Fjalet dhe mendimet ndikojne per te mire ose per te keqe, si helmet apo si mjalta, sapo te dalin nga goja dhe te shkojne ne veshet e tjetrit. Sikur te kishim kujdese t`i radhisnim mendimet dhe fjalet sipas efektit qe kane dhe sipas vendit e momentit qe duhen te perdoren, duke ua dhene kuptimin mendimit e fjales qe thuhet, pse thuhet, a meriton te thuhet, do t`i kishim punet ma mire, seq i kemi tani. Keto huqe mendimesh e fjalesh, po demonstrohen jo vetem ne fjalorin e perditshem mes njerezish, por edhe ne fjalorin e gazetarise, mjeteve te shkruara dhe elektronike te informacionit dhe komunikimit politik, fetar, kulturor e edukativ. Mendimet dhe fjalet sherojne, edukojne, formojne e transformojne, po ashtu edhe vrasin, lendojne, poshtrojne dhe infektojne. Po te dinim ti perdorim aty ku duhet, mendimet e fjalet sipas vendit, sipa situates dhe sipas merites qe kane, do t`i benim mrekullite ne nivel personal, profesional, politik, fetar, familjar, institucional e kombtar.
Lexuesi im i dashur, eshte mese e nevojshme te kujdesemi sa ma shume, se cilat mendime e fjale po i perdorim gjate komunikimit me tjeret, sepse ato helmojne edhe sherojne sikur substancat e ndryshme kimike. I juaj, mësuesi Isë

Ndijimi dhe perceptimi jane procese psikike qe na mundesojne ta njohim realitetin e kesaje bote, nese posedojme shqisa dhe sistem nervor normal.
Por nje gje duhet ta kemi te kjarte, edhe nese posedojme shqisa normale e sistem nervor e psikik normal, e kemi veshtire te mbrohemi plotesisht nga iluzionet, te cilat jane shkaktare te vetmashtrimeveve tona gjate jetes.
Iluzionet si forme e deformuar e te perceptuarit, e shtremberojne tersisht realitetin duke na mashtruar, qe gjerat e zeza ti perceptojme si te bardha e anasjelltas, gjerat e keqija si gjera te mira, gjerat e padrejta si te drejta, gjerat e pandershme si te ndershme, tradhtine e paftyresine si patriotizem, rrenen si te vertete, mashtrimet e humbjet si fitore. Keto jane disa prej grackave qe naj imponojne iluzionet.
Shkatar iluzioneve mashtruese ne perceptimet tona jane: gjendja emocionale dhe e motiveve qe e posedojme, mungesa e pervojes, pjekuria biologjike e psikologjike jo e duhur, pergatitja profesionale, politike e fetare jo e mjaftushme, mungesa e gjerave qe i deshirojme dhe niveli i inteligjences qe e posedojme. Perpos ketyre, shkaktar te ilizioneve tona jane egoizmi i tepruar qe shumica prej nesh e posedojme, simpatia ndaj dikujt dhe antipatija e cila naj verbon syt, urrejtja dhe xhelozija, qe nuk jane te pakta mes nesh.
Intelektuali, politikani, fetari, mesuesi, mjeku, prindi e profesioniste tjere dhe ne qytetaret e zakonshem e kemi obligim moral, politik, fetar, profesional e kombetar, te ruhemi sa ma shume prej iluzioneve vetemashtruese, te cilat nuk jane te pakta mes nesh, e mes kesaje bote perplote befasira e dredhira.
Lexuesi im i dashur, duhet te kemi kujdes te shtuar, te mos bijme viktime e mashtrimeve nga ilizionet tona, te cilat na sjellin deme te medha personale, familjare e kombetare. I juaj, mesuesi Isë

Sipas Ligjit te xhunglles po fitojka forca, e kombinuar me agresivitetin dhe maskimin. Maskimi qenka strategji per ti zene pusi prese, te mos kete mundesi ajo, ti shpetoi pusise. Kete konstatim e nxora, nga pervoja qe e fitova gjate percjelljes se nje emisioni ne Explorer Natyra.
Ne kete emision pashe luaj e luanesha, tigra e tigresha, arinje, ujqe, qakej e dhelpra, qe mbeshteteshin ne fuqine, agresivitetin dhe maskimin, per t’i zene pusi prese, te mos kete mundesi te iku viktima. E kush na çenka viktima ma e madhe?! Per çudi gjallesa ma e pafajshme, ma e mire, ma e urte dhe ma ebukur, dreni e drenusha, qe kullosnin bari, te cilin ua ka dhuruar natyra dhe fusha.
Pas ketije emisioni trondites, e mora veten dhe erdha ne perfundim, se ky qenka Ligji i Xhunglles, i cili nuk mbeshtetet ne Ligjin e miresjelljes, meshires e te drejtesise, por ne Ligjin e forces , agresivitetit dhe maskimit, si nje menyre e vetme per te jetuar luajte e luaneshat, tigrat e tigreshat, arinjte ujqerit, qakejte dhe dhelprat e tj.
Fillova me veshtrimin tim analitik dhe e pyta veten i shqetesuar: Athu mos po bartet Ligji i Xhunglles edhe neper meset e ndryshme njerezore?! Nese e analizojme sa do pak kete realitet njerezor, shume gjera vertete i gjasojne Ligjit te Xhunglles, edhe pse nuk i shkojne per shtati fare, ligjeve dhe parimeve te natyrshme te miresjelljes njerezore, te cilat qendrojne pezull mbi kokat tona dhe na presin t’i kuptojme dhe t’i jetesojme ato ne realitetin njerezor.
Po t’ia bejme nje veshtrim analitik realitetit qe e ka perfshire politiken, drejtesine, mjekesine, ekonomine, arsimin, bujqesine, tregetine dhe biznesin, do te na dalin rezultatet befasuese e rrenqethese, sepse edhe ne keto fusha ka filluar te depertoi Ligji i Xhunglles.
Lexuesi im i dashur, kujdese te shtuar kur t’i besh vizite vendeve te Xhunglles, sepse do te kaperdihesh pameshirshem, sa qele e mshele syte, nga luaj e luanesha, nga tigra e tigresha dhe arinje, ujqer, qakej e dhelpra! I juaj, mesuesi Isë

Ka apo nuk ka mashtrime, keqeperdorime e manipulime mes shoqerise sone?
Ka apo nuk ka korrupcion?
Ka apo nuk ka varfni ne trojet shqiptare?
Ka apo nuk ka keqeperdorime ne politike, drejtesi, shendetesi, arsim, ekonomij, bujqesi,tregtij dhe punesim?
Ka apo nuk ka ngecje ne zhvillim e perparim?
Ka apo nuk ka ikje masive e rinise dhe inteligjences shqiptare nga trojet e veta?
Ka apo nuk ka dhunime e prostitucion, trafikim te qenjeve njerezore dhe substancave narkotike?
Nese keto dukuri ekzistojne, te gjitha behen permes mashtrimeve, keqeperdorimeve e manipulimeve, te kene sa me shume bosat e” suksesit” dhe interesit.
Ka apo nuk ka perqarje mes nesh mbi baza fetare, politike e regjionale?
Po sahanlepirsa e tradhtare, ka apo nuk ka ne mesin tone kombtar?
Nese qendrojne kto shemtije shoqerore e kombetare, nuk munde te luftohen permes nje personi apo grup njerezish, sa do te afte qofshin ata e qellim mire. Kto dukuri negative duhet te luftohen bashkarisht, me te gjitha mjetet dhe institucionet shtetnore. Perndryshe perpjekjet individuale jane te mundimshme dhe jo fort te sukseseshme.
Lexuesi im i dashur , sepaku une dhe ti mos te behemi mashtrues, manipulues e keqeperdorues te tjereve! Kjo eshte ne doren tone. I juaj, mesuesi Isë

Hafiz Ibrahim Dalliu ishte klerik i devotshem kombetar e ilimunist, ishte publicist, shkrimtar, perkthyes, atedhetar i vendosur dhe mesues i dashur. Ky burre i rralle per shkak te devotshmerise se tije patriotike, ilimuniste dhe fetare, u denua me burg te perjetshem nga qeveria pushtuese e perandorise otomane turke, ne bashkpunim me tradhtaret e kombit dhe fanatiket fetare. Denimin ia shqiptuan ne emer te asaje, qe po lufton kunder Zotit dhe po qete bidate apo adete krye ne vete mbi fene e Muhamedit.
Kudo ne shkrimet e ketije kleriku manifestohet ndjenja e ilimunizmit, ndjenja patriotike e kombetare dhe ndjenja e paster e besimit ne Zot, si psh:”

Shkolle o rrezja e Perendise.
Ti ia ke qele syte gjithe njerezise. Beni dhe djemte tane te holle,
Shkolle, shkolle, drite o shkolle”.

Ky patriot, ilimunist e fetar i devotshem, ne shkrimet e tija manifestonte urrejtje te madhe ndaj te gjithe pushtueseve, e sidomos ndaj turqeve per kohen, duke pershkruar barbarizmat e tyre i cili thonte:” Pushtuesit tane neper shekuj na ropen, na varfnuan, na korren, na prishen moralin dhe na hasmeruan ne mes veti, permes feve e sekteve te ndryshme fetare”. Per pushtuesit pansllavist, ky burr kombi, lirie, dije dhe feje, e shprehte kete revolte duke iu drejtuar Zotit:”

Zot, kulqedres se pansllavizmit
Humbi kryet nje ore e me pare,
Shuje zjarmin e barbarizmit
Ketij kombi mos ti mbetet fare”.

Po kete mllef ky klerik e intelektual shqiptar, e shprehu edhe ndaj Evropes, qe i manifetonte padrejtesite e saje ndaj popullit tone:”

Se Evropa deshi me u talle.
Me nje ane na beri shtet me veti
E me tjetren ane lakmi per veti”.

Edhe pse pavaresine e Shqiperise e njohen me 29 korrik 1913 ambasadoret e Londres, per popullin shqiptar ishte nje goditje shume e rende dhe per procesin e levizjes se bashkimit te shqiptareve. E deformuan zhvillimin normal e te natyrshem te shoqerise tone, duke penguar perfundimisht zgjidhjen e qeshtjes kombetare, per ti bashkuar kater vilajetet ne nje shtet te vetem kombetar, ku jasht kufijeve te shtetit shqiptar, mbeten 2\3 e popullsise dhe rrethe 62% e teritorit shqiptar.
Ky intelektual i devotshem dhe klerik fetar e mesues i dashur, kishte nje bashkpunim te forte me kleriket e devotshem intelektual e kombetar te fese krishtene, i cili e mbronte idene rreptesisht se bashku me ta, kunder ndasive fetare e krahinore, ku shprehej:

” Ne shqiptaret jemi te tane vllazen gjaku, vllazen gjuhe dhe vllazen atedheu”. Priftin thoshte ai, “une e kam vella”.

Ne shkrimet e ketij intelektuali dhe fetari te devotshem, goditen pa meshirshem elementet anti kombetar, fanatiket fetar qe vepronin ne dem te unitetit kombetar, ku te gjithe keta i cilesonte si:

” Shifarak, Xhahil, firaun, halldup, dy ftyrsha apo te paftyre fare, mburraveca dhe hajdute”, per te cilet e shprehte mllefin ne kete menyre, duke iu drejtuar Zotit:

“Zot tradhtareve as nje ore
Mos u raft puna ne dore
Se Shqiperine e bejne hore- pershesh”.

Lexuesi im i dashur, patriotizmi, diturija dhe besimi i devotshem ne Zot, jane pjese te pandashme te proceseve individuale, familjare, fetare dhe kombetare. I juaj, mesuesi Isë

Asnje problem qoft personal, qoft familjar, shtetnor e kombetare nuk munde te zgjidhet pa patur deshire, vullnet, kembengulesi, qendrueshmeri, guxim, dashuri e menquri te zgjidhen ato te cilat na sfidojne gjate jetes. Si po duket shoqerise sone po i mungon deshira, kemngulesia, qendrushmeria, guximi, dashuria dhe menquria, pa te cilat nuk ka mundesi te zgjidhen problemet e ndryshme dhe te ecin perpara proceset shoqerore e kombetare, ne nivel te vendit ku jetojne te gjithe shqiptaret.
Nuk zgjidhen problemet shoqerore, kombetare, familjare e personale, nese i tolerojme te lulezojne divergjencat karieriste partiake, individet e te cileve i kane vere interesat e veta personale, grupore, familjare e partiake ne balle, duke i shkatrruar interesat e pergjithshme shoqerore e kombetare. Nuk zgjidhen problemet e ndryshme tonat, duke u perqare mbi baza fetare e politike, duke i etiketuar herojte tane, se dikush na paska luftuar per krishtenizem e dikush per islamizem, dikush per katolicizem, ortodoksizem e dikush per islamizem e bektashizem, dikush per ate parti e dikush per kete parti e shembuj tjere te shemtuar te kesaj kategorie. Nuk zgjidhen problemet shoqerore e kombetare, duke e toleruar korrupcionin ne dem te qeshtjes sone te perditshme, duke toleruar papunesine, duke toleruar edhe ate pak punesim mbi baza partiake, klanore, mbi baza korruptive e amorale. Nuk zgjidhet qeshtja jone shoqerore e kombetare, duke i toleruar bashibuzuket, kopuket, karieristet dhe militantet partiak ta shkaterrojne ekonomine tone shtetnore e kombetare, shendetesine, arsimin, drejtesine, bujqesine, tregetine, biznesin e çka jo tjeter.
Nuk eshte e mundeshme te zgjidhen problemet tona kombetare e shtetnore, duke i politizuar institucionet e ndryshme mbi baza partiake. Nuk zgjidhen problemet por shtohen ato duke e devalvuar dijen, duke korruptuar ete, qe te sherbej per politiken e kohes, duke i ngritur gradat shkencore te individeve partiak brenda nje nate, duke u dhene poste e pergjegjesi atyre, per te cilat nuk kane kurrfar parapgatitje e ndergjegjesim profesional. Nuk zgjidhen problemet tona shoqerore e kombetare duke bere tregti me pushtuesit tane e duke penguar tregtine e brendeshme tonen, duke bllokuar mallin tone ne treg, duke i lene tokat tona te pa punuara, duke varferuar blegtorine, shpeztarine, bletarine e fusha tjera jetike kombetare.
Si eshte e mundeshme te perparojme dhe ti zgjidhim problemet tona shoqerore e kombetare me keto dukuri negative?! Jo nuk mund te zgjidhen problemet ne kete menyre, perpos qe shtohen ato.
Si eshte e mundur ta ndalim rinine tone qe mos ta leshoj vendin e vete, kur i ka kapluar varferija ekstreme, iu ka rrembyer e drejta per ta gezyar lirine si nje qytetar i barabart ne shtetin e vete dhe po u vidhet shpresa dita dites?! Me kete varferi e me kete padrejtesi, eshte e pamundeshme te ndalet llava e atyre qe po e leshojne vendin per çdo dite dhe po ia kthejne shpinen vendelindjes e atedheut.
Nuk zgjidhen problemet duke krijuar nje deponi kuadrash te profileve te ndryshme, nga univerzitetet tona shtetnore e private, pa menduar fare per kapacitetin tone ekonomik, qe te perfshihen tere ajo mase, te ciles ua kane dhene titujt, qe tua plaqkisin edhe ate pake pasuri qe e kane poseduar. Kemi magjistra e doktor shkencash te pa pune, por kemi militant partiak te punesuar e te graduar te pa shkolle. E bafasishme! Keshtu nuk zgjidhen problemet tona te shumta ne nivel kombetar.Nuk hyhet ne Evrope, duke lujtur rolin e neshtruesit, poshtruesit ne raport me pushtuesit e ne raport me Evropen, pa i zgjidhur problemet tona te shumta kombetare.
Lexuesi im i dashur per ti zgjidhur problemet tona kombetare, me par duhet te kemi vullnet, deshire, kembengulesi, qendrueshmeri, guxim, dashuri e menquri dhe ti vejme vetit synim prioritar, qe ti ndalojme rreptesish ne nivel personal, familjar, shtetnor e kombetar, dukurite e shumta negative qe po i sjellin kokeqarje, shkatrrim dhe gjunjezim kombit shqiptare. I juaj, mesuesi Isë

“Nuk njoh fakt më inkurajues se sa aftësia e padiskutushme e njeriut, për ta ngritur jetën me përpjekje të ndërgjegjshme”- Henry David. Ne mesin tone kombetar e politik, ka mjaftë te tillë, qe nuk marrin vendime në menyre të ndergjegjegjshme e as te pergjegjshme. Veprimi i tyre ne kete menyrë, po i sjelle vendit shkaterrim, ngecje, izolim total, varferi, ikje e te rinjeve tane nga atedheu, ne mungese totale te perspektives, duke i shkaktuar kombit perqarje, ngaterresa fatale e te disfavorshme mes fqinjeve tane pushtues, duke shkaktuar edhe befasira para nderkombetareve e para botes, me sjellje te pa ndergjegjegjshme dhe te papergjegjshme, kunder interesave tona te perbashkta kombtare. Për keto sjellje, çmimin ma te larte po e paguajme ne si komb, fatkeqesishte!.
Lexusi im i dashur, eshte ne nderin tone e te pasardhesve tane, qe vendimet te cilat i marrim gjate jetes, ta kene nivelin e duhur te ndergjegjesimit, pergjegjesise dhe ndjeshmerise morale, humane e kombtare, te mos e paguajme shtrejte vete e pasardhesit tane, haraqin e gabimeve tona gjate jetes. I juaj, mesusi Isë

Ndjenjat ndaj vetevetes jane te lidhura me mendimet dhe perfytyrimet qe kemi ndaj vetevetes. Ne kete grup ndjenjash bejne pjese ndjenja e suksesit, mossuksesit dhe ndjenja e krenarise edhe e turpit personal.
Keto ndjenja i perjetojme nga menyra e veleresimit qe i bejme vetit dhe nga menyra e vleresimit qe na bejne tjeret, per veprimet dhe te arriturat tona.
Nese ndonje veprim tonin e qmojme ne dhe tjeret, si diçka te suksesshem e te vlefshem, tek ne linde ndjenja e suksesit. Ne te kunderten, nese nje veprim tonin e vleresojme ne edhe tjeret, si diçka te kote dhe jo te vlefshem, linde ndjenja e mossuksesist.
Ndjenja e krenarise linde tek ne, atehere kur tjeret, veprimet apo te arriturat tona i vleresojne si te suksesshme, te rendesishme apo te vlefshme per ne edhe per ta. Nderkaq ndjenja e turpit perjetohet atehere kur bijme ndesh me noramat apo kerkesat morale, te cilat vlejne per mesin ku jetojme.
Lexusi im i dashur, menyra e sjelljeve dhe veprimeve tona jane qels se si ndjehemi me veteveten dhe si na vleresojne tjeret. I juaj, mesuesi Isë

Bota po alarmohet për ndotjen e ambientit natyror duke harruar se kjo është pasojë e ndotjes shpirtërore të njerëzve.

Pa edukate, dituri, aftesi e shkathtesi nuk na duhet jeta, sepse mungesa e tyre na e sjelle varferine, tradhtine, roberine, pushtimin, nenshtrimin e poshtrimin. I juaj, mësuesi Isë

Fati dhe lumturia gjenden brenda nesh e ne duare tona dhe varen nga menyra e formimit te mendimeve e bindjeve, si shtytes i sjelljeve dhe perpjekjeve, qe te adaptohemi me rrethanat jetesore, apo t´i adaptojme ato sipas deshirave tona.

Cinizmi politik, familjarizmi, kolegialiteti, korrupcioni, amoraliteti dita dites po ia ulin vlerat madhore e te shejta, qe i posedon dhe duhet ti posedoi shkolla shqipe. Keto dukuri negative e te qoroditura po e pengojne me te madhe punen e mirefillt dhe te suksesshme profesionale ne procesin edukativ e mesimor, neper shkollat e univerzitetet tona publike e private, ne nivel vendi e ne nivel kombetar.

Mungesa e qasjes profesionale ne hartimin e planprogrameve mesimore, ne perpilimin e teksteve, literatures, mjeteve dhe kabineteve per mesimdhenje e mesimnxenje. Mungesa e qasjes profesionale ne organizimin dhe percjelljen e punes mesimore ne shkolle, percjelljes se regjistrimit, notimit dhe kalushmerise se nxenesve e studenteve, percjelljes se menyres se si shfrytezohen kabinetet e mjetet mesimore aty ku ato gjenden, percjelljes se bashkpunimit arsimtar- nxenes, familje- shkolle dhe bashkpunimi i arsimtareve mes veti, mungesa profesionale e sherbimit pedagogjik e psikologjik ne shkolle e mangesi tjera, e kane sjelle edukimin dhe arsimin tone kombtare edhe shkollen shqipe, ne nje nivel te palakmushem per rriten dhe edukimin e gjeneratave tona te tashme e te ardhshme.

E drejte e secilit eshte te besoje ne cilen fe dhe parti qe e don dhe i pelqen, por nuk ka te drejte te rebelohet me fanatizem fetar e militantizem partiak kunder kombit tone, kunder unitetit te tije, kunder lirise, duke shperndare urrejtje mbi baza fetare, politike e regjionale mes nesh, sepse kombi eshte mbi te gjitha.

Pritet shume shpejte te nenshkruhet ne dem tonin edhe demarkacioni me Serbine, e cila nuk ngopet me pak teritor te Kosoves, po do ta kerkoi ma teper se gjysmen e teritorit te saje.Po ashtu pritet qe edhe Greqia ta kerkoi jugun e Shqiperise. Pos kesaje,nese i logorisim edhe shume hektar toke, qe ua falen kishave ortodokse, neve shqiptareve do te na mbesin vetem bjeshket e nemura dhe bokrrinat e thata e te patejkalushme te Kuksit, Mirdites, Pukes dhe Krujes.

Injorantet rrembejne e shkaterrojne çdo gje qe gjejne perpara, sipas pozites e pergjegjesise qe e kane dhe mundesive qe u ipen. Keta, e injorojne dinjitetin, moralin, besimin, perspektiven,kontributin dhe ekzistencen jetesore te tjereve, sepse injoranteve u mungon dinjiteti e morali i vete, u mungon edukata intelektuale e kombetare, u mungon edukata profesionale e politike dhe ajo njerezore.

Edhe pse munde te gabojme ndonjehere gjate marrjes se vendimeve, per ta ndryshuar gjendjen e statusit tone, prap se prap ma mire eshte te marrim vendime, se sa te pajtojme me gjendjen e pakendeshme qe na rrethon, sepse permes gabimeve mesojme, qe herave tjera te mos i perserisim ato.

Programimet e kqija dhe jo efektive, qe jane programuar ma pare ne kokat tona, ende po gjallerojne e po funksionojne ne dem te qeshtjes sone personale, familjare, politike, fetare, ekonomike, shendetesore, edukative, arsimore, juridike, intelektuale, profesionale, shkencore e kombetare.

Guximtaret fitojne perhere, sepse nuk e pranojne inferioritetin, peruljen, nenshtrimin dhe mposhtjen, qe ua imponojne rrethanat, kurse frikacaket humbin, sepse e pranojne inferioritetin, peruljen, mposhtjen dhe servilitetin e imponuar.

Mendimet dhe fjalet sherojne, edukojne, formojne e transformojne, po ashtu edhe vrasin, lendojne, poshtrojne dhe infektojne.

Shkaktar i luzioneve mashtruese ne perceptimet tona jane: gjendja emocionale dhe e motiveve qe i posedojme, mungesa e pervojes, pjekuria biologjike e psikologjike jo e duhur, pergatitja profesionale, politike e fetare e pamjaftushme, mungesa e gjerave qe i deshirojme, niveli i inteligjences qe e posedojme, egoizmi i tepruar, qe shumica prej nesh e kemi, simpatia ndaj dikujt dhe antipatija e cila naj verbon syt, urrejtja dhe xhelozija, qe nuk jane te pakta mes nesh.

Ligji i Xhunglles nuk mbeshtetet ne Ligjin e miresjelljes, meshires e te drejtesise, por ne Ligjin e forces , agresivitetit dhe maskimit, si nje menyre e vetme per te jetuar luajte e luaneshat, tigrat e tigreshat, arinjte, ujqerit, qakejte dhe dhelprat, ne dem te viktimave.

Dukurite negative dhe te shemtuara shoqerore e kombetare, nuk munde te luftohen permes nje personi apo grup njerezish, sa do te afte qofshin ata e qellim mire. Kto dukuri negative luftohen bashkarisht, me te gjitha mjetet qe i posedojme se bashku me institucionet shtetnore. Perndryshe perpjekjet individuale jane te mundimshme dhe jo fort te sukseseshme.

Edhe pse pavaresine e Shqiperise e njohen ambasadoret e Londres me 29 korrik 1913, per popullin shqiptar ishte nje goditje shume e rende dhe per procesin e levizjes se bashkimit te shqiptareve. Gangsteret krishten Europian e deformuan zhvillimin normal dhe te natyrshem te shoqerise tone shqiptare, duke penguar perfundimisht zgjidhjen e qeshtjes kombetare, per ti bashkuar kater vilajetet ne nje shtet te vetem kombetar, ku jasht kufijeve te shtetit shqiptar, mbeten 2\3 e popullsise dhe rrethe 62% e teritorit shqiptar.

Nuk eshte e mundeshme te zgjidhen problemet tona kombetare, shtetnore, familjare e personale duke i politizuar institucionet e ndryshme mbi baza partiake, duke devalvuar e korruptuar dijen, qe te sherbej per politiken e kohes, duke i ngritur gradat shkencore te individeve partiak brenda nje nate, duke u dhene poste e pergjegjesi atyre, per te cilat nuk kane kurrfar pergatitje e ndergjegjesim profesional, perkundrazi shtohen.

Varsisht nga vendimet që i marrim me vepruar, e dobsojmë ose e forcojmë qenjen tonë fizike dhe atë psikike.
Për ta furcuar qenjen tonë dhe per ta mbrojtuar ate nga dobësimi, është mirë të kujdesemi se çfare vendime po marrim me vepruar gjatë jetës. Menyra e marrjes se vendimeve eshte qels i perspektives sone apo humbjes se saje.
Shume respekt e dashuri kerkon qenja jonë fizike e psikike, qe te kemi perspektive ma te madhe gjate jetes.

Derisa te qendrojme te heshtur e indiferent si komb dhe te pajtojme me kete realitet te hidhur, qe na ka kapluar ne shqiptareve, brenda e jashte kufijeve shqiptaro- shqiptar, ky realitet do vazhdoi dhe do behet edhe ma i hidhur per ne.

Kjo gjendje provokuse po shkaktohet gjate pamundesive tona ti realizojme deshirat, synimet dhe qellimet, qe ia kemi vuar vetit. Po shkaktohet nga pamundesite per ta organizuar nje jete te dinjitetshme, te begatshme, njerezore e te lumtur. Ky realitet provokues per te cilin po behet fjale, si duket e ka tejzgjate jeten e tije duke na sjellur tension emocional e stres te vazhdushem gjate perpjekejeve tona, qe te gjejme mundesi me jetuar normalisht e njerezisht. Ky realitet provokues ne nivel kombetar i ka fute kthetrat thelle ne edukim dhe arsim duke devalvuar cilesine e edukimit dhe diturise, duke korruptuar tersisht ate, duke i stimuluar te padijshmit e duke i injoruar te dijshmit . Fatkeqesisht ky devalvim ka nis qe nga arsimi parafillor, fillor, para univerzitar, univerzitar, postunverzitar dhe ai akademik. me nje fjale politizim i tejskajshem i keti realiteti vital kombetar. Hiq me pak provokative nuk eshte gjendja edhe ne fushat tjera vitale shtetnore e kombetare. Politika e jone e brendeshme dhe ajo e jashtme i ka mbyllur syte fare, para nje realiteti gjenocidal, qe po i shkaktohet shqiptareve nga fqinjet e vete pushtues greko-sllave, te cilet po i provokojne shqiptaret dita dites, permes shantazheve te ndryshme, burgosjeve, vrasjeve, puqeve policore e ushtarake, permes fyerjeve e etiketimeve ma monstruoze, qe ta justifikojne para botes e para europes, politiken e tyre gjenocidale kunder shqiptareve te pushtuar ne trojet e veta dhe kunder dy shteteve shqiptare, duke synuar hap pas hapi teritorin e tyre. Edhe pse bota dhe europa e njohin mire kete realitet te hidhur kunder shqiptareve, po u konvenon te heshtin. Si mos te shperthej revolta tek shqiptaret, kur e shohin kete realitet te hidhur e provokues nga pushtuesit dhe nga heshtja mortore e politkes sone kombetare, e cila po tregohet aqe indifirente dhe e verbet para ketij realiteti gjenocidal?! Lexuesi im i dashur, vertete eshte e befasishme se sa shume po qendrojme te heshtur e indiferent si komb dhe po pajtojme me kete realitet te hidhur, qe na ka kapluar ne shqiptareve si komb, brenda e jashte kufijeve, mes permes shqiptareve! I juaj, mesuesi Isë

E mbuloft turpi dhe e vrafte tradhtia, qe po ia bene kombit shqiptar ky shpiun e shpifes permes paragjykimeve te tija, kunder Akademik Dr. Skender Kodres, duke futur perqarje mes antareve te Akademise Shqiptaro-Amerikane te Shkences dhe Arteve, me Seli ne Njujork dhe mes shqiptareve te Kosoves e te Shqiperise!
Ju lutem lexoni turpin qe rrjedhe prej nje goje te nje shpiuni me pervoje te madhe ne shpiunazhe dhe pergjigjen time pas perfundimit te shkrimit te shpiunit Doka!

“Mashtruesi ndërkombëtar që bleu diplomën dhe gradën PHD në Universitetin e Tetovës me ndihmën e një mjeku gjinekolog të atjeshëm, tani vazhdon me sukses shitjen e Certificatave Akademike të Akademisë të New Yorkut e cila nuk funksionon qysh prej vitit 2011!
– Ky është njeriu që për “heroizmin” e tij të shkruajnë gazetat Serbe dhe Shqiptarët duhet ta trajtojnë si hero ndërkombëtar!
– Ky është “Akademiku” që në fushën e kulturës dhe historisë Shqiptare nuk din asgjë, por mburret se po “lufton” shumë për të mirën e kombit Shqiptar!
– Ky është “Akademiku ” fallco që në emër të kombit Shqiptar dhe anëtarësisë jo aktive vjel fondet nga shteti amerikan dhe nuk i përdor për nevojat e diasporës por i fut në xhepat e thellë të tij!
“Krye Akademiku” fallco shfrytëzon çdo burim të pistë , por në emër të kombit, për tu pasuruar, nga ai mund të keni shumë përfitime!.
– Blini “certifikata” Akademike 150 Euro.
– Shiten me shumicë përballë “Albanian University” në Bulevardin Zogji i Parë, ish pallati “Ali Kelmendi”, rruga për tek stationi i trenit në Tiranë.
Paçi fat.
– A do të shkojë Skënderi Kodra në Presidencë të dorëzojë medaljen e vjedhur apo do të lobojë për trafikantin e 150 kg hashash që është kapur para disa muajsh duke kaluar në ilegalisht me ngarkesën e mësipërme për në Greqi?!
– Apo ka shkuar atje që të mbledhë “kolonën e pestë” të cilën e ka rekrutuar me Certifikata fallco që ta vendosur atë nën kontrollin e Zogut të Ri për ta përdorur nëse destabilizohet Shqipëria, ku zbulimi Serb dhe ai Rus do ndihmojnë të vendosin Monarkinë në Shqipëri nën elitën e një klasë të re politike të drejtuar nga agjencitë e tyre të zbulimit.
– Ju lutem na njoftoni sepse në Tetovë Skënderin e kërkojnë për të dëshmuar për blerjen prej 15 000 Euro të “gradës shkencore” PHD?!
-A kanë vlerë reportet mjekësore të Dok. Kodrës me PHD të blerë?!
– Nëse nuk kanë vlerë , atëherë çfar do të ndodhë me gjithë ata vendime gjyqi që janë dhënë në New York dhe Konektikut që janë bazuar në atë ekspertizë.
Skënderi duhet të ju përgjigjet edhe pyetjeve për “Librin e Akademisë” mbi deponimet dhe raportet inekzistente të formuluara ilegalisht aty të cilat kanë rezultuar me gërryerjen e fondeve të shtetit Federal.
“Lum Shqiptarët që të kanë ty”, dok. Skënder Kodra!
Doktor Kodra, do të vijë dita që të turpërohesh përpara diasporës Shqiptare të new Yorkut dhe të hapësh librin e mashtrimeve në ballafaqim me anëtarësinë një ditë sepse ti po shekel ligjet.
……….
VO – Unë nuk pranoj cinizmin, mashtrimet, dinakërinë e paturpësinë tënde dhe vazhdimisht do të kërkoj që drejtësia të vendoset në vendin e saj, që: Akademia të mblidhet dhe ti të japësh llogari.
Akademia të vihet përsëri në dispozicion të Diasporës Shqiptare të New Yorkut për të cilin është formuar në ruajtjen e kulturës,trashëgimisë dhe historisë tonë kombëtare dhe jo si vegël personale përfitimi!
– Skënder mblidh Akademinë të cilës deri tani mungojnë 89 mbledhje të parealizuara qëllimisht nga ty, për të patur fushë të lirë veprimi. Skënder mjaft, mblidh Akademinë!”

Tani po i pergjigjem permes fakteve shkrimit perplot paragjykime, ne dem te personalitetit te Akademikut tone Dr. Skender Kodres, shpifur nga shpiuni BAJRAM DOKA!

Prof Dr. Skender kodra- PhD- lindi me 13 Maj 1946 ne Istoke te Kosoves. Shkollen fillore e kreu ne fshatin e lindjes, te mesmen e vazhdoi ne Gjakove dhe ne Peje. Gjate periudhes se shkollimt te mesem per pikpamjet e tija patriotike u vu ne shenjestren e autoriteteve pushtuse policore e ushtarake serbe,  te cilat e denuan me dy vjet burg. Burgun e vuajti neper burgjet ma famkeqe serbe. Gjate kesaje kohe eshte turturuar tmerrsisht duke u detyruar te bej pune nga ma qnjerezoret.
Ne vitin 1969 emigroi ne Itali dhe pas nje viti arriti ne SH. B. A , ku e fitoi statusin e azilit politik. Me 1980 mbaroi shkollen e mesme, “Doktor Luther King” ne Newrk.
Ne vitin 1986 mbaroi studimet e larta me rezultate te shkelqyera, ne degen e psikologjise ne univerzitetin ” Mercy College”, te New Yorkut.
Me vullnet dhe pasion per kualifikim te matejshem shkencor, ai kreu ne ” Long Island University” studimet pasuniversitare me temen:” Ndryshimet midis trurit te mashkullit dhe femres” me te cilen u laurua me graden shkencore Master Degree.
Pasi perfundoi dhe e mbrojti me shume sukses temen ” Shkaqet qe favorizojne lindjen e smundjes se skizofrenise” ai u laurua me graden ma te larte shkencore ne Amerike: Ph.D
Ma vone u specializua ne nje profil te ngushte te psikologjise prane Hunter College of the City University of New York.
Prof. Dr. Skender Kodra, klinicist i afte, me pergatitje te larte pedagogjhiko- shkencore, u pranua profesor ne ” Mersy College” ku jep mesim ne te gjitha temat e Psikologjise Klinike. Veprimtaria e tije si psikolog, pedagog dhe shkenctar eshte shume e pasur dhe e larmishme. Ligjiratat e tije ne tri univerzitete te New Yorkut vleresohen larte nga koleget dhe studentet tij. Perveq angazhimit te tij serioz me studentet amerikan, ai u  ka ndihmuar edhe shume studenteve shqiptare, qe te kene mundesi te shkollohen ne univerzitete te ndryshme te New Yorkut.
Veprimtaria e Akademik Kodres eshte shume e begatshme ne fushat e Filozofise, Sociologjise dhe veçanerisht ne ate te Psikologjise Klinike. Ne keto shkenca kodra ka shtuar edhe gjithe pervojen e tij te madhe te grumbulluar ne klinikat psikiatrike te spitaleve ushtarake te New Yorkut, duke kuruar veteran te luftes se pare dhe te dyte Boterore, si dhe te luftes ne Vietnam. Kodra ka grumbulluar nje eksperience shume te vyer qe shumkush do tia kishte lakmi e dashakqinjet do ti shfaqin zili e xhelozi. Pervoja e tije eshte pasuruar edhe nga bashkpunimi i vazhdushem me klinikat psikiatrike ne Qendren Spitalore Univerzitare te Tiranes, si dhe ne spitalin e Prishtines. Sot ai punon me International Institut of New Gjersey, ku kurohen kosovare te traumatizuar nga lufta ne Kosove, dhe ku eshte udheheqes i stafit mjekesor.
Prof. Dr. Skender Kodra ka publikuar ne revisten shkencore”Psycollogy Today” disa artikuj. Ka botuar shtat libra shkencor ne fushen e Psikologjise Klinike. Librat e tij:” Societal Development and Future”, ” Research, Desingn, Analysis and Theory”, ” Human Development”,” Organizational and Social System”, Andvanced Case Study”, Advanced Knowledge Area Module VI”, ” Adetermination of Factors Affecting Rehospitalization of cronic Skizofrenics”, te cilat jane pritur me interesim te madh nga opinjani.
Ne vitin 1992 Kodra e beri nje vizite ne Kosove. Per ndihmesen e tije u vleresua nga populli dhe intelektualet e vendit, ku u zgjodh antar ne shume forume shkencore.
I inkurajuar nga ndryshimet demokratike qe filluan ne Shqiperi, ne vitin 1993 shkoj atje per te ndihmuar popullin dhe koleget e tij. Dy vjete punoi prane Klinikes Psikiatrike ne Tirane si klinicist. Gjate kesaje kohe, me leksionet qe mbajti ndihmoi shume mjeket, veçanerisht koleget qe punonin ne fushen e psikiatrise. Ai i dhuroi Klinikes psikiatrike ne Tirane nje biblioteke te pasur me literature bashkohore amerikane. Ne nje rubrike te radio Tiranes zhvilloi nje ser bisedash teper te vlefshme per publikun e gjere. Aktiviteti i tije ne Shqiperi u vlersua shume nga mediat dhe institucionet shkencore, ku edhe u zgjodh antar i shoqates se Psikologeve te Shqiperise dhe antar nderi i kryesise.
Prof Dr, Skender kodra shkoi edhe ne Kosove ku e zhvilloi nje aktivitet te dendur human, shkencor e patriotik. Klinika ku ai punoi u shnderrua, ne nje istikam te vertete, siq thuhet tek ne kosovaret. Kjo veprimtari e kodres ra ne sy te autoriteteve serbe, te cilet ia bastisen disa here kliniken dhe ma ne fund e arrestuan se bashku me disa mjeke te tjere dhe me te gjithe te smurit e tij psikik. I kerkuan te paiset me dokumenta serbe, apo perndryshe duhet te largohej nga Kosova sa ma pare si person i padeshiruar. ” Kur ju nuk njihni dokumentat e mija amerikane dhe shqiptare, me ç`logjike ju kerkoni, qe une te pranoj dokumentin tuaj” ishte kundershtimi i tij i vendosur. Pas kesaj per here te dyte me dhembje u largua nga Atedheu i tij i dashur.
Ne vitin 1995 me iniciative dhe kembngulje te lavdrushme Prof. Dr. Skender Kodra vuri ne sherbim gjithe arsenalin e tij shkencor dhe patriotik duke themeluar Akademine e pare Shqiptaro-Amerikane te shkencave dhe arteve. Per kontributin e veçant dhe meritat e tije shkencore eshte zgjedhur kryetar i kesaje Akademije. Perhere te pare u be e mundur qe kombi shqiptar ne Amerike, te radhitet krahas kombeve te tjera qe e gezojne kete privilegj prej kohesh.
Ne veren e vitit 1999 u gjend perseri per ndihme prane bashkatdhetareve te tij te debuar me force nga soldateska pushtuse ushtarako-policore nga Kosova ne kampet e ngritura kudo ne Shqiperi, ku ai punoi per ket pa ulodhur ne spitalin ushtarak te Tiranes.
Me nje zemer prej patrioti te vertete, me atdhedashuri te pashteruar dhe dije shkencore bashkohore, Prof. Dr. Skender Kodra çdo vere per tre muaj do te shkoje per te dhene ndihmesen e tij tek bashkatdhetyaret ne Shqiperi, Kosove, Maqedoni, Mal te Zi e kudo qe jane ne trojet e veta.
Bire i nje familje me tradita te shquara patriotike, prof. Dr. Skender Kodra perkrahu inisiativen e djalit te tije te lindur ne Amerike, ushtarakun Isa Kodra qe te shkoi e te luftoi per çlirimin e Kosoves. Ne formacionin e U. Ç. K, ishin rreshtuar edhe shume antare te familjes se tij. Antaret e familjes se tije kane dhene kontribute te çmuar moral e material ne perkrahje te qeshtjes se Kosoves.
Personaliteti i prof. Dr. Skender Kodres eshte i njohur ne Amerike. Ai ka qene keshilltar prane Ministrise se Shendetesise ne shtetin e New Yorkut. Eshte antar i Shoqates ” Sigmun Freud” te Austrise. Eshte nje figur mjaft e njohur ne trojet shqiptare. Eshte Antar Nderi i Shoqates “Alaudin” te muslimaneve te Kosoves, eshte zavendes kryetar i Akademise te shkencave dhe arteve te Kosoves si dhe antar i Shoqates se Mjekeve Psikiater te Shqiperise.
Prof Dr. Skender Kodra eshte nje mik e nje shok i vyer. Kush ka patur fatin ta fitoje miqesine e tije eshte ndjere dhe ndjehet i privilegjuar. Ky shkrim eshte marr nga libri i tij:” Evoluimi i trurit dje, sot dhe neser, shkruar nga Dr. Adem Harxhi. I juaj, mesuesi Isë

Jemi ndare e perqare ne 12 fise, ne tri fe, ne shume parti e ne toske e gege. Pozite e opozit, ne mes veti dojme me u myte. Katolike e ortodoks, me plote gojen thojne jemi shqiptar, kurse per vellezerit e vete musliman fare e turkut na ka ardhe, edhe pse mbi 80% kjo fare turku eshte shqiptar.
Fisi i gashit, i krasniqes dhe i kelmendit rrahin gjoks mes veti, duke u mburr prane njeri tjetrit, fis i pare une jam per trimeri e per azgan. Fiset tjera, fise sa per me u thene. Ku hyne e del toska, nuk mundet me hy e me dale gega. Ky hyne e del gega, nuk mundet me hy e me dale toska. Lavd pas lavdi mes veti, edhe pse punet i kemi si eshte mese keqi. Rrofte aleanca pushtetare, poshte aleanca opozitare! Rrofshin “atdhetaret”, poshte “tradhtaret”! Rroft Ali Ahmeti qe po punon ne dobi te shqiptareve, s`iq po thot kapedan Zoran Gruevski! Poshte Menduh Thaçi, qe merr pjes kudo qe ndahet kulaqi! Rroft Riza Halimi, i vetmi deputet i cili i mbrone shqiptaret nen pushtimin serb, qe 30 vjete ne parlament te Serbise dhe sa here flete e bene edhe ma shkret! Pjeses se shqiptareve qe sundohen ne trojet e veta nga pushtusit malazez e ata greke, nuk u ka mbete gje tjeter vetem nese luten, beje zote fortune, te bije nje rrebesh i forte me bresher e me shi, sepse nuk ka kurrfar shprese ne Plave, Ulqin e Gusij, as ne Janine e as ne Çameri. Pjesa e shqiptareve ne Kosove e ne Shqiperi, padurim po i presin vizat, turr ne Europe me hy, edhe nese politikanet tane i shesim trojet, qe nga jugu ne veri, edhe nese popullata nga varferia detyrohet te ike prej vendit, pa shprese ne atedhe me u kthy.
Lexuesi im i dashur, ishalla shpetojme ndojhere nga kjo e keqe atmosfere! I juaj, mesuesi Isë

Le te kuptojne disa zera shqiptare se ska ekstremizem ma te madh ne bote kunder shqiptareve, se sa ekstremizmi fetar serb, grek, maqedon dhe ai malazez. Ta bejne nje krahasim te gjithe ata zera te mjere ”intelektual” e “fetar” propagandues kunder popullit te vete, se ku po manifeston ekstremizem fetar populli shqiptar?! Kunder kujte po e bene kete ekstremizem ky popull, qe aqe shume po paragjykohet si ekstremist fetare, xhihadist, fundamentalist, kanibalist e ISIS, shoqeruar fatkeqesisht edhe me disa mjete te informimit nga Shqiperia e nga Kosova, se bashku me disa koka te kalbura “intelektuale”, mbushur me fanatizem fetar e shkurtpamesi, duke iu drejtuar popullit te vete me paragjykime, si ekstremist fetare. Eshte e pamundeshme te barazohen paragjykimet qe po i behen popullit shqiptar mbi baza fetare, me veprimet ekstremiste fetare, qe i bejne pushtuesit tane greko-sllavo-ortodoks, e sidomos serbet dhe greket fashist kunder shqiptareve, te cilet mbeshteten e ndihmohen nga akademite e tyre, nga shteti, policia e ushtria dhe politika fashiste, ne dem te jetes se shqiptareve, ne dem te maralit te tyre, ne dem te ekzistences dhe ne dem te teritoreve tona, ku po jetojme e po gjallerojme, me menyren e sizifit te te jetuarit. Ne si te paragjykuar e te ashtuquajtur popull ekstremist fetar apo ideologjik, linde pyetja per ata zera, qe ta marrin nje shembull nga ekstremizamat tona te paragjykuara nga zera te mjere e shpifes, cilit popull ia derguam bijte dhe bijat si kufoma te prera, te masakruara, te poshtruara ne shtepite e tyre, siq naj pruan neve dhe naj lane verdalle kufomat maleve, arave fushave e moqaleve?! Ka ndoj rast ne histori qe kemi bere veprat te tilla si komb, apo si ekstremist fetar e ideologjik?! Cilit popull ia kemi prer femijet ne fyt, ia kemi nxjerr me bajonet frytin nenave shtatezena nga barku i tyre, siq bene me neve ekstremistet fetar e ideologjik greko-sllavo-ortodoks, turq e romak?! Cilit popull ia kemi dhunuar si komb grate dhe vajzat e tyre, siq naj kane dhunuar neve?! Cilit popull ia kemi djegur shtepite, ia kemi rrembyer pasurine, ia kemi ndare teritorin, ia kemi uzurpuar arat e livadhet, siq naj kane uzurpuar neve me perkrahjen e botes dhe evropes plake?! Une po befasohem se kush po i pergatit keta zera te mjere, qe po perhapin propagande kunder shqiptareve dhe besimeve te tyre fetare. Keta ekstremist shqiptare, te ashtuquajtur sipas paragjykimeve te disa kukovajkave shqiptare, cilen masaker e treguan kunder popullit te vete apo ndaj pupullit tjeter, siq kane bere pushtuesit tane greko-sllavo-ortodoks, turqe e romak tek jasharajt ne drenas, ne reqak, ne cdo qytet, ne cdo lagje, ne cdo komune, ne cdo teritor shqiptar, ne Cameri, ne maqedoni, ne serbi dhe ne mal te zi, qe nga pushtimet ILIRI e deri me sote ne pushtimet e pandalshme ne Shqiperine etnike?! Ka valle ndoj informacion nga kukovajkat shqiptare per ekstremistet shqiptar te ashtuquajtur dhe te paragjykuar nga ta, se ne cilin teritor shqiptar keta ekstremist sollen masakra kunder shqiptareve apo kunder fqinjeve te tyre pushtues, qe e bene ndoj masaker te tille, siq edhe eshte bere masakra ne Tivar?! Jo kukovajka shqiptare, mos e etiketoni kombin shqiptare, mos e paragjykoni dhe mos e shpifni si ekstremist shqiptar sipas qarqeve antishqiptare, sepse nuk ka dhe nuk ka bere populli shqiptar kurren e kurres ne historine e tija mijavjeqare, masakra kunder popujve tjere e kunder fqinjeve te vete! Kur e them kete nuk e kam ndermend te socializohem me ndoj rast ekstrem individual apo grupor, qe eshte paguar nga qarqe te ndryshme antishqiptare dhe antinjerezore, edhe pse ende nuk ka asnje fakt per demet e tyre ekstreme kunder popullit te vete dhe kunder fqinjeve tane, qe e kane bere shqiptaret duke u mbeshtete mbi baza fetare apo kombetare. Jam kunder te gjitha ekstremizmeve fetar ne te gjithe boten, kunder ekstremizmave ideologjik te nje kombi kunder kombit tjeter, ekstremizmave te uzurpimit te teritoreve te huaja, siq naj kane uzurpuar teritoret tona ekstremistet fetar e kombetare greko-sllavet-ortodoks.Uroi qe kukovajkat shqipfolese ne mesin tone kombtar te mbushen mend njehere e mire dhe mos ta etiketojne, paragjykojne dhe ta shpifin populline shqiptar si ekstremist fetar, sipas qarqeve te ndryshme antishqiptare, sepse nuk kemi qene ekstremist ne asnje rast historik njerezor dhe nuk jemi. I juaj, mesuesi Isë

Kjo padrejtesi e madhe kunder shqiptareve u be ne Berlin e Londer nga ana e ambasadoreve te Europes qe e perfaqesonin Froncen, Angline, Gjermanine dhe e bene nje aleance krishtene per ti marr tokat e Shqiperise dhe ti shperblejn fqinjet tane pushtues greko-sllav, te stimuluar edhe nga ana e Rusise se asaje kohe, e cila edhe sote e kesaj dite qendron prapa ndarjes se tokave shqiptare, se bashku me Europen dhe Turqine. Edhe ate pak Shqiperi qe mbete ne ate kohe, pas shpalljes se pavaresise se saje ne vitin 1912, palnifikohej nga kjo aleance krishtene te ndahet dhe ti ipet pjesa jugore Greqise e ajo veriore Jugosllavise serbo-kroato-sllovene, duke menduar qe ta eliminojne tersisht nga harta, ekzistencen e shtetit shqiptar. Kjo ishte dhe eshte Europa, Rusija dhe Turqia “miqte” e shqiptareve, pas te cilave jane shkyer e po shkyhen disa shqipfoles ne mesin tone kombetar, qe e tradhtojne kombin per interesa te veta dhe e shesin vendin.
Ka ardhe koha tua bejme me dije shteteve mike e jo mike te Kosoves dhe Shqiperise e tradhtareve te vendit, se eshte tepruar me padrejtesite e medha dhe gjenocidin, qe i eshte bere e po i behet Shqiperise, Kosoves dhe shqiptareve, duke i burgosur, turturuar, dhunuar, poshtruar e vrare ata, dhe duke i coptuar edhe tani trojet e tyre, qe te kerkojme me te gjitha mjetet demokratike dhe duke u imponuar me çdo kusht, te pranohet e drejta e jone legjitime nderkombetare, qe te bashkohemi si komb e si teritor ne nje shtet, i cili ka ambicje te medha qe te inkuadrohet ne mesin e familjes Europiane, edhe pse ky mes asnjeher nuk ishte dhe nuk eshte ne favor te shqiptareve, qe ishin dikur ma europian se sa vete Europa dhe jane ne mes te Europes.
Lexuesi im i dashur, eshte ne nderin tone te punojme me vullnet e me ngulm per realizimin e drejtave tona dhe bashkimin e teritoritoreve te Shqiperise se shpallur si shtet i pavarur ne vitin 1912, te cilin teritor pas shpalljes se pavaresise ne ate kohe, padrejtesisht e coptuan ambasadoret e fuqive te medha te Europes, ne nje tryez duke pire kafe se bashku dhe duke i vizatuar ne karte pjese pjes teritoret shqiptare, per ti shperblyer fqinjet tane pushtues greko-sllave. I juaj, mesuesi Isë

Ciles prej partive politike shqiptare duhet t`i servirem ne Shqiperi, Kosove, Maqedoni, Serbi e ne mal te Zi dhe tu duar trokas, te ha sa ma shume per veti e sa ma shume te rras?!
Vertete kam ra ne hall, t`i servirem PDK-s e LDK-s e tu duartrokas, qe te ha perveti derisa te ngopem e derisa te plas, edhe pse keto parti i shperblyen serbet e Kosoves me “Serbska Zajednicen” dhe ia falen mbi 8200 hektare toke malit te Zi, pa e logoritur, qe kane mbete nene pushtim te tije Plave e Gusi, Ulqine, Hot e Grude dhe ter Malesia e Madhe, ku e ngriti flamurin tone kombetar, Dede Gjon Luli dikure?! Sa kam ra ne hall, te servirem pas atyre dhe tu duartrokas, te ha e te rras vete, se neser kam me vdeke, qe ua dhane maqedoneve mbi 4000 hektar toke, edhe pse ma teper se sa gjysma e teritorit maqedon eshte teritor shqiptar, i mbuluar me shqiptar?! Te servirem e tu shkoj pas PDK-s e LDK-s dhe tu duartrokas, edhe une te ha e te rras, derisa te plas, edhe pse LDK e PDK, deri dje ishin kundershtar te perbetuar mes veti, e tani ma te korruptuarit, te cilet hajne e pijne sebashku, duke e shkaterruar dhe shitur vendin, me ndihmen e aleancave dhe dallaverave te ndryshme! Tu servirem politikaneve tane shqiptare te te gjitha trojeve tona, andej e ketej kufijeve, qe ua kthyne shpinen per interesa te veta shqiptareve ne serbi, ne mal te zi , maqedoni, dhe greqi, me politiken e tyre vetevrasese antikombetare, duke i lene ata ne meshiren e kasapeve te serbise, malit te zi , maqedonise dhe greqise, nga te cilet nuk guxojne te marrin fryme lirshem, te flasin e te mesojne shqip dhe te jetojne lirshem ne trojet e veta, duke synuar ta marrin edhe jugun e Shqiperise dhe Veriun e Kosoves.
Lexuesi im i dashur, mos ma shihni per te madhe, qe kam ra ne hall, se kujt t`i duartrokas, sepse edhe mua mu ka mbush mendja te gjeje rruge tani e tutje, te ha sa ma shume e te rras, derisa te plas! I juaj, mesuesi Isë

Gezimi shfaqet atehere kure posedojme shendet te mire fizik, intelektual, e social. Shfaqet kure arrijme suksese te ndryshme ne jete e posaqerisht ne karieren tone profesionale. Shfaqet kure i dojme, i respektojme, bashkpunojme dhe i mirekuptojme tjeret, duke dhene kontributin e perbashket ne mesin tone shoqeror. Shfaqet kur kemi raporte te mira familjare, kure kemi femije te shendetshem e perparimtar dhe raporte te mira bashkshortore. Emocioni i gezimit shfaqet edhe kur posedojme pasuri te paster, e cila fitohet permes djerses dhe rrugeve legale njerezore e angazhimit personal, mbushur plote vullnet. Shfaqet kur jemi te beses, te ndershem, human, te guximshem dhe atdhedashes. Gezimi dhe krenaria shfaqet me intenzitet te madhe, atehere kur pranohen nga tjeret vlerat tona personale dhe kontributi dhene per veten, per familjen, per tjeret dhe per kombin. Per me arrite gezim sa ma shume gjate jetes, duhet te mendojme e te punojme pa nderprer, qe te kemi shendet sa ma te mire dhe ta mbrojme ate, te arrijme suksese te ndryshme gjate jetes, t`i dojme, respektojme, bashkpunojme, mirekuptojme tjeret dhe ta apim kontributin e perbashket me ta ne mesin tone shoqeror, te formojme raporte te mira familjare e bashkshortore, te posedojme pasuri te paster, qe fitohet me djersen e ballit dhe rrugeve legale njerezore, te japim kontributin tone per veten, per familjen, per tjeret dhe per kombin.
Lexuesi im i dashur aty ku nuk ka gezim, ka smundje, varferi e mjerim, ka telashe, shqetesime, frike, zemrim e hidherim, ka urrejtje, xhelozi, inate, perqarje e vrasje pa kuptim, ka padituri e tradhti deri ne fatkeqesi. Ah sa kenaqesi e menquri do ishte, te perpiqemi gjate tere jetes , te kemi sa me shume gezim e krenari. I juaj, mesuesi Isë

Zemrimi i grumbulluar brenda trupit e shpirtit tone, manifestohet me smundje te ndryshme. Ndjenja e zemrimit paraqitet si pasoje e ndonje pengese ne plotesimin e motiveve tona gjate jetes, sidomos nese ndonje person, grup njerezish ap mesi ku jetojme eshte shkaktar per paraqitjen e ketyre pengesave, qe t`i realizojme deshiratdhe synimet tona. Kjo ndjenje mund te shfaqet me intenzitet te ndyshem, deri tek terbimi apo shkalla ma e larte e zemrimit, per shkak te paknaesive, qe naj shkaktojne individ, grupe njerezish e rrethana tjera ne mesin ku jetojme. Nese zemrimi arrine shkallen e terbimit, ne nuk mundemi ta kontrollojme veten dhe sjelljet tona ne raport me tjeret, edhe nese ata nuk jane shkaku i lindjes se zemrimit tone. Veprimet qe i bejme nen ndikimin e zemrimit apo terbimit, pas pak kohe pendohemi, sepse ka humbur kontrolli me te afermit dhe kane lindur kercnime e deme te pariparushme mes familjareve, te afermeve apo miqeve, qe jo gjitheher jane shkatar te lindjes se zemrimit tek ne. Zemrimi i nivelit te ulte, qe nenkupton jo gjendjen e terbimit, manifestohet permes fyerjeve, neçmimeve perbuzjeve dhe talljeve me tjeret, qe ndoshta gabimisht i kemi perceptuar si pengesa te realizimit te deshirave tona. Terbimi, ka mundesi te manifestohet me vrasje apo vetvrasje. Ne momentin kur e kuptojme se ndjenja e zemrimit shkakton deme te medha e te pariparueshme ne shendetin tone fizik, intelektual, social e moral, shkakton deme te pariparyshme ne kariere, ne perspektive dhe ne sukseset tona gjate jetes, ne i ndryshojme bindjet e qendrimet ne raport me zemrimin, duke mbajtur nen kontroll te rrebt ate, per ta mbrojtur veten ne radhe te pare e pastaj edhe tjeret, qe mund ta pesojne pa fajin e tyre nga sjelljet e pakontrolluara tonat, qe kane ra nen ndikimin e zemrimit apo terbimit.
Lexusi im i dashur, sa ma racional te jemi, sa ma te logjikshem dhe te vetdijshem rreth ndjenjes se zemrimit, mundesite jane ma te medha t`i mbajme nen kontroll te perhershem sjelljet tona, qe mos te shkaktojme deme te pariparushme. I juaj, mesuesi Isë

Ne jemi force terheqese e te mirave dhe te kqijave pran vetevetes, permes mendimeve e sjelljeve tona. Ne ato permbajtje te gjerave, proceseve dhe cilesive ku i perqendrojme ma shume mendimet, te mira apo te kqija qofshin ato, po ato i terhjekim.
Nese fokusohemi me mendime e sjellje tona tek edukata e dituria, te edukuar e te dijshem do behemi. Nese fokusohemi tek pasurija apo varferia, te pasur apo te varfur do behemi. Nese fukusohemi tek shendeti apo tek smundjet, tek e ndershmja apo e pandershmja, tek e mira apo e keqja, njerezorja apo antinjerezorja, ato cilesi i terheqim tek vetevetja dhe te tille behemi.
Te gjitha veprat tona qe i bejme, te mira apo te kqija qofshin ato, shkaktar jane mendimet dhe sjelljet tona, te fokusuara mbi to.
Lexusi im i dashur, ne nderin dhe ne interesin tone personal, familjar e kombetare eshte, qe t`i perqendrojme ma shume mendimet tona e sjelljet, aty ku terhjekim gjera e vepra te mira te kesaje bote, e jo aty ku i terhjekim gjerat e kqija dhe veprojme keqe per veti, per familjen, per vendin ku jetojme dhe per kombin. I juaj, mesuesi Isë

Sa me pare duhet kuptuar, se per ti bere realitet endrrat tona, ambicjet dhe deshirat, burimet me te fuqishme gjenden brenda neshe. Keto burime e presin momentin e marrjes se vendimeve nga ana e jone, qe te zgjohemi nga gjumi per tu angazhuar ne realizimin e asaje qe e meritojme dhe na takon gjate kesaje jete.
Secili nga ne e posedojme nje talente, nje dhunti, nje pjese gjeniu, e nje fuqi gjigante, qe na fle perbrenda dhe mezi prete te dale ne drite, per ti bere realitet endrrat, ambicjet dhe deshirat tona.
Lexuesi im i dashur, te gjitha burimet, potencialet dhe fuqia gjigante gjendet brenda nesh, duke pritur t`i zgjojme nga gjumi dhe t`i angazhojme gjate jetes, per ti bere realitet endrrat, ambicjet dhe deshirat tona, qe te mos mbetemi ne meshiren e tjereve dhe ne meshiren e kohes. I juaj, mesuesi Ise

Paganizmi tek Iliret ishte forme e lashte e besimit ne Zot derisa u pushtua Iliria. Simbolet fetare te besimit pagan ne Zot ishin Dielli, Toka, Uji dhe Ajri si simbole kryesore, pos simboleve tjera dytesore. Paganizmi si forme e lashte e besimit gjate periudhes se komunitetit te pare primitive apo shoqerise pa klasa, udhehiqej nga njerez te moshuar te cilet e kishin fituar besimin dhe autoritetin ne rrethin e tyre. Keta te moshuar me autoritet i krynin edhe sherbesat fetare. Ne meset familjare, sherbesen fetare e kryenin kryefamiljaret, te cilet udhehiqnin edhe me punet ne familje.
Pas perfundimit te shoqerise pa klasa apo komunitetit primitive, lindi sistemi skllavo-pronar ku u formuan dy klasa: Skllavo-pronaret dhe sklleverit, sunduesit dhe te nenshtruarit. Ne fillim te ketij sistemi shoqeror dalengadal sherbesat fetare i moren ne duar te veta kleriket. Disa prej klerikeve per interesat e tyre personale e perdornin fene si vegel ne dobi te skllavo-pronarit e ne dem te sklleverve. Ku skllavopronarit i arsytohej e drejta, qe te beje çfare t`i teket me skllavin, ta turturoi, ta shes ne treg dhe po iu mbush mendja edhe ta vras. Per kete gjendje te mjere ndaj skllevereve, detyroheshin kleriket nga skllavo-pronaret, qe te perdornin bindje fetare, per neneshtrim sa me te madh te skllevereve dhe arsyetimin e te drejtes absolute te skllavo-pronarit.
Kleriket, manipuloheshin nga skllavo-pronaret, per ti bere sherbesat fetare ne dobi te tyre. Ky manipulim u shkonte per shtati edhe klerikeve, sepse shperbleheshin nga skllavopronari. Perpos kesaje klerikeve u ipej e drejta qe ti pervetesojne edhe dhuratat qe u vinin nga besimtaret e tyre.
Ky keqeperdorim i shejntrise se besimit ne Zot, zuri fill ne shoqerine skllavo-pronare per te vazhduar keqeperdorimi edhe me tutje ne sistemin e shoqerise feudale, shoqerise kapitaliste dhe ne sistemet e sotme shoqerore-politike. Eshte per tu habitur ne kete vazhdimesi kaqe te gjate, se si po keqeperdorohej edhe sot shejntria e besimit ne Zot nga kleriket e feve te ndryshme per te shperndar agresivitet, urrejtje, perqarje, mashtrime e per te justifikuar edhe pushtimet e kahmotshme e te tashme sipas deshires se politikaneve dhe politikave dominuese te kohes.
Kjo padrejtesi fetare ne bashkepunim me padrejtesite politike te kohrave, tmerresisht i ka ndodhe popullit Ilir dhe popullit shqiptar pasardhes te tyre, qe nga pushtimi i Ilirise prej romako-bizantineve e deri te pushtimet turke dhe greko-sllave. Pushtimet greko-sllave edhe sot po e vazhdojne pushtimin e tyre ndaj shqiptareve, nene pretekstin se po i mbrojne tokat e tyre te shejta, po e mbrojne shejnterine e kishave dhe krishtenizmin e tyre ne pergjithesi, mbi gjakun e derdhur lum te shqiptareve qe I mbronin tokat e veta. Per ta justifikuar kete qe po e theme, mjafton tua besh nje percjellje fjalimeve te klerikeve greko-sllav, mjafton ta perkujtosh edhe fjalimin e perfaqesuesit te Selise se shejte te Vatikanit, kure i beri vizite Selise se shejte ruse, i cili pohoi se:” toka e Kosoves eshte toke e shejte serbe”, gjithnje duke zene ne goje „shejntrine“ e tyre fetare dhe pushtuese ne dem te qeshtjes sone kombetare.Te njeten gje po e bejne edhe kleriket musliman, duke treguar se si” turqija ua ka marr tokat serbeve dhe i ka populluar me turqe”, ku sipas tyre nuk na paska patur shqiptar fare ne keto troje. Pra nje mentalitet i ngjajshem e agresiv per ta arsyetuar çdo pushtim kunder shqiptareve. Keta klerike te japin pershtypjen, se nuk kane te bejn fare me besimin ne Zot, por po i kryejne me “ndere” sherbimet per politikat pushtuese te kohes, per te cilat jane edhe te pergatitur dhe te paguar.
Derisa u pushtuan Iliret nga romako-bizantinet, keta e kishin frymen e besimit pagan me simbolet e veta hyjnore qe e besonin Zotin permes atyre simboleve, te cilat ishin ma kryesoret, si simboli i Diellit, Tokes, Ujit dhe Ajrit e figura tjera ma pak te rendesishme. Ky besim pagan i Ilireve behej me sinqeritet pak ma te madh, pa u perdor besimi fetar per pushtim e per neneshtrim te popujve tjere per rrethe, sepse eshte dokumentuar qe populli Ilir kurr ne histori nuk kane bere luftra pushtuese por vetem luftra mbrojtese. Kjo dokumenton se sa i shejte ka qene besimi i tyre ne Zot, permes figures se Diellit, Tokes, Ujit dhe Ajrit, si fugura te shejta qe kane patur dhe e kane nje vlere te pazavendesueshme per boten e gjalle bimore, shtazore dhe njerezore.
Kjo forme e besimit Ilir ka vazhduar deri sa eshte pushtuar Iliria nga romako-bizantinet ne shekullin e pare te kesaje epoke. Pas pushtimit te saje doli prej skenes Ilire besimi politeist pagan dhe erdhe ne skene besimi pushtues monoteist qe e sollen romako-bizantinet pushtues 300 vjete pasi eshte pushtuar Iliria. Besimi monoteist i solli botes njerezore nenshtrimin dhe besimin ne nje figure hyjnore per ta besuar Zotin, perendim-lindje me kishen katolike ne Vatikan dhe kishen ortodokse ne Konstantinopoj. Pra monoteizmi indianeve u solli buden, kinezeve konfuqien, evropes perendimore dhe asje lindore Krishtin, izraeliteve Moisin, turqeve dhe arabeve muhamedin dhe Iliro-shqiptareve krishtin edhe muhamedin, nje popull me dy figura te shejta fetare monoteiste, qe naj sollen pushtusit.
Pra Iliret dhe ne shqiptaret pasardhes te tyre edhe pse i kishim simbolet tona hyjnore qe e besonim Zotin sinqerisht ma shume se sa kush tjeter per rrethe nesh, pa dashjen tone mbetem me simbolet e besimit te pushtueseve tane romako-bizantin dhe turko-greko-sllav. Edhe pse sote nuk jemi nene pushtimin romako-bizantin dhe turko-aziatik, gjurmet e tyre pushtuese kane mbete neper kokat dhe shpirtin tone, qe shpeshehere keto gjurme po i manifestojme agresivisht ne demin tone, duke i mbrojtur pozicionet fetare, ne dem te qeshtjes sone kombetare dhe duke nenvlersuar apo njejtesuar kombin me fene.
Ndersa greket dhe sllavet edhe sote e kesaje dite i mbajne te pushtuara ma shume se sa gjysmen e trojeve tona, nene bekimin e Evropes dhe nene bekimin e politikaneve dhe klerikeve tane te mjere e qyqare, ne bashkpunim e nenshtrim nga te huajt.
Nga te gjitha keto te bema historike, ne shqiptaret edhe pse patem fatin te na imponohet agresiviteti i fese katolike, ortodokse dhe fese islame, nuk duhet t`ia lejojme vetit edhe turpin agresiv fetar e politik te perqarjes, turpin e urrejtjes, fyerjes, turpin e kundershtimit e vellaverasjes mes nesh dhe turpin e pushtimit, duke i mbrojtur pozicionet tona fetare e politike dhe duke njetesuar kombin me fene e pushtueseve tane dhe duke nenvleresuar ate ne raport me fene.
Do te ishte ne nderin tone human e njerezor, kombetare e fetar, qe te besojme ne ato besime qe i morem nga familjaret tane dhe ti zhveshim nga agresiviteti qe e posedojne, pa e perdor besimin kunder njeri tjetrit, kunder kombit tone, kunder unitetit e bashkimit te trojeve tona dhe kunder lirise e pavaresise, sepse Zoti na ka krijuar edhe neve si popull. Besimet tona qe i posedojme, nuk duhet ti keqperdorim per agresivitet, per urrejtje, fyerje e kundershtim mes nesh, por duhet ti perdorim qe te duhemi, te rrespektohemi, ta ndihmojme njeri tjetrin dhe te behemi unik per hire te gjakut, gjuhes, kultures, atedheut, Zotit dhe ta konsiderojme qeshtjen tone kombetare si qeshtje te perbashket e te pergjithshme, e ate fetare si qeshtje personale e secilit.
Lexuesi im i dashur, mos e perdor fene dhe besimin per agresivitet e perqarje ne mesin tone kombetar, per urrejtje e vellavrasje, qe tu sherbesh politikave pushtuse te kohes, per interesa personale, per karier dhe per misione tjera djallezore, qe t`i fitosh pak pare te psita.
I juaj, mesuesi Isë

Niveli i ulte i ndergjegjesimit profesional te mjekeve tane, niveli edhe me i ulte i kontrollit dhe percjelljes se punes qe ata e bejne, pa pergjegjesia dhe anarhija totale ne sherbimet mjekesore dhe ne sherbimet tjera publike, ne vende qe ta jetesojne sa me realisht betimin mbi etiken e Hipokratit, po ndodh e kunderta e ketij betimi dhe dita dites po shendrrohet ne plaqkitje te hallegjinjeve me shendetin e tyre, nga ana e mjekeve.
Edhe pse shumica e pacienteve nuk i kane as mundesite me te vogla ta bejne pagesen e kontrollit me qmime super te larta dhe blerjen e barnave po ashtu me qmime te egra, me gjithate mjeket plaqekites, kerkojne lloj lloj analizash, duke i frikesuar pacientet hallegjinje per smundjet e tyre, i paten apo nuk i paten fare ato smundje, i paten apo nuk i paten mundesite per ti plotesuar kerkesat plaqkitese qe dalin nga ana e mjekeve plaqkites, te cilet punojne ne punen e shtetit por plaqkitjen e bejne neper ordinancat e tyre private, duke uzurpuar vende pune e duke plaqkitur me dy duart pacientet e tyre.
Nese shkon te mjeku i zemres, ai vie ne perfundim ose duhet vuar stendat ne zemer ose shkoj jeta, edhe pse ka patur raste qe nuk iu ka dashte ai intervenim pacientit. Keshtu e ke tek mjeku i vesheve, i fytit, keshtu e ke tek mjeku i lukthit e i mushkerive. Keshtu e ke nga te gjitha anet, tek te gjithe mjeket, me ndoj perjashtim te rralle, ku e shfrytezoi rastin ti falenderoi perzemersisht ata! Tani ne kete katrahure, ku askush, askujt nuk i jep pergjegjesi per sjelljet e veta ne pune, dreq e gjysem te del hesapi me shendetin tende, ne kete varferi e papunesi, ne kete padrejtesi e pabarazi ne çdo fushe te jetes, ku dikush ka shume e dikush hiq.
Lexusi im i dashur, shumica e mjekeve e kane harruar betimin ne etiken e Hipokratit, duke e shendrruar ate betim ne plaqkitje te pacienteve, kuptohet me pak perjashtime. Per qudi, pabarzi e plaqkitje ne shendetesi, ne arsim, ne drejtesi, ne ekonomi, nuk ka mbete hapsire ne mesin tone kombtar, pa i fut hundet plaqkitja, keqperdorimet dhe pabarazia. I juaj, mesuesi Isë

Ziliqari eshte i pa afte ne raport me tjeret qe te barazohet me ta, e te arrije suksese si ata. Edhe pse ziliqari ka deshire te madhe per pasuri dhe per ti arritur sukseset, qe i arrijne tjeret ne lamije te ndryshme jetesore, zilija e tije nuk e lejon te perparoi e te arrije suksese. Ai ndjene zili kure e sheh dike me mire se sa veten, i sheh me zili dhe i urrene ata duke i etiketuar ne menyra te ndryshme arritjet e tyre. Edhe kur vdes ziliqari prej zilise se vete, ajo gjalleron edhe pas vdekjes se tij. Mekati qe nuk vdese kurre, eshte zilia e ziliqarit, sepse ua lene trashigim pasardhseve te vete ate smundje mekatare.
Zilia, ma pare e helmon ziliqarin dhe ia shkaterron shendetin fizik, emocional, intelektual social. Ia shkaterron vullnetin, deshiren, forcen dhe dashurine per te perparuar s`iq perparojne tjeret, me forca vetanake e ne bashkpunim.
Lexuesi im i dashur, eshte ne menqurine tone ta kuptojme, se zilia eshte helmi ma i madhe shkaterrues i trupit dhe shpirtit te njeriut dhe pengesa ma e madhe e perparimit te tij. I juaj, mesuesi Isë

Autisugjestioni eshte nje proces psikik i te menduarit tone, ku vetevetes i imponojme mendime te ndryshme pozitive apo negative, frikesuese apo te guximshme, shqetesuese apo relaksuese, brengosese apo mosperfillese dhe optimiste apo pesimiste, duke i analizuar ngjarjet e rrethanat jetesore, te cilat kane ndodhe apo mund te ndodhin brenda e rreth nesh gjate jetes.
Detyre e jona eshte ti mesojme perparesite dhe t`metat tona nga pervoja e se kaluares, qe ti eliminojme t’metat e ti pervetesojme e persosim perparesite. Eliminimi i t’metave e gabimeve tona dhe mos perseritja e tyre, eviton brengosjet dhe shqetesimet per te kaluaren e cila nuk kthehet më dhe per te ardhmen e cila nuk dihet se si do te vije. Permes shqetesimeve, brengosjeve, zemrimeve dhe streseve te ndryshme, asgje nuk mund te zgjidhim per jeten tone, perpos qe e shkatrrojme shendetin fizik, psikik, intelektual, emocional dhe ate social.
Nese mesojme nga gabimet e kaluara, nuk i perserisim ato herave tjera, dhe veprojme me kujdese duke i kryer datyrat dhe obligimet, pa ua kthyer shpinen qe te grumbullohen per te nesermen.
Marrja me ngjarjet e pakendeshme te se kaluares dhe brengosja e shqetesimi per te ardhmen, duke ia kthyre shpinen se tashmes, nuk ka asnje dobij, pos shkurtimit te rruges e cila na qone ma shpejte drejte varrit.
Nese hargjojme kote energji e potencial gjate te sotmes, duke u brengosur per te ardhmen qe nuk e dime se si do te vije dhe per te shkuaren qe nuk kthehet ma, do na ndjekin hap pas hapi vujtjet shpirtnore dhe shqetesimet, te cilat e shkaterrojne tersisht shendetin tone dhe e pengojne çdo arritje te suksesit gjate jetes.
Permes autosugjestionit duhet bere perqendrimin e fuqise dhe aftesive tona, per t`i realizuar me pergjegjesi detyrat dhe obligimet qe dalin ne te sotmen, te mos na grumbullohen per te nesermen. Po e beme kete potez psikologjik, e kemi siguruar nje baze te forte e te shendeteshme autosugjestive, qe te arrijme sa ma shume suksese ne lemije te caktuara jetesore. Nuk ka kurrfar te ardhme, pa nje angazhim efikas e te mirefillt ne te tashmen. Nga menyra se si jemi angazhuar ne te kaluaren, po ne ate menyre e jetojme te tashmen. Ashtu si angazhohemi ne te tashmen, po ashtu do ta jetojme te ardhmen.
Lexuesi im i dashur, eshte ne favor tonin qe te mbeshtetemi vetem ne ato mendime apo autosugjestione, te cilat krijojne bindje, besim dhe pershtypje te forte e optimiste per mposhtjen e shqetesimeve dhe brengave tona, duke i shendrruar ato ne force, vullnet, guxim dhe deshire per ta jetuar nje jete te dinitetshme, te virtytshme, te drejte, te moralshme, te barabart, te lire e kombetare. I juaj, mesuesi Isë

Ne lufte me shume vriten te pa fajshmit , se sa ata qe vertete e meritojne te vriten. Ne vend qe te ruhet pasuria e njerezve, ajo shkaterrohet, digjet e plaqkitet. Ne vende qe te behet lufte balle per balle ne fronte, ajo eskalon barabrisht tek popullata, duke masakruar, torturuar, dhunuar, kercnuar e poshtruar popullaten, pa dallim moshe e gjinije.
Ne lufte e pas saje pasurohen lakej e qakej, qe nuk kan patur asgje pos shpirtit, kurse varfrohen ata qe e kane dhene maksimumin para, gjate e pas saje. Lufta i merr herojte dhe deshmoret, qe kane qene luftetare trima, kurse ne anen tjeter i lene profiteret e luftes, tradhtaret, hileqaret, intersgjinjte, bashibuzuket, kupuket dhe rrugaqet.
Lexusi im i dashur, lufta i ka dhe anet e mira, nese udhehiqet nga atedhetaret, profesionalistet, guximtaret, humanistet, te cilet e ushtrojne si duhet e ku duhet artin luftarak, i cili me doemos e sjelle lirine, duke patur kujdese te shtuar te mos e lene lirine ne duar te profitereve, maskarenjev, interesgjinjeve e tradhtareve. I juaj, mesuesi Ise

Kategoria e bashibuzukeve, kupukeve dhe rrugaqeve, motiv kryesor e kane te shkelin mbi rregullat e krijuara njerezore humanitare, morale, intelektuale, profesionale, institucionale dhe fetare. Kjo kategori njerezish eshte e prirur te mos i perfillin fare rregullat qe jane koduar nga ana e shoqerise. Shfrytezojne e shkaterrojne çdo gje qe u vije per duarsh edhe pse shkelin mbi ligjin dhe kushtetuten e shtetit me dy kembet. Bashibuzuket, kupuket dhe rrugaqet vjedhin, mashtrojne, turperojne, dhunojne, vrasin dhe çdo krim jane te gatshem ta bejne per interesa te veta dhe per vetite e tyre tekanjoze.
Kategoria njerezore jane ata te cilet me asnje çmim nuk i bejne sjelljet e bashibuzukeve, kupukeve dhe rrugaqeve. Kjo kategori njerezish eshte e paisur me nje force te paster shpirterore e edukative, me karakter te mire e te forte, me nje personalitet te ngritur e vizionar dhe me nje potencial te madh, qe qone drejte sjelljeve te mira njerezore, morale, humanitare, intelektuale, profesionale, politike, fetare dhe kombtare. Po ashtu kjo kategori e njerezve te mire posedojne virtytin e dashurise per atedhe, per liri, per unitet, per bashkim te trojeve, per drejtesi, per respekt ndaj gjakut te deshmoreve e amanetit te tyre, per respekt te atyre qe e japin kontributin e vete kombetare e profesional. Posedojne virtyte te larta humane e sociale. Jane te gatshem tu dalin ne ndihme tjereve, te sakrifikojne per tjeret dhe per interersa kombetare. Interesat e veta personale nuk i realizojne me asnje kusht e me asnje çmim, ne dem te ineresave te tjreve apo ne dem te interesave kombetare.
Lexuesi im i dashur, ne nderin tone individual, familjar e kombetare eshte qe te behemi njerez te virtytshem, e jo kurr njerez mekatar, bashibuzuk, kupuk e rrugaqe, sepse mekatet, bashibuzukllekun, kupukhanen e rrugaqllakun heret ose vone do ti paguajm shtrejt si individ, si familje edhe si komb. I juaj, mesuesi Isë

Po nuk i luftuam sa ma pare te shemtuarit qe kane dale ne skene, pastaj do ta kemi veshtire t`i luftojme, sepse zene rrenje dhe i leshojne ato thelle e me thelle. Dita dites po viktimizohemi nga veprimett e te shemtuareve. Te shemtuarit po i devalvojne, po i shkaterrojne dhe po i poshtrojne vlerat tona kyqe, njerezore e kombtare, duke ra viktime si gjithehere te pa fajshmit.
Kure devalvohen vlerat dhe shemben ato, vendin e tyre e zene antivlerat te mbushura perplot me vese te te shemtuareve, nga nivele ma te ulta e te poshtruara. Te gjitha keto vese, konceptuar ne aspektin psikologjik, quhen smundje apo ndotje shpirtnore e te shemtuareve, qe po i shkaktojne plage te medha Kosoves, Shqiperise dhe trojeve tjera shqiptare e kombit ne pergjithesi.
Lexuesi im i dashur, nuk eshte mire ta lejojme te keqen, te shemtuaren dhe te turpshmen te na ndote shpirtin, mendjen, karakterin dhe trupin tone, nese nuk kemi deshire t`i shkatrrojme vlerat tona njerezore e kombtare, siq po bejne te shemtuarit, qe i kemi ne balle te politikes e institucioneve tona. I juaj, mesuesi Isë

Vemendja e perqendruar dhe durimi ne ato gjera qe i deshirojme, vertete na jep force, guxim, vullnet, dashuri dhe dije, per t`i realizuar ato sa ma pare e sa me lehte. Ne te kunderten gjerat me vlere nuk arrihen kurre.
I pavemendshmi dhe i padurueshmi, ka sy por nuk sheh, ka veshe por nuk degjon,ka mende por nuk kupton, sepse i mungone perqendrimi, durimi, perkushtimi, vullneti, guximi, dashuria dhe kuptimi i asaj qe e deshiron. I mungon forca te merr vendim, per t`i ndryshuar gjerat qe mund t`i ndryshoi dhe duhet ndryshuar, i mungon gadishmeria per t`i pranuar gjerat qe nuk mundet me i ndryshu dhe i mungon menquria per ta njohur e kuptuar ate ndryshim qe duhet bere.
Sa ma shume e perqendrojme vemendjen mbi idene e arritjes se qellimeve tona kryesore gjate jetes, aqe ma shume kemi force, durim, vullnet, guxim, dituri e dashuri per ti mposhte pengesat dhe veshtiresite qe na dalin para.
Si do qofte, keto dy procese psikike, vemendjen dhe durimin duhet kontrolluar e menagjuar me kujdesin ma te madh drejte nje qellimi te percaktuar, derisa te realizohet ai .
Lexusi im i dashur, pa vemendje te perqendruar dhe pa durim te perkushtuar, nuk arrihen kurr gjerat e medha e te vlefshme qe i deshirojme. I juaj, mesuesi Isë