Kush ta nderroi emrin e dashura DARDANI zonje e madhe ne ILIRI e ne Gadishullin ILIRIK

Isa Thaçi
22 Shkurt 2016 në 10:27 PD ·

Emrin ma nderruan balozat e zije greko-sllavo-ortodoks, te mos me lene asku gjurme ne histori!

Po kryqin, yllin dhe henen kush ta vuri ne qafe e ta hodhi mbi kry?! Ata qe me pushtuan, kofshin te pa ndere e kofshin faqezinje!

Dardani e dashur, zonje e madhe dikur ne Gadishullin Ilirik e ne ILIRI , kush ti mbushi, a mos i mbushe vete tokat tua me kisha katolike, me kisha ortodokse e me gjamia islamike?!

Jo nuk i mbusha vete por mi mbushen pushtuesit e ILIRISE, ARBERISE dhe SHQIPERISE, qe bashkpunonin me ata te cilet nuk kishin as fisnikeri e as burreri, as menquri e as trimeri ti mbrojne trojet e veta ne DARDANI e ILIRI, ne ARBERI e ne SHQIPERI.

A besoje ne ZOT ti e dashura DARDANI, zonje e dikurshme ne ILIRI, ku ne njerin e ne tjetrine dete, ishe zonje dhe zotruse vete?!

Po besoja ne krijuesin e madhe qe e beri Token, Diellin, Hanen, qiellin, Ujte dhe Ajrin, ku permes ketyre elemnteve jetike per boten e gjalle bimore, shtazore dhe njerezore, komunikoja me TE, ateher kur tjeret nuk dinin te komunikonin.

Kush po te quan tani “Kosmet e Metohi, oj e dashura ime DARDANI?!

Po me quajne balozat e zinje te ” Serbska Zajednices” e “demarkacionit” me malin e Zi dhe me Serbine, se bashku me ata bijte e mije qe nuk kane fisnikeri e burreri, qe nuk kane mend e as menquri, qe nuk kane ndere e as trimni dhe mu kane vare ne qafe e po me repin dhe po me shkatrrojne si eshte më keq, se bashku me balozat e zije, duke mos me lene te qete, qe ta gezoi edhe une pakez liri.

Ky ke nje pershkrim i shkurter introspektiv i imi, qe pasqyroi se si i kane humbur gjurmet neper dekada e neper shekuj DARDANISE sone te dashur, edhe pse ishte dikur zonje mbi gjitha zonjet ne mes te ILIRISE dhe ishte zoteruese e GADISHULLIT ILIRIK. I juaj, mësuesi Iseë

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje