28. 05. 2020

Nëse nuk e ndryshojmë më parë vetën, nuk mund ti ndryshojme tjeret, gjerat dhe ngjarjet per rreth nesh dhe nuk kemi te drejte te kerkojme nga ata ta bejne kete. “Nuk ka përsosmëri të vërtetë ne këtë botë, që mund të jetë e ndarë nga jeta e përditshme”. David S. Jordan

Për ta ndryshuar vetën duhet t`i vërejmë thjerzat me të cilat e vështrojme vetën, gjërat, ngjarjet dhe njerzit për rreth nesh.
Ata që nuk e përfillin këtë ecuri te domosdoshme, dështojne rreth ndryshimit të vetëvetës, rreth ndryshimit të gjërave, ngjarjeve dhe njerzve, sepse thjerzat janë ato qe e percaktojnë mënyren se si e interpretojmë vetën, gjërat, ngjarjet dhe njerzit për rreth nesh.

Njerzit që nuk e përfillin ecurinë e domosdoshme të ndryshimeve, zakonisht mbështetën në artin e gjuhës per të interpretuar rrejshëm vetën, gjërat, ngjarjet dhe per ti keqinterpretuar dhe mashtruar tjerët, duke deformuar tërsishte interpretimin ndaj një realiteti të caktuar për të cilin bëhet fjalë.

Nëse kerkojmë t`i ndryshojmë tjerët, gjërat, ngjarjet dhe rrethanat mes të cilave gjendemi, më parë duhet ta ndryshojmë vetëveten. Për ta bërë këtë, duhet ndryshuar mënyrën e përceptimeve tona duke patur kujdes që ta lirojmë përceptimin nga këndveshtrimet mbështetur në simpati e antipati, mbeshtetur ne lakmi e gjelozi dhe në kendveshtrime tjera që imponojnë perceptim iluzor rreth situatave të ndryshme, ngjarjeve, gjerave e njerzve.

Sa më shumë qe lirohen qytetarët e nje vëndi nga kendveshtrimet qe imponojne perceptime iluzore, aq më afër interpretimit te drejtë e objektiv të një realiteti janë. Gjykuar praktikisht se si në shoqerine shqiptare po interpretohen realitetet e ndryshme në raport me veteveten, me gjerat, gjarjet dhe njerzit, mbi 50%, te mos them më shume, e popullates sone, sidomos kasta e politikaneve dhe intelektualeve qe u shkojne pas atyre, eshte e zhytur bukur shumë në përceptime iluzore që shkojnë në disfavor të kuptushmerisë së realitetit të vërtetë.

Iluzionet janë mashtrime që ia humbin rrugen në obor, politikanit, intelektualit, fetarit dhe qytetareve ne pergjithesi. Tani për tani, si po duket shqiptarëve u ka humb rruga në oborr te vetë, të cilët nuk janë në gjendje ta marrin fatin në duar te veta, dhe ti përmbusin të gjitha magjitë që po ua shkatërrojnë fatin e jetën e tyre, duke ua imponuar rruget e botes, për të bërë vrap ta sigurojnë bukën e gojës, në vend që këtë sigurim ta bejne në trojet e veta, në atedheun e tyre dhe nën qatine e shtetit të vetë, i cili eshte fituar me gjakun e popullit shqiptar. I juaj, mësuesi Isë

Isa Thaçi
26 Maj 2015 në 9:23 PD – po e lyp koha ta ripostoi edhe tani!

Si po duket jemi larguar shum nga mentaliteti i te jetuarit njerzishte e kombtarisht, duke u tretur pas mentaliteteve te te jetuarit sipas ndikimeve politike, kulturore e fetare te imponuar nga pushtusit tane te vjeter e te rij.

Nga keto mentalitete te imponuara, gati eshte tjetersuar tersisht ne trurin tone, menyra e te menduarit dhe vepruarit kombtarisht e njerzisht dhe sipas traditave tona kombtare e kulturore. Pra eshte bere më pare dhe po vazhdon te behet dhe tani nje perzirje multidimenzionale mentalitetesh politiko-fetare e kulturore, duke ia kthyr shpinen tersisht, mentalitetit te te jetuarit me nje dinjitet te forte njerzor e kombtar.

Ne mesin tone kombetare, kemi tri e me shume mentalitete fetare, duke futur mes njera tjetres bukur shume perqarje ne dem te qeshtjes sone kombetare dhe unitetit kulturor.
Po ashtu kemi shume mentalitete politike e intelektuale, te cilat jane larg te te jetuarit sipas kerkesave dhe interesave unike kombetare si :

Mentaliteti i politikes Sali Berishes dhe Edvin Rames ne Shqiperi, me mentalitete kontraverze . Mentaliteti i ploitikes se Hashim Thaçit e Isa Mustafes, qe deri dje jane sha e perla mes veti, sot hajne e kullosin ne nje korite te perbashket, sipas apetiteve te tyre, gjithnje duke thelluar te keqen ne dem te zgjidhjes se problemeve tona kombtare.

Mentaliteti servil i politikes se Ali Ahmetit dhe Menduh Thaçit, ne raport me politiken pushtuese e gjenocidale te Gruevskit kunder shqiptareve ne trojet e veta dhe mentaliteti servil i politikes se shqiptareve te pushtuar ne trojet e veta nga Serbija, Mali i ZI dhe nga Greqija.

Me nje fjale te gjitha keto mentalitete te te jetuarit kane ndikuar tej mase, qe ta tjetersojne plotesisht mentalitetin e te jetuarit tone me nje dinjitet unik kombetar duke ia humbur tersishte rrugen ne oborrin e vete secilit shqiptar.

Ka ardhe momenti i ngutshem, tash o kurr, te fillojme ti pastrojme dhe ti zhdukim rrenjet e shumta te mentaliteteve te te jetuarit pa dinjitet kombetar e njerzor, bartur nga pushtusit tane, me hater e pa te. I juaj, mësuesi Isë

 

20. 05. 2020

Ligesite tona qe i kemi poseduar e i posedojme dhe mungesen e menqurise qe e kemi poseduar dhe e posedojme, i kemi paguar e po i paguajme me jete, me gjak, me neneshtrim, me perulje dhe me poshtrimin ndaj pushtueseve tane, duke u sorrullatur pas ideve dhe pikepamjeve te disa politikaneve, intelektualeve, dhe klerikeve, te cilet kane shite e po shesin mend ne dem te qesdhtjes sone kombtare, edhe pse nuk kane patur kurr e nuk kane per veti.

Keta far kuzhinjer mendimesh te niveleve më te ulta, me fukarallekun e tyre intelektual, politik, fetar,moral, human, social, kombtar, mbushur shpirtin plot me lakmij, shemtije, tradhtij dhe gojen plote Europe e Amerike, duke u shit si europian e amerikan para popullit tone te ngrate, edhe pse vete jane mese paku europian e amerikan.

Edhe pse vete nuk kane tru, nuk kane shtat e nuk kane shpirt e kulture europiane e amerikane, qe ta gjejne veten mes tyre dhe tia pergatisin vendin dhe pozicionin popullit shqiptar si komb i barabart e me dinjitet si kombet tjera, e jo si komb i ndare e i coptuar, si komb i varfer e i masakruar, si komb i majorizuar e i turperuar dhe si komb i perbuzur, sipas apetiteve te fqinjeve tane pushtues e qarqeve te ndryshme anti shqiptare.

Sipas apetiteve dhe atyre qarqeve qe e synojne zhberjen e kombit shqiptar dhe tretjen e tij rrugeve te botes, per ti shperblyer fqinjet tane, me tokat dhe me gjakun tone, per hater te Rusise dhe interesave te veta. I juaj, mësuesi Isë

16. 05. 2020

Emociopnet jane ato qe komunikojne me ne dhe ne duhet te komunikojme realisht e sinqerisht me to. Po su morrem seriozisht me menagjimin e emocioneve tona dhe po nuk komunikuam drejte e sinqerisht me to, ato mund te vershojne mbi ne dhe te na fundosin ne thellesite me te medha te erresires se oqeanit, duke naj mjegulluar perceptimet tona mbi proceset e ndryshme te zhvillimit jetesor qe naj sjelle jeta dhe mbi proceset e ndryshme te zhvillimit shoqerore e shpirterore te njerzeve.

Ne ato momente kur i vleresojme gjerat, proceset e ndryshme natyrore, shoqerore e shpirterore te njerezit nga kendveshtrimi i antipatise, duhet ta kemi te kjarte te gjithe, se i perceptojme vetem anet e zeza te tyre, te bardhat mbesin ne mjegull. Antipatija deshem apo nuk deshem ne, nese mbeshtetemi nga ai kendveshtrim, doemos na imponon ti verejme vetem anet negative, vetem tmetat e asesi perparesite tek tjeret, apo tek nje realitet te cilin e perceptojme dhe flasim per te.

Ndersa e kunderta e antipatise si emocion eshte simpatija dhe nese nisemi nga kondveshtrimi i saje, nuk na lejon ajo asnje mundesi, ti verejme tmetat e atyre qe i simpatizojme apo qe kemi leverdi nga ta, t`i verejme t`metat e ngjarjeve, proceseve e dukurive te ndryshme, natyrore, shoqerore e shpirterore, qe i simpatizojme, i deshirojme dhe i dashurojme.
Edhe antipatija edhe simpatija, edhe interesi e lakmia na qojne drejte nje udhe e cila nuk ka dalje te mirfillt, sepse perceptimi i mbeshtetur mbi keto kendeveshtrime e deformon tersisht pershkrimin e nje realiteti per te cilin flasim  dhe ne fund  doemos do na sjellin shqetesim e zhgenjim personal.                                                                                                                                                                                                                                                                                 Per te shpetuar nga keto dukuri negative, qe sjelle simpatia e antipatia, interesi e lakmia gjate perceptimeve tona, duhet te bejme perpjekje te lirohemi sa ma shume nga to, qe t`i veshtrojme edhe te baradhat edhe te zezat gjate perceptimit te dukurive dhe proceseve natyrore, shoqerore e shpirterore tek njerezit, sepse asgje ne kete bote nuk eshte aqe e perkryer apo aqe e mbrapambetur, sa te jete e mjaftueshme t`i shiqojme gjerat bardhe e zihe, sipas kendeveshtrimeve qe na imponon antipatia e simpatia, interesi e lakmia.
Kurse ana tjeter emocionale e cila eshte edhe me e deformuar se ato qe u permenden me larte eshte xhelozia. Nese vuajm nga xhelozija, i kemi humbur te gjitha shpresat ne vlerat tona personale dhe mendojme, se te gjithe per rreth nesh po na konkurojne me vlerat e tyre, po na bllokojne tersisht frymarrjen tone te lirshme dhe nga keto kendveshtrime hipotetike e humbim besimin ne forcat tona per konkurence, e humbim shpresen per jete te lumtur, e humbim shpresen se edhe ne posedojme vlera sikur tjeret.

Per të shpetuar nga kthetrat e xhelozise, duhet ta kuptojme njehere e mire se te rralle jane ata njerze, te cilet jane  pa vlera apo te perkryer tersisht. Andaj edhe ne edhe tjeret, i posedojme vlerat dhe tmetat tona, kush më shume e kush ma pak dhe duhet te bejme perpjekje qe ti evidentojme vlerat dhe mangesite tona qe i posedojme, dhe tua hapim rrugen e zhvillimit vlerave, e t`i eliminojme mangesite tona duke i zavenesuar ato me vlera.
Te gjitha keto kendeveshtrime qe u ceken me larte, jane kenveshtrime te rrejshme ne raport me ralitetin tone dhe ne raport me njerezit, per te cilet flasim dhe nuk kane te bejne aspak me pershkrimin real te se vertetes por kane te bejne me iluzionin ndaj saj.
Nese deshirojme ti menagjojme mire e drejte emocionet tona, duhet te largohemi sa më shume nga veshtrimi i gjerave, mbeshtetur mbi kendveshtrimin antipatik, simpatik dhe mbi kendeveshtrimin e interesit, lakmise dhe xhelozise, si defekte te renda gjate perceptimeve tona.

Keto dukuri perceptuse jane shkaktar qe na qojne drejte urrejtjes, drejte fyerjeve e kundershtimeve, drejte perqarjes mes individit e familjes, miqeve e shokeve dhe perqarjeve e keqkuptimeve ne raport me tjeret ne pergjithesi dhe drejte luftrave te ndryshme. Pra gjerat duhet shtruar dhe perceptuar drejte e sakt, ashtu siq edhe jane ne te vertete, pa u ndikuar nga simpatija, antipatija, interesi, lakmia dhe xhelozija, si shkatare gati i te gjitha te kqijave qe na ndodhin gjate jetes neve e gjithe njerzimit te botes. I juaj, mësuesi Isë

13. 05. 2020

Qellimet, synimet dhe deshirat tona nuk realizohen kurr pa perpilimin e perdorimin e planprogrameve dhe strategjive efikase gjate te menduarit e vepruarit tone, per ti realizuar ato qe ia kemi vuar vetit qellim gjate jetes.

Eshte e pamundur te mbahen zotimet tona per t`i realizuar deshirat qe i synojme, pa perpilimin e perdorimin e planprogrameve dhe strategjive te duhura, qe i posedon bota rreth e perqark nesh.
Strategjite, planet e programet e duhura, mund ti gjejme tek mendimet e veprimet e atyre qe kane thyer rekord ne realizimin e deshireve te veta dhe kane mbete shembull per te mire ne vend e ne bote.

Në te gjitha fushat e jetes kemi shembuj te mjaftueshem, mbrenda e jashte vendit, te atyre qe kane thyer rekord dhe kane arritur suksese te medha. Do te thot, rrugen qe e kane trasuar tjeret, neve na mbetet qe ta persosim edhe metej dhe ta adaptojme e ta pershtatim sa më mire per veti, qe ti arrijme sukseset tona, aty ku edhe e kemi qellimin si individ, si familjar, si institucion, si shtet e si komb.

Strategji e duhur dhe e domosdoshme per ne eshte te mos mjaftohemi vetem me dijenine qe e posedojme, por ate duhet kerkuar ne vazhdimesi gjate gjithe jetes dhe ta perdorim ate, e ta pershtatim per arritjen e synimeve tona. Nuk eshte strategji e duhur dhe e menqur, as e mjaftushme te knaqemi me ate qe dijme se çka duhet te bejme, pa i perdor dhe pa i bere realitet ne praktike ato. Nese ato qe i dijme nuk i perdorim ne praktiken jetesore, kurrfar vlere nuk posedojne dhe asgje nuk mund te arrijme, te ndryshojme dhe te realizojme me to.

Perdorimi i strategjive te duhura mundesojne rriten e fuqive tona intelektuale,emocionale, morale, humane e vepruse dhe rriten e vullnetit, deshires, qendryshmerise dhe dashurise , te cilat e permiresojne dukshem cilesine e te jetuarit, te menduarit dhe te vepruarit me dinjitet njerezor e kombetar.
Keto strategji gjenden kudo rreth e perqark nesh, si ne literaturen tone historike, kulturore e shkencore, si ne literaturen botnore dhe si ne shembujt praktik te shteteve qe po i prijne botes ne ekonomi, ne arsime, edukim, ne shendetesi, ne jurispodence, ne kulture e ne shkence dhe ushtarakisht.

I gjejme neper institucione te ndryshme e biznese vendore, kombetare e ne ato botnore. I gjejme neper familje te ndryshme te cilat ecin ne trend me kohen dhe jane shembull i mire per familjaret tjere. I gjejme tek individ e personalitete qe po thejne rekorde dhe po bejne koknkurence ne nivel vendor, ne nivel kombetar e nderkombetar.

Eshte ne menqurine tone dhe ne favor personal, familjar, institucional, politik, fetar dhe kombetare, qe gjate mendimeve e veprimeve, te mbeshtetemi ne strategjite më efektive e më te mira te kohes, ti aplikojme ato qe i kane aplikuar njerezit me te sukseshem ne bote dhe ti adaptojme ne planet e programet tona, ti pershtatim e ti persosim per realizimin e nevojave te ndryshme personale, familjare, institucionale, shtetnore,historike, kulturore, shkencore e kombetare. I juaj, mësuesi Isë

7. o5. 2020

Kompromisi ka te bej me realizimin e te drejtave te barabarta mes paleve ne dialog dhe realizimin e kerkesave qe vertete u takojne paleve. Kompromentimi ka te beje, kure pala kerkon ndaj pales tjeter ate qe nuk i takon dhe nuk eshte ne gjendje tia jep te njejten pales qe po ia kerkohet.

Kompromentimi më i madh ndodh atehere kur pala heq dore nga deshirat dhe nevojat e veta me rendesi jetesore duke pajtuar me ate qe nuk i ipet asgje nga pala ne dialog, kurse vete jepe çdo gje qe i kerkohet, edhe pse shkon ne dem te vetin, siq ndodhi perhere me palen kosovare!

Pala kosovare ne dialog me Serbine, qe kure ka filluar dialogu e ka perqafuar marrezishte kompromentimin ne vende te kompromisit, mes gjerave qe me te drejte e ligjerishte dhe moralishte i kane takuar dhe i takojne Kosoves dhe popullit te saje!

Ja disa pranime kompromentuse ne mes te shume kompromentimeve tjera qe i ka pranuar pala kosovare ne dialog me Serbine, tmerresishte ne dem te interesave te Kosoves dhe popullit te saje, pa fituar sgje:

1.Çarmatosje e ushtrise Çlirimtare te Kosoves dhe shendrrimi i saje ne TMK,
2. Lejimi i ndarjes se Kosoves veriore dhe ndarjes se Mitrovices ne dy pjese, duke lejuar kufinin mes permes ures se Ibrit, qe te veprojne lirshem kriminelet serbe atje dhe ta perzene popullaten shqipter nga trojet e veta dhe mos ti lejojne te kthehen prap ne shtepite e veta edhe pas 20 viteve liri,
3. Nenshkrimi i “Asociacionit te Komunmave serbe” me kompetenca shtetnore, mes shtetit te Kosoves,
4. Nenshkrimi i marrveshjes se “Dermarkacionit me Malin eZI”, ku i humbem kot 8200 hektare toke te Kosoves,
5. Nenshkrimi i marrveshjes per ti dhene 450 hektar toke si ekstrateritor kishave serbe,
6. Negociatat qe u proklmuan si negociata teknike, u shendrruan ne negociata politike e fatale per Kosoven,
7. U be ndarje e policies mbi baza etnike ne veriun e Kosoves dhe ne veriun e Mitrovices, ku ai teritor per shqiptaret eshte bere molle e ndaluar dhe funksioni i shtetit atje e ka ngrite flamurin e bardhe te dorzimit dhe
8. Kosova u be me fusnote sipas kerkesave te Beogradit, pa fituar asgje, pos humbjeve e poshtrimit te Kosoves, popullit dhe shtetit te saje.

Ky kompromis i dhimshem bere ne favor te Serbise, u shnderruar ne Kompromentim te madhe e tragjik per te ardhmen e Kosoves dhe popullit te saje dhe nje turp i pa shoq per dialogusit qe e kane perfaqesuar turpshem Kosoven!

Uroi qe tani e tutje mos ta perfaqesojne Kosoven te turpruarit, te marruaritit e faqezijte qe e turperuan ate! Ijuaj, mësuesi Isë

6. 05. 2020

Si konceptet tjera ne boten njerezore, edhe egoizmi mund te kuptohet, perjetohet e perdoret ne menyra te ndryshme. Disa te qenurit egoist e kuptojne, e perjetojne dhe e perdorin si perkujdesje ekskluzive per veteveten e jo edhe perkujdesje per tjeret.

Njerzit e mençur e human nuk e kuptojne, nuk e perjetojne dhe nuk e keqperdorin ne kete forme shpirtngushtesie egoizmin, por krejtesisht ndryshe. Ata egoizmin e kuptojne, e ndjejne dhe e perdorin më pare per veteveten, por jo ekskluzivisht per veteveten. Ky egoizem ka plotesisht kuptim njerzor dhe ne vetevete permbane vizion e deshmi mençurie dhe humanizmi dhe aspak deshmi perkujdesi ekskluziv per veteveten.

Te mençurit egoizmin human e kuptojne, e ndjejne dhe e perdorin parimisht duke u kujdesur per veten më pare, pastaj ne menyre parimore tia perkushtojne kujdesin edhe femijeve, partnerit, familjes, miqeve dhe atdheut.

Nese vertet nuk kujdesemi me pare per veteveten ne sferen e mirembajtjes se shendeti tone fizik, psikik, emocional, intelektual, profesional, moral, social, human e njerzor dhe mirembajtjes se shendetit te duhur ekonomik dhe raporteve te shendosha mes antareve te familjes e më gjere raportet e shendosha ndernjerzore, nuk do te na mbetet, force, motiv, deshire, vullnet e dashuri ne dispozicion qe tu dhurojme tjereve kujdesin dhe perkrahjen tone per ato gjera qe kane nevoje ata.

Nese vertete deshirojme t`i realizojme potencialet tona ne menyre qe vetes dhe te tjereve tu ofrojme më te miren e mundeshme, do te ishte me vend qe mese pari te kujdesemi per veten, qe te kemi potencial te mjaftushem, deshire, vullnet e dashuri te kujdesemi edhe per tjeret. I juaj, mësuesi Isë