Koha eshte te ndahemi sa me pare nga bashkejetesa me te kaluaren tone te hidhur

 

  1. 04. 2021

 

lnati, xhelozia, perqarjet e fyrjet qe i bejme mes veti si popull, si politikan si deputet, si intelektual dhe si klerik fetar jane pjelle e mendimeve, bindjeve, besimeve, pikepamjeve dhe sjelljeve tona, te cilave u ka skaduar koha dhe meritojne te ndahemi sa me pare nga ato, brenda mundesive e aftesive qe i posedojme, sepse mendimet e emocionet, inati e urrejtja, perqarjet e fyerjet dhe xhelozia jane te pa ndashme dhe furnizohen mes veti.

 

Nuk ka mendim, bindje, besim, pikepamje e sjellje qe nuk e prodhon nje ndjenje apo nje emocion, i mire apo i keq qofte ai. Per kete arsye eshte mire te largohemi sa më pare nga bashkjetesa me mendime, bindje, besime, pikepamje dhe sjellje te cilave u ka skaduar koha dhe nuk na sherbejne aspak per te miren tone gjate jetes.

 

Koha eshte tani o kurre per ne shqiptaret te ndahemi perfundimishte me te kaluaren e hidhur te cilen e kemi paguar shume shtrejte neper dekada e neper shekuj duke sakrifikuar jete njerezore mes shqiptareve, duke sakrifikuar troje dhe pjese te medha te atdheut tone, duke sakrifikuar jetes te lumtur, te begatshme e te dinjitetshme personale, familjare, shoqerore, institucionale, kulturore, shkencore e kombtare.

 

E ter kjo sakrifice dhe e hidhur mes shqiptareve qe eshte perjetuar neper dekada e neper shekuj eshte pasoj e mendimeve, bindjeve, besimeve, pikepamjeve dhe sjelljeve te demoluara, primitive, aspak vizionare, negative, te cilat poashtu kane prodhuar ndjenja e emocione negative qe ne brendine e tyre e kane patur urrejtjen, perqarjen, fyerjet, tradhtine dhe vellavrasjet mes nesh. I juaj, mesuesi Ise


Postuar

nga

Etiketa:

Komente

Lini një Përgjigje