“Sot përkujtohen martirët e “shenjtë serbë” dhe Shën Princ Lazari”, tha dje Grenell

29. 06. 2021
Grenell ua uroi serbeve përvjetorin e Betejës së Kosovës duke u shprehur ne kete menyre: “sot përkujtohen martirët e “shenjtë serbë” dhe Shën Princ Lazari”. Une nuk u ndjeva i lumtur per kete urim te Grenellit, sepse eshte nje urim kunder vendit tim te shejte Dardanis dhe kunder mbreterve Ilir qe luftuan shekuj me radhe per ta mbrojte Ilirine nga pushtimet Latino-romake e Greko-bizantine.
Me theri ne zemer e ne shpirt, kur u thirren si te shejte akteret qe e pergjaken Dardanine dhe popullim tim te dashur Dardano-Ilir , te pa perkrahur nga askush, ne kohen e mbreterve gjakatar pushtues serb si Car Llazari, Car Dushani, Car Nemanja, Car Millutini e car tjer serb e bullgar, te cilet krijuan kasaphane ne trojet e Dardanise duke i djegur ne fytyre, ne trup e ne koke me hekur te zhigosur, dhe duke i mbytur e duke ua nxjerr shpirtin persegjalli, ata qe nuk i nenshtroheshin verdiktit politik e fetar te careve pushtues e gjakatar serb, te cilet po i quan Grenell, caret e shejte serb ne krye me carin e shejte Llazar.
Dardania nuk i harron kurre masakrat e panumerta te princerve gjakatar serb, tani te shpallur si te shejte, qe e dogjen, e poqen dhe e shfarosen popullaten dardano-ilire gjate shekujve 7, 8, 9, 10, 11, 12 e 13 per ta qitur fare tersishte popullaten dardano Ilire, edhe pse ishte popullate autoktane dhe me e vjetra ne gadishullin ILIRIK, te cilit gadishull ia nderruan emrin ne Gadishull Ballkanik pushtusit tane barbar, qe tani na e paskan marr epitetin e te shejnteve edhe pse e katandisen popullaten ne fjale, vetem e vetem per tia humb gjurmet Dardanise kryeqender e Ilirise dhe popullates autoktone Dardano Ilire, te cilet me mija shekuj para ardhjes se sllaveve ishin ne keto troje, ne te cilat kane linde e kan jetuar, kur emri sllav ishte inekzisten ne kete Gadishull e ne hapsiren e Kozmosit ne pergjithesi.
Athu si e kane ndjere urimin e Grenellit drerjtuar serbeve, me rastin e pervjetorit te Betejes se Kosoves ,ne te cilen festojne humbjen serbet , ku ne kete betej ishin pjesemarres te denje edhe popullata dardano-ilire dhe popujt tjere te ketij Gadishulli, lideret e LDK-es e posaqerishte ish kryeministri Koti, me falni desha te them Hoti, lideret e PDK-es, AAK-es e NISMES, qe ishin perkrahes te rrept te Grenellit si “mik” i qmuar i shqiptareve?!Pres te deklarohen per kete qeshtje akteret e permendur me larte ?!
Po e perfundoi shkrimin tim me kete pyetje drejtuar Kryeministrit tone Albin Kurtit: Derikur do ti duroni kapuqojnte e zij te kalerojne neper trojet tona dhe te shkelin mbi gjakun e shejte te deshmoreve tane qe e kane ule me gjak token e shejte Dardane?! Deri kur do ti duroni qetniket fashist pushtues qe ta shpallin publikisht token e Kosoves, “toke te shejte serbe”, e policet tane tu bejne roje per rreth, edhe perkunder ketyre fyerjeve te medha kunder shtetit dhe tokes se Dardanise?! A e lejon nje turp te till Serbia, ti gervallet dikush ne teritorin saj kunder shtetit e kunder teritorit te shetetit serb?! Me respekt, mesuesi Ise
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje