“Qeni i keq ta bjen ujkun ne torishte ka thene populli, kurse mashkulli i keq ta bjene hasmin ne shtepi”

14. 03. 2022
Kete vetij te keqe te qenit e shfrytezon me mjeshtri ujku, per ta sulmuar e demtuar kopene ne vathe, kurse vetine e mashkujve te keqij qe i kemi patur ne balle te politikes deri me tani, besa edhe tani e shfrytezojne menqurishte pushtuesit per ta sulmuar atdheun, shtetin e popullaten dhe per ta gjakosur e shkaterruar tersishte ate.
Politika e ideologjia fetare ortodokse dhe komunizmi ruso-sllav, ne parim e kishte dhe e ka edhe sote perdorimin e hegjemonizmit per pushtimin e popujve te vegjel, duke kamufluar me mjeshtri e dinakeri yryshin e vete hegjemonist ndaj tjereve. Te ballafaqohen ne lufte me kundershtarin e barabart, hegjemonisteve sllave nuk ua do forte zemra, sepse jane race dinake, e pa bese dhe genjeshtare.
Kjo race ne fjale, ne vende te ballafaqimit te drejteperdrejte, perdorin dhelperine, mashtrimin, genjeshtren dhe propaganden permes se ciles hiqen si “viktime” dhe race e “paster” njerezore, qe ta bindin boten per hexhemonizmin, qe e kane mu ne zemer e ne shpirtin e tyre te prishte e antinjerezor.
Nen kete dinakeri, cinizem e hipokrizi, perhere u kane sjelle popujve te vegjel deme, shkaterrime, masakra te medha e dhunime permes nje morali te ulte luftarak te ushtareve. Kete qe eshte pohuar me larte, eshte deshmuar sa e sa here edhe ndaj popullit shqiptare, duke iu versul popullates civile te pafajshme, si bisha te egra e te terbuara, me i perzen dhunshem nga trojet e shtepiote e veta.
Sa shume politikaj te dopte e te kqij kemi patur ne balle neper shekuj e dekada dhe kemi edhe sote, te cilet na e sollen hasmin ne trojet tona, per te na gjakosur pleqe e te rij, gra, burra e femij! I juaj, mësuesi Isë
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje