Disa politikan po mendojne se kane tapi me shite mend perjetesisht e me nda drejtesi

15. 04. 2021
Nuk eshte e quditshme kjo veti e ulte qe politikaneve pronto dhe pan u ka kaluar ne gjak, ne shprehi ne passion, me menduar lavd, me rrah gjoks dhe me menduar mire per veti, kurse tjereve me ua hudhe tersishte turpin, krimin dhe dallaverat tjera te shumta qe i kane bere per dy dekada me radhe ndaj atdheut, Shtetit tone dhe ndaj popullates te ciles i takojne. Vertet befasi dhe ligesi e madhe te ndodhin te tilla shemtish mes njerezve e vecanerisht mes politikaneve te cilet vota e popullit ua ka dhene ate privilegj qe po e keqperdorin.
Keshtu veprojne ata politikane qe mendimet, bindjet, besimet, pikepamjet, modelet dhe sjelljet te cilat i kane te programuara ne kokat e veta, edhe pse u ka skaduar koha dhe eshte anakronike mbeshtetja ne to. Politikanet ne fjale nuk ka kush ti binde qe ta prishin rehatine e vete dhe komoditetin “ njefsha mire per veti” edhe pse tjeret i ka kapluar varferia e kiameti. Kjo eshte filozofia e politikaneve qe largohen shume shpejte nga sokrat i vuajtur per te kaluar ne derr i kenaqur.
Per shkaqe te tilla devijante e te shemtuara qe u ndodhin individeve, politikaneve, klerikeve, intelektualeve, akademikeve e shkenctareve eshte konstatuar nga shkenca e pedagogjise, psikologjise dhe e sociologjise, se mendimet, bindjet, besimet, pikepamjet, modelet dhe sjelljet e shprehite tona kane nevoje te rifreskohen sistematikisht, te ndryshohen dhe te modelohen sipas kerkesave te kohes ne te cilen jetojme dhe te ndryshojme tersishte duke ia kthyer shpinen dukurive te stervjetruar te cilat nuk premtojne asgje njerezore.
Si po duke kjo kerkese shkencore pok apo aspak po jetesohet ne realitetin e jetes sone te perditshme, sidomos kur behet fjale per politikanet prontiste e paniste te cilet i kane fute veshet ne lesh, ua kane vuar syve syzat e zeza dhe e kane shfrenuar egoizmin, lakmin, korrupcionin, nepotizmin dhe krimin e organizuar politik, ekonomik, shendetesor, arsimor e juridike, vetem per interesa te veta shume te ulta e aspak njerezore.
Ndjej sdhume keqardhje edhe per disa politikane shqiptare qe jane zhyte e po notojne ne ujrat e ndotura te filozifise se prontisteve e panisteve qe mos ta prishin rehatin dhe komoditetin, qe e kane perjetuar padrejtesishte duke kaluar nga sokrat i vuajtur ne derr te knaqur, krejtesishte ne dem te qytetareve per dy dekada me radhe! I juaj, mesuesi Ise

Postuar

nga

Etiketa:

Komente

Lini një Përgjigje