Derisa shqiptaret si komb ta kuptojne, se nuk eshte islamofobi, krishtenofobi, Europofobi e as Aziatikofobi, nese ua vejme ne pah dinakrite e pushtueseve tane qe i perdoren e po i perdorin permes fese krishtene dhe asaj islame, per ta perqar mes veti e asimiluar kete popull, edhe permes dhunes e propagandes angtishqiptare nga nivelet ma te ulta njerezore, tragjedia do te vazhdoi edhe me tej per kombin tone. Kjo tragjedi ka filluar ne kontinuitet, qe nga pushtimi i Ilirise, e cila u mbajte e pushtuar per afer 14 shekuj me radhe, duke trefishuar pushtimin edhe me ardhjen e popullates sllave nen perkrahjen latino-romake dhe greko-bizantine , per ti shtrir ne trojet tona ardhacaket sllave qe nga alpet Ilire ,tani sllovene e deri te viset shqiptare, Janina e Çameria ne Greqi, qe mos t`i permende gjitha trojet radhazi, ku jane vendos bullgar e maqedon, grek e serb, malazez e kroat, boshnjak e slloven dhe nje pjese e madhe e shqiptareve ne keto troje jane asimiluar e shkrire ne keta popuj ardhacak dhe pjesa tjeter jane vrare e perzen nga trojet e veta me dhune e presion te pa pare. Pas ketij tmerri i cili zgjati per afer 14 shekuj, filloi edhe tmerri tjeter per afer gjashte shekuj tjere, permes pushtusit Otoman aziatik, me te njeten menyre, perqaj e sundo mbi baza fetare dhe permes dhunes politike gjenocidale kunder shqiptareve si kunder paraardhesve te tyre Ilir, qe i gjuanin edhe ne dete per se gjalli, te kete mish te mjaftushem per peshk deti e gjallesa tjera ne te. Per te vazhduar kjo bloje antinjerezore e anti shqiptare deri ne ditet e sotit, filloi edhe njehere ripushtimi i gjakosur sllavo-greke krishten, atehere kure u be shpallja e pavaresise se Shqiperise nga pushtuesi turko-otoman, duke i ricoptuar tokat tona me bekimin e Europes plake. Ju lutem mos ma merni per Europofobi, se kombi im ishte europe para te gjithe europianeve dhe eshte I tille. Kete qe e pohova, jo si klrishteno-fob, jo si islamo-fob, jo si europiano-fob, por si nje shqiptar qe po me dhemb ne shpirt, historia kaqe e padrejte qe eshte bere dhe po behet ndaj kombit tim te dashur e te shumvuajtur. Mu per kete realitet te hidhur, nuk duhet te surrullatemi shume, here nga krishterimi e here nga islami, here nga Europa e here nga Azija, duke mbrojtur tezen se kush na mbrojten prej pushtueseve te ndryshem. Mjafton per secilin qe i dine shkronjat e gjuhes shqipe, ti lexoi vendimet qe u moren ne kongresin e Berlinit, ne Konferencen e Londres, ne Paqen e Varsajes ne Mbledhjen e Avnojt e shume e shume vendime qe i moren neper kohe aleancat e ndryshme te forcave te medha vendosese, qe per asnje qast nuk e trajtuan kombin shqiptar drejtesisht, njerezisht e moralisht, por i bene te gjitha te zezat kunder tij dhe trojeve te tyre, te cilat i bene cope e grime, per t`i shperblyer ardhacaket ne Gadishullin tone Ilirik, te cilit ia nderruan edhe emrim e ia vuan emrin “ ballkan”, me qellime djallezore, qe t`ia humbin gjenzen Ilire ketij gadishulli, qe tia humbin emrin Iliris e Dardanis, duke e emruar Dardanine “ Kosovo-i metohija”, apo “kosmet”, barbaret njerezor qe i perkrahen aq shume barbaret ardhacak sllave, po ashtu gjakatar kunder shqiptareve, duke i perkrahur te behen edhe car e llazar ne trojet tona, serbet, maqedonet, bullgaret, greket, kroatet, sllovenet e boshnjaket, qe nga ardhja e tyre ne fillim te shekullit te gjashte. I bej nje lutje kombit t`im te dashur, mos ta konsideroi veten as si islamofob, as si krishtenofob, as si Europofob, e as si turko-aziatikofob, kur i vene ne pahe dredhite e te gjithve qe naj bene brenda kesaje historie 2000 vjeqare. Ata qe sot bejne lajka ne baza fetare dhe anojne her nga njeri e her nga tjetri pushtues, jane mbeturina qe kundermojne ne mesin e kombit tone, si tradhtar te interesave kombetare, interesave te Shqiperise Etnike, interesave te unitetit tone kombetar. Ata qe e lansojn tezen, se feja e shqiptarit eshte Europa, eshte Azia, Athina, Moska e Beogradi, jane fanatik fetar, kembe e koke tradhtar, te cilet shkelin mbi parimin e Rilindaseve tane, qe me largepamesi e racionalitet, e kane leshuar ne hapesiren gjeografike shqiptare, thirjen me te forte kombetare per unitet:” Feja e shqiptarit eshte shqiptaria”.
Lexuesi im i dashur, mos e konsidero veten si islamofob, krishtenofob, Europofobe dhe Aziatikofob, nese ua vene ne drite te gjitheve djallezite e tyre dhe barbarizmat e turpshme, qe i bene ndaj nesh si komb me i vjeter europian. I juaj, mesuesi Isë

A po na sherbejne si duhet tekstet e plan-programet tona shkollore e univerzitare ne nivel kombetar, si mjete dhe burim themelor i njohurive per kohen dhe per kerkesat qe dalin nga koha, neper lende te ndryshme mesimore, enkas sipas klaseve, drejtimeve e profesioneve te percaktuara shkollore e univerzitare? A po hartohen dhe perpilohen tekstet dhe literatura shkollore ne perputhje me planeprogramet apo korikulat ekzistuese, edhe ashtu te pergatitura jo profesionalisht ne nivel kombetar, por sipas tekave te profitereve, qe u ka ardhe shanca per perfitime te pa ndershem ? A po formesohen tekstet e plan-programet e niveleve te ndryshme sipas drejtimeve e profesioneve shkollore dhe apo mbeshtetet hartimi dhe perpilimi i tyre, ne parime didaktiko-metodike dhe metodologjike, gjate formsimit dhe perpilimit te tyre? A po perpilohen ato ne mbeshtetje te aftesive psikofizike dhe moshes se nxenesve tane e studenteve neper nivele te ndryshme te shkollimit, sipas drejtimeve e profesioneve shkollore e univerzitare? A po perputhen dhe apo hartohen e perpilohen ato, enkas sipas menyres se shkollimit, qe eshte ndare ne nivele shkollash te ndryshme profesionale, te pergjithshme dhe artistike ? A jane apo jo tekstet, literatura dhe plan-programet tona shkollore e univerzitare te paisura me teknologji te duhur pedagogjike, psikologjike, didaktike e metodologjike sipas kohes dhe sipas kerkesave profesionale e shkencore? Permbajtjet e njesive mesimore neper keto tekste shkollore e univerzitare, apo i bejne balle kohes dhe sa po i plotesojne nevojat dhe kerkesat e nxenesve dhe studenteve tane, qe te pergatiten sa me mire per nje te ardhme ma te lumtur, ma te frytshme e ma te dinjitetshme? Sa po merret ne konsiderate nga kompetentet e arsimit, respektimi i te gjitha ketyre parimeve qe u permenden ma larte, per te hartuar vertete tekste e korikula te moderuara, enkas perpjekjeve qe po behen, gjëja per ta reformuar arsimin tone kombetar dhe per t`i trajnuar mesimdhenesit nga akter jo profesional, per keto qeshtje vitale te procesit edukativo-mesimor? A jane te kordinuar mes veti ministrija e arsimit, drejtorite komunale dhe entet e ndryshme per botimin dhe sugurimin e teksteve e literatures shkollore dhe mjeteve te ndryshme mesimore?
Lexuesi im i dashur, tekstet tona shkollore parauniverzitare e univerzitare, literatura e doracak udhezues per mesimnxenje e mesimdhenje, mjetet e ndryshme mesimore dhe korikulat apo planprogramet e niveleve nga entet parashkollore e deri tek univerzitetet tona, po presin me padurim, qasjen e hartimit te tyre nga njerez kompetent, pergjegjes dhe profesionist e te pergatitur per kete qeshtje shume delikate dhe serioze, e cila kerkon nje perkujdese te shtuar, serioz e shkencor, mbeshtetur ne kerkesat bashkohore pedagogjike, psikolgjike, didaktike, metodike dhe metodologjike. I juaj, mesuesi Isë

Edukata e arsimi kerkojne vullnet, dashuri, pune te palodhshme sistematike dhe respekt nga ata qe e kane pergjegjesi dhe e levrojne sa ma ndershem kete fushe, duke e menagjuar dhe transmetuar tek gjeneratat e reja te kombit tone, gjithnje duke ia ruajt shejntrine edukuese e arsimore, qe e kane per njerezimin e kesaje bote, e ne veqanti per kombin tone, i cili e ka patur me kimet gjithmone dijen, edukaten dhe arsimin, te cilat naj ndaluan pushtuesit tane mijavjeqare.
Runa o Zot, prej konkurences plaqkitese te kolegjeve private, te cilat po themelohen ne trojet shqiptare sikur kepurdhat pas shiut! Kjo perhapje e ketyre kolegjeve, ka marr permasa marramendese, thua se kombi shqiptar ka me miljana banore, me miljana siperfaqe te trojeve te veta. Thuja se e ka nje ekonomi shume te zhvilluar e te persosur, thuja qe e ka nje treg pune, i cili i kerkon qinda e mija te rinje e te reja per punesim, dhe nuk ka te ndalur me hapjen e vendeve te reja te punes, pa dallime partiake, farefisnore e grupore!
Prisit e ketyre kolegjeve, moton kryesore e kane, bej propagande mashtruese sa ma shum, per ta joshur rinine tone t`i frekuentojne ato kolegje, te cilat i stolisin frekuentusit me grada te ndryshme, merite e pa merite, sa qele e meshel syte, pa kurrfar kriteri ne cilesim, pa kurfar kriteri ne ofrimin e njohurive te ndryshme edukative e mesimore. Keto kolegje po funkcionojne me licence e pa licence, pa kritere te forta professional, pedagogjike, psikologjik e metodologjike per hapjen e tyre. Edhe kur marrin ate licence te korruptuar funde e krye, nuk ofrohen kushtet qe duhet ofruar sipas kritereve, per numrin e regjistrimit te studenteve, per suksesin te cilin e posedojne ata dhe a e meritojne te pranohen neper ato departamente ku regjistrohe, qe neser edhe pse plaqkitet gjepi i tyre, nuk kane ku te punsohen, perpos te behen kamarier, punetor sigurimi e puntor krahu me diplome, per ta siguruar buken e gojes dhe ajo nuk eshte e siguruar per te gjithe.
Kush mund te me thote se, gjendja eshte ne rregull neper keto kolegje, kur mesimdhenesit e tyre edhe pse i kane marr gradat qe ua bejne te mundeshme te ligjerojne neper ato kolegje, shume pak qe mos te them aspak, prej atyre mesimdheneseve i kane tekstet e tyre personale te ligjerimit, apo sepaku te jete emri i tyre ne publik permes ndoj vepre shkencore te botuar. Ne vend te ketij kriteri, mesimdhenesit e ketyre kolegjeve u ofrohen skriptoreve dhe fotokopjone tekste te autoreve te ndryshem dhe ua shesin studenteve te tyre. Lehte eshte te marrish grada dhe oficer te behesh , por shume veshtire eshte ta kryesh me ndere e profesionalisht detyren e shejte te mesimdhenesit.
Lexuesi im i dashur, dhashte Zoti mend aty ku nuk ka, duke u nisur nga une si ish mesues tani ne pension, e deri ne majat me te larta ku jetojne e veprojne shqiptaret! I juaj, mesuesi Isë

Kerkesat ndaj nxenesve zakonisht vijne nga larte poshte, ne vend qe te ndodhe e kunderta, te behen kerkesa edhe nga poshte larte prej nxenesve. Ne kete hierarki kerkesash, viktime po bije nxenesi e jo mesimdhenesi, menagjusi i shkolles, Drejtori i Drejtorise Komunale te Arsimit dhe Ministri i Arsimit, te cilet jane pergjegjes kryesor, per te mirat e te kqijat, qe i ndodhin shkolles mesimit, suksesit te nxenesve ne mesim dhe disiplines se tyre.
T`i kerkosh nxenesit me shume apo ma pak se, sa i ke ofruar kushte e mundesi per dituri, krijohet nje padrejtesi me kerkesat e mesimdhenesve gjate cilesimit te tyre. Kjo dukuri negative thuaja se, eshte bere mode per realitetin e shkolles shqipe ne nivel kombetar. Pak i ofrohen nxenesit kushte per mesim, pak punohet me nxenesin, pak i ofrohet ndihme atij e udhezime, pak bashkpunohet me te, pak, te mos them aspak i ofron kushte shkolla, klasa dhe ambienti ku e bene punen mesimore nxenesi, pak, te mos them aspak e joshin nxenesin per mesimnxenje tekstet shkollore dhe literature ndihmese, te cilave u ka kaluar koha e perdorimit dhe jane te zhveshur tersisht nga paisja udhezuse e teknologjise pedagogjike e psikologjike se, si duhet te mesohet ne menyre sa ma efektive neper ato tekste. Lehte eshte te kerkohet nga nxenesi, por veshtire eshte ti apim atij, ate qe i duhet dhe ka nevoje per te. Nxenesit cilesohen ne forme fushate, jo ne menyre sistematike, cilesohen ne menyre simpatike e antipatike, sipas aferive familjare e kolegiale dhe menyrave tjera jo parimore, duke i ndeshkuar me note negative apo duke i shperblyer me note pozitive, merite e pa merite, edhe kure mesimedhenesi nuk e ka kryer punen si duhet dhe sa duhet ne procesin e rregullt mesimor, pa u ofruar nxeneseve perkrahje e udhezime permes mesimit plotesues, per t`i avansuar ma tutje ata qe nuk e kane realizuar si e sa duhet planprogramin mesimor, edhe pse nuk u ka ofruar mesim shtues apo suplimentar atyre nxeneseve qe e kane realizuar me sukses planprogramin e rregullt mesimor. Do te thot, ne te dyja rastet e notimit dhe cilesimit, pozitivisht apo negativisht, nuk e kane deshmuar veten qe kane edhe aqe te drejte, per ti ndeshkuar apo shperblyer nxenesit tane me nota pozitive e negative, rrethe menyres se kerkesave qe ua bejne atyre gjate notimit e cilesimit.
Pak ose aspak, arsyetohet shperblimi i nxenesit me note pozitive gjate kerkesave per cilesim e notim, nese nxenesve qe kane perparuar shume ne realizimin e planprogramit te rregullt, nese nuk u eshte ofruar gjate vitit edhe mesim suplimentar apo shtues, sipas progresit qe e kane treguar nxenesit ne mesim gjate vitit.
Pak ose aspak, arsyetohet ndeshkimi i nxenesit me note negative gjate kerkesave qe ua bejne mesimdhenesit per cilesim e notim, nese nxenesve qe kane ngece prapa ne realizimin e planprogramit, nuk u eshte ofruar kurrfar ndihmese e keshille, permes mesimit plotesues, sqarues e perforcues.
Te dyja keto raste, nuk perfillen fare ne shkollen tone shqipe gjate cilesimit e notimit te nxenesve dhe dita dites po perhapet anarhi e madhe duke harruar fare kerkesat e parimeve perplote kritere pedagogjiko-psikologjike dhe didaktiko-metodike, te cilat duhet respektuar gjate notimit dhe cilesimit te nxenesve, qe te behet sa me objektiv e real ai cilesim e notim.
Lexuesi im i dashur, nuk eshte e drejte morale, ligjore, pedagogjike e psikologjike, te kerkohet me shume ose me pak , se sa u eshte dhene nxenesve gjate procesit edukativo-mesimor. I juaj, mesuesi Isë

Nese me reformen ne arsim nenkuptohet zavendesimi i proceseve te vjetruara edukativo-mesimore, me procese te reja qe i pergjigjen kohes dhe interesave te nxenesve e studenteve shqiptare te ketije vendi, po dyshoi se shkolla jone eshte ka ecen knaqshem drejte reformimit real e objektiv te saje.
Per ta mbeshtete dyshimin tim personal, do ta senzibilizoi vemendjen e opinjonit dashamires te shkolles sone kombetare shqipe, permes disa pyetjeve qe vejne ne pahe dyshimin tim, se sa eshte reformuar e sa po reformohet shkolla jone kombetare shqipe.
A eshte larguar apo jo, nga sistemi i vjeter edukativo-arsimor shkolla jone? Sa eshte pais ajo me mjete moderne mesimore dhe sa po i perdor ato apo nuk i ka e nuk i perdor fare? A po perdoren, apo jo format, metodat dhe teknikat e reja te avancuara, ne organizimin e procesit mesimor, a mos po i fasadojme ato me nje shkums e me nje shpuze pran tabeles se mesimit? Sa jane te pershtatura permbajtjet mesimore- edukative dhe sa po behet perpjekje, qe ato permbajtje permes njesive mesimore tu pershtaten moshes, kapacitetit dhe interesave te nxenesve e studenteve gjate shkollimit, qe te aftesohen e te pergatiten ata per nje jete me te mire, me te begatshme e me te lumtur? A jane tejkaluar mardhenjet hierarkike mes nxenesit e arsimtarit, per ta larguar moralin hipokrit dhe poziten nenshtruese te nxenesit ne mesim? Sa eshte larguar shkolla jone kombetare nga skematizimi dhe dogmatizimi i mendimeve te te rinjeve tane, qe te krijohet atmosfera dhe bindjet e tyre se “Une po mesoj” e nuk po me”mesojne tjeret”? A ka krijuar kushte pedagogjike e psikologjike shkolla, qe nxenesi yne te jete jo vetem aktiv ne punen mesimore, por te kontriboi maksimalisht edhe per zhvillimin e vete, sipas kerkesave te kohes dhe nevojave personale te tij? Sa ka ndryshuar funksioni i mesimdhenesit qe te jet ma pak” enciklopedi qe ecen” apo “liber qe flet” e ma shume strateg, hulumtues, programer, diagnostifikues dhe terapeut pedagogjik e psikologjik. Organizator i punes, keshillues dhe edukator i gjeneratave te reja? A e ka tejkaluar verbalizmin dhe formalizmin ne mesim shkolla jone dhe sa eshte e lidhur ajo me shoqerine e me jeten e nxenesit? Sa jane krijuar kushte qe shkolla t`i orientoi profesionalisht nxenesit per ne studime, sipas aftesive qe i posedojne ata dhe kapacitetit qe e kane arrite gjate shkollimit? A eshte real notimi e cilesimi i nxenesve, qe te jete ai nje pasqyre e vertete e aftesive intelektuale, morale, sociale dhe shkathtesive te tyre per jeten? Ka apo nuk ka percjellje profesionale pedagogjike gjate organizimit te procesit mesimor edukativ, gjate notimit, cilesimit e testimit te nxenesve, gjate menyres se perdorimit te mjeteve mesimore ne klase e ne kabinete per organizimin e procesit mesimor? Bashkpunimi shkolle familje, a po behet nga kopetentet profesional apo shkel e shko nga kush do? Hartimi dhe perpilimi orarit mesimor gjate nje jave, muaj e nje viti, a po behet nga kompetentet profesional, apo shkel e shko sipas qejfit te arsimtareve, qe orarin e pershtasin per veten e jo sipas kritereve didaktiko-psikologjike, ne interes te efiklasitetit te mesimit e ne interes te nxenesve? Sa bashkpunojne aktivet profesionale mes veti dhe a percillet ne menyre perofesionale, menyra e ketij bashkpunimi mes aktiveve? A respektohen kerkesat e kshillit te nxenesve neper shkolla apo jo? Sa respektohen kerkesat e keshillit te prinderve dhe keshillit te shkolles? Ka edhe shume e shume pyetje tjera per ti bere ne kete drejtim, por per momentin, po mjaftohem me kaqe pyetje.
Lexuesi im i dashur, eja vete ne perfundim se, apo reformohet shkolla jone kombetare shqipe apo jo? I juaj, mesuesi Isë

E kaluara dhe e ardhmja po bejne perpjekje mes veti, qe secila ta terhjeke shkollen shqipe ne komoditetin e tyre qe e posedojne.
E kaluara e shkolles shqipe edhe pseme disa procese te vjetruara, po ngul kemb qe ta ngulfate ne brendine e rehatise dhe komoditetit te saje, qe tani ka kaluar ne rutine e ne shprehi te perditshme qe nuk kerkon nje angazhim i icili e trazon stafin menagjues, mesimdhenes dhe nxenesit e saje per nje pune e mesim me cilesor.
Dukurite e kesaje force terheqese po manifestohen ne shkollen shqipe, me nje numer te madhe nxenesish neper klase, me munges te kabineteve e mjeteve mesimore sipas lendeve te ndryshme, me angazhim te mesimdhenesit si ligjirues i lendes e me nxenes pasiv si degjues te lirigjirates, me mjetin e vetmuar te mesimit tabele, shkums, shpuze e tekst mesimor, me tekste shkollore qe i ka tejkaluar koha dhe nuk ofrojne permbajtje cilesore mesimore, me korikula jo profesionale te cilat nuk premtojne cilesi dhe kualitet per kohen, me notim e cilsim te nxenesve ne forme fushate, pa u mbeshtete ne instrumete dhe parime didaktiko-psikologjike, me mungese te sherbimit profesional pedagogjiko-psikologjik neper shkolla, me nje bashkpunim te zbehte e jo professional, familje-shkolle dhe nxenes, me nje mentalitet hipokrit te mesimdhenesit qe kerkon vetem nenshtrim te nxenesit, me nje pasivitet te pa pare rreth punes, mesimit dhe menagjimit, me lokale jo forte higjenike, me nxemje te ambientit shkollor jo edhe aqe te volitshem, te mos them tersisht anarhi e papergjegjesi nga askush, e shume gjera tjera qe nuk premtojne per ta kryer misionin e shejte shkolla shqipe dhe stafi punues i saje.
Kurse ne anen tjeter forca terheqese e nje numri te madh shpikjesh shkencore te lemive te ndryshme shoqerore, natyrore e shpirterore qe premtojne nje te ardhme me te mire e me te lumtur, qe kerkojne nje kosto te larte investuese per tu bere realitet i shkolles sone ato risi. Kerkojne pergatitjen e stafit mesimedhenes e menagjues, qe keto te arritura te shfrytezohen sa me racionalisht. Kerkojn angazhim ma te madh kolektiv qe nga larte posht e anasjelltas, duke i dhene pergjegjesi njeri tjetrit, per punen qe e kane ne kompetenca te veta. Shkollen tone po e prete me duar te hapura kompjuterizmi, kibernitika, teknologjia moderne pedagogjiko-psikologjike e mesimdhenjes dhe mesimnxenjes, e notimit dhe cilesimit, e permbajtjeve te reja mesimore te fushave te ndryshme edukativo-arsimore. Po e prete qasja ma profesionale e zgjidhjes se problemeve te ndryshme te nxenesve, bashkpunimi sa ma profesional shkolle familje, percjellja profesionale e punes se mesimdhenesve dhe nxenesve e kerkesa tjera qe e qojne shkollen shqipe drejte te arriturave me te medha te kohes ne procesin edukati-mesimor.
Lexuesi im i dashur, shkolla shqipe po i prete me duar hapur dashamiret e saje, qe ti ndihmojn shkolles secili me punen e vete, qe e ka ne pergjegjesi, te ecen ajo ne trend me kohen dhe te largohet sa ma pare nga ato dukuri, qe tani me jane vjetruar dhe u ka kaluar koha. I juaj, mesuesi Ise

Reforma ne arsim nenkupton perdorimin e formave, metodave, teknikave, mjeteve, literatures dhe permbajtjeve te reja, e me te mira te mundeshme ne procesin edukativo-mesimor, hap pas hapi, qe i duhen arsimit tone kombetar dhe largimin nga skena perdorimit e atyre formave, metodave, teknikave, mjeteve, literatures e permbajtjeve mesimore qe jane ma pak efektive dhe, u ka kaluar koha per edukimin dhe arsimimin e gjeneratave tona te tanishme e te ardhshme.
Edhe pse jane bere e po behen perpjekje qe te futen planprograme te ndryshuara e te freskuara, duke u liruar nga e kaluara jo e dobishme, keto perpjekje jane bere e po behen kuturu, pa asnje hulumtim shkencor pedagogjik e psikologjik te gjendjes momentale te arsimit ne vende, hulumtimit e studimit te cilesise se teksteve mesimore shkollore, literatures, mjeteve mesimore, metodave, teknikave dhe metodave te mesimdhenjes e mesimnxenjes, cilesimit dhe notimit te nxenesve, niveli dhe menyra e bashkupunimit te shkolles me familjen, te arsimtarit me nxenesin, te arsimtareve mes vetie stafit mesimdhenes,stafit teknik me menagjusin e shkolles dhe organeve tjera profesionale ne shkolle, per te vrejtur shkencerisht se ku vertete eshte me se e domosdoshme te behen ndryshime, jane apo nuk jane mundesit ekonomike e kadrovike, ka apo nuk ka potencial shkencore qe vertete te hulumtohet gjendja e arsimit ne teren sa me objektivisht dhe te kuptohet se, ku do te arrijme me ato reforma ne arsim. Korikulat e ashtuquajtura te kosoves per arsimin parauniverzitar jane bere sa per sy e faqe, ma shume per te krijuar tollovi e pengesa mes mesuseve, nxenesve e menagjereve neper shkolla, per interesa personale e shperlarje parash, se sa te ofrohet nje udhezim didaktiko-metodik se, si duhet realizuar planprogramet e reja apo korikulat e ashtuquajtura mesimore te Kosoves.
Tani stafi mesimdhenes dhe nxenesit kane ra ne pike te hallit, duke u gjendur mes kerkesave korikulare, gjaja si kerkesa te reja dhe mes teksteve te vjetruara e te stervjetruar te lendeve te ndryshme mesimore, pa e permendur edhe mungesen e teksteve shkollore neper shum lende te ndryshme te arsimit te mesem e sidomos te atij profesional, po ashtu pa e permendur edhe mungesen e literatures, doracakeve, kabineteve dhe mjeteve mesimore,sipas kerkesave reformuse.
Nuk realizohen kerkesat e reja apo te reformuara te korikulave, me tekste e literature shkollore te vjetruar, me mungese te teksteve te shumta neper lende te ndryshme profesionale, me mungese te literatures, doracakeve udhezues, mjeteve dhe kabineteve mesimore, sa do qe po behen shperlarje parash, duke i trajnuar mesimdhenesit per perdorimin e formave, teknikave, metodave dhe mjeteve bashkohore ne procesin edukativo-mesimor, thua se ata mesimdhenes na paskan ardhe prej Afrike, pa i degjuar e kuptuar fare metodat, format, teknikat dhe mjetete mesimore, si pjese e pandashme e karieres se mesimdhenesit. Kjo perpjekje per te bere reforme ne nivel kombetar, po i bije sikur perpjekja e nje bujku, i cili mjaftohet duke thone: ” patkoin e kalit e sigurova, me duhen edhe tre patkoj tjere, kali, plugu dhe ushqimi per kalin, per ta lavruar token dhe per ta mbjellur ate”. Vertete me keqardhje me duhet ta them, reformim qesharak, korikula qesharake, trajnime qesharake, e aspak profesionale e aspak pedagogjike e psikologjike, te cilat duhet pershtate doemos realitetit ne te cilin gjendet shkolla shqipe per momentin, me numrin e madh te nxenesve, me standardet e ulta qe i posedon ajo, me mungesen e mjeteve mesimore, hapsires shkollore ku vendosen e perdoren efektivisht mjetet mesimore dhe nxenesit se bashku me mesuesit e tyre, me mungesen e literatures, teksteve shkollore, doracakeve udhezues metodik e didaktik, qe te realizohen sa me objektivisht kerkesat bashkohore te cilat dalin nga metodologjia e mesimdhenjes dhe mesimnxenjes, nga metodologjija bashkohore e testimit dhe cilesimit te nxenesve ne shkollen tone kombetare, te cilat dalin nga metodologjia e bashkpunimit professional pedagogjik e psikologjik mes shkolles e familjes, mes mesimedhenesve e nxenesve, mesimdhenesve te lendeve te ndryshme mes veti, mes stafit udheheqes, professional e nxenenesve ne pergjhithesi.
Lexuesi im i dashur, nuk behet reforme pa angazhmin professional e shkencor te pedagogeve, psikologeve, sociologeve dhe filozofeve, qe ta hulumtojne shkencerisht gjendjen e arsimit dhe gjendjen e ekonomiko-politike e kadrovike ne vend, pastaj per te eksperimentuar risi te ndryshme, aty ku vertete eshte mese e nevojshme dhe e mundeshme te zavendesohen te vjetrat me te rejat ne arsimin dhe edukimin tone kombetar. I juaj, mesuesi Isë

Reforme celesore ne arsimin tone kombetar nuk mund te behet me militant partiak, qe mese paku jane te pergatitur profesionalisht per te bere reforme te duhur, cilesore, racionale dhe te mundeshme per realitetin tone kombetar, per nevojat e ngutshme te vendit dhe per lemije te shumta deficitare te cilat jane te domosdoshme te jetesohen ne skenen tone kombetare edukativo- arsimore.
Si mund te behet reforme shkencore e drejte, cilesore dhe e verifikuar ne fushen e edukimit dhe arsimit tone kombetar, pa pjesemarrjen aktive te pedagogeve ne radhe te par, psikologeve ne radhe te dyte, sociologeve dhe filozofeve, te cilet jane kuadrat me te pergatitur profesionalisht, moralisht e kombetarisht qe te merren me hulumtimin, studimin dhe argumentimin e problemeve te ndryshme te arsimit dhe te konstatojn shkencerisht se, ku duhet bere reforme, ku duhet ndryshuar e zavendesuar te vjetren me te rene gjate reformimit dhe a kemi kapacitet ekonomik e kadrovik per ta bere nje gje te tille, qe mos te mbetet vetem nje fraze e thate e shkruar me shkronja te zeza ne leter te bardhe. Me keto personaliteti, qe i kemi per momentin ne balle te reformave, te cilet dijne vetem te perkulen partiakisht dhe nuk kane kurrfar pervoje shkencore e praktike, ne fushat e ndryshme edukativo-arsimore, e pamundeshme eshte te behet reforme cilesore ne arsimin dhe edukimin tone kombetar . Keta nuk mujne, nuk dijne dhe nuk e qajne koken per te bere reforma cilesore, reale, objektive, te mundeshme, racionale e te dobishme per vendin e per gjeneratat qe vijne pas.
U mund te pritet risi dhe reforma te duhura qe shkojn ne interes te arsimit tone kombetar, kur ne balle te arsimit gjenden jurista, ekonomista, kimista, biolog dhe matematicient?!
Ne vend qe ti kemi ne balle te arsimit e ne balle te reformave, njerezit e pergatitur profesionalisht, shkencarisht per fatin e arsimit, pedagoget e psikologet ne radhe te pare, sociologet e filozofet ne radhe te dyte, kurse ne radhet tjera ata qe duhen sipas nevojes, te cilet jane ma te pergatiturit profesionalisht per kete qeshtje ne fjale.
Pse mundet me qene ne balle te arsimit nje jurist, ekonomist, ingjinjer qe pak apo aspak kane informacion shkencor e profesional per arsimin, e nuk e kemi ne balle nje Dr te shkencave pedagogjike, psikologjike, sociologjike dhe filozofike, te cilet moralisht, profesionalisht, kombtarisht e politikisht jane me te pergatitur, te gjenden ne balle te arsimit tone kombetar dhe te udheheqin logjikisht, profesionalisht, kombtarisht e politikisht me reformat ne arsim?! Do te ishte qesharake per mjekesine, per ekonomine, per drejtesine e per shkencat natyrore, te vehet ne balle te tyre nje pedagog, nje psikolog, nje sociolog dhe nje filozof, te bej reforma neper keto fusha te ndryshme shkencore qe jane jetike per te ardhmen e kombit tone, siq eshte jetike e mbijetike fusha e arsimit dhe edukimit tone kombetar.
Lexuesi im i dashur, nuk priten reforma cilesore, derisa t`i kemi ne balle te arsimit dhe te reformave militantet partiak dhe jo profesionalistet e duhur per kete qeshtje. I juaj, mesuesi Isë

Nje pjese e  shqiptareve e bene revolucionin demokratik te Qershorit’24, pjesa tjeter e “shqiptareve” e prishen ate! Zogistet luftonin kunder demokrateve te Nolit! Fan Noli nuk e degjoi Bajram Currin! Balli Kombetar dhe Fronti Nacionalclirimtar nuk u pajtuan e nuk u bashkuan ne lufte te perbashket antifashiste! Shqiptaret partizane dhe shqiptaret ballisto-zogiste luftuan kunder njeri-tjetrit! Shqiptaret partizan te Shqiperise, nuk u bashkuan me partizanet shqiptare te Kosoves! Shqiperia dhe Kosova e bene luften antifashiste ndaras! Partizanet shqiptare iu besuan marrezisht partizaneve jugosllave! Komunistet shqiptare me shume ishin internacionaliste, se sa nacionaliste! Ideologjia internacionaliste ne Shqiperi, dominoi mbi ideologjine kombetare! Kjo ideologji  e hodhi Shqiperine ne prehrin dhe kthetrat e armiqve shekullore te saj!
Bijte e Shqiperise u bene perandore e gjenerale te Perandorise Romake e Bizantine, por asgje te mire nuk i sollen nenes se tyre – Ilirise, perveç ekspeditave gjakatare te legjioneve ushtarake romako-bizantine!
Bijte e Shqiperise u bene pashallare e sadriazema te Perandorise Osmane, por perveç ekspeditave ndeshkuese ushtarake, asgje te mire nuk i sollen nenes se tyre te roberuar – Shqiperise! Bijte e “shquar” te Shqiperise nuk ishin te gjithe patriote,por shume prej tyre ishin plangprishes e egoiste, te cilet punuan per armiqe te Shqiperise! Shqiperia lufton per ekonomi, Kosova per pavaresi, Maqedonia shqiptare – Ilirida per autonomi, kurse shqiptaret nen Serbi – Kosova Lindore dhe ata ne Mal te Zi – Malesia e Madhe luftonin per ekzistence! Shqiptaret ende  kane shume princer e principata, shume bajraktare e bajraqe, shume pashallare e pashalleqe! Shqiptaret e humben Shqiperine ilirike! Ata s’e bashkojne Shqiperine etnike! E mohojne Çamerine, duke e lene ne harrese! Ata po e humbin Iliriden, po e mohojne Kosoven Lindore, e kane harruar Malsine e Madhe! Shqiperia londineze eshte e ndare dhe e perqare! Greko-sllavet hartojne hapur plane per copetimin dhe zhberjen e saje, shqiptaret i kryqezojne duarte e thone: “beje Zot enderr”!
Shqiptaret kane shume armiqe dhe teper pak miqe! Ata ishin teper internacionaliste dhe luftonin e vriteshin per lirine e shteteve fqinje! Jane perserites te pakorrigjueshem te gabimeve te medha historike te paraardhesve te tyre!
Shqiptarit qe nga koha e moçme  i mbeti ves i qoroditur tradhetia, zilia, lakmia, egoizmi, karrierizmi, mendjemadhesia, bajraktarizmi, lokalizmi,…!
Ai edhe sot lufton i ndare, i copetuar dhe i perçare! E tradhton dhe e lufton Shqiptarin! Te shqiptaret, ende eshte me e forte ndjenja e karrierizmit, kolltuqeve,  dhe lakmija per pasuri, se sa ndjenja e atdhetarizmit dhe ndjenja e sakrifices per te bere Shqiperi!
Ata nuk e ka fé shqiptarine e Shqiperine, por e kane fe Vatikanin, Stambollin, Mosken, Athinen e Beogradin! Shqiptaret nuk kane qene as nuk jane ne unitet e pajtim kombetar! Ata jane gjumash  dhe u del gjumi kur behet shume vone! Shqiptari eshte mburravec, eshte i fjaleve te medha e i puneve te vogla, eshte romantik e jo realiste, eshte anarkist e nihilist, eshte besnik ndaj te huajve dhe i pabese ndaj shqiptareve! Shqiptari e ka braktisur Besen Shqiptare, Besa e Burreria per shqiptarin sot nuk kane vlere, ai ato i ka shnderruar ne relike muzeale dhe jo ne frymezim per veprim!                                                                                                                                                                                                                                                                 Lexusi im i dashur, me keto vese te qoroditura e te shemtuara, nuk do te bejme jete me dinjitet, nuk do te lirohemi nga roberia dhe nuk do ta bejme kurr Shqiperine Etnike. Autor i shkrimit: Fridrik Ndoci, shkurtuar dhe modifikuar nga ana ime. I juaj, mesuesi Isë

Pashalleku i Shkodres nuk i ndihmonte Pashallekut te Janines! Ali Pashe Tepelena luftonte kunder Sulit! Pashalleku i Janines luftonte kunder Pashallekut te Shkodres, Vlores, Beratit, Delvines, Elbasanit, Kavajes,…! Pashalleqet e pashallaret shqiptare luftonin kunder njeri-tjetrit dhe nuk bashkoheshin mes veti! Luftonin vetem per interesa personale, shume pak apo aspak, per Shqiperi! Nuk fitonin as pashallaret, as Shqiperia! Fitonte armiku, vazhdonte roberia! Shqiptaret kurre nuk u ngriten ne lufte çlirimtare, si nje popull i bashkuar dhe nen nje komande te vetem ushtarake! Ata luftonin me rend: posa shuhej me gjak nje kryengritje ne Veri te Shqiperise, shperthente tjetra pas disa muajsh apo vitesh ne Jug te saje! Sa shuhej nje kryengritje ne Kosove, kerciste tjetra ne Shqiperine e Mesme! Po sa shuhej nje kryengritje shqiptare ne Karadak, shperthente pas nje kohe tjetra ne Pollog! Sa shuhej nje kryengritje antiturke ne pranvere, shperthente tjetra ne vjeshte, ne krahina te ndryshme te Shqiperise! Sikur benin gara bajraku me bajrak, krahina me krahine, pashallyku me pashallyk, cila po ngritet me shpesh ne kryengritje dhe cila po e mban me gjate frontin e luftes! Shqiptaret benin lufte se, cili eshte ma shqiptar se shqiptari, por shume pak e shume rralle u shkonte ndermend se, si t’i bashkojne armet dhe forcat luftarake per çlirim, jo te nje fshati apo krahine, por per çlirimin dhe bashkimin e gjithe Shqiperise!
Kur luftonte nje pjese e Shqiperise, tjetra bente sehir! Kur gjakosej e digjej nje krahine shqiptare, tjetra shikonte nga majat e malit tymin dhe flaken, mbi shtepite e kasollat e fqinjeve te vete vllezer dhe s’levizte kush nga vendi! Keshtu rradhiteshin shekujt e roberise shqiptare: kryengritje pas kryengritjeje krahinore, djegeje pas djegejeje, gjakosje pas gjakosjeje, sehir pas sehiri,…, por kurre bashkim, kurre çlirim, kurre liri! Shqiptari mbete shqiptar kapedan e princ, shqiptari mbete bajraktar e pashá, egoist e karrierist, mendjemadh e lokalist, mercenar e tradhetar! Abdullah Pashe Dreni, tradhtoi Lidhjen Shqiptare te Prizrenit! Kryengritesit shqiptare te Kosoves nuk e degjonin Hasan Prishtinen! Shqiptaret nuk e donin sulltan Reshatin, por e donin sulltan Hamitin! Ata nuk luftonin per pavaresi, por per autonomi! Ismail Qemali zbriti ne Durres kur ¾ e Shqiperise ishte e pushtuar nga greko-sllavet! Pavaresia e Shqiperise u shpalle ne Vloren e lire, por ne Shqiperine e pushtuar! Esat Pashe Toptani ishte kunder Ismail Qemalit! Shqiperia e copetuar i kishte dy qeveri: njeren ne Vlore e tjetren ne Durres! Shqiperise nuk i pelqenin dy qeverite e qeveritaret e saj dhe therriste gjermanin princ Wid! Shqiptaret nder shekuj, nuk ishin mesuar qe ta qeverisin dhe komandojne veten, por i huaji!
Ata toleruan qe armiqte turko-sllave t’a debojne Ymer Prizrenin, ta burgosin Abdyl Frasherin, ta varin Sulejman Vokshin, ta vrasin ne pabesi Dede Gjon Lulin e Mehmet Shpendin, ta vrasin me tradhti Ramadan Zaskocin e Haxhi Zeken, Çerçiz Topullin e Isa Boletinin! Lexusi im i dashur, derisa t`u japim fund veprimeve tona vetevrasese, edhe matej do te zgjas ky realitet i hidhur, nenshtrues e poshtrues mes nesh si komb. Autor i shkrimit: Fridrik Ndoci, shkurtuar dhe modifikuar nga ana ime. I juaj, mesuesi Isë

Sepse Iliret s’u bene kurre popull, por mbeten fise! Ata nuk e formuan nje shtet, apo nje perandori , por i formuan disa shtete apo principata! Iliret dhe principatat e tyre nuk ishin ne unitet luftarak, perballe pushtueseve te perendimit dhe te lindjes! Nje principate apo dy lidhnin aleance ushtarake me shtetin armik latino-romak, per te luftuar shtetin apo principaten tjeter ilire! Principata tjeter lidhte aleance me shtetin armik bizantin per te luftuar principatat tjera Ilire. Iliret nuk donin te behen perandore te Ilirise, por beheshin perandore te Romes dhe Bizantit, kunder princerve e principatave Ilire! Fiset ilire zgjoheshin vone, ngriteshin njeri pas tjetrit ne kryengritje antiromake, antibizantine e antisllave dhe asnjehere te bashkuar! Disa fise ilire nuk u zgjuan kurre nga gjumi i roberise romake, bizantine e sllave dhe u asimiluan tersisht!
Arbereshet, porsi Iliret, nuk donin te kenin vetem nje Arberi te perbashket, por donin shume principata arberore! Arbereshet mezi pritnin per te luftuar ne mes veti per principatat e tyre. Dhe keshtu, princ pas princi shtoheshin principatat arberore, kurse Arberia nuk formohej e nuk çlirohej kurre! Mbi germadhat e perandorise romake, ngritej perandoria bizantine dhe shembte per toke çdo gje qe gjente perpara. Disa princer vriteshin me shpate ne dore, disa merrnin ne sy boten, disa arratiseshin maleve, disa tjere shnderroheshin ne vazale, ne mercenare e sherbetore te pushtueseve, per nje grade apo per nje post!
Pa u tha ne leter vula e Beselidhjes se Lezhes, Nikolle e Pal Dukagjini ia kthyen shpinen Gjergj Kastriotit – Skenderbeut! Mojsi Golemi, nga lakmia e zilia, tradhetonte Skenderbeun dhe ne krye te ushtrise osmane sulmonte Arberine, popullin e vet dhe ushtrine arberore te Gjergj Kastriotit! Hamza Kastrioti, nga lakmia e xhelozia, tradhetonte xhaxhain e vet dhe arratisej e kthehej ne balle te ushtrise armike per te nenshtruar Arberine, dhe per ta mposhtur Gjergjin! Princerit arbereshe nuk ishin ne unitet politik e as luftarak, ne lufte kunder roberise Osmane! Ata luftonin, hapur e prapa shpine, njeri-tjetrin, per zgjerimin e principatave te tyre, jo per çlirimin e Arberise! Arbreshet lidhnin aleance here me Venedikun e here me Turqine, here me njerin e here me tjetrin, per interesa te ngushta te princerve feudale, duke luftuar vllaj me vllane, qe ta nenshtrojne njeri tjetrin!
Skenderbeu luftoi per nje çerek shekulli rresht per ta çliruar Arberine, por s’e çliroi dot! Ai pat mundesi ta çliroje dhe ta zgjeroje vetem principaten e Kastrioteve! Skenderbeu nuk mujti ta çliroi e ta bashkoi Arberine ne tersi. Ushtrite osmane Skenderbeu i theu dhe i shpartalloi me dhjetera here, por princerit dhe principatat arberore nuk mujti t’i bashkoje dot! Ata nuk e donin unitetin, bashkimin e çlirimin! Ata nuk e donin Arberine e bashkuar, te lire e sovrane! Ata e donin Arberine e copetuar ne disa principata te roberuara e vazale te Turqise! Dhe keshtu, luhej vallja e moçme iliriane ne truallin e Arberise. Princerit egoiste e ziliqare arbereshe, nuk e perkrahen ushtarakisht Skenderbeun! Leke Dukagjinit vone i ra nder mend qe te shkule leshrat e tij per vdekjen e Gjergj Kastriotit! Edhe pas vdekjes se Skenderbeut princerit dhe principatat arberore nuk u bashkuan kurre ne lufte te perbashket kunder pushtueseve osmanllinj! Vazhdoi copetimi i Shqiperise! Vazhdoi avazi i vjeter i shqiptareve, vazhdoi edhe roberia e tyre dhe Shqiperise! Lexusi im i dashur, sa shtrejte e kemi paguar lakmine, xhelozine, perqarjen dhe tradhtine mes nesh! Autor i shkrimit: Fridrik Ndoci, shkurtuar dhe modifikuar nga ana ime. I juaj, mesuesi Isë

Serbia i ka bere perpjekjet gjithmone dhe po i bene me ngulm, per ta” mbrojtur” Kosoven si, “toke te shejte serbe”, si “djep i saje ku lindi dhe u rrite serbizmi” dhe si “toke e kishave ortodokse sllave(Kosovo i Metohija”). Kete e beri dhe po e bene Serbija, jo me e mbrojte realitetin, por me i mbrojte ozurpimet e pushtuara te pasurise se pafundme qe gjendet ne gjigantin e madhe Trepça dhe pasurive tjera nenetokesore e mbitokesore te Kosoves. Strategjija e Serbise pushtuese, perhere e ka luajt lojen e perdorimit te Trepqes, per ti blere miqte e vete ne Evrope e gjetiu, permes karemit te quajtur Trepçe dhe per ti shtuar sa me shume kundershtaret ne dem te kombit shqiptar. Permes pasurise se ketij gjiganti dhe pasurive tjera nentokesore te Kosoves, Serbija u be faktor vendimtar ne ballkan, me perkrahjen e forcave vendosese te Evropes dhe Rusise. Edhe evropa, edhe Rusija, edhe Stambolli, per hater te ketij gjiganti Kosovar dhe pasurive tjera nentokesore qe I posedon Kosova, i thyen shtizat e ndergjegjes se “civilizimit” te tyre dhe po i thejne edhe sot, ne favor te Serbise e ne favor te vetin, duke vepruar pameshirshem ne dem te qeshtjes sone kombetare. Serbija para se te “largohet” nga trojet tona, e ka bere nje marrveshje te njeanshme me agresorin tjeter te shqiptareve, me Greqin, gjaja se greku ka investuar miljardat, e ne fakt nuk eshte investuar as nje cente, por jane bere marrveshje sekrete, qe tia qesin ne fyte lakun pushtues Kosoves dhe ja, ku po i del duçi. Kurse ne anen tjeter politikanet dhe intelektualet tane te trullosur, per asnje qast nuk i kane hetuar e nuk po i hetojne keto dhelpni cinike te Serbise e te Greqise, qe e kane luajtur dhe qe po e luajn lojen dinake te ozurpimit te pasurise shqiptare ne trojet e tyre. E ter kjo dinakeri eshte bere dhe po behet para syve te botes dhe per qudi, nuk pati dhe nuk ka reagime nga politikanet dhe intelektualet tane, per te kerkuar logari se me cilen te drejte nderkombetare eshte bere kjo nderhyrje ne dem te qeshtjes shqiptare, sepse Trepça ne te gjitha periudhat historike ishte dhe eshte prone e Kosoves, gjithashtu nuk pati dhe nuk ka, as politikan e as intelektual ne mesin tone kombetar, qe te bejne orvatje per ta mbrojtur kete gjigant Kosovar dhe pasurite tjera ne kosove! Ne njeren ane investoheshin rrena te turpshme greko-serbe, per shitjen e blerjen e aseteve te gjigantit Trepça, e ne anen tjeter shfrytezoheshin asetet e saje. Per shkak te ketij shfrytezimi te eger sllavo-grek, ne aleance te kurdisur, Trepça mbete nje dinosaur i shkaterruar e i demoluar tej mase, duke i perzen nga puna mbi 20 mije shqiptar. Evropa duhet ta dije dhe e dine me siguri, se si mbylleshin minatoret shqiptar per tia mbrojtur nderin dhe pasurine Trepçes dhe per ta mbrojtur veteekzistencen nga sulmet barbare serbosllave. Ku ishin e ku jane keta politikan e intelektual te mjere shqiptare, qe nuk e ngriten zerin ateher e nuk po e ngrisin zerin tani, per te gjitha keto manipulime e poshtrime serbe ne kordinim me greket, e ne pajtim me interesat evropiane, te blera nga Serbija me pasurine e Trepçes sone, permes te ciles pasurohej, ndertohej dhe zhvillohej vete, kurse shqiptaret vuanin per buken e gojes, duke vrapuar rrugeve te Evropes, si krah fizik i punes, ne dobij te evropianeve , per ta siguruar nje kore buke per veti.
Lexuesi im i dashur, kjo eshte loja me Kosoven, te quajtur “djep dhe toke e shejte serbe”, nga Serbija, nga Rusija, nga Greqija dhe nga Vatikani, qe i kane rrenjet e interesave te veta ne thellesite e tokes se pasur te Trepçes dhe ne thellesite e pasurive tjera qe gjenden nen token e Kosoves. Kjo eshte loja e Uneskos qe i mbron kishat e uzurpuara nga pushtimet serbo-sllave, ne dem te qeshtjes sone kombetare, duke ua marr edhe tokat e bukes kosovareve, sepse na “qenkan toka te kishave sllavo-ortodokse”, qe tua zgjerojne hapesiren rrethe kishave popadikave, qe i luten Trepçes dhe pasurive tjera te kosoves , ne vend qe t`i luten Zotit. Per qudi kete lutje te “shejte” po e miraton edhe Evropa, edhe Rusija edhe Vatikani edhe qarqe tjera ne bote! Deshem e nuk deshem ta pranojme ne shqiptaret, ky eshte fati i yne qe po sillet e po pshtillet ne dem tonin dhe me fajet tona, permes Trepçes, permes kishave ortodokse te ozurpuara nga greko-sllavet, permes “tokave” te ketyre kishave e permes dredhive e poshteriseve tjera. Ne shqiptareve na ka mbete te merremi me luften kunder xhihadit, kunder fundamentalizmit, qe mos te perhapet ne “dem” te “tokave kishtare” e ne “dem” te Trepçes, apo siq po e quajn gjakataret serb ne “dem” te” kosovo i metohija”. Ne shqiptareve na ka mbete ta gjejme “gjenezen” se a ishim greke apo romak, a ishim sllave apo turqe, tjeter gje me rendesi nuk na ka mbete, sepse jemi edhe te kurdisur mire kunder vetevetes, duke pare endrra me sy te hapur, ne dem te qeshtjes sone kombetare.  I juaj, mesuesi Isë

Pse kjo heshtje mortore e perfaqesueseve te politikes, te dijes, kultures, feve dhe akademive shqiptare, ndaj padrejtesive qe po i behen kombit tone ne çdo aspekt ?! Athu kane apo nuk kane ndergjegje dhe ndjenja ta ndjejne ne shpirte, pasojen e pa drejtesive qe po na ndodhin?! A kane sy me pa e vesh me degju, a kane goje, gjuhe dhe aftesi te flasin hapur para popullit e para botes per gjitha keto padrejtesi, qe e kane perfshire kombin shqiptar dhe trojet e tije?! A kane shpirte e gjak njeriu ta ndjejne kete ngecje, kete shkaterrim, kete perulje, kete nenshtrim dhe kete poshtrim qe po na behet nga forca te jashtme e nga ligesite tona te brendeshme?! A kane guxim, zemer dhe vullnet perfaqesuesit tane te permendur ma larte dhe perfaqesusit e mjeteve te informacionit, ta senzibilizojne evropen dhe boten per keto qeshtje te shemtuara dhe shkaterruse, qe po na ndodhin nga keqbersit qe i kemi ne radhet tona dhe nga greko-sllavet pushtues, ardhacak ne gadishullin Ilirik?! Si eshte e mundeshme ne mes te Evropes , te ndodhin kaqe padrejtesi, kaqe perulje, nenshtrime e poshtrime ndaj nje populli, qe kurr nuk ka qene pushtues, por i pushtuar, kurr nuk ka qene uzurpator i tokave te huaja, por tokat e tij jane uzurpu deri ne marrezi, kurr nuk ka shkaktuar gjakederdhje ndaj popujve tjere, por atij iu kane shkatuar gjakderdhje te medha, nuk ka dhunuar e poshtruar gra e vajza te popujve tjere e te fqinjeve te vete, perpos qe iu kan dhunuar e poshtruar gra e vajza te tij, nuk ka vrar femij e pleqe te pafajshem te popujve tjere, por iu kane verar atij si eshte me zi?! Ku jane perfaqesuesit e kombit tone qe i permendem me larte , kane apo nuk kane gjuhe te flasin para botes e para evropes, apo jane shurdhuar e bere memec, ?! Si tolerohen gjakataret serb te kalerojne neper trojet tona duke fyer viktimat e luftes si “egersira”, duke fyer e dhunuar Shtetin e Kosoves, te cilin e quajn “kosmet”,” kosova i metohija” , token e te cilit e quajn,” toke e shejt serbe” dhe kercnojne shqiptaret se, nuk do ta lejojne kurr te rrealizohet endrra e shqiptareve, qe ta bejne shtet,” token e shejte serbe”, edhe pse kjo toke martire e kosovareve eshte shejntruar neper shekuj me gjakun e tyre?! Ka organe shtetnore kjo Kosove e ngrate, apo nuk ka?! Ka polici Kosova apo nuk ka?! Nese ka, ke e perfaqesojne, ke e mbrojne?! Popullin shqiptar e minoritetet qe jetojne ne Kosove, apo serbet gjakatar, rebelet dhe kriminelet e ndryshem te cilet gjenden ne radhet e serbeve dhe futen ne Kosove me misione te caktuara antishqiptare, te dresuar nga Serbija, qe te kalerojn sa her tu teket neper Kosove, pa e pyetur aske, duke share e duke fyer edhe popullin edhe qeveritaret, edhe institucionet, edhe intelektualet edhe fetaret edhe akademiket tane?! Ku jane bre, ku jane perfaqsuesit e popullit qe i permenda ma larte?! A mos e kane fute koken ne rrashtin e breshkes, duke demonstruar se jane breshka dhe asgje tjeter me vlere?! Ku eshte Euleksi i evropes se civilizuar, qe na ka ardhe per udhezime e per nihmese, qe te ecin punet sa me mire e sa me drejte, pa dallime ne mes popullit shqiptare e minoriteteve te kosoves?! A mos i ka mbylle syte tersisht ky far Euleksi para sjelljeve te vagabandeve dhe gjakatareve serb, qe jane fund e krye kunder shqiptareve dhe kunder civilizimit evropian e njerezor?! Si eshte e mundur te mbrohen nga Unesko kishat e uzurpuar nga serbet gjakatar, ma shume se sa mbrojtja e popullates se pafajshme shqiptare, duke ua uzurpuar edhe tokat e bukes se tyre, qe t`u krijojne hapesire e parqe klerikeve gjakatar serb, te cilet i kan rroke pushket kunder shqiptareve, te cilet nuk e njohin shtetin e kosoves, te cilet udhehiqen me misione te caktuara nga serbija kunder shqiptareve, ne kordinim me kleriket ortodoks grek te greqise ?! Si nuk mbyllen e nuk ndalohen kleriket serb qe kalerojne neper trojet e Kosoves, duke shperndare urrejtje ne mes popullit shqiptar e atij serb, duke deklaruar token e kosoves si” toke te shejte serbe” por ndiqen e mbyllen shqiptaret e pafajshem?! Te gjitha keto dukuri te shemtuara e shkaterruse qe po u ndodhin shqiptareve, a mos jane civilizim evropian, boteror e njerezor apo e kunderta e tije?! Lexuesi im i dashur, prane ketij realiteti te hidhuir kombetare, po heshtin si te vdekurit prane varrezave, perfaqesuesit politik, perfaqesuesit e dijes, artit, shkences dhe perfaqesuesit e feve te ndryshme ,qe i posedon kombi jone. Ne kete heshtje mortore, fatkeqesisht po dalin do zera prej papagajeve permes mjeteve te ndryshme informative, te cilet po e etiketojne popullin shqiptar si xhihadist, fundamentalist, alkaide, si perkrahes te terrorizmit, fundamentalizmit, kanibalizmit e ISISIT, sipas porosive te propagandes antishqiptare greko-sllave, te finanacuar mjaft mire nga ajo edhe nga disa qarqe tjera ne bashkpunim te fshehur.Papagajt nuk kane aftesi tjera, perpos aftesise se emitimit te asaj qe ua thote padroni udheheqes apo dresuesi.  I juaj, mesuesi Isë

Iliret kishin edukate dhe arsim te vecante e te zhvilluar i cili cilesohej kulmi i kultures evropiane. Tek Iliret sikurse edhe tek popujt tjere antik, organizimi i procesit edukativo-arsimor behej neper qytete si qendra organizative. Neper keto qendra gjate periudhes skllavo-pronare, “kujdese te posaqem i kushtonin edukimit fizik, ushtarak dhe edukimit intelektual e punues”. Per kete process edukativo-mesimor,”flasin veglat e punes, mjetet e luftes, lodrat e femijeve te gjetura neper Tumulat Ilire”.
Iliret i çmonin jashtezakonisht llojet e ndryshme te shkathtesive ushtarake dhe “ kalerimin e persosur me kuaj, ku ne prekrenaret e tyre figuronte emblema e kalit. Keto deshmi gjenden qe nga shek. i V p.e.r”. Po ashtu “qe nga shek. i III p.e.r. gjenden pllaka bronzi me kuaj”. Po ashtu ka te dhena se Mbreti Ilir Bardhyli ne shek. IV p.e.r.“luftonte mbi kale edhe kur ishte ne moshen 90 vjeqare. Dardanet ne monedhat e tyre simbol te qmuar e kishin kalin. Nderkaq mbreti tjeter Ilir Genti shek. II p.e.r. studjoj efektin sherues te bimeve te ndryshme, nder te cilat i veçoi edhe vetite sheruese te nje bime qe e mori emrin sipas mbretit dhe shkenctarit Gent, e cila lule quhej Gentiana“. Mbi kete beze te larte kulturore lindi edhe mbreteresha Teuta, e cila beri luftra te pergjakshme kunder luftrave pushtuese te romakeve. Qe mos te zgjerohem ma shume, dihet se, mbi kete baze ka patur edhe shume mbreter tjere Ilir.
Krejte kjo qe u tha me larte, deshmon se edukimi dhe arsimi i Ilireve ishte nje veprimtari e vetedijshme shoqerore dhe e organizuar mjaft mire. Iliret ishin gurgdhendes te forte ku edhe sote e kesaje dite gjallerojne neper trojet tona kullat e medha dhe te forta ndertuar prej guri dhe keshtjellat e famshme, si tradite Ilire. Iliret ishin prodhues keramike, punues metalesh, ndertimtare te dalluar anijesh luftarake, ishin mjeshter te dalluar te artizanateve dhe adhurues te edukates esteike qe dalloheshin ne arte,muzike dhe oratori.
Femijet e Ilireve qe nga lindja e deri ne moshen 6 vjeqare edukoheshin dhe mesoheshin ne gjiun familjar, ku rolin kryesor ne edukim dhe besim ne simbolet fetare e luante nena, e cila konsiderohet e barabart me burrin dhe per kohen ato demonstronin fuqi te barabart me burrat dhe deshire te madhe ne pune po ashtu si burrat.
Femijet e moshes 7-11 vjeqare „ shkonin ne shkolla fillore gramatikore ku mesonin shkrim lexim dhe njehesim. Mjetet per te shkruar ishin tabelat e vogla prej druri dhe te lyera me shtrese dylli. Veglat e mprehta metalike apo kockat ne forme lapsi, sherbenin per te shkruar. Perdorej papirusi edhe pergameni, per te shkruar ne to, e sidomos me pene te ndertuar nga puplat e shpezeve qe ngjyheshin ne boje“.
Te rinjte e moshes 12-14 vjeqare,“ edukoheshin dhe arsimoheshin neper Palestra, ku i kushtohej rendesi e madhe edukimit fizik e shendetesor, nepermjet ushtrimeve gjimnastikore dhe atletikes, duke i kalite te rinjet sa me te fuqishem, te qendrueshem, te shkathte dhe me nje trup te bukur prej nje atleti“.
Rrethe moshes 15-16 vjeqare,“ te rinjte vazhdonin shkollimin neper gjimnaze ku kujdese te vecante i kushtohej pergatitjes ushtarke nepermjet vrapimit, kercimit, hedhjes se shtizes dhe diskut duke bere edhe gara te ndryshme sportive. Po ashtu ne keto gjimnaze pervetesohej arsimi letrar, filozofik, politik dhe juridik, permes njerezve me te ngritur te kohes“.
Ne moshen 18-20 vjeqare,“ pergatiteshin te rinjte dhe persoseshin sa me shume ushtarakisht per mbrojtje te kufijeve neper qytete ku jetonin“.
Po ashtu kishte edhe institucione te larta arsimore univerzitare antike si „ne Apoloni, Butrint dhe Durs. Ne keto univerzitete jepnin mesim dijetaret me te zotet te kohes ku i mesonin studentet ne fushen e gjuhes, filozofise, oratorise dhe letersise“.
Ne historine e Ilireve, vende te rendesishem zene edhe luftrat e tyre te shumta qe ishin plote rezistence duke luftuar balle per balle me romaket, qe ta mbrojne Ilirine e tyre te dashur, tokat, shkollat, kulturen dhe simbolet e tyre fetare pagane. Kjo rezistence zgjati per me shume se sa dy shekuj me radhe, derisa u pushtua tersisht Iliria ne vitin 49 te eres sone, apo ne funde te gjysmes se par te shekullit te pare, te eres sone. Pas shekullit te pare e tutje, cdo gje qe ndodhi me shkollat e Ilireve, me kulturen, besimin pagan dhe simbolet fetare te tyre, u be me qellime kryesore te asimilimit te popullit Ilir dhe atije shqiptar, nga secili pushtues qe patem fatin jo te mire, te na pushtojne. Keto pushtime po vazhdojne edhe sote e kesaje dite per gjysmen e trojeve tona edhe pas 20 shekujve pushtim.
Lexuesi im i dashur eshte koha e fundit ta mesojme historine tone neper shekuj,sa me drejte e sa me real, qe ta qesim ne drite se kush ishin pellazgo-iliret dhe kush shqiptaret si pasardhes te tyre. Sa siperfaqe tokesore ne km katror patem dikur, e sa sot i kemi dhe sa km katror na kane mbete te pushtuara edhe sote e kesaje dite. I juaj ,mesuesi Isë

Kujdes, mos i besoni çdo kujte! Nje pjese e shokëve, miqve dhe njerëzve të sotëm, edhe pse nga goja nxjerrin fjalë të sheqerosura, zemren e shpirtin mund t`i kene të prishura dhe helmosura. Mos hidhëroheni shpejtë me keshillat tona, edhe nese ato u duken të serta e të prapambetura, kuptoni se, ato kane dale prej zemres dhe shpirtit tone nga miresia dhe dashuria prindore per ju. Miqtë e shokët, sa do te sinqerte qofshin ata, nuk mund ta zavendesojne perkujdesin, miresine, sakrificen dhe dashurine e prinderve. O, femijet e mij te dashur, askush ne bote nuk perkujdeset, sakrifikohet dhe nuk dhuron dashuri ma shume se prinderit. Nese mendoni ndryshe, gaboni dhe mashtroheni keq. Ne prinderit, e kemi kuptuar shumë mirë dhe e kemi perjetuar me dhermbje ne shpirte, edhe kure keni qene te paknaqur ndojhere me neve, për shkak te kushteve jo te mira, ne kohen e femijerise suaj dhe kerkesave qe dilnin gjate shkollimit. Ne prinderit tuaj, nuk i harrojme kurr ato kohe te veshtira, qe i perjetuam familjarisht gjate regjimit fashist serbo-jugosllav, e sidomos atehere kur na perjashtuan nga puna, qe nuk i pranuam masat e dhunshme neper organizatat e punes ku punonim ne dhe gjithe shqiptaret e kosoves, te cilet po ashtu pjesa dermuse e tyre nuk i pranuan keto masa. Edhe ju femijet e mij te dashur, mos i horroni keto vuajtje qe i perjetuam se bashku familjarisht, si shume familje tjera kosovare, qe mbeten nen perkujdesin e ndihmave te cilat vinin nga shoqata humanitare “ Nene Tereza” dhe “familja ndihmon familjen”, qe mos te vdesim nga uria. Ju femijet e mij, mire e kuptuat se, aq sa mujtem e beme per ju si prinder. Populli thotë: “sa e ke jorganin, aq i shtrinë edhe këmbët.” Ju, e kuptuat mire se prinderit tuaj nuk u moren me ajamet e politikes dhe ishin opozite e politikberjes se kohrave qe shkonin ne dem te qeshtjes kombetare, besa edhe e kritikonim ashper realitetin e hidhur qe e krijonin politikat pushtuse te fqinjeve dhe politikat nenshtruese te vendoreve ne mesin tone kombetare, ku dhe na perjashtuan nga puna edhe pse ishim prinde te gjashte femijeve. Nga ky realitet i hidhur, i pervolet duarte se bashku me ne edhe ju, te dilni faqebardhe dhe ti kaperceni pengesat e kohes dhe ti perballoni kushtet aspak te mira, gjate rrites dhe shkollimit tuaj, duke u perpjekur me djersen e ballit, te krijoni kushte sa do pak per ekzistence e per shkollim, duke mos zgjedhur punen dhe duke perdorur talentin tuaj per mbijetese. Per gjitha keto perpjekje tuaja, femije te dashur, ne prinderit u falenderojme nga zemra dhe u jemi mirnjohes, qe vertete ia dolet dhe po ia dilni faqe bardhe! Nuk donim të bëhemi ndryshe, për t’ua plotësuar kushtet, edhe pse e dinim qe perjetuat te zite e ullirit se bashku me ne, nje kohe bukur te gjate. Nuk donim te perkulemi para politikave te kohes, të servilosemi, ta perbaltim karakterin, ndërgjegjen dhe dinjitetin tone familjar e kombtare, për hirë të pasurisë, kushteve ma të mira ekonomike e familjare, nuk donim ta shesim moralin, besnikërinë e pastërtinë kombëtare. Jo, kete nuk e beme, këtë s’mund ta bëjmë dhe tani, kete nuk e bene as prinderit tane, duam edhe ju, mos ta bëni kurr as tani, as në të ardhmen tuaj, edhe kure ne nuk do te jemi me ju, sepse dinjiteti e fisnikëria familjare, morale dhe kombetare, jane mbi te gjitha pasurite e kesaje bote dhe mbi te gjitha ajamet e perkoshme politike.
Të gjitha vijnë e shkojnë: pasuria, ajamet politike, qeveritare e pushteti. Ndersa brez pas brezi mbetet vetëm fisnikëria, besnikëria, bujaria, dinjiteti kombetare, sakrifica, karakteri dhe morali familjar, ju femijet tane te dashur! Me respekt e dashuri per ju, nga prinderit: Isa dhe Kumrije Thaçi!

Nese e ushqejme trupin e shpirtin me gjellra bajate, te mykura e te thartuara, medoemos do te na myket, thertohet dhe behet bajat truri, trupi, shpirti dhe do te demonstrojme fjale, mendime dhe sjellje te tilla, duke bere perpjekje ta fshehim thertiren, mykun dhe ushqimin bajat qe na ka shkaterruar trurin, trupin dhe shpirtin tone. Te gjitha keto perpjekje i bejme ne dem te tjereve dhe ua hudhim qelbesiren, mykun dhe thartiren tone atyre, qe te dukemi vete, sa ma te paster shpirterisht, fizikisht e moralisht. Ruana o zot prej ushqimeve bajate, te mykura e te thertuara biologjike e shpirterore, mos t`na myket trupi, truri e shpirti yne!
Lexusi im i dashur, mos e ushqe trupin e shpirtin tende me ushqime bajate, te mykura e te thartuara, sepse do te behesh bajat, i mykur dhe i thartuar me trup e shpirt dhe me sjellje ne raport me tjeret. I juaj mesuesi Isë

Ne si komb ende kemi ma shume armiqe se sa miqe ne bote, sepse kurr nuk kemi dite te bejme miqe dhe te rreshtohemi me miqte e vertete, duke u pozicionuar kush pas romakeve, kush pas bizantineve, kush pas turqeve e kush pas greko-sllaveve, kush pas komunizmit, kush pas shovenizmit e kush pas nazizmit, kush internacionalist e kush ballist, duke luftuar e duke u vrar mes veti per lirine e tjereve dhe per formimin e shteteve te tyre dhe duke harruar veteveten e interesat tona kombetare. Ne si komb jemi perserites te pakorrigjueshem te gabimeve tona historike dhe po vazhdojme me avazin e vjeter duke poshtruar veteveten e duke i madheruar tjeret pa e gjete nje mes ma te volitshem, qe nuk e demton qenjen dhe dinjitetin tone kombetare ne raport me tjeret.
Qe nga Iliria, Arberia dhe sot ne trojet shqipetare, ende kane mbete ne gjakun e shpirtin tone tradhetia, zilia, lakmia, egoizmi, karrierizmi, mendjemadhesia, bajraktarizmi, lokalizmi, shpifjet dhe shpiunazha ne mes nesh e kunder kombit ne pergjithesi, duke u sherbyer me mjetetet ma te ulta pushtueseve tane. Ne tradhtohemi mes veti, mashtrojme njeri tjetrin, e urrejme, e fyejm dhe ma lehte ngaterrohemi mes veti e luftojme, se sa ngatrrohemi e luftojme me pushtuesit tane! Ne mesin tone kombetar , ende eshte ma e forte ndjenja e egizmit, lakmise, karrierizmit, se sa ndjenja e atdhetarizmit per ta bere Shqiperine. Ne edhe sote e kesaje dite, nuk e kemi mbi te gjitha kombin dhe e trajtojme ate si perkatesi e feve krishtene e islame, duke u orjentuar verberisht e mjerisht mbi baza fetare nga lindja e nga perendimi, ne vend qe te krijojme mardhenje te mira si komb e me dinjitet kombetar, edhe me lindjen edhe me perendimin, per aqe sa ata na trajtojne ne menyre te barabart me veten e tyre si komb. Per qudi, as dje e as sot nuk kemi qene, as nuk jemi ne unitet e ne pajtim kombetar, gjithnje te shperndare e te perqare, sipas synimeve te atyre, qe nuk deshen te na shohin kurr te unisuar si komb. Ishim dhe jemi gjumash dhe na del gjumi kur behet teper vone. Iishim dhe jemi mburravec qe i perdorim fjalet e medha dhe bejme pune te vogla. Paraqitemi patriot te medhenje e nuk jemi te tille , paraqitemi demokrat e me zemer e shpirt jemi diktator kunder vetevetes, paraqitemi revolucionar e ne shpirt jemi antirevolucionar, praqitemi si humanitar, e veprojme si anti humanitar, luftojme ma pare vendin tone dhe ne mes veti, se sa qe luftojm me pushtuesit tane. Jemi me shum romantik se sa realiste, jemi anarkist e nihilist, se sa optimist real, jemi me shume besnik ndaj te huajve dhe te pabese ne mes veti, e kemi braktisur besen kombetare dhe ia kemi ulur vleren asaj, e kemi braktisur burrerine, patritizmin dhe atedhedashurin, duke i konsideruar si relike te vjetra historike, e jo si frymezim per veprim kombetar e per interesa te kombit. Edhe sot e kesaj dite nuk mendon kush, pse Shqiperija mbete e ndar epoke pas epoke, qe nga shtetet Ilire, qe nga principatat arberore, pashallaqet dhe vilajetet turke dhe qe nga banovinat, obllastet dhe pokrajinat greko-sllave, te cilat po vazhdojne te ekzistojne edhe ne ditet e sotit, ku po sorrullaten bijte serb, malazez, maqedon dhe grek neper trojet tona dhe i promovojne idete e tyre reakcionare kunder shteteve e kunder popullit shqiptar, ndersa politikanet tane i rrudhin krihte si qyqare dhe behen sikur nuk po ndodhe asgje! Ne, nuk i shiqojme grekosllavet se si po e poshtrojne popullin shqiptare por vajtojm duke e poshtruar veten si islamist, si xhihadist, si fundamentalist, si ISIS, si mongolo arab, e çka jo tjeter, ne te njejten linje me propaganden greko-sllave, duke kerkuar nga populli shqiptar edhe te konvertohemi ne dreqin e te birin, sepse nuk po na pranojka Europa ne “parajsen” e vete keshtu siq jemi.
Lexuesi im i dashur, ka ardhe koha qe ti permiresojme gabimet tona si individ, si grupacione politike e inteltuale, si grupacione fetare, si organe shtetnore dhe si komb ne tersi, nese nuk deshirojme te tretemi edhe me thelle ne gabimet tona te turpshme kunder vetevetes.Ripostim – I juaj, mesuesi Isë

Le ti denoi Zoti, populli dhe i vraft gjaku ata qe po shkelin ne gjakun e deshmoreve dhe herojve tane, ne gjakun e te vrareve dhe te masakruareve nga te gjitha moshat, ata qe po shkelin ne nderin dhe turturat e 20 mij nenave e motrave shqiptare te dhunuara nga pushtuesi serbo-gjakatar. Ata qe e kane uzurpuar shtetin dhe po manipulojn me instrumentet e tij kunder popullit, kunder ardhmerise se tije. Ata qe e kane zhyte ne korrupcion fund e krye Kosoven, Shqiperine dhe trojet tjera shqiptare nen okupim, ata qe po e uzurpojn pasurine e perbashket kombtare, ata qe kane krijuar padrejtesi te medha ne punesim e ne shkollim, qe i kane militarizuar trojet shqiptare me militante te verbet e te korruptuar partiak, qe jane zhyte deri ne fyt ne kanalet e narkomanise e prostitucionit, ata qe ne menyre te organizuar se bashku me pushtuesit tane bartin kolona shqiptaresh nga te gjitha trojet tona, duke i transportuar per ne perendim, qe ta zbrazin Kosoven dhe trojet tjera shqiptare nga pjesa ma vitale e popullates se saje, ata qe e kane instrumentalizuar drejtesine, pushtetin dhe kushtetuten per interesat e veta personale e klanore, ata qe ia kane zene frymarrjen e lirshme institucioneve tona shtetnore e kombetare. Ata qe po i falin toka malit te Zi dhe po krijojne shtet ne mes te shtetit te Kosoves dhe ne dem te tije, ata qe po ia ndertojne temelet Serbise qe te na zhbije nga faqja e dheut dhe mos ta lej ti qeli syte kurr shteti i Kosoves dhe populli i saje, sa a po i qel ai i bosnes,me Republika Serbsken. Ata qe nuk po e shofin edhe pas kaq shume viteve ne “ liri”, qe e kane ndare Mitrovicen ne dy pjese, njeren per kriminelet serb, qe nuk i lene shqiptaret te kthehen ne shtepite e veta dhe tjeret i perzene ditadites, ndersa pjesen tjeter per shqiptare e pakica tjera minoritare, ata qe kane ndare edhe kosoven lindore, ndarje e rindarje. Ata qe po e mbrojne pushtetin me te gjitha mjetet per interersat e veta e ne dem te popullit! I denoft Zoti, populli, gjaku i deshmoreve, bijeve tane me te mire te kombit, gjaku i femijeve, gjaku i te gjitha moshave dhe sakrifica e ketij populli, te gjithe tradhtaret dhe keqbersit e ketij vendi dhe ketij kombi!
Lexuesi im i dashur, na denon Zoti, na denon populli, gjaku i deshmoreve, gjaku i femijeve dhe i te gjitha moshave qe e ulen token tone martire me gjak edhe neve, nese rreshtohemi ne rrugen e keqeberjes dhe tradhtise kombetare. I juaj, mesuesi Isë

 

Pararoje e mos deshtimeve tona te shumta, jane dyshimet ne ate qe e perceptojm e mendojm dhe e bejme. Ata qe i lene vende dyshimeve ne menyren e perceptimit te njerezve, gjerave natyrore, shoqerore, shpirtnore, rralle here deshtojne ne menyren e te menduarit dhe ne menyren e organizimit te veprimeve te veta gjate jetes. Nese gjate procesit te perceptimit, mendimit dhe formimit te qendrimeve e pikepamjeve tona ndaj dukurive te ndryshme, nuk e kemi edhe nje baze te dyshimit se, perceptimet, mendimet dhe veprimet tona munde te futen pa dashje dhe pa dije, ne boten e iluzioneve te cilat na mashtrojne shume ne shtremberimin e realitetit, te cilin e perjetojm dhe bindemi per momentin.
Sa me shume qe tretemi ne boten e iluzioneve dhe nuk i ndriqojm ato permes dyshimeve tona mbi to, i japim shanse te madhe formimit te mendimeve, qendrimeve dhe pikepamjeve tona te gabuara, ne baze te cilave i organizojme edhe sjelljet gjate jetes. Sjelljet tona qe lindin nga ndikimi i iluzioneve te cilat kualifikohen si perceptime qe e deformojne realitetin, pa dijen dhe pa dashjen tone, na qojne drejte deshtimeve personale, familjare, shoqerore, profesionale, politike dhe kombetare.
Shume gjera ne shiqim te pare na duken terheqese apo rrefuzuese, progressive apo regresive, te verteta apo te paverteta, pore ne funde fare e verejme mashtrimin iluzor dhe çdo gje e mrekullueshme qe ishte ma pare, na duket e shemtuar tani, dhe anasjelltas. Mu per kete, vije ne shprehje konstatimi se, shume gjera qe me duken mua te mrekullueshme, tjereve u duken te shemtuara dhe anasjelltas.
Empiristi i madh Xhon Llok, ne pikepamjet e tija filozofike e mbeshteste mendimin i cili pohonte se:“ Sa ma shume qe dyshojme rrethe procesit dhe menyres se njohjeve tona drejte se vertetes, aqe me shume e aqe me thelle i japim shance vetit ta njohim ate“. Mesazhi i kesaje thenje te ketij filozofi te madh anglez, kerkon kujdesin tone maksimal dhe perqendrimin e vemendjes ne cilesine dhe menyren e perceptimeve, mendimeve dhe ne cilesine e menyren e formimit te qendrimeve dhe pikepamjeve tona, ne baze te  cilave i bejme sjelljet e veprimet qe rezultojne po ashtu me menyren dhe cilesine e te jetuarit personal, profesional, familjar, shoqeror, politik e kombetare.
Njerezit qe gabojne dhe nuk jane te lumtur gjate jetes se tyre, jane ata qe mendojne se pikepamjet e veta per nje realitet te caktuar, jane te pagabuara dhe apsolutisht te verteta, dhe nuk e pranojne anen tjeter te medaljes, sepse dikush tjeter te njejtin realitet e shef ndryshe dhe ka pikepamje te ndryshme ne krahasim me ta. Per kundrazi njerezit qe kane aftesi ta kuptojne dhe ta pranojne se bota eshte shumengjyreshe e jo vetem bardh e zi dhe e kuptojne se pikepamjet e tyre nuk jane i vetmi kendeveshtrim i drejte dhe i pagabuar rrethe gjerave te ndryshme ne bote, jane njerezit ma te kendshem, ma te lumtur, te thjeshte, tolerant, te matur, komunikues, bashkepunues,  respektues e te respektushem, te dashur e ma te suksesshem ne jete.
Nese e praktikojm dyshimin gjate proceseve perceptive dhe njohjes se realitetit, gjithnje e ma shume i japim mundesi vetit per ti kuptuar perceptimet, mendimet, qendrimet dhe formimin e pikepamjeve tona, se sa jane e sa nuk jane te verteta dhe me cilin kualitet posedojne ato. Permes kesaje ecurie te dyshimit, kemi shansin te kuptojme se nuk kemi gjithmone te drejte ne menyren e perceptimit, mendimeve, qendrimeve dhe ne menyren e formimit te pikepamjeve tona ndaj realitetit. Po ashtu permes kesaje procedure aftesohemi te kuptojme qe edhe pikepamjet e tjereve, duhet respektuar per aqe sa jane te argumentuara dhe te jemi te hapur ndaj tyre, per aqe sa jane te verteta, te leverdishme, argumentuese dhe bindese.
Me kete qe thash me larte nuk e kam ndermende te pozicionohem, me ata qe nuk arrijne kurr ti mbrojne pozicionet e veta duke u luhatur djathtas e majtas te papozicionuar dhe me ata qe nuk e mbrojne ate qe eshte e drejte dhe e vertete dhe qe nuk protestojne me kombengulje kunder asaje qe eshte e gabuar, e pavertete dhe e padrejte.
Deshtimi me i madh personal, profesional, familjar, politik, shtetnor dhe ai kombetare, vie atehere kur tregohemi arrogant, te ngurte, te paperfillshem ndaj tjereve me mendimet, qendrimet dhe me pikepamjet tona personale qe flasin per nje realitet te caktuar, ndaj te cilave nuk dyshojme per asnje moment, por u besojme ekstremisht edhe pse jane te pa argumentuara dhe jo bindese.
Lexuesi im i dashur nese nuk ke deshire te deshton , dysho ne menyren e perceptimeve, mendimeve dhe ne menyren e formimit te qenrimeve dhe pikpamjeve tuaja ndaj realitetit te gjerave, ngjarjeve dhe proceseve te ndryshme natyrore shoqerore dhe shpirtrore, nese ke deshire ti ofrohesh sa ma shume te vertetes. Te dyshosh ne njohurite tuaja, do te thot qe te beshe perpjekje ti ofrohesh sa me afer njohjes per te verteten dhe gjithnje ta argumentosh ate per aqe sa ke mundesi e aftesi.
I juaj, mesuesi Isë

Sepse mbetem “shqiptar” pa ndryshuar per te miren tone, edhe Shqiperia mbete “Shqiperi” me troje, kembe e duar te amputuar pa zemer, pa shpirte e pa mend, per qeshtjen kombetare, mire e drejte me menduar! ” Sepse Shqiperia ndahej e copetohej panderprerje, epoke pas epoke: nga principatat ilire ne principata arberore, nga pashalleqet shqiptare ne vilajete turke dhe nga vilajetet turke ne banovina, obllaste dhe pokrajina sllave!”
Ndarje e ndarje zinxhirore, coptime e vetem coptime, burgosje, shperngulje, vrasje, dhunime e vetem poshtrime, por kurre bashkim, mirekuptim, bashkpunim e rehjatij ne lirij, nuk pat per nenen tone Shqiperi! ” Mallkim, mallkim dhe prape mallkim! Perçarje, perçarje dhe vetem perçarje! Roberi, roberi dhe perseri roberi”, ne mes te perdreqmes bote e njerezi!
“Pse na mallkoi e po na mallkon historia? Pse? Pse?
Sepse…! Sepse…..!
Pse, na ndoqi fati i zi ne vazhdimesi, neper te padrejten histori, ne pafundesi?!
O Zot! O djall! O shqiptar! A ka fund kjo marrezi”, ne trojet e mames sone Shqiperi?!
Mallkim, mallkim dhe prape mallkim! Perçarje, perçarje dhe vetem perçarje! Roberi, roberi dhe perseri roberi!”. Çfar po ndodh me ty oi nena jone Shqiperi, neper shekuj e neper histori, ne mes te perdreqmes bote e njerezi?! Lexusi im i dashur, askush nuk na ka mallkuar ma shume, s`eq e kemi mallkuar dhe po e mallkojme veten, permes instiktit te vdekjes, qe po e ngulfate instiktin e jetes dhe naj ka ngulite kthetrat ne trupin, ne gjakun, ne shpirtin e ne trurin tone, mes te cilit po qendron kembekryq i ulur per fatkeqesi te matejshme, ne trojet e nenes sone Shqiperi dhe ne te malkuarat trojet tjera me shqiptari! I juaj, mesuesi Isë

Te flasish keq per tjeret qe ta rrisish autoritetin tend ne dem te tyre, eshte ligesi dhe sjellje shume e panjerezishme. Si ka mundesi te flitet keq per ata njerez qe kane qene ne shenjester te UDBes serbo-jugosllave, e t`i heshtim ata emra shqipfolesish qe ishin bashkpunetor te ngushte te saje?!
Per mua do te ishte dobsi e madhe dhe thike pas shpine te flas keq per Emin Kabashin, Dervish Thaçin, Hysni Thaçin dhe Ibrahim Thaçin nga Çifllaku , te cilet ishin te perndjekur nga UDBeja serbo-jugosllave, te diferencuar, te izoluar, te marrur ne pyetje, te perjashtuar e te burgosur, e t`i heshti ata emra personash shqipfoles nga Çifllaku qe ishin krahu i djathte i UDBes, qe i perndiqnin ne bashkupinim emrat ne fjale?!
Si te flas keq per te ndjerin Zeqir Berisha e shoket e tij te ngusht nga Kramoviku. Si te flas keq per Fetah Berishen, Ali Krasniqin, Bedri Zyberin, Nevzat Berishen nga Drenovci e shoke tjere te tyre. Si te flas keq per Sali Bytyqin, Jahir Hotin, Zenel Berishen e tjere shoke te tyre nga Dejni. Si te flas keq per Hasan Dulen, Hamze Morinen e tjere shoke te tyre nga Polluzha, te cilet ishin te perndjekur nga UDbeja, ishin te burgosur, te perjashtuar e te leqitur te komunikojne lirshem me tjeret e me te afermit e tyre, e t`i heshti ata emra shqipfolesish neper ato fshatra qe kane qene bashkpuntor te ngusht me UDBen serbo-jugosllave kunder tyre e kunder interesave tona kombetare?! Si te flas keq e si te flas keq per te perndjekurit e fshatit Ratkovc, Radost, Gegje, Zerze e fshatra tjera te Anadrinise, e ti heshti ata emra shqipfolesish qe ishin bashkpuntor te perndjekjes se djemeve tane ma te mire te asaje ane?!
Lexusi im i dashur, eshte dobsi te flasish keq per dike pa mbulese, nese ka tjere ma te kqij se ata , per ta ngritur autoritetin tend dhe per perfitime te pista personale, ne dem te tjereve. I juaj, mesuesi Isë

Ata qe u bejne pyetje provokuese shqiptareve se, a e kemi vella Erdoganin apo Ogllun, jane figura te terbuara shqipfolese dhe te shitura, qe kane ra nen ndikimin e qarqeve propagandistike antishptare, te cilat propaganda po zihen ne kuzhinat e Beogradit, Athines, Moskes, Vatikanit dhe Stambollit. Kush i bene pyetje te tilla shqiptareve se, a i kemi vellezer turko-aziatiket , latino-romaket, greko-bizantinet dhe sllavo-ortodokset pushtues, jane zagar shqipfoles te shitur dhe tradhtar te nivelit me te larte te tradhtise kombetare, qe synim e kane perqarjen e unitetit tone si komb mbi baza fetare dhe sherbimin e nje argati te mjere ne favor te pushtueseve tane. Ai qe eshte shqiptar normal dhe e ndjene veten shqiptar, e dine fare mire dhe e ka te kjarte se, vella eshte vetem me shqiptarin e jo me turkun, me grekun, me sllavet, me italjanin, gjermanin, anglezin dhe me franqezin, te cilet historikisht ishin kunder nesh dhe nuk lane veprim pa e perdorur, ne dem te qeshtjes sone kombetare dhe ne dem te trojeve tona etnike. Ky soj i gjallesave shqipfolese me pyetjet e veta provokuse e idiotike , me se paku jane shqiptare, e mese shumti jane tradhtar, qe punojne si te shitur ne dem te qeshtjes sone kombetare dhe ne dem te unitetit te tije.
Lexuesi im i dashur, mundesite jane ne duarte tona , qe mos te provokohemi ne mes veti mbi baza fetare e mbi baza politike, duke i drejtuar kombit shqiptar pyetje te nivelit ma te ulte idiotik, se kë e kemi vella?! Ne jemi vellezer vetem me shqiptaret, e jo me tjeret. Me tjeret mund te jemi miqe, duke dalluar kjarte se, ke e kemi mik e ke armik. kush e meriton respektin tone e kush e meriton te luftohet me te gjitha mjetet, e jo te durtrokitet, ne dem te qeshtjes sone kombtare. I juaj, mesuesi Isë

Ndryshimi i kualitetit te sjelljeve e ndryshon edhe kualitetin e te jetuarit tone.
Reagimet qe i bejme ndaj rrethanave jetesore dhe problemeve qe na dalin para, shpeshehere i bejme ne menyre jo te duhur, per te bere jete te qete e kualitative.
Ne, shpeshehere i zmadhojme pa nevoje situatat dhe problemet qe na ndodhin dhe e teprojme me reagimin tone aspak te pershtatshem me natyren e tyre, duke u perqendruar ma shume ne anen negative dhe duke vepruar me nxitim, negativitet, nervoze, te merzitur e te bezdisur gjate angazhimit per ta zgjidhur problemin qe ka ndodhur. Ne vende qe te bejme zgjidhje si duhet, e pengojme veten ti arrijme rezultatet e duhura duke zgjidhur problemin ne favorin tone.
Shume probleme edhe pse jane te vogla, ato i zmadhojme sikur te jene nje urgjence e madhe dhe bejme perpjekje me nxitim ti zgjidhim ato. Ne vend te zgjidhjes se tyre ndodhe e kunderta, i nderlikojme edhe ma shume per shkak te nxitimit, negativitetit, nervozes, merzise dhe bezdisjes qe na ka kapluar.
Zmadhimi i palogjikshem i situatave te ndryshme jetesore, na detyron te humbim kohe e energji pa nevoje, duke u perballur me “dramatizimet” qe vijne e shkojne gjate jetes, njera pas tjetres.
Atehere kure mesojme nga pervoja e zbulojme menyren se si duhet t`u pergjigjemi situatave jetesore qe na ndodhin. Tani ato nuk i konsiderojme probleme te medha, te pakapercyshme dhe te pa zgjidheshme.
Nga pervoja qe ballafaqohemi me jeten, do ta kuptojme se, edhe problemet ma te medha, te cilat vertet jane stresuse, e kane nje zgjidhje dhe u qasemi atyre te pa trubulluar ne mendje e ne shpirt, te qete, me kembngulje dhe qendrushmeri, derisa t`i zgjidhim, apo ta kuptojme pamundesine tone per ti zgjidhur ato ne favorin tone.
Shkurt shprehur, nuk i zmadhojme pa nevoje situatat problemore, jeten e trajtojme ne menyre sa ma te qete, duke i zavendesuar shprehite e vjetra regresive te sjelljeve tona me shprehi te reja progresive, qe qojne drejte perspektives e sukseseve gjate jetes. Lexusi im i dashur, me ndryshimin e shprehive regresive te sjelljeve tona dhe zavandesimin e tyre me shprehi te sjelljeve progresive, e ndryshojme per te mire kualitetin e te jetuarit gjate jetes. I juaj, mesuesi Isë

Me kete qe shkruani ju z. Enver Bajraliu dhe disa tjere ne postimin e Drita Islamit, pajtoj me shumicen e mesazhit te shkrimeve tuaja dhe kete qeshtje po e potencoi edhe vete, perpos qe po e zgjeroi temen se kur filloi gjeneza e pushtimit dhe nenshtrimit te trojeve tona, se kur filloi perdorimi formave te ndryshme pushtuese, te na tjetersojne tersisht edhe trurin tone si tru kombetar qe duhet te mendoi e te krijoj mendime te favorshme per kombin, duke u mbeshtetur vertete ne gjenezen tone qe e kishim dikur, e te cilen e shkaterruan dhe e deformuan tersisht pushtusit tane ne bashkpunim me tradhtaret ne mesin e popullit shqiptare. Po me befason fakti se, pse keni nje alergji aqe te madhe kur une po i njetesoi pushtuesit tane dhe po i cilesoi si pushtues e shkaterrues te njejte, pa u mbeshtetur ne dallime fetare qe i kan poseduar dhe i posedojne ata, sepse pushtuesit jane vetem pushtues e asgje tjeter?!. Pse kjo alergji aqe e madhe e juaja ndaj mendimeve te mija, te cilat i kualifikojne si pushtues mijavjeqar, pushtuesit latino-romak, greko-bizantin, te cilet e pushtuan dhe e shkaterruan tersisht Ilirine dhe ia amputuan mbi 90 mije kilometra katror te teritorit te saje, dhe sot e kesaj dite ne keto teritore jane te vendosur greko-sllavet e ballkanit dhe kete vendosje e kane bere per 1300 vite me radhe nene pushtimin romako-bizantin, derisa erdhe pushtuesi tjeter Otoman, po e theksoj edhe njehere pushtuesi O T O M A N, apo pushtuesi turko-aziatik?! Pse kjo alergji kaqe e terbuar ndaj mendimeve te mija, kur une i konsideroi pushtues per ma teper se sa gjesmen e trojeve tona, edhe ne ditet e sotit greko-sllavet e ballkanit?! A thu nuk eshte realitet kjo qe po e them?! Pse po e shfaqni nje alergji kaqe te madhe ndaj mendimeve te mija qe po thrrasin, mos te ngatrrohemi ne mes veti mbi baza fetare, qe ta shkaterrojme tersisht unitetin tone kombetare, sepse kete e deshirojne pushtuesit tane, te cilet e mbollen po kete element perqares dhe e perforcuan, te na perqajne mes veti, te na sundojne e te na poshtrojn me lehte, dhe permes kesaje mjeshtrie te na mbajne edhe sote te pushtuar me teper se sa gjysmen e kombit tone?! Pse po i pershkruajm mbi baza urrejtese, perkatesite fetare ne mesin tone kombetar, ku te trija fete jane te eksportuara nga pushtuesit tane shekullor?! A mos po doni te thoni se ne nuk jemi komb, por jemi popull i perkatesive fetare ?! Pse, ne si intelektual, si politikan apo si fetar, nuk e ulim koken, por e ngrisim zerin urrejtes ne mes veti, per shamija, per yll e hane musliman, e per kryqe katolik e ortodoks, ku te trija fete sot i posedon kombi yne, i duam apo nuk i duam ato?! A mos po doni tua shlyni nga koka besimet fetare, qe i posedojne shqiptaret, e pa mundeshme eshte kjo?! Pse nuk i trajtojme te gjitha fete si te barabarta ne mesine tone kombetar, ne emer te unitetit dhe ne emer te respektit e mirkuptimit mes neve si komb?! Pse ter ky vullnet antikombetar per ta cilesuar kombin tone si vehabist, si isis, si xhihadist, kur nuk kemi asgje te perbashket si komb me keto rrymime ekstreme?! Pse e njetesojme kombin tone me keto dukuri negative, per disa alement, qe nuk qojne pesh ne baze kombetare?! A thu, ne te gjitha konfeksionet fetare neper bote nuk ka kesi elemnt destruktiv?! A nuk eshte rast tragjik qe te mbushemi mend ne si komb,me kete qe ndodhi ne France per shkaqe fyerje e urrejtje ne baza fetare?! Kujt i konvenon kjo mortaje perqarje e fyerje ne mes popujsh e ne mes feshe, te bartet edhe tek ne shqiptaret si komb?! A nuk ndodhi ne Kosove lufta e pergjakshme e cila naj mori 15 mije viktima, vetem qe na urrenin serbet sllave e sllavo-greket tjere gjakatar, si shqiptar dhe na etiketonin perher si irredentist, nacionalist, fundamentalist, xhihadist, isis e çka jo tjeter, per ta justifikuar para botes gjekderdhjen qe e benin dhe po e bejne kunder shqiptareve te Kosoves, shqiptareve te pushtuar ne mal te zi, ne serbi, ne maqedoni e grequi?! A nuk shkaktuan gjakderdhje serbet, malazezet, maqedonet dhe greket tek shqiptaret, a nuk naj dhunuan keta maskarenje me qinda e mija nena e motra tona shqiptare, a nuk naj vrane femije e gra shtatezena, a nuk i gjunin viktimat e luftes per se gjalli neper puset ku pinin uje shqiptaret, a nuk na shanin nenen shqiptare keta gjakatar pushtues, a nuk na shanin edhe Zotin gjakataret?! Pse na duhet ne shqiptareve ta perforcojm kete propagande greko-sllave e ma gjere kunder nesh?! A nuk ishte e mjaftueshme, qe te bindemi per unitet kombetar, lufta ne krye me komandantin tone Legjendar Adem Jasharin, i cili i doli per balle nje kulshedre shfarosese kunder shqiptareve?! A na duhet edhe shume kohe si komb, qe te bindemi plotesisht se rrezikun me te madh e ka patur dhe e ka kombi yne nga pushtuesit greko-sllav, qe jane ne kordinim me rusine, shtetet arabe, e disa shtete evropiane, te cilat edhe sote e kesaj dite nuk e njohin shtetin e kosoves dhe per tu habit tersisht edhe “Selija e shejte e Vatikanit”, nuk e njeh shtetin e Kosoves dhe token e saje e quan” toke te shejte serbe”?! A i kontribon kjo gjendje paqes apo, po thirret ne lufte te pergjakeshme edhe metej kunder popullit shqiptar nga greko-sllavet?! Lexusi im i dashur, une mendoi se sherri me i madh per kombin tone eshte greqia, serbia dhe tradhtaret e kombit qe po i sherbejne marrezisht qarqeve te tyre antishqiptare propagandistike , ne bashkpunim edhe me qarqet tjera antishqiptare, te cilat nuk heqin dor, per ta asimiluar kete popull tersisht, sikur kane vepruar shekuj me radhe ne kete drejtim pushtusit tane. Uroi nga zemra shendet intelektual e edukim kombetar ne tere popullin shqiptar! Ripostim- I juaj, mesusi Isë

Eshte jo njerezore, jo e ndershme dhe krejtesisht e papranueshme, arritja e suksesit ne dem te tjereve, duke i manipuluar, mashtruar dhe denigruar ata.
Shume prej te ashtuquajturve njerez te sukseshem i kane arrite “sukseset” e tyre, duke manipuluar, mashtruar, genjyer tjeret, permes lajkave, dinakerive, maskimeve, mashtrimeve dhe menyrave tjera te pa ndershme, qe i perdorin me arrit deri te “suksesi”.
Eshte mese e ndershme, e njerezishme, humane dhe e virtytshme, kure behemi vetevetja dhe i arrijme sukseset tona ne lamije te ndryshme njerezore, pa i mashtruar, manipuluar, genjyer dhe demtuar interesat e tjereve permes, dinakrise, cinizmit, premtimeve boshe dhe menyrave tjera te pandershme.
Lum ai person, ajo familje e shoqeri dhe lum ai komb, qe e kultivone dhe e perhape ndjenjen njerezore, veprimin kulturor, te ndershem dhe te virtytshem, per arritjen e sukseseve te ndryshme ne jete, pa i demtuar tjeret!
Lexuesi im i dashur, eshte krejtesisht e papranueshme, e pandershme dhe jo njerezore, arritja e suksesit permes manipulimit, mashtrimit, premtimeve te rrejshme e menyrave tjera te pandershme ne dem te interesave, autoritetit dhe ne dem te ekzistences se tjereve. I juaj,mesuesi Isë

Ne ato momente kur bindemi se nuk kemi nevoje te dryshojme, jemi mbyllur ne kafazin tone i cili na ofrone kenaqesi te rrejshme e afatshkurtera, duke na hapur porten per vuajtje afatgjata. Asnje person, asnje familje, asnje institucion e organizat punuese shteterore e private, asnje parti politike e fetare, as kuvendi, as qeveria dhe as presidenca e nje shteti, qe e perfaqesojne kombin permes tyre, nuk jane aqe te persosur ,qe nuk kane nevoje per ndryshime te perhershme dhe te domosdoshme ne favor personal, familjare e kombetar. Te gjithe kemi nevoje per ndryshime te perhershme, nese nuk deshirojme te mbesim ne nivelin e marrjes vetem me thash e theme, vetem me pune te tjereve, vetem me etiketime, duke harruar veteveten se kemi mbete ne gjendje te mjere intelektuale, politike, morale, fetare, ekonomike, shendetesore, arsimore, juridike e kombetare. Pra kemi nevoje qe perdite e me shume te largohemi prej veseve tona qoroditese, te cilat na demtojne imazhin tone personal, familjar, institucional, shtetnore e kombetar dhe aftesite tona per ta bere nje jete sa me normale e te dinjitetshme. Cili individ, cila familje ne Kosove, ne Shqiperi, e ne te gjitha trojet tona dhe familjet tjera shqiptare neper bote, nuk kane nevoje per ndryshime drejte rregullimit sa me te mire te raporteve nderfamiljare, bashkeshortore, cila familje nuk ka nevoje per ndryshimin e gjendjes se rrites dhe edukimit ma te mire te femijeve te tyre, cila familje nuk ka nevoje qe ta ndryshoj permiresimin e gjendjes ekonomike te saje? Ai individ, ajo familje qe ua kthene shpinen ketyre ndryshimeve qe i permendem me larte, ne mesin e saje do te lulezoi anarhija dhe rremuja, ku do te ngece tersisht rrita dhe edukimi normal i femijeve te tyre, do te depertoi amoraliteti, divorci, narkomanija dhe shume dukuri tjera devijante ne mesin e saje, te cilat e shkaterrojn ate qe nga temeli. Do te ishte mese e qelluar nga secili prej nesh, qe te merremi sa me seriozisht me krijimin e nje personaliteti te shendosh personal, bashkshortor e familjar ku dominon nje atmosphere e kendeshme dhe mirekuptimi ne mes veti, ku dominon shvillimi dhe progresi i perhershem. Pa nje familje te shendetshme e progressive, nuk ka as komb te shendetshem e progresiv. Perpos nevojes qe te ndryshojme si individ e si familje, edhe subjektet tjera po ashtu kane nevoje per ndryshime te perhershme. Cila prej organizatave punuese te nivelit shtetnor e atij privat, cila prej institucioneve te nryshme shtetnore e private, politike, ekonomike, shendetesore, edukativo-arsimore, juridike e tjera institucione, nuk kane nevoje te merren me ndryshimin e gjendjes se vete momentale, e cila eshte mjaft e palakmueshme, duke shkuar drejte nje anarhije totale? Te gjitha kane nevoje per ndryshime rrenjesore, drejte permiresimit te gjendjes se tyre, te mos shkojne edhe matej kah kolapsi, politik, ekonomik, shendetesor, edukativo-arsimor, juridik dhe keshtu me radhe ne secilin segment jetesor. Po nuk filluam sa me pare te bejme ndryshime rrenjesore, do ta humbin kuptimin e vete ekzistues, si person, si familje e si komb. Shoqeria jone kombetare, po shkon drejte falimentimit si shoqeri, si komb e si shtet me nje organizim jo te mirefillet e jo vizionar. Cili komb ka zemer e shpirt ti permiresoi raportet me fqinjet, derisa i ka me teper se sa gjysmen e trojeve dhe popullates se vete te pushtuar e te poshtruar nga ata, perpos kombit tone? Si eshte e mundur te permiresohen mardhenjet me fqinjet tane te cilet na mbajne te pushtuar dhe nderhyjne ne punet tona te brendeshme politike, ekonomike, juridike dhe teritoriale,ku ne kete drejtim po prijne Serbija e Greqija me nderhyrjet e tyre? Si mund te permiresohen raportet e mira me evropen, derisa jemi totalisht te pa organizuar ne baza politike, kombetare, profesionale,ekonomike, shendetesore, arsimore, juridike dhe ne shume fusha tjera totalisht te korruptuara e te demoluara ne çdo aspekt? Si mund ti permiresojm mardhenjet tona me Evropen, kur ajo nuk po na trajton si komb i barabart me tjeret? Si mund ti permiresojme raportet me boten, kur gjysma e saje na trajton nga kendveshtrimi i majorizimit dhe nenshtrimit si komb ne raport me kombet tjera? Vertete per te gjitha keto kerkohet nje vigjilence e madhe dhe angazhim racional e profesional, per ta gjetur pergjigjen e natyrshme te ketyre pseheve dhe siheve te shumta. Lexuesi im i dashur, kemi nevoje per ndryshime te medha e te kujdeseshme, duke u nisur nga vetevetja, familja, institucionet e ndryshme shtetnore e private, organizatat punuese, partite politike ne nivele komunale e ne nivel vendi, kuvendet e parlamenti i shtetit me deputetet e tyre, qeveria se bashku me ministrat, zavendes ministrat e Kryeministrin e saje dhe Presidenca shtenore. Derisa te bindemi qe t`i bejme keto ndryshime rrenjesore ne te gjitha fushat e permendura ma larte, do te mbyllemi ne kafazin tone hermetik te veteshkaterrimit, te varferise e mjerimit kombetar, drejte asimilimit, hap pas hapi dhe tretjes se qenjes sone kombetare neper bote. I juaj, mesuesi Isë

Si po duket, ne shqiptareve si individ, si familjar dhe si komb ne pergjithesi, po na mungon angazhimi i duhur, guximi, dashuria, vullneti dhe ndergjegja , qe ti zgjidhim problemet tona personale, familjare dhe kombetare.
Po ti posedonim mjaftueshem keto cilesi te domosdoshme, te cilat ndikojne ne zgjidhjen e problemeve tona, do ti kishim punet pakez me ndryshe, e jo ne kete menyre siq i kemi.
Jeta e dinjitetshme dhe e suksesshme u takon atyre njerezve, atyre kombeve dhe popujve, qe veprimet e veta i kane te mbushur perplot me guxim, deshire e vullnet te forte dhe dashuri per ti arrite gjerat e vlefshme dhe idealet e ndryshme kombetare, familjare e personale.
Ndersa ne anene tjeter, atyre qe u mongon guximi, deshira, vullneti i forte, dituria dhe dashuria, jane te denuar te mbesin si sherbtor te tjereve dhe ta shuajn urine me mbeturinat e banketeve, qe i bejne tjeret per rreth tyre. Keto konstatime vlejne si per zgjidhjen e qeshtjeve te ndryshme personale, si per ato familjare dhe si per qeshtjet e ndryshme kombetare.
Fati i mire i mbushur perplot dinjitet, u takon atyre qe kane, dijne dhe dojne te kene deshira, vullnet, guxim dhe dashuri per ti arrite gjerat. Kurse fati jo i mire dhe jo i dinjitetshem, u takon atyre qe nuk dijne, nuk dojne te perpiqen ti kene cilesite e domosdoshme qe u permenden me larte, per te bere jete me dinjitete.Rruge te mesme nuk ka. E treta perjashtohet.
Lexuesi im i dashur kultivimi i angazhimit, guximit, deshires, vullnetit dhe dashurise ne shpirtin tone, na mundeson ti zgjidhim problemet tona personale, familjare dhe kombetare, qe ta bejme nje jete me plote dinjitet e plot begatshmeri. I juaj, mesuesi Ise

Ata qe vuajne nga kompleksi i ndergjegjes se vrare, moralit e dinjitetit te ulte dhe dinakerise qe e posedojne, bejne perpjekje te pa rreshtura dhe perdorin çdo mjete per t`ua rrembyer lavdin, nderin, kontributin dhe krenarine qe e posedojne tjeret. Ky veprim i ulte, e tregon ate pjese te unit te atyre e cila thote:” Shikomni e degjomni mua. Une jame i veçante. Ajo qe e them dhe e beje une eshte ma interesante, ma e vlefshme dhe ma e sinqert, se ajo qe e thua dhe e bene ti. Kontributi dhe arritjet e mija jane ma te vlefshme se sa, kontributi dhe arritjet tua”, e shume marifetlleqe te ketije niveli te ulte e qesharak.
Egoja e ketyre rrembyseve te nderit, kontributit, lavdit dhe krenarise se tjereve eshte ajo pjese shpirterore, qe ka deshire dhe bene perpjekje me çdo kushte, te bije ne sy te opinjanit, te degjohet e te rrespektohet nga ta dhe te konsiderohet si ma i veçant ne mesin e tyre, edhe pse keto perpjekje i bene ne deme te kontributit, nderit dhe lavdit qe e posedojne tjeret.
Veprimi i qoroditur i ketyre rrembyseve, ma shume ua ule nderin, moralin, kontributin dhe lavdin e tyre , nese e posedojne ne opinjan, se sa ua rrite.
Lexusi im i dashur, nese ke deshire ta ruan nderin, kontributin, lavdin dhe krenarine tende , mos bene perpjekje tua rrembesh tjereve! I juaj, mesuesi Isë

Ti kritikon apo ti lavdon tjeret eshte lehte, kurse ta kritikon veten eshte veshtire. Kritika e lavdi pa mbulese ndaj tjereve dhe lavdi ndaj vetes, dita dites po kalone ne mode mes shoqerise dhe kombit tone, duke i rrenuar vlerat e tjereve me antivlera, per qillime te caktuara djellezore, perqarese e urrejtese mes neve.
Ky “pesticid” helmues, i quajtur kritike e lavd pa mbulese po e shkaterron ndergjegjen, ndjenjen njerezore, humane, morale e kombetare, duke i ngritur ne kembe me lavde te ndryshme e avancime lloj lloj pakurrizori, butaku dhe gojrrumbullaku. Kurse ne anen tjeter i shafitin per toke ata qe kane kurriz dhe ecin vertikalisht si njerez.
Sa e mjere eshte kritika qe nuk fillon me veten por u turret tjereve, duke i paragjykuar ata me lloj lloj etiketash e thash e themve ne dem te autoritetit te tyre dhe sa i mjere eshte lavdi duke e nxjerre veten “hero”, ” veteran” apo ma mire te them perbindesh i pangopur ne mesin e tjereve dhe shoqerise tone kombetare, duke devalvuar çdo gje njerezore. Edhe pse, keta perbindesha asgje me vlere nuk kane bere, perpos qe i kane shkaterruar e demnoluar vlerat.
Sa shume kritikues e lavdrues pa mbulese ka neper meset tona shoqerore ku kemi linde e jemi rrite dhe ku po jetojme tani! Tipat e tille njihen fare mire se, i kane blere “vlerat” dhe jane shitur per to, ne dem te tjereve dhe ne dem te interesave tona kombetare.
Lexusi im i dashur, nuk eshte e ndershme per ne t`i blejme “vlerat” dhe te shitemi per to, qe ta marrim epitetin e “herojte”, “veteranit”, “shkenctarit” apo “akademikut”, spse me mendimet, qendrimet, opinjanet, mimiken dhe sjelljet tona gjate jetes, i demaskojme vete ato, qe i kemi blere dhe per te cilat jemi shite. I juaj mesuesi Isë

Qe t`u pergjigjesh ketyre pyetjeve dhe pergjigjet te jene sa me afer te vertetes, duhet te merren parasysh disa faktor, si psh: fyqite pushtuse dhe aleancat mes tyre neper periudha te ndryshme historike, te cilat e treguan brutalitetin dhunues kunder qenjes dhe trungut tone njerezor, kulturor fetar, gjuhesor, ekonomik e teritorial. Ky brutalitet vandal i pushtueseve tane neper shekuj shkatrroi çdo gje qe ishte autoktone e jonja. Keto aleanca pushtuse e shkatrruese, perpos qe e perdoren forcen e dhunen ndaj atyre qe nuk nenshtroheshin dhe nuk e pranonin elementin pushtues, e perdoren ne kombinim mashtrimin e lajken dhe paditurine tone, duke ofruar njekohesisht kulaqin edhe kerbaqin, si mjete mashtrimi e nenshtrimi. Pra forca dhe mashtrimi qe u perdoren kunder nesh, nau imponua me dashje apo pa dashje, me lajka e mashtrime, qe t’ia kethejme shpinen asaj qe ishim dhe e kishim dikur dhe ta pranojme ate qe se patem kurre.
Kete pranim te cilin e beme, na kushtoi shume shtrejte, sepse i humbem gati 90% te trojeve tona, i humbem afer 30 miljon banore te substances sone Ilire, qe e kishim ne kohen e Ilirise, duke derdhur gjakun si lum ne luftra qe i benim per tu mbrjotur nga pushtuesit tane. Shkurt shprehur e humbem Ilirine me qendren e saje Dardanine, e humbem Arberine dhe Shqiperine Etnike. E çka fituam krahas kesaj humbje?! E fituam perqarjen e urrtejtjen mes nesh, permes imponimit te tri feve te ndryshme, permes dhunes politike, burgosjeve e vrasjeve masive dhe perzenjes nga trojet tona, i fituam kishat katolike qe naj imponuan romaket, fituam kishat ortodokse qe naj imponuan greko-ruso-sllavet dhe i fituam gjamijat dhe teqet qe naj imponuan turqit dhe arabet aziatik. Fituam emrat romako-latin katolik, si Pal, Leke, Zef, Gjon, Gjergj e tjere. Fituam emrat ortodoks greko-ruso-sllav,si Pjeter, Millosh, Dhimiter, Pandeli, Majko, Bogdani, Budi e tjere. Fituam emrat turko-arabo-aztiatik-islamik, si Sami, Avdyl, Naim, Ismajl, Skender, xhafer e tjere, duke i harruar perfundimisht emrat tane Ilir,si Gent, Bardhyl, Agron, Teute, Dardan, Korab, Petrit dhe Gentiane e tjere. Edhe pse koheve te fundit po e rimarrim veten dalengadale duke i rikthyer ne skene emrat tane te vertete qe i kishim ne kohen e Ilirise.
Kete agresivitet te pushtuseve, quditerishte e shohim edhe ne familjen e madhe te kastrioteve, me ne krye Gjergj Kastriotin- Skenderbe, heroi yne i madh kombetar, ku ne familjen e tije te ngushte kishte emra katolikesh si gjone e gjergj, kishte emra ortodoks,si Voisava dhe emra muslimanesh,si Hamza Kastrioti, i cili e tradhtoi xhaxhajn e vete Skenderbeun dhe u be kunder tije. Ja deri ku ka shkuar perqarja nga ana e pushtusve tane, deri neper meset tona familjare! Ne kete nivel qorodites e masakrues kane ardhe pushtimet romako-bizantine-katolike, greko-ruso-sllave-ortodokse dhe turko-arabo-aziatike-islame!
Nga te gjitha keto te bema te pushtueseve tane, Iliria me kryeqndren e saje Dardanine, me afer 120 mije kilometra katror dhe me afer 40 miljon banor Ilir, qe i kishin emrat e paster Ilir, me kulturen specifike e besimin ne Zot, me edukaten dhe arsimin e niveleve te kohes nder me te mirat, me traditen, veshen, artin , muziken dhe gjuhen, sote kane mbete po thuaja si mite apo enderra tona, sepse keto gjurme i ka mbuluar pluhuri i 20 shekujve me radhe, qe e shkaktuan me paramendim pushtuesit tane.
Kete realite te lashte, si me inate po e ruan perbrenda toka e jone shqiptaro-arberore dhe Iliro-pellazge.
Lexuesi im i dashur, u lus qe te mesojme sa ma shume dhe te kuptojme se kush ishin Iliret dhe Iliria me kryeqndren e saje Dardanine. Te mesojme cilat ishin zakonet tona, besimi, kultura, arti, muzika, vesha, edukata, arsimi dhe gjuha. Te mesojme se ne cilin nivel te zhvillimit e kishim mjekesine, arkitekturen, ndertimtarine, ekonomine, bujqesine, tregtine, zejtarine dhe blegtorine e shpeztarine. Te mesojme se ne cilin nivel e kishim edhe artin mbrojtes ushtarak e shume gjera tjera me interes per lashtesine tone?!Te mesojme historine, arkeologjine, filozofine dhe gjuhesine tone te lashte qe i kishim nder shekuj. Ta mesojme filozofine fetare te Ilirizmit duke e krahasuar me filozofine fetare te katolicizmit e ortodoksizmit krishten dhe me filozofine fetare te islamizmit musliman, sepse edhe ne si popull, nuk kishim asgje me pak se sa popujt e asaj kohe qe i kishim per rreth, ndoshta kishim edhe me shume se ta. I juaj, mesuesi Isë

Nëse dojme ta fitojme besimin në mesin e tjerëve, duhet bere atë që jemi zotuar, ta zhvillojme reputacionin e personit të cilit i besohet në cilindo segment të jetës dhe t`i përmbushim obligimet ashtu siç kemi premtuar. Nese e bejme te kunderten, jo qe e fitojme bisimin ne mesin e tjereve, por e humbim edhe ate troh autoriteti qe e kemi patur ma pare.
Besimi humbet tersisht ne mesin e tjereve, kur nuk mund t’i zotërojmë e menagjojme si duhet perceptimet, mendimet, prirjet, instiktet, deshirat, lakmine e sjelljet tona dhe bëhemi rob i tyre. Ai që ka vendosur të udhëheq me fatin e vet , është sundimtarë i vetvetes dhe menagjues i mire i cilesive te veta njerezore e luftetar i pameshirshem i veseve te tija,qe ia humbin autoritetin dhe besimin ne mesin e tjereve.
Besimi humbet tersisht ne mesin e tjereve, kur nuk mund t’i zotërojmë e menagjojme si duhet perceptimet, mendimet, prirjet, instiktet, deshirat, lakmine e sjelljet tona dhe bëhemi rob i tyre. Ai që ka vendosur të udhëheq me fatin e vet , është sundimtarë i vetvetes dhe menagjues i mire i cilesive te veta njerezore e luftetar i pameshirshem i veseve,qe ia humbin autoritetin e tij dhe besimin tek ai.
Lexusi im i dashur, per ta fituar besimin ne mesin e tjereve dhe per ta ruajtur autoriten qe e posedojme, duhet bere ate qe jemi zotuar. I juaj, mesuesi Isë