Kemi apo jo ne shqiptaret arsye, logjike e racionalitet te ekzistences se dinjitetshme gjate jetes

9. 09. 2021
Secili nga ne e kemi perbrenda arsyen, logjiken, dhe racionalitetin tone te ekzistences jetesore. Dikush i ka gjete keto vlera, dikush bene perpjekje ti gjej, e dikush nuk i gjene kurr ato gjate gjithe jetes se tyre.
Ata qe e kane gjete arsyen, logjiken dhe racionalitetin e vete te ekzistences, jane te vetedijshem per ato vlera dhe perpiqen sistematikisht ti qojne perpara ato, ndersa tjeret i bartin brenda vetes dhe i kerkojne ne vazhdimesi derisa ti gjejne vlreat e veta ekzistenciale. Dikush nuk i gjene kurre ato gjate gjhithe jetes.
Per ta gjetur arsyen, logjiken e racionalen e ekzistences sone jetesore e te dinjitetshme, e cila eshte fshehur thelle brenda nesh, kerkohet nje eksplorim mbushur perplot durim e kembengulesi, per ta gjetur ate ne thellesin e qenjes sone.
Nuk duhet te heqim dore per asnje qast, derisa te percaktojme kjarte arsyen, logjiken e racionalitetin e ekzistences sone jetesore nga e cila presim te na sjelle kenaqesi, lumturi dhe ti jep kuptim jetes sone te cilen e jetojme.
Ky racionalitet i ekzistences sone jetesore nuk arrihet dot, pa e gjetur qelsin e filozofise per nje shendet te persosur e te ekuilibruar ne aspektin trupor, mendor, shpirteror, emocional, social, human, moral, ekonomik, kombtar e njerezor, tek i cili eshte zebehur bukur shume mirmbajtja e baraspeshimit te ketij shendeti shume dimensional tek bota njerezore e posaqerishte tek ne shqiptaret.
Aesyen, logjiken dhe racionalitetin e menyres se te jetuarit sa me dinjitetshem, e arrijne vetem ata njerze qe jane aktiv gjate gjithe jetes, duke bere perpjekje sistematike qe ta ndryshojne veteveten, ta permiresojne e ta ngrisin shendetin ne menyre te baraspeshuar, duke e ngritur perher standartin e vete jetesor, pa abuzuar me standartin jetesore te tjereve per interesa te veta personale.
Njerzit e menqur qe e kane te kjarte arsyen, logjiken dhe racionalitetin e ekzistences se vete njerezore nuk terhiqen kurr nga angazhimi e perpjekja, por vazhdojne te punojne pa rreshtur ne ate qe u pelqen, derisa u premton shendeti i tyre edhe pas daljes ne pension.
Te kesh nje qellim jetik eshte shume i begatshem per stimulimin e te jetuarit dinjitetshem, te jetuarit i lumtur dhe sa me gjate e sa me shendetshem, pa e perfillur fare konceptin e pensionimit, i shoqeruar permes nje shendeti te ekuilibruar, psiko-fizik, shpirteror, emocional, social, human, moral, ekonomik, kombtar e njerezor.
Mungesa e qellimit jetesor pason mungesen e begative qe i posedon jeta, mungesen e vullnetit dhe stimulimit per te jetuar sa me gjate e sa me i lumtur dhe krenar dhe pason mungesen e ekuilibrimit shendetesor dhe shkaterrimin sistematik te tij.
Hulumtimet e ndryshme shkencore mbi jetegjatesine, shendetin dhe lumturin, kane konstatuar se jeta ne bashkesi, pasja e nje arsye dhe racionaliteti te ekzistences se dinjitetshme jetesore, jane po aq te rendesishme, mos me shume sesa dietat ushqimore, ushtrimet e ndryshme, lojnat dhe shetitjet ne natyre, ajr te paster e rreze te kendeshme te diellit.
Hulumtimet e ndryshme mjekesore e psikologjike tek ata njerz qe e kane nje arsye apo me shume rreth ekzistences jetesore, rreth shendetit e lumturirse dhe jetegjatesise e jetes ne bashkesi, kane nxjerr te dhena interesante ne lidhje me karakteristikat e tyre shendetesore:
-“Pervecese jetojne me gjate sesa pjesa tjeter e popullsise boterore, preken me pak nga smundjet kronike,, si kanceri, smundjet e zemres dhe crregullimet inflamatore.
-Ka nje ser njeqindvjeqaresh me nje nivel te lakmushem te vitatlitetit dhe nje gjendje shendetesore qe do te ishte e paimagjinueshme per te moshuarit e tille ne vendet tjera te botes.
-Gjaku i tyre ka nje nivel me te ulet te radikaleve te lira, pergjegjese per plakjen qelizore, per shkak te kukltures se pirjes se cajit dhe te zakonit te ngrenjes vetem derisa stomaku te ngopet deri ne nivelin 80% te ngopjes e jo me shume.
-Menopauza te grate eshte shume me e bute dhe pergjithesishte burrat e grate kane nje nivel te ngritur te hormoneve seksuale deri ne mosh te thyer.
-Indeksi i demences eshte dukshem me i ulet sesa ai i mesatares se popullsise boterore”. I juaj, mesuesi Ise
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje