Kah po shkon “djali” yt dhe “vellai” i shqiptareve Edvin Kristaq Rama, nene e dashur Shqiperi?!

8. 07. 2021
“Konflikti Kosovë-Serbi nuk duhet të pengojë vendet tjera të rajonit që të zhvillohen” , thot Kristaq Edvin Rama, kryeminister i Shqiperise. Ky “burr” Shqiperie, ka ra ne hall sesi te zhvillohen Serbia, Greqia, Maqedonia, Mali i Zi dhe Bosna e Hercegovina e ngulfatur nga Serbia, duke mos perfillur fare Kosoven qe eshte tersishte kunder Minishengenit ortodoks serb, me mire te them kunder aleances mes shteteve sllavo- ortodokse te rajonit, sipas porosive te Rusise, pushtues te pameshirshem te shqiptareve, te cilet historikisht kane shkaktuar e po shkatojne gjakderdhje te madhe tek shqiptaret, te cilet kane bere perpjekje sistematike ta ruajn pragun e shtepis, nderin familjar, jeten ,pasurine e tyre dhe nderin kombtar duke mbrojtur atdheun e shqiptareve.
Po ia rikujtoi Kristaqit se nuk zhvillohet e nuk demokratizohet rajoni ballkanik, as Shqiperia dhe Kosova, derisa shqiptaret ne trojet e veta jane te rrethuar me fqinjet e tyre greko-sllav, tek te cilet dominon filozofia pushtuse, gjenocidale, e frymezuar edhe nga religjioni i tyre ortodoks qe ka synuar e po synon zhdukjen e shqiptareve nga faqja e dheut dhe nga harta gjeografike e botes.
O mashkulli i Shqiperise, me kete fryme politike e religjioze te ketyre vendeve ne fjale nuk pritet kurrfar zhvillimi, sidomos tek ne shqiptaret, pos gjakderdhje, vrasje, nenshjtrim e poshtrim dhe perzenje me dhune te shqiptareve nga shtepite e veta.
Po ia rikujtoi Kristaqit te kaluaren tone historike, pasi iu ka shlyer tersishte nga tabani i trurit, nese ka tru ne koken e vete, e cila eshte e mbushur perplote tmerre e gjenocid, qe e kane shkatuar tek shqiptaret greko-sllavet e ballkanit, ardhacak ne trojet e gadishullit tone Ilirik.
Edvin Kristaq Rama nuk zhvillohet rajoni i ballkanit, sidomos trojet e shqiptareve dhe popullata e saj, derisa te mbreteroi ne kokat e politikaneve greko-sllav- ortodoks, synimi i shfarosjes dhe gjenocidi ndaj shqiptareve, enderr dhe strategjie e politikes gjenocidale sllavo-greke ne kordinim me kishat e tyre ortodokse.
Kete enderr shfarosese e strategji gjenocidale perpiqeshin sistematikisht e po perpiqen edhe tani ta realizojne permes shpërnguljes masive te shqiptareve , duke i djegur dhe duke i vrar ata pa shkas, me te vetmin synim qe te realizohet endrra e aspirata fashiste e gjenocidale e tyre , permes krijimit te zanave te pastra etnike sllavo greke neper trojet e shqiptareve, posaqerisht ne Kosove, teritori i seciles shtrihet deri te molla e kuqe ne sangjakun e Nishit, ne janine e Cameri te cilat jane nen qizmen pushtuse greke, ne Iliride qe jane nen qizmen pushtuse maqedone, ne Presheve, Bujanovc e troje tjera shqiptare nen qizmen pushtuse Serbe, ne Ulqin, Plave e Gusij dhe tjera troje nen pushtimi malazez.
