjik qe fatkeqesisht i mungojne shkolles!

Nuk behet reforme pa angazhmin professional e shkencor te pedagogeve, psikologeve, sociologeve dhe filozofeve, qe ta hulumtojne shkencerisht gjendjen e arsimit dhe gjendjen e ekonomiko-politike e kadrovike ne vend, pastaj per te eksperimentuar risi te ndryshme, aty ku vertete eshte mese e nevojshme dhe e mundeshme te zavendesohen te vjetrat me te rejat ne arsimin dhe edukimin tone kombetar. I juaj, mësuesi Isë

Nuk mund te behet reforme cilesore ne arsimin tone kombetar me keta politikan qe i kemi ne balle

Isa Thaçi
 23 Janar 2017 •

Reforme celesore ne arsim nuk mund te behet me militant partiak qe mese paku jane te pergatitur ne menyre profesionale per te bere reforme te duhur, cilesore, racionale dhe te mundeshme per realitetin tone kombetar, per nevojat e ngutshme te vendit dhe per lemije te shumta deficitare qe i mungojne vendit tone ,te cilat jane te domosdoshme te jetesohen sa me pare ne skenen tone kombetare edukativ e arsimore.

Nuk mund te behet reforme e drejte, cilesore dhe e verifikuar shkencarisht ne fushen e edukimit dhe arsimimit tone kombetar, pa pjesemarrjen aktive te pedagogeve ne radhe te par, psikologeve ne radhe te dyte, sociologeve dhe filozofeve ne radhe te trete, te cilet jane kuadrat me te pergatitur profesionalisht, moralisht e kombetarisht qe te merren me hulumtimin, studimin dhe argumentimin e problemeve te ndryshme te arsimit e problemeve tjera shoqerore dhe te konstatojne shkencerisht se ku duhet bere e si duhet bere reforma.

Ne cilen fushe te arsimit duhet intervenuar më pare, ku duhet ndryshuar e zavendesuar e vjetra me te rene, ku duhet futur drejtime te reja deficitare te shkollave profesionale, te cilat na mungojne per tregun bashkohor, qe te jemi konkurente ne treg. Kemi apo jo potencial ekonomik e kadrovik per ti bere realitet ndryshimet, e jo te na mbesin deshira te shkruara vetem ne leter.

Fatkeqesisht ne balle te reformave ne arsimin tone kombetar gjenden partiak qe dijne vetem te perkulen partiakisht dhe nuk kane kurrfar pervoje profesionale e shkencore dhe kurrfar pervoje praktike ne fushen edukative e arsimore, per ti dal zot reformimit te duhur , te domosdodhem e te suksesshem ne edukim e arsim.

Ata qe i patem ne balle te reformes dhe keta qe i kemi tani gjate ketyre 20 viteve me radhe, nuk kane patur potencial professional- intelektual e nuk kane dhe sote, nuk kane dijte dhe nuk e dijne te bejne reforma te duhura, cilesore, reale, objektive , racionale dhe te mundeshme ne arsimin tone kombetar.

Ka qene e ditur, eshte dhe tani se nuk mund te priten risi dhe reforma te duhura qe shkojne ne interes te arsimit tone kombetar, ne interes te nxenesve e studenteve dhe ne interes te shoqerise ne pergjithesi, kur ne balle te arsimit e te reformave gjenden jurista, ekonomista, kimista, biolog, ingjinjer dhe matematicient! Jo bre nuk pritet prej tyre diçka me vlere, perpos shkaterrimit te bazes se edukimit e te arsimit, sepse kjo kategori e profesioneve nuk e ka per destinim studimin e hulumtimin shkencor te edukimit dhe arsimit tone kombetar.

Eshte turp i madh per politikbersit e arsimit, të mos i kemi ne balle te tije, njerezit e pergatitur shkencarisht e profesionalisht per qeshtje edukative e arsimore dhe per reforma ne arsim!

Si eshte e mundur qe kete pergjegjesi te madhe kombetare mos ta kene ne duar te veta pedagoget e psikologet tane ne radhe te pare si profesionist te pergatitur enkas per arsim e qeshtje tjera shoqerore, sociologet dhe filozofet ne radhe te dyte, qe e kane deshmuar veten shkencarisht e kombetarisht se e meritojne te jene ne balle te arsimit tone kombetar dhe ne balle te hulumtimit, studimit dhe argumentimit te qeshtjeve te ndryshme shoqerore?!.

A mund te barazohen vlerat e pergatitjes profesionale te pedagogeve, psikologeve, sociologeve e filozofeve per qeshtje te ndryshme te edukimit e arsimit me juristet , kimistet ingjinjeret, matematicientet, ekonomistet, biologet, politikanet te cilet pak apo aspak kane informacion shkencor per arsimin e edukimin?

Do te ishte qesharake, e turpshme dhe tragjike per mjekesine, per ekonomine, per bujqesine, per drejtesine, per biologjine, kimine, matematiken, ingjinjerine, arkitekturen dhe per shkencat ushtarake, te vehen ne balle te tyre pedagoget, psikologet, sociologet dhe filozofet, dhe tua besojne atyre te bejne reforma neper keto fusha te ndryshme, qe jane jetike per te ardhmen e kombit tone, siq eshte jetike e mbijetike fusha e arsimit dhe edukimit, ku e kane vendin te marrin pergjegjesi profesionale studjusit e shkencave shoqerore filozofike, pedagogjike, psikologjike e sociologjike.

Eshte veprim i pamenqur, te priten reforma cilesore e te qelluara me militant partiak ne balle te arsimit tone kombetar, te priten trajnime efektive e te persosura te puntoreve te arsimit nga ata qe kane nevoje per veti te trajnohen e te pergatiten si duhet per mesimdhenje e per mesimnxenje! I juaj, mësuesi Isë

Shkolla shqipe mes te kaluares dhe te ardhmes

Isa Thaçi
 22 Janar 2016

E kaluara e shkolles shqipe dhe e ardhmja po bejn perpjekje mes veti, qe secila ta terhjeke ne komoditetin e vete.

E kaluara e saje edhe pse e vjetruar tej mase, po ngul kemb qe ta ngulfate ne brendine e rehatise dhe komoditetit brenda vetes, qe tani ka kaluar ne rutine e ne shprehi te perditshme, te cilat nuk kerkojne aqe angazhim e perpjekje qe e trazon stafin menagjues, mesimdhenes dhe nxenesit e studentet per nje menagjim, mesimdhenje e mesimnxenje me cilesor, perkundrazi po e pengojne depertimin e se ardhmes me vlerat e cilesite e saje.

Dukurite e kesaje force terheqese po manifestohen dukshem te mos them po mbizotrojne ne shkollen shqipe, me nje numer te madhe nxenesish neper klase, me mungese te kabineteve e mjeteve mesimore sipas lendeve te ndryshme, me nje angazhim te mesimdhenesit si ligjirues i lendes e me nxenes pasiv si degjues te lirigjirates, me mjete gati thuja te vetme te mesimit tabela, shkumsi, shpuza e teksti mesimor.

Dukurite e kesaje force terheqese po manifestohen dukshem edhe permes planprogrameve, teksteve, doracakeve metodik dhe literatures ndihmese shkollore, qe i ka tejkaluar koha dhe nuk ofrojne cilesi sipas nevojes se nxenesve e studenteve qe te pergatiten e te jene konkujrent ne treg.

Testimi, cilesimi e notimi i nxenesve dhe studenteve po behet ende me shume ne forme fushate, duke u mbeshtete mbi bazen e aferise familjare e farefisnore, mbi bazen partiake e korruptive, ne vend qe te mbeshtetet mbi instrumetet dhe parimet shkencore pedagogjike, psikologjike, didaktike e metodologjike te testimit, cilesimit e notimit bashkohor dhe vertete te arrihet nje pasqyre reale e objektive e suksesit apo mos suksesit te nxenesve e studenteve tane.

Pikpamjet, idete dhe bindjet e vjetruara te politikbersve te arsimit nga larte poshte jane bere pengese e madhe e depertimit te vlerave bashkohore ne menyren e organizimit me cilesor te procesit mesimor edukativ, ne menyren e bashkpunimit familje-shkolle dhe nxenes, ne menyren e bashkpunimit te arsimtareve mes veti dhe mes nxenesve, duke penguar punesimin e pedagogut dhe psikologut shkollor neper shkolla, si kuader i percaktuar dhe i pergatitur profesionalishte qe te sherbejne ne menyre profesionale per keto qesdhtje e qeshtje tjera me vlere e shume delikate per shkollen.

Mungesa e pedagogut shkollor dhe psikologut dhe mungesa e sherbimit te tyre profesional pedagogjiko-psikologjik neper shkollat tona, e ka zbehe tejmase bashkpunimin professional e adekuat familje-shkolle dhe nxenes, bashkpunimin adekuat mes arsimtareve dhe bashkpunimin mes nxenesve . Kjo zbehje po i sjelle kokqarje shkolles, mesimdhenesve, nxenesve e familjareve ne arritjet e duhura te suksesit ne mesimdhenje e mesimnxenje.

Nuk depertojne risite dhe nuk ka progresivitet e ardhmja e shkolles sone shqipe, me nje mentalitet hipokrit te mesimdhenesit, qe kerkon vetem nenshtrim te nxenesit, me nje pasivitet te pa pare rreth punes, mesimit dhe menagjimit, me lokale e wce jo forte higjenike, me nje nxemje jo edhe aqe te volitshme, te mos them tersisht anarhi e papergjegjesi nga askush e shume gjera tjera qe nuk premtojne nje te ardhme te deshirueshme, nuk premtojne me e kryer misionin e shejte mesimdhenesit shqiptar dhe shkolla jone shqipe.

Kurse ne anene tjeter e ardhmja per shkollen tone me forcen terheqese te saje permes nje numri te madh shpikjesh shkencore te lemive te ndryshme shoqerore, natyrore e shpirterore, qe premtojn nje te ardhme me te mire, qe kerkojne nje kosto te larte investimi per tu bere realitet i shkolles, kerkojne pergatitjen e stafit mesimedhenes e stafit menagjues qe keto te arritura te shfrytezohen sa me racionalisht, kerkojne nje angazhim me te madh kolektiv qe nga larte posht e anasjelltas, duke i dhene pergjegjesi njeri tjetrit per punen qe e kane ne kompetenca te veta.

Shkollen tone po e prete me duar te hapura kompjuterizmi, kibernitika, teknologjia moderne pedagogjiko-psikologjike e mesimdhenjes dhe mesimnxenjes, e notimi dhe cilesimit, e permbajtjeve te reja e bashkohore te fushave te ndryshme edukativo-arsimore, po e prete qasja me profesionale e zgjidhjes se problemeve te ndryshme te nxenesve, bashkpunimi sa me profesional shkolle familje percjellja profesionale e punes se mesimdhenesve dhe nxenesve e kerkesa tjera qe e qojne shkollen shqipe drejte te arriturave me te medha te kohes.

Ka ardhe koha e fundit qe i madh e i vogel nga larte poshte ti ndihmojme secili pa dallim shkolles shqipe qe te ecen ne trend me kohen dhe te largohet sa me pare nga ato dukuri, qe tani jane vjetruar dhe u ka kaluar koha. I juaj, mesuesi Ise

Keshilla per jeten shkurt

 

Mesimdhenja e sukseseshme e mesimdhenesit, ne radhe te pare, varet kryesisht nga menyra dhe niveli i formimit te kultures, aftesise e shkatesise profesionale, pedagogjike e psikologjike, ne radhe te dyte nga menyra e edukimit dhe formimit te tipareve te karakterit e personalitetit te tij.

Po ashtu ne radhe te trete, mesimdhenja e sukseseshme, varet nga niveli i infrastruktures shkollore, niveli i paisjes se kabineteve me mjete mesimore, nga niveli i hartimit te planprogrameve mesimore, tekseteve e literatures ndihmese shkollore, nga niveli i pergatitjes se doracakeve metodik- udhezues per mesimdhenes dhe nga niveli i mirmbajtjes se higjenes, ajrosjes, ndriqimit, qetesise dhe i ngrohjes se ambienteve shkollore .

Dhimbjet, vuajtjet dhe trishtimet, varferia, roberia, nenshtrimet e poshtrimet e nje populli perfundojne atehere, kur ai e merre ne duar te veta fatin, besimin, vullnetin, guximin, deshiren, dashurine dhe veprimet e qendrushme, qe ta ndryshoi nivelin e te jetuarit dhe nuk prete kote nga tjeret, t`ia ndryshojne ate nivel e ate gjendje jetesore qe e posedon.

Ai popull qe nuk ndermerr veprime te duhura per ta ndryshuar nivelin e te jetuarit dhe pret kote nga tjeret, per ta bere ate ndryshim, pasardhesit e tij do te lindin, rriten dhe do te mesohen duke prite nga tjeret dhe vdesin tmerrsisht nga dhimbje te ndryshme, vuatje, varferi, roberi, nenshtrim e poshtrim nga pushtusit e ndryshem te tyre.

Ne mesin tone kombetar, ne atë politik, akademik, kulturor, ekonomik, shendetsor, arsimor, juridik etj, ka mjaftë njerze qe marrin vendime në menyre të pandergjegjegjshme, te papergjegjshme, te ngutshme, koke ne vete dhe pa u konsultuar me aske, sidomos ne kete qeshtje po prijne politikanet tane.

Për te gjitha keto veprime te ngutshme, te pamatura dhe aspak te menqura, çmimin po e paguajme shume shtrejtë si komb dhe fatkeqesisht po ua leme pasardhesve tane, ta paguajn edhe më shtrejte haraqin e gabimeve tona!

E ardhmja e nje kombi eshte e vendosur ne vetedijen e nderdijen e tij kolektive.
Çfarë fara mbjellë ai në ndërdijen e vet, me kohen, frytet e tyre do ti korr.
Nese mbjellë fara barishtore, barishta do te korr,
Nese mbjelle fara pemesh, e drithrash, frytet e tyre do ti vjele e do ti korr.

Nuk duhet te mbizotroi reklama mbi filozofine e jetes, sepse asgje e rastesishme nuk eshte ne kete jete, nuk eshte as reklama!
Filozofia e jetes nuk eshte reklame por eshte urtesi, menquri, largpamesi, modesti, respekt, dashuri e pune.

Lum kush e kupton akumulimin e menqurise ne filozofine e jetes!

14 Shkurt 2019 në 7:35 MD •

“Asgje nuk mund t`i rezistoje vullnetit njerezor, i cili do te rrezikonte madje edhe ekzistencen per hire te nje qellimi te caktuar”- Benjamin Disrael.

Po ta kishte populli shqiptar deshiren, vullnetin, guximin, unitetin, dashurine dhe menqurine njerzor, i cili do te rrezikonte edhe egzistencen e vete per hire te nje qellimi te caktuar, asgje nuk mundet t`i rezistoi deshires, vullnetit, guximit, unitetit, dashurise dhe menqurise njerzore te tij.

Athu edhe sa kohe duhet te presim ne shqiptaret, ti posedojme ne nivel te duhur keto virtyte njerzor te cilat u permenden më larte, qe ti perdorim per zgjidhjen e qeshtjes sone kombtare, pa ndihmen e te cilave nuk do ta zgjedhim kurr?

Mesuesi i kujdesshem dhe i vemendshem, qe ka deshire, vullnet, motiv e dashuri rreth problemit te perzgjedhjes se metodave, teknikave, formave dhe pyetjeve me te efekteshme per mesimdhenje dhe mesimnxenje.

Qe ka kujdese e vemendje te shtuar rreth problemit te motivimit te nxenesve, menaxhimit te tyre ne klase dhe rreth problemit te vleresimit, cilesimit e notimit, do tia dale faqebardhe, ne misionin e tije te shejte kombetar.

Edhe pse misioni i tij eshte i varur bukur shume nga faktore tjere qe ndikojne ne mbarvajtjen e sukseseshme te organizimit ne procesin e mesimdhenjes e mesimnxenjes dhe ne proceset tjera organizative brenda shkolles e jashte saje.

Ata qe percaktohen me vetedie e vullnet dhe me dashuri per profesionin e mesuesit, eshte mëse e nevojshme per ta, te paisen sa më shume te jete e mundur me cilesi e virtyte te larta njerezore e profesionale dhe te paisen me kulture te maftushme pedagogjike, psikologjike, didaktike, metodike e metodologjike, qe te sigurojne sukses sa me te madhe ne profesionin e shejte te mesimdhenjes se tyre.

Pa potencialin e fuqishem njerezor te leximit, mesimit, studimit dhe pa dashurin ndaj librit, do te mbesim pak njerez per veteveten, per familjen, per kombin, per shtetin dhe do te behemi  gazi dhe turpi i botes.

Eshte koha e fundit ti bashkohemi masivisht kerkeses qe sa me pare te rikthehet neper shkollat tona sherbimi pedagogjik e psikologjik i pedagogeve dhe psikologeve shkollor, qe nga qerdhet, institucionet parashkollore, shkollore e deri tek Univerzitetet ne pergjithesi, per tia kthyer autoritetin e ketyre institucioneve ne permasa shkencore pedagogjike e psikologjike te edukimit dhe arsimit tone bashkohor e kombetar.

Te rikthehet Enti Pedagogjik Republikan qe ishte ne nivel te Kosoves, te rikthehen Entet Pedagogjike Rajonale dhe ato komunale, per tua dhene shansen profesionisteve te arsimit dhe edukimit, te merren seriozisht e profesionalisht me hulumtimin dhe studimin e problemeve te shumta qe dalin nga fusha edukativo-mesimore ne te gjitha nivelet ne vendin tone dhe te lirohen keto ente nga stafi punues i militanteve partiak, te cilet e kane shkatrruar tersisht arsimin dhe edukimin tone.

Per ndryshe, çdo gje ka dale prej kontrollit te sanimit te gjendjes dhe zgjidhjes se problemeve ne menyre profesionale, sepse kete qellim e kishte Daksneri, Unmiku dhe perkthyesit e tyre shqipfoles, militant- partiak e injorant te arsimit tone kombtar dhe po vazhdojne ta kene edhe sote.

Dukurite devijante paraqiten tek mesimedhenesi, ne ato momente kur ai ka te beje me cilesimin e notimin e atyre nxenesve e studenteve qe jane bije te politikaneve, biznismeneve, familjareve e farefisit te atij qe cileson e noton, qe jane bije te shokeve e miqeve te tije dhe raste tjera, ku ka mundesi te volitshme te lajmerohen keto dukuri qoroditese , ne procesin e cilesimit dhe notimit te nxenesve e studentyeve tane.

Sa më large ndikimit te faktoreve devalvues, qe gjendet mesimdhenesi, aq me objektiv e real do behet procesi i cilesimit dhe notimit te nxenesve e studenteve dhe aq më shume do te favorizohen vlerat madhore te drites se diturise, edukates, arsimit, mesimit dhe leximit ne pergjithesi qe i posedojne ata.

Mesimdhenesit qe lirohen nga ndikimi devalvues i faktoreve ne procesin e cilesimit e notimit, do tua dhene hakun secilit nxenes e student sipas merites e vleres se tyre qe e posedojne ne fushen intelektuale, emocionale, morale, sociale, humane, kombtare dhe ne fushen e ngritjes dhe persosjes se shprehive e shkathtesi te tyre.

Nese i kthemi vetevetes, nuk eshte mire, as e drejte, as njerzore te behemi ciceron te oborreve mbreterore, pallateve shtetnore dhe ciceron i anarhive partiake, per interesat te ulta personale dhe per egoizmin tone te pangopur.

Assesi nuk eshte mire, nuk eshte as e drejte e as njerzore te heshtim si te vdekur para keqeperdorimeve, korrupcionit e deformimeve tjera individuale, familjare, shoqerore dhe kombetare, sepse demet jane te perbashkta, qe do te kuptohen heret ose vone, nese nuk i kemi kuptuar deri më tani.

Politikanet e vertete shqiptar dikur thonin: ” kure eshte mire Shqiperia, jemi mire edhe ne”.

Tani politikanet falls po thojne: ” kure jemi mire ne, eshte mire Shqiperia, Kosova dhe jane mire edhe trojet tjera shqiptare”, edhe pse nen pushtim greko-sllav”.

Secili prej neve kemi nevoje te bejme ndryshime progresive e sistematike, qe t`i eliminojme, apo se paku ti zvoglojme mangesite dhe veset tona personale, mundesisht duke i zavendesuar me virtyte e vlera njerezore.

Po se beme kete, kemi pranuar poziten e stagnimit dhe mbylljen ne labirinthin tone te errte e hermetik.

7 Shkurt 2019

Ishte mekat, mendjelehtesi, shkurtpamesi dhe tradhti ndaj interesave kombetare e shtetnore dhe ndaj atdheut ne pergjithesi, qe u besuam per dy dekada me radhe premtimeve boshe, mashtrimeve dhe genjeshtrave te pafund te politikaneve tane.

Ata i servireshin Europes dhe se bashku me te e shkatrruan shtetin e Kosoves, pasurite tokesore e nentoksore te saje, shiten ne menyre te paturpshme asetet më te medha te pasurise kombtare, e varferuan skajshmerisht popullaten dhe nenshkruan asociacionin e komunave serbe, si nje bombe e kurdisur mes shtetit te Kosoves.

Po ashtu ata nenshkruan edhe demarkacionin me malin e zi, per leverdite e veta e per leverdite e pushtuseve tane dhe per synimet destruktive te Europes qe beheshin ne dem te shqiptareve e ne favor te sllaveve serbo-malazez.

7 Shkurt 2017

Vlerat tona qe i posedojme dhe antivlerat jane barazi me deshiren qe na ve ne levizje, me vullnetin qe formesohet sipas deshires sone, me veprat te cilat dalin prej vullnetit qe e posedojme dhe me fatin qe kryesisht eshte i varur nga veprat tona qe i bejme ne jete, si individ, si familjar, si institucion, si shtet e si komb.

Eshte njerzore dhe menquri nga ana jone mos ti lejojme te na deformohen deshirat qe na vejne ne levizje, prej te cilave varet vullneti yne. Nga niveli dhe menyra e vullnetit qe e posedojme, varen veprat tona dhe fati yne, i cili kryesisht eshte i varur nga veprat qe i bejme.

Kolegjet private po themelohen ne trojet shqiptare sikur kepurdhat pas shiut, pa iu nenshtruar kontrollit profesional pedagogjik. Funksionojne me planprograme mesimore te pa lincencuara shumica prej tyre. Funksionojne me kushte jo te duhura qe i ofrojne per mesim dhe me kuader profesional e pedagogjik te pa pergatitur sa e si duhet per mesimdhenje!

Licencimi i tyre më shume behet ne forme te shitblerjes se mallrave ne treg, dhe licencimit mbi baza korruptive, se sa qe i nenshtrohen licencimit profesional e ligjor te rregullave shkencore pedagogjike.

“Nuk e kam ditur, nuk e kam besuar, se Aleanca dhe PDK-ja e, deri diku, edhe Nisma, do ta përjetojnë aq rëndë humbjen e pushtetit!

Ajo që dëgjuam sot në sallën e Kuvendit, e konfirmon katërçipërisht këtë fakt. Në vend se të kërkojnë falje për degradimin që i bënë shtetësisë së Kosovës dhe institucioneve të saj; për vjedhjet dhe mashtrimet; për nepotizmin dhe korrupsionin galopant; për arsimin dhe shëndetësinë e rrënuar; për skandalet e panumërta; për pasurimin e tyre të paskaj dhe për varfërimin e qytetarëve të Kosovës, që udhëheqja e derisotme ua nxiu jetën dhe ua vrau shpresën.

Deputetët e këtyre partive, të nxitur nga liderët e tyre, derdhën tirada të pafund gënjeshtrash, shpifjesh e akuzash në adresë të Albin Kurtit dhe të LVV-së e, pjesërisht, edhe ndaj partnerit të saj të koalicionit, LDK-së.

Është e qartë si drita e diellit se humbjen e pushtetit shumëvjeçar këto parti po e përjetojnë si tragjedi”. Prof. Dr. AGIM VINCA

Shkollave tona u mungojne kabinetet e mjaftushme sipas lendeve mesimore dhe u mungojne mjetet mesimore, ku ne vend te kabineteve perdoren klaset per organizimin e procesit te mesimdhenjes e mesimnxenjes, ne vend te mjeteve konkretizuse e racionalizuse mesimore perdoret shkumsi, tabela, teksti i lendes mesimore dhe menyra e imponuar e ligjirimit frontal nga ana e mesimdhenesit dhe degjimit frontal e pasiv nga ana e nxenesve, ne vend qe te organizohet puna me grupe e procesit te mesimdhenjes dhe mesimnxenjes, siq preferohet ne shkollat e shekullit 21.

Planprogramet apo korikulat e ashtuquajtura te Kosoves, tekstet, literatura ndihmese shkollor dhe doracaket metodik- udhezues, perpos qe mungojne dukshem, edhe niveli i pergatitjes se tyre nuk premton as per se afermi plotesimin e standardeve te shkolles se shekullit 21.

Ndriqimi, mirembajtja e pastertise, ngrohja e lokalit shkollor dhe hapsira e mjaftushme qe eshte faktore dominante per ploltesimin e kushteve te domosdoshme te organizimit te sukseshem ne procesin e mesimdhenjes dhe mesimnxenjes, nuk premtojne as per se afermi nivelin e standartit te shkollave te shekullit 21, te mos them se jemi shume mbrapa ketij shekulli.

Besimi ne forcen qe e posedojme, na mundeson ti bejme realitet endrrat dhe vizionet tona, permes fuqise e cila gjendet brenda nesh.

Forca qe gjendet brenda nesh na pret ta zgjojme nga gjumi dhe ta perdorim per ti bere realitet endrrat dhe vizionet qe i posedojme.

Po se beme kete veprim gjate jetes, endrrat dhe vizionet do te na vdesin se bashku me forcen, qe po flene brenda nesh dhe po na prete ta zgjojme nga gjumi.

Eshte ne menqurine tone mos ti leme te na vdesin si te pa realizuar enderrat dhe vizionet, se bashku me fuqine e forces qe e posedojme secili brenda vetes sone.

MASHT-i dhe DKA-te , qellimshem i kane mbylle vendet e punes se pedagogeve e psikologeve shkollor dhe sherbimin pedagogjiko-psikologjik te tyre neper shkolla.

Kete veprim e kane bere qe ne vend te pedagogeve e psikologeve te angazhohen militant partiak dhe ta ngulfatin politikisht shkollen, duke ndaluar ta kryejne detyren e tyre profesionale e te shejte pedagogjike e psikologjike, ne ndihme e ne favor te mesimdhenesve, nxenesve dhe prinderve te nxenesve.

Trajnimin e mesimdhenesve dhe menagjusve te shkollave, MASHT-i dhe DKA e dijne fare mire se nuk mund ta bej kush me mire e me profesionalisht, se sa pedagogu e psikologu i shkolles dhe sherbimi profesional i tyre pedagogjiko-psikologjik ne shkolle, pa patur nevoje te behen shperlarje parash e shpenzime te kota per meditje te atyre trajnereve apo militanteve partiak gjate tranimit te mesimdhenesve.

Edhe pse ata nuk jane kompetent e profesional per trajnime, si pedagogu e psikologu i shkolles qe duhet me qene prezente brenda ne shkolle duke percjellur ne menyre profesionale organizimin e procesit mesimor dhe te vijne ne perfundim se ku duhet te jipet ndihma dhe cilat jane pikat e dopta qe te intervenohet per trajnim e pergatitje te stafit mesidhenes, ne menyre sistematike.

Nese nuk ndermarrim urgjentisht ne nivel kombtar masa te menqura, racionale, njerzore, unike, e te qendrushme, per ta eliminuar rrenjesisht budallakine qe i ka kapluar tersisht kokat, shpirtin dhe trupin e shqiptarit, nisur nga politikanet, intelektualet e më gjere, procesin e perqarjes, mosmarrveshjeve, urrejtjes mbi baza politike, fetare, regjionale mes nesh dhe
procesin e shkatrrimit te vendit, asimilimit tone e vetevrasjes si komb, ne vend qe ta pengojme e ta eliminojme, do ta rrisim e do ta shpejtojme edhe më shume.

Prej prince Vidit e më pare neper kohe, te mos them prej shpalljes se pavaresis me 1912, e deri te Edvin Rama e Hashim Thaçi dhe Isa Mustafa me shoke, qe ka pas fatin apo fatkeqesine Shqiperia e populli shqiptar, ti kete ne balle te politikes se saje, nuk ka fakte bindese qe keto personalitete politike e kane sjelle ndoj te mire per Kosoven e trojet tjera shqiptare te coptuara ne kater pjese mes fqinjeve tane pushtues greko-sllav, besa as per Shqiperine, pos qe kane sherbyer si vazal te dikuj tjeter per interesa te veta personale.

E njejta qorbe bajate iu ka perserite edhe Kosoves e trojeve tjera shqiptare me politikanet qe kane pas fatin apo fatkeqesine ti kene ne balle te politikes, ata qe më shume u kane sherbyer qarqeve antishqiptare, me pak perjashtime kuptohet, se sa qe i kane sherbyer atdheut dhe kombit te tyre.

Fatkeqesisht eshte deshmuar e po deshmohet neper periudha te ndryshme historike dhe ne ditet e sotit, se në genin e nje pjese te shqiptareve, te mos them te krejte shqiptaret, ne tru e ne vetedijen e tyre eshte instaluar vesi i keq dhe i qoroditur qe po e stimulon perqarjen, mos unitetin dhe ndarjen mbi baza fetare, politike, grupore dhe mbi baza regjionale, qe eshte deshmuar jo vetem nga ana e politikaneve dhe intelektualeve tane, por kjo vetij e mbrapshte po deshmohet edhe nga nje pjese e qoroditur e popullit shqiptar, qe e kane quar e po e qojne veteveten dhe popullin, me hapa te sigurt drejte asimilimit dhe vetvrasjes si komb, duke u sherbyer marrezisht pushtuseve tane, ne dem te qeshtjes kombtare dhe ne dem te bashkimit te trojeve tona.

Per aq sa jane pergjegjes politikbersit e arsimit, per aq sa jane te pergatitur profesionalisht, pedagogjikisht, psikologjikisht, didaktikisht e metodotikisht dhe per aq sa jane te perkushtuar e serioz ata qe i hartojne testet per vlersim te nxenesve e studenteve, ata qe i hartojne planprogramet mesimore, qe i hartojne tekstet e literaturen shkollore dhe doracaket metodik- udhezues.

Po per aqe eshte kulitative, reale e objektive pasqyra e vlersimit, cilsimit e testimit te nxenesve e studenteve tane dhe niveli e cilesia e planprogrameve mesimore, teksteve e literatures ndihmese shkollore dhe doracakeve metodik.

Po per aq eshte kualitative percjellja profesionale e organizimit te procesit mesimore-edukativ, percjellja e bashkpunimit mes arsimtareve, percjellja e bashkpunimit te arsimtareve me nxenesit dhe percjellja e bashkpunimit profesional pedagogjiko-psikologjik e shkolles me familjen.

Perpjekjet e politikbersve te edukimit e arsimit tone per te bere reforme ne nivel kombetar, po i ngjajne perpjekjeve te nje bujku, i cili mjaftohet duke thone: ” nje patkue te kalit e sigurova, me duhen edhe tre patkoj tjere ti siguroi, ta siguroi edhe kalin, plugun e tij dhe ushqimin per kali, qe tia filloi ta lavroi token dhe ta mbjelle ate”!.

Vertete me keqardhje me duhet ta them gjendjen e reformimit ne arsim dhe gjenjen e trajnimit te mesimdhenesve, reformim pa risi, korikula pa risi, tekste, literature ndihmese shkollore e doracak metodik- udhezues qe nuk perputhen me kerkesat e korikulave, e trajnime te mesimdhenesve qe u ka humb rruga tersisht mes korikulave e teksteve, literatures ndihmese shkollore e doracakeve udhezues metodik, qe nuk i perfillin parimet shkencore pedagogjike e psikologjike, te cilat duhet pershtate doemos realitetit ne te cilin gjendet shkolla shqipe dhe nxenesit e saje per momentin.

Do te ishte qesharake, e turpshme dhe tragjike per mjekesine, per ekonomine, per bujqesine, per drejtesine, per biologjine, kimine, matematiken, ingjinjerine, arkitekturen dhe per shkencat e ndryshme ushtarake, te vehen ne balle te tyre pedagoget, psikologet, sociologet dhe filozofet, e tua besojne atyre te bejne reforma neper keto fusha te ndryshme shkencore e te bejne trajnime per aftesimin e ekspereteve te fushave perkatese.

E njejta gje qesharake, e turpshme dhe tragjike po behet me fushen e arsimit dhe edukimit, duke ua besuar reformat ne arsim dhe trajnimin e mesimdhenesve atyre qe mese paku kane potencial profesional e shkencor per tu marr me keto qeshtje delikate, ku e kane vendin te marrin pergjegjesi te tilla profesionale, studjusit dhe ekspertet e shkencave shoqerore filozofike, pedagogjike, psikologjike e sociologjike.

Shkollen shqipe nga qerdhet e deri te Univerzitetet po e presin me duar te hapura kompjuterizmi, kibernitika, teknologjia moderne pedagogjiko-psikologjike e mesimdhenjes dhe mesimnxenjes, e edukimit, notimit dhe cilesimit te nxenesve e studenteve tane, qe i mungojne institucioneve tona edukative e arsimorer.

Po e presin permbajtjet e reja dhe bashkohore te fushave te ndryshme edukativo-arsimore, po e presin qasjet më profesionale te zgjidhjes se problemeve te ndryshme rreth nxenesve, rreth bashkpunimit sa më profesional shkolle familje, bashkpunimi profesional mes arsimtareve dhe mes arsimtareve e nxenesve.

Po e pret percjellja profesionale e pedagogut dhe psikologut te shkolles rreth menyres se organizimit te procesit mesimor edukativ te mesimdhenesve dhe rreth menyres se angazhimit te nxenesve ne procesin mesimor, e cila percjellje po i mungon institucioneve.

Po e presin me duar te hapura edhe shume e shume procese tjera organizative qe e qojne shkollen tone drejte te arriturave e sukseseve më te medha te kohes dhe drejte barazimit me shkollat e univerzitetet tjera bashkohore e te moderuara ne bote.

Pikpamjet, idete dhe bindjet e vjetruara te politikbersve te ministrise se arsimit nga larte poshte. Aftesite shprehite dhe shkathtesite e menagjereve te shkollave dhe mesimdhenesve, gjithnje e më shume po behen pengese e madhe e depertimit te vlerave bashkohore ne menyren e organizimit te procesit mesimor edukativ.

Po behen penges ne menyren e bashkpunimit familje-shkolle dhe nxenes, ne menyren e bashkpunimit te arsimtareve mes veti dhe arsimtareve mes nxenesve.

Po behen pengese e punesimit te pedagogut dhe psikologut shkollor neper shkolla, si kuader i percaktuar dhe i pergatitur profesionalishte qe te sherbejne ne menyre profesionale per qeshtje te shumta e me vlere organizative dhe shume delikate e te ndjeshme per shkollen.

Mungesa e pedagogut shkollor dhe psikologut dhe mungesa e sherbimit te tyre profesional pedagogjiko-psikologjik neper shkollat tona, e ka zbehe tejmase dhe e ka tjetersuar bashkpunimin professional e adekuat familje-shkolle dhe nxenes, bashkpunimin adekuat mes arsimtareve dhe bashkpunimin mes nxenesve .

Kjo zbehje po i sjelle kokqarje shkolles, mesimdhenesve, nxenesve e familjareve ne arritjet e duhura te suksesit ne mesimdhenje e mesimnxenje.

Nuk do te kemi zhvillim efektive ne nivel shtetnor e kombetar, pos stagnim total, derisa mbulohen fusha e sektor te ndryshme jetsor e shtetnor, me njerez qe nuk jane ekspert dhe profesionist te fushave e sektoreve qe u permenden me larte.

Fatkeqesisht, profesionizmi eshte shnderruar tersisht ne militantizem partiak, qe mese paku vjene ne konsiderate pergatitja profesionale e shkencore e njerzve qe emrohen neper fusha e sektor te ndryshem jetesor e shtetnor.

Eshte qesharake dhe kriminale tu ipen pergjegjesi shtetnore e kombetare, politike, kulturore e shkencore, atyre qe nuk jane te pergatitur profesionalisht, moralisht e kombtarisht, edhe pse jane te pershtatshem e te degjushem politikisht.

Politikanit e intelektualit nuk u ka hije as nuk u shkon per shtati te jene gjumash dhe te zgjohen nga gjumi kur behet teper vone.

Politikanit e intelektualit nuk u ka hije as nuk u shkon per shtati te jene mburravec, te perdorin fjale te medha e te bejne pune te vogla, te paraqiten patriot, demokrat e dietare te mdhej dhe te paraqiten revolucionar, trima e atdhetar te forte, sepse puna qe e bejne ata flete vete, e jo zhurma qe e bejne per ta ngrite kultin personal mbi kultin e tjereve.

Politikanit e intelektualit nuk u ka hije as nuk u shkon per shtati te paraqiten si te ndershem e humanitar, si te drejte e jo lakmitar, si altruist e jo egoist, ndersa ne realitet te jene pak më ndryshe, te punojne kunder vendit te vete, te ngatrrohen e te perqahen mes veti per interersa te ulta personale, ne vend qe ti mbrojne interesat e perbashkta kombtare dhe ta mbrojne Atdheun nga pushtusit tane.

Politikanet tane po kerkojne nga mesuesit ngritje notash e sa më shume kalushmeri dhe njeherit tu zbriten pagat atyre, qe te kene buxhet te mjaftushem ti stimulojne shoferet e vete, edhe pse paguhen dyfish më shume se sa mësuesit dhe prap tu mbetet ne rezerve buxhet i mjaftushem per ahengje te ndryshme dhe per dreka e darka te shumta.

Ne kete menyre po “reformohet arsimi” jone e shkolla shqipe dhe po “rriten” standardet e organizimit te procesit mesimor edukativ.

Ne kete menyre po ” rritet” vlera dhe cilesia e planprogrameve mesimore, teksteve, doracakeve metodik, literatures shkollore dhe kabineteve e mjeteve mësimore.

Ne kete menyre po “rriten” dita dites aftesite, shkathtesite e shprehite e mesimdhenesve per nje mesimdhenje sa më “bashkohore”, e mesimnxenje sa më te “suksesshme”!

Ruje o Zot shkollen shqipe nga kthetrat e politikaneve!

A po reformohet apo jo shkolla jone kombetare shqipe

Nese me reformen nenkuptohet zavendesimi i proceseve te vjetruara edukativo-mesimore, me procese te reja qe i pergjigjen kohes e interesave te nxenesve, studenteve dhe interesave te kombit shqiptare, po dyshoi se shkolla jone eshte ka ecen knaqshem drejte reformimit real e objektiv te saje.

Nese me reformen nekuptohet zavendesimi i planprogrameve te vjetruara me ato qe i pergjigjen kohes dhe qellimit te reformes, shiquar realisht planprogramet apo korikulat pak apo aspak prermtojne arritjet e synimeve qe i ka vertete reforma ne arsim sipas sistemit te Bolonjes.

Nese me reformen nenkuptohet zavendesimi i teksteve, doracakeve metodik dhe literatures ndihmese shkollore e cila eshte vjetruar, te zavendesohet me tekste, doracak metodik e literature bashkohore qe u pergjigjen ndryshimeve sipas reformes.

Tekstet, doracaket metodik dhe literatura shkollore, perpos qe mungojne per shumicen e lendeve te ndryshme. Autoret e teksteve dhe pergjegjesit e arsimit qe e percjellin kualitetin dhe standardin e tyre, më shume po bejne gare per perfitime personale, se sa gare per cilesi e kualitet te tyre permbajtesor sipas standardeve pedagogjike, psikologjike, didaktike, metodike e metodologjik qe ti pergjigjen moshes se nxenesve, nivelit te shkollimit dhe natyres profesionale qe e posedon shkolla.

Nese me reformen nenkuptohet zavendesimi i metodave, formave, teknikave te ndryshme dhe mjeteve mesimore te vjetruara apo te papershtatshme per organizimin e procesit mesimor, me ato më te pershtatshme, ka mjafte hapsire te dyshohet se nuk ka kurrfar kordinimi te planifikuar te realizohet ky synim i reformes ne arsim, pos nje anarhi e pa organizuar drejte ketij synimi.

Nese me reformen nenkuptohet zavendesimi i metodave, teknikave, formave dhe testeve te ndryshme e te vjetruara permes te cilave cilesohen, notohen e testohen nxenesit e studentet tane, me ato te reja e më te pershtatshme, edhe ketu ka hapsire te mjaftushme te shqetesohemi sepse praktika po deshmon se nuk i kemi te kordinuar si duhet synimet tona drejte reformit te arsimit tone kombtar.

Nese me reformen nenkuptohet zavendesimi i pergatitjes se vjetruar te mesimdhenjes se mesimdhenesve tane me pergatitje te reja sipas kerkeses se planprogrameve, teksteve, doracakeve metodik, literatures shkollore, mjeteve mesimore dhe ndryshimi i qasjes se tyre rreth notimit, cilesimit e testimit te nxenesve, vertete edhe ketu ka hapsire te madhe per te deshiruar edhe më shume.

Nese me reformen nenkuptohet zavendesimi i vjetruar i bashkpunimit shkolle, familje dhe nxenes, i bashkpunimit te arsimtareve mes veti dhe arsimtareve mes nxenesve, me nje qasje te re bashkpunimi professional, pedagogjik e psikologjik, kjo kerkes e domosdoshme nuk mund te realizohet pa pedagogun e psikologun, te cilet i mungojne shkolles sone.

Per ta mbeshtete dyshimin tim personal, do ta ngacmoi vemendjen e opinjonit dashamires te shkolles sone kombetare shqipe, permes disa pyetjeve qe vejn ne pahe dyshimin, se sa eshte reformuar edukimi, arsimi dhe shkolla jone kombetare shqipe.

A eshte larguar apo jo nga sistemi i vjeter edukativo-arsimor shkolla jone?

Sa eshte reformuar arsimi yne kombtar, planprogramet mesimore apo korikulat, tekstet, doracaket metodik, literatura shkollore, mjetet mesimore, metodat, teknikat, format e organizimit te procesit mesimor, format e cilesimit, notimit dhe testimit te nxenesve e studenteve, format dhe menyra e bashkpunimit, shkolle, familje, nxenes, menyra e bashkpunimit te arsimtareve mes veti e mes nxenesve?

Sa eshte pais shkolla jone me hapsire te mjaftushme, me mjete moderne mesimore dhe sa po i perdor ato apo nuk i perdor fare? Apo perdoren apo jo format, metodat dhe teknikat e reja te avancuara, ne organizimin e procesit mesimor, apo mos po i fasadojme ato me nje shkums e me nje shpuze pran tabeles se mesimit?

A jane te pershtatura e sa jane permbajtjet arsimore- edukative dhe sa po bejme perpjekje qe ato permbajtje permes njesive mesimore tua pershtatim moshes, kapacitetit dhe interesave te nxenesve dhe studenteve gjate shkollimit, qe te aftesohen e te pergatiten per nje jete me te mire, me te begatshme e me te lumtur?

A jane tejkaluar mardhenjet hierarkike mes nxenesit e arsimtarit per ta larguar moralin hipokrit dhe poziten nenshtruese te nxenesit ne mesim?

A eshte larguar shkolla jone kombetare nga skematizimi dhe dogmatizimi i mendimeve te nxenesve e studenteve tane, qe te krijohet atmosfera dhe bindjet e tyre se “Une po mesoj e po studjoj” e nuk po me”Mesojne tjeret”?

Sa ka krijuar kushte pedagogjike e psikologjike shkolla jone qe nxenesi e studenti te jete jo vetem aktiv ne punen mesimore, por te kontriboi maksimalisht edhe per zhvillimin e vete sipas kerkesave te kohes dhe nevojave personale te tij?

A ka ndryshuar e sa ka ndryshuar funksioni i mesimdhenesit qe te jet me pak” enciklopedi qe ecen” apo “liber qe flet” e me shume strateg, hulumtues, programer, diagnostifikues dhe terapeut pedagogjike e psikologjik. Organizator i punes, keshillues dhe edukator i gjeneratave te reja?

A e ka tejkaluar verbalizmin dhe formalizmin ne mesim shkolla jone dhe sa eshte e lidhur ajo me jeten shoqerore e jeten e nxenesit, sa jane krijuar kushte qe ajo ti orientoi profesionalisht nxenesit neper drejtime studimi ,sipas aftesive qe i posedojne ata?

Ka edhe shume e shume pyetje tjera per ti bere ne kete drejtim, por per kete rast po mjaftohem me kaqe pyetje, duke besuar se lexusi im i dashur do te vije vete ne njefar perfundimi, se apo reformohet si duhet apo jo shkolla jon kombtare shqipe, nese nuk po deformohet? I juaj, mësuesi Isë

Injoranca po e shkaterron perspektiven e shqipetareve

Edhe metej disa te vetquajtur intelektual, poet e shkrimtare, filozof e dijetare, se bashku me pushtetar e qeveritare, po shfaqin tendenca qe mesimdhenesit ta mbajne koken ulur dhe te pajtojne me statusin e tyre perqmues.

Edhe pse shoferet e pushtetareve, qeveritareve, parlamentareve e zyrtareve nen ombrellen e hierarkise te oborrit shtetnor, qe mbajne kravata injorantesh, jane te privilegjuar dhjetahere më shume se sa mesimdhenesit tane, e mos te flasim per qeveritaret e zyrtaret e ndryshem te hierarkise shtetnore.

Ata stimulohen permes benificioneve te ndryshme, honorareve e meditjeve, stimulohen me dy, tri e më shume vende pune te uzorpuara padrejtesisht dhe pa kurrfar merite e pa kurrfar pergatitje profesionale per vendet e punes, duke shkelur me dy kembet mbi ligjin dhe rregulloren e punesimit.

Mësuesit shqiptar fatkeqesisht ne mesin e kesaje anarhije qe e ka perfshire arsimin, sikur lemite tjera shoqerore, po e shiqojne veten te pafuqishëm per ta ndryshuar gjendjen e arsimit dhe statusin e tyre ne favor te arsimit dhe ne favor te tyre, duke veshtruar se si injoranca e pushtetareve po i shkatërron, qerdhet, entet parashkollore, shkollat fillore e te mesme dhe univerzitetet.

Injoranca e pushtetareve po e shkaterron shtetin, ekonomine, drejtesine, shendetesine, kulturen, shkencen, edukaten, diturine dhe perspektiven e mesidhenesve, si misionar te edukimit dhe arsimit te gjeneratave te reja. I juaj, mësuesi Isë

Serbia rreth Trepçes e Kosoves – Europa, politikanet dhe intelektualet shqiptare po bejne sehire apo…?!

Serbia i ka bere perpjekjet gjithmone dhe po i bene me ngulm, per ta” mbrojtur” Kosoven si, “toke te shejte serbe”, si “djep i saje ku lindi dhe u rrite serbizmi” dhe si “toke e kishave ortodokse sllave(Kosovo i Metohija”).

Kete e beri dhe po e bene Serbija, jo me e mbrojte realitetin, por me i mbrojte ozurpimet e pushtuara te pasurise se pafundme qe gjendet ne gjigantin e madhe Trepça dhe pasurive tjera nenetokesore e mbitokesore te Kosoves.

Strategjija e Serbise pushtuese, perhere e ka luajt lojen e perdorimit te Trepqes, per ti blere miqte e vete ne Europe e gjetiu, permes karemit te quajtur Trepçe dhe per ti shtuar sa me shume kundershtaret ne dem te kombit shqiptar.

Permes pasurise se ketij gjiganti dhe pasurive tjera nentokesore te Kosoves, Serbija u be faktor vendimtar ne ballkan, me perkrahjen e forcave vendosese te Europes dhe Rusise.

Edhe Europa, edhe Rusija, edhe Stambolli, per hater te ketij gjiganti Kosovar dhe pasurive tjera nentokesore qe i posedon Kosova, i thyen shtizat e ndergjegjes se “civilizimit” te tyre dhe po i thejne edhe sot, ne favor te Serbise e ne favor te vetin, duke vepruar pameshirshem ne dem te qeshtjes sone kombetare.

Serbija para se te “largohet” nga trojet tona, e ka bere nje marrveshje te njeanshme me agresorin tjeter te shqiptareve, me Greqin, gjaja se greku ka investuar miljardat, e ne fakt nuk eshte investuar as nje cente, por jane bere marrveshje sekrete, qe tia qesin ne fyte lakun pushtues Kosoves dhe ja, ku po i del duçi.

Kurse ne anen tjeter politikanet dhe intelektualet tane te trullosur, per asnje qast nuk i kane hetuar e nuk po i hetojne keto dhelpni cinike te Serbise e te Greqise, qe e kane luajtur dhe qe po e luajn lojen dinake te ozurpimit te pasurise shqiptare ne trojet e tyre.

E ter kjo dinakeri eshte bere dhe po behet para syve te botes dhe per qudi, nuk pati dhe nuk ka reagime nga politikanet dhe intelektualet tane, per te kerkuar logari se me cilen te drejte nderkombetare eshte bere kjo nderhyrje ne dem te qeshtjes shqiptare, sepse Trepça ne te gjitha periudhat historike ishte dhe eshte prone e Kosoves, gjithashtu nuk pati dhe nuk ka, as politikan e as intelektual ne mesin tone kombetar, qe te bejne orvatje per ta mbrojtur kete gjigant Kosovar dhe pasurite tjera ne kosove!

Ne njeren ane investoheshin rrena te turpshme greko-serbe, per shitjen e blerjen e aseteve te gjigantit Trepça, e ne anen tjeter shfrytezoheshin asetet e saje. Per shkak te ketij shfrytezimi te eger sllavo-grek, ne aleance te kurdisur, Trepça mbete nje dinosaur i shkaterruar e i demoluar tej mase, duke i perzen nga puna mbi 20 mije shqiptar.

Evropa duhet ta dije dhe e dine me siguri, se si mbylleshin minatoret shqiptar per tia mbrojtur nderin dhe pasurine Trepçes dhe per ta mbrojtur vetekzistencen nga sulmet barbare serbosllave.

Ku ishin e ku jane keta politikan e intelektual te mjere shqiptare, qe nuk e ngriten zerin ateher e nuk po e ngrisin zerin tani, per te gjitha keto manipulime e poshtrime serbe ne kordinim me greket, e ne pajtim me interesat europiane, te blera nga Serbija me pasurine e Trepçes sone, permes te ciles pasurohej, ndertohej dhe zhvillohej vete, kurse shqiptaret vuanin per buken e gojes, duke vrapuar rrugeve te Europes, si krah fizik i punes, ne dobij te evropianeve , per ta siguruar nje kore buke per veti.

Kjo eshte loja e ndyre me Kosoven, te quajtur “djep dhe toke e shejte serbe”, nga Serbija, nga Rusija, nga Greqija dhe nga Vatikani, qe i kane rrenjte e interesave te veta ne thellesite e tokes se pasur te Trepçes dhe ne thellesite e pasurive tjera qe gjenden nen token e Kosoves.

Kjo eshte loja e ndyre e Uneskos qe i mbron kishat e uzurpuara shqiptare nga pushtimet serbo-sllave, ne dem te qeshtjes sone kombetare, duke ua marr edhe tokat e bukes kosovareve, sepse na “qenkan toka te kishave sllavo-ortodokse”, qe tua zgjerojne hapesiren rrethe kishave popadikave, qe i luten Trepçes dhe pasurive tjera te Kosoves, ne vend qe t`i luten Zotit.

Per qudi kete lutje te “shejte” po e miraton edhe Europa, edhe Rusija edhe Vatikani edhe qarqe tjera ne bote e antishqiptare!

Deshem e nuk deshem ta pranojme ne shqiptaret, ky eshte fati i yne qe po sillet e po pshtillet ne dem tonin dhe me fajet tona, permes Trepçes, permes kishave ortodokse te ozurpuara nga greko-sllavet, permes “tokave” te ketyre kishave, permes liqenit te Ujmanit, e permes dredhive e poshteriseve tjera.

Ne shqiptareve na ka mbete te merremi me luften kunder xhihadit, kunder fundamentalizmit, qe mos te perhapet ne “dem” te “tokave kishtare” e ne “dem” te Trepçes, apo siq po e quajn gjakataret serb ne “dem” te” kosovo i metohija”.

Ne shqiptareve na ka mbete ta gjejme “gjenezen” se a ishim greke apo romak, a ishim sllave apo turqe, tjeter gje me rendesi nuk na ka mbete, sepse jemi edhe te kurdisur mire kunder vetevetes, duke pare endrra me sy te hapur, ne dem te qeshtjes sone kombetare. I juaj, mësuesi Isë

Degradimi dhe perqmimi i profesioneve nga politikbersit e ka sjelle ne kolaps shtetin dhe jeten e qytetareve

Isa Thaçi

18 Janar 2015 ·

Gjithnje e me shume ne ditet e sotit po politizohet, degradohet dhe perqmohet qeshtja e profesioneve nga politikbersit qe i kemi ne balle.

Ky politizim e ka krijuar nje paralize totale te zhvillimit politik, ekonomik, shendetesor, edukativ, arsimor, juridik, kulturor, shkencor dhe ne shume fusha e sektor tjera ne nivel kombtar e shtetnor.

Nuk mund të kemi nje zhvillim efektive ne nivel te vendit nese mbulohen fusha e sektor te ndryshem jetesor, me njerez qe nuk jane ekspert dhe profesionist te fushave e sektoreve perkates.

Fatkeqesisht, profesionalizmi eshte shnderruar tersisht ne militantizem partiak, ne ideologji te ndryshme politike e partiake, ku mese paku behet fjale per pergatitje profesionale e shkencore.

Eshte shume qesharake dhe e demshme per vendin tu ipen pergjegjesi shtetnore, politike, ekonomike, shendetesore, juridike, edukative, arsimore e kulturore atyre qe jane te degjushem per politike, se sa atyre qe jane ekspert e profesionist, te fushes per te cilen u ipet pergjegjesia dhe e pranojn ate pergjegjesi.

Per qudi eshte bere mode te privilegjohen vetem kandidatet sipas perkatesis politike, grupore, e ideologjike, e kurrsesi nuk vije ne shprehje pergatitja profesionale e kandidatit qe privilegjohet.

Ne çdo fushe jane politizuar e degraduar profesionet dhe nuk pytet kush fare per profesionin dhe shkallen e pergatitjes shkencore profesionale te kandidatit te cilit i ipet edhe pergjegjesia, por pyetet perkatesia politike, perkatesia farefisnore, perkatesia gjinore e kerkesa tjera korruptive.

Si mund te quhet ndryshe ky veprim i qoroditur i cili eshte bere mode, perpos fatkeqesi shtetnore e kombetare, ku per minister te energjetikes emrohet nje historjan, minister i drejtesis emrohet nje kimist, minister i arsimit emrohet nje jurist, minister i ekonomis emrohet nje mjek, minister i infrastruktures nje biolog, minister i kultures nje qe nuk ka lidhje me kulturen dhe artin. Akademiket emrohen antar te Akademise sipas perkatesive politike, e jo sipas punimeve shkencore te tyre.

Po kjo gjendje politizuese, degraduse, perqmuse e shkaterruse po i percjelle edhe organizatat e ndryshme punuese, shtetnore e private, po i percjelle edhe institucionet edukativo-arsimore deri tek ato univerzitare, institucionet kulturo-artistike, bizneset private e shtenore, policine, ushtrine, shoqatat e ndryshme shtetnore e jo shtenore, institucionet fetare dhe mjetet e informacionit.

Çdo kund e ne çdo skute kane dale ne balle dhe po u prijne institucioneve tona militantet partiak, militantet fetar dhe grupacione te ndryshme kriminale, qe u sherbejn politikave te kohes, qe u sherbejn qarqeve te ndryshme destruktive dhe antikombetare per interesa te veta personale, partiake e grupor, te cilet më se paku kane merita dhe pergatitje profesionale e shkencore, qe te marrin pergjegjesi, vende te punes dhe pozita nga me te lartat, per ta perfaqesuar vendin dhe kombin tone ne pergjithesi.

Eshte ne nderin tone personal, familjar e kombetar, qe mos ti bashkangjitemi dhe mos ta perkrahim kete rrugtim por ti luftojme me te gjitha mjetet qe i kemi ne dispozicion, te gjithe ata qe po e paralizone tere procesin e zhvillimit shtetnor e kombetar dhe institucional, ne hapsiren e gjeografise shqiptare. I juaj, mësuesi Isë

Keshille per femijet e mij te dashur

Kujdes, mos i besoni çdo kujte! Nje pjese e shokëve, miqve dhe njerëzve të sotëm, edhe pse nga goja nxjerrin fjalë të sheqerosura, zemren e shpirtin mund t`i kene të prishura dhe te helmosura. Mund tu presin ne bese, mund tua kthejne shpinen sapo ti kryejn interesat e veta dhe nuk u qendrojne prapa ne ditet e veshtira.

Mos hidhëroheni me keshillat e mia dhe nenes suaj, edhe nese ato u duken të serta e të prapambetura. Kuptoni se, ato kane dale prej zemres dhe shpirtit tone nga miresia dhe dashuria prindore qe e kemi per ju.

Miqtë e shokët, sa do te sinqerte qofshin ata, nuk mund ta zavendesojne sinqeritetin, perkujdesin, miresine, sakrificen dhe dashurine e prinderve. O, femijet e mij te dashur, askush ne bote nuk perkujdeset, nuk sakrifikohet dhe nuk dhuron dashuri ma shume se prinderit. Nese mendoni ndryshe, gaboni dhe mashtroheni keq.

Ne prinderit, e kemi kuptuar shumë mirë dhe e kemi perjetuar me dhermbje ne shpirte, edhe kure keni qene te paknaqur ndojhere me neve, për shkak te kushteve jo te mira, mes te cilave jetonim me plote veshtiresi ne ushqim, ne veshmbathje e ne shkollim, qe nuk patem mundesi as minimumin e deshirave tua plotesojme, per shkak te rrethanave gjithnje e më te kqija qe naj krijonte pushtusi serb.

Une dhe nena e juaj, nuk i harrojme kurr ato kohe te veshtira, qe i perjetuam familjarisht gjate regjimit fashist serbo-jugosllav, e sidomos atehere kur na perjashtuan nga puna neve te dyve, qe nuk i pranuam masat e dhunshme neper organizatat e punes ku punonim, se bashku me nje pjese dermuse te shqiptareve te Kosoves, te cilet po ashtu nuk i pranuan keto masa.

Edhe ju femijet e mij te dashur, mos i horroni keto vuajtje qe i perjetuam se bashku familjarisht, si shume familje tjera kosovare, qe mbeten nen perkujdesin e ndihmave te cilat vinin nga shoqata humanitare “ Nene Tereza” dhe “familja ndihmon familjen”, qe mos te vdesim nga uria.

Ju femijet e mij, mire e kuptuat se, aq sa mujtem une dhe nena e juaj, e beme per ju si prinder. Populli thotë: “sa e ke jorganin, aq i shtrinë edhe këmbët.” Kete ne sebashku me ju e bem Ju, e kuptuat mire dhe e perjetuat ne lekure se prinderit tuaj nuk u moren me ajamet e politikes dhe ishin opozite e politikberjes se kohrave qe shkonin ne dem te qeshtjes kombetare, besa edhe e kritikonim ashper realitetin e hidhur qe e krijonin politikat pushtuse te fqinjeve tane dhe politikat nenshtruese te vendoreve ne mesin tone kombetare, ku dhe na perjashtuan nga puna edhe pse ishim prinde te gjashte femijeve.

Nga ky realitet i hidhur, i pervolet duarte edhe ju se bashku me ne, te dilni faqebardhe dhe ti kaperceni pengesat e kohes dhe ti perballoni kushtet aspak te mira, gjate rrites dhe shkollimit tuaj, duke u perpjekur me djersen e ballit, te krijoni kushte sa do pak per ekzistence e per shkollim, duke mos e zgjedhur punen dhe duke perdorur talentin tuaj per mbijetese.

Per gjitha keto perpjekje tuaja te pathyshme qe i bete te mbijetojme e ti tejkalojme sfidat qe na dilnin para nga pushtusi, ne prinderit e juaj u falenderojme nga zemra dhe u jemi mirnjohes, qe vertete ia dolet dhe po ia dilni faqe bardhe, sebashku me ne!

E kuptuat dhe e pranuat edhe ju qe nuk donim të bëhemi ndryshe, për t’ua plotësuar kushtet, edhe pse e dinim qe perjetuat te zite e ullirit se bashku me ne, nje kohe bukur te gjate prej dhjete vitesh mese paku. Nuk donim te perkulemi para politikave te kohes, të servilosemi, ta perbaltim karakterin, ndërgjegjen dhe dinjitetin tone prindor, intelektual, familjar e kombtare, për hirë të pasurisë, e kushteve më të mira ekonomike, nuk donim ta shesim moralin, besnikërinë e pastërtinë tone qe e kishim per atdheun dhe per kombin.

Jo, kete nuk e beme, edhe pse e hoqem te zite e ullirit, këtë s’mund ta bëjmë dhe tani, kete nuk e bene as prinderit tane e gjysherit tuaj. Duam edhe ju, mos ta bëni kurr as tani, as në të ardhmen tuaj, edhe kure ne nuk do te jemi me ju, sepse dinjiteti e fisnikëria familjare, morale dhe kombetare, jane mbi te gjitha pasurite e kesaje bote dhe mbi te gjitha ajamet e perkoshme politike.

Ju femijet tane te dashur, të gjitha vijnë e shkojnë: pasuria, ajamet politike, qeveritare e pushteti. Ndersa brez pas brezi mbetet vetëm fisnikëria, besnikëria, bujaria, dinjiteti kombetare, sakrifica, karakteri dhe morali familjar.

Me respekt e dashuri per ju, nga prinderit: Isa dhe Kumrije Thaçi!

Trokitje ne ndergjegjen e politikaneve, intelektualeve, klerikeve fetar dhe akademikeve shqiptar

Pse kjo heshtje mortore e perfaqesueseve te politikes, te fese, kultures dhe shkences, ndaj padrejtesive kaqe te medha qe po i behen kombit shqiptar ne çdo aspekt ?!

Athu kane apo nuk kane ndergjegje ti ndjejne ne shpirte, pasojat e padrejtesive qe po i behen vendit dhe kombit tone ne pergjithesi, a kane goje e gjuhe te flasin para botes per te gjitha keto padrejtesi qe po na ndodhin?!

Pse nuk e ndjejne kete shkaterrime te vendit tone, kete perulje dhe kete nenshtrim ndaj pushtueseve serb ne radhe te par, e ndaj pushtueseve greko-sllave ne pergjithesi?!

A kane guxim, shpirt e zemer perfaqesuesit e politikes, feve, kultures, shkences dhe perfaqsusit e mjeteve te informacionit, ta senzibilizojne Evropen dhe boten, qe para syve te tyre po ndodhin keto shkatrrime nga keqbersit e ketije vendi dhe nga pushtusit sllavo-grek, ardhacak ne trojet tonat?!

Si po duket perfaqsuesit tane ne fjale e kane kuptuar se Evropa dhe Bota i ka njohurite e mjaftueshme per realitetin e hidhur, qe po shkaktohet nga brenda nga disa rebel, te padijshem e tradhtar ne bashkpunim me forcat e jashtme reaksionare greko-sllave dhe forca tjera qe jane kunder rregullimit te qeshtjes sone kombetare e pro interersave te veta!

Si eshte e mundeshme ne mes te Evropes , te ndodhin kaqe padrejtesi, kaqe perulje, nenshtrime e poshtrime ndaj nje populli qe kurr nuk ka qene pushtues, por i pushtuar, kurr nuk ka qene uzurpator i tokave te huaja, por tokat e tij jane uzurpuar deri ne marrezi, kurr nuk ka shkaktuar gjakederdhje ndaj popujve tjere, por atij iu kane shkatuar gjakderdhje te medha, nuk ka dhunuar e poshtruar gra e vajza te popujve tjere, perpos qe iu kan dhunuar e poshtruar gra e vajza te tij, nuk ka vrar femij e pleqe te pafajshem te popujve tjere, por iu kane verar atij si eshte me zi?!

Ku jane perfaqesuesit e kombit tone qe i permendem me larte , kane apo nuk kane gjuhe te flasin para botes e para evropes ?!

Pse po tolerohen gjakataret serb te kalerojne neper trojet tona duke fyer viktimat e luftes me etiketen “egersira”, duke fyer e dhunuar Shtetin e Kosoves, te cilin e quajn “kosmet i metohija”, “kosovo i metohija” , te cilin e quajn “toke te shejt serbe” dhe te cilen “nuk do ta lejojn kurr te rrealizohet endrra e shqiptareve qe ta bejn shtet, token e shejte serbe”, edhe pse kjo toke martire e kosovareve eshte shejntruar neper shekuj me gjakun e tyre?!

Ka organe shtetnore kjo Kosove e ngrate, apo nuk ka, ka polici apo nuk ka, ka ushtri apo nuk ka, ka perfaqesues te cilet i permendem më larte qe ta mbrojne kete vend me te gjitha mjetet dhe ta alarmojne situaten e hidhur qe na ka rrethuar apo kane vdeke per se gjalli?!

Nese ka, kë e perfaqesojn ata dhe kë e mbrojn, popullin shqiptar e minoritetet qe jetojn ne Kosove, apo serbet gjakatar e rebelet e ndryshem, brenda saje, apo ata serb gjakatar te serbise qe kalerojn sa her tu teket neper Kosove, pa e pyetur aske, duke share e duke fyer edhe popullin edhe qeveritaret, edhe institucionet, edhe intelektualet edhe fetaret edhe akademiket tane?!

Ku jane pushtetaret e shtetit, intelektualet, akademiket, gazetaret qe e kane fute koken ne rrashtin e breshkes, duke demonstruar veten se nuk jane gje tjeter pos breshka pa vlere?!

Ku eshte Euleksi i evropes se civilizuar, qe na ka ardhe per udhezime e per ndihma, te na ecin punet me mire e me drejte, pa dallime mes popullit shqiptare e minoriteteve te Kosoves, i cili i ka mbylle syte tersisht para sjelljeve te vagabandeve dhe gjakatareve serb, qe jane fund e krye kunder shqiptareve dhe kunder Evropes?!

Me siguri eshte i zene duke u marre me burgosjen e luftetareve te Kosoves, duke u marr me burgosjen e klerikeve musliman si xhihadist e si ekstremist dhe me te palarat e politikaneve tane, thua se serbet dhe politikanet, intelektualet e kleriket e tyre, na qenkan engjujt e Evropes se civilizuar!

Si eshte e mundur te mbrohen nga Unesko, kishat tona te uzurpuar nga serbet gjakatar, më shume se sa mbrojtja e popullates se pafajshme shqiptare, duke ua uzurpuar edhe tokat e bukes se tyre, vetem e vetem qe tu krijojn hapesire e parqe klerikeve gjakatar serb, te cilet i kan rroke pushket kunder shqiptareve, te cilet nuk e njohin shtetin e Kosoves, te cilet udhehiqen me misione te caktuara nga serbija kunder shqiptareve, ne kordinim me kleriket dhe politikanet ortodoks grek?! Pse nuk mbyllen e nuk ndalohen kleriket serb qe kalerojn neper trojet e Kosoves, duke shperndar urrejtje mes popullit shqiptar e atij serb, duke deklaruar token e Kosoves si “toke te shejte serbe”?!

Pse nuk mbyllet kleriku ortodoks grek Janullatos dhe nuk ndiqet penalisht propaganda e tij, qe shperndane urrejtje ne mes popullit shqiptar dhe thrret shqiptar per konvertim ne grek?!

Si eshte e mundur te kerkohet nga evropa e civilizuar, gjykate speciale per luftetaret tane te lirise, kurse nuk kerkohet nje gje e tille per gjakataret serb e pushtues?! Si eshte e mundur te bije nene ndikimin e fashistes Karla Delpante dhe fashistit Dik Martit, parlamenti i civilizuar Evropian dhe te etiketohen luftetaret shqiptar te Kosoves si kanibalist e si trafikant te gjymtyreve te serbeve?!

A i thojne ketij veprimi civilizim evropian, a i thojne drejtesi e barazi evropiane , e mbuluar me civilizim te saj?!

Pytje te tilla ka mundesi te vazhdohen ne pafundesi per kete civilizim, per kete drejtesi, per kete humanizem, i cili ka filluar te kundermoi ne dem te civilizimit, drejtesise, barazimit dhe humanizmit te vertete njerezor!

Prane ketij realiteti te hidhuir qe i ka perfshire trojet shqiptare dhe popullaten e saje, quditerisht po heshtin per se gjalli si te vdekurit prane varrezave, perfaqesuesit tane politik, perfaqesuesit e dijes, artit, shkences dhe perfaqesuesit e feve te ndryshme ,qe i posedon kombi jone.

Ne kete heshtje mortore, fatkeqesisht po dalin do zera prej papagajeve te kategorive te ndryshme, te cilet po e etiketojne popullin shqiptar si xhihadist, si perkrahes te xhihadit, alkaides, si perkrahes te terrorizmit e disa etiketime tjera, te cilat po i shkojne per shtati propagandes antishqiptare greko-sllave, te finanacuar mjaft mire nga ato edhe nga disa qarqe tjera ne bashkpunim te fshehur.

Papagajt nuk kane aftesi tjera, perpos aftesise se emitimit te asaj qe ua thote padroni udheheqes apo dresuesi i tyre. I juaj mësuesi Isë

Gabimet qe i kemi bere neper shekuj dhe po i bejme edhe sote ne dem te qeshtjes sone kombetare, duhet permiresuar sa me pare

Isa Thaçi

14 Janar 2015 ·

Ne si komb ende kemi me shume armiqe se sa miqe ne bote, sepse kurr nuk kemi dite te rreshtohemi me miqet e vertete, por jemi sorullater si te perqar duke shkuar her pas romakeve e here pas bizantineve, her pas turqeve e here pas greko-sllaveve, here pas komunizmit e here pas ballizmit, gjithmone si te ndare e te perqar dhe te manipuluar nga tjeret! Ne mesin tone kombetare, patem te atille dhe kemi, te cilet u paraqitnin e po paraqiten më shume internacionalist se sa nacionalist, duke luftuar e duke u vrar  mes veti per lirine e tjereve dhe per formimin e shteteve fqinje.

Kurse ne mbetem duke u etiketuar mbi baza fetare, politike e regjionale dhe duke madheruar here lindjen e here perendimin, here grekerit e her sllavet e ballkanit, tersisht duke harruar veteveten dhe interesat tona kombetare.

Ne si komb jemi perserites te pakorrigjueshem te gabimeve tona  historike dhe te gabimeve te paraardhesve tane e po vazhdojm me avazin e vjeter te gabimeve monstruoze, duke poshtruar veteveten e duke i madheruar tjeret, ne simpati e ne urrejtje here nga lindja e here nga perendimi, pa e gjete nje mes me te volitshem qe perqafon civilizimet e lindjes dhe perendimit, pa e demtuar qenjen tone kombetare, pa e demtuar dinjitetin tone kombetar ndaj askujt, pa u postuar si armik i njerit e si mik i tjetrit, here djathtas e her majtas, pa synim e pa qellim ne favor te unitetit tone kombetar, por ne dem te tije!
Qe nga Iliria, Arberia dhe sot Kosova , Shqiperia, dhe trojet tjera te banuara nga shqipetaret , ende na ka mbete ne gjak tradhetia, zilia, lakmia, egoizmi, karrierizmi, mendjemadhesia, bajraktarizmi, lokalizmi, shpifjet dhe shpiunazha ne mes nesh e kunder kombit ne pergjithesi, duke u sherbyer me mjetet me te ulta te mundeshme, ne dem tonin e ne favor te pushtueseve tane.
Ne si komb vepruam dikur, po veprojme edhe sot si te ndare, te copetuar dhe te percare ne dem te interesave tona kombetare, mbi baza fetare,  politike, rajonale, e mbi baza ideologjike! Ne ende tradhohemi mes veti, mashtrojme njeri tjetrin, e urrejme, e fyejme njeri tjetrin, ngaterrohemi e luftojme, se sa ngatrrohemi e luftome me pushtuesit tane!

Ne mesin tone kombetar , ende eshte me e forte ndjenja e karrierizmit, se sa ndjenja e atdhetarizmit, eshte me e fort ndjenja e kolltuqeve se sa ndjenja kombetare, per ta bere Shqiperin, per ta zhvilluar e per ta perparuar kombin. Ne edhe sote e kesaje dite si komb, nuk e kemi mbi te gjitha “feja e shqipetarit eshte shqiptaria”, por kombin e trajtojme si perkatesi e feve krishtene e asaj islame, duke u orjentuar verberisht e mjerisht mbi baza fetare nga lindja e nga perendimi, ne vend qe te krijojme mardhenje te mira si komb me dinjitet kombetar edhe me lindjen edhe me perendimin, per aqe sa ata na trajtojne neve ne menyr te barabart me veten e tyre si komb.

Ne per qudi e per fatkeqesi, as dje e as sot nuk kemi qene, e as nuk jemi ne unitet e ne pajtim kombetar, gjithnje te shperndar e te perqar, sipas ajameve te atyre qe nuk deshen te na shohin te unisuar si komb.

Ne si komb ishim dhe jemi gjumash dhe na del gjumi kur behet teper vone. Ne ishim dhe jemi mburravec qe i perdorim fjalet e medha dhe bejme pune te vogla. Paraqitemi patriot te medhenje e nuk jemi te tille , paraqitemi demokrat e me zemer e shpirt jemi diktator kunder vetevetes, paraqitemi revolucionar e ne shpirt jemi antirevolucionar, praqitemi humanitar, e veprojme si anti humanitar, e luftojm me pare vendin tone dhe  mes veti, se sa qe luftojm me pushtuesit tane.

Jemi me shum romantik se sa realiste, jemi anarkist e nihilist, se sa optimist real, jemi me shume besnik ndaj te huajve dhe te pabese mes veti, e kemi braktisur besen kombetare dhe ia kemi ulur vleren asaj, e kemi braktisur burrerine, patritizmin dhe atedhedashurin, duke i konsideruar ato si relike te vjetra historike, e jo si frymeszim per veprim kombetar e per interesa te kombit.

Edhe sot e kesaj dite nuk mendon kush se pse Shqiperia mbete e ndare epoke pas epoke, qe nga pushtimi i Ilirise, qe nga principatat arberore, pashallaqet dhe vilajetet turke dhe qe nga banovinat, obllastet dhe pokrajinat greko-sllave qe po vazhdojne te ekzistojne edhe ne ditet e sotit, ku edhe sote sillen e sorrullaten bijte serb, malaze, maqedon dhe grek neper trojet tona edhe pse i kemi dy shtete shqiptare, ata i promovojne idete e tyre reakcionare kunder shteteve shqiptare e kunder popullit shqiptar, ndersa politikanet tane i rrudhin krihte si qyqar dhe behen sukur nuk po ndodhe asgje?!

Ne anen tjeter disa intelektual te mjere nuk i shiqojne grekosllavet se si po e poshtrojne popullin shqiptare ne dy shtetet e tyre dhe ne teritoret tjera te pushtuara, por vajtojn dhe pjerrdhin per goje duke e etiketuar popullin shqiptar si islamist, si xhihadist, si fundamentalist, sikur qe po e bene te njejten edhe propaganda greko-sllave, me ndihmen e disa mjeteve te informacionit nga Shqiperia e nga Kosova dhe kerkojn prej keti populli qe te konvertohet ne krishtenizem, sepse gjaja per kete qeshgtje nuk po na pranojka Evropa e “civilizuar”, apo “parajsa e popujve”.                                 Ka ardhe koha e fundit, qe t`i permiresojme gabimet tona si individ, si grupacione politike e inteltuale, si grupacione fetare, si organe shtetnore dhe si komb ne tersi, nese nuk deshirojme te tretemi edhe me thelle ne gabimet tona te turpshme kunder vetevetes duke u shkepe dhe asimiluar neper bote. I juaj, mësuesi Isë

Ata qe dyshojne dhe e verifikojne disa here nivelin e njohurive te veta rreth te vertetes, i ofrohen më afer asaj

Isa Thaçi

13 Janar 2014

Pararoje e mos deshtimeve tona te shumta rreth njohjes se vertetes, jane dyshimet dhe verifikimet ndaj perceptimeve, mendimeve, njohjeve, bindjeve, qendrimeve e veprimeve qe i bejme drejte saje. Nese i  lëm vend te duhur dyshimit dhe verifikimit te menyres se perceptimit, mendimit, njohjes dhe veprimit rreth pershkrimit te  vertetesise se gjerave natyrore, shoqenore, shpirtnore, personale, familjare, politike e kombetare dhe proceseve tjera te ndryshme, rralle here deshtojne ne organizimin e proceseve jetesore dhe pershkrimit te vertetes.

Nese gjate procesit te perceptimit, mendimit, njohjes dhe formimit te qendrimeve, pikepamjeve, bindjeve e veprimeve  tona ndaj dukurive te ndryshme, nuk e kemi edhe nje doze  te dyshimit e verifikimit te vertetesise se njohjes sone, munde te futemi pa dashje dhe pa dijen tone, ne boten e iluzioneve te cilat na mashtrojne shume me shtremberimin e realitetit, te cilin e perceptojme dhe e perjetojme per momentin.
Sa me shume qe tretemi ne boten e iluzioneve dhe nuk i ndriqojme ato permes dyshimeve e verifikimeve tona, i japim shanse te madhe formimit te mendimeve, bindjeve, qendrimeve dhe pikepamjeve tona te gabuara personale ne raport me te verteten, ne baze te te cilave i organizojme edhe sjelljet e veprimet gjate jetes.

Sjelljet dhe veprimet tona qe lindin nga ndikimi i iluzioneve te cilat kualifikohen si perceptime qe e deformojne realitetin, pa dijen dhe pa dashjen tone, na qojne drejte deshtimeve personale, familjare, shoqerore, profesionale, politike dhe kombetare.
Shume gjera ne shiqim te pare na duken terheqese apo rrefuzuese, te kendeshme apo te pakendeshme, progressive apo regresive, te njerezishme apo te panjerezishme, te moralshme apo te pamoralshme, te verteta apo te paverteta, pore ne funde fare e verejme mashtrimin iluzor dhe cdo gje e mrekullueshme qe ishte me pare, na duket e shemtuar, e cdo gje e shemtuar na duket e mrekllueshme. Mu per kete, vije ne shprehje konstatimi se shume gjera qe me duken mua te mrekullueshm, tjereve u duken te shemtuara dhe anasjelltas.
Filozofet e kohes se re ne krye me Dekartin, ne pikepamjet e tyre filozofike e mbeshtesnin mendimin i cili pohonte se:“ Ta pastrojme mendjen nga çdo paragjykim dhe mendim i pavertetuar, ku e verteta “më e forte dhe më e sigurt eshte mundesia te dyshojme ne çdo gje, perveç ne ate qe mendojme”  rrethe procesit dhe menyres se njohjeve tona drejte se vertetes, aqe me shume e aqe me thelle i japim shance vetit ta njohim ate.

Mesazhi i kesaje thenje filozofike kerkon kujdesin tone maksimal dhe perqendrimin e vemendjes ne cilesine dhe menyren e perceptimeve, mendimeve, bindjeve  dhe ne cilesine e menyren e formimit te qendrimeve dhe pikepamjeve tona, ne baze te te cilave i bejme edhe sjelljet e veprimet qe rezultojne po ashtu me menyren dhe cilesine e te jetuarit personal, profesional, familjar, shoqeror, politik e kombetare.
Njerezit më te gabuar e me pak te lumtur ne jeten e tyre, jane ate qe mendojne se pikepamjet e veta per nje realitet te caktuar, jane te pagabuara dhe nuk e pranojne anen tjeter te medaljes, sepse dikush tjeter te njejtin realitet e shef ndryshe dhe ka pikepamje te ndryshme ne krahasim me ta.

Per kundrazi njerezit qe kane aftesi ta kuptojne dhe ta pranojne se bota eshte shumengjyreshe e jo vetem bardh e zi dhe e kuptojne se pikepamjet e tyre nuk jane i vetmi kendeveshtrim i drejte dhe i pagabuar rrethe gjerave te ndryshme ne bote, jane njerezit me te kendshem, me te lumtur, me te thjeshte, me tolerant, me te matur, me komunikues e bashkepunues, me respektues, me te dashur e me te suksesshem ne jete.
Nese e praktikojme dyshimin dhe verifikimin gjate procesit te perceptimeve, mendimeve, bindjeve dhe njohjes se realitetit, gjithnje e me shume i japim mundesi vetit per ti kuptuar perceptimet, mendimet, qendrimet dhe formimin e pikepamjeve dhe qendrimeve tona, se sa jane e sa nuk jane te verteta dhe me cilin kualitet posedojne ato.

Permes kesaje ecurie te dyshimit dhe verifikimit kemi shansin te kuptojme se nuk kemi gjithmone te drejte ne menyren e perceptimit, mendimeve, qendrimeve dhe ne menyren e formimit te pikepamjeve tona ndaj realitetit. Po ashtu permes kesaje procedure aftesohemi te kuptojme qe edhe pikepamjet e tjereve, duhet respektuar per aqe sa jane te argumentuara dhe te jemi te hapur ndaj tyre, per aqe sa jane te verteta, argumentuese dhe bindes.
Me kete qe thash me larte nuk e kam ndermende te pozicionohem, me ata qe nuk arrijne kurr ti mbrojne pozicionet e veta duke u luhatur djathtas e majtas te papozicionuar dhe me ata qe nuk e mbrojne ate qe eshte e drejte dhe e vertete dhe qe nuk protestojne me kombengulje kunder asaje qe eshte e gabuar, e pavertet dhe e padrejte.
Deshtimi me i madh personal, profesional, familjar, politik, shtetnor dhe ai kombetare, vie atehere kur tregohemi arrogant, te guximshem, te ngurte, te paperfillshem ndaj tjereve me mendimet, qendrimet dhe me pikepamjet tona personale qe flasin per nje realitet te caktuar, ndaj te cilave nuk dyshojme per asnje moment, por u besojme ekstremisht edhe pse jane te pa argumentuara dhe jo bindese.
Nese, dyshojme dhe e verfifikojme  menyren e perceptimeve, mendimeve, bindjeve dhe  menyren e formimit te qenrimeve dhe pikpamjeve tona ndaj realitetit te gjerave, ngjarjeve dhe proceseve te ndryshme natyrore shoqerore dhe shpirtnore, i ofrohemi me afer  njohjes se argumentuar e verifikuar ndaj te vertetes.
I juaj, mësuesi Isë

 

Mund ti ndryshojme rrethanat nese i ndryshojme sjelljet qe i kane krijuar ato

Ndryshimi i kualitetit te sjelljeve tona e ndryshon edhe kualitetin e rrethanave mes te cilave jetojme.

Reagimet qe i bejme ndaj rrethanave dhe problemeve qe na dalin para, shpeshehere i bejme ne menyre jo te duhur, per ti ndryshuar ato qe te bejme jete më kualitative.

Gjate reagimeve tona shpeshehere i zmadhojme pa nevoje situatat dhe problemet qe na ndodhin dhe e teprojme me reagimin tone te papershtatshem me natyren e rethanave dhe situatave, duke vepruar me nxitim, negativitet, nervoze e te bezdisur gjate angazhimit per ta zgjidhur problemin qe ka ndodhur, ne vende qe te bejme zgjidhje si duhet, e pengojme veten ti arrijme rezultatet e duhura ne zgjidhjen e problemit.

Shume probleme edhe pse jane te vogla, ato i zmadhojme sikur te jene nje urgjence e madhe dhe bejme perpjekje me nxitim ti zgjidhim ato. Ne vend te zgjidhjes se tyre ndodhe e kunderta, i nderlikojme edhe ma shume per shkak te nxitimit, negativitetit, nervozes, merzise dhe bezdisjes qe na ka kapluar.

Zmadhimi i palogjikshem i situatave te ndryshme jetesore, na detyron te humbim kohe e energji pa nevoje, duke u perballur me “dramatizimet” qe vijne e shkojne gjate jetes, njera pas tjetres.

Atehere kure mesojme nga pervoja dhe qetesohemi, e zbulojme menyren se si duhet t`u pergjigjemi situatave jetesore dhe rrethanave mes te cilave gjendemi. Tani ato nuk i konsiderojme probleme te medha, te pakapercyshme dhe te pa zgjidheshme, por ballafaqohemi me to ne menyre te qete e konstruktive, duke i pershtatur sjelljet, aftesite dhe shkathtesit tona sipas natyres se tyre qe ti zgjidhim ne favor tonin.

Nga pervoja qe ballafaqohemi me jeten do ta kuptojme se, edhe problemet ma te medha te cilat vertete jane stresuse, e kane nje zgjidhje dhe u qasemi atyre, te pa trubulluar ne mendje e ne shpirt, te qete dhe me kembngulje e qendrushmeri, derisa t`i zgjidhim apo ta kuptojme pamundesine per ti zgjidhur ato ne favorin tone.

Shkurt shprehur, nuk i zmadhojme pa nevoje situatat problemore, jeten e trajtojme ne menyre sa ma te qete, duke i zavendesuar shprehite e vjetra regresive te sjelljeve tona me shprehi te reja progresive, qe qojne drejte perspektives e sukseseve gjate jetes.

Me ndryshimin e shprehive regresive te sjelljeve tona dhe zavandesimin e tyre me shprehi progresive, i ndryshojme per te mire rrethanat dhe situatat e ndryshme mes te cilave gjendemi dhe e rrisim kualitetin e te jetuarit. I juaj, mësuesi Isë

A kemi nevoje te ndryshojme ne shqiptaret apo jemi ne rregull

Ne ato momente kur bindemi se nuk kemi nevoje te dryshojme, jemi mbyllur ne kafazin tone i cili na ofrone kenaqesi te rrejshme e afatshkurtera, duke na hapur porten per vuajtje afatgjata.

Asnje person, asnje familje, asnje institucion e organizat punuese shteterore e private, asnje parti politike e fetare, as kuvendi, as qeveria dhe as presidenca e nje shteti, qe e perfaqesojne kombin, nuk jane aqe te persosur ,qe nuk kane nevoje per ndryshime te perhershme dhe te domosdoshme ne favor personal, familjare e kombetar.

Te gjithe kemi nevoje per ndryshime te perhershme, nese nuk deshirojme te mbesim ne nivelin e marrjes vetem me thash e theme, vetem me pune te tjereve, vetem me etiketime, duke harruar veteveten se kemi mbete ne gjendje te mjere intelektuale, politike, morale, fetare, ekonomike, shendetesore, arsimore, juridike e kombetare.

Pra kemi nevoje qe perdite e me shume te largohemi prej veseve tona qoroditese, te cilat na demtojne imazhin tone personal, familjar, institucional, shtetnore e kombetar dhe aftesite tona per ta bere nje jete sa me normale e te dinjitetshme.

Cili individ, cila familje ne Kosove, ne Shqiperi, e ne te gjitha trojet tona dhe familjet tjera shqiptare neper bote, nuk kane nevoje per ndryshime drejte rregullimit sa me te mire te raporteve nderfamiljare, bashkeshortore, cila familje nuk ka nevoje per ndryshimin e gjendjes se rrites dhe edukimit ma te mire te femijeve te tyre, cila familje nuk ka nevoje qe ta ndryshoj permiresimin e gjendjes ekonomike te saje?

Ai individ, ajo familje qe ua kthene shpinen ketyre ndryshimeve qe i permendem me larte, ne mesin e saje do te lulezoi anarhija dhe rremuja, ku do te ngece tersisht rrita dhe edukimi normal i femijeve te tyre, do te depertoi amoraliteti, divorci, narkomanija dhe shume dukuri tjera devijante ne mesin e saje, te cilat e shkaterrojn ate qe nga temeli.

Do te ishte mese e qelluar nga secili prej nesh, qe te merremi sa me seriozisht me krijimin e nje personaliteti te shendosh personal, bashkshortor e familjar ku dominon nje atmosfere e kendeshme dhe mirekuptimi ne mes veti, ku dominon shvillimi dhe progresi i perhershem.

Pa nje familje te shendetshme e progressive, nuk ka as komb te shendetshem e progresiv. Perpos nevojes qe te ndryshojme si individ e si familje, edhe subjektet tjera po ashtu kane nevoje per ndryshime te perhershme.

Cila prej organizatave punuese te nivelit shtetnor e atij privat, cila prej institucioneve te nryshme shtetnore e private, politike, ekonomike, shendetesore, edukativo-arsimore, juridike e tjera institucione, nuk kane nevoje te merren me ndryshimin e gjendjes se vete momentale, e cila eshte mjaft e palakmueshme, duke shkuar drejte nje anarhije totale?

Te gjitha kane nevoje per ndryshime rrenjesore, drejte permiresimit te gjendjes se tyre, te mos shkojne edhe matej kah kolapsi, politik, ekonomik, shendetesor, edukativo-arsimor, juridik dhe keshtu me radhe ne secilin segment jetesor.

Po nuk filluam sa me pare te bejme ndryshime rrenjesore, do ta humbin kuptimin e vete ekzistues, si person, si familje, si institucione te ndryshme, si shtet e si komb.

Shoqeria jone shqiptare, po shkon drejte falimentimit si shoqeri, si institucione, si komb e si shtet, me nje organizim jo te mirefillet e jo vizionar, total bllokues e stagnues.

Cili komb ka zemer e shpirt ti permiresoi raportet me fqinjet, derisa i ka me teper se sa gjysmen e trojeve dhe popullates se vete te pushtuar e te poshtruar nga ata, perpos kombit shqiptar?!

Si eshte e mundur te permiresohen mardhenjet me fqinjet tane te cilet na mbajne te pushtuar dhe nderhyjne ne punet tona te brendeshme politike, ekonomike, juridike dhe teritoriale, ku ne kete drejtim po prijne Serbija e Greqija me nderhyrjet e tyre duke u talle me Shqiperine dhe politikanet e saje te mjere si tipi i Edvin Ramoviçit?!

Si mund te permiresohen raportet me Evropen, derisa jemi totalisht te pa organizuar politikisht e kombetarisht ne aspektin profesional,ekonomik, shendetesore, arsimore, juridik dhe ne shume fusha tjera, totalisht te korruptuara e te demoluara ne çdo aspekt?!

Si mund ti permiresojme mardhenjet tona me Evropen, kur ajo nuk po na trajton si komb i barabart me tjeret?!

Si mund ti permiresojme raportet me boten, kur gjysma e saje na trajton nga kendveshtrimi i majorizimit dhe nenshtrimit si komb ne raport me kombet tjera?!

Vertete per te gjitha keto kerkohet nje vigjilence e madhe dhe angazhim racional e profesional, per ta gjetur pergjigjen e natyrshme te ketyre pseheve dhe siheve te shumta.

Vertete kemi nevoje per ndryshime te medha e te kujdeseshme, duke u nisur nga vetevetja, familja, institucionet e ndryshme shtetnore e private, organizatat punuese, partite politike ne nivele komunale e ne nivel vendi, kuvendet e parlamenti i shtetit me deputetet e tyre, qeveria se bashku me ministrat, zavendes ministrat e Kryeministrin e saje dhe Presidenca shtenore.

Derisa te bindemi qe t`i bejme keto ndryshime rrenjesore ne te gjitha fushat e permendura ma larte, do te mbyllemi ne kafazin tone hermetik te veteshkaterrimit, te varferise e mjerimit kombetar, drejte asimilimit, hap pas hapi dhe tretjes se qenjes sone kombetare neper bote. I juaj, mësuesi Isë

Eshte veprim i ulte te shkelim mbi kontributin, nderin dhe lavdin e tjereve qe te dukemi vete si njerze te tille

Ata qe vuajne nga kompleksi i ndergjegjes se vrare, moralit e dinjitetit te ulte, dinakerise e cinizmit qe e posedojne, bejne perpjekje te pa rreshtura dhe perdorin çdo mjete per t`ua lene nen hije lavdin, nderin, kontributin dhe krenarine qe e posedojne tjeret, te duken vete më shume se kane cilesi e vlera edhe kur nuk i poswedojne fare ato.

Ky veprim i ulte, e tregon ate pjese te unit te atyre e cila thote:” Shikomni e degjomni mua se ate qe e them se luan topi”. “Une jame i veçante”. “Ajo qe e them dhe e beje une eshte me vlera te medha dhe ma e sinqert, se ajo qe e thojne dhe e bejne tjeret”. Kontributi dhe arritjet e mija jane më te vlefshme se sa, kontributi dhe arritjet e tjereve”, e shume marifetlleqe te ketije niveli te ulte e qesharak, per ti mbrojte interesat e veta te ulta.

Egoja e ketyre rrembyseve te nderit, kontributit, lavdit dhe krenarise se tjereve eshte ajo pjese shpirterore, qe ka deshire dhe bene perpjekje me çdo kushte, te bije ne sy te opinjanit, te degjohet e te rrespektohet nga ta dhe te konsiderohet si ma i veçant ne mesin e tyre, edhe pse keto perpjekje i bene ne deme te kontributit, nderit dhe lavdit qe e posedojne tjeret.

Veprimi i qoroditur i ketyre rrembyseve, ma shume ua ule nderin, moralin, kontributin dhe lavdin e tyre , nese e posedojne sado pak ne opinjan, se sa ua rrite.

Per ta ruajt nderin, kontributin, lavdin dhe krenarine tone, per  aq sa e posedojme , nuk eshte mire te bejme perpjekje qe ta shkelim dhe tua fshehim kontributin e tjereve, sepse pozicionohemi ne piken më te ulte njerzore dhe e pasqyrojme veten, pa dashje, se sa te pa karakter jemi.

Fatkeqesisht, shume njerze te tille ka në mesin e shoqerise sone shqiptare! I juaj, mësuesi Isë

Pse nuk jemi ata që ishim dikur dhe pse e pranuam ate qe se kishim kurr

Qe t`u pergjigjesh ketyre pyetjeve dhe pergjigjet te jene sa me afer te vertetes, duhet te merren parasysh disa faktor, si psh: ndikimi i fuqive te medha pushtuse dhe aleancat mes tyre neper periudha te ndryshme historike, te cilat e treguan brutalitetin e dhunes, nenshtrimit e mashtrimit kunder qenjes dhe trungut tone njerezor, kulturor fetar, gjuhesor, ekonomik e teritorial.

Ky brutalitet vandal i pushtueseve tane neper shekuj shkatrroi çdo gje qe ishte autoktone e jona dhe pervetesoi kulturen, civilizimin e gjurme te ndryshme qe i posedonim neper periudha te ndryshme.

Aleancat e ndryshme pushtuse e shkatrruese, perpos qe e perdoren forcen e dhunen ndaj popullates sone qe nuk nenshtroheshin dhe nuk e pranonin elementin pushtues, ndaj tyre e perdoren ne kombinim mashtrimin e lajken, duke ofruar njekohesisht kulaqin edhe kerbaqin, si mjete mashtrimi e nenshtrimi.

Forca dhe mashtrimi qe u perdoren kunder nesh, nau imponun me dashje e pa dashje, permes lajkave e mashtrimeve dhe permes kulaqit e kerbaqit, qe t’ia kethejme shpinen asaj qe ishim dhe e kishim dikur dhe ta pranojme ate qe nuk ishim dhe se patem kurre.

 

Kete pranim qe e kemi bere, na kushtoi shume shtrejte, sepse i humbem gati 90% te trojeve tona, i humbem afer 30 miljon banore te substances sone Ilire, qe i kishim ne kohen e Ilirise, duke derdhur gjakun si lum neper luftra qe i benim per tu mbrjotur nga pushtuesit tane.

Shkurt shprehur e humbem Ilirine me kryeqendren e saje Dardanine, e humbem Arberine dhe Shqiperine Etnike dhe nuk fituam asgje krahas kesaj humbje, pos perqarjet e urrejtjen mes nesh, permes imponimit te tri feve te ndryshme, permes dhunes politike, burgosjeve e vrasjeve masive dhe perzenjes nga trojet tona. I fituam kishat katolike qe naj imponuan romaket, kishat ortodokse qe naj imponuan greko-ruso-sllavet dhe i fituam gjamijat dhe teqet qe naj imponuan turko-arabet aziatik.

Fituam emrat romako-latin katolik si: Pal, Leke, Zef, Gjon, Gjergj e tjere. Fituam emrat ortodoks greko-ruso-sllav si: Pjeter, Millosh, Dhimiter, Pandeli, Majko, Bogdani, Budi e tjere. Fituam emrat turko-arabo-aztiatik-islamik si: Sami, Avdyl, Naim, Ismajl, Skender, Xhafer, Latif, Haki e tjere, duke i harruar perfundimisht emrat tane Ilir si: Gent, Bardhyl, Agron, Teute, Dardan, Korab, Petrit dhe Gentiane, Albulene e tjere, edhe pse koheve te fundit po e rimarrim veten dalengadale duke i rikthyer ne skene emrat tane te vertete qe i kishim ne kohen e Ilirise.

Kete agresivitet te pushtuseve, quditerishte e shohim edhe ne familjen e madhe te kastrioteve, me ne krye Gjergj Kastriotin- Skenderbe, heroi yne i madh kombetar, ku ne familjen e tije te ngushte kishte emra katolikesh si gjone e gjergj, kishte emra ortodoks,si Voisava dhe emra muslimanesh,si Hamza Kastrioti, i cili e tradhtoi xhaxhajn e vete Skenderbeun dhe u be kunder tije.                                                                                                                                                                                                                                                                               Ja deri ku ka shkuar perqarja nga ana e pushtusve tane, ku ka depertuar deri neper meset tona te ndryshme familjare!                                                                                                                                                                                                                                                                                  Permes ketyre niveleve qorodites e masakruesse kane ardhe pushtimet romako-bizantine-katolike, greko-ruso-sllave-ortodokse dhe turko-arabo-aziatike-islame!
Nga te gjitha keto te bema te pushtueseve tane, Iliria me kryeqndren e saje Dardanine dhe  me afer 140 mije kilometra katror dhe me afer 40 miljon banor Ilir, qe  kishin gjuhen e vete, emrat e paster Ilir, kulturen e zakonet dhe besimin specifike ne Zot, me edukaten dhe arsimin e niveleve te kohes nder me te mirat, me traditen, veshen, artin , muziken dhe gjuhen, sote kane mbete po thuaja si mite apo enderra tona, sepse keto gjurme i ka mbuluar pluhuri i 20 shekujve me radhe, qe e shkaktuan me paramendim pushtuesit tane.

Kete realitet te lashte, si me inate po e ruan perbrenda toka jone shqiptaro-arberore dhe Iliro-pellazge.                                                                                                                                                                                                                                                                   Per ne shqiptaret eshte mese e domosdoshme te mesojme sa ma shume dhe te kuptojme se kush ishin pellazget e pellazgia, Iliret dhe Iliria me kryeqndren e saje Dardanine. Te mesojme kush ishin arberit dhe Arberia. Te mesojme cilat ishin zakonet tona, besimi, kultura, arti, muzika, vesha, edukata, arsimi dhe gjuha. Te mesojme se ne cilin nivel te zhvillimit e kishim mjekesine, arkitekturen, ndertimtarine, ekonomine, bujqesine, tregtine, zejtarine, blegtorine e shpeztarine. Te mesojme se ne cilin nivel e kishim edhe artin mbrojtes ushtarak e shume gjera tjera me interes per lashtesine tone. Te mesojme historine, arkeologjine, filozofine dhe gjuhesine tone te lashte qe i kishim nder shekuj. Te mesojme mitologjine, filozofine fetare te pellazgeve, Ilireve, duke e krahasuar me filozofine fetare te katolicizmit e ortodoksizmit krishten dhe me filozofine fetare te islamizmit musliman, sepse edhe ne si popull, nuk kishim asgje me pak se sa popujt e asaj kohe qe i kishim per rreth, ndoshta kishim edhe me shume se ta dhe ndoshta ishim më ne nivel se ata. I juaj, mësuesi Isë

Te mendojme, te shoqerohemi mes veti, te punojme e te mesojme sa më shume qe te jemi te barabart e krenar mes popujve te botes

Nuk eshte mire e as ne favor tonin te ecim, te mendojme e te shoqerohemi me tjeret si te mposhtur nga dertet dhe brengosjet tona, duke e perkulur trup e krahe dhe duke ulur koken zvarre, sepse e mira dhe e keqja më shume eshte ne duarte tona, se sa ne duarte e tjereve.

Kreator te fatit tone jemi ne. Krenaria apo turpi qe na perket, varet kryesisht nga mendimet, qendrimet, pikpamjet, bindjet dhe sjelljet tona.

Eshte e domosdoshme, e favorshme dhe nje takte shume i qelluar psikologjik, te ecim gjithmone mes tjereve me dinjitet, koken, trupin e kraherorin drejte, te na shkelqejne rrobat ne trupin tone nga mirembajtja higjenike e hekurosja, te na shkelqejne floket, syte, fyture e buzet, pa e pranuar per asnje qast mposhtjen dhe gjunjezimin qe na imponojne rrethanat e ndryshme jetesore e politike.

Sa e suksesshme dhe e lumtur do na behet jeta, nese dijme te shoqeroheni me tjeret, t´u buzeqeshim sinqerisht atyre, t´i trajtojme  urte e embel, inferioret, t´i nderojme e bashkpunojme me ta  dinjitetshem e jo me servilizem e superioret ndaj tyre, te jemi te lumtur e plot ngazellim ne meset familjare, shoqerore, ne pune dhe kudo qe jemi, te krijojme atmosfere optimizmi dhe disponim te mire duke perdorur edhe humorin ne raste te ndryshme.
Nese per ndonje moment mbetemi  te vemtuar, te paperkrahur, eshte takt i forte psikologjik te qendrojme sa me te kthjellte, te buzeqeshur, e te fishkellojme duke emituar melodi te ndryshme e tia  krisimm ndonje kenge qe ta kenaqim shpirtin tone dhe ne fund ti kthehemi mikut më te ngushte, më te sinqert e më frytshem librit, te komunikojme miqesisht me te, duke patur te kjarte se askush nuk na e qane hallin më mire, seq ia qajme ne vetevetes. Me nje fjale të luajme rolin e njeriut te lumtur, guximtar e te pathyshem, qe te formojme shprehi te mira, e te na behen ato pjese e pandashme e mendjes, bindjeve dhe sjelljeve tona gjate jetes.
Ti largojme sa më pare te jete e mundur mendimet, pikpamjet, qendrimet, bindjet, shprehite e sjelljet e vjetruara, te cilat nuk premtojne per kohen  dhe ti zavendesojme ato me shprehi te mira  sipas kerkesave te kohes.
Te shqiptojme sa me pak fraza ankuse, perbuzese, fyese, shgenjyse dhe urrejtese. Ti largojme sa më shume mendimet  qe na sjellin tendosje emocionale dhe t´i favorizojme mendimet qe shkaktojne qetesi, mirekuptiim, tolerance, vullnet e deshire per pune, mesim e dije dhe per jete.
Te punojme me dinjitet duke perdorur arsyen, maturine dhe tere energjine e shpirtit tone, qe ta mbajme inteligjencen te shendetshme, ta perqendrojme vemendjen te mos  na valvitet  poshte e larte duke thithur mendime te semura.
Te mesojme e studiojme me dinjitet qe te paiseni me aftesi, shkathtesi, shprehi, educate,  dituri e kulture kombetare dhe njerzore. I juaj, mësuesi Isë

Dallimi mes vlerave pozitive e negative nuk eshte aq i lehte sa mendojme

Te bejme dallimin mes vlerave pozitives e negative, mes drejtesise e padrejtesise, mes reales dhe jo reales, mes te ndershmes e te pandershmes, mes njerzores e te panjerzishmes, eshte veshtire sepse bindjet, qendrimet dhe pikpamjet tona qe jane formuar gjate jetes e deri me tani, iu kane nenshtruar ndikimit te shume faktoreve qe mund te na veshtiresojne shume mundesine ta bejme dallimin mes vlerave pozitive e negative, pa ua nderruar vendin atyre.

Ajo qe eshte pozitive, e drejte, reale, e ndershme dhe njerzore per mua, per tjeret mund te konsiderohet krejtsisht ndryshe.

Nese e bejme rishikimin e pikepamjeve, bindjeve, qendrimeve e programimeve tona te formuara më pare, mund te verejme mangesi, negativitet e dukuri te vjetruara ne ato dhe na ipet mundesia edhe ti eliminojme vlerat negative qe gjenden te programuara, te vjetruara e negative nga secila pekepamje, secili qendrim e nga secila bindje e jonë e formuar deri me tani.

Kjo iniciative veprim mund te realizohet duke u mbeshtetur ne parimet univerzale njerezore dhe hap pas hapi te ballafaqohemi me ato parime e ti skalitim ato sa më thelle ne qenjen tone njerzore.

Ky veprim i duhur kerkon angazhim e pune te planifikuar, vullnet te madh e menquri te thelle. Nuk done nxitim dhe eufori, sepse edhe mendimet pozitive edhe mendimet negative, ka raste kur i kane te metat dhe perparesite e veta.

Emocionet tona pozitive dhe ato negative jane parametra te barzpeshes se organizmit tone trupor dhe atij shpirtnor. Pa keta nxites e shtytes dhe pa parametrat emocional, do te ekzistonte rreziku qe te na ze gjumi shekullor i mendimeve pozitive, apo te na digjet shpirti e te na shkaterrohet trupi e mendja nga mendimet negative.

Edhe njera edhe tjetra pale e emocioneve jane stimul qe na vetedijesojne per llojin e situatave qe na rrethojne dhe per menyren e veprimeve tona qe i bejme.

Sistemi nervor simpatik qe e posedon secili prej neve, bene ndezjen tone emocionale sipas ngacmuseve qe na ngacmojne per rreth nesh, qe ti kuptojme e perjetojme ashtu siq jane situatat qe na rrethojne. Ndersa sitemi nervor parasimpatik i ndihmon gjendjes sone emocionale qe te stabilizohet dhe te kthehet ne gjendjen e me parshme.

Kur emocionet kthehemi ne gjendjen e me parshme stabilizuse, mund ti verejme reagimet tona se sa kane qene me vend e sa jo dhe sa kane qene negative e sa pozitive.

Ne dasem nuk vajtohet, e ne raste morti nuk vallezohet. Kete dallim e bejne emocionet tona, sepse emocionet e pershkruajn gjendjen perafersisht ashtu siq na ngacmojne situatat e jo siqe kemi deshire te jene ato.
Ne asnjerin ekstrem nuk eshte mire te gjendemi.

Po nuk iu frikesuam gjarprit kur e kemi afer, ai do te na helmoi, po iu frikesuam atij edhe ne shtratin tone te fjetjes ne banesen dhjetekateshe ku nuk ka mundesi te kete gjarper, eshte e tepruar frika dhe jo e arsyshme. Pra sipas situatave duhet vepruar. Kjo eshte menquria.

Bota ka konflikte te medha mes veti, per shkak te dallimeve mes pikepamjeve, qendrimeve e bindjeve te njerezve.
Dikush te bardhes i thot e zeze e dukush te zezes i thot e bardhe. Dikush beson ne Jezu Krishtin, dikush ne Hazreti Muhametin. Dikush ne katolicizem, ortodoksizen e dikush ne islamizen e budizem, me nje fjale konfrontim idesh, mendimesh, qendrimesh e bindjesh, deri ne perqarje vellazerore e deri ne konflikte te pergjakshme luftarake mes njerezve. Dhe, per qudi secila pale mbrone pozitivitetin e bindjeve, qendrimeve dhe pikepamjeve te veta, edhe kur nuk kane te drejte fare.

Duhet te kemi kujdese te shtuar te mos gjendemi ne njeren ane te ekstremeve, siq na ndodh shpesh. “Mesi eshte i arte”, thonte dikur Aristoteli.

Eshte i domosdoshme kujdese i shtuar kur e bejme dallimin mes vlerave pozitive e negatives, sepse mendimet, qendrimet, pikepamjet dhe bindjet tona jane te ndikuara nga shume faktor dhe egziston rreziku i madh se mund te bejme gabime trashanike gjate vlersimeve te ngjarjeve, rrethanave, situatave, sendeve e mallrave te ndryshme dhe gjate vlersimeve te njerzeve e vepres se tyre. I juaj, mësuesi Isë

Arroganca e arrivizmi i politikaneve tane dhe bashkpuntoreve te tyre ka marr permasa tragjike

Arroganca dhe arrivizmi po deperton me te madhe ne fushen politike, intelektuale, fetare, ekonomike, shendetesore, arsimore, juridike e gjetiu ne jeten e shqiptareve.

Me arrogance e arrivizem nenkuptohet sjellja e vrazhde, e pakulturuar, e shemtuar dhe qendrimi perbuzes e mosperfilles kunder tjereve dhe kunder kombit ne pergjithesi.

Nga arroganca e arrivizmi i politikaneve shqiptar dhe bashkpuntoreve te tyre andej e ketej kufijeve, po trajtohet me mendjemadhesi e sharllatanizem, krejtesisht ne menyre fyese, perbuzese, urrejtese e perqmuese qeshtja dhe problemet e ndryshme kombtare, per interesa personale te arroganteve dhe arrivisteve politik dhe ndihmaqareve te tyre.

Me arrivizem e arrogance kuptojme sjelljet e atyre qe e kane synim te ecin perpara, pa i zgjedhur njerzisht mjetet e duhura, qe te arrijne sukses ne karieren profesionale e politike te tyre.

Arrivistet nuk i meritojne fare sukseset dhe ngritjet e tyre perofesionale e karieriste, sepse ata arritjet i bejne permes menyrave ma te ulta, ma te shemtuara dhe ma te pandershme qe nuk i bejne njerzit e edukuar e te kluturuar.

Arroganca dhe arrivizmi politik, fetare dhe intelektual, gjithne e më shume po behet pengese e madhe tek ne shqiptaret, qe ti zgjidhim problemet tona te shumta kombetare, familjare e personale dhe te ecim drejte zhvillimit e perparimit.

Derisa te mos e ndeshkojme pameshirshem me te gjitha mjetet qe i posedojme arrogancen dhe arrivismin e politikaneve tane dhe bashkpuntoreve te tyre, do ta paguajme shume shtrejte haraqin e shkatrrimeve qe po behen nga ta, te cilet nuk kane te ndalur me sjelljet abuzive te tyre ne nivel komunal, rajonal e ne nivel kombtar. I juaj, mesuesi Isë

Dita dites po dominojne antivlerat tek ne shqiptaret

Po devalvohen vlerat ne mesin tone, duke mbizotruar antivlerat. Tek ne po zënë vend me shume peruljet, lajkat, dinakria dhe amoraliteti, duke i zbehe vlerat morale, humane e kombtare.

Tradhtia, korrupciopni, hajnia uzurpimet e pasurise shoqerore, perfitimet e pandershme, po perligjen duke shkele mbi rregullat e drejtesise e mbi kushtetuten e vendit.

Nderit, dinjitetit, barazise, humanitetit, respektit, mirekuptimit, tolerances, solidaritetit dhe bashkpunimit mes nesh, dita dites po i zihet fryma nga smundja e asmes.

Dhunimet nga lloje te ndryshme, trafikimi me qenje njerezore, trafikimi i substancave narkotike, po perligjen dhe po konsiderohen si biznes modern per perfitime.

Papunesia, pa dituria dhe pa edukata, po konsiderohen angazhime te vogla me menquri e me perfitime te medha.

Kercnimet, shantazhet, burgosjet dhe vrasjet, po konsiderohen si qerim hesapesh mes rivalesh e konkurentesh.

Rritja e qmimeve dhe humbja e cilesise se mallit, eshte bere mode e perfitimeve te profitereve. Fejesat, martesat gjithnje e me shume po behen per intersa e leverdi ekonomike, se sa per dashuri e mirkuptim mes partnereve.

Gjithnje e me shume po rriten rastet e bashkejeteses tek ne shqiptaret ne dem te marteses e krijimit te familjes se shendosh, me kompetenca te barabarta e pergjegjesi te dyanshme bashkshortore.

Nuk punohen tokat e fushat tona duke lene djerre ato, keqperdoren e shkatrrohen pyjet, lumejt e kodrinat tona dhe po zbrazet vendi dita dites qe te kerkohet nje pune me e lehte e me profitabile neper bote.

Nuk zhvillohet bujqesia, blegtoria, bletaria, shpeztaria, por produktet e tyre i blejme dy fish më shtrejte nga fqinjet tane pushtues.

Arkitektura e ndertimtaria iu ka neneshtruar tersisht anarkise dhe ndertimit plan e pa plan, leje e pa leje, tersisht sipas ligjit te gjungles, më i froti ka perparesi perhere dhe çfare bene ai kate drejte.

Administrata shtenore dhe ajo private eshte komercializuar dhe koruptuar tej mase. Shendetesia eshte mbush me kasap, qe te rjepin per se gjalli per pare. Policia dhe gjykatat e shkelin ligjin, sipas ajameve te tyre dhe liderve ne balle te shtetit dhe partive politike.

Kleriket neper institucionet fetare, ne vend qe ti luten e ti falenderohen Zotit, ata merren me politike e propagande dhe fusin perqarje, urrejtje, fyerje dhe perbuzje ne mesin tone, permes ligjeratave te tyre neper kisha e gjamia.

Arsimi parauniverzitar dhe ai univerzitar, dita dites po e humb cilesine, vleren e besueshmerine e vete dhe po shendrrohet ne biznes e ne perfitim per individ e grupe te caktuara, duke shitur tituj, grada e diplama, sikur ne treg te plaqkave.

Mjetet e informacionit jane politizuar tej mase dhe gazetaret e tyre po u kendojne e po u thurin hymne oborrtareve shtetnor, partive ne pushtet, duke shkelur marrzishte etiken e gazetarit.

Politikanet gjithnje e me shume po bijne nen ndikimin e substances droguese politike, per ta mbajte karriken me cdo kusht dhe per te bere luft frontale kunder interesave te perbashkta shoqerore e kombetare, ne favor te interesave te tyre personale, familjare e grupacineve politike.

Pa i luftuar vendosshmerisht dhe po ua shkul rrenjet tersisht antivlerave dhe smundjeve te ndryshme shoqerore, politike, fetare e shtetnore, nuk ka kurrfar mundesie te merr rruge te mbare zhvillimi dhe perparimi shoqeror, politik, shtetnor, kombetar dhe ai individual e familjar tek ne shqiptaret. I juaj, mësuesi Isë

Pse kjo heshtje mortore e akademikeve, intelektualeve dhe misionareve shqiptare te paqes para kesaje gjendje te rrezikshme qe po i kanoset shqiptareve

Kjo gjendje momentale shume e tensionushme qe barte me vete rreziqe te medha per shqiptaret ne ballkan, e shkaktuar nga kasta politike shqiptare andej e ketej kufijeve qe i kemi ne balle dhe kjo heshtje mortore e befasishme dhe e pakuptushme e akademikeve, intelektualeve dhe misionareve shqiptar te paqes, eshte e bafasishme dhe e turpshme , edhe pse shqiptaret posedojne me gjashte Akademi te Shkencave dhe Arteve dhe me shume institute hulumtuse shkencore ne fusha te ndryshme kulturore, historike, politike , ekonomike e gjuhsore, si:

Akademia Shqiptare e Shkences dhe Arteve ne Shqiperi, Akademia Shqiptaro-Amerikane e Shkences dhe Arteve ne Tirane, Akademia e Shkences dhe Arteve ne Kosove, Akademia Shqiptaro- Amerikane e Shkences dhe Arteve ne Prishtine, Akademia Shqiptaro-Amerikane e Shkences dhe Arteve ne Shkup dhe Akademia Shqiptaro- Amerikane e Shkences dhe Arteve ne New York, me Presidentin e saj Akademik , prof. Dr. Skender Kodren, Ph, D, vellai i madh i shqiptareve qe u ka ndihmuar atyre te themelohen tri Akademi Shqiptaro-Amerikane te Shkences dhe Arteve ne ballkan, si ne Tirane, Prishtine dhe ne Shkup, fale inisiatves dhe perpjekjeve titanike te tij, si nje personalitetit i njohur poliendrik dhe i deshmuar si kontribus i madh i shkences , arsimit e edukimit te gjeneratave, kontribus i humanizmit ne veper, kontribus i sherimit te njerzeve te traumatizuar nga lufta dhe kontribus i rralle ne mesin e intelektualeve dhe akademikeve shqiptare per zgjidhjen e qeshtjes kombtare shqiptare dhe problemeve te ndryshme te tyre.

Nuk mund te arsyetohet me asnje argumengt perpos me argumentin e turpit heshtja mortore dhe indifirenca momentale e akademikeve, intelektualeve dhe misionareve shqiptar te paqes, qe u permenden më larte, para kesaje gjendje tensionuse perplote me rreziqe per shqiptaret ne ballkan, andej e ketej kufijeve.

Nuk mund te arsyetohet me asnje argoment kjo heshtje mortore, pos me argumentin qe keta burra e dai te shkences e kultures, jane te zene shume dhe te preokupuar me ngritjen e kultit te tyre dhe mbrojtjen e interesave te ulta personale.

Ne kete gjendje te turpshme qe kane ra akademiket, intelektualet dhe misionaret paqesor te shqiptareve, me heshtjen e tyre mortore, e cila nuk arsyetohet me asgje, sipas mendimit tim personal, nuk bene pjese ne mesin e tyre prof, Dr. Akademik Skender Kodra, i cili eshte deshmuar ne veper si shkenctar, si humanist, si pedagog, si liridashes dhe si kontributdhenes i vçante per zgjidhjen e qeshtjes kombtare dhe problemeve te ndryshme mes shqiptareve, po ashtu nuk bene pjese ne kete gjendje as Akademia Shqiptaro-Amerikane e Shkences dhe Arteve me Seli ne New York, President i seciles eshte Akademik Kodra. I juaj, mësuesi Isë

Pse po heshtim si te vdekur per se gjalli para padrejtesive qe po na behen ne shqiptareve

Derisa te qendrojme duar kryq, indifirent, sy mbyllur dhe heshtim si te vdekur per se gjalli para padrejtesive qe po na behen nga faktori i jashtem ne bashkpunim me faktorin e brendshem shqiptar, i cili eshte dashuruar ne veteveten duke harruar fare pergjegjesite qe ka para vetit, pos ngritjes artificiale te kultit personal te tyre.

Perveq padrejtesive qe po na behen , armiqte tane greko-sllav, synim tjeter kane te naj pushtojne pasurite tokesore e nentoksore, te naj marrin e uzurpojne edhe keto pak perle qe na kane mbete ne trojet tona dhe te na perzen nga to, para syve te Botes dhe Europes plake e sh…, siq na kane perzen shekuj me radhe dhe naj kane pushtuar mbi 90% te trojeve tona qe i kishim ne Gadishullin Ilirik.

Nese ne shqiptaret nuk kfillemi menderisht, emocionalisht, shpirterisht, moralisht e kombtarisht, mund te perjetojme edhe tragjedi tjera nga fqinjet tane pushtues greko-sllav, siq perjetoi Kosova ne luften e fundit te saje nga Serbia fashiste sllave, me 15 mije viktima, pleqe e plaka, gra e burra dhe femije e foshnje te pafajshem dhe me 20 mij nena e motra shqiptare te dhunuara nga fallangat ushtarake e policore serbe.

Kjo tragjedi e fundit shqiptare, duke mos e perjashtuar edhe tragjedine e fundit te Ilirides, posaqerisht Kumanoves, duke mos e perjashtuar edhe tragjedine e fundit te Presheves, nese nuk i mbush mend shqiptaret te bashkohen mes veti, te duhen, te bashkpunojne dhe ta krijojne nje unitet e force te perbashket, tu bej balle më burrerisht e më kombtarishte synimeve djallezore te fqinjeve tane pushtues, qe po i perkrah dukshem Europa plake dhe vellai i madh i tyre Rusia, duhet ta pranojme publikishte para botes e para vetit, qe na paska denuar Zoti te mos mbushemi mend kurr!

Si eshte e mundur nje popull qe e posedon Akademin e Shqiperise dhe Akademine Shqiptaro-Amerikane ne Tirane, nje popull qe e posedon Akademin e Kosoves dhe Akademine Shqiptaro-Amerikane ne Prishtine dhe nje popull qe e posedon Akademine Shqiptaro- Amerikane te Shkences dhe Arteve me Seli ne Shkup, te mos kete intelektual, akademik qe te merren më seriozisht me fatin e kombit shqiptar dhe me zgjidhjet e shumta te problemeve te qeshtjes kombtare shqiptare?!

Kjo gjendje momentale e ketyre Akademive dhe akademikeve qe bejne pjese ne to dhe gjendja e intelektualeve shqiptar qe jane puntor te instituteve te ndryshme shkencore e akademive te shumta politike, historike, kulturore e gjuhesore shqiptare, nuk mund te arsyetohet me asnje argoment, pos me argumentin qe keta burra e dai te shkences e kultures, jane te zene shume dhe te preokupuar me ngritjen e kultit te tyre personal, qe ti verej bota se po i bejne “mrekullite” qe nuk i ka bere kush ne bote. I juaj, mësuesi Isë

Nderhyrja brutale e politikes ne pavaresine e puneve te brendeshme organizative te shkollave dhe univerziteteve, e ka pruar ne kete gjenje edukimin dhe arsimin tone kombtar

Derisa te devalvohet edukata, dituria, kultura dhe shkenca nga matrapazet e korruptuar politik, nuk do te lulezojne shkollat dhe univerzitetet tona, nuk do te prodhojne kuader te mirfillt profesional e kombtar. Nuk do ta rimarrin veten kurr shkollat e univerzitetet tona qe ti kryejn detyrat dhe obligimet profesionale qe u takojne.

Derisa shkilen ligjet, statutet dhe konkurset e shpallura sipas ligjit te arsimit per vende te ndryshme te punes, per regjistrimin e nxenesve, notimin e cilesimin dhe kalushmerine e tyre, do te vazhdoi ky kaos qe i ka perfshire shkollat dhe univerzitetet tona.

Derisa te behet emrimi i kuadrit menagjus, mesimdhenesve, dhe stafit teknik mbi baza partiake, mbi baza korruptive e amorale, familjare e farefisnore, duke shkelur me dy kembet mbi ligjin dhe kerkesat e konkurseve te shpallura sipas vendeve te punes, vaj halli per menagjimin dhe pergjegjesite qe duhet ti ket menagjusi, kupto drerjtori, vaj halli per procesin e mesimdhenjes dhe cilesine e tije qe eshte ne pergjegjesi profesionale e morale te mesimdhensve, vaj halli per mirembajtjen e pastertise, mirembajten e ngrohjes ne shkolle dhe mirembajtjen e sanitarise e stabilimenteve te ndryshme qe i nevoiten mirevajtjes se procesit organizativ mesimor!

Derisa emrohen nga matrapazet e korruptuar politik autoret e hartimit te planprogrameve mesimore apo korikulave te Kosoves, derisa te emrohen autor te teksteve , literatures shkollores dhe doracakeve udhezues per mesimdhenes e per nxenes, militante besnik te partise e familjare dhe te aferm te korruptuar, e jo profesionist te deshmuar ne keto lamij, dihet fare mire niveli i cilesise se planprogrameve, teksteve e literatures shkollore dhe doracakeve udhezues, qe nuk ekzistojne fare!

Derisa ti fusin hundet matrapazet e korruptuar politik ne menyren e regjistrimit te nxenesve e studenteve, notimit e cilesimit dhe kalushmerise se tyre, dihet fare mire cilesia e tyre dhe pergatitja profesionale, edukative e arsimore!

Derisa ti fusin hundet matrapazet e korruptuar politik, neper tender te ndryshem gjate ndertimit te ndertesave shkollore, dihet fare mire niveli dhe standardet e ndertimit te tyre, dihet fare mire niveli dhe standardet e kabineteve mesimore neper to, dihet fare mire paisja e tyre me mjete te mesimit, dihet fare mire sa e si paisen shkollat me lende djegese, sa e si rregullohen e mirembahen sallat e edukates fizike, atelete arteve , sa e si rregullohen e mirembahen terenet sportive, parqet e gjelbrime te ndryshme rreth ambientit shkollor ku luajn e pushojne nxenesit!

Derisa ti fusin kthetrat e veta dhe te nderhyjne brutalisht politikanet nga larte poshte, korrupcioni, militantizmi partiak, familjarizmi e dukuri tjera te qoroditura neper shkollat e univerzitetet tona dhe kolegjet private, te cilat jane te korruoptuara e matrializuara fund e krye, vaj halli qe e pret edukimin dhe arsimin tone kombtar, vaj halli per nxenesit e studentet tane, vaj halli per nivelin e pergatitjes kadrovike, per kulturen dhe shkencen tone ne nivel kombtar! I juaj, mësuesi Isë

Gjithnje e më shume ne shqiptaret po i zhgenjejme miqte tane

MIQTË e shqiptarëve qe do te mbesin ne kujtesat e tyre, ish presidenti amerikan BUSH i par, ish presidenti KLINTON dhe ish presidenti BUSH i dyte, e bene ate qe e bejne miqte e vertete per ne shqiptaret, ne ditet me te veshtira qe i perjetonte KOSOVA dhe populli i saje.

Sapo u lirua Kosova nga fallangat gjakatare te Serbise, me ndihmen e miqeve tane e posaqerisht SHBA-s, viziten e pare qe e ka bere ne Kosove Presidenti KLINTON, iu ka drejtuar shqiptareve me keto fjale: ” Ne e fituam luften, juve ne Kosove u takon ta fitoni paqen”, duke shpresuar se politikanet dhe intelektualet e Kosoves dhe populli i saje do te jene ne gjendje ti mbrojne dhe perfaqesojne denjesisht para botes interesat e veta kombtare dhe do ti mbrojne me dinjitet njerzor, pa i zhgenjyer miqte tane e posaqerisht SHBA-ne, te cilet na perkrahen e na shpetuan prej nje gjenocidi qe e synonte shfarosjen e shqiptareve dhe perzenjen e tyre nga trojet e veta.

Sjelljet vetevrasese, te korruptuara, te pamatura, aspak te menqura e vizionare te politikaneve tane dhe intelektualeve qe u kane shkuar prapa e po u shkojne atyre si dele per interesa te veta personale, duke propaganduar per ta, qe ta mashtrojne popullin e ta manipulojne voten e tyre, edhe pse sistematikisht e marrezisht po e humbin paqen dhe lirine qe eshte fituar me gjakun e deshmoreve, me gjakun e 15 mije viktimave e dhunimin e 20 mije nenave e motrave shqiptare, shkaktuar nga kasapi i ballkanit Millosheviq, me fallangat e tije qe shetisnin si harambasha neper trojet e Kosoves dhe tani po shetisin prap si harambasha ne Kosoven lindore, duke i vuar telat me gjemba mes permes ures se Ibrit.

Ky ishte dhe eshte “kontributi” i pas luftes se politikaneve shqiptar qe i kemi ne balle dhe “kontributi” i nje pjese dermuse te intelektualeve dhe akademikeve shqiptar! “Lum” apo mjer populli shqiptar qe i ka! I juaj, mësuesi Isë

Fati i mire apo i keq qofte ai varet nga ne

Nese dojme te na buzqesh fati secilit prej nesh, më pare duhet t´a dijme se nuk mund t´i kemi brenda nje kohe te shkurte gjitha gjerat qe na mungojne e na pelqejne. Andaj duhet te mesohemi e te knaqemi me ato qe i kemi dhe te punojme pa rreshtur per ti arritur ato qe i deshirojme e na mungojne.

Po qe se nuk e kemi kuptuar kete parim jetesor, mund t´a veshtrojme boten ne menyre pesimiste, te erresuar me ngjyra deshperuese, mbushur me zhgenjime e deshtime , duke e humbur shijen dhe kuptimin per jeten, pa na buzeqeshur si duhet fati.

Nje fat i buzeqeshur ne pjesen me te madhe te rasteve, varet nga gjendja jone qe e posedojme ne boten e brendshme shpirterore, se sa nga ngjarjet e jashtme jetesore qe na ndodhin.
Jeta eshte e mbushur me ngjarje te ndryshme, me gezime, me krenari e lumturi, me hidherime e shqetesime emocionale.

Nese kemi vullnet e deshire te dobet, kurajo e guxim jo te duhur dhe menquri, dashuri e pervoje te pamjaftueshme, per te jetuar me dinjitet duke i sfiduar pengesat qe na dalin para, u dorezohemi lehte ngjarjeve jo te kendeshme e pengesave dhe i veshtrojme ato ne menyre pasive, duke pajtuar me to dhe me goditjet e tyre te ndryshme.

Ne te kunderten nese kemi vullnet te forte, kurajo te duhur, deshire, dashuri, dituri e pervoje te mjaftueshme, fati i mire dhe lumturia eshte ne duar tona, sepse timonin e ekzistences jetesore e drejtojme vete nga deshirojme, e jo nga na qojne tjeret, rrethanat dhe valet e jetes.

Per t´a drejtuar pa veshtiresi kah deshirojme ne, timonin tone jetesor, duhet t´a kemi te kjarte qellimin dhe deshirat, se çka dojme te arrijme gjate jetes e çka nuk dojme.

Kur qellimin dhe deshirat tona jetesore i kemi te kjarta, sado te veshtira qofshin rrethanat ne te cilat jetojme e veprojme, prap se prap deshirat qe i synojme i bejme realitete.

Fatkeqet jane njerez qe u frikesohen rrethanave jetesore dhe jane shume te rrembyeshem e bijne shpejte ne panik, para rrethanave qe u ndodhin. Ata jane njerez pa iniciative, nuk kane qellim te caktuar e deshira te kjarta per jeten dhe asgje nuk ndermarrin per t´a ndryshuar fatin e tyre jo te mire. Jane te paqendrueshem dhe dorezohen para çdo sprove.

Ndersa njerezit qe u buzeqesh fati, jane njerez aktive perplote vullnet, guxim, deshire e dashuri, me qellime te kjarta gjate jetes dhe çdo gje qe e deshirojne, e provojne me kemngulje ta arrijne per te miren e fatit te tyre. Jane te guximshem dhe ballafaqohen me situata te renda e te veshtira, para te cilave nuk dorzohen e nuk zhgenjehen fare, edhe nese e pesojne ndonje permbysje.

Njerezve qe u buzeqesh fati mund te pesojne ndonje permbysje, por kurrsesi nuk e pranojne zhgenjimin, sepse ata nuk besojne fare ne buzqeshjen e fatit te rastesishem.

Fati nuk vie vetvetiu, por ai eshte i varur nga vullneti, deshira, guximi, dashuria dhe qendrueshmeria jone para rrethanave qe na sfidojne gjate jetes. I juaj, mësuesi Isë

Kemi apo nuk kemi nevoje per edukim sistematik gjate jetes

Askush nuk vie ne kete bote, i dijshem, i edukuar dhe i pergatitur profesionalisht, moralisht e njerzisht. Keto cilesi i pervetesojme ne familje, ne shkolle dhe ne rrethin shoqeror ku jetojme e veprojme.

Niveli, sasia dhe cilesia e arritjes se edukates intelektuale, morale, humane, sociale, punuse, kulturore, shkencore e kombtare, arrrihet sipas nivelit te zhvillimit qe e posedojne familja, shkolla dhe rrethi shoqeror ku jetojme e veprojme, varsisht edhe nga shkalla e interesimit dhe angazhimit tone, po ashtu edhe nga potenciali trashigues qe e bartim me vete gjate jetes.
Nuk ka njeri pa tmeta e perparesi. Nuk ka njeri qe eshte i shejte. Nuk ka njeri qe nuk e posedon sepaku nje veti te kafshes, mos ma shume

Njerezit e kesaje bote, pa perjashtim racor e fetar, politik e kombetar, posedojne me t`metat dhe perparesite e tyre, kush ma shume e kush ma pak.

Genjehet njerezimi nese mendojne se jane tersisht te paster, pa gabime dhe pa t`meta. Lum ata qe bejne perpjekje gjate jetes, ti zvoglojne gabimet e tyre dhe veset e shemtuara! Mjere ata qe jetojne me gabime, vese te liga e te shemtuara dhe i shumojne ato gjate jetes duke i kriminalizuar e dehumanizuar, ne dem te tjereve e te vetevetes!

Nese konstatohet se kemi nevoje per edukim e arsimim sistematik, atehere eshte e domosdoshme te investohet maksimalishte ne ngritjen dhe persosjen sistematike te familjes, si nje qelize themelore e shoqerise, ku njerzimi i merr hapat e pare te edukimit, rrites, zhvillimit e pjekurise. Kemi nevoje te investojme maksimalisht ne zhvillimin, ngritjen dhe persosjen e shkollave dhe univerziteteve tona, qe te prodhojne kuader potencial e professional qe i pergjigjen natyrshem e sa duhet nevojave te ndryshme njerzorer. Kemi nevoje te investojme maksimalisht ne zhvillimin dhe kompletimin e gjithanshem te rrethit shoqeror, ne fushen ekonomike, shendetsore, arsimore, politike, juridike e fetare, qe ti mundesohet qytetarit ti gjene interesat e veta dhe ti zhvillon ato per te miren personale, familjare e per te miren e kombit.

Sa kemi nevoje, sidomos ne shqiptaret, te keshillohemi me tjeret, te bashkpunojme me ta, te bashkpunojme mes veti dhe te edukohemi nga shembujt e mire dhe njerezor qe i hasim gjate jetes.

Jeta do te mbetet mizore per ata popuj e per boten mbare aty ku nuk perfillet parimi njerezor i edukimit intelektual, emocional, social, human, moral, punues, kulturor, shkencor e kombtar.

E lumtur, e kendeshme dhe produktive do te behej jeta, kure arrijme te edukohemi sa më njerezisht, sa më kombetarisht, moralisht, kur arrijme te edukohemi me i dashte tjeret, me bashkpunuar me ta, me e dashte punen, dijen, kure arrijme te edukohemi si guximtar ne mbrojtje te virtyteve njerezore, ne mbrojtje te lirise e atdheut tone, edhe kur ka nevoje te sakrifikohemi duke u perballur me armiqte tane.

Kur arrijme te edukohemi sa e si duhet ti rrespektojme miqte, familjen, farefisin pa perjashtim, i madhe e i vogel, burr e grua, fetar e politikan, intelektual e shkenctar, ne tere rruzullin toksor e sidomos ne trollin tone shqiptar, ku flitet shqip e duhet te jetohet shqip, do ta bejme nje jete si njerez te barabart dhe me dinjitet, e jo si njerez te pergjakur nga te huajt e ne mes veti, duke e pranuar nje status te pushtimit, nenshtrimit e te poshtrimit.

Edukata dhe arsimi jane virtytet me te larte njerezor, pa te cilat nuk ka jete me dinjitete. I juaj, mësuesi Isë

Keshilla per jeten shkurt

 

Ne çdo fushe jane politizuar e degraduar profesionet dhe nuk pytet kush fare per profesionin dhe shkallen e pergatitjes shkencore profesionale te kandidatit te cilit i ipet pergjegjesia, por pytet perkatesia politike, perkatesia farefisnore, perkatesia gjinore e kerkesa tjera korruptive.

Ku per minister te energjetikes emrohet nje historjan, minister i drejtesis emrohet nje kimist, minister i arsimit emrohet nje jurist, minister i ekonomis emrohet nje militant partiak, minister i infrastruktures nje biolog, minister i kultures nje qe nuk ka lidhje me kulturen dhe artin.

Edhe akademiket emrohen antar te Akademise sipas perkatesive politike e miqesore e jo sipas punimeve shkencore te tyre.

Si mund te quhet ndryshe ky veprim i qoroditur i cili eshte bere mode tek ne shqiptaret, perpos fatkeqesi shtetnore e kombeta?!

Miqtë e shokët, sa do te sinqerte qofshin ata, nuk mund ta zavendesojne sinqeritetin, perkujdesin, miresine, sakrificen dhe dashurine e prinderve. O, femijet e mij te dashur, askush ne bote nuk perkujdeset, nuk sakrifikohet dhe nuk dhuron dashuri më shume se prinderit. Nese mendoni ndryshe, gaboni dhe mashtroheni keq.

Ne prinderit, e kemi kuptuar shumë mirë dhe e kemi perjetuar me dhermbje ne shpirte, edhe kure keni qene te paknaqur ndojhere me neve, për shkak te kushteve jo te mira, mes te cilave jetonim me plote veshtiresi ne ushqim, ne veshmbathje e ne shkollim, qe nuk patem mundesi as minimumin e deshirave tua plotesojme, per shkak te rrethanave gjithnje e më te kqija qe naj krijonte pushtusi serb.

Une dhe nena e juaj, nuk i harrojme kurr ato kohe te veshtira, qe i perjetuam familjarisht gjate regjimit fashist serbo-jugosllav, e sidomos atehere kur na perjashtuan nga puna neve te dyve, qe nuk i pranuam masat e dhunshme neper organizatat e punes ku punonim, se bashku me nje pjese dermuse te shqiptareve te Kosoves, te cilet po ashtu edhe ata nuk i pranuan keto masa.

Pse po tolerohen gjakataret serb te kalerojne neper trojet tona duke i fyer viktimat e luftes me etiketen “egersira”, duke e fyer e dhunuar Shtetin e Kosoves, te cilin e quajn “kosmet i metohija”, “kosovo i metohija” , te cilin e quajn “toke te shejt serbe” dhe te cilen sipas tyre “nuk do ta lejojn kurr te rrealizohet endrra e shqiptareve qe ta bejn shtet, token e shejte serbe”, edhe pse kjo toke martire e kosovareve eshte shejntruar neper shekuj me gjakun e tyre, ne perpjekje per ta mbrojte nga pushtusit?!

A ka organe shtetnore kjo Kosove e ngrate, apo nuk ka, a ka polici e ushtri apo nuk ka, a ka perfaqesues te cilet e mbrojne kete shtet, kete vend dhe kete popull me te gjitha mjetet qe i ka ne dispozicion apo nuk ka dhe ta alarmojne situaten e hidhur qe na ka rrethuar. Si po duket me siguri kane vdeke per se gjalli?!

Nese gjate procesit te perceptimit, mendimit, njohjes dhe formimit te qendrimeve, pikepamjeve, bindjeve e veprimeve tona ndaj dukurive te ndryshme natyrore, shoqerore e shpirterore, nuk e kemi edhe nje doze te dyshimit e verifikimit te vertetesise se njohjes sone mbi to, munde te futemi pa dashje dhe pa dije, ne boten e iluzioneve te cilat na mashtrojne shume me shtremberimin e realitetit, te cilin e perceptojme dhe e perjetojme per momentin rreth dukurive ne fjale.

Sa me shume qe tretemi ne boten e iluzioneve dhe nuk i ndriqojme ato permes dyshimeve e verifikimeve tona, i japim shanse te madhe formimit te mendimeve, bindjeve, qendrimeve dhe pikepamjeve tona te gabuara personale ne raport me te verteten rreth dukurive te ndryshme, ne baze te te cilave i organizojme edhe veprimet tona gjate jetes.

Ngjyra dhe toni i zerit, menyra e te menduarit dhe te folurit, mimika e fytyres dhe menyra e te shiquarit, te ecurit, levizjeve qe i bejme dhe menyra se si vishemi, pasqyrojne bukur mire tiparet e karakterit, temperamentit dhe personalitetit tone. Pasqyrojne bukur mire edhe edukaten, kulturen, diturine dhe shpirtin qe e posedojme.

“Mos pandehni se me trimeri pa menquri mund te bejme ndonje pune te madhe. Trimeria e shqiptareve nuk e shpetoi dot as Nishin, as Vranjen, as Leskovcin, qe i rrembeu Serbia, as Tivarin e Ulqinin, as Plaven e Gusine, as Gruden e Hotin qe i gllabroi Mali i Zi, as Janinen e Çamerine qe i mori Greqia”.

Shqiptarit aq sa i duhet buka, i duhet dituria e nacionalizma. Per te rrojtur si komb, duhet te luftojme per tu bere e per tu njohur si komb”, Mit`hat Frasheri.

“Trimeria pa menquri eshte fatkeqesi”, ” nje trimeri i don njëqinde mjeshtri”, popullore.

Sa shume budalline e kane demonstruar e po e demonstrojne edhe tani politikanet tane permes trimerise pa menquri, perplote dallavera e marrezi, lakmij e tradhtij, ne dem te popullit shqiptar dhe te mjeres Shqiperi!

Nau kane mbush trojet shqiptare perplote akademik, edhe per eksport ka mjaftushem! Por shkenca, kultura, dituria dhe edukata, nuk eshte e mjaftushme ne trojet shqiptare as ne nivel te duhur, perkunder numrit te madh te akademikeve, qe tia ndriqojne faqen kombit shqiptar, tia bashkojne trojet atij, tia permiresojne jeten dhe mos ta lene te neperkembet e te poshtrohet nga fqinjet tane pushtues greko-sllav.

“Sa më i madh te jete ndryshimi dhe sa më te veshtira te jene sfidat tona, aq më te pershtatshme behen shtat zakonet e njerzeve te suksesshem”.

” Problemet tona dhe dhimbja jane univerzale e gjithnje ne rritje, ndaj zgjidhjet e ketyre problemeve jane bazuar dhe gjithmone do te bazohen mbi parime univerzale, te perjetshme e te qarta, te perbashketa per çdo shoqeri qe zgjerohet dhe perparon pergjate historise”. Stephen R. Covey

Me ndryshimin e shprehive te sjelljeve tona regresive dhe zavandesimin e tyre me shprehi progresive, i ndryshojme per te mire rrethanat dhe situatat e ndryshme mes te cilave gjendemi dhe e rrisim kualitetin e te jetuarit tone e më gjere.

Si po duket, ne shqiptareve naj ka verbuar syte lakmia personale, mendjemadhesia , mburrja ne te thate nga mungesa e menquris, guximit, vullnetit , deshires dhe dashurise, qe ti zgjidhim problemet tona te ndryshme kombetare e nderkombtare, familjare e personale.

Po ti posedonim mjaftueshem keto cilesi te domosdoshme, te cilat ndikojne ne zgjidhjen e problemeve tona dhe po te mos e kishim lakmine personale te qoroditur, mendjemadhesine e mburrjen, do ti kishim punet pakez me ndryshe, e jo ne kete menyre siq i kemi tani.

Jeta e dinjitetshme dhe e suksesshme u takon atyre njerezve, atyre kombeve dhe popujve, qe veprimet e veta i kane te mbushur perplot me menquri, guxim, deshire, vullnet te forte, vendosmeri dhe dashuri te mjaftushme per ti arrite gjerat e vlefshme dhe idealet e ndryshme kombetare, familjare e personale.

Ndersa ne anene tjeter, atyre popujve qe u mongon menquria guximi, deshira, vullneti i forte, dituria dhe dashuria, jane te denuar te mbesin sherbtor te tjereve dhe te pushtuar e nenshtruar nga tjeret duke shuajte etjen e urine me mbeturinat e banketeve, qe i bejne tjeret per rreth tyre.

Keto konstatime vlejne, si per zgjidhjen e qeshtjeve te ndryshme personale, si per ato familjare dhe si per zgjidhjen e qeshtjeve tona te ndryshme kombetare dhe ne raport me nderkombtaret.

Lakmia me e zhvate dhe shkaterruar atdheun dhe tradhtia ndaj tij eshte mbeshtjelle perhere me veshen, mathen e nivelin shpirteror qe e kane poseduar lakmitaret, zuzaret, te pabeset e tradhtaret, te cilet kane ekzistuar e po ekzistojne edhe sot ne radhet tona.

Qe 2000 vite roberi kjo fare e keqe nuk e ka lene popullin shqiptar te sheh drite kurr e ta gezoi lirine, duke bashkpunuar me pushtusit tane shekullor, siq po veprojne edhe sote me Serbine, Malin e Zi, Meqedonin dhe me Greqine.

Keshtu kane vepruar perhere e po veprojne tek ne lakmitaret, zuzaret, te pabeset e tradhtaret, duke shitur e fale pjese te atdheut, duke keqperdor e shkaterruar pasurine e tij, duke varferuar popullaten dhe duke i dhene presion asaj permes varferise e menyrave tjera te ike nga atdheu dhe ta merr boten ne sy, per ta siguruar kafshaten e bukes.

Ne shqiptaret kemi nevoje per ndryshime te perhershme, nese nuk deshirojme te marremi me thash e theme, me pune te tjereve, me etiketime, duke harruar veteveten se kemi mbete ne gjendje te mjere intelektuale, politike, morale, fetare, ekonomike, shendetesore, arsimore, juridike, shtetnore e kombetare.

Sa shume kohe dhe energji humbim duke u marr me thash e theme, me pune te tjereve, me etiketime, thua se punet tona i kemi vuar ne dyzen, thua se nuk kemi tmeta dhe vese te liga dhe nuk kemi nevoje aspak per ndryshime!

Eshte arritje e rendesishme jetesore kure e arrijme pjekurine intelektuale te ndervaresise ne raport me tjeret.

Arritjet tona më te rendesishme kerkojne aftesi, shprehi e shkathtesi te shumta te ndervarura, permes te cilave na mundesohet te marrim nga tjeret aq sa kemi mundesi tu japim atyre.

Askush nuk te jep më shume, seq ke mundesi tu japish. Aq sa u japim tjereve, aq edhe do te marrim prej tyre.

Çelsi i artë i sukseseve tona gjate jetes është baraspesha dhe mirembajtja e shëndetit fizik, psikik, shpirteror, intelektual, emocional, moral, human, social dhe kombetar.

Pa shendet dhe pa ekuiliber e mirembajtje te tij nuk kanë kuptim e jane te pamundeshme sukseset tona, politike, ekonomike e profesionale dhe jane tërsisht te parealizueshme.

Mund te nxjerrim te dhena mjafte domethenese per karakterin, temperamentin dhe personalitetin e njeriut permes formes , madhesise e pozites se vesheve.

“Veshi me lob te sheshte e te perkulur nga faqja i cili formon nje kend te drejte me faqen, tregon nje shpirte elegant me prirje optimiste, miredashes e pajtues, i bindur ndaj komandes se tjeterkujt.

Veshi me lob te rrumbullaket e te shkurte, tregon nje temperamente te ekuilibruar qe e zotron veten edhe ne raste te veshtira te jetes, eshte i vendosur ne vendimarrje dhe u shkon deri ne fund vendimeve te veta, ka nje simpatij te veçant per çdo pune, imagjinon plane dhe projekte si bartese te veprimeve.

Veshi me lob te forte e mishtor tregon inteligjence mediokre, prirje per tu dorzuar, kerkon zgjidhje te lehta per ndodhite e tije dhe knaqet ne çdo rast me veteveten. E bezdisin edhe personat më te dashur kur smuhen”. H. G. Watson

Per ta ruajt nderin, kontributin, lavdin dhe krenarine aq sa e posedojme , nuk eshte mire te bejme perpjekje qe ta shkelim dhe tua fshehim kontributin e tjereve, sepse pozicionohemi ne piken më te ulte njerzore dhe e pasqyrojme veten, pa dashje, se sa te pa karakter jemi.

Fatkeqesisht, shume njerze te tille ka në mesin e shoqerise sone shqiptare!

Aleancat e ndryshme pushtuse e shkatrruese, perpos qe e perdoren forcen e dhunen ndaj popullates sone qe nuk nenshtroheshin dhe nuk e pranonin elementin pushtues, ndaj tyre e perdoren ne kombinim mashtrimin e lajken, duke ofruar njekohesisht kulaqin edhe kerbaqin, si mjete mashtrimi e nenshtrimi.

Forca dhe mashtrimi qe u perdoren kunder nesh, nau imponun me dashje e pa dashje, permes lajkave e mashtrimeve dhe permes kulaqit e kerbaqit, qe t’ia kethejme shpinen asaj qe ishim dhe e kishim dikur dhe ta pranojme ate qe nuk ishim dhe se patem kurre.

Vullneti, deshira e dituria e dobte, guximi, dashuria dhe pervoje e pamjaftueshme, imponon dorzimin para veshtirsive dhe pengesave te jetes, duke pajtuar ne menyre pasive me to dhe me goditjet e tyre te ndryshme.

Me nje gjendje te ulte shpirtrore, intelektuale, emocionale, sociale, morale e kombtare, eshte e pamundshme te na buzqesh fati, pa marr parasysh rrethanat me te cilat rrethohemi. E kunderta e kesaje gjendje i mundeson buzqeshjen fatit tone.

Nuk eshte menquri por fatkeqesi tu derzohemi bindjeve e besimeve tona te gabushme se jemi viktima te rrethanave, gjendjes jo te mire momentale e ngjarjeve te ndryshme te palakmushme qe na ndodhin, sepse e humbim shpresen, deshiren, vullnetin, energjine, guximin e dashurine per jete më te mire dhe qendrojme te terhequr, pasiv dhe në amulli, para situatave të ndryshme mes te cilave gjendemi.

Nese marrim vendim dhe këmbëngulim per ta permiresuar gjendjen dhe rrethanat mes te cilave gjendemi, bindemi praktikisht, se ne i krijojme rrethanat e mira apo jo te mira qofshin ato, e jo rrethanat neve.

Shume shtrejte i kemi paguar, po i paguajm dhe do ti paguajm bindjet dhe besimet tona te gabushme, se jemi viktima te rrethanave e ngjarjeve te palakmushme, derisa te bindemi se ngjarjet e rrethanat i krijojme vete, te mira apo te kqija qofshin ato.

Pa u ndeshkuar e keqeja, keqbersit trimerohen, kriminelet shtohen, korrupcioni rritet, dominon papunesia dhe perhapet varferia.

Shtohen hajnat e vrasesit, ike prej vendit rinia, nuk mbetet kush ne keto troje, pos pleqe e plaka te vetmuar neper shtepija.

Shkollat e univerzitetet mbesin te zbrazura ne mungese te nxenesve e studenteve, toka pa krah pune dhe vendi pa force mbrojtese.

Kjo eshte taksa qe do ta paguaj nje popull, i cili nuk e lufton te keqen vendosmerisht me te gjitha mjetet qe i ka ne dispozicion!

Pika më e ulte kulturore, edukative e njerzore manifestohet tek ne, atehere kure i shfrytezojme lidhjet me tjeret vetem per ti permbushur interesat tona personale, te ulta e egoiste.

Sapo ti permbushim interesat personale me njerern pale, ua kthejme atyre shpinen permes stilit te krekosjes dhe perbuzjes, per te gjete lidhje tjera mes palesh per qeshtje te ndryshme interesash.

Kjo smundje e qoroditur shpirterore manifestohet tek ne, atehere kure i mbeshtesim tersisht shpresat tona ne forcen dhe autoritetin qe e posedojne tjeret, duke mohuar vetveten tersisht qe posedojme edhe ne vlera te pazavendesushme brena vetvetes.

Nuk eshte mire ti fajsojme tjeret per situaten ne te cilen gjendemi, duke u arsyetuar sikur:

” Te mos kisha lindur kaq i varfur… Sikur te jetoja ne nje vend më te mire… Sikur femijet e mij te mos ishin kaq te pabindur… Sikur te mos kisha nje shendet te lige… Sikur e Sikur dhe shume sikur te tilla”,

Duke i fajsuar tjeret per problemet dhe sfidat tona, qe tia lehtesojme vetit dhembjet e shqetesimet per gjendjen ne te cilen ndodhemi.

Atë qe e mesojme nese nuk e ndajme me tjeret dhe nuk e zbatojme ne jete, kote kemi mesuar.

Nese mesojme e nuk veprojme, eshte njesoi sukur te mos kemi mesuar e te mos dijme fare.

Kjo dukuri defanzive gjithnje e më shume po perhapet tek ne shqiptaret.

Ky konstatim edhe pse i dhembshem per ne, po deshmon realiteti mes te cilit jetojme.

Ajo qe eshte pozitive, e drejte, reale, e ndershme dhe njerzore per mua, per tjeret mund te konsiderohet krejtsisht ndryshe.

Ne shqiptaret si po duket e zeme vendin e pare ne bote qe nuk i kemi mendimet, qendrimet, pikpamjet dhe bindjet e peraferta rrethe vlerave e antivlerave.

Si shkak i kesaje mos harmonie, po i pasojme ngecjet ne zhvillim, perqarjet mbi baza fetare, politike e regjionale dhe mosmarrveshjet mes veti, gjithnje ne dem te qeshtjes sone kombtare dhe bashkimit te trojeve qe na takojne.

Per ti njohte sa më realishte tiparet e karakterit, personalitetit, temperamentit, per ta njohur egoizmin, altruizmin, etiken, humanizmin dhe patriotizmin e nje apo shume personave, eshte e domosdoshme ti marrim parasysh cilesite qe i posedojne secili individ tek ngjyra e syve, forma e vesheve dhe madhesia, forma e hundes, e mjekrres, forma e vetullave, gjatesia dhe forma e gishtave te durve dhe kembeve, forma, ngjyra e flokeve dhe permbajtja e tyre, forma, madhesia e gojes, buzeve dhe ballit, forma e madhesia e kokes, qendrimi i trupit, menyra e te ecurit, ngjyra e zerit, menyra e te folurit, shikimeve, mimika e fytyres, buzqeshjet, menyra e friksimit dhe guximit e detaje tjera.

Sado qe bejme perpjekje te fshihemi pas maskave te ndryshme, keto shenja e simbole te alfabetit psikologjik qe u permenden me larte, flasin shume kjarte per cilesite e vlerat qe i posedojme brenda botes sone intelektuale, emocionale e shpirterore.

Ata qe nuk dijne ta lexojne drejte, sakte e sa më objektivisht kete alfabet psikologjik, qe eshte i shkruar ne menyre specifike tek secili individ, ne trupin e tij fizik dhe ne qenjen e tije shpirtrore, deshtojne ne njohjen e drejte te tipareve dhe vetive qe i posedojne njerzit dhe do te pesajne shume prej tyre nga kjo mosnjohje.

Politikanet dhe disa intelektual, edhe pse po bejne perpjekje permes fjaleve te mira ti fshehen krimet e veta, veprat e turpshme e punte e ndyra, ato po verehen e po ndjehen kudo ne trojet shqiptare.

Sa shume genjeshtare e mashtrues, lakmitar e tradhtar po fshihen pas fjalimeve te tyre, duke i maskuar krimet e veta te organizuara, korrupcionin ne çdo sfere te jetes, veprat e turpshme dhe punte e ndyra.

Politikanet e nje pjese dermuse e intelektualeve dhe qytetareve shqiptar, gjithnje e me shume po bijne nen ndikimin e substances droguese politike, per ta mbajte karriken me cdo kusht dhe per ti mbrojte interesat e ulta personale e grupore, duke bere lufte frontale kunder interesave te perbashkta shoqerore e kombetare, ne favor te interesave te ulta personale, familjare e ne favor te interesave te grupacineve politike.

Sa më pare qe ta kuptojme se pa i luftuar vendosshmerisht dhe po ua shkul rrenjet tersisht antivlerave e veseve te shemtuara dhe smundjeve te ndryshme shoqerore, politike, fetare e shtetnore dhe pa e vrare tradhtine ne asht e ne rrashte te kokes, nuk ka kurrfar mundesie e kurrfar shprese qe te merr rruge te mbare zhvillimi dhe perparimi shoqeror, politik, juridik, shendetsor, arsimor, ekonomik, shtetnor dhe ai kombetar, tek ne shqiptaret.

Besimi apo mosbesimi ne vlerat tona, ne vlerat e rrethanave mes te cilave gjendemi dhe besimi apo mos besimi ne potencialin, unitetin, vullnetin, guximin e dashurine qe e posedojme, jane shkaktar qe te realizohen apo mos realizohen deshirat, synimet e qellimet tona gjate jetes.

Kujdesi apo mos kujdesi yne se qfare po mendojme, çfare po vlersojme, si po sillemi, ke po e vlersojme si vlere e ke si antivlere dhe kujdesi apo moskujdesi se çka po deshirojme e po synojme e çka po rrefuzojme, manifeston menyren e ndertimit te tashmes dhe te ardhmes tone personale, profesionale, familjare e kombetare.

Individi, shoqeria dhe populli qe nuk e perqendron vemendjen ne menyren e besimit apo mos besimit rreth vlerave te veta, vlerave te rrethanave mes te cilave gjendet, nuk e perqendron vemendjen ne menyren e besimit apo mosbesimit rreth potencialit, unitetit, vullnetit, guximit e dashurise qe e posedon, nuk i krijon vetit mundesi per ta ndertuar si duhet te tashmen e te ardhmen e vete.

Gjendja depresive psikike qe krijohet per shkak te rrethanave te ndryshme gjate jetes, nuk i lene askujt aftesi, force, vullnet, guxim, deshire dhe dashuri te mjaftushme per ti tejkaluar veshtiresite dhe pengesat qe na dalin para dhe nuk i len askujt aftesi ti perdor mjetet e mundeshme efektive per tejkalimin e pengesave dhe veshtiresive.

Nuk mund te arsyetohet me asnje argumengt perpos me argumentin e turpit heshtja mortore dhe indifirenca momentale e akademikeve, intelektualeve dhe misionareve shqiptar te paqes, qe u permenden më larte, para kesaje gjendje tensionuse perplote me rreziqe per shqiptaret ne ballkan, andej e ketej kufijeve.

Nuk mund te arsyetohet me asnje argoment kjo heshtje mortore, pos me argumentin qe keta burra e dai te shkences e kultures, jane te zene shume dhe te preokupuar me ngritjen e kultit te tyre dhe mbrojtjen e interesave te ulta personale.

Heshtja mortore para gjendjes se tensionuar politike te shqiptareve me pasoja te rrezikshme, nga ana e Akademive shqiptare dhe akademikeve qe bejne pjese ne to dhe nga ana e intelektualeve shqiptar qe jane puntor te instituteve te ndryshme shkencore, politike, ekonomike, historike, kulturore e gjuhesore, nuk mund te arsyetohet me asnje argoment, pos me argumentin qe keta burra e dai te shkences e kultures, jane te zene shume dhe te preokupuar me ngritjen e kultit te tyre dhe mbrojtjen e interesave te ulta personale.

Mendjemadhi dhe ai qe mburret para tjereve, i ngjane gomarit, jo njeriut e as intelektualit. Ne mesin e popullit shqiptar, bukur shume ka mendjemdhej e mburravec!

Ate qe e kane mbjelle dje, frytet e saje po i vjelim sot. Ate qe e mbjellim sot, frytet e saje do ti vjelin neser. Varsisht nga lloi i farave qe i mbjellim, frytet e tyre do ti korrim. Kush mbjelle korr. Kush punon ka. Kush meson din. Ai qe nuk punon asgje nuk fiton. Populli

Derisa te behet emrimi i kuadrit menagjus, mesimdhenesve, dhe stafit teknik nga matrapazet e korruptuar politik, nga larte poshte mbi baza partiake, mbi baza korruptive e amorale, mbi baza familjare e farefisnore, mbi baza te interesave materiale, vaj halli qe i ka gjete institucionet tona edukative e arsimore, shtetnore e private.

Derisa te shkilet ligji me dy kembet nga te korruptuarit politik, se bashku me menagjeret dhe organet vendosese neper institucionet edukative- mesimore dhe te shkilen rregullat e kerkesat e konkursit te shpallur sipas vendeve te ndryshme dhe rregulloreve te punes, mbeshtetur sipas kerkesave te ligjit, vaj halli per menagjimin dhe pergjegjesite qe duhet ti ket menagjusi, kupto drerjtori, dekani, rektori dhe shefi i depertamentit te caktuar, vaj halli per cilesine e sasine e procesit te mesimdhenjes e mesimnxenenjes qe eshte ne pergjegjesi profesionale e morale te mesimdhensve, vaj halli per menyren e hapjes se kolegjeve te shumta private, te them sikur kepurdhat pas shiut, duke marr liçencen pronari i tyre permes shtrimit te darkave e drekave, thua se Kosova i ka miljarda banor per kete numer kaq te madhe univerzitetesh dhe kolegjesh, thua se Kosova ka aqe kapacitet ekonomik per punsimin e te shkolluareve qe dalin nga keto univerzitete!

Vaj halli per mirembajtjen e pastertise, mirembajten e ngrohjes ne shkolle dhe mirembajtjen e sanitarise e stabilimenteve te ndryshme qe i nevoiten mirevajtjes se procesit organizativ mesimor, vaj halli e vaj halli kah po shkone edukimi e arsimi jone kombtar qe ka mbete ne duar te matrapazeve te korruptuar politik,te cilet nuk kane potencial te duhur profesional, pedagogjik , psikologjik, moral e kombtar ti pergjigjen ne menyre kualitative organizimit te edukimit e arsimit tone nga larte poshte?!

Dita dites, qe nga pas lufta eshte vrerjte e po verehet “kontributi” i politikaneve shqiptar qe i kemi ne balle dhe “kontributi” i nje pjese dermuse te intelektualeve dhe akademikeve shqiptar ne “mbrojtje” te “interesave” kombtare! “Lum” apo mjer populli shqiptar qe i ka ne balle!

“… deri kur shkenctaret tane do te behen pre e politikaneve te pa afte, te cilet e katandisen kete popull te mbytet ne det. Te marr rruget e mergimit dhe te shperngulet ne mbare boten?

Deri kur intelektualet tane do te rrine anash, kur e shohin shfarosjen e popullit tone per tarafe partiake, apo ndoshta edhe keta do te presin qe te marrin te gjithe kazmen dhe lopaten e te qelin llageme neper Europe?”, prof. Dr. Akademik Skender Kodra, Ph.D.

Atyre qe u buzeqesh fati mund te pesojne ndonje permbysje, por kurrsesi nuk e pranojne zhgenjimin, sepse ata nuk besojne fare ne buzqeshjen e fatit te rastesishem dhe fatit qe na percaktojne tjeret.

Fati nuk vie vetvetiu, por ai eshte i varur nga vullneti, deshira, guximi, dashuria dhe qendrueshmeria jone para rrethanave qe na sfidojne gjate jetes.

Po qe se nuk e kemi kuptuar drejte parimin jetesor, mund t´a veshtrojme boten ne menyre pesimiste, te erresuar, me ngjyra deshperuese, mbushur me zhgenjime e deshtime , duke e humbur shijen dhe kuptimin per jeten, pa na buzeqeshur si duhet fati.

Mund ta humbim edhe vullnetin, deshiren dhe guximin, ta paraqesim jeten ashtu siq eshte ne te vertete dhe te ballafaqohemi po ashtu guximshem me te, duke mos u dorzuar per asnje qaste para sfidave te saje.

Niveli, sasia dhe cilesia e arritjes se edukates intelektuale, morale, humane, sociale, punuse, kulturore, shkencore e kombtare, arrrihet sipas nivelit te zhvillimit qe e posedojne familja, shkolla dhe rrethi shoqeror ku jetojme e veprojme, varsisht edhe nga shkalla e interesimit dhe angazhimit tone, po ashtu edhe nga potenciali trashigues qe e bartim me vete gjate jetes.

Modestia eshte virtyt i njerzve te edukuar, arsimuar e te ngritur profesionalisht, politikisht, moralisht e kombtarisht.

Mendjemadhesia, mburrja e ngritja e kultit personal eshte ves i njerzeve qe u mungon modestia, mirekuptimi e respekti ndaj tjereve.

Veset e virtytet bejne pjese tek njerzit e botes, ku më shume e ku më pak, pa dallim feje e kombi.

Lum per ata qe kane më shume virtyte se sa vese njerzore!

Nuk eshte menquri aspak qe mendimet, bindjet e gjykimet tona te cilat i formojme rreth njerzeve e rreth nje realiteti te caktuar, ti mbeshtesim ne te verejturit e thjeshte, ne thash e theme dhe ne paragjykime me tendenca te ndryshme, sepse konstatimet e konkluzionet tona dalin te paverteta e te deshtuara , se sa mbeshtetja ne te dhenat e argumentuara e te sakta, qe dalin nga te verejturit sistematik shkencor, i kontrolluar mire e i verifikuar me argumente.

Njerzite qe i kane te programuara ne kokat e veta njohurite qe i ka tejkaluar koha, e kane te veshtire ti perqafojne programimet e reja, qe i pergjigjen kerkesave te kohes.

Konfrontimet e medha mes njerzeve behen per shkak te programimeve me permbajtje te ndryshme ideologjike ne kokat e tyre, te cilave u ka kaluar koha dhe nuk premtojne edhe metej per kohen.

Mes shqiptareve më shume ka njerze me programime te vjetruara dhe me bindje e permbajtje te ndryshme ne kokat e tyre, e më pak me programime te duhura e te reja, qe i pergjigjen kerkesave te kohes. I juaj, mësuesi Isë

Politika qe po udhehiqet ne trojet shqiptare nuk eshte demokratike, humane dhe kombtare ne raport me interesat e qytetareve te vendit. Perkundrazi bene zhurme te madhe me i mbrojte interesat e veta te ulta, aspak njerzore.

Pjesa dermuse e politikaneve shqiptar, intelektualeve dhe misionareve paqesor i kane kordinuar raportet mes veti, tia zgjasin jeten sa më shume kesaje politike antikombtare, jo produktive, as humane e antinjerzore, per interesa te ulta personale.

 

Vlersimi i tjereve ne baze te verejturit te thjeshte, thashe e themeve dhe ne baze te paragjykimveve, nuk eshte i mire e as i sakt, sepse vleresimet tona dalin shume subjektive, qesharake, jo te drerjta e aspak njerzore.

Vlersimi i mbeshtetur ne te verejturit e thjeshte, ne thash e theme dhe ne paragjykime, rezulton perplote me genjeshtra, rezultatet behen qesharake, sepse te dhenat jane te paargumentuara dhe tendencioze, mbeshtetur ne thash e theme.

Tendencat ne vlersime e demtojne apo e favorizojne pa shkas e pa argumente autoritetin e tjereve, vetem per interesa te caktuara personale e grupore.

Populli shqiptar dhe paraardhsit e tij kane pas fatin tu nenshtrohen ideologjive te ndryshme fetare e politike, intelektuale, kulturore e gjuhsore te pushtuseve tane, qe nga pushtimi romako- bizantin, sallavo-ortodoks dhe turko- aziatike.

Ky nenshtrim tek ne, ka lene gjurme te thella indoktrinuse ne trurin tone, si ne aspektin e ideologjive fetare, politike, kulturore, gjuhesore e shkencore, si ne aspektin e organizimit te proceseve te nryshme jetesore. Me nje fjale tjetersim i shumllojshem intelektual, emocional, social, moral e kombtar, sipas synimeve djallezore qe kishin pushtusit tane.

Na duhet perpjekje e madhe intelektuale e shpirterore per tu liruar nga indoktrinimi i shumfisht dhe tjetersimi i planifikuar nga pushtusit tane mijavjeqar perendimor e lindor.

Tjetersimi dhe indoktrinimet e ndryshme qe na kane ndodhe neper kohe, po manifestohet edhe sote tek ne permes perqarjeve, keqkuptimeve, xhelozise, mos tolerances, mosmirenjohjes, mosbashkpunimit, vllavrasjes, amoralitetit, korrupcionit dhe tradhtise kombtare.

“Çdo pengese eshte rast per te shkuar perpara. E, nese ua kthen shpinen, nese u ikën, nese i hedh ato, ke hedhur ardhmerine tende”, Og Mandino

Nuk mbahen e nuk perfitohen miqte e vertete e te sinqerte dhe nuk fitohet perkrahja e tyre, nese u serviremi dhe i lajkatojme ne shej te “miqesise” per interesa personale.

Nuk mbahen e nuk perfitohen miqte e vertete dhe te sinqert, perpos armiqte duke shtruar dreka e darka, duke shitur pasurine kombetare, duke i perkrahur dhe legjitimuar kriminelet serb neper strukturat tona shoqerore, politike e shtetnore, duke themeluar “ zajednica te komunave serbe” dhe duke i fale toka Malit te Zi, Serbise, Maqedonise e Greqise, pushtues tane shekullor.

Nuk mbahen e nuk perfitohen miqte e vertete dhe te sinqerte, perpos armiqte duke e stimuluar korrupcionin ne te gjitha fushat jetesore e duke stimuluar shume vese tjera te shemtuara.

Miqte e vertete e te sinqerte perfitohen e mbahen dhe qendrojne prapa neve e na perkrahin, ateher kur ne jemi te sinqerte e te vertete ndaj tyre, jo dinak e cinik, duke fshehur fytyren tone te vertete.

Miqte na perkrahin, atehere kure e perkrahim dhe e respektojme veteveten, permes punes e sjelljeve tona te sinqerta e njerzore ne raport me ta. Miqte e pasinqert e bejne te kunderten.

“Ne krijimtarine intelektuale dhe mbi te gjitha ne veprat shkencore, qellim kryesor duhet te jete paraqitja me vertetesi e te dheneva dhe pershkrimi i tyre sa më i drejte. Pa vertetesi te plote nuk mund te kete veper shkencore. E verteta mund te fshihet, mund te mjegullohet, te shtrembrohet, por kurr nuk mund te varroset pergjithmone. Ajo heret a vone do te dale ne pah, dhe siq thot populli: “Dielli nuk mund te mbulohet me shoshe”, prof. Dr. Akademik Skender Kodra, Ph.D

Per ta sheruar nje shoqeri nga griposjet e ndryshme, me pare duhet te nisemi nga vetevetja, qe ta edukojme, arsimojme dhe ta skalitim nje shpirte te shendosh intelektual, emocional, social, human, moral e kombtar. Per ndryshe do te fundosemi edhe vete ne plehrat e pa fundme te griprave qe e kane perfshire shoqerine te ciles i takojme.

Ku e qone akademikun dhe institucionin e Akademise, vesi i qoroditur i ngritjes se kultit te vetetes? ” Per punen shkencore, asgje nuk eshte më e demshme se sa ngritja e kultit te vetevetes. Ky ves i keq, me pasoja te rënda, te cilat vazhdojme ti perjetojme edhe sot, bile me më shume dramacitet, eshte mjaft i njohur per popullin tone”, Prof. Dr. Akademik Kodra. Ph. D.

Nje shoqeri e infektuar nga gripnat i sjelle deme te medha atedheut

Grupacionet e ndryshme politike, fetare e intelektuale te griposur ne fushen e shendetit politik, intelektual, moral, human, vertete e posedojne edhe nje shpirt te smuar, qe sjelle posoja te medha individuale, familjare, shoqerore e kambtare, sepse gripnat perhapen me shpejtesi marramendese ne tere popullaten ku bejne pjese te griposurit.

Menquri e zotesi e madhe per intelektualet e vertete eshte perpjekja e tyre qe ti sfidojne me kembngulje infeksionet e ndryshme dhe ta ruajne shendetin e tyre fizik e psikik dhe ta ruajne shpirtin e paster.

Kur shpirti i nje shoqerie eshte i infektuar me gripna, asaj i mungon guxim te perballet me ndryshime, te perballet me risi, me sfidat qe i dalin para, i mungon deshira, vullneti, dashuria, guximi, kembengulesia, i mungojne edhe projektet qe i qojne perpara proceset e zhvillimit.

Shoqeria e griposur nuk i beson te tashmes dhe te ardhmes, nuk ndjehet pjese e nje organizimi shoqeror, pjese e nje pergjegjesie per te miren e kombit, vendit dhe shtetit, pjese e nje pergjegjesie kolektive, pjese e nje sakrifice te interesave personale, ne dobi te atyre shoqerore e kombetare.

Shoqeria jone shqiptare gjithnje e me shume po perfshihet nga griposje te shumta, te cilat po ia humbin besimin tek e ardhmja e saj. Shkak i kesaje gjendje, po humb edhe besimi i individeve e familjareve per perspektiven dhe te ardhmen e tyre.

Nje shoqeri e griposur, nuk pranon ide te reja, ndryshime te mundeshme e te domosdoshme per vendin, nuk angazhon dike te merr pergjegjesi dhe te pergjigjet per pergjegjesit e veta, si individe, si familje e si kolektive, duke i lene hapsire anarhise, papergjegjesise, korrupcionit e te ligave tjera.

Nga griposja e nje shoqerie me anarhi e korrupcion, shumica e njerzeve te saje fokusohen rreth interesave te ulta personale, ne dem te atyre shoqerore e kombetare dhe askush nuk e qane koken te merr pergjegjesi per interesat e pergjitheshme shoqerore e kombetare.

Shoqeria e griposur ecen gjithnje e me shume drejte fokusimit te mireqenjes personale e familjare, duke mos e qar koken fare per interesat kolektive e kombtare.

Shoqerite e griposura, te cilat nuk i sherojne griperat e veta, eshte deshmuar historikisht, qe e humbin rrugen e tyre te zhvillimit e mireqnjes njerzore dhe falimentojne me pasoja te medha e me gjakderdhje.

Simptomat e nje shoqerie te griposur jane korrupcioni, amoraliteti, trafikimi me qenje njerezore, trafikimi i substancave narkotike, devalvimi dhe poshtrimi i drejtesise, ekonomise, shendetesise, edukimit, arsimit, bujqesise, tregtise. Devalvimi i punsimit ne baza partiake, e jo ne baza te shendosha profesionale, devalvimi i emrimit te atyre njerezve neper pozita dhe pergjegjsi shoqerore e kombetare, te cilet nuk i meritojne moralisht e profesionalisht ato pergjegjesi, shkatrrimi i pasurise shoqerore e kombetare ne favor te interesave personale, kapja e shtetit nga nje grup polirtikanesh.

Per ta sheruar nje shoqeri nga griposjet e ndryshme, me pare duhet te nisemi nga vetevetja, qe ta edukojme, arsimojme dhe ta skalitim nje shpirte te shendosh intelektual, emocional, social, human, moral e kombtar. Per ndryshe do te fundosemi edhe vete ne plehrat e pa fundme te griprave qe e kane perfshire shoqerine te ciles i takojme. I juaj, mësuesi Isë

Me sjellje e programime te vjetruara ne koke, kote presim te behen ndryshime te reja

Ështe e kote pritja qe te ndryshohet diçka per te miren tone personale, profesionale, institucionale, familjare, shtetnore e kombtare, me kete nivel te sjelljeve qe po i bejme, me kete nivel te njohurive qe i posedojme dhe me kete nivel te perdorimit ne fushen e politikes, kultures, shkences, arsimit, ekonomise, drejtesise, shendetesise dhe institucioneve tjera te ndryshme ne fushat perkatese.

Koha e zgjatjes se njohurive po zvoglohet gjithnje e më shume dhe po behet më dinamike. Po si ndryshuam sjelljet tona sipas dinamizmit te ndryshimeve te medha dhe po su paisem me njohuri te reja qe i kerkon koha ne profesionet e ndryshme, te cilat i mbulojne fushat e permendura më larte, jo vetem qe presim kote te behen ndryshime per te miren tone, por edhe behemi pengese e rrezikshme e ndryshimeve.

Me sjellje e programime te vjetruara ne kokat tona eshte e pamundeshme te behen ndryshime per te mire ne fushat e permendura më larte, pos stagnimeve e shkaterrimeve ne mase. Nivelin e njohurive qe e posedojme, imponon edhe nivelin e sjelljeve qe i bejme. Sjelljet tona, po ashtu imponojne edhe nivelin e zhvillimit politik, ekonomik, shendetesor, edukativ, arsimor, juridik, kulturor e shkencor.

Pasi qe niveli i sjelljeve dhe njohurive tona po imponojka edhe nivelin e zhvillimit te gjitheanshem, Si rrjedhoje e ksaje gjendje eshte e domosdoshme te bejme ndryshime te medha e sistematike gjate programimit te njohurive tona, te cilat imponojne edhe sjelljet e botkuptimet tona qe i bejme neper fusha te ndryshme jetesore.

Per tu bindur se keto konstatime i qendrojne te vertetes rreth kerkeses parimore qe ti ndryshojme sjelljet dhe programimet e vjetra, e ti zavendesojme ato me programime te reja ne menyre sistematike, sipas kerkesave parimore ne tregun e kohes, vertete po e deshmon koha, gjenja dhe niveli i zhvillimit qe e posedojme per momentin, si individ, si familje, si shoqeri e si komb, i cili ka ra aqe poshte sa nuk premton per asgje te re e as progresive.

Atyre qe u kane zen rrenje neper kokat e veta sjelljet e programimet e vjetruara, te cilet nuk bejne as perpjekjet më te vogla ti rifreskojne ato sjellje dhe programime, me sjellje e programime te reja, qe i kerkon dinamizmi i kohes, jane bere nje rrezik potencial per depertimin e risive dhe ndryshimeve sistematike, duke e hapur deren e madhe te shkatrrimit.

Stagnimi e shkaterrimi i atyre qe jane betonuar me sjellje e programime te vjetruara, po deshmohet ditadites ne fushen e politikes, ekonomise, shendetesis dhe ne fushen e edukimit, arsimit, drejtesise, kultures, shkencese, e ku jo tjeter, tek ne shqiptaret?! I juaj, mësuesi Isë

Po pres me padurim ta thone fjalen e tyre refarmatoret, trajneret e mesimdhenesve, zyrtaret pergjegjes te ministrise per kete gjendje jo te mire ne arsimin tone kombtar

Tani mezi po pres ta thone fjalen e tyre ata qe i moren pergjegjesite e reformatoreve te arsimit, merite e pa merite, nga pas lufta e deri me tani. Ata qe i moren pergjegjesite e trajnimit te mesimdhenesve tane dhe e quanin veten ekspert e moderator te trajnimeve.

Ata qe i moren pergjegjesite e hartimit dhe perpilimit te planprogameve apo korikulave te Kosoves. Ata qe i moren pergjegjesite me merite e pa merite ti hartojne e perpilojne tekstet, literaturen ndihmese dhe doracaket udhezues shkollor.

Ata qe i moren pergjegjesite merite e pa merite per hartimin e perpilimin e testeve kombtare dhe testeve te ndryshme qe perdoren per perioda te ndryshme te testimit te nxenesve neper klase te ndryshme e shkalle te ndryshme te shkollimit.

Ata inspektor qe u zotuan se do ta mbajne nen kontroll gjendjen e organizmit te procesit mesimor, nivelin dhe cilesine e planprogrameve mesimore, teksteve e literatyres shkollore dhe doracakeve udhezues shkollor, te cilete mendonin, se jane zbuluesit e pare te metodave, teknikave e formave bashkohore te mesimdhenjes e mesimnxenjes, te cilesimit e notimit te nxenesve, zbulusit e pare te permbajtjeve bashkohore te arsimit e edukimit qe ti rendisin neper planprogramet mesimore apo neper te ashtuquajturat Korikula te Kosoves, pershtatur reformave te arsimit sipas kerkesave te Bolonjes.

Ata qe paten menduar se jane zbulusit e par te hartimit e perpilimit te teksteve, literatures ndihmese shkollore dhe doracakeve udhezues metodike. Ata ministra e zyrtare pergjegjes te arsimit qe trumbetonin me plote gojen se po bejne reforma qe si kishte bere askush më mire per rreth nesh.

Pasi qe e kam provuar ne lekuren time personale vleren dhe cilesine e kontributit dhene nga trajneret e mesimdhenesve, reformatoret e arsimit, perpilusit e planprogrameve dhe teksteve e literatyres ndihmese shkollore, hartusit e perpilusit e testeve kombtare, e atyre lokale per shkolla te ndryshme, gjate karieres sime ne arsim, ku edhe i kam bere me mija ore e qinda dite trajnime dhe ate vetem pas luftes. Periudhat e mahershme nuk po i numroi, ndoshta kame te drejte ta jap mendimin dhe bindjen time , qe e kam formuar gjate asaje periudhe te trajnimeve dhe reformave, se asnjeri prej atyre trajnereve dhe reformatoreve nuk ishte ne nivel te duhur profesional e kombtar dhe nuk e kishte te kjarte se qfare duhet te arrihet permes atyre trajnimeve apo reformave ne fjale, perpos qe u shkumonte goja, gjaja si te vetmit perparimtar e moderator te arsimit. Si te vetmit hartus e perpilus te planprogrameve qe premtojne cilesi e sasi njohurish per nevojat e arsimit tone kombtar, si te vetmit hartues e perpilues te teksteve shkollore, literatures ndihmese, doracakeve udhezues e metodike per arsimtar e per nxenes, si te vetmit hartues e perpilues te testeve kombtare dhe testeve te ndryshme per nevojat e brendeshme te shkolles qe te testohen nxenesit neper shkolla.

Qe nga koha e Daksnerit e kam ngrite zerin, permes revistes “Shkendija” te vetemen Reviste te arsimit , te cilen e mbyllen trajneret dhe reformatoret ne sherbim te Daksnerit, qe me plote gojen na dilnin perpara neve qe na trajnonin se, po bejne mrekulli ne reformimin e arsimit tone, po bejne trajnime e pergatitje te mrekullushme te kuadrit mesimor, edhe pse ne te gjitha ato trajnime, une e disa shoke te mij nuk kemi pajtuar me menyrene se si punohej permes nje delintantizmi te papar, gjate trajnimeve e reformave te ndryshme, gjate hartimit e perpilimit te planprograme mesimore, te teksteve shkollore, udhezuseve te notimit e cilesimit te nxenenesve.

Ne ate kohe trajneret e reformatoret, na akuzonin neve disave se, po derdhim lote korkodilli, per te kaluaren e arsimit dhe po vuajme nga nostallgjija e asaje te kaluare, se po derdhim lote korkodilli per pedagogjine e psikologjine qe nau paska kaluar koha dhe jane bere demode.

Ja tani lotet tane prej korkodilli, po deshmohen dita dites, se nuk paskan qene lote te korkodillit, por lote profesionistesh e te dashamireve te arsimit, qe ia kane kushtuar jeten profesionalisht, moralisht e kombatarisht atij. Keta lote senzibilizimi qe e benim u derdhen kote, sepse hasen ne vesh te shurdhet, sikur me heret qe hasnin ne vesh te pushtueseve tane dhe na largonin nga puna e na diferenconin si njerez te pa pershtatshm qe ta mbajme ditarin ne dore.

Po ne kete menyre u be njefar lloj diferencimi i egersuar me pedagoget e psikologet e shkollave, me sherbimin pedagogjik e psikologjik nga larte poshte, me Entin pedagogjik te Kosoves, me entet pedagogjike rajonale dhe me ato komunale

Keta trajnere e reformator, jo vetem qe e benin kete te zeze gjate reformave e trajnimeve, por keta per hater te qellimeve destruktive te Daksnerit, e mbyllen per leverdite e veta institutin pedagogjike te Kosoves dhe institutet pedagogjike rajonale e komunale qe ishin dhe funksiononin ma pare.

E mbyllen Revisten Shkendija, te vetmen revist qe percillte porvojat e ndryshme ne arsim, e mbyllen sherbimin pedagogjiko-psikologjik neper shkolla, duke i larguar nga vendet e punes edhe pedagoget shkollor, te cilet ishin te thirrur ta benin percjelljen e organizimit edukativo-mesimor ne menyre profesionale, percjelljen e cilesimit dhe notimit te nxenesve, percjelljen e menyres se paisjes se shkollave tona me tekste shkollore e me literature te duhur profesionale per mesimdhenes, percjelljen e bashkpunimit shkolle familje, arsimtar nxenes e arsimtar prinder te nxenesve, percjelljen e paisjes se shkollave me kabinete e mjete mesimore dhe menyren e perdorimit te tyre, trajtimin ne menyre profesionale te problemeve te ndryshme qe u ndodhin nxenesve ne mesim, me shoket e tyre, me shendetin personal e probleme tjera te shumta rreth disiplines se nxenesve, rreth suksesit ne mesim, rreth vijueshmeris se rregullt neper oret e mesimit.

Perkundrazi ne vend te ktyre profesionalisteve qe jane alfa e omega e institucioneve edukativo-mesimore, i mbushen shkollat tona me sigurimca e me militante partiak, qe me dajak e me force ta mbrojn jeten e lire dhe rregullat e rendin shtepiak ne shkolle.

Si po duket po pres kote qe do ta thote kush fjalen per kete gjendje jo te mire ne edukimin dhe arsimin tone kombetar, nga ana e reformatoreve, trajnereve, perpiluseve te planprogrameve, hartuseve te tekesteve shkollore, literatures dhe doracakeve udhezues e metodik per nxenes e mesimdhenes dhe nga ana e perpiluseve te testeve kombtare e testeve tjera lokale per nevojat e perditshme te shkollave gjate notimit e cilesimit te nxenesve tane, sepse ata e kane fute koken ne zalle si struci, per ta mbrojtur koken kur e perfshine vapa e kohes. I juaj, mësuesi Isë

Kush e barte fajin dhe pergjegjesine me te madhe per rezultatin e dopte qe e treguan nxenesit tane gjate vlersimit ne programin nderkombtar, i njohur me shkurtesen “PISA”

Nxenesve tane ne shkollen shqipe , qe nga çlirimi i Kosoves e deri me tani nga kompetentet e arsimit dhe menagjusit e tij, nga larte poshte, nuk u eshte ofruar as mundesia minimale te tregojne rezultate më te mira ne programin per vlersimin nderkombtar, te “PISA-s” e testime tjera me vlere.

Kur e mendoi kete kam parasysh numrin e madhe te nxenesve neper klase, i cili ka shkele mbi rregullat pedagogjike e psikologjike rreth numrit te nxenesve qe duhet ti posedojne klaset e ndryshme brenda nje shkolle, ku ai numer eshte i dyfishuar dhe trefishuar mbi normen e percaktuar, sipas rregullave pedagogjiko-psikologjike. E kame parasysh nivelin e pastertise dhe mirembajtjes se klaseve, kabineteve , kthinave e hapsirave te ndryshme neper ambientet shkollor, qe shpeshhere nuk e kane ofruar e nuk e ofrojne as minimumin e mirmbajtjes se higjenes se domosdoshme, ngrohjes, ajrosjes e ndriqimit te mjaftushem te tyre, te cilet si faktor luajn rrol serioz ne mbarvajtjen e organizimit te procesit edukativ e mesimor, luajn rol ne arritjen e suksesit te nxenesve ne mesim dhe ne ruajtjen e shendetit te tyre fizik e psikik, e ne rritjen e motivacionit, deshires dhe dashurise se tyre per mesim.

Ketu kane ra ne provim para PISE-s, jo vetem nxenesit e mesimdhenesit, qe mese paku apo aspak nuk jane fajtor per kete gjendje, por fajin kryesor e bartin mbi ndergjegjen e tyre te ulte, pergjegjesit dhe menagjusit e arsimit, se bashku me politiken e tyre te korruptuar kembe e koke nga larte poshte.

Nese e marrim para sysh numrin e kabineteve shkollore jo te mjaftushem per lendet e ndryshme te mesimit, te mos them se ne te shumten e rasteve edhe mungojne ato tersisht, nese e marrim parasysh formen e ndertimit te kabineteve, pershtatjen e tyre sipas natyres se lendeve mesimor, paisjen me mjete te duhura te mesimit, te mos them se mjetet mesimore ne te shumten e rasteve edhe mungojne tersisht, ku ne mungese te tyre, perdoret ne percesin e organizimit mesimor vetem teksti shkollor i lendes mesimore, shkumsi, shpuza dhe tabela. Merrni me mend se sa mundet mesimdhenesi permes tekstit, shkumsit, shpuzes dhe tabeles, të arrij knaqshem nivelin e demonstrimit te mesimit para nxenesve ,duke respektuar rregullat e parimit mesimor rreth konkretizimit, racionalizimit, ekonomizimit, shkallshkallshmerise para nxenesve te tije etj.

Merrni me mend sa e si i eshte krijuar kushte nxenesve tane te kyqen edhe ata ne procesin e mesimnxenjes, kur permes kesaj gjendje te mjere qe i ka perfshire shkollat tona, i imponohet mesimdhenesit me kete varferi mjetesh mesimore , te perdor vetem metoden e ligjerimit para nxenesve dhe formen frontale te punes me nxenes, ku nxenesit degjojne ne menyre pasive ose bejne zhurem , e mesimdhenesi ligjeron para tyre ne qetesi e ne zhurme.

Ne munges te mjeteve mesimore dhe kabineteve nuk e bartin fajin per mos sukses ne mesim, vetem mesuesit e nxenesit, qe te mos them se nuk e bartin fare, por fajin kryesor e bartin pergjegjesit e menagjusit e arsimit ,se bashku me politiken e tyre te korruptuar nga larte poshte, qe nuk kane investuar sa duhet e si duhet ne kabinetet shkollore dhe ne paisjen e tyre me mjete te mjaftushme mesimore, sipas kerkeses se lendeve mesimore.

Nese e marrim parasysh nivelin e pergatitjes se planprogrameve shkollore apo korikulat e ashtuquajtura te Kosoves, te cilat as per se afermi nuk i ofrojne standartet sipas reformave ne arsim dhe sipas frymes se Bolonjes, te cilen edhe e kemi perqafur gjate periudhes sone te reformimit te arsimit sipas nevojes dhe sipas moshes se nxenesve tane. Ne keto planprograme hetohet fare lehte mungesa e pergatitjes profesionale e autoreve te hartimit te ketyre planprogrameve apo te ashtuquatura korikulat e Kosoves, mungesa e qasjes serioze te hulumtimit e studimit shkencor se qfare niveli i plane programeve i konvenon realitetit tone te arsimit ne Kosove. Ne vend qe te studjohet gjendja reale e realitetit tone me te cilin rrethohemi, autoret e hartimit te planprogrameve mesimore, kane bere kopi paste duke perkthyer planprograme te huja, pa e bere fare nje analize te duhur, se ai i pershtaten realitetit tone te arsimit dhe kushteve ekonomike qe i oposedojme.

Nese i marrim parasysh tekstet, literaturen dhe doracaket shkollor qe aspak nuk perputhen me kerkesat e planprogrameve mesimore, aspak nuk i plotesojne standartet e reformimit bashkohor te arsimit, te mos them se mungojn pjesa kryesore e teksteve te lendeve profesionale, ku detyrohen mesimdhenesit te diktojne nga tekstet univerzitare copza tekstesh para nxenesve, kurse nxenesit te turturohen duke marr shenime. Pos kesaje dukuri negative , tekstet jane te ngarkuar me historicizem e me permbajtje te stervjetruara qe jane barte nga e kaluara , kopi paste dhe te hartuar shkel e shko vetem per perfitimet personale te autoreve, te cilave u mngon paisja me aparature dhe teknologji te duhur pedagogjike, psikologjike e metodologjike, per te ofruar udhezime te domosdoshme per nxenes, se si duhet te mesojne ne to, dhe per mesimdhenes, se si ta organizojne procesin mesomor, sipas njesive e temave, qe i posedojne tekstet, literatura plotesuse shkollore dhe doracaket udhezues ne fjale.

Kush eshte fajtori ketu, nxenesit, mesimdhenesit apo pergjegjesit dhe menagjusit e arsimit nga larte poshte se bashku me perpilusit e planprogrameve, teksteve, literatures ,doracakeve mesimor dhe percaktusit e mjeteve mesimore, ne bashkpunim, duke i ruajt vetem interesat e veta personale, pa e qare koken fare per nivelin dhe cilesine e planprogrameve, teksteve, literatures shkollore, doracakeve udhezues dhe lloji n e mjeteve mesimore qe ua ofrojne ato mesimdhenesve dhe nxenesve te niveleve te ndryshme te shkollimit? Me siguri mese paku ne kete raste jane fajtor nxenesit dhe mesimdhenesit tane! Dihet shume kjarte se kush eshte fajtori!

Nese vertete qendron konstatimi im personal e profesional , se niveli dhe cilesia e hartimeve dhe perpilimeve te planprogrameve , teksteve, literatures, doracakeve dhe percaktimi i mjeteve mesimore neper shkollat tona, te niveleve te ndryshme profesionale e te pergjithshme, u mungone cilesia dhe permbajtja profesionale e pergatitjes sipas kerkesave bashkohiore te pedagogjise, psikologjise, didaktikes, metodikes dhe metodologjise, atehere , si kane mundesi te kene sukses ne mesimdhenje, mesuesit dhe ne mesimnxenje nxenesit? Kurrfar mundesish!. Si kane mundesi nxenesit tane te tregojne rezultate te suksesshme kure testohen aftesite, shkathtesite e shprehite e tyre qe i kane pervetesuar gjate shkollimit te nje niveli te caktuar shkollor, me nje realitet aspak favorizues per ta! Mesiguri edhe per kete realitet te hidhur, dihet fare mire se kush eshte fajtori kryesor i mossukseseve!

Nese e marrim parasysh nivelin e dopte e jo profesional te trajnereve qe i trajnojne mesimdhenesit, se si duhet ta organizojne sa më mire procesin mesimor sebashku me mnxenes, si duhet te bashkpunojne me nxenesit, sa e si duhet dhene hapsir nxenesve gjate nje ore mesimore, qe te punojne ne menyre te pavarur ata, e jo nen tutelen e mesimdhenesve, besa shpeshehere edhe nen kercnimin e tyre.

Fajin kryesor e bartin pergjegjesit e arsimit e menagjusit e tij nga larte poshte, se bashku me politiken e tyre te korruptuar, qe nuk e kane bere perzgjedhjen e duhur mbi baza profesionale te pergatitjes por mbi baza politike te trajnereve te cilet jane shkolluar e aftesuar gjate studimeve dhe jane pergatit mjaftushem me kulture pedagogjike, psikologjike, didaktike, metodike dhe metodologjike, per tiu qas ne menyre profesionale trajnimit te mesimdhenesve sipas kerkesave shkencore te shkencave qe u permenden më larte.

Nuk mund te kete sukses ne sallen e operacionit ne meset spitalore, nese ne ate salle udheheq punen kryesore te operimit nje pedagog apo nje psikolog, te mos them se sa po tia fillojne punes, ia marrin shpirtin pacientit, siq nuk munden te kene sukses kurr ne trajnimin e mesimdhenesve mjeket kiruget, biologet, historianet, albanologet, matematiciente, kimistet e tjere profesionist qe jane te pergatitur ne fusha te ndryshme shkencore, e jo aspak te pergatitur si duhet e sa duhet me kulture profesionale pedagogjikle e psikologjike, siq jane pedagoget e psikologet shkollor, te mos them trajneret e rangut politik te perzgjedhur, i fusin ne rruge pa dalje, mesuesit qe kane patur fatin te trajnohen nga militantet politik, te mos them se operacioni i trajnereve politik e jo profesional, e bene te vdekur perse gjalli punen e shejte te mesimdhenesit. Edhe ketu dihet se kush eshte fajtori per mos suksesin e nxenesve dhe mesimdhenesve, me siguri jo mesimdhenesi e as nxenesi!

Nese e marrim parasysh mungesen e sherbimit profesional pedagogjik e psikologhik te pedagogut e psikologut shkollor dhe sherbimit pedagogjike e psikologjike nga larte poshte neper shkolla, qe e kane per detyre ta percjellin ne menyre profesionale, procesin e organizimit edukativ mesimor brenda nje shkolle dhe neper shkolla te niveleve te ndryshme profesionale e te pergjithshme ne te gjitha institucionet dhe entet edukative arsimore parauniverzitare e univerzitare, qe e kane per detyre ta percjellin procesin e organizimit neper oret e ndryshme mesiomor, procesin e testimit lokal, notimit e cilesimit te nxenesve brenda shkolles, qe e kane per detyre tu ndihmojne nxenesve ne problemet e tyre te ndryshme rreth mesimit, rreth roporteve mes shokeve e shoqeve dhe mes arsimtareve e raporteve mes familjareve dhe te japin ndihmesen profesionale te tyre aty ku e shohin te nevojshme se duhet dhene ndihmesa, nese e marrim parasysh qe e kane per detyre percjelljen profesionale te bashkpunimit mes arsimtareve e nxeneseve dhe arsimtareve mes veti, duke marr informacione te duhura profesionale per gjendjen e nxeneseve dhe mesimdhenesve, qe ne baze te atij informacioni te intervenohet ne menyre profesionale qe te sanohet gjendja jo e mire, nesee marrim parasysh nivelin e percjelljes se bashkpunimit me prinderit e nxenesve dhe menyren e dhenjes se ndihmave profesionale, se si duhet te punojne prinderit me femijet e tyre, nese e marrim para sysh se si e sa mirren infromacione per secilin femij, per gjendjen ne familje te secilit nxenes , raportet e prinderve me femijet e tyre, raportet e prinderve mes veti dhe po ta marrim parasysh nivelin e bashkpunimit profesionale te pedagogut e psikologut me familjaret, per ta sanuar sa më shume gjendjen e bashkpunimit anarkik, siq eshte bere edhe zakon ne ditet e sotit, vertet vijme ne perfundim se fajin dhe krimin kryesor per kete qeshtje e bartin pergjegjesit dhe menagjusit e arsimit nga larte poshter, qe e kane penguar dhe po e pengojne instalimin e vendeve te punes se pedegogut dhe psikologur shkollor neper shkolla tona duke i mbuluar ato vende pune dhe sherbimin pedagoghjik e psikologjik nga larte poshte me militant partiak qe nuk kane as afinitetin minimal profesional, moral e kombtar te merren ne menyre profesionale dhe efektive me trajtimin dhe zgjidhjen e ketyre problemeve delikate e shume serioze, qe ndikojne me te madhe ne motivimin apo demotivimin e nxenesve per mesim, per disipline, per vijueshmeri te rregullt te oreve mesimore dhe per qasje sa më te kendeshme ne pervetesimin e njohurive te nsdryshme nga nxenesit dhe transmetimin e pervojave më progresive te mesimdhenesve para nxeneseve te tyre.

Nese e marrim parasysh edhe kordinimin e puneve mes drejtorise se shkolles epedagogut dhe psikologut shkollor, kordinimin e punes dhe bashkpunimin profesional, mes kshillit te shkolles, kshillit te arsimtareve, keshillit te nxenesve dhe keshillit te prinderve ne nivel shkolle e ne nivel komunal e më gjere. Nese e marrim parasysh nivelin shkel e shko te kryerjes se ketyre detyrave te domosdoshme, qe u permenden më larte, te cilat ndikojne shume per ngritjen e suksesit ne mesimdhenje e mesimnxenje, suksesi mbetet vetem deshire qe e deshirojme e jo kurr ta arrijme neper shkollat tona si detyre e obligim qe e kemi.

Edhe per kete dukuri, me siguri nuk i ka fajet mesimdhenesi e nxenesi por klika byrokratike nga larte poshte qe eshte kriminalizuar, korruptuar dhe e militanizuar politikisht! I juaj, mësuesi Isë

Sjelljet e policise kosovare ndaj protestuseve kosovar sipas Akademik Qosjes – rikujtim te mos harrojme

Ja si i pershkruante Akademik Qosja sjelljet policore me protestuesit Kosovar, qe ishin kunder nenshkrimit per “zajednicen serbe” dhe kunder nenshkrimit per “ demarkacionin me Malin e Zi”, kur Isa Mustafa ishte Kryeminister nen ombrellen e “Qeverise pronto”.

“Policia e Kosovës nuk u soll vrazhdë, jo: Policia e Kosovës u soll armiqësisht ndaj protestuesve. Ajo përgjaku sa e sa protestues! Ajo përgjaku edhe plakun GANI KRASNIQI – baba i dy dëshmorëve të rënë për lirinë e Kosovës! Ajo shtriu për tokë edhe avokatin e deridjeshëm të popullit! Ajo i ngarkoi në automjetin e saj – burg, fyeshëm, krye e trup përtokur, shumë të rinj! Ajo mori në biseda të ashtuquajtura informative, si u tha, rreth 180 protestues! Në të gjitha këto raste Policia e Kosovës u soll, pra, siç sillej policia e Millosheviqit kur futej nëpër shtëpitë e të rinjve shqiptarë të cilët gjatë protestave brohorisnin parullën Kosova Republikë.

E si u soll Policia e Kosovës kur e arrestoi Albin Kurtin? U soll armiqësisht siç u soll Policia e Sllobodan Millosheviqit kur e arrestoi atë para shumë vitesh!”.

Ky ishte konstatimi i Akademikut tone Dr. Rexhep Qosjes rrethe sjelljeve te policise se Kosoves me protestuesit, qe e kundershtonin neneshkrimin e pushtetareve tane shkurtpames, per formimin e “zajednices serbe” dhe “demarkacionin kufitar mes Kosoves dhe Malit te Zi”. I juaj, mësuesi Isë

Politizimi i profesioneve, po i sjelle kombit shqiptar stagnim te pa pare

2 Dhjetor 2014 në 10:59 PD – Ripostim

Gjithnje e me shume ne ditet e sotit po politizohet qeshtja e profesioneve dhe posteve politike. Ky politizim e ka krijuar nje paralize totale te zhvillimit politik, ekonomik, bujqesor, shendetesor, edukativ, arsimor, kulturor, shkencor dhe juridik.

Nuk mund ta kemi nje qeveri efektive, nese mbulohet me njerez qe nuk jane ekspert dhe profesionalist te fushave qe e perbejne kabinetin qeveritar.

Fatkeqesisht, profesionalizmi eshte shnderruar tersisht ne militarizem partiak, qe mese paku behet fjale per pergatitje profesionale e shkencore te atyre qe u ndahen pergjegjesi nga niveleve te ndryshme shtetnore e kombetare.

Eshte shume qesharake dhe per te ardhur keq, kure u ipen pergjegjesi shtetnore e kombetare, atyre qe jane te pershtatshem vetem si militante partiak, e jo atyre qe jane te pergatitur si ekspertë e profesionalist te fushes per te cilen u ipet pergjegjesia.

Ne çdo fushe jane politizuar profesionet dhe nuk pyet kush fare per profesionin dhe pergatitjen profesionale te kandidatit, por pyesin dhe vertetohet mire militantizmi partiak i personit qe emrohet diku.

Si mund te quhet ndryshe, perpos fatkeqesi shtetnore e kombetare, ku per minister te energjetikes emrohet nje historjan, minister i drejtesis emrohet nje kimisrt, minister i arsimit emrohet nje jurist, minister i bujqesis nje mjek apo muzikant, minister i infrastruktures nje biolog apo jurist dhe ministra tjere qe nuk kan lidhje per asgje pos militantizmit te eger partiak, qe i sherbejne politizimit te profesioneve permes militantizmit.

Po kjo gjendje politizuese po i percjelle edhe organizatat dhe institucionet e ndryshme punuse, shtetnore e private, po i percjelle edhe institucionet educative, arsimore duke u nisur nga ato parauniverzitare, univerzitare e pos univerzitare, institucionet kulturo-artistike, bizneset private e shtenore, shoqatat e ndryshme dhe institucione tjera.

Çdo kund kane dale ne balle dhe po u prijne ketyre institucioneve militantet partiak, qe me se paku kane pergatitje profesionale, te marrin pergjegjesi per vendet e punes dhe per pozitat e tyre qe ua japin eproret, fale nenes parti qe u takojne dhe u sherbejn zellshem duke vuar ne skenen tone praktike militantizmin e partise e jo assesi profesionalizmin rreth pergjegjesive qe i kane marr mbi veti.

Derisa te ndiqet kjo praktike ne te dyja shtetet shqiptare nga politikanet tane, te cilet e kane kap shtetin ne te gjitha segmentet e tij dhe nderhyjne ne çdo sfere me militantet e vete partiak, do te vazhdoi kjo smundje paralizuse e shkatrruse qe i ka paralizuar dhe shkatrruar te gjitha proceset e zhvillimit shtetnor e kombetar, politik e ekonomik, shendetesor e arsimor, juridik, kulturor e shkencor. I juaj, mësuesi Isë

Te punojme sikur nuk kemi me vdeke kurre, e te sillemi me maturi sikur kemi me vdek neser

Ata qe punojne sikur nuk kane me vdeke kurr dhe i bejne sjelljet me maturi e menquri ne raport me tjeret duke menduar se jeta e ka edhe fundin e saje, jane njerez te vetepermbajtur, te ndergjegjshem, human, te moralshem, modest, te dashur, largpames dhe shume njerzor.

Sa here ta mendojme fundin e jetes eshte e pamundeshme te mos na bije ndermende, se si do ti kualifikoi rrethi sjelljet tona qe i kemi bere ne raport me familjaret, te afermit, farefisin, miqesine dhe rrethin ku kemi jetuar e vepruar.
Tjeret, duke u nisur nga familja e më gjere, gjate jetes dhe ne fund te saje gjate ceremonise se varrimit tone e mendojne menyren e sjelljeve ashtu siq i kemi bere gjate jetes dhe do te ndjehen krenar apo jo me ato qe i kemi bere.

Per ta bere nje veprim sa më njerzor eshte e domosdoshme ta mendojme fundin e jetes, kure fillojme te ndermarrim ndonje veprim te caktuar dhe ta analizojme permbajtjen e tij.

Nese e bejme kete menquri me rastin e marrjes se vendimeve te ndryshme per te vepruar, nuk do te koritemi duke vrapuar verberisht e marrezisht pas intersave tona personale e karierizmit dhe puneve tjera te liga ne dem te tjereve.

Si perfundim po i citoi fjalet e Xhozef Edisonit ne momentin kur ai i ka vizituar varrezat e qytetit, i cili ka thënë:“Kur i veshtroi varrezat e fisnikeve, cdo emocion i lakmise vdes tek une; kur lexoi epitafet e bukura, cdo deshire e tepruar largohet; kur shohe pikllimin e prinderve mbi nje gure varri, zemra ime tretet me dhemshuri; kur shikoj varrin e vete prinderve, mendoi kotesine e pikllimit te tyre; kur shikoj mbreterit qe prehen ne varreza se bashku me ata qe i rrezuan, me shkon mendja se sa kote u perpoqen dhe sa kote u munduan; kur shikoj varret e njerezve te shejte te cilet aqe shume e perqane boten me grindjet dhe konfliktet e tyre, une me pikllim e perjetoi ndjenjen e habise dhe trishtimit ndaj perleshjeve, perqarjeve dhe debateve te njerezimit…“.

Çdo gje qe e bejme gjate jetes, nese e mendojme edhe fundin e saje, nuk do te koritemi e nuk do te turperohemi para botes, para kombit, miqeve, farefisit, familjareve e para vetit! I juaj, mësuesi Isë

Marrveshjet paqesore ne dem tonin, jane me te kqija se sa te luftosh me pushtuesin per ti mbrojte tokat dhe lirine qe na takon

Popullit shqiptar si komb dhe pasardhes i Ilireve, qe 2000 vite me radhe marreveshjet paqsore te nenshkruara me pushtusit, më shume i kane sjelle deme, nenshtrime e poshtrime, se sa dobi, drejtesi, dinjitet dhe liri.

Edhe pse i dhame perandorise pushtuese Romako-Bizantine perandor te dalluar, edhe pse i sherbyem per 13 shekuj, edhe pse kane pasuar marrveshje te ndryshme paqesore, me gjithate nuk pushoi agresioni pushtues ,shkaterrues e poshtrues romako-bizantin, kunder popullates Ilire dhe trojeve te tyre. Derisa ia humben gjurmet tersisht Ilireve dhe Iliris, ia humben gjurmet civilizimit dhe kulture se ketij populli, ia humben gjurmet tersisht Dardanise, si kryeqytet i Ilirise dhe ia vune edhe emrin sllav Kosovo, duke shendrruar gadishullin Ilirik ne gadishull ballkanik, te cilin gadishull e poppulluan me ardhacake sllavo-ortodoks bullgar, meqedon, serb, malazez, kroat, boshnjak, slloven, turqe dhe ne anen tjeter me greke.

Po keshtu na ndodhi me Perandorine pushtuese turko-aziatike edhe pse i dhame kesaje perandorie sadriazema, agallar e pashallar, nuk na sollen kurrfar dobish, perkundrazi na sollen gjakderdhje, shkatrrim, nenshtrim e poshtrim dhe tkurrje te terojeve tona. Shih per kete marreveshjet ne Kongresin e Berlinit, Paqen e Shen Stefanit dhe marrveshjen ne Konferencen e Londres e shume marrveshje tjera te kesaj kategorie.

E njejta gje na ndodhi edhe me Mbreterine serbo-kroato- sllovene, me serbo-Jugosllavine e Titos, marrveshjet paqesore me ta, nuk na sollen kurrfar dobije, perpos gjakderdhje, dhunime, poshtrime, varferi, mashtrime, vrasje, burgosje, internime dhe shperngulje nga trojet tona, duke na asimiluar nga te gjitha anet.

Edhe sote njejte si perhere politikanet tane kryetar, ministra e kryeministra, pa mesuar fare nga e kaluara, symbylltas po nenshkruajn marrveshje te shumta paqesore, me agresoret tane pushtues serbo-malazez dhe maqedono-greke. Ato marrveshje te turpshme, prap po na sjellin me shume deme, shkaterrime, perulje, poshtrime, nenshtrime, varferi, shperngulej nga trojet tona dhe perqarje mes nesh, se sa ndonje dobi, ekonomike, politike, fetare, teritoriale, edukative, shendetesore, juridike e shtetnore.

Perqudi, edhe perkunder ketij tmerri qe po na ndodh permes politikaneve tane ne Kosove, Shqiperi dhe ne trojet tona andej e ketej kufijeve te dy shteteve shqiptare, populli po qendron indifferent, duke veshtruar duarkryq para thikes se kasapeve te brenshem ne bashkpunim me kasapet e jashtem pushtues.

Nje popull qe heshte para katastrofave te tije dhe nuk e merr fatin ne duar te veta, do te jetoi sebashku me mjerimin dhe ne fund do te zhduket fare.

Sipas mendimit tim, marrveshjet paqesore me agresoret pushtues sllavo-grek, jane shume me te demshme e më te rrezikshme, se sa tua kthejme pushken e te luftojme me ta, per mbrojtjen e trojeve tona, jeten e qytetareve, jeten e femijeve tane, shtepite, tokat dhe lirine tone, sepse askush liri nuk na dhuron. Ajo fitohet me lufte e me gjake, sidomos kur kemi te bejme me sllav e me grek. I juaj, mësuesi Isë

Perandore qe e quan dhe po e qojne ujt ne mulli te pushtueseve tane, kishim, kemi edhe tani fatkeqesisht !

Perandor te tille qe e quan ujte ne mulli te pushtueseve tane kemi pasur ne te gjitha periudhat historike, qe nga pushtimi i Ilirise prej perandorise romake e bizantine, qe nga pushgtimi i car Dushanit, car Nemanjes, car Millutinit, car llazarit e careve tjerete sllave e bullgar.

Perandor te tille kishim qe nga pushtimi i perandorise turko-aziatike, qe nga pushgtimi i mbreterise serbo-kroato-sllovene, qe nga serbo-jugosllavia pushtuese Titiste.

Perandor kishim qe nga invazioni i mortajes se kuqe komuniste ruso-serbo-sllavo-ortodokse dhe tani kemi perandor te shumte qe i kane mbuluar trojet tona mbrenda dy shteteve shqiptare me sundimin e tyre perandorak si:

Hashim Thacin, Isa Mustafen, Kadri Veselin, Xhavit Halitin, Adem Grabovcin, Ramush Haradinajn, Fatmir Limajn, Behgjet Pacollin, te cileve u ka shkuar zeri deri ne qielle, permes “Qeverise Pronto”te tyre.

Si: Edi Ramen, Fatos Klosin e Gazi Deden dhe shume klos tjere te kuq.

Si: Ali Ahmetin, Menduh Thacin, Riza Halimin e halimoviqe tjere ne trojet shqiptare, nene sundimin serbo-malazez dhe maqedono-grek.

Kjo eshte historia fatkeqe, qe perandoret tane ia kan imponuar kombit tone, atdheut te tij dhe po ia imponojne ne bashkpunim me te huajte, duke iu sherbyer ne menyren me te ulte njerezore atyre dhe pushtueseve tane.

Besoje qe ka ardhe koha e fundit te mbushemi mend dhe mos tu sherbejme perandoreve tane sundues qe u sherbejne te huajve e pushtuseve tane, ne dem te qeshtjes sone kombtare dhe ne dem te trojeve tona, por tu sherbejme atyre qe i sherbejne vendit, shtetit dhe kombit shqiptar. I juaj, mësuesi Isë

Egoizmi, karierizmi, urrejtja, padituria dhe kojtja e ka pruar ne kete gjendje te mjere kombin shqiptar

Nder shemtite me te medha tek njeriu eshte egoizmi, karierizmi, kojtja, padituria, xhelozia dhe urrejtja. Kjo shemti e politikaneve, intelektualeve dhe klerikeve, dita dites po merr permasa shqetesuse dhe po shkakton deme te pariparueshme ne dy shtetet dhe mes kombit shqiptar brenda e jashte kufijeve shtetnor.

Egoizmi i kastes politike, intelektuale e fetare po i preke majat me te larta te pangopesise, duke vuar veten ne epiqender, pa menduar se kane pergjegjesi morale, intelektuale, politike, fetare e kambetare para shtetit e para kombit. Pa menduar fare qe po ia sjellin shkaterrimet ne mase pasurise kombtare, pa menduar fare per nivelin e larte te varferise qe ia kane sjelle atdheut dhe qe ia kane sjelle vendit stagnimin e zhvillimit te institucioneve te ndryshme ekonomike, shendetsore, arsimore e juridike te tij dhe pa menduar se e kane fute maksimalisht perqarjen mes nesh si komb.

Karierizmi, egoizmi, urrejtja, kojtja, xhelozia e inati mes kastes politike, intelektuale, fetare e mes grupacioneve te ndryshme, ua ka verbuar syte dhe nuk po i lejone te shohin me teper se sa i kane hundet e tyre te gjata, qe te kuptojne se çka po ndodh rreth e perqark trojeve shqiptare, nga ana e pushtueseve tane greko-sllav, qe mos te them se po e hedhin te njeten valle sebashku me ta.

Urrejtja, karierizmi, kojtja, xhelozia dhe inati mes tyre per interesa te veta personale, i ka pruar deri ne ate nivel, qe te kacafyten mes veti, thua se po bejne lufte me pushtuesin per ta mbrojte vendin, pasurine e tije, per ta mbrojte nderin dhe gjakun e atyre qe e dhane per liri e per pavaresi, thua se po bejne lufte per ta mbrojte ardhmerine dhe nderin e kombit.

Kjo dukuri e shemtuar ka shkuar aqe large tek kasta ne fjale, sa qe nuk po i lejon ti hetojne synimet e pushtueseve tane, qe po naj kethejne ne trojet tona kufamat e tyre te meparsheme pushtuese, po naj kthejne car llazaret, car millutinet, car dushanet dhe po na tregojne se ketu ishin dhe ketu do te kthehen, po na tregojne hapatas se ishin pushtues e pushtues do te mbeten.

Sllavet e greket po naj bllokojne librat e shkolles shqipe dhe po na tregojne haptas se nuk do ti lejojme femijet shqiptar te mesojne per historine e vete, per herojte e shumte te tyre dhe per Adem Jasharin e familjen e tij legjende e trimerise shqiptare, kurse ne anen tjeter kasta e mjere ne fjale i kendojne hymne e ode punes se tyre qe po e bejne, edhe pse kjo pune e mjere e tyre, fund e krye eshte e mbeshtjellur me mjerim te kobshme per kombin tone.

Nuk eshte mire t`i behemi krah me asnje menyre e me asnje qmim permes votes sone e formave tjera, siq iu kemi bere krah deri me tani egoisteve, karieristeve, kojtagjijeve, xhelozeve dhe urrejtesve per interesa tona personale e te ulta, nese deshirojme te shpetojme nga fundosja e perjetshme si komb. I juaj, mësuesi Isë

Kush duhet ti organizoi dhe të udheheqe me reformat ne arsim dhe trajnimin e mesimdhenesve

Nese me trajnimet e mesimdhenesve kuptojme paisjen e tyre dhe aftesimin qe ti perdorin ne menyre sa me efikase metodat, format dhe teknikat e ndryshme bashkohore, per ta organizuar nje proces mesimor sa me efektiv, sa me te kjarte e me te lehte per nxenesit.

Nese me keto trajnime kuptojme aftesimin e pergatitjen e tyre se cilat forma, cilat metoda, teknika e mjete duhet te perdoren per cilesimin e nxenesve dhe notimin e tyre, nese me trajnim kuptojme aftesimin e mesimdhenesve per perdorimin sa me efikas te mjeteve e literatures mesimore dhe menyres se si te bashkpunohet me nxenes e me prinde te nxenesve, duhet ta kemi te kjarte sa me pare, se profesionalistet me te pergatitur dhe me kompetet per ta organizuar e per ta udhehequr kete proces reformues ne fushen e edukimit dhe arsimit jane pedagoget e psikologet, te cilet gjate gjithe periudhes se tyre te studimeve jane marre ne menyre te organizuar me hulumtimin, kuptimin, zbulimin dhe organizimin e formave, metodave dhe teknikave më bashkohore te organizimit te procesit edukuativ e orsimor.

Fatkeqesisht ky proces me rendesi jetike per arsimin tone ne nivel kombtar, po organizohet dhe po udhehiqet nga ata te cilet mese paku jane profesionalist dhe te pergatitur per ta marr ne pergjegjesi nje barre kaqe serioze, kaqe te rende, e te shejte mbi supete e veta.

Nuk behet pune efektive, nese organizimi dhe udheheqja e trajnimit te puntoreve te arsimit behet permes biologeve, matimaticienteve, fizicienteve, gjeografeve, historianeve, ekonomisteve dhe nje numri jo profesionalistesh tjere, qe gjate pergatitjes se tyre profesionale jane marr me studimin e problemeve te ndryshme shkencore qe nuk kane te bejne fare me hulumtimin, studimin dhe organizimin e formave, teknikave dhe metodave mesimore gjate organizimit te procesit mesimor, cilesimit te nxenesve, bashkpunimit me ta dhe me prinderit e tyre.

Po keshtu po ndodhe edhe me reformimin e hartimit te ashtuquajtur Korikulat e Kosoves, me reformimin e teksteve dhe literatures shkollore, me reformimin e mjeteve dhe kabineteve mesimore, te cilat reformime kane mbete ne duar te atyre qe mese paku kane njiohuri e shkathtesi profesionale per qeshtje te tilla serioze e madhore per shkollen shqipe.

Nese me reformim kuptojme ndryshimin e gjerave te vjetruara ne arsim dhe zavendesimin e tyre me ato te rejat, nuk mund ta bejn kete dytyre kaqe serioze, militantet partiak qe nuk e kane pergatitjen superiore profesionale pedagogjike e psikologjike, qe ne menyre shkencore te hulumtohen dukurite e vjeteruar ne arsim qe ti zavendesojne ato me te reja, sipas kushteve dhe mundesive qe i posedon vendi, sipas rrethanave qe po na imponohen dhe na derigjojne ne aspektin ekonomik, profesional e kadrovik.

Trajnimet dhe reformat ne arsim dita dites po shtohen, kurse arsimi dita dites po degradohet, sepse ka mbete tersisht organizimi dhe udheheqja e reformave , trajnimeve, perpilimit dhe hartimit te planprogrameve, teksteve e literatures shkollore, mjeteve dhe kabineteve mesimore ne duar te atyre qe nuk jane kompetente e profesionalist te pergatitur per qeshtje kaq te medha kombtare e kaq serioze .

Trajnimet dhe reformat ne arsim munde ti bejne vetem ata qe jane te pergatitur mire e sa duhet profesionalisht ne aspektin pedagogjik e psikologjik, sepse keto shkenca merren kryekput e ne detaje me qeshtjet e edukimit dhe arsimimit te gjenaratave ne menyre te organizuar, serioze e shkencore, jo ne menyre anarhike, siq po e bejne militantet partiak tek ne, sa per te bere dicka apo asgje rreth reformave ne arsim e edukim dhe trajnimeve te mesimdhenesve. I juaj, mësuesi Isë

Perulja e unit personal nen ndikimin e mbiunit te liderit nuk eshte produktive

Te disa njerez ekziston nje lidhje e ngushte psikologjike e unit te tyre , me mbiunin e liderit qe i besojne.

Sigmun Frojd kete dukuri psikologjike ne vepren e tije „Psikoanaliza“ e trajton si perulje e unit te nje grupi njerezish qe kane ra nen ndikimin total te mbiunit te liderit te tyre, te cilin e mbeshtesin arsye e pa arsye, me te drejte e pa te drejte, duke asimiluar unin e vete, ne mbiunin e liderit qe i besojne.

Si rrjedhoje e ketije identifikimi, figura e udheheqesit behet pjese e pa ndashme e unit te atyre qe udhehiqen.

Besimi i verbert ne shembulltyren e liderit bene qe udhezimet, urdherat, keshillat dhe sjelljet e tije, te konsiderohen si ligje te persosura morale dhe te pagabueshme per unin e secilit qe ka ra nen ndikimin e mbiunit te liderit te tyre.

Kesi raste ne historine njerezore ka te shumta. Sa e sa gjermanet kane ra nene ndikimin e Hitlerit, iu binden etikes se tije dhe unin e vete e asimiluan ne mbiunin e Hitlerit.

Sa e sa ruset,unin e tyre e asimiluan ne mbiunin e Stalinit, sa e sa shqiptaret unin e tyre e asimiluan nen ndikimin e mbiunit te Enver Hoxhes. Sa e sa popuj e pakica kombtare Jugosllave e asimiluan unin e tyre ne mbiunin e Josip Broz Titos, Sllobodan Millosheviqit, se bashku me nje pjese te konsiderushme te shqiptareve te Kosoves qe u shkonin prapa te verberuar, te nenshtruar e te perulur tersisht.

Po ashtu edhe sot, sa e sa shqiptaret e kane asimiluar unin e tyre nen ndikimin e mbiunit te HashimThaçit, Kadri Veselit, Xhavit Halitit, Adem Grabofcit, qe i karakterizon qeveria pronto. Nen ndikimin e Ramush Haradinajt, Isa Mustafes, Edi Rames, Fatos Nanos, Sali Berishes, Ali Ahmetit, Menduh Thaçit e shume lidereve tjere.

Sa e sa bashkevendasit e mije te Anadrinise e kane asimiluar unin e vete, jo vetem unin por edhe ndergjegjen pas mbiunit te Isuf Sherifit te Drenovcit nga Rahoveci, edhe pse ai nuk e ka asnje masdarke shkolle, qe te kete ndikim aqe te madh te nje pjese e Anadrinaseve.

Sa e sa besimtaret e asimilojne unin e vete, ne mbiunin e liderit te tyre fetar, e shume e shume shembuj tjere me radhe.

Me nje fjale uni i kesaje kategorie te njerezve asimilohet dhe tretet ne tersi duke u mjaftuar me shijet, mendimet, idete, pikpamjet dhe sjelljet e mbiunit te liderit te tyre, qe i besojne verberisht.

Kjo forme e sjelljes se njerezve sipas sjelljeve te mbiunit te liderit te tyre, neper periudha te ndryshme eshte treguar s