30. 03. 2020

Aty ku ngrit koke perqarje, padrejtesia e hasmeria mes politikaneve dhe militanteve te tyre, aty ku merr hov krimi i organizuar, nepotizmi dhe korrupcioni, aty ku njeriu per njerin behet ujk, siq po ndodh ne vendin tone, nuk ka jete te barabart, nuk ka zhvillim e mirekuptim, nuk ka tolerance e bashkpunim, rrespekt ndaj njeri tjetrit dhe nuk ka as shtet, pos shkatrrim e falimentim.

Si po duket keto mbrapshtira te politikaneve tane, po perhapen edhe te simpatizantet e tyre ne menyren edhe më te vrazhde, duke kaluar dita, dites perdorimi i tyre si mjete kryesore, permes te cilave po organizohet jeta e perditshme perplote konfrontime, mosmarrveshje e kunderthenje ne dem te nivelit njerzor te te jetuarit.

Mendjemadhesia dhe veset e ndryshme vetshkaterruse qe i permendem me larte, te cilat egzistojne tek politikanet tane dhe militantet e tyre partiak, synim e kan ta ngulfatin frymarrjen e lire dhe jeten normale te njerezve e angazhimin e tyre njerzor, te cilet konsiderohen si pengese e plotesimit te interersave te tyre te ulta e jo njerzore.

Nuk eshte aspak mire, as e ndershme nga ana e politikaneve qe i kemi ne balle dhe nga militantet e tyre, ta deshmojne para popullit te vete e para botes vrazhdesine e tyre, se ata i bashkon mes veti vetem interesi, kariera, korrupcioni, krimi i organizuar dhe nepotizmi, siq e kane deshmuar e po e deshmojne qe dy dekada me radhe.

Ligesine e perqarjes mbi baza fetare, politike e regjionale, vrapin pas interesit dhe karieres ne dem te qeshtjes sone kombtare dhe shume vese tjera e te qoroditura te politikaneve tane, i kemi paguar neper kohe dhe po i paguajme shume shtrejte si popull e si komb edhe sote. I juaj, mësuesi Isë

29. 03. 2020

Nuk te njoh perse afermi, kam filluar te te njoh permes shkrimeve tua, te cilat shpeshhere më kane pelqyer dhe me te vertet fillova te mendoi per nje filozof me pikepamje te shendosha e vizionare te situatave qe po na rrethojne per dy dekada me radhe.

Shih per kete edhe fillova ta formoi nje simpati per nje mesimdhenes, edukator i gjeneratave tona te reja me profesion filozof. Me keqardhje po me duhet ta them troq, i nderuar Enver Zhinipotoku, se siq qenke zhgenyer ti me Albin Kurtin, edhe une po zhgenjehem ne njeanshmerine tuaj te cilesimit qe po ia beni Albin Kurtit. Ky cilesim adehok e kuturru, krejtesisht i njeanshem dhe aspak njerzor, kam frike se po e perul personalitetin para lexuseve e para nxenesve tuaj, per kete njeanshmeri dhe shkurtpamesi shfaqur ndaj Albin Kurtit.

Pse po ta them kete, sepse po rreshtohesh aq njeanshem ne binaret udhtues te atij personaliteti qe eshte ne balle te LDK dhe tajfes se tij prej nje grup rebelesh, te cilet ka kohe qe ia kane shkaterruar e po ia shkaterrojne autoritetin e LDK-s qe kishte dikur me Presidentin historik Dr. Ibrahim Rugova.

Nje filozof dhe puntor i arsimit te pajtoi me ideologjine komuniste, titiste te Isa Mustafes, eshte shume zhgenjyse per menqyrin filozofike dhe vizionet e saje per realitetin, eshte shume zhgenjyse per edukaten dhe arsimin tone qe e kemi ne mes te tij nje person qe anon verberisht nga nje parti e pas liderit te saje, i cili historikisht eshte deshmuar antishqiptar, titist i perbetuar e barbar dhe shkaterrues i interesave kombtare.

Ti qendrosh prapa nje sherbtori qe i sherbente pushtetit te Rrahmon Buba Morines dhe punonte ne rrenimin e Kosoves, duke quar ujte ne mulli te Millosheviqit, gjakatarit e shkaterruesit qe beri gjenocid ndaj shqiptareve, eshte mjerim i madh dhe qyqarllëk ti shkohet prapa nje lideri, i cili e ka keqperdor fondin 3% te Kosoves per leverdite e veta personale e ne dem te mesimdhenes qe nuk ua dha ne ate kohe mbi 20 paga te tyre, si diverzant qe e synonte shembjen se qeveris se Kosoves ne Egzil.

Ti shkohet prapa nje personaliteti qe ishte kembe e koke kunder Presidentit Rugova, vetem qe te duket sa më pro jugosllav e sa më titist, eshte qyqarllak e shkurtpamesi, te mos them tradhti ndaj Kosoves dhe popullit shqiptar. Ti shkosh prapa nje personaliteti, qe diferenconte marrezishte studentet e Univerzitetit te Kosoves dhe i largonte nga konviktet e nga menza e studenteve si irredentist qe po e shkaterrojne vllaznim bashkimin me serbo-jugosllav, te cilet demonstronin ne ate kohe kunder pushtetit titist e millosheviqist, eshte vertet tradhti e paster kombtare.

Kam edhe material me shkruar per te zezat e titistit Isa Mustafa, sa qe nuk premton kjo hapsire as qe duhet ta mbingarkoi faqen tuaj te shkrimeve filozofike-politike.

Per fund i nderuar profesor, edukator dhe filozof z. Enver Zhinipotoku , po ta bej me dije se sote po kundershtohet Kryeministri Albin Kurti nga LDK e titistit komunist Isa Mustafa dhe nga perfaqesuesit e qeverise se meparshme e quajtur qeveria prontiste dhe paniste, ashtu siq e kritikonin dhe e diferenconin dikur filozofin tone te dashur Ukshin Hotin, titistet e Rrahman Buba Morines, ku ne mes te ketij klubi ishte edhe titisti Isa Mustafa, te cilin e quanin studentet ne ate kohe:’ titisti dhempir kunder studenteve”, mes shume titisteve tjere qe ia rrenuan kushtetuten e atehershme Kosoves, hatri i Rrahman Buba Morines dhe hatri i Sllobodan millosheviqit.

Per keto te palara te titistit komunist qe tani po e rrenon shtetin dhe teritorin e Kosoves, ua kam drejtuar pyetjen:” kujt po i sherben Enver Zhinipotoku?!

24. 03. 2020

Edhe sikur t`i kemi gjitha t`mirat qe i ka bota njerezore, nuk kane vlere aspak per ne shqiptaret, derisa te posedojme politikan e dijetar, analist te politikes dhe kshilltar, te cileve u mungon edukata, kultura, shendeti i mire fizik e shpirtnor, shendeti intelektual, emocional, moral, social, human, punues, kombtar, te mos theme me keta shpirta te shkaterruar nga egoizmi i ndotur e i egersuar ekstremisht.

Derisa te na mungoi respekti, mirekuptimi, toleranca, bashkpunimi, dashuria e uniteti mes nesh si politike, si kulture e shkence dhe si komb, do te jete e kote perpjekja qe t`i gezojme, zoterojme dhe ti mbrojme sebashku te mirat qe i posedojme.

Perkundrazi te mirat qe i posedojme, krahas ketij mentaliteti politik e kulturor, dita dites po i shkaterrojme duke luftuar kunder njeri tjetrit me egoizem te egersuar aspak njerezor, siq kemi filluar me te madhe ketyre diteve te veshtira me te cilet po ballafaqohet populli shqiptar ne pergjithesi e Kosova ne veçanti, fatkeqesisht! I juaj, mësuesi Isë

http://www.mediafokus.info/pandemia-dhe-mesimi-online/…

Kuadrat e reja psikologjike po trokasin ne dyrte e mentaliteteve qe u ka skaduar koha dhe jane bere pengese e depertimit te risive, tu leshojne rruge sa më pare programimeve te reja shkencore ne brendine e shkollave tona kombtare.

Urime nga zemra e shume suksese per trimereshat e trimat e diturise dhe shkences bashkohore!

22 Mars 2016 në 10:42 PD •

Miqesia, besnikeria dhe sinqeriteti eshte devalvuar bukur shume tek nje pjese e madhe e shqiptareve. Ne tryeze te rrethojne shume “miqe”, ne raste te veshtira rralle mbetet kush apo hiq.

Disa shqiptare u qendrojne besnik klaneve, partive , grupacioneve dhe puneve te liga , por kurr nuk u qendrojne besnik ideve perparimtare, idealeve kombetare dhe parimeve njerezore, humane e morale!

Ka ardhe nje kohe e pa kohe per disa daij shqiptar, ku fjala e njerezve te zakonshem nuk degjohet fare, as qe merren daite ne fjale, me fatin e tyre te rende, edhe pse deri dje ishin vet te tille e pak më zi, e sot bosa te pasurise!

Per kete populli ka thone:” jepjav pushtetin njerzeve, nese don te kuptosh kush eshte “burr e kush i paburr”, kush eshte “rod e kush eshte qerod”, kush eshte njeri e kush i panjeri”, kush eshte “kombtar e kush tradhtar”.

Populli shqiptar e ka thene edhe kete:”Mbaje besen per ata miqe qe te mbesin besnik ne raste te veshtira”, “mbaje besen per besniket”,” mos u beso kurr te pabeseve”. “Mos u shko prapa klaneve te ndryshme, partive, grupacioneve dhe puneve te liga, qe shkelin mbi interesat e tjereve dhe mbi interesat kombetare , per interesa tua te ulta personale, sepse Zoti eshte i madh, sheh dhe paguan”. I juaj, mësuesi Isë

 

Te pa njerezishmit, lakmitaret, hileqaret dhe tradhtaret, ia kane ule vleren dhe po ia ulin lirise, shtetit, atdheut dhe po e neperkombin dinjitetin e kombit tone shqiptar, kulturen e tij dhe shkencen.

Ata qe jetojne me dy e më shume fytyra, e perfundojne jeten e tyre pa fytyre dhe asgje nuk marrin me veti, pos paftyresise se tyre.

Ata qe jane regjisor te mirefillte per jeten e vete personale, nuk i lejojne tjeret tu prijne perpara e as tu grahin nga prapa, sipas regjise qe e imponojne ata, sepse e kane te kjarte perpilimin e planit te regjise se vete dhe jane te vendosur te ecin sipas parimeve te saje qe e kane perpiluar me mund e  kujdese te shtuar.

16. 04. 2020

E befasishme per mua, se si politikologu Ramush Tahiri, aq bindshem dhe drejteperdrejte permes portaleve telivizive po u jep leksione eksperteve te kushtetutes se Kosoves dhe hartuseve te saje , se si duhet te lexohet e te deshifrohet ajo!

Mua personalisht, qendrimi i politikologut Ramush Tahiri, po me duket, i njeanshem, subjektiv, qellim keq, destruktiv dhe i pa matur mire, kur e merr guximin ti injoroi qendrimet interpretuse te hartuseve te Kushtetutes sone, eksperte e profesioniste per qeshtje kushtetuse!

Vertete eshte per te ardhur keq, se si e kane marr guximin politikanet, deputetet tane dhe politikologet e analistet politik, te thirren ne emer te Kushtetutes dhe ta interpretojne e ta abuzojne ate ne menyra te ndryshme dhe ne kundershtim te interpretimit te hartuseve, eksperte e profesioniste te saje, sipas interesave te tyre personale!

Do te na denoi Zoti, populli, gjaku i deshmoreve, gjaku i shqiptareve te te gjitha moshave, ne te gjitha periudhat qe eshte derdhur lum, per mbrojtjen e trojeve tona dhe arritjen e lirise nga pushtusit tane , nese i tolerojme edhe mëtej manipulantet, keqbersit, lakmitaret, te pandershmit, te padijshmit e tradhtaret, te na udheheqin dhe te na percaktojne fatin tone.

11. 04. 2020
Mendimet, besimet dhe bindjet tona na bejne keta qe jemi per momentin, te mire apo jo te mire, na bejne ashtu si deshirojme te behemi ne te ardhmen, na smujn edhe na sherojne, na bejne te lumtur apo te mjere, te pasur apo te varfër.

Mendimet, besimet dhe bindjet tona na bejne kriminel, vrases, dhunues e mashtrues ndaj tjereve. Na bejne altruist, human , social e te dashur mes njerezve. Na bejne patriot, te guximshem, atdhedashes, punetor, dijetar e vizionar. Na bejne mendjemdhej, arrogant, tradhtar, te pabese, dinak, cinik, hipokrite, injorante, ziliqare e lakmiqare.

Mendimet, besimet dhe bindjet tona na bejne Xheloz, nervoz e agresiv kunder tjereve, kunder familjes e kunder vetevetes. Na bejne te pa fytyre te pandershem, na bejne edhe shume çka tjeter per te mire e per te keq.

Kujdesi, se me çka po i ushqejme mente e krese, besimet dhe bindjet tona, mesiguri do te na shpetoi te mos behemi te panjerzishem, antinjerzor, pakurrizor, butak e shpuzor!

5. 04. 2020
Akteret e zhanrit te politikes sociopate ne Kosove po manifestojne mungese te plote empatije, mungese mirenjohje, dhe mungese altruizmi ne raport me qytetaret e ne raport me atdheun. Po manifestojne munges gadishmerie per sakrifice e mireqenje njerezore dhe po manifestojne egoizem agresiv e te pa socializuar fare.

Kjo kategori e politikaneve, kreator te politikes sociopate, aspak nuk bejne perpjekje ti kuptojne ndjenjat e dhembjes te qytetareve tane dhe nevojat e tyre, perkundrazi po manifestojne marrezira e mos mirenjohje ndaj ndjenjave e nevojave te tyre.

Sociopatet politik, qytetaret e vendit tone i konsiderojne si burime per perfitime dhe per kenaqesite e tyre personale, pa e marr ne konsiderate fare sikletin, zhgenjimin dhe dhimbjen e thelle qe po e perjetojne qytetaret nga sjelljet e tyre sociopate.

Nevojat e qytetareve per sociopatet politik jane krejtesishte te pa rendesishme dhe abuzojne marrezisht e pa meshirshem me nevojat e tyre, duke i mbrojtur vetem interesat e veta ne menyren më arrogante.

4. 04. 2020
Patriotit te qeverise pronto, Kadri Veselit pas 20 viteve ne pushtet, sot ne mbremje i ra ne mend atij e disa shokeve te tij, se çka e ka gjete Mitrovicen e veriut dhe veriun e Kosoves ne pergjithesi!

Patriotat e nivelit te Kadri Veselit, jo vetem veriun e Kosoves dhe veriun e Mitrovices qe do ta lene vjerre e te pushtuar nga kriminelet serb, ashtu siq i lane per dy dekada me radhe, por me keto dallavera e driblingje patriotike, do ta lene edhe krejte Kosoven nen pushtim te krimineleve serb per perfitimet e tyre personale dhe per krime te organizuara ne stilin e qeverise pronto dhe pan.

4. 04. 2020
Politika e te shemtuareve ne mendje e ne shpirt po i shkaktone pa rreshtur plage popullit tone, edhe pse jemi ne kete gjendje emergjente, ku po behet lufte per jete a vdekje.

Une besoi shume se veprimet e tilla te politikaneve ne kete gjendje emergjente, tani ose kurr do ta mbushin mend popullin tone te dashur se kujte i ka besuar voten dhe fatin e vete qe dy dekada me radhe.

Shemtija e kesaj politike dhe e aktereve qe po e perkrahun kete shemtij, e kane humbur tersishte barazpeshen intelektuale, emocionale, morale, humane dhe ate njerzore, duke i arsyetuar veprimet e veta te shemtuara qe nuk kane kurrfar ekuilibri mes arsyes, emocioneve dhe njerzores, te cilat duhet te perputhen me situaten emergjente me te cilen jemi rrethuar.

E vetmja force qe na ka mbete ne kete izolim trishtues, duke bere lufte per jete a per vdekje, eshte lutja: shpetona o Zote nga kjo gjendje e trishtuar virusale dhe nga politika e te shemtuareve dhe perkrahseve te saje, e cila na ka zvarrite per toke qe dy dekada me radhe!

3. 04. 2020

Ata qe kane cilesi e tipare te shendosha njerzore sinqeriteti, njerzishmeria, vullneti, guximi, deshira, dashuria, morali, humanizmi dhe atdhetarizmi eshte mbi te gjitha, per ta dhe bazament i forte njerezor i bashkpunimit, respektit e mirekuptimit, per arritjen e perbashket te vlerave kombtare, njerzore e per arritjen e fitoreve dhe sukseseve te ndryshme gjate jetes.

Lum kush eshte i sinqert, i njerzishem, i ditur, i drejte, i guximshem, human e kombtar! Sepse lum do te bej edhe kombi se bashku me ta.

Ata qe nuk kane cilesi e tipare te shendosha njerzore, populli do ti urrei qe i ka ne mes te vet dhe do ti kundershtoi heret ose vone, perplot mllef e zemrim.

1. 04. 2020

Kriminelet mëkatarë shfrytezojne, keqperdorin dhe shkaterrojne çdo gje qe u vije per duarsh, siq po bejne politikanet tane, edhe pse veprimet e tilla jane te ndaluara dhe te sanksionuar me ligj e me kushtetuten tone shtenore.

Ata vjedhin, mashtrojne, turperojne, dhunojne, vrasin dhe çdo krim jane te gatshem ta bejne, pa marr parasysh pasojat qe vijne prapa.

Ne kundershtim me kriminelet keqbers jane njerzit e virtyteve te cilet me asnje kusht, me asnje çmim dhe ne asnje rrethane nuk i bejne sjelljet dhe veprat antinjerzore, keqberse te mbushura perplote krime.

Kjo kategori njerezish eshte e paisur me nje force te paster shpirterore, emocionale ,edukative, humane, intelektuale e kombtare, pra me nje force qe qone drejte sjelljeve te mira njerezore, morale, sociale, profesionale, politike dhe fetare.

31. 03. 2020

A ka kush prej shqiptareve te sinqerte qe nuk perkulet ne shej respekti, mirekuptimi e mirenjohje, pos lakmitareve, sahanlepirseve, te pafytyreve e tradhtareve, para virtyteve te larta e te madherishme njerzore, para veprimeve e sakrifices te atyre qe ia falen atdheut e lirise sone karieren, pasurine, gradat dhe jeten, siq bene Gjeneral Adem Jashari, Hamze e bace Shabani, se bashku me familjar, qe e bene sakrificen per liri e per atedhe, si askush ne bote?!

Siq bene Gjeneral Agim Ramadani, Sali Qeku, Zahir Pajaziti, Luan Haradinaj me shume trima e trimeresha, te cilet nuk i ruajten per veti gradat, karieren, pasurine dhe jeten, qe ta zhvatin atedheun, siq e zhvaten per dy dekada me radhe dhe po e zhvatin e po e shkaterrojne edhe tani, si eshte me keqe e më zi, politiqar e tugjar te ish qeverise pronto dhe qeverise Pan!

31. 03. 2020

Kush e shkele Kushtetuten dhe e manipulon ate sipas tekave e marrive te veta, ajo nuk mbetet kushtetute më, por mbetet instrument ne duar te njerzve te qmendur qe nuk u ka mbete fytyre e as ndere para ketij populli, por u ka mbete vetem qmenduria e tyre ta qojne kete vende ne humbje e ne sketerre.

Te gjithe ata qe e bejne kete marri e turp te botes per interesa te veta kriminale dhe shkelin mbi kushtetuten tone qe eshte fituar me gjakun 15 mije viktimave te pafajshme, me dhunimin e turturen e 20 mij nenave e motrave shqiptare dhe me gjakun deshmoreve te lirise, fara e tyre u shofte pergjithmone e jete ne trojet shqiptare e më gjere!

29. 03. 2020

Te lehurat e zhurshme qe po behen sote kunder Kryeministrit te Qeverise se Kosoves Albin Kurtit nga LDK e titistit komunist Isa Mustafa ne balle me nje grup rrebelesh te tij dhe nga perfaqesuesit rrebel te qeverise se meparshme e quajtur qeveria prontiste dhe paniste,

po me ngjane si te njejta, me te lehurat qe e kritikonin e kundershtonin, diferenconin, e diskualifikonin si personalitet dhe i perziheshin marrezisht ne punet e brendeshme familjare filozofit tone te dashur Ukshin Hotit, titistet e Rrahmon Buba Morines,

ku ne mes te ketij klubi titistesh rrebel ishte edhe titisti Isa Mustafa, te cilin e quanin studentet ne ate kohe: ” titisti dhëmpir kunder studenteve kosovar”, ne mes shume titisteve tjere rrebel qe ia rrenuan tersisht kushtetuten e atehershme Kosoves, hatri i Rrahman Buba Morines dhe hatri i Sllobodan Millosheviqit, ku si posoj e atyre veprimeve shperthei revolta masive e popullit shqiptar te Kosoves ne mosdegjushmeri dhe paralelizem ne organizimin e organeve paralele shtetnore, duke u nisur me organizimin paralel te arsimit e me radhe organizimin e institucioneve tjera shtetnore, per ta refuzuar vendosmerisht instalimin e dhunshem te sistemit politik fashist serbo-sllav, qe synonte sllavizimin e shqiptareve dhe sistemin politik e shtetnor te tyre, derisa shpertheu edhe lufta çlirimtare, balle per ball me serbet e serbine.

24. 03. 2020

Edhe sikur t`i kemi gjitha t`mirat qe i ka bota njerezore, nuk kane vlere aspak per ne shqiptaret, derisa te posedojme politikan e dijetar, analist te politikes dhe kshilltar, te cileve u mungon edukata, kultura, shendeti i mire fizik e shpirtnor, shendeti intelektual, emocional, moral, social, human, punues, kombtar, te mos theme me keta shpirta te shkaterruar nga egoizmi i ndotur e i egersuar ekstremisht.

Derisa te na mungoi respekti, mirekuptimi, toleranca, bashkpunimi, dashuria e uniteti mes nesh si politike, si kulture e shkence dhe si komb, do te jete e kote perpjekja qe t`i gezojme, zoterojme dhe ti mbrojme sebashku te mirat qe i posedojme.

Perkundrazi te mirat qe i posedojme, krahas ketij mentaliteti politik e kulturor, dita dites po i shkaterrojme duke luftuar kunder njeri tjetrit me egoizem te egersuar aspak njerezor, siq kemi filluar me te madhe ketyre diteve te veshtira me te cilet po ballafaqohet populli shqiptar ne pergjithesi e Kosova ne veçanti, fatkeqesisht!

Isa Thaçi, 23. 03. 2020

Per aq sa mendojme e veprojme atdheun ta mbrojme, per aq sa mendojme e veprojme ta ngrisim e ta zhvillojme edukimin, arsimin, kulturen, shkencen, ekonomine, shendetesine e drejtesine dhe per aq sa mendojme e veprojme ti permiresojme raportet ndernjerzore mes veti, po per aq do te mbrohen, do te ngriten e permiresohen ato ne te ardhmen.

Nese mendojme e veprojme per ngritjen e permiresimin e vetdijes dhe edukimit, miresjelljes e bindjeve, ideve dhe pikepamjeve tona, do te pason veprimi per ngritjen, zhvillimin dhe persosjen e tyre.
Nese mendojme e veprojme bindshem per vepra humane, marale, kombetare dhe per drejtesi e barazi, ato do ti jetsojme ne praktike.

Po menduam e vepruam menqurisht per respektin, dashurine, mirekuptimin, tolerancen dhe bashkepunimin mes veti, ato do te jetesohen ne praktiken tone te jetes dhe frytet e tyre do ti korrim sebashku.

“Nuk jetoj në iluzione se e tëra që kam bërë është e kryer dhe e përkryer. Jam përpjekur që punën time ta përshkojë ndershmëria: “punës së ndershme nuk i duhet drita, edhe nëse dikush përpiqet ta errësojë”.E. S

22. 03. 2020

Qe nga lindja e deri ne vdekje mendojme e bejme perpjekje per te jetuar.
Perpjekjet tona mendore e fizike jane te vetmet mjete permes te cilave rritemi, zhvillohemi, persosemi per te mire apo per te keq si individ, si familje si institucion, si shtet dhe si komb.

Menyra e perpjekjeve tona shkaton pervoje te hidhur ose te mrekullushme gjate jetes. Nga kjo pervoje varet suksesi apo mossuksesi yne personal, familjar, institucional, shtetnor e kombetare gjate jetes.

Sa me shume qe mesojme permes pervojes sone e pervojes se tjereve, më pak i perserisim gabimet e meparshme te hidhura dhe me shume bejme pervoje te mrekullushme e te aprovueshme njerzore.

Mjere ata qe nuk perpiqen te mendojne, te veprojne dhe ti ndryshojne ne menyre sistematike, mendimet, pikpamjet, qendrimet, bindjet, besimet dhe veprimet e veta qe u ka skaduar koha dhe bijne ndesh me realitetin dhe interesat e perbashkta kombtare!

21. 03. 2020

Tokat tona atehere e sote nuk u bashkuan, pos qe po naj marrin pjese pjese, sepse edhe politikanet tane kurr nuk u mbushen mend dhe nuk e kane ndermend te mbushen, te unisohen dhe te bashkohen per interes te atdheut e te popullit shqiptar, por jane bere cope e grime mes veti, siq na eshte bere cope e grime vatani, e mileti!

Tokat tona gjithmone i kane ndare hise per veti slloven e hungarez, kroat e serb, malazez e maqedon dhe greke, me ndihmen e politikaneve tane te padijshem, te verbuar e te terbuar, te perqare e te pa unisuar, duke vrapuar pas nje kocke qe u takon pasi e kane perfunduar pazarin me tokat tona.

Isa Thaçi
21 Mars 2016 në 9:13 PD ·

Politikanet tane qe i patem dhe i kemi ne balle, lirine e atedheut nuk e arriten qe 2000 vjete dhe po e vazhdojne rrugtimin ne te njejten rruge defanzive edhe pse eshte derdhe shume gjake, eshte perjetuar shum vujtje e saqkrifica, dhunime e nenshtrime te ndryshme, per ta fituar lirine e per ti mbrojtur trojet.

Per qudi ne vazhdimsi eshte ndare atdheu i yne ne copa e grima si eshte më zi, here ne pokrahina, kosmet e zajednica, here ne banovina, pashallyqe e here ne principata, duke na udheheqe perandor romak e perandore bizantin, pashallare e sulltana turqe, cara e krajla sllavo-ortodoks.

Kurse mumjet, bubaket, butaket dhe kalaveshet e politikes sone atehere e sote, e kane lakuar dhe perdredhe trupin e tyre te mjere dhe koken e mbushur perplote tradhti, lakmi, mjerim e qyqarllak dhe budalli para pushtueseve tane, gjithnje duke i thene vetes burra te menqur, atdhetar, trima e daij, te cilat po ua verejme e po ua ndjejme tani mbi kurrizin tone, si eshte më keq e si eshte më zi.

Tokat tona atehere e sote nuk u bashkuan, pos qe po naj marrin pjese pjese, sepse edhe politikanet tane kurr nuk u mbushen mend dhe nuk e kane ndermend te mbushen, te unisohen dhe te bashkohen per interes te atdheut e te popullit shqiptar, por jane bere cope e grime mes veti, siq na eshte bere cope e grime vatani, e mileti!

Tokat tona gjithmone i kane ndare hise per veti slloven e hungarez, kroat e serb, malazez e maqedon dhe greke, me ndihmen e politikaneve tane te padijshem, te verbuar e te terbuar, te perqare e te pa unisuar, duke vrapuar pas nje kocke qe u takon pasi e kane perfunduar pazarin me tokat tona.

Kurse ne anen tjeter mesi i zemres tone eshte nda ne Kosove e ne Shqiperi, kuptohet pa i numruar edhe ndarjet e mjera e tragjike mbi baza fetare, regjionale e politike.

Duhet pune e madhe, vetedije e larte kombetare, vullnet i forte,unitet e dashuri e zjarrte, guxim, sakrifice e trimeri, per ti bashkuar trojet e nenes sone Shqiperi dhe ti shembim keta kufij, te cilet rrenje e trung i kane te ushqyer me gjakun tone, mbi dhune e mbi padrejtesi.

Me kete nivel qe e posedojne politikanet, me kete nivel te edukates e diturise, me kete perqarje deri ne marrezi, poshtersi e paftyresi, kemb e koke me  tradhti, nuk do te fitojme kurr unitet kombtar, bashkim te trojeve e as liri! I juaj, mësuesi Isë

Isa Thaçi, 18 Mars 2020

Lakmia e egersuar, urrejtja dhe xhelozia shume njerezve ua ka deformuar shpirtin, mendjen, zemren, karakterin, personalitetin dhe sjelljet e tyre! Sa shume keqkuptime, mosbesime, ngatrresa, mosmarrveshje e vrasje dhe sa shume shkaterrime e deformime te atdheut dhe shtetit jane bere prej njerezve, per shkak te lakmise, urrejtjes, xhelozise, shkurtpamesise dhe pa diturise!

Lakmija e egersuar, urrejtja dhe xhelozia jane të qoroditura, te shemtuara dhe te pandershme mes njerzeve qe i posedojne ato. Mjer ata qe i perfshine kjo smundje e keqe shpirtrore, emocionale e intelektuale dhe mjer populli qe e ka ne mesin e vete kete kategori njerzish!

Lufta më e madhe e qenjeve te vetedijshme, humane, morale, kombtare e njerezore, eshte ta qrrenjosin nga shpirti e nga zemra, lakmine e egersuar, urrejtjen, xhelozine dhe vese tjera te qoroditura e te shemtuara, te cilat ua deformojne tersisht karakterin dhe personalitetin e tyre, duke i fute ata ne hasmeri, ngaterresa, keqkuptime, vrasje e mosmarrveshje mes njerezeve, mes vllezerve, mes antareve te familjes, mes te afermeve, farefisit dhe mes miqeve e shokeve.

Sa shume po e godasin jeten e lire, perspektiven, qetesine dhe dinjitetin e kombit shqiptar ky soi i keq i njerzeve qe ua ka deformuar shpirtin, mendjen e zemren lakmia e egersuar, urrejtja e zhelozia! I juaj, mësuesi Isë

Isa Thaçi
13 Mars 2016 në 8:18 PD •

Abeli dhe Kaini, dy vellezer mes veti me veprimin e tyre, ia kujtojne botes njerzore, se sa vellezer jane e sa duhen mes veti njerezimi!
Edhe pse ka perjashtime ne kete konstatim, gati se e pergjithshmja karakterizohet me ate qe ia rikujton kesaj bote Abeli e Kaini, te cilet i joshi instikti i vdekjes kunder jetes se njeri tjetrit.

I pa shmangshem eshte instikti i jetes dhe i vdekjes ne keto rrethana. Keto dy instikte veprojne ne kahe kunderthenese, njerin e terheqe jeta e tjetrin vdekja, derisa te perfundon jeta.

Sikur ti kuptonim drejte keto instikte ne shqiptaret se kah anojne dhe kah na qojne ato, me siguri do ta gjenim nje mes më njerezor, më racional e më social, per ta bere jeten.

Menquria e te jeturit sa më racionalisht eshte mes i arte. Iracionalja, grabittja, mosngopshmeria dhe yryshi kunder njeri tjetrit, i terheq ata qe udhehiqen më shume nga instikti i vdekjes e jo nga instikti i jetes. Po ne shqiptareve po na udheheq më shume instikti i jetes apo i vdekjes dhe vetshkaterrimit?! I juaj, mësuesi Isë

Isa Thaçi
16 Mars 2015 ·

Miqesia dhe dashuria fallso ndaj mikut e ndaj atedheut, i gjason hijeve tona te cilat zhduken kur nuk ka rreze dielli

Nuk jane miqe te vertete ata qe ecin sebashku me ne, sikur hija jona qe na ndjeke prapa, derisa te ecim neper rreze te diellit.

Sa po te futemi ne nje zone ku nuk ka rreze dielli, ata nuk i kemi prapa, zhduken siq zhduket hija e jone. Merre me mend se sa kontribojne per atedheun, per lirine e pavaresine kjo kategori njerezish, sa sakrifikojne, sa dituri e dashuri, sa guxim e vendosmeri kane per nderin, respektin, per dijen, per edukimin e arsimin, per zhvillimin ekonomik, shendetesor, juridik e politik te nje kombi!?

Miqesi e dashuri i thojne asaje kur duhet miku dhe kombi, ne kohe te mira e ne kohe te veshtira. Fjala e besa e dhene mikut dhe kombit nuk shkilet, duhet mbajtur edhe ne kohe te mira edhe ne ato te veshtira, per ndryshe do ta marrim epitetin e njeriut qe shkele fjalen edhe besen. Po i beme keto, do te quhemi tradhtar, te pa bese e jo kurr atdhetar.

Ne nderin tone eshte mos ta shkelim fjalen e besen e dhene mikut, shokut dhe mos ta shkelim fjalen e besen dhene kombit dhe atedheut, per interesa tona te ndryshme personale e te ulta, sepse e ulim veten deri ne permasa qesharake e te turpshme. I juaj, mësuesi Isë

Isa Thaçi
16. 03. 2020, 10:33

Hipokrizia eshte maske e hipokriteve te cilet shtiren sikur jane njerez te ditur, te menqur, te mire, te virtytshem, human, te moralshem, te dashur e kombtar, me qellim qe ti genjejne, ti mashtrojne, ti shfrytezojne dhe ne fund ti presin ne bese tjeret, per interesa te ulta personale.

Sa shume na duhet te kemi kujdese dhe te ruhemi nga veprimet e hipokriteve!

Hipokritet mbajne qendrime me shume fytyra dhe asnjeher nuk e zbulojne fytyren e vertete te tyre. Ata nuk jane te çilter, te sinqerte, te dashur, te drejte, human, nuk jane atdhetar, fetar dhe as te ndershem, por shtiren si te tille nene masken e hipokrizise gjate jetes se perditshme te tyre.

Hipokritet qendrojne large asaj qe e thojne, kurse gjenden te maskuar ne mes te asaje qe e bejne. Ato qe i thojne hipokritet ne skenen politike, fetare, intelektuale e kombetare, nuk kane asgje te perbashket me realitetin e veprimeve te tyre, perpos maskes per ti fshehe veprat e liga, te pandershme e kriminale, qe i bejne praktikishte kunder tjereve, kunder atdheut dhe kunder shtetitit tone.

Nuk do te ishte aspak njerzore as ne nderin tone personal, familjar e kombetar, te jetojme e te veprojme si hipokrit, mbeshtjellur me masken e hipokrizise dhe tu shkojme prapa hipokriteve, e tu dalim krah atyre ne dem te interesave tona, ne dem te pasurise se perbashket kombtare, ne dem te atdheut dhe ne dem te shtetit tone e ne dem te kombit ne pergjithesi. I juaj, mësuesi Isë

Perqarjen, urrejtjen, mos mirekuptimin e mos bashkpunimin mes politikaneve e shkaktojne niveli i ulte i diturise, edukates, besimet e bindjet ndryshme regresive dhe niveli i ulte i transformimit te karakterit e personalitetit te politikaneve tane, te cilat bijne ndesh me interesat e pergjithshme kombtare e shtetnore.

Egoizmi ekstrem, karierizmi, mendjemadhesia, mos respekti, mos toleranca, niveli i ulte kombtar e njerzor, mungesa e aftesive dhe shkathtesive te organizimit te puneve te ndryshme politike dhe puneve tjera me interes shtetnore e kombtar e politikaneve tane, perpos perqarjes sjelle edhe deme tjera ndaj atdheut.

Mungese e njohurive dhe shkathtesive e politikaneve tane per nje organizim te mirfillte te punes per te cilen jane pergjegjes, mungesa e ndjenjes dhe shpirtit sakrifikus tek ta, per lirine dhe pavaresine e vendit, per mbrojtjen dhe perforcimin e shtetit tone, nuk sjelle gje tjeter perpos perqarjes, keqperdorimit te pasurise se vendit, perivatizimin e ligjit, kapjen e shtetit e korrupcionin ne te gjitha sferat shtetnore.

Ambicjet e ulta, mungesa e motivimit, guximit, vullnetit, mungesa e njohurive e aftesive profesionale dhe mungesa e deshires per tu perballe me problemet e ndryshme politike e shoqerore brenda e jashte vendit, jo vetem qe shkaktone perqarje, por shkakton edhe deme te pariparushme per vendin e per shtetin tone.

Derisa te binden secili prej politikaneve tane ti eliminojne te gjitha dukurite negative e veset e ndryshme te qoroditura dhe dersa populli heshte para krimeve te tyre, do te pasojne varge e vije deshtimet e tyre kudo e kurdo ne te gjitha fushat, shoqeroro-politike e shtetnore.

Ky mentalitet qe po e demonstrojne politikanet tane, dhe analistet politik ne jeten e perditshme, jo vetem qe po sjelle perqarje, kofuzion, mosmarrveshje, frike e mjegullnaj, por po sjelle ne menyre katastrofale varferi ekstreme ne popull ,po sjelle presion te madh qe rinia jone dhe pjesa më vitale e popullit te ike sa më pare nga atdheu i vete nga shpresa e .

E verteta dhe politika parimore e politikaneve tane eshte krejtesisht e abuzuar dhe krejtesishte e huja per ta, pa u ndergjegjsuar per asnje qaste, se per aqe sa perqafohet e verteta, menquria dhe primet univerzale politike , po per aqe do te kete sukses politika ne nivel shtetnore e kombtar dhe nuk do te kete vende per perqarje e ngatrresa mes tyre, pos konkurences se mirfillte.

Eshte e nevojshme sa me pare seciln politikan e per secilin njeri ta beje bashkimin shpirtnor, me deshiren dhe vullnetin qe ta rrisim e kultivojme sa me shume dijen e kulturen, edukaten e miresjelljen, ta kulrtivojne vetedijen per unitet kombetare dhe ta kultivojme shprehine e organizimit dhe sakrifices per liri e per Atedhe.
Po jetesimin e parimeve univerzale ne politike nga ana e politikaneve dhe pa eliminimin e veseve te qoroditura, vesin e lakmise se egersuar e te pasocializuar dhe vesin e turpshem te tradhtise se tyre, nuk do te kete kurr suksese dhe arritje te nderyshme per te cilat ka nevoje vendi, populli dhe atdheu i yne.
Eshte koha e fundit per politikanet tane qe sa me pare ta bejme bashkimin shpirtnor e emocional te tyre, me deshiren e motivimin, qe ta rrisin e kultivojne, ne radhe te pare dijen e edukaten e vete, kulturen kombetare, morale, humane e sociale, ta rrisim e kultivojme shprehine e punes, respektit, mirekuptimit, tolerances , dashurise dhe sakrifices per interesa kombetare, per unitet e bashkim dhe per liri e pavaresi te vendit tone. I juaj mesuesi Ise

Opozita e cila deri dje ishte ne pozite, disfatat e veta politike, korrupcionin e keqperdorime tjera te shumta po i konsideron suksese, edhe pse sukseset asku ne boten e menqur nuk maten me disfata politike, me korrupcion e keqperdorime te shumta kunder interesave te vendit, popullit dhe shtetit.

Ky mentalitet, kjo kulture e politike e perdreqte sllavo-komuniste qe po e demonstron opozita jone, e cila deri dje ishte ne pozite, dhunshem po i imponohet shkatrrimit te shtetit te Kosoves, pasurise toksore e nentoksore te saje dhe amputimit te pjeseve te teriturit tone permes sforcimit te Presidentit te Shtetit dhe dhunshem po e instalon perqarjen dhe po e shkaterron unitetin tone politik, institucional e kombtar.

Eshte nevoje e domosdoshme dhe e pa evitushme: kthimi i dëshmorëve dhe atyre që kanë luftuar për shtetin e Kosovës dhe atdheun tone, nga prone partiake në pronë të popullit, sepse ata dolen prej gjiut te tij, si bij e bija më te mire te vendit.

Ata nuk ishin bij partishe dhe instrumente qe duhet te perdoren per pushtet e uzurpim te tij nga parti te ndryshme, siq beri perpjekje e po bene opozita, e cila deri dje ishte ne pozite dhe per dy dekada, iu pa marifeti i saje.

Nje te ardhme më te mire, nje histori më reale dhe nje politike më te menqur e më largpamese se kjo e deritanishmja, opozita jone e sotme e cila ishte deri dje ne pozite, me kembngulej po e pengon, qe mos ta leshoi nga dora bajraktarllakun qe e kishte per dy dekada me radhe duke rrahur gjok ne te thate, edhe pse sistematikisht e shkaterroi vendin.

Opozita qe deri dje ishte ne pozite per asnje qaste nuk e deshmoi veten per dy dekada me radhe te dale faqebardhe para brezave qe vijne, per te ardhmen e tyre dhe te jep llogari para popullit, qe ia dha voten, per gjendjen e mjerushme te vendit dhe per shkaterrimin e shtetit. I juaj, mësuesi Isë

Ata qe kane mbete me temperament, karakter e personalitet te pa formuar mire e drejte, budallisht apo panjerzisht i kane lejuar vetit qe tu mungoi edukata, miresjellja, dituria dhe menquria e mjaftushme njerezore.

I kane lejuar vetit tu mungoi morali, ndjenja e humanizmit, drejtesise, beses, sinqeritetit, ndjenja kombtare dhe respekti ndaj tjereve e ndaj punes per te cilen kane marr pergjegjesi.

Ne vende te ketyre cilesive e tipareve njerzore te cilat u mungojne, u kane dhene hapsire veseve te shumta qe bijne ndesh me rregullat, moralin, humanizmin, ligjin, drejtesine dhe rendin qe i ka percaktuar civilizimi njerzor.

Ky soi njerzish nuk lene gure pa rrotulluar ne favor te interesave te veta e ne dem te interesave te tjereve dhe interesave kombtare, duke shkelur marrezishte mbi ligjet e kushtetuten e shtetit, per tu krijuar favore padrejtesishte macave e kucave te veta permes punesimit pa merite, duke shkelur marrezisht mbi fatin e tjereve dhe mbi pergatitjen e tyre profesionale e njerezore.

Eshte fatkeqesi e madhe per ne si popull, tu japim hapsire qe te na perfaqesojne fatin dhe te drejtat tona ne skenen politike komunale, presidenciale, ne skenen politike te qeverise e parlamentit dhe ne skenen kulturore, shkencore, edukative, arsimore, shendetesore, ekonomike dhe juridike , atyre njerezve qe u mungojne cilesite dhe tiparet e shendetshme morale, njerzore e kombtare, qe u ceken më larte!

Vertete eshte infektuar tej mase dhe eshte ndote se tepermi skena jone politike, kulturore, shkencore, arsimore, shendetesore, ekonomike, juridike e ku jo tjeter ,ne nivel kombtar. Uroi nga zemra qe te sherohet sa më pare ky virus tragjik kunder kombit shqiptar dhe te pastrohet kjo ndotje e cila e ka perfshir masivisht skenen tone kombtare! I juaj, mësuesi Isë

Dekoratave, mirenjohjeve dhe shperblimeve, dita dites po u bije vlera motivuse e inkurajuse e tyre, sepse ato ndahen e percaktohen nga njerze te cilet shkelin pameshirshem ne parimet e ne kriteret e ndarjes. Ndahen aq shpesh dhe vend e pa vend, sa qe po behen bajat, sepse nuk po perputhen me realitetin e nivelit te arti dhe shkences qe po krijohet ne trojet shqiptare, nuk po perputhen me nivelin e zhvillimit ekonomik, shendetesor, arsimor, juridik e politik.

Me nje fjale disproporcion i madh mes dekoratave, mirenjohjeve dhe shperblimeve qe u ndahen atyre, me realitetin e fushave qe u ceken më larte. Shume dekorata, mirenjohje dhe shperblime, e pak shkence, kulture, edukate, dituri e menquri, pak zhvillim apo aspak ne arsim, ne shendetesi, ekonomi, bujqesi, drejtesi e polotike.

Dekoratat, mirenjohjet dhe shperblimet nuk u ndahen atyre qe vertete i meritojne, por u ndahen atyre qe jane te gatshem te futen nen tutelen e gazdallareve qe i shperndajene ato.

Ata qe i meritojne dekoratat, mirenjohjet e shperblimet, nuk vrapojne pas tyre dhe nuk e luajne lojen e servilit me ata qe i shperndajne ato, sepse ndjehen ne siklet, ne radhe te pare, i meritojne apo jo dekoratat, mirenjohjet dhe shperblimet dhe ne radhe te dyte, nuk i pranojne kurr ato nga duarte e atyre qe shkelin mbi parimet dhe kriteret e shperndarjes se dekoratave, mirenjohjeve dhe shperblimeve.

Po e shiquam nivelin e zhvillimit te artit, poezise, drames, romanit dhe kultures sone kombtare e shkences, filozofise, pedagogjise, sociologjise, psikologjise dhe shkencave tjera. Po e shiquam nivelin e zhvillimit te arsimit, shendetesise, ekonomise, drejtesise dhe politikes, ne te dyja shtetet shqiptare dhe ne teritoret tona te pushtuara nga greko-sllavet, vertet dita dites po behen bajat ndarjet kaq te shumta e te perditshme te dekoratave, mirenjohjeve dhe shperblimeve, te cilat nuk po i pergjigjen realitetit te kohes mes te ciles po jetojme. I juaj, mësuesi Isë

Isa Thaçi

28 Shkurt 2019 në 8:50 PD ·

A ka turp më te madh e fatkeqesi per politikanet tane shqiptar dhe per perkrahsit e tyre, qe e ndertojne lumturine e vete mbi padrejtesite e mbi fatkeqesite e tjereve, mbi vlerat e ulta njerzore, mbi mashtrimet, degjenerimet, dy fytyresine, mbi korrupcionin, prostitucionin, dhunimet, nenshtrimet e poshtrimet e ndryshme ndaj tjereve dhe mbi tradhtine kombtare?

Per njerezit e vetedijshem e normal, turp e fatkeqesi më te madhe nuk ka, sepse nuk mund te kesh  lumturi te qendryshme mbi padrejtesite e fatkeqesite e tjereve, nese u serviresh atyre permes lajkave te ndryshme per interesat tua personale, perpos nje fundi te turpshem.

Nuk mund te kesh lumturi te qendryshme perpos nje fundi te turpshem, nese heshte e i mbyll syte para padrejtesive e shkatrrimit te pasurise kombtare dhe shitjes se pjeseve te atdheut. Nuk mund te kesh lumturi te qendrushme perpos nje fundi te turpshem, nese u behesh krah dhe u shkon prapa si klysh atyre qe e devalvojne edukaten, arsimin, shendetesine, drejtesine, ekonomine dhe institucionet tjera shtetnore.

Nuk mund te kesh lumturi te qendrushme perpos nje fundi te turpshem, nese u behesh krah shkelseve te Kushtetutes dhe ligjeve te saje, nese u behesh krah uzurpuseve te shtetit, keqperdoruseve te pozitave te larta shtetnore presidenciale, qeveritare e parlamentare.

Mjere lumturia e atyre qe e kane ndertuar mbi padrejtesite e ndryshme dhe mbi fatkeqesine e tjereve e cila e prete nje fund te turpshem! I juaj, mësuesi Isë

Isa Thaçi
3 Mars 2017 në 9:21 PD •

Lënda e pare mbi te cilen behen realitet endrrat tona, eshte dituria, menquria, shpresa, besimi, vendosmeria, vullneti, guximi, dashuria dhe veprimi yne unik e i vendosur me sakrifikuar per liri e per atdhe, qe ta fitojme lirine dhe ta mbrojme ate se bashku me atdheun, e jo ta shkaterrojme e ta humbim per interesa tona personale e te ulta.

Pa kete lende, do te sorullatemi poshte e perpjete, djathtas e majtas, para e prapa, te shperndare, te perqare, te humbur dhe te hutuar si qurat ne mjegull dhe do behemi gazi i botes, siq jemi bere qe 2000 vjete qe nga pushtimi i Ilirise e deri me sot, duke shpresuar kot qe fatin tone do ta zgjidhin tjeret per ne, edhe pse ne vete po shkelim mbi te.

Mbi baze te kesaje lende per te cilen po flitet, mbeshteten, formohen e transformohen tiparet e temperamentit, karakterit dhe personalitetit tone, pa formimin e transformimin e te cilave, nuk e kuptojme rrugen qe po e ndjekim si individ, familje, kolektiv, shoqeri e si komb ne pergjithesi per ti realizuar endrrat tona.

Keto tipare japin edhe pasqyrimin e nivelit tone ne te cilen gjendemi dhe deshmojme haptaz e qartazi para botes, se ligjet psikologjike e sociologjike, filozofike e pedagogjike, politike, ontologjike e gnoseologjike nuk i njohim fare apo shume pak i njohim.

Te mos them se jane te pa kapshme, te pa kjarta dhe te huja per ne e per realitetin me te cilin jemi rrethuar. I juaj, mësuesi Isë

Isa Thaçi
1 Mars 2016 •

Nje popull qe e bashkon ideali per liri e per atedhe, e meriton lirine, atdheun dhe nje te ardhme te ndritur, mbushur perplot begati, lumturi e dinjitet njerezor.

Nje popull qe e perqajne mes veti interesat personale, grupore, partiake, regjionale e fetare, ai nuk e meriton atedheun, lirine dhe i humbe te gjitha, se bashku me dinjitetin e vete.

Sote ne trojet shqiptare po mbreterone perqarja mes nesh per interesa te ngushta personale, duke i zhgenjyer te gjithe ata, qe i ka bashkuar ideali per liri e per atedhe, per bashkim te trojeve dhe per zgjidhjen njehere e pergjithmone te qeshtjes sone kombtare, te cilen nuk e kemi arrite qe 2000 vite me radhe, qe nga pushtimi i Ilirise.

Si po duket, mendja dhe shpirti i disave eshte griposur thelle me smundjen e perqarjes, me lakmine e tradhtine per interesa te ulta personale, grupore, partiake e fetare, ne dem te qeshtjes sone kombetare, e ne favor te fqinjeve tane pushtues dhe ne favor te grabitjes dhe shkaterrimit total te vendit dhe pasurise se tij.

Tani o kurr eshte koha e domosdoshme ta sherojne sa më pare mendjen, shpirtin, zemren dhe trupin e tyre te griposur ata, tek te cilet eshte programuar thelle ne kokat e tyre programi perplote me smundje te ndryshme.

Ata me smundje te qoroditura rreth interesave personale, rreth plaqkitjeve, keqeperdorimeve te pasurise sone kombetare, keqperdorimeve ne arsim e shendetesi, ne ekonomi e drejtesi.

Ata me smundje te qoroditur dhe tragjike perqarese, urrejtese mes nesh, mbi baza partiake, fetare e regjionale dhe me smundjen e tradhtise ndaj atdheut, Kosoves, Shqiperise dhe ndaj trojeve shqiptare te coptuara e te pushtuara nga fqinjet tane pushtues greko-sllav. I juaj, mësuesi Isë

Isa Thaçi
29 Shkurt 2016 në 7:52 PD •

Politika e te permendurve më larte jo vetem qe po e veshtireson jeten dhe perspektiven e qytetareve shqiptar, por po shkel edhe mbi idealin e sakrificen e Kamandantit Legjendar Adem Jasharit dhe familjes se tij.

Jo vetem qe po shkel mbi sakrificen e jasharajve, por po shkele edhe mbi sakrificen e gjenocidin e popullit shqiptar dhe mbi dhunimin e nenave dhe motrave shqiptare qe e perjetuan gjate luftes se fundit e luftrave tjera neper shekuj e dekada.

Jo vetem qe po shkel mbi dhunimin , sakrificen dhe gjenocidin e popoullit shqiptar, por po shkel edhe mbi Betimin e ushtareve tane trima qe u betuan per çlirimin e trojeve shqiptare dhe shumica prej tyre rane heroikishte ne ballafaqim me ushtrine, policine e ne ballafaqim me fallangat e ndryshme gjakatare serbe per mbrojtjen, per lirine e per bashkim e trojeve tona.

Ata qe shkelin mbi idealet e deshmoreve, mbi sakrificen dhe gjenocin e popullit shqiptar dhe mbi turturat, dhunimin e poshtrimin e nenave dhe motrave tona shqiptare, jane kunder Drenices, kunder Legjendarit tone Adem jashari dhe kunder sakrifices te pa shembullt ne bote te familjes se tij.

Jane kunder sakrifices se Mitrovices, Llapiit e Gollakut, kunder Gjilanit e Kaqanikut. Jane kunder sakrifices se Dukagjinit, e trojeve te atij rrafshi dhe kunder sakrifices se rrafshit te Kosoves dhe kryeqndres se saj Prishtines.

Jane kunder Kosoves, Shqiperise, Çamerise, Ilirides, Presheves e trojeve tjera shqiptare nen Serbine, jane kunder Ulqinit, Plaves e Gusise, Hotit e Grudes dhe gjithe Malesise se Madhe, nen pushtimin e malazezeve dhe ne fund jane kunder kombit shqiptar e sakrificave te shumta te tij e pro interesave te veta personale.

Lakmitaret, hileqaret, genjeshtaret dhe te padijshmit, politiken e vete e mbeshtesin mbi punet e ndyra e te pandershme, duke ua marr tjereve te drejten e dinjitetit dhe fjalen e lire, te drejten per te bere jete njerezore dhe per tu ndjere te barabart me tjeret.

Politika e tyre po i shembe te gjitha vlerat njerezore e kombetare per interesat e veta personale, te mbushur perplot maskarlleqe, po shet e tregton pjese te atdheut, po krijon minishtet per kriminelet serb ne mes te shtetit te Kosoves .

Ata e mbrojne maskarllekun e vete, si parim e si ligj per shtet, ndersa dinjitetin e qytetareve, ndjenjen dhe dashurine e tyre per komb e per atedhe, e cilesojne dhe e kualifikojne si veper kunder shtetit dhe politikes se tyre, te nivelit më te ulte njerzor.

Kete politike qe po zhvillohet tani per tani, nuk e lajne lumejte, detrat, as oqeanet pa pastertine e ndotjen e saje, mbushur perplote genjeshtra e premtime te thata, mbushur me dallavera, krime, korrupcion e tradhti deri ne fyt.

Tani o kurr populli shqiptar duhet ta marr ne duar te veta fatin e tij, sepse duke shiquar duar kryq dhe anash e djathtas veprat e liga e te ndyra te lakmitareve, hileqareve, genjeshtareve, te padijshmeve, mashtruseve dhe tradhtareve, do te na thellohet e keqja edhe më shume dhe fati i yne do te shnderrohet ne fatkeqesi. I juaj, mësuesi Isë