30. 06. 2022
Injorantet jane te pagdhendur politikisht, profesionalisht, kombtarisht, fetarisht dhe jane te pagdhendur moralisht. Keta ne mungese te edukates dhe nga padituria e tyre e injorojne diturine e tjereve, profesionalizmin, atdhedashurine dhe sakrificen qe e bejne per shtettin dhe per vendin qe i perkasin. Kjo kaste politikanesh, kane rrembyer e po rrembejne, kane shkaterruar e po shkaterrojne çdo gje qe gjejne perpara, sipas pozites e pergjegjesise qe e kane ne shtet e ne pushtet, duke grumbulluar padrejtesishte para e pasuri, per veten e tyre personale e klanore.
Injorantet sociopat e kane injoruar dhe po e injorojn dinjitetin, moralin, besimin, perspektiven dhe ekzistencen jetesore te tjereve ne nivel vendor, rajonal e kombetar, sepse atyre u mungon dinjiteti e morali i vete, u mungon edukata intelektuale e kombetare, u mungon edukata profesionale e politike, u mungon edukata humane e sociale, edukata fetare dhe edukata ne pergjithesi. Ne munges totale te edukates se kesaj kaste politike sociopatesh, atdheut te shqiptareve, shteteve te tyre dhe popullates shqiptare po i kanoset rrezuku nga sociopatet politik, qe ta vejne ne treg, atdheun, shtetet dhe pasurine kombtare, per tiu krijuar favore marramendese fqinjeve tane pushtues, sidomos atyre serbo-greke, te cilet po synojne sistematikisht ti zhbejne shqiptaret nga faqja e dheut dhe ti shlyejne fare nga harta gjeografike e botes.
Sa me shume qe po tolerohet ne skenen tone politike, kjo kaste e sociopateve politik, aqe me shume po rrebelohen keta, duke u versul agresivisht kunder shtetit, kunder pushtetetit e politikaneve ne pushtet, kunder shkapjes se shtetit nga oligarket mafioz, kunder shkapjes se gjykatave dhe sistemit te drejtesi, kunder shkapjes se prokurorise e prokuroreve, te cilet po e pengojne me te gjitha mjetet e mundeshme, luftimin e korrupcionit, nepotizmit dhe krimit te organizuar politik, ekonomik, shendetesor, arsimor dhe juridik, po ashtu po e pengojne dhe shtrirjen e vetingut, qe te konfiskohet pasuria e paligjshme qe padrejtesishte e kane grumbulluar mafiozet e ndryshem te politikes sone sociopate.
Lexuesi im i dashur ka ardhe koha qe ta luftojm injorancen, se pari nga vetja e pastaj kudo qe gjallerone e ngrit koke ajo neper institucionet tona politike, ekonomike, shendetesore, arsimore dhe juridike, qe ti lirojme ato nga ngulfatja dhe te marrin frym lirshem e te ecin perpara, si shoqet e tyre neper bote. I juaj mesuesi Ise
29. 06. 2022
Menyra e vendimeve qe i marrim gjate jetes e kontrollon fatin tone, percakton çfare do te veprojme e do te ndjejme, percakton edhe menyren e kontributit tone dhe kush do te behemi gjate jetes dhe si do ta menagjojme ate. Nese nuk i kemi nen kontrolle vendimet tona qe i marrim gjate jetes, nuk e kemi nen kontrolle fatin tone, nuk e kemi nen kontrolle as menyren dhe nivelin e te jetuarit, nuk e kemi nen kontrolle shendetin fizik, psikik, emocional, intelektual, moral, human dhe kombtar. Pra anarhi totale e menyres se te jetuarit.
Gdhendja e pervojes sone mundesohet permes marrjes se vendimeve te shpeshta, qe ta ndryshojme veteveten, familjen, rrethin ku jetojme e shoqerine ne pergjithesi, mundesohet qe ti ndryshojme, mendimet, bindjet, besimet, pikepamjet dhe veprimet tona, mundesohet te ndryshojme qendrimin ndaj punes ku punojme e veprojme, qendrimin e respektin ndaj shtetit dhe kombit te cilit i takojme. Gdhendja e pervojes mundesohet permes ndryshimit te deshirave, vullnetit, guximit, dashurise dhe sjelljeve tona, te cilat shkojne ne favor te ndryshimeve progresive, sipas nevojes, qe dalin nga rrethanat e ndryshme jetesore.
Vendimet qe i marrim se ku do ta perqendrojme vemendjen per te vepruar, ku do ta perqendrojme vetedijen se çfare kuptimi kane gjerat e ngjarjet per ne dhe ku do ta perqendrojme potencialin tone intelektual e fizik, çfare do te bejme per rritjen e rezultateve dhe sukseseve tona gjate jetes, vertete e kontrollojne pa nderprere fatin tone, duke i mbajte frejte dhe timonin e tije ne duarte tona. Pra duhet kujdes i shtuar edhe ne menyren e marrjes se vendimeve, per ta kuptuar efektshmerine e asaj menyre qe e perdorim kure i marrim vendimet.
Nese dikush i gezon sukseset ma te medha se sa ne, në një fushe te caktuar, ai ka marr vendime ne menyre pak ma ndryshe se menyra e marrjes se vendimeve tona, te cilat japin rezultate me te vogla se te atyre qe i gezojne sukseset me te medha se tonat. Perqendrimi i vemendjes dhe veprimeve te tyre, perqendrimi i vetedijes se çfare kuptime kane gjerat e ngjarjet per ta dhe menyra e perqendrimit intelektual e fizike, se çfare do te bejne per rritjen e rezultateve dhe sukseseve te tyre gjate jetes, ka dallim rrenjesor prej menyres sone te marrjes se vendimeve, perqendrimit te vetedijes se cfare kuptimi kane gjerat e ngjarjet dhe menyra e perqendrimit intelektual e fizik, se cfare do bejme per rritjen e rezultateve e sukseseve tona gjate jetes.
Lexusi im i dashur, formesimi i fatit tone dhe mbajtja nen kontroll e tije, varet kryesisht nga menyra e marrjes se vendimeve, nga menyra e sjelljeve dhe veprimeve tona, nga menyra e perqendrimit te vetedijes se cfare kuptimi kane gjerat e ngjarjet per ne dhe nga menyra e perqendrimit intelektual e fizik, se cfare do bejme per rritjen e rezultateve dhe sukseseve tona gjate jetes kane, per ta ndryshuar veteveten dhe menyren e te jetuarit. I juaj, mësuesi Isë
25. 06. 2016
Elementi me i fuqishem i menqurise sone eshte koncentrimi i vemendjes ne nje objektiv te caktuar,ne nje ngjarje, proces apo dukuri personale, shoqerore dhe natyrore, e cila per nje moment te caktuar eshte aktuale dhe prezente. Sa me shume qe jemi te koncentruar ne nje objektiv te caktuar, ne nje ngjarje, e ne nje dukuri, aqe me shume i njohim dhe i koptojm ato. E keqja me e madhe e menqurise eshte shperndarja e vemendjes ne shume objektiva.Sa me shume qe e shperndajme vemendjen tone neper objektiva te cilat na ngacemojne, aqe me pak i njohim dhe i kuptojme ato. Ngacmimet qe e ndezin interesimin, vullnetin dhe deshiren tone, aty do te na perqendrohet vemendja, qofshin ato ngacmime te favorshme per ne apo te demshme. Ne kete raste kerkohet vigjilence se ku po e perqendrojme vemendjen tone.
Po e perqendruam vemendjen brenda botes sone personale, pa dyshim do ta gjejme burimin e pashtershem te thesarit tone, i cili do te na sherbej gjate tere jetes drejte sukseseve dhe ngritjes e zhvillimit te diturise, e fushave tjera per te cilat jemi te interesuar. Perqendrimi i vemendjes nje nga nje radhazi mbi deshirat tona, ambicjet, synimet dhe qellimet qe ia kemi vuar vetit, me doemos na mundeson ti gjejme rruget e verteta, format me objektive dhe teknikat e persosura drejte zoterimit te asaje qe ia kemi vuar vetit si detyre e obligim ta njohim, a ta zgjiodhim ne favor tone dhe ta e ta pervetsojme, sepse potencialin per ti bere realitet deshirat tona e posedojm per brenda nesh. Ate potencial qe e posedojme duhet ta zgjojme nga gjumi sa me pare, qe mos te vdes i pergjumur
Me nje fjale e kuptojme veten se me cfare potenciali fizik, psikik, emocional, intelektual, moral, human e kombtar posedojm, duke i vuar ne pah e ne sprove potencialin e shpirtit, emocioneve, motiveve, karakterit, prirjeve, vemendjes, ambicjeve, diturise dhe tere kapacitetin tone qe e posedojme ne boten e brendeshme.
Nese e perqendrojm vemendjen ne proceset e ndryshme shoqerore, do ti kuptojm tiparet e asaje shoqerije ne mesin e seciles jetojme. Do ta kuptojm se sa eshte ideale, e korruptuar, nepotiste dhe e kriminalizuar ajo shoqeri. Do ta kuptojme se eshte shoqeri qe i mbrone vlerat kombetare apo i shkele dhe i neperkembe ato. Kete kuptueshmeri, qofte per te mirat e saje apo te kqijat, ia bejme te kjarte sa me shume te jete e mundur qe ta kuptoi edhe opinioni, qe mos te bije viktime e propagandes mashtruse te politikes sociopate.
Aty ku koncentrohet vemendja, shkelqen edhe menquria.Sa me e shperndare te jete ajo,na kaplon padituria.Nese e perqendrojm vemendjen ne proceset natyrore, do ti kuptojm me mire tiparet dhe fshehtesite e natyres, Nese perqendrohemi ne proceset shpirterore do ti kuptojm llojet e shumta te tipareve te njerezve dhe tipareve tona personale, qofshin te mira apo te kqija ato tipare qe i posedojm, ndermarrim masa, qe tiparet e mira ti ngrisim e ti persosim, kurse tiparet e kqija ti zavendesojme sa me shume te jete e mundur me tipare te mira njerezore.
Lexuesi im i dashur, sa me te vemendshem qe jemi, aqe me te menqur e te ditur behemi. Duhet te kujdesemi shume, se ku me shume po e koncentrojme vemendjen, ne gjera te mira apo ne gjera te keqija, sepse ato do ti arrijme. I pavemendeshmi nuk arrine kurgje, perpos vuajtjeve e mjerimit gjate jetes. I juaj, mesuesi Ise
25. 06. 2020
Ështe me rendesi te madhe ta kemi nje rregullore, te perpiluar sa me mire, permes te ciles i analizojme, i gjykojme dhe nxjerrim konkluzione per menyren dhe per vlefshmerine e mendimeve, bindjeve, besimeve, pikepamjeve e veprimeve tona, per te ardhur deri tek nje perfundim si mund te permiresohemi duke vuar veten, mendimet, bindjet, besimet, pikepamjet dhe veprimet gjate jetes ne diskutim sistematik, per ti permiresuar e ndryshojme ato, qe na dalin para si pengese.
Nese e perpilojme mire nje rregullore te tille, secili prej nesh ne detyren e politikanit, intelektualit, shkenctarit, edukatorit, mjekut, gjygjtarit, prindit, bashkshortit, drejtorit, udheheqesit, mesimdhenesit, ekonomistit, artistit, inxhinjerit e shume profesione tjera qe mund ti kemi ne pergjegjesi, nese i analizojme, gjykojme e konkludojme secili mendimet, bindjet, besimet dhe veprimet tona ne fushat e cekura me larte dhe i vejme ne diskutim vlerat e antivlerat e tyre, perparesite e mangesite, nuk do te na ndodhin dukuri te shumta negative ne pergjegjesite tona qe i posedojme gjate jetes, por do te ndodhin ndryshime progresive e favorizuse per ne e per tjeret. Fatkeqesishte rralle here apo hiq e bejme nje veprim te tille!
Nese nuk nderhyjme sistematikishte ne permiresimin dhe ndryshimin e mendimeve, bindjeve, besimeve, pikepamjeve dhe veprimeve tona qe u ka skaduar koha dhe nuk premtojne nje te ardhme me te mire per ne, do te mbyllemi hermetikishte ne sisteme te stervjetruara, me pasoja shume te medha jetesore ne politike, kulture, shkence, drejtesi, ekonomi, arsim, shendetesi, e ne fusha tjera te ndryshme jetesore.
Keto pasoja ne shoqerine shqiptare kane marr permasa te medha rreth pengimit dhe shkatrrimit te proceseve te ndryshme jetesore, te cilat na qojne perpara dhe na barazojne me boten e civilizuar. Ne vend te zhvillimit, perparimit, ndryshimit dhe civilizimit, ka marr hov te tmerrushem ne trojet shqiptare korrupcioni, nepotizmi, krimi i organizuar, narkomania, trafikimi me qenje njerezore, prostitucioni dhe tradhtia duke shitur pjese te atdheut tone! I juaj, mësuesi Isë
25. 06. 2021- ripostim
Europa e ka sabotuar historine e shqiptareve dhe i ka kriminalizuar trojet e popullaten e tyre, me vendimet e marra raciste ne Kongresin e Berlinit, Paqen e Shen Stefanit, Paqen e Varsajes nderrimin e emrit te Gadishulit Ilirik ne Gadishul Ballkanik, vendimet qe i mori ne Konferencen e Londres dhe te gjitha vendimet tjera raciste, ishin ne dem te historise se shqiptareve, ne dem te teritorit te tyre dhe ne dem te popullates qe jetonin ne trojet e veta shekullore.
Edhe pse eshte masakruar sistematikishte dhe eshte kryer gjenocid mbi popullaten shqiptare, nga vendimet e marra raciste te Europes, u shperblyen fqinjet tane pushtues gjakatar sllavo-greke, ne dem te shqiptareve, historise se tyre, ne dem te trojeve e ne dem te vete ekzistences se popullit shqiptar te masakruar, te dhunuar e te perzene me dhune nga trojet e tyre!
Per qudi, edhe pse ia solli Europa historikishte te gjitha keto deme kombit shqiptar, prap po sillet ne menyre raciste me nje dinakeri prej dhelpere, per ti favorizuar serbet me teritor te Kosoves, me “asociacion nje etnik serb”, “me ekstra teritor” per kishat tona ortodokse, te pushtuara nga ana e Serbise, per ti dhene hise edhe ne Liqenin e Ujmanit, per ti dhene hise edhe ne Gjigantin Trepca, per ti dhene pozite majorizues ekonomike ne raport me shtetet e Ballkanit, permes Minishengenit, ne vend qe te ndeshkohet rrept per krimin e gjenocidin qe e ka bere ndaj popullates se pafajshme shqiptare, ne vend qe ti shpaguaj demet e luftes, ne vend qe ti gjej kufomat te cilat i ka fshehur neper teritoret e veta serbe, ne vend qe te jep pergjegjesi morale e ligjore per dhunimin e 20 mij femrave shqiptare nga fallangat e terbuara serbe.
Ky anim racist, tersishte antinjerezor i Europes, nuk i shfajson edhe politikanet tane qe nuk ishin te afte, nuk ishin human, kombtar, guximtar e as njerezor, ne asnjeren periudhe, as keta te pas luftes se fundit qe ndodhi ne Kosove, te cilet ne vend qe ti hapnin syt per mbrojtjen e interesave kombtare e shtetnore te Kosoves, ne dialog me Serbine, rrenuan shume te mira ne dem te Shtetit dhe organizimit te brendshem te tij, ne dem te teritorit shtetnor te Kosoves dhe ne dem te interesave tona kombtare, per ti mbrojte me turp interesat e veta te ngushta personale, duke i shperblyer pushtusit tane ne fjale. I juaj, mesuesi Ise
15. 06. 2022
Pse asnjehere per dy dekada me radhe nuk protestuan veteranet tane te luftes kunder veprimtaris çetnike te “listes serbe”, e cila veproi pas luftes e deri me sot kunder Kosoves , shtetit dhe popullates se saje, ku me ndihmën e KFORIT franceze, e krijuan veriun e Kosovës nga Ura e Ibrit dhe i detyruan shqiptarët të largohen nga shtëpitë, banesat dhe tokat e veta, me synimin qe ta serbizojne ate teritor?! Pse ata nuk protestuan kur u larguan me dhune në vitin 2000-2001 nga bandat serbe, me prezencën e ushtrisë franceze, mbi 11 mijë shqiptar, ku gjate kesaje periudhe u krijuan grupet e armatosura çetnike serbe, u ndërtua sistemi juridik e politik serb, jashtë sistemit të Kosovës dhe ne kundershtim te tij?!
Pse nuk protestuan me protesta kercnuse veteranet tane te luftes, kur u krijua grupi kriminal i ashtuquajtur ” Rojet e Urës” dhe gradualisht veriu u pavarësua nga qendra, permes marrveshjeve të bëra nga Prishtina ne viti 2011, me kriminelët terroristë të Beogradit, u sanksionua pushteti serb në administratë, në polici, në organizim politik dhe në sistemin gjyqësor-prokurorial, ku i tërë arsenali i tubuar kriminal çetniko-neofashist e terrorist serb u fut nëpër sistem?! Pse veteranet tane nuk protestuan me protesta krercnuse kure u morr policia në veri, administrata dhe pushteti juridik, ekonomik e politik dhe krahas kësaj, me marrëveshje në mes të Prishtinës e Beogradit, u krijua “Lista Serbe”, e cila punon dhe angazhohet në bazë të urdhrave të krye çetnikut serb, Vuçiq?!
Pse asnjehere nuk protestuan veteranet tane te luftes me protesta kecnuse, siq po e kercnojne tani qeverine e Kosoves, kunder tre shovenoracisteve, Goran Rakiç, Igor Simiç dhe Slavko Simiç e shumë iqeve tjerë ne veri, qe kanë kryer vepra penale të terrorizmit të organizuar, me rastin e vrasjes se policit në detyrë, te ndjerin Enver Zymberi, me rastin e vrasjes se policëve te EULEX-it dhe sulmit te policëve Kosovar?! Pse veteranet tane te luftes nuk protestuan kur patem bllokime te shtetit ne veri, u sulmuan stacionet e policisë dhe u dogjën pikat kufitare shumë here, me synimin qe nga veriu te depërtoi kontrabanda e Serbise nëpërmjet “Listës Serbe” duke vepruar me mjete të rrezikshme kriminale, ku “Lista Serbe”kurre nuk u distancua nga krimi dhe terrori i organizuar serb?!
Pse nuk protestuan veteranet tane te luftes asnjehere, qe “Lista Serbe” nuk i përgjigjet fare me pushtetin lokal serb, pushtetit te qendres ne Prishtinë, qe prokurorët dhe gjyqtarët nuk ndërmarrin masa ndaj kriminelëve serb, qe policia në veri të Kosovës është e lidhur me shtetin serb, sikundër gjyqtarët, prokurorët, administrata etj, te cilat tregojnë rrezikshmërinë e lartë për rendin juridik dhe për tërësinë territoriale të Kosovës?! Pse veteranet tane te luftes nuk kercnuan permes protestave kunder veprimeve te qetnikeve serb, ku veprat e tyre ishin e jane te karakterit kriminal, kontrabandist, mos dëgjueshmëri dhe kundërshtim të shtetit, si dhe terrorizëm të karakterit të rrezikshmërisë territorial, te cilat vepra janë të ndaluara me Kodin Penal dhe të gjitha ndiqen penalisht, ku dënimet shkojnë deri në dënim me burg të përjetshëm?!
Ka edhe shume e shume psehe tjera qe meritojne tu drejtohen vetreneve tane te luftes, qe po na detyrojne te kuptojme se keta veteran paskan luftuar vetem per pushtet e per interesa te veta personale ekonomike! I juaj, mesuesi Ise
14. 06. 2022
Margarit Nilo, shprehet per Paskal Milon:
“Paskuale Milo ashte vll. aremen patriot i Rames dhe antishqipetar, i cili kerkon qe ne Prishtin te mbahet qendrim kunder A. Kurtit, qe nuk eshte per Open Ballkan ne kushtet, si e do Serbia. Ballkani i hapur nuk behet me ata, qe ne dark te ben genocid, te vran e et pren, mbush gropat me te vrar, dhe mbi 2000 te humbur pa lene gjurm, dhe ata te super dhunuar akoma nuk i njef si te lire. Ballkan i hapur mund te behet vetem per tregeti te lire dhe me kushte te barabarta, ne asnje menyr hapje kufijesh ku te hyj dhe qeni dhe dosa te blej ketu shtepi, te ngrej resorte ne bregdet dhe te marr pjes nga portet detare tonat sikurse po e ben Rama, ne nje kohe kur shqipetaret i shperngul qe ketu duke ja u ber jeten te padurueshme me rroga minimale dhe padrejtesi shoqerore nga shteti dhe gjykatat, dhe duke e mbushur ketu me arab e pakistanez dhe sllave, per ta realizuar planin e ckombtarizimit te shqiperise”.
Isa Thaçi, Koment:
Politikanet tane shqipfoles, perhere kanë bashkpunuar me balozat e zij sllavo-grekë, ne dem te qeshtjes sone kombtare, e ne dem te jetes se dinitetshme te shqiptareve, duke i dhunuar dhe duke ua bere ferr jeten atyre, qe te largohen masivisht nga trojet e veta, sipas synimit te fqinjeve tane gjakatar sllavo-grek, qe tua lirojne shqiptaret sa me shume happsiren e vete, gjakatareve ne fjale!
Paqin faqen e zeze ata, Margarit dhe ne, qe po i durojme ata, te pordhosin dinjitetin tone kombetar, pasurite toksore e nentoksore, detare e malore, qe mos ti gezojme ne shqiptaret, niperit e mesat, pasardhesit tane, per tu krijuar favore fqinjeve pushtues sllavo-greke!
Në politikën e shqipfolesve andej e ketej kufijeve , si po duket nuk ka çlirimtar as atdhetar të vërtetë, ata janë thjeshtë disa “kafshë të larta politike”, të etur vetëm për pushtet dhe pasuri mbi kurrizin e thyer të kombit shqiptar dhe atdheut te tyre.
Kosova dhe Shqiperia me paradokset, anomalitë dhe patologjitë e tyre reaksionare e anakronike, qe sa kohë jane shndërruar në bisnes, apo në “tokë të premtuar”, për shpërlarje parashë, bisnesësh dhe llogarishë të panjohura për publikun.
Me fjalë tjera, politikanët në Kosovë e ne Shqipëri, janë arketip ose prototip politikanësh jokurrizor, të pa dinjitet dhe te pa integritet, që i serviren, imponohen dhe i nënshtrohen vazhdimisht llupës, diktatit dhe monopolit politik, ushtarak, policor, finansiar, tregtar dhe ekonomik, të “aristokracisë” ose “borxhezisë së lartë politike”, qe selite e tyre i kane në Beograd, Moskë, Stamboll, Bruksel ose ne Washington. I juaj, mesuesi Ise
11. 06. 2022
“Shqiptarët, si ishin dje të përqarë mes veti, janë edhe sot, ashtu si i deshti dhe i don armiku për shumë mot!”, shkrimi im i postuar ne portalin e cekur me larte.
Koment i Bekim Krasniqit rreth ketij shkrimi:
“Pse qenkan disa grupe kriminele ashtu po u dushka gjith me i fut krejt shqiptart a🤔“.
Pergjigje ne koment:
Derisa shqiptareve ua percaktojne fatin e tyre, grupe te ndryshme kriminelesh per 20 shekuj me radhe, qe nga pushtimi i Ilirise prej romako-bizantineve e deri me sot, shqiptaret me neglizhencen e tyre, vete po e fusin vetveten me nje thes me grupet kriminale, duke ua mundesuar atyre te bejne cfare te dojne dhe duke ua mundesuar fqinjeve tane pushtues sllavo-greke, ti zgjerojne trojet e veta, ne dem te trojeve tona shqiptare, kurse ne shqiptaret pasardhes te Ilireve qendrojme duare kryq, para tkurrejes se trojeve tona apo hapsires sone gjeografike dhe para nje gjenocidi sistematik qe e ushtrojne fqinjet tane sllavo-grek mbi kurrizin e shqiptareve!
Ky veprim, neve shqiptareve ne pergjithesi na bene edhe më kriminal, se sa jane kriminelet qe i tolerojme ne mesin tone kombtar te bejne cfare te dojne ne dem te qeshtjes sone kombtare dhe ne dem te tkurrjes se trojeve tona, duke duruar burgosje e vrasje, dhunime te ulta morale, perzenje me dhune nga trojet tona dhe gjenocid sistematik, i nderuar Bekim Krasniqi. I juaj, mesuesi Ise
4. 06. 2022
Tradhtia kunder atdheut e popullit shqiptar, si ne kete rast edhe ndaj Kosoves, popullit te saje e shqiptareve te Camerise, Maqedonise, Malit te Zi e te Serbise, neper dekada e neper shekuj ka gjalleruar, qe nga pushtimi i Ilirise dhe po gjalleron edhe tani! Njezet shekuj me radhe, tradhtar e tradhti perjetoi ky popull!
Sa e turpshme, sa e pandershme dhe sa e panjerezishme eshte tradhtia kunder atdheut e popullit qe i takon! Kjo ligesi e ndyre na ka kushtuar shtrejte e po na kushton, duke na lene ne duar te fqinjeve tane pushtues greko-sllav, te ndare, te coptuar, te nenshtruar e te poshtruar, duke vuajtur nen qizmen e te huajve dhe duke perjetuar dhunim, gjenocid e shfarosje sistematike nga gjakataret dhe kriminelet serbo- malazez e maqedono-grek!
Dhe prap po vazhdojme me avazin e njejte, drejte humneres se tradhtise mes nesh si komb, ne dem tonin e ne favor te pushtuseve, duke u bere gazi i botes me perqarjet, budallite e tradhtite tona mes veti, fatkeqsishte! Jep mend aty ku nuk ka, oooo i Lumi Zot, qe ta shpetosh kete popull nga zhdukjet e shfarosjet gjenocidale te fqinjeve tane pushtues sllavo-grek! I juaj, mesuesi Ise
  1. 06. 2022

Pala kosovare ne dialog me Serbine ka bere vazhdimishte leshime ne favor te saje, ndersa ajo ka qendruar e pa lekundur ne qendrimet e veta ndaj Kosoves, shtetit te saje dhe ndaj Rezolutes 1244. Qendrimet jo parimore te BE-s benin padrejtesishte presion ndaj pales kosovare ne dialog, kurse ndaj Serbise pushtuse e gjakatare, nuk e benin kete presion, duke mos e trazuar aspak ate ne qendrimet e saja kunder Kosoves, shtetit dhe nderhyrjes ne punet e brendeshme te saje nga ajo.

Keto leshime qyqare e te pa pergjegjeshme i vejn para pergjegjesis ata qe e kane udhehequr dialogun me palen dialogues te Serbise. Per menyren defanzive se si e kane udhehequr dialogun, pala jone dialogues duhet te jep pergjegjesi para organeve te drejtesise dhe ta merr denimin e merituar, si akte tradhtie ndaj Kosoves e ndaj popullit te saje, duke mos i mbrojtur aspak interesat kombtare e shtetnore te tyre.

Nuk mund ti ikin as sesi pergjegjesise ata qe e neshkruan marreveshjen e“asociacionit te komunave me shumice serbe”, ata qe e neshshkruan marrveshjen e “dermakacionit me Malin e Zi, ku i humbi Kosova mbi 8200 hektar toke, ata qe e nenshkruan marrveshjen per “teritorin ekstra” dedikuar  kishave ortodokse te uzurpuara nga ana e Serbise , me rastin e pushtimit te Kosoves dhe kolonizimit te saje me kolon serbo-malaze te ardhur nga viset e ndryshme jugosllave dhe shume leshime tjera ne dem te Kosoves, shtetit dhe ne dem te popullates se saje, edhe pse kan patur mundesi te medha e te drejte te mos i bejn keto leshime te turpshme e shume te demshme vetvrasese. I juaj, mesauesi Ise