Isa Thaçi
27 Shkurt 2016 në 10:11 PD ·

Si mund te shpreh gezimin tim pos hidherimit per fitoren e atyre qe ia varen mbi Supe Kosoves “Serbska Zajednicen”, ia ia falen mbi 10 mije hektar toke malit te zi edhe pse kane mbete nene pushtim te saje më pare Plave e Gusi, Ulqine, Hot e Grude dhe ter Malesia e Madhe, ku e ngriti flamurin tone kombetare Dede Gjon Luli dikure?!

Si te shpreh gezimin tim pos hidherimit per fitoren e atyre qe deri dje shaheshin e kundershtoheshin mes veti partiakisht, e tani më te korruptuarit e vendit dhe hajne sebashku, duke e shkaterruar dhe shitur tersisht Kosoven?!

Nuk mund te shpreh gezimin tim pos hidherimit, kur shqiptareve te Presheves, Medvegjes, Tupalles, Bujanovcit, Ternovcit, politika jone vetevrasese kombetare e te duja shteteve, ua ka kthyre shpinen dhe i ka lene ne meshiren e kasapeve serb te serbise, te cilet nuk guxojne te marrin fryme lirshem, te flasin e te mesojne shqip dhe te jetojne si njerze ne trojet e veta, edhe pse moren pjese djemte e tyre dhe derdhen gjakun per lirine e Kosoves dhe trojeve shqiptare!

Si mund ta shpreh gezimin tim, pos hidherimit dhe te jem i qete kure politika maqedone ne bashkpunim me Ali Ahmetin i cili po i sherben Gruevskit ti vras djemte tane me te mire te lirise ne Kumanoven heroike dhe ti poshtroi shqiptaret e ti nenshtroi ,nene qizmen gjakatare sllavo-maqedone?!

Si te shpreh gezimin tim pos hidherimit per fitoret e grabitqareve, te korruptuareve dhe hileqareve, se bashku me Kryeministrin e Shqiperise qe e ka perfshire perpara politika fashiste greke, me ne krye Janullatosin, ku i kane katandisur deri ne shfarosje Çamet dhe po bejne perpjekje ta marrin edhe jugun e Shqiperise?!

Kam mbete ne mes dy zjarreve, te shpreh gezimin apo hidherimin tim per Kosoven, per Shqiperine e per trojet tona shqiptare, qe jane nene pushtim, e qe po tallen me to greko-sllavet e ballkanit dhe po tallen me dy shtetet tona kuislinge shqiptare, qarqet antishqiptare ne bashkpunim me politikanet tane destruktiv per atdheun tone?!. I juaj, mësuesi Isë

Dita dites po i shtohen Akademite dhe akademiket popullit shqiptar. Ky vlug i shtimit ne trojet shqiptare,po na bene te krenohemi!

Perkunder ketij vlimi te madhe dhe rrites se akademikeve, ne trojet shqiptare, per befasi shkenca, kultura, arti, dituria, edukata, arsimi, shendetesia, ekonomia, drejtesia, politika e gjera tjera me rendesi po devalvohen dhe po stagnojne dhe po na bejne te turprohemi para botes.

Kurse ajo qe eshte më e keqja, perqarjet mes nesh e mburrja pa kurrfar meritash e mburraveceve nuk kane te ndalur dhe gjithnje e më shume po marrin hov te madh ne trojet shqiptare, edhe perkunder rrezikut qe po na kanoset ne vazhdimesi nga fqinjet tane pushtues dhe qarqet e ndryshme antishqiptare, me synimin te naj marrin pjeste me te pasura te atdheut tone dhe ne funde te na perzene tersisht nga shtepite e trojet tona, sikur te ishim nje popull analfabet, pa shkolla e univerzitete, pa akademi e akademik, siq ishim dikure!

Po na kanoset varferia e skajshme, po ike popullata me e vlefshme shqiptare nga trojet e shtepite e veta, po na mbesin dita dites shkollat pa nxenes, univerzitetet pa studente, arat, fushat, malet e kodrinat pa krah pune, pa blektori, shpeztari e bletari.
Poopullit shqiptar nuk po i mbetet gje tjeter per tu mburr e per tu krenu, pos me shtimin e Akademive dhe akademikeve shqiptar, edhe per kunder stagnimit qe po i ndodh edukates, diturise, kultures, shkences dhe ardhmerise se shqiptareve. I juaj, mësuesi Isë

Isa Thaçi
25 Shkurt 2019 në 9:01 PD •

Ai mesues qe punon me deshire, vullnet, dashuri e perkushtim ne profesionin e tij, i pergatit nxenesit per nje te ardhme më te mire. Pa deshire, vullnet, dashuri e perkushtim, nuk arrihet asgje ne jete e veqanerisht me nxenes.

Mesuesi qe eshte i gatsheme te reformoi sistematikisht punen e vete gjate procesit mesimor-edukativ me nxenes, vertete paraqet vlera te shejta para nxenesve dhe i pais edhe ata me ato. Po se beri kete mesuesi, ne vende te vlerave paraqet antivlera e shemtine e vete para nxenesve dhe dhe I barte ato tek ata.

Dikur vlera dhe shejnteria e punes se mesuesit me nxenes, qendronte ne pozicionin e tij, si burim informacioni dhe si mase per gjithçka, apo “liber qe flete dhe ece”.

Tani kesaje forme te punes se mesuesit me nxenes i ka kaluar koha, sepse mesuesi ne kohen e sotit, më shume eshte nje udheheqes, organizues e bashkpuntor ne mesim, i cili i udhezon dhe i ndihmon nxenesit e vete per te kerkuar ne menyre te pavarur informacione me ndihmen e tij, se sa qe eshte burim informacioni dhe mase per gjithcka apo “liber qe flete dhe hece”.

Mesuesi i mire e vene nxenesin ne qender gjate procesit mesimor dhe nuk qendron ne pozicionin e tij te meparshem si burim informacioni apo si nje” liber qe flete dhe ece”, por qendron ne pozicionin e ndihmuesit te nxenesve, ne pozicionin e keshillusit te tyre, se si ate pervetesojne njohuri te reja, te zgjidhin probleme te ndryshme gjate procesit mesimor, sado te nderlikuara qofshin ato, duke e pozicionuar nxenesin ne qender te mesimit e ne qender te vemendjes se tij.

Nese veprohet e kunderta nga ana e mesimdhenesit dhe ai qendron ne pozicionin e tij te me parshem si burim informacioni apo sin je “liber qe flete dhe ece”, punen e tije e mbulon shemtija e jo shejnteria qe e posedon profesioni i mesuesit.

Sot nuk mbrohet shejnteria e punes se mesuesit por shemtija e punes se tij, nese mesuesi kenaqet vetem duke kerkuar nga nxenesit te degjojne ligjeraten e mesuesit, ta riprodhojne ate, ti zoterojne e ti memorojne ne kujtesen e tyre informacionet e gatshme, ne vend qe te kerkoi nga nxenesit ti aftesoi e ti pergatis ata me shprehi e shkathtesi per ta kerkuar vete informacionin, per te operuar me te, per ta analizuar informacionin ne menyre kritike dhe te aftesohen nxenesit qe ne menyre te pavarur te zgjidhin probleme te ndryshme gjate procesit mesimor, duke synuar tek ata me kembengulje e me mjeshtri zhvillimin e mendimit kritik, analitik, racional e analogjik, i cili ka per qellim thithjen e ideve dhe shqyrtimin e krahasimin e ndikimit te tyre perballe ideve tjera te shumta.

Tani vlera dhe shejnteria e misionit te mesuesit ruhet, rritet dhe zhvillohet edhe më shume, nese ai i orienton mire proceset e te menduarit te nxenesve drejte niveleve me te larta te te menduarit, duke kultivuar shprehi te zgjidhjes se problemeve qe u dalin para nxenesve gjate procesit mesimor, duke kultivuar tek ata shprehi te marrjes se vendimeve ne kushte te reja e te panjohura gjate procesit mesimor dhe jasht tij, per te ardhur nxenesit ne menyre te pavarur deri tek zgjidhja e problemit.

Vlera dhe shejnteria e pune dhe misionit te mesuesit paraqitet duke i ndihmuar nxenesit, qe te mesojne dhe te pervetesojne sa me shume njohuri, shkathtesi e shprehi te reja e produktive gjate procesit mesimor-edukativ e gjate gjithe jetes. E kunderta e kesaje fryme te punes, paraqet shemtine e jo shejntrine e misionit te mesuesit. I juaj, mësuesi Isë

Isa Thaçi
23 Shkurt 2014 •

Nje pjese e intelektualeve karakterizohet me mendime, pikepamje, ide dhe bindje te veta jo kritike e jo analitike, nje pjese karakterizohet me mendime, pikepamje, ide e bindje egoiste egocentrike dhe pjesa e trete karakterizohet me mendime, pikepamje, ide e bindje kritike-analitike mbeshtetur ne arsye, argumente, verifikime te ndryshme e bindeshmeri per te verteten.

I.Kategorise se pare te intelektualeve u takojne ata intelektual qe u mungojne aftesite, mendimet, pikepamjet, idet dhe bindjet e lirshme kreative personale.

Kjo kategori manipulohet shume lehte nga mendimet, pikepamjet dhe bindjet etjereve ne aspektin profesional, politik e ne shume aspekte tjera. Tek keta intelektual nuk eshte i zhvilluar fare mendimi kritik-analitik dhe pikpamjet e bindjet e lirshme kreative e te pavarura personale.

Per kete kategori intelektualesh eshte e mjaftueshme te pervetesojne nga tjeret copza mendimesh, ideshe dhe pikpamjesh profesionale, politike e ideologjike, pa bere perpjekje fare te analizojne vertetesine apo pavertetesine e tyre. Keta mjaftohen vetem me pervetesimin dhe mbajtjen mende te atyre mendimeve, ideve, pikepamjeve dhe bindjeve ndaj te cilave kane ra viktime, per shkaqe te ndryshme personale.

Kjo kategori e intelektualeve lehte manipulohen sepse e kane pranuar poziten e te nenshtruarit nga politika e kohes dhe nga ndikimet e ndryshme ideologjike e profesionale. Te keta intelektual kreativiteti ne mendime, ide, pikepamje dhe bindje personale nuk ekzistone fare.

II.Kategorise se dyte te intelektualeve u takojne ata intelektual qe karakterizohen me mendime, ide, pikepamje e bindje egocentrike, ku veten e tyre e vejne ne epiqender per cdo gje.

Keta intelektual kembengulin ne ato mendime, ide e pikepamje qe i mbrojne interesat e tyre personale egoiste. Çdo mendim, ide dhe pikepamje qe i mbrone interesat e tyre e pervetesojne, e mbajne ne mende, e interpretojne, e perserisin, e perforcojne dhe e mbrojne me çdo kusht, paten apo nuk paten argumente, jane apo nuk jane te verteta, te drejta e humane ato ide e pikepamje.

Kjo pjese e intelektualeve thumbin e kritikes e orjentojne ne te gjitha ato mendime, ide dhe pikepmje te tjereve, qe shkojne ndesh me interesat, mendimet, idete dhe pikepamjet e tyre egoiste personale.
Per kete kategori intelektualesh, kriter i se vertetes eshte permbushja e interesave personale egoiste dhe dalja ne skene e egocentrizmit te tyre politik, intelektual professional, ideologjik dhe fetare.

Parim i ketyre intelektualeve eshte qe me diplomaci, ti manipulojne tjeret per interesa personale, egoiste dhe te pangopshme.

III.Kategorise se trete te intelektualeve i takojne ata intelektual qe mendimet, idete, pikepamjet dhe bindjet e veta i mbeshtesin ne kritike analitike, te arsyeshme, te argumentuar, te verifikuar, te bindeshme, te kuptueshme per begatine, vlefshmerine dhe vertetesine qe e posedojne.

Mendimet, idete, pikepamjet, bindjet e ketyre intelektualeve, mbeshteten ne parimet univerzale dhe ne virtytet më te larta njerezore.
Strategjia e tyre mbeshtetet ne ato mendime, ide, bindje dhe pikepamje te arsyeshme, te argumentuara dhe te verifikuara nga ana e vertetesise, te cilat nxisin vullnet, deshire dhe kombengulje per sa me shume drejtesi, barazi, tolerance, respekt, dashuri, unitet, moral, dituri, bashkim e atedhedashuri.

Pa kete kategori te intelektualeve neper fusha te ndryshme politike, shoqerore, profesionale, ekonomike, shendetesore, edukative, arsimore, juridike dhe fushave tjera te ndryshme, do te devalvohet çdo parim uneverzal e cdo virtyt njerezor qe i takone drejtesise, barazise, humanizmit, moralit, edukimit, arsimit, mesimit, shendetesise, dhe mbrojtjes ne nivel vendi, shteti dhe ne nivel kombtar.

Sipas parimeve dhe virtyteve qe perdoren per organizimin e ketyre fashave qe u ceken me larte, do ta kemi edhe nivelin, begatine dhe lumturine e jetes sone individuale, familjare, shoqerore, fetare, politike, shtetnore e kombetare.

Do te ishte ne krenarine, nderin e ne favorin tone individual, familjar, shoqeror, politik, fetar, shtetnor e kombetar, te mbeshtetemi e ti perkrahim sa me shume te jete e mundur kategorine e trete te intelektualeve, te cilet i mbeshtesin mendimet, idete, bindjet dhe pikepamjet e veta ne parimet univerzale dhe virtytet me te larta njerezore qe i favorizojne ato mendime, ide, bindje dhe pikepamje te arsyeshme, te argumentuara, te verifikuara per nga vertetesia e tyre, te cilat nxisin sa me shume drejtesi, barazi, humanizem, tolerance, respekt, dashuri, unitete, bashkim e atdhedashuri.
I juaj, mësuesi Isë

Perpos pergatitjes profesionale qe duhet te posedoi mesuesi, duhet te posedoi edhe karakter, temperament dhe personalitet te shendetshem fizikisht, psiqikisht, emocionalisht, moralisht dhe kombtarisht.

Te posedoi ndjenja humane, sociale dhe te posedoi deshire, vullnet e dashuri per mesimdhenje dhe te posedoi qendrim korekt e dashuri ndaj nxenesve.

Njohurite e vecanta qe duhet me doemos ti posedoi nje mesues i suksesshem jane:

-Njohja e thelle e zhvillimit te nxenesit neper periudha te ndryshme te tij, pa te cilen nuk ka sukses mesimdhenja,

-Njohja e mjedisit jashte klases dhe jashte shkolles ku bene pjese shkolla dhe nxenesit per te kuptuar realitetin me te cilin rrethohet shkolla dhe nxenesit,

-Njohja e gjendjes familjare ku rritet, edukohet e jeton nxenesi,

-Njohja sa më e thelle e permbajtjeve mesimore te lendes per te cilen eshte kopetent mesimdhenesi dhe dallimi i tyre, cilat jane primare e cilat sekundare per tua dhene rendesine sipas vleres qe kane,

-Paisja me nje tersi njohurishe te vlerave themelore morale e kombtare, qe e udheheqin mesimdhenesin gjate gjithe punes se tij edukative e mesimore dhe jashte saje,

-Njohja e mire dhe dallimi se si mesojne nxenesit neper etapa te ndryshme e si mesojne te rriturit, qe tua lehtesoj nxenesve sa do pak procesin e nxenjes ne mesim, pervetesimin e njohurive dhe kuptueshmerine e tyre,

-Njohja ne themel e kultures pedagogjike, psikologjike, didaktike, metodike e metodologjike, per me qene sa me i afte e sa më i pergatitur mesimdhenesi qe ta trajtoi si arte e si shkence mesimdhenjen e mesimnxenjen para nxenesve, gjate nje ore mesimore e jashte saje.

Ndersa, mesues i pasuksesshem eshte ai mesues qe i mungojne tiparet dhe cilesit e mesuesit te sukseshem dhe karakteri e personaliteti i tij eshte i infektuar me veti te burokratit, qe demonstron para nxenesve hije te rende, eshte i njeanshem para tyre, i ftohte, i terhequr ne vetevete, i ngurte, i ashper, i merzitshem dhe monoton ne punen etij me nxenes.

Eshte ai qe tregohet i njetrajtshem para nxenesve, apatik, dhe i pa sigurte me veteveten, i pandershem, inatçor, i padashur dhe me gabime tjera te shumta ne raport me kolektivin, ne raport me nxenesit, ne raport me organizimin e procesit edukativ e mesimor gjate orarit te punes se tije, ne raport me udhheqesine e shkolles, ne raport me sherbimin professional te pedagogut e psikologut shkollor dhe ne raport me prinderit e nxenesve. I juaj, mësuesi Isë

Isa Thaçi
22 Shkurt 2016 në 10:27 PD ·

Emrin ma nderruan balozat e zije greko-sllavo-ortodoks, te mos me lene asku gjurme ne histori!

Po kryqin, yllin dhe henen kush ta vuri ne qafe e ta hodhi mbi kry?! Ata qe me pushtuan, kofshin te pa ndere e kofshin faqezinje!

Dardani e dashur, zonje e madhe dikur ne Gadishullin Ilirik e ne ILIRI , kush ti mbushi, a mos i mbushe vete tokat tua me kisha katolike, me kisha ortodokse e me gjamia islamike?!

Jo nuk i mbusha vete por mi mbushen pushtuesit e ILIRISE, ARBERISE dhe SHQIPERISE, qe bashkpunonin me ata te cilet nuk kishin as fisnikeri e as burreri, as menquri e as trimeri ti mbrojne trojet e veta ne DARDANI e ILIRI, ne ARBERI e ne SHQIPERI.

A besoje ne ZOT ti e dashura DARDANI, zonje e dikurshme ne ILIRI, ku ne njerin e ne tjetrine dete, ishe zonje dhe zotruse vete?!

Po besoja ne krijuesin e madhe qe e beri Token, Diellin, Hanen, qiellin, Ujte dhe Ajrin, ku permes ketyre elemnteve jetike per boten e gjalle bimore, shtazore dhe njerezore, komunikoja me TE, ateher kur tjeret nuk dinin te komunikonin.

Kush po te quan tani “Kosmet e Metohi, oj e dashura ime DARDANI?!

Po me quajne balozat e zinje te ” Serbska Zajednices” e “demarkacionit” me malin e Zi dhe me Serbine, se bashku me ata bijte e mije qe nuk kane fisnikeri e burreri, qe nuk kane mend e as menquri, qe nuk kane ndere e as trimni dhe mu kane vare ne qafe e po me repin dhe po me shkatrrojne si eshte më keq, se bashku me balozat e zije, duke mos me lene te qete, qe ta gezoi edhe une pakez liri.

Ky ke nje pershkrim i shkurter introspektiv i imi, qe pasqyroi se si i kane humbur gjurmet neper dekada e neper shekuj DARDANISE sone te dashur, edhe pse ishte dikur zonje mbi gjitha zonjet ne mes te ILIRISE dhe ishte zoteruese e GADISHULLIT ILIRIK. I juaj, mësuesi Iseë

Isa Thaçi
20 Shkurt 2016 në 1:32 MD •

Sipas disa te dhenave shkencore pedagogjike, karakteristika primare te mesimdhenjes efektive konsiderohen:

1. Konkretizimi e racionalizimi i mesimit gjate mesimdhenjes,
2. Shumllojshmeria ne mesimdhenje,
3. Drejtimi i mesimdhenjes ne temen mesimore,
4. Perfshirja e nxenesve ne procesin mesimor dhe
5. Synimi sa me i larte i mesimdhenjes per rritjen e suksesit te nxenesve ne mesimnxenie.

– Me konkretizimin dhe racionalizimin e mesimdhenjes nenkuptojme paraqitjen sa me reale te mesimit para nxenesve dhe ngritjen sa me te larte te kuptueshmerise se tije, nenkuptojme po ashtu edhe pershkrimin dhe shpjegimin e kjarte te koncepteve te ndryshme per nxenesit, nenkuptojme te folurit konkret te mesimdhenesit e te pranueshem nga ana e nxenesve, i liruar tersisht nga fjalet e panevojshme. Me nje fjale, sa më large verbalizmit ne mesidhenje e mesimnxenje, e sa mëafer konkretizimit dhe racionalizimit.

– Me mesimdhenje te shumellojshme nenkuptojme perdorimin e formave, teknikave, metodave, mjeteve dhe instrumenteve te ndryshme sipas nevojes dhe situatave qe imponohen ne baze te permbajtjeve te temave mesimore, sipas lendeve te ndryshme qe perfaqesohen ne plan-programe korikulare. Nenkuptojme jetesimin sa më te mire te shumllojshmerise ne mesimdhenje nga mesimdhenesi i cili me doemos duhet ta pervetesoi mire dhe ta perdor edhe artin e larte te parashtrimit te pyetjeve te ndryshme qe u behen nxenesve gjate zhvillimit te procesit te mesimdhenjes neper etapa te ores mesimore.

– Me drejtimin e mesimdhenjes ne temen mesimore, nenkuptojme perkushtimin e kohes, qe tu mundesohet nxenesve sa me shume kohe gjate procesit te mesimnxenies. Ky veprim i mesimdhenesit arrihet mese miri, kure mesimdhenesi e planifikon mire e sakt kohen qe i duhet per dhenien e mesimit te rij, kohen qe i duhet ti pergatis nexenesit te jene te gatshem per mesimnxenie dhe kohen qe i duhet per ta vleresuar ne fund punen e nxenesve gjate asaje ore mesimore dhe ta kuptoi shkallen e arritshmerise se tyre.

– Perfshirja e nxenesve ne procesin e mesimdhenies dhee mesimnxenies, ka te beje me aktivizimin e tyre maksimal per pervetesimin e permbajtjes se temes mesimore. Nese nuk behet knaqshem perfshirja e nxenesve ne procesin e mesimdhenjes dhe mesimnxenies, permes formave, teknikave, metodave, mjeteve dhe instrumenteve te ndryshme mesimore, rezultatet e nxenesve ne mesimnxenje do te jene te ulta.

– Synimi sa me i larte i suksesit te nxenesve ne mesimnxenje, ka te beje me ate qe nxenesit ta kuptojne plotesisht detyren e dhene apo permbajtjen e temes mesimore ne fjale, te mos mbetet nxenesi vetem me kuptueshmerin e pjesshme apo mos kuptueshmerine fare te asaje permbajtje.

Pa kuptueshmerine e duhur te karakteristikave primare te mesimdhenjes efektive, pa perdorimin e drejte dhe parimor te tyre nga ana e mesimdhenesve, nuk pritet te arrihen rezultate te lakmueshme ne procesin e mesimdhenjes dhe mesimnxenjes. I juaj, mësuesi Isë

 

19. 03. 2020

Sa e keqe, aq e turpshme, sa e pandershme aq kriminale dhe sa e dhemshme aq e padurueshme kjo gjendje qe perhere e me shume po keqesohet ne trojet e Kosoves dhe në trojet tjera shqiptare nga keqbersit e politikes sone “kombtare” dhe militantet e tyre qe e kane infektuar çdo segment e çdo hapsire te organizimit jetsor!

Do te na denoi historia e Zoti neve popullin shqiptar, qe po i tolerojme kaq shume dhe po u shkojme prapa si te verbet keqberseve, shkaterruseve te vendit, zhberseve dhe kapseve te shtetit, qe po u shkojme prapa dallavergjive e tradhtareve, kojtagjinjeve dhe te pandershmeve qe benin pjese ne “qeverine pronto” te Hashim Thaçit, Xhavit Halitit, Kadri Veselit, Adem Grabovcit, Fatmir Limajt, Ramush Haradinajt, Plakut me Krroqe Isa Mustafes dhe Pacollit me hutat, trumcaket dhe papagajte e tyre, te cilet shkaterruan e shfrytezuan çdo gje qe gjeten perpara per dy dekada me radhe!

Prontisteve ne fjale u ka mbete tani ta perdorin edhe miqesine e popullit shqiptar me SHBAN, si mjet pas te cilit i maskojne dhe i fshehin synimet e veta djallezore e grabitçare, qe te rikthehen edhe njeher ne skenen politike, ta vazhdojne tmerrin e tyre, siq e kishin vazhduar më pare ne çdo pore te jetes e ne çdo segment shtetnor.

Isa Thaçi, 18 Mars 2020

Lakmia e egersuar, urrejtja dhe xhelozia shume njerezve ua ka deformuar shpirtin, mendjen, zemren, karakterin, personalitetin dhe sjelljet e tyre! Sa shume keqkuptime, mosbesime, ngatrresa, mosmarrveshje e vrasje dhe sa shume shkaterrime e deformime te atdheut dhe shtetit jane bere prej njerezve, per shkak te lakmise, urrejtjes, xhelozise, shkurtpamesise dhe pa diturise!

Lakmija e egersuar, urrejtja dhe xhelozia jane të qoroditura, te shemtuara dhe te pandershme mes njerzeve qe i posedojne ato. Mjer ata qe i perfshine kjo smundje e keqe shpirtrore, emocionale e intelektuale dhe mjer populli qe e ka ne mesin e vete kete kategori njerzish!

Lufta më e madhe e qenjeve te vetedijshme, humane, morale, kombtare e njerezore, eshte ta qrrenjosin nga shpirti e nga zemra, lakmine e egersuar, urrejtjen, xhelozine dhe vese tjera te qoroditura e te shemtuara, te cilat ua deformojne tersisht karakterin dhe personalitetin e tyre, duke i fute ata ne hasmeri, ngaterresa, keqkuptime, vrasje e mosmarrveshje mes njerezeve, mes vllezerve, mes antareve te familjes, mes te afermeve, farefisit dhe mes miqeve e shokeve.

Sa shume po e godasin jeten e lire, perspektiven, qetesine dhe dinjitetin e kombit shqiptar ky soi i keq i njerzeve qe ua ka deformuar shpirtin, mendjen e zemren lakmia e egersuar, urrejtja e zhelozia!

18. 03. 2020
Nuk mundesh t`i bene tjeret te lumtur e tu ndihmosh atyre, kure vete nuk je i lumtur. Në një konference qe mbahej per tu ndihmuar njerzeve ne nevoje dhe per t`i bere te lumtur ata, dikush e pyeti Dalai Lamen: “ Si eshte e mundur te jesh i lumtur kur sheh aq shume mjerim dhe tragjedi çdo dite”? Dalai Lama pergjigjet: “Po kë mund të ndihmosh, nese nuk je i lumtur?

Vishen Lakhiani, e ka kete mendim per lumturine: “ Mendjet e jashtzakonshme e kuptojne se lumturia vjen nga brenda. Ata fillojne me lumturine ne momentin e tanishem dhe e perdorin ate si nje lende djegese per te drejtuar te gjitha vizionet dhe qellimet e tyre per veten e per boten”.

Sa shume njerze e kerkojne lumturine dhe ndihmen nga jasht e jo nga brenda!

17. 03. 2020

Pose orientuam më pare filozofine tone kombtare ne zhvillimin, persosjen dhe transformimin sistematik te njeriuit, kot i qasemi zhvillimit ekonomik, shendetesor, juridik, kulturor, e shkencor, sepse e mira dhe e keqja e tyre vie nga njeriu. Kete te keqe e shkaterrim total, mese shumti po e paguan vete njeriu.

Ne ato gjera qe i perqendrojm më shume mendimet, bindjet, besimet dhe sjelljet tona, ato do ti arrijme gjate jetes.
Sepse ngjarjet dhe gjerat me te cilat rrethohemi, jane produkt i sjelljeve tona, te cilat stimulohen nga mendimet, bindjet e besimet qe i posedojme.

Do te ishte menquri dhe ne favorin tone ti nderrojme vazhdimisht mendimet, bindjet e besimet e programuara ne kokat tona, te cilave u ka skaduar afati.

Opozitaret tane politik edhe kure kane qene ne pozite ishin, edhe tani ne opozite jane pengese e madhe per nje te ardhme më te mire, per nje histori më reale dhe per nje politike më te menqur e më largpamese, se sa politika shkaterruse e deritanishme.

Opozitaret tane politik te cilet ishin deri dje ne pozite, me kembngulje e te terbuar po bejne perpjekje qe mos ta leshojne nga dora bajraktarllakun qe e kishin per dy dekada me radhe duke rrahur gjoks ne te thate si më te miret, më te dijshmit e më te drejtit, edhe pse sistematikisht e kane shkaterruar pasurine e vendit, e kane varferuar skajshmerisht popullin, kane fale teritor te atdheut, e kane nenshkruar “asociacionin e komunave serbe” si kancer ne mes te shtetit te Kosoves dhe kane lejuar eksteritore per kishat serbe qe dikur ato ishin tonat.

Opozitaret qe deri dje ishin ne pozite, per asnje qaste nuk e deshmuan veten per dy dekada me radhe, te dalin faqebardhe para brezave qe vijne, per te ardhmen e tyre dhe te japin llogari para popullit qe ua dha voten, per gjendjen e mjerushme te vendit dhe per shkaterrimin total te shtetit permes veprave kriminale e te korruptuara si eshte më zi dhe permes manipulimit te Kushtetutes dhe ligjeve te saje.

Isa Thaçi
13 Mars 2017 në 9:17 PD ·

“Qeni i keq ta bjen ujkun ne torishte ka thene populli”

Politika, ideologjia fetare ortodokse dhe komunizmi ruso-sllav, ne parim e kishte dhe e ka edhe sote hegjemonizmin dhe pushtimin e popujve te vegjel. Te ballafaqohen ne lufte me kundershtarin e barabart, nuk ua do forte zemra kesaj race.

Ne vende te ballafaqimit perdorin dhelperine, mashtrimin, genjeshtren dhe propaganden permes se ciles hiqen si “viktime” dhe race e “paster” njerezore, qe ta bindin boten per hexhemonizmin e tyre.

Nene kete dinakeri e cinizem, perhere u kane sjelle popujve te vegjel deme, shkaterrime e masakra te medha, veçanerisht popullit shqiptare, duke iu versul popullates civile te pafajshme, si bisha te egra e te terbuara.

Sa shume qene te kqij, fatkeqesisht patem neper shekuj e dekada, qe na e sollen ujkun ne torishte per te na gjakosur kopene!

Une personalisht mendoi, per ata qe deshtuan politikisht e kombtarisht, te jene ne nivel te duhur para atdheut, para popullit e para shtetit, ata qe u korruptuan kembe e koke, ata qe e varferuan popullin dhe shiten pjese te atdheut dhe jane te gatshem ta bejne nje gje te tille sa here tu ipet mundesia dhe ata qe zhvaten çdo gje qe gjeten perpara, nuk kane te drejte morale, njerzore e as kombtare te na shesin pallavra demagogjike ne parlament dhe te krijojne rremuj politike ne dem te Kosoves e popullit te saje, duke u reklamuar edhe permes mjeteve te informacionit , sherbtore te oborrtareve te korruptuar, sepse per dy dekada me radhe, populli ua pa marifetin e tyre, se kush ishin e kush jane.

Nga kasta e politikaneve qe e zhvaten dhe e shkaterruan atdheun per dy dekada me radhe, te cilet i denoi populli me voten e vete, presin te mira prej tyre, vetem sahanlepirsit dhe ata qe paten privilegje te medha, te pa merituara, te cilet nuk shohin më large se sa i kane hundet e veta!

11 Mars 2013 në 10:43 MD ·

Sjellje egoiste, arrogante dhe te rrezikshme konsiderohen ato veprime qe behen ne dem te interesave te tjereve, rrezikim i jetes se tjereve dhe ne dem te interesave kombtare, per ti realizuar deshirat dhe qellimet e ulta personale, aspak njerzore.

Kjo dukuri e shemtuar dhe tragjike nuk ka te ndalur, por po perhapet gjithnje e me shume si virus i rrezikshem ne Kosove, Shqiperi e ne trojet shqiptare te pushtuara nga fqinjet tane pushtues greko-sllav.

Ata qe synojne ta kene nje ndergjegje sa më te paster para vetit, para Zotit dhe para popullit, me asnje qmim nuk i lejojne vetit te bejne veprime te atilla qe jane te vershuara me egoizem, arrogance, kriminalitet dhe rrezikshmeri per atdheun e kombin shqiptar.

Pesimet dhe shkatrrimet e ndryshme qe i perjetojne popujt,  ato ne permbajtje kane mesime dhe urti te shumta, te cilat e  ngrisin vetedijen e nje populli , per nje jete me cilesore te tyre.

Ndersa te shqiptaret po ndodhe e kunderta, ne vende qe te mesojme e te mbushemi mende per nje jete më te mire e më me cilesore nga pesimet e shkaterrimet, perkundrazi po budalisemi edhe më shume  dhe po qmendemi  kunder njeri tjetrit, kunder  vetevetes dhe kunder jetes me cilesore.

Isa Thaçi
9 Mars 2013 në 1:17 MD ·

Cdo e keqe qe i vije shoqerise,i vije per shkak te sjelljeve te atyre qe jane egoist ekstrem e te pangopur dhe qe jane te pandershem shpirterisht, moralisht, njerzishte e kombtarisht, qe jane shume fytyresh apo pa fytyre e pa kurriz fare, krejtesisht butak trup, shpirt e mendje.
Fatkeqesisht bukur shume eshte shtuar numri i tyre ne trojet shqiptare!

Nga kjo kategori njerzish dita dites po shkaterrohet vendi, pasuria e tije, po shkaterrohet kultura, shkenca, arsimi, shendetesia, ekonomia, drejtesia e fusha tjera jetike per popullin shqiptar.

Nga kjo kategori njerzish po rritet varferia, papunesia dhe menyra e te jetuarit perplote vujtje e mjerim. Ndersa menyra e te jetuarit te egoisteve ekstrem, te pangopurve e te pa njerzishmeve po i ngjane menyres se te jetuarit si derr i kenaqur.

Te pa ngopurit, te pa ndershmit e te pa njerzishmit, kohve te sotit nuk po lene gure pa rrotulluar per macat e kucat e veta me i punesuar, permes menyrave më te korruptuara te mundeshme, qe te largohen sa me pare nga gjendja e te jetuarit si Sokrat i vuajtur dhe ti ofrohen sa me shume gjendjes se te jetuarit si derr i kenaqur.

Isa Thaçi
6 Mars 2016 në 2:57 MD •

Rrembim e pervetesim vlerash te atyre personaliteteve qe i deshmuan vlerat e veta te medha dhe mbeten perjetesishte deshmor te kombit shqiptar. Ky veprim i ulte eshte vrasje e dyte e deshmoreve tane nga dora e atyre qe nuk kane vlera e shpirte njerzor.

Kete vrasje, kete perdhunim vlerash te deshmoreve, po e bejne ata qe nuk kane patur, nuk kane e nuk do te kene kurr vlera personale e njerzore dhe nuk i deshmuan ato me asnje forme e veprim human e njerzor para popullit shqiptar qe u shkoi prapa, por e deshmuan dhe po deshmojne se jane hileqare, ngatrrestar, rrembyes, perbuzes, fyes, rrenacak, mashtrues e perqares mes nesh si komb dhe shkaterrues te shtetit e pasurise kombtare.

Deshmuan se jane te korruptuar kembe e koke sipas deshirave te qarqeve antishqiptare, qe po synojne per ta devalvuar çdo gje qe eshte njerezore mes kombit tone dhe per te shkelur mbi gjakun dhe amanetin e deshmoreve tane, permes forcave tona destruktive qe i kemi per brenda.

Me kohen e ne rrethana te ndryshme e kuptojme nivelin e politikaneve tane qe i patem ne balle dhe i kemi tani, e kuptojme sakrificen e tyre per atedhe e per liri dhe te kunderten, e kuptojme diturine, menqurine, ndershmerine dhe humanizmin qe e kane poseduar ata.

Me kohen e ne rrethana te ndryshme e kuptojme nivelin e Elites se intelektualeve dhe Akademikeve qe i posedoi dhe i posedon populli shqiptar, e kuptojme kontributin e jo kontributin e tyre te dhene, e kuptojme nivelin e edukates, kultures, diturise, menqurise, shkences dhe perkushtimit te tyre qe te jene ne balle te ngjarjeve jetike kombtare dhe udhe rrefys, se si duhet te zgjidhjen ne favor tone problemet e ndryshme kombtare.

Isa Thaçi
5 Mars 2017 në 10:51 PD ·

Me kohen e ne rrethana te ndryshme, e kuptojme fare mire, kë e kemi vella, shoke dhe kë e kemi mike te vertete. Koha dhe rrethanat jane ato, qe ua zhveshin maskat njerezve qe fshihen pas tyre.

Me kohen e ne rrethana te ndryshme e kuptojme nivelin e politikaneve tane qe i patem ne balle dhe i kemi tani, e kuptojme sakrificen e tyre per atedhe e per liri dhe te kunderten, e kuptojme diturine, menqurine, ndershmerine dhe humanizmin qe e kane poseduar.

Me kohen e ne rrethana te ndryshme e kuptojme nivelin e Elites se intelektualeve dhe Akademikeve qe i posedoi dhe i posedon populli shqiptar, e kuptojme kontributin e jo kontributin e tyre, e kuptojme nivelin e edukates, kultures, diturise, menqurise, shkences dhe perkushtimit te tyre qe te jene ne balle te ngjarjeve jetike kombtare dhe udhe rrefys, se si duhet te zgjidhjen ne favor problemet tona kombtare.

Me kohen e ne rrethana te ndryshme e kuptojme se sa unik eshte populli shqiptar e sa i perqar mes veti, se sa i guxmshem e i vendosur eshte per ta mbrojte atdheun, lirine dhe nderin kombtar, e per tu sakrifikuar ne mbrojtje te tyre.

Me kohen dhe ne rrethana te ndryshme e kuptojme edhe veteveten se kush ishim dhe kush jemi tani, e kuptojme nivelin e ngritjes intelektuale, emocionale, morale, humane, sociale e kombtare, e kuptojme edhe te kunderten e tyre, ose nuk kuptojme asgje dhe e vazhdojme rrugen si qurat ne mjegull, te ndare e te perqare, xheloz e inatqor mes veti, te pa dije, pa edukate e pa kulture te mjaftushme.

Nuk mund te keshe lumturi te qendrushme perpos nje fundi te turpshem, nese heshte e i mbyll syte para padrejtesive e shkatrrimit te pasurise kombtare dhe shitjes se pjeseve te atdheut.

Nuk mund te keshe lumturi te qendrushme perpos nje fundi te turpshem, nese u behesh krah shkelseve te Kushtetutes dhe ligjeve te saje, nese u behesh krah uzurpuseve dhe atyre qe e kane kap shtetin, nese u behesh krah keqperdoruseve te pozitave te larta ne presidence, ne qeveri e ne nparlamente.

Mjere lumturia e atyre qe e kane ndertuar mbi padrejtesite e ndryshme dhe mbi fatkeqesite e tjereve, mbi premtimet e rrejshme dhe mashtrimet, te cilat e presin nje fund te turpshem e tragjik!

Pa dituri e menquri, pa shprese e besim ne vetevete, pa guxim, vendosmeri, vullnet e dashuri dhe pa veprimin tone unik e kombtar, do te sorullatemi poshte e perpjete, djathtas e majtas, para e prapa, te shperndare, te perqare, te humbur dhe te hutuar si qurat ne mjegull dhe do behemi gazi i botes, siq jemi bere qe 2000 vjete me radhe, qe nga pushtimi i Ilirise e deri me sot, duke shpresuar kot qe realizimin e endrrave dhe fatin tone do ta bejne tjeret per ne, edhe pse vete ne, po shkelim pa meshirshem mbi endrrat dhe fatin tone.

Ne mungese te cilesive dhe vlerave qe u permenden më larte, nuk kane ku mbeshteten, formohen e transformohen tiparet e temperamentit, karakterit dhe personalitetit tone, pa formimin e transformimin e te cilave, nuk e kuptojme rrugen e duhur qe duhet ta ndjekim si individ, familje, kolektiv, shoqeri e si komb ne pergjithesi per ti realizuar endrrat tona.

Si po duket, mendja dhe shpirti i disave eshte griposur thelle me smundjen e perqarjes, lakmise e tradhtise per interesa te ulta personale, grupore, partiake e fetare, ne dem te qeshtjes sone kombetare, e ne favor te fqinjeve tane pushtues dhe ne favor te grabitjes dhe shkaterrimit total te vendit dhe pasurise se tij.

Tani o kurr eshte koha e domosdoshme ta sherojne sa më pare mendjen, shpirtin, zemren dhe trupin e tyre te griposur ata, tek te cilet eshte programuar thelle ne kokat e tyre programi perplote me smundje te ndryshme.

28 Shkurt 2016 në 9:48 PD ·

Politikanet, gazetaret, analistet politik dhe disa prej intelektualeve, akademikevea e klerikeve fetar ne gjitha trojet shqiptare, i ka verbuar kojtja, karierizmi, urrejtja dhe pandershmeria, i ka marr pusi edhe gjoli.                                                                                                                                                        Pa nje rremete te forte mali, nga keta berllogjij nuk pastrohet e nuk zhvillohet trolli, nuk mbrohet vendi as nuk çlirohet kombi, pos po roberohet e varferohet edhe më shume.

Ma mire te jesh njeri ne çdo rrethane, se sa i panjeri te gjendesh vetem aty ku ka me ngrene.

Disa njerze hajne sa per te jetuar, e disa jetojne vetem per te ngrene.

Njerze qe jetojne vetem per te ngrene, dita dites po shumohen ne Atdheun tone.

Ata qe jetojne vetem per te ngrene, nuk mujne me qene njerze ne asnje rrethane.

Mjerishte, keta te panjerze jane fatkeqesia e Atdheut dhe Kombit Shqiptar!

Nuk mund te shpreh gezimin tim pos hidherimit, kur shqiptareve te Presheves, Medvegjes, Tupalles, Bujanovcit dhe Ternovcit, politika jone vetevrasese kombetare e te dyja shteteve, ua ka kthyre shpinen dhe i ka lene ne meshiren e kasapeve serb te Serbise, te cilet nuk guxojne te marrin fryme lirshem, te flasin e te mesojne shqip dhe te jetojne si njerze ne trojet e veta, edhe pse moren pjese djemte e tyre dhe derdhen gjakun per lirine e Kosoves dhe trojeve shqiptare!

Si mund ta shpreh gezimin tim, pos hidherimit dhe te jem i qete kure politika maqedone ne bashkpunim me Ali Ahmetin i cili po i sherben Gruevskit, ti vras djemte tane me te mire te lirise ne Kumanoven tone Heroike dhe ti poshtroi shqiptaret atje e ti nenshtroi, nene qizmen gjakatare sllavo-maqedone?!

Si mund te shpreh gezimin tim pos hidherimit per fitoret e grabitqareve, te korruptuareve dhe hileqareve, se bashku me Kryeministrin e Shqiperise, qe e ka perfshire perpara politika fashiste greke, me ne krye Janullatosin, edhe pse i kane katandisur deri ne shfarosje Çamet dhe po bejne perpjekje ta marrin edhe jugun e Shqiperise?!

Dikur vlera dhe shejnteria e punes se mesuesit me nxenes, qendronte ne pozicionin e tij, si burim informacioni dhe si mase per gjithçka, apo “liber qe flete dhe ece”.

Tani kesaje forme te punes se mesuesit me nxenes i ka kaluar koha, sepse mesuesi ne kohen e sotit, më shume eshte nje udheheqes, organizues e bashkpuntor ne mesim, i cili i udhezon dhe i ndihmon nxenesit e vete per te kerkuar ne menyre te pavarur informacione me ndihmen e tij, se sa qe eshte burim informacioni dhe mase per gjithcka apo “liber qe flete dhe hece”, siq ishte dikure.

Intelektualeve qe u mungojne aftesite, mendimet, pikepamjet, idet dhe bindjet e tyre te lirshme e kreative, manipulohen lehte nga mendimet, pikepamjet dhe bindjet e tjereve ne aspektin intelektual, profesional, politik e ne aspekte tjera.

Tek intelektualet e kesaje ketegorie qe u permenden më larte nuk eshte i zhvilluar fare mendimi kritik, analitik dhe pikpamjet e bindjet e tyre te lirshme kreative dhe te pavarura.

Per kete kategori intelektualesh eshte e mjaftueshme te pervetesojne nga tjeret copza mendimesh, ideshe dhe pikpamjesh profesionale, politike e ideologjike, pa bere perpjekje fare qe te analizojne vertetesine apo pavertetesine e tyre.

Keta mjaftohen vetem me pervetesimin dhe mbajtjen mende te atyre mendimeve, ideve, pikepamjeve dhe bindjeve ndaj te cilave kane ra viktime, per leverdi e per shkaqe tjera personale.

Kjo kategori e intelektualeve lehte manipulohen, sepse e kane pranuar poziten e inferioritetit, nenshtrimit dhe peruljes.

Te keta intelektual kreativiteti i tyre ne mendime, ide, pikepamje dhe bindje personale nuk ekzistone fare.

Problem mjaft serioz mes problemeve tjera serioze ne procesin edukativ e mesimor eshte edhe menyra e vleresimit, cilesimit, testimit dhe notimit te nxenesve.

Menyrat e perdorimit gjate vlersimit, cilesimit e notimit te nxenesve nga ana e mesimdhenesve, me pare duhet konstatuar saktesine, drejtesine dhe vertetesine e atyre menyrave te vlersimit e notimit, qe e mundesojne pasqyrimin sa më objektiv te nivelit te nxenesve rreth pervetesimit te njohurive, shkathtesive e shprehive dhe rreth nivelit te kuptueshmerise e zotesise se tyre, qe t`i perdorin ato ne praktike.

Eshte mjajfte e rendesishme aftesia e shkathtesia e mesimdhenesit qe te kuptoi sa më drejte, t`i perdor me vend, ku duhet e si duhet teknikat, format, instrumetet dhe pyetjet rreth vleresimit, cilesimit, testimit dhe notimit te nxenesve, qe notimi vertete te jete nje pasqyre reale e objektive e perparimit te nxenesve dhe nje motivim qe i stimulon ata te angazhohen vullnetshem, me deshire e me dashuri ne mesim.

Intelektuali qe karakterizohet me mendime, ide, pikepamje e bindje egocentrike, veteveten e vene ne epiqender per cdo gje ne raport me tjeret, edhe pse nuk e meriton.

Sa shume intelektual egocentrik ka mes shqiptareve!

Mesues i pasuksesshem konsiderohet ai mesues te cilit i mungojne tiparet dhe cilesit e mesuesit te sukseshem dhe karakteri e personaliteti i tij eshte i infektuar me veti te burokratit, i cili demonstron para nxenesve hije te rende, njeanshmeri, ftohtesi, terheqeje ne vetevete, ngurtesi, ashpersi, merzi dhe monotoni ne punen etij me nxenes.

Po ashtu mesues i pasukseshem konsiderohet ai mesues qe tregohet i njetrajtshem para nxenesve, qe tregohet apatik dhe i pa sigurte me veteveten, i pandershem, inatçor, i padashur dhe me gabime tjera te shumta ne raport me kolektivin, ne raport me nxenesit, ne raport me organizimin e procesit edukativ e mesimor gjate orarit te punes se tije, ne raport me udhheqesine e shkolles, ne raport me sherbimin profesional te pedagogut e psikologut shkollor dhe ne raport me prinderit e nxenesve.

Kush po te quan tani “Kosmet e Metohi”, oj e dashura ime DARDANI?!

Po me quajne bre, si te tille, balozat e zinje te ” Serbska Zajednices” e te “demarkacionit” me malin e Zi dhe me Serbine, po me quajn bre balozat e zij te kishave ortodokse, veshur me te zeza, varur kryq ne qafe dhe duke tundur fener ne duar, i cili po vjelle tym te zi mbi trupin tim DARDANI e ILIRI.

Keta kapuqonje te zij qe po me quajn” Kosmet e Metohi”, po bashkpunojne ngushte me disa bij te mij qe nuk kane bese, fisnikeri e burreri, qe nuk kane mend e as menquri, qe nuk kane ndere e as trimni, kemb e koke perplote tradhti.

Keta faqe zij mu kane vare ne qafe si qakejte e po me rjepin dhe shkatrrojne, si eshte më keq e si eshte më zij, duke mos me lene te qete, qe ta gezoi edhe une pakez liri.

Synimi sa më i larte i suksesit te nxenesve ne mesimnxenje, ka te beje me ate qe nxenesit ta kuptojne plotesisht detyren e dhene apo permbajtjen e temes mesimore ne fjale, te mos mbeten ata vetem me kuptueshmerin e pjesshme apo mos kuptueshmerine fare te asaje permbajtje qe mesohet.

Pa kuptueshmerin e karakteristikave primare te mesimdhenjes efektive dhe pa perdorimin e drejte dhe parimor te tyre, nga ana e mesimdhenesve, nuk pritet te arrihen rezultate te lakmueshme ne procesin e mesimdhenjes dhe ne procesin e mesimnxenjes.

Sipas konkluzioneve shkencore pedagogjike nenkuptohet se, sado te pergatitur me kulture profesionale e me kulture pedagogjiko-psikologjike te jene mesimdhenesit dhe sado te talentuar e te motivuar te jene edhe nxenesit, suksesi i mesimdhenjes dhe mesimnxenies nuk do te jete i knaqshem dhe ne nivel te duhur.

Kuptohet nese edhe faktoret tjere qe jane te lidhur drerjte per drejte e terthorazi me procesin mesimor nuk i plotesojne standartet parimore te shkences se pedagogjise e psikologjise per mesimdhenje e mesimnxenje.

Isa Thaçi
18 Shkurt 2019 në 7:50 PD •

Hulumtimet shkencore pedagogjike kane ardhe ne perfundim se suksesi i mesimdhenjes e mesimnxenjes mvaret nga ndikimi i faktoreve te shumte qe kane lidhje drejte per drejte e terthorazi me organizimin e procesit edukativ – mesimor.

Ky konkluzion shkencor pedagogjik nenkupton se, sado te pergatitur e te trajnuar dhe te paisur me kuklture profesionale, pedagogjike e psikologjike te jene mesimdhenesit dhe sado te talentuar e te motivuar te jene nxenesit, suksesi i mesimdhenjes dhe mesimnxenies nuk do te jete i knaqshem, nese faktoret tjere qe jane te lidhgur drerjte per drejte e terthorazi me procesin mesimor nuk jane ne nivel te duhur dhe nuk i plotesojne standartet parimore te shkences se pedagogjise e psikologjise.

Nder faktoret themelor qe ndikojne ne mesimdhenjen e mesimnxenjen e sukseseshme dhe anasjelltas numrohen:

Mesimdhenesi, nxenesi, shkolla dhe ambienti i saje, klaset dhe numri i nxenesve neper klase, kabinetet qe i posedon shkolla dhe mjetet e duhura mesimore neper kabinete. Niveli i pergatitjes se planprogrameve- korikulave mesimore dhe niveli i pergatitjes se autoreve te tyre , niveli i pergatitjes se teksteve, literatures ndihmese shkollore, niveli i pergatitjes se doracakeve metodik- udhezues per mesimdhenes dhe niveli i pergatitjes se atyre qe i perpilojne ato.

Numrohet po ashtu ndikimi i menyres se menagjimit te drejtorise se shkolles, keshillit te shkolles, kshillit te nxenesve e keshillit te prinderve te shkolles. Menyra dhe niveli i sherbimit dhe bashkpunimit professional te pedagogut dhe psikologut shkollor, menyre e bashkpunimit te mesimdhenesve mes veti e mes nxenesve, menyra e bashkpunimit shkolle-familje dhe bashkpunimit me komunitetin ku funksionon shkolla.

Menyra e organizmit te aktiviteteve te lira jashtemesimore ne shkolle, menyra e organizimit te ekskurzioneve me karakter mesimor, menyra e organizimit te garave mesimore brenda shkolles dhe garave mesimore shkolla me shkollen, garave mesimore ne nivel komunal, shtetnor e më gjere dhe menyra e perpilimit te orarit mesimor, jo sipas desdhires se mesimdhenesve por sipas parimeve shkencore pedagogjike e psikologjike, duke respektuar e favorizuar nxenesit dhe natyren e lendeve mesimore sipas rendesise qe e kane ne planprogram.

Po ashtu ndikim te madh per mesimdhenje te sukseseshme apo jo te sukseseshme ka edhe niveli i mirembajtjes se higjenes, ngrohjes, sanitarive te ndryshme te shkolles, qetesia brenda e per rrethe shkolles, rregullimi e mirmbajrtja e hapsires, tereneve sportive dhe parqeve rreth shkolles.

Dhe per fund fare, ndikimi i nivelit te ketyre faktoreve te shumte ne suksesin e procesit te mesimdhenjes dhe mesimnxenjes, mvaret nga niveli i tipareve te karakterit e te personalitetit qe e posedojne kompetentet e arsimit, inspektoriatit ne nivel ministror e ne nivel komunal dhe nga paisja e tyre me edukate, kulture, moral dhe nga paisje me pergjegjesi kombtare per pergjegjesite qe kane mbi arsimin ton. I juaj, mësuesi Isë

Isa Thaçi
14 Shkurt 2019 në 10:10 PD •

Marrja e vendimeve te pandergjegjeshme, te ngutshme, koke ne veti, pa u konsultuar me tjeret rreth qeshtjeve qe kane peshe te madhe kombtare e nderkombtare dhe nenshkrimi e vulosja e tyre sy mbyllur, pa e kuptuar mire permbajtjen e asaje qe nenshkruhet e vuloset, i kushton shume shtrejte kombit, shoqerise, shtetit, familjes dhe individeve shqiptar, siq na ka kushtuar deri me tani.

Per veprime te ndergjegjshme e marrje vendimesh te duhura, Henry David ka thene: “Nuk njoh fakt më inkurajues se sa aftësia e padiskutushme e njeriut për ta ngritur jetën me përpjekje të ndërgjegjshme”.

Ne mesin tone kombetar e ne atë politik, akademik, kulturor, ekonomik, shendetsor, arsimor, juridik etj, ka mjaftë njerze qe marrin vendime në menyre të pandergjegjegjshme, te papergjegjshme, te ngutshme, koke ne vete dhe pa u konsultuar me aske, sidomos ne kete qeshtje prijne politikanet tane.

Marrja e vendimeve te tilla, po i sjelle vendit degradim e shkaterrim, ngecje në zhvillim e izolim total, perqarje, ngaterresa, e kundershtime aspak njerzore, pozicione te disfavorshme mes fqinjeve tane pushtues, humbje teritoresh, korrupcion, pervetsim te paligjshme te pasurise dhe befasira tjera para nderkombetareve e para botes.

Për te gjitha keto veprime, çmimin po e paguajme shume shtrejtë si komb, fatkeqesishte dhe po ua leme pasardhesve tane, ta paguajn edhe më shtrejte haraqin e gabimeve tona!
I juaj, mësusi Isë

13 Shkurt 2016 •

Zvillimi dhe aftesimi i te kuptuarit tek nxenesit eshte dhe do te mbetet problem qendror i mesimdhenesve te seciles lende dhe ne secilin nivel te shkollimit.
Problemet me te cilat ballafaqohet mësuesi gjate mesimedhenjes jane te shumta, ku me te theksuarat jane:

1.Problemi i perzgjedhjes se metodave, teknikave, formave, mjeteve dhe pyetjeve per mesimdhenje, te cilat perdoren gjate nje ore, neper lende te ndryshme mesimore, qe mesimdhenja te jete sa me e efktshme e racionale.

Problemi i perzgjedhjes se metodave, teknikave, formave, mjeteve mesimore dhe pyetjeve sa më efektive dhe te pershtatura mire ne raport me oren mesimore e ne raport me nxenesit ne pjesen e pare, te dyte dhe ne pjesen e trete te saje eshte mjafte serioz dhe nuk guxohet ta injorojme.
Mesimdhenesi qe te jete sa me i efektshem gjate kesaje perzgjedhje, eshte e domosdoshme, te paiset me kulture didaktiko-metodike, pedagogjike, psikologjike e metodologjike te cilat e trajtojne kete problem ne menyre shkencore. Perndryshe orvatjet e mesuesit do te jene te kota dhe te percjellura permes anarhise gjate procesit te mesimdhenjes, brenda nje ore mesimore e më gjere.

2.Problem i mesimdhenjes eshte edhe motivimi i nxenesve te cilet perfshihen ne te nxenit dhe ne kuptueshmerine e permbajtjeve te ndryshme mesimore gjate nje ore e jashte saje.

Pa motivimin e nxenesve, qe nenekupton kultivimin e interesimit, kurreshtjes, deshires dhe dashurise se tyre per nxenje sa më te suksesshme e sa më kualitative e te efektshme ne mesim, per kuptueshmeri sa me te thelle te asaje qe mesohet, per me i analizuar e perpunuar ato informacione, permes nje veshtrimi dhe te menduarit kritik nga nxenesit, puna e mesimedhenesit nuk do te jete efektive dhe ne nivel te duhur.
Per ta zgjidhur kete qeshtje sa me drejte e sa me objektivisht, mesuesi gjate mesimdhenjes e mesimnxenjes, eshte e nevojshme dhe e domosdoshme te jete i paisur me nje kulture te mjaftueshme psikologjike, kryesisht te kete informacion te duhur rreth motivacionit, emocioneve, vullnetit, deshires dhe personalitetit te nxenesve. Ne mungese te ketij informacioni, suksesi i mesuesit ne mesimdhenje dhe suksesi i nxenesve ne mesimnxenje do te jete i pamundshem.

3.Qeshtje shume serioze per mesimdhenjen dhe mesuesin eshte edhe problemi i menagjimit te nxenesve ne klase, gjate nje ore mesimore.

Klasa qe zhurmon, nxenesi qe nuk degjon dhe disiplina jo ne nivel, e humbasin shansen pedagogjike-psikologjike per nje ore te sukseseshme e efektive, gjate mesimdhenjes e mesimnxenjes, ku fajin kryesor e ka mungesa e pervojes, pergatitja jo e knaqshme profesionale, pergatitja e pamjaftueshme didaktiko-metodike, pergatitja e ulte me kulture pedagogjike e psikologjike, qe e mundesojne organizimin sa më te mire te nje ore mesimore dhe qe i mundesojne mesimdhenesit nje menagjim te mire, efektiv, te matur dhe racional te nxenesve ne klase.
Problemet e menagjimit te nxenesve ne klase kane te bejne me ruajtjen e nje klime te shendetshme mes mesimdhenesit e nxenesve, qe do ta mundesoi nje nxenje te sukseseshme te nxenesve dhe nje disipline racionale ne klase gjate ores mesimore. Kjo kulture pedagogjike arrihet permes nje mesimdhenje, mire te planifikuar dhe permes motivimit te nxenesve ne mesim, te cilin e permendem me larte.

4.Menyra e vleresimit, cilesimit dhe notimit te nxenesve eshte problem tjeter serioz e i thekesuar, si psh:

A e vleresojme dhe notojme sakt, drejte e si duhet apo jo nxenesin gjate notimit, cilesimit e testimit rreth pervetesimit te njohurive dhe rreth nivelit te kuptueshmerise se tyre?! A i perdorim me vend, si i perdorim dhe ai perdorim ku duhet e si duhet teknikat, format dhe instrumetet e vleresimit, cilesimit dhe notimit te nxenesve tane, qe ti motivojme ata per angazhim sa me te vullnetshem ne mesim?! Jemi apo nuk jemi te pergatitur sa duhet profesionalisht per kete qeshtje?!
Rrugdalja me e drejte e mesimdhenesit ne kete fushe, eshte paisja e tij me informacion te duhur ne lemine didaktiko-metodike apo ne metodologjine pedagogjike qe e trajtojne shkencarishte problematiken e cilesimit, vleresimit dhe notimit te nxenesve, gjithnje duke patur parasysh nivelin intelektual, emocional, motivues, social, ekonomik e familjar te nxenesit, duke patur parasysh po ashtu edhe nivelin e shkolles dhe mundesite qe i ka ofruar shkolla dhe mesimdhenesit ne favor te nxenesve, e jo kurr te gjykohet e te denohet per mos sukses vetem nxenesi, kur dihet se ne kete qeshtje ka ndikim te madh, shkolla, mesuesi, familja, drejtori i shkolles, DKA dhe Ministria me stafin e vete pergjegjes per arsim.

Mesuesi i kujdesshem dhe i vemendshem, qe ka deshire, vullnet, motiv e dashuri rreth problematikes se perzgjedhjes se metodave, teknikave, formave dhe pyetjeve me te efekteshme per mesimdhenje dhe mesimnxenje, rreth motivimit te nxenesve, menaxhimit te tyre ne klase dhe rreth vleresimit, cilesimit dhe notimit, do tia dale faqebardhe, ne misionin e tije te shejte kombetar, edhe pse eshte i varur suksesi i tij bukur shume nga faktoret tjere qe ndikojne ne mbarvajtjen e sukseseshme te organizimit ne procesin e mesimdhenjes e mesimnxenjes dhe procese tjera te organizimit ne shkolle e jashte saje. I juaj, mësuesi Isë

14 Shkurt 2016

Titujt dhe gradat qe i posedojne mesuesit, nuk eshte e thene, qe medoemos te garantojne mesimdhenje te suksesshme.

Mesimdhenes i suksesshem eshte ai mesues, qe i realizon synimet dhe objektivat e plan-programit mesimor, per aqe sa eshte i suksesshem edhe hartimi i plan-programeve per nivelet dhe drejtimet e ndryshme shkollore dhe po ashtu per aq sa eshte e suksesshme perputhja me plan-programet mesimore, hartimi, perpilimi dhe pergatitja e teksteve mesimore, literatures ndihmese shkollore, doracakeve metodik per mesimdhenes dhe mjeteve te ndryshme mesimore.

Mesues i suksesshem ne mesimdhenje eshte treguar ne praktike, ai mesues qe eshte i dashur ne raport me nxenesit, eshte terheqes dhe me humor te konsoliduar sipas situatave, eshte me virtyte te larta morale e intelektuale, eshte entuziast e optimist dhe i drejte ndaj nxenesve, eshte i afert me ta, demokrat, i pergjegjshem dhe i kuptueshem, eshte syqele, i ekuilibruar dhe nxites i nxenesve per mesim, eshte i matur dhe me vetebesim ne punene e tij.

Ndersa ne anen tjeter mesues i pasuksesshem eshte treguar ai mesues qe eshte burokrat, i njeanshem dhe i terhequr ne vetevete, qe eshte i ngurte, i ashper dhe i merzitshem ne punene etij dhe ne raport me nxenesit, qe eshte monoton, i njtrajtshem, apatik, i hallakatur dhe i pa sigurte ne vetevete, eshte inatçor, dhe me gabime te shumta ne raport me shoket e kolektivit, ne raport me nxenesit dhe ne raport me organizimin e procesit edukativo-mesimor gjate orarit te punes se tije.

Njohurite si me te vecanta qe duhet ti posedoi nje mesues i suksesshem jane:

1. Njohja sa me e mire e nxenesit duke e ndjekur zhvillimin e tij neper periudha te ndryshme,

2. Njohja sa do pak e mjedisit jashte klases dhe jashte shkolles,

3. Njohja sa me e mire e permbajtjeve mesimore te lendes se vete dhe dallimi i tyre ne ato qenesore dhe ne ato sekundare,

4. Paisja me nje tersi te domosdoshme vlerash morale, qe e udheheqin ate gjate gjithe punes se tij edukative-mesimore,

5. Njohja sa me e mire dhe dallimi se si mesojn nxenesit neper etapa te ndryshme e si mesojne te rriturit, qe tua lehteson sa do pak nxenesve procesin e nxenjes ne mesim dhe pervetesimin e njohurive dhe kuptueshmerine e tyre.

Ata qe percaktohen me vetedie, me vullnet e dashuri per profesionin e mesuesit, eshte mëse e nevojshme per ta, te paisen sa më shume te jete e mundur me cilesi e virtyte te larta njerezore e profesionale dhe te paisen me kulture te maftushme pedagogjike, psikologjike, didaktike, metodike e metodologjike, qe te sigurojne sukses sa me te madhe ne profesionin e shejte te mesimdhenjes se tyre.I juaj, mësuesi Isë

12 Shkurt 2015

Nuk mund ta njohim veteveten, te kaluaren tone, te behemi njerez te paisur me dituri, me humanizem, altruizem, te behemi te ndershem, profesionist te ngritur e te persosur, te behemi poet e shkrimtar, filozof e politikan, akademik e shkenctar, mesues e edukator ne familje, ne qerdhe, shkolle e ne univerzitet, te behemi kombetar te guximshem, te dashur, punetar dhe sakrifikues per atedhe e per liri, nese nuk lexojme e nuk mesojme ne menyre sistematik gjate tere jetes.

Eshte per keqardhje se si ia kemi kthyer shpinen, e kemi zbeh bukur shume dashurine per librin, e kemi zvogluar deshiren dhe vullnetin per lexim, mesim, studim e grumbullim njohurish e pervojash qe gjenden neper libra te ndryshme, te cilat bartin përvoje te shumte njerezore, ku permes te cilave pergatitemi më denjesisht per jeten personale, profesionale, familjare, kombtare e njerzore.

Si mund te behemi te pasur, dijetar, politikan te mirfillt, fetar qe e besojne zotin sinqerisht e pa lajka, edukator te femijeve tane ne familje dhe edukator te gjeneratave te reja, si mund te behemi kombetare te guximshem, te dashur, punetor dhe sakrifikues per atedhe e per liri, nese nuk lexojme, nuk mesojme dhe nuk studjojme sistematikisht te paisemi me njohuri bashkohore, permes te cilave arrihet pasuria, dituria edukata politika, feja, kultura, permes te cilave mirembahet dhe menagjohet vetevetja, familjai, shteti, institucionet e tij dhe kombi?!

Virtyte e larta njerzore nuk i arrijne njerezit qe u mungon deshira, vullneti, dashuria dhe shprehia e perditshme te lexojne, mesojne, studjojne, hulumtojne e krahasojne gjera nga më te ndryshmet qe i posedon jeta njerzore.

Per kete mungese virtytesh, mjafton tua hedhish nje sy disa biznismeneve, politikaneve, intelektualeve, poeteve, shkrimtareve, folozofeve, pedagogeve, sociologeve, psikologeve, akademikeve, edukatoreve, mesueseve dhe kategori tjera intelektualesh qe i posedon mes tij kombi shqiptare, shteti i tyre dhe institucionet shtenore, ekonomike, politike, fetare, arsimore, shendetesore, juridike, administrative, policore e ushtarake, verehen pa kurrfar veshtiresie, se sa ne pozita te mjera qendrojne, duke manifestuar nivel te ulte te kultures, nivel te ulte te edukates dhe pergatitje te ulte profesionale e politike, per te cilat e kane marr pergjegjesine mbi veti.

Ky eshte mjerimi dhe kjo eshte varferia qe e pasqyrojne pa dashjen e tyre te gjithe ata qe nuk lexojne, nuk mesojne nuk studjojne, e nuk paisen me pervoje njerezore qe i ofrojne librat e ndryshme te botes dhe librat e kombit tone.

Ju nxenes e studente shqiptar, mesues,politikan e fetare, familjar e edukator, intelektual e akademik, mos ia ktheni shpinen leximit, duani librin si syte e ballit, si zemren dhe si shpirtin, nese keni sa do pak zemer e shpirte dhe deshire e dashuri, ta njihni sa me shume veteveten, te kaluaren tone kombetare dhe boten e cila na rrethon.

Pa kete potencial te fuqishem njerezor, i quajtur lexim, mesim, studim dhe dashuri ndaj librit, do te mbesim pak njerez per veteveten, per familjen, per kombin, per shtetin dhe do te behemi gazi i botes. I juaj, mësuesi Isë

9 Shkurt 2017

Sherbimi ne fjale dikur funksiononte neper shkollat tona dhe ipte rezultatet e tijj duke vendosur rende e rregull, disipline e vullnet dhe angazhim te mirfillte ne procesin e organizimit edukativ e mesimor, qe nga stafi udheheqes, stafi i mesimdhenjes, stafi i mesimnxenjes dhe stafi teknik i mirmbajtjes se higjenes, ngrohjes dhe mirmbajtjes se stabilimenteve te sanitarive te ndryshme dhe mirembajtjes se dokumentacionit pedagogjik e ligjor te shkolles.

Qe nga largimi i ketije sherbimi prej shkollave tona, qe nga mbyllja e Entit Pedagogjik Republikan ne nivel te Kosoves, Enteve Rajonale Pedagogjike dhe qe nga mbyllja e Enteve Pedagogjike Komunale, ka filluar te bije pergjegjesia ne procesin e organizimit mesimor, ne nivelin e disciplines se nxenesve, ne vijueshmerine e rregullt te tyre neper oret mesimore, si nga nxenesit ashtu edhe nga arsimtaret, ka filluar te bije pergjegjesia ne te gjitha fushat qe u permenden më lartë.

Ka ra niveli i pergatitjeve te arsimtareve per oren e tyre mesimore, ka ra mirmbajtja e higjenes, mirembajtja e inventarit shkollor, i cili nuk ruhet e nuk sistemohet si duhet.
Kabinetet neper shkolla jane te boshatisura nga mjetet mesimore, numri i madh i nxenesve neper klase, cilesimi dhe notimi i tyre i ngjane me teper nje fushate pa kritere e pa kurrfar pergjegjesishe profesionale ne notim.

Bashkepunimi nxenes, arsimtar dhe prinde eshte zbehur fare, bashkpunimi professional shkolle familje po thuaja se eshte shuar tersisht, trajtimi i problemeve te ndryshme tek nxenesit nuk behet nga askush ne menyre profesionale.

Hospitimi neper ore mësimore me qellim qe tu ndihmohet mesimdhenesve dhe nxenesve e te keshillohen ata per nje nivel me te larte te organizimit edukativ- mesimor nuk behet fare, me nje fjale papergjegjesi totale ne secilin segment, qe nga qerdhet, institucionet parashkollore, shkollore e deri ne Univerzitet.

Kete mase ndeshkuese dhe devalvuese per shkollat tona e ndermori i pari pergjegjesi i arsimit nga ana e Unmikut, famkeqi Maks Daksner ne bashkpunim me perkthyesit e tyre shqipfoles, te cilet moren pozita kyqe ne udheheqjen arsimore, per ta vazhduar eksperimentimin devalvues e shkatrrues te Daksnerit ne sistemin edukativo-arsimor te Kosoves, edhe pse e kishim nje pervoje 100 vjeqare, mbushur plote munde e sakrifica nga dashamiret e arsimit tone.

Loja e ketij eksperimenti te quajtur Daksner-Unmik, ne bashkpunim me perkthyesit shqipfoles te cilet nuk dispononin as me aftesite elementare pedagogjike, psikologjike e profesionale per arsim, filloi nga pozicionet fyese, sikur ne, te ishim nje vende nga thellesite me te largta te Afrikes, edhe perkunder perpjekjeve tona e pervojes 100 vjeqare me plote vullnet e guxim per te mbajtur gjalle e te forte shkollen tone shqipe, para regjimit policor, ushtarak e gjakatar serb.

Daksneri me perkthyesit shqipfoles te cilet moren pozita kyqe ne arsim, ne emer te reformave per ta devalvuar sa me shume arsimin qe e kishim më pare, moren masa ekstreme qe ti largojne nga skena pergjegjese e arsimit ata te cilet kishin pervoje shume vjeqare dhe aftesi e pergatitje shkencore profesionale, pedagogjike e psikologjike, per tu marr me problemet e arsimit, reformen dhe ndryshimet sipas mundesive dhe kushteve qe i posedonte vendi dhe shkolla.

Ky largim behej, per të manipuluar me lehte me perkthyesit e pa afte shqipfoles te daksnerit per reforma e ndryshime.
Edhe sote e kesaj dite gjenden gjurmet mosperfillese neper dokumentat e Unmikut, te cilet e trajtonin arsimin tone kombtar si pjese e pandashme e sistemit edukativo-arsimor serb.

Kjo eshte fyerja dhe shkatrrimi më i madhe qe ia kane bere edukimit dhe arsimit tone kombtar Daksneri, Unmiku ne bashkpunim me perkthyesit e tyre shqipfoles.

Kete devalvim dhe kete fyerje ndaj edukimit dhe arsimit tone e futen ne skene Maks Daksner dhe Unmiku, ne bashkepunim me perkthyesit e tyre shqipfoles, mos te them perkthysit qyqare, duke ndermarre nje fushate te eger kunder institucioneve tona legjitime qe merreshin ne menyre sistematike me hulumtime e studime te ndryshme rreth edukimit e arsimit tone kombtare, duke filluar ne radhe te pare eliminimin nga skena edukative-arsimore Entin Pedagogjik Republikan te Kosoves, i cili merrej ne menyre shkencore me problemet e ndryshme qe dilnin nga fusha e edukimit dhe arsimit ne nivel te vendit.

Per te vazhduar e keqeja edhe metej, i rrenuan edhe Entet pedagogjike Rajonale e Komunale dhe ne fund edhe sherbimin pedagogjik neper shkolla i cili funksiononte ne menyre te mrekullueshme, duke i trajtuar problemet edukativo-arsimor dhe problemet e ndryshme qe dilnin ne nivel vendi e ne nivel shkolle dhe ne fund i lane pa pune pedagoget e psikologet e shkollave, me qellime te caktuara qe ti humbin dhe ti shkatrrojne gjurmet 100 vjeqare te edukimit dhe arsimit tone kombetar.

Sot shkollat tona me shume po ngecin se sa po ecin perpara, disiplina, rendi, rregulli dhe pergjegjesia ne pune e ne mesim, gjithnje e me shume po bije, se sa po perparon.

Interesimi i nxenesve per mesim e dije ka ra dukshem, disiplina ne mesim eshte luhatur tej mase, sepse ka ra edhe cilesia e mesimdhenjes, ka ra raporti i shendosh mes nxenesit e mesimdhenesit, porritet ikja e nxenesve prej oreve te mesimit dhe eshte bere dukuri shqetesuese.

Te notuarit eshte larguar nga kriteret profesionale e shkencore, regjistrimi i nxenesve dhe kalueshmeria eshte bere me shume familjarizem e komercializem, se sa regjistrim e kalueshmeri ne baze te kritereve dhe aftesive qe i posedojne nxenesit e studentet.

Problemet ne meset shkollore jane bere alarmante e shume shqetesuese, ku po lulezon gjithnje e me shume qerimi fizik i hesapeve, deri ne therje e vrasje mes nxenesve duke ia marr jeten njeri tjetrit.

Neper shkollat tona, ne vende qe te sherbej stafi profesional pedagogjik e psikologjik i pedagogut dhe psikologut shkollor, po sherben stafi i sigurimit civil ne bashkupnim me sigurimin e rregullt policor, te cilet e kane marr situaten ne duar te veta, qe permes forces dhe kercnimit ti parandalojne ekceset e ndrysheme, e jo permes bindjes e keshillimit.

Ky staf me lejen e ministrise dhe komunave, shkollat tona i ka shendrruar ne punkte te sigurimit civil e policor te cilet nuk po tregojne kurrfar rezultate, por perkundrazi po e acarojne situaten edhe me shume, duke shkaktuar revolte e zemrim tek mesimdhenesit e tek nxenesit ne pergjithesi.

Keto jane “reformat” ne sistemin e arsimit dhe edukimit tone ne Kosove, qe e kane fillimin nga koha e Daksnerit dhe Unmikut ne bashkepunim me perkthyesit e tyre shqipfols-qyqare, te cilet me shume kane shkaterruar se sa kane bere reforma ne dobi te edukimit dhe arsimit tone.

Eshte koha e fundit ti bashkohemi masivisht kerkeses qe sa me pare te rikthehet sherbimi pedagogjik e psikologjik neper shkollat tona, qe nga qerdhet, institucionet parashkollore, shkollore e deri tek Univerzitetet ne pergjithesi, per tia kthyer autoritetin e ketyre institucioneve ne permasa shkencore pedagogjike e psikologjike te edukimit dhe arsimit bashkohor e kombetar.

Te rikthehet Enti Pedagogjik Republikan qe ishte ne nivel te Kosoves, te rikthehen Entet Pedagogjike Rajonale dhe ato komunale, per tua dhene shansen profesionisteve te arsimit dhe edukimit, te merren seriozisht e profesionalisht me hulumtimin dhe studimin e problemeve te shumta qe dalin nga fusha edukativo-mesimore ne te gjitha nivelet ne vendin tone dhe te lirohen keto ente nga stafi punues i militanteve partiak te cilet e kane shkatrruar tersisht arsimin dhe edukimin tone.

Per ndryshe, çdo gje ka dale prej kontrollit te sanimit dhe zgjidhjes se problemeve ne menyre profesionale, sepse kete qellim e kishte Daksneri, Unmiku dhe perkthyesit e tyre shqipfoles, militant- partiak e injorant te arsimit tone kombtar. I juaj, mësuesi Isë

10 Shkurt 2016

Cilesimi sa më real e objektiv i nxenesve dhe studenteve, pasqyron nivelin, edukativ, arsimor, emocional, human, moral, nivelin e ngritjes se aftesive, shkathtesive e shprehive qe i ka arrite nxenesi e studenti.

Per ta bere sa me real e sa me objektive kete pasqyrim te procesit rrethe cilesimit e notimit te nxenesve e studenteve, mesimdhenesi duhet liruar nga ndikimi i simpatise, antipatis dhe nga ndikimi i faktoreve tjere korruptues, te cilet e devalvojn dhe e tjetersojne tersisht pasqyrimin real te cilesimit e notimit.

Simpatia, antipatia dhe faktoret tjere korruptiv, dita dites po ia zene vendin cilesimit dhe notimit real e profesional, neper shkolla, kolegje dhe univerzitetet tona.

Ne cilat raste mund te shfaqen keto dukuri devijante, te cilat po e devalvojne tersisht etiken, karakterin dhe personalitetin e mesimdhenesit, nxenesit dhe studentit, po e devalvojne driten e diturise, edukates, arsimit, mesimit dhe leximit ne pergjithesi?

Dukurite devijante e devalvuse paraqiten tek mesimedhenesi, ne ato momente kur ka te beje me cilesimin e notimin e atyre nxenesve e studenteve qe jane bije te politikaneve, qe jane bije te biznismeneve, te familjareve e farefisit te atij qe noton, qe jane bije te shokeve e miqeve te tije e raste tjera, ku ka mundesi te volitshme te lajmerohen keto dukuri qoroditese , ne procesin e cilesimit dhe notimit te nxenesve dhe studentyeve tane.

Sa më large te jete mesimdhenesi nga ndikimi i faktoreve devalvues, aq me objektiv e real do behet procesi i cilesimit dhe notimit te nxenesve e studenteve dhe aq më shume do favorizohen vlerat madhore te drites se diturise, edukates, arsimit, mesimit dhe leximit ne pergjithesi.

Mesimdhenesit qe lirohen nga ndikimi devalvues i faktoreve, do tua dhene maksimalisht hakun secilit nxenes e student sipas merites e vleres se tyre qe e posedojne ne fushen intelektuale, morale, sociale, humane, kombtare dhe ne fushen e ngritjes se shprehive e shkathtesi te ndryshme te tyre. I juaj, mesuesi Isë

Thirrja psikologjike ti kthehemi vetevetes, ne parim eshte thirrje mjafte e qelluar, nese kuptohet drejte, nese nuk deformohet me qellime te caktuara dhe nese nuk keqeinterpretohet.

Sa e kuptojme, si e kuptojme dhe a kemi vullnet te mire ta kuptojme kete thirrje pa e deformuar parimin e saje universal e njerezor, eshte nje qeshtje tjeter e cila duhet te diskutohet dhe analizohet me gjersisht.

Ti kthehemi vetevetes, do te thote qe te nisemi nga vetevetja per ta pare realitetin e botes tone shpirtnore, intelektuale, edukative, emocionale, morale, humane, sociale e shendetesor, qe te marrim masa per ndryshim, si te ndryshojme, çka te ndryshojme nga vetevetja dhe pse?

Pastaj ti perceptojme te njejtat dukuri te realitetit edhe te botes njerzore me te cilin rrethohemi, se ne cilin nivel i posedon ato dukuri ajo.

Realiteti i botes se brendeshme personale dhe realiteti i botes se jashtme njerezore, jane te lidhur ngusht mes veti dhe jane produkt i te mirave dhe te kqijave te perbashkta. Kur e them kete, po mendoi per virtytet dhe veset personale e shoqerore qe i posedojme.

Eshte thene sa e sa here nga mendimtaret e filozofise, sociologjise, pedagogjise dhe psikologjise, se individi, familja, shoqeria dhe kombi jane qeliza specifike qe e perbejne nje trup te perbashket, i cili nuk ka mundesi te egzistoi pa keto pjese dhe keto pjese te gezistojne si te ndara veqe e veqe.

Cdo perpjekje per ti trajtuar si te ndara keto pjese dhe te izoluara nga njera tjetra, jane perpjekje jo profesionale dhe te kota, sepse individi, familja, shoqeria dhe kombi jane produkt i njeri tjetrit edhe pse kane disa dallime mes veti.

Individi, familja, shoqeria dhe kombi e paguajne tagren e te keqes se njeri tjetrit dhe i vjelin frytet e rezultateve mes veti, qofshin ato rezultate te mira apo jo.

Te nisesh nga vetevetja do te thote te marrish pergjegjesin e, rrugtimin e duhur dhe hapat e pare e te sigurt, qe te qojne drejte rrugtimit kah familja, shoqeria dhe kombi.

Pa kete rrugtim nuk ka ecje te mbare, nuk ka zhvillim personal, familjar, shoqeror dhe kombetar, te cilat se bashku e mundesojne nje sukses me te pergjithshem dhe me te gjithanshem per te gjithe.

Per ndryshe sukseset e izoluara personale e grupore, jane suksese te rrejshme dhe jo njerezore, jane suksese mashtruese e jo te begatshme apo jane suksese afatshkurta e te zbehta.

Shekspiri e shkrimtare dhe poete tjere, Zhan Poll Sartri dhe filozof, sociolog, pedagog dhe psikolog tjere te rangut botnore, kane mbete per gjithmone ne histori dhe i kane lene gjurmet e veta permes analizave te shumta dhe veshtrimit kritik qe ua kane bere problemeve te ndryshme dhe nivelit te dukurive pozitive e negative individuale, familjare, shoqerore dhe kombetare.

Keta burra te menqur e te dijshem, ne kete menyre iu kane kethyer vetevetes dhe jane bere dige e madhe ne ballafaqim te pameshirshem, duke luftuar deformimet e ndryshme qe nga vetevetja, familja, shoqeria dhe kombi.

Fale kontributit te tyre kolosal, ka mbete dicka njerezore tek ata qe vertete jane bere nxenes te pikepamjeve te tyre analitiko-kritikuese, mbi problemet e ndryshme individuale, familjare, shoqerore e kombtare, duke bere perpjekje ti qojne edhe nje hap me tutje, kontributet kolosale te tyre.

Pikepamjet e ketyre koloseve kane qene nje ballafaqim i fuqishem dhe kundershtim i rrepte, duke luftuar pameshirshem padrejtesine, keqeperdorimet, korrupcionin, amoralitetin, narkomanin e dukuri tjera devijante mbi bazen personale, familjare, shoqerore, kombetare dhe shtetnore.

Të kethehesh nga vetevetja dhe te izolohesh duke heshtur para ketyre situatave divijante, do te thote ta luash lojen e djallit, nene petkat e nje humanisti.

Per qudi, ne kete kohe, u ka ardhe shansa te shesin mende ata qe nuk kane per veti, te ndajne drejtesi ata qe jane te padrejte, te shesin patriotizem frikacaket, plaqkitesit e vrastaret, te filozofojne demagoget, te udheheqin me politiken ata qe nuk kane dituri per politike.

Te udheheqin me mjetet e informacionit si gazetar e analist, sherbetore te politikes, e shume e shume shansa, qe iu kane ofruar atyre qe nuk i meritojne ato.

Jam i bindur qe kjo shoqeri mes te ciles jetojme, ka njerez me te formuar, me human e me te pergaditur, qe ti mbulojne fushat te cilat u permenden me larte.

Vertete çdo gjo po grabitet padretesisht nga disa qe u ka ardhe shansa te manipulojne me pozitat e tyre, te cilat nuk i meritojne, sepse po e grabitin dhe po e keqperdorin pasurine e institucioneve tona shtetnore dhe natyrore. Po i keqperdorin vendet e punes duke I mbuluar ato me militant partiak, pa pergatitje te duhur profesionale, perpos pergatitjes qe e kane te sherbejn per nenen parti dhe per interesat e veta personale e grupore.

Pasi i zura ne goje shume mendimtare te botes nuk po i le pa i permende edhe dy filozof te lashte, Buden e indianeve dhe Konfuqien e kinezeve, mendimet e te cileve edhe sote e kesaj dite po i perballojne kohes.

Buda theks te veqant u ka dhene mendimeve per problemet devijante te njerezimit, i cili thonte:“ Se pari ne parim jeta njerezore eshte e paknaqeshme e pa fat; se dyti, shkaku per kete pakenaqesi eshte egoizmi njerezor dhe pangopesia; se treti, egoizmi dhe pangopesia e cdo njeriu merr fund kur gjitha deshirat dhe synimet e tije zhduken; se katerti menyra me e mire per tu larguar nga egoizmi dhe pangopesia eshte rruga e oktopodit(tetekembeshit): vezhgime te drejta, mendime te drejta, fjale te drejta, veprimtari te drejta, ushqim i rregullt, perpjekje te drejta, shqetesim i rregullt dhe enderrime te drejta“.

Ndersa Konfuqie filozof i lashte kinez kishte kete mendim te arte:“ Besnikeri, dashuri dhe merak shpirtnor per te afermit. Ate qe nuk deshiron te ta bejne tjeret, mos ua bene ti atyre“.

Nje gje duhet ta kemi te kjarte te gjithe, se njeriu linde njeri nga prinderit e tije njerez. Njeriu nuk e linde qenin, ujkun derrin e tjere. Edhe keto kafshe qe i ceka nuk lindin njerez, por sojin e tyre.

Baza trashiguese e ka fjalen e vete kryesore se bashku me rrethin njerezor. Njera pa tjetren nuk funksionojne dhe mbesin te zbrazta e te pakuptimta.

Nese i kthemi vetevetes, nuk eshte mire, as e drejte, as njerzore te behemi ciceron te oborreve mbreterore, pallateve shtetnore dhe ciceron i anarhive partiake, per interesat te ulta personale dhe per egoizmin tone te pangopur.

Assesi nuk eshte mire, nuk eshte as e drejte e as njerzore te heshtim si te vdekur para keqeperdorimeve, korrupcionit e deformimeve tjera individuale, familjare, shoqerore dhe kombetare, sepse demet jane te perbashkta, qe do te kuptohen heret ose vone, nese nuk i kemi kuptuar deri më tani.
I juaj, mësuesi Isë

Isa Thaçi
 7 Shkurt 2018

Menyra e te menduarit, bindjeve, deshirave dhe lutjeve drejtuar nderdijes sone, mundesone realizimin e vlerave univerzale njerezore apo antivlerave, mundesone besimin apo mosbesimin per jete te begatshme, te lumtur e te dinitetshme.

Mendimet, bindjet, deshirat dhe lutjet si procese psikike drejtuar nderdijes, nese nuk i kane per baze vlerat dhe virtytet njerezore, nuk jane te vlefshme, nuk jane racionale e as produktive, por jane iluzore, regresive, aspak te dobishme, qe nuk u dihet fundi i pasojave te tyre.

Vetedija per permbajtjene e proceseve psikike te te menduarit, te bindjeve, deshirave dhe lutjeve tona, ka per synim ti ofrohet sa me shume njohjes se realitetit natyror, shoqeror, shpirtrore, e kombetar. Kurse nderdija eshte vendi ku mbillen, rriten, zhvillohen dhe kultivohen keto procese psikike dhe behen realitet i jetes sone, sipas besimit dhe perdorimit praktik te tyre gjate jetes.

Vetedija eshte nje akcion veprues, kurse nderdija eshte nje reagim pohues e realizues i akcioneve te vetedijes sone. Çdo permbajtje e mendimeve, bindjeve, deshirave dhe lutjeve tona, negative apo pozitive qofshin ato, derguar nderdijes sone permes vetedijes, jane te pranueshme per nderdijen, e te pa rrefuzueshme dhe komanda qe duhet te behen realitet, ku frytet e ketij realiteti, do ti korrim gjate jetes.

Nese mendimet, bindjet, deshirat dhe lutjet drejtuar nderdijes sone, i kane per baze vlerat njerezore e jo antivlerat, ato do t`i krijonin mrekullite e jetes per individin, familjen, shoqerine dhe per kombin ne pergjithesi. Ne te kunderten, do te na sjellin probleme, kokeqarje, ngaterresa, urrejtje, fanatizem, xhelozi, tradhti, amoralitet, korrupcion, vuajtje, roberi dhe çka eshte tjeter më zi.

Permbajtja e mire apo jo e mendimeve e bindjeve, deshirave dhe lutjeve tona drejtuar nderdijes, varet kryesisht nga niveli i formimit te vetedijes dhe persosjes se karakterit dhe personalitetit tone, qe e posedojme.

Secili prej neve kemi nevoje te bejme ndryshime progresive e sistematike, qe t`i eliminojme, apo se paku ti zvoglojme veset tona personale, mundesisht duke i zavendesuar me virtyte e vlera njerezore.

Nese e dojme te verteten, veteveten, familjen, shoqerine dhe kombin, duhet te kemi kujdese te shtuar se me cilat permbajtje i prodhojme mendimet, bindjet, deshirat dhe lutjet tona, drejtuar nderdijes, qe ato te jene sa më te drejta, sa me njerzore, fisnike, humane, morale, kombtare, te begatshme e te virtytshme per jete te lumtur e te dinjitetshme, personale, familjare, shoqerore e kombetare. I juaj, mësuesi Isë

Isa Thaçi
3 Shkurt 2018

Ruje o Zot kombin shqiptar nga veteranet e rrejshem te luftes, te cilet nuk kane luftuar por deshirojne ta zhvatin buxhetin e Kosoves pa kurrfar merite, ne dem te veteraneve te vertete qe kane luftuar!

STATUSIN e “Veteranit” mund ta merr nje luftetar i vjeter me pervoje te madhe ne lufte, mund ta merr nje atdhetar i vjeter qe ka marr pjese ne shume luftime e beteja kunder armikut.

Veteran eshte ai njeri qe ka punuar per shume kohe ne nje fushe te caktuar te veprimtarise shoqerore, si: veteran i shkences, veteran i arsimit, veteran i minieres , veteran i nje ndermarrje punuse etj.

STATUSI “Veteran” ne diten e sotit e ka humbur kuptimin dhe ia kane nderruar destinacionin sipas ajameve te atyre qe i kane mundesite te manipulojne me kete statuse, per qeshtje kurruptive, familjare e farefisnore e per interesa te klaneve e grupeve te ndryshme, duke ia humbur tersishte vleren shoqerore e kombetare qe e posedon ky status.

Maces e kuces, shotes e shotanit, knusit e pules dhe xhares e xhures ua kane dhene statusin e veteranit. E paqin faqen e zeze ata qe kane notuar neper keto ujra shume te ndotura e te pista!

STATUSIN e “Deshmorit” mund ta merr vetem ai person qe vritet ne lufte per liri, per drejtesi shoqerore e kombetare.

STATUSIN e “Heroit” mund ta merr vetem ai qe e ka kryer nje veper te larte trimerie apo shume sosh ne lufte, ai qe eshte shquar per trimeri e guxim te larte ne raport me pushtusit dhe tradhtaret e vendit, ai qe e ka dhene jeten duke kryer vepra trimerie e guximi, ai qe i ka mishruar vetite dhe tiparet pozitive më kryesore te nje epoke dhe ai qe behet shembull frymezimi per tjeret.

Ata qe kane shpirte e ndergjegje te paster, qe kane karakter, temperament e personalitet te formuar e te shendoshe njeriu, qe kane ndjenja e emocione njerzore, qe nuk kane qene luftetar, pos qe e kane pare pushken permes telivizorit, qe nuk kane marr plage ne trup, qe nuk iu ka masakruar familja, vrar ndoj antar i saj dhe plagos, ata qe nuk kane deshire te vdesin si shfrytezues te turpshem e tradhtar te kombit dhe lirise qe eshte fituar me gjak dhe ata qe kane moral e eduate kombtare, nuk e kishin pranuar e as qe e pranojne dhe nuk e kishin shit e as qe e shesin per asnje qmim, statusin e turpit ne emer te statusit te veteraneve te luftes, siq e kane bere bukur nje shumice e shqiptareve, qe njihen ne mesin e tyre edhe si bashkpuntor te UDB-e! I juaj, mësuesi Isë

4 Shkurt 2016

Po behet nje konkurence e pa paster mes kolegjeve private ne raport me universitetet publike shtetnore, permes kuantitetit e jo permes kualitetit te edukimit, arsimit dhe pergatitjes profesionale te studenteve tane, sipas nevojave te tregut ne vend.

Kolegjet ne fjale po themelohen ne trojet shqiptare sikur kepurdhat pas shiut, pa iu nenshtruar kontrollit profesional pedagogjik te tyre, te licencuara e te pa lincencuara planprogramet e tyre, kushtet qe i ofrojne per mesim dhe niveli profesional e pedagogjik i pergatitjes se kuadrit mesimor!

Licencimi i tyre më shume behet ne forme te shitblerjes se mallrave ne treg, se sa nenshtrimit profesional e ligjor te rregullave shkencore pedagogjike te licencimit.

Kjo menyre e perhapjes se kolegjeve ka marr permasa shqetesuese, thua se kombi shqiptar ka me miljona banore, me miljona kilometra katror siperfaqe te tokave, fushave, maleve dhe liqejve e lumejeve per ti mbuluar e zoteruar permes punesimit te kuadrit perkates profesional kaq te madh i cili po prodhohet pa kontroll e pa planifikim.

Thua se populli shqiptar e ka nje ekonomi shume te zhvilluar, te persosur dhe konkurente ne rajon e më gjere, thua se e ka nje treg gjigant pune qe e apsorbon kuadrin i cili po prodhohet neper keto kolegje private e neper universitete publike shtenore.

Runa o Zot prej ketij mentaliteti te ultë e konkurues, i cili po mbeshtetet kryekeput ne sasi e jo ne cilesi, po mbeshtetet ne interesa te ulta personale e jo ne interes te edukimit e arsimit te studenteve dhe ne interes te shkences, kultures e ne interes te kombit tone! I juaj, mësuesi Isë

Isa Thaçi– 1 Shkurt 2019

Te korruptuarit e arsimit qe jane pergjegjes per sigurimin e teksteve, literatures, planprogrameve dhe mjeteve mesimore dhe per cilesine e tyre, aspak nuk u shkone mendja ta trazojne shpirtin e ta lodhin koken, qe ato te jene ne funksion te perbashket e tu pershtaten kritereve pedagogjike, psikologjike, didaktike, metodike e metodologjike dhe tu pershtaten kerkesave te nxenesve e studenteve sipas nivelit e shkalles se shkollimit neper institucionet tona edukativo-mesimore.

Te korruptuarit e arsimit nga larte poshte nuk e trazojne ndergjegjen aspak, qe tua imponojne zyrtarisht e ligjesisht hartuseve e perpiluseve te teksteve, literatures ndihmese shkollore, planprogrameve e mjeteve mesimore, qe ti formesojne dhe moderojne ato, enkas perpjekjeve qe po behen per tu reformuar arsimi jone kombetar dhe te perputhen si duhet mes veti, per nje funksionim e qellim te perbashket reformues.

Te korruptuarit ne fjale, jo vetem qe se trazojne ndergjegjen per kete qeshtje, por perkundrazi ne bashkpunim me ta, edhe metej korruptohen, duke i shiquar secili leverdite e veta e jo cilesine e teksteve, literatures ndihmese, planprogrameve e mjeteve mesimore, per te cilat behen shpenzime te medha dhe shperlarje parash.

Qe te shkoi e zeza edhe më thelle, ne te njejten menyre te papergjegjeshme, te korruptuarit sillene edhe me trajnimin e mesimdhenesve duke i angazhuar militantet e vete partiak qe u sherbejne atyre besnikrisht per shperlarje te medha parash, edhe pse militantet nuk posedojne aspak shkollim e pergatitje profesionale per njohjen shkencore te problemeve te ndryshme ne fushen e edukimit dhe arsimit, po ashtu edhe ne fushen e trajnimeve te duhur e efektiv te mesimdhenesve.

Te korruptuarit ne fjale u kane shpalle lufte vendeve te punese se pedagogeve e psikologeve shkollor dhe sherbimit te tyre pedagogjiko-psikologjike, profesionalisht te pergatitur e pergjegjes profesional brenda shkolleve, per ti trajnuar mesimdhenesit dhe jetsuar qellimet e reformimit ne praktiken e jetes shkollore, pa patur nevoje te behen shpenzime te medha apo shperlarje parash per interesa te klaneve te ndryshme e per meditje te majme te trajnereve, ne dem te cilesise se trajnimeve e ne dem te punsimit te pedagogeve e psikologeve shkollor, edhe pse Univerziteti yne public e shtetnor po pergatit kuader pedagogjik e psikologjik per çdo vite, permes departamentit te pedagogjise e psikologjise.

Per kete anarhi, dhe per kete shkelje me dy kembet mbi ligjin e punesimit, mbi statusin dhe te drejtat ligjore qe u takojne sipas pershkrimit ligjor te natyres se vendit te punes e profesionit te pedagogut e psikologut shkollor per te cilin shkollohen e pergatiten ata, per qudi nuk kujdeset askush. I juaj, mësuesi Isë

Isa Thaçi
Ne vertete kemi hyre ne shekullin 21 por me mentalitet, kulture dhe me edukim intelektual, emocional, social, human, moral, estetik, punues, profesional, teknologjik e kombtar, kam frike se jemi diku rreth shekullit 19, mos edhe më prapa.

Hapsira e lokalit neper shkollat tonas dhe numri i nxenesve nuk perputhen as per se afermi me standartet e shkolles se shekullit 21. Numri i nxenesve neper klase shkone deri mbi 50 nxenes, ku as shanse minimale nuk ka te organizohet mesimi i preferuar ne grupe.

Shkollave tona u mungojne me te madhe kabinetet e mjaftushme sipas lendeve mesimore dhe u mungojne mjetet mesimore, ku ne vend te tyre perdoret klasa e jo kabineti, perdoret shkumsi, tabela teksti i lendes mesimore dhe menyra e imponuar e ligjirimit frontal nga ana e mesimdhenesit dhe degjimit frontal pasiv nga ana e nxenesve.

Planprogramet apo korikulat e ashtuquajtura te Kosoves, tekstet, literature ndihmese shkollor dhe doracaket metodik- udhezues perpos qe mungojne dukshem, por edhe niveli i pergatitjes se tyre nuk premton as per se afermi per standartet e shkolles se shekullit 21, me munges te parimeve shkencore qe i kerkon pedagogjia, psikologjia, didaktika, metodika dhe metodologjia gjate pergatitjes, hartimit e perpilimit te tyre, te mos them se jemi shume mbrapa ketij shekulli.

Ndriqimi, mirembajtja e pastertise, ngrohja e lokalit shkollor qe eshte faktore dominante per ploltesimin e kushteve te domosdoshme te organizimit te sukseshem ne procesin e mesimdhenjes dhe mesimnxenjes, nuk premtojne nivelin e standartit te shkollave te shekullit 21, te mos them se jemi shume mbrapa ketij shekulli.

Menyra e bashkupunimit te drejtoreve, arsimtareve, keshillit te shkolles, keshillit te prinderve dhe keshillit te nxenesve mes tyre eshte e ndrydhur dhe e shkatrruar nga primitivizmi dhe anarhija, qe nuk ka te bej as per se afermi me standartet e bashkpunimit te shkolles se shekullit 21, por jemi shume, shume mbrapa!

Menyra e zgjidhjes se problemeve te nxenesve qe u dalin ne procesin mesimor, qe u dalin ne mardhanjet mes shokeve e shoqeve, mes asrimtareve, antareve te familjes dhe gjendjes se ulte ekonomike e shendetesor eshte perbuzese, perqmuse, mosperfillese e injoruse, qe nuk ka te bej as per se afermi me standartet e shkolles se shekullit 21, te mos them se jemi shume mbrapa.

Menyra e bashkpunimit te arsimtareve mes veti dhe mes nxenesve, eshte më shume burokratike, mosperfillese dhe injoruse se sa menyre bashkohore qe duhet ti plotesoi standartet e bashkpunimit te shkolles se shekullit 21.

Menyra e bashkpunimit shkolle familje eshte e nivelit më te ulte professional, qe i ngjane nje bashkpunimi i cili impunon qendrimin: “ bene çka te them une e mos bene çka bej une, ne vend qe te bashkpunohet ne menyre te ndersjell me respekt te barabart qe te ndihmohen dhe te marrin informacion te duhur per gjendjen e femijes se tyre ne shkolle dhe te yudhezohen se si duhet te punojne me femijet e tyre ne shtepi. Ne vend qe te marrin informacion te sakt nga prinderit per gjendjen ekonomik, shendetesore dhe per raportet familjare e bashkshortore, qe te kene nje qasje më te pwerkushuar e më profesionale perf ti zgjidhe problmet e nxenesit qe I dalin nga gjendja e familjes se tij.

Gjendja dhe niveli i pergatitjes se testeve per cilesimin e notimin e nxeneseve, menyra se si pyten e cilesohen dhe notohen nxenesit tane, më shume dominon menyra anarhike, e rastesishme, menyra e korruptuar, sipas aferise familjare, farefisnore, kolegiale, miqesore dhe sipas menyres se mitos, qe po shkilet me dy kembet mbi parimet pedagogjike, psikologjike, didaktike, metodike dhe metodologjike te te notuarit, testuarit dhe cilesuarit.

Ky nivel i veprimit nuk ka te bej me shkollat e shekullit 21, por ka te bej me nivelin e ulte te kultures profesionale, pedagogjike, psikologjike, didaktike, metodike dhe metodologjike te mesimdhenesve, menagjereve te shkollave, drejtoreve te DKA-ve, politikberseve te arsimit ne nivel Ministror, qe i ka kapluar korrupcioni, pa te cilen kulture e genjejme veten, na genjejne edhe demagoget e militantet e qeverise pronto se po e zhvillojme shkollen, edukimin dhe arsimin tone sipas standardeve te shekullit 21, qe po jetesohet neper shkollat e botes se ketij shekulli. I juaj, mësuesi Is

Isa Thaçi
 28 Janar 2018

Kerkesat ndaj nxenesve e studenteve zakonisht vijne nga larte poshte, ne vend qe te ndodhe e kunderta, te behen kerkesa edhe nga poshte larte prej nxenesve e studenteve.

Ne kete hierarki kerkesash, viktime po bije gjithmone nxenesi e studenti, jo mesimdhenesi, menagjusi i shkolles, menagjusi i Drejtorise Komunale te Arsimit dhe Ministri i Arsimit me stafin e tij punues ne nivel te Ministries, te cilet jane pergjegjes kryesor, per te mirat e te kqijat qe i ndodhin shkolles, mesimit, suksesit te nxenesve dhe studenteve ne mesim dhe disiplines se tyre.

T`i kerkosh nxenesit e studentit me shume apo ma pak se sa i ke ofruar kushte e mundesi per dituri, krijohet nje padrejtesi e madhe me kerkesat e mesimdhenesve gjate cilesimit dhe notimit te tyre. Kjo dukuri negative thuaja se eshte bere mode per realitetin e shkolles shqipe ne nivel kombetar.

Pak i ofrohen nxenesit e studentit kushte per mesim, pak punohet me ta, pak u ofrohet ndihme e udhezime profesionale atyre, pak bashkpunohet me ta. Pak, te mos them aspak u ofron kushte shkolla, klasa, kabineti dhe ambienti ku e bene punen mesimore nxenesi e studenti.

Pak, te mos them aspak e joshin nxenesin per mesimnxenje tekstet shkollore dhe literatura ndihmese, shumices prej te cilave u ka kaluar koha e perdorimit dhe jane te zhveshura tersisht nga paisjet udhezuse te teknologjise pedagogjike e psikologjike, se si duhet te mesohet ne menyre më efektive neper ato tekste.

Lehte eshte te kerkohet nga nxenesi e studenti, por veshtire eshte ti ofrojme atij, ate qe i duhet dhe ka nevoje per te.

Nxenesit e studentet cilesohen ne forme fushate, jo ne menyre sistematike, cilesohen nga ndikimi simpatik e antipatik i mesimdhenesit, nga ndikimi i aferive familjare, farefisnore, kolegiale dhe menyrave tjera jo parimore, duke i ndeshkuar me note negative apo duke i shperblyer me note pozitive, merite e pa merite, edhe kure mesimedhenesi nuk e ka kryer punen e tij si duhet dhe sa duhet ne procesin e rregullt mesimor.

Edhe pse pak apo aspak u ofrohet nxeneseve perkrahje e udhezime permes mesimit plotesues, per t`i avansuar ma tutje ata nxenes qe nuk e kane realizuar si e sa duhet planprogramin mesimor, edhe pse nuk u kane ofruar mesim shtues apo suplimentar atyre nxeneseve qe e kane realizuar me sukses planprogramin e rregullt mesimor.

Do te thot, ne te dyja rastet e notimit dhe cilesimit, pozitivisht apo negativisht, nuk e deshmojne veten mesimdhenesit qe kane edhe aqe te drejte, per ti ndeshkuar apo shperblyer nxenesit e tyre me nota pozitive e negative, rrethe menyres se kerkesave qe ua bejne atyre gjate notimit e cilesimit.

Pak ose aspak, arsyetohet shperblimi i nxenesit me note pozitive gjate kerkesave per cilesim e notim, nese nxenesve qe kane perparuar shume ne realizimin e planprogramit te rregullt nuk u eshte ofruar gjate vitit edhe mesim suplimentar apo shtues, sipas progresit qe e kane treguar nxenesit ne mesim gjate vitit.

Pak ose aspak, arsyetohet ndeshkimi i nxenesit me note negative gjate kerkesave qe ua bejne mesimdhenesit per cilesim e notim, nese nxenesve qe kane ngece prapa ne realizimin e planprogramit, nuk u eshte ofruar kurrfar ndihmese e keshille, permes mesimit plotesues, sqarues e perforcues.

Te dyja keto raste, nuk perfillen fare ne shkollen tone shqipe gjate cilesimit e notimit te nxenesve dhe dita dites po perhapet anarhi e madhe duke harruar fare kerkesat e parimeve perplote kritere pedagogjike e psikologjike dhe didaktike e metodike, te cilat duhet respektuar gjate notimit dhe cilesimit te nxenesve, qe te behet sa me objektiv e real ai cilesim e notim.

Nuk eshte e drejte morale, humane ligjore, pedagogjike e psikologjike, tu kerkohet me shume ose me pak gjate procesit te cilesimit e notimit, se sa u eshte ofruar nxenesve e studenteve gjate organizimit te procesit edukativ e mesimor. I juaj, mësuesi Isë

25 Janar 2016

Edukates dhe arsimit tone kombtar i duhen dashamire qe kane deshire, vullnet, dashuri dhe qe kane pergatitje profesionale e kulture te mjaftushme pedagogjike, psikologjike, didaktike, metodike e metodologjike, qe te bejne pune efektive, te palodhshme e sistematike ne organizimin e procesit edukativ – mesimor me nxenesit e studentet tane.

I duhen njerze profesional qe marrin pergjegjesi serioze ta hulumtojne, eksperimentojne dhe te konstatojne ne menyre te argumentuar shkencore permbajtjet bashkohore ne fushen e edukimit dhe arsimit duke i menagjuar drejte e mire dhe transmetuar ne menyre profesionale dhe sipas parimeve shkencore te shkencave pedagogjike e psikologjike tek gjeneratat e reja te kombit tone, qe t`ia ruajn e t`ia persosin shejntrine e tije edukuese, qe e posedon per njerezimin e kesaje bote, e ne veqanti per ne shqiptaret, qe e kemi patur me kimet gjithmone dijen, edukaten dhe arsimin te cilin na e ndaluan pushtuesit tane mijavjeqar.

Edukates dhe arsimit tone kombtar nuk i duhen konkurent plaqkites te nxeneseve e studenteve, konkurente qe e rrenojne maksimalisht edukimin dhe arsimin tone kombtar, qe e rrenojne maksimalisht parimin e menyres se regjistrimit te nxenesve e studenteve neper shkolla private e neper kolegje. Qe e rrenojne menyren e cilesimit, testimit e notimit duke shkelur maksimalisht mbi parimet pedagogjike e psikologjike te cilesimit, testimit e notimit te nxenesve e studenteve tane.

Duke shkelur pameshirshem menyren e kalushmerise se drejte e parimore,e cila eshte materializuar e korruptuar skajshmerisht, duke ardhe ne shprehje “parimi” demagogjik i familjarizmit, farefisnise, kolegialitetit, mitos dhe mynyrave tjera te ulta e pa kujrrfar kriteresh.

Ruajna o Zot prej konkurences plaqkitese te kolegjeve e shkollave private, qe po themelohen ne trojet shqiptare sikur kepurdhat pas shiut, pa kurrfar kriteresh, duke u shitur dhe duke u blere licencimi i tyre nga matrapazet e MASHTIT dhe menagjusit e e kolegjeve dhe shkollave private .

Kjo perhapje e ketyre kolegjeve dhe shkollave private ka marr permasa marramendese, thua se kombi shqiptar ka me miljana banor, me miljana siperfaqe gjeografike te trojeve te veta, me nje ekonomi shume te zhvilluar e te persosur, me nje treg pune i cili kerkon qinda e mija te rinje e te reja per punesim, i cili nuk ka te ndalur me hapjen e vendeve te reja te punsimit, pa dallime partiake, farefisnore e pa dallime grupore!

Prisit e ketyre kolegjeve dhe shkollave private moton kryesore te tyre e kane bej propagande mashtruese sa te jete e mundur, per ta joshur sa me shume rinine tone ti frekuentojne kolegjet dhe shkollat e tyre, te cilat i “stolisin” rinine me grada te ndryshme, merite e pa merite, sa qele e meshel syte, pa kurrfar kriteri ne cilesim, pa kurffar kriteri ne ofrimin e permbajtjeve te ndryshme mesimore-edukative.

Keto kolegje po funkcionojne me licence e pa te, edhe pse nuk ka asnje kriter profesional pedagogjike e psikologjik per hapjen e tyre edhe kur marrin ate licence te korruptuar funde e krye, per kushtet qe duhet ofruar ato, per numrin marramendes te studenteve qe neser edhe pse plaqkitet gjepi i tyre nuk kane ku te punsohen, perpos te behen kamarier e sigurim i institucioneve te ndryshme private, per ta siguruar buken e gojes dhe ajo nuk eshte e siguruar per te gjithe.

Kush mund te me thote se gjendja eshte ne rregull neper keto kolegje, kur mesimdhenesit e tyre edhe pse i kane marr gradat qe ua bejne te mundeshme te ligjerojne neper ato kolegje, shume pak qe mos te them aspak, prej atyre mesimdheneseve i kane tekstet e tyre personale te ligjerimit, apo sepaku te jete emri i tyre ne publik permes ndoj vepre shkencore te botuar.

Lehte eshte te marrish grada dhe oficer te behesh , por shume veshtire eshte ta kryen me ndere detyren e shejte te mesimdhenesit.

Dhashte Zoti mend aty ku nuk ka, rreth e per qark ne trojet ku jetojne e veprojne shqiptaret, edhe ne diaspora! I juaj, mësuesi Isë