Po ia rikujtoi Kristaqit edhe kete: Në librin “Masakra e Gjilanit”, Dr. Skënder Demaliaj citon letrën e një ushtaraku serb drejtuar familjes së tij për ofensivën e vitit 1913 në veri , i cili shkruan:”…
Nuk kam kohë të shkruaj gjatë, por mund të them se këtu po bëhen gjëra të tmerrshme. Jam i tmerruar dhe pyes gjithnjë se si njerëzit mund të jenë kaq barbarë për të kryer të tilla mizori…
Ne kete teritor nuk ka mbete asgje e gjalle veçse kufoma, pluhur, hi tym e mjegul”.
Kristaq, kete fat tragjik e pat nena jone Shqiperi nga vellezerit tuaj greko-sllavo-ortodoks, pas shpalljes se pavaresise se saje me 1912-ten!
Skena të tilla makabre ka parasysh edhe Edith Durham kur shkruan: “Një oficer serb qeshte me cinizëm, duke më rrëfyer se si ushtarët e tij i shponin me bajoneta gratë e fëmijët shqiptarë të Lumës (1912-1913). Fjala eshte per Lumen e Hasit e cila tani eshte e ndare gjysma ne Shqiperi e gjysma ne Kosove.
“Serbët ishin aq të sigurtë për mbështetjen e Antantës, saqë talleshin me raportet që konsujt europianë bënin kundër tyre”.
Një komandant serb për sulmin në Veri (1920) shkruan: “Menjëherë ndërmorëm një sulm duke mos kursyer askënd dhe asgjë. Robët menjëherë i vramë, bagëtitë i morëm, fshtarat i dogjëm me radhë dhe në shumë vende nuk kursyem as gratë, as fëmijët”.
“Gjenocidi serb, i pohuar nga vetë ata, nuk njohu kufi. Në vitet 1913-1915 janë masakruar në Kosovë 3000 shqiptarë midis tyre, gra e fëmijë më tepër se 2000. Në fshatin Qerret në Bytyç u vranë barbarisht në vjeshtën e vitit 1915 nga 3 familje 33 persona. Shfarosje e vërtetë!!!
Sikur të mos mjaftonte vrasja e tyre, serbët u vunë zjarrin shtëpive, duke i djegur kufomat. Një vajzë 7 vjeçe që mundi të largohet, kur u kthye të nesërmen për të ngrënë diçka se kishte uri, u vra barbarisht. Me bukën në majë të bajonetës, pa e ditur se e priste vdekja u ça në gjoks e në gojë nga ushtarët serbë. Kjo ishte dhe politika dhe doktrina filozofike e shovinistëve serbë ndaj shqiptarëve”
Kristaq Rama , a nuk ndodhi kështu edhe para 20 viteve në Drenicë, Rahovec, Deçan, Llap e Gollak, Kaqanik e Dukagjin dhe kudo ne trojet e Kosoves ?! Familje të tëra u asgjësuan: të rritur, gra, fëmijë, pleqe e te rij. 50 e me shume persona u masakruan në familjen Jashari!!! Me dhjetra herë pushtuesit serb – vunë baste: e ka djalë apo vajzë kjo grua shqiptare fëmijën në bark dhe e çanë me bajonetë për të mësuar çfarë ishte ai!!!”.
Një oficer i lartë serb mori emrin “Sava Batarja” se ai me batare pushkësh ekzekutonte të gjithë ata shqiptarë që nuk pranonin të ndërronin fenë. Oficerë të tillë përgjegjës për akte të tilla sadiste, kishin paturpësinë të lavdëroheshin. Pikërisht se është toleruar nga Komuniteti Ndërkombëtar, dhuna dhe terrori i serbëve ndaj shqiptarëve nuk është ndërprerë”.
Kristaq Edvin Rama, ne vend qe ta formosh nje rezolute kunder gjenocidit te popullit shqiptar qe e kane shkaktuar grego-sllavet ortodoks, ti po vllazerohesh me ta duke injoruar tersishte gjenocidin e tyre qe e shkaktuan mbi popullaten shqiptare neper dekada e shekuj dhe tani. Paq faqen e zeze o Kristaq dhe te vrafte buka e nenes sone Shqiperi dhe gjaku i deshmoreve te atdheut! Me respekt, mesuesi Ise
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje