Planifikime e projekte antishqiptare, jane bere më pare dhe po behen edhe sot nga fqinjet tane pushtues, veqanerisht nga Serbia e nga Greqia

9. 08. 2020

Projektet antishqiptare qe jane bere më pare e po behen edhe sot nga fqinjet tane pushtues greko-sllave, kane filluar qe nga pushtimi i Ilirise prej latino-romakeve, heleno-bizantineve dhe mbreterve serb, bullgar, malazez, e mbreterve tjer sllav qe e mbizotruan perandorine Bizantine, kryesisht gjate shekujve 8, 9, 10, 11, 12 e 13, te cilet kane bere gjenocid ne popullaten Ilire nen perkrahjen e perandorise heleno-bizantine e asaj latino-romake dhe perandoria Otomane per afer 6 shekuj e deri ne ditet e sotit, projektet e tyre i kane realizuar shumicen prej tyre permes perkrahjes dhe bashkpunimit me perfaqesuesit tane politik, perfaqesuesit tane te besimit krishten katolik, te besimit krishten ortodoks dhe te besimit islam musliman.

Perqarje e ndasi te tilla kishte edhe ne kohen e Ilirise qe su bene kurr bashk mes veti princit ilir dhe principatat e tyre ne balle te te cilave ishin, ku si pasoj nuk paten mundesi ta bejne nje shtet te forte Ilir, sepse fuqite e medha si perandoria latino-romake e heleno-bizantine te asaj kohe, njejte si Serbia e greqia sot e dje kane ber plane e projekte te ndryshme si ta perqajne popullaten ilire permes fenomenit fetar krishten katolik nga ana e perandorise Romake dhe fenomenit fetar krishten ortodoks permes perandorise heleno-Bizantine, per ta perqar popullaten ilire mes veti dhe per ta ndare ne dy pjese, sipas besimeve perkatese krishteno-katolike e krishteno-ortodokse, kuptohet ne bashkpunim me forcat tona te brendeshme destruktive politike e fetare te asaj kohe qe i posedonte popullata ilire.

Ne te njejten menyre vazhdoi edhe pushtusi i radhes Perandoria Otomane turko-aziatike permes elementit fetar te fus perqarje edhe më te thella mes shqiptareve ku nga dy pjese qe ishin te ndare, u shtue edhe pjesa e trete e ndarjes mes shqiptareve, sipas planifikimeve te projekteve gjenocidale kunder popullates shqiptare, gjithnje ne bashkpunim, me politikanet qe i kishim ne ball dhe me kleriket fetar qe menagjoheshin nga kleri i Romes dhe Vatikanit, nga kleri i Bizantit dhe Athines se sotme,

Ne te njeten menyre ndodhi edhe me formimin e shtetit te Skenderbeut, i cili u zhbe fille pas vdekjes se tij, me ndihmen e perqarjes mes veti te princave te Arberise dhe principatave Arberore. Keshtu ndodhi ne Kongresin e Berlinit, ne Paqen e Shen Stefanit, ne Konferencen Londres pas shpalljes se pavaresise se Shqiperise me 1912. Keshtu ndodhi pas luftes se dyte boterore permes perqarjes se shqiptareve ne ballist e komunist, vriteshin shqiptaret mes veti per ta kultivuar vllazrim bashkimin me serbo-mslazez, me maqedono-kroato-slloven dhe me ruset e babe Stalinit, ku si pasoj e kesaj perqarje te tmerrshme mes shqiptareve ndodhi masakra e pergjakshme ne Tivar, duke u ra thike pas shpine Kosovareve.

I njejti mentalitet perqares ndodhi edhe ne mes te ushtareve te FARK-ut dhe ushtareve te UÇK-es, ne Luften e Kosoves, pa i numruar edhe fraksionet e ndryshme mes ushtareve te UÇK-es dhe mes ushtareve te FARK-ut, ku si pasoj ndodhi vrasja e kolonelit Ahmet Krasniqi Minister i Mbrojtjes se Forcave te Armatosura te Rrepublikes se Kosoves ne mes te Tirones apo ne gjiun e nenes se vet tradhtisht ne Shqiperi, per te vazhduar metej vrasje tjera politike gjate luftes e pas saj.

Po ashtu po ndodh edhe ne ditet e sotit perqarja me politiken pronto te Thaçit, Veselit, Grabovcit e te Xhavit Halitit dhe me politiken e PAN-it ku te gjithe te korruptuarit u bene bashk kunder shtetit te Kosoves ne mbrojtje te korrupcionit , nepotizmit dhe krimeve te organizuara politike, ekonomike, shendetesore, juridike e arsimore. Pra 20 shekuj perqarje mes nesh, vrasje e perzenje nga trojet tona, gjenocid e rrembim te trojeve duke vazhduar edhe sot me projekte te planifikuar qe ti zhdukin shqiptaret nga faqja e dheut, kuptohet, me te vequarit ne kete qeshtje kunder shqiptarev jane dalluar e po dallohen Serbija e Greqija. I juaj, mësuesi Isë

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje