JA ÇFAR SHKRUAN NJE i MARR NGA SHQIPERIA KUNDER AKADEMIK, prof, Dr. SKENDER KODRES, i ASHTUQUAJTURI BAJRAM DOKA!

E mbuloft turpi dhe e vrafte tradhtia, qe po ia bene kombit shqiptar ky shpiun e shpifes permes paragjykimeve te tija, kunder Akademik Dr. Skender Kodres, duke futur perqarje mes antareve te Akademise Shqiptaro-Amerikane te Shkences dhe Arteve, me Seli ne Njujork dhe mes shqiptareve te Kosoves e te Shqiperise!
Ju lutem lexoni turpin qe rrjedhe prej nje goje te nje shpiuni me pervoje te madhe ne shpiunazhe dhe pergjigjen time pas perfundimit te shkrimit te shpiunit Doka!

“Mashtruesi ndërkombëtar që bleu diplomën dhe gradën PHD në Universitetin e Tetovës me ndihmën e një mjeku gjinekolog të atjeshëm, tani vazhdon me sukses shitjen e Certificatave Akademike të Akademisë të New Yorkut e cila nuk funksionon qysh prej vitit 2011!
– Ky është njeriu që për “heroizmin” e tij të shkruajnë gazetat Serbe dhe Shqiptarët duhet ta trajtojnë si hero ndërkombëtar!
– Ky është “Akademiku” që në fushën e kulturës dhe historisë Shqiptare nuk din asgjë, por mburret se po “lufton” shumë për të mirën e kombit Shqiptar!
– Ky është “Akademiku ” fallco që në emër të kombit Shqiptar dhe anëtarësisë jo aktive vjel fondet nga shteti amerikan dhe nuk i përdor për nevojat e diasporës por i fut në xhepat e thellë të tij!
“Krye Akademiku” fallco shfrytëzon çdo burim të pistë , por në emër të kombit, për tu pasuruar, nga ai mund të keni shumë përfitime!.
– Blini “certifikata” Akademike 150 Euro.
– Shiten me shumicë përballë “Albanian University” në Bulevardin Zogji i Parë, ish pallati “Ali Kelmendi”, rruga për tek stationi i trenit në Tiranë.
Paçi fat.
– A do të shkojë Skënderi Kodra në Presidencë të dorëzojë medaljen e vjedhur apo do të lobojë për trafikantin e 150 kg hashash që është kapur para disa muajsh duke kaluar në ilegalisht me ngarkesën e mësipërme për në Greqi?!
– Apo ka shkuar atje që të mbledhë “kolonën e pestë” të cilën e ka rekrutuar me Certifikata fallco që ta vendosur atë nën kontrollin e Zogut të Ri për ta përdorur nëse destabilizohet Shqipëria, ku zbulimi Serb dhe ai Rus do ndihmojnë të vendosin Monarkinë në Shqipëri nën elitën e një klasë të re politike të drejtuar nga agjencitë e tyre të zbulimit.
– Ju lutem na njoftoni sepse në Tetovë Skënderin e kërkojnë për të dëshmuar për blerjen prej 15 000 Euro të “gradës shkencore” PHD?!
-A kanë vlerë reportet mjekësore të Dok. Kodrës me PHD të blerë?!
– Nëse nuk kanë vlerë , atëherë çfar do të ndodhë me gjithë ata vendime gjyqi që janë dhënë në New York dhe Konektikut që janë bazuar në atë ekspertizë.
Skënderi duhet të ju përgjigjet edhe pyetjeve për “Librin e Akademisë” mbi deponimet dhe raportet inekzistente të formuluara ilegalisht aty të cilat kanë rezultuar me gërryerjen e fondeve të shtetit Federal.
“Lum Shqiptarët që të kanë ty”, dok. Skënder Kodra!
Doktor Kodra, do të vijë dita që të turpërohesh përpara diasporës Shqiptare të new Yorkut dhe të hapësh librin e mashtrimeve në ballafaqim me anëtarësinë një ditë sepse ti po shekel ligjet.
……….
VO – Unë nuk pranoj cinizmin, mashtrimet, dinakërinë e paturpësinë tënde dhe vazhdimisht do të kërkoj që drejtësia të vendoset në vendin e saj, që: Akademia të mblidhet dhe ti të japësh llogari.
Akademia të vihet përsëri në dispozicion të Diasporës Shqiptare të New Yorkut për të cilin është formuar në ruajtjen e kulturës,trashëgimisë dhe historisë tonë kombëtare dhe jo si vegël personale përfitimi!
– Skënder mblidh Akademinë të cilës deri tani mungojnë 89 mbledhje të parealizuara qëllimisht nga ty, për të patur fushë të lirë veprimi. Skënder mjaft, mblidh Akademinë!”

Tani po i pergjigjem permes fakteve shkrimit perplot paragjykime, ne dem te personalitetit te Akademikut tone Dr. Skender Kodres, shpifur nga shpiuni BAJRAM DOKA!

Prof Dr. Skender kodra- PhD- lindi me 13 Maj 1946 ne Istoke te Kosoves. Shkollen fillore e kreu ne fshatin e lindjes, te mesmen e vazhdoi ne Gjakove dhe ne Peje. Gjate periudhes se shkollimt te mesem per pikpamjet e tija patriotike u vu ne shenjestren e autoriteteve pushtuse policore e ushtarake serbe,  te cilat e denuan me dy vjet burg. Burgun e vuajti neper burgjet ma famkeqe serbe. Gjate kesaje kohe eshte turturuar tmerrsisht duke u detyruar te bej pune nga ma qnjerezoret.
Ne vitin 1969 emigroi ne Itali dhe pas nje viti arriti ne SH. B. A , ku e fitoi statusin e azilit politik. Me 1980 mbaroi shkollen e mesme, “Doktor Luther King” ne Newrk.
Ne vitin 1986 mbaroi studimet e larta me rezultate te shkelqyera, ne degen e psikologjise ne univerzitetin ” Mercy College”, te New Yorkut.
Me vullnet dhe pasion per kualifikim te matejshem shkencor, ai kreu ne ” Long Island University” studimet pasuniversitare me temen:” Ndryshimet midis trurit te mashkullit dhe femres” me te cilen u laurua me graden shkencore Master Degree.
Pasi perfundoi dhe e mbrojti me shume sukses temen ” Shkaqet qe favorizojne lindjen e smundjes se skizofrenise” ai u laurua me graden ma te larte shkencore ne Amerike: Ph.D
Ma vone u specializua ne nje profil te ngushte te psikologjise prane Hunter College of the City University of New York.
Prof. Dr. Skender Kodra, klinicist i afte, me pergatitje te larte pedagogjhiko- shkencore, u pranua profesor ne ” Mersy College” ku jep mesim ne te gjitha temat e Psikologjise Klinike. Veprimtaria e tije si psikolog, pedagog dhe shkenctar eshte shume e pasur dhe e larmishme. Ligjiratat e tije ne tri univerzitete te New Yorkut vleresohen larte nga koleget dhe studentet tij. Perveq angazhimit te tij serioz me studentet amerikan, ai u  ka ndihmuar edhe shume studenteve shqiptare, qe te kene mundesi te shkollohen ne univerzitete te ndryshme te New Yorkut.
Veprimtaria e Akademik Kodres eshte shume e begatshme ne fushat e Filozofise, Sociologjise dhe veçanerisht ne ate te Psikologjise Klinike. Ne keto shkenca kodra ka shtuar edhe gjithe pervojen e tij te madhe te grumbulluar ne klinikat psikiatrike te spitaleve ushtarake te New Yorkut, duke kuruar veteran te luftes se pare dhe te dyte Boterore, si dhe te luftes ne Vietnam. Kodra ka grumbulluar nje eksperience shume te vyer qe shumkush do tia kishte lakmi e dashakqinjet do ti shfaqin zili e xhelozi. Pervoja e tije eshte pasuruar edhe nga bashkpunimi i vazhdushem me klinikat psikiatrike ne Qendren Spitalore Univerzitare te Tiranes, si dhe ne spitalin e Prishtines. Sot ai punon me International Institut of New Gjersey, ku kurohen kosovare te traumatizuar nga lufta ne Kosove, dhe ku eshte udheheqes i stafit mjekesor.
Prof. Dr. Skender Kodra ka publikuar ne revisten shkencore”Psycollogy Today” disa artikuj. Ka botuar shtat libra shkencor ne fushen e Psikologjise Klinike. Librat e tij:” Societal Development and Future”, ” Research, Desingn, Analysis and Theory”, ” Human Development”,” Organizational and Social System”, Andvanced Case Study”, Advanced Knowledge Area Module VI”, ” Adetermination of Factors Affecting Rehospitalization of cronic Skizofrenics”, te cilat jane pritur me interesim te madh nga opinjani.
Ne vitin 1992 Kodra e beri nje vizite ne Kosove. Per ndihmesen e tije u vleresua nga populli dhe intelektualet e vendit, ku u zgjodh antar ne shume forume shkencore.
I inkurajuar nga ndryshimet demokratike qe filluan ne Shqiperi, ne vitin 1993 shkoj atje per te ndihmuar popullin dhe koleget e tij. Dy vjete punoi prane Klinikes Psikiatrike ne Tirane si klinicist. Gjate kesaje kohe, me leksionet qe mbajti ndihmoi shume mjeket, veçanerisht koleget qe punonin ne fushen e psikiatrise. Ai i dhuroi Klinikes psikiatrike ne Tirane nje biblioteke te pasur me literature bashkohore amerikane. Ne nje rubrike te radio Tiranes zhvilloi nje ser bisedash teper te vlefshme per publikun e gjere. Aktiviteti i tije ne Shqiperi u vlersua shume nga mediat dhe institucionet shkencore, ku edhe u zgjodh antar i shoqates se Psikologeve te Shqiperise dhe antar nderi i kryesise.
Prof Dr, Skender kodra shkoi edhe ne Kosove ku e zhvilloi nje aktivitet te dendur human, shkencor e patriotik. Klinika ku ai punoi u shnderrua, ne nje istikam te vertete, siq thuhet tek ne kosovaret. Kjo veprimtari e kodres ra ne sy te autoriteteve serbe, te cilet ia bastisen disa here kliniken dhe ma ne fund e arrestuan se bashku me disa mjeke te tjere dhe me te gjithe te smurit e tij psikik. I kerkuan te paiset me dokumenta serbe, apo perndryshe duhet te largohej nga Kosova sa ma pare si person i padeshiruar. ” Kur ju nuk njihni dokumentat e mija amerikane dhe shqiptare, me ç`logjike ju kerkoni, qe une te pranoj dokumentin tuaj” ishte kundershtimi i tij i vendosur. Pas kesaj per here te dyte me dhembje u largua nga Atedheu i tij i dashur.
Ne vitin 1995 me iniciative dhe kembngulje te lavdrushme Prof. Dr. Skender Kodra vuri ne sherbim gjithe arsenalin e tij shkencor dhe patriotik duke themeluar Akademine e pare Shqiptaro-Amerikane te shkencave dhe arteve. Per kontributin e veçant dhe meritat e tije shkencore eshte zgjedhur kryetar i kesaje Akademije. Perhere te pare u be e mundur qe kombi shqiptar ne Amerike, te radhitet krahas kombeve te tjera qe e gezojne kete privilegj prej kohesh.
Ne veren e vitit 1999 u gjend perseri per ndihme prane bashkatdhetareve te tij te debuar me force nga soldateska pushtuse ushtarako-policore nga Kosova ne kampet e ngritura kudo ne Shqiperi, ku ai punoi per ket pa ulodhur ne spitalin ushtarak te Tiranes.
Me nje zemer prej patrioti te vertete, me atdhedashuri te pashteruar dhe dije shkencore bashkohore, Prof. Dr. Skender Kodra çdo vere per tre muaj do te shkoje per te dhene ndihmesen e tij tek bashkatdhetyaret ne Shqiperi, Kosove, Maqedoni, Mal te Zi e kudo qe jane ne trojet e veta.
Bire i nje familje me tradita te shquara patriotike, prof. Dr. Skender Kodra perkrahu inisiativen e djalit te tije te lindur ne Amerike, ushtarakun Isa Kodra qe te shkoi e te luftoi per çlirimin e Kosoves. Ne formacionin e U. Ç. K, ishin rreshtuar edhe shume antare te familjes se tij. Antaret e familjes se tije kane dhene kontribute te çmuar moral e material ne perkrahje te qeshtjes se Kosoves.
Personaliteti i prof. Dr. Skender Kodres eshte i njohur ne Amerike. Ai ka qene keshilltar prane Ministrise se Shendetesise ne shtetin e New Yorkut. Eshte antar i Shoqates ” Sigmun Freud” te Austrise. Eshte nje figur mjaft e njohur ne trojet shqiptare. Eshte Antar Nderi i Shoqates “Alaudin” te muslimaneve te Kosoves, eshte zavendes kryetar i Akademise te shkencave dhe arteve te Kosoves si dhe antar i Shoqates se Mjekeve Psikiater te Shqiperise.
Prof Dr. Skender Kodra eshte nje mik e nje shok i vyer. Kush ka patur fatin ta fitoje miqesine e tije eshte ndjere dhe ndjehet i privilegjuar. Ky shkrim eshte marr nga libri i tij:” Evoluimi i trurit dje, sot dhe neser, shkruar nga Dr. Adem Harxhi. I juaj, mesuesi Isë

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje