Keshilla per jeten shkurt

 

Te pa njerezishmit, lakmitaret, hileqaret dhe tradhtaret, ia kane ule vleren dhe po ia ulin lirise, shtetit, atdheut dhe po e neperkombin dinjitetin e kombit tone shqiptar, kulturen e tij dhe shkencen.

Ata qe jetojne me dy e më shume fytyra, e perfundojne jeten e tyre pa fytyre dhe asgje nuk marrin me veti, pos paftyresise se tyre.

Ata qe jane regjisor te mirefillte per jeten e vete personale, nuk i lejojne tjeret tu prijne perpara e as tu grahin nga prapa, sipas regjise qe e imponojne ata, sepse e kane te kjarte perpilimin e planit te regjise se vete dhe jane te vendosur te ecin sipas parimeve te saje qe e kane perpiluar me mund e  kujdese te shtuar.

16. 04. 2020

E befasishme per mua, se si politikologu Ramush Tahiri, aq bindshem dhe drejteperdrejte permes portaleve telivizive po u jep leksione eksperteve te kushtetutes se Kosoves dhe hartuseve te saje , se si duhet te lexohet e te deshifrohet ajo!

Mua personalisht, qendrimi i politikologut Ramush Tahiri, po me duket, i njeanshem, subjektiv, qellim keq, destruktiv dhe i pa matur mire, kur e merr guximin ti injoroi qendrimet interpretuse te hartuseve te Kushtetutes sone, eksperte e profesioniste per qeshtje kushtetuse!

Vertete eshte per te ardhur keq, se si e kane marr guximin politikanet, deputetet tane dhe politikologet e analistet politik, te thirren ne emer te Kushtetutes dhe ta interpretojne e ta abuzojne ate ne menyra te ndryshme dhe ne kundershtim te interpretimit te hartuseve, eksperte e profesioniste te saje, sipas interesave te tyre personale!

Do te na denoi Zoti, populli, gjaku i deshmoreve, gjaku i shqiptareve te te gjitha moshave, ne te gjitha periudhat qe eshte derdhur lum, per mbrojtjen e trojeve tona dhe arritjen e lirise nga pushtusit tane , nese i tolerojme edhe mëtej manipulantet, keqbersit, lakmitaret, te pandershmit, te padijshmit e tradhtaret, te na udheheqin dhe te na percaktojne fatin tone.

11. 04. 2020
Mendimet, besimet dhe bindjet tona na bejne keta qe jemi per momentin, te mire apo jo te mire, na bejne ashtu si deshirojme te behemi ne te ardhmen, na smujn edhe na sherojne, na bejne te lumtur apo te mjere, te pasur apo te varfër.

Mendimet, besimet dhe bindjet tona na bejne kriminel, vrases, dhunues e mashtrues ndaj tjereve. Na bejne altruist, human , social e te dashur mes njerezve. Na bejne patriot, te guximshem, atdhedashes, punetor, dijetar e vizionar. Na bejne mendjemdhej, arrogant, tradhtar, te pabese, dinak, cinik, hipokrite, injorante, ziliqare e lakmiqare.

Mendimet, besimet dhe bindjet tona na bejne Xheloz, nervoz e agresiv kunder tjereve, kunder familjes e kunder vetevetes. Na bejne te pa fytyre te pandershem, na bejne edhe shume çka tjeter per te mire e per te keq.

Kujdesi, se me çka po i ushqejme mente e krese, besimet dhe bindjet tona, mesiguri do te na shpetoi te mos behemi te panjerzishem, antinjerzor, pakurrizor, butak e shpuzor!

5. 04. 2020
Akteret e zhanrit te politikes sociopate ne Kosove po manifestojne mungese te plote empatije, mungese mirenjohje, dhe mungese altruizmi ne raport me qytetaret e ne raport me atdheun. Po manifestojne munges gadishmerie per sakrifice e mireqenje njerezore dhe po manifestojne egoizem agresiv e te pa socializuar fare.

Kjo kategori e politikaneve, kreator te politikes sociopate, aspak nuk bejne perpjekje ti kuptojne ndjenjat e dhembjes te qytetareve tane dhe nevojat e tyre, perkundrazi po manifestojne marrezira e mos mirenjohje ndaj ndjenjave e nevojave te tyre.

Sociopatet politik, qytetaret e vendit tone i konsiderojne si burime per perfitime dhe per kenaqesite e tyre personale, pa e marr ne konsiderate fare sikletin, zhgenjimin dhe dhimbjen e thelle qe po e perjetojne qytetaret nga sjelljet e tyre sociopate.

Nevojat e qytetareve per sociopatet politik jane krejtesishte te pa rendesishme dhe abuzojne marrezisht e pa meshirshem me nevojat e tyre, duke i mbrojtur vetem interesat e veta ne menyren më arrogante.

4. 04. 2020
Patriotit te qeverise pronto, Kadri Veselit pas 20 viteve ne pushtet, sot ne mbremje i ra ne mend atij e disa shokeve te tij, se çka e ka gjete Mitrovicen e veriut dhe veriun e Kosoves ne pergjithesi!

Patriotat e nivelit te Kadri Veselit, jo vetem veriun e Kosoves dhe veriun e Mitrovices qe do ta lene vjerre e te pushtuar nga kriminelet serb, ashtu siq i lane per dy dekada me radhe, por me keto dallavera e driblingje patriotike, do ta lene edhe krejte Kosoven nen pushtim te krimineleve serb per perfitimet e tyre personale dhe per krime te organizuara ne stilin e qeverise pronto dhe pan.

4. 04. 2020
Politika e te shemtuareve ne mendje e ne shpirt po i shkaktone pa rreshtur plage popullit tone, edhe pse jemi ne kete gjendje emergjente, ku po behet lufte per jete a vdekje.

Une besoi shume se veprimet e tilla te politikaneve ne kete gjendje emergjente, tani ose kurr do ta mbushin mend popullin tone te dashur se kujte i ka besuar voten dhe fatin e vete qe dy dekada me radhe.

Shemtija e kesaj politike dhe e aktereve qe po e perkrahun kete shemtij, e kane humbur tersishte barazpeshen intelektuale, emocionale, morale, humane dhe ate njerzore, duke i arsyetuar veprimet e veta te shemtuara qe nuk kane kurrfar ekuilibri mes arsyes, emocioneve dhe njerzores, te cilat duhet te perputhen me situaten emergjente me te cilen jemi rrethuar.

E vetmja force qe na ka mbete ne kete izolim trishtues, duke bere lufte per jete a per vdekje, eshte lutja: shpetona o Zote nga kjo gjendje e trishtuar virusale dhe nga politika e te shemtuareve dhe perkrahseve te saje, e cila na ka zvarrite per toke qe dy dekada me radhe!

3. 04. 2020

Ata qe kane cilesi e tipare te shendosha njerzore sinqeriteti, njerzishmeria, vullneti, guximi, deshira, dashuria, morali, humanizmi dhe atdhetarizmi eshte mbi te gjitha, per ta dhe bazament i forte njerezor i bashkpunimit, respektit e mirekuptimit, per arritjen e perbashket te vlerave kombtare, njerzore e per arritjen e fitoreve dhe sukseseve te ndryshme gjate jetes.

Lum kush eshte i sinqert, i njerzishem, i ditur, i drejte, i guximshem, human e kombtar! Sepse lum do te bej edhe kombi se bashku me ta.

Ata qe nuk kane cilesi e tipare te shendosha njerzore, populli do ti urrei qe i ka ne mes te vet dhe do ti kundershtoi heret ose vone, perplot mllef e zemrim.

1. 04. 2020

Kriminelet mëkatarë shfrytezojne, keqperdorin dhe shkaterrojne çdo gje qe u vije per duarsh, siq po bejne politikanet tane, edhe pse veprimet e tilla jane te ndaluara dhe te sanksionuar me ligj e me kushtetuten tone shtenore.

Ata vjedhin, mashtrojne, turperojne, dhunojne, vrasin dhe çdo krim jane te gatshem ta bejne, pa marr parasysh pasojat qe vijne prapa.

Ne kundershtim me kriminelet keqbers jane njerzit e virtyteve te cilet me asnje kusht, me asnje çmim dhe ne asnje rrethane nuk i bejne sjelljet dhe veprat antinjerzore, keqberse te mbushura perplote krime.

Kjo kategori njerezish eshte e paisur me nje force te paster shpirterore, emocionale ,edukative, humane, intelektuale e kombtare, pra me nje force qe qone drejte sjelljeve te mira njerezore, morale, sociale, profesionale, politike dhe fetare.

31. 03. 2020

A ka kush prej shqiptareve te sinqerte qe nuk perkulet ne shej respekti, mirekuptimi e mirenjohje, pos lakmitareve, sahanlepirseve, te pafytyreve e tradhtareve, para virtyteve te larta e te madherishme njerzore, para veprimeve e sakrifices te atyre qe ia falen atdheut e lirise sone karieren, pasurine, gradat dhe jeten, siq bene Gjeneral Adem Jashari, Hamze e bace Shabani, se bashku me familjar, qe e bene sakrificen per liri e per atedhe, si askush ne bote?!

Siq bene Gjeneral Agim Ramadani, Sali Qeku, Zahir Pajaziti, Luan Haradinaj me shume trima e trimeresha, te cilet nuk i ruajten per veti gradat, karieren, pasurine dhe jeten, qe ta zhvatin atedheun, siq e zhvaten per dy dekada me radhe dhe po e zhvatin e po e shkaterrojne edhe tani, si eshte me keqe e më zi, politiqar e tugjar te ish qeverise pronto dhe qeverise Pan!

31. 03. 2020

Kush e shkele Kushtetuten dhe e manipulon ate sipas tekave e marrive te veta, ajo nuk mbetet kushtetute më, por mbetet instrument ne duar te njerzve te qmendur qe nuk u ka mbete fytyre e as ndere para ketij populli, por u ka mbete vetem qmenduria e tyre ta qojne kete vende ne humbje e ne sketerre.

Te gjithe ata qe e bejne kete marri e turp te botes per interesa te veta kriminale dhe shkelin mbi kushtetuten tone qe eshte fituar me gjakun 15 mije viktimave te pafajshme, me dhunimin e turturen e 20 mij nenave e motrave shqiptare dhe me gjakun deshmoreve te lirise, fara e tyre u shofte pergjithmone e jete ne trojet shqiptare e më gjere!

29. 03. 2020

Te lehurat e zhurshme qe po behen sote kunder Kryeministrit te Qeverise se Kosoves Albin Kurtit nga LDK e titistit komunist Isa Mustafa ne balle me nje grup rrebelesh te tij dhe nga perfaqesuesit rrebel te qeverise se meparshme e quajtur qeveria prontiste dhe paniste,

po me ngjane si te njejta, me te lehurat qe e kritikonin e kundershtonin, diferenconin, e diskualifikonin si personalitet dhe i perziheshin marrezisht ne punet e brendeshme familjare filozofit tone te dashur Ukshin Hotit, titistet e Rrahmon Buba Morines,

ku ne mes te ketij klubi titistesh rrebel ishte edhe titisti Isa Mustafa, te cilin e quanin studentet ne ate kohe: ” titisti dhëmpir kunder studenteve kosovar”, ne mes shume titisteve tjere rrebel qe ia rrenuan tersisht kushtetuten e atehershme Kosoves, hatri i Rrahman Buba Morines dhe hatri i Sllobodan Millosheviqit, ku si posoj e atyre veprimeve shperthei revolta masive e popullit shqiptar te Kosoves ne mosdegjushmeri dhe paralelizem ne organizimin e organeve paralele shtetnore, duke u nisur me organizimin paralel te arsimit e me radhe organizimin e institucioneve tjera shtetnore, per ta refuzuar vendosmerisht instalimin e dhunshem te sistemit politik fashist serbo-sllav, qe synonte sllavizimin e shqiptareve dhe sistemin politik e shtetnor te tyre, derisa shpertheu edhe lufta çlirimtare, balle per ball me serbet e serbine.

24. 03. 2020

Edhe sikur t`i kemi gjitha t`mirat qe i ka bota njerezore, nuk kane vlere aspak per ne shqiptaret, derisa te posedojme politikan e dijetar, analist te politikes dhe kshilltar, te cileve u mungon edukata, kultura, shendeti i mire fizik e shpirtnor, shendeti intelektual, emocional, moral, social, human, punues, kombtar, te mos theme me keta shpirta te shkaterruar nga egoizmi i ndotur e i egersuar ekstremisht.

Derisa te na mungoi respekti, mirekuptimi, toleranca, bashkpunimi, dashuria e uniteti mes nesh si politike, si kulture e shkence dhe si komb, do te jete e kote perpjekja qe t`i gezojme, zoterojme dhe ti mbrojme sebashku te mirat qe i posedojme.

Perkundrazi te mirat qe i posedojme, krahas ketij mentaliteti politik e kulturor, dita dites po i shkaterrojme duke luftuar kunder njeri tjetrit me egoizem te egersuar aspak njerezor, siq kemi filluar me te madhe ketyre diteve te veshtira me te cilet po ballafaqohet populli shqiptar ne pergjithesi e Kosova ne veçanti, fatkeqesisht!

Isa Thaçi, 23. 03. 2020

Per aq sa mendojme e veprojme atdheun ta mbrojme, per aq sa mendojme e veprojme ta ngrisim e ta zhvillojme edukimin, arsimin, kulturen, shkencen, ekonomine, shendetesine e drejtesine dhe per aq sa mendojme e veprojme ti permiresojme raportet ndernjerzore mes veti, po per aq do te mbrohen, do te ngriten e permiresohen ato ne te ardhmen.

Nese mendojme e veprojme per ngritjen e permiresimin e vetdijes dhe edukimit, miresjelljes e bindjeve, ideve dhe pikepamjeve tona, do te pason veprimi per ngritjen, zhvillimin dhe persosjen e tyre.
Nese mendojme e veprojme bindshem per vepra humane, marale, kombetare dhe per drejtesi e barazi, ato do ti jetsojme ne praktike.

Po menduam e vepruam menqurisht per respektin, dashurine, mirekuptimin, tolerancen dhe bashkepunimin mes veti, ato do te jetesohen ne praktiken tone te jetes dhe frytet e tyre do ti korrim sebashku.

“Nuk jetoj në iluzione se e tëra që kam bërë është e kryer dhe e përkryer. Jam përpjekur që punën time ta përshkojë ndershmëria: “punës së ndershme nuk i duhet drita, edhe nëse dikush përpiqet ta errësojë”.E. S

22. 03. 2020

Qe nga lindja e deri ne vdekje mendojme e bejme perpjekje per te jetuar.
Perpjekjet tona mendore e fizike jane te vetmet mjete permes te cilave rritemi, zhvillohemi, persosemi per te mire apo per te keq si individ, si familje si institucion, si shtet dhe si komb.

Menyra e perpjekjeve tona shkaton pervoje te hidhur ose te mrekullushme gjate jetes. Nga kjo pervoje varet suksesi apo mossuksesi yne personal, familjar, institucional, shtetnor e kombetare gjate jetes.

Sa me shume qe mesojme permes pervojes sone e pervojes se tjereve, më pak i perserisim gabimet e meparshme te hidhura dhe me shume bejme pervoje te mrekullushme e te aprovueshme njerzore.

Mjere ata qe nuk perpiqen te mendojne, te veprojne dhe ti ndryshojne ne menyre sistematike, mendimet, pikpamjet, qendrimet, bindjet, besimet dhe veprimet e veta qe u ka skaduar koha dhe bijne ndesh me realitetin dhe interesat e perbashkta kombtare!

21. 03. 2020

Tokat tona atehere e sote nuk u bashkuan, pos qe po naj marrin pjese pjese, sepse edhe politikanet tane kurr nuk u mbushen mend dhe nuk e kane ndermend te mbushen, te unisohen dhe te bashkohen per interes te atdheut e te popullit shqiptar, por jane bere cope e grime mes veti, siq na eshte bere cope e grime vatani, e mileti!

Tokat tona gjithmone i kane ndare hise per veti slloven e hungarez, kroat e serb, malazez e maqedon dhe greke, me ndihmen e politikaneve tane te padijshem, te verbuar e te terbuar, te perqare e te pa unisuar, duke vrapuar pas nje kocke qe u takon pasi e kane perfunduar pazarin me tokat tona.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje