29. 04. 2021
Kuislingu me i madh mes politikaneve shqiptar kuisling eshte Edvin Rama dhe kompania e tij, andej e ketej kufijeve shqiptare, sepse ia kane zene frymen Nenes sone Shqiperi, si eshte me keq e si eshte me zi, duke i bere pazar trojet e saj, duke e zhyte ne korrupcion, ne nepotizem e krim te organizuar ekonomik, poltik, shendetesor, arsimor e juridik, permes lojes se djallezuar Ramqe, Hashimqe e Batonqe sebashku me kompanine e tyre prej djajeve, bashkuar me djajte sllavo-greke, fqinje tane gjakatar e pushtues neper dekada e shekuj!
U qofte haram buka e Shqiperise dhe e Kosoves, i vrafte gjaku i deshmoreve shqiptar te lirise dhe dhunimi i nenave e motrave tona shqiptare nga fallangat pushtuse greko-sllave, i vraft gjaku i 2000 femijeve te pafashem qe u perfundoi jeta tmerrshem nen bajonetat serbo-sllave pran dureve te nenave te tyre, qe u flijuan edhe ato sebashku me femijet e vet, nga duarte e pergjakura te kasaspeve gjakatar te ballkanit e veqanerishte kasap te shqiptareve ne trojet e veta.
Si eshte e mundur te gjallerojne ne balle te politikes shqiptare per afer tri dekada me radhe keta sociopate politik e kuisling si…?! Te cilet per interesa te veta personale, ne menyre te terbuar e qiten ne treg Kosoven ta ndajne pergjysem me Serbine dhe per ti dhene mundesi majorizuse asaj ne ballkan, e shpiken edhe minishengenin serb. Kesaje faqe te zeze i parapriu i droguari, sociopati dhe kuislingu i djallezuar Edvin Rama, sipas planeve te vllajte te tij ortodoks Vucic dhe dyshes bashkpunuse te tij qe tani me dihen publikishte se kush ishin. Me respekt mesuesi Ise
28. 04. 2021
Ne njeren ane po sulmohet Kosova me non-paret e kurdisur sipas apetiteve te Beogradit dhe qarqeve te ndryshme antishqiptare, e ne anen tjeter po sulmohet kryeministri i Kosoves qe votoi ne atdheun e Shqiptareve si shqiptar ne atdheun e vete nga politiukanet opozitar te cilet nuk jane ne gjendje te menagjojne me veteveten dhe me permbajtjen e mendimeve, bindjeve, bisimeve, pikepamjeve dhe sjelljeve e veprimeve te veta, te mbushura perplot negativitet, ashtu siq deshiron Beogradi ti perqaj shqiptaret mes veti, siq po bene perpjekje edhe vete ai nga me te ndryshmet dhe se fundmi edhe me non-paperet e saje.
Cfare ti themi kesaj fryme politike, pos politike sociopate e opozitareve te cilet e kane treguar veten per dy dekada me radhe se jane akter te kesaje politike, ku ne fokus te par i kane patur interesat e veta, te cilat i kane plotesuar jo njerezishte ne dem te Kosoves, shtetit te saje dhe ne dem te popullates kosovare. Si deshmi per kete qe e thash eshte korrupcioni, nepotizmi, krimi i organizuar politik, ekonomik shendetesor, arsimor e juridik qe ia kane instaluar Kosoves per dy dekada me radhe ata.
Populli ka thene ai qe nuk eshte i zoti te komandoi me veteveten, nuk eshte i afte per asgje. Eshte i rezikshem jo vetem per veteveten, por edhe per familjen, per shtetin e per atdheun. Eshte tradhtar, hileqar, i pandershem dhe i pabese. Me respekt mesuesi Ise
27. 04. 2021
Edhe pse eshte folur shume per reformat ne arsim dhe ne shkolle, u be pak apo aspak, sepse gjendja e saj ne vend qe te perparoje ka stagnuar dhe here here po degradon prapa. Kam bindjen time personale per reformen e cila i ngjau nje eksperimentimi spontan, me shume se cka po behet me gjendjen e shkolles tone, se sa nje hulumtim shkencor i cili duhet te kete synime te kjarta, se ku do te arrije, a mund te arrije, me kend te arrije dhe me cilat kushte realizohet reforma ne edukim, arsim dhe ne shkollen shqipe kosovare.
Dekada e pare dhe e dyte e reformes ne arsim, pas luftes clirimtare te Kosoves, ka filluar te cilesohet si e deshtuar me perpjekje te kota dhe jo profesionale per reformimin e arsimit dhe shkolles. Per kete cilesim jane binde edhe vete “reformatoret” qe i patem ne balle te reformave per dy dekada me radhe. Kur e them kete, mbeshtetem ne pervojen time profesionale qe i kame perjetuar te gjitha perpjekjet reformuse dhe mjafte energji kam hargjuar duke i ndjekur trajnimet per tu aftesuar qe perpjekjet reformuse te behen realitet i arsimit tone kombtar dhe i shkolles shqipe si institucion permes te cilit i ofrohen mundesi e kushte te reja gjate edukimit e arsimit gjeneratave tona.
Pasi kam kaluar pervoje shume vjeqare ne arsim dhe kam pas fatin ti perjetoi te gjitha fazat e reformimit, trajnimit te mesimedhenesve, drejtoreve per udheheqesi te reformuar, formimin dhe hartimin e korikulave te reja shkollore, po ashtu hartimin e tekesteve dhe litratures shkollore,, zgjedhjen dhe aplikimin e mjeteve mesimore ne procesin organizativ te mesimdhenjes e mesimnxenes ne shkollat tona. Per kete qeshtje shume serioze po ua ofroje disa konstatime te mija personale e profesionale sesi ka rrjedhe ky proces:
Keto reforma, shkolles ia hoqen ate pak sherbim profesional- pedakogjik e psikologjik qe kishte me pare, te cilin sherbim e kishte hale ne sy per shkollen shqipe edhe politika serbo-jugosllave para luftes. Po me kete alergji ndaj ketij sherbimi vazhdoi edhe UNMIKU pas luftes, duke rrenuar pervojen e shkolles sone qe e kishim ndertuar me plot mund e sakrifica te medha, duke vepruar me ngulm e sakrifice ne goj te ujkut sllav qe deshironte ta rrenoi e ta sllavizoi shkollen shqipe.
Pashai i UNMIKUT, i quajtur Daksner, e pa te arsyeshme me “reformen” e tij “eksperimentale” te shkoi aq large, si te ishim ne, nje vend i prapambetur i Afrikes dhe mori vendime te pa matura aspak njerezore, kryesishte qellim kqija per arsimin e kosoves te cilin e konsideronte si pjese e arsimit te Serbise, ku filloi ti shemb e ti mbylle Entet pedagogjike te cilat funksiononin ne gjithe teritorin e Kosoves si : Entin pedagogjik te Kosoves, i cili i kryente sherbimet profesionale e shkencore ne nivel te saje.
Mori vendim te vrazhde qe tì mbylle edhe entet rajonale pedagogjike, entet komunale pedagogjike dhe sherbimin profesional pedagogjik e psikologjik neper shkollat tona pas mbylljes se Entit pedagogjik te Kosoves qe ishin me pare dhe funksiononin si eshte mese miri, te cilat i kryenin punet dhe obligimet e veta profesionale e shkencore, sipas pergjegjesive qe i kishin nga larte- poshte e anasjelltas ne menyre te koordinuar.
Organizimi i brendshem i procesit edukativ-mesimore ne shkolle, mbeti pa nje percjellje dhe pa nje ndihmese profesionale, te cilin mund ta bej ne menyre cilesore vetem sherbimi pedagogjik e psikologjik i shkolles ne krye me pedagogun dhe psikologun shkollor. Pa kete percjellje profesionale te ciles ia ndali turrin pashai i UNMIKUT ne bashkpunim me perkthyesit e tij apo papagajte shqipfoles, te cilet i kishte shperblyer me pergjegjesi te medha per “reformat” ne arsim te Kosoves apo eksperimentin daksnerqe me qellime shume te keqija qe ta rrenoi arsimin tone kombtar, duke e bere realitet aspak te pershtatshem e aspak professional, tersishte anarkik ne kundershtim me interesat reformuse te arsimit tone kombtar e te shkolles sone shqipe, duke imponuar marefitllyqe te ndryshme ne realitetin e shkolles tone, te nje niveli aspak professional, aspak pedagogjik e aspak psikologjik, kryesishte me nje fryme imponuse te stilit te pashajt UNMIKAS.
Kur e them kete, e kam mendimin tek shumica e punetoreve te rinje, te cileve u mungon pervoja pedagogjike qe ti qasen ne menyre profesionale organizimit te procesit edukativ-mesimor ne lendet e tyre. U mungon pervoja qe ti perdorin ne menyren me efikase mjetet mesimore, format, teknikat, metodat dhe parimet sa me racionale gjate organizimit te punes se tyre profesionale. U mungon pervoja ti respektojne ne menyre profesionale etapat e nje ore mesimore kur kane zhvillim, perseritje dhe ushtrime, te cilat etapa nuk kuptohen sa e si duhet nga nje pjese e dukshme e stafit mesimdhenes.
Do te ishte mese i nevojshem sherbimi professional pedagogjik e psikologjik i pedagogut dhe psikologut shkollor, qe tu dale ne ndihmes kesaje pjese te stafit mesimor dhe ta ngrite sa me shume cilesine dhe efikasitetin e tyre ne organizimin e procesit edukativ-mesimor sipas kerkesave reformuse ne arsim.
Cilesimit te nxenesve nga stafi mesimdhenes, ne vend qe ti rritet efikasiteti profesional, pedagogjik dhe psikologjik, ai po bie dukshem duke u shnderruar ne nje fushate pa kriter gjate notimit dhe cilesimit te nxenesve, qe ne esence e ka simpatine, antipatine, njoftesine qe mos te them edhe korrupsionin (miton) gjate cilesimit e notimit te nxenesve, pa i dhene pergjegjesi askujt. Sepse kete gjendje jo te lakmueshme nuk e percjelle askush ne menyre profesionale, per tia ndale rrugtimin e metutjeshem kesaje dukurie devijante e shume negative.
Bashkepunimi i shkolles me familjen ka ra dukshem, apo nuk ekziston fare, sepse menyra e bashkepunimit behet pa kritere profesionale pedagogjike e psikologjike, vetem sa per sy e faqe qe ti behet me dije prinderve se e kane apo nuk e kane suksesin e mire ne mesim femijet e tyre, se jane apo nuk jane te disiplinuar, se vijne apo nuk vijne me rregull ne mesim, pa hy fare ne analizen e shkaqeve qe e kane sjelle nxenesin ne ate gjendje dhe pa ndermarre kurfare masash profesionale qe te permiresohet nxenesi.
Bashkepunimi i shkolles me nxenesit eshte nje bashkepunim zyrtare, ku vetem kerkohen rregulla ndaj nxenesve, e shume pak rregulla plotesohen ne favor te tyre nga ana e shkolles.
Nxenesve u mungon ndihmesa profesionale nga ana e shkolles, qe te merret dikush dhe ti trajtoje ata ne menyre me njerezore e me profesionale kerkesat e tyre, shqetesimet, brengat dhe streset e ndryshme, qe u dalin nga jeta e perditshme ne aspektin shendetesore, ekonomik, ne raportet nderfamiljare, ndershoqerore, personale dhe ne raportet mes arsimtareve e shume e shume shqetesime tjera qe dalin nga ana e jetes se tyre ne shkolle e ne familje.
Trajtimi i disiplines se nxenesve, ardhjes me rregull ne mesim, ikjes nga oret e mesimit, suksesit dhe mosuksesit te tyre, behet ne baze me shume ndeshkuese sesa ne baza profesionale pedagogjike e psikologjike, per ti gjetur shkaqet dhe per ti trajtuar pasojat ne menyre me profesionale. Ky trajtim u ka mbete ne kompetence stafit te “sigurimit” neper shkolla dhe organeve policore jashte shkolle ne bashkpunim me shkollen, qe d.m.th nje trajtim i dhunshem i kesaj dukurie, ku dhuna shkakton dhune. Kjo dhune perdite e me shume po eskalon neper shkollat tona, ne vend qe te ndodhe e kunderta duke i trajtuar keto problem ne menyre profesionale pedagogjike e psikologjike nga instalimi i shperbimit professional te pedagogut e psikologut shkollor.
Teksteve dhe literatures mesimore ne shkolle u mungon teknologjia bashkekohore-pedagogjike, psikologjike, didaktike, metodike e metodologjike e perpilimit te tyre, qe te udhezohen nxenesit dhe arsimtaret, se si me e jetesuar dhe me pervetesuar mesazhin edukativ e arsimor te permbajtjeve te seciles njesi mesimore neper tekstet shkollore te lendeve te ndryshme qe jane te integruar ne planet e programet shkollore.
Plan-programet mesimore nuk percillen ne menyre profesionale, se sa e si realizohen nga ana e mesimdhenesve dhe nga ana e nxenesve, po ashtu nuk percillet edhe cilesia e pergatitjeve me shkrim te mesimdhenesve per nje ore mesimore.
Te gjitha keto dukuri jane te domosdoshme te trajtohen ne menyre me profesionale nga instalimi i sherbimit pedagogjik e psikologjik neper shkollat tona, ne krye me pedagogun e psikologun shkollor. Sa me shume qe neglizhohet ky sherbim nga Ministria e Arsimit dhe nga komunat, shkollat tona gjithnje e me shume po thellohen ne nje anarki qe pak kush e kupton se ne cilen rruge po ecin e ku kan synim te shkojne ato, e leje me te mendohet per reforma e risi te duhur ne arsimin tone kombtar te niveleve te ndryshme.
Ka ardhe koha ta kuptojme sa me pare, se sherbimi pedogogjik e psikologjik neper shkollat tona eshte nevoje e ngutshme dhe domosdoshmeri e kohes, sepse sado te reformuar e te trajnuar te jene mesimdhenesi tane, as perse afermi nuk mund t` i kryejne sherbimet profesionale qe i kryen pedagogu dhe psikologu i shkolles. I juaj mesuesi Ise
25. 04. 2021
Sipas hulumtimeve te ndryshme pedagogjike, psikologjike e sociologjke, gjenialet apo te mbinatyrshmit qe kane potencial te gjeniut, posedojne ndjenje te madhe atdhedashurie, humanizem, etike, altruizem dhe ndjenje e motiv te madh sacrifice e dashurie dhe respekt e mirekuptim. Posedojne karakter te forte e te mire, guxim e vullnet te madh, personalitet te ngritur e poliendrik.
Ata e ato qe posedojne potencial te gjeniut e manifestojne gjenialitetin e vete permes kundershtimit te mendimeve, bindjeve, besimeve, pikepamjeve e sjelljeve qe i ka tejkaluar koha, te cilat nuk premtojne asgje te vlefshme per kohen. Gjenialet jetojne jashte zones se rehatise krahasuar me tjeret, edhe pse konsiderohen nga tjeret heretik dhe budallenje te medhej.
Gjenialet apo te mbinatyrshmit japing cdo gje nga vertja, ne mes te krizave, kure tjeret secili ndjejne mungese e varferi, falin dashuri kure tjeret ndjejne zemrim dhe i fajsojne shkaktaret e zemrimit, shfaqin guxim e qetesi, kure tjeret ndjejne frike e shqetesim, tregojne miresi kure tjeret shfaqin armiqesi e agresion, jane krah hapur ndaj atyre qe deshirojne te ngjiten majave me te larta dhe te jene te paret, dijne dhe kane force te buzqeshin kundrejte nje mjerimi, kultivojne ndjenjen e paprekshmerise, edhe perkunder rrethanave te veshtira e smundjeve te ndryshme e te rrezikshme.
Nuk perfillen sa duhet ne mesin e kombit shqiptar ata, ato qe posedojne potencial gjeniu. Po te ishte ndryshe, do ti kishim punet pakez me mire ne fushat e ndryshme jetesore. Me respekte mesuesi Ise
24. 04. 2021
Me reformen e duhur te edukimit dhe arsimit tone kombtar nenkuptohet angazhimi i eksperteve te ndryshem ne fushen e pedagogjise shkollore, ne fushen e didaktikes, metodikes dhe ne fushen e metodologjise pedagogjike. Po ashtu edhe angazhimi i eksperteve te psikologjise shkollore, keshillimit dhe psikologjise se edukimi,t qe te fusin me kujdes te madh e me angazhim profesional risi te duhura, cilesore e te mjaftushme gjate hartimit te plan-programeve shkollore apo siq eshte bere mode te quhen korikulat shkollore te Kosoves.
Nuk mund te hartohen e perpilohen planprograme mesimore qe permbajtja e tyre te kete sasi e cilesi te duhur e te mjaftushme pa ekspert te njohur pedagogjik e psikologjik dhe pa ekspert te lendeve shkencore qe perfshihen ne plan-program gjate hartimit e perpilimit te tyre dhe gjate hartimit e perpilimit te teksteve e literatures shkollore. Gjate perpilimit, hartimit e perzgjedhjes se mjeteve te ndryshme mesimore te cilat sherbejn per organizimin, konkretizimin dhe racionalizimin e procesit mesimor rreth mesimdhenjes nga ana e mesimdhenesit dhe mesimnxenes nga ana e nxenesit.
Nuk mund te kete reforme te duhur e cilesore ne arsimin tone kombtar pa ndertesa shkollore qe u pergjigjen standardeve pedagogjike, didaktike, metodike, metodologjike e psikologjike me hapesire te mjaftushme, large ekspozimit te zhurmave te ndryshme, me depertim te mjaftushem te drites se diellit e ajrit te fresket, pastertise dhe ngrohjes se duhur, paisjes me kabinete mesimore sipas kerkeses se lendeve te ndryshme qe jane te perfshira ne plan-programin mesimor.
Nuk mund te kete reforme te duhur ne arsimin tone pa trajnimin dhe aftesimin sistematik te kuadrit mesimor permes eksperteve trajnues nga fusha e pedagogjise, didaktikes, metodikes, metodologjise e fushave te ndryshme te psikologjise shkollore, kesillimit dhe psikologjise se edukimit rreth perdorimit te formave, teknikave, metodave dhe mjeteve te duhura gjate organizimit te procesit te mesimdhenjes nga ana e mesimdhenesve dhe mesimnxenjes nga ana e nxenesve.
Gjate menyres se cilesimit e notimit te nxenesve, gjate hartimit e perpilimit te testeve dhe gjate parashtrimit te menyres se pyetjeve drejtuar nxenesve. Gjate organizimit te aktiviteteve te lira jashte procesit te rregullt mesimor, vizitave te ndryshme me karakter mesimor e edukativ, gjate vijueshmerise se rregullt ne mesim, disiplines dhe angazhimit gjate nje ore mesimore, gjate mesimit onllajne e te drejteperdrejte. Komunikimi e bashkpunimi professional shkolle e familje, nxenes e mesimdhenes, udheheqje, keshilli i arsimtareve, keshilli i shkolles dhe keshilli i nxenesve.
Reformat te cilat i patem ne arsimin tone kombtar qe dy dekada me radhe, nuk kane treguar rezultate te kendeshme, te mos them kane treguar regres ne hartimin e plan-programeve, teksteve e literatures shkollore, ndertesave, kabineteve e paisjes se tyre me mjete te duhura mesimore dhe arritje te rezultateve ne mesim e aktivitete te ndryshme jashtemesimore te nxenesve. Me respekt mesuesi ise

 

  1. 04. 2021

 

lnati, xhelozia, perqarjet e fyrjet qe i bejme mes veti si popull, si politikan si deputet, si intelektual dhe si klerik fetar jane pjelle e mendimeve, bindjeve, besimeve, pikepamjeve dhe sjelljeve tona, te cilave u ka skaduar koha dhe meritojne te ndahemi sa me pare nga ato, brenda mundesive e aftesive qe i posedojme, sepse mendimet e emocionet, inati e urrejtja, perqarjet e fyerjet dhe xhelozia jane te pa ndashme dhe furnizohen mes veti.

 

Nuk ka mendim, bindje, besim, pikepamje e sjellje qe nuk e prodhon nje ndjenje apo nje emocion, i mire apo i keq qofte ai. Per kete arsye eshte mire te largohemi sa më pare nga bashkjetesa me mendime, bindje, besime, pikepamje dhe sjellje te cilave u ka skaduar koha dhe nuk na sherbejne aspak per te miren tone gjate jetes.

 

Koha eshte tani o kurre per ne shqiptaret te ndahemi perfundimishte me te kaluaren e hidhur te cilen e kemi paguar shume shtrejte neper dekada e neper shekuj duke sakrifikuar jete njerezore mes shqiptareve, duke sakrifikuar troje dhe pjese te medha te atdheut tone, duke sakrifikuar jetes te lumtur, te begatshme e te dinjitetshme personale, familjare, shoqerore, institucionale, kulturore, shkencore e kombtare.

 

E ter kjo sakrifice dhe e hidhur mes shqiptareve qe eshte perjetuar neper dekada e neper shekuj eshte pasoj e mendimeve, bindjeve, besimeve, pikepamjeve dhe sjelljeve te demoluara, primitive, aspak vizionare, negative, te cilat poashtu kane prodhuar ndjenja e emocione negative qe ne brendine e tyre e kane patur urrejtjen, perqarjen, fyerjet, tradhtine dhe vellavrasjet mes nesh. I juaj, mesuesi Ise

19. 04. 2021
Kush tjeter pos mendjes eshte e rendesishme per sukseset dhe deshtimet ne mirembajtjen dhe ekuilibrin e shendetit tone fizik, psikik, emocional, moral, social, human, intelektual e kombtar. Ne mirembajtjen, zhvillimin dhe ekuilibrimin e deshires, vullnetit, guximit, dhe dashurise apo zvetnimin dhe shkaterrimin e tyre.
Ne mirembajtje, ekuilibrin apo shkaterrimin e respektit, mirekuptimit, tolerances dhe bashkpunimit ne raport me tjeret. Ne mirembajtjen, zhvillimin, ekuilibrin apo shkaterrimin e atdhedashurise e tradhtise ndaj atedheut. E cka jo tjeter perfitojme ose humbim nga mendja jone?
Ata qe deshirojne te krijojne nje gjendje optimale rreth shendetit te mendimeve, bindjeve, besimeve, pikepamjeve e sjelljeve dhe rreth shendetit te trupit e shpirtit te tyre, kujdesen ne menyre sistematike ta ruajne, ta mbrojne dhe ta zhvillojne shendetin e trurit, mendjes, trupit dhe shpirtit te tyre, qe te mos u sterkeqen dhe te mos u dehumanizohen nga smundje e ndotje te ndryshme qe i posedon rrethi shoqeror mes te cilit jetojme.
Sa shume i dua intelektualet qe kane aftesi shkencore ta shpjegojne shkencen e pedagogjise, psikologjise, sociologjise dhe neuropsikiatrise permes nje gjuhe te thjeshte qe ti kuptojne tjeret sa me lehte problemet e shendetit, mirembajtjes dhe zhvillimit te tij fizik, psikik, emocional, social, human, moral, intelektual e kombtar, pa te cilin shendet nuk ka kuptim fare jeta dhe egzistenca jone njerezore. I juaj, mesuesi Ise
17. 04. 2021
Sa me shume qe i perserisim te njejtat mendime, bindje, besime e pikepamje, sa me shume qe i perserisim te njejtat zgjedhje e zgjidhje, te njejtat pervoja, te njejtat ndjenja e perjetime, te njejtat sjellje e veprime dhe nuk i ndryshojme ato per disa vite, atehete truri yne atashohet apo varet tersishte nga te njejtat procese psikike te perseritura ne vazhdimesi, te cilit i imponohet se bashku me neve te kalojme ne zonen e rehatise, komoditetit dhe dembelellakut.
Sapo te futet truri yne sebashku me neve ne zonen e rehatise, komoditetit dhe dembelleekut, fillojme te behemi kundershtar te ndryshimeve te duhura sipas kerkesave te kohes, duke mbrojte me cdo kushte zonen e rehatise, komoditetit dhe dembelellakut ne te cilen kemi hyre, duke u mjaftuar e duke i mbrojtur me cdo kusht mendimet, bindjet, besimet, pikepamjet dhe sjelljet tona, te cilat na e kane mbisunduar trurin me procese te perseritura psikike, edhe pse te bezdishme per ne dhe te bezdiseshme edhe me shume per tjeret.
Kjo dukuri e bezdiseshme per trurin tone, per mendimet, bindjet, besimet, per pikepamjet e sjelljet tona ndodh per shkak te perseritjes se shumfishte te njejtave procese psikike per nje kohe te gjate rreth organizimit te proceseve tona te ndryshme jetesore.
Per kete sterkeqje te mendjes, trupit e shpirtit tone shkencat pedagogjike, psikologjike, sociologjike dhe neuropsikologjike kane ardhe deri te konstatimi, se eshte mese i nevojshem ndryshimi sistematik me permbajtje te reja rreth menimeve, bindjeve, besimeve, pikepamjeve dhe sjelljeve tona te ndryshme, qe te mos degradohemi e te sterkeqemi si qenje njerezore te arsyshme. I juaj, mesuesi Ise

 

  1. 04. 2021

 Me mbarvajtje evolutive personale, profesionale, kolektive e kombtare kuptojme zhvillimin sistematik te mendimeve, bindjeve e pikepamjeve tona,  qe  imponojne zgjedhje e zgjidhje te reja, te cilat qojne drejte sjelljeve te reja. Sjelljet e reja pasojne me pervoje te re, qe imponojne perjetime e ndjenja te reja. Perjetimet dhe ndjenjat e reja frymezojne te mendojme ne nje menyre tjeter, me te re dhe me nje standart me te larte, duke e vazhduar zhvillimin sistematik ne ngritje.

Kjo mbarvajtje e zhvillimit ne menyre evolutive ndikon edhe ne neuronet e treurit tone, ne kimine, biologjine e fizologjine tone te brendeshme, ne shendetin e tyre, ne shendetin psikologjik, neuropsikologjik dhe ne shendetin shpirteror, emocional, intelektual, social, human, moral e kombtar, duke formuar tersishte nje karakter e personalitet te rij ne vazhdim, i cili perhere mundeson ndryshimin personal, profesional, kolektiv e kombtar, ne nje realitet te rij, duke u shperlar ne menyre permanente nga mendimet, bindjet, besimet, pikepamjet, modelet dhe sjelljet e vjetruar te realitetit te vjeter.

Nese nuk kemi mbarjvajtje te duhur evolutive jemi duke kundershtuar me dije apo pa dije, me dashje apo pa dashje ligjet parimore te evolucionit tone personal, professional, kolektiv e kombtar, jemi duke kundershtuar ligjet parimore te evolucionit tone shendetesor, shpirteror, emocional, intelektual, social, human dhe moral, duke denuar veten me nje mbyllje rreth nje karakteri e personaliteti te vjeteruar e te sterkequr tersishte, rreth mendimeve, bindjev, besimeve e pikepamjeve te cilave u ka skaduar koha dhe e pengojne pjekurine tone evolutive. I juaj, mesuesi Ise

15. 04. 2021
Nuk eshte e quditshme kjo veti e ulte qe politikaneve pronto dhe pan u ka kaluar ne gjak, ne shprehi ne passion, me menduar lavd, me rrah gjoks dhe me menduar mire per veti, kurse tjereve me ua hudhe tersishte turpin, krimin dhe dallaverat tjera te shumta qe i kane bere per dy dekada me radhe ndaj atdheut, Shtetit tone dhe ndaj popullates te ciles i takojne. Vertet befasi dhe ligesi e madhe te ndodhin te tilla shemtish mes njerezve e vecanerisht mes politikaneve te cilet vota e popullit ua ka dhene ate privilegj qe po e keqperdorin.
Keshtu veprojne ata politikane qe mendimet, bindjet, besimet, pikepamjet, modelet dhe sjelljet te cilat i kane te programuara ne kokat e veta, edhe pse u ka skaduar koha dhe eshte anakronike mbeshtetja ne to. Politikanet ne fjale nuk ka kush ti binde qe ta prishin rehatine e vete dhe komoditetin “ njefsha mire per veti” edhe pse tjeret i ka kapluar varferia e kiameti. Kjo eshte filozofia e politikaneve qe largohen shume shpejte nga sokrat i vuajtur per te kaluar ne derr i kenaqur.
Per shkaqe te tilla devijante e te shemtuara qe u ndodhin individeve, politikaneve, klerikeve, intelektualeve, akademikeve e shkenctareve eshte konstatuar nga shkenca e pedagogjise, psikologjise dhe e sociologjise, se mendimet, bindjet, besimet, pikepamjet, modelet dhe sjelljet e shprehite tona kane nevoje te rifreskohen sistematikisht, te ndryshohen dhe te modelohen sipas kerkesave te kohes ne te cilen jetojme dhe te ndryshojme tersishte duke ia kthyer shpinen dukurive te stervjetruar te cilat nuk premtojne asgje njerezore.
Si po duke kjo kerkese shkencore pok apo aspak po jetesohet ne realitetin e jetes sone te perditshme, sidomos kur behet fjale per politikanet prontiste e paniste te cilet i kane fute veshet ne lesh, ua kane vuar syve syzat e zeza dhe e kane shfrenuar egoizmin, lakmin, korrupcionin, nepotizmin dhe krimin e organizuar politik, ekonomik, shendetesor, arsimor e juridike, vetem per interesa te veta shume te ulta e aspak njerezore.
Ndjej sdhume keqardhje edhe per disa politikane shqiptare qe jane zhyte e po notojne ne ujrat e ndotura te filozifise se prontisteve e panisteve qe mos ta prishin rehatin dhe komoditetin, qe e kane perjetuar padrejtesishte duke kaluar nga sokrat i vuajtur ne derr te knaqur, krejtesishte ne dem te qytetareve per dy dekada me radhe! I juaj, mesuesi Ise

 

  1. 04. 2021

Te akuzohet Presidentja e Kosoves Dr. Vjosa Osmani si anti UCK e mohuse e vlerave te saje dhe si perqarese nga ata qe ia ulen per toke imazhin e UCK-s, imazhin e shtetit tone, imazhin e Kosoves dhe popullit te saje, nga ata qe e perqane defenitivishte popullin, vertete eshte smundje anakronike e kohes, sepse fatkeqesishte ata po rreshtohen njejte si kundershtar te saje, kundershtar te Shtetit te Kosoves dhe kundershtar te votes se popullit te cilit i takojne, njejte siq po rreshtohet Serbia dhe Vucici me eliten e tij kriminale te politikes serbe dhe njejte siq po rreshtohet “Lista Serbe” e derigjuar nga Beogradi fashist.

Nga ata qe vepruan njejt si “Lista Serbe” te mos konsolidohet Parlamenti i ri i Kosoves me kryetarin Glauk Konjufca, te mos konsolidohet Qeveria e Kosoves me Kryeministrin Albin Kurti II, te mos konsolidohet Presidenca me Presidenten Dr. Vjosa Osmani, sipas apetiteve te Beogradit, te cilet e mohuan pjesmarrjen e tyre ne Parlament qe te votojne pro ose kunder, njejte siq e mohoi pjesemarrjen “Lista serbe”, ne krye me kriminelin serb Goran Rakiq, i cili nuk e njeh dhe e urrene Shtetin e Kosoves, Parlamentin, Qeverine e Presidencen e saje dhe popullin shqiptar ne pergjithesi.

Nuk munde te konsiderohen dashamire te UCK-s ata qe i perbalten vlerat e saje, ata qe shkelen mbi idealin e deshmoreve per liri e pavaresi dhe shkelen mbi gjakun e tyre, ata qe e zhvaten maksimalisht vendin, e shkaterruan shetetin, e zhyten ne korrupcion e krim te organizuar, ata qe shiten pjese te atedheut dhe i qiten ne trege edhe pjese tjera te tij, ata qe e perqajten popullin dhe vrajten pameshirshem kundershtaret e tyre politik dhe ata qe e formuan SHIKUN.

Cfare ti themi keti veprimi, pos veprim qellim keq, antikombtar, anti njerezor e anti institucional i opozitareve prontiste e paniste, te cilet e treguan veten se kush ishin e kush jane per dy dekada me radhe. I juaj, mesuesi Ise.

 

11. 04. 2021
Genjehen te gjithe ata qe mund ti zgjidhin problemet e ndryshme gjate jetes ne ekonomi, shendetesi, politike, ne arsim, drejtesi, kulture, e ne shkence, ne familje dhe problemet e ndryshme personale me te njejtat mendime, bindje, besime, me te njejtat pikepamje, qendrime, dhe me te njejtat modele sjellje e veprime permes te cilave i kemi shkatuar ato dhe te cilave u ka skaduar koha, besa here here ua kemi pa edhe sherrin mendimeve e veprimeve tona.
Mendimet, bindjet, besimet, pikepamjet, sjelljet e modelet e ndryshme qe i kemi programuar ne kokat tona, te cilave edhe u ka skaduar koha, eshte mire dhe e domosdoshme ti ndryshojme ato, nese deshirojme ta ndryshojme veten dhe realitetin mes te cilit jetojme dhe ti perputhim te gjitha sipas kerkesave qe dalin gjate kohes dhe sipas natyres se problemeve qe na dalin para.
Nga kjo ngecje primitive dhe nga ky mos ndryshim i gjendjes sone trupore, shpirterore, emocionale, intelektuale, sociale, humane, morale dhe kombtare, kane shperthyer ne shoqerine tone shqiptare probleme nga lloje me te ndryshme, ka shperthyer korrupcioni, nepotizmi, krimi i organizuar, amoraliteti, alkoholi, narkomania, prostitucioni, dhunimi, perqarjet, mos respekti, mos tolerance dhe vellavrasjet mes nesh.
Ka filluar tradhtia, ikja e te rinjeve tane nga trojet e nga shtepite e veta prej problemeve te shumta qe i kane shkatuar tradhtaret e vendit, te korruptuarit, nepotistet, te pamoralshmit, dhunusit, tregtaret, te cilet e e kane qite ne treg atedheun dhe shitjen e pjeseve te tij, nga ata qe po u sherbejne dhe po bashkpunojne me fqinjet tane pushtues greko-sllav per favoret e tyre e ne dem te shteteve tona, tokave tona dhe ne dem te interesave kombtare.
Kote bejme perpjekje ta nryshojme veten, familjen, shoqerine, politiken me te njejtat mendime, bindje, besime, pikepamje, qendrime, emocione permes te cilave kemi shkatuar probleme te medha dhe e kemi stagnuar ndryshimin ne te gjitha fushat jetesore. I juaj ,mesuesi Ise
10. 04. 2021
Tani me kete veprim shume djallezor, te pandershem e qellimkeq po merret ne menyre te paskrupullt opozita e tanishme e cila ishte ne pozite per dy dekada me radhe dhe djallezirat e mekatet e veta, paturpesishte po bene perpjekje t`ia hudhe pozites sapo te ardhur ne pushtet. Kete perpjekje te ndyre e djallezore dhe qellimkeqe per Kosoven dhe popullin e saje, e bejne vetem ata politikane qe e kane vrare dhe poshtruar ndergjegjen e vete permes veprimeve te ndryshme korruptive, nepotiste, kriminale, amorale dhe narkotike te tyre.
Kete perpjekje te ndyre, djallezore e qellimkeqe kunder politikaneve te tanishem qe sapo erdhen ne balle te politikes permes votes se popullit e bejne vetem ata politikane qe e kane zhvate shtetin, e kane kape dhe e kane instrumentalizuar ate per interesa personale e familjare, vetem ata qe kane plaqkite dhe kane pervetesuar pasuri ne menyre te paligjshme, qe kane shite pjese te atdheut, qe e kane qite ne treg plaqke Kosoven sipast apetiteve te pushtuseve tane shekullor sllavo-grek dhe sipas apetiteve te qarqeve te ndryshme antishqiptare.
Kete perpjekje te ndyre, djallezore e qellimkeqe per Kosoven e popullin e saje e bejne vetem ata politikan qe kane nenshkruar e poshtruar neper letra te ndryshme sebashku me pushtusit tane ne dem te Kosoves, shtetit te saje dhe ne dem te populates, ne emer te ciles i kane shkarravite ne menyre te panjerezishme ato letra dhe tani bejne perpjekje tua hudhin ne qafe pa shkas mekatet e veta, politikaneve te tanishem qe kane ardhe ne balle te politikest.
Keto djallezira e ndytesira kriminale te politikes se politikaneve tane qe i kishim ne balle deri me tani i ka paguar shume shtrejte e po i paguan shteti i Kosoves dhe ai i Shqiperise, po i paguan atdheu i shqiptareve dhe populli shqiptar si komb, te cilet kane mbete nen qizmen pushtuse te fqinjeve tane greko-sllav, te coptuar, te ndare e te perqare mes veti, te vrar, te varferuar, te poshtruar e te perzene me dhune nga trojet e shtepite e veta, ku si pasoje e ketyre djallezirave e krimeve te ndryshme te organizuara kundeer shqiptareve, humbem mbi 100 mij kilometra katror teritor te tokave shqiptare, humbem tmerresisht popullate te madhe, perjetuam dhunime e shfarosje massive nga ushtria fashiste e gjakatare e fqinjeve tane pushtues, me ndihmen e politikaneve tane kuisling ne sherbim te tyre, me tendencen qe te na zhdukin nga faqja e dheut dhe te na shlyen nga harta gjeografike e botes, ne shqiptareve si komb. I juaj, mesuesi Ise
8. 04. 2021
Versulja me kritika te pabazuara kunder kryeministrit Kurti e presidentes Osmani nga ana e liderit te PDK-s Enver Hoxha, liderit te AAK-s Ramush Haradinaj dhe ish liderit te LDK-s Isa Mustafa me qatipet miltante te partive ne fjale, te cilet jetonin nen hijet e pushtetit te tyre, kriticizmin e tyre e mbeshtesin se gjaja na paskan bere pazare me votat e elektoratit dhe presidentja ne fjale na qenka perqarese e jo unifikuse e popullit dhe na qenka presidentja e Albin Kurtit, ideologut te monizmit diktatorial. Kjo versulje po me duket aspak njerezore dhe shume arrogante, sepse keta lider se bashku me militantet e tyre partiak, jo vetem qe kane bere pazare e kontrabande me votat e elektoratit duke i keqperdor ato skajshmerishte, por ia kane thyer boshtin kurrizor Kosoves, Shtetit dhe popullit te saje, per dy dekada me radhe.
Kete pazar kontrabandimi dhe keqperdorimi votash e kane deshmuar praktikishte per dy dekada me radhe, sa ishin ne balle te shtetit e pushtetit dhe ne balle te politikese sociopate si kreator te saje permes korrupcionit galopante, nepotizmit arrogante dhe krimit te organizuar ne politike, ne ekonomi, ne arsim, ne shendetesi dhe ne drejtesi, duke kapur dhe ngulfate shtetin sipas shejes dhe interesave te elites pushtetare PRONTISTE e PANISTE. Keta burreca kritikues, perpos kontrabandimit me vota te elektoratit, kontrabanduan pameshirshem edhe me teritore te republikes se Kosoves kur e nenshkruan dhe e aprovuan ne parlament demarkacionin me malin e zi, kur e kane nenshkruar marrveshjen e “zajednices se komunave me shumice serbe, nenshkrimin per ti dhene ekstra teritor kishave serbe te ozurpuara me rastin e pushtimit te Kosoves nga ana e Serbise, nenshkrimin e minishengenit serb dhe ndarjen e liqenit te Ujmanit me Serbine e shume nenshkrime tjera per favore te Serbise pushtuse e ne dem te Kosoves, Shtetit dhe popullit te saj, edhe ashtu viktim e pushtimeve qindvjeqare nga fqinjet tane pushtues sllavo- greke-ortodoks.
Tere kjo versullje e pabaze dhe e panjerezishme ndaj kryeministrit Kurti dhe presidentes Osmani, quditerishte po me korespondon me prinderit e nje paciente qe nuk ia deshieronin sherimin e vajzes se tyre nga frika te mos e humbin pensionin e majme mbreteror qe e merrnin per shkak te semundjes se rende “ verberia histerike” e vajzes se tyre, e cila kurohej suksesshem tek doktori i njohur i asaj kohe Dr. Mesmer, te ciles ia nderprejten sencat e sherimit te saje, qe mos ta humbin privilegjen e madhe te pensionit mbreteror. Lexuar ne vepren e njohur te Dr. Joe Dispenza: “ Ti je Placebo”- si ta sherosh trupin me fuqine e mendjes, botimet Efekos 2019. Njejt siq po veprojne burrecat e korruptuar te politikes Pronto e Pan, qe mos te sherohet Kosova nga korrupcionni, nepotizmi e krimi i organizuar, qe te mos i humbin privilegjet e tyre prrallor, fituar ne menyren me arrogante e me antinjerezore gjate ketyre dy dekadave pas clirimit. I juaj, mesuesi Ise
7. 04. 2021
Po i lejuam vetit me dije apo pa dije, me dashje apo pa dashje te na hyj perbrenda djalli apo mendja e djallezuar, do te na djallezohen tersishte mendimet, bindjet, besimet, pikepamjet dhe sjelljet tona. Poashtu do te na djallezohen emocionet, motivet, deshirat, vullneti, guximi, meshira, respekti, mirekuptimi, toleranca e dashuria ne raport me tjeret.
Edhe pse ne shiqim te pare djallezite qe nau kane fute perbrenda dhe na e kane djallezuar tersisht trupin e shpirtin, te cilat duken shume terheqese, joshese dhe te menqura, realishte nuk eshte ashtu sepse djalli i ka veshe ato me terheqje, me joshje e me menquri djallezore, te cilat shkatojne deme te medha e te pariparushme ne radhe te pare tek vete personi apo personat, e pastaj edhe tek tjeret permes sjelljeve qe i bene personi i djallezuar apo shume sosh ne mesin tone shoqeror, kombtar e njerezor.
E domosdoshme eshte ta ruajme e ta mbrojme nga djalli e djallezirat, ne radhe te pare trupin e shpirtin tone. Ne radhe te dyte mendimet, bindjet, besimet, pikepamejt e sjelljet personale. Ne radhe te trete emocionet, motivet, deshiren, vullnetin, guximin e dashurin. Ne radhe te katert mirekuptimin, tolerancen, bashkpunimin e unitetin tone vellazeror e kombtar, pa te cilat nuk shkojne mbare punet kurre.
Kemi nevoje te pastrohemi nga djalli e djallezirat ne menyre sistematike, nese nuk deshirojme ta jetojme jeten ne menyre te djallezuar. I juaj, mesuesi Ise
6. o4. 2021
Qenjen tone biologjike e shoqerore e nderton dhe e formeson, kush tjeter pos mendimet, bindjet, besimet dhe pikepamjet tona personale, te cilat konsiderohen se e prodhojne brenda trupit tone nje arsenal te madh e te forte substancash kimike qe i sherbejne per mire apo per keq ndertimit e formesimit te qenjes sone biologjike, anatomike, fiziologjike, psikologjike, neuropsikologjike shoqerore dhe sociale.
Menyra e mendimeve, bindjeve, besimeve dhe pikepamjeve tona eshte rrugtimi yne qe na mundeson gjate tere jetes menyren e ndertimit dhe formesimit te mire ose te keq te temperamentit, karakterit dhe personalitetit tone. Na mundeson menyren e ndertimit te ndjenjave e emocioneve dhe motiveve tona pozitive ose negative. Na mundeson menyren e ndertimit te vullnetit, deshires, guximit, mirekuptimit, tolerances, besimit, bashkpunimit dhe dashurise ne raport me tjeret, me familjaret, me farefisin, me shoket e dashamiret, me miqesine e ngushte e te gjere dhe ne raport me veteveten.
Menyra, permbajtja e lloji i mendimeve, bindjeve, besimeve dhe pikepamjeve tona, pozitive apo negative qofshin ato, ndikojne pozitivishte ose negativishte ne menyren e ndertimit te trupit tone biologjik, anatomik, fiziologjik. Ndikojne poashtu ne menyren e ndertimit dhe formsimit te ndjenjave dhe emocioneve pozitive ose negative, ndikojne gjitheses ne menyren e ndeertimit dhe formsimit te botes sone intelektuale, sociale, humane, morale, profesionale e kombtare.
Po ashtu ndikojne pozitivishte ose negativisht edhe ne menyren e shendetit tone fizik e psikik dhe ne jetegjatesine e individit apo shkurtimin e saje. Ndikojne ne menyren e ndertimit te roporteve tona ndernjerezore, kombtare, familjare, kolegiale, miqesore, te cilat manifestohen permes menyres se respektit, mirkuptimit, tolerances, bashkpunimit dhe permes dashurise ne raport me tjeret, ose ne te kunderten manifestohen, permes urrejtjes, xhelozise, inatit, perqarjes e vellavrasjes etj.
Po ashtu mendimet, bindjet, besimet e pikepamjet tona ndikojne pozitivisht ose negativisht, se si ushqehemi, si vishemi e si mathemi, dikojne qe te marrim pozicion aktiv apo pasiv gjate jetes, te shetisim mjaftushem ne natyr apo jo, te merremi me lojna te ndryshme sportive apo te mos merremi, te lexojme e te ngritemi profesionalisht dhe ne aspektin kulturor qe ta kompletojme vetveten ne menyre te ekuilibruar ne te gjitha fushat jetike te ekzistences sone si qenje biologjike e shoqerore, ose te mos e kompletojme. I juaj, mesuesi Ise
  1. 04. 2021

Pjella e mbrapashte  paten vota per  Rakiqin dhe” listen serbe” e cila nuk e njeh qeverine e Kosoves dhe shtetin e saje qe ta fusin ne qeverine Hoti,  e nuk paten vota per presidenten Vjosa Osmani.  Kjo pjelle e keqe paten vota ta rrezojne Qeverine Kurti 1, duke cilesuar kryeministrin si antiamerikan, e nuk paten vota per kryetarin e parlamendtit Glauk Konufca, edhe pse kerkonte Ambasadori amerikan te qendrojne deputetet ne Kuvend dhe te votojne sipas obligimeve qe ua percakton kushtetuta,  pozites se deputetit. Pjella e keqe paten vota ta votojne  Goran Rakiqin Zavendes kryeminister i qeverise Hoti , e nuk paten vota ta votojne  qeverine 2 me kryemionister Albin Kurtin. Pjella e keqe ia dha 91 vota ministrit per pakica qe vije nga” Lista serbe” e nuk kane vota per presidenten Osmani!

Se kush ishin, kush  jane dhe cfare karakteri e personaliteti posedojne politikanet  dhe deputetet, tani ne opozite, mese miri  e pasqyron mendimi, bindja, besimi, pikepamjet,  sjelljet e qendrfimet e tyre ndaj partive ne pozite, ndaj qeverise e kryeministrit Kurti, ndaj paralamentit  e kryetarit Konjufca, ndaj presidences dhe ndaj Vjosa Osmanit presidente ne ardhje. Se kush ishin e kush jane opozitaret e kane treguar veten katerciperishte per dy dekada me radhe sa ishin ne pushtet, vodhen, zhvaten, plackiten pasurine kombtare, shiten pjese te atedheut, nenshkruan zajednica te komunave  me shumice serbe, nenshkruan te kene ekstra teritor kishat ortodokse te pushtuara nga Serbia, nenshkruan minishengenin serb, e falen gjysmen e liqenit te Ujmanit. Bene perpjekje sipas synimeve te Vuqiqit ta ndajne Kosoven mes permes Ures se Ibrit.

Se kush ishin e kush jane dhe cfare karakteri e personaliteti posedojne politikanet dhe deputetet, tani ne opozite, mese mire tregon sesa u interesuan te kthehen shqiptaret e Mitrovices veriore neper trojet e shtepite e veta  qe dy dekada  e me tepr ne liri, tregon se sa u interesuan ta pengojne ndertimin pa leje te  Lagjes Kodra e Diellit nga ana e Serbise per ti populluar me kriminel serbe, mese miri tregon sesa u interesuan ta shtrijne pushtetin ne veriun e Kosoves, sesa ua ndaluan  antareve te listes serbe  te jene kunder repullikes se Kosoves sipas direktivave te serbise, duke cilesuar ate pjese te serbise jugore. E sa e sa marifetllyqe tjera te ndyra qe i kane demonstruar ne raport me serbine dhe kriminelet serb qe jetojne ne Kosoven veriore.

Pjella e mbrapshte mesemiri e tregon se kush ishin e kush jane ata, permes  korropcionit qe e kane zhyte Kosoven  deri ne fyt, permes nepotizmit te  papare kund ne bote duke punsuar e graduar familjar te vete, militante te partise, merite e pa merite, vend e pa vend pune, me konkurs e pa konkurs, me mito e pa mito, bre poqin faqen e zeze. E treguan veten se kush ishin e kush jane permes krimit te organizuar politik, ekonomik, shendetesor, arsimor, juridik, permes varferise se sakajshme te popullit, dhe shkaterrimit te shprses se te rinjeve tane te jetone ne vendelindjen dhe atdheun e vete.

Popull ua tregoi vendin ku e meritojne prontistet e panistet, me voten e vete. Populli thote:” njeriu e tregon veten se kush eshte, sa po tia japish pushtetin, e tregone veten me ke po rrin, ke po e perkrah,   e ke po e mbrone, ai eshte edhe vete e pak me zi , ne mbrojte hajnin, hajne eshte, ne mbrojte te korruptuarin, i korruptuar eshte, ne mbrojte kriminelin, kriminel  eshte, ne mbrojet te pandershmin i pandershem eshte, ate qe e flete dhe e premton, genjen dhe mashtron” etj. I juaj, mesuesi Ise

 

  1. 04. 2021

Nga hipnotizimi politik dhe nga hipnotizimi i pikepamjeve dhe sjelljeve te politikaneve, ka mundesi qe disa nga njerze te mire qe ishin me pare,  te shnderrohen ne zhvates te atedheut dhe interesave te tjereve, uzurpues te paskrupullt te vendeve te punes, nepotist te pameshirshem, korruptues te pandershem, drogues te terbuar, dhunues agresiv, trafikante te pagdhendur  te qenjeve njerezore dhe vrastar gjakftohte te kundershtareve politik.

Ka mundesi te ndodhe edhe e kunderta e saje, se nga hipnoza e dashurise se madhe per atedhe e per liri disa njerze e mbrojne atedheun dhe lirine me cdo kusht, edhe me jeten nese e kerkon situate. Keta nuk e zhvatin  atedheun, nuk uzurpojne vende te punes, nuk korruptohen, nuk shkelin mbi idealet e lirise, nuk shkelin mbi amanetin  e deshmoreve qe e kishin per mbrojtjen e atedheut dhe lirise dhe  nuk shkelin mbi gjakun e deshmoreve te kombit qe u flijuan heroikishte ne mbrojtje te atedheut.

Ata nuk e pranojne me asnje kushte korrupcionin, nepotizmin, pabarazin mes qytetareve, dhunen, trafikimin e qenjeve njerezore, prostitucionin, narkomanine, pabarazine shoqerore. Nuk i plotesojne interesat e veta ne dem te interesave te tjereve dhe  ne dem te interesave kombtare. Nuk shesin pjese te atdheut, nuk e personalizojne shtetin, nuk manipulojne me ligjet dhe kushtetuten e shtetit dhe  nuk bashkpunojne me pushtuesit e atdheut.

Te gjitha keto vetij e cilesi pozitive e negative shkatuar nga ndikimi i hipnozes, si per mire e si per keq, gjate luftes clirimtare e pas saje,  na eshte dhen rasti per keto dy dekada me radhe, ti verejme praktikishter njerzte me veti e me cilesi dhe me tipare pozitive e negative te karakterit dhe personalitetit te tyre.

Uroi te pakohen sa me shume apo te eliminohen tersishte nga mesi i shoqerise shqiptare njerezit me cilesi e veti dhe me tipare negative qe i poseddojne ne karakterin dhe personalitetin e tyre, kurse ne anen tjeter uroi  te shumohen sa meshume ata qe posedojne cilesi, veti dhe tipare pozitive ne karakterin e ne personalitetin e tyre! I juaj, mesuesi Ise