29. 06. 2021
Grenell ua uroi serbeve përvjetorin e Betejës së Kosovës duke u shprehur ne kete menyre: “sot përkujtohen martirët e “shenjtë serbë” dhe Shën Princ Lazari”. Une nuk u ndjeva i lumtur per kete urim te Grenellit, sepse eshte nje urim kunder vendit tim te shejte Dardanis dhe kunder mbreterve Ilir qe luftuan shekuj me radhe per ta mbrojte Ilirine nga pushtimet Latino-romake e Greko-bizantine.
Me theri ne zemer e ne shpirt, kur u thirren si te shejte akteret qe e pergjaken Dardanine dhe popullim tim te dashur Dardano-Ilir , te pa perkrahur nga askush, ne kohen e mbreterve gjakatar pushtues serb si Car Llazari, Car Dushani, Car Nemanja, Car Millutini e car tjer serb e bullgar, te cilet krijuan kasaphane ne trojet e Dardanise duke i djegur ne fytyre, ne trup e ne koke me hekur te zhigosur, dhe duke i mbytur e duke ua nxjerr shpirtin persegjalli, ata qe nuk i nenshtroheshin verdiktit politik e fetar te careve pushtues e gjakatar serb, te cilet po i quan Grenell, caret e shejte serb ne krye me carin e shejte Llazar.
Dardania nuk i harron kurre masakrat e panumerta te princerve gjakatar serb, tani te shpallur si te shejte, qe e dogjen, e poqen dhe e shfarosen popullaten dardano-ilire gjate shekujve 7, 8, 9, 10, 11, 12 e 13 per ta qitur fare tersishte popullaten dardano Ilire, edhe pse ishte popullate autoktane dhe me e vjetra ne gadishullin ILIRIK, te cilit gadishull ia nderruan emrin ne Gadishull Ballkanik pushtusit tane barbar, qe tani na e paskan marr epitetin e te shejnteve edhe pse e katandisen popullaten ne fjale, vetem e vetem per tia humb gjurmet Dardanise kryeqender e Ilirise dhe popullates autoktone Dardano Ilire, te cilet me mija shekuj para ardhjes se sllaveve ishin ne keto troje, ne te cilat kane linde e kan jetuar, kur emri sllav ishte inekzisten ne kete Gadishull e ne hapsiren e Kozmosit ne pergjithesi.
Athu si e kane ndjere urimin e Grenellit drerjtuar serbeve, me rastin e pervjetorit te Betejes se Kosoves ,ne te cilen festojne humbjen serbet , ku ne kete betej ishin pjesemarres te denje edhe popullata dardano-ilire dhe popujt tjere te ketij Gadishulli, lideret e LDK-es e posaqerishte ish kryeministri Koti, me falni desha te them Hoti, lideret e PDK-es, AAK-es e NISMES, qe ishin perkrahes te rrept te Grenellit si “mik” i qmuar i shqiptareve?!Pres te deklarohen per kete qeshtje akteret e permendur me larte ?!
Po e perfundoi shkrimin tim me kete pyetje drejtuar Kryeministrit tone Albin Kurtit: Derikur do ti duroni kapuqojnte e zij te kalerojne neper trojet tona dhe te shkelin mbi gjakun e shejte te deshmoreve tane qe e kane ule me gjak token e shejte Dardane?! Deri kur do ti duroni qetniket fashist pushtues qe ta shpallin publikisht token e Kosoves, “toke te shejte serbe”, e policet tane tu bejne roje per rreth, edhe perkunder ketyre fyerjeve te medha kunder shtetit dhe tokes se Dardanise?! A e lejon nje turp te till Serbia, ti gervallet dikush ne teritorin saj kunder shtetit e kunder teritorit te shetetit serb?! Me respekt, mesuesi Ise

 

  1. 06. 2021

 

Asociacioni nje etnik serb, Demarakacioni me Malin e Zi dhe Teritori Ekstra per kishat ortodokse te pushtuara nga Serbia, ndarja e Liqenit te Ujmanit, Minishengeni serb dhe leshime tjera ne dem te Kosoves, gjate dialogut me Serbine, jane gabimet me te medha e te pafalshme dhe deshtimi politik katastrofal i kualicionit te piste te LDK-es, PDK-es, AAK-es dhe NISMES gjate qeverisjes se tyre, e cila asnje te mire nuk i solli Kosoves perpos demeve, veshtire te riparushme, perpos qitje ne treg  te pjeseve te Kosoves, zhvatjes se pasurive te saje, instalimit te korupcionit, nepotizmit e krimeve tjera te shumta dhe kapjes se shtetit.

 

Zhurma dhe hallakama qmendurake e opozitareve ne fjale  qe po behet, synim kryesor  e ka tia hudhi qeverise Kurti gabimet, tradhtine dhe pazarlleqet e pista, te cilat i kane bere vete ne dem te Kosoves, shtetit dhe kunder interesave te popullit te saje. Ka synim ta largoi nga pushteti qeverisjen Kurti dhe ta qoi vendin prap ne zgjedhje te jashtzakonshme, me shpresen qe te vijne ne pushtet per ta filluar avazin e piste permes korrupcionit, nepotizmit, krimit te organizuar dhe per ta kapur shtetin dhe instrumentalizuar ate, qe tu sherbej atyre per interesa personale, duke shkelur me dy kembet mbi Kushtetuten e Kosoves dhe mbi ligjet e saj, siq kane bere per dy dekada me radhe.

 

Une shpresoj qe nuk do te shkel ne drrase te kalpte, me asnje kushte qeveria Kurti, mbi te cilen shkelen qeverite e meparshme ne kualicionet e tyre te pista, te cilat i sollen deme te pariparushme Kosoves,  me shpresen e rrezimit te Presidences e Qeverise se saje, qe te shkohet prap ne zgjedhje te jashtzakonshme.

 

Populli tani e ka te kjarte synimin e piste te partive opozitare, qe me pislleqet e veta e shkaterruan tersishte Kosoven dhe u ka mbete merak ta shkaterrojne edhe metej ate. Po ashtu e ka te kjarte se kush jane tani per mbrojtjen e interesasve te Kosoves, shtetit e popullit te saje dhe per mbrojtjen e interesave kombtare te shqiptareve e kush eshte per rrenimin e tyre. Me respekt, mesuesi Ise

 

 

 

25. 06. 2021
Europa e ka sabotuar historine e shqiptareve dhe i ka kriminalizuar trojet e popullaten e tyre, me vendimet e marra ne Kongresin e Berlinit, Paqen e Shen Stefanit, nderrimin e emrit te Gadishulit Ilirik ne Gadishul Ballkanik, vendimet qe i mori ne Konferencen e Londres dhe te gjitha vendimet tjera qe i mori ajo, ishin ne dem te Historise se shqiptarev, ne dem te teritorit te tyre, edhe pse eshte masakruar dhe eshte kryer gjenocid mbi popullaten shqiptare, nga vendimet e marra te saj u shperblyen fqinjet tane pushtues gjakatar sllavo-greke, ne dem te shqiptareve, historise se tyre, ne dem te trojeve e vete ekzistences se popullit shqiptar te masakruar e te perzene me dhune nga trojet e tyre!
Per qudi, edhe pse ia solli Europa historikishte te gjitha keto deme kombit shqiptar, prap po sillet me nje dinakeri prej dhelpere, per ti favorizuar serbet me teritor te Kosoves, me “asociacion nje etnik serb”, “me ekstra teritor” per kishat tona ortodokse, te pushtuara nga ana e Serbise, per ti dhene hise edhe ne Liqenin e Ujmanit, per ti dhene hise edhe ne Gjigantin Trepca, per ti dhene pozite majorizues ekonomike ne raport me shtetet e Ballkanit, permes Minishengenit, ne vend qe te ndeshkohet rrept per krimin e gjenocidin qe e ka bere ndaj popullates se pafajshme shqiptare, ne vend qe ti shpaguaj demet e luftes, ne vend qe ti gjej kufomat te cilat i ka fshehur neper teritoret e veta serbe, ne vend qe te jep pergjegjesi morale e ligjore per dhunimin e 20 mij femrave shqiptare nga fallanga e terbuara serbe.
Ky anim tersishte antinjerezor i Europes, nuk i shfajson edhe politikanet tane qe nuk ishin te afte, nuk ishin human, kombtar, guximtar e as njerezor, ne asnjeren periudhe, as keta te pas luftes se fundit qe ndodhi ne Kosove, te cilet ne vend qe ti hapin syt per mbrojtjen e interesave kombtare e shtetnore te Kosoves, ne dialog me Serbine, rrenuan shume te mira ne dem te Shtetit dhe organizimit te brendshem te tij, ne dem te teritorit shtetnor te Kosoves dhe ne dem te interesave tona kombtare, per ti mbrojte me turp interesat e veta te ngushta personale. Me respek, mesuesi Ise
21. 06, 2021
Kete kopil, pjelle e Serbise pushtuse, ia lane te dera si molle sherri padrejtesishte duke shkelur krye ne veti me dy kembet mbi Kushtetuten e Kosoves, ne te cilen eshte konstatuar se jane shkele me dy kembet mbi 23 nene te saje permes budallakise dhe poshtersise se ish dy kryemistrave te Kosoves Hashim Thaci dhe Isa Mustafa, sa ishin si pale ne dialog me Serbine, te cilet shkonin ne ate dialog si harambasha me duar ne gjepa, duke injoruar tersishte transparencen ne Parlament e ne opinion.
Kete budallaki apo ta quaj me mire tradhti ndaj Kosoves dhe popullit te saje, duhet ta denoi e ta ndeshkoi fort e vendosmerisht populli shqiptar dhe drejtesia e Kosoves, e cila eshte neperkombur nga harambashet e pales kosovare te cilet shkonin me duar ne gjepa, ne dialog me palen serbe, dhe tua kthej shpinen e ti injoroi tersishte e vendosmerish edhe subjektet politike qe u perkisnin harambashat ne fjale, te cilet ne dialog jane shetitur me duar ne gjepa pakurrfar dokumenti serioz ne tavolinat e dialogut.
Per qudij, edhe perkunder gabimeve fatale e tragjike te harambasheve me duar ne gjepa, qe i kane bere ne dem te Kosoves, Shtetit te saj dhe interesave tona kombtare, u kane qendruar prapa e po u qendrojne vendosmerishte militantet e PDK-es, LDK-es dhe AAK-es qe u perkisnin dhe u perkasin ketyre subjekteve politike!
Militantet e ketyre subjekteve ne fjale me shume zhurme e gallame jane pozicionuar kunder Kryeministrit Kurti dhe Presidentes Osmani, edhe pse keta te dy jane pozicionuar vendosmerishte kunder “asociacionit nje etnik serb” dhe kunder “ekstra teritorit per kishat ortodokse, te uzurpuara nga Serbia pushtuse”, qe naj lane si kopil te dera dhe si molle sherri ne dialog me palen serbe, ish kryeministri Thaci dhe ish kryeministri Mustafa, Lider te subjekteve politike PDK dhe LDK ne aleance mes veti.
Kete arrogance opozitare te PDK-es, LDK-es dhe AAK-es duhet ta ndeshko populli edhe metej pameshirshem dhe ta denoi njeher e mire drejtesia e Kosoves, e cila eshte shkele me dy kembet dhe po tentohet te shkilet edhe metej nga militantet partiak ne fjale, duke mos e pranuar fajin dhe gabimet tragjike qe i kane bere ndaj Kosoves, Shtetit dhe ndaj popullit shqiptar kosovar. Me respekt, mesuesi Ise
19. 06. 2021
Pikat qe i paraqiti Kryeministri i Kosoves Albin Kurti ne bisedimet me palen serbe ne Bruksel, masivishte jane perkrahur nga elektorati qe ia ka dhen voten kryeministrit ne fjale, i cili e prezantoi me dinjitet Kosoven ne arenen nderkombtare. Edhe pse shumica e popullit eshte ndjere tersishte i lumtur me prezantimin e Kryeministrit Kurti perballe Serbise dhe perballe pales ndermjetesues, nje pjese e konsideruar e mjeteve te informacionit Kosovar, nje pjese e gazetareve, analisteve politik, sebashku me nje pjese te lidereve politike e deputeteve opozitar partiak, jo vetem qe mbajten pozicion skeptik ndaj pozicioinimit te Kryeministrit Kurti per balle Serbise e pales ndermjetesuese, ata manifestuan edhe nje arrogance armiqesore ndaj Kryeministrit dhe Qeverise legjitime te Kosoves.
Pozicionimi i mjeteve te informacionit ne fjale, pozicionimi i disa gazetareve e analisteve politik sebashku me pozicionimin e disa lidereve partiak dhe deputeteve te PD dhe AAK, sipas mendimit tim personal, me shume po e favorizojne Serbine dhe faktorin nderkombtar ne dem te interesave shtetnore te Kosoves dhe ne dem te interesave tona kombtare, edhe pse kurrnjehere deri me tani nuk eshte mbrojte dhe prezantuar me denjesishte e ma me dinjitet Kosova, perballe Serbise dhe pales nderkombtare ndermjetesuese ne dialog.
Sfida qe po paraqesin penges per realizimin e objektivave qe kane dal ne pah permes 4 pikave qe i paraqiti Kryeministri i Kosoves Albin Kurti, ne dialog me palen serbe, jane:
1. Disa mjete te informacionit kosovar, disa gazetar e analist politik, disa lider partiak te PD-es , AAk-es dhe disa deputet opozitar te ketyre dy partive ne fjale,
2. Ne anen tjeter po paraqesin sfide te madhe padrejtesishte pala serbe dhe bashkesia nderkombtare, te cilat jane mesuar qe ka kohe te presin te njejten gje nga pala e tanishme kosovare, siq ishin mesuar te presin qe sa e sa kohe nga poala kosovare e maparshme, e cila ishte e pa denje, e pa afte profesionalishte, politikisht e kombtarishte dhe e kompromituar me korrupcion, nepotizem e me krim te organizuar politik, ekonomik, shendetesor, juridik dhe e shantazhuar nga te gjitha anet, e la fatin e Kosoves ne duarte e diplomateve nderkombtar me besimin se ata do ta benin me te miren e mundeshme per Kosoven, edhe pse dita dites dilte ne pah krejtesishte e kunderta e asja qe priste pala kosovare, duke e zbeh perfundimisht pozicionin e Kosoves perballe pozicionit te Serbise.
Tani kete pozicion te zbehur nga pala e meparshme kosovare ne dialog, po bene perpjekje maksimale kryeministri Kurti ta rikthej Kosoven ne nje pozicion te natyrshem, normal e te barabart me Serbine. Me respekt, mesuesi Ise
18. 06. 2021
Ata qe e kurdisen bomben shperthyse ne temelet e Kosoves dhe ne temelet e shtetit te saje, po i versulen tmerresisht e banalishte permes fyerjeve e insinuatave, atyre qe po bejne perpjekje ta qkurdisin kete bombe, qe mos te shperthej ne temelet e shtetit tone dhe ne temelet e Kosoves, qe ti shkaterroi tersishte keto temele, themeluar me gjakun e deshmoreve, sipas apetiteve te Beogradit, i cili shkaktoi dhimbje te medha, plage te pasherueshme dhe gjenocid te papar, kunder shqiptareve te pafajshme, pa dallim moshe e pa dallim gjinije. I cili dogji e shkatrroi masivisht shtepi e pasuri dhe cdo gje te gjalle te kosovareve dhe i dhunoi 20 mij femra shqiptare permes ushtrise e policis gjakatare e pushtuse te saje.
Per ta shfajsuar veten nga krimet e bera kunder Kosoves, shtetit te saje dhe popullates, ata po u bien forte daullave te “patriotizmit” qe se paten kurr pos lakmive per karier, per zhvatje, per korrupcion, per nepotizem e per krime tjera te organizuara ne fushen e ekonomise, shendetesise, arsimit, drejtesise dhe vrasjeve te kundershtareve politik.
Kote u bijne ketyre daullave te thata sepse faji, krimi, korrupcioni, nepotizmi qe e kane bere per dy dekada me radhe po dihet boterishte dhe ka kaluar thelle ne kujtesen e popullit qe i perjetoi tmerresishte gjate ketyre dy dekadave, duke u befasuar nga ato gjera banale qe si ka prite nga bijte e vete, pas atyre torturave e shkaterrimeve qe i perjetoi nga pushtusi gjakatar serb. Me respekt, mesuesi Ise
17. 06. 2021
Nuk trajnohet arsimi por reformohet ai sipas kushteve kadrovike dhe ekonomike qe i posedon Kosova. Trajnohen mesimdhenesit dhe pergatiten sa me shume qe te jene te afte te perdorin, forma, teknika, metoda e mjete sa me bashkohore gjate organizimit te procesit edukativo-mesor brenda shkolles.
Perpjekjet vullnetare te “trajnohet arsimi” qe ne hap te pare deshtojne, nese nuk u qendron prapa politika shtetnore e arsimit, duke ardhe ne shprehje sa me shume profesionalizmi kadrovik e jo militantizmi politik dhe duke ardhe ne ndihme baza ekonomike.
Perpjekja voluntare krijon dualizem, anarhi dhe antagonizma mes stafit te mesimdhenesve, stafit menagjues te shkolles dhe perzihet pa vend ne kompetencat profesionale te sherbimit pedagogjike e psikologjik, qe pritet shum shpejte te instalohet neper shkollat tona, te cilet kane te drejte dhe obligim profesional te merren sistematikishte me qeshtjet oragizative te procesit edukativ e mesimor e pse jo edhe me trajnimin e pergatitjen e mesimdhenesve per mesimdhenje e mesimnxenje dhe me problemet e ndryshme qe u dalin perpara nxenesve.
Perpjekjet e Voluntaristeve qe bejne pune jo obligative dhe perpjekjet e profesionisteve Pedagogu dhe psikologu shkollor qe bejne pune obligative, sipas statusit te tyre profesional kane dallime te medha, ne cilesine e punes organizative, njera te qone ne anarhi, antagonizma e kunderthenje mes mesimdhenesve e menagjuseve, kurse tjetra kryen punet profesionale qe i jane caktuar me ligj vendit te tyre te punes, per te cilin jane te obliguar ta kryejn detyren sa me ndershem e sa me profesionalishte dhe paguhen per kete.
Voluntarizmi i pa mbeshtetur ne menyre kadrovike e profesionale nga politika shtetnore e arsimit dhe nuk i kerkohet obligim e pergjegjesi dhe nuk shperblehet per punen qe e kryen, me shume sjelle deshtime, anarhi, divergjenca dhe mos bashkpunim ne mes mesimdhenesve brenda nje shkolle, me shume shkaktone pengesa dhe stagnim ne zhvillimin progresiv te organizimit te procesit mesomor edukativ, sesa progresivitet e perparim te matejshem.
I lus per mirekuptim “vullnetaret e trajnimit te arsimit” tone kombtar! Me respekt mesuesi Ise

 

 

  1. 06. 2021

 

Derisa nuk reagojne BE, OKB, Presidenca e Shqiperise dhe Qeveria e saje kunder deklaratave skandaloze, fashiste e pushtuse te presidentit Aleksander Vuciq dhe  kryeministres se Serbise Ana Bernabiq si:” Kosova eshte Serbi” e shume deklarata tjera provokuse kunder Kosoves e shtetit te sasje, atyre dita dites po u rritet apetiti qe shtetin e Kosoves  ta bejne inekzistent, permes provokimeve te ndryshme ne teritorin e Kosoves dhe permes deklarantave fashiste te genjeshterta e provokuse ne dem te Kosoves dhe shtetit te saje.

 

Shtei ame i shqiptareve Shqiperia dhe kryeministri ne ballet e ketij shteti, Edi Rama nuk e pati guximin e as vullnetin dhe deshiren qe tia bej me dije kryemistres se Serbise Bernabiq, se deklaratat e saje skandaloze ne mes te Tiranes, kur thot se : “ Kosova eshte teritor i Serbise”, eshte nje deklarate tendencioze, provokuse mbeshtetur tersishte ne genjeshtra e trillime per ta mashtruar opinionin shqiptar dhe ate boteror.

 

Perkunder ketij mosguximi, perkunder mungeses se vullnetit e deshires, ti kundervihet rreptesishte kryeministri I Shqiperise deklaratave fashiste e pushtuse te Bernabiqit, Dokumentin perfundimtar te Samitit ne Tirane, mbajtur me 10 qerahor 2021 e nenshkruajti paftyresishte, edhe pse nuk e ka nenshkruar kryeministri i Kosoves Albin Kurti, sepse Kosova nuk trajtohej si shtet i barabart me shtetet tjra pjesemarrese ne Samitin e Tiranes. Si mund ta quajm ndryshe kete veprim te kryeministrit te Shqiperise, pos nje veprim qe u shkon pershtati balozave te zij te Serbis, ne kry me Balozin e Zi Vuciq, gjakatar te shqiptareve!

 

Derikur nena jone Shqiperi do ti durosh mbi supe bijte tu tradhtar, te cilet te nenshtrojne e poshtrojne sipas apetiteve te balozave te Zij sllavo greke?! Mer respekt, mesuesi Ise

 

11. 06. 2021
Opozitaret ne Paralament te Kosoves, po i qapitin dhembet dhe gaca po qesin per goje, duke i kercnuar djallezishte e padrejtesishte Presidenten, Kryeministrin, Ministren e puneve te jashtme dhe minsistrat qe e perbejne qeverine tone.
Kurse ne anen tjeter po marrin zemer e po trimerohen kopuqonjte e zij serb, te cilet sollen tragjedi e gjenocid ne Kosove dhe prap po na defilojne para syve tane e para dyreve te shtepive tona duke naj sperkatur ato me uje te djallezuar te fashizmit serbo-madh, per te na rikujtuar se ende jane ketej pari dhe te gatshem per tragjedi e uzurpime tjera te trojeve tona.
Derisa perfaqesuesit tane ishin te mbyllur ne Paralament dhe i qapiteshin dhembet kunder njeri tjetrit, kapuqonjte e zij serb, pa paralajmrim u futen ne ndertesen e paperfunduar te kishes ortodokse, e cila e filloi ndertimin padrejtesisht ne kohen e pushtimit millosheviqian, me synime te caktuara djalezore e pushtuse, ne oborrin Univerzitar te Kosoves dhe i sperkaten muret e saj me uj te djallit, qe ti djallezojne edhe me shume perfaqesuesit tane politik, opozite e pozite ne mes veti.
Ky djall perqares, ka hyr edhe ne kokat edhe ne shpirtin e politikaneve tane ne Kosove e ne Shqiperi, duke i dhene zemer e trimeri bernabiqkes, qe ne mes te Tiranes tu tregoi dy kryeministrave shqiptar se Kosova eshte Serbi, e jo shtet i barabart me Serbine. Kryeministri shqiptar i gjate por shtat i pa fat, nuk e tha dot nje fjale, per tia bere bernabiqkes me dije se Kosova ishte, eshte dhe do te jete toke shqiptare, si tokat shqiptare ne Janin e Cameri, nen Greqi, si takat shqiptare nen Maqedoni, si tokat shqiptare nen Serbi, dhe si tokat shqiptare nen Mal te Zi, qe ua dha shperblim padrejtesisht Europa.
Me siguri uji i djallezuar i Janullatosit duke i sperkatur kishat ortodokse te Shqiperise, siq po i sperkasin kapuqonjte e zij serb kishat ortodokse te Kosoves, ia ka ngujuar gojen Kryeministrit Rama, qe ta flas nje fjale te duhur, ecila i takon ligjesishte, tu dale ne mbrojtje trojeve te pushtuara shqiptare nga fqinjet tane greko-sllav dhe popullates qe jeton atje! Me respekt, mesuesi Ise
9. 06. 2021
Korrupcioni, nepotizmi dhe krimi i organizuar qe e instaluan ne Kosove e ne Shqiperi politikanet tane qeveritar deri me tani, e ka kercnuar me te madhe ekonomine, e ka zhber tersishte luften kunder varferise dhe barazise se qytetareve, i ka penguar me te madhe perpjekjet e zhvillimit ekonomik, shendetesor, arsimor, juridik ne te dyja vendet, duke quar situaten ekstremisht ne dem te ekzistences se qytetareve dhe e ka penguar tmerresishte zhvillimin e natyrshem te demokracise ne trojet shqiptare.
Korrupcioni, nepotizmi dhe krimi i organizuar e demtoi shume autoritetin shtetnor te politikes se brendeshme dhe asaj te jashtme ne Kosove e ne Shqiperi dhe i ka demtuar deri ne alivanosje shtetet e te dyja vendeve dhe forcen ushtarake e policore te tyre.
Derisa te mos zhvillohet lufte e pakompromis ndaj korrupcionit, nepotizmit, krimit te organizuar, narkomanise, prostitucionit dhe trafikimit me qenje njerezore. Derisa te mos vehen para drejtesise e te ndeshkohen te korruptuarit, nepotistet dhe kriminelet e organizimit te krimeve te ndryshme, ne Kosove e ne Shqiperi, nuk do te kete kurr jete te lumtur, te qete, te begatshme e te barabart mes qytetareve ne te dyja vendet e me gjere. Me respekt , mesuesi Ise

 

  1. 06. 2021

Dialogu i pabarabarte me Serbine, shqiptaret i ka perul, nenshtruar, poshtruar , kompromentuar, edhe perkunder kompromisit  te dhimshem  qe e beri pala kosovare me “Planin Ahtisari” edhe perkunder krimit e gjenocidit qe e ka perjetuar Kosova, edhe perkunder shkaterrimit ne mase te saje, serbija e pergdhelura e Europes nuk ka te ngopur me kompromisin qe e beri kosova, si vitime e luftes qe e imponoi Serbia ndaj saj.

Perkunder ketij kompromisi  te pales kosovare, prap se prap Kosoves nga faktori nderkombtar  iu imponue heqja e taksese dhe reciprocitetit ndaj Serbise, e Serbise nuk iu  imponua asgje, as  ndalja e fushates kunder njohjeve te Kosoves, sikur Kosova te ishte pushtuse e Serbise e Serbia viktim e saje.

Une mendoj se palen kosovare e ka pruar para aktit te kompromentimit, pranimi i dialogut te pabarabart si dy shtete ne dialog. Per kete qeshtje nuk kane faj shqiptaret, por kasta e kompromentuar me politiken e saje kuislinge ne bashkpunim me nderkombtaret duke pranuar imponimin nga ana e tyre.

 

Pala kosovare ne dialog me Serbine, e korruptuar, e shantazhuar, e perqar mes veti,  Kosoves ia futen zjarrin mes permes saje, e shkaterruan, e demoluan, e zhvaten, e korruptuan, e shiten, e tradhtuan dhe cfare nuk i bene. Ne Shqiperi, ne Kosove e ne trojet tona shqiptare nen qizmen e pushtuseve sllavo-grek, ka me shume politikane  te korruptuar, te kriminalizuar, poshtruar, te nenshtruar e te perqar mes veti se sa politikaj te vertete  qe e mbrojne shtepine ,vellezerit e atedheun e cvete qe na lane trashigim te paret tane. Kete veti te lige njerzore e posedojme qe 2 mij vjete, ku si pasoje i kemi humbur mbi 80% te trojeve tona, jemi perqar ne tri fe dhe te coptuar ne gjashte pjese, katra nen pushtimin greko-sllave e dy nen pushtimin e politikajve tane te korruptuar, kriminalizuar, nenshtruar, poshtruar qe jane te gatshem ti shesin per pak pare edhe keto dy copza te vogla shqiptare qe na kane mbete.

 

Uroi qe tani e tutje , qeveria e Kosoves te mos pranoi dialog me status te pabarabart ne raport me Serbine, por  dialogu i tanishem  te filloj si dy shtetet te barabarta, e jo assesi  te dialogoi me Serbine duke trajtuar Kosovcen si pjese te saje. Kompromiset e dhimshme qe i ka bere pala Kosovare me Planin Ahtisare jane te papara kund ne bote, edhe pse Kosova ishte viktime e luftes qe ia imponoi Serbia gjelate e saje. Populli ka shprese te madhe se dialogu me qeverine Kurti , do tia rikthej imazhin qe i takon Kosoves, te cilin e humbi ne dialogun e deritanishem, me politikanet tane analfabet, te korruptuar, kuisling e tradhtar. Me respekt, mesuesi Ise

 

5. 06. 2021
“Ata që punojnë shumë nuk kanë kohë me folë shumë.
Ata që flasin shumë nuk kanë kohë me mendu shumë,” thot profesori i nderuar prof. Dr. Ibrahim Berisha, ligjirues ne Univerzitetin Shtetnor te Kosoves.
Puna, te folurit dhe cdo veprim e sjellje qe e bejme gjate jetes, jane produkt i te menduarit, bindjeve, besimeve dhe pikepamjeve tona. E pamundeshme eshte te ndahen mes veti keto procese psikike. Menyra, sasia e cilesia e te menduarit, bindjeve, besimeve dhe pikepamjeve tona, demonstron edhe menyren, sasine, cilesine e sjelljeve, veprimeve, punes intelektuale e fizike dhe menyren e demonstrimit te emocioneve, motiveve dhe menyren, sasine dhe cilesine e te folurit tone.
Te menduarit, te folurit dhe te punuarit shume ose pak, pa cilesi, ka vlere me te ulte, sesa qe ka vlere cilesia e tyre. Te menduarit, bindjet, besimet, pikepamjet dhe te folurit, perpos qe jane te lidhura mes veti , jane te lidhura edhe me sasine edhe me cilesine. Mbizotrimi i sasise se tyre, e ule cilesine tek to.
Shprehur me shkurt, edhe vete ne si trup fizik, biologjik, fiziologjik, anatomik, psikik, neuropsikik e sociologjik, jemi produkt i mendimeve, bindjeve, besimeve, pikepamjeve, te folurit dhe veprimeve tona si substanca kimike perberse te organizmit tone psiko-fizik. Me respekt, mesuesi Ise
4. 06. 2021
Serbia edhe pse e humbi luften ne Kosove dhe e nenshkruajti kapitullimin ne Kumanov, po perpiqet ta fitoi paqen me ndihmen e politikes budallice, kuislinge e tradhtare te politikaneve kosovar, edhe per kunder vendimit te GJND-es qe e mori ne favor te pavaresise se Kosoves!
Permes kesaj politike budallice, kuislinge e tradhtare te politikaneve tane, qe nga 2009-ta, Serbia po i shpalle “asete” te veta, Veriun e Kosoves, tokat e uzurpuara per rreth manastireve ortodokse, te pushtuara nga Serbia, po kerkon me ngulm kompetenca shtetnore per “asociacionin e komunave me shumice serbe”, ndarjen e Liqenit te UJMANIT, te merr hise ne gjigantin TREPCA , e shume nderhyrje tjera te brendeshme ne kompetencat e organizimin shtetnor te Kosoves.
Politika budallice, kuislinge e tradhtare e politikaneve tane, i fali pa kurrfar shkasi 8230 hektar toke, me rastin e neshkrimit te demarkacionit me Malin e Zi, duke genjyer, mashtruar e tradhtuar popullin, permes vizave. Duke i kercnuar deputetet qe ta nenshkruajn marrveshjen e demarkacionit me Malin e Zi.
Permes politikes budallice, kuislinge e tradhtare te politikaneve tane, pas 2009-tes, u ritradhtua prap Kosova qe e rinegocuan Projektin Ahtisari Plus, sipas apetiteve shoveniste te Memorandumit 2 te Akademise se Shkencave dhe Arteve te Serbise.
Uroi nga zemra, qe politika e tanishme e Kosoves dhe politikanet qeveritar te saje, mos ta ndjekun me asnje qmim, ne asnje rrethane e presion, rrugen qe ndoqi ne dialog me Serbine politika budallice, kuislinge e tradhtare me politikanet tane ne balle te saje! Me respekt, mesuesi Ise
3. 06. 2021
Përmes shqisave shohim, degjojme, nuhasim, shijojme dhe ndjejme gjëra të bukura e të shëmtuara, te kendeshme e te pakendeshme, duke paralajmëruar vetëdijen si miken më të madhe të trupti tonë, qe ta bartë vëmendjen sa më shumë në gjëra të bukura e te mira e jo në gjera te shemtuaratë e te kqija. Kjo procedurë e komunikimit me vetëdijen është e njëjtë per te gjitha shqisat tona qe na mundesojne te komunikojme me boten e jashtme natyrore e shoqerore dhe me boten e brendeshme shpirterore tonen e te shtazeve.
Shqisat qe na mundesojne te komunikojme me boten e jashtme e ate te brendeshme paralajmërojnë vetëdijen tone, se cka është e këndshme e qka e pakëndshme per ne, për t’i mundësuar asaj që ta mbrojë trupin tonë në përgjithsi nga të pakëndshmet e te kqijat dhe ta miqësoj sa më shumë me të këndshmet e te mirat.
Për ndryshimet negative dhe pozitive të botës së brendshme në trupin tonë, e paralajmërojnë vetëdijen shqisat te cilat na mundesojne te komunikojme me boten shpirterore siq jane: shqisa statike (apo shqisa qe na e mundeson mbajtjen e barazpeshës), shqisa kinestetike ( apo shqisa qe naj mundeson levizjet tona te ndryshme trupore), shqisa organike ( apo shqisa qe naj mundeson ti ndjejme dhimbjet, lodhjet, urine, ngopjen, djegejet, therjet ngerqet dhe prerjet).
Vetëdijes sone nuk i mbetet gjë tjetër, vetëm të komunikojë sa më miqësisht e sa me racionalisht me shqisat tona dhe të jetë e kujdesshme se cilën rrugë të komunikimit po e ndjek me to. Me respekt, mesuesi Ise
1. 06. 2021
Derisa Kosova te sillet si pjese e Serbise ne dialog me te, asgje nuk do te arrihet ne favor te Kosoves, por do te humb siq ka humb deri me tani duke i bere favore Serbise, sikur ajo te ishte veiktima, e Kosova gjelati i saje.
Eshte koha tani o kurre qe Kosova ne dialog me Serbine te mos sillet si pjese e saje, por te sillet si shtet dhe pale e barabart me Serbine, duke e kushtezuar dhe perballur ate me krimet e mizorite e luftes, me te pagjeturit, me perdhunimet, me demshperlimin e luftes, me gjenocidin e shume veprime te saje gjenocidale, sepse vetem ne kete menyre Kosova do te ndjehet e barabart si shtet me Serbine dhe do ta pasqyroi shum lehte viktimizimin e saje, qe ia solli demet e pariparushme Serbia gjate luftes se fundit e gjate pushtimeve te saje neper dekada e shekuj, per ta zmbrapsur natyrshem e me te drejte ate nga apetitet e saje shoveniste per te grabit e pushtuar sa me shume toka, e pasuri ekonomike, kulturore, gjeografike te nentokes e mbitokes se shqiptareve, qe ta vej ate para pergjegjesive te te saje.
Perfaqesuesit e institucioneve të reja qe i posedon Kosova, mendoj se ata janë perfaqesues ndër më legjitimet që ka pasur ndonjëherë Kosova, me te cilet nuk do ta kete lehte Vuçiqi të përballet me ta, sepse këta nuk janë të kapur nga shërbime të huaja, nuk janë të korruptuar, të shantazhuar, por mendoi une se jane intelektual që punojnë vetëm për interesin e shtetit, Kosoves dhe popullit tesaje. Keta perfaqesues te Kosoves, elitë e re e politikes se saj, i kan të gjitha argumentet për t’u përballur me Serbinë dhe me i treguar botës se shteti i Serbisë pdrejtesishte është formuar në tokat shekullore te shqiptare.
Edhe pse ne kete dialog hendikep i madhe eshte perfaqesuesi i larte i BE per politike te jashtme dhe Siguri Josep Borell dhe i derguari special i BE per dialog, Mirosllav Lajcak, sepse te dy perfaqesuesit ne fjale vijne nga ato shtete qe nuk e kane njohur pavaresine e Kosoves, edhe pse ata duhet ta zbatojne politiken e BE-s ne dialog, por kjo eshte e pamundur qe mos te ndikophen nga shtetet e tyre prej te cilave vijne. Megjithate, perfaqesuesit e Kosoves i kane te gjitha argumentet per tu perballur me Serbine dhe per t`ia bere me dije botes demet , gjenocidin dhe shkaterrimet ne mase qe ia ka bere ajo Kosoves.
Nese vertete verehen animet e perfaqesueseve te Europes kah politika e shteteve te tyre nga te cilat vijne, atehere me te drejte presidentja Vjosa Osmani, kryeministri Albin Kurti dhe kryediplomatja Donika Gervalla, duhet të insistojnë, që Lajçak të zëvendësohet me një diplomat gjerman, si dhe SHBA-të të propozojnë një të dërguar special për dialogun, pa të cilin dialogu do të çalojë. Qeveria Kurti duhet të vendos reciprocitetin si parim i njohur universal, që do të ishte një presion i arsyeshëm ndaj Serbisë në funksion të dialogut. është koha që Kosova ta kushtezojë Serbinë dhe të mos sillet si pjesë e saj ne dem te Kosoves. Me respekt, mesuesi Ise