29. 03. 2020- Ripostim
Zhurma qe po behej kunder Kryeministrit te Qeverise se Kosoves Albin Kurti, nga LDK e titistit komunist Isa Mustafa, ne balle me perkrahsit e tij, sebashku edhe me perfaqesuesit e qeverive te meparshme, “pronto” e “pan”, ne bashkpunim me titistin Mustafa, po me ngjane tersishte me zhurmen qe i turreshin, e shanin, e kundershtonin, e diferenconin, dhe e diskualifikonin si personalitet, qe po i perkrah demonstratat e studenteve, te cilet e kerkonin Kosoven “Republike”, madje duke iu perzi marrezisht edhe ne punet e brendeshme familjare, filozofit tone te dashur Mr. Ukshin Hotit, kryesishte titistet e Rrahmon Buba Morines, mes te cileve ishte edhe titisti Isa Mustafa, qe i sherbenin me zelle pushtetit fashist millosheviqian.
Ne mes te ketij klubi titistesh komuniste, ishte edhe titisti Isa Mustafa, te cilin e quanin studentet tane ne ate kohe: ” titisti dhëmpir” kundershtar dhe diferencues i pameshirshem i studenteve kosovar”, sidomos ata qe ishin te vendosur ne qendren e konvikteve studentore. Ky titist sebashku me titistet tjere, ia rrenuan tersisht edhe kushtetuten e 74 –tertes te Kosoves, hatri i kuislingut Rrahman Buba Morines dhe hatri i Sllobodan Millosheviqit, ku si pasoj e atyre veprimeve shperthei revolta masive e popullit shqiptar te Kosoves, kunder politikes fashiste Millosheviqiane e kompanise se tij kriminale dhe kunder kuislingeve politikan shqiptar, qe pajtonin me ate politike e cila e rrenoi autonomine e Kosoves, qe ishte element konstituiv i barabart me subjetet tjera ne Federaten Serbo-jugosllave.
Shperthimi i kesaj revolte masive kosovare u kurorzua me mosdegjueshmeri te organeve shtetnore te Kosoves, qe ishin integruar dhunshem me organet shtetnore te Serbise. Ne kundershtim te ketyre organeve te pushtetit kuislik kosovar dhe ne kundershtim te organeve te dhunshme te pushtetit serb, u formuan dhe u organizuan organet tona paralele shtetnore, te cilat e moren pergjegjesin e mbrojtjes se interesave te popullates kosovare, ne krye me liderin tone partiak Dr Ibrahim Rugoven, president historik i Republikes se Kosoves, duke u nisur me organizimin paralel te arsimit dhe me radhe organizimin e institucioneve tjera shtetnore, per ta refuzuar vendosmerisht instalimin e dhunshem te sistemit politik fashist serbo-sllav, qe synonte sllavizimin e shqiptareve dhe shkollave shqipe te tyre. Qe synonte gjunjezimin e atyre intelektualeve, te cilet e kundershtonin politiken fashiste te gjakatarit Millosheviq, derisa shpertheu edhe lufta çlirimtare, balle per ball me pushtusit serbe. I juaj, mësuesi Isë
20. 03. 2022- ripostim
Politikanët në fjalë që ishin deri tani në pozitë, të cilët i vuri populli në opozitë me votën e vetë, e kanë shumë vështirë t`i ndërrojnë mendimet, bindjet, besimet, pikëpamjet, shprehitë, shkathtesitë dhe veprimet e veta, të cilat u kanë sjellë levërdi të mdha e të pista në dëm të popullit, atedheut, dhe shtetit, që i kanë programuar e perforcuar në kokat e veta për dy dekada me radhë.
Tani u duhet sepaku dy dekada kohë, të mos them më shumë, që ti shlyejnë ato mendime, bindje, besime, pikëpamje, shprehi, shkathtësi e sjellje te programuara, me të cilat kanë vepruar si është më zi kundër popullit, atedheut dhe kundër shtetit, përmes korrupcionit, nepotizmit dhe krimit të organizuar politik, ekonomik, shëndetësor, arsimor e krimit juridik, te cilete kanë vepruar përmes përqarjeve, fyrjeve e kërcnimeve, mbi baza partiake, grupore e regjionale.
Tani e tutje është e kotë dhe i ka dalë boja përpjekjeve demagogjike të politikanëve në fjalë, u ka dalë boja premtimëve boshe, rrenave dhe mashtrimëve të tyre, të cilat i kanë përdor me të njëjtin stil për dy dekada me radhe, duke e thelluar të keqën në kurriz të popullit.
Populli tani e ka mëse të kjartë se mendimet, bindjet, besimet, pikepamjet, shprehitë, shkathtësit e sjelljet, të cilatë janë pjekë dhe programuar në kokat e politikanëve që ishin në ballë të politikës deri me tani, e kanë shumë të vështirë t`i eliminojnë nga koka e vetë, ato vese te mbrapshta, që pastaj të fusin e të programojnë, mendime, bindje, besime, pikëpamje, shprehi, shkathtësi e sjellje të reja, të cilat ua mundësojne ndryshimin e tyre rrënjesor nga këmbët e deri te koka.
Edhe nëse dojnë të bëjnë ndryshime të tilla politikanët në fjalë, mëse paku u duhet atyre të qëndrojnë në opozitë për aq sa ishin ne pozite, të mos them edhe më shumë, që të kenë kohë e mundësi të mjaftushme për tu liruar nga politika e tyre sociopate, që pastaj në mënyrë graduale të paisën me mendime, bindje, besime, pikëpamje, shprehi, shkathtësi e sjellje krejtësishtë të reja e progresive, të cilat shkojnë në trend me kohën dhe nevojat e qytetarëve që i përfaqësojnë.
Dhashtë Zoti mend e mençuri dhe mëshirë, aty ku nuk ka! I juaj, mësuesi Isë
17. 03. 2022
Hipokrizia eshte maske e hipokriteve, te cilet shtiren sikur jane njerez te ditur, te menqur, te mire, te virtytshem, human, te moralshem, te dashur e kombtar, me qellim qe ti genjejne, ti mashtrojne, ti shfrytezojne dhe ne fund ti presin ne bese tjeret, per interesat e tyre personale shume te ulta.
Duhet te kemi kujdese te veqante ndaj veprimeve te hipokriteve, te cilet perpiqen ne menyre tinzare e te maskuar te depertojn ne balle te politikes, kultures, shkences e fese, vetem per perfitime te veta personale e karieriste, pa e logoritur fare demin qe ia sjellin vendit, shtetit, popullit, politikes, kultures, shkences dhe fushave tjera jetike e ekzistenciale!
Hipokritet me shkathtesi demonstrojne mendime, bindje, besime, pikepame, qendrime e veprime me shume fytyra dhe asnjeher nuk e zbulojne fytyren e vertete te tyre. Ata nuk jane te çilter, te sinqerte, te dashur, te drejte, human, nuk jane as atdhetar, as fetar dhe as te ndershem, por shtiren si te tille nene masken e hipokrizise gjate jetes se perditshme te tyre. Hipokritet qendrojne large asaj qe e thone me hipokrizi dhe gjenden te maskuar mes asaje qe e bejne.
Ato qe i thojne hipokritet ne skenen politike, fetare, kulturore, intelektuale e kombetare, nuk kane asgje te perbashket me realitetin e veprimeve praktike te tyre, perpos maskes per ti fshehe veprat e liga, te pandershme e kriminale, qe i bejne praktikishte kunder tjereve, kunder, atdheut kunder shtetitit, politikes, kultures dhe kunder shkences.
Nuk do te ishte aspak njerzore, as ne nderin tone personal, familjar e kombetar, te jetojme e te veprojme si hipokrit, mbeshtjellur me masken e hipokrizise e tu shkojme prapa hipokriteve, tu dalim krah atyre, ne dem te interesave tona kombtare, ne dem te pasurise se perbashket qe e posedojme, ne dem te atdheut, ne dem te shtetit, ne dem te kombit, kultures, shkences, historise, ekonomise, shendetesise, arsimit dhe ne dem te drejtesise. I juaj, mësuesi Isë
16. 03. 2022 – ripostim
Si eshte e mundur si, t`i vejne kushte Albin Kurtit e Vjosa Osmanit ata qe i ndeshkoi pameshirshem populli me voten e vete, per sjelljet arrogante te tyre, hajnite e zhvatjet, qe i bene per dy dekada me radhe kunder interesave te tij, kunder shtetit, te cilin e plaqkiten, e zhvaten, e turperuan dhe e nenshtruan pameshirshem, ua tregoi se ku e kane vendin, jo diku tjeter pos te streha e qative te tyre qe i kane ndertuar me djersen e popullit, permes korrupcionit, nepotizmit dhe krimit te organizuar politik, ekonomik, shendetesor, arsimor dhe juridik?!
Si eshte e mundeshme te vejne kushte para Albin Kurtit e Vjosa Osmanit, siq vuri kushte lideri i PDK-s, qe i lepin buzet e veta te thara para kamerave, te cilit i ka depertuar ne gjak atij e shokeve te tij korrupcioni, nepotizmi dhe krimi i organizuar i llojeve te ndryshme deri ne terbim e cmenduri. Krim i pa socializuar, i pa humanizuar dhe i pa njerzishem, ne dem te Kosoves, shtetit dhe popullit te saje?!
Si eshte e mundur te vejne kushte ata politikane qe u ka depertuar ne gjak, ne tru e ne shpirt, pafytyresia, arroganca, terbimi dhe qmenduria, te cilat vese nuk poi lejojne te skuqen e te turperohen para popullit per veprat e liga qe ia bene atij, shtetit dhe Kosoves, qe i sollen deme te medha, varferi te skajshme dhe nenshtrim e poshtrim te madh?!
Ruje o Zot Kosoven, shtetin dhe popullin e saje nga politikanet e korruptuar, nga politikanet nepotiste e te kriminalizuar, dinak, cinik, hipokrit, te pandershem e tradhtar!
Ruje dhe ti veteveten, o populli yne i dashur, nga kasta e politikaneve sociopat! I juaj, mesuesi Ise
14. 03. 2022
Kete vetij te keqe te qenit e shfrytezon me mjeshtri ujku, per ta sulmuar e demtuar kopene ne vathe, kurse vetine e mashkujve te keqij qe i kemi patur ne balle te politikes deri me tani, besa edhe tani e shfrytezojne menqurishte pushtuesit per ta sulmuar atdheun, shtetin e popullaten dhe per ta gjakosur e shkaterruar tersishte ate.
Politika e ideologjia fetare ortodokse dhe komunizmi ruso-sllav, ne parim e kishte dhe e ka edhe sote perdorimin e hegjemonizmit per pushtimin e popujve te vegjel, duke kamufluar me mjeshtri e dinakeri yryshin e vete hegjemonist ndaj tjereve. Te ballafaqohen ne lufte me kundershtarin e barabart, hegjemonisteve sllave nuk ua do forte zemra, sepse jane race dinake, e pa bese dhe genjeshtare.
Kjo race ne fjale, ne vende te ballafaqimit te drejteperdrejte, perdorin dhelperine, mashtrimin, genjeshtren dhe propaganden permes se ciles hiqen si “viktime” dhe race e “paster” njerezore, qe ta bindin boten per hexhemonizmin, qe e kane mu ne zemer e ne shpirtin e tyre te prishte e antinjerezor.
Nen kete dinakeri, cinizem e hipokrizi, perhere u kane sjelle popujve te vegjel deme, shkaterrime, masakra te medha e dhunime permes nje morali te ulte luftarak te ushtareve. Kete qe eshte pohuar me larte, eshte deshmuar sa e sa here edhe ndaj popullit shqiptare, duke iu versul popullates civile te pafajshme, si bisha te egra e te terbuara, me i perzen dhunshem nga trojet e shtepiote e veta.
Sa shume politikaj te dopte e te kqij kemi patur ne balle neper shekuj e dekada dhe kemi edhe sote, te cilet na e sollen hasmin ne trojet tona, per te na gjakosur pleqe e te rij, gra, burra e femij! I juaj, mësuesi Isë
11. 03. 2022
Armiku me i madh i njeriut eshte vetvetja, kane thene dietaret. Çdo e keqe vjen nga mendimet, bindjet, besimet, pikepamjet dhe sjelljet tona egoiste, te pandershme, te paedukuara, te ndotura, jo humane, jo sociale, jo kombtare dhe jo njerzore, tersishte shkaterruse, krahasuar me sjelljet normale te qenjeve njerezore. Po ashtu, e keqja na vjen kure nuk e kuptojme ku jemi, ku po shkojme, cka po bejme dhe çka po deshirojme…!?
Shkaku i ketyre te keqijave, gjithnje e me shume po shtohet numri i te papuneve ne mesin tone shoqeror e kombtar, po shtohet varferia, po humbin shpresat per jete normale, po e marrin boten ne sy te rijte tane, duke u larguar nga vendlinja e tyre per nje cope buke , kurse te pangopurit, nuk lene rrase pa rrotulluar per keq qe t’i punesojne, e ti shperblejn me nga dy, tre, kater, pes, gjashte e ma shume vende pune, familjaret, farefisin, dajallaret, xhaxhallaret, baxhanaket e baxhanakeshat, tezaket e tezajkat dhe shfalerkat e tyre, edhe pse nuk i meritojne fare ato vende pune as profesionalisht, as politikishte, as moralisht e as kombtarisht, sepse askush ne bote nuk eshte i pergatitur profesionalisht, politikishte, moralishte e as kombtarishte, per dy, tri, kater, pes, gjashte e ma shume vende te punes.
Krejte keto te kqija qe po na ndodhin, po behen ne emer te popullit, patriotizmit, ne emer te clirimtareve, e deshmoreve, edhe pse shume femij e familje te deshmoreve, i kane lene me gishta ne goje dhe ne meshiren e pameshirshme te kohes dhe politikes, “drejtesise” e “demokracis”, edhe pse askush nuk po e qane koken per drejtesi, demokraci e barazi, perpos synimit te largohen sa ma pare nga menyra e te jetuarit varfer, qe te bejne jete pashaj dhe te shkrryejne nga te gjitha ante, ne dem te tjereve te jetojne normal, natyrshem e njerzishte.
Sa e panjerzishme eshte te bejme sjellje te tilla qe i shkatojne shoqerise, shtetit dhe atdheut tone te kqija, shkatrrime, demolime dhe varferi mes njerzeve, te cilat, nuk jane te pakta ne mesin tone kombtar, fatkeqesishte! Per qudi, ne te njejten menyre sillen edhe pushtusit, mos edhe me keq, per ta deshmuar forcen e pushtimit dhe per te deshmuar se “njeriu per njeriun eshte ujk”. I juaj, mesuesi Isë
9. 03. 2022
Sjelljet e pa matura, te pa ndershme dhe egoiste i sollen e po i sjellin mjerim Kosoves, shtetit dhe popullates se saje.
Cdo e keqe qe i vije shoqerise dhe shtetit, i vije per shkak te sjelljeve te atyre qe jane egoist ekstrem e te pangopur dhe qe jane te pandershem shpirterisht, moralisht, njerzishte e kombtarisht, qe jane shume fytyresh apo pa fytyre e pa kurriz fare, krejtesisht butak trup, shpirt e mendje.
Fatkeqesisht, shume eshte shtuar numri i tyre ne trojet shqiptare!
Nga kjo kategori njerzish dita dites po shkaterrohet vendi, pasuria e tije, po shkaterrohet kultura, shkenca, arsimi, shendetesia, ekonomia, drejtesia e fusha tjera jetike per popullin shqiptar. Kjo gjendje ku kemi ardhe po i trimeron dhe po i joshe fqinjet tane pushtues sllavo-grek, te hartojne plane ogurzeza per trojet tona dhe per popullaten shqiptare!
Nga kjo kategori njerzish po rritet varferia, papunesia dhe menyra e te jetuarit perplote vujtje e mjerim, e cila po imponon te zbrazet vendi nga pjesa me vitale e popullates. Ndersa menyra e te jetuarit te egoisteve ekstrem, te pangopur e te pa njerzishem, po i ngjane menyres se te jetuarit si derr i kenaqur.
Te pa ngopurit, te pa ndershmit e te pa njerzishmit, kohve te sotit nuk po lene gure pa rrotulluar per macat e kucat e veta me i punesuar, permes menyrave më te korruptuara, qe te largohen sa me pare nga gjendja e te jetuarit Sokrat i vuajtur dhe ti ofrohen sa me shume gjendjes se te jetuarit, si derr i kenaqur.
Heshtja jone para ketyre sjelljeve te pakurrizoreve dhe butakeve, na privon nga te mirat e kesaj jete qe na takojne njerzishte, moralishte e ligjesishte. Derisa te korigjohemi me kete tolerance e kete heshtje para sjelljeve te butakeve e pakurrizoreve, me fajin tone privohemi nga te mirat e jetes qe na takojne! I juaj, mesuesi Ise
5. 03. 2022
Lenda mbi te cilen behen realitet endrrat tona, eshte dituria, bindja, besimi, shpresa, vendosmeria, vullneti, guximi, dashuria dhe veprimi yne unik e i vendosur si komb, qe ta fitojme e ta mbrojme lirine se bashku me atdheun, per ti bere realitet endrrat, deshirat e qellimet tona, edhe perkunder sakrificave qe mund te na dalin para, e jo ti shkaterrojme e ti humbim ato per interesa te ulta personale.
Pa dituri e menquri, pa shprese e besim ne vetevete, pa guxim, vendosmeri, vullnet e dashuri dhe pa veprimin tone unik e kombtar, do te sorullatemi kote poshte e perpjete, djathtas e majtas, para e prapa te shperndare, te perqare, te humbur e te hutuar si qurat ne mjegull duke bere veten gazi i botes, siq na ka ndodhe shpeshehere neper dekada, vite e shekuj me radhe, qe nga pushtimi i Ilirise e deri me sot, duke shpresuar kot, qe realizimin e endrrave, deshirave, qellimeve dhe fatin tone ta realizojne tjeret per ne, edhe pse ne, vet po shkelim pa meshirshem mbi endrrat, deshirat, qellimet dhe mbi fatin tone.
Ne mungese te cilesive dhe vlerave qe u permenden më larte dhe me mentalitet plasarites, nuk kane ku mbeshteten, ku formohen e transformohen tiparet tona te temperamentit, karakterit dhe personalitetit, pa formimin e transformimin e te cilave, nuk e kuptojme e nuk dojme te kuptojme, qe ta ndjekim rrugen e duhur, si individ, familje, kolektiv, shoqeri e si komb ne pergjithesi, per ti realizuar endrrat, deshirat dhe qellimet tona, te cilat jane barte brez pas brezi ne mendjen, shpirtin e kujtesen e paraardhesve tane deri tek ne sote.
Tiparet e temperamentit, karakterit dhe personalitetit qe i posedojme, e pasqyrojne nivelin ne te cilin gjendemi dhe deshmojne kjarte para botes, se parimet themelore psikologjike, sociologjike, filozofike, pedagogjike, politike, ontologjike e gnoseologjike, i njohim apo nuk i njohim sa duhet ose shume pak i njohim ato, te cilat parime mundesojne rriten, zhvillimin, persosjen e transformimin dhe unitetin e tipareve te temperamentit, karakterit dhe personalitetit tone, te cilat jane jetike per ti realizuar drejte, njerzishte, moralishte, vendosmerishte e kombtarishte endrrat, deshirat dhe qellimet tona gjate jetes. I juaj, mësuesi Isë
2. 03. 2022
Nje popull qe e bashkon ideali per liri e per atedhe, e meriton lirine, atdheun dhe nje te ardhme te ndritur, mbushur perplot begati, lumturi e dinjitet njerezor. Popullin qe e perqajne mes veti interesat personale, grupore, partiake, regjionale e fetare, ai nuk e meriton atedheun, as lirine dhe i humbe te gjitha, se bashku me dinjitetin, kulturen, gjuhen e zakonet e vete.
Sote ne trojet shqiptare bukur shume po mbreterone perqarja, mos toleranca, urrejtja, inati, xhelozia dhe shkurtpamsia, si ma pare per interesa te ulta personale, familjare, partiake, religjioze, regjionale, karieriste, nepotiste, korruptive, duke e zhgenjyer thelle popullin qe i takojne dhe ata, qe i ka bashkuar ideali per liri e per atedhe, per bashkim te trojeve dhe per zgjidhjen njehere e mire te qeshtjes sone kombtare, te cilen nuk e kemi arrite qe 2000 vite me radhe, qe nga pushtimi i Ilirise.
Si po duket, mendja dhe shpirti i disave eshte griposur thelle, me lakmine e tradhtine , ne dem te qeshtjes sone kombetare, e ne favor te fqinjeve tane pushtues greko-sllav dhe ne favor te grabitjes dhe shkaterrimit total te vendit dhe pasurise se tij.
Tani o kurr eshte koha per te griposurit qe ta sherojne sa më pare mendjen, bindjet, besimet, pikepamjet, shpirtin, zemren, trupin dhe veprimet e tyre te griposur, te cilat u jane programuar thelle ne kokat e tyre. Te sherohen sa me pare nga gripi rreth interesave te ulta personale e familjare, rreth plaqkitjeve e keqeperdorimeve te pasurise sone kombetare, keqperdorimeve ne arsim e shendetesi, ne ekonomi e drejtesi, ne prokurori e gjygjesi dhe ne polici e gjetiu.
Griperat, e smundjet e ndryshme te qoroditura nuk na sjellin kurrfar dobije kombtare, shoqerore, shtetnore, familjare e personale, pos deme, urrejtje e perqarje, mes nesh, mbi baza partiake, fetare e regjionale e pos tradhtise ndaj atdheut, ndaj Kosoves, Shqiperise dhe ndaj trojeve shqiptare te coptuara, te pushtuara e te poshtruara nga fqinjet tane pushtues greko-sllav. I juaj, mësuesi Isë