Parapergatitje per fillimin e ri te vitit shkollor sipas specialistit, psikolog dhe psikoterapeut Petrit Thaçit.
30. 08. 2020
Kush tjeter pos tradhtaret, bashkpuntoret shqipfoles me hasmin, shpiunet e paguar dhe zhvatesit e pasurise shtetnore dhe asaj kombtare, marrin guximin ta fyejn, ta etiketojne, ta perqajne dhe te fusin urrejtje mes shqiptareve, mbi baza fetare, politike, regjionale, grupore e partiake, para kesaje fortune qe po i kanoset rrezikshem akzistences se shqiptareve, grabitjes se teritoreve te tyre, grabitjes se aseteve më te medha te pasurise kombtare dhe zhberjes se shtetit te Kosove e ndoshta edhe te Shqiperise!
Kush tjeter pos tradhtareve, lakmitareve, zuzareve, shpiuneve dhe bashkpuntoreve shqipfoles me fqinjet tane pushtues greko-sllav e fyejn kombin shqiptar si “pjelle turko-arabe”, si pjelle italjano-greke”, si” pjelle serbo, malazezo e maqedono-sllave”, ne baze te perkatesise se besimit fetar katolik, ortodoks e islamik, besime qe i posedojne shqiptaret, me synimin qe ta shkatrrojne tersishte unitetin tone kombtar, edhe ashtu mjafte te dobsuar!
Kush tjeter pos tradhtaret, lakmitaret, karieristet, zuzaret, shpiunet, zhvatesit e kombit shqiptar dhe bashkpuntoret shqipfoles me fqinjet tane pushtues greko-sllav, ne emer te muhaxhireve shqiptar, ne emer te çameve, ne emer te popullates shqiptare te asimiluar ne grek, ne emer te popullates shqiptare te asimiluar ne maqedon, ne serb, ne malazez, ne turq e ne kombesi tjera neper bote, manipulojne me fatkeqesine e tyre duke fut perqarje, urrejtje, fyerje, ngatrresa e vellavrasje mes kombit shqiptar!
Kush tjeter pos politikanet, intelektualet karierist, shpirt e zemer prishte, mendje deformuar, edukate shkattruar, i japin te drejte individeve dhe i perkrahin ata te fusin perqarje, fyrje, ngatrresa, mosmarveshje, konfrontime e vellavrasje, ne emer te partise, ne emer te pozites, ne emer te shoqates se muhaxhireve shqiptar, shoqates se çameve, shoqates se veteraneve te luftes, ne emer te UÇK-es, ne emer te Akademise, ne emer te shoqates se ortodokseve te asimiluar ne grek, ne maqedon, ne serb e ne malazez, ti fyejne shqiptaret e ti etiketojne si “mbeturina e pjelle turko-arabe, si mbeturina e pjelle italiano-greke, si mbeturina e pjelle serbo-malazeze e maqedono-sllave, sipas perkatesive te besimeve fetare katolike, ortodokse e islame qe i posedojne shqiptaret!
Keta individ te perdreqte e shqipfoles, fyes, urrejtes, shpifes, tradhtar e shpiun, qe i bejne keto te zeza e turpe kunder kombit te vete per interersa e teka personale te ulta, ne dem te qeshtjes sone kombtare, ne dem te atdheut, ne dem te shtetit dhe popullates shqiptare, mos e gezofshin jeten e vete si njerze normal dhe i vrafte buka shqiptare dhe qumshti i nenes se tyre! I juaj, mësuesi Isë
30. 08. 2020
Disa shqipfoles po paraqiten ne skenen tone politike, kulturore e kombtare më evropian se sa Evropa, më aziatik se sa Azia, më pape se sa Papa ne Vatikan, më sulltan se sa Sulltani në Stamboll, më Janullatos se sa Janullatosi ne Athine, i cili po sherben ne Shqiperi me misione te caktuara antishqiptare, më Irinej se sa Irinej në Beograd, te cilit i kane mbete syte hapur per “djepin” e “civilizimit” serb ne Gazimestan.
Më çam se sa çamet qe e kane perjetuar golgoten shfarosese te pushtimit grek, edhe pse nuk jane ne gjendje as më te voglen ndihme tua bejne atyre, më muhaxhir se sa muhaxhiret shqiptar qe e kane perjetuar tmerrin e pushtimit serb, malazez, e maqedon dhe perzenjen me dhune nga trojet e veta edhe pse nuk e kane guximin as sa te lepurit te ballafaqohen me pushtusit ne fjale, ne mbrojtje te muhaxhireve!
Per ta thelluar edhe më shume perqarjen e shkatrrimin mes nesh, keta shqipfoles sikur gladiator i turren njëri tjetrit duke iu kercnuar ne mbrojte te mitit e kultit te partise te ciles i takojne, ” une jam LDK-ash”, “une jam PDK-ash”, “une jam AAK-ash”, “une jam “AKR-ash”, ” une jam PSD-ash” e “VV-ash” edhe pse te gjithe nuk jane ne gjendje ta trembin as macen prej persheshit, qe ua lepine, ua pershesh edhe bishtin e vete, ne te dhe ua hane para dureve persheshin e tyre.
Ketyre shqipfoleseve pak po u duket se kombi shqiptar eshte jo unik e i perqar mes veti, ku nga kjo vetedije e mbrapshte e tyre po i fryjne zajarit perqares duke perdor lenden djegese te perqarjes, te urrejtjes, te vellavrasjes mbi baza fetare, politike, ideologjike, regjionale dhe grupore.
Fatkeqesishte kjo pjese e shqipfolesve te harlisur ne mesin e kombit tone, kane harruar tersishte se jane shqiptar, kane harruar se prap po bejne perpjekje pushtusit tane te marrin pjese më te mira te atdheut tone, siq i kane marr më pare dhe ti perzen shqiptaret nga trojet e veta, siq i kan perzene më pare, qe ta mbushin edhe më shume me muhaxhir te rinje Kosoven e Shqiperine me prejardhje nga jugu i Shqiperise dhe nga juglindja, verilindja dhe veriperendimi i Kosoves.
Çfare t`i thuhet kesaje pjese shqipfolsish?! Perpos tu thuhet, Zoti ua marroft fytyren edhe pse fytyre nuk u ka mbete fare, duke u paraqit ata qe nuk jeni, duke u fshehur pas maskave patriotike, atedhedashese, pas maskave kombtare, se gjaja jeni dashamire te çameve shqiptar, dashamire te muhaxhireve shqiptar, dashamir te popullit shqiptar, dashamire te atedheut dhe guximtar te mbrojtjes se tyre dhe mbrojtjes se atdheut, edhe pse ne realitet jeni demtusit me te medhej te qeshtjes sone kombtare, demtusit me te mdhej te unitetit tone, stimulusit me te mdhej te perqarjeve, urrejtjeve, fyerjeve e vellavrasjeve mes nesh, per mbrojtjen e interesave tuja personale e banale, ne dem te interesave tona kombtare, shtetnore e institucionale! I juaj, mësuesi Isë
  1. 08. 2020

Shiqoni per pake kohe  “marifetet” e shkreses se profesorit ne fjale:

“Ja si i fyen me fjalet me te ndyra “mesuesi”  Isa Thaçi  Muhaxhiret

E tash kerkon qe po keta muhaxhire qe e mbajten ne buke, ne ushqim ne sofer “mesuesin” t’ia punesojne edhe djalin. Kerkojme nga Kryetari i komunes  Burim Berisha, nga nenkryetari Fadil Krasniqi, nga Drejtori i Arsimit Islam Shabani dhe nga drejtori i Gjimnazit Amir Pllana qe fara e felliqur e ketij “mesuesi”,mos te pranohet ne procesin mesimor sepse do t’i infektoj femijet me ideologjin shoveniste serbe per zhberjen e Muhaxhireve”!                                                                                                                                                                                                                                    Sa jam fare e “flliqur” une e sa eshte Asllan Qyqalla flasin banoret e Fushe Kosoves, prinderit e nxenesve qe u kemi dhene mesim dhe vete nxenesit  te cilet na kane njohur mire se kush kemi qene e kush jemi per afer kater dekada me radhe,  po ashtu edhe antaret e kolektivit me te cilet kemi punuar.                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Vertete kam ra ne hall te madh se si ti pergjigjem sa më objektivisht shpifjeve, fyerjeve dhe kerkeses denigruse te profesorit ne fjale,  i cili ka manipuluar ne menyren me te ulte njerezore me komentet e mia qe ia kam bere nje kandidatit ne shkrimin tim te cilin e kam postuar publikisht, qe ka komentuar personi ne fjale, i fshehur nen masken e emrit dhe mbiemrit “Muhaxhiret Shqiptar”, i cili ne menyr banale e shume fyese, se bashku me disa shoke te vete duke i kualifikuar shqiptaret e besimit islam me slloganin fyes e poshtrues:” pjelle, fare e mbeturine turko-arabe aziatike”, duke mohuar gjuhen, gjakun, kulturen, teritorin dhe zakonet  e perbashkta te tyre me shqiptaret, duke fute urrejtje, fyerje dhe perqarje mes shqiptareve mbi baza fetare , politike e regjionale!                                                                                                                                                            

Kam ra ne hall te madh si ti pergjigjem  poetit Lan Qyqalla, qe poezite e tij i lexojne me endje francezet, si ti pergjigjem ketij personaliteti te njohur “kombtarisht” e “nderkombtarisht”,  antar i  “shoqates” se shkrimtareve te Kosoves, antar  i ” shoqates” se Intelektualeve te Kosoves, antar i  Akademise Shqiptaro-Amerikane te Shkences dhe Arteve ne Prishtine, antar i shume “shoqatave” te ndryshme kulturore, artistike e humane dhe Kryetar i shoqates se muhaxhireve shqiptar, e ku tjeter ka mbete pa i fute hundet ky personalitet?!                                                                                                                                                          

Vertete nuk me ka mbete rruge tjeter pos ti them nje “bravo te madhe” per veprimin e tij “patriotik”, “kombtar”, “human”, “moral”, “njerezor”, “intelektual” e “profesional” qe e ka drejtuar kunder autoritetit  te “pisit” mesues Isë Thaçit dhe kunder autoritetit te “fares se flliqte”  te djalit tim, profesor i psikologjise se pergjitheshme, profesor i psikologjis arsimore, profesor i psikologjise klinike e profesor i  psikoterapise, qe ti shpetoi nxenesit shqiptar  te “Gjimnazit Hivzi Sylejmani” te Fushe Kosoves nga infektimi i profesorit ne fjale me ideologji shoveniste serbe per zhberjen e muhaxhereve, nese do te ishte pranuar djali i “pisit” Isa Thaçi, ish puntor shumevjeqar i arsimit te komunes se Fushe Kosoves si mesues klasor, si drejtor shkolle dhe si mesimdhenes i psikologjise, ne at Gjimnaz.                                                                                                                                                                                                                                    Si po duket iu paska shly menmorja profesorit ne fjale dhe paska harruar qe afer kater dekada kemi punuar se bashku ne ditet më te veshtira  qe i krijonte okuptari serb me ndihmen e qetnikeve te Fushe kosoves kunder shkolles shqipe, kunder nxenesve te saje dhe kunder mesimdhenesve,te cilet ishin hale ne sy per okupatorin. Si po duket paska harruar  profesori ne fjale  qe i kam percjelle dy gjenerate nxenesish si mesues klasor, te cilet nxenes kane qene konkurent per te mire e per suksese ne mesim e aktivitete te lira, te cilet nuk kane qene te infektuar me ideologji serbe nga ana ime, qe ti motivoi per zhberjen e muhagjirve shqiptar!                                                                                                                                                                         Si po duket, paska harruar profesori qe kam qene drejtor i shkolles fillore “ Mihal Grameno ne Fushe Kosove per 13 vite me radhe, duke e udheheqe mesimin se bashku me koleget e mij te punes dhe duke rrezistuar planprogramet serbe qe synonin ta sllavizojne shkollen shqipe. Paska harruar profesori ne fjale se kolektivi im ku une punoja si mesues e kemi nenshkruar nje liste kunder drejtorit te atehershem millan vasiq, te cilen list me nenshkrime te kolektivit shqiptar ia kam dorzuar une personalisht Millan vasiqit, per ta njoftuar se tani e tutje nuk eshte drejtor i kolektivit mesimor te shqiptareve.                                                                                                                                                                                                             Si po duket paska harruar profesori ne fjale se kolektivi i mesimdhenesve shqiptar i kesaj shkolle pranoi njezerit udheheqjen e drejtorit Anton Demaj dhe kundershtimin e drejtorit millan Vasiq qe te udheq edhe me mesimdhenesit e shkolles shqipe ne fjale. Paska harruar profesori ne fjale se e kemi kundershtuar njezerit diferencimin e nenshkrimit te peticionit te 2oo intelektualeve te kosoves qe e kishin bere ne favor te shkolles shqipe e planprogrameve te saje dhe kunder planprogrameve te imponuara nga Serbija pushtuse. Paska harruar se kolektive shqiptar i kesaje shkolle nder te paret e ka themeluar degen e sindikates se pavar te arsimit shqip  si dege paralele e sindikates pushtuse serbe, ne kuader te shkolles qe perfaqsonte interesat e puntoreve shqiptar ne kete kolektiv, kryetar i saje i zegjur njezerit shoku Ismet Gashi, tani drejtor Shkolle po ne shkollen per te cilen po behet fjale.                                                                                                                                                                    Si po duket profesori ne fjale paska harruar se kolektivi shqiptar i kesasje shkolle ka votuar kunder vendimit per suprimimin e autonomise se Kosoves si elemte perbers i Federates Serbo-jugosllave, qe perkrahej nga qetniket serb te Fushe Kosoves suprimimi i saj. Paska harruar se kolektivi shqiptar i kesaje shkolle mbante tryeza diskutimi e debati per gjendjen e jashtazakonshme te arsimit shqip te Fushe Kosoves dhe per menyrat se si duhet ta mbrojme aotonimin e shkolles shqipe dhe arsimit e edukimit te shqiptareve se bashku  me pjesmarrjen e antareve te kryesise se LASHIT  z. Dr. Adem Limani, ligjirues ne fakultetin e mjekesise, z. Zymrete Limani, drejtoresh e Gjimnazit Xhevdet Doda ne Prishtine, pedagogu i mirnjohur z. Halim Hyseni, pedagogun i mirenjohur z. Fetah Byikbashi,  me rastin e ardhjes se Miter Baleviqit kryetar i Komitetit Rajonal ne Fushe Kosove, i cili sipas direktivave te Beogradit donte me çdo kusht te suprimoi autonomin e shkolles shqipe, me synimin e integrimit te saje ne frymen sllave te edukimit e arsimit te gjeeneratave te reja shqiptare, ku per kete gjeste humanitar, kombtar, profesional e te guximshem i falenderoi nga zemra  familjet grajqevci, xhigoli , konjusha dhe antaret e kolektivit te kesaje shkolle qe u solidarizuan njezerit dhe u bene unik per favoret e shkolles shqipe dhe mbrojtjen e autonomise se saje kombtare, profesionale dhe pedagogjike!                                                                                                                                                                                                                                  Si po duket paska harruar profesori ne fjale, qe per keto veprime rrezistuse ne mbrotje te shkolles shqipte dhe planprogrameve te saje, nga kolektivi i mesimdhenesve shqiptar te kesaje shkolle jane perjashtuar nga puna  me direktivat e kryetarit te Komitetit Rajonal te Fushe Kosoves Miter Baleviq, sipas kerkes se qetnikut Millan Vasiq e qetnikeve tjere Bogdan Kecman, Sholeviq, Zoran Grujiq, jagosh Babiq e qetnik tjere serb te Fushe Kosoves, u larguan dhunshem nga shkolla, e nderuara kolege 1. Ajshe Hoxha, mesuese klasore, 2.kolegu Zahir Kamberi, arsimtar i Historise,3. Anton Demaj Drejtor shkolle, 4. Hamze Morina, arsimtar i gjuhes shqipe, 5. Ismet Gashi, arsimtar i gjuhes shqipe, 6. Istref Elshani, arsimtar i matematikes, 7.Mumin Zeqiri, arsimtar i gjuhes shqipe dhe une8. Isa Thaçi, mësues klasor.                                                              

Me shpresen qe ti rikthehet kujtesa profesorit Qyqalla e ti sherohet nga smundja shkaterruese e urrejtjes dhe xhelozise kunder meje e kunder djalit tim,  shpresoi qe do tia largoi smundjen e  urrejtjes dhe xhelozise, me rastin e informimit qe tani e tutje mos te shqetesohet per pranimin e djalit tim profesor i gjimnazit nga “dashamiri”  i arsimit, “intelektuali”, “patrioti” dhe “profesionisti” drejtori i Drejtorise Komunale te Arsimit ne Fushe Kosove Islam Shabani, i cili e ka postuar ne murin e vete te njejt shkrese shpifese, fyese dhe denigruse qe ta perforcoi edhe ai mrekulline e asaje shkrese qe ta mbrojne gjimnazin nga depertimi i kuadrit te dopt, siq eshte rasti me djalin tim, te infektuar me edukaten e”pisit” Isa Thaçi, sepse drejtori ne fjale ka investuar vizion intelektual e kadrovik, ka investuar pasuri te veten familjare qe ta pais shkollen sa më shume me kabinete, mjete e literature shkollore e mesimore.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             Tani e tutje, edhe nese ka nevoje djali im  te bredhe me traste kriheve per sigurimin e bukes se gojes  ruggeve te Prishtines, nuk do te konkuron ne ate gjimnaz,  e as nuk do te kerkoi buken e  Muhaxhireve shqiptar udheheqes te komunes ne fjale, qe kane ardhe ne tokat shqiptare te vellezerve te vete Kosovar, nga perzenja e dhunshme prej trojeve te veta  nga  fallangat pushtuse e gjakatare serbe , profesori shqiptar i “flliquri” me diplamen e profesorit te psikologjise se pergjitheshme, me diplomen e profesorit te psikologjise arsimore, me diplomen e profesorit te psikologjise klinike  dhe me diplomen e profesorit te psikoterapise, disiplina shkencore psikologjike, mese te nevojshme  per shendetin emocional, social, moral, human, intelektual,  e kombtar te nxenesve, mesidhenesve, shefave te shkollave e te arsimit dhe komunareve, te cilet kane ardhe ne tokat shqiptare te vellezerve te vete Kosovar, nga perzenja e dhunshme prej trojeve te veta  nga  fallangat pushtuse e gjakatare serbe.                                                                                                                                                                                                      Profesor Asllan Qyqalla, fleni te qete e me faqe te “bardhe” tani e tutje ti, drejtori i arsimit Islam Shabani, Kryetari i Komunes Burim Berisha, nenkryetari Fadil Krasniqi, drejtori i Gjimnazit Amir Pllana, edhe pse tirimfoi ligjesisht, moralisht, kombtarisht e publikisht e drejta qe ishjte ne anen e djalit tim, e deshmuar nga mjetet publike te informacionit, nga  inspektoriati i arsimit, i cili dha urdheresen me shkrim qe te anulohen vendimet e marrura ne konkursin e meparshem dhe te rishpallet prap konkursi per vendin e punes profesor te psikologjise duke ia ndaluar ushtrimin e veprimtarise kandidates e cila e ka marr padrejtesisht vendin e punes profesor i gjimnazit ne menyre ilegale me graden e baqellorit, te kryer ne nje kolegj privat dhe e ka ligjeruar per nje vite shkollor lenden e psikologjise ne gjimnaz.                                                                                                                                                                                                           Inspektoriati ne fjale i arsimit ka konstatuar se jane bere shkelje te shumta e drakonike te rregullave te ligjit permes te cilit shpallen konkurset e vendeve te punes me pershkrimin e rregullave se kush ka te drejte te pranohet ne ato vende te shpallura me konkurs dhe eshte pranuar padrejtesisht nje baqelore, sikur te ishte shkolla prone private e muhagjireve agallar udheheqes te komunes ne fjale, qe as perse afermi nuk i ka plotesuar kushtet per vendin e punes proferor i psikologjise ne Gjimnaz, krahasuar me djalin tim, qe nuk e kane pranuar, me qellime te caktuar djallezore, korruptive, nepotiste e kriminale,  kunder interesave te gjimnazit dhe kunder interesave te nxenesve te tij, edhe pse i ka plotesuar 100% kushtet per vendin e punes profesor i psikologjise shpallur sipas konkursit!

 

26. 08. 2020
Nuk eshte aspak menquri, as zotesi , as e ndershme, as kombtare, e as njerezore ta humbin kote kohen dhe jeten tone e te pasardhesve tane duke jetuar si eshte më keq, te nenshtruar e te poshtruar nen tutelen e modeleve jetesore qe na imponohen nga pushtusit tane dhe nga qarqet e ndryshme antishqiptare !
Ta humbim kot kohen dhe jeten tone e te pasardhesve tane duke jetuar jete te tjereve, sipas kornizave te tyre te imponuara eshte verberi, perultesi, tradhti, vetvrasje dhe krejtesisht qmenduri !
Ta bllokojme veteveten dhe pasardhesit tane pas rezultateve te mendimeve dogmatike te imponuara nga tjeret dhe ta organizojme jeten sipas atyre modeleve, e kemi perqafuar me vetdije nje jete te imponuar dogmatike perplote gjepura , dokrra te thata e prralla te maskuara, qe ne esence jane fund e krye jete e pa plleshme, shterpe, e pa bereqetshme, aspak e sukseseshme, krejtesishte e pervuajtshme dhe vetshkaterruse, duke u sjelle si qurat ne mjegull rreth qarkut te mendimeve dogmatike, te imponuara nga qarqe te ndryshme per leverdite e veta.
Eshte shume e tmerrshme ta lejojme zhurmen e imponuar te mendimeve dashakeqe te tjereve, te zë vend ne kokat tona dhe te mbyllemi hermetikisht ne qarkun e errte te atyre mendimeve dogmatike duke ia vra vetit perjetesisht guximin dhe zerin e arsyes te botes se brendeshme shpirterore, emocionale, intelektuale, humane, sociale, morale, kombtare e njerezore.
Kjo mbyllje hermetike vetevrasese na e merr guximin, menqurine, deshiren, vullnetin dhe dashurine qe ta ndjekim zerin e zemres dhe zerin e intuites sone, e cila më mire se kush tjeter ne bote e dine se çfare deshirojme te behemi, çfare deshirojme te arrijme e te perfitojme gjate jetes dhe ti mbrojme te arriturat tona qe na kane takuar e na takojne perjetesishte.
Zeri i arsyes, zeri i zemeres dhe i intuites sone i pergjigjet mese miri ne bote deshirave, synimeve dhe qellimeve tona qe ti arrijme ato te cilat na takojne, siq u takojne njerzeve te botes dhe ti mbrojme ato si prone legjitime e jona. Modeli jetesore i te jetuarit sipas imponimeve te modeleve te huja, nuk i shkon per shtati aspak, modelit jetesor qe buron nga zeri i shpirtit, zemres dhe intuites sone!
Nese ky konstatim i qendron realitetit, nuk eshte mire te humbim kot kohen dhe jeten tone e te pasardhesve tane, duke jetuar jeten e tjereve sipas modelit imponues te tyrer! I juaj, mësuesi Isë
23. 08. 2020
Rrdgullat e kota apo gjepurat, thene më mire qe bazohen ne supozime dhe mbshteten ne to ne mungese te fakteve dhe argumenteve shkencore, me iden se qenjet njerezore ne pergjithesi apo popujt te cileve u takojme ne veqanti, jane kryesishte qenje te mira apo kryesishte qenje te keqija, une personalishte keto ide i konsideroi gjepura apo rregulla te kota qellim kqija, te pa mbeshtetura ne fakte e argumente shkencore e bindese.
Rregullat e kota apo më mire me thene gjepurat qe bazohen ne supozime negative per njerezimin, ne pergjithesi dhe per popujt ne veqanti, apo grupe njerezish qe i perkasin kombesive, partive te ndryshme, shtresave shoqerore dhe besimeve fetare, une kam prirjen time personale te dyshoi , te mos bindem, te mos besoi dhe te mos shpresoi asesi ne ato supozime dhe ide te pa mbeshteture ne fakte e argumente shkencore.
Per aq sa kam lexuar dhe pervetesuar njohuri e dituri deri më tani nuk kam gjete prova shkencore, se ne kemi lindur ne kete jete si qenje te kqija njerezore ne pergjithesi apo si qenje te keqija perkatese te nje populli ne veçanti. Perkundrazi ka ide te mirefillta se, qenjet njerezore, vijne si nje” leter e paster”, ku gjate jetes ne te shkruhet pervoja njerezore, e mire apo e keqe qofte ajo. Megjithate kendveshtrimet, besimiet, bindjet e shpresat pesimiste, ndikojne negativisht tek miliona e miliona njerze, po ashtu edhe tek grupe njerezish qe u perkasin popujve te caktuar.
Po me duket se zë vend meritor ne kete shkrim timin qe po behet fjale per bindjet, besimet dhe shpresat ndaj njerezimit te botes ne pergjithesi dhe ndaj popujve ne veçanti, mendimi vizionar i Gandit, i cili thot:” Nuk duhet ta humbisni shpresen, besimin dhe bindjen ne njerezimin e botes ne pergjithesi dhe ne popujt e ndryshem n`veçanti si pjese perberse e njerezimit. Njerezimi eshte nje oqean; ne qoft se disa pika te oqeanit jane te ndotura, oqeani nuk behet i pist”, edhe pse ndoshta nga trazimi i valeve mund te turbullohet pjeserisht.
Është e domosdoshme per ne, qe ne menyre sistematike, te bejme perpjekje t`i kultiovojme, t`i rrisim, t`i zhvillojme, t`i kalisim e t`i humanizojme vlerat tona shpirterore, emocionale, intelektuale, morale, humane e kombtare, qe t`i tejkalojme pengesat dhe veshtiresite te cilat na dalin para, per t`i realizuar deshirat dhe synimet tona njerzore e kombtare gjate jetes, qe ta meritojme, besimin, bindjen dhe shpresen nga njerezimi e popujte e botes. I juaj, mësuesi Isë
21. 08. 2020
Tani eshte mese e kjarte se shumica e pikepamjeve, bindjeve dhe besimeve tona rreth jetes dhe organizimit te saje e rreth boites, mesohen duke u bazuar ne gjepura e dokrra te thata te percjellura nga brezi ne brez. Shume nga te vertetat pas te cilave qendrojme, varen nga kendeveshtrimi i yne, i cili e imponon nje dokerr tjeter ilkuzive rreth te vertetes per te cilen mendohet, flitet e besohet.
Te gjitha idete qe ne i kemi per zemer rreth identitetit tone, rreth fese te cilen e posedojme, rreth kombesise qe i takojme dhe besimet tona e bindjet rreth botes natyrore, shoqeerore e shpirterore, shumica prej tyre nuk jane gjë tjeter pos konstrukte mendore qe i kemi zgjedhur tu besojme dhe si te tilla, shumica prej tyre jane vetem opinjone qe u besojme, sepse jane ngulitur ne kokat tona qe ne moshen fijnore nga kultura ne te cilen jemi rrite e edukuar.
Ne si qenje njerezore jemi më pak racionale sesa qe mendojme, sepse idete, bindjet dhe besimet qe i kemi per zemer dhe pas te cilave bindshem qendrojme sikur te ishin te “verteta”, te cilat bijne poshte nese i analizojme më në detaje. “Konstruktet tona mendore mbi boten natyrore, shoqerore e shpirterore mund te ndryshojne, te levizin, te zgjerohen e te vallzojne, te perplasen me njëra-tjetren dhe te perhapen sikur smundja ne formen e infektimit nga bartesi te viktima”.
Shpeshhere ne i asimilojme idete tona jo permes zgjedhjes racionale po permes “infektimit shoqeror” nga perhapja e nje ideje prej nje mendje ne mendjen tjeter, pa e vuar ne dyshim vertetesin dhe vleren e tyre. Ne kete menyre te “vertetat” tona, rralle here jane modele optimale te veprimit dhe te jetuarit.
Dr. Pol Marsden, PhD, psikolog i konsumit thot: “ Kur ne marrim vendime, ka më shume te ngjarë qe po i nenshtrohemi mendjes se kosheres, sesa qe po marrim nje vendim te bazuar tersisht ne mendimet tona, per interesin tone më te madh. Ne më teper zotrohemi prej bindjeve e besimeve, sesa i zotrojme ato. Provat tregojne se trashigojme dhe transmetojme sjellje, emocione, besime dhe fe jo permes zgjedhjes raciionale, po permes infektimit”.
Vertete siq thot Pol Marsden, ne mendojme se jemi duke marr nje vendim racional, por shpesh vendimet qe i marrim kane fare pak lidhje me racionalitetin, sepse më shume kane lidhje me idete, besimet dhe bindjet qe kane depertuar tek ne nga familja, farefisi, miqesia dhe nga kultura qe i kane miratuar më pare, mes te cileve jemi rrite e edukuar edhe ne.
Kuptohet nuk ka asgje te gabuar ne marrjen e ideve nga shoqeria mes te ciles jetojme e veprojme, por tek sa bota per rreth nesh po perjeton ndryshime te medha, ne ti ndjekim ato modele qe jane perdor vite e shekuj më pare, te cilave u ka skaduar koha, nuk eshte nje veprim i qelluar dhe i duhur.
Edhe pse ne e dijme se ky lloi ndryshimi po ndodh sistematikisht ne bote, fatkeqesisht shume prej nesh jane instaluar pas rregullave e modeleve te demshme e primitive te cilat i ka shkele koha dhe jane te pa pranushme per boten e sotme. I juaj, mësuesi Isë

20. 08. 2020

Duhet guxim, vendosmeri, vullnet e menquri per ti refuzuar modelet e imponuara te jetes nga ana e politikaneve tane dhe nga ana e pushtuseve dhe per ti thyer ato hallka te hekurta e zingjirore qe e percaktojne menyren e te jetuarit tone pa dinjitet, te varfur, te pa shprese, te nenshtruar e te poshtruar. Mos refuzimi i ketyre modeleve imponuse nga politikanet tane dhe nga pushtusit, me vetedije apo pa te, pranojme ta jetojme nje jete primitive, te varfur e te pa dinjitet.

Modeli impoinues i te jetuarit nga ana e politikaneve tane e ka formatin: mua me takon pasuria, ty varferia, mua me takon pushteti, ty sherbimi. Mua me takone e drejta e tradhtise kurse ty nenshtrimi e poshtrimi. Mua me takone trimeria, krenaria, liria dhe atdheu e ty te takon lufta, sakrifica, gjakderdhja, torturat vrasjet, dhunimet dhe ballafaqimi fyta fyte me pushtusin.

Modeli imponimit jetesor ka formatin: Mua me takon ti korri frytet e luftes kurse ty te takon te jetosh me dhembjet e sakrifices qe bere per atdheun e per lirine, mua me takon e drejta te shkeli mbi gjakun e deshmoreve, mbi amanetin e tyre dhe te fali pjese te atdheut pushtusit qe u mbrojten me gjakun e deshmoreve te lirise tokat, arat, fushat, malet qytetet, fshatrat, ujrat detrat dhe pasurite toksore e nentoksore dhe ti fale ato per teritor ekstra qe tu sherbejne kishave ortodokse serbe te cilat jane pushtuar prej shqiptareve nga serbia, kurse ty te takon ta ulish koken si i marr dhe te me duartrokasish per dhuratat qe po ia bej pushtusit!

Modeli i imponimit jetesore te politikaneve tane ka formatin: mua me takon ti gezoi te gjitha privilegjet ne shkollim, ne punesim, ne udheheqje te institucioneve edukativo arsimore, shendetesore, ekonomike, juridike, kulturore policore ushtarake dhe te emroi militant partiak te udheheqin mbi ato institucione, kurse ty te takon ti vesh gishtat ne goje dhe te pohon me koke e te duartrokasish per keto mrekulli e marifetllyqe, sa mire po veprojme.

Per te gjitha keto veprime te modelit imponues jetesor nga politikanet tane ne bashkpunim me pushtusit: mua me takon nderi e krenaria, ty te takon turpi, nenshtrimi, poshtrimi, perulja, vuajtja e varferia, mund te pranohet vetem te ata njerze qe nuk kane dinjitet njerzor, qe jane servil, qe jane butak e pakurrizor, kurse per njerzit norman qe kane dinjitet njerezor, ky model jetesor eshte totalisht i papranushem dhe duhet rrefuzuar me te gjitha mjetet. I juaj, mësuesi Isë

19. 08. 2020

Nese nuk arrijme fitore, suksese dhe nuk arrijme ti zgjidhim problemet tona jetesore personale, familjare, institucionale, shoqerore, kombtare e shtetnore, eshte e domosdoshme ti ndryshojme rregullat mbi te cilat mbeshteten veprimet tona, permes te cilave perpiqemi te arrijme fitore e suksese te ndryshme dhe ti zgjidhim problemet tona qe na dlin para.

Nese nuk dijme ti ndryshojme rregullat me te cilat perpiqemi te fitojme, te arrijme suksese dhe ti zgjidhim proplemet e ndryshme personale, familjare, institucionale, shoqerore, kombtare e shtetnore, te cilat na dalin para si pengese, eshte mire ti injorome ato rregulla dhe ne vend te tyre te provojme forma e menyra tjera te veprimit tone, te cilat na merr mendja se jane më te sukseseshme dhe më efektive, se sa rregullat, format dhe menyrat e mëparshme te veprimeve tona.

Më mire sesa te dorzohemi, te deshtojme e te falimintojme eshte te vazhdojme me veprimet tona derisa te arrijme tek fitorja, tek sukseset dhe derisa ti zgjidhim ne favorin tone problemet e ndryshme qe na dalin perpara, duke provuar nga e para me rregulla te reja, nga e dyta, e treta e metej derisa te arrijm fitore, suksese dhe zgjidhjen e problemeve te ndryshme jetesore, politike, shtetnore e kombtare.

Perpjekjet tona qe te ndryshojme, me siguri nga largojne nga pozicionet defanzive te perdorimit te atyre modeleve qe jane programuar ne kokat tona dhe u ka skaduar tmerrsishte koha e perdorimit te tyre, te cilat nuk premtojne aspak kurrfar fitore, kurrfar suksesesh dhe kurrfar zgjidhjesh te problemeve tona personale, familjare, institucionale, shjoqerore, kombtare e shtetnore, perkundrazi sjellin humbje, shkaterrime fatale dhe faliminetim total ne te gjitha sferat e jetes sone. I juaj, mësuesi Isë

18. 08. 2020

Nese nuk kemi potencial emocional e intelektual te mjaftushem t`i tolerojme dhembjet, humbjet, ngecjet dhe pengesat e ndryshme momentale gjate organizimit te proceseve jetesore dhe nuk kemi potencial intelektual e emocional te mjaftushem qe te mesojme prej dhembjeve, humbjeve, ngecjeve e pengesave momentale, nuk do te arrijme kurr ne cakun qe ia kemi vuar vetit si qellim e obligim jetesor, nuk do ti realizojme knaqshem deshirat e kerkesat tona qe na takojne gjate jetes.

Dhembjet, vuajtjet, pesimet, ngecjet e pengesat momentale qe na ndodhin gjate jetes, ne vetevete permbajne mesime e urti te medha per ne, te cilat qojne ne rritje më te shpejte te cilesise se jetes sone te mëpasme, nese i durojme dhe nuk i perfillim dhembjet e vuajtjet e qastit per shkak te renjeve, pesimeve, stagnimeve dhe pengesave momentale qe na ndodhin.

Modelet e vjetra te cilat i kemi te programuara ne kokat tona, te cilat na sjellin dhimbje, vuajtje e stagnim ne organizimin e proceseve te ndryshme jetesore, eshte e domosdoshme ti ndryshojme sa më pare ato dhe ti zavendesojme me modele te reja, te cilat u pergjigjen kerkesave tona dhe kerkesave te kohes.

Po ndodhi e kunderta, kemi pajtuar me vetedije apo pa te, me modelet te cilave u ka skaduar koha dhe nuk sjellin asgje te re, asgje produktive, asgje te dinjitetshme dhe asgje njerezore pos shkatrrim, stagnim, ngecje e pengesa per ne. I juaj, mësuesi Isë

17. 08. 2020

Edhe sa kohe na duhet ne shqiptareve te ndergjegjesohemi per rrugtimin e dhimshem dhe tragjik, te cilin e kemi bere dhe po e bejme shume gabimisht per 20 shekuj me radhe, qe nga pushtimi i Ilirise deri ne ditet e sotme?!

Rrugtimi fatal 2000 vjeqar na kushtoi me humbjen e Ilirise dhe Dardanise, me humbjen e mbi 120 mije kilometra katror teritor te Gadishullit tone Ilirik, me humbjen e gjuhes Iliro-pellazge, me humbjen e besimit Pagan qe e kishin shekuj me radhe paraardhesit tane Iliro-Pellazg, me humbjen e popullates Ilire, permes gjenocidit e asimilit te saje nga pushtusit tane, ne popullate greko-helene, bullgaro-sllave, rumune, italjane, turke, serbe, malazeze, maqedone, kroate , sllovene etj.

Nga afer 40 milion Ilirë qe kishte Iliria para se te pushtohet nga pushtusit tane, tani shqiperia ka mbete ne më pak se 3 milion banor shqiptare e Kosova në mëpak se 1 milion e 800 mij shqiptar, pa i numruar edhe pjesen e shqiptareve qe kane mbete te pushtuar ne tokat e veta nga greket, maqedonet, serbet e malazezet, po ashtu pa i numruar edhe popullaten shqiptare ne diaspor, te tretur e te lene pas dore ne meshiren e gjenocidit dhe asimilimit te tyre.

Edhe tani e tutje nga ky rrugtim fatkeq e tragjik po vazhdojme ecjen e njejte permes perqarjeve, urrejtjeve e vellavrasjeve mes veti mbi baza fetare, politike, ideologjike, regjionale dhe mbi baza te interesave te ndryshme personale, familjare, farefisnore e grupore, korruptive e kriminale, duke e quar ujte ne mulli te pushtuseve tane e ne dem tragjik te interesave tona kombtare, kulturore, historike, teritoriale e shtetnore. I juaj, mësuesi Isë

14. 08. 2020

Stimulim i marrjes se vendimeve per veprimet tona eshte menyra e te menduarit, bindjeve e besimeve , qe ne vetevete mund te permbajne humanizem, altruizem, patriotizem, atdhedashuri, sakrifice, pune, edukate, ndere, dituri, respekt, mirekuptim, tolerance, bashkpunim, dashuri dhe zhvillim ekonomik, arsimor, shendetesor, juridik, kulturor, historik e shkencor, e marrje vendimesh tjera qe qojne drejte persosjes se fatit tone personal, familjar, politik, fetar, shtetnor e kombetar.

Stimulim i marrjes se vendimeve eshte edhe menyra e te menduarit, besuarit dhe bindjeve tona qe ne perbajtjet e tyre mbizotron krimininaliteti, tradhtia, shpiunazha, narkomania, dhunimi dhe trafikimi i qenjeve njerezore. Mbizotron korrupcioni, prostitucioni, amoraliteti, propaganda antikombtare, urrejtja e perqarja mbi baza fetare, politike e rajonale . Mbizotron ndarja e njerzeve neper grupe te ndryshme, parti politike, besime fetare, pro e kontra krishtenizmit, pro e kontra islamizmit, duke shkaterruar tersisht unitetin tone kombetar dhe ardhmerine e tij.

Stimulim i marrjes se vendimeve tona per ate qe e bejme gjate jetes eshte edhe menyra e te menduarit, besuarit dhe bindjeve per ta shmangur dhimbjen e turpin, ose nga terheqja per ta fituar kenaqesine e krenarine. Per kete arsye duhet te kemi vigjilence e maturi te shtuar, se kë e konsiderojme dhimbje e turp dhe kë e konsiderojme kenaqesi e krenari gjate marrjes se vendimeve?!

Dhimbja e turpi dhe kenaqesia e krenaria jane forca te medha shpirterore qe e formesojne per te mire apo per te keqe marrjen e vendimeve gjate organizimit te procesit tone jetesor, marrjen per te mire apo per te keq ne duar tona fatin, karakterin, personalitetin, shpirtin dhe jeten tone personale, familjare, shoqerore, partiake, fetare , institucionale, shtetnore e kombtare. I juaj, mësuesi Isë

 

Profesori i mardhenjeve nderkombtare Enver Bytyçi u reagon “patrioteve qe i jane turrur” Abazoviçit:
5. 09. 2020
“Patriotët e “mëdhenj” që i janë turrur Dritan Abaz(oviç)it duhet të kuptojnë se ai nuk është më i rrezikshëm se Edi Rama, Hashim Thaçi e Baton Haxhiu, të cilët deshën dhe ende duan që t’i japin territore shqiptare Serbisë, mjafton që këta të përjetësojnë pushtetin dhe të mbrojnë pasuritë e grabitura nga shqiptarët!
Së paku Abaz(oviç)i është përcaktuar qartë për aleancën me Perendimin dhe në këtë aspekt duket më i besueshëm se Rama dhe Thaçi.
Nëse do të luftonit “o patriotë” kundër kollonës së pestë serbe në qeverinë e Tiranës dhe të Prishtinës kaq sa luftoni kundër Abaz(oviç)it, shqiptaria do ta kishte fituar me kohë betejën me vetveten dhe me armiqtë e saj!”
Ja ku e kane pruar veten Kryeministri i Shqiperise, Presidenti i Kosoves, dy qeverite, dy presidencat dhe dy parlamentet shqiptare ne Kosove e ne Shqiperi, te biejn më poshte seç ka ra Dritan Abazoviçi, ne raport me shqiptaret dhe me trojet e tyre!
Per pudallejnte gjithmone ka dasem, edhe kur vritet nusja me dasmoret dhe pergjaken!
4. 09. 2020
Filozofia, pedagogjia, sociologjia e psikologjia, e mbeshtesin parimin e vleresimit te njeriut, ne baze te sjelljeve te tij, e jo ne baze te maskes pas te ciles fshihet individi ne komunikim me tjeret i cili e maskon veten pas nje qeshtje, qoft fetare e politike apo kulturore e shkencore.
Sjelljet e verteta e ato te maskuara dallojne shume mes njera tjetres dhe verehen lehte gjate jetes, tek secili prej nesh, se me cilin lloj te sjelljeve po njejtesohemi. Maskat pas te cilave fshihemi, heret ose vone i demoskon koha dhe e pasqyron njeriun ai qe eshte e jo ai qe paraqitet ne opinjon.
Ata që maskohen dhe fshihen pas maskave të veta e paraqiten në publik si engjuj, janë djaje te vertete dhe nuk e lënë askë bashk!
22. 08. 2020
Suksesi varet nga përgatitja e mëparshme dhe pa këtë përgatitje, e sigurtë që do të vijë dështimi”. Konfucie, politikan, mesues dhe filozof kinez.
Sa pak te pergatitur jemi ti realizojme synimet, qellimet dhe deshirat tona, qe ia kemi vuar vetit si obligim e detyre!
Mosangazhimi yne, pasiviteti, mbyllja ne vetevete dhe indifirenca shkakton tek ne zvoglimin, sterkeqjen dhe humbjen e dalengadalshme te vullnetit, deshires, guximit, edukates, diturise dhe dashurise, si vlera te pazavendesueshme shpirterore, qe na sherbejne per ti arritte synimet dhe deshirat tona personale, familjare, institucionale, politike, fetare dhe kombetare.
Ndersa angazhimi yne sistematik, i planifikuar mire, i vendosur, i vullnetshem, i guximshem dhe i mbushur me dashuri e furnizon rriten, zhvillimin, persosjen e fuqizimin e vullnetit, vendosmerise, guximit, deshires, edukates, diturise dhe dashurise sone, permes te cilave i arrijme me lehte vlerat e medha njerezore e kombtare, te cilat konsiderohen virtyte te larta per njerzimin.

17,. 08. 2020

Kur flasim per programimet e ndryshme qe jane formuar ne kokat tona, vertete kohrat per ne shqiptaret nuk ishin te pershtatshme qe te programohemi vete ne menyre efektive sipas nevojave tona dhe sipas kerkesave te kohes.

Me nje fjale, më shume kemi patur programime te imponuara nga rrethana te ndryshme qe e kane patur synim shperlarjen e trurit tone kombetar duke e tjetersuar dhe programuar ne ate menyre qe u ka konvenuar programereve te ndryshem pushtues.

16. 08. 2020

Uroi nga zemra qe sa më pare ti ndryshojme nga kokat tona programimet e vjetruara, te cilave u ka skaduar koha si modele organizative te proceseve tona jetesore, te cilat kane pak ose aspak menquri, njerzishmeri, pak ose aspak produktivitet, dinjitet e lumturi gjate jetes!

Me koka te programuara te cilave modalitete u ka skaduar koha, nuk do te kete ndryshime te reja as progresive, as te dinjitetshme e as produktive. Mbyllja hermetike ne labirinthin e errte personal e kolektiv, veshtire e ka te depertoi drita ne ate Labirinth, qofte personal, qofte kolektiv ai.

Kjo shemtij po ndodhe me ne shqiptaret , sepse ne kokat tona kane depertuar rrymime te ndryshme politike, kulturore, ideologjike, religjoze jo qellim mira, nga qarqe te ndryshme qe e synojne me ngulm gllabrimin e vetdijes autoktane personale e kolektive te shqiptareve dhe gllabrimin trup e shpirt te tyre.

Keto programime te instaluara ne kokat tona, nese nuk i rikonstruktojme vendosmerisht e mençurisht me programime te reja qe i shkojne pershtati progresivitetit bashkohor e autokton te shqiptareve, jam mëse i bindur dhe i sigurt qe nuk do te sjellin kurr progresivitet e prosperitet, pos regresivitet, naivitet e devalvim dhe shkatrrim sistematik i te mirave qe i posedojme per momentin.

15. 08. 2020

Disa gjera qe i bejme gjate jetes, i bejme nga presioni per ta shmangur dhimbjen apo turpin, ose nga terheqja per ta fituar kenaqesine apo krenarine. Per kete arsye duhet te kemi vigjilence e maturi , se kë e konsiderojme dhimbje e turp dhe kë e konsiderojme kenaqesi e krenari?

Ështe mese e domosdoshme te kemi kujdese te shtuar gjate jetes, se çfare vendimesh po marrim te veprojme e ta organizojme jeten? Vendimet e marrura ne menyre te nxitushme dhe te pa planifikuara mire e ne detaje, mund te na sjellin pasoja te medha e te pariparushme.

Menyra se si e percaktojme dhimbjen apo turpin dhe kenaqesine apo krenarine, na bene hero apo kriminel, tradhtar apo kombetar, te moralshem apo te pamoralshem, te dijshem apo te padijshem, na bene punetor apo pertac, miqesoe apo armiqesor me tjeret, na bene te guximshem apo frikacak, te drejte apo rrenacak e vetij tjera, te mira e jo te mira.

I padijshmi e xhelozi nuk eshte atdhetar, nuk eshte guximtar, as fetar, as humanitar e as familjar. Sa pak njeri pa dituri!

12. 08. 2020

Une mendoi, besoj dhe kam bindjen time se ata te cilet jane programuar me programe e modele te huja dhe qellim kqija kunder vetevetes, familjes dhe farefisit te tij, kunder shoqerise, kombit dhe kunder unitetit, bashkimit, mirekuptimit, respektit, tolerances, marrveshjes dhe bashkpunimit. Ata qe jane programuar me programe e modele te huja destruktive, te prapambetura te cilat nuk kane kurrfar vlere njerzore, humane, morale, sociale e kombtare dhe fusin perqarje, urrejtje e vellavrasje mes shqiptareve, mbi baza fetare, politike, regjionale per interesa personale.

I kane te gjitha mundesite ta rikonstruktojne, humanizojne, socializojne veten dhe kokat e tyre me programe dhe modele te reja frytedhenese e produktive, qe nuk jane te ndikuara nga qarqe te ndryshme propagandistike kunder shqiptareve, me synimin qe ti bashkangjiten popullit te vet, permes veprimeve njerzore, te matura, racionale qe ne esence e kane dashurine, respektin, mirekuptimin, tolerancen, bashkpunimin, mbrojtjen e interesave kombtare dhe mbrojtjen e atdheut dhe qe kane per synim bashkimin e pjeseve te tij te cilat jane ende nen pushtimin e fqinjeve tane greko-sllav.

Eshte e mundeshme te paisen ata dhe ne në pergjithesi me programe e modele te reja profesionale, intelektuale, edukative, arsimore, emocionale dhe shpirterore qe formsojne ne kokat tona modele perparimtare, te cilat sjellin dobi personale, profesionale, familjare, kolektive, shoqerore, institucionale, shtetnorer e kombtare, nese marrim secili iniciative ne menyre sistematike per ndryshime.

Marrja e iniciativave te tilla na mundesojne sukseseshem ti freskojme, ndryshojme, permiresojme, ti zhvillojme e ti pavaresojme modelet tona te te jetuarit nga ndikimi i tjereve e posaqerisht nga ndikimi i qarqeve te ndryshme propagandistike antishqiptare qe e synojne futjen e perqarjes, urrejtjes dhe vellavrasjes mes shqiptareve.

Qe synim e kane ti bindin shqiptaret se nuk jetohet ne trojet e veta, te ikun sa më shume ata e te treten rrugeve te botes per ta siguruar kafshaten e bukes, qe trojet tona, arat, livadhet, fusha, malet, kodrat, lumejt, liqejte, detin dhe asetet e pasurise kombtare qe i posedojme nen toke e mbi toke, te mbesin djerr dhe pa zotrimin e tyre nga shqiptaret, qe ta kene më lehte ti pushtojne vete ato, ti punojne dhe ti shfrytezojne ne vend te shqiptareve qe kane ikur nga trojet e veta per tu asimiluar rrugeve te botes, siq kane vepruar perher ne kete menyre fqinjet tane pushtues greko-sllav permes propagandimit perqaj e sundo, permes burgosjeve, vrasjeve dhe perzenjeve me dhune te shqiptareve nga trojet e veta.

Ata që kanë fuqi ti përmirësojne, ti ndryshojne, ti pavaresojne nga te huajt e ti zhvillojne programimet e veta, mund të bëhen fitimtarë, perparimtar e atdhetar. Ndërsa kushdo që përsëritë gabimet e veta dhe jeton me programime e modele te huja dhe te vjetruara, nga fitues shndërrohet në humbës e qyqar, siq po ndodh tani me lirine dhe atdheun tone qe eshte fituar e mbrojtur me gjakun e ketij populli dhe me gjakun e djemeve dhe vajzave më te mire te kambit qe rane deshmor per liri e per mbrojtje te atdheut.

Lum ata qe e programojne veteveten dhe instalojne modele bashkohore ne kokat e tyre per ta jetuar jeten i pavarur nga modelet e huja e qellim kqija! I juaj, mësuesi Isë

11. 08. 2020

Perpos zotrimit te emocioneve, shendetit tone fizik, psikik, intelektual, moral, social dhe zotrimit financiar, nuk ka gje me te rendesishme e me te vlefshme sesa permiresimi i mardhenjeve tona mes njerezve te botes, mes familjareve, institucioneve te ndryshme, partive politike e besimeve fetare qe i posedojne shqiptaret, mes shtetitn dhe permiresimi i mardhenjeve ne nivel kombtar.

Nese mbetemi te izoluar, te perqar, te urrejtur e te hasmuar mes veti, qe nga individi e deri tek majat me te larta shtenore e kombetare, sukseset tona gjate jetes jane te pa arritshme dhe dukurite negative shkojne duke u perhap dhe duke u rrite ne trojet shqiptare dhe asgje qe e kemi paravetit nuk e ka vleren e vete siq duhet ta kete.

Asnjerit prej nesh dhe prej ketyre subjekteve ne fjale nuk i konvenon dhe nuk i flene ne hater te rriten, te zhvillohen e te jetojne si te vetmuar e te izoluar nga bota njerezore, sepse çdo gje e humb kuptimin e vete ne jete. Vetem i vdekuri mund ti perballoi vetmise. Te gjallet e kane te pamundeshme ket lloj ekzistence te vetmuar.

Pra siq po duket, qenka e domosdoshme per secilin prej nesh e subjeketeve te permendura me larte, qe te bejme perpjekje me kombengulesi, ti gjejme sekretet te cilat e mundesojne permiresimin e mardhenjeve tona mes njerezve, familjareve, institucioneve, perkatesive politike, e fetare, mes shtetit e kombit ne pergjithesi, duke premtuar secili sipas pergjegjesive qe kemi nje standard me te larte te mardhenjeve njerezore.

Nje standard më human, më social, më moral e më kombtar dhe nje standard me te larte te menyres se te jetuarit dhe vepruarit tone, duke nenkuptuar mardhenje te shendetshme, moral te shendetshem per te gjithe subjektet ne fjale, drejtesi te forte e te barabart per te gjithe, nje zhvillim te perbashket ekonomik sa me te larte, nje zhvillim humanitar e social te permasave më te mundeshme njerezore.

Nje arsim e shendetesi te standardeve bashkohore, nje force policore e ushtarake qe e mbron me dinjitet e me cdo kusht, vendin, rendin, ligjin, nderin e qytetareve dhe qe e mbrone nje imazh sa më te dinjitetshem kombetar ne raport me ate nderkombetar, duke i thene nje jo te madhe individualisht, familjarishte, institucionalishte, kolektivishte dhe kombetarisht korrupcionit, prostuticionit, amoralitetit, narkomanise, trafikimit me qenje njerezore, papunesise, varferise, tradhtise, shkaterrimit dhe keqperdorimit te pasurise kombetare dhe devalvimit te institucioneve tona te ndryshme shtenore e private.

Duke i thene nje jo te madhe perqarjes mes nesh mbi baza fetare, politike, regjionale, duke i thene nje jo te madhe urrejtjes, xhelozise, inateve personale, vellavrasjeve, shpiunazhes, propagandes se qarqeve te ndryshme antishqiptare e shum e shume veseve tjera te liga mes ne shqiptareve qe na dobsojne tej mase ekonomine, shendetesine, arsimin, drejtesine e shume fusha tjera jetike ne raport me tjeret, branda e jashte kufujeve tane.

Eshte ne menqurine tone individuale, familjare, kolektive, institucionale, politike, fetare kulturore, kombtare e shtetnore ti permirmiresojme sa më pare e sa më shume te jete e mundur mardhenjet tona mes njerezve ne nivel lokal, regjional, kombetar e nderkombetar. I juaj mesuesi Ise

10. 08. 2020

Vetem mendjet e ulta, te prishta e te trishta qe gjenden ne mesin tone kombtar e fyejn kaq rende e kaq panjerzishte popullaten shqiptare te besimit islam, si pjelle dhe mbetje turko-arabo-aziatike per shkak te besimit te saj ne islam. Vertete fyerje e rende qe vetem mendjet e ulta, te prishta e te trishta e bejne kete fyerje, ne dem te dinjitetit, autoritetit, ne dem te genit dhe moralit te kombit shqiptar!

Popullata shqiptare e besimit islam nuk mbane aspak pergjegjesi e nuk eshte aspak fajtore qe ne trojet shqiptare po ndertohen gjamia islamike më shume seq po ndertohen kisha katolike e kisha ortodokse, me teper seq duhen ne trojet shqiptare.

Popullates shqiptare te besimit islam ia hedhin fajin, e fyejn padrerjtesisht dhe e quajne pjelle dhe mbetje turko-arabo-aziatike per shkak te ndertimit e gjamijave, vetem ato mendje te ulta, te prishta e te trishta qe jane shite per pak pare, ne qarqet e ndryshme antishqiptare per te fute urrejtje e perqarje mes shqiptareve mbi baza fetare, ne vend qe ta gjejne fajtorin kryesor ne politiken tone shqiptare e perbere prej shqiptareve te besimit katolik, ortodoks, islamik dhe e perbere prej minoriteteve ashkalij, rom, egjiptas, serb, malazez e grek, e cila politike me kete perberje qeveritare, presidenciale e parlamentare mbane fajin kryesor per shkak qe eshte korruptuar kembe e koke, eshte kriminalizuar politikisht, moralisht e kombtarisht, duke e zhvate dhe duke shite pjese te atdheut ne dem te popullates shqiptare, ne dem te atdheut e ne dem te dy shteteve shqiptare, qe i kane zhyte deri ne fyt ne korrupcion, nepotizerm,ne krim te organizuar politik, ekonomik, shendetesor, juridik, arsimor e ku jo tjeter?!

Mendjet e prishta e te trishta qe e fajsojne, dhe e etiketojne amoralisht si pjelle e mbetje turko-arabo-aziatike popullaten shqiptare te besimit islam, qe ia imponoi pushtusi otomano-turk, duhet ta dijne menje prishtet dhe koke trishtet se kjo popullate shqiptare mbi 80% qe kaloi ne besimin islam ishte popullate e besimit krishten katolik dhe e besimit krishten ortodoks, tani ajo pjese po akuzohet moralisht qe na paska bere amoralitet seksual me turko-arabo-aziatik, e na paskan mbete te moralshem, te ndershem dhe “puro shqiptare” 100% karat, vetem 10% e popullates se besimit krishten katolik e 10% e populates se besimit krishten ortodoks, kurse 80% e populates shqiptare qe ishte më pare ne besimin katoliko-ortodoks krishten te akuzohet si popullate shqiptare, nena e motra tona qe na pasken berer amoralitet seksual me turko-arabo-azitike, per ta shkaterruar genin tone kombtar me pjelle e me mbetje turko-arabo-aziatike.

Une personalisht mendoi se keto koka te prishta e te trishta tradhtaresh, qe fshihen nen masken e “ patriotizmit” shqiptare nuk jane gje tjeter pos shpirta te shitur e te deformuar me misione te caktuara nga qarqet e ndryshme antishqiptare, qe te fusin perqarje, urrejtje, vellavrasje e mjegllnaj mes shqiptareve mbi baza fetare, politike e regjionale dhe kane filluar ta quaj Kosoven tone martire XHMAJHURIA qe po naj trishtojka miqte tan!. Paqin faqen e zeze dhe u turperofshin para popullit shqiptar si mbeturina qe e fusin bela mes nesh, zhvatin, jetojne dhe e shkaterrojne atdheun tone tersisht! I juaj, mësuesi Isë

9. 08. 2020

Projektet antishqiptare qe jane bere më pare e po behen edhe sot nga fqinjet tane pushtues greko-sllave, kane filluar qe nga pushtimi i Ilirise prej latino-romakeve, heleno-bizantineve dhe mbreterve serb, bullgar, malazez, e mbreterve tjer sllav qe e mbizotruan perandorine Bizantine, kryesisht gjate shekujve 8, 9, 10, 11, 12 e 13, te cilet kane bere gjenocid ne popullaten Ilire nen perkrahjen e perandorise heleno-bizantine e asaj latino-romake dhe perandoria Otomane per afer 6 shekuj e deri ne ditet e sotit, projektet e tyre i kane realizuar shumicen prej tyre permes perkrahjes dhe bashkpunimit me perfaqesuesit tane politik, perfaqesuesit tane te besimit krishten katolik, te besimit krishten ortodoks dhe te besimit islam musliman.

Perqarje e ndasi te tilla kishte edhe ne kohen e Ilirise qe su bene kurr bashk mes veti princit ilir dhe principatat e tyre ne balle te te cilave ishin, ku si pasoj nuk paten mundesi ta bejne nje shtet te forte Ilir, sepse fuqite e medha si perandoria latino-romake e heleno-bizantine te asaj kohe, njejte si Serbia e greqia sot e dje kane ber plane e projekte te ndryshme si ta perqajne popullaten ilire permes fenomenit fetar krishten katolik nga ana e perandorise Romake dhe fenomenit fetar krishten ortodoks permes perandorise heleno-Bizantine, per ta perqar popullaten ilire mes veti dhe per ta ndare ne dy pjese, sipas besimeve perkatese krishteno-katolike e krishteno-ortodokse, kuptohet ne bashkpunim me forcat tona te brendeshme destruktive politike e fetare te asaj kohe qe i posedonte popullata ilire.

Ne te njejten menyre vazhdoi edhe pushtusi i radhes Perandoria Otomane turko-aziatike permes elementit fetar te fus perqarje edhe më te thella mes shqiptareve ku nga dy pjese qe ishin te ndare, u shtue edhe pjesa e trete e ndarjes mes shqiptareve, sipas planifikimeve te projekteve gjenocidale kunder popullates shqiptare, gjithnje ne bashkpunim, me politikanet qe i kishim ne ball dhe me kleriket fetar qe menagjoheshin nga kleri i Romes dhe Vatikanit, nga kleri i Bizantit dhe Athines se sotme,

Ne te njeten menyre ndodhi edhe me formimin e shtetit te Skenderbeut, i cili u zhbe fille pas vdekjes se tij, me ndihmen e perqarjes mes veti te princave te Arberise dhe principatave Arberore. Keshtu ndodhi ne Kongresin e Berlinit, ne Paqen e Shen Stefanit, ne Konferencen Londres pas shpalljes se pavaresise se Shqiperise me 1912. Keshtu ndodhi pas luftes se dyte boterore permes perqarjes se shqiptareve ne ballist e komunist, vriteshin shqiptaret mes veti per ta kultivuar vllazrim bashkimin me serbo-mslazez, me maqedono-kroato-slloven dhe me ruset e babe Stalinit, ku si pasoj e kesaj perqarje te tmerrshme mes shqiptareve ndodhi masakra e pergjakshme ne Tivar, duke u ra thike pas shpine Kosovareve.

I njejti mentalitet perqares ndodhi edhe ne mes te ushtareve te FARK-ut dhe ushtareve te UÇK-es, ne Luften e Kosoves, pa i numruar edhe fraksionet e ndryshme mes ushtareve te UÇK-es dhe mes ushtareve te FARK-ut, ku si pasoj ndodhi vrasja e kolonelit Ahmet Krasniqi Minister i Mbrojtjes se Forcave te Armatosura te Rrepublikes se Kosoves ne mes te Tirones apo ne gjiun e nenes se vet tradhtisht ne Shqiperi, per te vazhduar metej vrasje tjera politike gjate luftes e pas saj.

Po ashtu po ndodh edhe ne ditet e sotit perqarja me politiken pronto te Thaçit, Veselit, Grabovcit e te Xhavit Halitit dhe me politiken e PAN-it ku te gjithe te korruptuarit u bene bashk kunder shtetit te Kosoves ne mbrojtje te korrupcionit , nepotizmit dhe krimeve te organizuara politike, ekonomike, shendetesore, juridike e arsimore. Pra 20 shekuj perqarje mes nesh, vrasje e perzenje nga trojet tona, gjenocid e rrembim te trojeve duke vazhduar edhe sot me projekte te planifikuar qe ti zhdukin shqiptaret nga faqja e dheut, kuptohet, me te vequarit ne kete qeshtje kunder shqiptarev jane dalluar e po dallohen Serbija e Greqija. I juaj, mësuesi Isë

8. 08. 2020

Krenar kush ishim dikure, turp kush kemi mbete tani! Sa shume kishim teritor, pasuri e menquri dikur e sa pak na ka mbete tani. Më te dijshmit ishim, më te padijshmit kemi mbete! Paraardhesit tane Pellazge e populluan te paret kontinentin toke, i dhane gjuhen dhe alfabetin e pare gjuhsor  botes dhe shkrimin. Sot shqiptaret kane mbete te fokusuar e te strukur ne nje qoshe te vogel te kontinentit toke, per te komunikuar me tjeret, na duhet me patjeter ta perdorin gjuhen angleze, franceze, gjermane, ruse dhe italiane, e jo gjuhen shqipe qe ishte nene e te gjitha gjuheve te botes!

Populli shqiptar sot i ndar e i coptuar ne gjashte pjese gjeografike, i sunduar, i nenshtruar, i poshtruar dhe i pushtuar nga grekerit, maqedonet, serbet dhe malazezet, ardhacak ne trojet e gadidhullit tone Ilirik, ne bashkpunim me matufet, koke rrangallat e tradhtaret e kohes qe gjendeshin e gjenden edhe tani mes nesh, ne te cilin kontinent nuk kishte grek, serb, bullgar, maqedon, malazez, boshnjak, kroat e slloven me prejardhje sllave, para se te pushtohet Iliria .

Populli shqiptare i ndar ne tri besime fetare, i perqar shume mes veti mbi baza fetare, mbi baza partiake, mbi baza teritoriale e mbi interesa grupore e personale, u treguar e po tregohet i pa afte te mbaj shtet e te formoi shtet, i dominuar nga lakmitaret dhe tradhtaret te cilet jane quar peshe kunder popullit shqiptar, kunder atdheut te dhe kunder shtetit te vet.

Matufet dhe rrangallat e ketij populli mburren dhe rrahin gjoks para nesh si njerze te gjith- dijshem, vizonar e largpames, kurse turprohen totalishte para botes si matuf e rrangalla te prishura, total pa kurrfar diturie ne koke. Jemi njeri nder popujt e botes qe aspak nuk e njohim veten e teritorin qe kishim dhe pranojme kualifikimin per veten tone qe na e bëne bota, e cila na ka pruar ne kete gjendje te katandisur, ne bashkpunim me matufet dhe rrangallat e zbrasta qe e kishim dhe e kemi fatin te gjenden ata ne mesin tone kombetar.

Kemi shume shkolla e univerzitete, professor, magjistra, doktor shkencash dhe akademik, por pak kemi adukate te shendosh e arsim te mirefillte. Kemi shume tempuj fetar te besimit krishten katolik, ortodoks e islamik, kuse  mesepaku ne bote e besojme Zotin, mese paku ne bote jemi unik, mese paku ne bote duhemi mes veti, mese paku ne bote solidarizohemi, mirkuptohemi, tolerohemi e bashkpunojme mes veti!

Shqiptaret pasardhes te arberoreve, ilireve dhe pellazgeve qe te paret e populluan kontinentin toke, qe te paret ia dhan njerzimit besimin, gjuhen, alfabetin dhe shkrimin, vet kane mbete ende me shume vese, trauma, strese, ankth e frike te pa arsyshme, nervoze, xhelozi, inatqor mes veti e te strukur si qyqare e si eshte më keq ndaj tjereve!

Sa shume na duhet perpjekje e dituri dhe edukate, ti izolojme matufet e rrangallat e kohes dhe ta pengojme veprimin e tyre djallezor qe te fusin perqarje, urrejtje dhe vellavrasje mbi baza fetare, politike, ideologjike, regjionale dhe mbi baza te interesave personale e grupore, qe ti mundesojme vetit te behemi ata qe ishim ne kohen e Pellazgjise dhe ne kohen e Iliris, para pushtimit te saj nga latino-romaket e heleno- bizantinet. I juaj, mësuesi Isë