Çfarë po kërkon opozita ndaj presidentës Osmani, kryeministrit Kurti dhe kryeparlamentarit Konjufca

24. 01. 2024

Mos mdoshta opozita po e kërkon sigurinë e Kosovës, shtetit dhe popullatës së sajë, me shqetësimet e shumta që po i demonstron publikisht përmes formave të ndryshme dhe në emër të kordinimit me ndërkombtarët. Ndoshta shqetësimi i saj po e synon rrëmbimin e pushtetit përmes ndihmës së ndërkombtarëve. Opozita po hiqet se nuk e dëshironë pasigurinë e Kosovës, edhe pse po kontribon me të gjitha mjetet për destabilizimin e saj, për ta siguruar sa më shumë zhvatjen, përmes kumarisë me ndërkombtarët, që po e përgdhelin me të madhe Vuçiqin, banditin fashist e gjenocidal kundër shqiptarëve, kundër Kosovës dhe kundër shtetit të sajë.

Opozita në fjalë, sa ishte në pushtet për dy dekada me radhë, për qudi nuk trazohej fare për sigurinë e vëndit, për mbrojtjen e tij dhe për shtrirjen e pushtetit qendror të Kosovës në gjithë teritorin e sajë, posaqërishtë në pjesën veriore të katër komunave me shumicë serbe. Përkundrazi bënin kumari me ta në dëmë të shtetit e pushtetit e në favor të bandave e kryebandave, duke i dhënë mundësi lulzimit të krimit të organizuar nga bandat në fjalë, të cilat haptas e kundërshtonin shtetin e Kosovës dhe shtrirjen e tij në gjithë teritorin e sajë, duke rezikuar sistematikisht funksionimin normal të tij, për ti dhënë hapsirë të mjaftushme veprimit të bandave kriminale që derigjoheshin nga Vuçiqi dhe pushteti i tij fashit e gjenocidal kundër shqiptarëve.

Si fakte dhe argumnte kërcnuse e destabilizuse në dëmë të sigurisë së vëndit dhe shtetit të Kosovës, janë dëshmuar e po dëshmohen haptas veprimet kriminale të bandave të ndryshme serbe nënë kupolën e “serbska Listës”, e udhëhequr dhe e manipuluar nga kriminelët dhe banditët serb, marioneta të udhëhequr nga fashiste, e krimineli Aleksandër Vuçiq, në krye të politikës gjenocidale serbë, e frymëzuar nga kisha ortodokse e tyre për të bërë gjenocid ndaj shqiptarëve, ku janë dëshmuar për dy dekada me radhëe e po dëshmohen edhe tani, si djegëja e doganave të Kosovës në kufi me Serbinë, ndërtimi i shtëpive në Kodrën e Diellit në veriun e Mitrovicës dhe në Zveqan, pa lejen e pushtetit qendror të Prishtinës për ta kolonizuar atë pjesë të Kosovës me kolon serb, të ardhur nga viset e ndryshme të jugosllavisë, që kanë bër krime njerëzore kundër boshnjakëve e kroatëve gjatë luftës në ish Jugosllavi.

Ndarja e Mitrovicës mes për mes Urës së Ibrit me tela gjembor, vrasja e shqiptarëve para syve të KFORIT francez e para policisë së UNMIKUT, hudhja e fëmijëve shqiptar në lumin e Ibrit, bllokimi i rrugëve për ta penguar zbatimin e ligjit në mënyrë të barabart për të gjithë qytetarët e vëndit, mos pagimi i rrymës nga na e kriminelëve serb prej pas luftës e deri më sot, nënshkrimi i marrveshjes për Asociacionin e komunave me shumicë serbe”, nga kjo opoizitë që tani po gajlohet shumë për kosovën, nënshkrimin e ekstra teritorit për kishat tona orodokse të pushtuara nga Serbija fashiste pushtuse e gjenocidale dhe të kolonizuar nga ajo me kolon serbo-malazez, nënshkrimi i marrveshjes për ndarjen e Liqenit të Ujmanit me Serbinë.

Penngimi i shqiptarëve të kthehen nëpër shtëpitë e veta nga bandat serbe në mënyrë të organizuar, sikur të mos kishte shtet fare në atë pjesë të veriut të Kosovës, edhe pse ishte KFORI e UNMIKU dhe Policia jonë prezent, u tërhoqen djallëzisht edhe prej organeve shtetnore për ta bllokuar funksionimin e shtetit të kosovës dhe shumë e shumë marifetllëqe korruptive të pozitarëve të atëhershëm dhe opozitarëve të tanishëm në bashkpunim me kriminelet serb, që e dëshmuan vetën në Bajnskë, tek kisha e saj përpjekjen e dështuar që të organizojnë një krim të madh kundër shqiptarëve dhe kundër shtetit të tyre! I juaj mësuesi Isë

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje