Muaj: Mars 2020

 • Perqarjen mes politikaneve e militanteve te tyre partiak, i kemi paguar e po e paguajm shtrejte

  30. 03. 2020 Aty ku ngrit koke perqarje, padrejtesia e hasmeria mes politikaneve dhe militanteve te tyre, aty ku merr hov krimi i organizuar, nepotizmi dhe korrupcioni, aty ku njeriu per njerin behet ujk, siq po ndodh ne vendin tone, nuk ka jete te barabart, nuk ka zhvillim e mirekuptim, nuk ka tolerance e bashkpunim, […]

 • Pergjigje publike z. Enver Zhinipotokut rreth pikepamjeve te tije kunder kryeministrit Albin Kurti e Pro titistit Isa Mustafa lider ne balle te LDK-s.

  29. 03. 2020 Nuk te njoh perse afermi, kam filluar te te njoh permes shkrimeve tua, te cilat shpeshhere më kane pelqyer dhe me te vertet fillova te mendoi per nje filozof me pikepamje te shendosha e vizionare te situatave qe po na rrethojne per dy dekada me radhe. Shih per kete edhe fillova ta […]

 • 24. 03. 2020

  24. 03. 2020 Edhe sikur t`i kemi gjitha t`mirat qe i ka bota njerezore, nuk kane vlere aspak per ne shqiptaret, derisa te posedojme politikan e dijetar, analist te politikes dhe kshilltar, te cileve u mungon edukata, kultura, shendeti i mire fizik e shpirtnor, shendeti intelektual, emocional, moral, social, human, punues, kombtar, te mos theme […]

 • http://www.mediafokus.info/pandemia-dhe-mesimi-online/…

  http://www.mediafokus.info/pandemia-dhe-mesimi-online/… Kuadrat e reja psikologjike po trokasin ne dyrte e mentaliteteve qe u ka skaduar koha dhe jane bere pengese e depertimit te risive, tu leshojne rruge sa më pare programimeve te reja shkencore ne brendine e shkollave tona kombtare. Urime nga zemra e shume suksese per trimereshat e trimat e diturise dhe shkences bashkohore!

 • 22 Mars 2016 në 10:42 PD •

  22 Mars 2016 në 10:42 PD • Miqesia, besnikeria dhe sinqeriteti eshte devalvuar bukur shume tek nje pjese e madhe e shqiptareve. Ne tryeze te rrethojne shume “miqe”, ne raste te veshtira rralle mbetet kush apo hiq. Disa shqiptare u qendrojne besnik klaneve, partive , grupacioneve dhe puneve te liga , por kurr nuk u […]

 • Keshilla per jeten shkurt

    Te pa njerezishmit, lakmitaret, hileqaret dhe tradhtaret, ia kane ule vleren dhe po ia ulin lirise, shtetit, atdheut dhe po e neperkombin dinjitetin e kombit tone shqiptar, kulturen e tij dhe shkencen. Ata qe jetojne me dy e më shume fytyra, e perfundojne jeten e tyre pa fytyre dhe asgje nuk marrin me veti, […]

 • Lirine qe e humbem dikur nuk po e arrijme dot

  Isa Thaçi 21 Mars 2016 në 9:13 PD · Politikanet tane qe i patem dhe i kemi ne balle, lirine e atedheut nuk e arriten qe 2000 vjete dhe po e vazhdojne rrugtimin ne te njejten rruge defanzive edhe pse eshte derdhe shume gjake, eshte perjetuar shum vujtje e saqkrifica, dhunime e nenshtrime te ndryshme, […]

 • Isa Thaçi, 18 Mars 2020

  Isa Thaçi, 18 Mars 2020 Lakmia e egersuar, urrejtja dhe xhelozia shume njerezve ua ka deformuar shpirtin, mendjen, zemren, karakterin, personalitetin dhe sjelljet e tyre! Sa shume keqkuptime, mosbesime, ngatrresa, mosmarrveshje e vrasje dhe sa shume shkaterrime e deformime te atdheut dhe shtetit jane bere prej njerezve, per shkak te lakmise, urrejtjes, xhelozise, shkurtpamesise dhe […]

 • Dashuri vellazerore mes shqiptareve apo e kunderta

  Isa Thaçi 13 Mars 2016 në 8:18 PD • Abeli dhe Kaini, dy vellezer mes veti me veprimin e tyre, ia kujtojne botes njerzore, se sa vellezer jane e sa duhen mes veti njerezimi! Edhe pse ka perjashtime ne kete konstatim, gati se e pergjithshmja karakterizohet me ate qe ia rikujton kesaj bote Abeli e […]

 • Isa Thaçi 16 Mars 2015 ·

  Isa Thaçi 16 Mars 2015 · Miqesia dhe dashuria fallso ndaj mikut e ndaj atedheut, i gjason hijeve tona te cilat zhduken kur nuk ka rreze dielli Nuk jane miqe te vertete ata qe ecin sebashku me ne, sikur hija jona qe na ndjeke prapa, derisa te ecim neper rreze te diellit. Sa po te […]

 • Isa Thaçi 16. 03. 2020, 10:33

  Isa Thaçi 16. 03. 2020, 10:33 Hipokrizia eshte maske e hipokriteve te cilet shtiren sikur jane njerez te ditur, te menqur, te mire, te virtytshem, human, te moralshem, te dashur e kombtar, me qellim qe ti genjejne, ti mashtrojne, ti shfrytezojne dhe ne fund ti presin ne bese tjeret, per interesa te ulta personale. Sa […]

 • Kush e shkakton perqarjen ne politiken tone kombtare

  Isa Thaçi 14 Mars 2014 · Perqarjen, urrejtjen, mos mirekuptimin e mos bashkpunimin mes politikaneve e shkaktojne niveli i ulte i diturise, edukates, besimet e bindjet ndryshme regresive dhe niveli i ulte i transformimit te karakterit e personalitetit te politikaneve tane, te cilat bijne ndesh me interesat e pergjithshme kombtare e shtetnore. Egoizmi ekstrem, karierizmi, […]

 • Politika opozitare po bene lufte ta rikthej prap bajraktarrllakun ne duar te veta

  Opozita e cila deri dje ishte ne pozite, disfatat e veta politike, korrupcionin e keqperdorime tjera te shumta po i konsideron suksese, edhe pse sukseset asku ne boten e menqur nuk maten me disfata politike, me korrupcion e keqperdorime te shumta kunder interesave te vendit, popullit dhe shtetit. Ky mentalitet, kjo kulture e politike e […]

 • Nuk pritet asgje e mire dhe njerzore nga te panjerzishmit

  Ata qe kane mbete me temperament, karakter e personalitet te pa formuar mire e drejte, budallisht apo panjerzisht i kane lejuar vetit qe tu mungoi edukata, miresjellja, dituria dhe menquria e mjaftushme njerezore. I kane lejuar vetit tu mungoi morali, ndjenja e humanizmit, drejtesise, beses, sinqeritetit, ndjenja kombtare dhe respekti ndaj tjereve e ndaj punes […]

 • Dekorata, mirenjohje dhe shperblime me merite apo…

  Dekoratave, mirenjohjeve dhe shperblimeve, dita dites po u bije vlera motivuse e inkurajuse e tyre, sepse ato ndahen e percaktohen nga njerze te cilet shkelin pameshirshem ne parimet e ne kriteret e ndarjes. Ndahen aq shpesh dhe vend e pa vend, sa qe po behen bajat, sepse nuk po perputhen me realitetin e nivelit te […]

 • Mos e nderto lumturine mbi padrejtesite e fatkeqesite e tjereve

  Isa Thaçi 28 Shkurt 2019 në 8:50 PD · A ka turp më te madh e fatkeqesi per politikanet tane shqiptar dhe per perkrahsit e tyre, qe e ndertojne lumturine e vete mbi padrejtesite e mbi fatkeqesite e tjereve, mbi vlerat e ulta njerzore, mbi mashtrimet, degjenerimet, dy fytyresine, mbi korrupcionin, prostitucionin, dhunimet, nenshtrimet e […]

 • Nga kush varet te behen realitet endrrat tona

  Isa Thaçi 3 Mars 2017 në 9:21 PD • Lënda e pare mbi te cilen behen realitet endrrat tona, eshte dituria, menquria, shpresa, besimi, vendosmeria, vullneti, guximi, dashuria dhe veprimi yne unik e i vendosur me sakrifikuar per liri e per atdhe, qe ta fitojme lirine dhe ta mbrojme ate se bashku me atdheun, e […]

 • Disa i bashkon ideali per atedhe e per liri, disa i bashkon interesi personal, karierizmi dhe gjera tjera te ulta

  Isa Thaçi 1 Mars 2016 • Nje popull qe e bashkon ideali per liri e per atedhe, e meriton lirine, atdheun dhe nje te ardhme te ndritur, mbushur perplot begati, lumturi e dinjitet njerezor. Nje popull qe e perqajne mes veti interesat personale, grupore, partiake, regjionale e fetare, ai nuk e meriton atedheun, lirine dhe […]

 • Politika e lakmitareve, hileqareve, genjeshtareve dhe te padijshmeve, dita dites po ua veshtiresone jeten dhe perspektiven e qytetareve shqiptar

  Isa Thaçi 29 Shkurt 2016 në 7:52 PD • Politika e te permendurve më larte jo vetem qe po e veshtireson jeten dhe perspektiven e qytetareve shqiptar, por po shkel edhe mbi idealin e sakrificen e Kamandantit Legjendar Adem Jasharit dhe familjes se tij. Jo vetem qe po shkel mbi sakrificen e jasharajve, por po […]