Keshilla per jeten- shkurt

Nxenesit shqiptar ne shkollat katolike shqipe mesonin ne gjuhen latine dhe at italiane, nuk u lejohej te mesonin ne gjuhen shqipe, njejte si ne shkollat shqipe ortodokse. Edukoheshin kryesisht me besim fetar katolik dhe me kulture latine, permes mesimit te veprave fetare kishtare.

Nxenesit neper shkollat shqiptare ortodokse mesonin aritmetike dhe lexim te veprave kishtare ortodokse ne gjuhen greke e jo shqiptare dhe ne gjuhen sllave kryesisht serbe, mesonin permendesh vjersha fetare dhe kenge kishtare. Keto shkolla synim kryesor kishin helenizimin dhe sllavizimin e popullsise shqiptare dhe ndalimin e perdorimit zyrtar te gjuhes shqipe, ndalimin e ushtrimit te kulures, zakoneve dhe tradites shqiptare.

Pran institucioneve fetare, zune fill edhe shkollat mesjetare, ne te cilat punonin si mesues kleriket qe sherbenin neper kisha, me misione te caktuara, qe te behet sa ma i suksesshem e sa ma i shpejte asimilimi i shqiptareve, permes perhapjes se edukimi e arsimimit religjioz dhe at permes gjuhes greke e serbe.

Ne mesin tone kombetar kemi tri mentalitete fetare e kulturore dhe shume mentalitete politike duke futur mes nesh konfuzitet, servilizem, hutij, urrejtje dhe perqarje mbi baza fetare, politike e regjionale ne dem te mentalitetit tone kombetar e kulturor, ne dem te zgjidhjes se problemeve kombtare dhe ne dem te bashkimit te trojeve tona te pushtuara nga pushtusit tane fqinje greko-sllav.

Ata qe e ndjejne veten shqiptar nuk harrojne kurr se pushtuesit tane latino-romak, greko-bizantin, caret sllave, turko-aziatiket dhe Europa plake, na asimiluan nje pjese dermuse te poopullit tone ne sllav, ne grek, italjan e ne turqe, duke na shkaterruar me paramendim qenjen tone kombtare permes zytarizimit te gjuheve te tyre, permes ndalimit te shkollave iliro-shqiptare, permes imponimit te feve, qe te na perqajne e te na sundojn sa me lehte ne bashkpunim me tradhtaret, lakmitaret dhe zuzaret klerik e politik te besimeve te ndryshme, qe gjendeshin e gjenden ne mesin tone kombtar.

Ne ato momente kur i mbivleresojme tjeret dhe e nenvlersojme veten, kurr nuk vleresohemi nga ata, por perkundrazi perbuzemi, nenvleftesohemi dhe poshtrohemi edhe ma shume.

Ndihma dhe kontributi profesional i pedagogut dhe psikologut ne shkolle, vie konkretisht, si nismetar, organizator, kordinator, drejtues, keshilldhenes, udheheqes dhe mbikqyres te drejtperdrejte te pergatitjes, organizimit, zhvillimit, percjelljes, vleresimit dhe perparimit te punes edukative-mesimore ne shkolle.

Sikur pedagoget dhe psikologet te vendosen neper shkollat tona dhe te perkrahen nga burokratet e ndryshem zyrtare, prej nivelit më te larte shteterore te Ministrise se arsimit e deri te DKA-te e shkollat fillore, te mesme dhe qerdhet, qe veprojne neper komuna, pedagoget dhe psikologet do te kishin pune te madhe e te domosdoshme te merren ne menyre profesionale me problemet e shqetesimet e ndryshme qe dalin nga nxenesit dhe nga proceset organizative te punes ne shkolle, ente parashkollore dhe qerdhe.

Ata qe e kane ndertuar dhe e ndertojne ne vazhdimesi nje temel qe personifikon nje karakter e personalitet te forte e te mire, ne asnje menyre nuk perfshihen nga rrebeshet e ndryshme, qe vijne e shkojne neper kohe dhe interesat e veta nuk i realizojne duke i shkaterruar interesat e tjereve.

” Unifikimi dhe bashkërendimi i kërkesave të shqiptarëve është i dimosdoshëm, zvarritja e unifikimit te shqiptareve eshte tragjike, ndaj hapërimi drejte së ardhmes, perpos qe është i domosdoshem eshte edhe i pandalshëm”. Prof. Dr. Akademik Skender Kodra

Ai individ, ajo familje, shoqeri dhe ajo klase politike e nje kombi, qe nuk e ndeshkon krimin, korrupcionin dhe amoralitetin, mbrenda mundesive te veta, e ka shkaterruar bazen themelore te shtetit dhe ka shkele me dy kembet mbi ligjin e kushtetuten shtetnore dhe i ka shkaterruar tersisht interesat e shejta kombtare e njerezore.

Mbeturina e te gjitha ngjyrnave politiko-fetare, nuk ishin e nuk jane gje tjeter, perpos fatkeqesi ne mesin e iliro- shqiptareve, te cilet e kane quar dhe po e qojne ujin ne mulli te hasmit e ne dem te qeshtjes sone kombetare, per interesa te veta e te turpshme, e jo per interesa kombtare e njerezore.

Po su morem seriozisht me menagjimin e emocioneve tona dhe po nuk komunikuam drejte me to, ato mund te vershojne mbi ne dhe te na fundosin ne thellesite e erresires, duke naj mjegulluar perceptimet tona mbi proceset e ndryshme jetesore qe naj sjelle jeta dhe mbi njerezit po ashtu.

Tradhtaret, dinaket e lakmiqaret qe jane perfshire nga veset e tyre te liga, interesat e veta personale i vejne mbi çdo interes shoqeror e kombetare dhe veprojne ne kundershtim me ato.

Duhet te kemi shume kujdese kur bejme dallime mes mendimeve e veprimeve tona pozitive e negative, sepse mendimet e veprimet tona jane te ndikuara nga shume faktor, ku egziston rreziku te bejme gabime trashanike gjate jetes dhe gabimet tona ti paguajme shtrejte personalisht, familjarisht, fetarisht, politikisht e kombetarisht.

Perdorimi i strategjive te duhura, mundesojne rriten e fuqive tona intelektuale, vepruse, morale e rriten e vullnetit, deshires, qendryshmerise dhe dashurise , te cilat e permiresojne dukshem cilesine e te jetuarit, te menduarit dhe te vepruarit me dinjitet njerezor e kombetar.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje