Nuk mund ti zgjidhim problemet me te njejten menyre qe i kemi shkaktuar ato

11. 04. 2021
Genjehen te gjithe ata qe mund ti zgjidhin problemet e ndryshme gjate jetes ne ekonomi, shendetesi, politike, ne arsim, drejtesi, kulture, e ne shkence, ne familje dhe problemet e ndryshme personale me te njejtat mendime, bindje, besime, me te njejtat pikepamje, qendrime, dhe me te njejtat modele sjellje e veprime permes te cilave i kemi shkatuar ato dhe te cilave u ka skaduar koha, besa here here ua kemi pa edhe sherrin mendimeve e veprimeve tona.
Mendimet, bindjet, besimet, pikepamjet, sjelljet e modelet e ndryshme qe i kemi programuar ne kokat tona, te cilave edhe u ka skaduar koha, eshte mire dhe e domosdoshme ti ndryshojme ato, nese deshirojme ta ndryshojme veten dhe realitetin mes te cilit jetojme dhe ti perputhim te gjitha sipas kerkesave qe dalin gjate kohes dhe sipas natyres se problemeve qe na dalin para.
Nga kjo ngecje primitive dhe nga ky mos ndryshim i gjendjes sone trupore, shpirterore, emocionale, intelektuale, sociale, humane, morale dhe kombtare, kane shperthyer ne shoqerine tone shqiptare probleme nga lloje me te ndryshme, ka shperthyer korrupcioni, nepotizmi, krimi i organizuar, amoraliteti, alkoholi, narkomania, prostitucioni, dhunimi, perqarjet, mos respekti, mos tolerance dhe vellavrasjet mes nesh.
Ka filluar tradhtia, ikja e te rinjeve tane nga trojet e nga shtepite e veta prej problemeve te shumta qe i kane shkatuar tradhtaret e vendit, te korruptuarit, nepotistet, te pamoralshmit, dhunusit, tregtaret, te cilet e e kane qite ne treg atedheun dhe shitjen e pjeseve te tij, nga ata qe po u sherbejne dhe po bashkpunojne me fqinjet tane pushtues greko-sllav per favoret e tyre e ne dem te shteteve tona, tokave tona dhe ne dem te interesave kombtare.
Kote bejme perpjekje ta nryshojme veten, familjen, shoqerine, politiken me te njejtat mendime, bindje, besime, pikepamje, qendrime, emocione permes te cilave kemi shkatuar probleme te medha dhe e kemi stagnuar ndryshimin ne te gjitha fushat jetesore. I juaj ,mesuesi Ise

Tua hudhish tjereve mekatin qe e ke bere vete eshte djallezore, e pandershme dhe qellimkeqe

10. 04. 2021
Tani me kete veprim shume djallezor, te pandershem e qellimkeq po merret ne menyre te paskrupullt opozita e tanishme e cila ishte ne pozite per dy dekada me radhe dhe djallezirat e mekatet e veta, paturpesishte po bene perpjekje t`ia hudhe pozites sapo te ardhur ne pushtet. Kete perpjekje te ndyre e djallezore dhe qellimkeqe per Kosoven dhe popullin e saje, e bejne vetem ata politikane qe e kane vrare dhe poshtruar ndergjegjen e vete permes veprimeve te ndryshme korruptive, nepotiste, kriminale, amorale dhe narkotike te tyre.
Kete perpjekje te ndyre, djallezore e qellimkeqe kunder politikaneve te tanishem qe sapo erdhen ne balle te politikes permes votes se popullit e bejne vetem ata politikane qe e kane zhvate shtetin, e kane kape dhe e kane instrumentalizuar ate per interesa personale e familjare, vetem ata qe kane plaqkite dhe kane pervetesuar pasuri ne menyre te paligjshme, qe kane shite pjese te atdheut, qe e kane qite ne treg plaqke Kosoven sipast apetiteve te pushtuseve tane shekullor sllavo-grek dhe sipas apetiteve te qarqeve te ndryshme antishqiptare.
Kete perpjekje te ndyre, djallezore e qellimkeqe per Kosoven e popullin e saje e bejne vetem ata politikan qe kane nenshkruar e poshtruar neper letra te ndryshme sebashku me pushtusit tane ne dem te Kosoves, shtetit te saje dhe ne dem te populates, ne emer te ciles i kane shkarravite ne menyre te panjerezishme ato letra dhe tani bejne perpjekje tua hudhin ne qafe pa shkas mekatet e veta, politikaneve te tanishem qe kane ardhe ne balle te politikest.
Keto djallezira e ndytesira kriminale te politikes se politikaneve tane qe i kishim ne balle deri me tani i ka paguar shume shtrejte e po i paguan shteti i Kosoves dhe ai i Shqiperise, po i paguan atdheu i shqiptareve dhe populli shqiptar si komb, te cilet kane mbete nen qizmen pushtuse te fqinjeve tane greko-sllav, te coptuar, te ndare e te perqare mes veti, te vrar, te varferuar, te poshtruar e te perzene me dhune nga trojet e shtepite e veta, ku si pasoje e ketyre djallezirave e krimeve te ndryshme te organizuara kundeer shqiptareve, humbem mbi 100 mij kilometra katror teritor te tokave shqiptare, humbem tmerresisht popullate te madhe, perjetuam dhunime e shfarosje massive nga ushtria fashiste e gjakatare e fqinjeve tane pushtues, me ndihmen e politikaneve tane kuisling ne sherbim te tyre, me tendencen qe te na zhdukin nga faqja e dheut dhe te na shlyen nga harta gjeografike e botes, ne shqiptareve si komb. I juaj, mesuesi Ise

Kritikusit e kryeministrit Kurti dhe presidentes Osmani e harruan ndeshkimin e popullit qe ua beri sjelljeve te tyre vandale, korruptive e kriminale

8. 04. 2021
Versulja me kritika te pabazuara kunder kryeministrit Kurti e presidentes Osmani nga ana e liderit te PDK-s Enver Hoxha, liderit te AAK-s Ramush Haradinaj dhe ish liderit te LDK-s Isa Mustafa me qatipet miltante te partive ne fjale, te cilet jetonin nen hijet e pushtetit te tyre, kriticizmin e tyre e mbeshtesin se gjaja na paskan bere pazare me votat e elektoratit dhe presidentja ne fjale na qenka perqarese e jo unifikuse e popullit dhe na qenka presidentja e Albin Kurtit, ideologut te monizmit diktatorial. Kjo versulje po me duket aspak njerezore dhe shume arrogante, sepse keta lider se bashku me militantet e tyre partiak, jo vetem qe kane bere pazare e kontrabande me votat e elektoratit duke i keqperdor ato skajshmerishte, por ia kane thyer boshtin kurrizor Kosoves, Shtetit dhe popullit te saje, per dy dekada me radhe.
Kete pazar kontrabandimi dhe keqperdorimi votash e kane deshmuar praktikishte per dy dekada me radhe, sa ishin ne balle te shtetit e pushtetit dhe ne balle te politikese sociopate si kreator te saje permes korrupcionit galopante, nepotizmit arrogante dhe krimit te organizuar ne politike, ne ekonomi, ne arsim, ne shendetesi dhe ne drejtesi, duke kapur dhe ngulfate shtetin sipas shejes dhe interesave te elites pushtetare PRONTISTE e PANISTE. Keta burreca kritikues, perpos kontrabandimit me vota te elektoratit, kontrabanduan pameshirshem edhe me teritore te republikes se Kosoves kur e nenshkruan dhe e aprovuan ne parlament demarkacionin me malin e zi, kur e kane nenshkruar marrveshjen e “zajednices se komunave me shumice serbe, nenshkrimin per ti dhene ekstra teritor kishave serbe te ozurpuara me rastin e pushtimit te Kosoves nga ana e Serbise, nenshkrimin e minishengenit serb dhe ndarjen e liqenit te Ujmanit me Serbine e shume nenshkrime tjera per favore te Serbise pushtuse e ne dem te Kosoves, Shtetit dhe popullit te saj, edhe ashtu viktim e pushtimeve qindvjeqare nga fqinjet tane pushtues sllavo- greke-ortodoks.
Tere kjo versullje e pabaze dhe e panjerezishme ndaj kryeministrit Kurti dhe presidentes Osmani, quditerishte po me korespondon me prinderit e nje paciente qe nuk ia deshieronin sherimin e vajzes se tyre nga frika te mos e humbin pensionin e majme mbreteror qe e merrnin per shkak te semundjes se rende “ verberia histerike” e vajzes se tyre, e cila kurohej suksesshem tek doktori i njohur i asaj kohe Dr. Mesmer, te ciles ia nderprejten sencat e sherimit te saje, qe mos ta humbin privilegjen e madhe te pensionit mbreteror. Lexuar ne vepren e njohur te Dr. Joe Dispenza: “ Ti je Placebo”- si ta sherosh trupin me fuqine e mendjes, botimet Efekos 2019. Njejt siq po veprojne burrecat e korruptuar te politikes Pronto e Pan, qe mos te sherohet Kosova nga korrupcionni, nepotizmi e krimi i organizuar, qe te mos i humbin privilegjet e tyre prrallor, fituar ne menyren me arrogante e me antinjerezore gjate ketyre dy dekadave pas clirimit. I juaj, mesuesi Ise

Mos e luaj lojen e djallit sepse do te djallezohesh

7. 04. 2021
Po i lejuam vetit me dije apo pa dije, me dashje apo pa dashje te na hyj perbrenda djalli apo mendja e djallezuar, do te na djallezohen tersishte mendimet, bindjet, besimet, pikepamjet dhe sjelljet tona. Poashtu do te na djallezohen emocionet, motivet, deshirat, vullneti, guximi, meshira, respekti, mirekuptimi, toleranca e dashuria ne raport me tjeret.
Edhe pse ne shiqim te pare djallezite qe nau kane fute perbrenda dhe na e kane djallezuar tersisht trupin e shpirtin, te cilat duken shume terheqese, joshese dhe te menqura, realishte nuk eshte ashtu sepse djalli i ka veshe ato me terheqje, me joshje e me menquri djallezore, te cilat shkatojne deme te medha e te pariparushme ne radhe te pare tek vete personi apo personat, e pastaj edhe tek tjeret permes sjelljeve qe i bene personi i djallezuar apo shume sosh ne mesin tone shoqeror, kombtar e njerezor.
E domosdoshme eshte ta ruajme e ta mbrojme nga djalli e djallezirat, ne radhe te pare trupin e shpirtin tone. Ne radhe te dyte mendimet, bindjet, besimet, pikepamejt e sjelljet personale. Ne radhe te trete emocionet, motivet, deshiren, vullnetin, guximin e dashurin. Ne radhe te katert mirekuptimin, tolerancen, bashkpunimin e unitetin tone vellazeror e kombtar, pa te cilat nuk shkojne mbare punet kurre.
Kemi nevoje te pastrohemi nga djalli e djallezirat ne menyre sistematike, nese nuk deshirojme ta jetojme jeten ne menyre te djallezuar. I juaj, mesuesi Ise

Kush e nderton dhe e formson mire apo keq qenjen tone biologjike e shoqerore

6. o4. 2021
Qenjen tone biologjike e shoqerore e nderton dhe e formeson, kush tjeter pos mendimet, bindjet, besimet dhe pikepamjet tona personale, te cilat konsiderohen se e prodhojne brenda trupit tone nje arsenal te madh e te forte substancash kimike qe i sherbejne per mire apo per keq ndertimit e formesimit te qenjes sone biologjike, anatomike, fiziologjike, psikologjike, neuropsikologjike shoqerore dhe sociale.
Menyra e mendimeve, bindjeve, besimeve dhe pikepamjeve tona eshte rrugtimi yne qe na mundeson gjate tere jetes menyren e ndertimit dhe formesimit te mire ose te keq te temperamentit, karakterit dhe personalitetit tone. Na mundeson menyren e ndertimit te ndjenjave e emocioneve dhe motiveve tona pozitive ose negative. Na mundeson menyren e ndertimit te vullnetit, deshires, guximit, mirekuptimit, tolerances, besimit, bashkpunimit dhe dashurise ne raport me tjeret, me familjaret, me farefisin, me shoket e dashamiret, me miqesine e ngushte e te gjere dhe ne raport me veteveten.
Menyra, permbajtja e lloji i mendimeve, bindjeve, besimeve dhe pikepamjeve tona, pozitive apo negative qofshin ato, ndikojne pozitivishte ose negativishte ne menyren e ndertimit te trupit tone biologjik, anatomik, fiziologjik. Ndikojne poashtu ne menyren e ndertimit dhe formsimit te ndjenjave dhe emocioneve pozitive ose negative, ndikojne gjitheses ne menyren e ndeertimit dhe formsimit te botes sone intelektuale, sociale, humane, morale, profesionale e kombtare.
Po ashtu ndikojne pozitivishte ose negativisht edhe ne menyren e shendetit tone fizik e psikik dhe ne jetegjatesine e individit apo shkurtimin e saje. Ndikojne ne menyren e ndertimit te roporteve tona ndernjerezore, kombtare, familjare, kolegiale, miqesore, te cilat manifestohen permes menyres se respektit, mirkuptimit, tolerances, bashkpunimit dhe permes dashurise ne raport me tjeret, ose ne te kunderten manifestohen, permes urrejtjes, xhelozise, inatit, perqarjes e vellavrasjes etj.
Po ashtu mendimet, bindjet, besimet e pikepamjet tona ndikojne pozitivisht ose negativisht, se si ushqehemi, si vishemi e si mathemi, dikojne qe te marrim pozicion aktiv apo pasiv gjate jetes, te shetisim mjaftushem ne natyr apo jo, te merremi me lojna te ndryshme sportive apo te mos merremi, te lexojme e te ngritemi profesionalisht dhe ne aspektin kulturor qe ta kompletojme vetveten ne menyre te ekuilibruar ne te gjitha fushat jetike te ekzistences sone si qenje biologjike e shoqerore, ose te mos e kompletojme. I juaj, mesuesi Ise

Pjella e mbrapshte ka vota per armikun e nuk ka per shtetin dhe popullin e vet

 1. 04. 2021

Pjella e mbrapashte  paten vota per  Rakiqin dhe” listen serbe” e cila nuk e njeh qeverine e Kosoves dhe shtetin e saje qe ta fusin ne qeverine Hoti,  e nuk paten vota per presidenten Vjosa Osmani.  Kjo pjelle e keqe paten vota ta rrezojne Qeverine Kurti 1, duke cilesuar kryeministrin si antiamerikan, e nuk paten vota per kryetarin e parlamendtit Glauk Konufca, edhe pse kerkonte Ambasadori amerikan te qendrojne deputetet ne Kuvend dhe te votojne sipas obligimeve qe ua percakton kushtetuta,  pozites se deputetit. Pjella e keqe paten vota ta votojne  Goran Rakiqin Zavendes kryeminister i qeverise Hoti , e nuk paten vota ta votojne  qeverine 2 me kryemionister Albin Kurtin. Pjella e keqe ia dha 91 vota ministrit per pakica qe vije nga” Lista serbe” e nuk kane vota per presidenten Osmani!

Se kush ishin, kush  jane dhe cfare karakteri e personaliteti posedojne politikanet  dhe deputetet, tani ne opozite, mese miri  e pasqyron mendimi, bindja, besimi, pikepamjet,  sjelljet e qendrfimet e tyre ndaj partive ne pozite, ndaj qeverise e kryeministrit Kurti, ndaj paralamentit  e kryetarit Konjufca, ndaj presidences dhe ndaj Vjosa Osmanit presidente ne ardhje. Se kush ishin e kush jane opozitaret e kane treguar veten katerciperishte per dy dekada me radhe sa ishin ne pushtet, vodhen, zhvaten, plackiten pasurine kombtare, shiten pjese te atedheut, nenshkruan zajednica te komunave  me shumice serbe, nenshkruan te kene ekstra teritor kishat ortodokse te pushtuara nga Serbia, nenshkruan minishengenin serb, e falen gjysmen e liqenit te Ujmanit. Bene perpjekje sipas synimeve te Vuqiqit ta ndajne Kosoven mes permes Ures se Ibrit.

Se kush ishin e kush jane dhe cfare karakteri e personaliteti posedojne politikanet dhe deputetet, tani ne opozite, mese mire tregon sesa u interesuan te kthehen shqiptaret e Mitrovices veriore neper trojet e shtepite e veta  qe dy dekada  e me tepr ne liri, tregon se sa u interesuan ta pengojne ndertimin pa leje te  Lagjes Kodra e Diellit nga ana e Serbise per ti populluar me kriminel serbe, mese miri tregon sesa u interesuan ta shtrijne pushtetin ne veriun e Kosoves, sesa ua ndaluan  antareve te listes serbe  te jene kunder repullikes se Kosoves sipas direktivave te serbise, duke cilesuar ate pjese te serbise jugore. E sa e sa marifetllyqe tjera te ndyra qe i kane demonstruar ne raport me serbine dhe kriminelet serb qe jetojne ne Kosoven veriore.

Pjella e mbrapshte mesemiri e tregon se kush ishin e kush jane ata, permes  korropcionit qe e kane zhyte Kosoven  deri ne fyt, permes nepotizmit te  papare kund ne bote duke punsuar e graduar familjar te vete, militante te partise, merite e pa merite, vend e pa vend pune, me konkurs e pa konkurs, me mito e pa mito, bre poqin faqen e zeze. E treguan veten se kush ishin e kush jane permes krimit te organizuar politik, ekonomik, shendetesor, arsimor, juridik, permes varferise se sakajshme te popullit, dhe shkaterrimit te shprses se te rinjeve tane te jetone ne vendelindjen dhe atdheun e vete.

Popull ua tregoi vendin ku e meritojne prontistet e panistet, me voten e vete. Populli thote:” njeriu e tregon veten se kush eshte, sa po tia japish pushtetin, e tregone veten me ke po rrin, ke po e perkrah,   e ke po e mbrone, ai eshte edhe vete e pak me zi , ne mbrojte hajnin, hajne eshte, ne mbrojte te korruptuarin, i korruptuar eshte, ne mbrojte kriminelin, kriminel  eshte, ne mbrojet te pandershmin i pandershem eshte, ate qe e flete dhe e premton, genjen dhe mashtron” etj. I juaj, mesuesi Ise

 

Ndikimi hipnotik eshte i madh si per mire edhe per keq

 1. 04. 2021

Nga hipnotizimi politik dhe nga hipnotizimi i pikepamjeve dhe sjelljeve te politikaneve, ka mundesi qe disa nga njerze te mire qe ishin me pare,  te shnderrohen ne zhvates te atedheut dhe interesave te tjereve, uzurpues te paskrupullt te vendeve te punes, nepotist te pameshirshem, korruptues te pandershem, drogues te terbuar, dhunues agresiv, trafikante te pagdhendur  te qenjeve njerezore dhe vrastar gjakftohte te kundershtareve politik.

Ka mundesi te ndodhe edhe e kunderta e saje, se nga hipnoza e dashurise se madhe per atedhe e per liri disa njerze e mbrojne atedheun dhe lirine me cdo kusht, edhe me jeten nese e kerkon situate. Keta nuk e zhvatin  atedheun, nuk uzurpojne vende te punes, nuk korruptohen, nuk shkelin mbi idealet e lirise, nuk shkelin mbi amanetin  e deshmoreve qe e kishin per mbrojtjen e atedheut dhe lirise dhe  nuk shkelin mbi gjakun e deshmoreve te kombit qe u flijuan heroikishte ne mbrojtje te atedheut.

Ata nuk e pranojne me asnje kushte korrupcionin, nepotizmin, pabarazin mes qytetareve, dhunen, trafikimin e qenjeve njerezore, prostitucionin, narkomanine, pabarazine shoqerore. Nuk i plotesojne interesat e veta ne dem te interesave te tjereve dhe  ne dem te interesave kombtare. Nuk shesin pjese te atdheut, nuk e personalizojne shtetin, nuk manipulojne me ligjet dhe kushtetuten e shtetit dhe  nuk bashkpunojne me pushtuesit e atdheut.

Te gjitha keto vetij e cilesi pozitive e negative shkatuar nga ndikimi i hipnozes, si per mire e si per keq, gjate luftes clirimtare e pas saje,  na eshte dhen rasti per keto dy dekada me radhe, ti verejme praktikishter njerzte me veti e me cilesi dhe me tipare pozitive e negative te karakterit dhe personalitetit te tyre.

Uroi te pakohen sa me shume apo te eliminohen tersishte nga mesi i shoqerise shqiptare njerezit me cilesi e veti dhe me tipare negative qe i poseddojne ne karakterin dhe personalitetin e tyre, kurse ne anen tjeter uroi  te shumohen sa meshume ata qe posedojne cilesi, veti dhe tipare pozitive ne karakterin e ne personalitetin e tyre! I juaj, mesuesi Ise

 

Madheshtija e vemendjes se perqendruar dhe e durimit

31. 03. 2021
Vemendja e perqendruar ne ato gjera qe i dojme dhe durimi per ti arrite ato, vertete na jep force, guxim, vullnet, dashuri dhe menquri per ti realizuar sa me pare e sa me lehte gjerat qe i dojme dhe ia kemi vuar vetit qellim ti arrijme. Ne te kunderten gjerat me vlere nuk arrihen dot.
I pavemendshmi dhe i padurueshmi, ka sy por nuk sheh, ka veshe por nuk degjon, ka mende por nuk kupton, sepse i mungon perqendrimi i vemendjes, durimi, perkushtimi, vullneti, guximi, dashuria, menquria dhe kuptimi i asaj qe e don. I mungon forca per ti ndryshuar gjerat qe mund ti ndryshoi dhe duhet ndryshuar, i mungon gadishmeria per ti pranuar ato gjera qe nuk munde ti ndryshoi dhe i mungon menquria per ta njohur e kuptuar ate ndryshim qe done ta beje.
Sa me shume e perforcojme ne mendje idene dhe durimin e arritjes se qellimeve tona kryesore gjate jetes, aqe me shume do te kemi vemendje te perqendruar dhe durim te perkushtuar per ti mposhtur pengesat dhe veshtiresite qe na dalin para.
Si do qofte keto dy procese psikike duhet kontrolluar e menagjuar me kujdes te madhe drejte nje qellimi te percaktuar, derisa te realizohet ai. Pa vemendje te perqendruar dhe pa durim te perkushtuar na mungon, vullneti, guximi, dashuria, mequria dhe kuptimi i asaj qe e dojme, pa te cilat nuk arrihen kurr gjerat e medha e te vlefshme. I juaj, mesuesi Ise

Po se ndryshuam veteveten do te mbesim te njejte dhe mbrapa tjereve

26. 03. 2021
Nuk mund ta ndryshojme veteveten dhe realitetin mes te cilit jetojme me mendime, bindje, besime, pikepamje, sjellje e veprime te njejta, te cilave u ka skaduar koha, sepse ato prodhojne zgjedhje te njejta, sjellje e veprime te njejta, pervoja te njejta dhe ndjenja te njejta, duke na impunuar te mbyllemi ne labirinthin e njejte dhe te vjeter ekzistencial.
Sipas hulumtimeve shkencore psikologjike eshte ardhe ne perfundim se:” ne jemi krijesa te prirjeve e te shprehive. Ne koken tone sillen rreth 70 mij mendime brenda nje dite, ku 90% e tyre jane te njejta me ato te para nje dite dhe i bejme te njejtat sjellje e veprime, te komanduara si me autopilot”.
Pra duke i menduar te njejtat mendime, bindje, besime e pikepamje, edhe zgjedhjet nuk mund ti bejme ndyshme, duke i bere te njejtat zgjedhje, na kushtezohen ti bejme edhe sjelljet e njejta. Duke i demonstruar sjelljet e njejta edhe pervoja pason e njejte, duke prodhuar pervojen e njejte, perjetojme ndjenja te njejta.
Ndjenjat e njejta nuk kane mundesi te prodhojne mendime, bindje, besime, pikepamje, sjellje, shprehi e shkathtesi te ndryshme, por vetem nje perseritje e pandryshueshme e realitetit tone jetesor dhe stagnim i njejte i personalitetit qe e posedojme.
Eshte mese e kjarte se personaliteti yne perbehet nga menyra e mendimeve, bindjeve, besimeve, pikepamjeve, ndjenjave, shprehive, shkathtesive, sjelljeve e veprimeve tona te cilat na bejne skllav te realitetit te njejte, te cilin vete e kemi krijuar, pa kurrfar risie e ndryshimi.
Pra, ne si personalitete, atehere kure bejme perpjekje ti perqafojme mendimet, bindjet, besimet dhe pikepamjet e reja, te cilat prodhojne edhe sjellje e veprime te reja, pashmangshem do ta krijojme nje realitet te ri per te tashmen e te ardhmen tone dhe do ta ndryshojme shume edhe veten si personalitet qe ecen guximshem ne trend me kohen dhe kerkesat e saje. I juaj, mesuesi Ise

Si e shoh une mundesine e bashkimit tone kombtar

24. 03. 2021
Mundesia e bashkimit tone kombtare, ne radhe te pare duhet te filloi nga mendimi, bindja, besimi, deshira, vullneti, mirekuptimi, respekti, tolerance, bashkpunimi e dashuria mes shqiptareve aty ku gjenden, ku jetojne e veprojne ata, pa te cilat cdo bashkim i shqipetareve do te ishte artificial, pa shpirte, pa emocion dhe aspak natyrshem.
Kur e kultivojme ne shqiptaret dukurine e fenomenit shpirteror, emocional, intelektual, moral, social, human e njerezor dhe e programojme thelle e me thelle ne kokat e zemrat tona, secili veprim tjeter eshte i mundshem, eshte me i lehte, me i mire, me i kendshem, me efektiv dhe me i natyrshem per ta thelluar menyren e bashkimit dhe bashkpunimit tone ne nivel kombetar. Kete veprim qe ta bejme sa me pare, nuk mund te na ndale askush, pos vetevetja jone.
Askush, kupto askush, pos vetevetja jone nuk mund te na ndale e te na pengoi ti thellojme e perforcojme mardhenjet ekonomike, shendetesore, arsimore, juridike, kulturore, shkencore e politike, duke ia zgjatur doren dhe ndihmen vellazerore njeri tjetrit sipas nevojes e mundesive qe i posedojme mes veti ne Kosove, ne Shqiperi, ne Janin e Cameri, ne Iliriden e Kosoves lindore, ne Presheve, Medvegje, Bujanovc e Ternovce te Kosoves veriore dhe ne Ulcin, Plave e Gusij, Hot e Grude dhe Malesi e Madhe te Kosoves veriperendimore, te cilat jane nen pushtimin sllavo-ortodoks, serbo-malazezo-maqedon dhe nen pushtimin greko-ortodoks.
Askush nuk mund te na ndale e te na pengoi, pos vetevetja jone, te shkembejme mes veti aty ku ka nevoj kuadrat qe i posedojme ne fushen ekonomike, shendetesore, arsimore, juridike, kulturore e shkencore, sipas nevojes e mundesive qe i posedojme ne te dyja shtetet dhe ne gjitha trojet etnike shqiptare.
Askush nuk mund te naj ndaloj martesat pos ne vetevetes, mes shqiptareve nga nje regjion ne tjetrin qe nga Janina e Cmeria, Ulqini, Plava e Gusia, qe nga Presheva, Bujanovci e Ternovci, qe nga Ilirida, Kosova e Shqiperia.
Permes kesaj forme te bashkimit i mundesojme vetit te thellohen e te perforcohen sa me shume lidhjet shpirterore e emocionale mes shqiptareve duke e penguar njeher e mire vershimin e martesave te shqiptareve me serbo-malazez dhe maqedono-grek, pushtues shekullor te shqiptareve, uzurpator te trojeve te tyre dhe turturues, poshtrues, vrases dhe shperngules me dhune te shqiptareve nga trojet e shtepite e veta.
Kush mund ti ndaloi, shkollat e univerzitetet e shqiptareve te krijojne hapesire te mjaftushme per regjistrimin e nxenesve dhe studenteve shqiptar te atyre trojeve qe i permenda me larte, te cilat jane nen pushtimin greko-sllav, qe te arsimohen, edukohen dhe te pergatiten per jete, te jetojne edhe ata ne menyre te barabart e me dinjitet, sepaku mes shqiptareve.
Kush mund ti ndaloi shqiptaret, pos ne veteveten, te paisen me pasaportat e dyshtetesis ne Kosove e ne Shqiperi, qe tu ipet mundesia te gjithe shqiptareve te qarkullojne lirshem se paku ne trojet shqiptare per nevoja te ndryshme tregtare, ekonomike, arsimore, shendetesore, kulturore e martesore.
Nuk mund ti na ndaloi askush qe te hapen kufujte mes shqiptareve qe te qarkullojne lirshem sipas nevojave qe i posedojne ata. Me par ta bejme nje minishengen shqiptar mes shqiptareve, pastaj te krijojme minishengene tjera si te barabart me fqinjet tane dhe te hyjme ne europe si te barabart me ta, qe te bashkohemi shpirterishte, emocionalishte, intelektualishte, ekonomikishte, ushtarakisht dhe politikisht.
Vetem ne kete menyre na leverdis bashkpunimi me tjeret. Kete nuk mund te na ndaloi askush pos ne e politika jone qe ia ndalojme vetevetes. Uroi te kthjellohen sa me pare kokat e shqiptareve dhe politikaneve tane te veprojne me menquri e vendosmeri per bashkimin tone kombtar sa me te favorshem e sa me te natyrshem! I juaj, mesuesi Ise

Nuk pritet asgjë e mirë për popullin prej atyre politikanëve që i sollën të kqia për dy dekada atij

20. 03. 2021
Politikanët në fjalë që ishin deri tani në pozitë, të cilët i vuri populli në opozitë me votën e vetë, e kanë shumë të vështirë t`i ndërrojnë mendimet, bindjet, besimet, pikëpamjet, shprehitë, shkathtyesitë dhe sjelljet e veta, të cilat u kanë sjellë levërdi të mdha e të pista në dëm të popullit, atedheut, dhe shtetit, që i kanë programuar e perforcuar në kokat e veta për dy dekada me radhë.
Tani u duhet sepaku dy dekada kohë, të mos them më shumë, që ti shlyejnë ato mendime, bindje, besime, pikëpamje, shprehi, shkathtësi e sjellje, me të cilat kanë vepruar si është më zi kundër popullit, atedheut dhe kundër shtetit, përmes korrupcionit, nepotizmit dhe krimit të organizuar politik, ekonomik, shëndetësor, arsimor e krimit juridik dhe kanë vepruar përmes përqarjeve, fyrjeve e kërcnimeve mes veti, mbi baza partiake, grupore e regjionale.
Eshtë e kotë dhe u ka dalë boja përpjekjeve demagogjike të politikanëve në fjalë, u ka dalë boja premtimëve boshe, rrenave dhe mashtrimëve të tyre, të cilat i kanë përdor me të njëjtin stil për dy dekada me radhë, duke e thelluar të keqën në kurriz të popullit.
Populli tani e ka mëse të kjartë se mendimet, bindjet, besimet, pikepamjet, shprehitë, shkathtësit e sjelljet, të cilatë janë pjekë në kokat e politikanëve që ishin në ballë të politikës për dy dekada me radhë, e kanë shumë të vështirë t`i eliminojnë nga koka e vetë ato vese te mbrapshta, që pastaj të fusin e të programojnë, mendime, bindje, besime, pikëpamje, shprehi, shkathtësi e sjellje të reja, të cilat ua mundësojne ndryshimin e tyre rrënjesor nga këmbët e deri te koka.
Edhe nëse dojnë të bëjnë ndryshime të tilla politikanët në fjalë, mëse paku u duhet atyre të qëndrojnë në opozitë për dy dekada me radhë, të mos them edhe më shumë, që të kenë kohë e mundësi të mjaftushme për tu liruar nga politika e tyre sociopate, që pastaj në mënyrë graduale të paisën me mendime, bindje, besime, pikëpamje, shprehi, shkathtësi e sjellje krejtësishtë të reja e progresive, të cilat shkojnë në trend me kohën dhe nevojat e qytetarëve që i përfaqësojnë.
Dhashtë Zoti mend, mençuri dhe mëshirë, aty ku nuk ka! I juaj, mësuesi Isë

Fuqia e mendjes eshte shume e madhe si per mire si per keq

19. 03. 2021
Se mendja ka fuqi te madhe eshte konstatuar ne baze te disa hulumtimeve qe i kane bere shkenctaret ne fushen e pedagogjise, sociologjise, psikologjise, psikoterapise, psikiatrise e neuropsikiatrise dhe eshte vertetuar praktikishte gjate jetes fuqia e saje.
Fuqia e mendjes per te mire fukusohet mese shumti tek ata individ qe u mbizotrojne mendimet, bindjet, besimet dhe pikepamjet optimiste e pozitive ne rrethana e ngjarje te ndryshme jetesore. Ndersa fuqia e mendjes per te keq fukusohet tek ata qe u mbizotrojne mendimet, bindjet, besimet dhe pikepamjet pesimiste e negative.
Ky konstatim i cekur me larte eshte mese i besushem, sepse edhe vete jemi deshmitar se nje numer i gjendjeve dhe ngjarjeve tona shendetesore, ekonomike, profesionale, familjare dhe raporteve ndernjerezore, varen nga fuqia e mendjes sone, qe ne brendine e saje permbane mendime, bindje, besime e pikepamje optimiste apo pesimiste, pozitive apo negative ne raport me shendetin, ekonomine familjare, ne raport me familjen, edukaten e profesionin dhe ne raportet tona ndernjerezpre.
Fuqia e mendjes per te mire e atyre qe u mbizoteron optimizmi e pozitivizmi ne mendimet, bindjet, besimet e pikepamjet e tyre gjate jetes, vertetohet dhe argumentohet ne mbarevajtjen e mire te shendetit, ekonomise familjare, edukates dhe profesionit, atmosferes familjare dhe raporteve ndernjerezore. Ndersa e kunderta e saje ndodh tek ata qe u mbizoteron pesimizmi dhe negativizmi.
Vertete eshte pasuri e madhe shpirterore, emocionale, intelektuale, sociale, humane, morale, kombtare e njerezore, nese arrijme ne ate nivel qe ti perdorim gjate jetes aftesite tona te brendeshme ne menyre te vetedijshme e te qellimshme, per te krijuar pervoje te mire e te sukseseshme, per te krijuar shendet te mire e ekonomi te mjaftushme familjare, per te krijuar familje progresive e te lumtur e cila ece ne trend me kohen, per te formuar edukate e profesion sa me te ngritur e sa me te persosur dhe nje ndertim te sinqerte mes raporteve ndernjerezore. I juaj, mesuesi Ise

Me shume merremi me tjeret edhe pse nje jete njeriu eshte pak te merremi me veteveten

18. 03. 2021
Menagjimi si e sa duhet dhe socializimi e humanizimi i motiveve, emocioneve, deshirave dhe qellimeve tona gjate jetes, eshte pak nje jete njeriu t`ia perkushtojme kesaje qeshtje modhore, permes te ciles e deshmojme nivelin e zhvillimit dhe persosjes sone si qenje te vetedijshme e te arsyshme shoqerore e njerezore.
Per ta bere kete veprim mese te domosdoshem, me pare na duhet te paisemi me njohuri, shprehi e shkathtesi te mjaftushme, te drejta, te verteta e reale rreth botes se motiveve, botes emocionale dhe rreth botes se deshirave e qellimeve tona, pa te cilat eshte e pamundeshme njohja e tyre.
Njohurite, shprehite, shkathtesite dhe menyra e mendimeve, bindjeve, besimeve, pikepamjeve e qendrimeve qe i posedojme rreth botes se motiveve, botes emocionale, botes se deshirave e rreth botes se qellimeve tona, pasqyrojne kjarte nivelin e zhvillimit, persosjes, socializimit, humanizimit dhe nivelin e moralit tone kombtar e njerezor.
Duhet kuptuar se, pa u marr me veteveten, perpiqemi kote te merremi me tjeret, sepse mosnjohja e vetevetes na pamundeson njohjen e drejte te botes se motiveve, emocioneve, deshirave, dhe qellimeve te tjereve. Per qudi, me shume merremi me tjeret sesa me veteveten, ne vend qe te ndodh e kunderta. I juaj, mesuesi Ise

Beju mjek i vetevetes thot populli

17. 03, 2021
Eshte e mrekullueshme te arrijme qe ta kuptojme sa me pare, se kemi potencial te madh te vetesherohemi nga depresioni e crregullime tjera psiko-emocionale, sociale e mendore, me mire sesa te perdorim lloje te ndryshme antidpresantesh, sepse organizmi yne eshte konstatuar nga hulumtime te ndryshme shkencore, se ka nje patencial e inteligjence te mjaftushme, qe ta sheroi veten duke u sherbyer me kimikate te panumerta qe i posedon brenda vetes ai.
Dita dites po deshmohet e po argumentohet shkencerisht qe posedojme potencial te madh te vetesherohemi nga depresioni e nga crregullime tjera psiko-emocionale, sociale e mendore, pa perdorimin e depresanteve te ndryshem, pos permes aplikimit te keshillave qe i ofrojne profesionistet e shendetit mendor, psiko-social dhe emocional.
Numri i klienteve qe sherohen nga depresioni e crregullime tjera psiko-sociale, emocionale e mendore, permes efektit placebo eshte gjithnje ne rritje.
Kete mrekulli e kane konstatuar viteve te fundit hulumtusit e ndryshem shkencor te psikologjise, psikoterapise, psikiatrise, neuropsikiatrise dhe shkencave tjera sociale.
Sa me shume qe pavaresohemi nga perdorimi i depresanteve te ndryshme, aq me shume i kthehemi perdorimit te potencialit, inteligjences dhe kimikateve qe i posedon perbrenda organizmi yne. I juaj, mesuesi Ise

Ruana o Zot nga te paedukuarit

16. 03. 2021
Si eshte e mundur si, ti vejne kushte Albin Kurtit e Vjosa Osmanit ata qe i ndeshkoi pameshirshem populli me voten e vete, per sjelljet arrogante te tyre qe i bene per dy dekada me radhe kunder interesave te tij, kunder shtetit dhe plaqkitjeve marramendese e te paligjeshme te pasurise shoqerore e kombtare dhe ua tregoi se ku e kane vendin, asku tjeter pos te streha e qative te tyre qe i kane ndertuar me djersen e popullit, permes korrupcionit, nepotizmit te pamehirshem dhe krimit te organizuar politik.
Po eshte e mundeshme te vejne kushte te tilla para Albin Kurtit e Vjosa Osmanit, siq vuri kushte lideri i PDK-s, duke i lepir buzet e veta te thara para kamerave, te cilit i ka depertuar ne gjak atij e shokeve te tij korrupcioni i paperballushem per Kosoven dhe popullin e saje, nepotizmi i pameshirshem krejtesisht i pa cipe dhe krimi i organizuar politik, deri ne terbim e cmenduri. Atyre qe u ka depertuar ne gjak, ne tru e ne shpirt, lakmija, egoizmi i pasocializuar, i pahumanizuar, i pa njerzishem. Atyre qe u ka depertuar ne gjak, ne tru e ne shpirt, pafytyresia, arroganca, terbimi dhe qmenduria, te cilat vese nuk i lejojne ata te skuqen e te turperohen para popullit, te cilit i sollen deme te medha, varferi te skajshme dhe nenshtrim e poshtrim te madh.
Ruje o Zot Kosoven, Shtetin dhe popullin e saje nga politikanet e korruptuar, nga politikanet nepotist e te kriminalizuar, dinak, cinik, hipokrit, te pandershem e tradhtar! Ruje dhe ti veteveten popull i dashur nga kasta e politikaneve sociopat! I juaj, mesuesi Ise

Uroi te bejne reforma rrenjesore partite tona politike!

15. 03. 2021
I uroi LDK-s fitoren e Lumir Abdixhikut qe u zgjodh kryetar i saj, me shpresen qe tani e tutje te lirohet LDK tersisht nga sistemi tiran dhe nga modelet e thella korruptive, nepotiste dhe krimit galopante qe ia instaloi Isa Mustafa dhe qatipet e tij ne bashkpunim me lideret e PDK-s, AAK-s, NISMES, AKR-s dhe qatipeve te tyre qe u kane shkuar prapa lidereve ne fjale, duke i sjelle shkaterrime e deme te medha Kosoves, Shtetit dhe popullit te saje, duke i sjelle shkaterrime e deme te medha edhe ekonomise, shendetesise, arsimit, drejtesise, politikes, kultures dhe shkences ne nivel vendi e me gjere.
Nese kryetari i ri Lumir Abdixhiku dhe 190 delegatet qe e votuan ate nuk distancohen rrenjesishte nga sistemi tiran dhe nga modelet korruptive, nepotiste dhe kriminale, qe ia instaloi LDK-s dhe politikes kosovare Isa Mustafa dhe catipet e tij ne bashkpunim me lideret e PDK-s, AAK-s, NISM-es, AKR-s dhe catipeve te tyre qe u kane shkuar prapa, partite ne fjale e sidomios LDK do te shkojne drejte fundosjes dhe zhdukjes nga skena politike e Kosoves, siq u zhduk NISMA.
Ketyre partive ne fjale iu uroi te bejne reforma rrenjesore dhe ta fshijne nga skena e tyre sistemin politik tiran dhe modelet e thella te korrupcionit, nepotizmit dhe krimit te organizuar ne politike, ne ekonomi, shendetesi, ne arsim, drejtesi, kulture e ne shkence, qe te behen nje opozite e forte e qeverise Kurti 2 ne ardhje, duke mos lejuar qe te gjalleroi prap ne skenen tone politike korrupcioni, nepotizmi dhe krimi i organizuar.
Po ashtu u deshiroi partive opozitare qe mos te perdorin tani e tutje lojna dhe nerskamza te ndyra, fyerje e perqarje mes veti, siq kane perdor me par, qe ta pengojne funksionimin normal te kesasje qeverie ne ardhje, gjate mandatit te saje qeverises per kater vitet e ardhshme, por ta ndihmojne qe te ecin perpara proceset e ndryshme organizative shtetnore. I jua, mesuesi Ise

Permiresimi i jetes dhe i shendetit tone me fuqine e mendjes pozitive

 

 1. 03. 2021

Hulumtime te shumta shkencore nga fusha e pedagogjise, psikologjise, sociologjise, psikiatrise dhe neuropsikiatrise kane ardhe ne perfundim se mendimet, bindjet, besimet dhe pikepamjet tona pozitive apo negative, optimiste apo pesimiste luajn nje rol te madh ne permiresimin apo ne shkaterrimin e shendetit tone fizik, psikik, shpirteror, emocional, intelektual, moral, social, human, kombtar e njerezor dhe ne permiresimin apo shkaterrimin e kushteve te ndryshme jetesore.

Shendeti fizik e psikik nuk eshte i njejte si te ata me pikepamje optimiste dhe pozitive, si te ata me pikepamje pesimiste e negative. Nuk eshte i njejte as shendeti emocional, intelektual, social, human, moral, kombtar e njerezor, por ndryshojne rrenjesishte mes tyre.

Eshte e pamundur ta ruajne, ta zhvillojne dhe ta persosin njejte shendetin fizik, shpirteror, emocional e intelektual dhe ta ruajn, ta zhvillojne e ta persosin nivelin dhe kushtet e ndryshme jetesore, ata qe kane mendime, bindje, besime e pikepamje optimiste apo pesimiste, positive apo negative.     Rezultatet ndryshojne rrenjesishte tek ata qe jane optimist dhe pozitiv ne ruajtjen, zhvillimin dhe persosjen e shendetit te tyre fizik e psikik dhe ne ruajtjen e nivelit, zhvillimit dhe persosjes se kushteve te ndryshme jetesore, krahasuar me ata qe jane pessimist e negative.

Pikepamjet optimiste e positive sipas hulumtimeve te ndryshme shkencore kane rezultuar shume me te sukseseshme ne ruajtjen, mbrotjen dhe persosjen e shendetit personal ne pergjithesi dhe ne ruajtjen, persosjen e ne ngritjen e standartit jetesor ne vecanti. Kurse e kunderta e kesaje ka ndodhe me ata qe kane poseduar  pikepamje pesimiste dhe negative, duke i veshtiresuar kushtet dhe rrethanat e shendetit te tyre ne pergjithesi dhe duke  i veshtiresuar kushtet dhe rrethanat e ndryshme jetesore ne vecanti.

Si perfundim i kesaj qe tham me larte, permiresimi i jetes dhe i shendetit tone mundesohet permes fuqise se mendjes optimiste e pozitive dhe pengohet e shkaterrohet permes fuqise se mendjes pesimiste e negative. I juaj, mesuesi Ise

Efekti pozitiv apo negative i ndikimit te mendimeve dhe pikepamjeve tona rritet nga bindja e besimi qe kemi per to

12. 03. 2021
Nese i qendron realitetit mendimi dhe pikepamja se trupi yne fizik e biologjik, shpirteror e emocional, intelektual e moral, social e human eshte produkt i mendimeve, pikepamjeve, bindjeve e besimeve tona, atehere eshte e domosdoshme te kemi vigjilence te shtuar e vemendje te perqendruar se cfare mendime e pikepamje, cfare bindje e besime po prodhojme rreth ngjarjeve te ndryshme qe na rrethojne, rreth botes sone te brendeshme dhe asasaj te jashtme, rreth proceseve te ndryshme te botes bimore, shtazore dhe botes njerezore, qe mos ta deformojme tersishte realitetin e tyre dhe te mos e deformojme varshmerine tone nga varshmeria e tyre dhe anasjelltas.
Bindjet dhe besimet e rrisin efektin pozitiv apo negativ te mendimeve dhe pikepamjeve tona, varesishte nga permbajtja e tyre qe e posedojne ne momente te caktuara rreth shendetit tone fizik, psikik, emocional, intelektual, moral, social e human. Rreth raporteve tona me tjeret ne familje, farefis, miqesi e shoqeri, rreth institucioneve te ndryshme e stafit punues te tyre, rreth proceseve te ndryshme te botes bimore, shtazore, e njerezore dhe rreth roporteve tona mes tyre.
Sa me e madhe te jete bindja e besimi ne mendimet e pikepamjet tona, aq me i madh do te jete ndikimi dhe efekti i tyre pozitiv apo negative, aty ku e kemi perqendruar veshtrimin, mendimin, pikepamjen, vemendjen dhe veprimin tone per momentin. Bindjet e besimet tona kane force te madhe te na udheheqin per mire apo per keq, sepse cdo sjellje e jona eshte e stimuluar dhe e udhehequr nga mendimet, pikepamjet, bindjet dhe besimet qe i posedojme rreth nje procesi, apo rreth nje realiteti te botes sone te brendeshme, botes se jashtme shoqerore, bimore, shtazore dhe botes njerezore. I juaj, mesuesi Ise

Keshilla per jeten shkurt

 

Nuk ka smundje politike qe nuk sherohet, por ka politikan te pasherushem. Ata duhet ndeshkuar permes votes, te sherohet politika.
30. 03. 2021
Ata, ato qe e ndjejne veten bij e bija te devotshem te kombit shqiptar, qe neper damaret e tyre u qarkullon gjaku i paster i shqiptarit, frymzim e stimulim per ta gjate jetes eshte Kruja heroike e Gjergj Kastriotit Skenderbeu dhe Prekazi heroik i Bace Shabanit, djemeve te tij Adem e Hamze Jasharit dhe 59 familjareve te tyre qe luftuan balle per balle me ushtrine gjakatare serbe duke kenduar kenge e duke hedhur valle mes permes plumbave te pushkeve, gjyleve te topit dhe bombardimeve nga ajri, derisa i madh e i vogel, djem e vajza gra e burra, sy patrembur rane heroikishte ne mbrojtje te atedheut e lirise se shqiptareve dhe ne mbrojtje te tokave te tyre dhe pragut te shtepise.
Per lakmitaret, zhvatesit, te korruptuarit, per nepotistet dhe akteret e krimit te organizuar ekonomik, shndetesor, arsimor dhe juridik, qe e shkaterruan vendin dhe shtetin i cili eshte formuar me gjakun e deshmoreve te kombit, te cilet e qiten ne treg Kosoven dhe pjese te atdheut te saje, nuk vlene kjo skarfice e pa pare kund ne bote qe e demonstroi heroikisht familja e jasharajve!
Nga kjo sakrificë e tyre, nderroj epoka historike e shqiptareve dhe mbete perjetesishte kjo sakrifice shembull frymezimi e stimullimi per gjeneratat e ardhshme shqiptare. Lavdi e perjetshme vepres dhe sakrifices se madhe te familjes se jasharajve!

Shkatare e smundjeve psikonervore, emocionale, shpirterore, intelektuale e trupore dhe sheruese e tyre eshte mendja.

Te shkapet shteti nga kapja e tij eshte nevoje e domosdoshme dhe shume urgjente per ne shqiptaret

10. 03. 2021
Eshte e pamundur te lirohet, te ndryshon e te reformohet shteti, arsimi, shendetesia, ekonomia, drejtesia, kultura dhe shkenca nga kapja e atyre te cilet kane mendime, bindje, besime, pikepamje e qendrime te korruptuara, nepotiste, kriminale, qe kane pikepamje, modele e sisteme te programuara, te cilave u ka skaduar koha, qe kane shprehi, shkathtesi e sjellje te pamoralshme dhe te panjerezishme.
Duhet ta dijme e ta kemi te kjarte sa me pare, se me njerze te tille kurr nuk mund te behen ndryshime progressive, nuk mund te behen reforma te duhura e te nejvoshme dhe nuk mund te behet ngritje, perparim e perspektive e shtetit, ekonomise, shendetesise, arsimit, drejtesise, policies, ushtrise, kultures dhe shkences me grabites, uzurpator, pervetesues te paligjshem te pasurise shoqerore dhe nga shkaterrusit banal te shtetit, institucioneve te ndryshme dhe nga varferuesit e shkaterrusit e paskrupullt te popullit, qe e kane deshmuar veten hapatas per dy dekada me radhe.
Populli duhet te vetdijsohet sa me pare e te distancohet vendosmerishte nga kasta politike e korruptuar, nepotiste e kriminale dhe ta merr fatin ne duar te veta permes votes se tij, duke ia bere me dije seciles kaste politike qe vije ne ballet e skenes sone kombtare, se jane te patolerushme, te gerditshme, neveritese, poshtruse dhe te pandershme korrupcioni, nepotizmi, krimi i organizuar politik, ekonomik, arsimor, shendetesor, juridik, kulturor e shkencor dhe amoraliteti e narkomania. I juaj, mesuesi Ise

Plasje e perpjasje korruptive ne qeverisjen e Komunes se Fushe Kosoves

 

 

 1. 03. 2021

Paska filluar te plas sherri i krimit, turpit, korrupcionit dhe nepotizmit  te organizuar mes  bosave, akter te dukurive te shumta devijante ne qeverisjen e Komunes se Fushe Kosoves, ku si fillim plasja e perplasja paska nis me Drejtorin e DKA-se ne Fushe Kosove, z. Islam Shabani dhe me Kryetarin e kesaj Komune z. Burim Berisha. Deshmi per kete plasje sherri, po ua sjelli njoftimin e doreheqjes nga posti i drejtorit te arsimit ne Fushe Kosove, te z. Islam Shabanit:

“Të nderuar miq ,                                                                                                                                                                                                                                                  Ju njoftoj se kam dhënë dorëheqje nga pozita e Drejtorit komunal për arsim në Fushë Kosovë. Arsyeja është mospajtimet e mia me Kryetarin e Komunës së Fushë Kosovës për gjendjen e krijuar ne arsimin e Komunës sonë .Vazhdimi i punës së mëtejme thjesht ka qenë i pamundur ! Për shkak te situates aktuale dhe keqkuptimeve të mundshme , arsyet më detale do t’i sqaroj më vonë !”

Drejtori ne fjale z. Islam Shabani doreheqjen e arsyeton edhe me keto fakte, duke bere perpjekje qe ta shfajsoi veten nga fajet e bera per 12 vite me radhe si drejtor arsimit ne nivel te komunes se Fushe Kosoves dhe fajin tia hudh tersishte kryetarit te kesaje Komune z. Burim Berishes, edhe pse ishin te binjakzuar mes veti, sa i perket procesit te brendshem te organizimit edukativo-arsimor ne nivel te Fushe Kosoves, ku te palarat, mbrapshtite dhe krimi i organizuar qe i kane ndodhe edukimit e arsimit te Fushe Kosoves nen udheheqjen e ketyre dy bosave te korrupcionit, nepotizmit dhe krimit te organizuar, do te kene pasoja te pariparushme, te cilat i pranon ne njefar menyre edhe vete drejtori z. Islam Shabani, si psh”

“ Gjendja ne arsim eshte e rende dhe duhen reforma te thella dhe nje qasje shume me e sinqert dhe me vision te qarte. Situata ne arsim ne qytetin e Fushe Kosoves eshte alarmante, me shkolla te sterngarkuara, pa hapsire te mjaftushme dhe paisje teknologjike, nga 45- 50 nxenes ne paralele, pa kopshte publike dhe pa lokacione per te ndertuar shkolla te reja! Nuk dua te iku nga nje pjese e pergjegjesise qe me takon, por e kemi obligim dhe duhet sqaruar te verteten qytetareve te Fushe Kosoves, se si kane rrejedhur dhe perfunduar ngjarjet deri ketu!”.

I paska dale kllapia shume vone “melajqes” drejtorit te DKA-se z. Islam Shbanit, te vajtoi e ti fshij lotet me shamij per gjendjen e arsimit ne Komunen e Fushe Kosoves, pas 12 viteve ne balle  te arsimit komunal. Ketij arsyetimi te vonuar mund ti themi krim e turp, duke u fshehur pas fjaleve demagogjike, qe ne essence e kane perbrenda krimin e organizuar, korrupcionin, nepotizmin e cka jo tjeter ne arsimin komunal.

Nga kjo krize qe i ka ndodhur arsimit te komunes se Fushe Kosoves nga muhaxhiret e saj qeverises, mund ti nxjerr profesori me “name” i gjuhes shqipe Asllan Qyqalla, njeherit edhe akademik i Akademise Shqiptaro Amerikane te Shences e Arteve dhe kryetar i Shoqates se Muhaxhireve te Kosoves, i cili ka treguar “interesim te madh” dhe “vigjilence” per ta mbrojtur arsimin dhe popullaten muhaxhire te shqiptareve, sidomos ate popullate qe ka ardhe ne komunen e Fushe Kosoves.  I juaj, mesuesi Ise

 

E kaluara na percjelle edhe ne te ardhmen nese nuk ndryshojme ne te tashmen

4. 03. 2021
Eshte e pamundeshme te behen ndryshime ne ambientin e jashtem jnetesor dhe ne ambientin e brendshem shpirteror, emocional, intelektual, moral, social, human, kombtar e njerezor, me te njejtat mendime,bindje, besime, pikepamje, me te njejtat zgjedhje, sjellje, pervoja dhe me te njejtat ndjenja, qe i kemi poseduar nga e kaluara.
Pose ndryshuam kete potencial te se kaluares ne te tashmen, e kaluara do na bartet edhe ne te ardhmen tone, me te njejtin potencial, duke i pamundesuar ndryshimet ne ambientin tone te jashtem jetesor dhe te brendshem. Me nje fjale sjellje ne qark dhe mbyllje hermetike duke bere jete me modele e siteme te vjetruara, te cilat jane programuar ne koken tone, pa patur mundesi te reja ta jetojme te tashmen dhe te pergatitemi sadopak per te ardhmen.
Nese shkyqemi nga mendimet, bindjet, besimet, pikepamjet, sjelljet, shprehite, shkathtesite, modelet e sistemet e vjetruara te programuara ne koken tone dhe nese i menagjojme mire emocionet duke u larguar nga ato negative drejte synimit e perqafimit te emocioneve pozitive, i japim mundesi e force vetit te bejme ndryshime progressive e sistematike, te cilat na mundesojne qe ti perballojme si duhet kerkesat e kohes dhe te jemi konkurente te forte ne tregun bashkohor. I juaj, mesuesi Ise

Si te sillem, te ndjej e te mendoi tani

2. 03. 2021
“Mendja eshte ajo qe krijon mendime, bindje, besime, shqetesime, emocione tensionuse e smundje te ndryshme tek ne dhe po ajo posedon gjithcka qe i duhet per krijimin e mireqenjes sone”. Dr. Joe Dispenza
Mendja e kushtezon trupin te veproi nen ndikimin e mendimeve, bindjeve, besimeve dhe ndjenjave tona te zhgenjimit, zemrimit, mosdurimit, viktimizimit e rebelimit, njejte siq mundet ta kushtezoi trupin tone, qe ti pergjigjet nje mendje perplote mendime, bindje e besime te reja, te cilat e lirojne trupin tone nga zingjiret e mvarshmerive emocionale negative. Qelsi qe e perzgjedhim eshte ne doren tone.
Nese e kemi deshiren dhe vullnetin e forte te krijojme lidhje te reja nervore te dashurise, gezimit, bashkndjesise dhe miresise, gjithnje e me shume e ndjejme nevojen e ndalimit te emitimit te lidhjeve te vjetra nervore qe e sjellin zhgenjimin, zemrimin, arrogancen, mosbesimin, mosdurimin, viktimizimin dhe rebelimin tek ne.
Tani kam deshire e vullnet te sillem, te ndjej dhe te mendoi ndryshe, jo si me pare me mendime, bindje e besime mbushur perplote shqetesime, tensione emocionale, qe sjellin nervoz, zhgenjim, inat, urrejtje, xhelozi e smundje tjera, por qe sjellin e krijojne lidhje te reja nervore te dashurise, gezimit, miresis, bashkndjesis, mes meje e njerezve. I juaj, mesuesi Ise

Si mund ta ndryshojme e formesojme qenjen tone fizike e psikologjike

1. 03. 2021
Eshte mire ta kuptojme sa me pare se sipas formes, cilesise e permbajtjes se ndijimeve, perceptimeve, mendimeve, bindjeve , besimeve e pikepamjeve tona personale ndryshon, formesohet, rritet, ndertohet dhe transformohet edhe qenja jone biologjike, fiziologjike, psikologjike, neurologjike, shpirtnore, emocionale, intelektuale, morale, sociuale, humane, njerezore e kombtare.
Pasi t`i kuptojme mire e drejte keto procese qe u permenden me larte, eshte mire ti ndryshojme, ti ngrisim e ti transformojme sipas kerkeses se kohes dhe ta bejme ndryshimin e atyre dukurive negative e te vjetruara, duke i zavendesuar ato me procese e dukuiri te reja sipas kohes dhe sipas nevojave tona personale, familjare, kolektive e kombtare.
Te gjitha keto procese ne fjale kerkojne ne menyre te vazshdushme qe te kemi kujdese e vemendje te shtuar per konsolidimin, ngritjen, persosjen dhe skalitjen e deshires, vullnetit, rrespektit, mirekuptimit, tolerances, bashkpunimit, guximit, menqurise dhe dashgurise sone ne raport me tjeret, familjaret, farefisin, shoqerine, miqesine dhe mbare boten njerezore, me synuimin e permiresimit te raporteve ndernjerezore mes tyre.
Pa mbjelljen, kultivimin, rriten, permiresimin dhe qelnikosjen e ketyre cilesive, qe nenkupton deshiren, vullnertin, rrespektin, mirekuptimin, tolerencen, bashkpunimin, guximin, menqurine dhe dashurine ne boten tone shpirterore, emocionale, intelektuale, morale, sociale, humane, te kota jane perpjekjet per ta ndryshuar per te mire qenjen tone personale, familjare, shoqerore dhe institucionet e ndryshme shoqeroro-polituike, ekonomike, shendetesore, arsimore e juridike. I juaj, mesuesi Ise

Si te mbrohemi nga ndikimi i sugjestioneve negative mashtruse

27. 02. 2021
Sa me te ngritur e te persosur ta kemi mendjen analitike, analogjike dhe kritikuese aq me pak ndikohemi nga sugjestionet mashtruse te te tjereve. Niveli i ulte dhe jo i persosur i mendjes sone analitike, analogjike e kritike, e ngrit tek ne me lehte nivelin ndikues, bindes dhe besues ne sugjestioneve mashtruse, qe tu besojme, te bindemi e te ndikohemi nga premtimet e ndryshme mashtruese prej tjereve.
Qe ti perballojme ne menyre te duhur e efektive dhe te mos bindemi, te mos ndikohemi e te mos besojme lehte ne sugjestionet mashtruse qe na vijne nga tjeret, eshte mire dhe e domosdoshme ti kultivojme e ti persosim ne menyre sistematike mendjen analitike, analogjike dhe kritike, qe na mundesojne ta bejme dallimin me lehte mes genjeshtrave premtuse e te vertetes, ta bejme dallimin mes te bardhes e te zezes, mes te ndershmes e te pandershmes, mes beses e tradhtise e shume gjerave te tjera sugjstionuse mashtruse.
Moskultivimi e mospersosja sistematike e mendjes sone analitike, analogjike dhe kritikuse, na pamundeson ti rrezistojme, ne menyre te duhur sugjestioneve e mashtrimeve qe na vijne nga tjeret e nga rerethana te ndrysheme dhe na pamundesojne te mos bindemi e te mos besojme lehte e te ndikohemi nga to. I juaj mesuesi Ise

Analfabetet me diplome, rrezik i madh per te tashmen e te ardhmen e shqiptareve ne ballkan

 1. 02. 2021

Mbizotrimi i analfabeteve, kojtagjinjeve, karieristeve, te korruptuareve, nepotisteve e organizatoreve te krimit e tradhtise, me diploma analfabeti, qe e kane perfshire skenen tone politike, religjioze, kulturore, shkencore, qe e kane perfshire fushen ekonomike, shendetesore, arsimore e juridike, e kane sjelle ne kete gjendje shume te palakmushme jetesen e shqiptareve ne trojet e veta, i kane kape e instrumentalizuar segmentet e dy shteteve shqiptare per interesa personale te ulta e aspak njerezore, per interesa familjare, grupore e partiake ne dem te interesave mbare kombtare.

Perkunder fajit personal, grupor e partiak te kesaj kaste  analfabetesh me diploma, hiq me pak fajtor nuk jane elektorati shqiptar me voten e tyre, qe po e mbajne ne skene per dye e tri dekada me radhe kete kaste analfabetesh me diploma duke i veshtruar me duar kryq zhvatjet, shkaterrimet, keqperdorimet, pervetesimet e paligjshme te pasurise sone te perbashket kombtare, duke e veshtruar me duar kryq kapjen e dy shteteve shqiptare dhe shkatrrimin e tyre deri ne ate mase, sa te tallet bota me shtetet tona dhe te tallet maca e kuca me instrumentalizimin e tyre shtetnor.

Populli shqiptar derisa ta kuptoi se fatin duhet ta kete ne duar te veta  e jo ne duar te analfabeteve me diploma, do ta pesoj edhe me shume me ekzistencen e vete te padinjitetshme, te pa ndershme, te varfur, duke kapur koken ne dore per tu trertur rrugeve te botes qe ta siguroi buken e gojes, per veti e per familjaret e tyre, dhe duke i lene djerr, arat e livadhet, fushat e malet dhe shtepite e tyre personale. I juaj, mesuesi Ise

 

Trupi yne eshte me shume seq mendojme

23. o2. 2021
“Trupi jone eshte shume ma shume se nje thes me mish dhe eshtra”, Dr Dawson Church. Do te ishte shume i pavlere ky thes ne dukje e ne forme, po te mos ishin edhe shume thase tjere si pjese perberese e ketij thesi, qe nuk duken e nuk e kane formen fizike si ky thes.
Thesi i botes emocionale e shpirterore, i botes intelektuale e morale, i botes humane e sociale, thesi i botes se deshirave e vullnetit, guximit e rrespektit, mirekuptimit e bashkpunimit, thesi i dashurise e sakrifices, i sistemit nervor qendror e atij autonom vegjetativ, thesi i botes se motiveve e i shqisave tona, te cilet jane pjese perberse e thesit te cekur me larte, kane vlere te pazavendesueshme.
Pa keto pjese perberse nuk do te kishte kurrfar vlere thesi jone me mish e eshtra. Nuk do te kishte kurrfar vlere as jeta jone mes te ciles jetojme e veprojme. Mishit tone dhe eshtrave ia rrisin vleren apo mund edhe tia zbritin, pjeset perberse te thesit ne fjale, qe nuk duken. I juaj, mesuesi Ise

Nuk ecet ne trend me kohen permes modeleve e sistemeve te vjeteruara

 

 1. 02. 2021

Modelet e sistemet jetesore qe jane barte ne kokat tona permes familjes, shkolles, shoqerise dhe mjeteve te ndryshme informative, nuk premtojne vlera per te gjitha kohrate. Ato kerkojne vleresimin tone sistematik dhe ndryshimin e transformimin sipas kerkesave te kohes ne te cilen jetojme.      Ky vleresim e ndryshim sistematik i domosdoshem nuk mund te behet permes mendimeve, bindjeve, besimeve e pikpamjeve tona, permes sjelljeve, shprehive e shkathtesive qe i posedojme Brenda modeleve e sistemeve e sistemeve tona jetesore, te cilave u ka skaduar koha.

Qe te ecim ne trend me kohen dhe tu perballojme sfidave  e pengesave te ndryshme qe na dalin perpara gjate jetes, eshte e domosdoshme ti ndryshojme e transformojme, krahas modeleve e sistemeve jetesore edhe mendimet, bindjet, besimet, sjelljet, shprehite e shkathtesite tone  sipas kerkesave  ne trend me kohen. Po ashtu duhet ndryshuar e transformuar emocionet, vullnetin, guximin, deshirat dhe dashurine, te cilat japing infusion te madhe per ti perballuar ndryshimet e transformimet e ndryshme.

Transformimet qe ecin ne trend me kohen jane te domosdoshme rreth modeleve e sistemeve tona  te ndryshme jetesore, rreth mendimeve, bindjeve, besimeve e pikepemjeve qe na imponojne sjelljet, shprehite e shkathtesite te cilat i perdorim  gjate organizimeve te proceseve te ndryshme jetesore.  Pa keto ndryshime e transformime sistematike qe u permenden me larte, eshte e pamundur ecja ne trend me kohen dhe konkuranca sipas kerkesave te tregut bashkohor. I juaj, mesuesi Ise

 

Me mire jete asketi apo jete mbreti…?

20. 02. 2021
Jeta ekstreme asketike dhe mbreterore nuk sjellin lumturi e as realizimin e deshirave dhe kenaqesive te pafundme, siq nuk mund edhe ti refuzojne ato gjate jetes. Asnjeri prej ketyre ekstremeve nuk mundet te sjelle stabilitet emocional as lumturi jetesore. Elasticiteti, ekuilibri dhe stabiliteti emocional, intelektual, social, human, moroal e kombtar eshte qellimi i arte qe synohet te arrihet gjate jetes per secilin njeri normal e te shendetshem.
Njerzit e mencur nuk i injorojne kenaqesite e jetes por as nuk e lejojne veten te behen skllav dhe ti nenshtrohen pushtetit apsolut te kenaqesive deri ne shkallen avanturieriste.
Nuk ka asgje te keqe ti shijojme kenaqesite e jetes derisa ato ti kemi nen kontrolle te plote dhe derisa ato te mos na kontrollojne neve plotesishte.
Ata qe arrijne ta zbusin, socioalizojne e humanizojne egon e tyre personale dhe ti kontrollojne e korigjojne emocionet negative, jane njerze qe posedojne vlera e virtyte te medha njerezore, qe i mundesojne vetit ekuilibrimin emocional e intelektual permes te cileve arrihen ne menyre te ekuilibruar deshirat dhe kenaqesite e synuara gjate jetes, pa e humbur barazpeshen e kontrollit edhe ne qastet kur na dalin pengesa gjate jetes qe ti realizojme ato sa me njerezishte e sa me racionalishte. I juaj, mesuesi Ise

Si te jetojme gjate, te lumtur e me dinjitet…?

 1. 02. 2021

Sipas hulumtimeve shkencore per jetegjatesine e lumtur e te dinjitetshme te Garcias e Miralles kane  ardhe deri te konstatimi se njerzit fleksibil e elastik ne boten e mendimeve, bindjeve, besimeve, emocioneve dhe ne boten fizike trupore, te cilet e ndjekun nje passion pozitiv gjate jetes, pa medyshje i kane mundesuar vetit te jetojne gjate, te lumtur, te begatshem e me dinjitet. Njerezit fleksibil e elastik qe kane te percaktuar nje passion pozitiv, nuk dorzohen lehte gjate jetes, edhe kur jeta vendos bariera, edhe kur gjerat nuk ecin si duhet, ata e vazhdojne luften pavaresishte gjithckaje.

Dekadave te fundit ne shkencen e psikologjise, gjithnje e me shume po popullarizohet koncepti i elasticitetit dhe fleksibilitetit, si nje kapacitet kembengules e luftarak ne secilin cast te jetes te individeve, tek te cilet eshte mese i nevojshem te kultivohet gjithnje e me shume fleksibiliteti dhe elasticiteti intelektual, emocional, trupor e fizik qe tua mundesoi atyre mbajtjen e vemendjes ne gjerat e rendesishme te jetes, pa lejuar te vershohen nga emocionet negative gjate urgjencave te ndryshme jetesore.

Pasi qe te gjithe munde te ballafaqohemi me situata te veshtira gjate jetes, menyra sesi perballemi me ato e luan nje rol tejet te madh per ne. Trajnimi i elasticitetit dhe fleksibilitetit tone mendor, trupor dhe emocional eshte baze themelore ne sensin e ballafaqimit me pengesat qe na dalin para gjate jetes. Aftesia qe te ballafaqohemi me pengesat e veshtiresite qendron ne fleksibilitetin dhe elasticitetin tone qe e posedojme ne boten e te menduarit, bindjeve, besimeve dhe ne boten tone emocionale e ne fizikun trupor, permes te cilave e kemi me lehte ta rimekembim kuptimin e jetes.

Njerezit elastik e fleksibil ne boten e tyre intelektuale, emocionale dhe te shkathte ne boten fizike trupore, perqendrohen vemendshem ne qellimet e veta te rendesishme per jeten, pa u shkurajuar per shkak te rrethanave te ndryshme e veshtiresive dhe pengesave qe mund tua sjelle jeta, perkundrazi jane te afte qe te adaptohen me ndryshimet e goditjet e fatit, te cilet perqendrohen kryesishte ne gjerat mbi te cilat  kane mundesi t`i kontrollojne, pa u brengosur fare per gjerat qe nuk mund t`i kontrollojne.

Per kete qe u tha me larte vlejne fjalet madhore te Reinhold Neibuhrit:

“ Zot, na jep miresine t`i pranojme me qetesi gjerat qe nuk mund te ndryshojne dhe guximin per t`i ndryshuar gjerat qe duhet te ndryshojne. Njelloi edhe mecurine per t`i dalluar keto dy gjera, njeren nga tjetra”. I juaj, mesuesi Ise

 

Me hajnat e të korruptuarit apo me Albin Kurtin e Vjosa Osmanin, mundësi tjetër nuk na ka mbetë

12. 02. 2021
Çlirimtarë apo zhvatës të Kosovës?
Sa ishin çlirimtarë të Kosoves e sa jo akterët e qeverisë Pronto e Pan, komandantët e Hotel Rognerit ne Tiranë dhe ata komandantë që ua dhanë statusin e veteranit të rrejshëm atyre që nuk kanë qenë fare në luftë dhe e rritën numrin e statusit të veteranit të rrejshëm më shumë seq kishim ushtarë ne luften çlirimtare per qellimet e tyre djallëzore, korruptive, familjare e farefisnore dhe grupeve te ndryshme te militanteve partiak, qe u shkojne prapa padroneve politik, siq i shkon muqa daisë për ta zhvatë pa meritë bugjetin e shtetit të Kosovës, të cilët u panë në skenën tonë politike që i patëm në ballë për dy dekada me radhë, sa ishin çlirimtarë e sa zhvatës të Kosovës, akterët e qeverisë Pronto e Pan të PDK-es, LDK-es, AAK-es, NISMES dhe AKR-es.
Doktorra shkencash apo këpurdhë doktorra që dalin si këpurdhat pas shiut dhe rrezeve të diellit?
Athu si e ndjejnë vetën doktorrat e shkencës që u bënë pas luftës edhe për eksport, duke marr dorë e temena para padronëve të tyre politik, që të paisën më lehtë me tituj e me grada brënda natës për ta fituar një vendë pune apo një pozitë pa meritë e pa nderë, edhe pse shumica prej tyre ende nuk e kanë shkruar një skriptë të vetën me pas me çka me dalë para studentëve të cilëve u ligjerojnë. Mos të flasim për tema tjera me karakter shkencor që nuk ia kanë haberin fare! Nuk na ka mbetë gjë tjetër tani pos të lutemi, bëje o Zot mirë në Kosovën e “lire”, edhe pse atë e kanë fshi përpara, maca, kuca edhe lara!
Me 14 shkurt populli i Kosovës i ka vetëm dy mundesi, ti voti prap hajnat, zhvatësit, të korruptuarit, nepotistët, karieristët, vrasësit politik, akterët e krimit te organizuar ekonomik, shendetesor, arsimor e juridik dhe akteret qe e kane qitë ne treg Kosoven dhe pjesë të sajë, të cilët janë dëshmuar për dy dekada me radhë në skenën tonë politike se kush ishin, apo ta votojne Albin Kurtin e Vjosa Osmanin me subjektet e tyre politike ne alence mes veti, te cilet nuk i kemi provuar ende. I juaj, mësuesi Isë

Po premtojnë “rimekembje”, “shtetin shtet” dhe “bashkimin kombtar”, ata që e shkatërruan rimekëmbjen, e kapën shtetin dhe e përqan përfundimishtë populli

10. 02. 2021
Ku ishin militantët e prontomafisë së PDK-es që nuk na rimëkëmbën për dy dekada me radhë, të cilët ishin në ballë të shtetit? Ku ishin patericat e Isa Mustafës dhe ai vetë dhe AKR e Pacollit me patericat e tij, të cilët e kanë poshtruar LDK-en e AKR-en, edhe pse ishin ne ballë të pushtetit, të cilët nuk e formuan shtetin shtet? Ku ishin deri me tani militantet e NISMES qe nuk ia ngriten vlerat e çlirimtareve te Kosoves per dy dekadas me radhe. Ku ishin militantet e AAK-es qe nuk e bashkuan popullin…?
Po ku kane pas me qene, pos te angazhuar ne zhvatjen e vendit, kapjen e shtetit, perhapjen e korrupcionit, nepotizmit, narkomanise, krimit te organizuar dhe shkaterrimit total te shtetit, ardhmerise se popullit dhe vrasjen e shpreses se gjeneratave te reja per te jetuar ne atdheun dhe ne vendelindjen e vete. Po ku kanë pas me qenë, pos që ishin të zënë duke futur në radhët e çlirmtarëve, veteran të rrejshëm me qëllime djallëzore përsonale, familjare, farefisnore, miqesore, korruptive, grupore e partiake, në dëm të autoritetit dhe jetës së çlirimtaëve të vërtetë dhe dëshmorëve të kombit!
Nëse edhe këtë herë u besojmë gënjeshtarëve, matrapazeve, intersgjinjeve dhe atyre që i kanë bërë të gjitha të kqijat kundër shtetit, kundër Kosovës dhe kanë shitur pjesë të sajë, kane  lejuar “zajednica serbe” në mes të shtetit të Kosovës, kane lejuar teritor ekstra për kisha ortodokse, te pushtuara nga ana e serbëve, duke tentuar ta ndajnë Kosoven mes përmes Urës së Ibrit në Mitrovicë, për ta ndar Ujmanin me Serbinë, e çka jo tjetër dhe prap tua japim votën! Vërtetë na paska denuar Zoti dhe po e denojmë vetevetene e po e vrasim me dorën tone, pa të keqën e askujtë. I juaj, mësuesi Isë

Statusi i veteranit

3 Shkurt 2018 – Ripostim
Kosova është e mbingarkuar me “veteran” të luftës më shumë sesa kishim luftetar
Ruje o Zot kombin shqiptar nga politikanet pronto e pan dhe nga komandantet e Hotel Rognerit qe e zhvaten Kosoven dhe e mbushen ate me veteran te rrejshem te luftes per qellimet e veta dallezore e kriminale, me veteran te tille qe nuk kane luftuar, pos deshires se tyre te ulte e te pandershme, qe ta zhvatin buxhetin e Kosoves pa kurrfar merite, ne dem te veteraneve te vertete qe kane luftuar!
STATUSIN e “Veteranit” mund ta merr nje luftetar i vjeter me pervoje te madhe ne lufte, mund ta merr nje atdhetar i vjeter qe ka marr pjese ne shume luftime e beteja kunder armikut.
Veteran eshte ai njeri qe ka punuar per shume kohe ne nje fushe te caktuar te veprimtarise shoqerore, si: veteran i shkences, veteran i arsimit, veteran i minieres , veteran i nje ndermarrje punuse etj.
STATUSI “Veteran” ne diten e sotit e ka humbur kuptimin dhe ia kane nderruar destinacionin sipas ajameve te atyre qe i kane mundesite te manipulojne me kete statuse, per qeshtje kurruptive, familjare e farefisnore e per interesa te klaneve e grupeve te ndryshme, duke ia humbur tersishte vleren shoqerore e kombetare qe e posedon statusi i veteranit.
Maces e kuces, shotes e shotanit, knusit e pules dhe xhares e xhures ua kane dhene statusin e veteranit. E paqin faqen e zeze ata qe kane notuar neper keto ujra shume te ndotura e te pista!
Ata qe kane shpirte e ndergjegje te paster, qe kane karakter, temperament e personalitet te formuar e te shendoshe, qe kane ndjenja e emocione njerzore, te cilet nuk kane qene ne lufte, pos qe e kane pare pushken dhe luften permes telivizorit, ata qe nuk kane marr plage ne trup, qe nuk iu ka masakruar familja, vrar ndoj antar e plagos, ata qe nuk kane deshire te vdesin si shfrytezues te turpshem e tradhtar te kombit dhe lirise qe eshte fituar me gjak dhe ata qe kane moral e eduate kombtare, nuk e kishin pranuar e as qe e pranojne dhe nuk e kishin shit e as qe e shesin dhe nuk e kishin blere per asnje qmim dhe as fale, statusin e turpit, ne emer te statusit te veteraneve te luftes, siq e kane bere bukur nje shumice e shqiptareve, qe njihen ne mesin e tyre edhe si bashkpuntor te UDB-es! I juaj, mësuesi Isë

Të përpiqemi për një jetë të gjatë, mosplakje të hershme dhe për shëndet të mirë fizik e psikik

2. 02. 2021
Sipas hulumtimeve për jetegjatesinë, mosplakjen e hershme dhe ruajtjen e shendetit fizik e psikik të Hector Garcias dhe Francesc Miralles, ne librin e tyre “ Sekretet japoneze për një jetë të gjatë dhe të lumtur”, kanë ardhe në perfundim se për jetëgjatesinë, mosplakjen e hershme dhe ruajtjen e shëndetit është e preferushme:
“Të hajme më pak që të jetojmë më gjatë. Masa e ngopjes nuk duhet te tejkaloi 80% të sajë. Ngopja 100 % është vrasje e jetëgjatësisë. Sekreti për një jetë të gjatë është të flejmë herët e të zgjohemi herët dhe të bëjmë një shetitje. Të jetojmë në qetësi dhe të kënaqemi me gjërat që i posedojmë. Të kënaqemi me të gjitha stinët e vitit dhe ta çojmë mirë me miqtë. Të bëjmë ushtrime në mëngjes e pastaj ta hajmë mëngjesin.
Sekreti i mosplakjes është në gishtat tanë. Prej kokës e anasjelltas. Nëse i livizim gishtat duke punuar dhe e angazhojmë kokën duke mësuar, do ti mbërrijmë 100 vite jetë, mos më shumë. Nese nuk punojme, nese nuk bëjmë me rregull ushtrime dhe nuk pervetësojmë dituri e njohuri të ndryshme, trupi e mendja plaken e shkaterrohen dhe shendeti yne degjenerahet. Të hajmë sa më shume peme e perime e sa më pak mish e yndyrna.
Sekreti për një jetë të gjatë, të mosplakemi para kohe dhe për nje shëndet te mirë fizik e psikik, është edhe të mos shqetësohemi e të mos tensionohemi, te mos pihemi e drogohemi, ta kemi zemrën e freskët e të pastër, të hapur e të qiltërt dhe të buzqeshemi me nippër e mbesa, me prindër, vëllezër e motra dhe familjar të gjërë , me miqë e dashamirë, që ti kemi sa më afër nesh, ti duam e të na duan”. I juaj, mësuesi Isë

UÇK nuk është pronë përsonale e partive politike por pjesë e pandashme e popullit

1. 02. 2021
Është përpjekje shumë e ultë dhe aspak njerëzore e aspak kombtare të përsonalizohet e të privatizohet UÇK , si pronë e atyre partive siq po pretendon PDK, AAK dhe NISMA, me liderët dhe militantët e tyre partiak për interesa të veta shumë të ulta e aspak njerëzore dhe aspak humane e kombtare.
UÇK ishte, është dhe do të jetë pergjithmonë pjesë e pandashme e popullit mes të cilit ka lindë, është rritë, është pjekë, është edukuar dhe e ka gjetë përkrajen massive ne popull për ti kap armët në duar për lirinë e vëndit, popullit dhe për interesat dhe për mbrojtjen e nderit kombtar. Po kështu janë pjesë e popullit edhe ata që i tradhtojnë interesat e tij, shtetit tonë dhe interasat e atëdheut në përgjithësi. Janë pjesë e popullit edhe zhvatësit, keqbërsit, dhunusit, vrasësit, narkomanët që ia rrezikojnë jetën popullit dhe shkelin mbi vlerat morale, humane, kombtare e njerezore qe i posedon populli.
Çlirimtarët e vërtetë dhe dëshmorët e vëndit që kanë ra heroikishtë për ta mbrojtur atdheun dhe për ta fituar lirine e popullit nga zgjedha pushtuse e fashizmit serb, nuk i kane kapë armët për interesa të veta persionale, për karierizëm, nuk i kan kap armët që të korruptohen dhe ta instalojnë në atedheun tonë në mes të popullit nepotizmin, padrejtësinë, krimin e organizuar politik, ekonomik, shëndetësor, arsimor dhe juridik, ta instalojnë përqarjen mes kombit tonë, urrejtjen, vëllavrasjen, narkomaninë dhe prostitucionin siq vepruan fille pas luftes e po veprojne qe dy dekada me radhe prontistet e panistet te cilet gjenden ne PDK, AAK, NISMA, LDK dhe AKR, që i përvetësuan për interesa përsonale e partiake vlerat sublime të luftës, të cilet e personalizuan dhe e kapën shtetin, që përmes tij të keqperdorin e ti pervetesojnë paligjshëm e panjerëzishëm pasuritë e ndryshme kombtare e shtetnore për favore personale e në dëm të interesave të popullit, të shtetit dhe në dëm të atedheut.
Çlirimtarët e vërtetë dhe dëshmorët që ranë heroikishtë për liri e për atëdhe, nuk i kanë kapë pushket dhe nuk e kanë dhën jetën e tyre që tu japin mundësi komandatëve të Hotel Rognerit dhe komandantëve qe ishin ne balle te ushtareve tanë çlirimtar, që të fusin në radhët e ushtrisë ushtar dhe veteran të rrejshëm të luftës për ta zhvatë paligjshem e pandershem bugjetin shtetnor, që të fusin urrejtje e përqarje mes kombit tonë mbi baza partiake e regjionale, siq bënë e po bëjnë disa komandantë, se bashku me lideret e tyre partiak, te cilët shkelën mbi nderin, mbi gjakun, mbi amanetin e tyre dhe mbi vlerat sublime te çlirimtareve tane te vertet dhe deshmoreve te atdheut e te kombit shqiptar, duke iu dhënë mundësi maces e kuces të behen veteran të luftës, që as ëndërr nuk i kanë pa pushkët çlirimtare të luftës e leje më ti kenë përdor ato nëpër fronte e beteja luftarake, siq kanë bërë luftarakët e vërtetë, të guximshëm, të cilët e kanë dëshmuaë vetën me gjakun e jetën e tyre. I juaj, Mësuesi Isë

Votoni të ardhmën tonë e të pasardhësve, mos e votoni shkaterrimin e deritashem

 1. 01. 2021

Kush e voton Albin Kurtin,  ka votuar kundër korrupcionit, kundër nepotizmit, kundër krimit të organizuar ekonomik, politik, shëndetësor, arsimor dhe juridik. Ka votuar për mbrojtjen dhe zhvillimin e Kosoves, kufijeve, shtetit dhe popullit të  sajë, për zhvillimin ekonomik, shëndetësor, arsimor dhe juridik. Ka votuar kundër narkomanizmit, trafikimit të qenjëve njerëzore, prostitucionit dhe amoralitetit  që kan marr hov në trojet shqiptare dhe ka votuar kundër hajnive të ndryshme e keqpërdorimeve të llojllojshme që i ndodhen Kosoves dhe po i ndodhin që dy dekada me radhë.

Kush e voton Albin Kurtin, ka votuar kundër akterëve të qeverisë PRONTO e PAN, kundër akterëve të korruptuar,  nepotistëve dhe krimineleve që e kanë zhvatë, shkatërruar dhe e kanë përvetësuar padrejtësishtë e kundërligjshëm pasurinë kombtare e shtetnore për dy dekada me radhë, kundër atyre që e kanë kap shtetin dhe po manipulojne me te dhe me Kushtetuten e Kosoves dhe ligjeve të sajë. Kundër vrasësve kriminel për qëllime politike e biznesore, të atyre që nuk kanë ra nën tutelën e tyre dhe nuk u kanë shërbuer qëllimeve të tyre kriminale e djallëzore.

Kush e voton Albin Kurtin, ka votuar për Shpresën e Kosovës, për shpresën dhe dinjitetin e popullit të sajë dhe për shpresën e optimizmin e gjeneratave tona të reja, që të jetojnë me vullnet e dashuri në vendlindjen dhe atdheun e tyre, që ta duan më shumë atdheun dhe të punojne për ndërtimin dhe zhvillimin e tij, të punojnë që ti mbrojnë idealet e dëshmorëve tanë që kanë ra për liri, dhe ta qojnë në vënd amanetin e tyre që e kishin për lirinë, per unitetin e kombit shqiptar mes veti dhe për bashkimin e trojeve shqiptare. I juaj, mësuesi Isë

“Rimekembja”, “shteti shtet” eshte pjelle e atyre qe genjeyen, mashtruan dhe shkaterruan per dy dekada me radhe

 1. 01. 2021

Vetem te padijshmit, lakmitaret e karieristet presin “rimekembje” te Kosoves, “shtetit shtet” te saje nga ata qe e neperkemben, e zhvaten dhe e shkaterruan per dy dekada me radhe Kosoven, shtetin e saje  dhe e varferuan skajshmerisht popullin. Nga ata qe e  qiten ne treg Kosoven, shiten pjese te saje dhe e qiten ne treg ndarjen mes permes  te Kosoves dhe zhberjen e shtetit te saje Nga ata qe themeluan zajednica te komunave me shumice te minoritetit serb, nga ata qe neshkruan tu ipet ekstra teritor kishave ortodokse shqiptare, te pushtara nga Serbia, duke ua marr tokat e punes, arat, livadhet e mallet shqiptareve.

“Rimekembjen” e Kosoves dhe “shtetit shtet” te saje nga akteret e qeverise PRONTO e PAN, e presin ata qe e kane zhvate dhe e kane shkaterruar tersishte Kosoven dhe shtetin e saje, sebashku me akteret ne fjale dhe synojne prap ta zhvatin e ta shkaterrojne perfundimishte ate dhe shtetin e saje, siq e shkaterruan  per dy dekada me radhe shtetin,  asetet e pasurise kombtare dhe i pervetesuan paligjshem per interesa personale, familjare, grupore e partiake, duke gjunjezuar, me varferi ekstreme popullin e Kosoves dhe duke ua vrar perfundimisht shpresen e gjeneratave te reja, te cilat dita dites po e zbrazin vendin tone, tokat dhe shtepite e familjareve te tyre duke u tretur rrugeve te botes  per kafshaten e bukes.                                                                                                                                                                                                                                                                               “Rimekembje” dhe “shtet” te tille, siq e pershkruam më larte bejne vetem tradhtaret e vendit qe zhvatin, shesin e shkaterrojne çdo gje qe gjejne perpara dhe shkelin mbi gjakun e deshmoreve dhe mbi amanetin e tyre.                                                                                                                                         Mos u besoni dhe mos i votoni ata qe na genjyen e na mashtruan per dy dekada me radhe, ata qe e zhvaten, e shkaterruan dhe e varferuan Kosoven, shtetin dhe popullin e saje! I juaj, mësuesi Isë

 

Mos ta vrasim prap veten e pasardhesit me voten tone, siq e vrame per dy dekada me radhe

 1. 01. 2021

Nuk eshte mire aspak, nuk eshte as menquri ta vrasim prap veten e pasardhesit me voten tone duke i votuar ata qe e kane trupin si gjog e trurin si zog, nuk eshte mire ti votojme ata qe e kane gojen, dhembet dhe barkun e Rinoqerandit, te cilet e kulloten, e zhvaten dhe e bagluan token e nentoken e trojeve shqiptare, ata te cilet e varferuan dhe e masakruan popullin shqiptar shtetin dhe  atdheun e tyre, ata te cilet ua vodhen dhe ua vrane shpresen gjeneratave tona te reja, qe e kane kape koken ne duar per tu tretur rrugeve te botes me shpresen qe ta sigurojne buken e gojes per vete e per familjaret e tyre, duke i zbrazur tmerresisht e me nxitim shtepite e trojet tona.

Nuk eshte mire as menquri ta vrasim veten e pasardhesit tane prap me voten tone duke i votuar te korruptuarit, nepotistet, karieristet, zhvatesit, organizatoret e krimit politik, ekonomik, arsimor, shendetesor e juridik, te cilet kane organizuar e po organizojne veprime e lojra te ndotura kriminale ne dem te kombit shqiptar dhe votes se tij permes KQZ-es, pasoje e kapjes dhe mosfunksionimit te shtetit, shkaktuar nga Gjykata PRONTO dhe PAN e shtetit te Kosoves e cila eshte mbushur me gjykates prontiste e paniste, te cilet e vrasin drejtesine per interesa te qeveritareve prontist e panist, te cilet jane emruar nga ata neper vende kyqe per ti mbrojte interesat e veta te ngushta e shume te ulta dhe te panjerzishme e kriminale.

Kushtetuta jone si akte themelor i shtetit, e hartuar me qellim per favore te apetiteve te prontisteve dhe panisteve, eshte e mbushur me tmeta e mangesi aqsa nuk mundet te funksionoi drejte e sakte, si nje kushtetute e vertete dhe e drejte shtetnore.                                                                         Eshte e ndershme, e qelluar, e domosdoshme dhe e menqur nga ana jone ti votojme ata qe i mbrojne interesat kombtare, drejtesinë, barazinë, ata qe e mbrojne shtetin, atdheun dhe kombin ne pergjithesi, e jo ata qe i shkaterrojne te gjitha. I juaj, mësuesi Isë

Sekretet për të jetuar gjat dhe i lumtur

 1. 01. 2021

Sipas hulumtimeve shkencore të Hektor Garcias dhe Francesc Miralles që i kanë bërë me njerëz të cilët kanë jetuar më shumë se 100 vite, kanë ardhë në përfundim se shkaktar i jetëgjatësisë  së tyre ishte të kuptuarit e jetës përsonale, pasja e një misioni të caktuar për jetën përsonale, braktisja e kotësisë gjatë të jetuarit, lumturia e të qenurit i zënë me obligimet jetësore dhe mënyrës së të jetuarit që ia kanë përcaktuar vetës, ikja nga monotonia, konfuzioni dhe paqartësia e të jetuarit.

Nga këto të dhëna marr prej intervistimit të atyre që kanë jetuar më shumë se 100 vite, është theksuar mëse shumti lumturia e tyre që ishin të zënë me obligimet e mënyrës së vetë të të jetuarit që ia kanë përcaktuar vetëvetës dhe kuptimi i qëllimeve të të jetuarit, shfrytezimi racional i bukurive të natyres, shfrytëzimi i ajrit të pastër dhe rrezeve të diellit, ecja e qetë nëpër natyrë, ushtrime të lehta trupore, lojra të përbashkta gjatë kohës së lirë me familjarët, me të afermit, me miqësinë e me shokët e shoqet dhe me dashamirë të ndryshem. Zgjerimi i miqësisë, bashkpunimi i sinqert me ta dhe permiresimi i raporteve mes tyre.

Po ashtu tek të intervistuarit ka dalë në pah edhe menyra e ekuilibruar e të ushqyerit, ngopja jo më shume se sa 80% e organizmit me ushqime te ndryshme, ikja nga përdorimi i shumte  i yndryrnave, mishit, duke mbizotruar ushqimi vegjetativ, pemë e perime të ndryshme dhe qajna te bimeve  me theks te veqan te perdorimit te qajit te gjelbert, gjum te rahatshem  dhe pushime te kendeshme e te mjaftushme.

Nga te gjitha keto hulumtume shkencore qe i kane bere  me 100 e më shumë vjeqarët, Hector Garcias dhe Francesc Miralles kane konstatuar se tek këta individ 100 vjeqaresh, gjate intervistimit nuk eshte manifestuar stress i pakontrolluar, ankth apo frike e paarsyshme, mëni, inate ndaj tjereve, urrejtje, xhelozi e zili dhe shenja tjera te kriminalitetit, drogimit, narkomanise, prostitucionit e lloje te ndryshme amoralitetit, anti humane, antisociale e antinjerezore, te cilat vese jane shkaktarët më te medhej te degjenerimit shëndetësor, shpirtëror, emocional, moral, social e kombtar dhe shkaktaret kyq te mplakjes se hershme dhe vrastar te jetegjatesise.

Keto vese te qoroditura qe u permenden më larte e ushqejne me te madhe tensionin e larte te gjakut, shqetesime te medha emocionale, e shkaktojne diabetin, aritmine e zemre, ithatin ne lukth, yndyren ne gjake, infarktin, sulmin ne tru, tumorin dhe kancerin, smundje te cilat na e marrin jeten para kohe, duke na marre lumturine jetes, duke na shkaterruar shendetin dhe duke na plake para kohe. I juaj, mësuesi Isë

 

Keshilla per jeten shkurt

 Derisa nuk arrijme ti tejkalojme modulet dhe sistemet e vjetruara te jetes, do te mbetemi ne te njejten gjendje te te jetuarit.
Kemi apo jo shume analfabet me diplome ne politike, ne religjion, ne kulture e ne shkence ne shqiptaret dhe pse?
30. 01. 2021
Votat që doti marrin nga Elektorati LDK, PDK, AAK, NISMA dhe AKR janë votat e atyre që janë punësuar, kanë marr grada e poste, tituj e privilegje të shumta nga partitë e veta dhe nga ata që kanë pas fatin tua gjuajn nga një kockë në pjatë padronët e tyre, që te lëpihen me to dhe të shërbejnë verbërishtë si militantë partiak në favor të padronëve politik.
Kjo përqindje e këtij elektorati është shumë më e vogël sesa elektorati që ka mbetë pa vende të punës, pa privilegje, pa grada e pa poste dhe po e vuajn jetën në varfëri e në skamje, në padrejtësi, në terror politik, duke u tmerruar nga korrupcioni, nga nepotizmi, nga krimi i organizuar politik, e krime tjera të pafundme në vëndin tonë që po i ushtrojnë satrapët e politikës!
Këtij elektorati shumicë që ua kanë vrarë shpresën partitë politike te cekura më lartë per dy dekada me radhe, shpresa e vetme dhe e fundit e tyre u ka mbete tek personaliteti i Albin Kurtit dhe i Vjosa Osmanit dhe subjekteve te tyre politike ne aleance, te cilet nuk i ka provuar elektorati se çfare do ti sjellin vendit, siq i ka provuar prontistët e panistët per dy dekada me radhë se kush ishin e kush janë ata në skenën tone politike.

 

22. 01. 2021
Tu besosh prap premtimeve te Liderit te LDK-es, PDK-es, AAK-es, NISM-es, AKR-es, si Isa Mustafes, Enver Hoxhes, Ramush Haradinajt, Fatmir Limes, Behxhet Pacollit dhe patericave te tyre, te cilet e treguan “marifetin” e vet per dy dekada me radhe se kush ishin e kush jane, eshte e njejte sikur tu besohet rrenave te Nastradin Hoxhes, prodhuar ne shekullin e dhjete!
Vetem ata qe jane te mjere apo ata qe jane shitur per pak pare, u besojne genjeshtrave te perseritura qe dy dekada me radhe, me te cilat eshte genjyer shume keq ky popull dhe po vazhdon te genjehet!
18. 01. 2021
Stresi kronik dhe ankthi jane shkaktar te shkaterrimit te shendetit, shkaktar te plakjes se hershme dhe vrases të jetegjatesise sone, sepse permes stresit kronik e ankthit humbim energji te madhe trupore, mendore e shpirterore, per shkak te shqetesimeve te shumta emocionale rreth ngjarjeve e problemeve te ndryshme qe na ndodhin gjate jetes.
Instituti Amerikan i Stresit gjate hulumtimit dhe studimit te proceseve degjenerative qe i shkakton stresi kronik, ka ardhe ne perfundim se “shumica e problemeve shendetesore, mplakja e trupit dhe e mendjes shkaktohen prej stresit”.
Shume njerez duken më te moshuar seq jane ne te vertete dhe me nje shendet degjenerativ, per shkak se trupi i tyre ne periudhat e ndryshme te krizave stresuse hargjon shume më shume energji fizike, mendore dhe emocionale.

Rivitalizimi i trurit e i mendjes i mbrone ato nga plakja e hershme

 

 1. 01. 2021

 

Është mirë të kemi kujdes e vëmendje te shtuar në kontradiktat mes asaj se çka është e mirë për ne dhe asaj se çka dëshirojmë të bëjmë, sepse më shum na pëlqen t`i bëjmë ato gjëra ashtu siq i kemi bërë gjithmonë, edhe pse kjo rutinë trunore bie ndesh me atë që është e mirë dhe funksionale për ne.                                                                                                                                                                                                                                                                  Ky fenomen kontradiktor i trurit tone mes asaj se çka është e mirë për ne dhe asaj se çka dëshirojmë të bëjmë, lindë atehere kur truri ynë mësohet me rutinat e rrenjosura ne te, të cilat e lirojnë trurin tonë nga nevoja për mendime e informacione të reja, duke përforcuar veprime rutinore të cilat nuk kërkojne  angazhim racional të trurit.

 

E vetmja mënyrë për të luftuar tendencën e përqafimit të rutinave është ballafaqimi i trurit tonë me informacione të reja që e rivitalizojnë, e nxjerrin nga zona e rehatisë apo nga përgjumja dhe nga plakja intezive e tij.                                                                                                                                             Trajnimi trunor dhe ballafaqimi i tij me informacione të reja, eshte vertetuar shkencërishtë si efektiv dhe shum i dobishëm për ruajtjen e vitalitetit dhe mbrojtjen nga plakja e hershme intensive.

 

Eshte konstatuar se nga mosha 20 vjeqare neuronet nisin me u plakë, por ky proces jo i këndshëm dhe defanziv ngadalesohet, falë punës sistematike intelektuale, fale kuriozitetit, dëshirës, vullnetit e dashurisë për të mësuar, përvetësuar, analizuar, sintetizuar dhe krahasuar, sepse ballafaqimi i trurit dhe mendjes sonë me situa të reja gjatë të mësuarit dhe hulumtimeve të ndryshme dhe gjatë  bashkëveprimit me njerzë, eshte një lloj ushtrimi gjimnaztikor dhe një trajnim, i cili  rezulton shendetshëm në rivitalizimin e trurit, mendjes dhe ne mbrojtjen nga plakja e hershme dhe intensive e tyre. I juaj, mësuesi Isë

 

Sa është e nevojshme për trupin tonë gjimnastika po për aq është edhe për trurin

15. 01. 2021
Në thënjen klasike:” mendja e shëndosh në trup të shëndosh” ka mençuri të madhe e të thellë, sepse për aq sa është i nevojshëm për ne, trupi e mendja, po per aq eshte i nevojshem per ne edhe shendeti e mosplakja e tyre e hershme. Mirëmbajtja e shëndetit të trupit e trurit tonë mundësohet përmes ushtrimeve sistematike gjimnastikore. Ushtrimet sistematike trupore dhe trunore e ruajnë, e mirëmbajnë, e transformojnë trupin e mendjen tone dhe e mbrojne nga mplakja e hershme, poashtu e shtojnë edhe vitalitetin e jetëgjatësinë e tyre dhe vitalitetin dhe jetëgjatësinë tonë në përgjithësi.
Është vërtetuar shkencërishte se një mendje e ushtruar, aktive, fleksibile dhe e aftë për të funksionuar nëper kohë rreth të nxënurit apo të mësuarit, eviton plakjen e hershme të trupit e te mendjes sone dhe e shton jetëgjatësin e tyre. Ne te kunderten mendja e pa ushtruar, jo aktive, jofleksibile dhe e pa afte per te funksionuar neper kohe, mplaket më shpejte, humb energjine dhe aftesine per te mesuar dhe e humb jetegjatesine e vete dhe trupit tone.
Mungesa e ushtrimeve gjimnastikore e trupit dhe e mendjes sone e humb shendetin e tyre, e shpejton mplakjen e hershme, e humb energjine dhe e perkeqeson gjendjen fizike, gjendjen shpirterore, emocionale, intelektuale, morale, humane, sociale e kombtare te mendjes e te trupit tonë. Si rrjedhoi e kësaj dukurie, lindë kërkesa e domosdoshme që të shtojmë perkujdesin tone rreth mirembajtjes se trupit e trurit, permes ushtrimeve gjimnastikore e sistematike, nese ua deshirojme, mos mplakjen e hershme, sterkeqjen, devalvimin, humbjen e energjisë, vitalitetin dhe jetëgjatësinë e tyre dhe tonën.
Ithtari i ushtrimeve mendore neurocientisti Shloma Breznitz e mbron pohimin që: “Truri ka nevojë për shumë stimulim që të qëndroi në formë”. I juaj, mësuesi Isë

Përpiqu të kuptosh qëllimin e jetës

 

 1. 01. 2021

Po përpiqem sistematikisht të bëj pjesë në gupin e atyre njerëzve që orvaten përherë ta kuptojnë mire, drejtë e sa më thellë filozofin e jetës dhe qëllimin e sajë, te mos mbetem kot ne grupin e atyre të cilët i  kalojnë ditët dhe jeten kot e më kot me halle e shqetësime te shumta.

Po përpiqem të bëj pjesë në grupin e atyre që dijnë çfarë duan dhe jetojne me pasion, dëshire, vullnet dhe dashuri  për jetën, po perpiqem të dalloi nga ata të cilët perpeliten ne konfuzionet e tyre jetësore, pa i transformuar asnjehere modelet e të jetuarit dhe menyren konfuzive të orvatjeve gjatë jetës.

Të jetosh pa e kuptuar mirë, drejtë e sa më thellë qëllimin e jetës dhe të mos përzgjedhish një pasion që të flenë në zemër e në shpirt, e ke sabotuar me dashje apo pa dashje, me dije apo pa dije jetën dhe qellimin e saj, të jetosh me dinjitet, i qetë, komod dhe i lumtur duke i kapërcyer me menquri dhe me qetësi vështiresitë që mund të na dalin përpara gjatë jetës. I juaj, mësuesi Isë

 

Ata qe kane shkathtesi e mendje te ngritur elastike marrin guximin ti ndryshojne gjerat qe duhet ndryshuar

11. 01. 2021
Te gjithe ata qe posedojne mendje te shkathte e te ngritur elesatike e ndjekin me mençuri e vendosmeri pasionin e vet, pavaresisht nga rrethanat qe ndodhin per rreth tyre dhe ata nuk dorzohen para barierave qe mund tu ndodhin gjate jetes.
Shkathtesia dhe elasticiteti nuk nenkupton vetem kapacitetin e individit per te qene kombngules e luftarak ne secilin çast te jetes, por posedimi me nje qendrim te kultivuar mire, per ta mbajtur vemendjen e perqendruar ne gjerat e rendesishme edhe ne ato raste te urgjencave, pa e lejuar veten te vershohemi nga emocioinet negative.
Pasi qe heret apo vone, secili nga ne do te perballemi me situata te veshtira gjate jetes, menyra dhe forma sesi perballemi me situatat, mund te luaj nje rol tejet te madh per te mire apo per te keq ne organizimin e jetes sone personale, familjare, institucionale, shtetnore e kombtare.
Eshte fundamentale per secilin nga ne, te trajnojme mendjen, trupin, emocionin dhe shpirtin tone te jene sa më te shkathte, sa më elastik , sa më te ngritur dhe fleksibil gjate ballafaqimit me pengesat te cilat na dalin para gjate jetes dhe kerkojne zgjidhje ne favorin tone personal, familjar, institucional, shtetnor e kombtar.
Sa më elastik e te shkathte jemi, më lehte do ta kemi te qohemi ne kemb kure rrezohemi gjate jetes dhe ta mekembim perseri kuptimin e jetes sone. Elasticiteti e shkathtesia na mbane te perqendruar ne qellimet e jetes qe ia kemi vuar vetit si obligim.
Forca elastike dhe shkathtesia qe e posedojme varet kryesisht nga fleksibiliteti yne i cili na mundeson te adaptohemi me ndryshimet dhe goditjet e fatit qe na ndodhin gjate jetes, duke u perqendruar ne gjerat mbi te cilat kemi kontroll dhe mundemi ti kontrollojme, pa u brengosur per ato gjera qe nuk jane nen kontrollin tone dhe nuk mundemi ti kontrollojme.
Per kete qe u tha më lartë, zë vend meritor mendimi i qmuar i Reinhold Neibuhrit:
“Zot, na jep mirësinë t`i pranojmë me qetësi gjërat që nuk mund të ndryshojnë dhe guximin për t`i ndryshuar gjërat që duhet të ndryshojnë. Njëlloj edhe mençurinë për t`i dalluar këto dy gjëra, njërën nga tjetra”. I juaj, mësuesi Isë

Te rijnte tane masivisht po ikin prej atdheut e shtepive te veta

9. 01. 2021
Rinia shqiptare e ka humbur shpresen tersishte ne eliten e politikaneve shqiptare te cilet udheheqin ne Shiperi, ne Kosove, në Maqedoni, ne Serbi, ne Greqi e ne mal te Zi, se ajo elite politike do te merret me hallet e problemet e rinise shqiptare, me shkollimin e punesimin e tyre, pos interesave te veta personale, grupore e partiake.
Nga ky fenomen antikombtar e antinjerezor, anti moral e antihuman, rinija jone e ka kap koken ne duar dhe po iken masivisht nga shtepite e trojet e veta, qe te tretet rrugeve te botes per ta siguroi buken e gojes.
Numri më i madh i atyre qe e merr rrugen e mergimit eshte pjesa më vitale e pjesa më e shkolluar e kombit shqiptar, per te cilen aspak nuk e qane koken elita politike e shqiptareve andej e ketej kufijeve, te cilen elite e pate dhe e ka ne balle te politikes qe dy dekada me radhe populli shqiptar.
Për dallim nga vitet e shkuara, tani arsye parësore nuk është vetëm papunësia dhe skamja, por deshpërimi i thelle në eliten politike shtetnore te Kosovës e te Shqiperise dhe nga ndjeshmëria se nuk kemi një sistem politik e shtetnor i cili vlerëson drejte e pa anime dhe shpërblen arsimimin , profesionalizmin dhe punën e profesionalisteve, te cilen elita politike e ka politizuar skajshmerishte duke emruar pergjegjes te ndryshem e militant nga radhet e parties ne pushtet, te cilet nuk jane aspak kompetent e te pergatitur per pergjesite qe ua apin lideret e tyre partiak.
Rinia jone, pjesa më vitale e kombit e kanë humbur besimin se gjërat mund të shkojnë persembari e drejtë një prosperiteti dhe drejte një mirëqenie shoqerore, per te cilen askush nuk e qane hallin e pozites se saj te mjere e te katandisur ne vendin tone.
Pozicioni ne te cilen ka ardhe rinija, po krojon presion gjithnje e më shume tek ajo qe te largohen masivisht nga trojet e shtepit e veta.                            Kete zbrazje massive te trojeve tona, po e minimizon politika antikombtare e Kosoves dhe Shqiperise, qe ta zgjasin edhe metej jeten zhvatese te tyre ndaj trojeve shqiptare e popullates se saj. I juaj, mësuesi Isë

Nuk po ecim ne trend me kohen

8. 01. 2021
Ne shqiptaret kemi nevoje urgjente per ndryshime te medha e sistematike, nese nuk deshirojme te mbesim perjetesisht prapa botes dhe sherbtor te saj, e te presim mëshiren sa na japin tjeret, nese nuk deshirojme te sillemi ne te njejtin qark te prapambetjes e te merremi me thash e theme, me pune te kota, me pune te liga, me etiketime te tjereve, me perqarje e urrejtje mes veti, duke harruar tersisht se kemi mbete ne gjendje te mjere emocionale, shpirterore, intelektuale, politike, morale, fetare, ekonomike, shendetesore, arsimore, juridike, shtetnore e kombetare.
Sa shume kohe dhe energji humbim kot duke u marr me thash e theme, me pune te tjereve, me etiketime e pune tjera te liga e perplote me vese, thua se punet tona i kemi vuar ne dyzen, thua se ne nuk kemi t`meta fare dhe vese tjera te liga e te merremi me veteveten, thua se nuk kemi nevoje aspak per ndryshime personale, familjare, institucionale, shtetnore, politike, fetare, kulturore, historike e shkencore, te cilat as perseafermi nuk i kemi me nivelin e te arriturave qe i ka bota!
Pavaresia jone personale, familjare, institucionale, shtetnore e kombtare ne raport me boten dhe ndervaresia, qe manifeston pjekurine tone te duhur emocionale, intelektuale, morale, sociale, humane e kombtare, te marrim nga bota aq sa kemi aftesi ti japim asaj, qendron ne nivel shume te ulte, i cili kerkon urgjentishte te permiresohet nga ana jone personale, familjare, institucionale e kombtare, qe te mos mbesim shume mbrapa e te behemi gazi i botes. I juaj, mësuesi Isë

Atyre qe u dominon temperementi sensual, egoizmi, vulgarizmi, grykesia dhe avanturierizmi nuk e meritojne te jene ne balle te shtetit

6. 01. 2021
Me politikan qe u dominon temperamenti sensual epshor, instikti brutal dhe vullneti urdherues, me politikan qe dominojne tek ta tipare te egoistit, te vullgarit, te grykesit dhe avanturierit te guximshem te cilet jetojne vetem per te ngrene, per te grumbulluar pasuri te paligjshme ne dem te interesave kombtare, qe zhvatin e kurr nuk ngopen, qe shesin pjese te atdheut dhe i shperblejne me favore synimet e pushtuseve tane, kurr nuk do ta sheh driten, nuk do ta perjetoi lirine dhe kurr nuk do te perparoi e nuk do te zhvillohet atdheu e populli dhe nuk mund te mbrohet shteti ne Shqiperi e ne Kosove dhe nuk do te lirohen nga zgjedha pushtuse grekosllave vellezerit tane qe jetojne nen qizmen pushtuse te tyre.
Jeta e dinjitetshme dhe e suksesshme u takon atyre njerezve, atyre kombeve dhe popujve, qe veprimet e veta i kane te mbushur perplot me menquri, me guxim, deshire, me vullnet te forte dhe dashuri per ti arrite gjerat e vlefshme dhe idealet e ndryshme kombetare, atdhetare, familjare e personale. Ndersa ne anene tjeter atyre qe u mungon menquria, qe u mongon guximi, deshira, vullneti i forte, dituria dhe dashuria per liri e per atedhe, familje e per vete, jane te denuar te mbesin si sherbtor te tjereve dhe ta shuajn urine dhe etjen e vete me mbeturinat e banketeve qe i bejne tjeret per rreth tyre.
Eshte me rendesi te madhe dhe jetike per nje popull kure e arrine ne menyre te natyrshme, evolutive pjekurine intelektuale te pavaresise dhe ndervaresise ne raport me tjeret. Arritja e pavaresise dhe ndervaresise sone si komb ne raport me tjeret kerkone aftesi, shprehi, shkathtesi te shumta e menquri te pavarura e te ndervarura, permes te cilave na mundesohet te marrim nga tjeret aq sa kemi mundesi tu japim atyre.
Askush nuk te jep më shume, seq ke mundesi tu japish atyre. Aq sa u japim tjereve, aq do te marrim nga tjeret. I juaj, mësuesi Isë

Mos shkil mbi nderin dhe kontributin e tjereve qe te dukesh vet më i ndershem e më kontributdhenes

5. 01. 2021
Eshte veprim shume i ulte te shkelim mbi nderin, kontributin, sakrificen, gjakun, dhe lavdin e tjereve qe te dukemi vete më te mire se ta.
Ata qe vuajne nga kompleksi i ndergjegjes se vrare, moralit e dinjitetit te ulte, dinakerise e cinizmit qe e posedojne, bejne perpjekje te parreshtura dhe perdorin çdo mjete per t`ua lene nen hije lavdin, nderin, kontributin dhe krenarine qe e posedojne tjeret, te duket ne skene më shume, lavdi e krenaria e tyre, edhe pse nuk i posedojne ato ne nivel te duhur apo nuk i posedojne fare ato vlera.
Ky veprim i ulte, e tregon ate pjese te unit primitiv te atyre e cila thote:” Shikomni e degjomni mua, se ate qe e them nuk e luan topi”. “Une jame i veçante”, “ketu kullem une e jo tjeret”. “Ajo qe e them dhe e beje eshte me vlera më te shumfishta sesa ajo qe e thone dhe e bejne tjeret”. “Kontributi dhe arritjet e mija jane më te vlefshme sesa kontributi dhe arritjet e tjereve”, e shume marifetlleqe te ketije niveli te ulte dhe qesharak.
Egoja e ketyre rrembyseve te nderit, kontributit, lavdit dhe krenarise se tjereve eshte ajo pjese e deformuar shpirterore qe ka deshire dhe bene perpjekje me çdo kushte, të bije ne sy te opinjanit, te degjohet e te rrespektohet nga opinioni dhe te konsiderohet si ma i veçanti ne mesin e tjereve dhe si i vetmi, edhe pse keto perpjekje i bene ne deme te kontributit, nderit dhe lavdit qe e posedojne tjeret edhe më shume sesa ai.
Veprimi i tille dhe i qoroditur i ketyre rrembyseve, më shume ua ule nderin, moralin, kontributin dhe lavdin atyre , nese posedojne sado pak, sesa qe ua rrite ate.
Per ta ruajt nderin, kontributin, lavdin dhe krenarine aq sa e posedojme , nuk eshte mire te bejme perpjekje te shkelim dhe tua fshehim kontributin e tjereve, sepse pozicionohemi ne piken më te ulte njerzore dhe e pasqyrojme veten sesa poshte kemi ra, sesa te pakarakter jemi dhe sesa shkaterrim e deme te medha i kemi sjelle e po ia sjellim atedheut, popullit dhe shtetit te cilit i takojme! I juaj, mësuesi Isë

Si po duket po mbreteron sasia e jo cilesia ne fushen e krijimtarise shqiptare

31. 12. 2020
Ka më shume sasi apo cilesi piktura, muzika, poezia, proza, drama, humori dhe skeqi ne krijimtarine e kultures shqiptare? Sasia dhe cilesia ia rrisin vleren njera tjetres kur barazpeshohen nga krijusi ne fushen e krijimtarise kulturore. Nese ato nuk barazpeshohen me njera tjetren nga ana e krijusit, e humbin vleren qe e posedojne per konsumatorin.
Fenomeni i ngritjes se kultit personal permes sasise, volumit te krijimtarise e jo permes cilesise se saj, ka depertuar bukur shume ne fushen e piktures, muzikes, dhe veçanerisht poezise, prozes, drames, humorit dhe skeqit, mbushur me gjepura te shumta te cilave u ka skaduar koha dhe nuk premtojne vlera e cilesi per konsumatoret qe u dedikohen. Kure e them kete, nuk mendoi se kane pozicion më te mire edhe fushat tjera te krijimtarise shkencore ne ekonomi, ne bujqesi, ne shendetesi, arsim dhe drejtesi.
Ta orientosh fokusin e punes krijuse drejte sasise dhe drejte ngritjes se kultit personal, e jo drejte cilesise ke rrezikuar shume vlerat e cilesise, duke ia humbur tersishte shijen sasise dhe duke sterkequr e devalvuar tersisht kultin personal.
Krijusit e vemendshem e ruajne barazpeshen e sasise dhe cilesise ne krijimtari, nuk fokusohen fare ne ngritjen e kultit personal, por fokusohen tersisht ne ruajtjen e vlerave, ngritjen e persosjen e tyre ne fushen e krimtarise kulturore e ne ate shkencore.
Krijimi i mbeshtetur ne sasi dhe ne ngritjen e kultit personal e jo ne cilesi, e rrezikon krijusin ti perqafon gjepurat, dokrrat dhe modelet e ndryshme te krijimtarise qe u ka skaduar koha dhe nuk premtojne vlera te duhura per ata te cileve u dedikohet krijimi, pos nje grumbull letrash mbushur me mendime, bindje e besime te thata e te kota, te lidhura mes veti ne nje format libri qe nuk i respekton parimet e hartimit dhe formujlimit te nje libri i cili premton per kohen para lexuseve.
Nese puna e krijimtarise ne pikture, muzike, poezi, proze, drame, film, skeq, humor e ne fusha tjera te krijimtarise shkencore fokusohet ne sasin e botimeve te veprave dhe ne ngritjen e kultit personal, e jo ne cilesine e tyre permbajtesore, e jo ne shoshitjen profesionale te lektoreve recnzoreve e vleresuseve te deshmuar per kete qeshtje, do te grumbullohen stoqe te medha librash e veprash neper vitrinat e librarive tona te cilat do ti mbuloi pluhuri i kohes pa i lexuar askush, sepse krijusi nuk e ka fokusuar krijimtarine te prodhoi diçka me vlere per lexusin dhe per interesat e tija jetesore, por e ka mbingarkuar librin me gjepura e rregulla te thata e me dokrra rreth ngritjes se kultit te tij personal.
Kjo smundje e perhapur nga mendjelehtesia ka vrar ne themel motivin e lexuseve tane duke injoruar ate dhe interesat e tija dhe poroblemet e ndryshme qe i dalin gjate jetes. Qe te bindemi rreth ketij konstatimi, deshmon vershimi konkurent i literatures se huaj neper vitrinat e librit te libraarive tona dhe neper bibliotekat personale.
Krijuseve qe e mbeshtesin krijimtarine e vete mbi sasine e veprave dhe mbi ngritjen e kultit personal e jo mbi cilesine, nuk u mbetet gje tjeter, pos te vetknaqet me letrat e mirenjohjeve qe ua shperndajne ata, te cilet nuk kane kriter as profesionalizem tua ndajne atyre krijuseve, qe vertete veprat e tyre premtojne cilesi e sasi per lexusin, por kriter i tyre eshte veprimi korruptiv, i mbeshtetur ne familjarizem, miqesi e farefisni, komercializem, militantizem partiak e veprime tjera te ulta dhe amorale. I juaj, mesuesi Isë

Asgje e mire per shtetin, popullin dhe per atdheun nuk vije prej politikaneve te tipit Isa Mustafa, klanit PRONTO e PAN

29. 12. 2020
Politikaneve te tipit te Isa Mustafes dhe elites se tij qe i shkojne prapa, Klanit PRONTO e PAN u ka skaduar skajshmerisht koha sebashku me xhepurat, dokrrat e rrangallat e tyre, me te cilat e kane genyer e mashtruar paturpesisht popullin e vete, e kane shkaterruar shtetin, e kane zhvate pasurine kombtare dhe kane shite pjese te atedheut per dy dekada me radhe. Ketyre te mjereve e te gjoreve kurr nuk u ka shkuar mendja per te miren e atdheut, shtetit e per te miren e popullit, pos per të keqen e tyre.
Aleancat mes partive tona deri me tani qe jane bere per ta fituar pushtetin, ishin dhe jane aleanca te pasinqerta, te pandershme dhe te padrejta, ne kundershtim me interesat e atdheut dhe popullit, te cilat i ka karakterizuar, korrupcioni, nepotizmi dhe krimi i organizuar politik, ekonomik, shendetesor, arsimor e juridik duke i favorizuar interesat personale, grupore e partiake, ne dem te interersave te perbashkta.
Ky fenomen i qoroditur i ka kushtuar shume shtrejte kombit shqiptar, shtetit dhe atdheut te tij qe eshte i ngulfatur ne te gjitha sferat, me humbje teritoresh, me coptim te trojeve tona e me ndarje te popullates ne kater shtete fqinje greko-sllave, pushtues e grabites te trojeve tona.
Perpjekjet te mbesim njerez mes njerezve ia kemi borgje atedheut dhe kombit tone, sepse e panjerezishmja e politikaneve tane i ka tejkaluar kufijt dhe haraqin e saje po e pagajn ata qe mese paku kan faj. Populli pershkak te zhgenjimit te tij ne politikanet e vete dhe per sahkak te ketyre rrethana te mjera qe i kane krijuar ata, po kerkon me ngulm ndryshime rrenjesore dhe largimin e rangallave nga skena politike, te cilet paturpesishte shkelen e po shkelin mbi interesat e atedheut, mbi idealin e deshmoreve, mbi sakrificen 13 mij viktimave qe nga foshnjet e deri te pleqte më te moshuar, mbi dhunimin e 20 mije nenave e motrave tona shqiptare, mbi parimet ligjore, kushtetuse e shtetnore dhe mbi interesat e popullit qe e perfaqesuan per dy dekada me radhe. I juaj, mësuesi Isë

Vjosa Osmani me ligjerate në Kuvendin e Shqiperise, dhe injorimi i Edi Ramës

 

 1. 12. 2020

Edhe pse shteti shqiptar, pas shumë përpjekjesh u formua i cunguar në 28 mijë kilometra katrorë, ai nuk bëri dot përpara, sepse krerët që e drejtuan, shitën interesin kombëtar te fqinjët pushtues tertitoresh shqiptare. Sidomos te Serbia.

Kjo është fatkeqësia shqiptare, e cila po vijon. Pse të zgjatemi, e shihni kryeministrin shqiptar që, presidentin banal të Serbisë e pret me dashuri prej shitësi, dhe presidenten e Kosovës e pret me armiqësi, sepse i mërzitet blerësi Vuçiç.Turp!                                                                                           Por, kur do të shpëtojë Shqipëria nga këta shitës banalë të interesit kombëtar, që kanë filluar me Esat Pashën dhe kanë ardhur deri te Edi Rama?

E patë dje antishqiptarin Rama se si u suall me çlirimtaren e Kosovës, ëndërrën patriotike të shqiptarisë?!!                                                                                                                                                                                                                                               Shqipëria ka si kryeministër një antihistorik, me veglat e tij qorre. Kërkoi të fyente presidenten elokuente dhe heroike të Kosovës, si një pasha turk që kërkon të shesë interesin kombëtar në Beograd.

Zotërinj, mbaheni mend: struktura e brendshme e mendimit, nuk është fjala, por sjellja. Ajo sjellje që tregoi kryeministri shqiprar ndaj zonjës së lartë e të nderuar shqiptare të Kosovës, është antishqiptarizëm i kulluar. Por, është naiv, që do të ketë një fund shumë të keq dhe të shpejtë; keni për ta parë.                                                                                                                                                                                                                                                         Kurse, pyetja mbetet të jetë kjo: Shqiptarët, akoma edhe sot do të vazhdojnë të mbajnë për kryeministra antishqiptarët, si në 100 vjet?”Spartak Nxhella- Avokat.

Te menduarit logjik na mundeson te behemi ekspert qe ti zgjidhim problemet ne favorin tone

 

 1. 12. 2020

 

Duke i bere pyetje vetit “pse” e bejme kete apo atë, “çfare” na duhet  e “pse” na duhet kjo apo ajo, “si” ta zgjidhim kete apo atë situate problemore, “cilin” model e “cilin” system jetesor te pejsazit tone kulturor mund ta pranojme e “cilin” ta hedhim nga skena e perdorimit dhe pytje tjera te shumta japin mundesi te madhe ta perdorim e ta zhvillojme mendimin logjik per zgjidhjen e situatave te ndryshme problemore gjate jetes, te cilat kerkojne nga ne ti zgjidhim  sa më shume ne favor tonin.

 

Te menduarit logjik na afteson ti veshtrojme problemet nga shume kendeveshtrime duke i analizuar dhe sintetizuar ato me nje veshtrim kritik e analogjik, me qellim qe te dalim jo vetem me nje zgjidhje por me shume sosh, per ti dhene mundesi vetit te zgjedhim modelin më te mire per zgjidhje te situatave te ndryshme problemore.

 

Vetem permes te menduarit logjik i cili mbeshtetet ne formen analitiko-sintetike dhe ne formen analogjike e kritike mund t`i zberthejme sjelljet e shumta njerzore, te cilat ne shiqim te pare duken si nje nyje e madhe ngatrruse mendimesh, veprimesh, reagimesh, emocionesh, impulsesh, instiktesh, , deshirash, zakonesh, bindjesh dhe besimesh te ndryshme per te kuptuar dhe deshifruar kodin e menyres sesi sillen e funksionojne njerezit.

 

Ne si qenje njerezore më shume jemi perqendruar ne permiresimin e sistemeve dhe modeleve operative te makinave te ndryshme, kompjuterike, elektronike, bujqesore, makinave luksoze te komunikacionit rrugor, ujor dhe atij ajror, makinave e armeve te ndryshme luftarake, kujdesemi per stilin e ndertimit te shtepive dhe banesave shume kateshe, modeleve te veshmbathjes, dukjes se jashteme trupore dhe kujdesemi ti riparojme ato sa me shume, te jene sa më efektive e sa më te bukura ne dukje gjate perdorimit te tyre, sesa qe kujdesemi e interesohemi per riparimin, permiresimin dhe persosjen e proceseve tona te ndryshme psikike, emocionale, sociale, humane, morale, intelektuale, njerzore e kombtare  gjate  reagimeve tona ne raport me njerezit e ne raport me situatat e ndryshme jetesore.

 

Po ashtu te kujdesemi e te angazhohemi edhe per ndryshimin, riparimin, permiresimin e persosjen e modeleve dhe sistemeve tona te ndryshme jetesore, per modelin dhe sistemin e bindjeve e besimeve ndaj realitetit te kesaj bote me te cilin rrethohemi.

 

Sipas mendimit tim personal, shoqeria jone shqiptare me shume funksionon ne baze te bindjeve e besimeve te akumuluara te te pareve tane, te cilat kane ardhe ne pejsazhin tone kulturoer brez pas brezi, sesa qe funksionon ne baze te riparimit, ndryshimit, permiresimit dhe persosjes te shendeteshme psikike, emocionale, sociale, morale, humane e intelektuale qe na mundesojne t`i hudhim nga skena e perdorimit modalitetet dhe sistemet e te jetuarit te cilave u ka skaduar koha te perdoren edhe metej ne fushen ekonomike, shendetesore, arsimore, juridike dhe ne fushen policore e ushtarake te mbrojtjes.

 

Perdorimi i vetedijes permes gjykimeve e konkludimeve logjike,  mundeson ne menyre efektive ti heqim qafe sa më pare bindjet dhe besimet e vjetruara dhe ti zavendesojme ato me bindje e besime te reja, te cilat na mundesojne te sherbehemi më mire, ne saje te te menduarit logjik, mbeshtetur mbi formen analitike, sintetike, analogjike e kritike te te menduarit,per te arrite deri tek nje konkluzion i ri . I juaj, mësuesi Isë

 

 

Nuk i duhen aspak atdheut dhe kombit shqiptar politikan me programime te vjetruara e djallezore ne kokat e tyre

 

 1. 12. 2020

 

 

Njerzite qe i kane te programuara ne kokat e veta njohurite te cilat i ka tejkaluar koha dhe jane shume te demshme e reakcionare te perdoren ende, e kane veshtire ti perqafojne programimet e reja, qe i pergjigjen kerkesave te kohes, sepse i humbin privilegjet e veta primitive e te ndyra.

 

Konfrontimet e medha mes njerzeve behen per shkak te programimeve te vjeteruara e me permbajtje te ndryshme ideologjike e reakcionare ne kokat e tyre, te cilave u ka kaluar koha dhe nuk premtojne te mira, pos te kqija per kohen ne te cilen jetojme.

 

Mes shqiptareve më shume ka njerze me programime te vjetruara dhe me bindje e besime te ndryshme te prapambetura ne kokat e tyre, sesa njerze me programime te duhura e te reja, qe i pergjigjen kerkesave te kohes dhe jane leve e forte e ndryshimeve te medha e progressive shoqerore.

 

Shoqeria shqiptare ku jeton ne trojet e veta, derisa t`i veje ne balle te skenes politike, kulturore, shkencore, ekonomike, shendetesore, arsimore e juridike njerzit me programime te vjetruara, primitive e reakcionare ne kokat e tyre, do ta heq te zite e ullirit dhe nuk do te sheh kurr dite te bardha, siq nuk ka pa, qe nga pushtimi i Iirise e deri ne ditet e sotit. I juaj, mësuesi Isë

 

Nese lirohemi nga indoktrinimet me xhepurat e kesaj bote, medoemos mesojme edhe ti zgjedhim e ti permiresojme mendimet, bindjet dhe besimet ton

13, 12. 2020
Sa më shume te mesojme sesi t`i zgjedhim dhe t`i permiresojme mendimet, bindjet dhe besimet tona, aqe më shume do te lirohemi nga indoktrinimi me xhepurat e pejsazhit tone kulturor, i cili eshte i mbusghur perplot me xhepurat e kesaje bote, me te cilat jane programuar kokat tona, edhe pse u ka skaduar koha shume më heret dhe nuk kane kurrfar dobije te mbeshtetemi ne to gjate organizimit te proceseve ton ate ndryshme jetesore.
Mendimet, bindjet dhe besimet tona, sipas Toni Robins jane si” komanda te padiskutushme te cilat na thone sesi jane gjerat, çfare eshte e mundur dhe e pamundur dhe çfare mundemi e nuk mundemi te bejme. Ato formojne çdo veprim, çdo mendim dhe çdo ndjenje qe e perjetojme. Si rezultat, ndryshimi yne ne sistemet e besimit eshte i rendesishem per te bere ndonje ndryshim te vertete dhe te qendrushem ne jeten tone”.
Pasi qe mendimet, bindjet e besimet tona, sipas Toni Robins na qenkan komanda, te cilat na shtyjne te veprojme gjate jetes, atehere qenka e domosdoshme qe ti vejme ne pikepyetje permbajtjet e mendimeve, bindjeve dhe bisemeve tona, jane apo nuk jane xhepura ne raport me te verteten.
Po se beme kete, ka rrezik qe ato te rreshqasin ne ujrat e xhepurave te ndryshme te kesaje bote, te cilat jane barte ne realitetin e pejsazhit tone kulturor mes te cilit jemi rrite, edukuar e po veprojme.
Eshte e pamundur te ecim ne hap me kohen me mendimet, bindjet e besimet te cilat rrenjet e shtatin e kane formuar me xhepurat e kesaj bote e cila e ka indoktrinuar edhe pejsazhit tone kulturor, mes te cilit jemi rrite, edukuar dhe tani po veprojme me programime te tilla qe u ka skaduar koha dhe gjenden ende te programuara neper kokat tona.
Sapo t`i deinstalojme nga kokat tona programimet e vjetruara, te pamundeshmen do ta bejme te mundeshme. Ne te kunderten do te sillemi ne qark, do te izolohemi dhe do te stagnojme ne vend sin je shoqeri primitive. I juaj, mësuesi Isë

Une jam Shote Galica

Pas vrasjes së Azem Galicës Lëvizja Kaçake u shua gradualisht dhe shtypja e terrori serb mori përmasa katastrofike që u reflektuan me shpërngulje masive të shqiptarëve për në Turqi.
Ndërkaq, gruaja e Azem Bejtës, Shote Galica, u arratis në Shqipëri, ku pas 3 vjetësh, më 3 korrik 1927 vdiq në një mjerim të skajshëm.
Në një letër që Shote Golica ua dërgoi autoriteteve shqiptare, posa doli në Shqipëri, pasqyrohet skamja e tmershme ku ishte katandisur gruaja dhe bashkëluftëtarja e Prijësit të famshëm të Lëvizjes Kaçake.
Kjo letër trishtuese flet shumë për ato kohë të vështira por edhe për shqiptarët si popull i vonuar, harrestar e mosmirënjohës.
“Korrik 1924, Shullaz, Krujë *
Unë jam Shote Galica, gruaja e Azem Galicës, prijësit të Lëvizjes Kaçake të Kosovës.
Gjindem në katundin Shullaz të Krujës, kam edhe katër fëmijë jetimë me veti. Janë fëmijët e luftarëve të vramë për çlirim të Kosovës. Jam e shtrëngueme t’ju vnoj në dijeni se jam tuj vdekë unit bashkë me fëmijët jetimë.”
*Letra e Shote Galicës është marrë te portali “Konkrete“.
Kete pjese te shkrimit e shkeputa nga shkrimi i Xhafer Shatrit qe ia ka kushtuar trimit tone Azem Bejta, me rastin e 131 vjetorit te lindjes se tij, per ta rikujtuar edhe njehere se sa popull i vonuar, harrestar e mosmirenjohes jemi!

“Dhuratat” qe ia bene Kosoves Qeveria e PDK-es, LDK-es dhe bishtat e tyre AAK, AKR e NISMA per dy dekada me radhe:

11. 12. 2020
1. Pakoja e Ahtisarit (Lista Srpska)
2. Falja e 8230 ha toke M. te Zi
3. Shkaterrimi i Telekomit
4. Falja e Distribucionit te energjise
5. Falja e Fabrikes se Amortizatoreve tek Devollet
6. Procesi negociator i deshtuar; Thaçi: Kosova do te behet Palestine
7. Vjedhjet masovike ne tendera : shumica e zyrtareve te larte te PDK
8. Votimi i Gjykates Speciale
9. Kosova i vetmi Shtet pa Viza
10. Perfaqesimi i Kosoves pa “Republike”, me fusnote
11. Shendetesia e plaçkitur
12. Arsimi i parafundit ne listen e PISA-s
13. Kthimi i Serbise ne Kosove me hapesira te veçanta ligjore per komunat me shumice serbe
14. Ekstra teritor per kishat ortodoks te pushtuar nga serbet
15. Nepotizem ne secilin sektor, familjaret e zyrtareve te larte te PDK e te LDK, punesuar kudo ne sektor publik e ne diplomaci
16. Ndarja e ujmanit me Serbin
17. Minishengeni serb
18. Ta shohim fatin e Trepqes apo ndsahet edhe ajo, mes Serbise e Kosoves
19. Festimi i Liberalizimit te Vizave pa ndodhur fare ato.
20. Likuidimi i pasurise publike ne privatizim
21. Kalimi i doganave ne hangare private te PDK-es e LDK-es
22. Kriminalizimi e politizimi i pashembullt i gjyqesorit
23. Vjedhja e Dhomes se deshmive per krimin e organizuar
Ka edhe…!
(Duhet ta kuptojme se, secila nga keto pika te cekura më larte jane vetem tituj te kapitujve te veçante te hajnive e abuzimeve qe i kane bere qeveria PRONTO e PAN, ne balle me PDK e LDK dhe bishtat e tyre AAK, AKR e NISMA!).
Keta, te gjithe e paqin faqen e zeze, sebashku me korrupcionin, nepotizmin dhe krimin e organizuar qe e kane bere ne dem te Kosoves, shtetit dhe popullit te saje! Faqen e zeze e paqin edhe ata qe ua japin voten tani e tutje aktereve te korrupcionit, nepotizmit dhe krimit te organizuar, ekoniomik, politik, shendetesor, arsimor dhe juridik! I juaj, mësuesi Isë

Sa shume jemi te indoktrinuar me xhepurat e kesaj bote e sa pak perpiqemi ti eliminojm nga koka

 

 1. 12. 2020

 

Derisa te mos i kuptojme mekanizmat infektues te xhepurave,  nuk do te aftesohemi kur  ti identifikojme se cilat rregulla te pejsazhit tone kulturor duhet ti perdorim ne menyre  racionale, sipas vleres dhe rendesise se tyre qe i posedojne, per ta planifikuar jeten dhe per ti organizuar proceset tona jetesore dhe cilat rregullas munden me qene xhepura e asgje tjeter me vlere, qe ti hudhim sa më pare nga perdorimi.

 

Ne i apsorbojme shumicen e ideve, bindjeve, bisimeve e qendrimeve ne menyre jo kritike, jo analitike  e sintetike dhe jo analogjike apo krahasuse, sidomos ne moshen femijrore e cila eshte faze mjafte e gjate e pjekurise, ku disa individ nuk mund ta arrijne pjekurine e plote edhe gjate fazave tjera te  zhvillimit deri ne perfundim te jetes, duke u mjaftuar me rregullat e pejsazhit kulturor, mbushur perplote xhepujra, mes te cilit rriten.

 

Truri yne gjate periudhes se femijerise sipas Vishen Lakhianit;” na bën  nxenes te shkelqyshem, te hapur per çdo pervoje dhe te gatshem per te marr çdo forme qe e dekreton kultura jone”. Ky konstatim i Lakhianit behet gjithnje e më i bindshem kure i rikujtojme pyetjet e shpeshta qe i bejne femijet tane dhe nxenesit duke pytur sistematikishte,  pse eshte kjo e pse ajo,  pse e bere kete e pse ate, çfare na duhet kjo e çfare ajo dhe pytje tjera te panumerta drejtuar prinderve, mesueseve, dhe antareve tjere familjar.

 

Pergjigjet qe i marrin femijet  nga prinderit e tyre e nga antaret  tjere familjar dhe pergjigjet qe i marrin nxenesit nga mesuesit e tyre dhe edukatoret, i pranojne tersishte si te verteta, pa menduar fare se ne mes te atyre pergjigjeve mund te kete  edhe xhepura, qe nuk kane asgje te perbashket me te verteten. Pra ne kete menyre te bllokur rriten e edukohen femija nga kufizimet dhe rregullat e ndryshme qe i kane marr ata  prej prinderve e prej antareve tjere te familjes dhe nxenesit qe i kane marr prej mesueseve e prej edukatoreve te ndryshem, si te verteta,  rregullat qe ata ua kane transmetuar. Me ato xhepura apo rregulla te thata sherbehen femijet dhe nxenesit  gjate organizimit te proceseve te ndryshme te jetes se tyre personale.

 

Edhe une e kam perjetuar si prinde e si mesues betejen e pseheve qe me kane ardhe nga femijet e mij e nga nxenesit, te cileve u kam dhene mesim. Ne kete betej jam mese i bindur se me pergjigjet e mia rreth “pseheve” e “çfareve” te shumta, ka patur mes pergjigjeve edhe xhepura, pershkak te pamundesise time tu pergjigjem sakt e drejte pyetjeve qe më jane drejtuar nga femijet e nga nxenesit  dale prej kurreshtja se tyre.

 

Indoktrinimi me xhepurat e kesaj bote na vije edhe permes  figurave autoritare, te cilet ne i  ndjejme dhe i perceptojme si figura me autoritet, ku ndaj tyre jemi te brishte, edhe ne ato momente kure percjellin xhepura ndaj nesh, qe me qellim kerkojne te na manipulojne me xhepurat e veta, ose edhe ata u besojne atyre xhepurave, edhe perkunder deshires dhe vullnetit te mire qe mund ta kene ndaj nesh.

 

Shembuj te indoktrinimit permes figurave autoritare ka te shumte, si: permes figurave autoritare politike, religjioze, familjare, kulturore, filozofike, historike e shkencore.

Ka ardhe koha tani o kurre qe ti stopojme xhepurat  e kesaje bote dhe ti eliminojme nga koka, te cilave u ka skaduar koha te perdoren edhe metej si rregulla te organizimit te procesit tone jetesor, nese synojme te mos sillemi ne qark dhe te mos i pengojme risite, te cilat jane te domosdoshme per jeten tone dhe proceset e ndryshme te organizimit jetesor.

 

Nevoja qe te ndjehemi pjese e nje grupi  apo nje fisi  dhe deshira qe te pershtatemi me ta  dhe te gjejme siguri më te madhe, me moton “bashk jemi më te forte sesa vetem”, duke e mbeshtetur mbijetesen dhe ekzistencen brenda nje  grupi apo fisi, sado racionale te jene ato veprime, ne mund ti besojme nje grupi apo nje fisi te cilit i bashkangjitemi por nuk do te ishte e menqur qe ti pranojme te gjitha besimet, bindjet, qendrimet e veprimet  qe rrjedhin nga grupi apo nga fisi te cilit i takojme. Veqanerisht atehere kur bindjet, besimet, qendrimet dhe veprimet e tyre jane jo shkencore, te paverteta, jo produktive dhe tersishte xhepura,  nuk duhet pranuar , sepse bijme viktime e indoktrinimit me xhepurat e tyre.

 

Shpeshehere bijme viktim e indoktrinimit te rregullave te thata ngase “ te gjithe veprojne keshtu”. Ky  indoktrinim i besimeve behet permes proves shoqerore e kolektive, per ta liruar veten nga perpjekjet  e mundimshme qe ta zbulojne vete te verteten. Kjo dukuri gjithnje e me shume po perhapet e po jetesohet permes reklamave te cilat menqurishte e perdorin proven shoqerore  qe ti kthjen reklamatoret artikujt e tyre ne skenen e reklamave si te domosdoshem, si te vlefshem  e si cilesor  qe ti perdorin konsumatoret, duke e fokusuar reklamen, “nese shumica e kunsumatoreve i konsumon artikujt ne fjale,  ia vlene edhe une ti konsumoi ato. Ky veprim eshte i mbeshtetur  tersisht ne xhepura.

 

Poashtu indoktrinohemi me xhepura permes humbjes se ndjenjes se  besimit ne vlerat tona personale dhe ne forcen vetanake,  duke fabrikuar xhepura te ndryshme ne raportet  tona  me familjaret, farefisin, miqte,  dashamiret e partnerin.                                                                                             Vishen, ne “kodi i mendjes se jashtzakonshme, mendon se: “Makina kuptim krijuse brenda kokave tona prodhon vazhdimisht domethenje  ne lidhje me ngjarjet e rrethanat qe i verejme ne jeten tone,  veçanerishte kur ato perfshijne njerez, nga te cilet kerkojme respekt, vemendje, mirekuptim e dashuri.

 

Gjate indoktrinimit ne periudhen e femijerise, permes figurave aotoritare, permes nevojes qe te ndjehemi pjese e nje grupi apo fisi, permes provave shoqerore se “ te gjithe veprojne keshtu apo ashtu “ dhe permes ndjenjes se pasigurise ne vlerat tona te brendeshme dhe ne fuqine vetanake, aspak nuk u lëm hapsire te veprojne lirshem e natyrshem, per favore sa më te larta, gjykimet e konkludimet tona, sepse jo gjithçka qe na servohet  nga pejsazhi yne  kulturor mes te cilit jetojme eshte  e vertete, e vlefshme dh e produktive per ekzistencen tone, por shumçka mes tyre ka edhe xhepura apo rregulla te thata e pa pike vlere jetesore.

 

Eshte ne menqurine tone qe ti eliminojme nga koka  xhepurat e kesaj bote , sa më pare te jete e mundeshme. I juaj, mësuesi Isë

 

 

 

 

 

Ia vlene ti sfidojme sa më pare xhepurat nga pejsazhi yne kulturor qe te zgjohemi nga agonia e shekujve

4. 12. 2020
Xhepurat jane rregulla te thata te cilat jane barte tek ne, brez pas brezi dhe te cilat jane konsumuar vite, dekada e shekuj më pare, ne proceset e ndryshme te organizimit jetesor.
Xhepurat, dokrrat , demagogjite, korrupcioni e krimi i organizuar si rregulla te thata e antinjerzore, e kane perfshire tersishte pejsazhin tone kulturor ne nivel kombtar , politik, fetar, kulturor, shkencor, ekonomik, shendetesor, arsimor, juridik e kumos ne proceset e ndryshme te organizimit jetesor.
E kemi nje sfide te madhe para vetit si individ, si familje, si institucion e si komb qe ti luftojme xhepurat dhe ti largojme nga skena e perdorimit, te cilat nau kane imponuar nga breza te mepershem dhe na jane instaluar ne kokat tona si programe qe u ka skaduar koha e vlera e tyre qe ti plotesojne kerkesast tona ne hap me kohen.
Keto xhepura ende po i perdorim verberishte dhe panjerezishte, si rregulla te organizimit te proceseve tona te ndryshme jetesore, te cilat po i stagnojne ato te ecin perpara.
Politika, religjioni, kultura, shkenca, ekonomia, shendetesia,arsimi dhe jurispodenca tek ne shqiptaret kane nevoje urgjente te lirohen sa më pare nga xhepurat apo rregullat e thata, te cilave u ka skaduar koha dhe te cilat kane mbete te programuara ende neper kokat tona, ku perdorimi i tyre po i sjelle deme te pariparushme, shtetit , kombit, atdheut dhe pejsazhit tone kulturor ne nivel kombtar gjate perdorimit te tyre.
Çlirimi definitiv i pejsazhit tone kulturor prej xhepurave, dokrrave apo prej rregullave te thata, do ti jep jetes se shqiptareve nje hov te jashtzakonshem drejte zhvillimit e perparimit tone ne nivel kombtar, shopqeror, institucional, familjar e poersonal. Ne te kunderten, do te vazhdoi kjo agoni e tmerrshme me pasoja te pariparushme te skenese sone kombtare politike, fetare, kulturore, shkencore, ekonomike, shendetesore, arsimore e juridike. I juaj, mësuesi Isë

Te menqurit i vejne ne dyshim xhepurat e kesaje bote dhe i injorojne ato

 

12. 2020

 

Per tu aftesuar si ti injorojme dhe ndryshojme rregullat, bindjet dhe besimet qe jane programuar ne kokat tona, te cilave u ka skaduar koha, më pare duhet te kuptojme se shumica e pikepamjeve, ideve, bindjeve dhe besimeve qe i posedojme lidhur me ecurite  e botes dhe lidhur me organizimin e proceseve tona jetesore bazohen ne xhepura, te cilat jane percjelle tek ne nga brezi ne brez, edhe pse u ka skaduar koha moti.

 

Shume prej te vertetave te kesaje bote pas te cilave ne kapemi e vrapojme, eshte mire nga ana jone tua vejme ne pikepyetje e ne diskutim sasine e cilesine e vlerave te tyre qe mund ti posedojne apo nuk i posedojne fare, sepse ne si qenje te vetdijshme shoqerore e njerezore ekzistojme njekohsisht ne dy botra te se vertetes. Ne boten fizike te se vertetes absolute dhe ne boten e pejsazhit kulturor te se vertetes relative.

 

Te gjitha idete, bindjet dhe besimet qe per momentin na flejne ne zemer, mund te mos jene gje tjeter pos konstrukte mendore qe ne kemi zgjedhur tu besojme. Sipas Vishen Lakhianit:” Te gjitha konstruktet mendore, shume prej tyre jane thjeshte opinione qe ne u besojme, sepse na jane ngulitur qe kur ishim femij dhe pranoheshin ato nga kultura ne te cilen jemi rrite e edukuar”.

 

“Nese nuk mund te fitoni, ndryshoni rregullat. Nese nuk mund ti ndryshoni rregullat, injoroni ato”. Keshille e dhene nga Vishen Lakhiani, ne Kodin e mendjes se jashtzakonshme.

“Kush eshte më budalla? Budallai vete apo budallai qe e ndjek ate? Pyet Obi- Uan Kenobi,  lufta e Yjeve. I juaj, mësuesi Isë

 

Qe 2000 vjete kurr nuk nau nda ky gaze

29. Nentor. 2015, ripostim me 29. Nentor 2020
Ata qe e dojne lirine, bashkimin e trojeve, dinjitetin e kombit te vete, pavaresine e tije dhe ata qe jane shqiptare te vertete, si pushtuesit, per qudi si pushteti i vete, njejt po sillet me ta, i rrah, i burgos dhe i vrete qe 2000 vjete, duke u sjelle qytetareve te vete nenshtrim, perulje, poshtrim, varferi e gazep.
Keshtu ndodhi edhe ne kete feste kombetare te Nentorit 2015, në vende qe te festohet me dinjitet, ne festojme per gazep e per kijamet, idealet e atyre qe kurre nuk u bene realitet!
Festa e 28 Nëntorit lidhet me katër ngjarje të rëndësishme kombëtare: çlirimi i Krujës dhe ngritja e Flamurit Kombtar në Krujë nga Skënderbeu (1443), shpallja e pavarësisë së Shqipërisë (1912), ditëlindja e Komandantit Adem Jashari (1955) dhe dalja publike e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (1997).
A po festojm me dinjitet ne shqiptaret apo pa dinjitet?! Vetem ne si komb, mjaftohemi me ceremonite festive te atyre festave, te cilave nuk ua kemi plotesuar as per se afermi kerkesat e tyre!
A kemi arsye, a kemi fytyre ne si komb te festojme me dinjitet, edhe pse ideja e Skënderbeut për krijimin e një shteti të fuqishëm e të përbashkët të shqiptarëve ne gadishullin Ilirik, i cili do t’u rezistonte edhe perandorive më të fuqishme të botës, nuk u realizua asnjëherë?!
A kemi arsye, a kemi fytyre te festojme me dinjitet si komb, edhe pse kaloi më shumë se një shekull, qe e kemi shtetin shqiptare, i cili ka mbi 80% teritor te humbur, që nga shpallja e pavaresise më 1912, ndërsa pjesa tjeter e shqiptareve në trojet e veta, jetojnë në gjashtë shtete të ndryshme, vetëm njëri nga ta shtet shqiptar?!
A kemi arsye , a kemi fytyre ne shqiptaret te festojme me dinjitet, edhe pse amaneti i komandatit Legjendar Adem Jasharit, as per se afermi nuk u realizua?! Ne vend qe te festojme çlirimin e Kosoves dhe trojet tjera shqiptare, ne rrihemi, burgosemi dhe vritemi nga pushtetaret tane per themelimin e zajednicave serbe, per faljen e tokave tona pushtueseve serbo-malazez e maqedon.
A kemi arsye, a kemi fytyre te festojme me dinjitet, kur Adem Jashari ne shumicen e trojeve te pushtuara shqiptare, mësohet si terrorist, e jo si Komandant Legjendar qe u flijua familjarisht, per liri e pavaresi te trojeve shqiptare?!
A kemi arsye, a kemi fytyre te festojmë me dinjitet, edhe pse projekti dhe ideali i UÇK-së u tradhtua, u la në gjysmë dhe në vend të çlirimit e bashkimit kombëtar, sot e kemi Kosovën ne duar të hajdutëve, kriminelëve dhe të 3%-shit të serbëve kriminel të Kosovës, te cilet dita dites po ia pergjakun lirine dhe pavaresine e saje?!
Lexuesi im i dashur po e perfundoi kete shkrim me nje pyetje: A kemi arsye, a kemi fytyre te festojme me dinjitet, 28 Nëntoret qe ishin perplote ideal kombetar, te cilat ideale asnjeri prej tyre, edhe sote e kesaj dite nuk u be realitet per kombin tone shqiptar?! I juaj, msëuesi Isë

Keshilla per jeten shkurt

Gjykata Pronto e Kosoves dhe gjykatësit e saj prontistë nuk heqin dorë lehtë prej filozofisë Pronto e shkatërruse të vendit!
7. 01. 2021
Ata qe garojne ne zgjedhjet e ardhshme me mentalitetin dhe synimin e njejte qe e kishin per dy dekada me radhe, mos e gezofshin kurre voten e popullit as jeten e vete, te cilet e meritojne kete mallkim per shkak qe e genjyen dhe e mashtruan ate kaq gjate, me premtimet e tyre demagogjike e mashtruse, aspak humane e aspak njerezore!
Mentaliteti i tyre mashtrues, zhvates, korruptiv, nepotist dhe kriminal, ia shkaterroi temelet shtetit tone, ia zbriti pjeset atedheut, i varferoi, i nenshtroi e i poshtroi qytetaret e ketij vendi dhe ua humbi shpresen te rinjeve tane per te jetuar ne kete vend, te cilet po detyrohen ta leshojne vendlindjen e shtepite e tyre dhe te treten rrugeve te botes, per ta siguruar buken e gojes. I juaj, mësuesi Isë
30. 12. 2020
Intelektualet qe anojne mbi baza fetare, politike e regjionale dhe fusin ashkla zjarri e perqarje mes kombit tone, jane pseudointelektual, te paguar nga qarqe te ndryshme antishqiptare.
Intelektual te tille qe kane zene poste te ndryshme pa merite ne kulture, ne fe, ne politike, ne arsim, ne ekonomi, shendetesi, drejtesi e ne institucione tjera shtetnore e private, e kan mbuluar hapsiren tone gjeografike e kombtare. I juaj, mesuesi Isë
 28. 12. 2020
Si po duket gjithnje e me shume po shumohen tradhtaret shqipfoles andej e ketej kufijeve shqiptaro-shqiptar dhe kane ngritur koke e kane depertuar ne skenen politike, kulturore, informative e kombtare te shqiptareve, me misionin e tyre antinjerezore e antikombtare, qe te fusin urrejtje e perqarje mbi baza politike, fetare e regjionale kunder unitetit tone kombtar dhe kunder interesave tona te perbashkta, per favore te fqinjeve tane pushtues greko-sllaveve, te cilet po shperblehen me pjese te atdheut tone ne jug e ne veri, ne lindje e ne veriperendim.
Keto mbeturina kriminelesh shqipfoles, nuk i vrete aspak ndergjegjeja duke vrapuar e duke i mbrojte vetem interesat e veta te ulta e te ndyta dhe kane harruar tersishte se Janina, Çamëria me shume fshatra e qytete shqiptare jane nen çizmen e grekerve. Ilirida me shume fshatra e qytete shqiptare nen çizmen e maqedoneve. Presheva me shume fshtra e qytetete shqiptare nen çizmen e Serbeve. Ulqini, Plava, Gusia, Malsia e Madhe me shume fshatra e qytete shqiptare nen çizmen e malazezeve dhe Kosova, ishin Shqiperi e duhet te jene.
Me nje fjale kater e pese here më shume teritor e popullate shqiptare ka mbete jashte Shqiperise, te ciles fuqite e medha ne bashkpunim me shqipfolesit tane tradhtar ia kane amputuar kemb e duar, duke e lene te mjere si nje cunge pa vlere.
26. 12. 2020
A mund te me tregoi kush se me lejen e kujt u be vaksionimi i qytetareve te Kosoves Veriore?! Mori leje kush apo nuk mori nga qeveritaret tane?! I pyti kush apo nuk i llogariti qe jane gjalle ata?!
A i thojne kesaj shkelje e sovranitetit te Kosoves opo perforcim?!
Ku po fshihet ideologu plak i LDK-es Isa Mustafa qe nuk e nxjerre asnje fjale per keto shkelje brutale te kufirit dhe nderhyrje ne punet e brendeshme te Shtetit te Kosoves. Eshte i gjalle apo jo kryeministri i Kosoves Avdullah Hoti, apo ka vdekur per se gjalli qe nuk e shkarkon nga detyra e zavendeskryeministrit Rakiqin, per keto nderhyrje brutale e te shpeshta kunder sovranitetit te Kosoves?!
Ku kane mbete premtimet e Kryeministrit Avdyllah Hoti dhe ideologut te tij plak Isa Mustafa, per njohjen e sovranitetit te Kosoves nga ana e Serbise?! Mos ndoshta keto nderhyrje brutale, qe po i bene Serbija permes Rakiqit, ne punet e brendshedhme organizative te Kosoves, kane te bejne me njohjen e sovranitetit te shtetit tona nga ana e Serbise, sipa fillozofise se Kryeministrit dhe ideologut te tij plak Isa Mustafa, i cili ishte njeri nder kryesoret ne anen e pushtetit te Millosheviqit dhe Rrahmon Buba Morines, derisa e shkaterruan Kosoven nga kompetencat shtetnore qe i posedonte me kushtetuten e vitit 1974 gjate atyre kohrave.
25. 12. 2020
Tani o kurr eshte koha qe Kosova te kete ne balle te saje politikan te përgatitur për sfida te ndryshme qe i dalin para Kosoves, politikan qe i mbajne qendrimet parimore duke e mbrojtur kauzën e drejtë për shtetëndërtim dhe mirëqënje sociale per qytetaret dhe te barabart per ta .
Kosova është lodhur dhe alivanosur nga strukturat e burakratizuara, korruptuara, nepotiste e te kriminalizuara politike qe dy dekada me radhe e më shume. Kohte e logjikës primitive e te stervjetërar të sundimit mbi qytetaret kane kaluar e mos u kthefshin asnjeher tjeter ne skenen politike te Kosoves.
Kosoves i duhen politikanë të moderuar, te afte profesionalishte, politikishte, moralisht, kombtarishte dhe serioz për kthesa pozitive e progresive ne Kosovë. Populli po pret me padurim ndryshime thelbesore e rrenjesore dhe ardhjen e politikaneve te rij qe jane te gatshem ti jetesojne praktikishte ndryshimet qe shkojne ne favor te popullit per nje jete më te lumtur, më te begatshme e më te dinjitetshme se deri me tani. I juaj, mësuesi Isë
24. 12. 2020
Mjetet e informacionit, gazetaret dhe analistet politik tek ne shqiptaret jane politizuar tej mase dhe po u kendojne e po u thurin hymne marrezishte oborrtareve shtetnor e partive ne pushtet, duke shkelur me dy kembet mbi etiken e gazetarit dhe mbi etiken e analistit.
Politikanet, nje pjese dermuse e intelektualeve dhe klerikeve shqiptar, gjithnje e me shume po bijne nen ndikimin e substances droguese politike, per ta mbajte karriken me cdo kusht dhe per ti mbrojte interesat e ulta personale e grupore, duke injoruar frontalisht interesat e perbashkta shoqerore e kombetare.
Pa i luftuar vendosshmerisht dhe po ua shkul rrenjet tersisht antivlerave dhe smundjeve te ndryshme shoqerore, politike, fetare, kulturore e shkencore dhe pa e vrare tradhtine, nuk ka kurrfar mundesie te merr rruge te mbare zhvillimi dhe perparimi shoqeror e ai kombetar ne trojet tona.
Po të kishim dashtë atedhe, liri dhe shtet nuk kishim jetuar ne roberi, te ndarë e të përqarë që 2000 vjetë!
 1. 12. 2020

 

Me njerze qe kane koka te zbrazta, qe jane mendjemdhej e lakmitar, qe shkojne me duar ne  gjepa dhe te cilet jane te mbushur kemb e koke perplote me vese te qoroditura, nuk fitohet beteja ne perballje me hasmin, nuk te ze vend fjala ne loge te burrave, e as nuk te perfillet viktimizimi i popullit, humbjet dhe shkaterrimet ne mase qe i ka pesuar shekuj me radhe populli te cilin e perfaqesojne ata.                                                                                                                                                                                                                                                                                Me kete gjendje shpirtrore, emocionale, intelektuale, e morale qe pasqyron karaktere te dopta e personalitete te deformuara te pales sone ne dialog me Serbine e me nderkombtaret si ndermjetesues, do te perfundojne te gjitha dialogjet ne dem tonin e ne favor te pushtuseve tane, kudo qe ato mbahen ne Bote, ne Europe, ne  rajon e ne vende tonin.

 

18. 12. 2020
Zhvillimi yne dhe persosja varet nga modelet tona te realitetit dhe nga menyra e sistemeve te te jetuarit. Do te ishte e qelluar dhe e menqur të instalojme me kujdese modelet më te fuqishme te realitetit dhe sistemet tona më produktive e më njerezore te te jetuarit.
Nuk eshte mire ti infektojme gjeneratat e reja me modele te vjetruara te jetes. Sa shume modele te tilla ka pejsazhi yne kulturor!
10. 12. 2020
Kur ne mesin e nje shoqerie gjenden intelektual, politikan e klerik me shpirti, zemer, emocion, mendje dhe ndjenje morali te smuar, ajo shoqeri nuk ka kurajo te perballet me ndryshime, me risi, nuk i perballon dot sfidat qe i dalin para, sepse i mungon aspirata, vullneti, deshira, kombengulesia, guximi dhe projektet per ti quar proceset perpara.
Atë shoqeri, te cilen e kane infektuar me smundjet e veta karieriste e egoiste nje pjese e intelektualeve, politikaneve dhe klerikeve, ajo tani nuk i beson te tashmes as te ardhmes, nuk i beson organizimit progresiv, nuk behet pjese e nje pergjegjesie per te miren e kombit, vendit dhe shtetit, nuk behet pjese e nje pergjegjesie kolektive, nuk behet pjese e nje sakrifice te interesave personale, ne dobi te interesave shoqerore e kombetare, sepse eshte infektuar me smundjet e elitave intelektuale, politike e me smundjet e klerikeve.
Elitat e smuara ne fjale, ne vend qe te qendrojne ne balle te shoqerise duke iu prir ndryshimeve, duke u perballuar me sfidat e kohes, ato merren me veteveten dhe me interesat e tyre te ulta personale. I juaj, mësuesi Isë
2. 12. 2020
Sa shume kemi nevoje ne shqiptaret si familje, si shoqeri, si shtet e si komb per njerze qe jane te afte, te dijshem, te ndershem, vullnetmire, te guximshem e kombtar, qe ti vejne ne pikpytje e ne diskutim rregullat e programimet e ndryshme te instaluara ne kokat tona, te cilave u ka skaduar koha, dekada e dekada më pare dhe nuk u ka mbete kurrfar vlere qe premton per organizimin e mirefillte te proceseve jetesore ne familje, ne shoqeri, ne institucione te ndryshme shtetnore, kulturore, shkencore, arsimore, shendetesore, ekonomike e juridike.
Imitimi dhe riperseritja e rregullave dhe programeve qe u ka skaduar koha po e stagnon zhvillimin, progresivitetin dhe ndryshimin e nivelit te standartit jetesore sipas parametrave te kohes, qe te jemi edhe ne konkurent ne tregun bashkohor dhe te ecim ne hap me kohen si familje, si institucion, si shoqeri, si shtet e si komb ne pergjhithesi.
Edhe pse posedojme sadopak njerze qe jane te afte, te dijshem, te ndershem, vullnetmire e te guximshem te cilet kane potencial intelektual, moral, njerzore e kombtar, ti vejne ne pikepyetje e ne diskutim perdorimin e rregullave dhe programeve qe u ka skaduar koha dhe i ka mbuluar pluhuri primitiv, nuk u japin kurrfar mundesie atyre qe ta ndryshojne kete gjendje te mjere, qe i ka perfshire shqiptaret ne te dyja shtetet dhe shqiptaret ne trojet e veta te pushtuara nga greko-sllavet, karieristet, militantet, te korruptuarit, te kriminalizuarit, zhvatesit e vendit, keqperdorusit e shtetit dhe keqperdorusit e asteve te pasurise sone kombtare qe i kemi ne balle te politikes per dy dekada me radhe. I juaj, mësuesi Isë
1. 12. 2020
Ne kete menyre i pershkruante Akademik Rexhep Qosja sjelljet e policise Kosovare me protestuesit qe protestonin kunder nenshkrimit te Zajednices se komunave me shumice serbe dhe demarkacionit me malin e zi, ne kohen e qeverise PRONTO dhe PAN, te cilet i organizuan protestat me 28 nentor 2015.
“Policia e Kosovës nuk u soll vrazhdë, jo: Policia e Kosovës u soll armiqësisht ndaj protestuesve. Ajo përgjaku sa e sa protestues! Ajo përgjaku edhe plakun GANI KRASNIQI – baba i dy dëshmorëve të rënë për lirinë e Kosovës! Ajo shtriu përtokë edhe avokatin e deridjeshëm të popullit! Ajo i ngarkoi në automjetin e saj – burg, fyeshëm, krye e trup përtokur, shumë të rinj! Ajo mori në biseda të ashtuquajtura informative, si u tha, rreth 180 protestues! Në të gjitha këto raste Policia e Kosovës u soll, pra, siç sillej policia e Millosheviqit kur futej nëpër shtëpitë e të rinjve shqiptarë të cilët gjatë protestave brohorisnin parullën Kosova Republikë.
E si u soll Policia e Kosovës kur e arrestoi Albin Kurtin? U soll armiqësisht siç u soll Policia e Sllobodan Millosheviqit kur e arrestoi atë para shumë vitesh!”
Ky ishte konstatimi i Akademikut tone Dr. Rexhep Qosjes rrethe sjelljeve te policise se Kosoves me protestuesit qe e kundershtonin neneshkrimin e pushtetareve te qeverise PRONTO dhe PAN per formimin e zajednices se komunave me shumice serbe dhe demarkacionin kufitar mes Kosoves dhe Malit te Zi.
Edhe kure ne harrojme, historia nuk harron!
30. 11. 2020
Çdo gje qe e bejme gjate jetes, nese e mendojme edhe fundin qe do te na vije nga qasti ne qast apo herdo kure, do te jemi më te vetepermbajtur e më racional dhe nuk do te koritemi e nuk do te turperohemi shume para botes, para kombit, miqeve, farefisit, familjareve e para vetit me sjelljet tona!
Gjerat qe i bejme dhe i perfitojme gjate jetes, ne fund te saje asgje me veti nuk do te marrim, pos nergjegjes sone. Nuk besoi qe i gezojme ato gjera qe i grabisim ne dem te tjereve, qe i perfitojme pa merite e ne menyre te pandershme.
Gjerat qe i perfitojme ne menyre te pandershme dhe padrejtesite qe ua bejme tjereve, duhet te mendojme mire, se herdokure mund ti paguajm me koke e me ndeshkime te ndryshme nga Zoti e nga populli dhe ne funde do na shajne kufomen edhe varrin tjeret.
26. 11. 2020
Të ndjehemi të rëndësishem, te dashur, te dijshem, te ndershem, te vendosur, te guximshem e atdhedashes mes njerzve tane është njëra ndër dëshirat më njerëzore, e cila na bënë të dallojme prej gjallesave tjera toksore. Po të mos ishte kjo ndjenje nxitese, ne do te jetonim ne erresiren e madhe te paditurise dhe ne mungese te civilizimit njerezor.
Sa shume u nevoitet kjo ndjenje nxitese priseve tane te te dyja shteteve shqiptare nga presidenca, qeveria e nga parlamenti qe te ndjehen te rendesishem, te dashur, te dijshem, te ndershem, te vendosur, te guximshem e atdhedashese mes qytetareve shqiptar, te cilet udheheqin me fatin e atdheut dhe me fatin e kombit tone!
Më eshte formuar bindja, uroi te jem gabim, se kjo ndjenje nxitese, pa te cilen nuk posedohet aspak njerzishmeri, ndershmeri e dashuri, u mungon gogja shume, te mos them tersishte priseve tane te shtetit ne Shqiperi e ne Kosove. Kjo ndjenje nxitese i duhet secilit njeri, pa te cilen nuk do te mbetet njeri, por do shnderrohet ne panjeri!

Kujte ti themi sot Lavdi…?

25. 11. 2020
Ti themi lavdi më pare marrezise qe nuk ka te ndalur, tradhtise qe u ka hyre ne damare te gjakut tradhtareve, apo ti themi lavdi dallaverave dhe paftyresise qe i ka perfshire politikanet dhe sherbtoret e tyre, te cilet po vrapojne si te qmendur pas politikaneve, per interesa personale duke u shendrruar ne militant te verbet partiak?
Ti themi lavdi më pare atyre qe e pordhosin diturine me pa dituri, moralin me amoralitet, altruizmin me egoizem, atyre qe ua marrin te varfurve kafshaten nga goja dhe i detyrojne te behen skllever te tyre per pak pare, apo atyre qe humanizmin e kane shendrruar ne kasaphane per lerverdite e veta?!
Ti themi lavdi më pare atyre qe po gjallerojne ne varrezat e veta, te cilet e bene te pamunderen per Kosoven, per lirine e per çlrimin e trojeve tona, apo atyre te vdekurve per se gjalli, qe po i shuajn enddrrat dhe idealet e deshmoreve , po shkelin mbi gjakun dhe amanetin e tyre dhe po i shuajn endrrat e gjeneratave tona te reja qe te jetojne me dinjitet ne trojet dhe ne atdheun e vete?!
Laxusi im i dashur, mos i thuaj marrezise lavdi, nese nuk don te behesh i marre edhe ti! Kush e meriton lavdine, toka jone dhe populli liridashes mëse mire e dijne. I juaj, mësuesi Isë

Mjere ata qe unin e vete personal e asimilojne tek mbiuni i liderit te tyre politik dhe nuk jane vetevetja

22. 11. 2020
Nuk pritet asgje e vlefshme, njerezore as e ndershme per Kosoven, shtetin dhe qytetaret e saje nga ata individe te cilet unin e vete e kane asimiluar tek mbiuni i liderit te tyre partiak, siq eshte rasti i Kryeministrit Hoti, zavendes Kryeministrit Dritan Selmanaj dhe Arben Gashit, shef i deputeteve te LDK ne parlament te Kosoves, qe e kane asimiluar unin tek mbiuni i liderit te tyre te LDK Isa Mustafa, i cili eshte deshmuar si personalitet lojal ne sherbim te pushtetit kuisling te Kosoves qe e udhehiqte Rrahmon Buba Morina.
Qe i sherbente ne ate kohe synimeve te Millosheviqit per rrenimin e Kushtetutes se Kosoves dhe rrenimin e kompetencave shtetnore qe i kishte Kosova me kushtetuten e vitit 1974, i cili ka manipuluar me fondin 3% te Qeverise se Kosoves ne Ekzili, i cili i ka tradhtuar qendrimet e LDK-es, i cili e ka tradhtuar voten e elektoratit qe votoi per ndryshime vetem per interesa te veta e per interesa klanore e partiake, siq po e synon edhe tani kete faqe te zeze ne dem te kosoves, shtetit dhe popullit te saje rreth presidentit.
Derisa kryeministri Hoti, zavendesi i tij Selmanaj dhe shefi i deputeteve te LDK-es Arben Gashi, sebashku me grupin e deputeteve te partise ne fjale i sherbejne verberishte e marrezishte Isa Mustafes per interesa te ulta personale, grupore e partiake dhe nuk kane potencial intelektual, moral, politik e kombtar ta tejkalojne potencialin e mbrapshte politik e jo njerezor te liderit te tyre dhe nuk jane ne gjendje ti tejkalojne xhepurat e mbrapshta mashtruse te tij, mjere Kosova, mjer shteti dhe qytetaret e saje, nese mbesin edhe metej tua percaktojne fatin e tyre personalitetet ne fjale qe posedojne personalitet te shumfishte pakurrizor sikur zvarraniket!
Ky vleresim u takon njejte edhe patericave tjera qe ishin dhe jane ne sherbim te lidereve te tyre partiak ne PD, AAK, PSD dhe ne AKR, te cilet e kane asimiluar verberishte e ne menyre te mjere unin e tyre tek mbiuni i lidereve partiak ne fjale dhe u besojne e u shkojne prapa marrezishte, per interesa personale, grupore e partiake ne kundershtim me interesat e perbashkta kombtare, shtetnore dhe ne kundershtim me interesat e qytetareve qe i perfaqesojne. I juaj, mësuesi Isë

Incident ne Parlament!

20. 11. 2020
Incidenti i mbremshem ne paralamentin e Kosoves, sharjet, fyerjet, ngatrresat, perqarjet gjate diskutimeve e debateve te zhurshme te deputeteve, deshmoi haptas se vetem zgjedhjet e jashtzakonshme e shpetojne Kosoven, Shtetin dhe qytetaret e saje nga akteret politik te kriminalizuar, korruptuar, amoralizuar dhe nga zhvatesit e pangopur qe gjenden ne Presidence, ne Qeveri e ne Paralament.
Kush pret edhe metej te mira qe i sjellin Kosoves, Shtetit dhe popullit te saje akteret tane politik qe e kane treguan veten per dy dekada me radhe se kush ishin e kush jane edhe tani, te cilet e kane shkaterruar shtetin, pasurite e vendit, te cilet e kane varferuan popullin dhe e kane perqare e hasmeruar skajshmerishte mbi baza partiake e regjionale, deshmon se ka nivel te ulte te vetedijes, kultures, edukates dhe nuk posedon kurrfar potenciali njerezore per ta mbrojtur vendin, shtetin dhe interesat e perbashkta kombtare pos interesave te tyre personale.
Çka ka me prite tjeter Kosova, Shteti dhe populli i saj prej ketyre monstrumeve politike pos zhvatje e shkaterrim, qe per dy dekada me radhe po lulezone korrupcioni, nuk u be liberalizimi i vizave, nuk u pranua Kosova ne Interpol, ne UNESKO. u stopuan njohjet, Humben mbi 8230 hektar toke rreth regullimit te demarkacionit me Malin e Zi, nenshkrimi i asociacionit me kompetenca shtetnore te komunave me shumice serbe, nenshkrimi i ekstra teritorit per kishat ortodkse, zotimi i ndarjes se Liqenit te Ujmanit me Serbine, besa edhe Trepçen, zotimi i inkuadrimit ne minishengenin e Serbise, sigurimi i Serbis per daljen e saje ne portin e Shengjinit apo te Dursit mes permes Kosoves!
Nuk ka çka pritet tjeter marri e shkaterrim i atedheut dhe shtetit tone prej ketyre monstrumeve politik, pos nese e presim edhe vetevrasjen politike!
Hapi syte dhe kthelloje mendjen populli im i dashur, topi tani eshte ne doren tende, mos vepro me sy te mbyllur e as me mendje te turbullte kunder vetevetes dhe te ardhmes te pasardhesve tane! I juaj, mësuesi Isë

Egoizmi, perqarja, mosmarrveshja dhe urrejtja mes politikaneve tane, po i sjelle deme te pariparueshme shtetit, atdheut dhe kombit shqiptar

19. 11. 2020
Keto vese te qoroditura te politikaneve tane kan preke majat me te larta te egoizmit jo te socializuar, duke vuar veten ne epiqender, pa menduar se kane pergjegjesi morale, politike, ligjore e kambetare ndaj qytetareve te vete, ndaj funksionimin sa me racional te shtetit per qytetaret dhe per qeshtjen tone kombtare, pa e vrare ndergjegjen aspak se sa shkaterrimet po ia sjellin vendit, shtetit dhe sa vareferine po ia sjellin popullit.
Keto vese te qoroditura te politikaneve tane ua kan verbuar syte , shurdhuar veshet dhe ua kane prish mendjen atyre qe te shohin me large sesa i kane hundet e gjata, qe ta degjojne zerin e paknaqesise se qytetareve te vendit dhe te kuptojne se çka po ndodh rreth e perqark trojeve shqiptare nga ana e pushtueseve tane djallezor greko-sllav, qe mos te them se po e hedhin te njeten valle te zhvatjes e shkaterrimit te vendit dhe shtetit sebashku me ta.
Urrejtja, perqarja dhe mosmarrveshjet mes politikaneve tane, e kane pruar gjendjen deri ne ate nivel, qe te kacafyten mes veti keta te mjere, sikur te benin lufte me pushtuesin per ta mbrojte vendin, pasurine e tije, per ta mbrojte nderin dhe gjakun e atyre qe e dhane jeten per liri e per pavaresi, per ta mbrojte ardhmerine dhe nderin e kombit.
Kjo gjendje politike e politikaneve tane aspak njerezore, aspak kombtare, humane, sociale e aspak morale ka shkuar aqe large, sa qe nuk po i lejon ata ti hetojne synimet djallezore te pushtueseve tane, qe po naj kethejn ne trojet tona statujat e tyre pushtuese te car llazarit, car millutinet, car dushanit dhe po na tregojne haptas duke na bere me dije se: ” ketu ishim dhe ketu do te kthehemi, ishim pushtues e pushtues do te mbetemi”, kurse ne hapsirat e parlamentit tone i kane detyruar politikanet tane antaret e “lista serbskes” ti mbulojne te gjitha pikturat me motive kombtare me te cilat eshte zbukuruar me to parlamenti, se po ngjallin urrejtje dhe presion tek minoriteti serb.
Politikanet tane po heshtin heshtin para pushtusit greko-sllav, edhe kure po i bllokojne librat shqipe dhe nuk po i lejojne nxenesit shqiptar ne trojet e veta nen pushtimin serb, malazez, maqedon e greke dhe po tregojne haptas se nuk do ti lejojne nxenesit shqiptar me asnje kushte te mesojne per historine e vete, per herojte kombtar dhe per Adem Jasharin, legjenden e trimerise shqiptare, sebashku me familjaret trima legjende te lirise qe ia kthyen pushken çlirmtare shkijeve pushtus, kurse ne anen tjeter politikanet tane po hapin fronte mes veti dhe po rrahin gjoks per bajraktarllakun e tyre si shpetimtar e çlirimtar te Kosoves e popullit shqiptar edhe pse e zhvaten dhe e shkaterruan vendin, shtetin dhe e varferuan skajshmerishte popullin shqiptar.
Qytetar te dashur, nuk eshte mire ti behemi krah egoizmit te pasocializuar e agresiv, karierizmit, urrejtjes e perqarjeve mes nesh sipas modalitetit te politikaneve tane e sipas kurrfar modaliteti perqares, nese deshirojme te shpetojme nga fundosja e perjetshme si komb. Ka ardhe koha e fundit te mendojme seriozisht per kete qeshtje, e jo ta vrasim veten me doren tone! I juaj, mësuesi Isë

Asimilimi i unit te disave nen mbiunin e liderit te tyre qe i besojne verberishte

15. 11. 2020
Te disa njerez ekziston nje lidhje e ngushte e psikologjise se unit te tyre me psikologjine e mbiunit te liderit qe i besojne dhe kane ra nen ndikimin e pikepamjeve, qendrimeve e veprimeve te tij.
Sigmun Frojdi kete dukuri psikologjike ne vepren e tije „Psikoanaliza“ e trajton si ndikim i unit te nje grupi njerezish nene ndikimin e mbiunit te liderit te tyre dhe mbeshtetjen totale te tij. Kjo kategori e njerezve e identifikojne dhe e asimilojne unin e vete nen mbiunin e liderit te tyre, ku si rrjedhoje e ketije identifikimi dhe nenshtrimi, shembulltyra dhe figura e udheheqesit behet pjese e pandashme e unit te tyre.
Bindja dhe besimi i verbert ne shembulltyren e liderit bene qe udhezimet, urdherat dhe veprimet e tije te konsiderohen si ligje te persosura morale njerezore e kombtare, dhe te pagabueshme per unin e secilit qe kane ra nene ndikimin e mbiunit te liderit qe i besojne.
Raste te tilla ne historine njerezore ka te shumta. Sa e sa gjermanet kane ra nen ndikimin e Hitlerit dhe iu kane binde “etikes” se tije ku unin e vete e kane asimiluar nen mbiunin e Hitlerit dhe elites politike hitleriane. Sa e sa ruset, unin e tyre e kane asimiluar nen mbiunin e Stalinit dhe kastes se tij politike. Kinezet unin e tyre e kane asimiluar nen mbiunin e Mao Ce Dunit. Sa e sa shqiptaret e jugosllavet unin e tyre e kane asimiluar nen ndikimin e mbiunit te Enver Hoxhes, Titos e Millosheviqit dhe kastes se tyre politike. Sa e sa besimtaret e asimilojne unin e vete, nen mbiunin e liderit te tyre fetar, e shume e shume shembuj tjere qe kane ndodhe neper periudha te ndryshme te histories e qe po ndodhin edhe ne ditet e sotme.
Me nje fjale uni i kesaje kategorie te njerezve, asimilohet dhe tretet ne tersi duke u kenaqe me shijet e mbiunit te liderit te tyre qe i besojne verberisht.
Kjo forme e sjelljeve te njerezve neper periudha te ndryshme eshte treguar jo e suksesshme, jo humane dhe mjaft shkaterruese e perqarese mes njerezve te botes dhe mes njerezve te nje kombi, duke i asimiluar e njejtesuar deshirat e unit te tyre me deshirat e mbiunit te liderit qe i besojne! I juaj, mesuesi Isë

Iluzore eshte bindja se paraja eshte gjitheçka edhe pse eshte diçka

13. 11. 2020
Bindjet tona si procese psikike formohen permes ndijimeve, perceptimeve dhe mendimeve qe ua bejme gjerave. Ashtu s’içe i perceptojme gjerat, dukurite, proceset e ndryshme jetesore, e njerezit ashtu edhe mendojme, bindemi e veprojme rrethe tyre. Bindjet tona si procese psikike shpeshehere formohen gabimisht dhe gjerave te ndryshme po ashtu gabimisht ua japim vleren apo i nenvlersojme ato.
Iluzore eshte bindja se paraja eshte gjitheçka edhe pse ajo eshte diçka. Ata qe e vleresojne parane si gjithcka, e nenevleresojne shendetin e tyre fizik, intelektual, emocional, moral, human dhe social, duke vrapuar pas parase se mbivleresuar.
Ta nenvleresosh shendetin fizik, intelektual, emocional, human, moral dhe social ne raport me parane, ke humbur cdo gje te vlefshme e njerezore, sepse permes ketyre vlerave shendetesore na ipet mundesia te fitojme çdo gje qe eshte njerezore edhe parane.
Paraja duhet te fitohet e te ipet per ta mbrojtur shendetin fizik, intelektual, moral, human, social dhe raportet e mira e te shendetshme ndernjerezore.
Nese e fusim ne kete sherbim parane, ajo eshte diçka por jo gjitheçka dhe ia vlene ta fitoshe ate. Nese jo, paraja nuk eshte asgje perpos nje leter qe ndotet neper dure te njerezve te cileve ua merr shendetin, diturine, moralin dhe miqesine e sinqert mes njerzeve.
Nuk ka aspak vlere paraja e cila merret duke i mashtruar tjeret, duke i plaqkitur hallegjinjet qe kane problem me fukarallakun dhe padrejtesite qe u behen. Nuk ka aspak vlere ajo nese perfitohet permes prostitucionit, trafikimit te substancave narkotike e substanca tjera te rrezikshme kimike, e permes trafikimit te qenjeve njerezore.
Fitimi i parase permes rrugeve te ndyta e te panjerzishme, jo qe nuk ka vlere fare, por eshte edhe para e piste! Mjer ata qe e nenvleresojne shendetin, diturine, moralin dhe raportet e shendetshme ndernjerezore per para te pista! I juaj, mësuesi Isë

Manifestim i sjelljeve te ulta ne politike, ne kulture e ne shkence mes shqiptarev

11. 11. 2020
Vertet eshte per tu befasuar nga keto struktura njerzish se sa ulte e sa te papergjegjshem i manifestojne idete, pikpamjet e veprimet e veta mbi reagimin dhe pasqyrimin e realitetit te skenes sone politike dhe ngjarjeve te ndryshme me te cilat rrethohemi. Jo vetem manifestim i ulte por edhe kontraverz mes tyre, secili shef e bajraktar ne veti.
Aspak nuk u ka hije politikaneve, intelektualeve, analisteve politik e gazetareve, te jene sy mbyllur para situatave qe e vulosin ardhmerine e nje shteti, nje kombi dhe atdheut te tij.
Eshte qyqarllak, marrezi e turp per akteret ne fjale ti mbyllin syte, te heshtin, te mos konsultohen, vetdijsohen e unisohen me pikpamje e me marrje vendimesh te perbashkta, kur vendoset e nenshkruhet diçka me rendesi per te ardhmen e atdheut.
E jo assesi te marrin vendim e te nenshkruajn bllanko pa e kuptuar dokumentin e marrveshjes se çka po nenshkruhet, me ke po behet marrveshje, kush kujt i ka borgj, kush kujt ia ka uzurpuar trojet e lirine dhe kush kujt po ia burgos, po ia dhunon, poshtron, nenshtron dhe po ia perzen prej shtepive te veta e poi a vret qytetaret, e jo assesi te vrapoi secili koke ne vete, per ta mbrojte bajrakun e vete te turpit, ne dem te interesave te perbashkta kombtare.
Eshte e pa ndershme, jo e menqur, as njerzore e as kombtare per palet ne fjale te mendojne vetem per interesat e veta, e te shkelin me dy kambet mbi interesat e tjereve dhe mbi interesat e kombit ne pergjithesi.
Eshte mekat, marrezi, jo e menqur, tersisht shkurtpamesi per politikanet, intelektualet, analistet e ndryshem politik dhe gazetaret te ndahen ne grupe e blloqe te ndryshme, qe te fusin perqarje mbi baza politike, fetare e regjionale dhe te korruptohen para situatve dhe pergjegjesive te ndryshme duke injoruar varferine, papunesine, te pa strehet e te smuarit.
Eshte turp e marrezi per politikanet t`ia ulin autoritetin shtetit te tyre, tia lejojne kompetencat shtetnore te huajve, tia tkurrin teritorin duke bere pazare nga me te ndyrat, tia shesin pasurine, tia zene frymen lirise dhe ta turperojne para botes shtetin dhe kombin tone.
Eshte turp e marrezi per intelektualet e akademiket te heshtin para ketyre marrezive qe ndodhin sot ne realitetin ton politik e kombtar.
Eshte turp e marrezi per analistet e ndryshem politik qe keto ngjarje i analizojne sipas keendveshtrimit te politikaneve te cileve u sherbejne dhe i mshojne daulles per te hedhur valle lirshem se bashku me ta per interesa te veta.
Eshte turp e marrezi per gazetaret qe nuk japin informacione te sakta ashtu siq ndodhin ngjarjet e dites, javes e mujeve ne realitetin tone por e kamuflojne ate, te cilit po ia ndjene peshen e rende dhe te hidhur mbi supet e veta populli shqiptar. Gati tersisht gazetaret, veprimin e vete e bejne per favore te politikaneve, duke shkele mbi etiken e gazetarit. I juaj, mësuesi Isë

Po behet mode mes shqiptareve te luftohet e verteta me genjeshtren

10. 11. 2020
Nuk eshte mire e as e ndershme per ne shqiptaret ta keqinterpretojme pershkrimin e vertetesise sipas bindjeve dhe interesave tona personale, grupore, politike, regjionale e fetare, sepse ato bindje e qendrime shkojne ne dem te qeshtjes sone kombtare, shtetnore e ne dem te drejtesise. E verteta sado e hidhur qofte ajo duhet pershkruar, interpretuar dhe pranuar realisht, ashtu siq eshte ne te vertete ajo.
E verteta dhe genjeshtra kane dallime te medha mes veti dhe keto dallime duhet pranuar pa hezitim, jo ta veshim te verteten me petkun e genjeshtres dhe genjeshtren me petkun e te vertetes per ti dhene epersi genjeshtres, siq po veprojne disa politikan, intelektual e analiste te ndryshem politik shqiptar duke krijuar rremuj e tymnaj te madhe rreth pershkrimit te vertetesise se ngjarjeve te ndryshme e ngjarjeve politike qe kane ndodhe e po ndodhin ne Kosove, ne Shqiperi e ne trojet tjera te shqiptareve nen pushtim greko-sllav.
Po e marr vetem nje shembull i cili eshte i mjaftushem rreth pershkrimit te vertetesise apo pa vertetesise se vrasjeve politike te shqiptareve qe ndodhen gjate luftes dhe pas saje, te cilat ngjarje interpretohen dhe pershkruhen nga kendeveshtrimi subjektiv partiak , jo nga kendeveshtrimi real siq kane ndodhe vrasjet. Nga keto interpretime prej kendeveshtrimeve te ndryshme jo reale, jo te sinqerta, jo njerezore, edhe sote e kesaje dite vrasjet e shumta politike qe kane ndodhe ende nuk u zbardhen. E dhimbeshme por e vertete, kurse per familjaret e tyre shume tragjike!
Vrasesit nuk kane zbrite prej qiellit por gjenden ne mes te shqiptareve. Ata ne asnje menyre nuk duhet mbrojtur, por duhet ta marrin denimin e merituar nga ligji dhe nga populli, e jo te hezitohet sanksionimi i tyre sipas veprave qe i kane bere, kushdo qofte prej tyre pa dallim, sepse krimi kudo ne bote duhet te denohet maksimalisht. I juaj, mësuesi Isë

Pa e respektuar veteveten i genjejm tjeret me respektin qe ua bejm

 9. 11. 2020
Per ne eshte me rendesi ti mesojme format e frytshme, njerezore, humane dhe te ndershme te respektit e mardhenjeve mes njerezve e shteteve te ndryshme te botes. Nese nuk e pervetesojme dhe nuk e persosim respektin e mardhenjen ne raport me veten dhe te verteten, nuk besoj qe kemi mundesi ti permiresojme ato qe kane vlere njerezore ne raport me tjeret, perpos vendosjes qe ta marrim rolin e nenshtruesit, poshtruesit, sherbtorit dhe lajkatarit, ne raport me ta.
Po nuk patem respekt e mardhenje te shendetshme me veteveten, nuk kemi mundesi tu ofrojme dicka më te mire tjereve, perpos dilingjillakun, lajkat, te pavertetat e te pasinqertat ashtu siq ia kemi ofruar vetevetes. Te keshe respekt e mardhenje te mira me veteveten, nenekupton kujdesin e madh qe ta ruajm, mirembajm dhe ta persosim shendetin tone fizik, intelektual, moral dhe ate social, ekonomik e material.
Nese bejm perpjekje qe ti perdorim menyrat me te persosura, per mirembajtjen, ruajtjen dhe persosjen e ketyre fushave shendetesore, pa e prishur barazpeshen mes tyre ne raport me veteveten, atehere kemi mundesi te ndertojme respekt e mardhenje te mira, te verteta e frytedhenese ne raport me tjeret, pa e lujtur lojen e te nenshtruarit, poshtruarit, lajkatarit dhe genjeshtarit, ne deme te se vertetes njerzores, miqesise, te ndershmes e ne dem te zhvillimit te barabart, kombetar dhe nderkombetar.
Mua më eshte mbush mendja se ne shqiptaret me shume po ndertojme respekt e mardhenje te disfavorshme ndaj nesh, ne raport me tjeret, se sa respekt e mardhenje te frytshme per veteveten krahasuar me tjeret. Ky disfavor i respektit dhe mardhenjeve po hetohet me fqinjet tane, Evropen, Ameriken qe aqe shume po i lajkatojme, po i genjejme, po u nenshtrohemi e poshtrohemi dhe po e luajme lojen e servilit, sesa vertete qe po i respektojme dhe po ndertojme mardhenje te sinqerta, te vlefshme, te barabarta e miqesore.
Eshte mese e qelluar dhe e domosdoshme per ne, ta permiresojme respektin e mardhenjet me veteveten e pastaj me tjeret, sepse nuk kemi se cka tu ofrojm tjereve, perpos lojes se nenshtrimit, poshtrimit dhe lajkes. I juaj mësuesi Isë

Eshte fat i keq per nje popull kur e voton nje qeveri qe nuk i mbrone interesat e tij

4. 11. 2020
Kan thene te menqurit: ” si eshte populli eshte qeveria e tije”. Edhe pse po me dhemb ne shpirt ta pranoi kete fajsim te popullit per nje elite pushtetaresh, qe nuk i mbajne me ndere pergjegjesite e veta te cilat u takojne dhe nuk i mbrojne interesat e perbashkta kombetare qe ua ka besuar populli. Realiteti sado i hidhur duhet pranuar!
Sa shume perandoreve, princerve, mbreterve u kemi shkuar prapa, ne beteja e ne paqe, e sa pak apo aspak ata i mbrojten interesat tona kombetare dhe atdheun. Sa e sa presidente, ministra e kryeministra i vuam ne balle te kombit me voten tone, qe ua besuam, e sa pak apo aspak i mbrojten interesat tona te perbashkta ata!
Sa shume perandor, princa e mbreter ua dhuruam preandorive, principatave e mbreterive te ndryshme, e sa pake apo aspak bene ata per Ilirine, per Arberine dhe per Shqiperine tone te dashur!
Si eshte e mundur kjo fatkeqesi per ne si popull qe perandoret tane, mbreterit dhe princat te bejne shume per tjeret e pak opo aspak per neve?!
Pse nuk u mbushem mend qe 2000 vjete, te mos u shkojme prapa atyre pushtetareve, qeveritareve, parlamentareve, deputeteve, ministrave e kryeministrave, te cilet nuk i perfaqesojne interesat tona kombetare dhe nuk i mbrojne ato me dinjitet?!
Pse ua japim voten pse, pse, … ae di kush psehin e ketij veprimi te ulte?! A mos valle per interesat tona te ngushta personale e familjare ia lejojme vetit kete turp e kete marre?!
Eshte fat i keqe per nje popull, kure me voten vete e zgjedhe dhe e mbrone nje qeveri, nje presidence dhe nje parlament, qe nuk i mbrone interesat e perbashkta kombetare, nje qeveri qe e shkaterron shtetin dhe e shet vendin. Kete fat duhet ndryshuar sa më pare, nese deshirojme te mos jetojme se bashku me fatkeqesine deri ne zhdukje. I juaj, mësuesi Isë

Më shume flasim sesa bejme, ne vende qe te ndodhe e kunderta

3. 11. 2020
Fjalet qe i flasim nuk eshte mire te mos i mbajme e te mos qendrojme prapa tyre, duke i lejuar ato qe me shume te shndrrohen ne genjeshtra e demagogji mashtrimi pa kurrfar vlere reale ne praktiken jetesore. Ata qe qendrojne prapa fjaleve qe i thojne dhe i bejne realitet ato gjate jetes, e pasqyrojne vleren e vete njerezore qe e posedojne.
Per qudi eshte bere mode te flasim shume e pak te bejme. Sa shum flasim per deshmoret e kombit e sa pak vepra bejm si ta, sa pak e mbrojme idealin e tyre qe e kishin per atdhe, te mos them aspak edhe pse ua kemi borgje moral e kombetare tua ruajm nderin e tyre permes angazhimit dhe punes sone, dhe permes respektit qe tua mbrojm me çdo mjete vlerat e tyre kombetare per te cilat e derdhen gjakun dhe e dhuruan jeten.
Ne vende qe te ndodhe kjo mrekulli ne shej mbrojtje e respekti, po ndodh e kunderta dhe po shkaterrohen ato vlera permes sjelljeve tona te pandersdhme dhe shume injorante.
Sa shume flasim per shtetin, per kombin dhe mbrojtjen e tij, e sa pak apo aspak e mbrojme ate.
Lehte eshte te flasim per zhvillimin ekonomik, politik, shendetesor, arsimor, edukativ, juridik dhe policor e ushtarak, por eshte shume keqe te mos u permbahemi fjaleve me te cilat zotohemi, e ti shkelim ato me dy kembet tona.
Sa shume po flitet per reforma e ndryshime ne fushat qe u ceken me larte, e sa pak po behet, sepse shume pritohet, pak dihet edhe me pak te pergatitur profesionalisht. Ata qe emrohen nga qeveria per te bere reforma e ndryshime, pak te mos them aspak kane zotesi profesionale per qeshtje reformuse, pos zotesise se militantit partiak. Aqe ndryshime ka ne keto reforma sa qe mund te thuhet se po behet vetem shperlarje parash e asgje tjeter.
Sa më pare qe e kuptojme se ka kaluar koha te flasim shume e pak te bejme, do te ndodhe e kunderta, ate qe e flasim e mbeshtesim me vepra, ate qe nuk mundemi ta bejme, nuk kemi kushte dhe nuk jemi te pergatitur profesionalisht, nuk e flasim, nuk marrim pergjegjesi, sepse ne vend qe te rregullojme diçka, e prishim me zi.
Ata qe mbeshteten vetem ne fjale te medha e nuk e bejne punen, e genjejne veten, e genjejne familjen, shoqerine dhe kombin ne pergjithesi me dokrrat e tyre te thata edhe pse ne shiqim te pare ka joshje e leverdi personale per ta, por fundi perfundon keq. I juaj mësuesi Isë
Historikisht jemi genjyer, po genjehemi dhe mashtrohemi me genjeshtra e mashtrime te pushtuseve dhe politikaneve tane
2. 11. 2020
Une personalisht mendoi se historia e politika 2000 vjeqare e ndoshta edhe më shume eshte ndertuar mbi genjeshtrat qe i kane prodhuar pushtusit tane, kur eshte bere fjale per shqiptaret dhe paraardhesit e tyre, te cilet e kane permbys me koke te poshte realitetin e shqiptareve, ilireve dhe pellazgeve dhe po e permbysin edhe sote e kesaje dite, pa e vrare ndergjegjen se i kane permbyse dhe po i permbysin te vertetat historike ne dem te qeshtjes sone kombtare per favoret e veta, ne bashkpunim me lakmitaret, te pa dijshmit dhe tradhtaret e radheve tona.
Edhe pse paraardhesit tane, pellazget te paret ne bote e kane populluar me njerze kontinentin toke, te paret e kane perhape civilizimin njerzor dhe i kane dhene njerzimit alfabertin e pare te gjuhes, i kane dhene shkrimin, ku greke e romak i kane pervetesuar padrejtesishte si te tyre edhe popullimin e kontinentit toke, edhe alfabetin e pare ne bote te gjuhes dhe shkrimit, edhe shkrimin dhe kane pervetsuar teritore e qytete, te themeluar nga pellazget, permes trillimeve, mashtrimeve, genjeshtrave, deformimit te fakteve e argumenteve dhe perdorimit te dhunes.
Ne kete menyre te perdorimit te genjeshtrave, mashtrimeve e dhunes filloi edhe pushtimi i Ilirise nga latino-romaket dhe greko-bizantinet, ku ia thyen boshtin kurrizor Ilirise , qe ta fusin nen pushtetin romak e bizantin teritorin e Gadishullit Ilirik qe ishte i banuar tersisht me poullate Ilire, kur ne kete kontinent nuk kishte as sllav e as greke. Tani dihet fare mire se ne cilen gjendje eshte ky gadishull, te cilit edhe emrin ia kane nderruar dhe tani e quajn gadishull ballkanik per apetite turko-sllave dhe per perhapjen e genjeshtres si te vertete, se ne kete gadishull ishin autokton ardhacaket sllav.
Teknikat e mbisundimit te shqiptareve dhe paraardhesve te tyre ishin perqaj e sundo permes fese, politikes dhe dhunes, pra feja, politika dhe dhuna jane perdor neper shekuj si mjete kryesore dhe më efektive per ti binde shqiptaret deshen e nuk deshen, te ecin rruges se genjeshtert qe e kane trasuar pushtusit tane shekullor latino-romak, greko-bizantin, sllavo-ortodoks dhe turko-aziatik.
Ti kthehemi pakez vetevetes per te kuptuar se kush ishim, me keqeardhje me duhet ta pranoi, se ne si popull perhere e kemi patyr ne epiqender dhe e kemi shpeshehere krenarin e vetlavdrimin, bere e pa e bere punen per lavd e krenari, pra krenari e mburrje ne te thate, pa ia ber hyzmetin, fizikisht, politikisht, menqurisht e trimerisht. Si pasoj e vetelavdrimit e mburrjes ne te thate ka deshmuar shteti i Ilirise qe nuk u bashkua dhe nuk u be shtet, por mbeti i ndare e i perqare ne principata e ne princer derisa u pushtue tersisht nga ushtria romake me Jul Cezarin ne balle. Dihet se lakmitaret e tradhtaret, pas pushtimit te Ilirise per kariere e per bajraktarllak ia kane mesyer turr e vrap dhe jane shite per pak pare tek pushtetet e pushtuseve tane edhe ne kohen e Prandorise Romake, edhe ne kohen e Perandorise Bizantine, edhe ne kohen e Mbreterise serbo- bullgaro-sllave, edhe ne kohen e Perandoris Turko-Otomane dhe ne kohen e Mbreterise serbo-kroato sllovene, edhe ne kohen e Jugosllavise se Titos dhe komunizmit, vrap i pandalur kurr i te shiturve per pak pare e per kariere tek pushtusit tane qe te sherbejne per favoret te tyre dhe ne dem te qeshtjes sone kombtare e shtetnore.
Kete e kemi deshmuar se i kemi dhene perandor Perandorise Romake, Perandoris Bizantine, Mbreterise serb0- bullgare, Perandorise Otomane e pushteteve tjera pushtuse, edhe pse e humbem Pellazgjine e Ilirine, edhe pse jemi pasardhes te Justinjanit e papa Klementit, edhe pse jemi pasardhe te Skenderbeut, edhe pse jemi pasardhes te Enver Hoxhes, Sinan Hasanit, Fadil Hoxhes, edhe pse jemi pasardhes te Kole Shirokes e Ali Shukriut, edhe pse jemi pasardhes te Azem vllasit dhe hoxhallareve, popadikave e prifterinjeve tane, edhe pse jemi pasardhes te Hashim Thaqit e qeverise Pronto e pan, pasardhes te Isa Mustafes, Ramush Haradinajt, per qudi nuk u be, pa nuk u be kurr Iliria, humbi Dardania, nuk u be Arberia, humbi ajo, nuk u be Shqiperia dhe e coptuan e bene cope e grime, u ndame ne tri fe, e ne gjashte pjese, ne toske e ne gege, u ndame e u perqam si eshte me keq ne teritor e e mbi baza fetare dhe politike.
Kjo eshte historia e politika qe e kane krijuar rrejshem pushtusit tane ne bashkpunim me tradhtaret e lakmitaret ne radhet tona, gjithnje ne dem te qeshtjes sone kombtare, teritoriale, fetare, politike, gjuhsor e kulturore, kjo eshte dhe vetgenjeshtra qe ia kemi bere vetit dhe po ia bejme per shkak te shkurtpamesie qe gati na ka verbuar tersisht, fatkeqsisht! I juaj, mësuesi Isë
Ne shoqerine shqiptare nteresat personale po realizohen ne dem te interesave kombetare
31. 10. 2020
Shoqeria shqiptare po e jeton kohen, ku interesat personale realizohen ne deme te interesave shoqerore e kombetare. Ata te cilet e kane vene ne balle interesin personal, grupor e partiak, nuk zgjedhin mjete dhe rruge per te ardhur te realizimi i interesave te tyre.
Per çudi interesgjinjte e dallavergjinjte deshirojne ti shfrytezojne te gjitha kohrat duke i nderruar maskat e tyre, sipas ajameve te kohes. Si po duket ky ves i lige njerezor i interesgjinjeve dhe dallavergjinjeve, nuk e ka ndermend ta pushoj veprimtarine e vete shkaterruese e te ndyte ne dem te interesave te tjereve dhe kunder interesave te pergjithshme kombetare e shtetnore!
Nese deshirojme ta ndryshojm situaten me te cilen nuk jemi te knaqur, ma pare duhet ta ndryshojme veten. Per ta ndryshuar veten, duhet ndryshuar perceptimet, mendimet dhe veprimet tona, ne raport me vlerat njerezore. Per ti ndryshuar te gjitha keto procese psikike, nuk duhet te nisemi nga kendeveshtrimi i realizimit te interesave personale ne dem te tjereve, nga kendeveshtrimi antipatik e simpatik ne raport me tjeret, nga kendeveshtrimi i perkatesive politike e grupeve te ndryshme, nga kenveshtrimi i urrejtjes e xhelozise dhe nga kendeveshtrime qe ne esence jane perplote me interese, paragjykime e thash e theme kunder tjereve.
Eshte mire qe sa më pare te kemi kujdese te shtuar dhe te ruhemi nga perceptimi i kendeveshtrimeve te permendura ma larte, si kendveshtrime te nivelit më te ulte njerezor dhe ti mundesojme vetit ndryshimesa më progresive e efikase personale dhe kombetare.
Uroi qe sa ma pare te lirohemi nga menyra e shemtuar e perceptimve, mendimeve, pikpamjeve dhe veprimeve tona, te mbushura perplote vese e te liga njerezore dhe te mbeshtetemi mbi forcat tona, ti ngrisim e ti persosim ato, ti vlersojme vlerat e tjereve , te bashkpunojme me ma te miret, mos ti injorojm ata dhe ti perkrahim, qe te ecim se bashku perpara. I juaj, mësuesi Isë
Misionari i paqes ne bote Dr. Djuyoto Suntani ka thene: “NEN DIELLIN QE NGROH TOKEN, KA VEND PER TE GJITHE!”
30. 10. 2020
Vertete kjo thenje e misionarit te paqes ne bote më ka stimuluar te mendoi se ka apo jo vend per te gjithe nen Diellin qe ngroh Token, sepse ne kontinentin Toke, nen ngrohjen e ndriqimin e Diellit ka vend per pushtuesit e te pushtuarrit, per luftetaret trima te lirise, vrasesit e tyre dhe tradhtaret, ka vend per kriminelet e luftes, te pafajshmit, per lakmitaret, zuzaret, qyqaret dhe te pandershmit.
Ka vend per herojte e martiret e luftes dhe per vrasesit e tyre, per dashamire te atdheut e per urrejtes te tije, per njerze vertete te paqes e per demagog te saje. Ka vende per mashtrusit e genjeshtaret e popujve, ka vend per formalist e per njerze te sinqerte e te pasinqerte, ka vend per te ndershem e te pandershem, per te dijshem e te padijshem.
Kjo toke nen ngrohjen dhe driten e Diellit ka vend per kafshe te egra e per ato te buta, ka vende per shpeze e per insekte, ka vend per boten bimore, shtazore, ujore e per boten njerezore, siq ka vend per misionar shqiptar te paqes , edhe pse populli shqiptar po vritet e po pritet, po dhunohet e po poshtrohet, po burgoset e po varfrohet dhe ne fund po perzihet nga trojet e veta prej fqinjeve pushtues greko-sllave.
Ka vend edhe per prisit e kombeve te bashkuara, presidentet e superfuqive te botes, te cilet po krijojne kasaphane mes njerzimit te pafajshem per interesat dhe strategjite e tyre, qe ua mundesojne mbizotrimin. Ka vend edhe per misionar shqiptar te paqes, qe po i bejne “mrekullite” per ta promovuar “paqen”, “drejtesine”, “barazine” e “humanizmin” ne trojet shqiptare dhe “bashkimin” e tyre se bashku me popullaten e saje, te mos them se kan harruar tersisht ta bejne kete veprim njerzor, human e kombtar per atdheun e per kombin shqiptar, duke u shqetesuar me te madhe per paqen e botes!
Kjo toke, per qudi pate vend dhe ka per te gjithe, por nuk pat kurr e nuk ka per momentin vend te mjaftushem per liri, drejtesi, barazi, mirekuptim, tolerance, paqe, humanizem dhe moral per gjithe njerzit e botes! Sa te zymte e sa te trishtushem e kane bere e po e bejne kontinentin toke per njerezimin fuqite e medha per interesa te veta, edhe pse ky kontinent gjendet nen ndriqimin dhe nen ngrohjen e rrezeve te Diellit! I juaj, mësuesi Isë

Partite qe ishin ne pushtet mbajne pergjegjesine historike per shkaterrimin e shtetit dhe institucioneve te tij

23. 09. 2020
Menyra e konkurences ne mesin e shoqerise sone, po e shtrine ndikimin e vete mbi shkaterrimin e vlerave te perbashkta kombetare, ne favor te egoizmit ekstrem personal, grupor, partiak, e regjional, mbeshtetur ne nje grabitje te papare ndojhere, duke i demtuar interesat e perbashkta dhe ekzistencen e tjereve, ne vende qe te ndodhe nje konkurence ne te mire te te gjitheve, duke i ruajtur vlerat e perbashkta, pa te cilat do te jene te kote perpjekjet egoiste e te pandershme, te sjellin rezultate te ndershme per nje jete me te mire me te dinjitetshme si ne aspektin personal, familjar, institucional e kombetar.
Derisa t`i shkelim, t`i neperkombim dhe t`i shkaterrojme vlerat tona te perbashkta ekonomike, shendetesore, arsimore, juridike, kulturore, historike e shkencore, do te bejme jete pa dinjitet e pa liri, me te cilen po tallet bota e civilizuar dhe po neperkombemi si perhere e si eshte me keqe, nga fqinjet tane pushtues dhe dashakqinjte e kombit shqiptar, fale gabimeve, fajeve dhe lakmive te qoroditura e te qmendura te partive tona qe ishin e jane ne pushtet.
Pergjegjesine kryesore historike per shkatrrimin e Shtetit te Kosoves, shkaterrimin e aseteve te pasurise kombtare, mos mbrojtjen e kufijeve, shkaterrimin e shendetesis, arsimit, ekonomise, tregtise, jurispodences, shkatrrimin e kultures dhe shkences, shkeljen e kushtetutes se Kosoves, perhapjen e korrupcionit, nepotizmit, krimit te organizuar, humbjen e mbi 8200 hektar toke rreth demarkacionit me Malin e Zi, nenshkrimin e Asociacionit te Komunave me shumice serbe dhe nenshkrimin e teritorit ekstra per kishat e uzurpuar ortodokse nga serbet, e mbajne PDK e LDK, AAK e AKR, te cilat parti jane sorrullate endej e ketej ne pushtet qe dy dekada me radhe. I juaj, mësuesi Isë

Po na sjellin deme te medha ekstremizmat ne shqiptareve

21. 09. 2020
Ekstremizmat fetar e politik i kane sjelle deme te medha e po i sjellin kombit shqiptar. Ndersa ne anen tjeter po i sjellin favore fqinjeve tane pushtues, te cilet po investojne shume propagande e para qe te lulezojne e te zhvillohen ekstremizmat ne fjale.
Po ta kishim ndjeke e po ta ndjekim tani shembullin e dijetareve te Rilindjes sone kombtare, edhe pse ishin fetare te devotshem e te njohur ne bote, ata me asnje qmim e me asnje kusht nuk i lejuan vetit ekstremizma fetar e politik, as ta vejne fene ne radhe pare kombit.
Ata nuk e perqmonin, nuk e perqanin, nuk e urrenin, nuk e fyenin kombin e vete mbi baza fetare, politike e regjionale dhe nuk e ngatrronin ate per interesa te ndryshme fetare e personale dhe nga kjo filozofi racionale arrit ta themelojne kombin shqiptar.
Askush nuk mundet me qene fetare i devotshem, pa qene më pare atedhetar e kombetar i devotshem. Ata qe e njohin mire e drejte kulturen dhe filozofine fetare, eshte e pamundur te mos jene edhe adhurues te flakte te atedheut, te gjuhes, te kultures e zakoneve te perbashkta kombtare dhe mbrojtes te guximshem te atyre vlerave qe i posedon atdheu dhe kombi shqiptar.
Kush nuk e mbrone gjuhen e nenes, atdheun dhe lirine e kombit te vete, e genjen veteveten se eshte politikan ne sherbim te interesave kombtare dhe e genjen Zotin se eshte fetar edhe besimtar.
Secili prej nesh e kemi per detyre kombetare ne radhe te pare dhe fetare ne radhe te dyte qe te mendojme, te flasim e te veprojme ne ate menyre qe t’i ulim gjakrat dhe emocionet, t’i eliminojm interesast personale, urrejtjet dhe kundershtimet, ta forcojme unitetin e ta eliminojme perqarjen mes kombit tone, sepse ne funde te fundit do t’i humbim te gjitha nene sundimin e fqinjeve tane greko-sllav. Do ta humbim, gjuhen, kombin, atedheun edhe fene. Do ta humbim edhe njerzishmerine e çdo gje mbi kete toke. I juaj, mësuesi Isë

E mjere eshte pritja e shqiptareve se bota do ti rregulloi punet tona, nese ato i prishim vete

20. 09. 2020
I kote eshte besimi yne, se miqte tane nderkombtar do t`i rregullojn problemet tona kombtare, nese ne nuk i rregullojme vet ato. Edhe më i kote behet besimi qe miqte tane do ti rregullojn punet e brendeshme tonat, do ta mbrojne shtetin dhe asetet e pasurise sone kombtare, kur ne i zhvatim i keqperdorim, i shesim i pervetesojme paligjshem ato dhe e korruptojme shtetin, e bejme ate instrument manipulimi te politikes korruptuse e kriminale dhe krijojme probleme te shumta dhe po behemi problematik perballe miqeve qe investuan ne shtetndertimin e Kosoves dhe ne lirine e popullit te saje.
Eshte dobsi e madhe per ne, te presim drejtesi sikur presin femijet, sepse ajo vjen rrallehere neper histori, apo nuk vjene kurr pa e merituar ate. Drejtesine, lirine duhet kerkuar, duhet merituar, duhet me e fituar vete dhe me mbrojte, se bashku me ndihmen e miqeve tane te sinqert dhe duhet te mos shkelim mbi gjakun e deshmoreve, mbi dhunimin e 20 mije femrave shqiptare, mbi gjakun e me shume se 2000 mije femijeve qe jane viktimizuar barbarisht para prinderve te vete pa fajin e tyre, mbi gjakun e 15 mij viktimave te Kosoves, te mos shkelim mbi ndihmen e miqeve tane nderkombtare dhe mos ta zhvatim ate ndihme barbarisht, qe na dolen krah ne ditet me te veshtira qe i perjetoi Kosova dhe populli i saje, i madh e i vogel, gra e burra.
Nuk i besohet shtepia fqiut se do ta trajtoi, do ta mirembaje e do ta rregulloi si duhet, kur ne e shkaterrojme vete shtepine tone, shtetin tone, asetet e pasurise sone kombtare dhe e shesim atdheun pjese, pjese, per interesa personale, partiake grupore e kriminale. Besime te tilla qoroditese bejne vetem femijte, qe presin sheqerka nga fqinjte e lagjes se tyre. I juaj, mësuesi Isë

Normaliteti dhe jo normaliteti i perjetimit te ndjenjave tona

19. 09. 2020
Perjetimi normal e jo normal i ndjenjave eshte i lidhur ngusht me menyren e perceptimeve, mendimeve, bindjeve e besimeve tona qe varen tersisht se nga cili kenveshtrim i perceptojme gjerat, ngjarjet, raportet dhe dukurite e ndryshme natyrore, shoqerore, e shpirterore.
Sa më afer kendveshtrimit real e objektiv gjendet ndijimi e perceptimi yne rreth gjerave, ngjarjeve, gjesendeve, fenomeneve, raporteve dhe dukurive tjera natyrore, shoqerore e shpirterore, aq me normal behet perjetimi i ndjeshmerise sone rreth nje realiteti per te cilin behet fjale.
Perjetimi jo normal i ndjenjave tona eshte i lidhur ngushte me ndijimet, perceptimet, mendimet, bindjet e besimet qe burojne nga kendeveshtrimet Iluzore apo mashtruse, te cilat e shtremberojne tersishte realitetin per te cilin behet fjale.
Perjetimi jonormal i ndjenjave shkaktohet tek te gjithe ata qe jane zhyte dhe notojne neper ujrat e ndotura te iluzioneve te veta, qe me apo padije, qe me apo padashje kane ra viktime e Iluzioneve te ndryshme mashtruse te cilat e deformojne realitetin per te cilin flitet.
Ne grupin e perjetimit normal apo jonormal te ndjenjave bejne pjese ndjenjat e perjetuara ndaj suksesit dhe mossuksesit personal dhe ndjenjat e mburrjes dhe turpit.
Eshte normale ndjenja e perjetimit te suksesit apo mosesuksesit personal, atehere kur i vleresojne edhe tjeret sjelljet dhe arritjet tona si te sukseseshme apo jo te sukseseshme.
Ështe normale apo jo normale perjetimi i ndjenjes se mburrjes dhe turpit personal atehere kur tjeret veprimet e te arriturat tona i çmojne si jashtezakonishte, te rendesishme e te vlefshme dhe anasjelltas kur sjelljet e te arriturat tona i vleresojne si jashtzakonisht te demshme, te turpshme dhe te pandershme apo i vleresojne si tradhti ndaj vendit , shtetit dhe popullit.
Per qudi, eshte fakti se, disa njerze e sidomos politikanet tane ndjenjat e suksesit dhe mburrjes i perjetojne edhe kur i vlersojne qytetaret e vet sjelljet e tyre si te pasukseseshme, si shkaterruse e rrenuse per vendin, si shkaterruse e rrenuse per interesat kombtare, si te turpshme, te pandershme e si tradhti kombtrare.
Kjo dukuri e perjetimeve te ndjenjave ka te bej tersisht me perjetimin jo normal, jo njerzor e jo kombtar te tyre. I juaj, mësuesi Isë

Pushtetaret shqiptar po heshtin edhe pse Kosova po kolonizohet ekonomikisht dhe me popullate sllave

15. 09. 2020
Kosova po kolonizohet para syve tane, para syve te pushtetareve shqiptar, para syve te Botes, Europes dhe para syve te Amerikes me kolon serb, kriminel te ardhur nga zonat e luftes prej Kroacise, prej Bosnje e Hercegovines, te cilet kane ikur nga krimet qe i kane bere popullates se atyre zonave ne Kroaci e ne Bosnje e ne Kosove, tani duke ngulur rrenje krimi edhe me kolonizimin e tokave tona permes koloneve kriminel serb.
Ne anen tjeter keta kolon e kriminel, te cilet kane bere krime e vrasje se bashku me vendasit tane serb te kesaj ane, nuk i lejojne qe dy dekada me radhe fqinjet e vete shqiptar te lagjes ne Kroin e Vitakut perballe lagjes se re per Kolonet ne fjale, “Kodra e Diellit” te kthehen e te sistemohen ne shtepite e veta, te cilat ua kane rrenuar e shkaterruar kriminelet ne fjale, sikur te mos kishte shtet Kosova dhe pushtetar shqiptar pos Rakiqeviqit, i cili po tallet me shtetin dhe me pushtetaret shqipfoles ne balle te shtetit te Kosoves.
Tani radhene e ka delegacioni serb te shtroi edhe kerkesa tjera ne bisedime mes delegacionit te Kosoves dhe pales ndermjetesuese ne Bruksel dhe si po duket, pos kerkeses se Asociacionit te komunave me shumice serbe, pos kerkeses per statusin e Trepçes, me siguri mund te dal edhe kerkesa qmendurake serbe per ta “pushkatuar delegacionin e Kosoves”, si kusht qe te vazhdoi dialogun Serbia me kerkesat e veta te pandalshme kriminale e antinjerezore, ne dem te Kosoves dhe popullates se saje!
Ja se çfare pushtetar kemi, ja kush e mbrone Kosoven dhe kufijte e saje, ja kush i mbrone interesat kombtare te poopullit shqiptar para miqeve tane e para pushtuseve greko-sllav! Më mire mos kofshin! I juaj, mësuesi Isë

Qeveria Hoti i dha shume e do ti jep Serbise ndersa Kosoves ia dha e do tia jep faqen e zeze

12. 09. 2020
Çka i dha e çka mund ti jep qveria Hoti Serbise dhe çka i mori dhe mund ti merr Kosoves?:
1. I dha Serbise Minishengenin, kurse Kosoves faqen e zeze te nenshtrimit e poshtrimit ekonomik te saje.
2. I dha Serbise Ujmanin dhe e beri hisetar ne asetin e pasurise sone kombtare, kurse Kosoves i dha faqen e zeze te nenshtrimit, poshtrimit dhe i dha humbjen ne raport me pushtusit serb, qe te kalerojne bosat e krimit sllav ne teritorin tone, sa here tu teket.
3. I dha Serbise qasjen ne Adriatik, kurse Kosoves i dha nenshtrimin e poshtrimin qe te kaloi Serbia mbi kurrizin e pergjakur te saje per te arrite ne Adriatik dhe ta shperblej Kryeministri i Shqiperise Edi Rama me ndonje port detar ne Shengjin, ne Durs apo ne Vlore.
4. E shperblei Serbine dhe e denoi Kosoven, e nenshtroi dhe e poshtroi me moratorium nje vjeqar te stopohen njohjet e saje dhe te stopohet inkuadrimi i saje neper asociacionet e ndryshme nderkombtare .
5. E shperbleu Serbine me heqjen e pikes, ku behet fjale per njohjen reciproke dhe e denoi Kosoven, e nenshtroi dhe e poshtroi me mosnjohje nga Serbia.
Tani ne radhe jane pikat rreth statusit te Asociacionit te komunave me shumice Serbe, rreth statusit te Trepçes, rreth teritorit ekstra per kishat e uzurpuara nga serbet, rreth ndertimit te lagjes ne kodren e diellit ne Mitrovice per kolonet serb, rreth kthimit te shqiptareve te Mitrovices dhe Kosoves veriore neper shtepite e veta pas 20 viteve liri, rreth shtrirjes se pushtetit te Kosoves ne Veri, ku po kalerojne qetnik e kriminel serb duke pamundesuar shtrirjen e pushtetit tone atje, ku po ushtrojne krime te ndryshme politike, njerezore dhe ekonomike qetniket dhe fallangat serbe.
Rreth rregullimit te statusit te shqiptareve ne Presheve, Medvegje e Bujanovce, rreth rregullimit te statusit te shqiptareve te Ulçinit, Plaves, Gusise, Hotit e Grudes ne mal te Zi, rreth statusit te shqiptareve ne Maqedonin e veriut dhe rreth statusit te shqiptareve ne Greqi, per ti barazuar ata njejte me te drejtat qe i kane serbet e malazezet ne Kosove.
I dhaht Zoti mend Kryeministrit Hoti dhe Qeverise se tij koti, aq sa te mos e denoi, turperoi e poshtroi prap Kosoven dhe popullin e saje, me shperblimet ndaj Serbise, sikur qe e ka shperblyer ne pikat e larte shenuara rreth marrveshjes se nenshkruar ne Shtepine e bardhe te Uashingtonit. I juaj, mësuesi Isë

Keshilla per jeten shkurt

17. 11. 2020
Demagoget premtojne shume kur flasin qe ti mashtrojne tjeret, ata i mbushin fjalte e veta me oratori dhe i maskojne ato sa më shume, te mos hetohet lehte qellimi i tyre djallezor dhe shemtija e panjerzishmeria qe e posedojne.
E kane lehte demagoget te flasin e premtojne per ti mashtruar tjeret me fjale te medha oratorike e te zbukuruara, sepse nuk u permbahen aspak fjaleve e premtimeve te veta qe t`i bejne realitet ato, per te miren e atyre qe u premtojne. Per oratori te tilla, populli thote:” Aty ku tregojne dredhza shume, merre kofinin sa më te vogel, se nuk do ta mbushish dot me dredhza”.
Demagog premtues, mashtrues e shkaterrues nau ka mbushe skena jone politike, ekonomike, shendetesore, arsimore, juridike, kulturore, akademike e shkencore, ne te gjitha trojet shqiptare dhe ne te dyja shtetet e kombit tone.
Per qudi, nuk u ngop qe tri dekada me radhe ne “demokraci “ nga premtimet e mashtrimet e demogogeve populli shqiptar! I juaj, mësuesi Isë
16. 11. 2020
Me shablone te murosura, me skema te ngurta e me programime te vjetruara ne kokat e ne mendimet e njerzeve, te cileve u mungon vullneti, guximi e kambngulesie, u mungon pervoja dhe pergatitja intelektuale e profesionale. Me individe e grupe te ndryshme shoqerore e politike te cileve u dominon egoizmi, dinakeria, cinizmi, hipokrizija, amoraliteti, karierizmi, lakmija dhe tradhtia, nuk jane zgjidhur kurr e nuk do te zgjidhen drejte e njerzishte problemet tona kombtare, shoqerore, institucionale, familjare, personale, profesionale, shkencore, kulturore e as shtenore.
Sa shume eshte e mbingarkuar skena jone politike, kulturore e shkencore me njerze qe posedojne shablone te murosura, skema te ngurta e programime te vjetruara ne kokat e ne mendimete e tyre, te cileve u mungon pervoja e duhur dhe pergatitja intelektuale, u mungon vullneti, guximi e kembngulesia dhe u dominon egoizmi, dinakeria, cinizmi, hipokrizia, amoraliteti, karierizmi, lakmia e tradhtia, te cilet nuk posedojne aspak potencial per ti zgjidhur problemet e ndryshme shoqerore e kombtare ne trojet shqiptare.
13. 11. 2020
E zeza per dike duket e bardhe dhe e bardha e zeze. E idhta ka shije te embel dhe e ëmbela ka shije te idhte. Rrena trajtohet e mbrohet si e vertete, e verteta perbuzet si genjeshter. Padrejtesia trajtohet si drejtesi e drejtesia padrejtesi, e ndershmja e pandershme dhe anasjelltas.
Me nje fjale shumica e shqiptareve po e denon veten duke mbrojte genjeshtren më shume sesa te verteten!
6. 11. 2020
Fisnikeria, ndershmeria, trimeria, menquria, vullneti, dashuria dhe uniteti, te pamundeshmen e bejne te mundeshme. Sa te domosdoshme jane per ne shqiptaret ti bejme pjese te pandashme te jetes keto virtyte te larta njerezore! Pa keto vlera njerezore, te mundeshmen e bejme te pamundeshme ne shqiptaret, siq po e deshmojme praktikisht.
Nuk pritet asgje e vlefshme, njerezore e kombtare prej atyre qe nuk e posedojne ndjenjen e fisnikerise, ndershmerise, trimerise, menqurise, vullnetit, respektit, dashurise dhe unitetit, pos sjellje jo njerezore, korruptive, kriminale, amorale, prostitucionale, trafikim e dhunim te qenjeve njerezore, substancave narkotike e abuzim me to dhe tradhti kombtare.
Mjer ai popull qe u beson atyre qe nuk posedojne kurrfar virtyte njerezore!
1. 11. 2020
Derisa nuk bashkohen politikanet, intelektualet e kleriket tane fetar me idete dhe qendrimet e tyre ne favor te zgjidhjes se qeshtjes sone kombtare. Derisa mes tyre ka perqarje, nuk ka bashkpunim e mirekuptim per interesa te atdheut e kombit shqiptar. Derisa kjo shtrese shoqerore shqiptare fokusohet ne zhvatjen e atedheut dhe shitjen e pjeseve te tij, populli shqiptar eshte e do te jete para nje rreziku te madh.
Derisa te mos unisohemi per interesa te perbashkta kombtare dhe i thellojme perqarjet e mosmarreveshjet, do te tallen sllavet e grekerit me budallite tona dhe do ua msyjne lirshem trojeve shqiptare per kolonizim te metejshem.
Derisa politikanet, intelektualet e kleriket tane ia kthejne shpinen vendit dhe popullit, te perqare mbi baza politike e partiake dhe mbi baza fetare e regjionale duke anuar kush pas Vatikanit e kush pas Stambollit, kush pas Moskes, Beogradit e kush pas Athines, nuk do te na hiqet kurr prej shpine barra e rende e roberise dhe varferise!
31. 10. 2020
Nuk kane lumturi te qendrueshme ata persona qe e mbeshtesin lumturine e tyre, mbi padrejtesite e vlerat e ulta, mbi mashtrimet e degjenerimet, mbi dyfytyresine e korrupcionin, mbi trafikimin e qenjeve njerezor, prostitucionin e dhunimet dhe mbi tradhetine kombetare.
Nuk eshte mire dhe aspak njerezore te perfshihemi nga ato ligesi qe u shkaktojne dem tjereve!
29. 10. 2020
Disa habiten dhe e harrojne tersisht veteveten, familjen dhe miresjelljet ne raport me tjeret duke vrapuar pas pasurise e karieres. Keto arritje here te zakonshme e here te pazakonshme e jo parimore kushtojne shume shtrejte per jeten personale e familjare, sepse kemi harruar te merremi me veteveten e familjen, si vlera mbi te gjitha vlerat e kesaje bote dhe kemi harruar ti ruajm raportet e shendosha me tjeret qe jane nje dige e forte per sukseset tona parimore.
Çdo arritje jo parimore ne kariere e ne pasuri i zbehe dhe i ule tersishte vlerat e tyre. Sa e sa prej nesh pendohemi e ankohemi, se e kemi humbe tej mase shendetin tone fizik, psikik , emocional, intelektual dhe moral duke vrapuar verbtas pas pasurise e karieres.
Sa e sa prej nesh pendohemi qe nuk jemi marr sa duhet e si duhet me problemet e ndryshme te familjes qe ta njohim sa me thelle ate dhe problemet e nevojat e ndryshme te saje qe ta perkrahim, te bashkepunojme, të duhemi e te respektohemi mes veti.
Ta duam veteveten, familjen dhe tjeret permes punes e dijes dhe zhvillimit proporcional te shendetit fizik, emocional intelektual, moral e kombetare, eshte arritje parimore e sukseseve tona.
Nuk eshte aspak e njerezishme as e dobishme, as parimore ta harrojmë veteveten, familjen, miqte, dashamiret, bashkekombasit dhe qytetaret e kombin tone per pasuri e kariere dhe per asgje tjeter, sepse pasuria dhe kariera duhet t’i sherben ne radhe te pare vetevetes, familjes dhe kombit, permes te cileve vije pasuria, kariera dhe çdo vlere tjeter njerezore. I juaj, mësuesi Isë
28. 10. 2020
Ne dy shtetet shqiptare e ne trojet e veta ku jetojne shqiptaret haptas po verehet, po ndjehet dhe po deshmohet se ka per se tepermi pervetesim te paligjshem e keqperdorim, abuzim e anashkalim te ligjit dhe shkelje me dy kembet mbi ligjin e mbi kushtetuten, sipas apetiteve personale, partiake e grupore, nga larte poshte e anasjelltas!
Si pasoje e kesaje dukurie negative te qoroditur, ne trojet shqiptare ka vershuar anarhia, vandalizmi, sulmet, vjedhjet dhe abuzimet maksimale ndaj pasurie shoqerore e kombetare, asaj private e personale dhe ndaj te drejtave e lirive te qytetareve, duke shpallur nje lufte tinzare, kriminale e te hapur, kunder atdheut, kunder shtetit dhe kunder popullit!
Ata qe marrin më shume sesa japin jane servil e pakurrizor qe jetojne ne kurriz te tjereve. Keta i kane okupuar keq shqiptaret!
24. 10. 2020
Edhe çka duhet te na ndodhe tjeter ne shqiptareve qe tani e tutje te mos qendrojme inferior, te heshtur, pasiv e si te vdekur per se gjalli, duke i toleruar politikanet tane dhe Europen te na ndeshkojne neve e ta shperblejne Serbine gjakatare e pushtuse te trojeve tona?!
Ti mundesojne kompetenca shtetnore “zajednices se komunave me shumice serbe”, ti mundesojne ekstra teritor kishave te tyre dhe ti ndajme se bashku me Serbine asetet e pasurise sone kombtare, Ujmanin e Trepçen, ti falim mbi 8200 hektar toke Malitit te Zi rreth demarkacionit kufitar me te, ti falen mbi 4000 hektar toke rreth demarkacionit me Maqedonin e Veriut, ti lejohet Greqise, sipas apetiteve te saje, hapsire detare te shqiptareve.
Edhe çka duhet te na ndodh tjeter ne shqiptareve nga politikanet tane, nga Europa dhe nga qarqet e ndryshme nderkombtare qe te ngritemi ne kembe kunder ketyre padrejtesive te pa fundme dhe kunder varferise ekstreme mes shqiptareve, qe te ndjehemi vetevetja dhe te trajtohemi si te barabart ne raport me fqinjet tane pushtues dhe ne raport me popujte tjere te botes?! I juaj, mësuesi Isë
Ne shqiptaret kemi me bollak fjale te medha, pune pak. Kryelartesi e pa dituri, politikan e intelektual, pa dije e pa moral.
11. 09. 2020
Nese nuk e kryejne misionin e vete me ndere, qe u takon ligjesisht, moralisht e kombtarisht elita jone politike, ndaj shtetit, ndaj atdheut dhe ndaj popullit qe i perfaqeson, nuk duhet te qendroi duarkryq e ne heshtje elita intelektuale e akademike dhe nuk duhet ta lejojne veten dhe popullin tu mungoi vullneti, guximi, deshira, dashuria, menquria dhe forca, me i arritë ato që i dëshiron, i takojne dhe i meriton duke perdorur çdo mjet demokratik per te ardhur deri te realizimi i tyre.
Me asnje kushte nuk duhet te pajtojme me jetën nën robëri, te nënshtruar, te varfëruar, te poshtyruar dhe te vdekur për së gjalli, nën qizmën e fqinjeve tane pushtues greko-sllav dhe nën makinacionet e ndryshme mashtruese e keqëbërse qe dalin nga faktoret e jashtem dhe elita jone politike , kreatore e politikes sociopate, politikes se korruptuar dhe kriminale ne çdo fushe te jetes. I juaj, mësuesi Isë

Nuk mbrohen interesat e Kosoves permes batericave qe iu sherbejne si kukulla bosave te tyre politik

11. 09. 2020
Interesat e Kosoves dhe popullit shqiptar nuk mund te mbrohen as para miqeve tane e as para armiqeve, sepse batericat ne fjale nuk kane veto dhe imunitet personal, nuk kane aftesi, zotesi e as shkathtesi ta bejne kete para miqeve dhe ne ballafaqim me armiqte tane, sepse batericat derigjohen dhe manipulohen si kukullat nga bosat e vete politik qe i kane emruar ne ato poste, vetem per ti mbrojte interesat dhe tekat e tyre personale te mbushura perplote krime eknomike, politike dhe juridike ne shkaterrim te Kosoves.
Krejte kjo qe u tha më larte u deshmua nga delegacioni i Kosoves ne Shtepine e Bardhe te Uashingtonit para miqeve amerikan dhe para armiqeve tane pushtues serb, te cilet kane shkuar me duar ne gjepa te pa pergatitur fare dhe pa ekspert te fushave ne te cilat behet fjale, si per shembull rasti me Liqenin e Ujmanit.
Ne vend qe te merrnin ekspert te njohur nga Kosova te cilet kane qene themelues dhe hartues te planit per formimin e Liqenit te Ujmanit qe nga fillimi i ndertimit te tij e deri me sot, te cilet posedojne edhe me dokumentacione te ndryshme se, Liqeni ne fjale eshte ndertuar me buxhet te Kosoves dhe me bugjet te Federates Jugosllave, element konstituiv i te ciles ishte edhe Kosova njejt si repulikat tjera jugosllave.
Pjesa e Liqenit te Ujmanit qe gjendet ne teritorin e Serbise, sipas te dhenave ne dokumentacionet qe i posedon Ingjinieri Avdi Gjone Balaj, ajo pjese eshte paguar sa nena e baba nga bugjeti i Kosoves ne marrveshje me Federaten Jugosllave dhe me Serbine dhe nga ajo kohe e deri me tani pjesa e Ujmanit qe gjerndet ne teritor te Serbise eshte prone nen juridiksionin e Kosoves e cila eshte paguar me buxhetin e saje.
Tani e ka radhen asociacioni i komunave me shumice serbe me te njejtin fat si te Liqenit te Ujmanit, pa marr pjese asnje ekspert i fushes se jurispodences qe te mbrohet shteti i Kosoves nga shkjelja e Kushtetutes rreth asociacionit ne fjale , ku Gjykata Kushtetuse ka konstatuar mbi 30 pika rreth Asociacionit qe jane ne kundershtim me Kushtetuten e Shtetit te Kosoves, te cilin e njeh më teper se gjysma e Organizates se Kombeve te Bashkuara.
Pastaj e ka radhen edhe Gjiganti yne Trepça qe ti fusin hundet Delegacioni serb te shnukin edhe nga Trepça hisen e vete qe e kane projektuar padrejtesishte ta marrin, sepse batericat e bosave politik, nuk kane mission te pergatiten professionalisht, moralisht e kombtarisht me ekspert te Trepçes, te cilet tere jeten e tyre kane punujar ne ate Gjigante dhe e dijne fare mire se si merr fryme ai.
Si po duket delegacioni yne shtetnor po mjaftohet me perkrahjen e bosave te tyre politik dhe disa militanteve te verbet qe u shkojne prapa, pa e logorit kundershtimin masiv te popullit rreth ketyre budallirave te delegacionit tone, te cilet nuk kane kurrfar informaciioni te duhur rreth pikave per te cilat jane rikthyer ne dialog, pos aftesive e shkathtesive ti ofrojne favore ekonomike, politike e juridike, padrejtesisht Serbise pushtuse e gjakatare e dhe shkaterruse e shfrytezuse e aseteve tona te pasurise kombtare. I juaj, mësuesi Isë

” Bëje ose vdis ” – thonte dikure Ukshin Hoti

10. 09. 2020
” Një popull, ose dëshiron realizimin e një qëllimi politik dhe për të është i gatshëm të sakrifikojë, ose nuk e dëshiron. Qëllimi politik i popullit shqiptar nuk mund te jete tjetër pos bashkimit të tijë në një shtet të vetëm shqiptar”, Ukshin Hoti.
Ai popull, se bashku me politikanet qe i ka ne balle, nese dijnë dhe kuptojnë se çka synojnë e çka dëhirojnë, do ta kene guximin, vullnetin, dashurine dhe forcen brenda vetes, qe kane nevoje ti zgjojne nga gjumi dhe të arrijnë ate qe e synojne, qe e dëshirojne, qe u takon dhe eshte e tyre, nese ka nevoje edhe me qmimin e vdekjës , pa u zbrap asnje milimeter prapa.
Populli sebashku me politikanet që i ka ne balle dhe nuk din, nuk done dhe nuk e ka të kjartë se çka donë, i mungon vullneti, guximi, dashuria dhe forca me i arritë ato që i dëshiron dhe pajton me jetën nën robëri i nënshtruar, i varfëruar, i poshtruar, i ndar,i coptuar, i perqare dhe i vdekur për së gjalli, nën qizmën e fqinjeve tane pushtues dhe nën makinacionet e shumta mashtruse dhe keqëbërse nga brenda prej politikaneve dhe keqeberseve te ndryshem qe gjenden ne balle te skenes tone politike e skenave tjera korruptuse, kriminale e nepotiste.
Ka ardhe koha e fundit per ne shqiptaret kudo qe gjendemi të dijmë, te dojme e të kuptojmë se, çka po deshirojmë dhe tua bejme me dije njeher e mire politikaneve tane, fqinjeve pushtues, nëse nuk kemi dëshirë te vdesim për së gjalli nën qizmën e tyre dhe nën tutelen e mashtruesve politik dhe keqbërzve tjere qe qendrojne prapa politikes veteshkaterruse, te cilet nuk jane te paktë në mesin e kombit tone, se nuk pajtojme kurr e nuk deshirojme me asnje qmim te naj marrin 8200 hektar toke rreth demarkacionit me Malin e Zi, se nuk pajtojme kurr e nuk deshirojme, ta ndajne pergjysme Liqenin e Ujmanit dhe Trepçen me Serbine, ta themelojne Asociacionin e Komunave me shumice serbe ne veriun e Kosoves, me kompetenca shtetnore.
Nuk pajtojme e nuk deshirojme me asnje kusht e me asnje çmim tia falim 4000 hektar toke Maqedonise se Veriut, ti japim eks teritor kishave serbe dhe tua marrim qytetareve shqiptar tokat e bukes, arat, livadhet e malet e tyre, nuk pajtojme, e nuk deshirojme me asnje kushte te futemi ne Minishengenin Serb, qe ta vrajme me doren tone ekonomin e kombit shqiptar , nen ekonomine fashizoide te Serbise, nuk pajtojme e nuk deshirojme te behet Kosova ure kaluse qe Serbia mbi kurrizin e saje te pergjakur nga ajo, te kete dalje ne detin Adriatik te shqiptareve dhe ta merr Portin e Shëngjinit, nuk dojme e nuk deshirojme ti vehet moratorium njohjeve te Kosoves si shtet dhe pranimit te saje neper asociacione te ndryshme nderkombtare, duke quar dore nga shteti i Kosoves. I juaj, mësuesi Isë

Diagnostifikimi profesional i çrregullimeve psikike dhe stigmatizimi i tyre

9. 09. 2020
Ne kontekstin psikologjik stigmatizimi eshte nje komplet qendrimesh te pambeshtetura negative per personin qe e veçon si te papranushem me sjelljet e tij, duke e stigmatizuar si skizofren apo stigmatizime te shumta qe u behen njerzeve ne dem te potencialit te tyre si personalitete e si karaktere.
Stigmatizimet per tjeret vijne nga njerze jo kompetent per diagnostifikime rreth gjendjes shendetesore psiko-intelektuale, emocionale e shpirterore, qe mos te them nga njerze qe vete jane ne fund te pusit per nga tiparet njerezore, te cilet padrejtesisht e marrin guximin e neuro-psikiatrit, psikiatrit, psikologut, psikoterapeutit, pedagogut dhe sociologut, personalitete keto te pergatitur profesionalisht per diagnostifikimin e çrregullimeve psiko-emocionale e shpirterore dhe per trajtimin e shendetit intelektual, emociopnal, moral e social, qe ti stigmatizojne tjeret me nofka te ndryshme nga ma te ultat qe dalin prej fallgjinjeve, klerikeve fetar dhe kategorise se intelektualeve te ketyre niveleve e më te ulte se ta.
Diagnostifikimi profesional e shkencor rreth skizofrenit dhe kategorive te ndryshme te njerzeve me çrregullime psikike, e ne kete raste rreth skizofrenit, konsiderohet nje forme e rende e çrregullimit ne te cilen personaliteti ne fjale duket si i dezintegruar. Perceptimet e tije tersisht jane ilozore, emocionet e mpira apo te perqara mes veti ne rast perjetimi te nje ngjarje qe nuk kane asgje te perbashket me realitetin. Mendimet i kane te habitshme, te pakjarta dhe qe nuk perputhen me realitetin te cilin e pershkruajne. Gjuha e skizofrenit eshte jo koherente ashtu si emocionet qe nuk perputhen me situaten dhe sjelljet psikomotorike mund ti kete te çorjentuara skizofreni.
Tek skizofreni jane te zakonshme halucinacionet te cilat i perfshijne perceptimet ndjesore te imagjinuara , te cilave skizofreni u beson sikur te ishin te verteta. Tek skizofreni jane te zakonshme edhe deluzionet apo bindje tersisht te genjeshterta dhe iracionale te tij rreth rasteve te ndryshme, ne mesin ku jeton ai.
Eshte abuzim i madh e stigmatizim i skajshem kur jo profesionistet, si fallgjinjte, prifterijnte, popadikat, hogjallaret e shehleret marrin guximin te “diagnostifikojne” dhe te trajtojne llojet e ndryshme te çrregullimit te personalitetit, çrrergullimet e ankthit, çrregullimet opsesive kompulsive, çrregullimet e disponimit, çrregullimet disociative dhe skizofrenin.
Duhet patur kujdese te shtuar te mos bijme viktime e stigmatizimeve qe vijne nga rrjeti jo profesionist duke stigmatizuar tjeret me lloj lloj nofke diagnostifikuse jo profesionale me synime fyese, perbuzese e nençmuese, aspak kompetente e as njerezore gjate kualifikimit apo diagnostifikimit jo profesional te tjereve. I juaj, mësuesi Isë

Nuk pritet asgje e dobishme per Kosoven nga ata qe e shkaterruan dhe po e shkaterrojne qe dy dekada me radhe

8. 09. 2020
Nuk te mbrone askush nese ti nuk e mbrone veteveten, nuk e mbrone vendin qe i takosh, nuk i mbrone interesat e shtetit dhe popullit qe e perfaqeson. Nuk din askush te te ofroi diçka me vlere kure ti nuk din ti vlersosh vlerat qe te takojne dhe nuk i mbrone ato me çdo kusht. Askush prej miqeve tane nuk i shkaterron vlerat dhe interesat e veta per ti mbrojt vlerat dhe interesat tua qe i shkaterron vete ne bashkpunim me pushtusit.
Asnje mik ne bote nuk na mbrone kur ne jemi te zhytur e te mbytur ne korrupcion, kur ne e keqperdorim pasurine tone kombtare, e shesim dhe e qesim ne treg sipas apetiteve te pushtuseve tane dhe qarqeve te ndryshme anti shqiptare, kur ne u falim pjese te atdheut atyre qe kane marr dekada e shekuj me radhe teritore e teritore pa fund nga atdheu i yne dhe na kane coptuar si eshte më zi e më keq ne mes veti, ku nga te gjitha anet kufizohemi me vellezerit tane shqiptar qe kane mbete nen pushtimin e poshtrimin greko-sllav ne trojet e shtepit e veta, duke e perjetuar ndjekjen, vrasjet, torturat dhe perzenjen me force nga shtepite e tokat e tyre ku kane qene den baba den aty, edhe kur nuk kishte sllav e as grek ne Gadishullin tone Ilirik.
Nuk pritet asgje e mire per Kosoven, per trojet shqiptare dhe per Shqiperine prej atyre qe shahen, fyhen, perqahen e vrahen mes veti per kariere e per pozite, per bajraqe e bajraktarllyqe, per poste e per pushtet, duke u poshtruar para syve te botes si eshte më keq. Asnje mik ne bote nuk ka mundesi e as shance ta ndihmoj Kosoven, Shqiperine dhe shqiptaret e pushtuar ne trojet e veta, nga keta mjerana, qe nuk kane asgje te vlefshme ne kokat e veta, ne shpirterat e ne zemrat e prishta qe i posedojne.
Cili eshte ai mik ne bote qe i perkrah hajnat, te korruptuarit, nepotistet, dhe kriminelet ekonomik, shendetesor, edukativ, arsimor, juridik e kulturor te Kosoves, te Shqiperise dhe te trojeve shqiptare, te cilet kane zhvate, kane shkaterruar, kane keqperdor e pervetesuar ndihmat dhe investimet qe na kane ardhe nga jashte ne para te gatshme, ndihma kadrovike, ndihma teknologjike e keshilla ne çdo fushe te jetes?!
Une mendoi se shume gjate u ka shkuar perkrahja ketyre mjeraneve nga miqte tane nderkombtar, kuptohet duke qendruar prapa votes se popullit e cila eshte keqperdor, eshte manipuluar si eshte më keq, per klane te ndryshme politike, si klani PRONTO dhe klai PAN. I juaj, mësuesi Isë

Kryeministri i Kosoves nuk i pa thikat mbi harta ne Vashinkton

7. 09. 2020
Gjerat kane lëviz gjithmone e po lëvizin ne dem te trojeve shqiptare, ne dem te Kosoves dhe ne dem te Shqiperise. Edhe pse Kryeministri i Kosoves nuk i pa thikat mbi harta, megjithate populli shqiptar po i ndjene ne zemer e ne shpirt therjet e prerjet me thika te medha e te mprehta mbi 8200 hektar toke rreth Demarkacionit me Malin e Zi, po i ndjene therjet e prerjet me thika apo me bajoneta e Liqenit te Ujmanit, po i ndjene therjet e prerjet me thika te teritorit te Mitrovices duke ndertuar lagje te reja per kolonet serb, pa e pyt Kryeministrin Koti dhe po i pengojne te rikthehen ne shtepite e veta shqiptaret e Mitrovices veriore, pa e pyte kryeministrin Koti.
Do ta ndjejne ne kurrize e ne shpirt populli shqiptar therjen e prejen e ekonomise shqiptare te te dyja shteteve nen çizmen e Serbise, permes Minishengenit serb dhe permes portit qe do ta fitoi ne bregdetin shqiptar Serbia.
Ta shohim tani a do ti verej thikat mbi harta ne Bruksel Kryeministri koti, sa thelle do të naj ngul thikat Brukseli me ndihmen e Kryeministrit Koti per Asociacionin e komunave me shumice serbe, sa thelle do te naj ngul thikat Brukseli se bashku me kryeministrin Koti gjate therjes e prerjes se ekstra teritorit rreth kishave ortodokse te pushtuara nga Serbia, per tu servuar toka, male e fusha te shqiptareve, qe te kene hapsire e parqe te mjaftushme popadikat e Serbise ne trojet shqiptare.
Me siguri kryeministri ne fjale nuk do ti verej as thikat e medha e te mprehta mbi harten e Trepqes, qe synohet ta therin, ta prejne e ta pergjakun ate sipas projekteve dhe apetiteve serbe e qarqeve te ndryshme antishqiptare, qe jane perpiluar moti dhe po presin me padurim qe te jetesohen. Therjet, prerjet dhe pergjakjen e Trepçes do ta ndjej thelle ne zemer e ne shpirt populli i Kosoves, te cilit nuk do ti mbetet asgje pos rruget e botes per ta siguruar kafshaten e gojes.
Keto thika mbi harta nuk i verejten politikanet tane as gjat pushtimit romako-bizantin, as gjate pushtimit te mbreterve serb e bullgar, as gjate pushtimit turko-aziatik, as ne Kongresin e Berlinit, as ne Paqen e Shen Stefanit, as ne Konferencen e Londres, as ne Paqen e Versajes, as ne mbledhjen e Dyte te Avnoit, as ne Lidhjen e Dyte te Prizerenit, as ne Demarkacionin me Malin e Zi, as ne Asociacionin e Komunave me shumice Serbe, as ne Eks teritorin per Kisha ortodokse, as ne Minishengenin Serb, as ne Daljen e Serbis ne bregdetin shqiptar dhe marrjen e Portit te Shengjinit.
Kurr mos pafshin rodi i tille i polituikaneve tane dhe i verbofte pergjithmone e jete tradhtia ata e pasardhesit e tyre, qe po ia bejne atdheut dhe kombit shqiptar kete faqe te zeze! I juaj, mësuesi Isë

Sentimenti patriotik dita dites po zbehet tek shqiptaret

 

4. 09. 2020

Sentimenti apo ndjenjat e nderlikuara manifestohen tek ata njerze qe jane te prirur te perjetojne ndjenja te nderlikuara lidhur me ndonje objekt, ngjarje, vend, fenomen ose perfytyrim ne situata e ne rrethana te ndryshme.

 

Sentimenti patriotik qendron ne te perjetuarit e emocioneve te ndryshme sipas situatave e rrethanave ne te cilat gfjendet atdheu, popoulli , shteti  dhe institucionet e tij politike, fetare, kulturore, historike, shkencore, ekonomike, shendetesore, edukative, arsimiore, juridike dhe  rrethanave te institucioneve tjera me rendesi jetike per atdheun, per popullin dhe per shtetin.

 

Per ta demonstruar sa më objektivisht nivelin e sentimentit patriotik te nje popull apo tek shqiptaret, vlene pershkrimi real e objektiv sesa gezohemi, sesa mburremi e krenohemi me zhvillimin e perparimin e atdheut tone dhe popullit, sesa bejme perpjekje per ta zhvilluar e per ta mbrojte me çdo kusht perparimin e atdheut dhe popullit tone.

 

Mbeshtetur ne gjendjen ne te cilen kemi ra si popull, si shtet e si atdhe, mund te konstatojme se sentimenti yne patriotik si popull eshte zbehur bukur shume, aq sa i nenvlefteson  parimet baze te cilat mbeshteten ne themelet e forta mbrojtese, ne themelet e forta te zhvillimit e perparimit  te atdheut, te shtetit dhe te popullit si subjekt i te dyve.

 

Kur  e them kete mbeshtetem ne nivelin e pikellimit, zemrimit dhe revoltes si fakt e argument qe po e demonstrojme ne shqiptaret  para situatave kercnuse dhe rreziqeve te ndryshme qe po i kanosen, atdheut, shtetit dhe para situatave  qe e rrezikojne ekzistencen e jetes sone si popull,  i cila nuk eshte ne nivel te duhur.

 

Niveli i duhur i segmentit patriotik mund te tregohet tek ne shqiptaret, atehere kur jemi te gatshem te bashkohemi si nje trup unik per interesat tona te perbashkta kombtare, kur jemi te gatshem te bashkohemi per ta mbrojte atdheun me te gjitha mjetet qe i kemi ne dispozicion, kur jemi te gatshem te sakrifikojme edhe jeten per atdheun ne ato monte kur e kerkon  situata.

 

Tani per tani menyra e veprimeve, sjelljeve, bindjeve e besimeve tona rreth situatave qe po i kanosen atdheut, shtetit dhe popullit, nuk premtojne as per se afermi sjelljen e sentimentit patriotik qe e kerkon vendi, shteti dhe populli per aq sa ko nevoje te mbrohet e te zhvillohet atdheu dhe te perparon se bashku me shtetin e popullin, sipas kerkesave te kohes e sipas situatave momentale.

 

Kjo zbehje e sentimentit patriotik ka dale ne skenen tone popullore e kombtare, qe nga pushtimi i Ilirise e deri ne ditet e sotit, duke u thelluar zbehja e sentimentit patriotik edhe me shume. Nga kjo zbehje kemi humbur mbi 100 mij kilometra katror te teritorit tone  ne gadishgullin Ilirik, me siperfaqe te shtrire nga alpet Ilire qe gjenden tani nen çizmen e pushtetit slloven e deri te Janina e Çameria qe gjendet nen çizmen e pushtetit greke. Siperfaqe kjo  e pa shkeputur asku, por e populluar me grek, bullgar, maqedon, serb, malazez, kroat e slloven, te cilet i kane themeluar shtetet e veta ne teritorin tone te gadishullit Ilirik.

 

Sa e sa tmerret dhe padrejtesite i kemi perjetuar nga pushtusit tane 2000 vjeqar latino-romak, greko-bizantin, sllavo-oertodioks dhe turko-aziatik dhe sa e sa subestance njerezore kemi humb nga  40 milion banor qe kishte Iliria para 2000 viteve,  e tani ne ditet e sotit kemi mbete  ne më pak se 40 mije kilometra katror teritor e me pak se 5 milion banor ne te dyja shtetet shqiptare, pa e numruar substancen tjeter  te mergates sone  e cila eshte e tretur neper bote dhe po i akspozohet asimilimit sistematik. I juaj , mësuesi Isë

 

 

Po vrapojne disa si te terbuar te jene ne balle te politikes dhe institucioneve tona shtetnore e private

3. 09. 2020
Ata qe vrapuan e po vrapojne te jene ne balle te skenes sone politike, kulturore, fetare e kombtare, po deshmojne haptazi qe nuk e dojne atdheun e vete, qe se mbrojne popullin as atedheun, qe e perqajne ate dhe i qesin ne treg per shitje pjese te ndryshme te atdheut tone , per favoret e fqinjeve tane pushtues greko-sllav dhe per interesa personale te tyre!
Ku jane tani e ku jane struk ata qe vrapuan deri ne theqafje te jene ne balle te skenes sone politike, kuklturore, fetare e kombtare qe nuk marrin inisiative dhe ta ngrisin zerin ne mbrojtje te muhagjireve shqiptar te Mitrovices e Kosoves se veriut, qe fille pas lufte kriminelet serb i perzune dhunshem nga shtepite dhe trojet e veta dhe nuk po i lejojne te kethen edhe pas dy dekadave liri.
Ndersa ne anen tjeter kriminelet serb permes financimit te Serbise po ndertojne lagje te medha ne Kodren e Diellit per ti kolonizuar me kolon serb ato pjese te Mitrovices, te ardhur nga kroacia, Bosnja e Hercegovina, te cilet kane ber krime te pergjakshme kunder popullates kroate e asaj boshnjake dhe kunder popullates se veriut te Mitrovices?!
Te strukurit e te vdekurit per se gjalli qe vraponin deri ne theqfje te jene ne balle te skenes sone politike, kulturore, humanitare e kombtare nuk u degjohet zeri i tyre kundershtues e revoltues ne mbrojtje te muhaxhireve mitrovicas qe perballe asaj Kodre te Diellit te ndertohen shtipi per vellazerit tane muhaxhir nga Mitrovica dhe ti mbrojne me çdo mjet kthimin e tyre ne trojet e shtepite e veta dhe pengimin e ardhjes se koloneve serb ti kolonizojne ato pjese te teritorit tone pa i pyt te strukurit tane te vdekura per se gjalli qe e kane fute koken nen rere si struci kur e kaplon vapa e madhe e zhegut.
A kane vullnet e guxim ata qe deri ne theqafje vrapoinin me ardhe ne balle te skenes sone kombtare, te ndertojne edhe ata lagje te tera me shtepi ne trojet e vellezerve tane muhagjir nga Sanxhaku i Nishit e deri te Molla e Kuqe, qe ti sistemojne vellezerit tane muhaxhire neper shtepite e veta, te cilet jane perzene me dhune nga pushtusit fashist serb, siq po bejne serbet per vellezerit e vete ne tokat tona te pushtuara .
A kane vullnet e guxim ata qe deri ne thqafje vraponin me ardhe ne balle te skenes sone kombtare, edhe pse nuk e meritojne aspak, te ndertojne shtepia per muhaxhiret shqiptar qe jane perzene me dhune nga Ulqini, Plava e Gusija, nga Hoti, Gruda dhe Malsia e Madhe prej pushtusit fashist serbo-malazez?!
Te ndertojne shtepia per muhaxhiret shqiptar te shperngulur me dhune nga pushtusit fashist maqedono-sllav, te ndertojne shtepia per muhaxhiret shqiptar çam te shperngullur me dhune nga pushtusit fashist greko-ortodoks, pa e pyte aske prej politikaneve, intelektualeve e klreikeve fetar te shtetit serb, malazez, maqedon e te shtetit grek dhe te mos u japim prap edhe 8200 hektar toke tonen, malazezeve, tu mos u japim asociacionin e komunave me shumice serbe, e cila po bije ndesh me kushtetuten tone, te mos u japim ekstra teritor per kisha serbe, atyre qe po e perzene neper dekada e neper shekuj popullaten tone nga trojet e veta me dhune, me vrasje e me uri.
Mesiguri keta te pa afte, te pa edukuar, te pa dijshem, lakmitar, sharllatan e tradhtar qe i kemi per momentin ne balle te institucioneve tona politike, shtetnore, fetar, kulturore dhe ne balle te shoqatave te ndryshme, muhaxhiresh e jo muhaxhiresh, po e synojne shkaterrimin e çdo gje shqiptare, po e synojne zhvatjen e pasurise kombtare, po e synojne qitjen ne treg te pjeseve te atdheut per favoret e pushtuseve tane greko-sllav dhe per favoret e interesave te veta personale, famijare partiake, ne dem te atdheut, ne dem te interesave kombtare, ne favor te korrupcionit, nepotizmit krimit te organizuar dhe ne favor te falimintimit te shtetit dhe shperngulljes se popullates më vitale nga trojet tona dhe perqarjes se saje mbi baza fetare, politike, e regjionale, sipas synimeve te fqinjeve tane pushtues! I juaj, mësuesi Isë

Te pa aftit, te pa edukuarit dhe tradhtaret po vrapojne e po bejne turr te jene ne balle te institucioneve tona shtetnore, kulturore, hitorike e shekncore

2. 09. 2020
Fatkeqesi e madhe per popullin shqiptar ishte dhe eshte qe patem dhe kemi ne balle te politikes, ne balle te institucioneve shtetnore, kulturore, historike e shkencore, qe paten dhe kemi ne balle te shoqatave te ndryshme historike, kulturore e humanitare, personalitete te pa afta per politike, kulture, histori, humanizem e shkence. Qe patem dhe kemi njerze tradhtar qe se dojne atdheun e vete, qe se mbrojne popullin, qe e perqajne ate dhe i qesin ne treg per shitje pjese te ndryshme te atdheut ,fqinjeve tane pushtues greko-sllav!
Ku jane struke dhe çka po presin politikanet e dietaret qe i kane zene vendet ne balle te politikes, ne balle te institucioneve shtetnore, kulturore, fetare, historike, shkencore e ne balle te shoqatave te ndryshme jo qeveritare dhe ne balle te shoqates se muhaxhireve shqiptar, ne balle te shoqates se çameve, ne balle te shoqates se shqiptareve ortodoks te asimiluar ne serb, malazez, kroat, boshnjak, maqedon e greke, qe nuk marrin inisiative dhe nuk e ngrisin zerin se bashku e te unisuar, te ndertojne shtepia ne trojet e vellezerve tane muhagjir , ardhur prej Molles se kuqe nga teritoret e Nishit dhe ti sistemojne muhaxhiret, vellezerit tane shqiptar neper trojet e veta nga jane perzen me dhune prej pushtusit fashist serb.?!
Te ndertojne shtepia per muhaxhiret shqiptar qe jane perzene me dhune nga trojet e veta, Ulqin, Plave e Gusij, Hot e Grude dhe Malsi e Madhe prej pushtusit fashist serbo-malazez te Malit te zi, te ndertojne shtepia per muhaxhiret shqiptar te shperngulur me dhune nga pushtusit fashist maqedono-sllav, te ndertojne shtepia per muhaxhiret shqiptar çam te shperngullur me dhune nga pushtusit fashist greko-ortodoks, te ndertojne shtepia per vellezerit tane mitrovicar, qe jane perzen me dhune nga kolonet serb te ardhur nga pjeset e luftyrave qe ndodhen ne ish jugosllavi dhe nuk po i lejojne te kthehen mitrovicasit shqiptare, vellezer tane neper shtepite e neper trojet e veta qe dy dekada me radhe, siq po ndertojne me te madhe, pa e pyte aske nga pushtetaret e Kosoves politikanet, intelektualet e kleriket fashiste pushtues serb ne trojet e Mitrovices sone, per kolon serb te ardhur nga Kroacia e Bosnja si kriminel lufte, ne lagjen e re Kodra e Diellit, ne pjesen më te mire e më strategjike te Mitrovices dhe nuk po i lejojne te kthehen ne shtepite e veta shqiptaret qe u shperngulen me dhune nga atje pas luftes dhe po shperngulen tjere ne heshtje, duke i spastruar etnikisht nga shqiptaret ato pjese te Kosoves veriore.
Mesiguri keta te pa afte, te pa edukuar, te pa dijshem, lakmitar, sharllatana e tradhtar qe i kemi per momentin ne balle te institucioneve tona politike, shtetnore, fetar, kulturore dhe ne balle te shoqatave te ndryshme, synim e kane te shkaterrojne çdo gje shqiptare, te zhvatin, te qesin ne treg pjese te atdheut dhe te bashkpunojne me fqinjet tane pushtues greko-sllav per interesa te veta personale, familjare, grupore e partiake ne dem te atdheut, ne dem te interesave kombtare, ne favor te korrupcionit, nepotizmit krimit te organizuar dhe ne favor te falimintimit te shtetit dhe shperngulljes se popullates më vitale nga trojet tona, sipas synimeve te fqinjeve tane pushtues! I juaj, mësuesi Isë

Rikthimi i nxenesve ne shkolle

Parapergatitje per fillimin e ri te vitit shkollor sipas specialistit, psikolog dhe psikoterapeut Petrit Thaçit.

Vetem tradhtaret e fyejn, etiketojne dhe e perqajne mes veti kombin shqiptar

30. 08. 2020
Kush tjeter pos tradhtaret, bashkpuntoret shqipfoles me hasmin, shpiunet e paguar dhe zhvatesit e pasurise shtetnore dhe asaj kombtare, marrin guximin ta fyejn, ta etiketojne, ta perqajne dhe te fusin urrejtje mes shqiptareve, mbi baza fetare, politike, regjionale, grupore e partiake, para kesaje fortune qe po i kanoset rrezikshem akzistences se shqiptareve, grabitjes se teritoreve te tyre, grabitjes se aseteve më te medha te pasurise kombtare dhe zhberjes se shtetit te Kosove e ndoshta edhe te Shqiperise!
Kush tjeter pos tradhtareve, lakmitareve, zuzareve, shpiuneve dhe bashkpuntoreve shqipfoles me fqinjet tane pushtues greko-sllav e fyejn kombin shqiptar si “pjelle turko-arabe”, si pjelle italjano-greke”, si” pjelle serbo, malazezo e maqedono-sllave”, ne baze te perkatesise se besimit fetar katolik, ortodoks e islamik, besime qe i posedojne shqiptaret, me synimin qe ta shkatrrojne tersishte unitetin tone kombtar, edhe ashtu mjafte te dobsuar!
Kush tjeter pos tradhtaret, lakmitaret, karieristet, zuzaret, shpiunet, zhvatesit e kombit shqiptar dhe bashkpuntoret shqipfoles me fqinjet tane pushtues greko-sllav, ne emer te muhaxhireve shqiptar, ne emer te çameve, ne emer te popullates shqiptare te asimiluar ne grek, ne emer te popullates shqiptare te asimiluar ne maqedon, ne serb, ne malazez, ne turq e ne kombesi tjera neper bote, manipulojne me fatkeqesine e tyre duke fut perqarje, urrejtje, fyerje, ngatrresa e vellavrasje mes kombit shqiptar!
Kush tjeter pos politikanet, intelektualet karierist, shpirt e zemer prishte, mendje deformuar, edukate shkattruar, i japin te drejte individeve dhe i perkrahin ata te fusin perqarje, fyrje, ngatrresa, mosmarveshje, konfrontime e vellavrasje, ne emer te partise, ne emer te pozites, ne emer te shoqates se muhaxhireve shqiptar, shoqates se çameve, shoqates se veteraneve te luftes, ne emer te UÇK-es, ne emer te Akademise, ne emer te shoqates se ortodokseve te asimiluar ne grek, ne maqedon, ne serb e ne malazez, ti fyejne shqiptaret e ti etiketojne si “mbeturina e pjelle turko-arabe, si mbeturina e pjelle italiano-greke, si mbeturina e pjelle serbo-malazeze e maqedono-sllave, sipas perkatesive te besimeve fetare katolike, ortodokse e islame qe i posedojne shqiptaret!
Keta individ te perdreqte e shqipfoles, fyes, urrejtes, shpifes, tradhtar e shpiun, qe i bejne keto te zeza e turpe kunder kombit te vete per interersa e teka personale te ulta, ne dem te qeshtjes sone kombtare, ne dem te atdheut, ne dem te shtetit dhe popullates shqiptare, mos e gezofshin jeten e vete si njerze normal dhe i vrafte buka shqiptare dhe qumshti i nenes se tyre! I juaj, mësuesi Isë

Befasi te prapshta po ndodhin mes kombit shqiptar

30. 08. 2020
Disa shqipfoles po paraqiten ne skenen tone politike, kulturore e kombtare më evropian se sa Evropa, më aziatik se sa Azia, më pape se sa Papa ne Vatikan, më sulltan se sa Sulltani në Stamboll, më Janullatos se sa Janullatosi ne Athine, i cili po sherben ne Shqiperi me misione te caktuara antishqiptare, më Irinej se sa Irinej në Beograd, te cilit i kane mbete syte hapur per “djepin” e “civilizimit” serb ne Gazimestan.
Më çam se sa çamet qe e kane perjetuar golgoten shfarosese te pushtimit grek, edhe pse nuk jane ne gjendje as më te voglen ndihme tua bejne atyre, më muhaxhir se sa muhaxhiret shqiptar qe e kane perjetuar tmerrin e pushtimit serb, malazez, e maqedon dhe perzenjen me dhune nga trojet e veta edhe pse nuk e kane guximin as sa te lepurit te ballafaqohen me pushtusit ne fjale, ne mbrojtje te muhaxhireve!
Per ta thelluar edhe më shume perqarjen e shkatrrimin mes nesh, keta shqipfoles sikur gladiator i turren njëri tjetrit duke iu kercnuar ne mbrojte te mitit e kultit te partise te ciles i takojne, ” une jam LDK-ash”, “une jam PDK-ash”, “une jam AAK-ash”, “une jam “AKR-ash”, ” une jam PSD-ash” e “VV-ash” edhe pse te gjithe nuk jane ne gjendje ta trembin as macen prej persheshit, qe ua lepine, ua pershesh edhe bishtin e vete, ne te dhe ua hane para dureve persheshin e tyre.
Ketyre shqipfoleseve pak po u duket se kombi shqiptar eshte jo unik e i perqar mes veti, ku nga kjo vetedije e mbrapshte e tyre po i fryjne zajarit perqares duke perdor lenden djegese te perqarjes, te urrejtjes, te vellavrasjes mbi baza fetare, politike, ideologjike, regjionale dhe grupore.
Fatkeqesishte kjo pjese e shqipfolesve te harlisur ne mesin e kombit tone, kane harruar tersishte se jane shqiptar, kane harruar se prap po bejne perpjekje pushtusit tane te marrin pjese më te mira te atdheut tone, siq i kane marr më pare dhe ti perzen shqiptaret nga trojet e veta, siq i kan perzene më pare, qe ta mbushin edhe më shume me muhaxhir te rinje Kosoven e Shqiperine me prejardhje nga jugu i Shqiperise dhe nga juglindja, verilindja dhe veriperendimi i Kosoves.
Çfare t`i thuhet kesaje pjese shqipfolsish?! Perpos tu thuhet, Zoti ua marroft fytyren edhe pse fytyre nuk u ka mbete fare, duke u paraqit ata qe nuk jeni, duke u fshehur pas maskave patriotike, atedhedashese, pas maskave kombtare, se gjaja jeni dashamire te çameve shqiptar, dashamire te muhaxhireve shqiptar, dashamir te popullit shqiptar, dashamire te atedheut dhe guximtar te mbrojtjes se tyre dhe mbrojtjes se atdheut, edhe pse ne realitet jeni demtusit me te medhej te qeshtjes sone kombtare, demtusit me te mdhej te unitetit tone, stimulusit me te mdhej te perqarjeve, urrejtjeve, fyerjeve e vellavrasjeve mes nesh, per mbrojtjen e interesave tuja personale e banale, ne dem te interesave tona kombtare, shtetnore e institucionale! I juaj, mësuesi Isë

Marifetet denigruse, shpifese dhe fyese te profesorit Asllan Qyqalla, ne shkollen e mesmete larte” H.Sylejmani “ ne Fushe Kosove, drejtuar komunareve te Fushe Kosoves permes nje shkresa, kunder meje e kunder djalit tim

 1. 08. 2020

Shiqoni per pake kohe  “marifetet” e shkreses se profesorit ne fjale:

“Ja si i fyen me fjalet me te ndyra “mesuesi”  Isa Thaçi  Muhaxhiret

E tash kerkon qe po keta muhaxhire qe e mbajten ne buke, ne ushqim ne sofer “mesuesin” t’ia punesojne edhe djalin. Kerkojme nga Kryetari i komunes  Burim Berisha, nga nenkryetari Fadil Krasniqi, nga Drejtori i Arsimit Islam Shabani dhe nga drejtori i Gjimnazit Amir Pllana qe fara e felliqur e ketij “mesuesi”,mos te pranohet ne procesin mesimor sepse do t’i infektoj femijet me ideologjin shoveniste serbe per zhberjen e Muhaxhireve”!                                                                                                                                                                                                                                    Sa jam fare e “flliqur” une e sa eshte Asllan Qyqalla flasin banoret e Fushe Kosoves, prinderit e nxenesve qe u kemi dhene mesim dhe vete nxenesit  te cilet na kane njohur mire se kush kemi qene e kush jemi per afer kater dekada me radhe,  po ashtu edhe antaret e kolektivit me te cilet kemi punuar.                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Vertete kam ra ne hall te madh se si ti pergjigjem sa më objektivisht shpifjeve, fyerjeve dhe kerkeses denigruse te profesorit ne fjale,  i cili ka manipuluar ne menyren me te ulte njerezore me komentet e mia qe ia kam bere nje kandidatit ne shkrimin tim te cilin e kam postuar publikisht, qe ka komentuar personi ne fjale, i fshehur nen masken e emrit dhe mbiemrit “Muhaxhiret Shqiptar”, i cili ne menyr banale e shume fyese, se bashku me disa shoke te vete duke i kualifikuar shqiptaret e besimit islam me slloganin fyes e poshtrues:” pjelle, fare e mbeturine turko-arabe aziatike”, duke mohuar gjuhen, gjakun, kulturen, teritorin dhe zakonet  e perbashkta te tyre me shqiptaret, duke fute urrejtje, fyerje dhe perqarje mes shqiptareve mbi baza fetare , politike e regjionale!                                                                                                                                                            

Kam ra ne hall te madh si ti pergjigjem  poetit Lan Qyqalla, qe poezite e tij i lexojne me endje francezet, si ti pergjigjem ketij personaliteti te njohur “kombtarisht” e “nderkombtarisht”,  antar i  “shoqates” se shkrimtareve te Kosoves, antar  i ” shoqates” se Intelektualeve te Kosoves, antar i  Akademise Shqiptaro-Amerikane te Shkences dhe Arteve ne Prishtine, antar i shume “shoqatave” te ndryshme kulturore, artistike e humane dhe Kryetar i shoqates se muhaxhireve shqiptar, e ku tjeter ka mbete pa i fute hundet ky personalitet?!                                                                                                                                                          

Vertete nuk me ka mbete rruge tjeter pos ti them nje “bravo te madhe” per veprimin e tij “patriotik”, “kombtar”, “human”, “moral”, “njerezor”, “intelektual” e “profesional” qe e ka drejtuar kunder autoritetit  te “pisit” mesues Isë Thaçit dhe kunder autoritetit te “fares se flliqte”  te djalit tim, profesor i psikologjise se pergjitheshme, profesor i psikologjis arsimore, profesor i psikologjise klinike e profesor i  psikoterapise, qe ti shpetoi nxenesit shqiptar  te “Gjimnazit Hivzi Sylejmani” te Fushe Kosoves nga infektimi i profesorit ne fjale me ideologji shoveniste serbe per zhberjen e muhaxhereve, nese do te ishte pranuar djali i “pisit” Isa Thaçi, ish puntor shumevjeqar i arsimit te komunes se Fushe Kosoves si mesues klasor, si drejtor shkolle dhe si mesimdhenes i psikologjise, ne at Gjimnaz.                                                                                                                                                                                                                                    Si po duket iu paska shly menmorja profesorit ne fjale dhe paska harruar qe afer kater dekada kemi punuar se bashku ne ditet më te veshtira  qe i krijonte okuptari serb me ndihmen e qetnikeve te Fushe kosoves kunder shkolles shqipe, kunder nxenesve te saje dhe kunder mesimdhenesve,te cilet ishin hale ne sy per okupatorin. Si po duket paska harruar  profesori ne fjale  qe i kam percjelle dy gjenerate nxenesish si mesues klasor, te cilet nxenes kane qene konkurent per te mire e per suksese ne mesim e aktivitete te lira, te cilet nuk kane qene te infektuar me ideologji serbe nga ana ime, qe ti motivoi per zhberjen e muhagjirve shqiptar!                                                                                                                                                                         Si po duket, paska harruar profesori qe kam qene drejtor i shkolles fillore “ Mihal Grameno ne Fushe Kosove per 13 vite me radhe, duke e udheheqe mesimin se bashku me koleget e mij te punes dhe duke rrezistuar planprogramet serbe qe synonin ta sllavizojne shkollen shqipe. Paska harruar profesori ne fjale se kolektivi im ku une punoja si mesues e kemi nenshkruar nje liste kunder drejtorit te atehershem millan vasiq, te cilen list me nenshkrime te kolektivit shqiptar ia kam dorzuar une personalisht Millan vasiqit, per ta njoftuar se tani e tutje nuk eshte drejtor i kolektivit mesimor te shqiptareve.                                                                                                                                                                                                             Si po duket paska harruar profesori ne fjale se kolektivi i mesimdhenesve shqiptar i kesaj shkolle pranoi njezerit udheheqjen e drejtorit Anton Demaj dhe kundershtimin e drejtorit millan Vasiq qe te udheq edhe me mesimdhenesit e shkolles shqipe ne fjale. Paska harruar profesori ne fjale se e kemi kundershtuar njezerit diferencimin e nenshkrimit te peticionit te 2oo intelektualeve te kosoves qe e kishin bere ne favor te shkolles shqipe e planprogrameve te saje dhe kunder planprogrameve te imponuara nga Serbija pushtuse. Paska harruar se kolektive shqiptar i kesaje shkolle nder te paret e ka themeluar degen e sindikates se pavar te arsimit shqip  si dege paralele e sindikates pushtuse serbe, ne kuader te shkolles qe perfaqsonte interesat e puntoreve shqiptar ne kete kolektiv, kryetar i saje i zegjur njezerit shoku Ismet Gashi, tani drejtor Shkolle po ne shkollen per te cilen po behet fjale.                                                                                                                                                                    Si po duket profesori ne fjale paska harruar se kolektivi shqiptar i kesasje shkolle ka votuar kunder vendimit per suprimimin e autonomise se Kosoves si elemte perbers i Federates Serbo-jugosllave, qe perkrahej nga qetniket serb te Fushe Kosoves suprimimi i saj. Paska harruar se kolektivi shqiptar i kesaje shkolle mbante tryeza diskutimi e debati per gjendjen e jashtazakonshme te arsimit shqip te Fushe Kosoves dhe per menyrat se si duhet ta mbrojme aotonimin e shkolles shqipe dhe arsimit e edukimit te shqiptareve se bashku  me pjesmarrjen e antareve te kryesise se LASHIT  z. Dr. Adem Limani, ligjirues ne fakultetin e mjekesise, z. Zymrete Limani, drejtoresh e Gjimnazit Xhevdet Doda ne Prishtine, pedagogu i mirnjohur z. Halim Hyseni, pedagogun i mirenjohur z. Fetah Byikbashi,  me rastin e ardhjes se Miter Baleviqit kryetar i Komitetit Rajonal ne Fushe Kosove, i cili sipas direktivave te Beogradit donte me çdo kusht te suprimoi autonomin e shkolles shqipe, me synimin e integrimit te saje ne frymen sllave te edukimit e arsimit te gjeeneratave te reja shqiptare, ku per kete gjeste humanitar, kombtar, profesional e te guximshem i falenderoi nga zemra  familjet grajqevci, xhigoli , konjusha dhe antaret e kolektivit te kesaje shkolle qe u solidarizuan njezerit dhe u bene unik per favoret e shkolles shqipe dhe mbrojtjen e autonomise se saje kombtare, profesionale dhe pedagogjike!                                                                                                                                                                                                                                  Si po duket paska harruar profesori ne fjale, qe per keto veprime rrezistuse ne mbrotje te shkolles shqipte dhe planprogrameve te saje, nga kolektivi i mesimdhenesve shqiptar te kesaje shkolle jane perjashtuar nga puna  me direktivat e kryetarit te Komitetit Rajonal te Fushe Kosoves Miter Baleviq, sipas kerkes se qetnikut Millan Vasiq e qetnikeve tjere Bogdan Kecman, Sholeviq, Zoran Grujiq, jagosh Babiq e qetnik tjere serb te Fushe Kosoves, u larguan dhunshem nga shkolla, e nderuara kolege 1. Ajshe Hoxha, mesuese klasore, 2.kolegu Zahir Kamberi, arsimtar i Historise,3. Anton Demaj Drejtor shkolle, 4. Hamze Morina, arsimtar i gjuhes shqipe, 5. Ismet Gashi, arsimtar i gjuhes shqipe, 6. Istref Elshani, arsimtar i matematikes, 7.Mumin Zeqiri, arsimtar i gjuhes shqipe dhe une8. Isa Thaçi, mësues klasor.                                                              

Me shpresen qe ti rikthehet kujtesa profesorit Qyqalla e ti sherohet nga smundja shkaterruese e urrejtjes dhe xhelozise kunder meje e kunder djalit tim,  shpresoi qe do tia largoi smundjen e  urrejtjes dhe xhelozise, me rastin e informimit qe tani e tutje mos te shqetesohet per pranimin e djalit tim profesor i gjimnazit nga “dashamiri”  i arsimit, “intelektuali”, “patrioti” dhe “profesionisti” drejtori i Drejtorise Komunale te Arsimit ne Fushe Kosove Islam Shabani, i cili e ka postuar ne murin e vete te njejt shkrese shpifese, fyese dhe denigruse qe ta perforcoi edhe ai mrekulline e asaje shkrese qe ta mbrojne gjimnazin nga depertimi i kuadrit te dopt, siq eshte rasti me djalin tim, te infektuar me edukaten e”pisit” Isa Thaçi, sepse drejtori ne fjale ka investuar vizion intelektual e kadrovik, ka investuar pasuri te veten familjare qe ta pais shkollen sa më shume me kabinete, mjete e literature shkollore e mesimore.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             Tani e tutje, edhe nese ka nevoje djali im  te bredhe me traste kriheve per sigurimin e bukes se gojes  ruggeve te Prishtines, nuk do te konkuron ne ate gjimnaz,  e as nuk do te kerkoi buken e  Muhaxhireve shqiptar udheheqes te komunes ne fjale, qe kane ardhe ne tokat shqiptare te vellezerve te vete Kosovar, nga perzenja e dhunshme prej trojeve te veta  nga  fallangat pushtuse e gjakatare serbe , profesori shqiptar i “flliquri” me diplamen e profesorit te psikologjise se pergjitheshme, me diplomen e profesorit te psikologjise arsimore, me diplomen e profesorit te psikologjise klinike  dhe me diplomen e profesorit te psikoterapise, disiplina shkencore psikologjike, mese te nevojshme  per shendetin emocional, social, moral, human, intelektual,  e kombtar te nxenesve, mesidhenesve, shefave te shkollave e te arsimit dhe komunareve, te cilet kane ardhe ne tokat shqiptare te vellezerve te vete Kosovar, nga perzenja e dhunshme prej trojeve te veta  nga  fallangat pushtuse e gjakatare serbe.                                                                                                                                                                                                      Profesor Asllan Qyqalla, fleni te qete e me faqe te “bardhe” tani e tutje ti, drejtori i arsimit Islam Shabani, Kryetari i Komunes Burim Berisha, nenkryetari Fadil Krasniqi, drejtori i Gjimnazit Amir Pllana, edhe pse tirimfoi ligjesisht, moralisht, kombtarisht e publikisht e drejta qe ishjte ne anen e djalit tim, e deshmuar nga mjetet publike te informacionit, nga  inspektoriati i arsimit, i cili dha urdheresen me shkrim qe te anulohen vendimet e marrura ne konkursin e meparshem dhe te rishpallet prap konkursi per vendin e punes profesor te psikologjise duke ia ndaluar ushtrimin e veprimtarise kandidates e cila e ka marr padrejtesisht vendin e punes profesor i gjimnazit ne menyre ilegale me graden e baqellorit, te kryer ne nje kolegj privat dhe e ka ligjeruar per nje vite shkollor lenden e psikologjise ne gjimnaz.                                                                                                                                                                                                           Inspektoriati ne fjale i arsimit ka konstatuar se jane bere shkelje te shumta e drakonike te rregullave te ligjit permes te cilit shpallen konkurset e vendeve te punes me pershkrimin e rregullave se kush ka te drejte te pranohet ne ato vende te shpallura me konkurs dhe eshte pranuar padrejtesisht nje baqelore, sikur te ishte shkolla prone private e muhagjireve agallar udheheqes te komunes ne fjale, qe as perse afermi nuk i ka plotesuar kushtet per vendin e punes proferor i psikologjise ne Gjimnaz, krahasuar me djalin tim, qe nuk e kane pranuar, me qellime te caktuar djallezore, korruptive, nepotiste e kriminale,  kunder interesave te gjimnazit dhe kunder interesave te nxenesve te tij, edhe pse i ka plotesuar 100% kushtet per vendin e punes profesor i psikologjise shpallur sipas konkursit!

 

Eshte e tmerrshme ta jetojme jeten sipas modeleve te imponuara nga te huajte

26. 08. 2020
Nuk eshte aspak menquri, as zotesi , as e ndershme, as kombtare, e as njerezore ta humbin kote kohen dhe jeten tone e te pasardhesve tane duke jetuar si eshte më keq, te nenshtruar e te poshtruar nen tutelen e modeleve jetesore qe na imponohen nga pushtusit tane dhe nga qarqet e ndryshme antishqiptare !
Ta humbim kot kohen dhe jeten tone e te pasardhesve tane duke jetuar jete te tjereve, sipas kornizave te tyre te imponuara eshte verberi, perultesi, tradhti, vetvrasje dhe krejtesisht qmenduri !
Ta bllokojme veteveten dhe pasardhesit tane pas rezultateve te mendimeve dogmatike te imponuara nga tjeret dhe ta organizojme jeten sipas atyre modeleve, e kemi perqafuar me vetdije nje jete te imponuar dogmatike perplote gjepura , dokrra te thata e prralla te maskuara, qe ne esence jane fund e krye jete e pa plleshme, shterpe, e pa bereqetshme, aspak e sukseseshme, krejtesishte e pervuajtshme dhe vetshkaterruse, duke u sjelle si qurat ne mjegull rreth qarkut te mendimeve dogmatike, te imponuara nga qarqe te ndryshme per leverdite e veta.
Eshte shume e tmerrshme ta lejojme zhurmen e imponuar te mendimeve dashakeqe te tjereve, te zë vend ne kokat tona dhe te mbyllemi hermetikisht ne qarkun e errte te atyre mendimeve dogmatike duke ia vra vetit perjetesisht guximin dhe zerin e arsyes te botes se brendeshme shpirterore, emocionale, intelektuale, humane, sociale, morale, kombtare e njerezore.
Kjo mbyllje hermetike vetevrasese na e merr guximin, menqurine, deshiren, vullnetin dhe dashurine qe ta ndjekim zerin e zemres dhe zerin e intuites sone, e cila më mire se kush tjeter ne bote e dine se çfare deshirojme te behemi, çfare deshirojme te arrijme e te perfitojme gjate jetes dhe ti mbrojme te arriturat tona qe na kane takuar e na takojne perjetesishte.
Zeri i arsyes, zeri i zemeres dhe i intuites sone i pergjigjet mese miri ne bote deshirave, synimeve dhe qellimeve tona qe ti arrijme ato te cilat na takojne, siq u takojne njerzeve te botes dhe ti mbrojme ato si prone legjitime e jona. Modeli jetesore i te jetuarit sipas imponimeve te modeleve te huja, nuk i shkon per shtati aspak, modelit jetesor qe buron nga zeri i shpirtit, zemres dhe intuites sone!
Nese ky konstatim i qendron realitetit, nuk eshte mire te humbim kot kohen dhe jeten tone e te pasardhesve tane, duke jetuar jeten e tjereve sipas modelit imponues te tyrer! I juaj, mësuesi Isë

A eshte e bazuar dhe e menqur apo jo besimi, bindja dhe shpresa tek njerzimi i botes ne pergjithesi dhe popujt e saje ne veçantij

23. 08. 2020
Rrdgullat e kota apo gjepurat, thene më mire qe bazohen ne supozime dhe mbshteten ne to ne mungese te fakteve dhe argumenteve shkencore, me iden se qenjet njerezore ne pergjithesi apo popujt te cileve u takojme ne veqanti, jane kryesishte qenje te mira apo kryesishte qenje te keqija, une personalishte keto ide i konsideroi gjepura apo rregulla te kota qellim kqija, te pa mbeshtetura ne fakte e argumente shkencore e bindese.
Rregullat e kota apo më mire me thene gjepurat qe bazohen ne supozime negative per njerezimin, ne pergjithesi dhe per popujt ne veqanti, apo grupe njerezish qe i perkasin kombesive, partive te ndryshme, shtresave shoqerore dhe besimeve fetare, une kam prirjen time personale te dyshoi , te mos bindem, te mos besoi dhe te mos shpresoi asesi ne ato supozime dhe ide te pa mbeshteture ne fakte e argumente shkencore.
Per aq sa kam lexuar dhe pervetesuar njohuri e dituri deri më tani nuk kam gjete prova shkencore, se ne kemi lindur ne kete jete si qenje te kqija njerezore ne pergjithesi apo si qenje te keqija perkatese te nje populli ne veçanti. Perkundrazi ka ide te mirefillta se, qenjet njerezore, vijne si nje” leter e paster”, ku gjate jetes ne te shkruhet pervoja njerezore, e mire apo e keqe qofte ajo. Megjithate kendveshtrimet, besimiet, bindjet e shpresat pesimiste, ndikojne negativisht tek miliona e miliona njerze, po ashtu edhe tek grupe njerezish qe u perkasin popujve te caktuar.
Po me duket se zë vend meritor ne kete shkrim timin qe po behet fjale per bindjet, besimet dhe shpresat ndaj njerezimit te botes ne pergjithesi dhe ndaj popujve ne veçanti, mendimi vizionar i Gandit, i cili thot:” Nuk duhet ta humbisni shpresen, besimin dhe bindjen ne njerezimin e botes ne pergjithesi dhe ne popujt e ndryshem n`veçanti si pjese perberse e njerezimit. Njerezimi eshte nje oqean; ne qoft se disa pika te oqeanit jane te ndotura, oqeani nuk behet i pist”, edhe pse ndoshta nga trazimi i valeve mund te turbullohet pjeserisht.
Është e domosdoshme per ne, qe ne menyre sistematike, te bejme perpjekje t`i kultiovojme, t`i rrisim, t`i zhvillojme, t`i kalisim e t`i humanizojme vlerat tona shpirterore, emocionale, intelektuale, morale, humane e kombtare, qe t`i tejkalojme pengesat dhe veshtiresite te cilat na dalin para, per t`i realizuar deshirat dhe synimet tona njerzore e kombtare gjate jetes, qe ta meritojme, besimin, bindjen dhe shpresen nga njerezimi e popujte e botes. I juaj, mësuesi Isë

Të mësojm sa më pare ti vejme ne diskutim e ne pikepyetje gjepurat apo dokrrat e kota te te jetuarit

21. 08. 2020
Tani eshte mese e kjarte se shumica e pikepamjeve, bindjeve dhe besimeve tona rreth jetes dhe organizimit te saje e rreth boites, mesohen duke u bazuar ne gjepura e dokrra te thata te percjellura nga brezi ne brez. Shume nga te vertetat pas te cilave qendrojme, varen nga kendeveshtrimi i yne, i cili e imponon nje dokerr tjeter ilkuzive rreth te vertetes per te cilen mendohet, flitet e besohet.
Te gjitha idete qe ne i kemi per zemer rreth identitetit tone, rreth fese te cilen e posedojme, rreth kombesise qe i takojme dhe besimet tona e bindjet rreth botes natyrore, shoqeerore e shpirterore, shumica prej tyre nuk jane gjë tjeter pos konstrukte mendore qe i kemi zgjedhur tu besojme dhe si te tilla, shumica prej tyre jane vetem opinjone qe u besojme, sepse jane ngulitur ne kokat tona qe ne moshen fijnore nga kultura ne te cilen jemi rrite e edukuar.
Ne si qenje njerezore jemi më pak racionale sesa qe mendojme, sepse idete, bindjet dhe besimet qe i kemi per zemer dhe pas te cilave bindshem qendrojme sikur te ishin te “verteta”, te cilat bijne poshte nese i analizojme më në detaje. “Konstruktet tona mendore mbi boten natyrore, shoqerore e shpirterore mund te ndryshojne, te levizin, te zgjerohen e te vallzojne, te perplasen me njëra-tjetren dhe te perhapen sikur smundja ne formen e infektimit nga bartesi te viktima”.
Shpeshhere ne i asimilojme idete tona jo permes zgjedhjes racionale po permes “infektimit shoqeror” nga perhapja e nje ideje prej nje mendje ne mendjen tjeter, pa e vuar ne dyshim vertetesin dhe vleren e tyre. Ne kete menyre te “vertetat” tona, rralle here jane modele optimale te veprimit dhe te jetuarit.
Dr. Pol Marsden, PhD, psikolog i konsumit thot: “ Kur ne marrim vendime, ka më shume te ngjarë qe po i nenshtrohemi mendjes se kosheres, sesa qe po marrim nje vendim te bazuar tersisht ne mendimet tona, per interesin tone më te madh. Ne më teper zotrohemi prej bindjeve e besimeve, sesa i zotrojme ato. Provat tregojne se trashigojme dhe transmetojme sjellje, emocione, besime dhe fe jo permes zgjedhjes raciionale, po permes infektimit”.
Vertete siq thot Pol Marsden, ne mendojme se jemi duke marr nje vendim racional, por shpesh vendimet qe i marrim kane fare pak lidhje me racionalitetin, sepse më shume kane lidhje me idete, besimet dhe bindjet qe kane depertuar tek ne nga familja, farefisi, miqesia dhe nga kultura qe i kane miratuar më pare, mes te cileve jemi rrite e edukuar edhe ne.
Kuptohet nuk ka asgje te gabuar ne marrjen e ideve nga shoqeria mes te ciles jetojme e veprojme, por tek sa bota per rreth nesh po perjeton ndryshime te medha, ne ti ndjekim ato modele qe jane perdor vite e shekuj më pare, te cilave u ka skaduar koha, nuk eshte nje veprim i qelluar dhe i duhur.
Edhe pse ne e dijme se ky lloi ndryshimi po ndodh sistematikisht ne bote, fatkeqesisht shume prej nesh jane instaluar pas rregullave e modeleve te demshme e primitive te cilat i ka shkele koha dhe jane te pa pranushme per boten e sotme. I juaj, mësuesi Isë

Mos refuzimi i modeleve te jetuarit, imponuar nga politikanet tane e nga pushtusit, pason jete pa dinjitet

20. 08. 2020

Duhet guxim, vendosmeri, vullnet e menquri per ti refuzuar modelet e imponuara te jetes nga ana e politikaneve tane dhe nga ana e pushtuseve dhe per ti thyer ato hallka te hekurta e zingjirore qe e percaktojne menyren e te jetuarit tone pa dinjitet, te varfur, te pa shprese, te nenshtruar e te poshtruar. Mos refuzimi i ketyre modeleve imponuse nga politikanet tane dhe nga pushtusit, me vetedije apo pa te, pranojme ta jetojme nje jete primitive, te varfur e te pa dinjitet.

Modeli impoinues i te jetuarit nga ana e politikaneve tane e ka formatin: mua me takon pasuria, ty varferia, mua me takon pushteti, ty sherbimi. Mua me takone e drejta e tradhtise kurse ty nenshtrimi e poshtrimi. Mua me takone trimeria, krenaria, liria dhe atdheu e ty te takon lufta, sakrifica, gjakderdhja, torturat vrasjet, dhunimet dhe ballafaqimi fyta fyte me pushtusin.

Modeli imponimit jetesor ka formatin: Mua me takon ti korri frytet e luftes kurse ty te takon te jetosh me dhembjet e sakrifices qe bere per atdheun e per lirine, mua me takon e drejta te shkeli mbi gjakun e deshmoreve, mbi amanetin e tyre dhe te fali pjese te atdheut pushtusit qe u mbrojten me gjakun e deshmoreve te lirise tokat, arat, fushat, malet qytetet, fshatrat, ujrat detrat dhe pasurite toksore e nentoksore dhe ti fale ato per teritor ekstra qe tu sherbejne kishave ortodokse serbe te cilat jane pushtuar prej shqiptareve nga serbia, kurse ty te takon ta ulish koken si i marr dhe te me duartrokasish per dhuratat qe po ia bej pushtusit!

Modeli i imponimit jetesore te politikaneve tane ka formatin: mua me takon ti gezoi te gjitha privilegjet ne shkollim, ne punesim, ne udheheqje te institucioneve edukativo arsimore, shendetesore, ekonomike, juridike, kulturore policore ushtarake dhe te emroi militant partiak te udheheqin mbi ato institucione, kurse ty te takon ti vesh gishtat ne goje dhe te pohon me koke e te duartrokasish per keto mrekulli e marifetllyqe, sa mire po veprojme.

Per te gjitha keto veprime te modelit imponues jetesor nga politikanet tane ne bashkpunim me pushtusit: mua me takon nderi e krenaria, ty te takon turpi, nenshtrimi, poshtrimi, perulja, vuajtja e varferia, mund te pranohet vetem te ata njerze qe nuk kane dinjitet njerzor, qe jane servil, qe jane butak e pakurrizor, kurse per njerzit norman qe kane dinjitet njerezor, ky model jetesor eshte totalisht i papranushem dhe duhet rrefuzuar me te gjitha mjetet. I juaj, mësuesi Isë

Rregullat e veprimeve tona qe nuk premtojne fitore, suksese dhe zgjidhjen e problemeve duhet ndryshuar

19. 08. 2020

Nese nuk arrijme fitore, suksese dhe nuk arrijme ti zgjidhim problemet tona jetesore personale, familjare, institucionale, shoqerore, kombtare e shtetnore, eshte e domosdoshme ti ndryshojme rregullat mbi te cilat mbeshteten veprimet tona, permes te cilave perpiqemi te arrijme fitore e suksese te ndryshme dhe ti zgjidhim problemet tona qe na dlin para.

Nese nuk dijme ti ndryshojme rregullat me te cilat perpiqemi te fitojme, te arrijme suksese dhe ti zgjidhim proplemet e ndryshme personale, familjare, institucionale, shoqerore, kombtare e shtetnore, te cilat na dalin para si pengese, eshte mire ti injorome ato rregulla dhe ne vend te tyre te provojme forma e menyra tjera te veprimit tone, te cilat na merr mendja se jane më te sukseseshme dhe më efektive, se sa rregullat, format dhe menyrat e mëparshme te veprimeve tona.

Më mire sesa te dorzohemi, te deshtojme e te falimintojme eshte te vazhdojme me veprimet tona derisa te arrijme tek fitorja, tek sukseset dhe derisa ti zgjidhim ne favorin tone problemet e ndryshme qe na dalin perpara, duke provuar nga e para me rregulla te reja, nga e dyta, e treta e metej derisa te arrijm fitore, suksese dhe zgjidhjen e problemeve te ndryshme jetesore, politike, shtetnore e kombtare.

Perpjekjet tona qe te ndryshojme, me siguri nga largojne nga pozicionet defanzive te perdorimit te atyre modeleve qe jane programuar ne kokat tona dhe u ka skaduar tmerrsishte koha e perdorimit te tyre, te cilat nuk premtojne aspak kurrfar fitore, kurrfar suksesesh dhe kurrfar zgjidhjesh te problemeve tona personale, familjare, institucionale, shjoqerore, kombtare e shtetnore, perkundrazi sjellin humbje, shkaterrime fatale dhe faliminetim total ne te gjitha sferat e jetes sone. I juaj, mësuesi Isë

Pa potencial te majftushem intelektual e emocional veshtire e kemi te ecim perpara

18. 08. 2020

Nese nuk kemi potencial emocional e intelektual te mjaftushem t`i tolerojme dhembjet, humbjet, ngecjet dhe pengesat e ndryshme momentale gjate organizimit te proceseve jetesore dhe nuk kemi potencial intelektual e emocional te mjaftushem qe te mesojme prej dhembjeve, humbjeve, ngecjeve e pengesave momentale, nuk do te arrijme kurr ne cakun qe ia kemi vuar vetit si qellim e obligim jetesor, nuk do ti realizojme knaqshem deshirat e kerkesat tona qe na takojne gjate jetes.

Dhembjet, vuajtjet, pesimet, ngecjet e pengesat momentale qe na ndodhin gjate jetes, ne vetevete permbajne mesime e urti te medha per ne, te cilat qojne ne rritje më te shpejte te cilesise se jetes sone te mëpasme, nese i durojme dhe nuk i perfillim dhembjet e vuajtjet e qastit per shkak te renjeve, pesimeve, stagnimeve dhe pengesave momentale qe na ndodhin.

Modelet e vjetra te cilat i kemi te programuara ne kokat tona, te cilat na sjellin dhimbje, vuajtje e stagnim ne organizimin e proceseve te ndryshme jetesore, eshte e domosdoshme ti ndryshojme sa më pare ato dhe ti zavendesojme me modele te reja, te cilat u pergjigjen kerkesave tona dhe kerkesave te kohes.

Po ndodhi e kunderta, kemi pajtuar me vetedije apo pa te, me modelet te cilave u ka skaduar koha dhe nuk sjellin asgje te re, asgje produktive, asgje te dinjitetshme dhe asgje njerezore pos shkatrrim, stagnim, ngecje e pengesa per ne. I juaj, mësuesi Isë

A do te mbushemi mende ndojhere ne shqiptaret apo nuk do te mbushemi kurre

17. 08. 2020

Edhe sa kohe na duhet ne shqiptareve te ndergjegjesohemi per rrugtimin e dhimshem dhe tragjik, te cilin e kemi bere dhe po e bejme shume gabimisht per 20 shekuj me radhe, qe nga pushtimi i Ilirise deri ne ditet e sotme?!

Rrugtimi fatal 2000 vjeqar na kushtoi me humbjen e Ilirise dhe Dardanise, me humbjen e mbi 120 mije kilometra katror teritor te Gadishullit tone Ilirik, me humbjen e gjuhes Iliro-pellazge, me humbjen e besimit Pagan qe e kishin shekuj me radhe paraardhesit tane Iliro-Pellazg, me humbjen e popullates Ilire, permes gjenocidit e asimilit te saje nga pushtusit tane, ne popullate greko-helene, bullgaro-sllave, rumune, italjane, turke, serbe, malazeze, maqedone, kroate , sllovene etj.

Nga afer 40 milion Ilirë qe kishte Iliria para se te pushtohet nga pushtusit tane, tani shqiperia ka mbete ne më pak se 3 milion banor shqiptare e Kosova në mëpak se 1 milion e 800 mij shqiptar, pa i numruar edhe pjesen e shqiptareve qe kane mbete te pushtuar ne tokat e veta nga greket, maqedonet, serbet e malazezet, po ashtu pa i numruar edhe popullaten shqiptare ne diaspor, te tretur e te lene pas dore ne meshiren e gjenocidit dhe asimilimit te tyre.

Edhe tani e tutje nga ky rrugtim fatkeq e tragjik po vazhdojme ecjen e njejte permes perqarjeve, urrejtjeve e vellavrasjeve mes veti mbi baza fetare, politike, ideologjike, regjionale dhe mbi baza te interesave te ndryshme personale, familjare, farefisnore e grupore, korruptive e kriminale, duke e quar ujte ne mulli te pushtuseve tane e ne dem tragjik te interesave tona kombtare, kulturore, historike, teritoriale e shtetnore. I juaj, mësuesi Isë

Kush e stimulon marrjen e vendimeve tona gjate jetes, te mira apo te kqija qofshin ato

14. 08. 2020

Stimulim i marrjes se vendimeve per veprimet tona eshte menyra e te menduarit, bindjeve e besimeve , qe ne vetevete mund te permbajne humanizem, altruizem, patriotizem, atdhedashuri, sakrifice, pune, edukate, ndere, dituri, respekt, mirekuptim, tolerance, bashkpunim, dashuri dhe zhvillim ekonomik, arsimor, shendetesor, juridik, kulturor, historik e shkencor, e marrje vendimesh tjera qe qojne drejte persosjes se fatit tone personal, familjar, politik, fetar, shtetnor e kombetar.

Stimulim i marrjes se vendimeve eshte edhe menyra e te menduarit, besuarit dhe bindjeve tona qe ne perbajtjet e tyre mbizotron krimininaliteti, tradhtia, shpiunazha, narkomania, dhunimi dhe trafikimi i qenjeve njerezore. Mbizotron korrupcioni, prostitucioni, amoraliteti, propaganda antikombtare, urrejtja e perqarja mbi baza fetare, politike e rajonale . Mbizotron ndarja e njerzeve neper grupe te ndryshme, parti politike, besime fetare, pro e kontra krishtenizmit, pro e kontra islamizmit, duke shkaterruar tersisht unitetin tone kombetar dhe ardhmerine e tij.

Stimulim i marrjes se vendimeve tona per ate qe e bejme gjate jetes eshte edhe menyra e te menduarit, besuarit dhe bindjeve per ta shmangur dhimbjen e turpin, ose nga terheqja per ta fituar kenaqesine e krenarine. Per kete arsye duhet te kemi vigjilence e maturi te shtuar, se kë e konsiderojme dhimbje e turp dhe kë e konsiderojme kenaqesi e krenari gjate marrjes se vendimeve?!

Dhimbja e turpi dhe kenaqesia e krenaria jane forca te medha shpirterore qe e formesojne per te mire apo per te keqe marrjen e vendimeve gjate organizimit te procesit tone jetesor, marrjen per te mire apo per te keq ne duar tona fatin, karakterin, personalitetin, shpirtin dhe jeten tone personale, familjare, shoqerore, partiake, fetare , institucionale, shtetnore e kombtare. I juaj, mësuesi Isë

Keshill per jeten shkurt

 

Profesori i mardhenjeve nderkombtare Enver Bytyçi u reagon “patrioteve qe i jane turrur” Abazoviçit:
5. 09. 2020
“Patriotët e “mëdhenj” që i janë turrur Dritan Abaz(oviç)it duhet të kuptojnë se ai nuk është më i rrezikshëm se Edi Rama, Hashim Thaçi e Baton Haxhiu, të cilët deshën dhe ende duan që t’i japin territore shqiptare Serbisë, mjafton që këta të përjetësojnë pushtetin dhe të mbrojnë pasuritë e grabitura nga shqiptarët!
Së paku Abaz(oviç)i është përcaktuar qartë për aleancën me Perendimin dhe në këtë aspekt duket më i besueshëm se Rama dhe Thaçi.
Nëse do të luftonit “o patriotë” kundër kollonës së pestë serbe në qeverinë e Tiranës dhe të Prishtinës kaq sa luftoni kundër Abaz(oviç)it, shqiptaria do ta kishte fituar me kohë betejën me vetveten dhe me armiqtë e saj!”
Ja ku e kane pruar veten Kryeministri i Shqiperise, Presidenti i Kosoves, dy qeverite, dy presidencat dhe dy parlamentet shqiptare ne Kosove e ne Shqiperi, te biejn më poshte seç ka ra Dritan Abazoviçi, ne raport me shqiptaret dhe me trojet e tyre!
Per pudallejnte gjithmone ka dasem, edhe kur vritet nusja me dasmoret dhe pergjaken!
4. 09. 2020
Filozofia, pedagogjia, sociologjia e psikologjia, e mbeshtesin parimin e vleresimit te njeriut, ne baze te sjelljeve te tij, e jo ne baze te maskes pas te ciles fshihet individi ne komunikim me tjeret i cili e maskon veten pas nje qeshtje, qoft fetare e politike apo kulturore e shkencore.
Sjelljet e verteta e ato te maskuara dallojne shume mes njera tjetres dhe verehen lehte gjate jetes, tek secili prej nesh, se me cilin lloj te sjelljeve po njejtesohemi. Maskat pas te cilave fshihemi, heret ose vone i demoskon koha dhe e pasqyron njeriun ai qe eshte e jo ai qe paraqitet ne opinjon.
Ata që maskohen dhe fshihen pas maskave të veta e paraqiten në publik si engjuj, janë djaje te vertete dhe nuk e lënë askë bashk!
22. 08. 2020
Suksesi varet nga përgatitja e mëparshme dhe pa këtë përgatitje, e sigurtë që do të vijë dështimi”. Konfucie, politikan, mesues dhe filozof kinez.
Sa pak te pergatitur jemi ti realizojme synimet, qellimet dhe deshirat tona, qe ia kemi vuar vetit si obligim e detyre!
Mosangazhimi yne, pasiviteti, mbyllja ne vetevete dhe indifirenca shkakton tek ne zvoglimin, sterkeqjen dhe humbjen e dalengadalshme te vullnetit, deshires, guximit, edukates, diturise dhe dashurise, si vlera te pazavendesueshme shpirterore, qe na sherbejne per ti arritte synimet dhe deshirat tona personale, familjare, institucionale, politike, fetare dhe kombetare.
Ndersa angazhimi yne sistematik, i planifikuar mire, i vendosur, i vullnetshem, i guximshem dhe i mbushur me dashuri e furnizon rriten, zhvillimin, persosjen e fuqizimin e vullnetit, vendosmerise, guximit, deshires, edukates, diturise dhe dashurise sone, permes te cilave i arrijme me lehte vlerat e medha njerezore e kombtare, te cilat konsiderohen virtyte te larta per njerzimin.

17,. 08. 2020

Kur flasim per programimet e ndryshme qe jane formuar ne kokat tona, vertete kohrat per ne shqiptaret nuk ishin te pershtatshme qe te programohemi vete ne menyre efektive sipas nevojave tona dhe sipas kerkesave te kohes.

Me nje fjale, më shume kemi patur programime te imponuara nga rrethana te ndryshme qe e kane patur synim shperlarjen e trurit tone kombetar duke e tjetersuar dhe programuar ne ate menyre qe u ka konvenuar programereve te ndryshem pushtues.

16. 08. 2020

Uroi nga zemra qe sa më pare ti ndryshojme nga kokat tona programimet e vjetruara, te cilave u ka skaduar koha si modele organizative te proceseve tona jetesore, te cilat kane pak ose aspak menquri, njerzishmeri, pak ose aspak produktivitet, dinjitet e lumturi gjate jetes!

Me koka te programuara te cilave modalitete u ka skaduar koha, nuk do te kete ndryshime te reja as progresive, as te dinjitetshme e as produktive. Mbyllja hermetike ne labirinthin e errte personal e kolektiv, veshtire e ka te depertoi drita ne ate Labirinth, qofte personal, qofte kolektiv ai.

Kjo shemtij po ndodhe me ne shqiptaret , sepse ne kokat tona kane depertuar rrymime te ndryshme politike, kulturore, ideologjike, religjoze jo qellim mira, nga qarqe te ndryshme qe e synojne me ngulm gllabrimin e vetdijes autoktane personale e kolektive te shqiptareve dhe gllabrimin trup e shpirt te tyre.

Keto programime te instaluara ne kokat tona, nese nuk i rikonstruktojme vendosmerisht e mençurisht me programime te reja qe i shkojne pershtati progresivitetit bashkohor e autokton te shqiptareve, jam mëse i bindur dhe i sigurt qe nuk do te sjellin kurr progresivitet e prosperitet, pos regresivitet, naivitet e devalvim dhe shkatrrim sistematik i te mirave qe i posedojme per momentin.

15. 08. 2020

Disa gjera qe i bejme gjate jetes, i bejme nga presioni per ta shmangur dhimbjen apo turpin, ose nga terheqja per ta fituar kenaqesine apo krenarine. Per kete arsye duhet te kemi vigjilence e maturi , se kë e konsiderojme dhimbje e turp dhe kë e konsiderojme kenaqesi e krenari?

Ështe mese e domosdoshme te kemi kujdese te shtuar gjate jetes, se çfare vendimesh po marrim te veprojme e ta organizojme jeten? Vendimet e marrura ne menyre te nxitushme dhe te pa planifikuara mire e ne detaje, mund te na sjellin pasoja te medha e te pariparushme.

Menyra se si e percaktojme dhimbjen apo turpin dhe kenaqesine apo krenarine, na bene hero apo kriminel, tradhtar apo kombetar, te moralshem apo te pamoralshem, te dijshem apo te padijshem, na bene punetor apo pertac, miqesoe apo armiqesor me tjeret, na bene te guximshem apo frikacak, te drejte apo rrenacak e vetij tjera, te mira e jo te mira.

I padijshmi e xhelozi nuk eshte atdhetar, nuk eshte guximtar, as fetar, as humanitar e as familjar. Sa pak njeri pa dituri!

A do te lirohemi ndojhere ne shqiptaret nga programimet e huja qellimkqija e shkaterruse per ne

12. 08. 2020

Une mendoi, besoj dhe kam bindjen time se ata te cilet jane programuar me programe e modele te huja dhe qellim kqija kunder vetevetes, familjes dhe farefisit te tij, kunder shoqerise, kombit dhe kunder unitetit, bashkimit, mirekuptimit, respektit, tolerances, marrveshjes dhe bashkpunimit. Ata qe jane programuar me programe e modele te huja destruktive, te prapambetura te cilat nuk kane kurrfar vlere njerzore, humane, morale, sociale e kombtare dhe fusin perqarje, urrejtje e vellavrasje mes shqiptareve, mbi baza fetare, politike, regjionale per interesa personale.

I kane te gjitha mundesite ta rikonstruktojne, humanizojne, socializojne veten dhe kokat e tyre me programe dhe modele te reja frytedhenese e produktive, qe nuk jane te ndikuara nga qarqe te ndryshme propagandistike kunder shqiptareve, me synimin qe ti bashkangjiten popullit te vet, permes veprimeve njerzore, te matura, racionale qe ne esence e kane dashurine, respektin, mirekuptimin, tolerancen, bashkpunimin, mbrojtjen e interesave kombtare dhe mbrojtjen e atdheut dhe qe kane per synim bashkimin e pjeseve te tij te cilat jane ende nen pushtimin e fqinjeve tane greko-sllav.

Eshte e mundeshme te paisen ata dhe ne në pergjithesi me programe e modele te reja profesionale, intelektuale, edukative, arsimore, emocionale dhe shpirterore qe formsojne ne kokat tona modele perparimtare, te cilat sjellin dobi personale, profesionale, familjare, kolektive, shoqerore, institucionale, shtetnorer e kombtare, nese marrim secili iniciative ne menyre sistematike per ndryshime.

Marrja e iniciativave te tilla na mundesojne sukseseshem ti freskojme, ndryshojme, permiresojme, ti zhvillojme e ti pavaresojme modelet tona te te jetuarit nga ndikimi i tjereve e posaqerisht nga ndikimi i qarqeve te ndryshme propagandistike antishqiptare qe e synojne futjen e perqarjes, urrejtjes dhe vellavrasjes mes shqiptareve.

Qe synim e kane ti bindin shqiptaret se nuk jetohet ne trojet e veta, te ikun sa më shume ata e te treten rrugeve te botes per ta siguruar kafshaten e bukes, qe trojet tona, arat, livadhet, fusha, malet, kodrat, lumejt, liqejte, detin dhe asetet e pasurise kombtare qe i posedojme nen toke e mbi toke, te mbesin djerr dhe pa zotrimin e tyre nga shqiptaret, qe ta kene më lehte ti pushtojne vete ato, ti punojne dhe ti shfrytezojne ne vend te shqiptareve qe kane ikur nga trojet e veta per tu asimiluar rrugeve te botes, siq kane vepruar perher ne kete menyre fqinjet tane pushtues greko-sllav permes propagandimit perqaj e sundo, permes burgosjeve, vrasjeve dhe perzenjeve me dhune te shqiptareve nga trojet e veta.

Ata që kanë fuqi ti përmirësojne, ti ndryshojne, ti pavaresojne nga te huajt e ti zhvillojne programimet e veta, mund të bëhen fitimtarë, perparimtar e atdhetar. Ndërsa kushdo që përsëritë gabimet e veta dhe jeton me programime e modele te huja dhe te vjetruara, nga fitues shndërrohet në humbës e qyqar, siq po ndodh tani me lirine dhe atdheun tone qe eshte fituar e mbrojtur me gjakun e ketij populli dhe me gjakun e djemeve dhe vajzave më te mire te kambit qe rane deshmor per liri e per mbrojtje te atdheut.

Lum ata qe e programojne veteveten dhe instalojne modele bashkohore ne kokat e tyre per ta jetuar jeten i pavarur nga modelet e huja e qellim kqija! I juaj, mësuesi Isë

Permiresimi i mardhenjeve mes njerezve te botes dhe mes ne shqiptareve qone dhe nje hap mëtej standardet jetesore

11. 08. 2020

Perpos zotrimit te emocioneve, shendetit tone fizik, psikik, intelektual, moral, social dhe zotrimit financiar, nuk ka gje me te rendesishme e me te vlefshme sesa permiresimi i mardhenjeve tona mes njerezve te botes, mes familjareve, institucioneve te ndryshme, partive politike e besimeve fetare qe i posedojne shqiptaret, mes shtetitn dhe permiresimi i mardhenjeve ne nivel kombtar.

Nese mbetemi te izoluar, te perqar, te urrejtur e te hasmuar mes veti, qe nga individi e deri tek majat me te larta shtenore e kombetare, sukseset tona gjate jetes jane te pa arritshme dhe dukurite negative shkojne duke u perhap dhe duke u rrite ne trojet shqiptare dhe asgje qe e kemi paravetit nuk e ka vleren e vete siq duhet ta kete.

Asnjerit prej nesh dhe prej ketyre subjekteve ne fjale nuk i konvenon dhe nuk i flene ne hater te rriten, te zhvillohen e te jetojne si te vetmuar e te izoluar nga bota njerezore, sepse çdo gje e humb kuptimin e vete ne jete. Vetem i vdekuri mund ti perballoi vetmise. Te gjallet e kane te pamundeshme ket lloj ekzistence te vetmuar.

Pra siq po duket, qenka e domosdoshme per secilin prej nesh e subjeketeve te permendura me larte, qe te bejme perpjekje me kombengulesi, ti gjejme sekretet te cilat e mundesojne permiresimin e mardhenjeve tona mes njerezve, familjareve, institucioneve, perkatesive politike, e fetare, mes shtetit e kombit ne pergjithesi, duke premtuar secili sipas pergjegjesive qe kemi nje standard me te larte te mardhenjeve njerezore.

Nje standard më human, më social, më moral e më kombtar dhe nje standard me te larte te menyres se te jetuarit dhe vepruarit tone, duke nenkuptuar mardhenje te shendetshme, moral te shendetshem per te gjithe subjektet ne fjale, drejtesi te forte e te barabart per te gjithe, nje zhvillim te perbashket ekonomik sa me te larte, nje zhvillim humanitar e social te permasave më te mundeshme njerezore.

Nje arsim e shendetesi te standardeve bashkohore, nje force policore e ushtarake qe e mbron me dinjitet e me cdo kusht, vendin, rendin, ligjin, nderin e qytetareve dhe qe e mbrone nje imazh sa më te dinjitetshem kombetar ne raport me ate nderkombetar, duke i thene nje jo te madhe individualisht, familjarishte, institucionalishte, kolektivishte dhe kombetarisht korrupcionit, prostuticionit, amoralitetit, narkomanise, trafikimit me qenje njerezore, papunesise, varferise, tradhtise, shkaterrimit dhe keqperdorimit te pasurise kombetare dhe devalvimit te institucioneve tona te ndryshme shtenore e private.

Duke i thene nje jo te madhe perqarjes mes nesh mbi baza fetare, politike, regjionale, duke i thene nje jo te madhe urrejtjes, xhelozise, inateve personale, vellavrasjeve, shpiunazhes, propagandes se qarqeve te ndryshme antishqiptare e shum e shume veseve tjera te liga mes ne shqiptareve qe na dobsojne tej mase ekonomine, shendetesine, arsimin, drejtesine e shume fusha tjera jetike ne raport me tjeret, branda e jashte kufujeve tane.

Eshte ne menqurine tone individuale, familjare, kolektive, institucionale, politike, fetare kulturore, kombtare e shtetnore ti permirmiresojme sa më pare e sa më shume te jete e mundur mardhenjet tona mes njerezve ne nivel lokal, regjional, kombetar e nderkombetar. I juaj mesuesi Ise

Fyrje e rende e popullates shqiptare te besimit islam nga disa mendje te ulta, te prishta e te trishta shqipfolesish

10. 08. 2020

Vetem mendjet e ulta, te prishta e te trishta qe gjenden ne mesin tone kombtar e fyejn kaq rende e kaq panjerzishte popullaten shqiptare te besimit islam, si pjelle dhe mbetje turko-arabo-aziatike per shkak te besimit te saj ne islam. Vertete fyerje e rende qe vetem mendjet e ulta, te prishta e te trishta e bejne kete fyerje, ne dem te dinjitetit, autoritetit, ne dem te genit dhe moralit te kombit shqiptar!

Popullata shqiptare e besimit islam nuk mbane aspak pergjegjesi e nuk eshte aspak fajtore qe ne trojet shqiptare po ndertohen gjamia islamike më shume seq po ndertohen kisha katolike e kisha ortodokse, me teper seq duhen ne trojet shqiptare.

Popullates shqiptare te besimit islam ia hedhin fajin, e fyejn padrerjtesisht dhe e quajne pjelle dhe mbetje turko-arabo-aziatike per shkak te ndertimit e gjamijave, vetem ato mendje te ulta, te prishta e te trishta qe jane shite per pak pare, ne qarqet e ndryshme antishqiptare per te fute urrejtje e perqarje mes shqiptareve mbi baza fetare, ne vend qe ta gjejne fajtorin kryesor ne politiken tone shqiptare e perbere prej shqiptareve te besimit katolik, ortodoks, islamik dhe e perbere prej minoriteteve ashkalij, rom, egjiptas, serb, malazez e grek, e cila politike me kete perberje qeveritare, presidenciale e parlamentare mbane fajin kryesor per shkak qe eshte korruptuar kembe e koke, eshte kriminalizuar politikisht, moralisht e kombtarisht, duke e zhvate dhe duke shite pjese te atdheut ne dem te popullates shqiptare, ne dem te atdheut e ne dem te dy shteteve shqiptare, qe i kane zhyte deri ne fyt ne korrupcion, nepotizerm,ne krim te organizuar politik, ekonomik, shendetesor, juridik, arsimor e ku jo tjeter?!

Mendjet e prishta e te trishta qe e fajsojne, dhe e etiketojne amoralisht si pjelle e mbetje turko-arabo-aziatike popullaten shqiptare te besimit islam, qe ia imponoi pushtusi otomano-turk, duhet ta dijne menje prishtet dhe koke trishtet se kjo popullate shqiptare mbi 80% qe kaloi ne besimin islam ishte popullate e besimit krishten katolik dhe e besimit krishten ortodoks, tani ajo pjese po akuzohet moralisht qe na paska bere amoralitet seksual me turko-arabo-aziatik, e na paskan mbete te moralshem, te ndershem dhe “puro shqiptare” 100% karat, vetem 10% e popullates se besimit krishten katolik e 10% e populates se besimit krishten ortodoks, kurse 80% e populates shqiptare qe ishte më pare ne besimin katoliko-ortodoks krishten te akuzohet si popullate shqiptare, nena e motra tona qe na pasken berer amoralitet seksual me turko-arabo-azitike, per ta shkaterruar genin tone kombtar me pjelle e me mbetje turko-arabo-aziatike.

Une personalisht mendoi se keto koka te prishta e te trishta tradhtaresh, qe fshihen nen masken e “ patriotizmit” shqiptare nuk jane gje tjeter pos shpirta te shitur e te deformuar me misione te caktuara nga qarqet e ndryshme antishqiptare, qe te fusin perqarje, urrejtje, vellavrasje e mjegllnaj mes shqiptareve mbi baza fetare, politike e regjionale dhe kane filluar ta quaj Kosoven tone martire XHMAJHURIA qe po naj trishtojka miqte tan!. Paqin faqen e zeze dhe u turperofshin para popullit shqiptar si mbeturina qe e fusin bela mes nesh, zhvatin, jetojne dhe e shkaterrojne atdheun tone tersisht! I juaj, mësuesi Isë

Planifikime e projekte antishqiptare, jane bere më pare dhe po behen edhe sot nga fqinjet tane pushtues, veqanerisht nga Serbia e nga Greqia

9. 08. 2020

Projektet antishqiptare qe jane bere më pare e po behen edhe sot nga fqinjet tane pushtues greko-sllave, kane filluar qe nga pushtimi i Ilirise prej latino-romakeve, heleno-bizantineve dhe mbreterve serb, bullgar, malazez, e mbreterve tjer sllav qe e mbizotruan perandorine Bizantine, kryesisht gjate shekujve 8, 9, 10, 11, 12 e 13, te cilet kane bere gjenocid ne popullaten Ilire nen perkrahjen e perandorise heleno-bizantine e asaj latino-romake dhe perandoria Otomane per afer 6 shekuj e deri ne ditet e sotit, projektet e tyre i kane realizuar shumicen prej tyre permes perkrahjes dhe bashkpunimit me perfaqesuesit tane politik, perfaqesuesit tane te besimit krishten katolik, te besimit krishten ortodoks dhe te besimit islam musliman.

Perqarje e ndasi te tilla kishte edhe ne kohen e Ilirise qe su bene kurr bashk mes veti princit ilir dhe principatat e tyre ne balle te te cilave ishin, ku si pasoj nuk paten mundesi ta bejne nje shtet te forte Ilir, sepse fuqite e medha si perandoria latino-romake e heleno-bizantine te asaj kohe, njejte si Serbia e greqia sot e dje kane ber plane e projekte te ndryshme si ta perqajne popullaten ilire permes fenomenit fetar krishten katolik nga ana e perandorise Romake dhe fenomenit fetar krishten ortodoks permes perandorise heleno-Bizantine, per ta perqar popullaten ilire mes veti dhe per ta ndare ne dy pjese, sipas besimeve perkatese krishteno-katolike e krishteno-ortodokse, kuptohet ne bashkpunim me forcat tona te brendeshme destruktive politike e fetare te asaj kohe qe i posedonte popullata ilire.

Ne te njejten menyre vazhdoi edhe pushtusi i radhes Perandoria Otomane turko-aziatike permes elementit fetar te fus perqarje edhe më te thella mes shqiptareve ku nga dy pjese qe ishin te ndare, u shtue edhe pjesa e trete e ndarjes mes shqiptareve, sipas planifikimeve te projekteve gjenocidale kunder popullates shqiptare, gjithnje ne bashkpunim, me politikanet qe i kishim ne ball dhe me kleriket fetar qe menagjoheshin nga kleri i Romes dhe Vatikanit, nga kleri i Bizantit dhe Athines se sotme,

Ne te njeten menyre ndodhi edhe me formimin e shtetit te Skenderbeut, i cili u zhbe fille pas vdekjes se tij, me ndihmen e perqarjes mes veti te princave te Arberise dhe principatave Arberore. Keshtu ndodhi ne Kongresin e Berlinit, ne Paqen e Shen Stefanit, ne Konferencen Londres pas shpalljes se pavaresise se Shqiperise me 1912. Keshtu ndodhi pas luftes se dyte boterore permes perqarjes se shqiptareve ne ballist e komunist, vriteshin shqiptaret mes veti per ta kultivuar vllazrim bashkimin me serbo-mslazez, me maqedono-kroato-slloven dhe me ruset e babe Stalinit, ku si pasoj e kesaj perqarje te tmerrshme mes shqiptareve ndodhi masakra e pergjakshme ne Tivar, duke u ra thike pas shpine Kosovareve.

I njejti mentalitet perqares ndodhi edhe ne mes te ushtareve te FARK-ut dhe ushtareve te UÇK-es, ne Luften e Kosoves, pa i numruar edhe fraksionet e ndryshme mes ushtareve te UÇK-es dhe mes ushtareve te FARK-ut, ku si pasoj ndodhi vrasja e kolonelit Ahmet Krasniqi Minister i Mbrojtjes se Forcave te Armatosura te Rrepublikes se Kosoves ne mes te Tirones apo ne gjiun e nenes se vet tradhtisht ne Shqiperi, per te vazhduar metej vrasje tjera politike gjate luftes e pas saj.

Po ashtu po ndodh edhe ne ditet e sotit perqarja me politiken pronto te Thaçit, Veselit, Grabovcit e te Xhavit Halitit dhe me politiken e PAN-it ku te gjithe te korruptuarit u bene bashk kunder shtetit te Kosoves ne mbrojtje te korrupcionit , nepotizmit dhe krimeve te organizuara politike, ekonomike, shendetesore, juridike e arsimore. Pra 20 shekuj perqarje mes nesh, vrasje e perzenje nga trojet tona, gjenocid e rrembim te trojeve duke vazhduar edhe sot me projekte te planifikuar qe ti zhdukin shqiptaret nga faqja e dheut, kuptohet, me te vequarit ne kete qeshtje kunder shqiptarev jane dalluar e po dallohen Serbija e Greqija. I juaj, mësuesi Isë

Ne vend te pergjigjes se atyre matufeve dhe rrangallave te kohes te cilet fusin perqarje mes shqiptareve mbi baza fetare, politike e regjionale

8. 08. 2020

Krenar kush ishim dikure, turp kush kemi mbete tani! Sa shume kishim teritor, pasuri e menquri dikur e sa pak na ka mbete tani. Më te dijshmit ishim, më te padijshmit kemi mbete! Paraardhesit tane Pellazge e populluan te paret kontinentin toke, i dhane gjuhen dhe alfabetin e pare gjuhsor  botes dhe shkrimin. Sot shqiptaret kane mbete te fokusuar e te strukur ne nje qoshe te vogel te kontinentit toke, per te komunikuar me tjeret, na duhet me patjeter ta perdorin gjuhen angleze, franceze, gjermane, ruse dhe italiane, e jo gjuhen shqipe qe ishte nene e te gjitha gjuheve te botes!

Populli shqiptar sot i ndar e i coptuar ne gjashte pjese gjeografike, i sunduar, i nenshtruar, i poshtruar dhe i pushtuar nga grekerit, maqedonet, serbet dhe malazezet, ardhacak ne trojet e gadidhullit tone Ilirik, ne bashkpunim me matufet, koke rrangallat e tradhtaret e kohes qe gjendeshin e gjenden edhe tani mes nesh, ne te cilin kontinent nuk kishte grek, serb, bullgar, maqedon, malazez, boshnjak, kroat e slloven me prejardhje sllave, para se te pushtohet Iliria .

Populli shqiptare i ndar ne tri besime fetare, i perqar shume mes veti mbi baza fetare, mbi baza partiake, mbi baza teritoriale e mbi interesa grupore e personale, u treguar e po tregohet i pa afte te mbaj shtet e te formoi shtet, i dominuar nga lakmitaret dhe tradhtaret te cilet jane quar peshe kunder popullit shqiptar, kunder atdheut te dhe kunder shtetit te vet.

Matufet dhe rrangallat e ketij populli mburren dhe rrahin gjoks para nesh si njerze te gjith- dijshem, vizonar e largpames, kurse turprohen totalishte para botes si matuf e rrangalla te prishura, total pa kurrfar diturie ne koke. Jemi njeri nder popujt e botes qe aspak nuk e njohim veten e teritorin qe kishim dhe pranojme kualifikimin per veten tone qe na e bëne bota, e cila na ka pruar ne kete gjendje te katandisur, ne bashkpunim me matufet dhe rrangallat e zbrasta qe e kishim dhe e kemi fatin te gjenden ata ne mesin tone kombetar.

Kemi shume shkolla e univerzitete, professor, magjistra, doktor shkencash dhe akademik, por pak kemi adukate te shendosh e arsim te mirefillte. Kemi shume tempuj fetar te besimit krishten katolik, ortodoks e islamik, kuse  mesepaku ne bote e besojme Zotin, mese paku ne bote jemi unik, mese paku ne bote duhemi mes veti, mese paku ne bote solidarizohemi, mirkuptohemi, tolerohemi e bashkpunojme mes veti!

Shqiptaret pasardhes te arberoreve, ilireve dhe pellazgeve qe te paret e populluan kontinentin toke, qe te paret ia dhan njerzimit besimin, gjuhen, alfabetin dhe shkrimin, vet kane mbete ende me shume vese, trauma, strese, ankth e frike te pa arsyshme, nervoze, xhelozi, inatqor mes veti e te strukur si qyqare e si eshte më keq ndaj tjereve!

Sa shume na duhet perpjekje e dituri dhe edukate, ti izolojme matufet e rrangallat e kohes dhe ta pengojme veprimin e tyre djallezor qe te fusin perqarje, urrejtje dhe vellavrasje mbi baza fetare, politike, ideologjike, regjionale dhe mbi baza te interesave personale e grupore, qe ti mundesojme vetit te behemi ata qe ishim ne kohen e Pellazgjise dhe ne kohen e Iliris, para pushtimit te saj nga latino-romaket e heleno- bizantinet. I juaj, mësuesi Isë

Çfarë thonte Mulla Idriz Gjilani dikur para popullit te vete e çfarë po na thojne sote disa gazetar e intelektual fanatik e primitiv

29. 07. 2020

“Pa Shkollim nuk ka fe të mirëfilltë”, “Nxënësit tonë nuk duhet të mësojnë vetëm për leximin e Kur’anit, por edhe për njohjen e mjeshtërisë së shkrimit.Ata duhet t’i nisim në rrugën për të njohur islamin dhe jo për ta prezantuar si dicka statike”, “Të ndihmojmë njëri-tjetrin me fjalë, me penë, me pasuri, të duhemi si vëllezër”.

“Pa një atdhe të lirë feja nuk mund të mbahet kurrë, nuk mund të ushtrohet”, “Lexoni sa e mirë dhe sa e kuptueshme është feja islame, kur shpjegohet shqip e drejte në gjuhën e Zotit për shqipëtarët”.

“Kemi tri fe, por kemi një Atdhe të përbashkët, një gjak vëllazëror, një gjuhë, një diell e një Zot. Detyrë, mbi detyra e kemi bashkimin dhe mbrojtjen e Atdheut”, thonte dikur Mull Idriz Gjilani para popullit te vete.

E sote si shprehen shumica e klerikeve tane te feve qe u perkasin, si shprehen politikanet ne politike, si shprehen nje pjese e intelektualeve fanatik qe i perkasin njeres prej fese krishtene katolike apo ortodokse dhe fese islame muslimane, si shprehen disa gazetar qe i thojne vetit intelektual e gjysem intelektuale fanatik te ndryshme fetar e politik?! Jo kurr s`iq ishte shpreh dikur Mulla Idriz Gjilani, kombetarisht, fetarisht, butesisht, humanisht , vellazerisht dhe atedhetarisht, por fanatiket fusin perqarje, urrejtje dhe fyerje mbi baza fetare ne mes vellezerve shqiptar te nje gjaku, te nje gjuhe dhe te nje atdheu.

Lexusi im i dashur, Kombi mbi te gjitha, pastaj vijne tjerat me radhe.”Ta ndihmojme njeri tjetrin, me fjale , me pene, me pasuri dhe te duhemi si vellezer”, thonte Mulla idriz Gjilani.

Po ashtu ai thonte:” Pa nje atedhe te lire feja nuk mund te mbahet kurr dhe nuk mund te ushtrohet. Sa e mire e sa e kuptueshme eshte ajo kur shpjegohet shqip, ne gjuhen e Zotit per shqiptaret”. Mulla Idriz Gjilani thonte edhe ket:” Kemi tri fe, por kemi nje Atedhe te perbashket, nje gjak vllezeror, nje gjuhe, nje Diell e nje Zot. Detyre, mbi detyra e kemi bashkimin dhe mbrojtjen e Atedheut”.

Kete mesazh nuk u shkon ndermend te na japin ata qe ne gjak e ne shpirte e kane perqarjen fyerjen, shkatrrimin e unitetit kombtar,  pengimin e zhvillimuit te tij dhe te cilet jane shite per pak pare, tia bejne kete te zeze popullit shqiptar dhe atdheut te vete.                                                                         Paqin faaqen e zeze dhe i vfart gjaku i derdhur lum i shqiptare i madh e i vogel dhe gjaku i deshmoreve qe e dhane jete per liri e per atdhe! I juaj, mesuesi Isë

Mirenjohja, falenderimi dhe rrespekti më kane bere te lumtur dhe krenar

27. 07. 2020

U jam mirenjohes, falenderues dhe respektues botes, popullit dhe familjes sime te dashur, mes te cileve jam rrite, edukuar dhe kam perfituar te mira vitale e jetike prej tyre.

Qe te mos mjaftohem vetem me fjalet mirenjohje, falenderim e respekt kam bere e po bej perpjekje, mirenjoihjen, falenderimin dhe respektin qe e kam per boten, popullin tim te dashur dhe per familjen, ta deshmoi permes nivelit te sjelljeve te mija dhe permes nivelit te kontributdhenjes gjate jetes qe mu ka dhene rasti te desdhmohem ne misionin e shejte te mesimdhenesit duke u angazhuar me zemer e shpirt ta jap kontributin tim, ne edukimin dhe arsimimin e gjeneratave te reja te shkolles shqipe dhe ne mirembajtjen e duhur te atmosferes se ngrohte e te dashur dhe mirembajtjen e zhvillimit dhe edukimit sistematik te familjareve e posaqerisht te femijeve sipasardhes te mij, qe per asnje qast nuk ua kam kthyer shpinen dhe interesimin per ta.

E kam shume te kjarte qe nuk kam mujte ti bej mrekullite ne edukimin e arsimimin e gjeneratave te reja, nuk kam mujte ti bej mrekullite per familjen, per popullin e per boten, por jam mese i bindur qe e kam bere ate te mire qe i kam pas mundesite e diturine ta bej.

Me vetedije e me qellim nuk i kam bere keq botes, popullit shqiptar, as familjes sime te dashur, trashigimtar i te ciles jam, sepse e kam ndjere te turpshme, jo njerezore, jo morale, jo humane e jo kombtare ta keqperdor rriten, edukimin, arsimimin e shume e shume te mira tjera qe i kam perfituar nga bota, nga populli shqiptar dhe nga familja ime e dashur.

Me kete lumturi modeste e kam mbeshtjelle trupin tim dhe menyren e te jetuarit, qe ma ka mundesuar mirenjohja, respekti e falenderimi ndaj atyre qe kam perfituar te mira dhe ndaj kontributit modest dhene per boten, per popullin shqiptar dhe per familjen time gjate perpjekjes per ti shpaguar te mirat qe i kam marr nga faktoret ne fjale. I juaj, mësuesi Isë

Jemi apo nuk jemi mirenjohes ndaj atyre qe na rriten e na edukuan

26. 07. 2020

Eshte parimore, e njerzishme, humane, morale e kombtare tu jemi mirenjiohes atyre qe na rriten, na edukuan dhe na pergatiten per jete qe ta organizojme sa më njerezishte, e sa më profesionalisht, te jetojme te barabart e si njerze dhe ti perfitojme te mirat e kesaj bote te cilat na takojne .

Mirenjohja eshte temel mbi te cilin ndertohet lumturia, njerzishmeria, dinjiteti e ndershmeria e paster e secilit individ, pa te cilat asgje e kendeshme dhe e lumtur nuk arrihet gjate jetes.

Nese i bejme pyetje vetit sa jemi mirenjohes, sa jemi te pergatitur e te gatshem tua kthejme te miren me te mira qe i kemi marr nga familja, nga shkollimi, shoqeria dhe nga populli te cilit i takojme, vertete mbetet shume per te deshiruar, sepse doren ne zemer, me shume kemi marr sesa po japim, ne vende qe te ndodh e kunderta.

Ne kete nivel te paekuilibruar, ku më shume marrim sesa japim na ka sjelle mosmirnjohja e asaj qe kemi marr gjate jetes nga tjeret, duke u nis prej familjes e deri te populli ne pergjithesi, na ka sjelle kultivimi i lakmise se shemtuar, egoizmit te pasocializuar, kultivimi i mos respektit, mos dhenjes se kontributit ndaj atyre qe kemi marr si ne familje, ne rrethin ku jetojme, ne vendin e punes qe kemi marr pergjegjesi morale, profesionale, kulturore, shkencore, politike dhe fetare.

Mosmirnjohesit nuk jane njerze te lumtur me ate qe e posedojne, jane grabites, te pangopshem, jane te korruptuar, te pandershem, kriminel te llojeve te ndryshme, vrastar, te pabese, tradhtar, xheloz, nervoz, inatqor, perqares, hakmarres dhe ne fund vetevrases apo skandaloz te nje tragjedie ne dem te tjereve,sepse nuk i besojne askujt, nuk i besojne as Zotit.

Mjer familja, rrethi ku jetojne, mjer shoqeria, vendi i punes, mjer shteti dhe kombi qe i ka ne mesin e vete mosmirenjohesit, kategorin më kontraverze, me zhvatese, më te korrfuptuar, më te trisht e te prisht dhe më te panjerzishme te kesaj shoqerie. I juaj, mësuesi Isë

22. 07. 2020

22. 07. 2020
Njeriut qe i mungon ndjenja e mirenjohjes ndaj gjerave qe i posedon gjate jetes dhe ndaj kontributit te tjereve, mes te cileve jeton e gjalleron, njeriut qe i mungon ndjenja e faljes se atyre qe rastesisht i kane bere keq gjate jetes dhe i mungon ndjenja e kontributedhenjes per veteveten, per familjen, per rrethin ku jeton dhe per vendin e punes, deshmon kjarte se nuk e ka te formuar, te gdhendur e te kultivuar sa e si duhet sistemin e te jetuarit i lumtur, me dinjitet, me optimizem, respekt e me dashuri gjate jetes.

Mosmirenjohesit njihen me veprimet e veta destruktive, qe sjellin telashe e kokeqarje ne familje, ne vendin e punes, ne rrethin ku jetojne e veprojne, duke keqperdor poziten, profesionin dhe pergjegjesine qe e ka, ne menyren më banale e më jo njerzore.

Mosmirenjohesit jo vetem qe nuk kane ndjenja ti falin tjeret, per ndoj gabim qe ua bejne atyre, por rebelohen e hakmerren ne menyren me te eger te mundeshme dhe nuk falin.

Hakmaresit jo vetem qe nuk kane ndjenja per te fale e per te mirekuptuar, por ata nuk kane ndjenja as per ta dhene kontributin e vete ne rrethin ku jetojne, por perkundrazi ata zhvatin e shkaterrojne çdo gje qe gjejne perpara, te presin ne bese, shpiunojne tek hasmi, bashkpunojne me hasmin, tregtojne e bejne tugjarllak me pjese te atdheut e me pasurine e tij dhe, e shkaterrojne tersisht shtetin dhe atedheun ku jetojne.

Shoqerise njerezore qe i mungojne mirenjohesit, falesit, tolerusit, mirekuptusit, bashkpunusit dhe kontributedhenesit, ne skenen e saje politike, institucionale, kulturore e fetare, ne ate shoqeri mbizoteron korrupcioni, krimi i organizuar politik, ekonomik, shendetesor, juridik , arsimor, kulturor e fetar. I juaj, mësuesi Isë

Kush eshte më budalla, politikanet qe i kemi ne balle apo ne qe po u shkojme prapa

21. 07. 2020

Populli ka thene:” Jepja pushtetin njeriut per ta pare sa eshte njeri e sa jo”, sa eshte i menqur e sa budalle, sa i ndershem e sa i pandershem, sa intersgji e egoist e sa jo, sa trim e sa qyqar, sa i drejte e human e sa jo, sa atdhetar e sa tradhtar.

Ky mendim i arte i popullit eshte deshmuar praktikisht per nga vertetesia e tij, ne secilen qeveri qe kane marr pjese politikanet tane shqiptar, si para luftes kur ishim nen pushtim latino-romak, heleno-bizantin, sllavo ortodoks, turko-aziatik, si ne kohen e mbreterise serbo-kroato-sllovene, si ne kohen e komunizmit titist e rankoviqian, si ne kohen e komunizmit ruso-stalinist e Enverian, si ne kohen e pasluftes qe dy dekada me radhe, eshte vertetuar katerciperisht sa hiq politikan kishim e kemi ne balle!

Hiqi i politikes dhe politikaneve tane shqiptare eshte deshmuar e po deshmohet permes humbjes se teritoritoreve tone, permes mos mbrojtjes se qytetareve nga burgosjet, torturat, dhunimet e vrasjet e ndryshme, nga perzenja prej trojeve te tyre prej gjelateve pushtues me te cilet jemi te rrethuar.

Permes instalimit te korrupcionit ne shtetin tone dhe institucione te ndryshme shtetnore e private, si askush më shume per rreth nesh, permes krimit te organizuar politik, ekonomik, shendetesore e arsimor.

Permes dhenjes se avantazhit te pushtuseve tane duke nenshkruar marrveshjen e demarkacionit me Malin e Zi, ku humben mbi 8200 hektar toke, duke nenshkruar marrveshjen e asociacionit te komunave serbe me kompetenca shtetnore kunder kushtetutes sone.

Duke neshkruar ekstra teritor per kishat serbe dhe duke i humbur mbi 2000 hektar toke me maqedonin e veriut, duke bere bisedime te fshehta qe te ndahet Kosova e veriut nga ura e Ibrit e tutje, te behet minishngeni i Serbise Rama-Vuçiç ne dem te Kosoves, e shume e shume tjera marifetllyqe te turpshme e antikombtare, te mos them tragjike per ne shqiptaret. I juaj, mesuesi Isë

“Per ta pushtuar e nenshtruar nje popull më pare shkaterroja edukimin e arsimin e tij”

19. 07. 2020

Politikbersit dhe udheheqesit e arsimit dhe edukimit tone kombtar nga larte poshte e anasjelltas po e politizojne dhe po e shkatrrojne edukimin, arsimin dhe shkollen shqipe, njejte siq bene pushtusit e popullit iliro-shqiptar neper dekada e shekuj, qe synim paresor e kishin shkaterrimin e institucioneve tona arsimore- edukative, me synimin qe ta perqajne, ta sundojne, ta nenshtrojne e ta asimilojne më lehte kete popull.

Kjo dukuri e shemtuar nuk lene kurrfar hapsire qe te dyshojme ne perhapjen e saje te vrazhde ditadites neper institucionet tona edukative-arsimore nga larte poshte dhe anasjelltas, permes menyres se shpalljes se vendeve te punes qe i shpallin konkurset neper DKA-te e Komunave tona, ku nuk respektohen fare ligjet dhe kriteret e konkurseve, mbi te cilat shkelin me dy kembet, duke manipuluar me to, ne pershtatje me familjaret e politikberseve dhe udheheqesve te arsimit, me farefisni e miqesi te tyre dhe me pershtatjen per militantet partiak qe u sherbejne politikberseve dhe korrupcionit te niveleve te ndryshme, ne dem te kuadrit profesional, kualifikimit, pergatitjes dhe ne dem te organizimit te procesit te mirfillt edukativ e mesimor.

Kriteri i zgjedhjes se kuadrit neper keto institucione, eshte partiak, familjar, farefisnor, miqesor e korruptues, duke mos e qare koken aspak per respektimin e kritereve pedagogjike, didaktike, metodike, psikologjike e metodologjike te pergatitjes qe e posedon kuadri mesimdhenes e ai udheheqes dhe kuadri profesional pedagogjik e psikologjik i menagjimit te procesit organizativ mesimor, i cili pranohet ne nje institucion te caktuar per lendet mesimore, per udheheqje dhe per percjellje profesionale te procesit organizativ mesimor ne nivel te shkolles. Shkurt shprehur kuader i pranuar me direktivat nga larte poshte, sikur keto institucione te ishin prone private e tyre.

Kjo dukuri e shemtuar eshte perhap edhe me rastin e regjistrimit te nxenesve e studenteve neper shkolla e univerzitete, neperr qerdhe e parashkollore, pa kurfar kriteri profesional, pedagogjik e psikologjik, por sipas perkatesive politike, familjare, farefisnore, miqesore e korruptive. Po ashtu kjo shemtire e ka perfshire edhe notimin, cilesimin dhe kalushmerine e nxenesve dhe studenteve duke shkelur me dy kembet mbi çdo kriter pedagogjik, psikologjik e metodologjik te notimit ,cilesimit e kalushmerise. Te mos them kriteret hudhen pa pike meshire ne kantat e berrllogut, per te zene vend kryesor anarhija e mospergjegjesia para ligjit, vendit te punes dhe para institucionit ku punohet e mesohet.

Shemtija ne fjale eshte perhap si virus edhe ne paisjen e institucioneve tone edukative e arsimore, me kebinete e mjete te duhura e te nevojshme mesimore, permes injorimit e korrupcionit duke abuzuar me tender te ndryshem per interesa personale. Ka depertuar poashtu edhe ne menyren e hartimit dhe perpilimit te korikulave te ashtuquajtura apo planpromeve dhe ne menyren e hartimit dhe perpilimit te teksteve, literatures dhe doracaket ndihmes shkollor duke mos i perfillur fare kriteret pedagogjike, didaktike, metodike, psikologjike e metodologjike gjate hartimit dhe perpilimit te tyre.

Per ti dhene vule kesaje shemtije qe i ka kapluar institucionet tona edukative e arsimore dhe politikbersit e udheheqesit e ketyre institucioneve, deshmon kjarte bllokimi dhe politizimi i derpertimit te kuadrit te mirefillte e profesional ne to, bllokimi i sherbimit pedagjik e psikologjik profesional neper shkollat tona. Bllokimi i shpalljes se vendeve te punes se pedagogut dhe psikologut, si domosdoshmeri e kohes dhe si kuader profesional per shkollat tona, duke e lene tersishte ne anarhi qeshtjen e organizimit te procesit te mirfillte mesimor, e sherbimit profesional te punes me nxenes dhe zigjidhjen profesionale te problemeve te ndryshme rreth angazhimit te nxenesve ne mesim, rreth suksesit te tyre dhe rreth disiplines neper oret mesimore dhe problemeve te ndryshme qe u dalin nxenesve, mesimdhenesve dhe prinderve te nxenesve, e shume e shume probleme tjera organizative brenda nje shkolle. I juaj, mësuesi Isë

Nuk eshte e dinjitetshme as e dobishme te jetojme me kodime te vjetruara e te huja

16. 07. 2020

Rikodimi i mendimeve, bindjeve, besimeve e veprimeve qe u ka skaduar koha dhe zavendesimi i tyre me mendime, bindje, besime e veprime qe shkojne pershtat me kerkesat e kohes, eshte domosdoshmeri e menquri e jona.

Transformimi sistematik i botes sone emocionale, intelektuale, sociale, humane, morale e kombtare, mundeson ndjenje te re fuqie, rritje e ndryshim te duhur e dinamik, mundeson deshire te madhe e te zjarrte dhe vullnet te forte, guxim e dashuri brenda nesh, qe te bejme më shume, te jemi e te kontribojme më shume dhe te rrezistojme aq sa ka nevoje per favoret tona gjate jetes.

Pose bem rikodimin dhe transformimin sistematik te vetevetes, do te zhytemi pa dashjen tone e do te permbytemi ne Oqeanin e mendimeve, bindjeve, besimeve dhe veprimeve qe u ka skaduar koha, duke mbete qesharak perballe botes perparimtare, me nivelin tone te ulte edukativ, intelektual, emocional, moral, human, social e kombtar, duke u derigjuar nga mungesa e mirefillte e deshires, dashurise, vullnetit, guximit dhe menqurise per jeten.

Qenjet e arsyeshme njerezore nuk ia lejojne vetit tu ngulitet ne koke skadenca e mendimeve, bindjeve, besimeve dhe veprimeve qe nuk jane te pershtatshme, nuk jan produktive, te dinjitetshme e te frytshme per kohen. Nuk i lejojne vetit ndjenja e emocione zhgenjimi, nenshtrimi e perqmimi. Nuk i lejojne vetit tretjen ne humnere te deshires, dashurise, vullnetit, guximit e menqurise per jeten, qe te mos bejne kurgje, te mos jene dikushi dhe te mos kontribojne asgje, duke pranuar te jetojne si bari steril veshur per rreth trupave te lisave te mdhej. Lis më te madhe se veteveten nuk duhet pranuar aske, sepse e poshtrojme veten me menyren e te jetuarit si bari steril. I juaj, mësuesi Isë

Nuk priten te mira pos te kqija nga keta politikane qe i patem dhe i kemi ne balle te politikes

15. 07. 2020

Nuk priten te mira pos te kqija per shqiptaret qe po e perkrahin frymen shkatruse te politikes qe e kemi ne balle per dy dekada me radhe.
Politika e politikanet qe e kane instaluar korrupcionin, krimin e organizuar, nepotizmin apo familjarizmin, nuk i sjellin asgje te mire atdheut dhe popullit, pos shkatrrimit total dhe varferise ekstreme.

Derisa tu shkojme prapa e ti perkrahim politikanet te cilet e nenshkruan marrveshjen e demarkacionit me Malin e Zi, ku si pasoi i humbem mbi 8200 hektare toke ne teritorin e Kosoves. Derisa tu shkojme prapa e ti perkrahim politikanet qe e nenshkruan marrveshjen kunder kushtetuse te themelimit te asociacionit te komunave me shumice serbe dhe me kompetenca shtyetnore.
Derisa tu shkojme prapa e ti perkrahim politikanet tane qe e kane nenshkruar lejimin e ekstra teritorit per kishat ortodokse serbe, te uzurpuara dhunshem nga pushtimi fashist serb, nuk pritet asgje e mire per shqiptaret, pos te kqijave e te zezave sistematike.

Derisa ti perkrahim e tu shkojme prapa politikaneve tane shqiptare qe bejne marveshje sekrete e kriminale me Kriminelin Vuçiç per ta ndare Kosoven me Serbine e Shqiperine dhe per ta themeluar minishengenin Serbi-Shqiperi- maqedoni e veriut, nuk pritet asgje e mire, asgje e bardhe, asgje e ndershme dhe asgje kombtare e njerezore, pos te kqijave, te zezave, te pandershmeve, kunder kombit e kunder njerezores.

Gjitha keto tmerre qe i perjetoi e po i perjeton Kosova, shteti dhe populli i saje, mbi 50% te fajit i ka populli, qe e perkrahu e po e perkrah ploitiken e politikanet e qeverise PRONTO dhe PAN, per dy dekada me radhe, duke e genjyer veten, se do te kete diçka njerezore, humane, sociale, morale e kombtare prej ketyre politikaneve sociopat, qe vet i kemi vuar ne balle te skenes sone politike dhe i kemi perkrahur. I juaj, mësuesi Isë

Pa ekuilibrim te zonave jetesore nuk ka sukses e as lumturi per ne

13. 07. 2020

Te kemi lumturi e sukses gjate jetes, eshte i domosdoshem ekuilibri i zonave jetesore permes percaktimit te vizionit, bindjeve , besimeve, strategjive dhe qellimeve e veprimeve tona per secilen zone, qe mos ti nenshtrohemi anarhise gjate te jetuarit, por te kemi percaktime e plane te pershtatshme per secilen zone jetesore, ku secila ka ndikim te madhe ne menyren dhe ne cilesine e modelimit tone te te jetuarit.

Shume prej nesh bejme jete jo te ekuilibruar sa e si duhet, ku ne njeren ane kemi shume pasuri materiale, e ne tjetren ane mardhenje jo te mira e jo te lumtura familjare, kemi shendet te mire e ne anen tjeter jemi zhytur ne borgje, kemi kariere te ngritur, por ndjehemi zemerthyer dhe te vetmuar. Keto jane disa prej fakteve qe deshmojne nje jete jo te ekuilibruar, ku fitojme ne nje zone te jetes e ne shume tjera humbim.

Te kota do te ishin perpjekjet tona qe te arrijme sukses e lumturi gjate jetes, nese nuk kemi ekuiliber te duhur dashurie mes partnerit dhe mes femijeve tane e familjareve tjere, nese nuk kemi raporte te mira e te sinqerta mes miqeve e dashamireve, nese nuk shetisim ne natyre brenda e jashte vendit, nese nuk e kemi ne nivel te duhur mjedisin ku jetojme, si brenda shtepise, jashte saje e ne rrethin tone, nese nuk e mirembajme si duhet shendetin fizik, psikik, intelektual, emocional, moral, human, social e kombtar, nese nuk e ngrisim dhe nuk e permiresojme jeten intelektuale, aftesite e talentet tona, nese nuk e ngrisim, humanizojme, socializojme jeten shpirterore, nese nuk e humanizojme, persosim dhe nuk e ngrisim karieren tone profesionale, kulturore, historike, shkencore e krijuse, nese nuk e permiresojme nivelin e jetes ne familje dhe nivelin e jetes ne komunitet duke i permiresuar raportet mes tyre.

Per ta bere realitet ekuilibrin e zonave te jetes duhet shfrytezuar literaturr profesionale e shkencore te pasaqme qe flitet ne menyre shkencore per secilen zone te jetes, sepaku dy a tri libra, se si duhet ekuilibruar ato, duhet te shfrytezohen lloje te ndryshme seminaresh e trajnimesh, sepaku dy tre te tilla per secilen zone qe e permendem më larte, sepse jeta e ekuilibruar, e sukseseshme, e lumtur, e dinjitetshme, humane e njerezore eshte mbi te gjitha vlerat qe i ka percaktuar njerzimi i botes. I juaj, mësuesi Isë

Deputetet shqiptar, perfaqsues te popullit apo zhvates te tij

11. 07. 2020

Deputetet e Parlamentit te Kosoves dhe atij te Shqiperise, ne vend qe te deshmohen perfaqesues te popullit dhe interesave te tij, ata po i perfaqesojne interesat e veta personale dhe interesat e lidereve te tyre partiak nga te cilet udhehiqen, kuptohet me shume pak perjashtime.

Menyra e perfaqesimit te tyre po i ngjane luajve, tigrave dhe ujqerve kur kacafyten mes veti prane viktimes qe ta marrin copen më te madhe nga trupi i pergjakur i saj, ne momentin kur i kane zene pusine asaj.

Skena rrenqethese e trishtuse ne Parlamentin e Kosoves e ne ate te Shqiperise kane kaluar ne mode dhe po demonstrohen ne menyren më te vrazhde, më agresive dhe aspak njerezore nga grupe deputetesh, te cilet luftojne si gladiator mes veti, per ti mbrojte interesat e veta personale e partiake ne menyren me te ulte te mundeshme, pa e trazuar koken se ata jane perfaqesues te popullit dhe interesave te tij, interesave te vendit dhe shtetit te cilit i takojne.

Ne mendjen e secilit qytetar keta luaj, tigra, ujqer e gladiator jane ngulit si deputete te trishte e te turpruar qe nuk jane fare perfaqesues dhe mbrojtes te interesave te tyre, por shkaterrues maksimal, te joshur nga motivi i pangopshem qe ta marrin copen më te madhe nga trupi e nga jeta e qytetarit duke i shkaterruar maksimalisht interesat e tij. I juaj, mësuesi Isë

Fuqia dhe cilesia e mendimeve, bindjeve dhe besimeve tona mundeson fitore ose humbje per ne

8. 07. 2020

Çdo veprim qe e bejme gjate jetes, stimulim i tij eshte fuqia e cilesia e mendimeve, bindjeve dhe besimeve tona. Sa më e madhe eshte fuqia e cilesia e tyre, aq më i vendosur eshte veprimi yne drerjte arritjes se synimeve e qellimeve qe ia kemi vuar vetes.

Jo gjithehere mendimet, bindjet dhe besimet tona kane fuqi te duhur dhe jane te qelluara, te shendetshme, produktive, vizionare, humane, morale, sociale, kombtare e te njerzishme. Per kete arsye kemi nevoje te madhe te kujdesemi sistematikisht per menyren, sasine, cilesine, thellesine dhe permbajtjen e mendimeve, bindjeve dhe besimeve qe i posedojme brenda vetevetes, sepse fuqia dhe cilesia e veprimit tonë mvaret kryesishte nga niveli i tyre i cili na qone drejte fitoreve ose humbjeve, me dashje apo pa dashje, me dije apo pa dije.

Perkujdesi yne rreth nivelit, fuqise dhe cilesise qe e posedojne mendimet, bindjet e besimet tona, parimisht mundeson qe ti modelojme ne menyre sa më optimale modelet e sistemit tone te organizimit jetesor, ku modelet e vjeteruara qe u ka skaduar koha, i zavendesojme me modele bashkohore qe premtojne knaqshem per kohen, mes te ciles jetojme dhe na mundesojne nje menyre te shendetshme, te njerzishme, humane, morale, sociale e kombtare, te lirohemi nga ndotjet e ndryshme te se kaluares dhe nga niveli i ulte i menyres se te jetuarit.

Nuk duhet te harrojme per asnje qast, se nga niveli, permbajtja, fuqia, sasia dhe cilesia e mendimeve , bindjeve dhe besimeve, mvaret krejtesishte edhe menyra e veprimit tone real apo jo real ndaj vetevetes, familjes, ndaj tjereve, shoqerise, shtetit, atdheut dhe ndaj shendetit fizik, psikik, emocional, intelektual, estetik, social, human, moral, politik e kombtar, te cilat kurorzohen me fitore apo humbje, me drejtesia apo pa te, etj. I juaj, mësuesi Isë

Sa jemi te ndergjegjsuar per vertetesine dhe pavertetesin e mendimeve, bindjeve dhe besimeve tona

6. 07. 2020

Shpeshehere kemi mendime, bindje e besime shume te gabuata ndaj vlerave tona qe i posedojme, te cilat ne esence jane modele pesimiste e zhgenjyse per potencialin tone fizik, psikik, emocional e intelektual, duke menduar, duke u bindur dhe besuar me paknaqesine e pamjes se jashtme trupore e te fytyres, per nga ana estetike, per nga ana e gjatesise se trupit dhe trashesise se tij. Gjithashtu manifestohen edhe me mendimet, bindjet dhe besimet e paknaqshme rreth aftesise , shkathtesise e zotesise intelektuala, emocionale, punuse e komunikuse, ne raport me tjeret.

Identifikimi i mendimeve personale, bindjeve e besimeve me realitetin objektiv, ne te shumten e rasteve konstatohet, si i gabushem dhe jo real e objektiv, i pa mbeshtetur tersisht ne fakte e argumente, rreth posedimit te aftesive, shkathtesive, shprehive, kapacitetit dhe vlerave tona personale. Me nje fjale bindje te gabushme ne raport me veteveten.

Sa shume prej nesh bijme viktime e mendimeve, bindjeve dhe besimeve tona qe na jane instaluar ne vetedije nga bota e infektuar e te kaluares , nese nuk ndermarrim masa ti ndryshojme, mendimet, bindjet e besimet te cilave u ka skaduar afati i perdorimit, dhe ti zavendesojme ato me modele te reja te cilat premtojne knaqshem per kohen ne te cilen jetojme.

Uji qe nuk rrjedhe, s`pihet dhe eshte helmus. Trupi e Mendja qe nuk gdhernden e nuk kaliten, sterkeqen dhe deformohen. Mendimi, besimi, bindja, vullneti, guximi, deshira dhe dashuria jane komandat tona te cilat na udheheqin gjate gjithe jetes dhe varsisht nga natyra, ndjeshmeria, vizioni dhe fuqia e tyre rezulton edhe menyra e te vepruarit dhe te jetuarit tone. I juaj, mësuesi Isë

Po e ndjej thelle shpirterisht perqarjen dhe shkaterrimin tende populli im i dashur

5. 07. 2020

Pse populli im, te lutem pse, nga komb shqiptar po perqahesh, po shkaterrohesh e po poshtrohesh ne popull partish, feshe e ideologjish, pse?! Pse nuk po i friksohesh dhe turperohesh udhtimit tend drejte zhdukjes sistematike, duke imituar injorishte e pandergjegjshem mbeturinat e reliket e huja fetare, politike, ideologjike e prapshti tjera, prodhuar per te zezen tende, pse?!

Si nuk u mesove, si nuk po meson, si nuk u mbushe e nuk po mbushesh mend, qe asgje nuk fitove pos humbjeve tragjike, me imitimin dhe me sherbimin qe ua bere e po ua bene sistemeve te ndryshme politike e fetare te huja, si sistemeve politike e fetare te latino-romakeve, greko-bizantineve, sllavo-ortodokseve dhe turko-aziatikeve?!

Si fashizmit gjerman, nazizmit italian, komunizmit rus, socializmit veteqeverises titist serbo-jogosllav, perhere ne dem te vetevetes, ne dem te jetes sate, ne dem te unitetit, ne dem te trojeve tona, ne dem te kultures, gjuhes, historise dhe ne dem te zakoneve tone, si e si?!

Pse nuk ndjeve dhembje per teritoret tua te humbura më pare, qe humben mbi 100 mije kilometra katror, neper shekuj e dekada dhe prap po vazhdon ti humbish, siq i humben më pare paraardhesit tane, pse e pse…?!

A ka turp më te madhe per ne shqiptaret, pos edhe te na zhdukin tersishte nga faqja e dheut, qe na kane ndare e perqar mes veti dhe naj kane coptuar trojet si eshte më keq e më zi, nje gjymtyre e mbetur nen greqi, nje nen maqedoni, nje gjymtyre e mbetur nen Serbi e tjetra nen Mal te Zi. Te mos i permendim gjymtyret tjera te humbura e te tretura nen Slloveni, nen Kroaci, nen Vojvodine e nen Bosne e Hercegovine, ku ka turp më te madh se kjo per nje komb?!

A ka turp më te madh qe na ka zë gjumi para prehjes se thikave te gjelateve shekullor qe te amputojne prap gjymtyre te trupit tone, fale qyqareve tane politik, dhe qyqarllakut tone si popull, qe po u shkojme prapa ketyre politikaneve qyqar qe ishin e jane fatkeqesia e jetes sone dhe fatkeqesia e pasardhesve tane, a ka turp më te madh?!

Se turpi te na marrin Trepçen, Ujmanin dhe pjesen Veriore te Mitrovices, veriun e Kosoves dhe jugun e Shqiperise se bashku me detin jugor te saje?! Vertete nuk ka! I juaj, mësuesi Isë

Me cilat modele jetesore po jetojme

2. 07. 2020

Eshte mese e nevojshme ta kuptojme nivelin, cilesine dhe sasine e modeleve tona mbi te cilet e mbeshtesim organizimin e proceseve te ndryshme jetesore. Niveli dhe menyra e te jetuarit, sasia e cilesia e saje, mvaren kryekput nga niveli e cilesia qe e posedojne modelet te cilat i perdorim gjate organizimit te proceseve jetesore.

Nese nuk jemi kreator i modeleve permes te cilave e organizojme jeten, do te mbesim rob i atyre modeleve qe u ka skaduar koha, duke i interpretuar ato ne menyre te verbet e te mjere. Imitimi i modeleve te huja dhe mos rishikimi e rifreskimi i tyre dhe modeleve tona kreative, imponon nje jete te mundimshme, monotone dhe aspak produktive.

Eshte e domosdoshme ngritja e menqurise dhe fuqise sone intelektuale e emocionale qe ti zgjedhim sakte e kjarte bindjet e besimet tona, se cilave modele jetesore duhet tu besojme e cilave jo. Aftesia dhe ngritja e vetedijes per te bere zgjedhje, rifreskim dhe ndryshim te duhur te modeleve jetesore, eshte shperblimi më i madh qe mund tia bejme vetes.

Ne ato momente kur e kuptojme se te gjitha modeleve u skadon afati i perdorimit te tyre, sidomos atyre modeleve qe jane indoktrinuar nga e kaluara, ne bejme perpjekje racionale e te vendosura qe te krijojme modele te pershtatshme per nevojat tona jetesore.

Sapo te arrijme ne kete stad te zhvillimit, i lejojme vetit ne menyre paqesore ti kthejme modelet qe u ka skaduar koha ne gjirin e historise, duke e stimuluar veten qe ti ngrisim e ti persosim aftesite tona te cilat na mundesojne te zhvillohemi emocionalisht, shpirterishte gjate gjithe jetes duke marr ide, mendime, filozofi dhe menyra te reja te te qenit e te te jetuarit.

“Kure arrijne mjafte njerze ti sfidojne gjepurat e jetes dhe ti miratojne modelet optimale, kemi progres evolutiv shoqeror. Ndersa kur mjafte njerze i optimizojne modelet e tyre ne te njejten kohe, kemi ndryshime revolucionare qe veprojne si nje fuqi e duhur, e cilat na qone drejte nje rendi te rij, te fuqizuar nga vrulli i zgjimit tone kolektiv”. I juaj, mësuesi Isë

Bisedimet e Kosoves me Serbine ne pozicion te pabarabart per Kosoven, sipa akademik Esat Stavilecit

28 qershor 2015 •

“Me të drejtë thuhet se duhet të bisedohet, qoftë dhe me armikun, me kusht që palët të jenë të barabarta në bisedime. Të mos qenët të barabartë në bisedime, dhe të mëparshme dhe në këto të tashme në Bruksel, më kanë mbajtur të rezervuar, derisa sa vetë ato i kam quajtur një “investim i gabueshëm i bashkësisë ndërkombëtare”.

Kam thënë se po qe se bisedohet me Serbinë, qoftë edhe për të ashtuquajturat “çështje teknike” , pa u bërë një përllogaritje e pasojave të luftës së tmerrshme në Kosovë, do të legjitimohet gjithë ajo që Serbia shkaktoi në Kosovë, me politikën shfarosëse ndaj shqiptarëve, të cilën e zhvilloi në mënyrë sistematike, të planifikuar dhe të vazhdueshme.

Prandaj, ndeshja nuk duhej të fillonte nga “rezultati zero”, sikur asgjë të mos kishte ndodhur në Kosovë. Serbia nuk u kushtëzua me asgjë. Bashkësia ndërkombëtare nuk duhej ta fuste Kosovën në një rrugë, skaji i së cilës nuk shihet edhe sot. Ajo nuk duhej ta favorizonte Serbinë dhe, nga ana tjetër, të kërkonte konçesione prej Kosovës. Bisedimet në Bruksel kanë rëndësinë e vet, por në rradhë të parë ato e favorizojnë Serbinë, ndërkohë që Kosovës i premtohet një “shpërblim” për konçesionet e bëra.

Serbët nuk janë të njohur për marrëveshje. Ata janë të njohur më shumë për mosmarrëveshje. Prandaj, me serbët asgjë nuk është e besueshme, qoftë edhe atëherë kur “ka marrëveshje”. Kërkesat e tyre nuk kanë të ndalur. Ata duan “hisen e vet” në Kosovë dhe nga ajo nuk heqin dorë lehtë. Nëse “kanë dalur nga Kosova” nëpër një “derë të madhe”, kërcënon rreziku që të “rikthehen” në të nëpër “disa dyer më të vogla” dhe të involvohen në jetën dhe ngjarjet në Kosovë.

Në Kosovë ende ka “ndërhyrje”të Qeverisë së Serbisë, veçanërisht në pjesën veriore të saj. Kosova ende nuk ka kompetenca të plota në territor, në kontroll, në ligj dhe në zbatimin e tij, ku gjithandej Kosovës i thonë Kosovë në Kushtetutën e saje.

Duhet ta kemi të qartë se Serbia më shumë sesa për serbët, interesohet për “territoret serbe“ në Kosovë, prandaj përherë do t’ i “rikthehet“të drejtës historike serbe në Kosovë, edhe pse me asgjë nuk është provuar se Kosova është ‘zemër’ose ‘djep’ i shtetit serb.

Le të më lejohet të përsëris një thënie timen në lidhje me këtë: Nëse serbët mendojnë se Kosova është “zemër” dhe “djep” i shtetit serb, duhet ta dinë se “transplanti” është bërë në trup të huaj dhe se fëmija që përkundet në djep është fëmijë i huaj. Serbia po kërkon hise në territorin e Kosovës, pa qenë e ndërgjegjshme se është pikërisht ajo që e kishte pushtuar Kosovën nga 1912-ta dhe disa herë të tjera, më 1918, më 1945 dhe më 1989. Kosova dhe Serbia nuk kufizohen te lumi Ibër.

Kjo është pika më neuralgjike e bisedimeve. Serbët janë përpjekur që në “kuadrin e çështjeve teknike” ta përvjedhin çështjen e veriut dhe ta bëjnë të diskutueshme një çështje të padiskutueshme. Veriu i Kosovës është kërcënua me ndarjen e tij qysh me instalimin e pranisë ndërkombëtare, kur KFOR-i “shtihej i shurrdhër” dhe nga një problem i paqenë lejoi të krijohej një problem që tejkaloi përmasat lokale duke pretenduar të bëhet një problem ndërkombëtar, si dhe ndodhi në të vërtetë.

Shqiptarët përherë janë deklaruar se “do të lejojnë dhe sigurojnë mbrojtjen e interesave të pakicës serbe dhe të të tjerëve dhe se kjo do të bëhet në përputhje me respektimin e identitetit nacional të tyre, e jo me ruajtjen e privilegjeve që ata i patën krijuar vetës me dhunë dhe më shtypje koloniale të shumicës së popullatës”.

Janë paralajmëruar zgjedhjet lokale për datën 3 nëntor 2013 edhe në veriun e Kosovës. Mirëpo, serbët nuk pranojnë që ato të njihen si zgjedhje për institucionet me firmën e Republikës së Kosovës. Më në fund, edhe bashkësia ndërkombëtare i “trimëron”, duke mbajtur “qëndrim neutral” karshi paravësisë së Kosovës.

Prandaj, shtrohet pyetja se çfarë kuptimi mund të kenë zgjedhjet nëse ato nuk shprehin realitetet e reja në Kosovë dhe nëse në to do të përligjen njësi paralele që prej luftës e këndej u janë kundërvënë institucioneve të Kosovës për ta shtrirë sovranitetin edhe në atë pjesë të territorit. Serbët duhet ta dinë se kufiri i Kosovës me Serbinë nuk është te lumi Ibër, por shumë e shumë kilometra më larg në veri”.

Lexuesi im i dashur kjo eshte nje mbyllje e syve te politikes sone kombetare, e cila ka pranuar te futet ne bisedime me Serbine totalishte e pabarabart dhe totalisht e papergatitur per kete qeshtje jetike kombetare, duke u sorullatur me duar ne gjepa poshte e perpjete sikur kapadaij!. I juaj, mësuesi Isë

Kapja pas modeleve te vjetruara e mohon dhe e pengon shume permiresimin dhe ndryshimin tone

27. 06. 2020

Modelet tona te realitetit jane besime qe i kemi pranuar nga tjeret si modele te verteta, sepse ne sot funksionojme më shume ne mbeshtetje te modeleve te vjetra, mbeshtetur ne besimet tona te akomuluara nga paraardhesit tane.

Ky model i te jetuarit, detyrimisht e mohon ndryshimin dhe permiresimin tone ne sistemin e organizimit te jetes personale, familjare, shoqerore, politike, ideologjike, religjioze, ekonomike, shendetesore, arsimore, kulturore, juridike dhe shkencore.

Kapja pas ketyre modeleve te vjetra , te cilat nuk kane kapacitet te ecin ne trend me kohen, perpos qe na stagnojne te sillemi ne qark pa kurrfar kuptimi e vlere, ato modele sjellin edhe viruse infektimi ne menyren e te menduarit, besimeve, bindjeve dhe ne menyren e te vepruarit tone, te cilat poashtu i infektojne edhe sistemet e ndryshme te te jetuarit, te cilat mund te shendrroihen ne smundje kronike.

Poqese e marrim me mend ndryshimin, permiresimin ne sasi e cilesi ne boten e sistemeve te kompjuterikes, telefonise, kibernetikes, makinerise dhe aviacionit, do te ishte shume qesharake per ne e per boten mbare, te mjaftohemi me modelet e stervjetruara qe na jane programuar ne kokat tona rreth menyres se te menduarit, besimeve, bindjeve dhe veprimeve tona, sipas modeleve qe na jane imponuar nga e kaluara.

E njejta gjendje qesharake do te ndodhte sikur te mjaftohemi edhe ne ditet e sotit me nivelin e zhvillimit kur ka nis te del ne skene niveli i teknologjise se kompjuterikes, telefonise, kibernetikes, makinerise dhe aviacionit.

Nese qenka i nevojshem dhe i domosdoshem ndryshimi, permiresimi neper keto fusha teknologjike, edhe më i nevojshem eshte ndryshime e permiresime ne sasi e ne cilesi rreth menyres se te menduarit, besuarit, bindurit dhe rreth menyres se te vepruarit tone gjate organizimit te procesit jetesor personal, familjar, shoqeror, politik, ideologjik, religjioz, ekonomik, shendetesor, arsimor, juridik e kombtar, te cilat kane nevoje te madhe, edhe te sherohen nga e kaluara, nga bartje e viruseve te ndryshem infektues dhe te zavendesohen me risi te cilat kane potencial ti perballojne kohes dhe te ecin ne trend me kohen. I juaj, mësuesi Isë

Genjehemi qe jemi intelektual nese nuk ekuilibrohemi dhe rifreskohemi sipas kerkesave te kohes

26. 06. 2020

Shkalla e ekuilibrimit dhe rifreskimit te mendimeve, bindjeve, besimeve dhe veprimeve tona,e pasqyron sasine dhe cilesine e ngritjes dhe zhvillimit te karakterit dhe personalitetit tone intelektual, emocional, moral e kombtar.

Nuk mund ta konsiderojme knaqshem veteveten si nje intelektual i ekuilibruar dhe i rifreskuar nese nuk tregojme interesem sistematik qe ta ekuilibrojme dhe ta rifreskojme nivelin dhe cilesine e mardhenjeve tona me partnerin e jetes, me femijet tane , menyren se si i rrisim dhe i edukojme ata, si merremi dhe i trajtojme njerezit ne rrethin ku jetojme, ne kolektivin ku punojme, si i trajtojme projektet e ndryshme te punes profesionale, si i trajtojme e i krijome raportet nder familjare, si e ndertojme nivelin e njohurive profesionale dhe si i aplikojme ato ne praktiken e jetes se perditshme, si e ndertojme kulturen e njohurive shpirterore, emocionale, sociale, humane e morale.

Per ta kompletuar kenaqshem ekuilibrimin dhe rifreskimin e mendimeve, bindjeve, besimeve dhe veprimeve tona gjate jetes, eshte e domosdoshme te investojme sa e si duhet ne pervetesimin e metodave, teknikave dhe formave te ndryshme te permiresimit te sistemeve tona rreth menyres se organizimit te procesit jetesor neper fusha e kategori te ndryshme jetesore, sipas rendesise qe e posedojne ato.

Per arritjene e sukseseshme te ketyre nevojave te domosdoshme per secilin intelektual, do te ishte e nevojshme te lexohen sepaku dy atri libra serioze qe ofrojne te dhena te ndryshme shkencore:

– si per mardhenjet personale mes dashurise me partnerin, me femijen dhe me antaret tjere te familjes se ngushte e te gjere,

– si per dashurine, respektin, mirekuptimin, tolerancen dhe bashkpunimin mes miqeve,

– si per argtimin e avantura tjera te ndryshme me karakter argtus, qetesues e relaksues,

– si per cilesine e te jetuarit ne familje, ne rrethin dhe ne institucionin ku punon,

– si per mirembajtjen e shendetit fizik, intelektual, emocional, moral, human, social e kombtar,

– si per permiresimin e gjendjes se te jetuarit si intelektual, rreth permiresimit te cilesise dhe shpejtesise se te lexuarit e shpejtesise se te mesuarit, mbajtjes mend, permiresimit te koncentrimit te vemendjes, begatimit te jetes shpirterore e emocionale,

– si per ngritjen dhe persosjen e karieres per te cilen jemi percaktuar,

– si per zhvillimin dhe persosjen e talenteve dhe aftesive te ndryshme qe i posedojme,

– si per permiresimin e jetes si krijues, jetes familjare si dhe jetes ne komunitet dhe libra tjere qe ndihmojne e ofrojne pervoja te ndryshme rreth ketyre kategorive jetesore, te cilat e kompletojne sado pak jeten e nje intelektuali qe i premton vetes ekuilibrimin dhe rifreskimin sistematik gjate jetes, pa te cilat nuk mund te konsiderohet intelektual i kopletuar. I juaj, mësuesi Isë

Nëse e vejme veteveten ne diskutim per ate qe mendojme, bindemi, besojme dhe per ate qe veprojme, më pak gabojme

25. 06. 2020

Ështe me rendesi te madhe ta kemi nje rregullore, mire te perpiluar, permes te ciles e analizojme, e gjykojme dhe e konkludojme ate qe kemi menduar, kemi besuar, jemi bindur, ate qe kemi vepruar dhe te analizojme , gjukojme e konkludojme si mund te permiresohemi duke vuar veten, mendimet, bindjet dhe veprimet tona ne diskutim, per ti permiresuar e ndryshuar ato gjera qe na dalin para si pengese.

Nese e perpilojme mire nje rregullore te tille, secili prej nesh ne detyren e popilitikanit, intelektualit, shkenctarit, edukatorit, sherusit, gjykusit, prindit, bashkshortit, drejtorit, udheheqesit, mesimdhenesit, ekonomistit, artistit, inxhinjerit e shume profesione tjera qe mund ti kemi ne pergjegjesi, nese i analizojme, gjykojme e konkludojme secili mendimet, bindjet, besimet dhe veprimet tona, e ti vejme ne diskuptim vlerat e antivlerat e tyre, perparesite e mangesite, nuk do te na ndodhin dukuri te shumta negative ne pergjegjesite tona qe i posedojme gjate jetes, por do te ndodhin ndryshime progresive e favorizuse per ne e per tjeret. Fatkeqesishte rralle here apo hiq e bejme nje veprim te tille!

Nese nuk nderhyjme sistematikishte ne permiresimin dhe ndryshimin e mendimeve, bindjeve, besimeve e veprimeve tona, do te mbyllemi hermetikishte ne sisteme te stervjetruara, me pasoja shume te medha jetesore ne politike, kulture, shkence, drejtesi, ekonomi, arsim, shendetesi, e ne fusha tjera te ndryshme jetesore.

Keto pasoja ne shoqerine shqiptare kane marr permasa tragjike rreth pengimit dhe shkatrrimit te proceseve te ndryshme jetesore, te cilat na qojne perpara dhe na barazojne me boten e civilizuar.

Ne vend te zhvillimit, perparimit, ndryshimit dhe civilizimit, ka marr hov te tmerrushem ne trojet shqiptare korrupcioni, familjarizmi, krimi i organizuar, narkomania, trafikimi me qenje njerezore, prostitucioni dhe tradhtia duke shitur pjese te atdheut tone! I juaj, mësuesi Isë

Keshilla per jeten shkurt

 

7. 08. 2020

Nga cilido kenveshtrim qofte qoft ai politik, religjioz, ideologjik e regjional, nese nuk permbahet nga futja e urrejtjes, perqarjes, fyerjeve, etiketimeve dhe stimulin e ngatrresave e vellavrasjes mes shqiptarev mbi baza fetare, politike, ideologjike e regjionale, per mua personalisht eshte nje krim i llojit te vete qe po luezone fatkeqesisht vetem tek ne shqiptaret vite e shkuj me radhe, sidomos koheve te fundit.

Kete mani, sociopati, psikopati, kaq antinjerzore e anti kombtare te disa kokave te krisura ne skenen politike, ne skenen e gazetaris dhe mjeteve te informacionit, ne skenen e analizave politike e ne skenen e nje pjese te intelektualeve qe i thojne vetit intelektual, po e paguajme shume shtrejte destruktivitetin e tyre manjako-depresiv si individ, si familje, si institucion, si kulture, si shtet e si komb ne pergjithesi.

Nuk me mbetet gje tjeter pos te deshiroi te mbushet mend njeher e mire populli im i dashur qe mos te bije viktime e ketyre njerzve destruktiv, zhvates dhe shkaterrues te atdheut, shtetit dhe popullit shqiptar, dhe ti abstrahoi ata, sikur te mos jene gjalle ne mesin tone, te mos i perkrah e te mos u shkoj prapa tyre, qe ta legjitimojme te zezen e tyre me doren tone!

5. 08. 2020

Fahri Xharroviqi, u ka shpalle lufte 90% te shqiptareve te besimit islam dhe po i kundershton me idiotizmin e tij objektet e kultit fetar ku i kryejn ritet fetare ata, duke fute perqarje mes shqiptareve mbi baza fetare.

Po i linqon dhe po i etiketon te gjithe kundershtaret qe nuk pajtojne me qendrimet e tij djallezore, urrejtese e perqarese mes Shqiptareve. Shqiptaret duhet te distancohen nga ky matuf perqares i shqiptareve duke fut urrejtje vellazerore mes tyre e duke dobsuar unitetin e kombit shqiptar permes besimeve fetare qe i posedojne ata.

2. 08. 2020

Nuk ka madheshti e krenari më te madhe se sa ta shprehish veten se kush je permes punes e djerses se ballit, permes dijes e nderit, permes mirenjohjes, respektit e dashurise ndaj tjereve, permes drejtesise e humanizmit, moralit e atedhedashurise dhe permes sakrifices per liri e per atedhe.

Madheshtite i bene personi i madherishem, shemtite personi i shemtuar. Te dy personat gjenden brenda nesh, cilit ti japim perparesi, perkrahje, vlersim e mirenjohje, ai person do te behemi.

Tek politikanet tane bejne pjese më shume persona ne boten e tyre shpirterore, pos personi i madherishen nuk ka vend tek ta, spse keta i kane dhene perparesi, perkrahje, vlersim, e mirenjoihje personit te shemtuar, personit te korruptuar, te pandershem, personit te kriminalizuar, personit vrastar, lakmitar dhe personit tradhtar.

Per kete arsye politikanet tane qe i kemi ne balle te politikes jane personalitete te shumfishta, sa qe nuk ka mundesi njeriu tu besoi se cili personalitet eshte me te vertete.

29. 07. 2020

Perputhja e asaje qe e themi me ate qe e bejme, tregon nivelin tone edukativ, intelektual, kulturor, moral, social, human, profesional e kombtar. Tregon llojin e temperamentit, tiparet e karakterit dhe nivelin e zhvillimit te personalitetit qe e posedojme.

Njerzit qe e perputhin ate qe e thojne me ate qe e bejne, jane njerze te fjales, beses, jane njerze te ndershem, puntore, te dashur, solidare, human, te sjellshem. Jane njerze te dijshem, vizionare, atdhetare, te guximshem, luftetare, jane njerze familjare, te suksesshem e te afte profesionalisht, politikisht e kombtarisht.

25. 07. 2020

Sa me shume qe tretemi ne boten e perceptimeve iluzore, po per aq i japim mundesi formimit te mendimeve, bindjeve, besimeve, qendrimeve dhe pikepamjeve tona te gabuara, ne baze te cilave i organizojme edhe veprimet gjate jetes.

Sjelljet tona qe behen nen ndikimin e njohurive te fituara nga iluzionet, te cilat kualifikohen si perceptime qe e deformojne realitetin, pa dijen dhe pa dashjen tone, na qojne drejte deshtimeve personale, profesionale, familjare, shoqerore, politike, kulturore e kombetare.

Sa e domosdoshme dhe e dobishme eshte qe te ruhemi nga ndikimi i faktoreve te ndryshem iluzor, te cilet e deformojne tersishte realitetin, te cilin e perceptojme dhe bejme perpjekje ta njohim sa më drejte, sa më objektivisht. e sa më thelle.

25. 07. 2020

Vetem mendjet e prishta e te trishta aberrohen kunder tempujve fetar, pas te cilave qendron mbi 90% e popullates 8 miliardeshe te kesaj bote!

Sa mendje te aberruara, te trishta e te prishta jane ato mendje më pak se 10% te popullates 8 miliardeshe ne bote qe u kundervihen tempujve te besimeve fetare katolike, ortodokse, islamike, protestane, budiste etj, pas te cilave qendrojne e u besojne mbi 90% e popullates te kesaje bote 8 miliard banoresh!

Mendje edhe me te trishta e te prishta dhe te aberruara jane te atyre shqiptareve te cilet jane kunder tempujve te besimeve fetare islame, katolike e ortodokse te vellezerve tane shqiptare te cilet besojne ne ata tempuj!

Eshte e trisht, e prisht dhe aberrative mendja e nje pakice shqiptaresh qe nuk i besojne Zotit t`i kundervihet mendjes shumice apsolute qe besojne ne Zot! Dhasht Zoti mend aty ku nuk ka!

Suksesi kerkon kohe, vullnet, deshire e perkushtim t`a arrijmë. Aq sa i plotësojm kërkesat e suksesit, po për aq e arrijm ate.

24. 07. 2020

Nese bejme jete pa vendosur diçka te planifikuar ne mendimet, bindjet, besimet e vizionet tona dhe pa u perkushtuar praktikisht e vendosshmerisht, nuk do te jemi ata qe deshirojme te behemi, nuk do te bejme vepra te duhura e te vlefshme per veten, per familjen, per shoqerine e per kombin dhe nuk do ta arrijme kurre ate qe e deshirojme.

Mendimet, bindjet, besimet dhe veprimet e planifikuara mire, sa do pak te perkryera qofshin ato, e mirembajne shendetin tone emocional, intelektual, fizik, social, moral e kombtar dhe i qojne perpara proceset e shendetshme e organizative jetesore, te planifikuara sipas vizionit te parapar. Pa mendime, bindje, besime e pa vizion e veprime te planifikuara, nuk arrihet asgje e vlefshme ne kete bote, pos shkatrrimit, edhe te asaje qe e posedojme.

Fatkeqesishte kete mangesi e hendikep te mendimeve, bindjeve, besimeve, vizioneve e veprimeve tona ne menyre racionale e te planifikuar e kemi paguar e po e paguajm shume shtrejte si popull e si komb me menyren e te jetuarit si eshte më keq e pa dinjitet fare, te nenshtruar nga pushteti dhe fryma e politikes fashiste te pushtuseve tane greko-sllav.

Nese nuk kem zemer, shpirt, menquri e guxim ta rregullojmë qeshtjen tone kombtare, eshte e njerezishme mos ta shkatërrojmë ate.

Me menquri, bindje e besime kufizuse dhe veprime frikësuese, nuk mund t`i arrijmë
idealet tona qe ia kemi vuar vetit si qëllim.

19. 07. 2020

Në ato momente kure i lëme me nje ane qastet kalimtare te kenaqesive, te cilat perfundojne me dhimbje e me turp, do te perqendrohemi ne ato gjera te vlefshme e madhore qe shkaktojne kenaqesi e krenari afatgjata, edhe nese jemi te detyruar te kalojme permes dhimbjeve afatshkurtera.

Shumica prej nesh vrapojme e mashtrohemi pas knaqesive afatshkurtera e te qastit, edhe pse perfundojne shume shpejte ato ne dhimbje afatgjata, ndoshta edhe te perjetshme, ne vend qe ti perballojme dhimbjet e qastit e afatshkurtera, te cilat perfundojne me kenaqesi afatgjata e me krenari.

Ata qe jemi sot, eshte pasoje e merrjes se vendimeve tona dje. Ato vendime qe i marrim sote, pasoj e tyre do te jemi neser.

17. 07. 2020

Nuk ka asgje më te vlefshme se sa atdheu, liria, e populli mes te cilit jemi rrite e edukue. Gabohen shume rende ata politikan, luftetar, veteran, e shume veteran te rrejshem, militante partiak, te cilet e kane vuar veten ne epiqender, mbi atdheun, mbi lirine, mbi popullin, me bindjen se atdheu, liria dhe populli jane produkt i tyre, ne vend qe ta konsiderojne veten, atdheun e lirine nen popullin dhe produkte te tij.

Sipas te gjitha gjasave kete pjese te njerzeve qe u permenden me larte, e ka quar peshe e mira dhe liria qe eshte fituar me gjakun e deshmoreve te lirise dhe me ndihmen e miqeve tane, te cilet na perkrahen ne ditet më te vishtira qe i perjetoi Kosova, permes themelimit te shtetit, policise dhe ushtrise sone.

17. 07. 2020

Kategoria më e ulte e njerezeve në mesin tonë, ishin dhe mbeten ata/ato që ju bashkauanë secilit pushtet, para e pas luftes dhe pa pikë fytyre rrahin gjoks ne emer te deshmoreve e çlirimtareve, edhe pse nuk e kane zbraze asnje plumb ne ballafaqim me pushtusin serb, i cili vrau, poshtroi, dhunoi, masakroi dhjeta, qinda e mija shqiptar, femij, bura, gra, pleqe e te rij, dogji e rrenoi qinda e mija shtepi, helmoi puse e plaqkiti pasuri.

Kjo kategori eshte rendit paftyresisht ne radhet e para te veteraneve te luftes, edhe pse nuk jane deshmuar per asnje qaste si pjesemarres ne nje betej te vetme, si luftetar e luftetare, si mbrojtes te popullit, si çlirimtar trima e trimnesha dhe si guximtar e guximtare, asnje plage ne trup quditerisht pa e marre dhe asnje antar te familjes pa e humb, por te pare si veteran lufte! Paqin faqen e zeze sepse nuk shkojne bashk te jesh edhe veteran edhe llaskuc edhe zagar!

Bindja ime personale eshte se kjo kategori e ulte njerezish ne mesin tone, ia kane humb vleren luftes çlirimtare, UÇK-es, shtetit qe eshte fituar me gjakun e deshmoreve, Kosoves ia nderruan vendin nga viktime ne raport me Serbine, e shnderruan Serbine si viktime e saje, e varferuan popullin skajshmerisht, permes instalimit te korrupcionit ne skenen tone politike, permes krimit te organizuar, permes vrasjeve politike, permes nepotizmit apo familjarizmit, permes militantizmit partiak, amoralitetit e narkomanise, permes shitjes se pjeseve te atdheut dhe duke shemb çdo vlere e duke na shitur mend e rrahur gjoks para nesh, si njerze me vlere!

12. 07. 2020

Ne ato momente kur i klasifikojme ne menyre racionale sjelljet tona dhe i grupojme veqe e veqe, ne sjellje te cilat na shkaktojne dhimbje e turp dhe ne sjellje te cilat na shkaktojne kenaqesi e krenari, i hapim rruge vetit dhe i krijojm favore te bejme ndryshime te medha progresive gjate jetes.

Kure arrijme ti veqojme ato sjellje qe na sjellin dhimbje e turp, stagnim e shkatrrim, perqarje e urrejtje, divergjenca, mospajtime e ngatrrime mes nesh si komb, sipas apetiteve te qarqeve te ndryshme anti shqiptare, do ti largojme sa më pare nga vetja sjelljet qe na shkaktojne vetem dhimbje e turp para botes, duke i zavendesuar ato me sjelljet qe shkaktojne kenaqesi, begati e krenari personale, familjare, shoqerore e kombtare. Uroi te vetdijsohemi sa më pare per llojin e sjelljeve dhe veprimeve tona qe i bejme gjate jetes!

11. 07. 2020

Popullit qe i mungon deshira e duhur, vullneti dashuria, menquria dhe guximi per te ecur perpara dhe i mungon vendosmeria ta fitoi lirine, unitetin e pavaresine, do te mbetet prapa tjereve, i sunduar, i pushtuar, i shfrytezuar dhe i roberuar nga tjeret.

Do ti shkon jeta nen roberi, i burgosur, i turturuar, i dhunuar, dhe i vrare. Do t`ia marrin trojet, do ta perzene nga shtepite e veta, do mbetet i varfur, i mjere, duke derdhur mund e djerse rrugeve te botes, per favorert e tjereve dhe duke u asimiluar dita dites.

9. 07. 2020

Është i shemtuar veprimi yne i realizimit te interesave dhe kenaqesive personale duke u shkaktuar deme e dhembje tjereve, ne vende qe ta perdorim veprimin e realizimit te Interesave e kenaqesive tona, pa i demtuar interesat e askujte.

Kjo veti e mire eshte e mundeshme per njerezit qe kane karakter te forte e te edukuar, qe i kane ne nivel te duhur ndjenjat humane, sociale, morale e kombtare dhe qe kane ego te socializuar dhe dituri te mjaftushme.

9. 07. 2020

Derisa te mos i ndeshkojme keqbersit e dukurive negative dhe krimeve te ndryshme me te gjitha mjetet e mundeshme qe i disponojme, pa e perjashtuar aske, qofshin ata politikan, klerik fetar, intelektual e qytetare te thjeshte, te cilet bashkpunojne per vepra korruptive e kriminale mes veti e me fqinjet tane pushtues,

Do te jetojme ne gjendje te mjere e te varfur, ne gjendje te pushtuar, nenshtruar e poshtruar, te burgosur, te dhunuar, te vrare e te perzene nga trojet tona si gjithehere, sepse asgje nuk pik prej qiellit dhe asgje e mire nuk na vije nga keqbersit, kriminelet, tradhtaret, nga fqinjet tane pushtues e nga te huajte, po su perpoqem vete me te gjitha mjetet, pa marr parasysh koston qe na kushton.

6. 07. 2020
Mendimi, besimi, bindja, vullneti, guximi, deshira dhe dashuria jane komanda te cilat na udheheqin gjate gjithe jetes. Sa shume e vlefshme eshte komanda e tyre, ateher kur jane ne nivel te duhur. Nese jo, komanda e tyre na shkaterron personalisht, familjarisht, institucionalisht e kombtarisht!

3. 07. 2020

Sa e trishte po me duket thirrja e disa servileve te ashtuquajtur intelektual mbi vlerat morale, kombtare, njerezore e politike te Presidentit historik te Kosoves Dr. Ibrahim Rugova! Ndersa ne anen tjeter servilet i duartrokasin dhe ia marrin temenan Isa Mustafes, kundershtar numer nje i Dr. Ibrahim Rugoves dhe frymes politike te tij!

Rugova beri sa mujti per Kosoven, ishte me zemer, shpirt e mendje i perkushtuar dhe i lidhur per te. Nuk i mori asgje Kosoves, pos qe i dha perpjekjet dhe mundin e tij intelektual e politik me sinqeritetin më të madh.

Kurse Isa Mustafa, nuk beri asgje te mire per Kosoven, pos qe e shkaterroi ate dhe kushtetuten e saje, ne ditet më te veshtira qe i perjetonte ajo, gjate kohes se pushtetit te Rrahman Buba Morines, sherbtor i te cilit ishte baterica Isa Mustafa, per ti bere favore sa më te medha politikes fashiste te Millosheviqit, ne dem te saje e popullit shqiptar.

Edhe pas çlirimit te Kosoves, Mustafa e vazhdoi te njejten rruge kriminale qe u kurorzua me puqin kunder qeverise Kurti dhe shtetit te Kosoves, ne bashkpunim me akteret e ish qeverise PRONTO dhe PAN, te cilet e instaluan ne skenen tone politike korrupcionin, prostitucionin, krimin e organizuar, nepotizmin, shitjen e pjeseve te atdheut e çka jo tjeter per te keq?!

30. o6. 2020

Pesimet qe na ndodhin gjate jetes na tregojne se nuk jemi ne rruge te duhur te udhtimit.

Lum ata qe mesojne prej pesimeve te veta e mjer ata qe nuk mesojne!

28. 06. 2020

Per ta kuptuar se, më lehte eshte te thuhet sesa te behet, e vertetojme mësemiri tek premtimet e politikaneve tane qe ua bejne qytetareve. Dukuria, më e lehte te thuhet sesa te behet, bukur shume eshte bere zakon tek shqiptaret, te cilet mjaftohen vetem me te thenme pa i dal zot asaj qe thuhet!

Kjo dukuri, po na kushton me menyren dhe me nivelin e te jetuarit, nen standartet e te berit jete, sepse nuk jetohet vetem me te thena e pa te bera. Ky zakon i mbrapshte dhe i programuar ne kokat tona, duhet te shlyhet sa më pare dhe te zavendesohet me zakonin , ate qe thuhet me doemos duhet bere, ate qe e premton para tjereve duhet realizuar qe te mos mbesin genjeshtra premtimet .

27. 06. 2020

Disa hudhen ne lumin e jetes, pa vendosur se ku dojne me dale, deriku synojne me shku dhe a munden me ia arrite qellimit!

24. 06. 2020

Të korruptuarit e te kriminalizuarit politik mendojne se mund te fshihen pas forcës së politikës amerikane qe të fitojë korrupsioni e krimi i organizuar në Prishtinë e ne Tirane dhe te mbisundoi Serbia permes minishengenit te saje ne korriz te shqiptareve. Maskat i ka devalvuar koha dhe ua ka qite arpallakun ne ledine.

Ne kete menyre mendojne ata qe e zhvaten Kosoven e Shqiperine per dy e më shume dekada. Zhvatjet, krimet e organizuara, korrupcioni, familjarizmi e amoraliteti,. duhet dhe do ta kene fundin e vete heret ose vone. Per ndryshe jetes nuk i mbetet asgje njerezore, humane e morale.

Asgje nuk mund t`i rezistoi deshires, vendosmerise, vullnetit, guximit dhe unitetit te popullit shqiptar

23 qershor 2018 në 8:05 PD ·

Jeta jone ndryshon ne rastin kur marrim vendime te reja, te perkushtuara, e te vendosura ne harmoni me objektivat qe i synojme dhe ia kemi vuar vetit si mision.

Askush nuk e ka menduar se vendosmeria, deshira dhe vullneti i forte i Mahatma Gandit, permes levizjes se tije pacifiste, do ta çliroi Indine nga pushtimi britanik dhe do ta permbyste Perandorine Britanike aq te fuqishme per kohen, e cila nuk pate force ta rezistoi vendosmerine, deshiren dhe vullnetin e forte qe e pati Mahatma Gandi, synim çlirimin e Indise nga roberia.

Me dhjeta e qinda shembuj te ndryshem te natyres se tille, ka neper bote, qe nuk kane mujte me i rezistuar vendosmerise, deshires dhe vullnetit te forte te personaliteteve, mes nje populli unike, edhe kur vihet ne rrezik jeta.

Shembull tipik i vendosmerise, deshires, guximit dhe vullnetit te forte per çlirimin e Kosoves nga roberia e Serbise, ishte Familja e Jasharajve ne Prekaz, me bace Shabanin ne balle se bashku me dy djemte e tije trima legjendar Ademin e Hamzen dhe i madh e i vogel nga familjaret e tyre, te cilet u shnderruan ne Legjende duke flijuar jeten ne perballje me nje makineri ushtarake e gjakatare serbe, e armatosur deri ne dhemb me te gjitha llojet e armatimit.

Vendosmeria, deshira, bindja dhe vullneti i forte i familjes Jasharaj, i pa pare kund ne bote, ia nderroi epoken e shqiptareve permes luftes titanike dhe te guximshme ne Prekaz, duke ia bere me dije Serbise, se tokat shqiptare, me gjithe Sakrificen, i kane bijte e vete qe u dalin zot.

Fatkeqesisht ky heroizem i papare kund ne bote, kjo vendosmeri, deshire dhe ky vullnet i forte e ideal per lirine e trojeve shqiptare, po neperkombet dhe po qvleresohet nga ata qe nuk jane te vendosur, nuk kane deshire e zemer e as vullnet te forte dhe nuk jane unik qe ta mbrojne me çdo kusht e me çdo mjet idealin per liri e mbroijtje te trojeve qe e paten Familja Jasharaj dhe trimat çlirimtar te popullit te Kosoves heroike e martire.

Ajo qe eshte frymzuse e ngazlluse per ne si popull, eshte se edhe ne posedojme me forcen dhe fuqine magjike, qe e paten jasharajt, e cila na prete pa durim, qe ta zgjojme nga gjumi i thelle, sa ma pare duke e frymezuar vendosmerine, deshiren, vullnetin, guximin, unitetin dhe dashurine, te cilat nau kane alivanosur nga pergjumja e thelle, qe t`i vejme ne sherbim te rregullimit te qeshtjes sone kombtare ne ballkan dhe ta qelnikosim temelin e lirise sone njhere e pergjithmone.

Lexusi im i dashur, nuk eshte me rendesi prej nga nisemi, por me rendesi eshte vendimet qe i marrim, deri ku jemi te vendosur dhe unik te shkojme e ti qojme vendimet e marrura.
Keta politikan qe i kemi ne balle asnje vendim qe e marrin nuk e kane deshiren, vullnetin, guximin, diturine, dashurine, unitetin dhe vendosmerin qe ti qojne deri ne fund synimet qe i ka populli shqiptar. I juaj, mësuesi Isë

Dardania nuk ishte Kosovë e Metohi, nuk ishte as krishtene e as islame por ishte pagane e Dardane

21. 06. 2020

Dardanin e bene Kosove, e bene krishtene dhe islame pushtuesit tane te shumte neper shekuj. Dardania nuk ishte Kosove e Metohi por ishte Daradani ne mes zemres e shpirtit te hapsires se saje e quajtur Iliri. Nga Dardani qe ishte me pare e bene Kosove e Metohi, pushtuesit tane latino-romak, greko-bizantin, sllavo-ortodoks dhe turko-aziatik ne bashkpunim me sllavo – ortodokset ardhacak ne trojet tona te gadishullit Ilirik.

Keta pushtues ia” dhuruane” edhe krishtenizmin dhe islamizmin, siq ia nderruan emrin nga Dardani, ne “Kosove e Metohi”, duke larguar tersisht nga besimi i vete pagan qe e kishte para se te pushtohej Iliria nga keta pushtues.

Katolicizmin na e “dhuroi” perandoria romake, ortodoksizmin perandoria bizantine se bashku me car dushanet, car millutinet, car nemanjiqet, car llazaret, car nikolle pashiqet, car karagjorgjeviqet e caret tjere bullgar, maqedon, malazez, serb, slloven e kroat me prejardhje sllave, te cilet u shtrine dhe u vendosen ne trojet tona te Gadishullit Ilirik dhe I uzurpuan mbi 100 mij kilometra katror teritor te Dardanise e Ilirise.

Islamizmin na e “dhuruan” mbreterit e sulltanet e shumte turko-aziatik, duke naj nderruar emrat siq naj nderruan pushtuesit e meparshem nga emra Ilir qe i kishim me pare ne emra katolikesh, ne emra ortodoksesh dhe ne emra turko-aziatikesh qe edhe tani i posedojme sipas perkatesive fetare, qe naj imponuan pushtuesit tane shekullor e te tanishem.

Besimi Ilir ishte besim pagan derisa u pushtue Iliria, ku figura te shejta permes te cilave e besonin Zotin Iliret, si figura e shejte e tokes, e diellit, e ujit dhe e ajrit, nder figurat tjera si me te dalluara, te cilat e mundesonin lindjen dhe ekzistencen e botes se gjalle bimore, shtazore dhe botes se gjalle njerezore.

Pa keto elmente te shejta te cilat i kishte krijuar forca e madherishme e gjithesise e quajtur Zot, nuk ka mundesi te ekzistoi dot bata e gjalle bimore, shtazore dhe ajo njerezore. Kete besim politeist e kishin paraardhesit tane Iliro-pellazg derisa u pushtue Iliria.

Tre shekuj pas pushtimit te Ilirise, krishtenizmi na erdhe qe nga fillimi i shekullit te katert, kur edhe u legalizuar besimi monoteist krishten dhe me vone monoteizmi Islam, ne fillim te shekullit 14, si idelogji fetare e pushtueseve tane shekullor latino-romak, greko-bizantin, sllavo-ortodoks dhe turko-aziatik.

Dardanine e shendrruan ne Kosove e Metohi, me teritor dhjetahere më te vogel, krahasuar me teritorin qe e kishte më pare ne gadishullin Ilirik, kurse Ilirine e shendrruan ne Shqiperi, ne Greqi, ne Bullgari, ne Maqedoni, ne Serbi, ne Mal te zi, ne Kroaci e ne Slloveni, pushtuesit tane shekullor te vjeter e te rinje.

Ky ishte, eshte dhe po vazhdon te jete realiteti i hidhur historik qe u formuar mbi pergjakjen e trojeve tona antike Iliro-pellazge, me tendence qe ta tkurrin, ta pergjakun e ta gjymtojne edhe metej teritorin e Kosoves ne veri, ish Dardanise dhe teritorin e shqiperise ne jug, me inisiativen e sateliteve te pergdhelur te Rusise, me theks te veçante ne veri Serbia e ne jug Greqia.

Fatkeqesisht kjo tragjedi shumshekullore po jetesohet hap pas hapi me ndihmen e forcave tona te brendeshme politike, kuislinge, lakmitare e tradhtare qe i patem dhe i kemi edhe tani ne balle te skenes tone politike e shtetnore, te cilet e kane orientuar ter forcen dhe injorancen e tyre ne favor te fqinjeve tane pushtues dhe ne favor te interesave te veta kriminale, tersisht ne dem te interesave kombtare e teritoriale te Kosoves. I juaj, mësuesi Isë

E perjashtuan dhe e diferencuan Kryeparlamentaren Vjosa Osmanin nostallgjiket e komunizmit fashist serb te LDK-es

21. 06. 2020

Synimi i nostallgjikeve per kete akte te shemtuar e te turpshem kunder Vojasa Osmanit ishte, ti beje rrezistence synimeve te saje qe u deklarua publikishte se, nuk do te jete kurr ne krah me te korruptuarit, por do ta luftojme korrupcionin dhe te korruptuarit;
Qe u deklaruar me vendosmeri se, do t’i sjellim Kosovës ndryshimin e jo mendësinë e vjetër në pushtet;
E cila publikisht e beri me dije se, nuk do ta përkrahë asnjë tregtar e tugjar të kufijve dhe sovranitetit te Kosoves dhe do ta mbrojme barazine e Kosoves nëpërmjet reciprocitetit ndaj Serbise e ndaj tjereve dhe askujte nuk do ti punojme pas shpine;

Nostallgjiket, tregtaret e tugjaret, te korruptuarit, kundershtaret e ndryshimeve te favorshme per Kosoven e popullin e saj, mendësia e vjeter e pushtetit, sherbtoret e Vuçiçit dhe te Serbise, e vulosen edhe njehere turpin e vete, si herave tjera me perjashtimin, diferencimin dhe shkarkimin e Vjosa Osmanit nga pergjegjesite qe kishte ne LDK, personalitetin qe e perkrahu, e ngriti , i besoi dhe e diferencoi si më te miren populli me voten e vete, duke i besuar qindahere më shume asaj, se sa nostallgjikeve te regjimit komunist serb ne radhet e LDK-es . I juaj, mësuesi Isë

Sa më shume i kuptojme gjepurat, aq më pak mbesim rob te tyre

19. 06. 2020

Gjeperuat jane perkufizime dhe rregulla shterruse e te thata, qe na jane instaluar ne kokat tona permes ndikimit familjar, rrethit ku jetojme, kultures qe i takojme, politikes qe e kishim dhe e kemi ne balle dhe besimeve fetare qe i posedojme si komb.

Gjepurat nuk duhet pranuar si perkufizime e rregulla te perhershme, te sakta e si te verteta, pa e verifikuar vertetesine e tyre si rregulla per aplikim, sepse shumica prej tyre nuk i pergjigjen mjaftushem kerkesave e nevojave tona per kohen ne te cilen jetojme.

Kerkesat dhe nevojat tona lindin, rriten, zhvillohen dhe ndryshojnpas kohes, kurse gjepurat nuk e perfillin kete ecuri evolutive te zhvillimit, te cilat mbyllen ne kokat tona dhe na imponohen si programime e rregulla te thata, qe ti perdorim gjate organizimit te procesit tone jetesor, duke ia imponuar vetit nje stagnim dhe mbyllje hermetike ne labirinthin e tyre.

Sa shume gjepura na kane mbete dhurate e instaluar ne kokat tona nga familja, farefisi, rrethi shoqeror, kultura te ciles i takojme, perkatesia fetare e politike, nga menyra e arsimimit dhe edukimit, te cilave u ka skaduar koha e perdorimit.
Nga familja kemi trashiguar gjepura te ndryshme patriarkale qe e kane sfiduar depertimin e risive ne menyren e procesit te organizimit te jetes ne familje, nga farefisi kemi trashikuar mendjemadhesin dhe mburrjen vend e pa vend, si farefis i dalluar me tiparet e tij si askush tjeter qe i posedon, nga kultura shume dukuri te ndryshme, qe u ka kaluar vlera te perdoren dhe tani, si fejesat e martesa permes misiteve e misitnive, nga rrethi sjellje te ndryshme devijante e agresive, jo humane, jo morele e jo kombtare, nga besimet fetare e kemi trasheguar katolicizmin, ortodoksiszmin dhe islamizmin qe ne etiken e tyre jane shume kontraverze mes veti, qe fusin perqarje e ngatrresa te pakuptimta te cilat shkojne ne dem tonin dhe nga politika e politikanet qe na kane kushtezuar idelogjite e tyre balliste, komuniste, fashiste, naziste e lloj lloj gjepurash te ndryshme, te cilave u ka skaduar koha dhe jane e keqe e madhe per ne,

Te gjitha keto gjepura e shume tjera qe nuk u permenden më larte jane kushtezime shoqerore, politike, fetare, kulturore, farefisnore, familjare, e individuale, te cilat presin me padurim momentin tone te zgjimit, qe te lirohemi sa më pare nga keto kurtha te kurdisura per stagnimin tone si individ, si familje, si shoqeri, si shtet e si komb.

Kjo qe u tha më larte nuk duhet nenkuptuar edhe mohimin e vlerave qe i kemi perfituar nga familja, nga feja, politika, farefisi dhe rrethi ku jetojme, per aq sa kan poseduar vlera, po per aq edhe e meritojne respektin. I juaj, mësuesi Isë

Genjeshtrat qe i zgjedhim tu besojme

18. 06. 2020

Inxhinjeri i kompjuterikes Vishen Lakhiani mendon se:” qenjet njerzore ekzistojne njekohsisht ne dy botra. Ne boten fizike te se vertetes absolute dhe ne boten e pejsazhit kulturor te se vertetes relative. Ne pejsazhin kulturor te gjitha idete, qe ne i kemi perzemer- identiteti yne, feja, kombesia jone, besimet tona rreth botes- nuk jane gje tjeter veçse konstrukte mendore, qe ne i kemi zgjedhur tu besojme. Dhe si te gjitha konstruktet, shume prej tyre jane thjeshte opinione qe ne u besojme, sepse na jane ngulitur ne koke qe kur ishim femije dhe pranoheshin nga kultura ne te cilen ne urritem”.

Nisur nga ky konstatim rrjedh konkludimi se qenjet njerezore jane më pak racionale, sesa mendojme qe jane. Shume ide, besime dhe bindje te cilat i pelqejme dhe mishrohemi pas tyre, si te ishin te “ verteta”, vertetesia e tyre bie poshte, nese e inspektojme nga afer te verteten e tyre.

Konstruktet tona mendore mbi boten natyrore, shoqerore dhe shpirtrore, mund te ndryshojne dhe duhet te ndryshojne, te levizin, te zgjerohen e te tkurren, teksa kulturat, ideologjite, dhe opinionet perballen, vallzojne dhe perplasen me njera tjetren duke u perhapur infektimi nga bartesit tek viktima. Pra ne shpeshehere i asimilojme idete permes zgjedhjes joracionale, po permes “infektimit shoqeror”, permes perhapjes se nje ideje nga mendja ne mendje, pa bere pyetje te duhura dhe pa i analizuar ato.

Sipas Dr. Pol Marsden:” Provat tregojne se ne trashigojme dhe transmetojme sjellje, emocione, besime, dhe fe te ndryshme, jo permes zgjedhjes racionale po permes infektimit” . Ky mendim brilant i psikologut Pol, nxjerr ne dukje mangesite tona kur mendojme se po e marrim nje vendim racional, edhe pse ai mendim nuk ka te bej fare me racionalen, por ka lidhje më shume me idete qe familja jone, kultura te ciles i takojme e shoket tane qe e kane miratuar.

Bota po perjeton ndryshime te medha me ritme befasuse, kurse ne i ndjekim rregullat dhe e bejme ate qe eshte bere gjithmone para nesh. Ky veprim nuk eshte veprim i duhur dhe i preferushem qe premton nje te ardhme më produktive e më te dinjitetshme.

Intelektualisht e dijme se ky lloj ndryshimi i madh ne bote, po ndodh sistematikisht dhe pandalshem, por ne anen tjeter miliarda njerze mishrohen pas rregullave te demshme te se kaluares, te cilat nuk duhet te ekzistojne ne boten e sotme, sepse shkenca, kultura, teknologjia, informatika, kibernetika, shoqeria dhe vetedija njerezore kane evoluar pertej tyre. I juaj, mësuesi Isë

Po jetojme mes rregullave te shumta qe i ka percaktuar bota njerzore per rreth nesh

17. 06. 2020

Rregullat e botes mes te cilave jetojme duhet ti vejme ne diskutim, vlejne apo nuk vlejne ato, sa e si vlejne per ne? Pasi qe jetojme ne nje mal te madh besimesh, bindjesh, rregullash dhe praktikash njerzore, nuk eshte e thene te vlejne te gjitha njesoi , per menyren e organizimit te procesit tone jetesor.

Disa prej tyre munden me qene te mira e te nevojshme per ne, ndersa tjerat munden me qene te panevojshme, kufizuse e ndonjehere edhe te demshme, sepse u ka skaduar koha dhe nuk premtojne mjaftushem ta jetojme jeten sipas tyre.

Po i veshtruam me syrin kritik disa prej rregullave qe jane barte gjenerate pas gjenerate deri tek ne, do ta kuptojme se shumices prej atyre rregullave, bindjeve, besimeve dhe praktikave te ndryshme njerzore, u ka skaduar koha dhe jane konsumuar më teper seq kane poseduar vlera dhe kane patur rendesi.

Po e beme nje krahasim analitik mes rregullave, bindjeve, besimeve dhe praktikave te ndryshme te paraardhesve tane, se si e kane organizuar jeten ata, cilat forma e mjete i kane perdor gjate organizimit te procesit jetesor, si e kane trajtuar veteveten, bashkshortesine, femijet, familjen ne tersi, miqesine e shume rregulla tjera qe i kane perdor gjate jetes se tyre, do te vijme ne perfundim se u ka kaluar koha shumices prej tyre, qe te vlejne edhe per ne ta organizojme jeten ne te njejten menyre, me te njejtat rregulla e me te njejtat mjete sikur paraardhesit tane.

Eshte anakronike per kohen tone te punohet toka ende me parmende, te rriten e te edukohen femijet pa i shkolluar fare neper institucionet e ndryshme edukativo-arsimore. Te behen fejesat e martesat permes shkueseve, ta trajtosh bashkshorten si rob shtepie dhe si sherbtore, e jo si nene e femijeve dhe si shtylle kryesore e shtepise dhe shume rregujlla tjera qe na pengojne te ecim ne hap me kohe.

Mendimet, besimet, bindjet e praktikat e ndryshme njerzore qe i kemi te instaluara ne kokat tona, shumices prej tyre u ka skaduar koha, vlera dhe rendesia qe po sherbehemi me to, duke mos hetuar veten qe po stagnojme ne vend dhe po e rrezikojme jeten e njeri tjetrit me mendimet, qendrimet, bindjet dhe sjelljet tona ne raport me tjeret, si prind, si bashkshort, si antar familje, si fqinj i dikujt, si mik si intelektiual, si politikan dhe si klerik fetar.

Sa shume kemi nevoje te lirohemi nga programimet e vjetra, te cilave u ka skaduar koha dhe kane ardhe tek ne neper periudha te ndryshme, pa e kuptuar sa e si duhet vleren dhe rendesine e tyre qe e kane per kohen tone, te cilat nuk i plotesojne as perseafermi kerkesat tona, qe te organizojme jete te lumtur e me dinjitet. I juaj, mësuesi Isë

Duhet ti largojme nga truri sa më pare te jet e mundur kodimet e xhepurave te kësaj bote

 

15. 06. 2020

Nuk e kam ende te kjarte a i kam lejuar majftushem fëmijet e mi ti krijojne mendimet, besimet dhe bindjet e veta shpirterore dhe ti vejne ne diskutim e ne pikepyetje xhepurat e kesaje bote qe ua kam imponuar une e faktor te shumte nga rrethi, siq me jane imponuar edhe mua nga prinderit e mije, rrethi e faktore te shumte imponus te xhepurave te kesasje bote, prej te cilave edhe sot nuk po mundem te lirohem sa e si duhet prej tyre.

Te besh jete sipas xhepurave te kesaje bote ke pajtuar me rregullat e programuara ne koke, te cilave u ka skaduar koha shumices prej tyre dhe nuk premtojne jete te lumtur e me dinjitet. Eshte zotesi e jona qe na takon, ta gjejme veten duke i rrefuzuar xhepurat qe nau kane impunuar gjate jetes.

Mardhenjet tona, kariera, qellimet, mendimet, bindjet e besimet shpirterore qe i posedojme, do te detyrohemi ti ndryshojme atehere kure e kuptojme se shumica prej tyre nuk kane qene fryt i marrjes se vendimeve tona te cilat vete nuk i kemi zgjedhe, por na jan instaluar piratisht.

Per ta riprogramuar trurin tone qe te lirohemi nga instalimi i programimeve qe nuk premtojne dinjitet, efektivitet e lumturi ne jete per kohen te cilen po e jetojme, duhet ti shembim sa më parë ato, permes ndryshimit tone sistematik , duke i instaluar programimet e reja, qe i shkojne pershtati deshires, vullnetit dhe pasionit tone per te bere jete te natyrshme, te dinjitetshme, te lumtur dhe te pavarur nga xhepurat e kesaje jete, qe nau kane fute brenda mendimeve, bindjeve e besimeve tona piratishte. I juaj, mësuesi Isë

Me programime virusale qe u ka skaduar koha nuk mbrohet shteti, atdheu dhe populli

14. 06. 2020

Nuke e shohe te udhes imponimin e dhunshem qe ta beje jeten e vete populli i Kosoves, sipas programimeve te instaluara ne kokat e politikaneve e analisteve tane politik, te cilave, perpos qe u ka skaduar koha e tyre, jane edhe virusale me pasoja vdekjeprurese per vendin, per shtetin dhe per popullin, te cilet synojne vetem mbrojtjen e interesave te veta personale , te degjeneruara tersisht.

Keto programime te imponuara, te cilave u ka skaduar koha dhe jane te rrezikshme, e me pasoja virusale epidemike, nuk eshte e befasishme, as joligjore, e as antikushtetuse, qe ti rrefuzoi populli dhe te merr vendim sa më pare, ti rrenoi ato programime virusale te tyre me gjithe ta, qe ta merr ne duar fatin e vete dhe ta mbroi vendosmerisht shtetin dhe atdheun.

Shteti dhe fati i popullit e i atdheut eshte e pamundur te mbrohet nga politikan, analiste politik e intelektual qe i kane te instaluara e te perforcuara ne kokat e tyre programime te tilla qe u ka skaduar koha dhe ne permbajtjet e tyre mbisundon injoranca, lakmia dhe karierizmi i degjeneruar, inati, urrejtja, gjelozia mes njeri tjetrit dhe gjunjezimi ndaj pushtuseve tane e tradhtia kombtare.

Nuk e kam te kjarte edhe çka duhet me i ndodh popullit, shtetit dhe Atdheut tone, qe populli te nderrmer nje vendim te guximshem e te vendosur ta shpetoi njehere e mire shtetin nga kapja e politikaneve prontiste e paniste, ta mbroi Atdheun nga tregtaret e tugjaret qe e kane qite ne shitje dhe ta mbroj veteveten nga varferia vdekjeprurese qe po i kanoset dita dites?! I juaj, mësuesi Isë

Politika sociopate po e shkaterron vendin dhe shtetin tone te lare me gjak

12. 06. 2020

Presidenti i Kosoves ka ambicje qe ta marr Presheven, edhe pse hasmi i ka hy brenda shtepise. Kryeministri i qeverise Hoti, po i bene lutje zavendeskryeministrit te vete Goran Rakiq, te mos i largoi nga zyra e vete simbolet e shtetit te Kosoves. Parlamenti i Kosoves se bashku me Qverine jane bere vegla manipulimi te Presidentit dhe Baterices se tij Isa Mustafa.

Per raste te tilla ka thene populli : “ Kure prishen vellaznia mes veti e shkaterrojne shtepine e tyre sipas direktivave te kojshive qe i kane per rreth, inati njeri tjetrit”.

Pas ketij marifetllëku qe po i ndodh Kosoves, shtetit dhe popullit te saje, nuk besoje fare se, Presidenca, Qeveria dhe Parlamenti i Kosoves kane vullnet, dituri, menquri e guxim ta marrin Presheven e teritoret tjera shqiptare te pushtuara nga Serbia, sa ta kane brenda ne qeverin Hoti zavendeskryeministrin Goran Rakiq, qe e ka pushtuar qeverine tij.

Qe e ka pushtuar Kosoven veriore dhe gjysmen e Mitrovices, te ciles ia ka vuar telat me xhemba, mese per mes Ures se Ibrit, e ka paralizuar funksionimin e shtetit te Kosoves ne ate pjese, e ka krijuar arsimin, shendetesine dhe gjygjesine paralele, e ka ndaluar shtrirjen e kompetencave te Ushtrise sone çlirimtare dhe mbrojtes se teritorit te shtetit tone ne ate pjese, pa lejen e tij, e ka mbush Kosoven veriore me simbole shtetnore, historike e kulturore te Serbise dhe e ka pastruar ate teritor nga simbolet shtetnore, kulturore e historike te Kosoves, nuk e lejon popullaten shqiptare te kthehet neper shtepite e veta dhe po nderton qyteze me shtepia per kolon serb.

Pas gjithe kesaje katrahure qe i ka ndodhe e po i ndodhe kosoves, kam bindjen time personale, se tani e ka kuptuar shume mire populli yne i dashur, se kujte ia ka besuar fatin e vete, udheheqjen e shtetit, mbrotjen e kufijeve te atedheut dhe ardhmerine e vete, qe dy dekada me radhe. Zgjohu nga gjumi dhe agonia populli yne i dashur, sepse dikure do te jete shume vone e me pasoja te medha jetesore zgjimi yte i domosdoshem! I juaj, mësuesi Isë

Paradigma kontraverze e qesharake te Kryeministrit kosovar Avdullah Hoti

11. 06. 2020

Kryeministri ne fjale ka deklaruar publikishte se nuk do ta negocion shkembimin e teritoreve me Serbine dhe integritetin teritorial te kufijeve momental qe i posedon Kosova. Po ashtu ai beri me dije se, do ti jetesoi praktikishte marrveshjet e mëparshme me Serbine qe jane nenshkruar nga ish kryeministrat Thaçi e Mustafa, me palen ndermjetsuese ne Bruksel.

Sipas mendimit tim keto paradigma te kryeministrit Hoti, jane kontraverze mes veti dhe qesharake!
Te pohosh mbrojtjen e kufijeve dhe integritetin e Kosoves ne njeren ane, e ne tjetren ti zbatosh praktikisht marrveshjet e nenshkruara mes pales serbe dhe pales ndermjetsuese ne Bruksel, si zbatimin e nenshkrimit te marrveshjes per demarkacionin me Malin e Zi, ku ka humbur Kosova mbi 8200 hektar toke te teritorit qe i takon asaj, si zbatimin e nenshkrimit te marrveshjes me Maqedonin e Veriut, ku Kosova ka humbur mbi 4000 hektar toke, qe i takon teritorit te saje, si nenshkrimin e marrveshjes per themelimin e asociacionit te Komunave serbe, me kompetenca shtetnore qe e perfshijne 20% te teritorit te Kosoves, si nenshkrimin e marrveshjes qe i dhurohen kishave serbe ekstra teritor autonom per popadika, plaqkitje djallezore e tokave te qytetareve shqiptar, pa miratimin e tyre dhe nenshkrimin e shume marrveshjeve tjera qe shkojne ne dem te teritorit, ne dem te kompetencave shtetnore te shtetit te Kosoves dhe ne dem te interesave kombtare.

Ky eshte realiteti kontraverz e qesharak i paradigmave te Kryeministrit Avdullah Hoti, qe po bene perpjekje tia shes opinionit kosovar permes mbeshtetjes se akademikeve te Akademise se shkencave dhe arteve te Kosoves, te ciles nuk iu ka degjuar zeri asnjehere rrethe divergjencave e kontradiktave me pasoja fatale per Kosoven, per shtetin e saje, per teritorin, per varferine e skajshme te popullates, per kapjen e shtetit nga sociopatet politik te qeverise “pronto e pan”, per pengimin e kthimit te popullates shqiptare ne shtepite e ne trojet e veta te Kosoves veriore nga bondat serbe qe e kane uzurpuar ate teritor dhe nuk e lejojne me asnje kushte funksionimin e shtetit te Kosoves atje, per te drejta te barabarta me minoritetin serb te Kosoves dhe shqiptareve qe jetojne ne Mal te zi, ne Serbi, ne Maqedonin veriore e ne Greqi.

Po ta provonte kryeministri i Kosoves Avdyllah Hoti se bashku me palen e vete gjate bisedimeve, ti kerkojne Serbise drejta te njejta te shqiptareve me drejtat qe i kane serbet ne Kosove, po ta provonte, te kerkon asociacion te komunave shqiptare ne Serbi me Kompetenca shtetnore, po te kerkonte ekstra teritor per gjamia , kisha e tyrbe te shqiptareve qe jetojne ne trojet e veta atje, do ta verente kryeministri i kosoves dhe pala e tij negocuese, se sa poshte ka ra pala shqiptare ne dialog me Serbine, do ta kuptonin demin e madhe qe ia kane sjelle Kosoves, teritorit, shtetit, popullates se saje pala e mëparshme e negociatave, do ta kuptonin se sa hiq njerze jane per mbrojtjen e shtetit, teritorit dhe interesave kombtare te popullit shqiptar pala negocuse e shqiptareve! I juaj , mësuesi Isë

Nuk pritet zgjidhje parimore per Kosoven pa respektimin e parimeve ne dialog me Serbinë

10. 06. 2020

Kosoves historikishte i eshte imponuar zgjidhje jo parimore e konfliktit mes agresorit, e saje, sepse pala ndermjetesues perhere ka anuar zgjidhjen e konfliktit ne favor te agresorit e ne dem te Kosoves, ku agresori eshte shperblyer e viktima eshte ndeshkuar.

Kete fenomen jo parimor, si po duket pala shqiptaret nuk e kane kuptuar dhe nuk e kane ndermende ta kuptojne ende, pa dije, apo me dije dhe vullnetin e tyre djallezor, duke quar popullin drejte litarit per varje, qe i kurdisej më pare e po i kurdiset edhe tani.

Po e shiquam rrjedhjen e ngjarjeve mes Kosoves dhe agresoreve te saje, qe nga pushtimet romak e deri me sote, konfliktet e shkaktuara nga agresori i saje, jane zgjidhur jo parimishte, duke shperblyer agresorin ne dem te viktimes, e cila ndeshkohej per vdekje.

Shembuj te ketij fenomeni joparimor, e aspak njerezor, te zgjidhjes se konflikteve mes Kosoves e agresoreve te saje, jane te shumte si: “Kongresi i Berlinit”,” Paça e Shen Stefanit”, “ Konferenca e Londres”, “Mbledhja e AVNOIT”, “ Liga e dyte e Prizerenit” dhe shume e shume takime para e prapa tyre, qe kane deshmuar qasje jo parimore e tragjike gjate zgjidhjes se problemeve mes agresorit te Kosoves dhe popullit shqiptar ne pergjithesi.

Se fundmi edhe trupat e NATOS kure hyne ne Kosove, deshmuan haptas synimin djallezor per ta coptuar edhe metej Kosoven dhe popullaten e saje, sidomos me intervenimin e trupave te Kforit Fancez, i cili paturpesishte favorizonte joparimishte agresoret serb ne dem te popullates shqiptare qe jetonte ne veri te Kosoves dhe ne dem te teritorit te saje me ndarjen e Mitrovices mes per mes Ures se Ibrit, duke i penguar shqiptaret te kthehen ne trojet e shtepite e veta, ne bashkpunim KFORI Francez me enkalvat serbe, qe synonin kolonizimin e pjeses veriore te Kosoves me kolon serb, te ikur nga zonat e luftes qe ndodhen ne ish Jugosllavi, per tu shpetuar ndeshkimve per krimet qe i kishin bere atj neper zona te luftes, me qellim te paramenduar qe ta kolonizojne Kosoven Veriore.

Po ashtu u deshmuan edhe negociatat e Kosoves me Serbine, te cilat u shendrruan nga negociat teknike ne negociata djallezore politike, me synimin qe ta zhveshin Kosoven hap pas hapi nga elementi shtetnor e ushtarak, qe ti plaqkisin djallezisht pjese te teritorit te saje, qe ti imponojne themelimin e asociocionit te komunave serbe, qe tia imponojne nenshkrimin per Ekstra teritor, si plaçke ne sherbim te kishave serbe, e marifetllyqe tjera ne dem te Kosoves e shtetit te saje.

Edhe dialogu ne ardhje mes Kosoves e Serbise po e deshmon mbrendine e vete joparimor ndaj Kosoves, te ciles iu imponua heqja 100% e takses dhe reciprocitetit ndaj Serbise, si kushte per ti filluar bisedimet me te. Ndersa Serbise si agresor i yni, asnje kusht nuk po i vihet per bisedime me Kosoven , qe se shpejti pritet te fillojne.

Si pasoj e shkeljes se parimeve ne negociata te barabarta mes dy shteteve, genjehet shume populli shqiptar, nese pret favore mes ketyre negociatave, parimishte te deformuara, te cilat do te zhvillohen me kete qeveri te Kosoves, si pale negocuse, e cila ka faliminetuar qe ne fillim, nen diktatin e Thaçit, Mustafes , Vuçiçit dhe pales ndermjetesues nderkombtare. I juaj, mësuesi Isë

Egoistet shpirtngushte dallojne shume prej atyre shpirtgjer

9. 06. 2020

Ata qe kujdesen ekskluzivisht vetem per veteveten karakterizohen njerze me shpirte te ngushte. Kategoria e njerezve me kete lloj shpirti, tere qenjen e vete fizike e shpirterore, emocionale e intelektuale, sociale e humane, morale e njerzore, e koncentrojne tersishte ne veprimet ekskluzive qe qojne drejte realizimit te interersave personale.

Shpirtngushtesia e njerzeve pason me veprime te pamatura egoiste qe i lejojne vetit veprime te atilla, te cilat ua mundesojne ti realizojne interesat e veta, ne dem te interesave te tjereve. Kjo kategori njerzish e paisur me shpirtngushtesi, nuk i zgjedhe kurre mjetet, format, menyren, teknikat dhe rruget e veprimit per ti plotesuar interesat e veta dhe nuk logorit fare demin qe ua shkakton tjereve.

Ndersa e kunderta e kategorise se njerezve me shpirtngushtesi jane njerzit shpirtgjere qe i karakterizon veprimi i matur e i natyrshem ne raport mes njerezve. Kategoria e njerezve shpirte gjere me asnje qmim, ne asnje rrethane interesat e veta nuk i realizojne ne dem te tjereve, perkundrazi ata interersat e veta i realizojne me perpjekje personale te cilat nuk perqendrohen ekskluzivishte ne egoizem personal.

Veprimet e tyre shpirtgjera realizimin e interesave personale e shohin edhe mes realizimit te interesave familjare, shoqerore e kombtare, pa devijuar per asnje qaste e ne asnje rrethane rrugen parimore te realizimit te interesave personale, familjare, shoqerore e kombtare, si procese parimore e te ndervarura mes veti.

Kategoria e njerezve shpirtgjere krahasuar me ata shpirtngushte, dallon rrenjesishte per nga perkujdesi i menyres se zgjedhjes se formave, teknikave, mjeteve dhe rrugeve, permes te cilave i realizojne interesat e veta, ku me asnje kushte e ne asnje rrethane nuk i lejojne vetit te shkelin mbi parimet themelore te realizimit te interesave personale, familjare, shoqerore e kombtare.

Shoqeria shqiptare e ka per detyre morale, njerezore e kombtare, te meos lejoj me asnje qmim, ne asnje rrethane ta mbizoterojne skenen tone politike, fetare, kulturore, shkencore e ideologjike ata njerze qe konsiderohen egoist shpirtngushte e destruktiv qe i shkaterrojne tersishte interesat e perbashketa kombtare, njerezore, kolektive, familjare e personale. I juaj, mësuesi Isë

Dialogu me Serbine, kompromis apo kompromentim i Kosoves dhe shtetit te saje

8. 06. 2020

Sa e sa dialogjet jane bere me Serbine brenda qinda viteve, ku ne vend te kompromisit te natyrshem, te drejte, njerezor e parimor, pala shqiptare ka perfunduar me kompromentim, nenshtrim, perulje, poshtrim, masakrim e perzenje te popullates se saje nga trojet dhe shtepite e veta, qe sot gjenden nen pushtimin serb, malazez, maqedon, grek e tje.

E njejta fatkeqesi po perseritet edhe tani qe dy dekada me radhe, ku dialogu me fqinjet e sidomos me Serbine, ne vend te kompromisit parimor qe nuk shkelen parimet e se drejtes dhe njerezores, perfundon me kompromentim dhe ne deme te Kosoves, shtetit , teritorit dhe popullates se saje, me animin nga pala serbe e pales ndermjetesues nderkombtare, sikur Kosova te ishte pushtuse e Serbise e Serbia viktime e saje.

Tere ky kompromentim qindavjeqar i perseritur nga dobesite e shumta dhe qyqarlleku e paturpesia e perfaqesueseve te Kosoves ne dialog me Serbine e fqinjet tane pushtues, kuptohet edhe me ndermjetesimin djallezor e te padrejte te pales nderkombtare, posaqerishte me ndermjetesimin e Europes, ne vend te kompromiseve parimore, quan ujte padrejtesisht perhere ne favor te fqinjeve tane pushtues greko-sllav.

Gjate ketyre proceseve, pala shqiptare ne raport me fqinjet tane ne vend te kompromiseve parimore e njerzore, ka perfunduar me kompromentime te medha , si pasoj e humbjes mbi 80% te teritorit te vet per favoret e greko-sllaveve te ardhur ne gadishullin tone ILIRIK.

Pasoj e kesaj humbje, ndodhen malltretimet, burgosjet, torturat, vrasjet, masakrat dhe perzenja me dhune e popullates shqiptare nga trojet e veta, me tendence perseritje, sa here tu vije shansa per ta bere kete fqinjet tane pushtues greko-sllav, do ta bejne.

Ne te gjitha bisedimiet mes pales kosovare dhe asaj serbe, pala kosovare nuk eshte trajtuar e barabarte me palen serbe ne dialog, por eshte trajtuar pale nenshtruse, e majorizuar nga Serbia, sikur Serbia te ishte viktime e Kosoves, duke i dhene llogari kerkesave te saje, gjithnje ne disfavore te Kosoves, shtetit, teritorit, pasurise kombtare dhe ne disfavor te popullit te saje.

Pala kosovare eshte deshmuar perhere duke heqe dore padrejtesishte, paturpesisht e tmerresisht nga nevojat dhe perparesite qe i kane takuar Kosoves, teritorit , shtetit dhe popullit te saje, gjithnje ne fovor te Serbise e ne deme te Kosoves, duke i premtuar per dialogun e ardhshem Trepçen, Liqenin e Ujmanit dhe Veriun e Kosoves deri te mesi i Ures se Ibrit mes permes Mitrovices.

Deshmi per keto leshime te ulta e kriminale eshte nenshkrimi i rregullimit te demerkacionit me Malin e ZI, per ti kaluar asaj mbi 8200 hektar toke te Kosoves, nenshkrimi i asociacionit te komunave serbe, me kompetenca shtetnore ne dem te shtetit te kosoves dhe popullates se saj, e cila edhe sote e kesaj dite pengohet nga kriminelet serb te kthehet ne trojet e ne shtepite e veta ne veriun e Kosoves, ndersa ne anen tjeter ato teritore kolonizohen me kolon serb, kriminel te luftrave qe kane ndodhe ne Jugosllavine e atehershme dhe qe kane ardhe ne teritorin e veriut te Kosoves per ta kolonizuar ate teritor.

Edhe sote pala kosovare ne dialog me Serbine, ne vend te dialogut te barabart e parimor, po tregohet e gatshme tia vari lakun vetevetes, popullates se saje, shtetit dhe teritorit te Kosoves per favoret e Serbise, permes kompromentimit te vete ne dialogun e kompromentuar pa kurrfar kompromisi parimor, per tia derzuar Serbise ne marrveshjen finale veriun e Kosoves, Liqenin e Ujmanit, Trepçen, ndarjen e Mitrovices mes per mes saje, nenshkrimin per ekstra teritor ne favor te kishave ortodokse serbe, per ta blere paqen e serbise me qmimin vdekjeprues per Kosoven , shtetin dhe popullaten e saje.

Pala kosovare ne vend te kompromisit parimor per ta ndeshkuar gjenocidin serb ndaj shqiptareve, per ta ndeshkuar grabitjen e teritoreve shqiptare nga Serbia, per ta ndeshkuar perzenjen e shqiptareve nga trojet e veta, per ta ndeshkuar vrasjen e pa fajshme te popullates civile, dhunimin e 20 mije nenave e motrave shqiptare dhe djegejen e qinda e mija shtepive ne Kosove, vjedhjen dhe shkatrrimin e pasurise se qytetareve shqiptar, ajo ne dialog kompromentohet edhe më shume duke i ofruar favore Serbise ne dem te Kosoves, qe te duket më kavalere sesa pala serbe para pales ndermjetesues nderkombtare.

Perfaqesuesit e Kosovare kurre nuk kan qene te pergatitur si e sa duhet dhe te gatshme ta kerkojne te drejten e vete, te drejten e Kosoves dhe popullit te saje, qe ligjesishte e njerzishte i takon dhe te mos leshoi pe gjate dialogut per ta dhene padrejtesisht pjesen e vete ne favor te Serbise, gje te cilen nuk e ben kurr Serbija dhe nuk ia lejon vetit te kompromentohet para pales kosovare duke i dhuruar teritor serb per marveshje paqesore me Kosoven qe e trajton si teritor te vetin serb.

Pala kosovare asnjehere nuk e ka deshmuar veten se e kupton drejte kompromisin parimor , kompromisin e njeanshem dhe kompromentimin, ne raport me palen serbe dhe fqinjet tane pushtues greko-sllav.

Ajo ne vend te kompromisit parimor me palen serbe e me palet tjera ne dialog, e ka zgjedhur kompromentimin e vete, kompromentimin e shtetit, kosoves, teritorit te saje dhe popullit kosovar, duke hequr dore paturpesisht e panjerzisht nga deshirat dhe nevojat legjitime jetesore te popullit shqiptar, e cila nuk i ka dhene logari asnjehere popullit te vete per shume qeshtje dialoguse ne dem te te popullit shqiptar.

Populli e thote nje fjale qe i shkon shume pershtati pales kosovare ne dialog: “ Kush vepron kunder vetevetes dhe kunder te drejtave parimore te popullit te vete, do ti ngritet peshe dhe do ti rrebelohet kunder tij, perpos popullit edhe trupi i tij qe i takon, nese nuk kane vdekur per se gjalli trupi i tij dhe populli te cilit i takon”. I juaj, mësuesi Isë

 

 

Mbrojtesi i Avdullah Hotit nga “stigmat” qe po i behen atij prej intelektualeve “ stigmatizues”

6. 06. 2020

Intelektuali e personaliteti “ Poliendrik” Fadil Sahiti, ne fushen e filozofise, sociologjise, politikes, ekonomise dhe gjuhesise, me prejardhje nga malet e bjeshkes se Bali age Zatriqit, po u jep leksione intelektualeve, qe po e “stigmatizojne” Batericen e Isa Mustaves dhe Thaçit, tani ne balle te qeverise se Kosoves.

Intelektuali ne fjale e ka harruar tersishte Kosoven dhe plaget e saje qe po i kullojne gjak, duke i mbrojtur nga “stigmatizimi” i intelektualeve “stigmatizues”, jo profesionist per diagnostifikime te sociopateve politik ne radhet e qeverise “pronto” dhe qeverise “pan”, te cilet i kane shkaktuar Kosoves plage te thella e te pergjakshme me pasoja vdekjeprurese, qe dy dekada me radhe.

Atyre intelektualeve qe po naj “stigmatizojkan” akteret e politikes sociopate te qeverise”pronto” dhe qeverise”pan”, tani e tutje nuk u ka mbete rruge tjeter, pos ta perkrahin e te keshillohen me mbrojtesin e aktereve te politikes sociopate te qeverise “pronto” e qeverise “pan”, te cilet e mbajne pergjegjesine e pasojave qe ia sollen Kosoves dhe shtetit te saje per dy dekada me radhe.

Vertete e meritone nje”perkrahje” te “forte” nga intelektualet “stigmatizues” , intelektuali dhe personaliteti “poliendrik”, me prejardhje nga malet e bjeshkes se Bali age Zatriqit, i edukuar , shkolluar e i brymosur me kulture perendimopre, si njohjes specifik i fushes se filozofise, sociologjise, politikes, ekonomise dhe gjuhesise. I juaj, mësuesi Isë

Njerzit pa identitet e dinjitet, pos identitetit trupor dhe kenaqesive personale instiktive, jane te rrezikshem per shoqerine tone

4. 06. 2020

Identiteti  dhe dinjiteti yne, jane ndjeshmeria kujte i perkasim. Njerzit pa dinjitet e identitet te percaktuar nuk posedojne ndjenja te perkatesise se identitetit e dinjitetit si bir e bij e dikujte, si vella e moter, si nip e mese, si xhaxha, si dajalok,, si prind, gjysh e gjyshe, si shok e mik i dikujt. Si partner, partnere, si bashkshort, bashkshorte, si profesionist i nje fushe shkencore, filozofike, kulturore, historike, arsimore, ekonomike, shendetesore , juridike, politike, fetare e kombtare.

Dinjiteti dhe keto identitete na bejne ta ndjejme perkatesine tone te identitetit , ta ndjejme nivelin e perkatesive qe e posedojme, nivelin e punes per ta arsyetuar veteveten rreth perkatesive tona dhe rreth perkatesise se dinjitetit dhe identitetit tone personal, si trup fizik, emocional, social, intelektual, human, moral, kombtar e njerzor mes atyre dinjiteteve e identiteteve perkatese.

Dinjiteti dhe te gjitha ndjeshmerite e identiteteve tona, pasqyrojne mënyren, permbajtjen dhe nivelin unik te identitetit personal perkates. Menyra më tragjike per ne, eshte moskuptueshmeria dhe mosndjeshmeria e dinjitetit dhe identitetit tone personal, se kush jemi mes atyre perkatesive identike qe u perkasim.

A jemi dinjitet e identitet vetem trupor e instiktiv apo jemi dinjitet e identitet vetem shpirteror, emocional, intelektual, profesional, moral, social, kombtar e njerezor dhe dinjitet e  identitet i komletuar i perkatesive tjera qe u takojme.
Njerezit pa dinjitet e identitet nuk posedojne ndjeshmeri personale ne radhe te pare dhe ndjeshmeri profesionale, familjare, farefisnore, kolegiale, miqesore, e komtare, pos ndjeshmerise se kenaqesive trupore e instiktive. I juaj, mësuesi Isë

Gjerat, ngjarjet e njerzit nuk jane siq na duken ne shiqim te pare

3. 06. 2020
Sa shume gabojme, mashtrohemi, keqkuptohemi dhe ngatrrohemi kure i vleresojme gjerat, ngjarjet, proceset organizative, fenomenet natyrore e shoqerore dhe njerzit, ashtu siq na duken ne shiqim te pare! Kjo mangesi e te vlersuarit, manifestohet nga faktor te ndryshem, nga mungesa e pervojes, niveli i ulte edukativ e intelektual, kendveshtrimi mbi bazen simpatike, antipatike, mbi bazen e interesit personal, gjelozise, urrejtjes dhe perceptimeve iluzore.

Gabimet, mashtrimet, keqkuptimet dhe ngatrresat manifesdtohen gjate vlersimeve tona kure e vleresojme shokun, shoqen, partnerin, partneren, mikun dhe kur i vleresojme gjesendet e ndryshme, ngjarjet, proceset organizative, fenomenet natyrore , shoqerore dhe njerzit me te cilet rrethohemi gjate jetes.

Qe mos te gabohemi, mashtrohemi, keqkuptohemi e te ngatrrohemi, eshte e domosdoshme te mbeshtetemi ne parimin themelor, se e verteta e gjesendeve, ngjarjeve, proceseve organizative, fenomeneve natyrore e shoqerore dhe e njerzeve, mund te zbulohet vetem nese germojme nen siperfaqen e tyre, e jo te mjaftohemi me ate, siq na duken ato ne shiqim te pare dhe ne siperfaqe.

Mosrrespektimi i parimit themelor ne fjale, i permendur më larte, do na sjelle probleme te medha, kundershtime, zenka, mashtrime, keqkuptime , ngatrresa dhe ngjarje te papritshme e befasuse mes shokeve, miqeve, dashamireve, partnerit, bashkshortit dhe mes gjerave, ngjarjeve, proceseve organizative, fenomeneve natyrore e shoqerore dhe mes njerzve ne pergjithesi gjate jetes. I juaj, mësuesi Isë

Eshte jashtzakonisht e demshme dhe poshtruse varshmeria e veprimeve tona nga miratimi i tjereve

2. 06. 2020

Sa po ta kuptojme se varshmëria e veprimeve tona nga miratimi i tjereve, më teper eshte e dëmshme sesa e dobishme per ne, tek atëher jemi te gatshem ta mposhtim varshmerine tone te veprimeve nga miratimi i tjereve dhe nga gjesendet.

Per çfare dolloj varshmerie te veprimeve tona nga miratimi i tjereve e nga gjesendet, nevoitet te vetdisohemi dhe ta kuptojme, se më shume humbim sesa fitojme, qe ta marrim inisitive per mposhtjen e varshmerise tone nga menyra e miratimit prej tjereve dhe nga gjesendet.

Per ta mposhtur varshmerin e miratimit te veprimeve tona nga tjeret dhe nga gjesendet, më parë eshte e nevojshme ta njohim, ta duam dhe ta respektojme mjaftushem veteveten dhe varshmerin tone ta zavendesojm me pavaresine e ndervaresine nga gjesendet e ndryshme dhe nga te tjeret.

Atehere kure e kuptojme se vashmeria e veprimeve tona nga te ngrenit e tepert, nga pirja e duhanit, alkoholit, pijeve narkotike dhe nga veprimet amorale e veprime tjera te varura dhe destruktive, qe na sjellin më shume deme e dhimbje afatgjata, se sa kenaqesi afatshkurtera, do te distancohemi dhe pavarsohemi nga perdorimi abuziv i tyre.

Po ashtu, sapo ta kuptojme varshmerine e veprimeve tona nga miratimi i shokeve qe i kemi, miqeve, nga miratimi i politikes se kohes, nga miratimi i aktereve te politikes ne fjale dhe rrethit ku jetojme, qe nuk jane parimisht te dobishme per pavarshmerine dhe ndervashmerine tone, do te nderrojme qasje dhe do ti largohemi tersisht vershmerise nga ata, ne favor te pavarshmerise dhe ndervarshmerise me ta. I juaj, mësuesi Isë

Pritshmerite jo realiste nga politikanet tane e nga tjeret, qe na kane zhgenjyer, do te na zhgenjej prap edhe më shum

1. 06. 2020

Nuk duhet ushqyer pritshmeri jo realiste ndaj politikaneve tane e ndaj tjereve qe na kane zhgenjyer, sepse do te zhgenjehemi e do te lendohemi edhe më shume seq na kane zhgenjyer e lenduar më pare. Vertet eshte shume zhgenjyse, e pa qelluar dhe e pa menqur ta lëmë pergjegjesine e fatit tone ne duar te tjereve, kur dihet boterishte se pergjegjsia per fatin e per te ardhmen tone eshte pergjegjesi e jona, jo e tjereve.

Sa më pare ta kuptojme kete, aq më pergjegjes do te jemi per te ardhmen tone më te mire, më te dinjitetshme, më njerzore, më te ndershme e më te lumtur si individ, si profesionist, si familjar, si institucion, si shtet e si komb . Nese ushqejme pritshmëri jo realiste, ndaj politikaneve e tjereve qe na kane zhgenjyer sa e sa here dhe kerkojme më teper se maksimumin prej tyre e prej vetes, i mundesojme vetes te zhgenjehemi dhe tjereve te na zhgenjejne e te na lendojne, më shume se qe mendojme.

Eshte ne menqurine dhe ne nderin tone qe te caktojme racionalisht e objektivishte pritshmeri nga vetevetja per aq sa posedojme potencial fizik e intelektual, dhe nga tjeret po ashtu duhet te jete priteshmeria varsishte nga potenciali fizik, mental, emocional, human dhe moral i tjereve. Nese bejme pritshmeri jo realiste, zhgenjimi dhe lendimi do te jete i pa shmangshem. Evitimi i zhgenjimit dhe lendimit nga pritshmerite jo realiste, kerkon nga ne ngutshem ndryshimin e qasjeve tona te pritshmerive.

Nese e bejme ndryshimin tone real te pritshmerive jo realiste nga tjeret e nga politikanet tane, do te kursejm mjafte kohe e energji duke kerkuar gabimisht “fajtorin” ne vendin e gabuar, ne vend qe ta kerkojme fajin nga vetevetja. Po sa ta kuptojme dhe te bindemi se fajin dhe gabimet më pare duhet kerkuar nga vetevetja dhe korigjuar ato, te mos presim jo realisht as nga vetevetja e as nga tjeret, sidomos nga ata qe na kane zhgenjyer, do te persoset dukshem niveli i pritshmerive tona dhe niveli i te jetuarit denjesisht si individ, si familje e si komb. I juaj, mësuesi Isë

Më parë ndrysho vetën, pastaj kërko te ndryshojne edhe tjeret

28. 05. 2020

Nëse nuk e ndryshojmë më parë vetën, nuk mund ti ndryshojme tjeret, gjerat dhe ngjarjet per rreth nesh dhe nuk kemi te drejte te kerkojme nga ata ta bejne kete. “Nuk ka përsosmëri të vërtetë ne këtë botë, që mund të jetë e ndarë nga jeta e përditshme”. David S. Jordan

Për ta ndryshuar vetën duhet t`i vërejmë thjerzat me të cilat e vështrojme vetën, gjërat, ngjarjet dhe njerzit për rreth nesh.
Ata që nuk e përfillin këtë ecuri te domosdoshme, dështojne rreth ndryshimit të vetëvetës, rreth ndryshimit të gjërave, ngjarjeve dhe njerzve, sepse thjerzat janë ato qe e percaktojnë mënyren se si e interpretojmë vetën, gjërat, ngjarjet dhe njerzit për rreth nesh.

Njerzit që nuk e përfillin ecurinë e domosdoshme të ndryshimeve, zakonisht mbështetën në artin e gjuhës per të interpretuar rrejshëm vetën, gjërat, ngjarjet dhe per ti keqinterpretuar dhe mashtruar tjerët, duke deformuar tërsishte interpretimin ndaj një realiteti të caktuar për të cilin bëhet fjalë.

Nëse kerkojmë t`i ndryshojmë tjerët, gjërat, ngjarjet dhe rrethanat mes të cilave gjendemi, më parë duhet ta ndryshojmë vetëveten. Për ta bërë këtë, duhet ndryshuar mënyrën e përceptimeve tona duke patur kujdes që ta lirojmë përceptimin nga këndveshtrimet mbështetur në simpati e antipati, mbeshtetur ne lakmi e gjelozi dhe në kendveshtrime tjera që imponojnë perceptim iluzor rreth situatave të ndryshme, ngjarjeve, gjerave e njerzve.

Sa më shumë qe lirohen qytetarët e nje vëndi nga kendveshtrimet qe imponojne perceptime iluzore, aq më afër interpretimit te drejtë e objektiv të një realiteti janë. Gjykuar praktikisht se si në shoqerine shqiptare po interpretohen realitetet e ndryshme në raport me veteveten, me gjerat, gjarjet dhe njerzit, mbi 50%, te mos them më shume, e popullates sone, sidomos kasta e politikaneve dhe intelektualeve qe u shkojne pas atyre, eshte e zhytur bukur shumë në përceptime iluzore që shkojnë në disfavor të kuptushmerisë së realitetit të vërtetë.

Iluzionet janë mashtrime që ia humbin rrugen në obor, politikanit, intelektualit, fetarit dhe qytetareve ne pergjithesi. Tani për tani, si po duket shqiptarëve u ka humb rruga në oborr te vetë, të cilët nuk janë në gjendje ta marrin fatin në duar te veta, dhe ti përmbusin të gjitha magjitë që po ua shkatërrojnë fatin e jetën e tyre, duke ua imponuar rruget e botes, për të bërë vrap ta sigurojnë bukën e gojës, në vend që këtë sigurim ta bejne në trojet e veta, në atedheun e tyre dhe nën qatine e shtetit të vetë, i cili eshte fituar me gjakun e popullit shqiptar. I juaj, mësuesi Isë

Sipas cilit mentalitet po bejme jete ne shqiptaret

Isa Thaçi
26 Maj 2015 në 9:23 PD – po e lyp koha ta ripostoi edhe tani!

Si po duket jemi larguar shum nga mentaliteti i te jetuarit njerzishte e kombtarisht, duke u tretur pas mentaliteteve te te jetuarit sipas ndikimeve politike, kulturore e fetare te imponuar nga pushtusit tane te vjeter e te rij.

Nga keto mentalitete te imponuara, gati eshte tjetersuar tersisht ne trurin tone, menyra e te menduarit dhe vepruarit kombtarisht e njerzisht dhe sipas traditave tona kombtare e kulturore. Pra eshte bere më pare dhe po vazhdon te behet dhe tani nje perzirje multidimenzionale mentalitetesh politiko-fetare e kulturore, duke ia kthyr shpinen tersisht, mentalitetit te te jetuarit me nje dinjitet te forte njerzor e kombtar.

Ne mesin tone kombetare, kemi tri e me shume mentalitete fetare, duke futur mes njera tjetres bukur shume perqarje ne dem te qeshtjes sone kombetare dhe unitetit kulturor.
Po ashtu kemi shume mentalitete politike e intelektuale, te cilat jane larg te te jetuarit sipas kerkesave dhe interesave unike kombetare si :

Mentaliteti i politikes Sali Berishes dhe Edvin Rames ne Shqiperi, me mentalitete kontraverze . Mentaliteti i ploitikes se Hashim Thaçit e Isa Mustafes, qe deri dje jane sha e perla mes veti, sot hajne e kullosin ne nje korite te perbashket, sipas apetiteve te tyre, gjithnje duke thelluar te keqen ne dem te zgjidhjes se problemeve tona kombtare.

Mentaliteti servil i politikes se Ali Ahmetit dhe Menduh Thaçit, ne raport me politiken pushtuese e gjenocidale te Gruevskit kunder shqiptareve ne trojet e veta dhe mentaliteti servil i politikes se shqiptareve te pushtuar ne trojet e veta nga Serbija, Mali i ZI dhe nga Greqija.

Me nje fjale te gjitha keto mentalitete te te jetuarit kane ndikuar tej mase, qe ta tjetersojne plotesisht mentalitetin e te jetuarit tone me nje dinjitet unik kombetar duke ia humbur tersishte rrugen ne oborrin e vete secilit shqiptar.

Ka ardhe momenti i ngutshem, tash o kurr, te fillojme ti pastrojme dhe ti zhdukim rrenjet e shumta te mentaliteteve te te jetuarit pa dinjitet kombetar e njerzor, bartur nga pushtusit tane, me hater e pa te. I juaj, mësuesi Isë

Ligesite tona dhe mungesen e diturise i kemi paguar e po i paguyajm shume shtrejte

 

20. 05. 2020

Ligesite tona qe i kemi poseduar e i posedojme dhe mungesen e menqurise qe e kemi poseduar dhe e posedojme, i kemi paguar e po i paguajme me jete, me gjak, me neneshtrim, me perulje dhe me poshtrimin ndaj pushtueseve tane, duke u sorrullatur pas ideve dhe pikepamjeve te disa politikaneve, intelektualeve, dhe klerikeve, te cilet kane shite e po shesin mend ne dem te qesdhtjes sone kombtare, edhe pse nuk kane patur kurr e nuk kane per veti.

Keta far kuzhinjer mendimesh te niveleve më te ulta, me fukarallekun e tyre intelektual, politik, fetar,moral, human, social, kombtar, mbushur shpirtin plot me lakmij, shemtije, tradhtij dhe gojen plote Europe e Amerike, duke u shit si europian e amerikan para popullit tone te ngrate, edhe pse vete jane mese paku europian e amerikan.

Edhe pse vete nuk kane tru, nuk kane shtat e nuk kane shpirt e kulture europiane e amerikane, qe ta gjejne veten mes tyre dhe tia pergatisin vendin dhe pozicionin popullit shqiptar si komb i barabart e me dinjitet si kombet tjera, e jo si komb i ndare e i coptuar, si komb i varfer e i masakruar, si komb i majorizuar e i turperuar dhe si komb i perbuzur, sipas apetiteve te fqinjeve tane pushtues e qarqeve te ndryshme anti shqiptare.

Sipas apetiteve dhe atyre qarqeve qe e synojne zhberjen e kombit shqiptar dhe tretjen e tij rrugeve te botes, per ti shperblyer fqinjet tane, me tokat dhe me gjakun tone, per hater te Rusise dhe interesave te veta. I juaj, mësuesi Isë

E verteta dhe genjeshtra, e sinqerta dhe e pasinqerta varen tersisht mbi cilat kendveshtrime i mbeshtesim perceptimet tona

16. 05. 2020

Emociopnet jane ato qe komunikojne me ne dhe ne duhet te komunikojme realisht e sinqerisht me to. Po su morrem seriozisht me menagjimin e emocioneve tona dhe po nuk komunikuam drejte e sinqerisht me to, ato mund te vershojne mbi ne dhe te na fundosin ne thellesite me te medha te erresires se oqeanit, duke naj mjegulluar perceptimet tona mbi proceset e ndryshme te zhvillimit jetesor qe naj sjelle jeta dhe mbi proceset e ndryshme te zhvillimit shoqerore e shpirterore te njerzeve.

Ne ato momente kur i vleresojme gjerat, proceset e ndryshme natyrore, shoqerore e shpirterore te njerezit nga kendveshtrimi i antipatise, duhet ta kemi te kjarte te gjithe, se i perceptojme vetem anet e zeza te tyre, te bardhat mbesin ne mjegull. Antipatija deshem apo nuk deshem ne, nese mbeshtetemi nga ai kendveshtrim, doemos na imponon ti verejme vetem anet negative, vetem tmetat e asesi perparesite tek tjeret, apo tek nje realitet te cilin e perceptojme dhe flasim per te.

Ndersa e kunderta e antipatise si emocion eshte simpatija dhe nese nisemi nga kondveshtrimi i saje, nuk na lejon ajo asnje mundesi, ti verejme tmetat e atyre qe i simpatizojme apo qe kemi leverdi nga ta, t`i verejme t`metat e ngjarjeve, proceseve e dukurive te ndryshme, natyrore, shoqerore e shpirterore, qe i simpatizojme, i deshirojme dhe i dashurojme.
Edhe antipatija edhe simpatija, edhe interesi e lakmia na qojne drejte nje udhe e cila nuk ka dalje te mirfillt, sepse perceptimi i mbeshtetur mbi keto kendeveshtrime e deformon tersisht pershkrimin e nje realiteti per te cilin flasim  dhe ne fund  doemos do na sjellin shqetesim e zhgenjim personal.                                                                                                                                                                                                                                                                                 Per te shpetuar nga keto dukuri negative, qe sjelle simpatia e antipatia, interesi e lakmia gjate perceptimeve tona, duhet te bejme perpjekje te lirohemi sa ma shume nga to, qe t`i veshtrojme edhe te baradhat edhe te zezat gjate perceptimit te dukurive dhe proceseve natyrore, shoqerore e shpirterore tek njerezit, sepse asgje ne kete bote nuk eshte aqe e perkryer apo aqe e mbrapambetur, sa te jete e mjaftueshme t`i shiqojme gjerat bardhe e zihe, sipas kendeveshtrimeve qe na imponon antipatia e simpatia, interesi e lakmia.
Kurse ana tjeter emocionale e cila eshte edhe me e deformuar se ato qe u permenden me larte eshte xhelozia. Nese vuajm nga xhelozija, i kemi humbur te gjitha shpresat ne vlerat tona personale dhe mendojme, se te gjithe per rreth nesh po na konkurojne me vlerat e tyre, po na bllokojne tersisht frymarrjen tone te lirshme dhe nga keto kendveshtrime hipotetike e humbim besimin ne forcat tona per konkurence, e humbim shpresen per jete te lumtur, e humbim shpresen se edhe ne posedojme vlera sikur tjeret.

Per të shpetuar nga kthetrat e xhelozise, duhet ta kuptojme njehere e mire se te rralle jane ata njerze, te cilet jane  pa vlera apo te perkryer tersisht. Andaj edhe ne edhe tjeret, i posedojme vlerat dhe tmetat tona, kush më shume e kush ma pak dhe duhet te bejme perpjekje qe ti evidentojme vlerat dhe mangesite tona qe i posedojme, dhe tua hapim rrugen e zhvillimit vlerave, e t`i eliminojme mangesite tona duke i zavenesuar ato me vlera.
Te gjitha keto kendeveshtrime qe u ceken me larte, jane kenveshtrime te rrejshme ne raport me ralitetin tone dhe ne raport me njerezit, per te cilet flasim dhe nuk kane te bejne aspak me pershkrimin real te se vertetes por kane te bejne me iluzionin ndaj saj.
Nese deshirojme ti menagjojme mire e drejte emocionet tona, duhet te largohemi sa më shume nga veshtrimi i gjerave, mbeshtetur mbi kendveshtrimin antipatik, simpatik dhe mbi kendeveshtrimin e interesit, lakmise dhe xhelozise, si defekte te renda gjate perceptimeve tona.

Keto dukuri perceptuse jane shkaktar qe na qojne drejte urrejtjes, drejte fyerjeve e kundershtimeve, drejte perqarjes mes individit e familjes, miqeve e shokeve dhe perqarjeve e keqkuptimeve ne raport me tjeret ne pergjithesi dhe drejte luftrave te ndryshme. Pra gjerat duhet shtruar dhe perceptuar drejte e sakt, ashtu siq edhe jane ne te vertete, pa u ndikuar nga simpatija, antipatija, interesi, lakmia dhe xhelozija, si shkatare gati i te gjitha te kqijave qe na ndodhin gjate jetes neve e gjithe njerzimit te botes. I juaj, mësuesi Isë

Te menduarit e te vepruarit pa plan e program dhe pa strategji eshte si me hece pa koke e pa sy

13. 05. 2020

Qellimet, synimet dhe deshirat tona nuk realizohen kurr pa perpilimin e perdorimin e planprogrameve dhe strategjive efikase gjate te menduarit e vepruarit tone, per ti realizuar ato qe ia kemi vuar vetit qellim gjate jetes.

Eshte e pamundur te mbahen zotimet tona per t`i realizuar deshirat qe i synojme, pa perpilimin e perdorimin e planprogrameve dhe strategjive te duhura, qe i posedon bota rreth e perqark nesh.
Strategjite, planet e programet e duhura, mund ti gjejme tek mendimet e veprimet e atyre qe kane thyer rekord ne realizimin e deshireve te veta dhe kane mbete shembull per te mire ne vend e ne bote.

Në te gjitha fushat e jetes kemi shembuj te mjaftueshem, mbrenda e jashte vendit, te atyre qe kane thyer rekord dhe kane arritur suksese te medha. Do te thot, rrugen qe e kane trasuar tjeret, neve na mbetet qe ta persosim edhe metej dhe ta adaptojme e ta pershtatim sa më mire per veti, qe ti arrijme sukseset tona, aty ku edhe e kemi qellimin si individ, si familjar, si institucion, si shtet e si komb.

Strategji e duhur dhe e domosdoshme per ne eshte te mos mjaftohemi vetem me dijenine qe e posedojme, por ate duhet kerkuar ne vazhdimesi gjate gjithe jetes dhe ta perdorim ate, e ta pershtatim per arritjen e synimeve tona. Nuk eshte strategji e duhur dhe e menqur, as e mjaftushme te knaqemi me ate qe dijme se çka duhet te bejme, pa i perdor dhe pa i bere realitet ne praktike ato. Nese ato qe i dijme nuk i perdorim ne praktiken jetesore, kurrfar vlere nuk posedojne dhe asgje nuk mund te arrijme, te ndryshojme dhe te realizojme me to.

Perdorimi i strategjive te duhura mundesojne rriten e fuqive tona intelektuale,emocionale, morale, humane e vepruse dhe rriten e vullnetit, deshires, qendryshmerise dhe dashurise , te cilat e permiresojne dukshem cilesine e te jetuarit, te menduarit dhe te vepruarit me dinjitet njerezor e kombetar.
Keto strategji gjenden kudo rreth e perqark nesh, si ne literaturen tone historike, kulturore e shkencore, si ne literaturen botnore dhe si ne shembujt praktik te shteteve qe po i prijne botes ne ekonomi, ne arsime, edukim, ne shendetesi, ne jurispodence, ne kulture e ne shkence dhe ushtarakisht.

I gjejme neper institucione te ndryshme e biznese vendore, kombetare e ne ato botnore. I gjejme neper familje te ndryshme te cilat ecin ne trend me kohen dhe jane shembull i mire per familjaret tjere. I gjejme tek individ e personalitete qe po thejne rekorde dhe po bejne koknkurence ne nivel vendor, ne nivel kombetar e nderkombetar.

Eshte ne menqurine tone dhe ne favor personal, familjar, institucional, politik, fetar dhe kombetare, qe gjate mendimeve e veprimeve, te mbeshtetemi ne strategjite më efektive e më te mira te kohes, ti aplikojme ato qe i kane aplikuar njerezit me te sukseshem ne bote dhe ti adaptojme ne planet e programet tona, ti pershtatim e ti persosim per realizimin e nevojave te ndryshme personale, familjare, institucionale, shtetnore,historike, kulturore, shkencore e kombetare. I juaj, mësuesi Isë

Kompromis apo kompromentim, perfituam gjate dialogut Kosove Serb

7. o5. 2020

Kompromisi ka te bej me realizimin e te drejtave te barabarta mes paleve ne dialog dhe realizimin e kerkesave qe vertete u takojne paleve. Kompromentimi ka te beje, kure pala kerkon ndaj pales tjeter ate qe nuk i takon dhe nuk eshte ne gjendje tia jep te njejten pales qe po ia kerkohet.

Kompromentimi më i madh ndodh atehere kur pala heq dore nga deshirat dhe nevojat e veta me rendesi jetesore duke pajtuar me ate qe nuk i ipet asgje nga pala ne dialog, kurse vete jepe çdo gje qe i kerkohet, edhe pse shkon ne dem te vetin, siq ndodhi perhere me palen kosovare!

Pala kosovare ne dialog me Serbine, qe kure ka filluar dialogu e ka perqafuar marrezishte kompromentimin ne vende te kompromisit, mes gjerave qe me te drejte e ligjerishte dhe moralishte i kane takuar dhe i takojne Kosoves dhe popullit te saje!

Ja disa pranime kompromentuse ne mes te shume kompromentimeve tjera qe i ka pranuar pala kosovare ne dialog me Serbine, tmerresishte ne dem te interesave te Kosoves dhe popullit te saje, pa fituar sgje:

1.Çarmatosje e ushtrise Çlirimtare te Kosoves dhe shendrrimi i saje ne TMK,
2. Lejimi i ndarjes se Kosoves veriore dhe ndarjes se Mitrovices ne dy pjese, duke lejuar kufinin mes permes ures se Ibrit, qe te veprojne lirshem kriminelet serbe atje dhe ta perzene popullaten shqipter nga trojet e veta dhe mos ti lejojne te kthehen prap ne shtepite e veta edhe pas 20 viteve liri,
3. Nenshkrimi i “Asociacionit te Komunmave serbe” me kompetenca shtetnore, mes shtetit te Kosoves,
4. Nenshkrimi i marrveshjes se “Dermarkacionit me Malin eZI”, ku i humbem kot 8200 hektare toke te Kosoves,
5. Nenshkrimi i marrveshjes per ti dhene 450 hektar toke si ekstrateritor kishave serbe,
6. Negociatat qe u proklmuan si negociata teknike, u shendrruan ne negociata politike e fatale per Kosoven,
7. U be ndarje e policies mbi baza etnike ne veriun e Kosoves dhe ne veriun e Mitrovices, ku ai teritor per shqiptaret eshte bere molle e ndaluar dhe funksioni i shtetit atje e ka ngrite flamurin e bardhe te dorzimit dhe
8. Kosova u be me fusnote sipas kerkesave te Beogradit, pa fituar asgje, pos humbjeve e poshtrimit te Kosoves, popullit dhe shtetit te saje.

Ky kompromis i dhimshem bere ne favor te Serbise, u shnderruar ne Kompromentim te madhe e tragjik per te ardhmen e Kosoves dhe popullit te saje dhe nje turp i pa shoq per dialogusit qe e kane perfaqesuar turpshem Kosoven!

Uroi qe tani e tutje mos ta perfaqesojne Kosoven te turpruarit, te marruaritit e faqezijte qe e turperuan ate! Ijuaj, mësuesi Isë

Egoizmin human e perdorin njerzte e mençur, budallejnte jo

6. 05. 2020

Si konceptet tjera ne boten njerezore, edhe egoizmi mund te kuptohet, perjetohet e perdoret ne menyra te ndryshme. Disa te qenurit egoist e kuptojne, e perjetojne dhe e perdorin si perkujdesje ekskluzive per veteveten e jo edhe perkujdesje per tjeret.

Njerzit e mençur e human nuk e kuptojne, nuk e perjetojne dhe nuk e keqperdorin ne kete forme shpirtngushtesie egoizmin, por krejtesisht ndryshe. Ata egoizmin e kuptojne, e ndjejne dhe e perdorin më pare per veteveten, por jo ekskluzivisht per veteveten. Ky egoizem ka plotesisht kuptim njerzor dhe ne vetevete permbane vizion e deshmi mençurie dhe humanizmi dhe aspak deshmi perkujdesi ekskluziv per veteveten.

Te mençurit egoizmin human e kuptojne, e ndjejne dhe e perdorin parimisht duke u kujdesur per veten më pare, pastaj ne menyre parimore tia perkushtojne kujdesin edhe femijeve, partnerit, familjes, miqeve dhe atdheut.

Nese vertet nuk kujdesemi me pare per veteveten ne sferen e mirembajtjes se shendeti tone fizik, psikik, emocional, intelektual, profesional, moral, social, human e njerzor dhe mirembajtjes se shendetit te duhur ekonomik dhe raporteve te shendosha mes antareve te familjes e më gjere raportet e shendosha ndernjerzore, nuk do te na mbetet, force, motiv, deshire, vullnet e dashuri ne dispozicion qe tu dhurojme tjereve kujdesin dhe perkrahjen tone per ato gjera qe kane nevoje ata.

Nese vertete deshirojme t`i realizojme potencialet tona ne menyre qe vetes dhe te tjereve tu ofrojme më te miren e mundeshme, do te ishte me vend qe mese pari te kujdesemi per veten, qe te kemi potencial te mjaftushem, deshire, vullnet e dashuri te kujdesemi edhe per tjeret. I juaj, mësuesi Isë

Po bejme jete sipas Ligjit te Xhunglles apo pakez ma ndryshe

29. 04. 2020

Sipas Ligjit te xhunglles po fitojka forca, e kombinuar me agresivitetin dhe maskimin. Maskimi qenka strategji per ti zene pusi prese, te mos kete mundesi ajo, ti shpetoi pusise. Kete konstatim e nxora, nga pervoja qe e fitova gjate percjelljes se nje emisioni ne Explorer Natyra.

Ne kete emision pashe luaj e luanesha, tigra e tigresha, arinje, ujqe, qakej e dhelpra, qe mbeshteteshin ne fuqine, agresivitetin dhe maskimin, per t’i zene pusi prese, te mos kete mundesi te iku viktima. E kush na çenka viktima ma e madhe?! Per çudi gjallesa ma e pafajshme, ma e mire, ma e urte dhe ma ebukur, dreni e drenusha, qe kullosnin bari, te cilin ua ka dhuruar natyra dhe fusha.

Pas ketije emisioni trondites, e mora veten dhe erdha ne perfundim, se ky qenka Ligji i Xhunglles, i cili nuk mbeshtetet ne Ligjin e miresjelljes, meshires e te drejtesise, por ne Ligjin e forces , agresivitetit dhe maskimit, si nje menyre e vetme per te jetuar luajte e luaneshat, tigrat e tigreshat, arinjte ujqerit, qakejte dhe dhelprat.

Fillova me veshtrimin tim analitik dhe e pyta veten i shqetesuar: Athu mos po bartet Ligji i Xhunglles edhe neper meset e ndryshme njerezore?!

Nese e analizojme sa do pak kete realitet njerezor, shume gjera vertete i gjasojne Ligjit te Xhunglles, edhe pse nuk i shkojne per shtati fare, ligjeve dhe parimeve te natyrshme te miresjelljes njerezore, te cilat qendrojne pezull mbi kokat tona dhe na presin t’i kuptojme dhe t’i jetesojme ato ne realitetin njerezor.

Po t’ia bejme nje veshtrim analitik realitetit qe e ka perfshire politiken, drejtesine, mjekesine, ekonomine, arsimin, bujqesine, tregetine dhe biznesin, do te na dalin rezultatet befasuese e rrenqethese, sepse edhe ne keto fusha ka filluar te depertoi Ligji i Xhunglles.

Lexuesi im i dashur, kujdese te shtuar kur t’i besh vizite vendeve te Xhunglles, sepse do te kaperdihesh pameshirshem, sa qele e mshele syte, nga luaj e luanesha, nga tigra e tigresha dhe arinje, ujqer, qakej e dhelpra! I juaj, mësuesi Isë – e. pr

Realiteti politik i politikaneve tane po e provokon te shperthej nje zemrim e revolte e madhe tek shqiptaret

24. 04. 2020

Zemrimi dhe revolta shkaktohet ne ato momente kur personi, familja dhe kombi pengohet ti realizoi deshirat, synimet dhe qellimet qe ia ka vuar vetit per te organizuar jete te dinjitetshme, te begatshme, njerezore e te lumtur.

Ky realitet per te cilin po behet fjale si duket e ka tejzgjate prezencen e tije monotone, torturuse e shkaterruse qe dy dekada me radhe, duke provokuar nga te gjitha anet zemrim e revolte ne nivel individual, professional, familjar, institucional e kombtar, gjithnje duke penguar tersishte qellimin dhe deshiren e tyre te organizojne jete te qete, te begatshme, te lumtur, te barabart dhe te dinjitetshme.

Ky realitet politike po provokon zemrim e revolte ne fushen e edukimit dhe arsimit, ku po devalvohet diturija dhe po korruptohet tersisht ajo duke i stimuluar te padijshmit e duke i injoruar te dijshmit.
Fatkeqesisht ky devalvim qe po prodhon zemrim e revolte eshte perhap ne arsimin parafillor, para univerzitar, univerzitar, postunverzitar dhe deri te niveli akademik. Me nje fjale politizim i tejskajshem, i korruptuar dhe i kriminalizuar i ketij realiteti vital kombetar.

Hiq me pak provokative nuk eshte gjendja e cila po prodhone revolte e zemrim edhe ne shendetesi, ne ekonomi, ne drejtesi, ne bujqesi, ne biznes, ne mjetet e informacionit, ne kulture, ne kuvend, ne qeveri e ne presidence, fatkeqesisht!

Ne secilen fushe provokim e zemrim me bollak, permes situatave qe po i shkakton ne nivel vendi politika ne fjale e cila po e shkatrron me te madhe pasurine e vendit, po i shete pjese te atdheut malit te zi, serbisë e maqedonise, sipas tekave te balozave politik ne fjale, e krime tjera te organizuara.

Kjo politike e brendeshme dhe e jashtme qe po e organozojne balozat tane politik i ka mbyllur syte fare, para nje realiteti gjenocidal qe po i shkaktohet shqiptareve nga fqinjet tane pushtues greko-sllave, te cilet po i provokojne shqiptaret dita dites, permes shantazheve te ndryshme, burgosjeve, vrasjeve, puqeve policore e ushtarake, permes fyerjeve e etiketimeve më monstruoze, qe ta justifikojne para botes e para europes, politiken e tyre shantazhuse e gjenocidale kunder shqiptareve te pushtuar ne trojet e veta, edhe pse bota dhe europa e njohin mire kete realitet te hidhur kunder shqiptareve.

Si mundet te permbahen shqiptaret te mos shperthej zemrimi e revolta tek ta, kur e shohin kete realitet gjenocidal nga pushtuesit tane dhe nga heshtja mortore e balozave politk qe po tregohen aqe indifirente dhe te verbet para ketij realiteti.

Vertete kemi te drejte te zemrohemi masivisht si popull dhe te revoltohemi me kete politike te balozave tane dhe te mos pajtojme kurr me kete realitet te hidhur, qe i ka kapluar shqiptaret si komb, nese vertete nuk kemi deshire te zhdukemi nga kjo faqe e dheut dhe nga trojeve tona shekullore. I juaj, mësuesi Isë

U bene bashk prap hienat e politikes se Kosoves

23. 04. 2020

Hienat edhe pse qapiten e ulurojne kunder njera tjetres, i bene bashk gjahu kunder trupit te Kosoves, qe tia rjepin tersishte edhe ate pak mish qe i ka mbetur mbi kockat e trupit te saje.

Hienave te kesaje politike ua ka verbuar syte, tjetersuar mendjen dhe ua ka harbuar e egersuar shpirtin e zemren uria per “mish” e per “gjak”, qe ti versulen egersishte edhe njehere me afsh hienash, tia ngulin dhembet per se gjalli trupit te Kosoves, derisa ti dele shpirti nga dhembet e pergjakur ne trupin e saj prej kafshimit te hienave.

Hienat ne fjale, nuk e kane ndermend te ndalen se kafshuari dhe pergjakjen e dhembeve mbi trupin e viktimes Kosove, derisa tia rjepin mishin perfundimisht kockave te trupit te saje.

Ky fat i keq i Kosoves po e percjelle ne te njeten menyre, edhe Shqiperine si shtet dhe trojet tjera shqiptare nen pushtimin gjakatar greko-sllav.

I vetmi shpetim nga hienat “mishngrenese” e “gjakpirese”, eshte ngritja ne kemb e”Luanit “ poppull te shqiptareve, qe me forcen e vete te pathyshme, ti shkaterroi pergjithmone hienat “mishngrenese” e “gjakpirese” mbi trupin e trojeve shqiptare brenda e jashte kufijeve te imponuar mes nesh dhe ti largoi nga trupi i pergjakur prej dhembeve te egersuar te hienave ne fjale.

Hienat nuk kane aftesi, nuk kane ndjenja e shpirte te kuptojne miresjelljen, tolerancen e mirekuptimin njerzor, pos forces se perballjes qe shperthen nga populli ne ballafaqim fyta fyt me hienat, nese populli nuk deshiron te rjepet per se gjalli, edhe ai pak mish qe i ka mbete mbi kockat e trupit te tije.

Populli i Kosoves i ka prite e i ka duruar qe dy dekada me radhe mbi trupin e vete, hienat duke e pergjakur e duke e rjeper per se gjalli!

Po me duket se i ka ardhe fundi i durimit te popullit te Kosoves, ti duroi hienat edhe metej me dhembet e turite e tyre te pergjakur mbi trupin e vet, nese nuk deshiron te vdes per se gjalli e me trishtim nga hienat e terbuara! I juaj, mësuesi Isë

Keshilla per jeten shkurt

 

10. 06. 2020

Nese eshte e vertete qe e ka heqe flamurin e Shtetit te Kosoves nga zyra e vete, çetniku dhe kryekrimineli Goran Rakiq, tani zavendeskryeminister i kryeministrit Avdullah Hoti ne qeverine e Kosoves, nuk me mbetet gje tjeter, pos ti drejtohem popullit shqiptar me pyetjen, edhe çka duhet me i ndodhe më teper Kosoves, shtetit te saje, popullit, presidences, qeverise dhe parlamentit, qe te ndermarr masa per mbrojtjen e autoritetit e sovranitetit te shtetit, institucioneve te tij, per mbrojtjen e teritorit qe eshte i lare me gjakun e deshmoreve dhe mija viktimave te pafajshme, te mos nderhyrjen qetniket ne rendin e mbrendshem shtetnor, i cili eshte rregulluar me kushtetuten e Kosoves?!

Ne shej shqetesimi e revolte nga perqmimi qe po i behet Kosoves, shtetit e popullates se saje nga qetniket serbe, e sidomos nga zavendeskryeministri kryeçetiniku Goran Rakiq, po i paralajmroi ata intelektuale qe kane paradispozita dhe jane te gatshem ta mbrojne me çdo kushte nga “stigmatizimet” e “etiketimet” per te bemat e te palarat e Qverise Hoti, e cila eshte percaktuar me dashjen e saje per vetestigmatizim, veteetiketim, vetnenshtrim, vetposhtrim dhe vetevareshmeri ndaj çetnikeve serb, ne balle te te cileve qendron kryeqetniku Goran Rakiq, qe busolle orientuse e kane Beogradin dhe Vuçiçin, qe ta shkaterrojne sa më pare shtetin e Kosoves, sipas direktivave te Beogradit e Vuçiçit, te cilin e konsiderojne si pjese te Serbise.

Kjo dukuri fatkeqe qe po i ndodh Kosoves, nuk ka te bej fare me etiketimet e stigmatizimet, siq pretendojne mbrojtesit e qeverise se tanishme jolegjitime te Hotit.

30. 05. 2020

Gjykata Kushtetuse e Kosoves e shperbleu mirë e “drejte” popullin kosovar me kthimin e “Gardes” se vjetër ne pushtet, edhe pse kjo “gardë” e vjeter qe dy dekada me radhe eshte dëshmuar per “mrekullite” e saje qe ia solli vendit dhe popullit shqiptar ne drejtësi, në barazi, në punsim, në ekonomi, arsim e shëndetësi, duke i “kultivuar” si eshte mëse miri, unitetitn mes popullit dhe duke “luftuar” korrupcionin, papunësinë dhe narkomaninë.

Tani popullit shqiptar te Kosoves nuk i ka mbete gje tjeter, pos ti lutet Zotit qe tia zgjas jeten sa më shume kesaj “garde” te vjetruar e te stervjetruar qe te na udheheq perjetesisht, sepse ka rrezik qe te fundoset tersishte Kosova pa udheheqjen e saje!

23. 05. 2020
Ekspertët filozofikë kanë ardhë në përfundim: ” Po s`u bënë filozofët mbretër… ska me pasë prehje prej të ligës as për shtetet e as për racën Njerëzore”.

21. 05. 2020

Ata qe e ndertojne dhe e skalitin nje temel te forte mbi te cilin i ndertojne tiparet e shendosha te karakterit dhe personalitetit, ne asnje menyre nuk perfshihen nga rrebeshet e ndryshme, qe vijne e shkojne neper kohe dhe interesat e veta nuk i realizojne duke i shkaterruar interesat e tjereve dhe atdheun e vete ku kan lindur e ku do te jetojne.

18. 05. 2020

Nje klase politike, qe nuk e ndeshkon korrupcionin krimin e organizuar, nepotizmin, amoralitetin, prostitucionin, narkomanine, trafikimin me qenje njerzore, e ka shkaterruar bazen themelore te shtetit dhe ka shkele me dy kembet mbi ligjin e kushtetuten shtetnore dhe i ka shkaterruar tersisht interesat kombtare e njerezore.

18. 05. 2020

Anakroni kohe, i padishmi paftyresisht merr guximin ta keshilloi te dijshmin, si rasti Selmanaj qe po e meson Vjosa Osmanin, si duhet ti respektoi ligjet dhe Kushtetuten! Fatkeqesisht ka shume raste te tilla ne skenen e politikes sone shqiptare dhe ne fusha tjera!

Kete filozofi qoroditese e kane instaluar prontistet e panistet e ish qeverive te më parshme, me protogonistet kryesor te kesaj filozofie Thaçi, Mustafa dhe çatipet e tyre qe u shkojnbe prapa!

16. 05. 2020

Nese deshirojme ti menagjojme mire e drejte emocionet tona, duhet te largohemi sa më shume nga perceptimi i gjerave, ngjarjeve dhe proceseve te ndryshme natyrore, shoqerore e shpirterore mbi kendveshtrimin antipatik, simpatik dhe mbi kendeveshtrimin e interesit, lakmise dhe xhelozise, si defekte te renda gjate perceptimeve tona.

Keto dukuri perceptuse jane shkaktar qe na qojne drejte urrejtjes, drejte fyerjeve e kundershtimeve, drejte perqarjes mes individit e familjes, miqeve e shokeve dhe perqarjeve e keqkuptimeve ne raport me tjeret ne pergjithesi dhe drejte luftrave e shkaterrimeve te ndryshme per shkak te perceptimeve tona iluzore.

Pra gjerat duhet shtruar dhe perceptuar drejte e sakt dhe sinqerisht, ashtu siq edhe jane ne te vertete, pa u ndikuar nga simpatija e antipatija, interesi e lakmia dhe xhelozija, si shkatare gati i te gjitha te kqijave qe na ndodhin gjate jetes, neve e gjith botes njerzore.

15. 05. 2020

Është mjerim i madh per nje popull qe u shkon prapa dhe u duartroket atyre politikaneve, intelektualeve, klerikeve fetar, priseve te shoqatave e shoqerive te ndryshme kulturore e civile, atyre qe jane zhveshe tersisht nga ndjenja njerzore, kombtare, humane, morale e intelektuale dhe atyre qe jane zhveshe nga ndjenja e mbrojtjes se interesave kombtare e qytetare, duke u fokusuar tersishte ne mbrojtje te interesave personale.

Është mjerim i madh per nje popull, tu shkoi pas e tu durtrokas atyre qe jane zhveshe tersisht nga ndjenja njerezore ,humane e kombtare e mbrojtjes se integritetit te trojeve tona etnike dhe mbrojtjes se integritetit e autoritetit te vellezerve e motrave tona, te pushtuar ne trojet e veta, qe po perjetojne tortura, burgosje, vrasje, perzenje prej shtepive te tyre dhe nga gjenocidi qe ushtrohet mbi ta nga ana e Serbise, Malit te Zi, Maqedonis dhe nga ana e Greqis.

Te vazhdohet edhe metej kjo agoni e pergjumur thelle nga populli shqiptar duke besuar ende ne ata politikan, intelektual e klrike fetar qe jane deshmuar tersisht shkatrrimtar te atdheut, te shtetit dhe te interesave kombtare, vertete eshte nje mjerim dhe nje vetevrasje qe nuk pershkruhet per te keq!

13. 05. 2020

Demagogjia dhe kriminaliteti politike, po e thellon korrupcionin, dehomanizon, amoralizon dhe po e shkaterron dita dites realitetin tone politik e kombtar, njerzor e humanitar, kulturor, shkencor, shoqeror e fetar, po e shkaterron edhe unitetin mes nesh dhe po e rrezikon shtetin e atdheun .

12. 05. 2020

Nuk e kam te kjarte aspak veprimin e disa shqipfolesve, jane vertete misionare te paqes ne vend e ne bote, apo sherbtor te politikave destruktive, djallezore e te korruptuar kemb e koke dhe sherbtor te politikave ekspansioniste, shoveniste drejtuar kunder shqiptareve?!

Jane vertete misionar te unitetit tone kombtar shqiptar, apo jane perqares, urrejtes, zhvates e mashtrues te tij ?! Mesiguri jane vegla te verbuara qe u sherbejne qendrave e qarqeve te ndryshme antishqiptare, per leverdite e veta karieriste apo jane shite per pak pare te pista?!

Kjo fare e keqe ka depertuar kogja thelle, ne politike, ne kulkture, ne fe, ne çdo pore te jetes e ku jo tjeter?!

12. 05. 2020

Sjelljet e ish qeverise “pronto e pan” dhe puçi i saje mbi qeverine Kurti, po deshmohen dita dites se jane më shume diktate mafioze politike dhe veprime te nderskemzave te agjenturave te huja qe po behen kopje politike e funksionimit ne mesin tone kombtar e politik.

Sipas bindjes sime keto skenare jane bartur nga KAGB e UDB, fale naivitetit total te aktereve politik te ish qeverise “pronto e pan” dhe mungesa totale e inteligjences se tyre politike, si shkak i mungeses se kultures se leximit dhe nga mungese e paisjes se tyre me kulture te duhur profesionale politike. Klani politike ne fjale, fatkeqesisht e ka personalizuar tersisht Kushtetuten e shtetit tone dhe po e shkele me dy këmbet sa here ti duhet per qellime te veta personale, gjithnje ne kundershtim me vullnetin e popullit.

E pa besushme po me duket dhe shume e dhimbeshme, siq po flitete e perflitet neper mjete te ndryshme te informacionit, te mbetet fati i Kosoves dhe i Shqiperise ne duar te Aleksander Vuçiçit, Hashim Thaçit, Baton Haxhiut dhe Kryeministrit te Shqiperise Edvin Rama, si viktima qorre te sherbimit, me dashje apo pa dashje, me dije apo pa dije te KAGB- es e UDB-es, qe ti shkaktojne Kosoves plage vdekjeprurese, ende pa iu sheruar plaget e pergjakshme qe i mori ajo ne luften e fundit çlirimtare!

Uroi nga zemra e shpirti te mos mbetet fati i Kosoves, Shqiperise dhe Kombit shqiptar ne duar te tregtareve qe e kane qite ne trege per shitje Kosoven e Shqiperine! Po ashtu uroi nga zemra e shpirti te zgjohet nga gjumi, sa nuk eshte bere vone populli shqiptar, sepse jane ngjalle prap lugeterit e kombit tone, qe ta zhbijne tersisht nga faqja e dheut!

11. 05. 2020

Me politikanet qe i kan sjelle e po i sjellin shkaterrim vendit qe dy dekada me radhe, me politikanet qe e kane kap shtetin dhe e kane shnderruar ne instrument per interesa te veta, qe e kane pervetesuar paligjshem pasurine e tij dhe qe e kane varferuar skajshmerishte popullin, nuk priten ndryshime sipas frymes e deshires qe u deshmua permes votes se popullit.

Me keta politikan qe i patem ne balle deri me tani, te cilet jane banalizuar kembe e koke, zemer e shpirte, genjehemi shume qe mund te bejme ndryshime te duhura e te nevojshme, qe mund ta luftojme me ta, korrupcionin, nepotizmin, familjarizmin, krimin e organizuar, amoralitetin, narkomanine, papunesine, padrejtesine, dembelellakun dhe bajraktarllakun.

Nuk munde te behen korigjime e ndryshime te nevojshme, qe shkojne ne favor te atdheut, popullit, kultures, shkences, arsimit, shendetesise, ekonomise, drejtesise e fushave tjera me rendesi jetike per vendin, per shtetin dhe per popullin.

Zgjedhjet jane qels i domosdoshem per ta ndryshuar kete mentalitet te mykur e te vyshkur dhe keto programime te stervjetruara e kriminale qe shkojne ne kundershtim me interesat tona kombtare.

10. 05. 2020

Dita dites, po me duket mua, çofsha i gabuar, se po e mbulojne skenen tone politike, fetare, intelektuale, e kombtare ata qe pak apo aspak kane edukate, dituri e burreri, pak apo aspak kane njerzishmeri, guxim e trimeri duke u reklamuar e duke i thur shume lavde vetit, pa bere asgje te ndershme e as te vlefshme per atdheun dhe kombin.

Po i kendojne hymne e ode kot si kot vetit, po i pershkruajn grada e tituj qe i kane fituar merite e pa merite, po i reklamojne më shume se sa duhet mirnjohjet, shperblimet e poste te ndryshme, si misionar te PAQES, si misionar te unitetit kombtar, si krijues te dalluar, si veteran e trima epik te luftes, si fetar te pa pare e si shkenctare!

Pa i vrare ndergjegja, edhe pse populli yne eshte i rrethuar me gjakatar pushtues, edhe pse populli yne po burgoset, po vritet, po perzihet nga trojet e veta, edhe pse populli yne po varferohet e po turturohet, edhe pse po naj marrin pjese pjese trojet.

Edhe pse nuk i meritojne fare ato grada e tituj, ato mirnjohje e shperblime, edhe pse baballaret tane na kane keshilluar dite e nate, te mos bijme ne pozicione qesharake para tjereve, me keshillen e tyre : ” Mbaju e shiko per toke, mos e ngrit koken shume larte si gjogu kur ecen haravan apo kryq e perdredhe rruges, se behesh gazi e turpi i botes”!

9. 05. 2020

Ka pas fat Kosova dhe Shqiperia qe i ka ne balle te mjeteve te informacionit Blendi Fevziun dhe tajfen e kuqe te tij. Qe i kane ne balle Baton Haxhiun, Shkelzen Maliqin, Berat Buzhalen dhe derivatet e tyre.

Po mos te ishin keto shtylla informative, do te kishte ra shume poshte etika e gazetarise! Por fale mbrojtjes se tyre te informimit real, te pa anshem, objektiv, vizionar dhe te gjitheanshem rreth ngjarjeve te ndryshme politike, historike, kulturore, ekonomike, shendetesore, juridike e arsimore, ka shpetuar neveli etik i gazetarise shqiptare nga amoraliteti dhe nga erresira virusale informative.

Pa keto shtylla te informacionit, kam frike te madhe se do te kishin mbete shqiptaret si qurat ne mjegull, duke ecur ne drejtime te ndryshme deri ne humbjen tottale te rruges! Vertete, lum po bene per ta Shqiperia, Kosova dhe trojet tjera shqiptare nen pushtimin greko-sllav!

8. 05. 2020

Kompromentimi dhe turpi më i madh i pales kosovare ne dialog me Serbine eshte qe e pranoi diaqlogun nga ai teknik ne dialog politik, qe hoqi dore ne menyre apsolute nga deshirat dhe nevojat me rendesi jetesore per Kosoven, vendin, shtetin dhe popullin e saje, duke pajtuar me ate qe nuk i ipet asgje nga pala serbe ne dialog, kurse vete dha çdo gje qe i kerkohet, edhe pse shkonte ne dem te vendit, shtetit dhe popullit te Kosoves, siq ndodhi perhere gjate dialogut me palen serbe!

Pala kosovare ne dialog me Serbine, qe kure ka filluar dialogu e ka perqafuar marrezishte, turpesisht e tradhtisht kompromentimin total, demtimin politik, ekonomik e teritorial te Kosoves, shtetit dhe popullit te saje, ne vende qe ti mbroje me kembngulje, gjerat qe me te drejte, ligjerishte dhe moralishte i kane takuar dhe i takojne Kosoves dhe popullit te saje!

6. 05. 2020

“VV do të ketë shumë vështirë ta “çliroi “ Kosovën nga një kastë e vjetër politike e cila e ka frikë te vërtetën për vetëvetën andaj nuk i intereson e ardhmja e vendit, por si të mbulojnë të shkuaren e vetë!

VV vonë e kuptoi se “pleqtë e burrnia” e LDK-së nuk e kanë hallin e Kosovës, por si të mbetën përjetësisht pranë grazhdit të pushtetit që të majmë e të ofron privilegje.

Po pra Kosova do të ketë shumë të vështirë të çlirohet nga kasta politike që politikën e kupton si “biznes” fitimprurës ku nuk duhet të investosh asgjë përpos papërgjegjësisë dhe paturpësisë” Kim Mehmeti

5. o5. 2020

Injorantet hipokrit jane te pagdhendur politikisht, profesionalisht, kombtarisht, fetarisht dhe jane te pagdhendur moralisht e njerzisht. Keta, nga padituria e tyre e injorojne diturine e tjereve, profesionalizmin, atdhedashurine dhe sakrificen qe e bejne kudo me pune dhe me vepra, ne interes te institucioneve dhe interes kombtar.

Injorantet hipokrit rrembejne e shkaterrojne çdo gje qe gjejne perpara, sipas pozites e pergjegjesise qe e kane dhe mundesive qe u ipen, duke pervetesuar sa ma shume per veten e per klanet ku bejne pjese. Keta, me hipokrizine qe e posedojne e injorojne dinjitetin, moralin, besimin, perspektiven dhe ekzistencen jetesore te tjereve ne nivel vendor, rajonal e kombetar, sepse injoranteve hipokrit u mungon dinjiteti e morali i vete, u mungon edukata intelektuale e kombetare, u mungon edukata profesionale e politike dhe ajo njerzore.

Ka ardhe koha ta luftojme hipokrizine e injoranteve, kudo qe gjalleron ajo neper institucione shtetnore, politike, fetare, kulturore, ekonomike, shendetesore, arsimore dhe juridike, qe ti lirojme ato dhe shtetin nga ngulfatja e injoranteve hipokrit, te marrin fryme lirshem dhe te ecin perpara, si shoqet e tyre neper bote.

4. o5. 2020
Edhe pse munde te gabojme ndonjehere gjate marrjes se vendimeve, per ta ndryshuar gjendjen e statusit tone qe nuk e meritojme, prap se prap ma mire eshte te marrim vendime per ndryshim, se sa te pajtojme me gjendjen e pakendeshme qe na rrethon.

Permes gabimeve mesojme, qe herave tjera te mos i perserisim ato, apo te mos pajtojme me gjendjen dhe rrethanat qe na e kane imponuar nje status te ulte jetesor, perqmues e talles per ne. I juaj, mësuesi Isë

2. 05. 2020

Varsisht nga vendimet qe i marrim gjate jetes, ia ngrisim ose ia ulim vetes dinjitetin moral, njerzor e kombtar, ia ngrisim apo ia shkaterrojme te ardhmen vetit, familjes, shtetit dhe kombit.

Po nuk patem kujdese se çfare vendime marrim per te vepruar e punuar, çfare neshkruajm e vulosim, gabimet tona do ti paguaj shume shtrejte familja, shteti dhe kombi ne pergjithesi.

Kjo mangesi e kujdesit me dije apo pa te, se çfare vendime marrim te veprojme, çfar nenshkruajm e vulosim, po deshmohet ne te dyja shtetet shqiptare dhe ne te gjitha trojet tona ku jetojne shqiptaret, te pushtuar e te poshtruar.

28. 04. 2020

A M A N E T I, QE NA e LANE DESHMORET!
Nese presim nga Edi Rama e Ilir Meta ne Shqiperi, Isa Mustafa e Hashim Thaça ne Kosove, Ali Ahmeta, Menduh Thaça e Riza Halima ne Maqedoni, Serbi, Mal te ZI dhe Çameri, kurr ne shqiptaret nuk do te mund te themi: A M A N E T I – B A C E – u kry!

28. o4. 2020
Nese mendimet dhe idete e ndryshme vetem i shkruajm e i pershkruajm ato, vetem i degjojme e i lexojme dhe i shqyrtojme siperfaqesishte, fati dhe vlera e tyre nuk do te realizohet ne jeten tone ashtu si duhet.
Jeta e njerzeve pa mendime e ide te frytshme qe nuk debertojne ne zemren e shpirtin e tyre dhe ne venat e gjakut, do te mbetet jete e zbrazte dhe zhgenjyse.

Synimi i mendimeve e ideve te ndryshme eshte te vlojne ato ne venat e gjakut tone, te na ndihmojn ta jetojme jeten si duhet e jo ta mbijetojm ate, si eshte më keqe e më zi dhe te na frymezojne zemren, shpirtin e mendjen te jetojme mire e me dinjitet, e jo te bejme jete si derr i knaqur ne dem te atyre qe jetojne si sokrat i vuajtur.

Gjithnje e më shume ne opinionin tone, sipas asaje qe po demostrohet ne praktike, po krijohet bindje mjafte e forte, se po bejme jete sa per te mbijetuar, e cila eshte zhveshe bukur shume nga mendimet dhe idete qe depertojne ne venat, ne zemren e ne shprtin tone, si udhe rrefyse per te bere jete me dinjitet, pa i demtuar tjeret per rreth nesh.

24. 04. 2020
Ne mesin e politikaneve tane ka mjaftë te atille, qe veprojne koke ne veti dhe marrin vendime destruktive, në menyre të pandergjegjegjshme dhe te papergjegjshme.

Menyra e veprimit dhe marrjes se vendimeve te tyre, po i sjelle vendit shkaterrim, stagnim, izolim total, varferi, perqarje dhe ikje masive e te rinjeve tane nga atedheu, te cilet e kane humbe tersisht shpresen per te jetuar lirshem e me dinjitet ne atedhe te vete.

Tani o kurr duhet ta marrim fatin ne duar tona, masivisht si popull, se dikur do te jete shume vone dhe ngjarjet qe kane ndodhur, me te gjitha pasojat, nuk mund te kthehen prapa dhe te riparohen.

22. 04. 2020

Derisa te qendrojme te heshtur e indiferent si komb dhe te pajtojme me kete realitet te hidhur, qe na ka kapluar ne shqiptareve, brenda e jashte kufijeve shqiptaro- shqiptar, ky realitet do vazhdoi dhe do behet edhe ma i hidhur per ne!

Kush po ia rremben lirine e neperkemb dinjitetin popullit shqiptar

Isa Thaçi 21 Ppril 2018 •

Te pa njerezishmit, brenda e jashte vendit tone qe po bashkpunojne me pushtusit tane dhe po u japing favore atyre per interesa te veta, ia kane ule vleren dhe po ia ulin lirise, shtetit dhe po e neperkombin dinjitetin e kombit shqiptar.

Vetem te panjerezishmit, te pandershmit dhe tradhtaret e bejne kete veprim jo njerzor e antikombtar, ne bashkpunim me pushtuesit tane dhe perkrahsit e tyre permes rrenave, mashtrimeve, manipulimeve te ndryshme dhe permes dhunes, burgosjeve, torturave, nenshtrimeve e vrasjeve.

Njerezit e ndershem dhe atdhetare nuk bashkpunojne me pushtusit tane dhe me ata qe po u japin favore atyre, te na rrembehet e mira, te na perbaltet liria, te na neperkembet dinjiteti kombetar, shteti qe e posedojme, te na shkilen ligjet dhe kushtetuta, te na cenohet teritori, sepse te gjitha kane kushtuar shtrejte dhe jane mbrojte me djersen dhe me gjakun e bijeve dhe bijave ma te mire te ketij populli. Njerezit e ndershem, me asnje kusht dhe me asnje qmim nuk shkelin mbi gjakun e deshmoreve dhe amanetin e tyre, nuk ia ulin vleren lirise dhe dinjitetin e kombit te vete.

Gjithnje e me shume po rritet presioni drejte devalvimit te vlerave jetike e madhore nga te pandergjegjshmit, te panjerezishmit, te pandershmit dhe tradhtaret e lakmitaret, duke i rrezikuar te gjitha mundesite per te bere jete normale, njerezore e kombetare, siq po bejne tjeret per rreth nesh e ne bote.

Po me duket e bafasishme qe ende nuk i ka humbur durimi i popullit shqiptare ndaj te pandergjegjeshmeve, keqberseve, te pandershmeve dhe tradhtareve, qe po shkelin gjithnje e me shume mbi vlerat jetike, morale, njerezore e kombtare te tije. Me kete gjendje te mpire shpirterore, qe na ka kapluar gati masivisht , pak i meritojme te mirat, rehatine, dinjitetin, lirine dhe shtetin, sepse pak po punojme per to, pak po solidarizohemi me to, pak po bashkpunojme mes veti dhe pak apo aspak jemi unik ne mbrojtje te interesave te perbashkta kombetare e shtetnore.

Nuk arrihet asgje e mire, nese i tolerojme te pandergjegjshmit duke tradhtuar vendin, duke shitur pasurine e tije, duke keqperdorur pushtetin dhe organet e tije, duke rritur papunesine, varferine, duke i rritur diferencat mes qytetareve, duke rrenjos korrupcionin ne mbare trojet tona, duke trafikuar njerez e substanca narkotike.

Nuk arrihet e mira dhe nuk mbrohet liria e dinjiteti yne personal, familjar e kombetare, duke i perkrah te pandergjegjeshmit te cilet i japin shanse pushtueseve tane te tallen me ne, te manipulojne me shtetin tone, me trojet tona dhe me kombin shqiptare ne pergjhithesi, te cilet shkaktuan e po shkaktojne gjakderdhje te medha, dhunime e poshtrime, haptas para syve te botes.

Nuk arrihet kurr e mira, liria, dinjiteti dhe nuk i meritojme ato aspak, derisa ti perkrahim te pandergjegjeshmit dhe bashkpunojme me ta, derisa tu neneshtrohemi atyre qe vrane gra e femije, pleqe e te rinje te pafajshem dhe ate ne prezencene e grupeve te ndryshme qe i kishin perzene me dhune nga shtepite e tyre, te cilet e prisnin deken te grumbulluar maleve e gryka prrojesh. I juaj, mësuesi Isë

Mendimet tona jane njohje dhe pershkrim subjektiv i te vertetes

19 Prill 2017 në 8:05 PD •

Subjektiviteti dhe objektiviteti i mendimeve tona ne raport me te verteten, varet nga niveli intelektual dhe i pervojes qe e posedojme dhe nga ndikimi i shume faktoreve ne menyren e formimit te perceptimeve, mendimeve, pikepamjeve e bindjeve tona.

Varet nga menyra e kendveshtrimit dhe kapaciteti intelektual qe e posedojme, varet nga kenveshtrimi simpatik e antipatik qe e kemi ne raport me te verteten, varet nga kendveshtrimi i interesave personale, grupore, partiake e fetare dhe nga niveli i disponimit tone qe e posedojme kur e bejme njohjen dhe pershkrimin e nje realitetit per te cilin mendojme, flasim dhe e ndjejme.

Sukseset qe i arrijme, te vogla apo te medha qofshin ato dhe deshtimet po ashtu qe na ndodhin gjate jetes, jane rezultat i menyres se perceptimeve, mendimeve, bindjeve e menyres se sjelljeve tone si individ, si familje, si institucion, si shtet, si presidence, si qeveri, si parlament e si komb.

Sa po ta kuptojme se mendimet tona nuk jane e verteta apsolute, por njohje dhe pershkrim subjektiv i saje, ne do te sillemi më te matur, më objektivisht e më te sinqerisht ndaj mendimeve tona dhe mendimeve te tjereve, qe e pershkruajne nje realitet per te cilin flitet.

Perceptimet, mendimet, njohjet dhe bindjet tona, per aq sa i ofrohen pershkrimit real te nje realiteti te caktuar, po per aq jane objektive, sa më large ketij realiteti te jene ato, per aq jane edhe subjektive e te pandershme.

Ështe gabim dhe padrejtesi e madhe tu japim perparesi apsolute mendimeve tona, ne raport me mendimet e tjereve, gjate pershkrimit te nje realiteti per te cilin flasime, edhe pse u besojme shume perceptimeve, mendimeve dhe bindjeve tona personale per shkaqe te ndryshme.

Ato medoemos duhet tu nenshtrohen argumenteve e fakteve te verifikuara per ta marr primatin apo epersine ndaj mendimeve te tjereve qe bejne perjekje rreth pershkrimit te nje realiteti natyror, shoqeror e shpirteror. I juaj mësuesi Isë

<