Trokitje ne ndergjegjen njerezore

Pse kjo heshtje mortore e perfaqesueseve te politikes, te dijes, kultures, feve dhe akademive shqiptare, ndaj padrejtesive qe po i behen kombit tone ne çdo aspekt ?! Athu kane apo nuk kane ndergjegje dhe ndjenja ta ndjejne ne shpirte, pasojen e pa drejtesive qe po na ndodhin?! A kane sy me pa e vesh me degju, a kane goje, gjuhe dhe aftesi te flasin hapur para popullit e para botes per gjitha keto padrejtesi, qe e kane perfshire kombin shqiptar dhe trojet e tije?! A kane shpirte e gjak njeriu ta ndjejne kete ngecje, kete shkaterrim, kete perulje, kete nenshtrim dhe kete poshtrim qe po na behet nga forca te jashtme e nga ligesite tona te brendeshme?! A kane guxim, zemer dhe vullnet perfaqesuesit tane te permendur ma larte dhe perfaqesusit e mjeteve te informacionit, ta senzibilizojne evropen dhe boten per keto qeshtje te shemtuara dhe shkaterruse, qe po na ndodhin nga keqbersit qe i kemi ne radhet tona dhe nga greko-sllavet pushtues, ardhacak ne gadishullin Ilirik?! Si eshte e mundeshme ne mes te Evropes , te ndodhin kaqe padrejtesi, kaqe perulje, nenshtrime e poshtrime ndaj nje populli, qe kurr nuk ka qene pushtues, por i pushtuar, kurr nuk ka qene uzurpator i tokave te huaja, por tokat e tij jane uzurpu deri ne marrezi, kurr nuk ka shkaktuar gjakederdhje ndaj popujve tjere, por atij iu kane shkatuar gjakderdhje te medha, nuk ka dhunuar e poshtruar gra e vajza te popujve tjere e te fqinjeve te vete, perpos qe iu kan dhunuar e poshtruar gra e vajza te tij, nuk ka vrar femij e pleqe te pafajshem te popujve tjere, por iu kane verar atij si eshte me zi?! Ku jane perfaqesuesit e kombit tone qe i permendem me larte , kane apo nuk kane gjuhe te flasin para botes e para evropes, apo jane shurdhuar e bere memec, ?! Si tolerohen gjakataret serb te kalerojne neper trojet tona duke fyer viktimat e luftes si “egersira”, duke fyer e dhunuar Shtetin e Kosoves, te cilin e quajn “kosmet”,” kosova i metohija” , token e te cilit e quajn,” toke e shejt serbe” dhe kercnojne shqiptaret se, nuk do ta lejojne kurr te rrealizohet endrra e shqiptareve, qe ta bejne shtet,” token e shejte serbe”, edhe pse kjo toke martire e kosovareve eshte shejntruar neper shekuj me gjakun e tyre?! Ka organe shtetnore kjo Kosove e ngrate, apo nuk ka?! Ka polici Kosova apo nuk ka?! Nese ka, ke e perfaqesojne, ke e mbrojne?! Popullin shqiptar e minoritetet qe jetojne ne Kosove, apo serbet gjakatar, rebelet dhe kriminelet e ndryshem te cilet gjenden ne radhet e serbeve dhe futen ne Kosove me misione te caktuara antishqiptare, te dresuar nga Serbija, qe te kalerojn sa her tu teket neper Kosove, pa e pyetur aske, duke share e duke fyer edhe popullin edhe qeveritaret, edhe institucionet, edhe intelektualet edhe fetaret edhe akademiket tane?! Ku jane bre, ku jane perfaqsuesit e popullit qe i permenda ma larte?! A mos e kane fute koken ne rrashtin e breshkes, duke demonstruar se jane breshka dhe asgje tjeter me vlere?! Ku eshte Euleksi i evropes se civilizuar, qe na ka ardhe per udhezime e per nihmese, qe te ecin punet sa me mire e sa me drejte, pa dallime ne mes popullit shqiptare e minoriteteve te kosoves?! A mos i ka mbylle syte tersisht ky far Euleksi para sjelljeve te vagabandeve dhe gjakatareve serb, qe jane fund e krye kunder shqiptareve dhe kunder civilizimit evropian e njerezor?! Si eshte e mundur te mbrohen nga Unesko kishat e uzurpuar nga serbet gjakatar, ma shume se sa mbrojtja e popullates se pafajshme shqiptare, duke ua uzurpuar edhe tokat e bukes se tyre, qe t`u krijojne hapesire e parqe klerikeve gjakatar serb, te cilet i kan rroke pushket kunder shqiptareve, te cilet nuk e njohin shtetin e kosoves, te cilet udhehiqen me misione te caktuara nga serbija kunder shqiptareve, ne kordinim me kleriket ortodoks grek te greqise ?! Si nuk mbyllen e nuk ndalohen kleriket serb qe kalerojne neper trojet e Kosoves, duke shperndare urrejtje ne mes popullit shqiptar e atij serb, duke deklaruar token e kosoves si” toke te shejte serbe” por ndiqen e mbyllen shqiptaret e pafajshem?! Te gjitha keto dukuri te shemtuara e shkaterruse qe po u ndodhin shqiptareve, a mos jane civilizim evropian, boteror e njerezor apo e kunderta e tije?! Lexuesi im i dashur, prane ketij realiteti te hidhuir kombetare, po heshtin si te vdekurit prane varrezave, perfaqesuesit politik, perfaqesuesit e dijes, artit, shkences dhe perfaqesuesit e feve te ndryshme ,qe i posedon kombi jone. Ne kete heshtje mortore, fatkeqesisht po dalin do zera prej papagajeve permes mjeteve te ndryshme informative, te cilet po e etiketojne popullin shqiptar si xhihadist, fundamentalist, alkaide, si perkrahes te terrorizmit, fundamentalizmit, kanibalizmit e ISISIT, sipas porosive te propagandes antishqiptare greko-sllave, te finanacuar mjaft mire nga ajo edhe nga disa qarqe tjera ne bashkpunim te fshehur.Papagajt nuk kane aftesi tjera, perpos aftesise se emitimit te asaj qe ua thote padroni udheheqes apo dresuesi.  I juaj, mesuesi Isë

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje