Nese deshirojme ti menagjojme mire e drejte emocionet, duhet te largohemi sa ma shume nga perceptimi i gjerave nen ndikimin e simpatise, antipatise dhe xhelozise, si defekte te renda gjate perceptimeve tona. Keto defekte te renda jane shkaktar qe na qojne drejte urrejtjes, drejte fyerjeve e kundershtimeve, drejte perqarjes mes individit e familjes, miqeve e shokeve dhe perqarjeve e keqkuptimeve ne raport me tjeret ne pergjithesi. Pra gjerat duhet shtruar dhe perceptuar sakt e drejte, ashtu siq edhe jane ne te vertete, pa u ndikuar nga simpatija, antipatija dhe xhelozija, si shkatare gati i te gjitha te kqijave qe na ndodhin gjate jetes.

Kur t`i kthehemi vetevetes nuk eshte mire te behemi ciceron te oborreve mbreterore, pallateve shtetnore dhe anarhive partiake, per interesat tona personale dhe per egoizmin e pangopur e te pa socializuar dhe humanizuar. Nuk eshte mire te heshtim si te vdekur para keqeperdorimeve, korrupcionit e deformimeve tjera qoroditese individuale, familjare, fetare, shoqerore dhe kombetare, sepse demet jane te perbashkta, qe do te kuptohen heret ose vone.

Obligimi yne moral, human, njerezor e kombetar eshte, te kemi kujdese me vleresimet e ndjeshmerite tona, te mos na perzihen me vleresimet e ndjeshmerite e gjallesave te ndryshme dhe me vleresimet e ndjeshmerite e tradhtareve, te pandershmeve, te pa fytyreve, rrenacakeve, pertaceve dhe te paditurve.

Atë që e kemi arritë dhe atë që kemi deshtuar ta arrijmë, eshte rezultat i mendimeve, bindjeve dhe veprimeve tona, sepse produkt i tyre jemi ne vetë, janë veprat tona, sukseset dhe deshtimet.

Edhe sote e kesaj dite ende e kemi:

“• një Shqipëri kombëtarisht të cunguar;
• një Kosovë, pa status të përkufizuar dhe një pjesë të saj përfundimisht të paçliruar;
• një Kosovë Lindore, nga të huajt të sunduar;
• një entitet shqiptar në Maqedoni, të pabashkuar;
• një komunitet shqiptar në Mal të Zi, kombëtarisht të paemancipuar;
• një Çamëri, pothuajse të harruar;
• shqiptarët në Turqi, gati të asimiluar;
• një mërgatë shqiptare, partiakisht gati të shpartalluar;
• një diplomaci shqiptare, ende të paunifikuar;
• një politikë kombëtare, ende të paformësuar”.

Me disa porosi për shqiptarët edhe po e mbyll fjalën time”, thoshte Akademik Esat Stavileci:

“1. Të bashkuar, edhe të pamundshmën, e bëjmë të mundshme;
2. Të ndarë të mundshmën e bëjmë të pamundshme.
3. Të veprosh i pabashkuar është njëjtë sikur të bashkohesh pa vepruar.
4. Të armiqësohesh me tëndin, është njëjtë sikur t’i vësh zjarrin shtëpisë sate.
5. Të presësh bukën që po piqet kërkon, më së paku, kujdesin që të mos digjet”.

Nuk eshte ne menqurine, ne favorin e as ne nderin tone politik e kombetar, tua kthejme shpinen ideve dhe pikepamjeve shkencore per zgjidhjen e qeshtjes shqiptare ne gadishullin Ilirik, qe naj lane trashigim akademiket tane, te cilet e kane deshmuar veten, se kane pergatitje intelektuale te kalibrit europian e më gjere.

Ne doren tone eshte te mos behemi llaskuc, sahanlepires, shkurtepames, puthador, te korruptuar e tradhtar dhe mos t`u shkojme pas atyre e mos t`i perkrahim ata, qe jane te tille dhe qe shkelin mbi gjakun e deshmoreve, mbi idealin e tyre, mbi lirine, qe e varferojne dhe e shkaterrojne shtetin, qe e lene rinine tone rrugeve, e lene te largohet nga vendi per ta siguruar nje kafshate buke neper bote, duke ia kthyr shpinen pergjimone vendlindjes dhe atedheut te tyre.

Ata qe behen kriminel, hajdut, vrases, dhunues, trafikues, tradhtar, uzurpator, te pa bese dhe e kunderta e tyre, ata qe behen punetor, dijetar, atdhetar, altruist, te moralshem, shkenctar, sportist, artist, te sjellshem, te guximshem dhe te dashur, shkak i te gjitha ketyre pasojave jane sinjalet apo mesazhet qe ia dergojme nderdies permes permbajtjes se mendimeve dhe bindjeve qe i poisedon vetedia jone personale, te cilat behen realitet permes sjelljeve tona qe i manifestojme gjate jetes.

Ata qe dëshirojnë t`u shmangen dështimeve e dhëmbjeve shpirtnore gjatë jetës, nuk udhëhiqen nga orekset e ndryshme dhe pasionet negative, nga paragjykimet e lakmija e tepruar, nga frika, zemrimi dhe hidhërimi i pa arsyshem ndaj deshtimeve dhe nga xhelozija ndaj tjereve, por udhëhiqen nga arsyja, durimi, këmbëngulësija, qëndrueshmërija, deshira, guximi dhe vullneti i madhë për t’a luftuar dështimin e dhëmbjet shpirtnore permes punes, diturise, planifikimit dhe angazhimit praktik ne organizimin e proceseve te ndryshme e te suksesshme ne pune gjate jetes.

Shqiptareve te Kosoves po u qete kushte Evropa t`u falin toka edhe tani fqinjeve te vete, te krijojne “Asociacion te komunave serbe”, ne te cilat ka shume kriminel te luftes, vendas e te ardhur nga serbija, per me hy shqiptaret ne evrope dhe per vizat e tyre. Heu mjer shqiptaret e mjer vizat e tyre se bashku me ta! Derikur kjo padrejtesi do te vazhdoi?! A mos valle deri ne pafundesi, per ti zhduk shqiptaret edhe ashtu te lodhur nga varferia?!

“Kur shqiptarët kanë kontribuar kaq shumë për qytetërimin e njerëzimit, përse pak njerëz në botë janë të ndërgjegjshëm për këtë, përkundrazi shumë as nuk kanë dashur ta pranojnë këtë realitet? Duhet thënë se një gjë e tillë shpjegohet edhe nga izolimi relativ, jo pa qëllim i shqiptarëve nga komuniteti ndërkombëtar, dhe në mënyrë të veçantë nga ai evropian, që nga Kongresi i Berlinit e këtej (1878)”. Aleksandre Lambert, historian zviceran

Sa e sa projekte, sa e sa enciklopedi jane hartuar nga akademiket e pushtueseve tane, qe te hudhin balte e pluhur mbi te kaluaren tone historike, per t`i arsyetuar para botes veprimet e veta kunder neve duke na burgosur, vrare, shantazhuar, turturuar, asimiluar dhe duke na perzen hap pas hapi nga trojet tona autoktone sipas projeketeve te tyre, ndersa akademiket tane nuk e nxjerrin as me te voglen fjale shkencore qe tu kundervihen ketyre projekteve famkeqe kunder shqiptareve si komb.

“Pjesa më e madhe e diplomacisë konservatore evropiane ka mbështetur dhe ka zmadhuar tokat e Greqisë, të Serbisë, Malit të Zi dhe Maqedonise në kurriz të shqiptarëve”. Aleksandre Lambert- historian Zviceran.

Vertete ne shqiptareve po na mungojne shume virtyte njerezore, ne nivel personal, ne nivel familjar e ne nivel kombetar, perpos vetmashtrimeve e vetmburrjeve permes iluzioneve qe e deformojne tersisht realitetin per te cilin flasim. Ne mungese te ketyre virtyteve, edhe metej do te tallet bota me ne, s`iq eshte talle ma pare dhe s`iq po tallet edhe tani.

Disa shqipefoles neper lufta nuk kane luftuar por kane tradhtuar, ndersa ne liri nuk kane punuar e nuk punojne, por kane vjedhe,kane mashtruar e po mashtrojne, jane korruptuar e po korruptohen dhe kane shkele e po shkelin me dy kambte mbi gjakun e deshmoreve dhe idealin e tyre.

Dikujt i peshon ma shume mendjemadhesia, krekosja dhe injoranca, se sa menquria, modestia, respekti e ndershmeria.

Vetem interesimi per te bere diçka me vlere rethe ndryshimit tone dhe statusit jetesore, nuk eshte i mjaftushem, pa u zotuar e pa u perkushtuar seriozisht, qe ta ndryshojme veten dhe statusin tone jetesor.

Ne ato momente kure vendosim seriozishte per te bere diçka me vlere, i krijojme mundesite ta bejme jeten tone nje nga shembujt ma te mire dhe frymezues per tjeret, e jo te mbetemi shembull i keq, shembull jo frymezues e zhgenjyes per tjeret, duke mos marr vendime ta ndryshojme per te mire statusin tone jetesor.

Ata qe jane vetevetja, tjeret nuk kane deshire t`i njohin, t`i kuptojne e t`i pranojne, perkundrazi i injorojne, por paqen, shpirtmiresin, karakterin, humanizmin, moralin, vullnetin dhe guximin e tyre qe e kane perbrenda, askush nuk mund t`ua trazoi, t`ua frenoi dhe t`ua shkaterroi.

Ata qe e dojne shume pergdheljen, lirshem e pohojne genjeshtren, qe pastaj te puthen si mjeshter te larte nga gjuha e gjarprinjeve.

Per ta quar në vend porosinë mbrojtëse të punes, respektit dhe dashurise, kur i vleresojme tjeret dhe ata neve, nuk duhet lejuar vetëdijes sonë të joshet pas të ligave dhe shemtive, qe ia imponon urrejtja e xhalozia shpirtit tone, të bëhet sadist e i helmuar, zemrës te jetë e vogël dhe e ndotur, vetëdije te mbetet e ulte dhe e mbrapsht.

Historiani zviceran, Aleksander Lambert per fuqite e medha te evropes, e ka kete mendim:” Asnjëra nga fuqitë e mëdha evropiane nuk e ka mbështetur çështjen shqiptare, kur shqiptarët krijuan Lidhjen e Prizrenit për të mbrojtur çështjen e tyre të drejtë kundër vendimeve të Kongresit të Berlinit”. Ndersa “akademiku” Frasher Demaj me kryeneqesi e pohon te kunderten, “se evropa nuk ka pajtuar me vendimet e Kongresit te Berlinit dhe kete vendim e ka bere qeshtje”.

Ata qe kane deshire te kene miqe servila, ua pergdhelin me kujdese sedren e tyre, qe ti motivojne ta levizin e ta perdredhin bishtin se bashku me pergdhelesit, sikur qejte qe e levizin bishtin e tyre, kur dikush ua hedhe nje kocke perpara.

Nese vrapojme pas gjuhes, kultures, politikes, besimeve dhe zakoneve te pushtuseve tane, siq kemi vrapuar nje kohe te gjate, qe nga pushtimi i Ilirise prej latino-romakeve, greko-bizantineve, sllavo-ortodokseve dhe qe nga pushtimi i Arberise nga turko-aziatiket, nuk do te kete ndalje asimilimi perfundimtar i qenjes sone kombtare.

Nese ke deshire ta thuash te verteten, mos u befaso se “miqte” qe ke pase, shpejte do te largohen dhe do te shajne tere jeten.

Nese ndjenjat e dhembjes dhe te kenaqesise i perdorim si miqe tane dhe si miqe per tjeret, nuk do te na lejojne kurr te bejme vepra te liga, vepra te pandershme e te shemtuara ndaj vetes, familjes, ndaj tjereve e ndaj kombit.

Iliret, arberoret dhe shqiptaret pasardhes te tyre pesuan shume deme e shkaterrime ne gjuhe, ne kulture, ne tradita e zakone dhe ne teritorin e tyre, gjate shekujve pushtues nga latino-romaket, greko-bizantinet, serbo-ortodokset dhe otomanet turqe.

Si çdo pushtues edhe pushtusi otoman turk kishte synim ta nenshtroi, poshtroi dhe asimiloi popullaten e pushtuar shqiptare, permes dhunes politike, permes konvertimit fetare dhe permes jetesimit te gjuhes, kultures e zakoneve te veta.
Per ta bere ma te lehte e ma bindes pushtimin, edhe pushtusi otoman turk, si pushtusit tane te maparshem, i themeloi institucionet e veta fetare e shkollore islame, si gjamijat, medreset dhe teqet, ku permes tyre organizoi edukim dhe arsimim fetar te besimit islam dhe organizoi permes tyre perhapjen e kultures dhe zakoneve te veta islame. Ne te gjitha keto institucione fetare e shkollore islame, perdorej gjuha zyrtare otomane turke, persiane dhe arabe, per te mesuar e pervetesuar permes tyre shkrim, lexim e edukim fetar, sipas projekteve te hartuara ne Stamboll nga sulltane te ndryshem te Stambollit.
” Fillet e perhapjes se islamizimit ne trevat shqiptare, ndeshen ne shekullin e 14 dhe lidhen me dervishet misionare, Sari Salltek Baba, Sejdi Ali Sulltani e Qamil Baba. Tarikatet ma te perhapura te shqiptaret jane: Bektashinjte, rifainjte, kadrinjte, helvetinjte dhe sadinjte”.
” Konvertimi nga feja ortodokse dhe katolike ne fene islame u bë ne rrugen vullnetare dhe ne rrugen e detyrimit te drejteperdrejte e terthorazi. Fatih Mehmet Hani personalisht i ka shnderruar kishat ma te medha ne Xhamia. Presioni mbi popullsine krishtene u rrit sidomos pas luftes Ruso-Turke te vitit 1768- 1774″.
” Konvertimi nga krishterimi ne islamizem ndikoi shume ne coptimin e metejme fetar te popullit shqiptar, ndersa politizimi i fese, solli identifikimin e saje me kombin dhe fillimin e kontradiktave nderfetare”.
“Islamizimi ishte mburoj e fuqishme kunder presionit te vazhdushem dhe asimilimit te shqiptareve ne greko-sllav. Kryesisht lujti rol pozitiv ne rajonet shqiptare, si ne Kosove, ne Maqedonine Perendimore e ne Çameri, duke ruajtur karakterin etnik shqiptar nga greqizimi, sllavizimi e serbizimi i matejshem. Gjuha zyrtare neper institucionet fetare, arsimore e politike islame, perdorej osmanishtja, persishtja dhe arabishtja, duke ndaluar rreptesisht te perdoret gjuha shqipe neper keto institucione ku edukoheshin dhe arsimoheshin shqiptaret me besim fetar islam dhe me kulture, tradita e zakone otomane aziatike”.
Lexusi im i dashur, Iliret, arberoret dhe shqiptaret pasardhes te tyre pesuan shume deme e shkaterrime ne gjuhe, ne kulture, ne tradita e zakone dhe ne teritorin e tyre, gjate shekujve pushtues nga latino-romaket, greko-bizantinet, serbo-ortodokset dhe otomanet turqe. I juaj mësuesi Isë

Edhe pse cilesohej ky Univerzitet si “lulishte e Adriatikut”, edhe pse ishte Univerziteti i pare ne Ballkan, edhe pse cilesohej nder univerzitetet e para ne hapsiren Europiane, edhe pse qyteti i Dursit cilesohej me tradita te lashta kulturore e arsimore dhe ishte komune e lire- comuna civitas ne kohen e Karl Topise, edhe pse ky Univerzitet cilesohej si qender arkipeshkopale, edhe pse u kurorzua me Univerzitetin mesjetar- studium generale, ate e themeluan dhe e drejtuan autoritetet e urdherit Dominikan te qytetit te Durresit, te cilet derigjoheshin nga kleri katolik i kishes se perendimit me Seli ne Rome. Ne kete institucion te larte ligjerohej ne gjuhen latine dhe at Italjane, edukohej dhe mesohej mesimi fetar katolik. Ne keto ligjerime nuk perdorej gjuha ilire as ajo arberore, e te pareve tane e as gjuha shqipe e shqiptareve. Lexusi im i dashur, te gjithe shqiptaret duhet ta dijme e ta kuptojme, se neper shkollat e manastiret katolike dhe ne Univerzitetin mesjetar te Dursit, si institucion ma i larte teologjik dhe neper shkollat e manastiret ortodokse, nuk perdorej gjuha Ilire, arberore e as gjuha shqipe, sepse gjuhe zyrtare per keto institucione religjioze ishin gjuha latine e italjane, per institucionet fetare e shkollore katolike, qe i frekuentonin shqiptaret me besim katolik dhe per institucionet fetare e shkollore ortodokese ne trevat e Arberise, qe i frekuentonin shqiptaret me besim fetar ortodoks, gjuhe zyrtare ishte gjuha greke e sllave, kryesisht ajo serbe. I juaj mesuesi Isë

Ne kundershtim me shkollat shqipe ortodokse, shkollat shqipe katolike kishin per synim kryesor mbrojtjen dhe perforcimin e katolicizmit ne trevat shqiptare. ” Që t`i kundervihen shtrirjes se ortodoksise ne trevat shqiptare dhe t`i mbrojne dioqezat katolike ne Ballkan, Kisha e Romes dergoi misionare te Urdherit te Benediktineve qe ne shekullin e IX. Ne pjesen veriore te Arberise murgjit franqez Benediktine u vendosen ne vitin 1236, fillimisht ne Shirgj, prane Shkodres, ne manastirin e Shen Argjendeve ne Durres ne vitin 1278 nen mbikqyrjen e Karl Anzhuit, ndersa ne Shkoder perhere te pare u vendosen ne vitin 1345. ” Veprimtaria e tyre ne lemine e shkollimit zhvillohej ne disa drejtime: ata ruajten dhe pershkruan dorshkrime te moçme sikurse Shkrimin e Shejte, veprat patristike por edhe veprat klasike, si latine, greke e arabe”. ” Urdheri françeskan u vendos ne qytetin e Durresit ne vitin 1283. per stabilizimin e katolicizmit ne trevat veriore te Arberise, rol kryesor luajti Kryepeshkopata e Tivarit, themeluar nga papa Grigori VII 1073- 1080, nga e cila varej jo vetem Shkodra por edhe peshkopatat katolike te krujes, Skurjes, Pultit, Drishtit, Shasit, Ulqinit dhe Sadres”. Peshkopata e Tivarit ishte e dalluar per perhapjen e besimit katolik dhe kultures latine ne trevat shqiptare. ” Nder kishat ma te njohura te stilit roman kane qene: katedralja e Shasit, kisha e Shirgjit ne Shkoder, kisha e Shen Mërisë ne Vuan e Dejes, kisha e Shëlbuemit ne Rubik te Mirdites” Nxenesit shqiptar ne shkollat katolike shqipe mesonin ne gjuhen latine dhe at italiane, nuk u lejohej te mesonin ne gjuhen shqipe, njejte si ne shkollat shqipe ortodokse. Edukoheshin kryesisht me besim fetar katolik dhe me kultur latine, permes mesimit te veprave fetare kishtare. Lexusi im i dashur, kjo ishte nje pasqyre e shkurter rreth shkollave shqipe katolike dhe veprimtarise se tyre. Per ma gjersisht rreth kesaje qeshtje mun te informoheni ne vpren e prof, Dr. Hajrullah Koliqit,” Historia e arsimit dhe e mendimit pedagogjik shqiptar”, Shtepia Botuse, Libri Shkollor, Prishtine, 2012. I juaj, mësuesi Isë

“Keto shkolla synim kryesor kishin mbrojtjen dhe perforcimin e ortodoksise ne trevat shqiptare”. Per edukimin dhe arsimimin religjoz ortodoks te shqiptareve ”rol te veçant luajti Patrikana e Ohrit nga viti 1019-20, e cila fillimisht kishte nen administrim 31 peshkopata”. “Shkollat ortodokse ne trevat shqiptare… ishin kryesisht shkolla kishtare dhe drejtoheshin nga kleri kishtar”. Keto shkolla ishin plotesisht nen ndikimin e kultures religjioze e politike greko-sllave dhe mesimi mbahej ne gjuhen greke dhe atë sllave, kryesisht ne gjuhen serbe e jo ne gjuhen tone shqipe, me paramendim asimilimi. Ohri, Kruja dhe Berati konsideroheshin qendra kryesore te cilat ishin nen ndikimin e kultures dhe politikes greko-bizantine. Ndersa trevat veriore te shqiptareve ishin nen ndikimin e kultures dhe politikes sllave gjate kohes kur sundonin princat serb. “Kishat ma te rendesishme te kultit bizantin ne trevat shqiptare ishin: kisha e Shën Mëri Vllahernes, kisha e Shën Triadhes, kisha e Shën Mihillit ne Berat, kisha e Kurjanit ne Fier, kisha e Shën Mërisë ne Pojan te Fierit, kisha e Kosines ne Permet, kisha e Loboves se Kryqit ne Gjirokaster, kisha e Mermirajt ne Ohrikum-Vlore, kisha e Shën Kelmentit ne Oher e tj”. Nxenesit neper shkollat shqiptare ortodokse mesonin aritmetike dhe lexim te veprave kishtare ortodokse ne gjuhen greke e jo shqiptare dhe ne gjuhen sllave kryesisht serbe, mesonin permendesh vjersha fetare dhe kenge kishtare. Per arsimin dhe edukimin religjioz ma te larte ishin shkollat greke ne Konstantinopoje, Athos dhe ne Janine. Keto shkolla synim kryesor kishin helenizimin dhe sllavizimin e popullsise shqiptare dhe ndalimin e perdorimit zyrtar te gjuhes shqipe, ndalimin e ushtrimit te kulures, zakoneve dhe tradites shqiptare. Lexusi im i dashur, ky ishte nje pershkrim i shkurter rreth edukimit dhe arsimimit te shkollave shqiptare ortodokse. Per ma shume informacion, lexoni librin:” Historia e arsimit dhe e mendimit pedagogjik shqiptar” te prof. Dr. Hajrullah Koliqit, Shtepia Botuse, Libri Shkollor, Prishtine, 2012. I juaj, mësuesi Isë

Shkollat e hapura ne ate kohe ishin kryekput shkolla me karakter fetar dhe punkte te ndertuara prane kishave, per ta jetesuar sa ma shume misionin e tyre kishtar e politik te rrymave te ndryshme pushtuse greko-sllave. Ne ato shkolla, si mesues sherbenin kleriket fetar me misione te caktura nga qendra te ndryshme kishtare. Ne gjysmen e pare te shekullit 14, kryesisht ne vitin 1346, sundimtari serb Stefan Dushani u shpalle Car i serbeve, grekeve dhe shqiptareve, i cili e intensifikoi me te madhe procesin asimilues sllavo-greko-bizantin te shqiptareve, permes kishave, shkollave dhe represaljeve te ndryshme e te padurueshme, ne dem te popullates. Ne kanunin e Car Dushanit thuhet:” Ne qofte se ndodhe qe ndonje heretik- besimntar jo ortodoks te jetoi mes pravosllaveve, te damkoset me hekur te skuqur ne fytyre dhe te debohet. Ne qofte se dikush gjendet qe i jep strehim edhe ai te demkoset”. Ky ishte synimi i kishave, shkollave dhe politikes se pushtuseve tane greko-sllav mesjetar, siq eshte dhe tani. Pran institucioneve fetare, zune fill edhe shkollat mesjetare, ne te cilat punonin si mesues kleriket qe sherbenin neper kisha, me misione te caktuara, qe te behet sa ma i suksesshem e sa ma i shpejte asimilimi i shqiptareve, permes perhapjes se edukimi e arsimimit religjioz dhe at permes gjuhes greke e serbe. Rreth viteve 1054 kishte filluar nje rivalitet i madh mes kishave katolike te perendimit e kishave ortodokse te lindjes, apo kishave katolike te Romes dhe kishave ortodokse te Bizantit, duke bere perpjekje, qe t`i zgjerojne sa ma shume secila dioqezat e veta. Ne kete rivalitet te pameshirshem, e pesuan me te madhe popullata arberore shqiptare, duke ua rrembyer te drejtat dhe lirite e tyre gjuhesore e kombtare, permes imponimit te gjuhes greke e asaje serbe dhe permes imponimit te besimit ortodoks krishten neper shkolla e neper kisha dhe ne komunikim zyrtar me pushtetaret e asaje kohe, qe te edukohen sa ma shume shqiptaro-arberoret, sipas frymes se besimit ortodoks krishten greko-sllav, ne dem te qeshtjes kombtare te arberoreve. Kete rivalitet mes veti, e nisen fillimisht benediktinet te udhehequr nga Shen Benedikti me liturgji e shkrim latin dhe bazilianet te udhehequr nga Shen Bazili me liturgji bizantine dhe me shkrim grek e sllav. Lexusi im i dashur, kjo ishte ne pika te shkurta e pershkruar gjendja e shkollave, edukimit dhe arsimit mesjetar te shqiptaro-arberoreve, me tendenca absolute asimiluse. I juaj, mësuesi Isë

Si po duket jemi larguar shume nga mentaliteti i te jetuarit kombetarisht e njerezisht, qe ta qojme perpara e ta zhvillojme mentalitetin tone, kulturen dhe traditen qe e kishim më pare ne gadishullin ILIRIK. Jemi tretur fare, pas mentaliteteve te huaja, duke ia kthyer shpinen mentalitetit tone.
Nga te gjitha keto mentalitete, gati eshte tjetersuar tersisht truri yne kombtar duke u shkri ne mentalitete te huaja dhe duke e humbur aftesine e te menduarit dhe vepruarit kombtarisht. Pra eshte bere nje perzirje mentalitetesh politiko-fetare e kulturore tek populli yne duke u tjetersuar mentalisht e shpirterisht nen ndikimin e mentalitetit fetar e kulturor te besimit krishten katolik ne njeren ane, nen ndikimin e mentalitetit fetar e kulturor te besimit krishten ortodoks ne anen tjeter dhe nen ndikimin e mentalitetit fetar e kulturor te besimit islam musliman, duke harruar mentalitetin dhe kulturen tone, qe ta zhvillojme me dinjitet te forte kombtar dhe ta perparojme krahas dinjiteteve tjera ne bote e rreth nesh.
Ne mesin tone kombetar kemi tri mentalitete fetare e kulturore dhe shume mentalitete politike duke futur mes nesh konfuzitet, hutij, urrejtje dhe perqarje mbi baza fetare, politike e regjionale ne dem te mentalitetit tone kombetar e kulturor, ne dem te zgjidhjes se problemeve kombtare dhe ne dem te bashkimit te trojeve tona te pushtuara nga pushtusit tane fqinje greko-sllav.
Mentalitetet tona te shumta politike e intelektuale, fetare te besimit krishten katolik e ortodoks dhe te besimit islam musliman, jane shume large mentalitetit te jetuarit sipas kerkesave dhe interesave unike kombetare. Nje mentalitet kontraverz e servil politiko-fetar, aspak kombetar.
Me nje fjale, te gjitha keto mentalitete kane ndikuar tej mase, qe ta tjetersojne plotesisht mentalitetin e te jetuarit tone me dinjitet unik kombetar.
Lexuesi im i dashur, ka ardhe koha ti pastrojme dhe ti zhdukim rrenjet e shumta te mentaliteteve tona, te te jetuarit pa dinjitet kombetar, tretur dhe gjunjezuar pas tjereve. I juaj, mësuesi Isë

Qe nga pushtimi i ILIRISE ne shekullin e pare te kesaje epoke u ndaluan zyrtarisht, perdorimi i gjuhes dhe shkollave Iliro-shqiptare. Ne vend te gjuhes ilire u zyrtarizuan gjuhet e dy perandorive pushtuese, ne zonat ku ato e shtrine ndikimin e tyre politik, fetar e pushtues dhe perdorimi zyrtar i gjuhve sllave, ku e kishin shtrir ndikimin caret pushtus sllave, nen perkrahjen e dy perandorive. Perandoria romake imponoi gjuhen latine dhe shkollat fetare katolike te derigjuara nga Vatikani, ndersa perandoria byzantine imponoi gjuhen greke dhe shkollat fetare ortodokse, kurse ne anen tjeter caret sllav impononin gjuhen e tyre sllave dhe shkollat fetare sllave te dirigjuara nga Bizanti.
Ketu nis fillimi i shkaterrimit te gjuhes iliro-pellazge, shkollave dhe civilizimit Ilir ne pergjithesi, duke depertuar ne te gjitha fushat e organizimit jetesor, ndikimi i gjuhes, fese, shkollave dhe kultures se pushtuseve tane. Per ta thelluar me tej pushtimin, keto dy perandori dhe caret pushtues sllave, e perdoren me mjeshtri e me dhune elementin fetar si teknike pushtuse e maskuar me elementin e dinakerise dhe cinizmit te pushtuseve, ku e hoqen nga skena perdorimin e besimit pagan Iliro-pellazg, te cilet e besonin Zotin permes figurave hyjnore te diellit, tokes, ujit dhe ajrit dhe i luteshin atij permes gjuhes ilire.
Pas pushtimit te ILIRISE, popullates iu imponua ta besojne zotin permes krishtit dhe ti luten atij me gjuhen latine besimtaret katolik, me gjuhen greke e serbe besimtaret ortodoks, sepse keshtu i pranon lutjet krishti dhe ia dergon Zotit per ti pranuar ato lutje. Ne kete menyre pushtuesit romako-bizantin dhe caret pushtues sllave deshen ti humbin tersisht gjurmet e gjuhes iliro-pellazge, gjurmet e besimit pagan te ilirve dhe gjurmte e shkollave te tyre Ilire, qe funksiononin nder te parat shkolla ne bote. Kjo mortaj e zeze pushtuese dhe shkatrruese zgjati per afer 14 shekuj me radhe.
Pas ketyre shekujve pushtues i erdhe radha perandorise se trete pushtuese Otomano-turke-aziatike dhe ne skene zurtare e futen gjuhen turke dhe shkollat fetare muslimane turke, per ta zbehe nga skena e perdorimit gjuhen tone te dashur shqipe, permes te ciles beheshin perpjekje te ruhet substanca jone kombetare. Per ta shkaterruar sa me shume substancen tone kombetare, pushtuesit turk e zyrtarizuan gjuhen turke, besimin islam dhe shkollat muslimane te derigjuar nga stambolli per pese shekuj me radhe, per tiu lute ne gjuhen arabe Zotit, tani jo permes krishtit, po permes te derguart te tij Muhamedit. Pas shpalljes se pavaresis se Shqiperise, fuqite e medha te europes ne Koferencen e Londres, e bene cope e grime edhe njhere siq e kishin bere ma pare Shqiperine, per ti shperblyer me tokat tona greko-sllavet e ballkanit, apo klyshet e dashur te rusise, ku gjuhe zyrtare u imponua gjuha serbe, gjuha maqedone dhe ajo greke per teritoret e ripushtuara shqiptare nga greko-sllavet e ballkanit, u imponuan edhe shkollat greko-sllave sipas sistemit politik e pushtues te tyre neper ato troje. Ky realitet po vazhdon edhe sote e kesaj dite duke e asimiluar popullin shqiptar permes ndalimit te gjuhes, permes ndalimit te shkollave shqipe, permes besimeve fetare, kultures, permes vrasjeve, perzenjes nga trojet tona dhe permes pushtimit te tyre dhe grabitjes se pasurise shqiptare ne pergjithesi.
Lexuesi im i dashur, mos e harro kurr se pushtuesit tane latino-romak, greko-bizantin, caret sllave, turko-aziatiket dhe Europa plake, na asimiluan nje pjese dermusete poopullit tone ne sllav ne grek, italjan e ne turqe, duke na shkaterruar me paramendim qenjen tone kombtare permes zytarizimit te gjuheve te tyre, permes ndalimit te shkollave shqipe, permes imponimit te feve, qe te na perqajne e te na sundojn sa me lehte ne bashkpunim me tradhtaret, lakmitaret dhe zuzaret klerik e politik te besimeve te ndryshme qe gjenden ne mesin tone kombtar. I juaj, mësuesi Isë

Per disa shqipfoles eshte bere mode te zhurmojne perplote gojen mbushur me europe, ndersa mendimet, bindjet dhe veprimet e tyre i bejne sipas ligjeve te xhungles, ne dem te interesave te tjereve, te qeshtjes sone kombetare dhe ne dem te unitetit te tij e bashkimit te trojeve tona. Per ti mbuluar veset dhe veprimet e tyre sipas ligjeve te Xhungles, ata mbeshteten dhe fshihen pas zhurmes dhe slloganit mbushur gojen perplote Europe e Vatikan, Azi e Stamboll. Athine, Beograd e Moske, kush si katolik, kush si ortodoks e kush si islamik, duke deshmuar veten qe jane gjunglash e anti kombtar, edhe pse belbezojne verberisht ne gjuhen shqipe. Per qudi keta shqipfoles manifestojne krenari duke u identifikuar me civilizimet e huaja dhe pushtueseve tane kush si katolik, kush si ortodoks e kush si islamik, te cilet e shkatrruan deri ne fund civilizimin tone qe e kishim më pare, duke bashkpunuar me pushtuesit tane. Kete shemti e ka asimilimi i atyre shqipfolesve qe iu ka tjetersuar truri dhe aftesia per te menduar, per tu ndjere dhe per te vepruar kombtarisht. Kjo shemti asimilimi ka ndodhe më pare dhe po ndodhe dita dites edhe sot, duke u identifikuar me kulturat e besimet fetare te pushtueseve tane dhe duke nderruar edhe perkatesine kombtare nga shqiptar ne greke, ne sllave, ne italjane, ne turk, duke nderruar edhe emrat e vete qe kishin ma pare e çka jo tjeter, te shitur per pak pare! Ky eshte qmimi i tjetersimit qe i ka ndodhe trurit te disa shqipfolesve, te cilet per pak pare jane te gatshem te bejne shume krime ne dem te tjereve dhe ne dem te qeshtjes sone kombtare, duke quar ujte ne mulli te hasmit. Keto mbeturina shqipfolsish, duhet kohe e angazhim serioz ne nivel kombtar, te pastrohen nga mesi yne. Nese ne si komb, vazhdojme edhe mëtej me inferioritetin tone ndaj shqipfolseve te asimiluar dhe ndaj pushtueseve tane, qe po bashkpunojne me shqipfolesit, kete qorbe bajate do ta na servojne perhere shqipfolesit se bashku me pushtuesit tane, pas te cileve jane bere shume merak, duke harruar veten kush ishin e kush duhet me qene. Ne ato momente kur i mbivleresojme tjeret dhe e nenvlersojme veten, kurr nuk vleresohemi nga ata, por perbuzemi, nenvleftesohemi dhe poshtrohemi edhe ma shume. Derisa nuk i mbizoterojme mendimet, bindjet dhe sjelljet defanzive te disa shqipfolesve tekanjoze, te cilet nuk i perfillin argumentet qe e demonstrojn te verteten e realitetit te hidhur per ne si komb, keshtu do te na kalojne vite, dekada e shekuj, siq na kane kaluar qe 2000 vite me radhe, duke u sorrullatur ne mjegullen e pa fund, permes fantazive tona, qe burimin e kane ne plehrat e pushtuyeseve tane mija vjeqar dhe ne shemtine e asimilimit te shqipfolesve si tradhtare te kombit, edhe pse belbezojne ne gjuhen shqipe.
Lexuesi im i dashur, nuk mund te deshmohemi se ishim europian para te gjithe europianeve e jemi dhe e dojme europen, edhe pse po kjo europe, se bashku me vatikanin, stambollin, mosken, athinen, beogradin e qendra tjera sllave e kane perbalte dhe e kane shkaterruar civilizimin tone te meparshem per interesa te veta te ulta e antinjerezore, duke shkaktuar gjakderdhje te medha, asimilim te shemtuar, perzenje nga trojet tona dhe coptimin e tyre per ti shperblyer greke e sllav. E pa mundeshme eshte te deshmohemi si europian autokton para se te ishin tjeret, permes rrenave e genjeshtrave, permes korupcionit e shkaterrimit te pasurise sone kombetare, permes devalvimit te arsimit, shendetesise, ekonomise dhe drejtesise, permes varferise se skajshme te popullates, permes papunesise, permes trafikimit te qenjeve njerezore, substanacave narkotike, permes prostitucionit dhe permes divergjencave te shumta e perqarese mbi baza partiake e fetare, por e deshmojme te kunderten. Sado qe e mbushin gojen plote europe, nuk mund te fshihen dot, mendimet dhe sjelljet e shemtuara te disa shqipefolesve te asimiluar, qe i bejne sipas ligjeve te Xhungles ne Afrike, te cilet fatkeqesisht nuk jane pak ne mesin tone kombetar. I juaj, mësuesi Isë

Pedagogu dhe psikologu i shkolles kane aq shume pune profesionale ne krahasim me stafin tjeter punues ne shkolle, sa qe nje mendje e zakonshme, do te befasohet kur e heton volumin aq te madh te punes qe e kane pedagogu dhe psikologu shkollor.
Ndihma dhe kontributi profesional i pedagogut dhe psikologut ne shkolle, vie konkretisht, si nismetar, organizator, kordinator, drejtues, keshilldhenes, udheheqes dhe mbikqyres te drejtperdrejte te pergatitjes, organizimit, zhvillimit, percjelljes, vleresimit dhe perparimit te punes edukative-mesimore ne shkolle.
Ndihma profesionale e pedagogut dhe psikologut shkollor eshte mase evidente dhe e domosdoshme ne keto lamij te caktuara jetike dhe paresore per shkollen, pa te cilat shkolla esht e pa mundur ta kryej misionin e saje te shejte, si:
-Programimi dhe planifikimi profesional i punes edukative-mesimore ne shkolle nga e cili varet puna e suksesshme e aktereve edukativ dhe realizimi i qellimit dhe i detyrava te shkolles ne teresi,
-Ndihma instruktive e mbikqyrja pedagogjike dhe psikologjike e realizimit te plan-programeve apo te ashtuquajturave korikula dhe e organizimit te punes edukative-mesimore nga ana e mesimdhenesve e cila eshte lami e posaqme e fushe-veprimit praktit te pedagogut dhe psikologut shkollor, ne te cilen hyne organizimi i mesimit te rregullt, mesimit plotesues, mesimit shtues, mesimit zgjedhore dhe aktiviteteve tjera jashte mesimore,
-Ndihma e perhershme profesionale, permes ligjeratave te ndryshme ne ngritjen e kultures profesionale pedagogjike e psikologjike, te stafit mesimdhenes ne shkolle,
-Ndihma profesionale ne perparimin dhe vleresimin e punes edukative-mesimore, e cila eshte me interes te posaqem, qe kerkon angazhim te perkushtuar dhe te perhershem nga ana e pedagogut dhe psikologut shkollor,
-Ndihma dhe kontributi professional, pedagogjik e psikologjik ne menyren e cilesimit dhe notimit te nxenesve nga ana e mesimdhenesve, sipas standardeve pedagogjike e psikologjike te kohes,
-Ndihma dhe kontributi professional ne ngritjen e kultures se prinderve permes ligjeratave pedagogjike-psikologjike, dhene atyre, si nje pune shume e rendesishme, posaqerisht ne mjedisin tone, qe mungon dukshem kjo kulture, pa te cilen nuk ka perparim te kenaqshem ne edukimin dhe arsimin e femijeve te prinderve, qe e frekuentojne shkollen si nxenes,
-Kontributi profesionale per zgjidhjen e problemeve te ndryshme personale te nxenesve, -Konstatimi profesional i konstatimit te pjekurise psiko-fizike e sociale te femijeve per vijimin e klases se pare ne shkollen fillore dhe identifikimin e femijeve qe kane nevoje per trajtim special. Konstatimin professional te pershtateshmerise psiko-fizike, intelektuale, emocionale, motivuse dhe sociale te nxenesve per regjistrim ne klasen e pare te shkolles se mesme, sipas profileve te ndryshme qe i posedon shkolla, duke bere orientimin e drejte professional te nxenesve. Diagnostifikimin e nxenesve qe perparojne me veshtiresi ne mesim dhe japing udhezime per trajtimin e tyre adekuat. Ndihma profesionale ne ristrukturalizimin e personalitetit te nxenesve, te prinderve dhe te mesimdhenesve me sjellje devijante. Studimi professional i interesimit, prirjeve dhe studimi i mundesive psiko-fizike te nxenesve per mesimin e zgjedhur, per pjesemarrje ne aktivitete te ndryshme jashtmesimore. Punojne profesionalisht me nxenesit ne lamine e orientimit professional, identifikojne dhe i dignostifikojne nxenesit talent dhe japing udhezime se si duhet te punohet me ta dhe perparimin e nxituar te tyre, percjellin zhvillimin intelektual e emocional, te aftesive e te prirjeve te nxenesve duke i evidentuar ne dosjen e nxenesve te caktuar, hulumtojne ne menyre profesionale ngarkimin e nxenesve me pune te tepruar dhe i propozojne masat per lehtesimin dhe shkarkimin e tyre, percjellin, studjojne dhe propozojne masa per vleresimin objektiv te njohurive, shkathtesive e shprehive te nxenesve, punojne ne profesionale ne lemine e humanizimit te mardhenjeve mes nxenesve ne pergjithesi dhe mes gjinive te tyre ne veqanti, e veprime tjera me rendesi per shkollen.
-Ndihmojne profesionalisht ne zhvillimin e bashkpunimit te shkolles me mjedisin e saje, qe mjedisi ku funksionon shkolla te jep kontributin e vete dhe shkolla te jep kontributin per mjedisin e saje,
-Ndihmojne profesionalisht ne mirembajtjen e dokumentacionit pedagogjik-shkollor ne te gjitha nivelet dhe ne mbare strukturen dhe permbajtjen e llojeve te shumta te ketij dokumentacioni me vlere te madhe historike, qe gjendet neper shkolla.
Te gjitha keto kontribute qe u permenden me larte si detyre dhe kompetence profesionale e pedagogut dhe psikologut te shkolles, eshte e pamundur te zavendesohen me puntor tjere qe nuk e kane kete profesion.
Secili dashamire i arsimit, mund ta marre me mend se sa e vetmuar ka mbete shkolla shqipe dhe e lene pas dore, kur behet fjale per perkrahjen, ndihmen, udhezimin dhe keshillimin profesional te pedagogut dhe psikologut te shkolles, si staf ma i larte profesional i sherbimit pedagogjik e psikologjik ne shkolle.
Lexuesi im i dashur, nese e ke ne zemer e ne shpirt shkollen shqipe, edukimin dhe arsimin e suksesshem te gjeneratave te reja dhe funksionimin efektiv te organizimit te punes ne procesin mesimor, i jep perkrahje ligjore e morale, kudo qe te jesh, instalimit te punes profesionale te pedagogut dhe psikologut shkollor neper shkollat tona. I juaj, mësuesi Isë

Edhe pse statusi i pedagogeve dhe psikologeve neper shkollat tona duhet ta kete vendin meritor dhe nder më kryesoret per mirvajtjen e organizimit te suksesshem e efektiv te procesit edukativ e mesimor ne shkolla, ata ende neglizhohen, perbuzen, neperkëmben dhe nuk trajtohen njerezisht e  moralisht nga burokrat te ndryshem nga larte poshte.
Me statusin e pedagogut dhe psikologut, luajn, e manipulojne dhe e neperkombin, padrejtesisht edhe drejtorite e shkollave, keshilli i shkolles, keshilli i arsimtareve dhe aktivet tjera profesionale, te cilet me se paku jane kompetente te merren profesionalisht me profesionin, pergjegjesite dhe me punet e detyrat e pedagogut dhe psikologut shkollor.
Katedra e pedagogjise dhe e psikologjise, edhe pse per çdo vit po pergatite kuader te konsideruar pedagogesh dhe psikologesh, edhe pse kostoja e shpenzimeve per pergatitjen e ketij kuadri kushton mjaft, askush nga qeveria dhe institucionet tjera pergjegjese edukative e mesimore nga niveli ma i larte ministror e deri te nivelet e drejtorive te arsimit komunal e shkollave te ndryshme qe veprojne neper komuna, nuk e shohin te arsyeshme te vendosin njehere e mire qeshtjen e statusit te ketij kuadri te domosdoshem per shkollat tona.
Sikur pedagoget dhe psikologet te vendosen neper shkollat tona dhe te perkrahen nga burokratet e ndryshem zyrtare, prej nivelit më te larte shteterore te Ministrise se arsimit e deri te DKA-te e shkollat fillore, te mesme dhe qerdhet, qe veprojne neper komuna, pedagoget dhe psikologet do te kishin pune te madhe e te domosdoshme te merren ne menyre profesionale me problemet e shqetesimet e ndryshme te nxenesve. Nxenesit jane mbete ne meshiren e atyre, qe me se paku dine te merren profesionalisht me ta, apo ma mire te them ne meshiren e askujt.
Kjo eshte vetem nje pasqyre e shkurte e cila ve ne dukje statusin e pedagogeve dhe psikologeve neper shkollat tona dhe mundesite e angazhimit te tyre qe te merren me pune profesionale ne raport me nxenesit, ne raport me organizimin professional te procesit mesimor e edukativ brenda shkolles, ne raport me menyren e bashkpunimit te shkolles me familjen, ne raport me menyren e perdorimit te mjeteve e kabineteve mesimore gjate oreve te mesimit, ne raport me menyren e bashkpunimit mes arsimtareve e nxenesve dhe arsimtareve mes veti, ne raport me menyren e cilesimit dhe notimit te nxenesve, ne raport me orientimin professional te nxenesve, ne raport me menyren e regjistrimit e kalueshmerise se nxenesve, ne raport me menyren e organizimit te aktiviteteve te lira jashte procesit mesimor me nxenes, ne raport me menyren e organizimit te mesimit plotesues, shtues e suplimentar dhe ne raport me menyren e bashkpunimit mes drejtorise se shkolles , keshillit shkollor, keshillit te nxenesve , keshillit te arsimtareve dhe aktiveve profesionale, qe vertet e kerkojne nje qasje organizative pedagogjike e psikologjike, qe e mundesojne profesionalisht pedagogu e psikologu i shkolles, e jo tjeret qe nuk jane te pergatitur ne menyre profesionale per kete qeshtje.
Lexuesi im i dashur pedagogu dhe stafi i sherbimit pedagogjiko-psikologjik, jane domosdoshmeri e shkolles sone, pa te cilin kuader apo sherbim profesional, shkolla e ka te pamundur te organizoi procesin edukativ e mesimor ne baze te shendosh profesionale e te mirefillte. I juaj, mësuesi Isë

Read more

Çdo mendim e veprim i perditshem i yni, sipas permbajtjes se tyre e formon apo e deformon karakterin dhe personalitetin tone. Mendimet e veprimet qe i bejme gjate jetes, te mira apo te kqia qofshin ato, perdite e ngapak e ndertojne lloin e temelit tone te karakterit dhe personalitetit. Sipas ndertimit te ketij temeli, formesohet edhe karakteri edhe personaliteti yne.
Ato temele qe u bejne balle rrebesheve te kohrave qe vine e shkojne dhe nuk perfshihen nga ato e nuk perkulen, e tregojne nje dore punetore e te shkathte, nje mendje te ndritur me shpirt e zemer bujare, qe e ka perzgjedhur me kujdese, materialin ma te mire e ma te forte, per ta ndertuar nje temel i cili personifikon po ashtu nje karakter e personalitet te mire e te forte.
Ata qe e kane ndertuar dhe e ndertojne ne vazhdimesi nje temel qe personifikon nje karakter e personalitet te forte e te mire, ne asnje menyre nuk perfshihen nga rrebeshet e ndryshme, qe vijne e shkojne neper kohe dhe interesat e veta nuk i realizojne duke i shkaterruar interesat e tjereve, permes rruges se pushtetit, pozites qe e posedojne, permes genjeshtrave e mashtrimeve te shumta , permes premtimeve te rrejshme dhe permes verjes se kushteve te pandershme, viktimave qe presin ndihme dhe trajtim te drejte e te ndershem nga ata.
Si po duket, po shtohet numri i atyre te cilet ndertojne temele te dobta e te kqija, qe e manifestojne karakterin dhe personalitetin e tyre te dobte e te keqe, qe shkakton deme personale tek vete ndertuesi, te familja e tije, ne mesin ku jeton dhe tek kombi ne pergjithesi.
Lexuesi im i dashur, per te gjithe ne vlene kujdesi i shtuar gjate formimit te mendimeve, ideve dhe pikepamjeve, ne baze te cilave manifestohen sjelljet, veprat dhe ndertimi i temelit te karakterit dhe personalitetit tone ne pergjithesi. I juaj, mësuesi Isë

Ata qe jane te lige shpirterisht, intelektualisht, moralisht, politikisht, fetarisht dhe kombetarisht, merren me pisllëqe, shpiunazhe dhe tradhti kunder interesave kombtare, kunder unitetit te tije, kunder bashkimit te trojeve tona dhe kunder lirise ne nivel kombtar. Fatkeqesisht ligesite e ketyre horave dhe dilingjive, po i paguajn me jete djemte e vashat ma te mira te kombit shqiptare, duke i prere ne bese, duke u ra hike pas shpine e duke i tradhtuar akcionet dhe veprat e tyre, qe i kane bere dhe i bejne per interes kombtar e per liri. Kjo kategori e mjere shqipfolesish, nuk bejne pjese ne kategorin e njerezve normal, por bejne pjese ne kategorine e panjerezve, tersisht abnormal.
Ligesite e kesaje fare te keqe shqipfolesish, qe 2000 vite me radhe po i paguajme me jeten, me gjakun, me nderin, me neneshtrimin, me varferine,me peruljen, me vrasjet dhe me poshtrimin tone, qe na kane bere e po na bejne pushtusit e sidomos fqinjet greko-sllav, qe i kemi per rreth dhe kane bashkpunuar e po bashkpunojne me pisat, shpiunat dhe tradhtaret shqipfoles, qe fatkeqesisht gjallerojne ne mesin tone kombtare dhe bejne pune te ndyra, pisllëqe e tradhti ne dem te qeshtjes sone kombtare, ne dem te unitetit te tij dhe ne dem te liris e bashkimit te trojeve shqiptare. Kjo kaste e dilingjive shqipfoles, maskohen pas ndjenjave gjëja te “dhembjes” per gjakun e derdhur te bijeve e bijave te popullit tone, per invalidet e luftes, per varferine e qytetareve dhe pas slloganit me gojen plote Europe, duke i shite mend popullit tone te shumvuajtur, edhe pse vete jane mese paku europian, edhe pse vete nuk kane tru, nuk kane shtat e nuk kane shpirt per europen, qe ta gjejne veten ne mes te europes se bashku me kombin e vete te bashkuar ne nje shtet e te barabart me kombet tjera, e jo te shkojme ne europe si komb i ndar e i perqare, i coptuar e i cunguar, i varfer e i masakruar dhe i majorizuar nga fqinjet tane pushtues, te cilet i shperblei europa, me tokat dhe me gjakun tone, per hater te Rusise.
Pisave, horave, dilingjinjeve, shpiunave dhe tradhtareve, qe gjenden ne mesin tone kombtar, duhet tua bejme me dije, se ne si komb nuk kemi nevoj te gervallemi me sllogane te ndryshme e te rrejshme dhe me sllogane te rrejshme per europen, por kemi nevoj ti tregojme europes dhe botes mbare me pune, me dije, me ndere, me drejtesi e me veprim kombetar, qe ne ishim para te gjitheve dhe jemi europian, sepse kemi derdhe gjak shum per ti mbrojte trojet tona dhe per tu deshmuar se jemi nderi kulminat i europes, jo si popull pushtues e shkaterrues i fqinjeve tane, por si popull puntor e i ndershem, duke u mbrojte nga fqinjet pushtues e shkaterrues te qenjes sone kombetare, edhe pse kete mbrojtje e kemi paguar me nje takse te madhe europiane e cila nuk i perfilli veprimet tona civilizuse duke mbrojtur veten nga pushtusit e vjeter dhe te rije.
Lexuesi im i dashur, duhet ta kuptojme njeher e mire, se europa nuk ka nevoje per pisa, hora, shpiuna, dilingji e tradhtare, qe punojne kunder popullit te vete per interesa te ulta personale,e te shkaktojne tym, mjegull e flake ne mes te saje. Ne europe, o duhet te shkojme me dinjitet kombetar e njerezor si komb i barabart me tjeret, o duhet te zhdukemi fare, si popull i nenshtruar, e i poshtruar nga fqinjet tane gjakatar pushtues. I juaj, mësuesi Isë

Prof. Dr. Akademik Skender Kodra, kryetar i Akademise se Shkencave Shqiptaro- Amerikane, shpreh kete shqetesim per padrejtesite qe po i behen popullit shqiptar:”Shpesh flitej e po flitet për normalizimin e rajonit të Ballkanit dhe integrimin e shpejtë në BE, por një gjë e tillë është large sepse nuk janë zgjidhur çështjet e popujve qe përbejnë shtetet e Ballkanit dhe sidomos qeshtja e shqiptareve eshte mese keqi ne raport me fqinjet tane. Siç po shihet Padrejtësia historike e Evropës ndaj shqiptarëve është plagë që duhet të shërohet urgjentisht, në të kundërten pasojat do të jenë të papara edhe për vetë- Evropën. Zgjidhja e çështjes se shqiptarëve përkundër kompromiseve të bëra nuk ofrojë zgjidhjen për stabilitet të qëndrueshëm në këtë Gadishull. Fundja, stabilitet s’mund të ketë kur të gjithë janë kundër shqiptarëve dhe të drejtave të tyre në shtetet ku jetojnë shqiptaret. Andaj situata destabilizuese e sponzorizuar nga faktori politik i shteteve fqinje, përkatësisht angazhimi momental kunder shqiptareve nga Qeveria e Maqedonisë, kërkon reagim të menjëhershëm të faktorit ndëkombëtarë dhe dorëheqjën e parevokueshme të Gruevskit me stafin e tij politik, qe nuk ofrojne stabilitet ne ballkane me politiken e tyre kunder shqiptareve.
Akadamia Shqiptaro Amerikane, në kry me Prof.Dr. Skënder Kodra- kryetar, po ndjek me shqetësim të madh situatën e fundit në Kumanovë, ndaj kërkohet që partitë kombëtare shqiptare dhe spektri i gjerë i intelektualëve dhe personaliteteve të pastra publike në Maqedoni, të bashkohen si kurrë më parë dhe të bisedojnë konkretisht për kërkesat legjitime me dekada të tëra të shqiptarëve, të cilat edhe pas marrëveshjes së Ohrit, nuk u implementuan kurrë, por mbeten të mbyllura në sirtarë. Shqiptarët janë me rrënjë të lashta ne trojet e veta dhe as Mbretër e as Krajli s’kanë mund t’i’’ zhdukin’’, e lërë më Z. Janukollovska me bashkëpunëtorë e bashkëmendimtarë te vete, e me politiken e tyre antishqiptare. Ajo me të tillë bashkpunetor ka sjelle e po sjelle tragjedi, dhunë, tmerr, situatë të jashtëzakonshme dhe pasoja të paparashikueshme për vendin, për të cilat duhet të marrë dënimin e merituar. Unifikimi dhe bashkërendimi i kërkesave të shqiptarëve është i dimosdoshëm, zvarritja e unifikimit te shqiptareve eshte tragjike, ndaj hapërimi drejte së ardhmes, perpos qe është i domosdoshem eshte edhe i pandalshëm”.
Lexuesi im i dashur, ky eshte nje manifest te cilin duhet marr per baze te gjithe shqiptaret, qe jetojne ne trojet e veta te Gadishullit Ilirik dhe ende nuk e kane te zgjidhur qeshtjen kombtare duke i mbajte zvarre fqinjet pushtues me politikat e tyre antishqiptare, i cili ka dale nga nje Akademi shkencore e formuar nga personalitete te njohura te shkences, ne nivel nderkombetar e ne nivel kombetar, siqe eshte edhe kryetari i Akademise Shqiptaro-Amerikane te Shkencave dhe Arteve me Selij ne Njujork, Prof. Dr. Akademik Skender Kodra, njohes i mire i problemeve dhe shqetesimeve tona kombetare, i cili e ka deshmuar veten me angazhimet e tij per zgjidhjet e qeshtjeve tona kombtare te pazgjidhura. E ka deshmuar veten per dije, per drejtesi, per guxim e sakrifice dhe per humanizem, ne te gjitha periudhat e jetes se tije, personalisht e familjarisht. I juaj, mësuesi Isë

Individi, familja, shoqeria dhe klasa politike e nje kombi qe e ndeshkojne krimin, korrupcionin dhe amoralitetin, i mbrojne temelet themelore te shtetit, i zhvillojne e i persosin ato dhe i mbrojne me kujdese te madh si te shejta interest shtetnore e kombtare.
Ai individ, ajo familje, shoqeri dhe ajo klase politike e nje kombi, qe nuk e ndeshkon krimin, korrupcionin dhe amoralitetin, mbrenda mundesive te veta, e ka shkaterruar bazen themelore te shtetit dhe ka shkele me dy kembet mbi ligjin e kushtetuten shtetnore dhe i ka shkaterruar tersisht interesat e shejta kombtare e njerezore.
Pasojat qe shfaqen permes krimit te organizuar, korrupcionit dhe amoralitetit, jane te shumta per t`i numruar, si pastrim i parave dhe biznes i pandershem. Si punsim mbi baza partiake, korruptive, amorale dhe mbi baza te perkatesise familjare, farefisnore e grupore. Si shperndarje e pushtetit atyre qe mese paku e meritojne profesionalisht, politikisht, moralisht dhe kombetarisht. Si pervetesim i paligjshem i pasurise kombetare. Si marrje e titujeve dhe gradave shkencore e politike pa kurrfar merite, mbeshtetur mbi baza partiake, korruptive, familjare, farefisnore e amorale. Si regjistrim i atyre nxenesve e studenteve neper shkolla e fakultete ma prestigjioze, qe me se paku e meritojne kete privilegje. Si permes vleresimit e notimit te nxenesve e studenteve pa kurrfar kriteresh profesionale, tersisht i korruptuar dhe i devalvuar. Si permes gjykimit te veprave kriminale, korruptive e amorale ne menyren me te pandershme e me te padrejte, duke quar situaten ne favor te krimit, korrupcionit dhe amoralitetit. Si permes trafikimit te qenjeve njerezore, substancave narkotike. Si permes hapjes se firmave, dyqaneve, lotarive, shkollave dhe fakulteteve private pa kurrfar kriteri moralo-ligjor dhe profesional, duke shkelur mbi te gjitha parimet univerzale njerezore, ligjore e kushtetuse. Si permes dhenjes se statusit te luftetarit, atyre qe mase paku e meritojne. Si permes leshimit te vertetimeve si pjesemarres ne luften e fundit te Kosoves, edhe atyre individeve qe kane qene kunder luftes dhe kane punuar me Serbine deri ne diten kur e ka bombarduar Nato, edhe gjate bombardimeve edhe pasi ka perfunduar lufta dhe per çudi shumica prej tyre i kane zene vendet kyqe e me pergjegjesi te madhe se bashku me familjaret e vete, ne te njejten menyre s`iq i kishin vendet kyqe edhe ne kohen e pushtimit serbo-jugosllav, te cilet denonin e diferenconin shqipetare, qe ishin te pa pershtatshem per regjimin kriminal serbo-jugasllav.
Keto dukuri te shemtuara po perhapen gjithnje e me shume neper te gjitha institucionet tona private e shtetnore.
Lexuesi im i dashur, per aqe sa kemi mundesi dhe pergjegjesi personale, familjare, politike e shtetnore, nuk eshte mire t`i sherbejme krimit te organizuar, korrupcionit, amoralitetit dhe anarhise, sepse i shkaterrojme totalisht themelet e shtetit tone dhe interesat kombtare. I juaj, mësuesi Isë

Shkurtpamesia e disave ne mesin e iliro-shqipetareve, injoranca, egoizmi, lakmia, hipokrizia, cinizmi e tradhtia e tyre, e kane pruar ne kete gjendje te mjere Gadishullin tone Ilirik dhe popullaten e tije, me tendence edhe te matejshme te shkatrrimit e te humbjes, duke genjyer popullin neper kohe, se garanci e vetme per ne si popull eshte orientimi her pas pererndimit, e here pas lindjes. Po ashtu duke e orientuar rrejshem shpresen tone dhe fatin her pas klerikeve katolik e pas Vatikanit, her pas klerikeve ortodoks e pas Athines dhe Beogradit, her pas klerikeve musliman e pas Stambollit. Gjithashtu duke vrapuar pa koke e pa mend pas fashizmit e nazizmit, pas komunizmit e socializmit dhe pas politiklave te ndryshme te pushtuseve tane pa perfituar asgje, perpos humbjeve ne teritor, ne popullate, ne kulture, ne ekonomij e fusha tjera jetesore, per interesa te ngushta personale e banale, ne vend qe te ndodh e kunderta dhe te orientohet shpresa dhe fati jone, ne radhe te pare mbi popullin qe i takojme dhe mbi bijte e tij, qe ishin e jane te gatshem ta bejne te pamundeshmen dhe ta japin edhe jeten per liri, per atedhe e per komb, e pastaj ta varim shpresen edhe mbi miqte e sinqerte e te vertete, ndaj te cileve nuk kemi patur kurr e nuk kemi ende vigjilence te duhur. Mbeturinat e te gjitha ngjyrnave fetare e politike ne mesin tone kombtar, e kane pruar ma pare dhe tani ne kete gjendje vendin dhe popullin tone, duke shitur mend e duke premtuar rrejshem vlera, perspektive, zhvillim ekonomik e kulturor, zvillim shendetesor, edukativ e arsimor, zhvillim juridik e politik, qe mese paku jane perputh e po perputhen me realitetin e te verteten.
Mbeturina nuk ishin e nuk jane gje tjeter, perpos fatkeqesi ne mesin e iliro- shqiptareve, te cilet e kane quar dhe po e qojne ujin ne mulli te hasmit e ne dem te qeshtjes sone kombetare, per interesa te veta e te turpshme, e jo per interesa kombtare e njerezore.
Lexuesi im i dashur, u ka dale boja bindjeve dhe pikepamjeve qe mendonin dhe po mendojne edhe sote e kesaj dite, se shpetimi kombetar do te na vije prej perendimit apo lindjes, prej Vatikanit, Athines, Beogradit, Stambollit apo Evropes, prej krishterimit apo islamit, ne vend qe te bindemi njeher e mire dhe te mendojme se zhvillimi e perparimi, ne radhe te pare vije nga forcat tona, nga puna e palodhshme, nga dija e nga shkenca, nga edukata njerezore e kombetare dhe nga bijte tane te guximshem e dijetar, qe jane te gatshem ta bejne te pamundshmen dhe te sakrifikohen per liri e per atedhe, e pastaj edhe nga perkrahja e miqeve te vertete e jo miqeve te shpifur. I juaj, mësuesi Isë

https://web.facebook.com/photo.php?fbid=450923524991616&set=p.450923524991616&type=3&theate

Kujtese dhe mbresa nxenesish te klases XII-5 per kujdestarin e tyre.

Emociopnet jane ato qe komunikojne me ne dhe ne duhet te komunikojme realisht me to. Po su morrem seriozisht me menagjimin e emocioneve tona dhe po nuk komunikuam drejte me to, ato mund te vershojne mbi ne dhe te na fundosin ne thellesite e erresires duke naj mjegulluar perceptimet tona mbi proceset e ndryshme jetesore qe naj sjelle jeta, po ashtu dhe mbi njerezit.
Ne ato momente kur i vleresojme gjerat, proceset e ndryshme dhe njerezit nga kendveshtrimi i antipatise, duhet ta kemi te kjarte te gjithe, se i perceptojme vetem anet e zeza te tyre. Antipatija deshem apo nuk deshem ne, nese mbeshtetemi nga ai kendveshtrim, doemos na imponon ti verejme vetem anet negative, vetem tmetat e asesi perparesite tek tjeret, apo tek nje realitet te cilin e perceptojme dhe flasim per te.
Ndersa e kunderta e antipatise si emocion eshte simpatija dhe nese nisemi nga kondveshtrimi i saje, nuk na lejon asnje mundesi, ti verejme tmetat e atyre qe i simpatizojme apo qe kemi leverdi nga ta, t`i verejme t`metat e ngjarjeve, proceseve e dukurive te ndryshme, natyrore, shoqerore e shpirterore, qe i simpatizojme, i deshirojme dhe i dashurojme.
Edhe antipatija edhe simpatija, na qojne drejte nje udhe e cila nuk ka dalje te mirfillt dhe ne fund na sjellin shqetesim e zhgenjim. Per te shpetuar nga kjo dukuri negative, qe sjelle simpatia e antipatia gjate perceptimeve tona, duhet te bejme perpjekje te lirohemi sa ma shume nga to, qe t`i veshtrojme edhe te baradhat edhe te zezat gjate perceptimit te dukurive dhe proceseve natyrore, shoqerore e shpirterore dhe njerezve, sepse asgje ne kete bote nuk eshte aqe e perkryer apo aqe e mbrapambetur, sa te jete e mjaftueshme t`i shiqojme gjerat bardhe e zihe, sipas kendeveshtrimeve qe na imponon antipatia e simopatia.
Kurse ana tjeter emocionale e cila eshte edhe ma e deformuar se simpatia e antipatia, eshte xhelozia. Nese vuajm nga xhelozija, i kemi humbur te gjitha shpresat ne vlerat tona personale dhe mendojme, se te gjithe per rreth nesh po na konkurojne me vlerat e tyre, po na bllokojne tersisht frymarrjen tone te lirshme dhe nga keto kendveshtrime hipotetike e humbim besimin ne forcat tona, e humbim shpresen per jete te lumtur, e humbim shpresen se edhe ne posedojme vlera sikur tjeret. Per te shpetuar nga kthetrat e xhelozise, duhet ta kuptojme njehere e mire se te rralle jane ata, te cilet jane tersisht pa vlera apo te perkryer tersisht. Andaj edhe ne edhe tjeret, i posedojme vlerat dhe tmetat tona, kush ma shume e kush ma pak dhe duhet te bejme perpjekje qe ti evidentojme vlerat dhe mangesite qe i posedojme, dhe tua japim rrugen e zhvillimit vlerave, e t`i eliminojme mangesite duke i zavenesuar ato me vlera.
Te gjitha keto kendeveshtrime qe u ceken me larte, jane kenveshtrime te rrejshme ne raport me ralitetin tone dhe ne raport me njerezit, per te cilet flasim.
Lexuesi im i dashur, nese deshirojme ti menagjojme mire e drejte emocionet tona, duhet te largohemi sa ma shume nga veshtrimi i gjerave mbeshtetur ne kendveshtrimin antipatik, simpatik dhe ne kendeveshtrimin e xhelozise, si defekte te renda gjate perceptimeve tona. Keto dukuri perceptuse jane shkaktar qe na qojne drejte urrejtjes, drejte fyerjeve e kundershtimeve, drejte perqarjes mes individit e familjes, miqeve e shokeve dhe perqarjeve e keqkuptimeve ne raport me tjeret ne pergjithesi. Pra gjerat duhet shtruar dhe perceptuar drejte e sakt, ashtu siq edhe jane ne te vertete, pa u ndikuar nga simpatija, antipatija dhe xhelozija, si shkatare gati i te gjitha te kqijave qe na ndodhin gjate jetes. I juaj, mësuesi Isë

Tradhtia, dinakeria e lakmia jane shprehi te ulta te cilat bejne pjese ne veset e qoroditura te njerezve. Veset e ndryshnme qe jane te shumta, sidomos dinakeria, tradhtia e lakmija e shemtojne secilin personalitet, secilin grup njerezor, secilen familje, secilen shoqeri dhe secilin komb, qe me dashje apo pa dashje, qe me dije apo pa dije mbeshteten mbi veset qe i posedojne nje pjese e njerezve.
Tradhtaret, dinaket e lakmiqaret qe jane perfshire nga veset e tyre te liga, interesat e veta personale i vejne mbi çdo interes shoqeror e kombetare dhe veprojne ne kundershtim me ato. Keta realizimin e interesave te veta nuk e mbeshtesin mbi parimin e drejtesise, parimin e moralit dhe humanizmit qe i ka percaktuar civilizimi njerezor, por perkundrazi bien ndesh me to.
Per tradhtaret, dinaket e lakmiqaret eshte hale ne sy e helm ne zemer, parimi i drejtesise, parimi i dinjitetit njerezor, i integritetit, ndershmerise, kontributit per tjeret, potencialitetit e durimit vetepermbajtes, edukimit dhe inkurajimit njerezor. Tradhtaret, dinaket e lakmiqaret me veset e tyre te shemtuara mbeshteten ne padrejtesi, ne mashtrime, poshtersi, amoralitet, mbeshteten ne antivlera, mediokritet apo degjenerim fare. Te gjitha keto vese, tradhtaret, dinaket e lakmiqaret i kamuflojne permes dredhise se tyre dhe i mbeshtjellin me petkun e “parimeve” njerezore, duke folur ne emer te tyre e virtyteve. Ndersa ne anen tjeter duke vepruar sipas veseve te tyre, plotesisht te shemtuara. Me nje fjale ne skene paraqiten, ata qe deshirojne te duken ne publik, e prapa skenes sillen e veprojne krejte ndryshe. Sot shoqeria dhe kombi yne po e paguan shume shtrejte haraqin e dinakerise, tradhtise e lakmise, qe e kane perfshire skenen tone shoqerore, politike, fetare e kombetare.
Lexuesi im i dashur, sa te kemi mundesi e dije eshte mire te mbeshtetemi mbi parimet dhe virtytet e drejtesise, ndershmerise, dinjitetit, kontributit, potencialitetit, durimit, edukimit dhe inkurajimit personal, familjar, shoqeror, kombetare e njerezor ne pergjithesi , si parime e virtyte te larta njerezore, nese deshirojme te ecim njerezisht drejte sukseseve dhe majave me te larta te tyre. Veset jane shprehi te shemtuara, qe e shemtojne personin, familjen, shoqerine, kombin dhe mbare njerezine. I juaj, mësuesi Isë

Eshte veshtire ta bejme dallimin e vertete mes mendimeve pozitive e negative, mes asaje qe eshte e drejtes dhe e padrejte, mes reales dhe jo reales, mes asaje qe eshte e ndershme dhe e pandershmes, sepse mendimet, idete, bindjet, qendrimet dhe pikpamjet tona jane formuar nga femijeria e deri me tani, iu kane nenshtruar ndikimit te shume faktoreve, qe na veshtiresojne te bejme dallimin e vertete mes mendimeve pozitive e negative. Ajo qe eshte pozitive e negative, e drejte dhe e pa drejte, e ndershme dhe e pandershme per mua, per tjeret mundet me qene e kunderta. Me nje fjale sipas formimit te bindjeve tona, qe jane te ndikuara nga shume faktor, i perceptojme ngjarjet, dukurite, proceset, gjesendet dhe njerezit ne negative apo pozitive. Nese e bejme ma pare rishkrimin dhe korigjimin e pikepamjeve tona te formuara deri me tani dhe i eliminojme dalngadale negativitetet nga secili mendim, secila ide dhe secila pekepamje e formuar me pare, duke u mbeshtetur ne parimet univerzale njerezore dhe hap pas hapi duke u ballafaquar me ato parime, do te gjejme zgjidhje ma te favorshme, te drejte, te frytshme dhe humane, per jete te bagatshme, te ndershme e njerezore, drejte se mires personale, familjare, shoqerore dhe kombetare. Per ta bere kete qe u cek me larte duhet pune, menquri, vullnet, guxim, kembngulesi, angazhim dhe dashuri, sepse edhe mendimet pozitive edhe mendimet negative, ka raste kur i kane te metat dhe perparesite e tyre. Emocionet tona pozitive dhe ato negative jane parametra te barazpeshes se organizmit tone trupor dhe atij shpirtnor. Pa keta shtytes emocional, ekziston rreziku qe te na ze gjumi shekullor i mendimeve pozitive, apo te na digjet shpirti e trupi nga mendimet negative. Edhe njera edhe tjetra pale e emocioneve tona, jane stimul qe na vetedisojne per llojin e situatave qe na rrethojne, per llojin e mendimeve dhe veprimeve qe i bejme. Sistemi nervor simptaik qe e posedojme secili prej neve, bene ndezjen emocionale per ti kuptuar e per ti perjetuar situatat qe na rrethojne. Ndersa sitemi nervor parasimpatik i ndihmon gjendjes emocionale qe te stabilizohet dhe te kthehet ne gjendjen e me parshme. Kur kthehemi ne gjendjen e me parshme emocionale, e kemi me lehte ti verejme mendimet dhe reagimet tona, se sa kane qene me vend e sa jo. Sistemi nervor simpatik e parasimpatik, na mundeson qe te reagojm sipas kuptimit te ngjarjve , te cilat per momentin na rrethojne, si psh: ne dasem eshte veshtire te mendojme negativisht e te vajtojme. Ne raste morti e fatkeqesi tjera eshte veshtire te mendojme pozitivisht e te vallezojme. Kete dallim e bejne mendimet te cilat i shkaktojne edhe emocionet tona , sepse e pershkruajn gjendjen perafersisht ashtu siq eshte e jo siqe kemi deshire te jete. Ne asnjerin ekstrem te mendimeve nuk duhet te gjendemi. Po i analizuam mire e mire mendimet tona, e gjejme mesin e arte, se si duhet te mendojme e te veprojme. Mendimet frikesuese per gjarprin ne momentin kur e perceptojme drejte per drejte, na mundesojne te mbrohemi nga helmimi i tij. Mendimet frikesuese per gjarperin kur nuk gjendet para nesh, jane mendime te pa bazuara ne realitet, te mbeshtetura ne fantazine e iluzionet tona te cilat na frikesojne pa kurrfar baze, qe mund te qoj drejte nje shqetesimi te tepruar e jo real. Pra sipas situatave mendojme e veprojme, kjo eshte menquria apo e kunderta e saje. Per kete arsye bota ka konflikte te medha, sepse ka dallime mes mendimeve, ideve, qendrimeve dhe pikepamjeve te njerezeve. Dikush te bardhes i thot e zeze e dukush te zezes i thot e bardhe. Dikush beson ne Jezu Krishtin, dikush ne Hazreti Muhametin. Dikush ne katolicizem, ortodoksizen e dikush ne islamizem, budizem e konfuqionizem, me nje fjale konfrontim mendimesh, idesh dhe pikepamjesh te cilat po e qojne njerezimin deri ne perqarje vellavrasese dhe deri ne konflikte te pergjakshme luftarake. Edhe pse po ndodhin keto konfrontime te medha mes njerezish, mes familjareve, mes institucioneve fetare e shtetnore, mes kombeve e shteteve dhe regjioneve te ndryshme botnore, per qudi secila pale mbrone pozitivitetin dhe te drejten e bindjeve, qendrimeve dhe pikepamjeve te veta. Nga krejte kjo qe u tha me larte, eshte mire te kemi kujdese te shtuar qe mos te gjendemi ne njeren ane te ekstremeve. Mesi eshte i arte.
Lexuesi im i dashur, duhet te kemi kujdese te shtuar kur bejme dallime mes pozitives e negatives, sepse mendimet, pikepamjet e veprimet tona jane te ndikuara nga shume faktor, ku egziston rreziku se mund te bejme gabime trashanike gjate jetes dhe gabimet tona ti paguajme shtrejte personalisht, familjarisht, fetarisht, politikisht e kombetarisht. I juaj, mësuesi Isë

Nxenesit shqiptar ne shkollat katolike shqipe mesonin ne gjuhen latine dhe at italiane, nuk u lejohej te mesonin ne gjuhen shqipe, njejte si ne shkollat shqipe ortodokse. Edukoheshin kryesisht me besim fetar katolik dhe me kulture latine, permes mesimit te veprave fetare kishtare.

Nxenesit neper shkollat shqiptare ortodokse mesonin aritmetike dhe lexim te veprave kishtare ortodokse ne gjuhen greke e jo shqiptare dhe ne gjuhen sllave kryesisht serbe, mesonin permendesh vjersha fetare dhe kenge kishtare. Keto shkolla synim kryesor kishin helenizimin dhe sllavizimin e popullsise shqiptare dhe ndalimin e perdorimit zyrtar te gjuhes shqipe, ndalimin e ushtrimit te kulures, zakoneve dhe tradites shqiptare.

Pran institucioneve fetare, zune fill edhe shkollat mesjetare, ne te cilat punonin si mesues kleriket qe sherbenin neper kisha, me misione te caktuara, qe te behet sa ma i suksesshem e sa ma i shpejte asimilimi i shqiptareve, permes perhapjes se edukimi e arsimimit religjioz dhe at permes gjuhes greke e serbe.

Ne mesin tone kombetar kemi tri mentalitete fetare e kulturore dhe shume mentalitete politike duke futur mes nesh konfuzitet, servilizem, hutij, urrejtje dhe perqarje mbi baza fetare, politike e regjionale ne dem te mentalitetit tone kombetar e kulturor, ne dem te zgjidhjes se problemeve kombtare dhe ne dem te bashkimit te trojeve tona te pushtuara nga pushtusit tane fqinje greko-sllav.

Ata qe e ndjejne veten shqiptar nuk harrojne kurr se pushtuesit tane latino-romak, greko-bizantin, caret sllave, turko-aziatiket dhe Europa plake, na asimiluan nje pjese dermuse te poopullit tone ne sllav, ne grek, italjan e ne turqe, duke na shkaterruar me paramendim qenjen tone kombtare permes zytarizimit te gjuheve te tyre, permes ndalimit te shkollave iliro-shqiptare, permes imponimit te feve, qe te na perqajne e te na sundojn sa me lehte ne bashkpunim me tradhtaret, lakmitaret dhe zuzaret klerik e politik te besimeve te ndryshme, qe gjendeshin e gjenden ne mesin tone kombtar.

Ne ato momente kur i mbivleresojme tjeret dhe e nenvlersojme veten, kurr nuk vleresohemi nga ata, por perkundrazi perbuzemi, nenvleftesohemi dhe poshtrohemi edhe ma shume.

Ndihma dhe kontributi profesional i pedagogut dhe psikologut ne shkolle, vie konkretisht, si nismetar, organizator, kordinator, drejtues, keshilldhenes, udheheqes dhe mbikqyres te drejtperdrejte te pergatitjes, organizimit, zhvillimit, percjelljes, vleresimit dhe perparimit te punes edukative-mesimore ne shkolle.

Sikur pedagoget dhe psikologet te vendosen neper shkollat tona dhe te perkrahen nga burokratet e ndryshem zyrtare, prej nivelit më te larte shteterore te Ministrise se arsimit e deri te DKA-te e shkollat fillore, te mesme dhe qerdhet, qe veprojne neper komuna, pedagoget dhe psikologet do te kishin pune te madhe e te domosdoshme te merren ne menyre profesionale me problemet e shqetesimet e ndryshme qe dalin nga nxenesit dhe nga proceset organizative te punes ne shkolle, ente parashkollore dhe qerdhe.

Ata qe e kane ndertuar dhe e ndertojne ne vazhdimesi nje temel qe personifikon nje karakter e personalitet te forte e te mire, ne asnje menyre nuk perfshihen nga rrebeshet e ndryshme, qe vijne e shkojne neper kohe dhe interesat e veta nuk i realizojne duke i shkaterruar interesat e tjereve.

” Unifikimi dhe bashkërendimi i kërkesave të shqiptarëve është i dimosdoshëm, zvarritja e unifikimit te shqiptareve eshte tragjike, ndaj hapërimi drejte së ardhmes, perpos qe është i domosdoshem eshte edhe i pandalshëm”. Prof. Dr. Akademik Skender Kodra

Ai individ, ajo familje, shoqeri dhe ajo klase politike e nje kombi, qe nuk e ndeshkon krimin, korrupcionin dhe amoralitetin, mbrenda mundesive te veta, e ka shkaterruar bazen themelore te shtetit dhe ka shkele me dy kembet mbi ligjin e kushtetuten shtetnore dhe i ka shkaterruar tersisht interesat e shejta kombtare e njerezore.

Mbeturina e te gjitha ngjyrnave politiko-fetare, nuk ishin e nuk jane gje tjeter, perpos fatkeqesi ne mesin e iliro- shqiptareve, te cilet e kane quar dhe po e qojne ujin ne mulli te hasmit e ne dem te qeshtjes sone kombetare, per interesa te veta e te turpshme, e jo per interesa kombtare e njerezore.

Po su morem seriozisht me menagjimin e emocioneve tona dhe po nuk komunikuam drejte me to, ato mund te vershojne mbi ne dhe te na fundosin ne thellesite e erresires, duke naj mjegulluar perceptimet tona mbi proceset e ndryshme jetesore qe naj sjelle jeta dhe mbi njerezit po ashtu.

Tradhtaret, dinaket e lakmiqaret qe jane perfshire nga veset e tyre te liga, interesat e veta personale i vejne mbi çdo interes shoqeror e kombetare dhe veprojne ne kundershtim me ato.

Duhet te kemi shume kujdese kur bejme dallime mes mendimeve e veprimeve tona pozitive e negative, sepse mendimet e veprimet tona jane te ndikuara nga shume faktor, ku egziston rreziku te bejme gabime trashanike gjate jetes dhe gabimet tona ti paguajme shtrejte personalisht, familjarisht, fetarisht, politikisht e kombetarisht.

Perdorimi i strategjive te duhura, mundesojne rriten e fuqive tona intelektuale, vepruse, morale e rriten e vullnetit, deshires, qendryshmerise dhe dashurise , te cilat e permiresojne dukshem cilesine e te jetuarit, te menduarit dhe te vepruarit me dinjitet njerezor e kombetar.

Qellimet, synimet dhe deshirat tona nuk realizohen pa perdorimin e strategjive efikase gjate te menduarit e vepruarit tone, per ti realizuar  ato qe ia kemi vuar vetit per qellim gjate jetes.
Eshte e pamundur te mbahen zotimet tona per t`i  realizuar deshirat qe i synojme, pa aplikimin e strategjive te duhura, qe i posedon koha rreth e perqark nesh.
Strategjite e duhura, mund ti gjejme tek mendimet e veprimet e atyre qe kane thyer rekord ne realizimin e deshireve te veta.
Ne te gjitha fushat e jetes, kemi shembuj te mjaftueshem, te atyre qe kane thyer rekord dhe kane arritur suksese te medha. Do te thot, rrugen qe e kane trasuar tjeret, neve na mbetet qe ta persosim edhe metej dhe ta adaptojme sa ma mire per veti, qe ti arrijme sukseset tona, aty ku edhe e kemi qellimin si individ, si familjar, si institucion e si komb.
Strategjija ma e duhur dhe e domosdoshme per ne, eshte te mos  mjaftohemi vetem me dijenine qe e posedojme, por ate duhet kerkuar ne vazhdimesi gjate gjithe jetes, ta perdorim e ta pershtatim per arritjen e synimeve tona. Nuk eshte strategji e duhur as e mjaftushme te knaqemi me ate qe e dijme se çka duhet te bejme, pa i perdor dhe pa i bere realitet ne praktike. Nese ato qe i dijme nuk i perdorim ne praktiken jetesore, kurrfar vlere nuk posedojne dhe asgje nuk mund te arrijme, te ndryshojme dhe te realizojme me to.                                                                          Perdorimi i strategjive te duhura e ma te mira te kohes, mundesojne rritjen e fuqive tona intelektuale, vepruse, morale dhe rriten e vullnetit, deshires, qendryshmerise dhe dashurise , te cilat e permiresojne dukshem cilesine e te jetuarit, te menduarit dhe te vepruarit me dinjitet njerezor e kombetar.
Keto strategji gjenden kudo rreth e perqark nesh, si ne literature kombetare e ate te huaj, si ne shembujt e shteteve qe po i prijne botes ne ekonomi, ne arsime, edukim, ne shendetesi, ne jurispodence, ushtarakisht dhe ne shkence. I gjejme neper institucione e biznese vendore, kombetare e me gjere. I gjejme neper familje te ndryshme te cilat ecin ne trend me kohen dhe jane shembull per familjaret tjere. I gjejme tek individ e personalitete qe po thejne rekorde dhe po bejne koknkurence ne nivel vendor, ne nivel kombetar e nderkombetar.
Lexuesi im i dashur, eshte ne nderin dhe favorin tone personal, familjar, institucional, politik, fetar dhe kombetare, qe gjate mendimeve e veprimeve tona, te mbeshtetemi ne strategjite ma efektive e ma te mira te kohes dhe ti aplikojme ato, qe i kane aplikuar njerezit me te sukseshem ne bote e tek ne dhe ti adaptojme e ti persosim per realizimin e nevojave tona te ndryshme personale, familjare e kombetare. I juaj, mësuesi Isë

Bota po alarmohet për ndotjen e ambientit natyror duke harruar se kjo është pasojë e ndotjes shpirtërore të njerëzve. Ambienti shpirtëror ndotjet më të mëdha i përfiton përmes urrejtjes, xhelozisë, hidhërimit, zemrimit, frikës, pikëllimit, lakmise, egoizmit ekstrem, inatit dhe nervozës.                                                                                                                                                                                                                                                         Shkaqet e kësajë ndotje të madhe janë: përtacija, paditurija, tradhtija, amoraliteti, dhuna, trafikimi, rrena, paftyrësija, korupsioni, droga, prostitucioni, vjedhjet, vrasjet dhe luftrat e ndryshme ne bote mes njerezve.                                                                                                                             Lexusi im i dashur, është mirë  të mbrohemi sa ma shumë nga këto ndotje shpirterore, që  e kane perfshire nga të gjitha anët  globin toksor dhe po i kanosen njerëzimit e sidomos popullit shqiptare, ma shume se sa ndotja e ambientit natyror. I juaj, mësuesi Isë

Dilemat e atyre qe e kane perpiluar testin, te jete apo jo testi kusht per ta kaluar shkollen e mesme te ulte dhe ate te larte.Te jet i kalueshem apo i pa kalueshem, her me test e her pa test, her me pika testi e her pa pika.Si po duket ore testi yne kombetar, ke deshtuar si politika!
O testi yne kombetar, kush te hartoi ty bre?! Burrat e kombit e te diturise, apo burrecat e tij dhe burrecat e paditurise?! Ah bre test, duhet pune e madhe profesionale e dituri, vullnet, ndergjegje e pergjegjesi, me te bere test me vlera kombetare ty! Nuk eshte kjo pune per politikan e militante partish, por eshte pune per dijetare e shkenctare, qe kane pergatitje profesionale, vullnet, deshire e pergjegjesi, te hartojne teste me vlere kombetare, per me mate, vleresuar e cilesuar, mire e drejte edukaten, diturine, aftesine dhe shkathtesine e nxenesve tane, mbeshtetur mbi baza shkencore pedagogjike e psikologjike, qe te kuptojme se sa jane te paisura gjeneratat tona gjate shkollimit me edukate, dituri, aftesi e shkathtesi per jeten e per studime te matejshme, e jo me aftesi e shkathtesi te tilla, per te bere sa me shume kopjime e hajni, me u paraqit rrejshem se jane te paisur me te ngraten edukate, dituri, aftesi e shkathtesi, te cilat jane te domosdoshme per jete e per dinjitet.
Lexuesi im i dashur, edukata, dituria, njohja, aftesitesia dhe shkathtesia eshte mbi te gjitha, edhe pse ciniket, te korruptuarit, te pandershmit dhe lidhjet e ndryshme farefisnore e politike, po i devalvojne dita dites. I juaj, mësuesi Isë

Fati dhe lumturia gjenden brenda nesh e ne duare tona dhe varen nga menyra e formimit te mendimeve e bindjeve, si shtytes i sjelljeve dhe perpjekjeve, qe te adaptohemi me rrethanat jetesore, apo t´i adaptojme ato sipas deshirave tona. Shume më te lumtur dhe më me fat do te ishim, nese adaptohemi me ato rrethana te cilat nuk mund t`i ndryshojme, e t`i ndryshojme ato qe kemi mundesi, edhe perkunder veshtiresive e pengesave qe mund te na dalin para. Te pershtaten rrethanat jetesore sipas deshirave tona, eshte aq veshtire, sikur te ecim ne drejtim te kundert te lumit i cili ka dale prej shtratit duke rrembyer çdo gje qe gjene perpara. Nga ana tjeter, po ashtu nuk duhet ta keqperdorim trupin dhe vetedijen tone te pershtatemi me pasivitetin, izolimin, me pervetesimin e njohurive, shkathtesive dhe shprehive te cilat nuk premtojne, apo na qojne drejte nje katastrofe jetesore veteshkaterruese. Nese deshirojme te qetesohemi shpirterisht dhe te ndjehemi krenare, eshte mire perpos puneve tjera, qe i bejme gjate jetes, te bejme sistematikisht edhe pune humanitare sipas mundesive tona, ndaj te cilave nuk presim perfitime dhe shperblime materiale, duke qene sa me te kujdesshem, te perzemert dhe sa me te pershtatshem ndaj atyre qe u ndihmojme, pa ardhur ne shprehje animi nga nje pale apo nga pala tjeter, duke bere perpjekje t’i ndryshojme ata apo tu ndihmojme atyre sipas bindjeve dhe deshirave tona, apo te adaptohemi me ta sipas deshirave te tyre per interesa tona. Lexusi im i dashur, obligimet dhe problemet qe na dalin para gjate jetes, eshte mire t’i kryejme pa nxitim me vullnet e deshire, sipas radhes e jo te gjitha menjehere. Per secilen dite duhet siguruar se paku nje apo dy ore per relaksim, qe t’i heqim qafe te gjitha ankthet dhe streset e ndryshme, duke u kenaqur me veten tone e me tjeret, permes aktiviteteve te ndryshme argetuese, relaksuese, punuse, kontribuse e bashkpunuse. I juaj, mësuesi Isë

Qendrimi perbuzes dhe talles i politikes sone ne arsim, familjarizmi dhe korrupcioni, gjithnje e me shume po ia rrenojne shejnterine, vitalitetin dhe po ia ulin moralin edukimit, arsimit, mesimit, diturise dhe shkolles shqipe, qe jane pranuar e respektuar si vlera te shejta nga shoqeria jone shqiptare dhe ajo ne bote. Cinizmi politik dhe kadrovik, gjithnjë e më shumë po deperton në shkollen shqipe, duke sjellur militant te partisë që ta udheheqin shkollen, patën e nuk patën aftësi, pervojë menagjuese e pergatitje profesionle, që ta bejne këtë udheheqje në favor të shkollës shqipe. Këta individ, më shumë janë zëdhënës të politikës në fjalë, se sa zëdhënës dhe menagjues të vlerave të vërteta e të shejta qe i posedon shkolla dhe duhet ti posedoi. Ky cinizëm mosperfillës ndaj vlerave që i posedon shkolla , po imponohet dalëngadalë në çdo pore të shkollës, besa edhe në autonominë e sajë, duke shendrruar çdo gje te shejte shkollore e univerzitare ne nje biznes banal perfitimi e ne nje plaqkitje te pameshirshme te nxenesve e te studenteve tane. Po imponohen pa kurrfar kriteri korikula apo planprograme te ndryshme, tekste e literature shkollore , per perfitime personale e klanore, po imponohet pa kurrfar kriteri menyra e regjistrimit te nxënësve dhe studentëve nëpër shkolla e univerzitete publike dhe nëpër kolegje private, duke krijuar nje konkurence fallso e pa meritë ne deme te atyre nxenesve e studenteve, qe vërtetë kanë vlera, kanë talent dhe kanë vullnet e deshirë , për të bërë dije e shkencë. Ketij cinizmi politik po i shoqerohet edhe familjarzmi, kolegialiteti, farefisnia dhe korrupcioni, gjate regjistrimit, cilesimit , vleresimit, notimit dhe gjate kalueshmerise se nxeneve dhe studenteve neper shkolla e univerzitete publike dhe neper kolegje private, pa kurrfar kriteri dhe pa kurrfar merite qe duhet ta kene nxenesit e studentet ne fjale. Cinizmi politik, familjarizmi, kolegialiteti, korrupcioni, amoraliteti dita dites po ia ulin vlerat madhore e te shejta, qe i posedon dhe duhet me doemos ti posedoi edhe metej shkolla shqipe, ne nivel vendi e ne nivel kombetar. Keto cinizma me plote perbuzje e mosperfillje, po e pengojne me te madhe detyrimin qe te behet nje pune e mirefillt, e suksesshme dhe profesionale, ne procesin edukativ e mesimor, neper institucionet tona arsimore, ne nivel vendi e ne nivel kombetar. Lexuesi im i dashur, ka ardhe koha e fundit te mendojme mire drejte dhe te veprojme ne favor te pasardhsve tane, qe ta kuptojme se ku do te arrijme me keto devalvime te institucioneve tona dhe kur duhet t`i themi stop ketyre gjerave negative e te shemtura kunder shkolles tone shqipe, kunder edukimit te mirfillte, mesimit, arsimit dhe dijes, si vlera te pranuara e te shejta ne nivel kombetar e botenor?! I juaj, mësuesi Isë

Edhe ky segment kombetar nuk mbete pa u trazuar ne perpjekje per te bere ndryshime e reforma ne procesin edukativo arsimor, neper te gjitha nivelet e shkollimit. Te gjitha keto perpjekje nisen me nderkombetaret se bashku me vendoret dhe si duket gjithnje e me shum po humb besimi ne ato premtime te medha e megalomane politike, per nje reformim te shkelqyer ne procesin edukativ, arsimor dhe ne procesin organizativ brenda shkolles shqipe . -Nese nisemi nga niveli i planprogrameve apo korikulave te shkolles shqipe, atyre ne vend qe tu ngritet cilesia profesionale, po u bie gjithnje e ma shume, sepse kane mbete ne duar te atyre qe nuk kane pergatitje, nuk kane pervoje dhe zotesi profesionale, per te hartuar planprograme cilesore per nevojat e shkolles bashkekohore shqipe, ne te gjitha nivelet, nga ai para univerzitar e deri te ai univerzitar. -Nese nisemi nga hartimi dhe perpilimi i teksteve shkollore dhe atyre univerzitare, ne to verehet niveli i ulte i standardeve pedagogjiko-psikologjike dhe standardeve didaktiko-metodike, te cilave u mungon nje brum sa ma kualitativ per pervetesimin e njohurive te domosdoshme dhe elementare per te ardhmen e nxenesve dhe studenteve tane. Perpos qe keto tekste nuk percillen me udhezues e doracak te ndryshem per arsimtare, per nxenes e studente, ne shumicen e lendeve mesimore keto tekste mungojne. Tekstet shkollore e univerzitare qe i posedojme, nuk percillen me nje literature perkatese profesionale, qe tu mundesohet nxenesve, studenteve dhe mesimdhenesve te paisen me nje kulture sa me te gjere per mesimdhenje e per mesimnxenje. -Nese nisemi nga mjetet dhe kabinetet mesimore, ne shumicen e shkollave tona mjetet dhe kabinetet mungojne tersisht dhe e vetmja mundesi qe i ka mbete arsimtarit eshte tabela, nje shkums, nje shpuze dhe teksti baze i lendes, ku shume tekste mungojn per shumicen e lendeve mesimore. -Nese nisemi nga percjellja e organizimit te punes mesimore ne shkolle, kjo percjellje behet nga nje garniture e njerezve qe nuk jane te pergatitur profesionalisht dhe ne aspektin pedagogjiko-psikologjik, nga nivelet ma te larta e deri te nivelet me te ulta shkollore, ku shkollave mungon instalimi i sherbimit pedagogjiko-psikologjik, per ta bere punen e vete profesionale rrethe organizmit te procesit edukativo-mesimore ne shkolle, rreth bashkupunimit shkolle –familje-nxenes, rreth bashkupunimit mesues- nxenes dhe mesues-mesues, rreth bashkpunimit shkolla me shkollen, rreth organizimit te aktiviteteve te lira jashtmesimore, rreth organizmit te mesimit plotesues, mesimit shtues te cilat nuk perfillen fare, rreth menyres se cilesimit te nxenesve dhe studenteve e cila dita dites po korruptohet dhe po i bije niveli objektiv i te cilesuarit dhe rreth pergatitjes se dokumentacionit pedagogjik ne shkolle e me gjere. -Nese nisemi nga niveli i pergatitjes profesionale, pedagogjike, psikologjike dhe didaktiko-metodike e kuadrit mesimdhenes, ka vend shume per permiresime dhe per ngritjen e cilesise se tyre e cila eshte mese e domosdoshme per pune te efektshme e sa ma cilesore. -Nese nisemi nga numri i nxenesve dhe studenteve dhe nga menyra e regjistrimit, cilesimit dhe kalimit te tyre, nuk pefillen fare kriteret per regjistrim, per cilesim e per kalueshmeri, ku regjistrohen e kalojne ma lehte te dobtit e ata qe kane njoftesi, se ata qe mesojne e kane aftesi e zotesi, klaset jane shendrruar ne reparte ushtarake nxenesish e studentesh, ne pamundesi te punohet natyrshem me ta, e dukuri tjera te palakmushme.
-Nese nisemi nga disiplina ne shkolle dhe vijushmeria e rregullt ne mesim e nxenesve, studenteve dhe mesimdhenesve, mund te vrejme kudo anarhi e papergjesi totale. Lexuesi im i dashur keto jane disa prej mangesive te qasjes profesionale te shtyllave baze ne shkollen shqipe parauniverzitare e ate univerzitare. Mos te flasim per shkollat dhe kolegjet private, qe jane bere vetem nje plaqke e drejteperdrejte e popullates, pa e preke ndergjegjen per kualitet dhe cilesi ne procesin edukativ e mesimor te nxenesve dhe studenteve tane ne nivel kombetar. I juaj, mesuesi Isë

Intelektualet dhe kleriket e rebeluar qe e mbeshtesin te kaluaren e nje populli mbi ideologjite e errta fetaro-politike dhe e njetesojne kombin me fanatizmin fetar, ai popull do te vazhdoi matej te jetoi ne agoni dhe thellesisht i pergjumur, edhe pas 2000 viteve roberi , qe na e sollen pushtuesit se bashku me fete e politiken e tyre, te na ndajne e perqajne ne tri fe e shume parti, te na verbojne e mashtrojne ma lehte neper kohe. E vertete eshte se Turqit, siq thote Gjon Keka, na kane masakruar e shkaterruar kulturen e gjuhen tone per pes shekuj me radhe, por mase e vertete eshte se latino-romaket dhe greko-byzantinet, per 13 shekuj me radhe e kane shkaterruar e masakruar, gjuhen dhe kulturen tone Ilire, duke ia imponuar popullates te asaje kohe, ne vende te gjuhes ilire, ta flas gjuhen latine dhe ate greke. I kane mbylle shkollat tona Ilire qe ishin nder shkollat e para ne bote dhe nuk i kane lejuar ta vazhdojne rrugen e civilizimit, e kane demoluar dhe tjetersuar kulturen tone dhe besimin fetar qe e kishim ma pare, njejt sikur turko-aziatiket qe vazhduan pas pushtimit te tyre, me shkollat shqipe, me gjuhen dhe me fene duke i zavendesuar ato me gjuhe zyrtare turke, dhe me kulture e fe te tyre. Po ashtu kane vepruar me shollat shqipe, me gjuhen, kulturen dhe fene si pushtuesit e ma parshem edhe pushtuesit greko-sllave te sotem, qe i shperblej me tokat tona europa plake, ti mbylin shkollat dhe ta ndalojne gjuhen shqipe duke zavendesuar ate me gjuhet sllave e greke, para e pas shpalljes se pavaresise se Shqiperis dhe shporrjes se perandoris pushtuese otomane nga trojet tona . Kjo gjendje po vazhdon edhe sote e kesaje dite per me teper se sa gjysmen e kombit tone qe kane mbetur nen qizmen pushtuse te fqinjeve tane. Intelektualet dhe kleriket shqiptare qe u perkasin te gjitha feve te cilat i posedon kombi yne, nuk po i pengone ky relitet i hidhur dhe secili prej tyre pozicionohet mbi baza fetare e politike, per ti manifestuar opcionet e veta personale, pa menduar fare se sa demin po ia shkaktojne realitetit per te cilin flasin. Keta te rrebeluar e te verbuar me fanatizem fetare, nuk i pengon ajo qe naj kane rrembyer tokat tona, qe nga Alpet Ilire, tani nen qizmen sllovene, e deri tek Janina e Çamerija tani nen qizmen greke, maqedone, serbe, malazeze, boshnjake e kroate, qe jane te populluar me popullate greko-sllave-krishtene dhe e kane asimiluar nje pjese dermuse te popullates sone Iliro-shqiptare ne populate greko-sllave dhe krishtene. A ka turp ma te madhe per intelektualet dhe kleriket shqiptar te rebeluar me fanatizem ekstrem fetare, se sa heshtja e tyre para ketij demi te madhe qe i eshte bere trojeve tona Ilire, qe nga pushtimi i Ilirise e deri ne ditet e sotit, qe po veprohet ne te njeten rruge per tia ngushtuar edhe metej popullit shqiptar vendin e tije dhe trojet e populluara me popullate shqiptare?! A ka turp me te madhe per ata, qe e heshtin asimilimin e popullates Ilire dhe asaje shqiptare ne popullate sllovene, kroate, serbe, boshnjake, malazeze , maqedone, turke dhe greke?! Cili prej intelektualeve e klerikeve shqiptare, mund ta mohoj se nuk jane asimiluar nje pjese e konsiderueshme e popullates ilire dhe asaje shqiptare, ne popujt e permendura me larte?! Sa turpin po e hudhin ne dem te ardhmerise kombetare, intelektualet e rebeluar ne bashkpunim me kleriket e feve, qe gjenden ne mesin tone, ane e mbane trojeve shqiptare e ne diaspore!
Lexuesi im i dashur, e drejte e jotja eshte te besosh ne cilen fe te duash e te perlqen, por nuk ke te drejte te rebelohesh me fanatizem fetar kunder kombit tone, kunder unitetit te tije, kunder lirise, duke shperndare urrejtje mbi baza fetare, politike e regjionale. I juaj, mësuesi Isë

Franca e Evropa, edhe njeher e deshmuan kumarine e tyre me Serbine e me sllavet tjere te ballkanit dhe me Greqine, duke i vuar telat me gjemba mes per mes Ures se Ibrit ne Mitrovice, per t`i coptuar prap tokat e shqiptareve, s`iq i kane coptuar ma pare ne Kongresin e Berlinit dhe Konferencen e Londres. Kesaje faqe te zeze i priu “nusja” e picpillosur e “civilizimit europian” e quajtur France, per tia deshmuar kumarine e vjeter Serbise kriminale dhe gjakatare, ne dem te qeshtjes sone kombetare.
Molle me sheqerka per kete kumari te “nuses” “civilizuese” dhe sheqerashave europian, me Serbine, eshte Trepça e mbushur me ushqim per sheqerashat e “civilizuar” te Evropes, ku ne mes te saje gjendet edhe “djepi” “civilizues” Greqia.
Vallen e turpit per kete kumari, po e luajn politikanet shqiptare ne Shqiperi e ne Kosove dhe politikanet shqiptare ne trojet e pushtuara shqiptare, nen orkestrimin muzikor te Serbise e Greqise dhe malit te Zi e Maqedonise, duke vene nenshkrime pa e ndjere dhembjen per demin qe po ia shkaktojne Kosoves, Shqiperise dhe trojeve tjera shqiptare nenpushtim, me nenshkrimin per “Asociacionin e komunave serbe”, nenshkrimin e “ Demarkacionit me malin Zi”, qe ia falen mbi 8200 hektar toke te Kosoves, nenshkrimin e faljes se nje pjese te detit shqiptar grekeve, nenshkrimin e shume marrveshjeve ne dem te shqiptareve andej e ketej kufijeve shqiptaro-shqiptar. Pritet shume shpejte te nenshkruhet ne dem tonin edhe demarkacioni me Serbine, e cila nuk ngopet me pak teritor te Kosoves, po do ta kerkoi ma teper se gjysmen e teritorit te saje, po ashtu pritet qe Greqia do ta kerkoi jugun e Shqiperise. Nese i logorisim edhe shume hektar toke, qe ua falen kishave ortodokse, neve shqiptareve do te na mbesin vetem bjeshket e nemura dhe bokrrinat e thata e te patejkalushme te Kuksit, Mirdites, Pukes dhe Krujes.
Lexuesi im i dashur, mos u bene pjesemarres edhe ti, ta hedhish vallen e turpit te kumarise se Frances dhe Evropes, orkestruar nga Serbia, Greqia, mali i Zi, Maqedonia dhe Rusia, te pergjakura tersisht me gjakun e shqiptareve. I juaj, mësuesi Isë

Injorantet jane te pagdhendur politikisht, profesionalisht, kombtarisht, fetarisht dhe jane te pagdhendur moralisht e pa edukate te duhur. Keta, nga padituria e tyre e injorojne diturine e tjereve, profesionalizmin, atdhedashurine dhe sakrificen qe e bejne kudo me punen dhe veprat e veta, ne interes te institucioneve dhe interes kombtar. Injorantet rrembejne e shkaterrojne çdo gje qe gjejne perpara, sipas pozites e pergjegjesise qe e kane dhe mundesive qe u ipen, duke pervetesuar sa ma shume per veten e per klanet ku bejne pjese. Keta, e injorojne dinjitetin, moralin, besimin, perspektiven dhe ekzistencen jetesore te tjereve ne nivel vendor, rajonal e kombetar, sepse injoranteve u mungon dinjiteti e morali i vete, u mungon edukata intelektuale e kombetare, u mungon edukata profesionale e politike dhe ajo fetare.
Lexuesi im i dashur, ka ardhe koha ta luftojme injorancen, se pari ne radhet tone, e pastaj kudo qe gjalleron ajo neper institucione shtetnore, politike, fetare, kulturore, ekonomike, shendetesore, arsimore dhe juridike, qe ti lirojme institucionet tona nga ngulfatja, te marrin fryme lirshem dhe te ecin perpara, si shoqet e tyre neper bote. I juaj, mësuesi Isë

Ata qe marrin shpesh vendime gjate organizimit te menyres se te jetuarit, nuk pajtojne me statusin momental qe e posedojne, por orvaten dhe marrin vendime ta ndryshojne dhe ta ngrisin statusin e tyre, ne nivel ma te larte dhe ma te persosur.
Mundet me ndodhe qe gjate jetes te mos kenaqemi me gjendjen e statusit tone dhe te brengosemi per ate gjendje, por rralle here na shkon mendja te marrim vendim, qe ta nderrojme ate nivel te statusit me te cilin nuk jemi te kenaqur.
Çdo gje qe na ndodhe gjate jetes, e mire apo jo e mire qofte, eshte pasoje e marrjes apo mosmarrjes se nje vendimi.
Edhe pse munde te gabojme ndonjehere gjate marrjes se vendimeve, per ta ndryshuar gjendjen e statusit tone, prap se prap ma mire eshte te marrim vendime, se sa te pajtojme me gjendjen e pakendeshme qe na rrethon. Permes gabimeve mesojme, qe herave tjera te mos i perserisim ato.
Rralle kush nga ne eshte ai qe nuk mundet te merre nje vendim, per ta ndryshuar gjendjen e statusit te tije, me te cilin nuk eshte i kenaqur. Per qudi, te rralle jane ata qe marrin vendime te shpeshta, per ta ndryshuar statusin e vete me te cilin nuk jane te knaqur.
Po deshem, kete munde ta bejme gati te gjithe prej nesh, nese kemi nevoje ta nderrojme, ta ngrisim dhe ta zhvillojme gjendjen e statusit tone shendetesor, edukativ, intelektual, profesional, emocional, social, moral, politik, fetar, ekonomik dhe kombtar, si shtylla ma kryesore per t`bere jete aktive, te lumtur e me dinjitet.
Per ta ndryshuar statusin tone drejte perparimit, ne fusha qe permendem ma larte e ne fusha tjera, eshte e domosdoshme te mbeshtetemi ne forcen e pathyeshme te procesit psikik te te menduarit dhe vepruarit, qe dele nga marrja e vendimeve.
Lexusi im i dashur, uroi te marrim sa me shume vendime, ta permirsojme gjendjen e statusit tone, te jetojme me nivel ma te larte e ma te lumtur si individ, si familjar, si shoqeri e si komb ne pergjithesi. I juaj, mësuesi Isë

Bukur shume jemi te programuar me programe jo efektive, te cilat na imponojne edhe menyren e sjelljeve tona te niveleve nga ma te ulta. Kur behet fjale per ket lloj programimi, vertete kohrat per ne shqiptaret nuk ishin te pershtatshme, qe te programohemi me programe efektive sipas nevojave tona personale, familjare dhe kombetare. Me nje fjale, ma shume kemi patur programime te imponuara nga rrethana te ndryshme, qe e kane patur synim shperlarjen e trurit tone kombetar, duke tjetersuar ne ate menyre, qe u ka konvenuar programereve tane. Keto programime edhe sote e kesaj dite po gjallerojne dhe po funksionojne ne dem te qeshtjes sone personale, familjare, politike, fetare, ekonomike, shendetesore, arsimore, juridike, intelektuale, profesionale, shkencore e kombetare.
Kur e them kete, e kam mendjen te disa dukuri negative te programuara te cilat fusin perqarje e konfuzion ne mesin tone kombtar mbi baza politike, fetare e regjionale. Vertete programime te tilla e te shemtuara jane tragjike per ne si komb. Sa programim i keq ne kokat e atyre, qe shesin e blejne diploma, qe regjistrojne e kalojne nxenes e student dhe qe punesojne permes mitos, njoftesise dhe dukurive tjera te liga, totalisht te korruptuara e te devalvuara. Sa programim i keq e i deformuar moralisht e kombtarisht ne kokat e atyre qe e shesin dhe e blejne me pare statusin e veteranit luftetar, pa marr pjese ne lufte fare, per t`i krijuar vetit privilegje ne punsim, ne shkollim e ne kariere permes rruges ma te ulte njerezore. Sa programim i keq ne kokat e atyre, qe shkelin me dy kembet mbi ligjet dhe kushtetuten, qe e keqperdorin pasurine e perbashket kombtare dhe e pervetesojne paligjshem ate, qe e kane privatizuar tersisht shtetin, qe i devalvojne institucionet e ndryshme shtenore e private, qe e dehumanizojne mjekesine, edukaten dhe arsimin, drejtesine e gjera tjera me rendesi per jeten. Keto programime te mbrapshta duhet eliminuar sa ma pare, te mos zene vend ne proceset psikike te te menduarit dhe vepruarit tone gjate jetes, nese nuk dojme ta shkaterrojme veten ekonomikisht, politikisht, fetarisht, juridikishte, moralisht dhe kombetarisht.
Lexuesi im i dashur, ka ardhe koha qe secili prej nesh ti korigjojme nga kokat tona programimet e vjeteruara, jo efektive, te deformuara, duke u nisur nga bota intelektuale, emocionale, sociale, shpirtnore, edukative dhe profesionale, te cilat jane te sterngarkuara me programime jo efektive e te qoroditura per ekzistencen tone normale e njerezore. I juaj, mësuesi Isë

Nuk eshte mire e as e dobishme te qendrojme inferior, te perulur e te mposhtur, sado te rrethuar qofshim me halle, brenga e shqetesime te ndryshme gjate jetes, duke perkulur trup e krahe dhe duke ulur koken zvarre, por eshte mire te ecim e te qendrojme me dinjitet, koken larte me trup e kraherore drejte, pa e pranuar per asnje qast mposhtjen qe na imponojne brengat, hallet dhe shqetesimet e ndryshme jetesore. Guximtaret fitojne perhere, sepse nuk e pranojne inferioritetin, peruljen, nenshtrimin dhe mposhtjen, qe ua imponojne rrethanat, kurse frikacaket humbin, sepse e pranojne inferioritetin, peruljen, mposhtjen dhe servilitetin e imponuar.
Te suksesshem e te lumtur do te behemi gjate jetes, nese dijme e dojme te shoqerohemi me tjeret sipas merites qe e kane, t´u buzeqeshim sinqerisht atyre, t´i trajtojme urte e embel, t´i nderojme me dinjitet e krenari, e jo me servilizem sado superior qofshin ata ne raport me ne, apo ne ne raport me ta. Te lumtur e te suksesshem gjate jetes jane ata, qe ne mesin e vete familjare, shoqerore, ne pune dhe ne mesim, shkelqejne me vullnetin e tyre, respektin, mirekuptimin, tolerancen, kritiken kur eshte e domosdoshme, bashkpunimin , diturine, dashurine qe e rrezatojne ndaj tjereve me sinqeritet e maturi dhe qe krijojne atmosfere optimizmi dhe disponim te mire duke perdorur edhe humorin kure e lyp situata.
Po ashtu te lumtur e te suksesshem jane ata njerez edhe kur per ndonje moment apo per rrethana te ndryshme mbesin te vemtuar, qendrojne perplote aptimizem, te kthjellte, te buzeqeshur, fishkellojne duke emituar melodi te ndryshme dhe ne fund ia krisin ndonje kenge per ta kenaqur shpirtin e vete. Me nje fjale e luajn rolin e njeriut te lumtur, duke formuar shprehi te mira per jeten, sepse qdo gje qe e perserisim disa here, ajo shprehi behet pjese e pandashme e mendjes, e bindjeve, veprimeve dhe shprehive tona gjate jetes.
Te lumtur e te suksesshem do te jemi, nese i largojme shprehite e kqija te cilat i kemi formuar gjate jetes duke menduar e vepruar keq, duke urrejtur, xhelozuar, shpiunuar e fyer, duke etiketuar, genjyer, mashtruar, perulur e poshtruar, duke dhunuar, prere ne bese e tradhtuar tjeret. Nese i zavendesojme gjitha keto shprehi te keqija me shprehi te mira, gjithnje duke larguar vemendjen prej gjerave te shemtuara e te pa pelqyeshme, ne gjera te kendeshme e te pekqyshme.
Te lumtur e te suksesshem jane ata njerez, qe ma pak ankojne, perbuzin, fyejne dhe urrejne tjeret, jane ata njerez qe i kontrollojne mendimet e veta dhe i ndalojne ato mendime te cilat u sjellin tendosje emocionale, duke i lejuar sa ma shume mendimet qe sjellin qetesi, mirekuptim, tolerance, vullnet, deshire e dashuri per pune, mesim e dije per jete.
Te lumtur e te suksesshem do te jemi, nese punojme me dinjitet e pergjegjesi duke perdorur arsyen, maturine dhe tere energjine e shpirtit tone, qe ta mbajme inteligjencen ne nivel dhe ne nje drejtim te shendoshe, qe mos te na valvitet vemendja poshte e larte duke thithur mendime te semura, por te mesojme e studiojme me dinjitet dhe te paisemi me aftesi, shkathtesi, shprehi, dituri e kulture kombetare e nderkombetare ne pergjithesi. Lexusi im dashur, inferioriteti, perulja, nenshtrimi dhe serviliteti u takone njerezve te dobte shpirterisht, emocionalisht, moralisht, kombtarisht e fizikisht. I juaj, mësuesi Isë