29. 07. 2021
Kah po e qon rebelimi i kryeministrit Edvin Kristaq Rama Shqiperin, Kosoven dhe popullin shqiptare qe jeton ne trojet e veta, nen sundimin greko-sllav, permes minishengenit Serb…?! Cila eshte e mira qe e pret popullin shqiptar apo e keqja permes ketij minishengeni serb?!
A ka populli shqiptar akademik e akademi, qe tia tregoi rrugen per ku eshte nis, kryeministri i rebeluar i Shqiperise? Nese ka akademik e akademi shtetnore ne Tirane e ne Prishtine, pse heshtin akademiket para ketij rebelimi te kryeministrit ne fjale? E nuk ia bejne me dije Kryeministrit dhe atyre politikaneve qe e perkrahin, se kane te drejte ata, apo jane plotesishte ne rruge te gabuar?!
Nese nuk i dalin ne ndihme popullit shqiptar akademite e akademiket e tij, nese nuk e udhezojne ate dhe politikanet e tij qe i ka ne balle, ne raste te veshtira e te turbullta, kujt tjeter duhet ti dalin ne ndihme?! Pse i bartin kote ata tituj e grada shkencore?!
Ku jane akademiket e Akademise Shqiptaro-Amerikane te Shkences dhe Arteve ne Tirane, ne Prishtine dhe ne Shkup qe nuk flasin per keto qeshtje te nderlikuara e delikate, si foli burrerishte e shkencerishte per realitetin politik mes Serbise e Kosoves dhe Shqiperise, nenkryetari i Akademise Shqiptaro-Amerikane te Shkenave dhe Arteve me Seli ne Nework, akademik Mehdi Hyseni, por e kane zgjedhe heshtjen mortore, para rebelimit te politikaneve shqiptar qe po e qojne ujte ne mullij te fqinjeve tane pushtues greko-sllav?! I juaj, mesuesi Ise
21. 07. 2021
Ata qe mendojne, binden, besojne dhe formojne pikepamje e veprojne duke u mbeshtetur mbi kendveshtrimin e simpatise, antipatise dhe nga kendveshtrimi iluzor, e kane denuar veten te jene sa me large te vertetes, sepse kendveshtrimet ne fjale, jo vetem qe e deformojne realitetin por edhe hudhin ashkla zjarri mes kombit tone, gjate perpjekjes per te ardhur sa me afer te vertetes se nje realiteti per te cilin behet fjale ne nje moment te caktuar.
Me mendime, bindje, besime, pikepamje e veprime te cilat dalin nga kendveshtrimi i simpatise, antipatise dhe iluzioneve tona, nuk mund t`i qojme proceset perpara e t`i arrijme deshirat qe ia kemi vuar vetit si qellim, qoft si individ, si familjar, si institucion, shoqeri, shtet e qofte si komb, sepse mendimet, bindjen, besimet, pikepamjet dhe veprimet tona qe rrjedhin nga kendveshtrimi simpatik, antipatik e iluzor e deformojne tersishte te verteten kur behet fjale per nje realitet te caktuar.
Ata qe arrijne suksese e gjera te vlefshme gjate jetes, i menagjojne mire e drejte mendimet, bindjet, besimet, pikepamjet dhe veprimet e veta, duke i liruar ato tersishte nga e paverteta qe vije permes kendveshtrimeve te cekura me larte, i lirojne ato nga frika e pa arsyshme dhe friken e shnderrojne ne force permes vullnetit, deshires, guximit, dashurise, vendosmerise dhe perkushtimit, edhe me qmimin e sakrifices, per t`i kapercyer pengesat qe u dalin para gjate veprimit me i realizuar deshirat dhe synimet qe ia kane vuar vetit si obligim.
Te mirat e te kqijat e kesaje bote qe na ndodhin gjate jetes, rrenjet i kane ne mendimet, bindjet, besimet, pikepamjet e veprimet tona.
Gezimi, dashuria, shendeti e lumturia, pasuria e mjaftushme dhe e ndershme, ngritja profesionale, raportet e mira mes njerezve, morali, humanizmi, sukseset e ndryshme gjate jetes dhe gjerat tjera te bukura qe i posedon Univerzi, realizohen permes mendimeve, bindjeve, besimeve, pikepamjeve e veprimeve tona pozitive. Ndersa te kqijat e kesaje bote rrenjet i kane ne pjesen e negativitetit tone te botes mendore.
Lexusi im i dashur mendimet, bindjet, besimet, pikepamjet dhe veprimet tona pozitive apo negative qofshin ato, mund t`i dallojme permes ndjenjave tona te kendeshme e te pakendeshme te turpshme e krenare, qe pasojne fill pas tyre.
Njenjat tona jane udherrefysi yne qe na bejne me dije se ne cilin pozicion gjandemi, ne pozicionin e pozitivitetit apo ne ate te negativitetit. I juaj mesuesi Ise
18. 07. 2021
Ata qe jemi sot, eshte pasoje e merrjes se vendimeve dje. Ato vendime qe i marrim sote, do te jemi pasoj e tyre neser.
Ky parim vlene njejte si per individin, si per familjen, si per institucionet e ndryshme kulturore, historike e shkencore, si per institucionet private e shtetnore e si per kombin dhe per shtetin ne pergjithesi.
Ne ato momente kur vendosim te marrim nje vendim, fillon edhe formesimi i jetes sone sipas permbajtjes qe e ka vendimarrja. Ato vendime qe i marrim sot, atë permbajtje e ka fati apo fatkeqesia jone neser. Faren qe e mbjellim gjate jetes, frytet e saje ia korrim me kohen, ne dhe pasardhesit tane.
Nese kujdesemi se cfar fare po mbjellim, do ti vjelim frytet e embla dhe te shishme, e nuk do te korrim barishta helmuse e barishta me gjemba nga pakujdesia gjate mbjelljes.
“Kosova ndoshta nuk do te ekzistonte sot pa vizionin dhe kombenguljen e Presidentit Rugova. Ai ishte një njeri i madh dhe populli i Kosoves ishte me fat qe e kishte atë si udheheqes”, Riçard Hollbruk, mik i shqiptareve.
Kure te zezes i thojne e bardhe te bardhes e zeze, nuk behet fjale per te verteten e nje realiteti, i cili ka ndodh e po ndodh. E bardha dhe e zeza eshte pjese ku më shume e ku më pak mes partive te ndryshme politike e gjetiu ne Kosove e ne trojet shqiptare, si mes PDK-es, LDK-es, AAK-es, VV-es, etj dhe mes dy forcave te armatosura si mes FARK-ut e UÇK-es dikur, e partive dhe personaliteteve tjera qe jane involvuar per ta vuar ne drite fatin e kombit shqiptar.
Akteret qe u perkasin ketyre asociacioneve ne fjale dhe i perkrahun apo i kundershtojne e bejne perpjekje ta nxjerrin me çdo kusht si te shejte dhe pa t`meta e gabime atë asociacion, te cilit edhe i takojne, gabojne shume rende dhe sjellin deme te pergjithshme ne qeshtjen tone kombtare, ne qeshtjen e unitetit dhe e frenojne apsolutisht progresivitetin dhe zgjidhjen e duhur te qeshtjes son kombtare shqiptare, ende te pazgjidhur.
Kur e them kete mendim, kam bindjen time personale se asnjeri subjekt i permendur më larte nuk ishte e nuk eshte tersishte i shejte, as tersisht i pavlere, por tek secili prezentojne vlerat dhe antivlerat, ku më shume e ku më pak. Po te ishin te shejte akteret ne fjale nuk do ta kishim kete gjendje te mjere ne shqiptaret si komb, nuk do ta kishim ne kete nivel ekonomine, shendetesine, arsimin, edukimin, drejtesine e fusha tjere me rendesi jetike per kombin.
Nuk do ta kishim kete varferi, kete papunsi dhe nuk do te na ikte rinija nga atedheu, per ta gjete kafshaten e bukes rrugeve te botes. Nuk do te ishim te ndare e te perqar mbi baza fetare, politike e regjionale dhe nuk do te kishim mbete te coptuar ne gjashte pjese. Kater pjese te pushtuara nen qizmen e serbeve, malazezeve, maqedoneve dhe grekeve. Dy pjese nen diktatin e nje elite shtetnore, qe e ka kap shtetin per dy dekada me radhe dhe nuk e lejon te merr fryme lirshem duke personalizuar aparatin shtetnor, pronen e perbashket dhe duke lejuar korrupcionin me te madh ne trojet tona, duke lejuar nepotizmin marrezishte dhe duke lejuar krimin e organizuar politik, ekonomik, shendetesor, juridik e ku jo tjeter.
Ketyre dukurive te shumtuara, dikush po u thote jane dukuri te bardha e dikush po u thot dukuri te zeza. Ndersa e verteta e hidhur po perjetohet ne lekuren e popullit. I juaj, mësuesi Isë

 

17. 07. 2021

Rikodimi i mendimeve, bindjeve, besimeve, pikepamjeve e veprimeve tona qe u ka skaduar koha dhe zavendesimi i tyre me mendime, bindje, besime, pikepamje e veprime qe shkojne pershtat me kerkesat e kohes, eshte domosdoshmeri dhe menquri e jona.

 

Transformimi sistematik i botes sone fizike, psikike, emocionale, intelektuale, sociale, humane, morale e kombtare, mundeson ndjenje te re fuqie, rritje sistematike dhe ndryshim te duhur e dinamik, mundeson deshire te madhe e te zjarrte dhe vullnet te forte, guxim e dashuri brenda nesh, qe te bejme më shume, te jemi e te kontribojme më shume dhe te rrezistojme e te sakrifikojme aq sa ka nevoje per favoret tona gjate jetes.

 

Pose bem rikodimin e mendimeve, bindjeve, besimeve, pikepamjeve e veprimeve tona dhe transformimin sistematik te vetevetes, do te zhytemi pa dashjen tone e do te permbytemi ne Oqeanin e mendimeve, bindjeve, besimeve dhe veprimeve qe u ka skaduar koha, duke mbete qesharak perballe botes perparimtare, me nivelin tone te ulte edukativ, kulturor, intelektual, emocional, moral, human, social e kombtar, duke u derigjuar pa dashjen tone nga mungesa e mirefillte e deshires, vullnetit, guximit, menqurise dhe dashurise per jeten.

 

Qenjet njerezore sa me te arsyeshme te jene, nuk ia lejojne vetit tu ngulitet ne koke skadenca e mendimeve, bindjeve, besimeve, pikepamjeve dhe veprimeve qe nuk jane te pershtatshme, nuk jan produktive, te dinjitetshme e te frytshme per kohen, nuk i lejojne vetit ndjenja e emocione zhgenjimi, nenshtrimi e perqmimi.

 

Nuk i lejojne vetit tretjen ne humnere te deshires, vullnetit, guximit menqurise e dashurise per jeten, qe te mos bejne kurgje, te mos jene dikushi dhe te mos kontribojne asgje, duke pranuar te jetojne si servil e steril veshur si bari per rreth lisave te mdhej.

 

Lis më te madhe se veteveten nuk duhet pranuar aske, sepse e poshtrojme veten me menyren e te jetuarit si bari steril. I juaj, mësuesi Isë

 

 

14. 07. 2021
Nje pjese e njerzeve, jo fort e vogel, ne mesin tone kombtar jane sikur urithet qe i pengon drita e diellit dhe sa po te deperton para syve te tyre i verbon e i alarmon tersisht ata dhe i nxjerr prej kontrollit racional duke arsyetuar erresiren ne te cilen ndjehen komod dhe fshehen pas skutave te errta te saj qe te qendrojne sa më large drites, duke kercnuar e shantazhuar permes erresires, qe ta pengojn depertimin e lirshem te drites dhe ndriqimin e saj mes njerzeve, te cilen e shperdajne ne publik intelektualet serioz e te vertete.
Kjo dukuri qe po qendron si re e zeze mbi fatin e kombit shqiptar, i ka shkaktuar deme te medha neper rrjedha te ndryshme historike dhe po i shkakton edhe sote. Fatkeqesisht!
Ish nxenesi im Bekim Kelmendi, me drejtohet me kete pyetje rreth shkrimit tim ne fjale:”Shtrohet pyetja se kush dhe si depërtuan këta njerëz që na sollën errësirën në mesin tonë? Këta që nuk lënë asgjë të ec përpara. I nderuari mësuesi Isa Thaçi, mos janë me një përqindje pak më të madhe se sa mesatarja, këta që e mbollën errësirën”?!
Une iu pergjigja: “Inderuar mesues Bekim Kelmendi, sa jane saktsisht nuk e dij, por nuk jane pak. Kush jane e si depertuan keta, mendoi une personalisht, jane ata qe e kane lene veten prapa dhe nuk e kane balansuar sa duhet shendetin e tyre biologjik, me ate intelektual, shendetin e tyre shpirteror me at emocional, shendetin e tyre human me at moral dhe shendetin e tyre kombtar me ate njerzor. Me nje fjale e kane lejuar veten te komandohen nga instiktet e jo nga logjika, te komandohen nga egoizmi e jo nga altruizmi, nga lakmite e qoroditura e jo nga lakmite me permbajtje njerzore, humane, sociale e morale. E kane lejuar veten te udhehiqen nga emocionet negative, e jo nga ato pozitive dhe jane shnderruar ne urrithe qe i pengon drita, te cilet i kane humbur shqisat e te pamunit, e kane tjetersuar tersisht funksionimin normal te sistemit nervor qendror i cili udhehiqet nga truri dhe palca kurrizore”. Rrespekt o mesuesi Bekim nga ish mesuesi yt Isë!
Profesor Ramadan Krasniqi, miku im i cmuar e ka kete mendim rreth shkrimit tim ne fjale: ” Siq po duket ne mesin e shqiptarise, po ka te tille ” intelektual” te arsimuar, te shkolluar dhe shume mire te praktikuar, qe ne nje forme apo tjeter, te i beje keq dhe ta lejne ne erresire racen e vet, per sa i hece barka mbi uje, nuk ndryshojne dot !!!
Me kaq perfundon shkrimi. I juaj, mesuesi Ise
12. 07. 2021
Kur i klasifikojme ne menyre racionale sjelljet e veprimet tona dhe i grupojme ato veqe e veqe, ne sjellje te cilat na shkaktojne dhimbje e turp dhe ne sjellje te cilat na shkaktojne kenaqesi e krenari, i hapim rruge vetit dhe i krijojm favore te bejme ndryshime te medha progresive gjate jetes, duke mos i perseritur sjelljet qe na shkaktojne turp e dhimbje.
Kure arrijme ti veqojme ato sjellje qe na sjellin dhimbje e turp, stagnim e shkatrrim, perqarje e urrejtje, divergjenca, mospajtime e ngatrrime mes nesh e kunder nesh si komb, duke vepruar sipas apetiteve te qarqeve te ndryshme anti shqiptare, do ti largojme sa më pare nga vetja ato sjellje qe na shkaktojne vetem dhimbje e turp para botes, duke i zavendesuar ato me sjellje e veprime qe shkaktojne kenaqesi, begati e krenari personale, familjare, shoqerore e kombtare.
Uroi te vetdijsohemi sa më pare per llojin e sjelljeve dhe veprimeve tona qe i bejme gjate jetes, duke mos i perseritur kurr sjelljet e bezdisshme qe na qojne drejte turpit para botes e para vetes dhe drejte dhimbjeve te medha! I juaj, mësuesi Isë
11. 07. 2021
Nuk e kam te kjarte qellimin e Klinakut dhe kundershtareve tjere opozitar se kundershtimi i tyre eshte me gjithe mend, apo kan per synim vetem ta kundershtojne kot si koti ministren e puneve te jashtme Donika Gervallen, e cila eshte rreptesishte kunder minishengenit ortodoks sllav, qe synim e ka majorizimin e tyre ne ballkan, sidomos majorizimin e Serbis ne raport me 5 shtetet e ballkanit, i cili dominim do te pjell prap konflikte te medha mes shteteve ne fjale, sepse ka perenduar koha e majorizimit dhe dinakerive sllave qe po perpiqen ti realizojne permes minishengenit ortodoks serb, pas te cilit qendron edhe Moska?!
Faton Klinaku nuk ka aspak te drejte nese e deshiron bashkimin me Shqiperin, sipas frymes politike te Edvin Kristaq Rames, i cili eshte i interesuar me pare te bashkohet me minishengenin sllav ortodoks, duke pozicionuar Kosoven, besa edhe Shqiperine si bishte pas prapanices se Serbise dhe aleances sllavo-ortodoikse permes minishengenit ne fjale.
Nuk besoi se ky qendrim politik i kryeministrit te Shqiperise Edi Rama, Faton Klinakut udheheqes i OVL dhe Opozites se Kosoves qe e ploteson vullnetin e shqiptareve si komb ne Shqiperi, ne Kosove e vullnetin e shqiptareve ne trojet e veta te pushtuar nen qizmen pushtuse te greko-sllaveve ortodoks te ballkanit!
Shqiptaret e vertete jane per bashkimin e Kosoves me Shqiperin, por jo te mbesin bishte pas prapanices se Serbise dhe aleances sllavo-ortodokse te minishengenit serb!
Per ta demantuar lansimin e propagandes kunder ministres se puneve te jashtme z. Donika Gervalles, mese miri e demanton ajo qe e ka thene vet Donika Gervalla ne tubimin e Dubrovnikut, per 6 shtetet pjesemarrese ne at tubim, pa e theksuar ndaras Kosoven si fajtore, e cila shprehet ne kete menyre:
“Me gjithë vështirësitë dhe sfidat, shprehet Donika Gervalla, duhet konstatuar që BE-ja na ka ofruar më të mirën që posedon – perspektivën e anëtarësimit në projektin më të suksesshëm të historisë evropiane.
Prandaj, mbi të gjitha për veteveten, ne duhet të përmbushim detyrat tona: duhet të ndërtojmë shtetin ligjor, duke përfshirë edhe të qenit të ashpër ndaj korrupsionit, duhet të garantojmë lirinë e shtypit dhe të bëjmë reforma të vërteta ligjore. Ne ende nuk kemi arritur aty. Dhe nuk ka asnjë arsye pse ta fajësojmë BE-në për gabimet tona. Askush nga ne nuk do të duhej të mashtronte veten duke thënë apo menduar që mund të hyjmë (në BE) pa i kryer punët tona.
Kosova, qeveria jonë dhe qytetarët tanë nuk do të bien në kurthin e ndarjeve, cinizmit apo koncepteve alternative, siç është për shembull Mini-Shengeni, i cili bie ndesh me BE-në dhe parimet bazë të projektit më të suksesshëm në historinë evropiane. Mini-Shengeni na katapulton në kohë të vjetra të këqija, kur njëra palë përpiqej të dominonte gjithë të tjerët.
Më lini të jem shumë e qartë: nuk ka Mini-Shengen. Është Fake. Dhe është një kurth, sepse pretendon të jetë si BE-ja, pa qenë I tillë”.
Ky qendrim i ministres se puneve te jashtme Donika Gervalles, nuk ishte kunder interesave te Kosoves as kunder interesave te 5 shteteve tjera pjesemarrese, perkundrazi ishte pro interesave te tyre ne ate tubim, por ne mbrojtje te secilit shtet qe te mos dominohet nga Serbia, e cila e ka synim majorizimin mbi shtetet ne fjale. Me respekt, mesuesi Ise
8. 07. 2021
“Konflikti Kosovë-Serbi nuk duhet të pengojë vendet tjera të rajonit që të zhvillohen” , thot Kristaq Edvin Rama, kryeminister i Shqiperise. Ky “burr” Shqiperie, ka ra ne hall sesi te zhvillohen Serbia, Greqia, Maqedonia, Mali i Zi dhe Bosna e Hercegovina e ngulfatur nga Serbia, duke mos perfillur fare Kosoven qe eshte tersishte kunder Minishengenit ortodoks serb, me mire te them kunder aleances mes shteteve sllavo- ortodokse te rajonit, sipas porosive te Rusise, pushtues te pameshirshem te shqiptareve, te cilet historikisht kane shkaktuar e po shkatojne gjakderdhje te madhe tek shqiptaret, te cilet kane bere perpjekje sistematike ta ruajn pragun e shtepis, nderin familjar, jeten ,pasurine e tyre dhe nderin kombtar duke mbrojtur atdheun e shqiptareve.
Po ia rikujtoi Kristaqit se nuk zhvillohet e nuk demokratizohet rajoni ballkanik, as Shqiperia dhe Kosova, derisa shqiptaret ne trojet e veta jane te rrethuar me fqinjet e tyre greko-sllav, tek te cilet dominon filozofia pushtuse, gjenocidale, e frymezuar edhe nga religjioni i tyre ortodoks qe ka synuar e po synon zhdukjen e shqiptareve nga faqja e dheut dhe nga harta gjeografike e botes.
O mashkulli i Shqiperise, me kete fryme politike e religjioze te ketyre vendeve ne fjale nuk pritet kurrfar zhvillimi, sidomos tek ne shqiptaret, pos gjakderdhje, vrasje, nenshjtrim e poshtrim dhe perzenje me dhune te shqiptareve nga shtepite e veta.
Po ia rikujtoi Kristaqit te kaluaren tone historike, pasi iu ka shlyer tersishte nga tabani i trurit, nese ka tru ne koken e vete, e cila eshte e mbushur perplote tmerre e gjenocid, qe e kane shkatuar tek shqiptaret greko-sllavet e ballkanit, ardhacak ne trojet e gadishullit tone Ilirik.
Edvin Kristaq Rama nuk zhvillohet rajoni i ballkanit, sidomos trojet e shqiptareve dhe popullata e saj, derisa te mbreteroi ne kokat e politikaneve greko-sllav- ortodoks, synimi i shfarosjes dhe gjenocidi ndaj shqiptareve, enderr dhe strategjie e politikes gjenocidale sllavo-greke ne kordinim me kishat e tyre ortodokse.
Kete enderr shfarosese e strategji gjenocidale perpiqeshin sistematikisht e po perpiqen edhe tani ta realizojne permes shpërnguljes masive te shqiptareve , duke i djegur dhe duke i vrar ata pa shkas, me te vetmin synim qe te realizohet endrra e aspirata fashiste e gjenocidale e tyre , permes krijimit te zanave te pastra etnike sllavo greke neper trojet e shqiptareve, posaqerisht ne Kosove, teritori i seciles shtrihet deri te molla e kuqe ne sangjakun e Nishit, ne janine e Cameri te cilat jane nen qizmen pushtuse greke, ne Iliride qe jane nen qizmen pushtuse maqedone, ne Presheve, Bujanovc e troje tjera shqiptare nen qizmen pushtuse Serbe, ne Ulqin, Plave e Gusij dhe tjera troje nen pushtimi malazez.
Po ia rikujtoi Kristaqit edhe kete: Në librin “Masakra e Gjilanit”, Dr. Skënder Demaliaj citon letrën e një ushtaraku serb drejtuar familjes së tij për ofensivën e vitit 1913 në veri , i cili shkruan:”…
Nuk kam kohë të shkruaj gjatë, por mund të them se këtu po bëhen gjëra të tmerrshme. Jam i tmerruar dhe pyes gjithnjë se si njerëzit mund të jenë kaq barbarë për të kryer të tilla mizori…
Ne kete teritor nuk ka mbete asgje e gjalle veçse kufoma, pluhur, hi tym e mjegul”.
Kristaq, kete fat tragjik e pat nena jone Shqiperi nga vellezerit tuaj greko-sllavo-ortodoks, pas shpalljes se pavaresise se saje me 1912-ten!
Skena të tilla makabre ka parasysh edhe Edith Durham kur shkruan: “Një oficer serb qeshte me cinizëm, duke më rrëfyer se si ushtarët e tij i shponin me bajoneta gratë e fëmijët shqiptarë të Lumës (1912-1913). Fjala eshte per Lumen e Hasit e cila tani eshte e ndare gjysma ne Shqiperi e gjysma ne Kosove.
“Serbët ishin aq të sigurtë për mbështetjen e Antantës, saqë talleshin me raportet që konsujt europianë bënin kundër tyre”.
Një komandant serb për sulmin në Veri (1920) shkruan: “Menjëherë ndërmorëm një sulm duke mos kursyer askënd dhe asgjë. Robët menjëherë i vramë, bagëtitë i morëm, fshtarat i dogjëm me radhë dhe në shumë vende nuk kursyem as gratë, as fëmijët”.
“Gjenocidi serb, i pohuar nga vetë ata, nuk njohu kufi. Në vitet 1913-1915 janë masakruar në Kosovë 3000 shqiptarë midis tyre, gra e fëmijë më tepër se 2000. Në fshatin Qerret në Bytyç u vranë barbarisht në vjeshtën e vitit 1915 nga 3 familje 33 persona. Shfarosje e vërtetë!!!
Sikur të mos mjaftonte vrasja e tyre, serbët u vunë zjarrin shtëpive, duke i djegur kufomat. Një vajzë 7 vjeçe që mundi të largohet, kur u kthye të nesërmen për të ngrënë diçka se kishte uri, u vra barbarisht. Me bukën në majë të bajonetës, pa e ditur se e priste vdekja u ça në gjoks e në gojë nga ushtarët serbë. Kjo ishte dhe politika dhe doktrina filozofike e shovinistëve serbë ndaj shqiptarëve”
Kristaq Rama , a nuk ndodhi kështu edhe para 20 viteve në Drenicë, Rahovec, Deçan, Llap e Gollak, Kaqanik e Dukagjin dhe kudo ne trojet e Kosoves ?! Familje të tëra u asgjësuan: të rritur, gra, fëmijë, pleqe e te rij. 50 e me shume persona u masakruan në familjen Jashari!!! Me dhjetra herë pushtuesit serb – vunë baste: e ka djalë apo vajzë kjo grua shqiptare fëmijën në bark dhe e çanë me bajonetë për të mësuar çfarë ishte ai!!!”.
Një oficer i lartë serb mori emrin “Sava Batarja” se ai me batare pushkësh ekzekutonte të gjithë ata shqiptarë që nuk pranonin të ndërronin fenë. Oficerë të tillë përgjegjës për akte të tilla sadiste, kishin paturpësinë të lavdëroheshin. Pikërisht se është toleruar nga Komuniteti Ndërkombëtar, dhuna dhe terrori i serbëve ndaj shqiptarëve nuk është ndërprerë”.
Kristaq Edvin Rama, ne vend qe ta formosh nje rezolute kunder gjenocidit te popullit shqiptar qe e kane shkaktuar grego-sllavet ortodoks, ti po vllazerohesh me ta duke injoruar tersishte gjenocidin e tyre qe e shkaktuan mbi popullaten shqiptare neper dekada e shekuj dhe tani. Paq faqen e zeze o Kristaq dhe te vrafte buka e nenes sone Shqiperi dhe gjaku i deshmoreve te atdheut! Me respekt, mesuesi Ise