21. 09. 2021
Permes kesaj letre te kryeqetnikut e kriminelit sllav Vuciq, drejtuar vllackos Rama, eshte demaskuar e lakuriqesuar me fakte dinakeria e destruktiviteti kundernjerezor, kunder BE-s, SHBA-s, NATO-s, Shqiperise, Kosoves dhe kunder interesave te shqiptareve ne Ballkan, siq shprehet ne leter kryeqtniku e krimineli dinak sllav, duke deshmuar katerciperisht se me zemer, me shpirte, emocionalisht, e me mendje jane orientuar kah Rusia e kah Kina.
Per keto sjellje destruktive, aspak humane, sociale e njerezore, duke i favorizuar interesat Ruso-Kineze ne deme te shteve e popullates ballkanase, kryesishte ne dem te kombit shqiptar dhe ne dem te paqes ne Rajon e me gjere, per ta nxjerr favorizues e mjaorizues shtetin fashist te Serbise ne Ballkan, “vellezerit” Vuciq e Rama, meritojne te shpallen “persona nongrata” dhe te sanksionohen nga SHBA-te, BE-ja dhe NATO, per veprimet e tyre anti SHBA, BE dhe anti NATO.
Keto dy personalitete destruktive e kriminale, qe u permenden me larte, po thurin plane e po kurdisin kurtha e komplote per serbizimin e Shqiperise, okupimin e Kosoves dhe zhberjen absolute te shqiptareve ne ballkan, permes favorizimit te shtrirjes se influences Ruso-Kineze ne trojet e ballkanit ne kundershtim me perendimin, BE-n, SHBA-n dhe NATON.
Ne fund po e postoi edhe letren per te cilen u be fjale ne shkrimin tim, marr nga Revista “Bota Sot”. te cilen ia ka derguar vllackos Rama, Kryeminister i Shqiperise, krimineli dinak e Cetniku Aleksander Vuciq, President fashist i Serbise, qe te informoheni ma ne detaje me perbajtjen dinake e fashiste te letres. I juaj, mesuesi Ise
Ja kjo eshte Letra:
“Shkëlqesia e juaj zoti dhe miku im i çmuar Rama, ju përshëndes me rastin e inaugurimit të qeverisë së juaj “ Rama 3“.
Unë personaisht nuk mund ta fshehi kënaqësinë që përjetova me inaugurimin tuaj, si kryeministër i mandatit të tretë.
Rrugën që ne e filluam me Minishengenin Ballkanik, e tash me Open Ballkan, do ta sforcojmë me dinamikë të përshpejtuar.
Unë po ashtu tash nuk e fshehi dot që ju mua më quani vëllaçko, sepse po të njëjtën ndjenë kam edhe unë për ju.
Miqësia dhe idetë e tilla mes popujve tanë kishin lindur qysh në prag të Luftës së Dytë Botërore, kur dy njerëzit tanë më të çmuar Miladin Popoviq dhe Dushan Mugosha kishin themeluar PKSH, për ta luftuar armikun tonë të përbashkët Gjermaninë.
Nuk ka dyshim që ne kemi ndihmuar me të gjitha mjetet çlirimin e Shqipërisë. Së bashku e bëmë luftën gjithashtu kundër armiqëve të brenshëm, sidomos kundër kolaboracionistëve në Kosovë.
Sot po ashtu ne të dytë, kemi fatin që ndodhemi në të njëjtën kohë në pushtet në vendet tona mike dhe të çmuara. Kemi po ashtu të njëjtin rol historik për bashkimin, lëvizjen e lirë të njerëzve, mallrave dhe prosperitetin tonë përmes Open Ballkan.
Unë po ashtu ndaj kënaqësinë që ju me të gjitha forcat, iu kundërvutë forcave të errëta fashiste shqiptare, që përpiqeshin ta pengonin paraqitjen e Goran Bregoviqit në Korçë.
Sidomos sot më bëri përshtypje paraqitja e juaj e qartë kundër liderëve të Provinës sonë Kosovës, të cilët po i kundërvihen me arrogancë projektit tonë të përbashkët Open Ballkan.
Vëllaçko Rama, po ju drejtohem kështu duke e thyer protokolin e paraqitjes zyrtare, po ju siguroi se nëse Kosova nuk iu bindet juve për planet tona të përbashkëta, do të punoi që ta gjej zgjidhjen.
Unë do të bëj gjithëçka që të depërtoi drejt Shqipërisë përmes Kosovës, po nëse ata na pengojnë, do ta ngris hekurudhën nëpër Mal të Zi drejt Shqipërisë.
Të jeni i bindur miku im i shtrenjtë, që askush nuk do të mund tu kundërvihet planeve tona.
Ashtu siç u morrëm vesh në takimin e Shkupit, unë e mbajta fjalën dhe drejt Shqipërisë nisa mijëra turist nga Sebia.
Unë i luta ata që të lënë përshtypje të mirë në Shqipëri dhe nëse u pëlqen vendi i juaj i mrekullueshëm i këshillova që të blejnë banesa, të themelojnë bashkësinë serbe, të themelojnë kishën serbe, të hapin shkolla në gjuhën serbe dhe kështu ne do t´i vëllazëronim popujt tanë.
Ashtu siç është e mbushur Serbia me shqiptarë, jam i mendimit se ashtu e dëshironi edhe ju Shqipërinë, plot me serbë.
Ky është globalizimi i vërtetë botëror, prandaj ne nuk ngurrojmë që ta përziejmë gjakun mes nesh, sepse kjo është perspektiva për zgjidhjen e problemeve që paraqesin kosovarët mes nesh.
I nderuari miku im i çmuar vëllaçko Rama, mua më akuzuan se kur kinezët sollën kontingjentin e vaksinave, unë nën praninë e medieve e putha flamurin kinez.
Pse mos të veproja ashtu. Unë kinezët dhe rusët edhe në bythë do t´i puthja nëse ata na ndihmojnë në projektin tonë të përbashkët. Me rëndësi do të ishte që Kosova të hynte nën ombrellën tonë. Shkëlqesësia e juaj zoti Rama, duke ju shprehur respektin tim, ju uroj shëndet gjatë mandatit të tretë në realizimin e planeve tona madhore.
Ashtu siç është e mbushur Serbia me shqiptarë, jam i mendimit se ashtu e dëshironi edhe ju Shqipërinë, plot me serbë.
Ky është globalizimi i vërtetë botëror, prandaj ne nuk ngurrojmë që ta përziejmë gjakun mes nesh, sepse kjo është perspektiva për zgjidhjen e problemeve që paraqesin kosovarët mes nesh.
I nderuari miku im i çmuar vëllaçko Rama, mua më akuzuan se kur kinezët sollën kontingjentin e vaksinave unë nën praninë e medieve e putha flamurin kinez.
Pse mos të veproja ashtu. Unë kinezët dhe rusët edhe në b.. do t´i puthja nëse ata na ndihmojnë në projektin tonë të përbashkët. Me rëndësi do të ishte që Kosova të hynte nën ombrellën tonë. Shkëlqesia e juaj zoti Rama, duke ju shprehur respektin tim, ju uroj shëndet gjatë mandatit të tretë në realizimin e planeve tona madhore.
Gjithmonë i juaji presidenti i Serbisë Vuçiq”, thuhet në fund të kësaj letre.
19. 09. 2021
Ish kryeministrit Koti te Kosoves dhe kryeministrit Kristaqi te Shqiperise, si po duket z. Merkel, kancelare e Gjermanis ua ktheu mbrapshte, per ne Beograd e ne Moske trenin qe e solli ne ballkan minishengenin e Dulles dhe “open ballkanin” e Kristaqit, hartuar e pergatitur sipas arkitektures se Vuciqit e kompanis se tij ortodokse sllave, per ta majorizuar Ballkanin, shteti fashist i Serbis.
Kancelarja Gjermane Merkel ua mbylli kacepin treshes se frontit ortodoks Rama- Vuciq- Zaev dhe ua beri me dije qe mos ta ngrisin larte bishtin e tyre dhe te mendojne mire se ke po dojne me e zgjedhe, Rusine e Kinen apo Perendimin, duke ia terhequr verejtjen Vuciqit, se nuk ka shume kohe me zgjedh, kah po don me shkue. Me dy luge nuk do te kete mundesi me ngrene, siq e ka tradite dinakeria sllave.
Sipa mendimit tim, ky ishte mesazhi qe ua tha kjarte Kancelarja e Gjermanise z. Merkel, treshes ortodokse ne Tirane, duke ua bere me dije, se: Procesi i Berlinit eshte e vetmja zgjidhje per ta. Kosova eshte shtet, kthim prapa nuk ka, do ta forcojme Ushtrine e saje. Ajo se shpejrti do te pranohet ne BE, ne mekanizmat tjere nderkombtar dhe do te behet antare e NATOS. I juaj, mesuesi Ise
13. 09. 2021
Lufta e Liria vertete ka emër. Emri i tyre jane dëshmoret, invalidet dhe luftëtaret e guximshem, te sinqert e atdhedashes. Por lufta dhe liria kishte dhe i ka profiteret, përçarësit, vellavrasesit, shkaterruesit e shtetit e atdheut, perbaltesit e lirise, gjakut dhe amanetit te deshmoreve te kombit. Kishte e ka edhe tradhtare, fatkeqesisht!
Lufta dhe Liria kishte dhe i ka te padijshmit, dallavergjjte, te pandershmit, te korruptuarit, nepotistet, te pa beset, te pa fytyret, narkomanet, trafikantet dhunusit dhe organizatoret e krimit ekonomik, shendetesor, arsimor, juridik, politik, kulturor e shkencor.
Lufta dhe liria kishte dhe i ka njerzit e menqur, punetor, modest, tolerante, social, humaniste te ndershem, kombtar, njerezor, vellazeror, unifikues, altruist dhe te gatshem perhere te sakrifikojne ne lufte per liri e per atedhe, per zhvillim e perparim, ne mesin e politikaneve injorante, egoiste, xheloz, qe nuk i perfillin fare kete kategori njerezish shpetimtar te atdheut, shtetit dhe popullit te tyre. I juaj, mesuesi ise
11. 09. 2021
Per te shpetuar te mos fundosemi nga pasioni i joshur pas gropes se epshit seksual, eshte mese e preferushme te dominohemi nga pasionet pozitive te punes intelektuale, profesionale, humane, sociale, morale, kombtare e njerezore.
Nese deshtojme te paisemi gjate jetes me pasionet e duhura pozitive, qe u ceken me larte, pasioni pas gropes se epshit seksual e pasione tjera negative, do na rrembejne furishem dhe do na sjellin rruges deri ne theqafje gjate jetes, duke na joshur ne pasionet tjera negative, veshur me petkun e korrupcionit, krimit te organizuar ne fusha te ndryshme jetesore, narkomanis, vellavrasjes e tj.
Pasionet tona pozitive mes kesaj shoqerie, gjithnje e me shume po bijne nen ndikimin e pushtetshem te pasioneve negative, te cilat dita dites po lulezojne ne skenen tone politike, ekonomike, shendetesore, juridike, kulturore, arsimore e kombetare, ne vend qe te ndodh e kunderta!
Shkak i ketyre dukurive negative dhe shume deviante, me te cilat, dita dites po rrethohet e po bashkjetone popullata jone, eshte mungesa totale e organizimit te mirefiillt politik, ekonomik, shendetesore, arsimor, juridik, kulturor dhe shkencor, si leva te domosdoshme, per te mbijetuar njerezishte e me dinjitet, si qenje njerezore.
Shoqeria jone po e pret kot e me padurim menqurine e politikaneve qe po u mungon bukur shume, po e pret menqurin e intelektualeve, te cilet jane mbylle hermetikishte ne labirinthin e tyre te erret, po e pret kot menqurine e shkenctareve te cilet po e ruajn ate per leverdite e veta personale, karieriste e biznesore, qe te mbrohet masivishte ajo nga depertimi masiv e perhapja e rrufeshme e pasioneve te shumta negative e negativitete tjera te pafundme! I juaj, mesuesi Ise

Për ti mbizotruar dhe eliminuar pasionet tona negative, kërkohet fuqizimi i pasioneve pozitive, të mos rrënohemi e të rrenojme!

9. 09. 2021
Secili nga ne e kemi perbrenda arsyen, logjiken, dhe racionalitetin tone te ekzistences jetesore. Dikush i ka gjete keto vlera, dikush bene perpjekje ti gjej, e dikush nuk i gjene kurr ato gjate gjithe jetes se tyre.
Ata qe e kane gjete arsyen, logjiken dhe racionalitetin e vete te ekzistences, jane te vetedijshem per ato vlera dhe perpiqen sistematikisht ti qojne perpara ato, ndersa tjeret i bartin brenda vetes dhe i kerkojne ne vazhdimesi derisa ti gjejne vlreat e veta ekzistenciale. Dikush nuk i gjene kurre ato gjate gjhithe jetes.
Per ta gjetur arsyen, logjiken e racionalen e ekzistences sone jetesore e te dinjitetshme, e cila eshte fshehur thelle brenda nesh, kerkohet nje eksplorim mbushur perplot durim e kembengulesi, per ta gjetur ate ne thellesin e qenjes sone.
Nuk duhet te heqim dore per asnje qast, derisa te percaktojme kjarte arsyen, logjiken e racionalitetin e ekzistences sone jetesore nga e cila presim te na sjelle kenaqesi, lumturi dhe ti jep kuptim jetes sone te cilen e jetojme.
Ky racionalitet i ekzistences sone jetesore nuk arrihet dot, pa e gjetur qelsin e filozofise per nje shendet te persosur e te ekuilibruar ne aspektin trupor, mendor, shpirteror, emocional, social, human, moral, ekonomik, kombtar e njerezor, tek i cili eshte zebehur bukur shume mirmbajtja e baraspeshimit te ketij shendeti shume dimensional tek bota njerezore e posaqerishte tek ne shqiptaret.
Aesyen, logjiken dhe racionalitetin e menyres se te jetuarit sa me dinjitetshem, e arrijne vetem ata njerze qe jane aktiv gjate gjithe jetes, duke bere perpjekje sistematike qe ta ndryshojne veteveten, ta permiresojne e ta ngrisin shendetin ne menyre te baraspeshuar, duke e ngritur perher standartin e vete jetesor, pa abuzuar me standartin jetesore te tjereve per interesa te veta personale.
Njerzit e menqur qe e kane te kjarte arsyen, logjiken dhe racionalitetin e ekzistences se vete njerezore nuk terhiqen kurr nga angazhimi e perpjekja, por vazhdojne te punojne pa rreshtur ne ate qe u pelqen, derisa u premton shendeti i tyre edhe pas daljes ne pension.
Te kesh nje qellim jetik eshte shume i begatshem per stimulimin e te jetuarit dinjitetshem, te jetuarit i lumtur dhe sa me gjate e sa me shendetshem, pa e perfillur fare konceptin e pensionimit, i shoqeruar permes nje shendeti te ekuilibruar, psiko-fizik, shpirteror, emocional, social, human, moral, ekonomik, kombtar e njerezor.
Mungesa e qellimit jetesor pason mungesen e begative qe i posedon jeta, mungesen e vullnetit dhe stimulimit per te jetuar sa me gjate e sa me i lumtur dhe krenar dhe pason mungesen e ekuilibrimit shendetesor dhe shkaterrimin sistematik te tij.
Hulumtimet e ndryshme shkencore mbi jetegjatesine, shendetin dhe lumturin, kane konstatuar se jeta ne bashkesi, pasja e nje arsye dhe racionaliteti te ekzistences se dinjitetshme jetesore, jane po aq te rendesishme, mos me shume sesa dietat ushqimore, ushtrimet e ndryshme, lojnat dhe shetitjet ne natyre, ajr te paster e rreze te kendeshme te diellit.
Hulumtimet e ndryshme mjekesore e psikologjike tek ata njerz qe e kane nje arsye apo me shume rreth ekzistences jetesore, rreth shendetit e lumturirse dhe jetegjatesise e jetes ne bashkesi, kane nxjerr te dhena interesante ne lidhje me karakteristikat e tyre shendetesore:
-“Pervecese jetojne me gjate sesa pjesa tjeter e popullsise boterore, preken me pak nga smundjet kronike,, si kanceri, smundjet e zemres dhe crregullimet inflamatore.
-Ka nje ser njeqindvjeqaresh me nje nivel te lakmushem te vitatlitetit dhe nje gjendje shendetesore qe do te ishte e paimagjinueshme per te moshuarit e tille ne vendet tjera te botes.
-Gjaku i tyre ka nje nivel me te ulet te radikaleve te lira, pergjegjese per plakjen qelizore, per shkak te kukltures se pirjes se cajit dhe te zakonit te ngrenjes vetem derisa stomaku te ngopet deri ne nivelin 80% te ngopjes e jo me shume.
-Menopauza te grate eshte shume me e bute dhe pergjithesishte burrat e grate kane nje nivel te ngritur te hormoneve seksuale deri ne mosh te thyer.
-Indeksi i demences eshte dukshem me i ulet sesa ai i mesatares se popullsise boterore”. I juaj, mesuesi Ise