Sa me shqetesoi shkrimi i mikut tim Margarit Nilo, kushtuar Paskal Milos, e lexova dhe fill pasoi komenti

14. 06. 2022
Margarit Nilo, shprehet per Paskal Milon:
“Paskuale Milo ashte vll. aremen patriot i Rames dhe antishqipetar, i cili kerkon qe ne Prishtin te mbahet qendrim kunder A. Kurtit, qe nuk eshte per Open Ballkan ne kushtet, si e do Serbia. Ballkani i hapur nuk behet me ata, qe ne dark te ben genocid, te vran e et pren, mbush gropat me te vrar, dhe mbi 2000 te humbur pa lene gjurm, dhe ata te super dhunuar akoma nuk i njef si te lire. Ballkan i hapur mund te behet vetem per tregeti te lire dhe me kushte te barabarta, ne asnje menyr hapje kufijesh ku te hyj dhe qeni dhe dosa te blej ketu shtepi, te ngrej resorte ne bregdet dhe te marr pjes nga portet detare tonat sikurse po e ben Rama, ne nje kohe kur shqipetaret i shperngul qe ketu duke ja u ber jeten te padurueshme me rroga minimale dhe padrejtesi shoqerore nga shteti dhe gjykatat, dhe duke e mbushur ketu me arab e pakistanez dhe sllave, per ta realizuar planin e ckombtarizimit te shqiperise”.
Isa Thaçi, Koment:
Politikanet tane shqipfoles, perhere kanë bashkpunuar me balozat e zij sllavo-grekë, ne dem te qeshtjes sone kombtare, e ne dem te jetes se dinitetshme te shqiptareve, duke i dhunuar dhe duke ua bere ferr jeten atyre, qe te largohen masivisht nga trojet e veta, sipas synimit te fqinjeve tane gjakatar sllavo-grek, qe tua lirojne shqiptaret sa me shume happsiren e vete, gjakatareve ne fjale!
Paqin faqen e zeze ata, Margarit dhe ne, qe po i durojme ata, te pordhosin dinjitetin tone kombetar, pasurite toksore e nentoksore, detare e malore, qe mos ti gezojme ne shqiptaret, niperit e mesat, pasardhesit tane, per tu krijuar favore fqinjeve pushtues sllavo-greke!
Në politikën e shqipfolesve andej e ketej kufijeve , si po duket nuk ka çlirimtar as atdhetar të vërtetë, ata janë thjeshtë disa “kafshë të larta politike”, të etur vetëm për pushtet dhe pasuri mbi kurrizin e thyer të kombit shqiptar dhe atdheut te tyre.
Kosova dhe Shqiperia me paradokset, anomalitë dhe patologjitë e tyre reaksionare e anakronike, qe sa kohë jane shndërruar në bisnes, apo në “tokë të premtuar”, për shpërlarje parashë, bisnesësh dhe llogarishë të panjohura për publikun.
Me fjalë tjera, politikanët në Kosovë e ne Shqipëri, janë arketip ose prototip politikanësh jokurrizor, të pa dinjitet dhe te pa integritet, që i serviren, imponohen dhe i nënshtrohen vazhdimisht llupës, diktatit dhe monopolit politik, ushtarak, policor, finansiar, tregtar dhe ekonomik, të “aristokracisë” ose “borxhezisë së lartë politike”, qe selite e tyre i kane në Beograd, Moskë, Stamboll, Bruksel ose ne Washington. I juaj, mesuesi Ise
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje