Disa po e kundershtojne me arrogance prezantimin e Kryeministrit Kurti ne dialog me Serbine, perballe ndermjetesueseve europian

19. 06. 2021
Pikat qe i paraqiti Kryeministri i Kosoves Albin Kurti ne bisedimet me palen serbe ne Bruksel, masivishte jane perkrahur nga elektorati qe ia ka dhen voten kryeministrit ne fjale, i cili e prezantoi me dinjitet Kosoven ne arenen nderkombtare. Edhe pse shumica e popullit eshte ndjere tersishte i lumtur me prezantimin e Kryeministrit Kurti perballe Serbise dhe perballe pales ndermjetesues, nje pjese e konsideruar e mjeteve te informacionit Kosovar, nje pjese e gazetareve, analisteve politik, sebashku me nje pjese te lidereve politike e deputeteve opozitar partiak, jo vetem qe mbajten pozicion skeptik ndaj pozicioinimit te Kryeministrit Kurti per balle Serbise e pales ndermjetesuese, ata manifestuan edhe nje arrogance armiqesore ndaj Kryeministrit dhe Qeverise legjitime te Kosoves.
Pozicionimi i mjeteve te informacionit ne fjale, pozicionimi i disa gazetareve e analisteve politik sebashku me pozicionimin e disa lidereve partiak dhe deputeteve te PD dhe AAK, sipas mendimit tim personal, me shume po e favorizojne Serbine dhe faktorin nderkombtar ne dem te interesave shtetnore te Kosoves dhe ne dem te interesave tona kombtare, edhe pse kurrnjehere deri me tani nuk eshte mbrojte dhe prezantuar me denjesishte e ma me dinjitet Kosova, perballe Serbise dhe pales nderkombtare ndermjetesuese ne dialog.
Sfida qe po paraqesin penges per realizimin e objektivave qe kane dal ne pah permes 4 pikave qe i paraqiti Kryeministri i Kosoves Albin Kurti, ne dialog me palen serbe, jane:
1. Disa mjete te informacionit kosovar, disa gazetar e analist politik, disa lider partiak te PD-es , AAk-es dhe disa deputet opozitar te ketyre dy partive ne fjale,
2. Ne anen tjeter po paraqesin sfide te madhe padrejtesishte pala serbe dhe bashkesia nderkombtare, te cilat jane mesuar qe ka kohe te presin te njejten gje nga pala e tanishme kosovare, siq ishin mesuar te presin qe sa e sa kohe nga poala kosovare e maparshme, e cila ishte e pa denje, e pa afte profesionalishte, politikisht e kombtarishte dhe e kompromituar me korrupcion, nepotizem e me krim te organizuar politik, ekonomik, shendetesor, juridik dhe e shantazhuar nga te gjitha anet, e la fatin e Kosoves ne duarte e diplomateve nderkombtar me besimin se ata do ta benin me te miren e mundeshme per Kosoven, edhe pse dita dites dilte ne pah krejtesishte e kunderta e asja qe priste pala kosovare, duke e zbeh perfundimisht pozicionin e Kosoves perballe pozicionit te Serbise.
Tani kete pozicion te zbehur nga pala e meparshme kosovare ne dialog, po bene perpjekje maksimale kryeministri Kurti ta rikthej Kosoven ne nje pozicion te natyrshem, normal e te barabart me Serbine. Me respekt, mesuesi Ise
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje