Nuk eshte mire e as ne favor tonin te ecim, te mendojme e te shoqerohemi me tjeret si te mposhtur nga dertet dhe brengosjet tona, duke e perkulur trup e krahe dhe duke ulur koken zvarre, sepse e mira dhe e keqja më shume eshte ne duarte tona, se sa ne duarte e tjereve.

Kreator te fatit tone jemi ne. Krenaria apo turpi qe na perket, varet kryesisht nga mendimet, qendrimet, pikpamjet, bindjet dhe sjelljet tona.

Eshte e domosdoshme, e favorshme dhe nje takte shume i qelluar psikologjik, te ecim gjithmone mes tjereve me dinjitet, koken, trupin e kraherorin drejte, te na shkelqejne rrobat ne trupin tone nga mirembajtja higjenike e hekurosja, te na shkelqejne floket, syte, fyture e buzet, pa e pranuar per asnje qast mposhtjen dhe gjunjezimin qe na imponojne rrethanat e ndryshme jetesore e politike.

Sa e suksesshme dhe e lumtur do na behet jeta, nese dijme te shoqeroheni me tjeret, t´u buzeqeshim sinqerisht atyre, t´i trajtojme  urte e embel, inferioret, t´i nderojme e bashkpunojme me ta  dinjitetshem e jo me servilizem e superioret ndaj tyre, te jemi te lumtur e plot ngazellim ne meset familjare, shoqerore, ne pune dhe kudo qe jemi, te krijojme atmosfere optimizmi dhe disponim te mire duke perdorur edhe humorin ne raste te ndryshme.
Nese per ndonje moment mbetemi  te vemtuar, te paperkrahur, eshte takt i forte psikologjik te qendrojme sa me te kthjellte, te buzeqeshur, e te fishkellojme duke emituar melodi te ndryshme e tia  krisimm ndonje kenge qe ta kenaqim shpirtin tone dhe ne fund ti kthehemi mikut më te ngushte, më te sinqert e më frytshem librit, te komunikojme miqesisht me te, duke patur te kjarte se askush nuk na e qane hallin më mire, seq ia qajme ne vetevetes. Me nje fjale të luajme rolin e njeriut te lumtur, guximtar e te pathyshem, qe te formojme shprehi te mira, e te na behen ato pjese e pandashme e mendjes, bindjeve dhe sjelljeve tona gjate jetes.
Ti largojme sa më pare te jete e mundur mendimet, pikpamjet, qendrimet, bindjet, shprehite e sjelljet e vjetruara, te cilat nuk premtojne per kohen  dhe ti zavendesojme ato me shprehi te mira  sipas kerkesave te kohes.
Te shqiptojme sa me pak fraza ankuse, perbuzese, fyese, shgenjyse dhe urrejtese. Ti largojme sa më shume mendimet  qe na sjellin tendosje emocionale dhe t´i favorizojme mendimet qe shkaktojne qetesi, mirekuptiim, tolerance, vullnet e deshire per pune, mesim e dije dhe per jete.
Te punojme me dinjitet duke perdorur arsyen, maturine dhe tere energjine e shpirtit tone, qe ta mbajme inteligjencen te shendetshme, ta perqendrojme vemendjen te mos  na valvitet  poshte e larte duke thithur mendime te semura.
Te mesojme e studiojme me dinjitet qe te paiseni me aftesi, shkathtesi, shprehi, educate,  dituri e kulture kombetare dhe njerzore. I juaj, mësuesi Isë

Te bejme dallimin mes vlerave pozitives e negative, mes drejtesise e padrejtesise, mes reales dhe jo reales, mes te ndershmes e te pandershmes, mes njerzores e te panjerzishmes, eshte veshtire sepse bindjet, qendrimet dhe pikpamjet tona qe jane formuar gjate jetes e deri me tani, iu kane nenshtruar ndikimit te shume faktoreve qe mund te na veshtiresojne shume mundesine ta bejme dallimin mes vlerave pozitive e negative, pa ua nderruar vendin atyre.

Ajo qe eshte pozitive, e drejte, reale, e ndershme dhe njerzore per mua, per tjeret mund te konsiderohet krejtsisht ndryshe.

Nese e bejme rishikimin e pikepamjeve, bindjeve, qendrimeve e programimeve tona te formuara më pare, mund te verejme mangesi, negativitet e dukuri te vjetruara ne ato dhe na ipet mundesia edhe ti eliminojme vlerat negative qe gjenden te programuara, te vjetruara e negative nga secila pekepamje, secili qendrim e nga secila bindje e jonë e formuar deri me tani.

Kjo iniciative veprim mund te realizohet duke u mbeshtetur ne parimet univerzale njerezore dhe hap pas hapi te ballafaqohemi me ato parime e ti skalitim ato sa më thelle ne qenjen tone njerzore.

Ky veprim i duhur kerkon angazhim e pune te planifikuar, vullnet te madh e menquri te thelle. Nuk done nxitim dhe eufori, sepse edhe mendimet pozitive edhe mendimet negative, ka raste kur i kane te metat dhe perparesite e veta.

Emocionet tona pozitive dhe ato negative jane parametra te barzpeshes se organizmit tone trupor dhe atij shpirtnor. Pa keta nxites e shtytes dhe pa parametrat emocional, do te ekzistonte rreziku qe te na ze gjumi shekullor i mendimeve pozitive, apo te na digjet shpirti e te na shkaterrohet trupi e mendja nga mendimet negative.

Edhe njera edhe tjetra pale e emocioneve jane stimul qe na vetedijesojne per llojin e situatave qe na rrethojne dhe per menyren e veprimeve tona qe i bejme.

Sistemi nervor simpatik qe e posedon secili prej neve, bene ndezjen tone emocionale sipas ngacmuseve qe na ngacmojne per rreth nesh, qe ti kuptojme e perjetojme ashtu siq jane situatat qe na rrethojne. Ndersa sitemi nervor parasimpatik i ndihmon gjendjes sone emocionale qe te stabilizohet dhe te kthehet ne gjendjen e me parshme.

Kur emocionet kthehemi ne gjendjen e me parshme stabilizuse, mund ti verejme reagimet tona se sa kane qene me vend e sa jo dhe sa kane qene negative e sa pozitive.

Ne dasem nuk vajtohet, e ne raste morti nuk vallezohet. Kete dallim e bejne emocionet tona, sepse emocionet e pershkruajn gjendjen perafersisht ashtu siq na ngacmojne situatat e jo siqe kemi deshire te jene ato.
Ne asnjerin ekstrem nuk eshte mire te gjendemi.

Po nuk iu frikesuam gjarprit kur e kemi afer, ai do te na helmoi, po iu frikesuam atij edhe ne shtratin tone te fjetjes ne banesen dhjetekateshe ku nuk ka mundesi te kete gjarper, eshte e tepruar frika dhe jo e arsyshme. Pra sipas situatave duhet vepruar. Kjo eshte menquria.

Bota ka konflikte te medha mes veti, per shkak te dallimeve mes pikepamjeve, qendrimeve e bindjeve te njerezve.
Dikush te bardhes i thot e zeze e dukush te zezes i thot e bardhe. Dikush beson ne Jezu Krishtin, dikush ne Hazreti Muhametin. Dikush ne katolicizem, ortodoksizen e dikush ne islamizen e budizem, me nje fjale konfrontim idesh, mendimesh, qendrimesh e bindjesh, deri ne perqarje vellazerore e deri ne konflikte te pergjakshme luftarake mes njerezve. Dhe, per qudi secila pale mbrone pozitivitetin e bindjeve, qendrimeve dhe pikepamjeve te veta, edhe kur nuk kane te drejte fare.

Duhet te kemi kujdese te shtuar te mos gjendemi ne njeren ane te ekstremeve, siq na ndodh shpesh. “Mesi eshte i arte”, thonte dikur Aristoteli.

Eshte i domosdoshme kujdese i shtuar kur e bejme dallimin mes vlerave pozitive e negatives, sepse mendimet, qendrimet, pikepamjet dhe bindjet tona jane te ndikuara nga shume faktor dhe egziston rreziku i madh se mund te bejme gabime trashanike gjate vlersimeve te ngjarjeve, rrethanave, situatave, sendeve e mallrave te ndryshme dhe gjate vlersimeve te njerzeve e vepres se tyre. I juaj, mësuesi Isë

Arroganca dhe arrivizmi po deperton me te madhe ne fushen politike, intelektuale, fetare, ekonomike, shendetesore, arsimore, juridike e gjetiu ne jeten e shqiptareve.

Me arrogance e arrivizem nenkuptohet sjellja e vrazhde, e pakulturuar, e shemtuar dhe qendrimi perbuzes e mosperfilles kunder tjereve dhe kunder kombit ne pergjithesi.

Nga arroganca e arrivizmi i politikaneve shqiptar dhe bashkpuntoreve te tyre andej e ketej kufijeve, po trajtohet me mendjemadhesi e sharllatanizem, krejtesisht ne menyre fyese, perbuzese, urrejtese e perqmuese qeshtja dhe problemet e ndryshme kombtare, per interesa personale te arroganteve dhe arrivisteve politik dhe ndihmaqareve te tyre.

Me arrivizem e arrogance kuptojme sjelljet e atyre qe e kane synim te ecin perpara, pa i zgjedhur njerzisht mjetet e duhura, qe te arrijne sukses ne karieren profesionale e politike te tyre.

Arrivistet nuk i meritojne fare sukseset dhe ngritjet e tyre perofesionale e karieriste, sepse ata arritjet i bejne permes menyrave ma te ulta, ma te shemtuara dhe ma te pandershme qe nuk i bejne njerzit e edukuar e te kluturuar.

Arroganca dhe arrivizmi politik, fetare dhe intelektual, gjithne e më shume po behet pengese e madhe tek ne shqiptaret, qe ti zgjidhim problemet tona te shumta kombetare, familjare e personale dhe te ecim drejte zhvillimit e perparimit.

Derisa te mos e ndeshkojme pameshirshem me te gjitha mjetet qe i posedojme arrogancen dhe arrivismin e politikaneve tane dhe bashkpuntoreve te tyre, do ta paguajme shume shtrejte haraqin e shkatrrimeve qe po behen nga ta, te cilet nuk kane te ndalur me sjelljet abuzive te tyre ne nivel komunal, rajonal e ne nivel kombtar. I juaj, mesuesi Isë

Po devalvohen vlerat ne mesin tone, duke mbizotruar antivlerat. Tek ne po zënë vend me shume peruljet, lajkat, dinakria dhe amoraliteti, duke i zbehe vlerat morale, humane e kombtare.

Tradhtia, korrupciopni, hajnia uzurpimet e pasurise shoqerore, perfitimet e pandershme, po perligjen duke shkele mbi rregullat e drejtesise e mbi kushtetuten e vendit.

Nderit, dinjitetit, barazise, humanitetit, respektit, mirekuptimit, tolerances, solidaritetit dhe bashkpunimit mes nesh, dita dites po i zihet fryma nga smundja e asmes.

Dhunimet nga lloje te ndryshme, trafikimi me qenje njerezore, trafikimi i substancave narkotike, po perligjen dhe po konsiderohen si biznes modern per perfitime.

Papunesia, pa dituria dhe pa edukata, po konsiderohen angazhime te vogla me menquri e me perfitime te medha.

Kercnimet, shantazhet, burgosjet dhe vrasjet, po konsiderohen si qerim hesapesh mes rivalesh e konkurentesh.

Rritja e qmimeve dhe humbja e cilesise se mallit, eshte bere mode e perfitimeve te profitereve. Fejesat, martesat gjithnje e me shume po behen per intersa e leverdi ekonomike, se sa per dashuri e mirkuptim mes partnereve.

Gjithnje e me shume po rriten rastet e bashkejeteses tek ne shqiptaret ne dem te marteses e krijimit te familjes se shendosh, me kompetenca te barabarta e pergjegjesi te dyanshme bashkshortore.

Nuk punohen tokat e fushat tona duke lene djerre ato, keqperdoren e shkatrrohen pyjet, lumejt e kodrinat tona dhe po zbrazet vendi dita dites qe te kerkohet nje pune me e lehte e me profitabile neper bote.

Nuk zhvillohet bujqesia, blegtoria, bletaria, shpeztaria, por produktet e tyre i blejme dy fish më shtrejte nga fqinjet tane pushtues.

Arkitektura e ndertimtaria iu ka neneshtruar tersisht anarkise dhe ndertimit plan e pa plan, leje e pa leje, tersisht sipas ligjit te gjungles, më i froti ka perparesi perhere dhe çfare bene ai kate drejte.

Administrata shtenore dhe ajo private eshte komercializuar dhe koruptuar tej mase. Shendetesia eshte mbush me kasap, qe te rjepin per se gjalli per pare. Policia dhe gjykatat e shkelin ligjin, sipas ajameve te tyre dhe liderve ne balle te shtetit dhe partive politike.

Kleriket neper institucionet fetare, ne vend qe ti luten e ti falenderohen Zotit, ata merren me politike e propagande dhe fusin perqarje, urrejtje, fyerje dhe perbuzje ne mesin tone, permes ligjeratave te tyre neper kisha e gjamia.

Arsimi parauniverzitar dhe ai univerzitar, dita dites po e humb cilesine, vleren e besueshmerine e vete dhe po shendrrohet ne biznes e ne perfitim per individ e grupe te caktuara, duke shitur tituj, grada e diplama, sikur ne treg te plaqkave.

Mjetet e informacionit jane politizuar tej mase dhe gazetaret e tyre po u kendojne e po u thurin hymne oborrtareve shtetnor, partive ne pushtet, duke shkelur marrzishte etiken e gazetarit.

Politikanet gjithnje e me shume po bijne nen ndikimin e substances droguese politike, per ta mbajte karriken me cdo kusht dhe per te bere luft frontale kunder interesave te perbashkta shoqerore e kombetare, ne favor te interesave te tyre personale, familjare e grupacineve politike.

Pa i luftuar vendosshmerisht dhe po ua shkul rrenjet tersisht antivlerave dhe smundjeve te ndryshme shoqerore, politike, fetare e shtetnore, nuk ka kurrfar mundesie te merr rruge te mbare zhvillimi dhe perparimi shoqeror, politik, shtetnor, kombetar dhe ai individual e familjar tek ne shqiptaret. I juaj, mësuesi Isë

Kjo gjendje momentale shume e tensionushme qe barte me vete rreziqe te medha per shqiptaret ne ballkan, e shkaktuar nga kasta politike shqiptare andej e ketej kufijeve qe i kemi ne balle dhe kjo heshtje mortore e befasishme dhe e pakuptushme e akademikeve, intelektualeve dhe misionareve shqiptar te paqes, eshte e bafasishme dhe e turpshme , edhe pse shqiptaret posedojne me gjashte Akademi te Shkencave dhe Arteve dhe me shume institute hulumtuse shkencore ne fusha te ndryshme kulturore, historike, politike , ekonomike e gjuhsore, si:

Akademia Shqiptare e Shkences dhe Arteve ne Shqiperi, Akademia Shqiptaro-Amerikane e Shkences dhe Arteve ne Tirane, Akademia e Shkences dhe Arteve ne Kosove, Akademia Shqiptaro- Amerikane e Shkences dhe Arteve ne Prishtine, Akademia Shqiptaro-Amerikane e Shkences dhe Arteve ne Shkup dhe Akademia Shqiptaro- Amerikane e Shkences dhe Arteve ne New York, me Presidentin e saj Akademik , prof. Dr. Skender Kodren, Ph, D, vellai i madh i shqiptareve qe u ka ndihmuar atyre te themelohen tri Akademi Shqiptaro-Amerikane te Shkences dhe Arteve ne ballkan, si ne Tirane, Prishtine dhe ne Shkup, fale inisiatves dhe perpjekjeve titanike te tij, si nje personalitetit i njohur poliendrik dhe i deshmuar si kontribus i madh i shkences , arsimit e edukimit te gjeneratave, kontribus i humanizmit ne veper, kontribus i sherimit te njerzeve te traumatizuar nga lufta dhe kontribus i rralle ne mesin e intelektualeve dhe akademikeve shqiptare per zgjidhjen e qeshtjes kombtare shqiptare dhe problemeve te ndryshme te tyre.

Nuk mund te arsyetohet me asnje argumengt perpos me argumentin e turpit heshtja mortore dhe indifirenca momentale e akademikeve, intelektualeve dhe misionareve shqiptar te paqes, qe u permenden më larte, para kesaje gjendje tensionuse perplote me rreziqe per shqiptaret ne ballkan, andej e ketej kufijeve.

Nuk mund te arsyetohet me asnje argoment kjo heshtje mortore, pos me argumentin qe keta burra e dai te shkences e kultures, jane te zene shume dhe te preokupuar me ngritjen e kultit te tyre dhe mbrojtjen e interesave te ulta personale.

Ne kete gjendje te turpshme qe kane ra akademiket, intelektualet dhe misionaret paqesor te shqiptareve, me heshtjen e tyre mortore, e cila nuk arsyetohet me asgje, sipas mendimit tim personal, nuk bene pjese ne mesin e tyre prof, Dr. Akademik Skender Kodra, i cili eshte deshmuar ne veper si shkenctar, si humanist, si pedagog, si liridashes dhe si kontributdhenes i vçante per zgjidhjen e qeshtjes kombtare dhe problemeve te ndryshme mes shqiptareve, po ashtu nuk bene pjese ne kete gjendje as Akademia Shqiptaro-Amerikane e Shkences dhe Arteve me Seli ne New York, President i seciles eshte Akademik Kodra. I juaj, mësuesi Isë

Derisa te qendrojme duar kryq, indifirent, sy mbyllur dhe heshtim si te vdekur per se gjalli para padrejtesive qe po na behen nga faktori i jashtem ne bashkpunim me faktorin e brendshem shqiptar, i cili eshte dashuruar ne veteveten duke harruar fare pergjegjesite qe ka para vetit, pos ngritjes artificiale te kultit personal te tyre.

Perveq padrejtesive qe po na behen , armiqte tane greko-sllav, synim tjeter kane te naj pushtojne pasurite tokesore e nentoksore, te naj marrin e uzurpojne edhe keto pak perle qe na kane mbete ne trojet tona dhe te na perzen nga to, para syve te Botes dhe Europes plake e sh…, siq na kane perzen shekuj me radhe dhe naj kane pushtuar mbi 90% te trojeve tona qe i kishim ne Gadishullin Ilirik.

Nese ne shqiptaret nuk kfillemi menderisht, emocionalisht, shpirterisht, moralisht e kombtarisht, mund te perjetojme edhe tragjedi tjera nga fqinjet tane pushtues greko-sllav, siq perjetoi Kosova ne luften e fundit te saje nga Serbia fashiste sllave, me 15 mije viktima, pleqe e plaka, gra e burra dhe femije e foshnje te pafajshem dhe me 20 mij nena e motra shqiptare te dhunuara nga fallangat ushtarake e policore serbe.

Kjo tragjedi e fundit shqiptare, duke mos e perjashtuar edhe tragjedine e fundit te Ilirides, posaqerisht Kumanoves, duke mos e perjashtuar edhe tragjedine e fundit te Presheves, nese nuk i mbush mend shqiptaret te bashkohen mes veti, te duhen, te bashkpunojne dhe ta krijojne nje unitet e force te perbashket, tu bej balle më burrerisht e më kombtarishte synimeve djallezore te fqinjeve tane pushtues, qe po i perkrah dukshem Europa plake dhe vellai i madh i tyre Rusia, duhet ta pranojme publikishte para botes e para vetit, qe na paska denuar Zoti te mos mbushemi mend kurr!

Si eshte e mundur nje popull qe e posedon Akademin e Shqiperise dhe Akademine Shqiptaro-Amerikane ne Tirane, nje popull qe e posedon Akademin e Kosoves dhe Akademine Shqiptaro-Amerikane ne Prishtine dhe nje popull qe e posedon Akademine Shqiptaro- Amerikane te Shkences dhe Arteve me Seli ne Shkup, te mos kete intelektual, akademik qe te merren më seriozisht me fatin e kombit shqiptar dhe me zgjidhjet e shumta te problemeve te qeshtjes kombtare shqiptare?!

Kjo gjendje momentale e ketyre Akademive dhe akademikeve qe bejne pjese ne to dhe gjendja e intelektualeve shqiptar qe jane puntor te instituteve te ndryshme shkencore e akademive te shumta politike, historike, kulturore e gjuhesore shqiptare, nuk mund te arsyetohet me asnje argoment, pos me argumentin qe keta burra e dai te shkences e kultures, jane te zene shume dhe te preokupuar me ngritjen e kultit te tyre personal, qe ti verej bota se po i bejne “mrekullite” qe nuk i ka bere kush ne bote. I juaj, mësuesi Isë

Derisa te devalvohet edukata, dituria, kultura dhe shkenca nga matrapazet e korruptuar politik, nuk do te lulezojne shkollat dhe univerzitetet tona, nuk do te prodhojne kuader te mirfillt profesional e kombtar. Nuk do ta rimarrin veten kurr shkollat e univerzitetet tona qe ti kryejn detyrat dhe obligimet profesionale qe u takojne.

Derisa shkilen ligjet, statutet dhe konkurset e shpallura sipas ligjit te arsimit per vende te ndryshme te punes, per regjistrimin e nxenesve, notimin e cilesimin dhe kalushmerine e tyre, do te vazhdoi ky kaos qe i ka perfshire shkollat dhe univerzitetet tona.

Derisa te behet emrimi i kuadrit menagjus, mesimdhenesve, dhe stafit teknik mbi baza partiake, mbi baza korruptive e amorale, familjare e farefisnore, duke shkelur me dy kembet mbi ligjin dhe kerkesat e konkurseve te shpallura sipas vendeve te punes, vaj halli per menagjimin dhe pergjegjesite qe duhet ti ket menagjusi, kupto drerjtori, vaj halli per procesin e mesimdhenjes dhe cilesine e tije qe eshte ne pergjegjesi profesionale e morale te mesimdhensve, vaj halli per mirembajtjen e pastertise, mirembajten e ngrohjes ne shkolle dhe mirembajtjen e sanitarise e stabilimenteve te ndryshme qe i nevoiten mirevajtjes se procesit organizativ mesimor!

Derisa emrohen nga matrapazet e korruptuar politik autoret e hartimit te planprogrameve mesimore apo korikulave te Kosoves, derisa te emrohen autor te teksteve , literatures shkollores dhe doracakeve udhezues per mesimdhenes e per nxenes, militante besnik te partise e familjare dhe te aferm te korruptuar, e jo profesionist te deshmuar ne keto lamij, dihet fare mire niveli i cilesise se planprogrameve, teksteve e literatures shkollore dhe doracakeve udhezues, qe nuk ekzistojne fare!

Derisa ti fusin hundet matrapazet e korruptuar politik ne menyren e regjistrimit te nxenesve e studenteve, notimit e cilesimit dhe kalushmerise se tyre, dihet fare mire cilesia e tyre dhe pergatitja profesionale, edukative e arsimore!

Derisa ti fusin hundet matrapazet e korruptuar politik, neper tender te ndryshem gjate ndertimit te ndertesave shkollore, dihet fare mire niveli dhe standardet e ndertimit te tyre, dihet fare mire niveli dhe standardet e kabineteve mesimore neper to, dihet fare mire paisja e tyre me mjete te mesimit, dihet fare mire sa e si paisen shkollat me lende djegese, sa e si rregullohen e mirembahen sallat e edukates fizike, atelete arteve , sa e si rregullohen e mirembahen terenet sportive, parqet e gjelbrime te ndryshme rreth ambientit shkollor ku luajn e pushojne nxenesit!

Derisa ti fusin kthetrat e veta dhe te nderhyjne brutalisht politikanet nga larte poshte, korrupcioni, militantizmi partiak, familjarizmi e dukuri tjera te qoroditura neper shkollat e univerzitetet tona dhe kolegjet private, te cilat jane te korruoptuara e matrializuara fund e krye, vaj halli qe e pret edukimin dhe arsimin tone kombtar, vaj halli per nxenesit e studentet tane, vaj halli per nivelin e pergatitjes kadrovike, per kulturen dhe shkencen tone ne nivel kombtar! I juaj, mësuesi Isë

MIQTË e shqiptarëve qe do te mbesin ne kujtesat e tyre, ish presidenti amerikan BUSH i par, ish presidenti KLINTON dhe ish presidenti BUSH i dyte, e bene ate qe e bejne miqte e vertete per ne shqiptaret, ne ditet me te veshtira qe i perjetonte KOSOVA dhe populli i saje.

Sapo u lirua Kosova nga fallangat gjakatare te Serbise, me ndihmen e miqeve tane e posaqerisht SHBA-s, viziten e pare qe e ka bere ne Kosove Presidenti KLINTON, iu ka drejtuar shqiptareve me keto fjale: ” Ne e fituam luften, juve ne Kosove u takon ta fitoni paqen”, duke shpresuar se politikanet dhe intelektualet e Kosoves dhe populli i saje do te jene ne gjendje ti mbrojne dhe perfaqesojne denjesisht para botes interesat e veta kombtare dhe do ti mbrojne me dinjitet njerzor, pa i zhgenjyer miqte tane e posaqerisht SHBA-ne, te cilet na perkrahen e na shpetuan prej nje gjenocidi qe e synonte shfarosjen e shqiptareve dhe perzenjen e tyre nga trojet e veta.

Sjelljet vetevrasese, te korruptuara, te pamatura, aspak te menqura e vizionare te politikaneve tane dhe intelektualeve qe u kane shkuar prapa e po u shkojne atyre si dele per interesa te veta personale, duke propaganduar per ta, qe ta mashtrojne popullin e ta manipulojne voten e tyre, edhe pse sistematikisht e marrezisht po e humbin paqen dhe lirine qe eshte fituar me gjakun e deshmoreve, me gjakun e 15 mije viktimave e dhunimin e 20 mije nenave e motrave shqiptare, shkaktuar nga kasapi i ballkanit Millosheviq, me fallangat e tije qe shetisnin si harambasha neper trojet e Kosoves dhe tani po shetisin prap si harambasha ne Kosoven lindore, duke i vuar telat me gjemba mes permes ures se Ibrit.

Ky ishte dhe eshte “kontributi” i pas luftes se politikaneve shqiptar qe i kemi ne balle dhe “kontributi” i nje pjese dermuse te intelektualeve dhe akademikeve shqiptar! “Lum” apo mjer populli shqiptar qe i ka! I juaj, mësuesi Isë

Nese dojme te na buzqesh fati secilit prej nesh, më pare duhet t´a dijme se nuk mund t´i kemi brenda nje kohe te shkurte gjitha gjerat qe na mungojne e na pelqejne. Andaj duhet te mesohemi e te knaqemi me ato qe i kemi dhe te punojme pa rreshtur per ti arritur ato qe i deshirojme e na mungojne.

Po qe se nuk e kemi kuptuar kete parim jetesor, mund t´a veshtrojme boten ne menyre pesimiste, te erresuar me ngjyra deshperuese, mbushur me zhgenjime e deshtime , duke e humbur shijen dhe kuptimin per jeten, pa na buzeqeshur si duhet fati.

Nje fat i buzeqeshur ne pjesen me te madhe te rasteve, varet nga gjendja jone qe e posedojme ne boten e brendshme shpirterore, se sa nga ngjarjet e jashtme jetesore qe na ndodhin.
Jeta eshte e mbushur me ngjarje te ndryshme, me gezime, me krenari e lumturi, me hidherime e shqetesime emocionale.

Nese kemi vullnet e deshire te dobet, kurajo e guxim jo te duhur dhe menquri, dashuri e pervoje te pamjaftueshme, per te jetuar me dinjitet duke i sfiduar pengesat qe na dalin para, u dorezohemi lehte ngjarjeve jo te kendeshme e pengesave dhe i veshtrojme ato ne menyre pasive, duke pajtuar me to dhe me goditjet e tyre te ndryshme.

Ne te kunderten nese kemi vullnet te forte, kurajo te duhur, deshire, dashuri, dituri e pervoje te mjaftueshme, fati i mire dhe lumturia eshte ne duar tona, sepse timonin e ekzistences jetesore e drejtojme vete nga deshirojme, e jo nga na qojne tjeret, rrethanat dhe valet e jetes.

Per t´a drejtuar pa veshtiresi kah deshirojme ne, timonin tone jetesor, duhet t´a kemi te kjarte qellimin dhe deshirat, se çka dojme te arrijme gjate jetes e çka nuk dojme.

Kur qellimin dhe deshirat tona jetesore i kemi te kjarta, sado te veshtira qofshin rrethanat ne te cilat jetojme e veprojme, prap se prap deshirat qe i synojme i bejme realitete.

Fatkeqet jane njerez qe u frikesohen rrethanave jetesore dhe jane shume te rrembyeshem e bijne shpejte ne panik, para rrethanave qe u ndodhin. Ata jane njerez pa iniciative, nuk kane qellim te caktuar e deshira te kjarta per jeten dhe asgje nuk ndermarrin per t´a ndryshuar fatin e tyre jo te mire. Jane te paqendrueshem dhe dorezohen para çdo sprove.

Ndersa njerezit qe u buzeqesh fati, jane njerez aktive perplote vullnet, guxim, deshire e dashuri, me qellime te kjarta gjate jetes dhe çdo gje qe e deshirojne, e provojne me kemngulje ta arrijne per te miren e fatit te tyre. Jane te guximshem dhe ballafaqohen me situata te renda e te veshtira, para te cilave nuk dorzohen e nuk zhgenjehen fare, edhe nese e pesojne ndonje permbysje.

Njerezve qe u buzeqesh fati mund te pesojne ndonje permbysje, por kurrsesi nuk e pranojne zhgenjimin, sepse ata nuk besojne fare ne buzqeshjen e fatit te rastesishem.

Fati nuk vie vetvetiu, por ai eshte i varur nga vullneti, deshira, guximi, dashuria dhe qendrueshmeria jone para rrethanave qe na sfidojne gjate jetes. I juaj, mësuesi Isë

Askush nuk vie ne kete bote, i dijshem, i edukuar dhe i pergatitur profesionalisht, moralisht e njerzisht. Keto cilesi i pervetesojme ne familje, ne shkolle dhe ne rrethin shoqeror ku jetojme e veprojme.

Niveli, sasia dhe cilesia e arritjes se edukates intelektuale, morale, humane, sociale, punuse, kulturore, shkencore e kombtare, arrrihet sipas nivelit te zhvillimit qe e posedojne familja, shkolla dhe rrethi shoqeror ku jetojme e veprojme, varsisht edhe nga shkalla e interesimit dhe angazhimit tone, po ashtu edhe nga potenciali trashigues qe e bartim me vete gjate jetes.
Nuk ka njeri pa tmeta e perparesi. Nuk ka njeri qe eshte i shejte. Nuk ka njeri qe nuk e posedon sepaku nje veti te kafshes, mos ma shume

Njerezit e kesaje bote, pa perjashtim racor e fetar, politik e kombetar, posedojne me t`metat dhe perparesite e tyre, kush ma shume e kush ma pak.

Genjehet njerezimi nese mendojne se jane tersisht te paster, pa gabime dhe pa t`meta. Lum ata qe bejne perpjekje gjate jetes, ti zvoglojne gabimet e tyre dhe veset e shemtuara! Mjere ata qe jetojne me gabime, vese te liga e te shemtuara dhe i shumojne ato gjate jetes duke i kriminalizuar e dehumanizuar, ne dem te tjereve e te vetevetes!

Nese konstatohet se kemi nevoje per edukim e arsimim sistematik, atehere eshte e domosdoshme te investohet maksimalishte ne ngritjen dhe persosjen sistematike te familjes, si nje qelize themelore e shoqerise, ku njerzimi i merr hapat e pare te edukimit, rrites, zhvillimit e pjekurise. Kemi nevoje te investojme maksimalisht ne zhvillimin, ngritjen dhe persosjen e shkollave dhe univerziteteve tona, qe te prodhojne kuader potencial e professional qe i pergjigjen natyrshem e sa duhet nevojave te ndryshme njerzorer. Kemi nevoje te investojme maksimalisht ne zhvillimin dhe kompletimin e gjithanshem te rrethit shoqeror, ne fushen ekonomike, shendetsore, arsimore, politike, juridike e fetare, qe ti mundesohet qytetarit ti gjene interesat e veta dhe ti zhvillon ato per te miren personale, familjare e per te miren e kombit.

Sa kemi nevoje, sidomos ne shqiptaret, te keshillohemi me tjeret, te bashkpunojme me ta, te bashkpunojme mes veti dhe te edukohemi nga shembujt e mire dhe njerezor qe i hasim gjate jetes.

Jeta do te mbetet mizore per ata popuj e per boten mbare aty ku nuk perfillet parimi njerezor i edukimit intelektual, emocional, social, human, moral, punues, kulturor, shkencor e kombtar.

E lumtur, e kendeshme dhe produktive do te behej jeta, kure arrijme te edukohemi sa më njerezisht, sa më kombetarisht, moralisht, kur arrijme te edukohemi me i dashte tjeret, me bashkpunuar me ta, me e dashte punen, dijen, kure arrijme te edukohemi si guximtar ne mbrojtje te virtyteve njerezore, ne mbrojtje te lirise e atdheut tone, edhe kur ka nevoje te sakrifikohemi duke u perballur me armiqte tane.

Kur arrijme te edukohemi sa e si duhet ti rrespektojme miqte, familjen, farefisin pa perjashtim, i madhe e i vogel, burr e grua, fetar e politikan, intelektual e shkenctar, ne tere rruzullin toksor e sidomos ne trollin tone shqiptar, ku flitet shqip e duhet te jetohet shqip, do ta bejme nje jete si njerez te barabart dhe me dinjitet, e jo si njerez te pergjakur nga te huajt e ne mes veti, duke e pranuar nje status te pushtimit, nenshtrimit e te poshtrimit.

Edukata dhe arsimi jane virtytet me te larte njerezor, pa te cilat nuk ka jete me dinjitete. I juaj, mësuesi Isë

 

Ne çdo fushe jane politizuar e degraduar profesionet dhe nuk pytet kush fare per profesionin dhe shkallen e pergatitjes shkencore profesionale te kandidatit te cilit i ipet pergjegjesia, por pytet perkatesia politike, perkatesia farefisnore, perkatesia gjinore e kerkesa tjera korruptive.

Ku per minister te energjetikes emrohet nje historjan, minister i drejtesis emrohet nje kimist, minister i arsimit emrohet nje jurist, minister i ekonomis emrohet nje militant partiak, minister i infrastruktures nje biolog, minister i kultures nje qe nuk ka lidhje me kulturen dhe artin.

Edhe akademiket emrohen antar te Akademise sipas perkatesive politike e miqesore e jo sipas punimeve shkencore te tyre.

Si mund te quhet ndryshe ky veprim i qoroditur i cili eshte bere mode tek ne shqiptaret, perpos fatkeqesi shtetnore e kombeta?!

Miqtë e shokët, sa do te sinqerte qofshin ata, nuk mund ta zavendesojne sinqeritetin, perkujdesin, miresine, sakrificen dhe dashurine e prinderve. O, femijet e mij te dashur, askush ne bote nuk perkujdeset, nuk sakrifikohet dhe nuk dhuron dashuri më shume se prinderit. Nese mendoni ndryshe, gaboni dhe mashtroheni keq.

Ne prinderit, e kemi kuptuar shumë mirë dhe e kemi perjetuar me dhermbje ne shpirte, edhe kure keni qene te paknaqur ndojhere me neve, për shkak te kushteve jo te mira, mes te cilave jetonim me plote veshtiresi ne ushqim, ne veshmbathje e ne shkollim, qe nuk patem mundesi as minimumin e deshirave tua plotesojme, per shkak te rrethanave gjithnje e më te kqija qe naj krijonte pushtusi serb.

Une dhe nena e juaj, nuk i harrojme kurr ato kohe te veshtira, qe i perjetuam familjarisht gjate regjimit fashist serbo-jugosllav, e sidomos atehere kur na perjashtuan nga puna neve te dyve, qe nuk i pranuam masat e dhunshme neper organizatat e punes ku punonim, se bashku me nje pjese dermuse te shqiptareve te Kosoves, te cilet po ashtu edhe ata nuk i pranuan keto masa.

Pse po tolerohen gjakataret serb te kalerojne neper trojet tona duke i fyer viktimat e luftes me etiketen “egersira”, duke e fyer e dhunuar Shtetin e Kosoves, te cilin e quajn “kosmet i metohija”, “kosovo i metohija” , te cilin e quajn “toke te shejt serbe” dhe te cilen sipas tyre “nuk do ta lejojn kurr te rrealizohet endrra e shqiptareve qe ta bejn shtet, token e shejte serbe”, edhe pse kjo toke martire e kosovareve eshte shejntruar neper shekuj me gjakun e tyre, ne perpjekje per ta mbrojte nga pushtusit?!

A ka organe shtetnore kjo Kosove e ngrate, apo nuk ka, a ka polici e ushtri apo nuk ka, a ka perfaqesues te cilet e mbrojne kete shtet, kete vend dhe kete popull me te gjitha mjetet qe i ka ne dispozicion apo nuk ka dhe ta alarmojne situaten e hidhur qe na ka rrethuar. Si po duket me siguri kane vdeke per se gjalli?!

Nese gjate procesit te perceptimit, mendimit, njohjes dhe formimit te qendrimeve, pikepamjeve, bindjeve e veprimeve tona ndaj dukurive te ndryshme natyrore, shoqerore e shpirterore, nuk e kemi edhe nje doze te dyshimit e verifikimit te vertetesise se njohjes sone mbi to, munde te futemi pa dashje dhe pa dije, ne boten e iluzioneve te cilat na mashtrojne shume me shtremberimin e realitetit, te cilin e perceptojme dhe e perjetojme per momentin rreth dukurive ne fjale.

Sa me shume qe tretemi ne boten e iluzioneve dhe nuk i ndriqojme ato permes dyshimeve e verifikimeve tona, i japim shanse te madhe formimit te mendimeve, bindjeve, qendrimeve dhe pikepamjeve tona te gabuara personale ne raport me te verteten rreth dukurive te ndryshme, ne baze te te cilave i organizojme edhe veprimet tona gjate jetes.

Ngjyra dhe toni i zerit, menyra e te menduarit dhe te folurit, mimika e fytyres dhe menyra e te shiquarit, te ecurit, levizjeve qe i bejme dhe menyra se si vishemi, pasqyrojne bukur mire tiparet e karakterit, temperamentit dhe personalitetit tone. Pasqyrojne bukur mire edhe edukaten, kulturen, diturine dhe shpirtin qe e posedojme.

“Mos pandehni se me trimeri pa menquri mund te bejme ndonje pune te madhe. Trimeria e shqiptareve nuk e shpetoi dot as Nishin, as Vranjen, as Leskovcin, qe i rrembeu Serbia, as Tivarin e Ulqinin, as Plaven e Gusine, as Gruden e Hotin qe i gllabroi Mali i Zi, as Janinen e Çamerine qe i mori Greqia”.

Shqiptarit aq sa i duhet buka, i duhet dituria e nacionalizma. Per te rrojtur si komb, duhet te luftojme per tu bere e per tu njohur si komb”, Mit`hat Frasheri.

“Trimeria pa menquri eshte fatkeqesi”, ” nje trimeri i don njëqinde mjeshtri”, popullore.

Sa shume budalline e kane demonstruar e po e demonstrojne edhe tani politikanet tane permes trimerise pa menquri, perplote dallavera e marrezi, lakmij e tradhtij, ne dem te popullit shqiptar dhe te mjeres Shqiperi!

Nau kane mbush trojet shqiptare perplote akademik, edhe per eksport ka mjaftushem! Por shkenca, kultura, dituria dhe edukata, nuk eshte e mjaftushme ne trojet shqiptare as ne nivel te duhur, perkunder numrit te madh te akademikeve, qe tia ndriqojne faqen kombit shqiptar, tia bashkojne trojet atij, tia permiresojne jeten dhe mos ta lene te neperkembet e te poshtrohet nga fqinjet tane pushtues greko-sllav.

“Sa më i madh te jete ndryshimi dhe sa më te veshtira te jene sfidat tona, aq më te pershtatshme behen shtat zakonet e njerzeve te suksesshem”.

” Problemet tona dhe dhimbja jane univerzale e gjithnje ne rritje, ndaj zgjidhjet e ketyre problemeve jane bazuar dhe gjithmone do te bazohen mbi parime univerzale, te perjetshme e te qarta, te perbashketa per çdo shoqeri qe zgjerohet dhe perparon pergjate historise”. Stephen R. Covey

Me ndryshimin e shprehive te sjelljeve tona regresive dhe zavandesimin e tyre me shprehi progresive, i ndryshojme per te mire rrethanat dhe situatat e ndryshme mes te cilave gjendemi dhe e rrisim kualitetin e te jetuarit tone e më gjere.

Si po duket, ne shqiptareve naj ka verbuar syte lakmia personale, mendjemadhesia , mburrja ne te thate nga mungesa e menquris, guximit, vullnetit , deshires dhe dashurise, qe ti zgjidhim problemet tona te ndryshme kombetare e nderkombtare, familjare e personale.

Po ti posedonim mjaftueshem keto cilesi te domosdoshme, te cilat ndikojne ne zgjidhjen e problemeve tona dhe po te mos e kishim lakmine personale te qoroditur, mendjemadhesine e mburrjen, do ti kishim punet pakez me ndryshe, e jo ne kete menyre siq i kemi tani.

Jeta e dinjitetshme dhe e suksesshme u takon atyre njerezve, atyre kombeve dhe popujve, qe veprimet e veta i kane te mbushur perplot me menquri, guxim, deshire, vullnet te forte, vendosmeri dhe dashuri te mjaftushme per ti arrite gjerat e vlefshme dhe idealet e ndryshme kombetare, familjare e personale.

Ndersa ne anene tjeter, atyre popujve qe u mongon menquria guximi, deshira, vullneti i forte, dituria dhe dashuria, jane te denuar te mbesin sherbtor te tjereve dhe te pushtuar e nenshtruar nga tjeret duke shuajte etjen e urine me mbeturinat e banketeve, qe i bejne tjeret per rreth tyre.

Keto konstatime vlejne, si per zgjidhjen e qeshtjeve te ndryshme personale, si per ato familjare dhe si per zgjidhjen e qeshtjeve tona te ndryshme kombetare dhe ne raport me nderkombtaret.

Lakmia me e zhvate dhe shkaterruar atdheun dhe tradhtia ndaj tij eshte mbeshtjelle perhere me veshen, mathen e nivelin shpirteror qe e kane poseduar lakmitaret, zuzaret, te pabeset e tradhtaret, te cilet kane ekzistuar e po ekzistojne edhe sot ne radhet tona.

Qe 2000 vite roberi kjo fare e keqe nuk e ka lene popullin shqiptar te sheh drite kurr e ta gezoi lirine, duke bashkpunuar me pushtusit tane shekullor, siq po veprojne edhe sote me Serbine, Malin e Zi, Meqedonin dhe me Greqine.

Keshtu kane vepruar perhere e po veprojne tek ne lakmitaret, zuzaret, te pabeset e tradhtaret, duke shitur e fale pjese te atdheut, duke keqperdor e shkaterruar pasurine e tij, duke varferuar popullaten dhe duke i dhene presion asaj permes varferise e menyrave tjera te ike nga atdheu dhe ta merr boten ne sy, per ta siguruar kafshaten e bukes.

Ne shqiptaret kemi nevoje per ndryshime te perhershme, nese nuk deshirojme te marremi me thash e theme, me pune te tjereve, me etiketime, duke harruar veteveten se kemi mbete ne gjendje te mjere intelektuale, politike, morale, fetare, ekonomike, shendetesore, arsimore, juridike, shtetnore e kombetare.

Sa shume kohe dhe energji humbim duke u marr me thash e theme, me pune te tjereve, me etiketime, thua se punet tona i kemi vuar ne dyzen, thua se nuk kemi tmeta dhe vese te liga dhe nuk kemi nevoje aspak per ndryshime!

Eshte arritje e rendesishme jetesore kure e arrijme pjekurine intelektuale te ndervaresise ne raport me tjeret.

Arritjet tona më te rendesishme kerkojne aftesi, shprehi e shkathtesi te shumta te ndervarura, permes te cilave na mundesohet te marrim nga tjeret aq sa kemi mundesi tu japim atyre.

Askush nuk te jep më shume, seq ke mundesi tu japish. Aq sa u japim tjereve, aq edhe do te marrim prej tyre.

Çelsi i artë i sukseseve tona gjate jetes është baraspesha dhe mirembajtja e shëndetit fizik, psikik, shpirteror, intelektual, emocional, moral, human, social dhe kombetar.

Pa shendet dhe pa ekuiliber e mirembajtje te tij nuk kanë kuptim e jane te pamundeshme sukseset tona, politike, ekonomike e profesionale dhe jane tërsisht te parealizueshme.

Mund te nxjerrim te dhena mjafte domethenese per karakterin, temperamentin dhe personalitetin e njeriut permes formes , madhesise e pozites se vesheve.

“Veshi me lob te sheshte e te perkulur nga faqja i cili formon nje kend te drejte me faqen, tregon nje shpirte elegant me prirje optimiste, miredashes e pajtues, i bindur ndaj komandes se tjeterkujt.

Veshi me lob te rrumbullaket e te shkurte, tregon nje temperamente te ekuilibruar qe e zotron veten edhe ne raste te veshtira te jetes, eshte i vendosur ne vendimarrje dhe u shkon deri ne fund vendimeve te veta, ka nje simpatij te veçant per çdo pune, imagjinon plane dhe projekte si bartese te veprimeve.

Veshi me lob te forte e mishtor tregon inteligjence mediokre, prirje per tu dorzuar, kerkon zgjidhje te lehta per ndodhite e tije dhe knaqet ne çdo rast me veteveten. E bezdisin edhe personat më te dashur kur smuhen”. H. G. Watson

Per ta ruajt nderin, kontributin, lavdin dhe krenarine aq sa e posedojme , nuk eshte mire te bejme perpjekje qe ta shkelim dhe tua fshehim kontributin e tjereve, sepse pozicionohemi ne piken më te ulte njerzore dhe e pasqyrojme veten, pa dashje, se sa te pa karakter jemi.

Fatkeqesisht, shume njerze te tille ka në mesin e shoqerise sone shqiptare!

Aleancat e ndryshme pushtuse e shkatrruese, perpos qe e perdoren forcen e dhunen ndaj popullates sone qe nuk nenshtroheshin dhe nuk e pranonin elementin pushtues, ndaj tyre e perdoren ne kombinim mashtrimin e lajken, duke ofruar njekohesisht kulaqin edhe kerbaqin, si mjete mashtrimi e nenshtrimi.

Forca dhe mashtrimi qe u perdoren kunder nesh, nau imponun me dashje e pa dashje, permes lajkave e mashtrimeve dhe permes kulaqit e kerbaqit, qe t’ia kethejme shpinen asaj qe ishim dhe e kishim dikur dhe ta pranojme ate qe nuk ishim dhe se patem kurre.

Vullneti, deshira e dituria e dobte, guximi, dashuria dhe pervoje e pamjaftueshme, imponon dorzimin para veshtirsive dhe pengesave te jetes, duke pajtuar ne menyre pasive me to dhe me goditjet e tyre te ndryshme.

Me nje gjendje te ulte shpirtrore, intelektuale, emocionale, sociale, morale e kombtare, eshte e pamundshme te na buzqesh fati, pa marr parasysh rrethanat me te cilat rrethohemi. E kunderta e kesaje gjendje i mundeson buzqeshjen fatit tone.

Nuk eshte menquri por fatkeqesi tu derzohemi bindjeve e besimeve tona te gabushme se jemi viktima te rrethanave, gjendjes jo te mire momentale e ngjarjeve te ndryshme te palakmushme qe na ndodhin, sepse e humbim shpresen, deshiren, vullnetin, energjine, guximin e dashurine per jete më te mire dhe qendrojme te terhequr, pasiv dhe në amulli, para situatave të ndryshme mes te cilave gjendemi.

Nese marrim vendim dhe këmbëngulim per ta permiresuar gjendjen dhe rrethanat mes te cilave gjendemi, bindemi praktikisht, se ne i krijojme rrethanat e mira apo jo te mira qofshin ato, e jo rrethanat neve.

Shume shtrejte i kemi paguar, po i paguajm dhe do ti paguajm bindjet dhe besimet tona te gabushme, se jemi viktima te rrethanave e ngjarjeve te palakmushme, derisa te bindemi se ngjarjet e rrethanat i krijojme vete, te mira apo te kqija qofshin ato.

Pa u ndeshkuar e keqeja, keqbersit trimerohen, kriminelet shtohen, korrupcioni rritet, dominon papunesia dhe perhapet varferia.

Shtohen hajnat e vrasesit, ike prej vendit rinia, nuk mbetet kush ne keto troje, pos pleqe e plaka te vetmuar neper shtepija.

Shkollat e univerzitetet mbesin te zbrazura ne mungese te nxenesve e studenteve, toka pa krah pune dhe vendi pa force mbrojtese.

Kjo eshte taksa qe do ta paguaj nje popull, i cili nuk e lufton te keqen vendosmerisht me te gjitha mjetet qe i ka ne dispozicion!

Pika më e ulte kulturore, edukative e njerzore manifestohet tek ne, atehere kure i shfrytezojme lidhjet me tjeret vetem per ti permbushur interesat tona personale, te ulta e egoiste.

Sapo ti permbushim interesat personale me njerern pale, ua kthejme atyre shpinen permes stilit te krekosjes dhe perbuzjes, per te gjete lidhje tjera mes palesh per qeshtje te ndryshme interesash.

Kjo smundje e qoroditur shpirterore manifestohet tek ne, atehere kure i mbeshtesim tersisht shpresat tona ne forcen dhe autoritetin qe e posedojne tjeret, duke mohuar vetveten tersisht qe posedojme edhe ne vlera te pazavendesushme brena vetvetes.

Nuk eshte mire ti fajsojme tjeret per situaten ne te cilen gjendemi, duke u arsyetuar sikur:

” Te mos kisha lindur kaq i varfur… Sikur te jetoja ne nje vend më te mire… Sikur femijet e mij te mos ishin kaq te pabindur… Sikur te mos kisha nje shendet te lige… Sikur e Sikur dhe shume sikur te tilla”,

Duke i fajsuar tjeret per problemet dhe sfidat tona, qe tia lehtesojme vetit dhembjet e shqetesimet per gjendjen ne te cilen ndodhemi.

Atë qe e mesojme nese nuk e ndajme me tjeret dhe nuk e zbatojme ne jete, kote kemi mesuar.

Nese mesojme e nuk veprojme, eshte njesoi sukur te mos kemi mesuar e te mos dijme fare.

Kjo dukuri defanzive gjithnje e më shume po perhapet tek ne shqiptaret.

Ky konstatim edhe pse i dhembshem per ne, po deshmon realiteti mes te cilit jetojme.

Ajo qe eshte pozitive, e drejte, reale, e ndershme dhe njerzore per mua, per tjeret mund te konsiderohet krejtsisht ndryshe.

Ne shqiptaret si po duket e zeme vendin e pare ne bote qe nuk i kemi mendimet, qendrimet, pikpamjet dhe bindjet e peraferta rrethe vlerave e antivlerave.

Si shkak i kesaje mos harmonie, po i pasojme ngecjet ne zhvillim, perqarjet mbi baza fetare, politike e regjionale dhe mosmarrveshjet mes veti, gjithnje ne dem te qeshtjes sone kombtare dhe bashkimit te trojeve qe na takojne.

Per ti njohte sa më realishte tiparet e karakterit, personalitetit, temperamentit, per ta njohur egoizmin, altruizmin, etiken, humanizmin dhe patriotizmin e nje apo shume personave, eshte e domosdoshme ti marrim parasysh cilesite qe i posedojne secili individ tek ngjyra e syve, forma e vesheve dhe madhesia, forma e hundes, e mjekrres, forma e vetullave, gjatesia dhe forma e gishtave te durve dhe kembeve, forma, ngjyra e flokeve dhe permbajtja e tyre, forma, madhesia e gojes, buzeve dhe ballit, forma e madhesia e kokes, qendrimi i trupit, menyra e te ecurit, ngjyra e zerit, menyra e te folurit, shikimeve, mimika e fytyres, buzqeshjet, menyra e friksimit dhe guximit e detaje tjera.

Sado qe bejme perpjekje te fshihemi pas maskave te ndryshme, keto shenja e simbole te alfabetit psikologjik qe u permenden me larte, flasin shume kjarte per cilesite e vlerat qe i posedojme brenda botes sone intelektuale, emocionale e shpirterore.

Ata qe nuk dijne ta lexojne drejte, sakte e sa më objektivisht kete alfabet psikologjik, qe eshte i shkruar ne menyre specifike tek secili individ, ne trupin e tij fizik dhe ne qenjen e tije shpirtrore, deshtojne ne njohjen e drejte te tipareve dhe vetive qe i posedojne njerzit dhe do te pesajne shume prej tyre nga kjo mosnjohje.

Politikanet dhe disa intelektual, edhe pse po bejne perpjekje permes fjaleve te mira ti fshehen krimet e veta, veprat e turpshme e punte e ndyra, ato po verehen e po ndjehen kudo ne trojet shqiptare.

Sa shume genjeshtare e mashtrues, lakmitar e tradhtar po fshihen pas fjalimeve te tyre, duke i maskuar krimet e veta te organizuara, korrupcionin ne çdo sfere te jetes, veprat e turpshme dhe punte e ndyra.

Politikanet e nje pjese dermuse e intelektualeve dhe qytetareve shqiptar, gjithnje e me shume po bijne nen ndikimin e substances droguese politike, per ta mbajte karriken me cdo kusht dhe per ti mbrojte interesat e ulta personale e grupore, duke bere lufte frontale kunder interesave te perbashkta shoqerore e kombetare, ne favor te interesave te ulta personale, familjare e ne favor te interesave te grupacineve politike.

Sa më pare qe ta kuptojme se pa i luftuar vendosshmerisht dhe po ua shkul rrenjet tersisht antivlerave e veseve te shemtuara dhe smundjeve te ndryshme shoqerore, politike, fetare e shtetnore dhe pa e vrare tradhtine ne asht e ne rrashte te kokes, nuk ka kurrfar mundesie e kurrfar shprese qe te merr rruge te mbare zhvillimi dhe perparimi shoqeror, politik, juridik, shendetsor, arsimor, ekonomik, shtetnor dhe ai kombetar, tek ne shqiptaret.

Besimi apo mosbesimi ne vlerat tona, ne vlerat e rrethanave mes te cilave gjendemi dhe besimi apo mos besimi ne potencialin, unitetin, vullnetin, guximin e dashurine qe e posedojme, jane shkaktar qe te realizohen apo mos realizohen deshirat, synimet e qellimet tona gjate jetes.

Kujdesi apo mos kujdesi yne se qfare po mendojme, çfare po vlersojme, si po sillemi, ke po e vlersojme si vlere e ke si antivlere dhe kujdesi apo moskujdesi se çka po deshirojme e po synojme e çka po rrefuzojme, manifeston menyren e ndertimit te tashmes dhe te ardhmes tone personale, profesionale, familjare e kombetare.

Individi, shoqeria dhe populli qe nuk e perqendron vemendjen ne menyren e besimit apo mos besimit rreth vlerave te veta, vlerave te rrethanave mes te cilave gjendet, nuk e perqendron vemendjen ne menyren e besimit apo mosbesimit rreth potencialit, unitetit, vullnetit, guximit e dashurise qe e posedon, nuk i krijon vetit mundesi per ta ndertuar si duhet te tashmen e te ardhmen e vete.

Gjendja depresive psikike qe krijohet per shkak te rrethanave te ndryshme gjate jetes, nuk i lene askujt aftesi, force, vullnet, guxim, deshire dhe dashuri te mjaftushme per ti tejkaluar veshtiresite dhe pengesat qe na dalin para dhe nuk i len askujt aftesi ti perdor mjetet e mundeshme efektive per tejkalimin e pengesave dhe veshtiresive.

Nuk mund te arsyetohet me asnje argumengt perpos me argumentin e turpit heshtja mortore dhe indifirenca momentale e akademikeve, intelektualeve dhe misionareve shqiptar te paqes, qe u permenden më larte, para kesaje gjendje tensionuse perplote me rreziqe per shqiptaret ne ballkan, andej e ketej kufijeve.

Nuk mund te arsyetohet me asnje argoment kjo heshtje mortore, pos me argumentin qe keta burra e dai te shkences e kultures, jane te zene shume dhe te preokupuar me ngritjen e kultit te tyre dhe mbrojtjen e interesave te ulta personale.

Heshtja mortore para gjendjes se tensionuar politike te shqiptareve me pasoja te rrezikshme, nga ana e Akademive shqiptare dhe akademikeve qe bejne pjese ne to dhe nga ana e intelektualeve shqiptar qe jane puntor te instituteve te ndryshme shkencore, politike, ekonomike, historike, kulturore e gjuhesore, nuk mund te arsyetohet me asnje argoment, pos me argumentin qe keta burra e dai te shkences e kultures, jane te zene shume dhe te preokupuar me ngritjen e kultit te tyre dhe mbrojtjen e interesave te ulta personale.

Mendjemadhi dhe ai qe mburret para tjereve, i ngjane gomarit, jo njeriut e as intelektualit. Ne mesin e popullit shqiptar, bukur shume ka mendjemdhej e mburravec!

Ate qe e kane mbjelle dje, frytet e saje po i vjelim sot. Ate qe e mbjellim sot, frytet e saje do ti vjelin neser. Varsisht nga lloi i farave qe i mbjellim, frytet e tyre do ti korrim. Kush mbjelle korr. Kush punon ka. Kush meson din. Ai qe nuk punon asgje nuk fiton. Populli

Derisa te behet emrimi i kuadrit menagjus, mesimdhenesve, dhe stafit teknik nga matrapazet e korruptuar politik, nga larte poshte mbi baza partiake, mbi baza korruptive e amorale, mbi baza familjare e farefisnore, mbi baza te interesave materiale, vaj halli qe i ka gjete institucionet tona edukative e arsimore, shtetnore e private.

Derisa te shkilet ligji me dy kembet nga te korruptuarit politik, se bashku me menagjeret dhe organet vendosese neper institucionet edukative- mesimore dhe te shkilen rregullat e kerkesat e konkursit te shpallur sipas vendeve te ndryshme dhe rregulloreve te punes, mbeshtetur sipas kerkesave te ligjit, vaj halli per menagjimin dhe pergjegjesite qe duhet ti ket menagjusi, kupto drerjtori, dekani, rektori dhe shefi i depertamentit te caktuar, vaj halli per cilesine e sasine e procesit te mesimdhenjes e mesimnxenenjes qe eshte ne pergjegjesi profesionale e morale te mesimdhensve, vaj halli per menyren e hapjes se kolegjeve te shumta private, te them sikur kepurdhat pas shiut, duke marr liçencen pronari i tyre permes shtrimit te darkave e drekave, thua se Kosova i ka miljarda banor per kete numer kaq te madhe univerzitetesh dhe kolegjesh, thua se Kosova ka aqe kapacitet ekonomik per punsimin e te shkolluareve qe dalin nga keto univerzitete!

Vaj halli per mirembajtjen e pastertise, mirembajten e ngrohjes ne shkolle dhe mirembajtjen e sanitarise e stabilimenteve te ndryshme qe i nevoiten mirevajtjes se procesit organizativ mesimor, vaj halli e vaj halli kah po shkone edukimi e arsimi jone kombtar qe ka mbete ne duar te matrapazeve te korruptuar politik,te cilet nuk kane potencial te duhur profesional, pedagogjik , psikologjik, moral e kombtar ti pergjigjen ne menyre kualitative organizimit te edukimit e arsimit tone nga larte poshte?!

Dita dites, qe nga pas lufta eshte vrerjte e po verehet “kontributi” i politikaneve shqiptar qe i kemi ne balle dhe “kontributi” i nje pjese dermuse te intelektualeve dhe akademikeve shqiptar ne “mbrojtje” te “interesave” kombtare! “Lum” apo mjer populli shqiptar qe i ka ne balle!

“… deri kur shkenctaret tane do te behen pre e politikaneve te pa afte, te cilet e katandisen kete popull te mbytet ne det. Te marr rruget e mergimit dhe te shperngulet ne mbare boten?

Deri kur intelektualet tane do te rrine anash, kur e shohin shfarosjen e popullit tone per tarafe partiake, apo ndoshta edhe keta do te presin qe te marrin te gjithe kazmen dhe lopaten e te qelin llageme neper Europe?”, prof. Dr. Akademik Skender Kodra, Ph.D.

Atyre qe u buzeqesh fati mund te pesojne ndonje permbysje, por kurrsesi nuk e pranojne zhgenjimin, sepse ata nuk besojne fare ne buzqeshjen e fatit te rastesishem dhe fatit qe na percaktojne tjeret.

Fati nuk vie vetvetiu, por ai eshte i varur nga vullneti, deshira, guximi, dashuria dhe qendrueshmeria jone para rrethanave qe na sfidojne gjate jetes.

Po qe se nuk e kemi kuptuar drejte parimin jetesor, mund t´a veshtrojme boten ne menyre pesimiste, te erresuar, me ngjyra deshperuese, mbushur me zhgenjime e deshtime , duke e humbur shijen dhe kuptimin per jeten, pa na buzeqeshur si duhet fati.

Mund ta humbim edhe vullnetin, deshiren dhe guximin, ta paraqesim jeten ashtu siq eshte ne te vertete dhe te ballafaqohemi po ashtu guximshem me te, duke mos u dorzuar per asnje qaste para sfidave te saje.

Niveli, sasia dhe cilesia e arritjes se edukates intelektuale, morale, humane, sociale, punuse, kulturore, shkencore e kombtare, arrrihet sipas nivelit te zhvillimit qe e posedojne familja, shkolla dhe rrethi shoqeror ku jetojme e veprojme, varsisht edhe nga shkalla e interesimit dhe angazhimit tone, po ashtu edhe nga potenciali trashigues qe e bartim me vete gjate jetes.

Modestia eshte virtyt i njerzve te edukuar, arsimuar e te ngritur profesionalisht, politikisht, moralisht e kombtarisht.

Mendjemadhesia, mburrja e ngritja e kultit personal eshte ves i njerzeve qe u mungon modestia, mirekuptimi e respekti ndaj tjereve.

Veset e virtytet bejne pjese tek njerzit e botes, ku më shume e ku më pak, pa dallim feje e kombi.

Lum per ata qe kane më shume virtyte se sa vese njerzore!

Nuk eshte menquri aspak qe mendimet, bindjet e gjykimet tona te cilat i formojme rreth njerzeve e rreth nje realiteti te caktuar, ti mbeshtesim ne te verejturit e thjeshte, ne thash e theme dhe ne paragjykime me tendenca te ndryshme, sepse konstatimet e konkluzionet tona dalin te paverteta e te deshtuara , se sa mbeshtetja ne te dhenat e argumentuara e te sakta, qe dalin nga te verejturit sistematik shkencor, i kontrolluar mire e i verifikuar me argumente.

Njerzite qe i kane te programuara ne kokat e veta njohurite qe i ka tejkaluar koha, e kane te veshtire ti perqafojne programimet e reja, qe i pergjigjen kerkesave te kohes.

Konfrontimet e medha mes njerzeve behen per shkak te programimeve me permbajtje te ndryshme ideologjike ne kokat e tyre, te cilave u ka kaluar koha dhe nuk premtojne edhe metej per kohen.

Mes shqiptareve më shume ka njerze me programime te vjetruara dhe me bindje e permbajtje te ndryshme ne kokat e tyre, e më pak me programime te duhura e te reja, qe i pergjigjen kerkesave te kohes. I juaj, mësuesi Isë

Politika qe po udhehiqet ne trojet shqiptare nuk eshte demokratike, humane dhe kombtare ne raport me interesat e qytetareve te vendit. Perkundrazi bene zhurme te madhe me i mbrojte interesat e veta te ulta, aspak njerzore.

Pjesa dermuse e politikaneve shqiptar, intelektualeve dhe misionareve paqesor i kane kordinuar raportet mes veti, tia zgjasin jeten sa më shume kesaje politike antikombtare, jo produktive, as humane e antinjerzore, per interesa te ulta personale.

 

Vlersimi i tjereve ne baze te verejturit te thjeshte, thashe e themeve dhe ne baze te paragjykimveve, nuk eshte i mire e as i sakt, sepse vleresimet tona dalin shume subjektive, qesharake, jo te drerjta e aspak njerzore.

Vlersimi i mbeshtetur ne te verejturit e thjeshte, ne thash e theme dhe ne paragjykime, rezulton perplote me genjeshtra, rezultatet behen qesharake, sepse te dhenat jane te paargumentuara dhe tendencioze, mbeshtetur ne thash e theme.

Tendencat ne vlersime e demtojne apo e favorizojne pa shkas e pa argumente autoritetin e tjereve, vetem per interesa te caktuara personale e grupore.

Populli shqiptar dhe paraardhsit e tij kane pas fatin tu nenshtrohen ideologjive te ndryshme fetare e politike, intelektuale, kulturore e gjuhsore te pushtuseve tane, qe nga pushtimi romako- bizantin, sallavo-ortodoks dhe turko- aziatike.

Ky nenshtrim tek ne, ka lene gjurme te thella indoktrinuse ne trurin tone, si ne aspektin e ideologjive fetare, politike, kulturore, gjuhesore e shkencore, si ne aspektin e organizimit te proceseve te nryshme jetesore. Me nje fjale tjetersim i shumllojshem intelektual, emocional, social, moral e kombtar, sipas synimeve djallezore qe kishin pushtusit tane.

Na duhet perpjekje e madhe intelektuale e shpirterore per tu liruar nga indoktrinimi i shumfisht dhe tjetersimi i planifikuar nga pushtusit tane mijavjeqar perendimor e lindor.

Tjetersimi dhe indoktrinimet e ndryshme qe na kane ndodhe neper kohe, po manifestohet edhe sote tek ne permes perqarjeve, keqkuptimeve, xhelozise, mos tolerances, mosmirenjohjes, mosbashkpunimit, vllavrasjes, amoralitetit, korrupcionit dhe tradhtise kombtare.

“Çdo pengese eshte rast per te shkuar perpara. E, nese ua kthen shpinen, nese u ikën, nese i hedh ato, ke hedhur ardhmerine tende”, Og Mandino

Nuk mbahen e nuk perfitohen miqte e vertete e te sinqerte dhe nuk fitohet perkrahja e tyre, nese u serviremi dhe i lajkatojme ne shej te “miqesise” per interesa personale.

Nuk mbahen e nuk perfitohen miqte e vertete dhe te sinqert, perpos armiqte duke shtruar dreka e darka, duke shitur pasurine kombetare, duke i perkrahur dhe legjitimuar kriminelet serb neper strukturat tona shoqerore, politike e shtetnore, duke themeluar “ zajednica te komunave serbe” dhe duke i fale toka Malit te Zi, Serbise, Maqedonise e Greqise, pushtues tane shekullor.

Nuk mbahen e nuk perfitohen miqte e vertete dhe te sinqerte, perpos armiqte duke e stimuluar korrupcionin ne te gjitha fushat jetesore e duke stimuluar shume vese tjera te shemtuara.

Miqte e vertete e te sinqerte perfitohen e mbahen dhe qendrojne prapa neve e na perkrahin, ateher kur ne jemi te sinqerte e te vertete ndaj tyre, jo dinak e cinik, duke fshehur fytyren tone te vertete.

Miqte na perkrahin, atehere kure e perkrahim dhe e respektojme veteveten, permes punes e sjelljeve tona te sinqerta e njerzore ne raport me ta. Miqte e pasinqert e bejne te kunderten.

“Ne krijimtarine intelektuale dhe mbi te gjitha ne veprat shkencore, qellim kryesor duhet te jete paraqitja me vertetesi e te dheneva dhe pershkrimi i tyre sa më i drejte. Pa vertetesi te plote nuk mund te kete veper shkencore. E verteta mund te fshihet, mund te mjegullohet, te shtrembrohet, por kurr nuk mund te varroset pergjithmone. Ajo heret a vone do te dale ne pah, dhe siq thot populli: “Dielli nuk mund te mbulohet me shoshe”, prof. Dr. Akademik Skender Kodra, Ph.D

Per ta sheruar nje shoqeri nga griposjet e ndryshme, me pare duhet te nisemi nga vetevetja, qe ta edukojme, arsimojme dhe ta skalitim nje shpirte te shendosh intelektual, emocional, social, human, moral e kombtar. Per ndryshe do te fundosemi edhe vete ne plehrat e pa fundme te griprave qe e kane perfshire shoqerine te ciles i takojme.

Ku e qone akademikun dhe institucionin e Akademise, vesi i qoroditur i ngritjes se kultit te vetetes? ” Per punen shkencore, asgje nuk eshte më e demshme se sa ngritja e kultit te vetevetes. Ky ves i keq, me pasoja te rënda, te cilat vazhdojme ti perjetojme edhe sot, bile me më shume dramacitet, eshte mjaft i njohur per popullin tone”, Prof. Dr. Akademik Kodra. Ph. D.

Grupacionet e ndryshme politike, fetare e intelektuale te griposur ne fushen e shendetit politik, intelektual, moral, human, vertete e posedojne edhe nje shpirt te smuar, qe sjelle posoja te medha individuale, familjare, shoqerore e kambtare, sepse gripnat perhapen me shpejtesi marramendese ne tere popullaten ku bejne pjese te griposurit.

Menquri e zotesi e madhe per intelektualet e vertete eshte perpjekja e tyre qe ti sfidojne me kembngulje infeksionet e ndryshme dhe ta ruajne shendetin e tyre fizik e psikik dhe ta ruajne shpirtin e paster.

Kur shpirti i nje shoqerie eshte i infektuar me gripna, asaj i mungon guxim te perballet me ndryshime, te perballet me risi, me sfidat qe i dalin para, i mungon deshira, vullneti, dashuria, guximi, kembengulesia, i mungojne edhe projektet qe i qojne perpara proceset e zhvillimit.

Shoqeria e griposur nuk i beson te tashmes dhe te ardhmes, nuk ndjehet pjese e nje organizimi shoqeror, pjese e nje pergjegjesie per te miren e kombit, vendit dhe shtetit, pjese e nje pergjegjesie kolektive, pjese e nje sakrifice te interesave personale, ne dobi te atyre shoqerore e kombetare.

Shoqeria jone shqiptare gjithnje e me shume po perfshihet nga griposje te shumta, te cilat po ia humbin besimin tek e ardhmja e saj. Shkak i kesaje gjendje, po humb edhe besimi i individeve e familjareve per perspektiven dhe te ardhmen e tyre.

Nje shoqeri e griposur, nuk pranon ide te reja, ndryshime te mundeshme e te domosdoshme per vendin, nuk angazhon dike te merr pergjegjesi dhe te pergjigjet per pergjegjesit e veta, si individe, si familje e si kolektive, duke i lene hapsire anarhise, papergjegjesise, korrupcionit e te ligave tjera.

Nga griposja e nje shoqerie me anarhi e korrupcion, shumica e njerzeve te saje fokusohen rreth interesave te ulta personale, ne dem te atyre shoqerore e kombetare dhe askush nuk e qane koken te merr pergjegjesi per interesat e pergjitheshme shoqerore e kombetare.

Shoqeria e griposur ecen gjithnje e me shume drejte fokusimit te mireqenjes personale e familjare, duke mos e qar koken fare per interesat kolektive e kombtare.

Shoqerite e griposura, te cilat nuk i sherojne griperat e veta, eshte deshmuar historikisht, qe e humbin rrugen e tyre te zhvillimit e mireqnjes njerzore dhe falimentojne me pasoja te medha e me gjakderdhje.

Simptomat e nje shoqerie te griposur jane korrupcioni, amoraliteti, trafikimi me qenje njerezore, trafikimi i substancave narkotike, devalvimi dhe poshtrimi i drejtesise, ekonomise, shendetesise, edukimit, arsimit, bujqesise, tregtise. Devalvimi i punsimit ne baza partiake, e jo ne baza te shendosha profesionale, devalvimi i emrimit te atyre njerezve neper pozita dhe pergjegjsi shoqerore e kombetare, te cilet nuk i meritojne moralisht e profesionalisht ato pergjegjesi, shkatrrimi i pasurise shoqerore e kombetare ne favor te interesave personale, kapja e shtetit nga nje grup polirtikanesh.

Per ta sheruar nje shoqeri nga griposjet e ndryshme, me pare duhet te nisemi nga vetevetja, qe ta edukojme, arsimojme dhe ta skalitim nje shpirte te shendosh intelektual, emocional, social, human, moral e kombtar. Per ndryshe do te fundosemi edhe vete ne plehrat e pa fundme te griprave qe e kane perfshire shoqerine te ciles i takojme. I juaj, mësuesi Isë

Ështe e kote pritja qe te ndryshohet diçka per te miren tone personale, profesionale, institucionale, familjare, shtetnore e kombtare, me kete nivel te sjelljeve qe po i bejme, me kete nivel te njohurive qe i posedojme dhe me kete nivel te perdorimit ne fushen e politikes, kultures, shkences, arsimit, ekonomise, drejtesise, shendetesise dhe institucioneve tjera te ndryshme ne fushat perkatese.

Koha e zgjatjes se njohurive po zvoglohet gjithnje e më shume dhe po behet më dinamike. Po si ndryshuam sjelljet tona sipas dinamizmit te ndryshimeve te medha dhe po su paisem me njohuri te reja qe i kerkon koha ne profesionet e ndryshme, te cilat i mbulojne fushat e permendura më larte, jo vetem qe presim kote te behen ndryshime per te miren tone, por edhe behemi pengese e rrezikshme e ndryshimeve.

Me sjellje e programime te vjetruara ne kokat tona eshte e pamundeshme te behen ndryshime per te mire ne fushat e permendura më larte, pos stagnimeve e shkaterrimeve ne mase. Nivelin e njohurive qe e posedojme, imponon edhe nivelin e sjelljeve qe i bejme. Sjelljet tona, po ashtu imponojne edhe nivelin e zhvillimit politik, ekonomik, shendetesor, edukativ, arsimor, juridik, kulturor e shkencor.

Pasi qe niveli i sjelljeve dhe njohurive tona po imponojka edhe nivelin e zhvillimit te gjitheanshem, Si rrjedhoje e ksaje gjendje eshte e domosdoshme te bejme ndryshime te medha e sistematike gjate programimit te njohurive tona, te cilat imponojne edhe sjelljet e botkuptimet tona qe i bejme neper fusha te ndryshme jetesore.

Per tu bindur se keto konstatime i qendrojne te vertetes rreth kerkeses parimore qe ti ndryshojme sjelljet dhe programimet e vjetra, e ti zavendesojme ato me programime te reja ne menyre sistematike, sipas kerkesave parimore ne tregun e kohes, vertete po e deshmon koha, gjenja dhe niveli i zhvillimit qe e posedojme per momentin, si individ, si familje, si shoqeri e si komb, i cili ka ra aqe poshte sa nuk premton per asgje te re e as progresive.

Atyre qe u kane zen rrenje neper kokat e veta sjelljet e programimet e vjetruara, te cilet nuk bejne as perpjekjet më te vogla ti rifreskojne ato sjellje dhe programime, me sjellje e programime te reja, qe i kerkon dinamizmi i kohes, jane bere nje rrezik potencial per depertimin e risive dhe ndryshimeve sistematike, duke e hapur deren e madhe te shkatrrimit.

Stagnimi e shkaterrimi i atyre qe jane betonuar me sjellje e programime te vjetruara, po deshmohet ditadites ne fushen e politikes, ekonomise, shendetesis dhe ne fushen e edukimit, arsimit, drejtesise, kultures, shkencese, e ku jo tjeter, tek ne shqiptaret?! I juaj, mësuesi Isë

Tani mezi po pres ta thone fjalen e tyre ata qe i moren pergjegjesite e reformatoreve te arsimit, merite e pa merite, nga pas lufta e deri me tani. Ata qe i moren pergjegjesite e trajnimit te mesimdhenesve tane dhe e quanin veten ekspert e moderator te trajnimeve.

Ata qe i moren pergjegjesite e hartimit dhe perpilimit te planprogameve apo korikulave te Kosoves. Ata qe i moren pergjegjesite me merite e pa merite ti hartojne e perpilojne tekstet, literaturen ndihmese dhe doracaket udhezues shkollor.

Ata qe i moren pergjegjesite merite e pa merite per hartimin e perpilimin e testeve kombtare dhe testeve te ndryshme qe perdoren per perioda te ndryshme te testimit te nxenesve neper klase te ndryshme e shkalle te ndryshme te shkollimit.

Ata inspektor qe u zotuan se do ta mbajne nen kontroll gjendjen e organizmit te procesit mesimor, nivelin dhe cilesine e planprogrameve mesimore, teksteve e literatyres shkollore dhe doracakeve udhezues shkollor, te cilete mendonin, se jane zbuluesit e pare te metodave, teknikave e formave bashkohore te mesimdhenjes e mesimnxenjes, te cilesimit e notimit te nxenesve, zbulusit e pare te permbajtjeve bashkohore te arsimit e edukimit qe ti rendisin neper planprogramet mesimore apo neper te ashtuquajturat Korikula te Kosoves, pershtatur reformave te arsimit sipas kerkesave te Bolonjes.

Ata qe paten menduar se jane zbulusit e par te hartimit e perpilimit te teksteve, literatures ndihmese shkollore dhe doracakeve udhezues metodike. Ata ministra e zyrtare pergjegjes te arsimit qe trumbetonin me plote gojen se po bejne reforma qe si kishte bere askush më mire per rreth nesh.

Pasi qe e kam provuar ne lekuren time personale vleren dhe cilesine e kontributit dhene nga trajneret e mesimdhenesve, reformatoret e arsimit, perpilusit e planprogrameve dhe teksteve e literatyres ndihmese shkollore, hartusit e perpilusit e testeve kombtare, e atyre lokale per shkolla te ndryshme, gjate karieres sime ne arsim, ku edhe i kam bere me mija ore e qinda dite trajnime dhe ate vetem pas luftes. Periudhat e mahershme nuk po i numroi, ndoshta kame te drejte ta jap mendimin dhe bindjen time , qe e kam formuar gjate asaje periudhe te trajnimeve dhe reformave, se asnjeri prej atyre trajnereve dhe reformatoreve nuk ishte ne nivel te duhur profesional e kombtar dhe nuk e kishte te kjarte se qfare duhet te arrihet permes atyre trajnimeve apo reformave ne fjale, perpos qe u shkumonte goja, gjaja si te vetmit perparimtar e moderator te arsimit. Si te vetmit hartus e perpilus te planprogrameve qe premtojne cilesi e sasi njohurish per nevojat e arsimit tone kombtar, si te vetmit hartues e perpilues te teksteve shkollore, literatures ndihmese, doracakeve udhezues e metodike per arsimtar e per nxenes, si te vetmit hartues e perpilues te testeve kombtare dhe testeve te ndryshme per nevojat e brendeshme te shkolles qe te testohen nxenesit neper shkolla.

Qe nga koha e Daksnerit e kam ngrite zerin, permes revistes “Shkendija” te vetemen Reviste te arsimit , te cilen e mbyllen trajneret dhe reformatoret ne sherbim te Daksnerit, qe me plote gojen na dilnin perpara neve qe na trajnonin se, po bejne mrekulli ne reformimin e arsimit tone, po bejne trajnime e pergatitje te mrekullushme te kuadrit mesimor, edhe pse ne te gjitha ato trajnime, une e disa shoke te mij nuk kemi pajtuar me menyrene se si punohej permes nje delintantizmi te papar, gjate trajnimeve e reformave te ndryshme, gjate hartimit e perpilimit te planprograme mesimore, te teksteve shkollore, udhezuseve te notimit e cilesimit te nxenenesve.

Ne ate kohe trajneret e reformatoret, na akuzonin neve disave se, po derdhim lote korkodilli, per te kaluaren e arsimit dhe po vuajme nga nostallgjija e asaje te kaluare, se po derdhim lote korkodilli per pedagogjine e psikologjine qe nau paska kaluar koha dhe jane bere demode.

Ja tani lotet tane prej korkodilli, po deshmohen dita dites, se nuk paskan qene lote te korkodillit, por lote profesionistesh e te dashamireve te arsimit, qe ia kane kushtuar jeten profesionalisht, moralisht e kombatarisht atij. Keta lote senzibilizimi qe e benim u derdhen kote, sepse hasen ne vesh te shurdhet, sikur me heret qe hasnin ne vesh te pushtueseve tane dhe na largonin nga puna e na diferenconin si njerez te pa pershtatshm qe ta mbajme ditarin ne dore.

Po ne kete menyre u be njefar lloj diferencimi i egersuar me pedagoget e psikologet e shkollave, me sherbimin pedagogjik e psikologjik nga larte poshte, me Entin pedagogjik te Kosoves, me entet pedagogjike rajonale dhe me ato komunale

Keta trajnere e reformator, jo vetem qe e benin kete te zeze gjate reformave e trajnimeve, por keta per hater te qellimeve destruktive te Daksnerit, e mbyllen per leverdite e veta institutin pedagogjike te Kosoves dhe institutet pedagogjike rajonale e komunale qe ishin dhe funksiononin ma pare.

E mbyllen Revisten Shkendija, te vetmen revist qe percillte porvojat e ndryshme ne arsim, e mbyllen sherbimin pedagogjiko-psikologjik neper shkolla, duke i larguar nga vendet e punes edhe pedagoget shkollor, te cilet ishin te thirrur ta benin percjelljen e organizimit edukativo-mesimor ne menyre profesionale, percjelljen e cilesimit dhe notimit te nxenesve, percjelljen e menyres se paisjes se shkollave tona me tekste shkollore e me literature te duhur profesionale per mesimdhenes, percjelljen e bashkpunimit shkolle familje, arsimtar nxenes e arsimtar prinder te nxenesve, percjelljen e paisjes se shkollave me kabinete e mjete mesimore dhe menyren e perdorimit te tyre, trajtimin ne menyre profesionale te problemeve te ndryshme qe u ndodhin nxenesve ne mesim, me shoket e tyre, me shendetin personal e probleme tjera te shumta rreth disiplines se nxenesve, rreth suksesit ne mesim, rreth vijueshmeris se rregullt neper oret e mesimit.

Perkundrazi ne vend te ktyre profesionalisteve qe jane alfa e omega e institucioneve edukativo-mesimore, i mbushen shkollat tona me sigurimca e me militante partiak, qe me dajak e me force ta mbrojn jeten e lire dhe rregullat e rendin shtepiak ne shkolle.

Si po duket po pres kote qe do ta thote kush fjalen per kete gjendje jo te mire ne edukimin dhe arsimin tone kombetar, nga ana e reformatoreve, trajnereve, perpiluseve te planprogrameve, hartuseve te tekesteve shkollore, literatures dhe doracakeve udhezues e metodik per nxenes e mesimdhenes dhe nga ana e perpiluseve te testeve kombtare e testeve tjera lokale per nevojat e perditshme te shkollave gjate notimit e cilesimit te nxenesve tane, sepse ata e kane fute koken ne zalle si struci, per ta mbrojtur koken kur e perfshine vapa e kohes. I juaj, mësuesi Isë

Nxenesve tane ne shkollen shqipe , qe nga çlirimi i Kosoves e deri me tani nga kompetentet e arsimit dhe menagjusit e tij, nga larte poshte, nuk u eshte ofruar as mundesia minimale te tregojne rezultate më te mira ne programin per vlersimin nderkombtar, te “PISA-s” e testime tjera me vlere.

Kur e mendoi kete kam parasysh numrin e madhe te nxenesve neper klase, i cili ka shkele mbi rregullat pedagogjike e psikologjike rreth numrit te nxenesve qe duhet ti posedojne klaset e ndryshme brenda nje shkolle, ku ai numer eshte i dyfishuar dhe trefishuar mbi normen e percaktuar, sipas rregullave pedagogjiko-psikologjike. E kame parasysh nivelin e pastertise dhe mirembajtjes se klaseve, kabineteve , kthinave e hapsirave te ndryshme neper ambientet shkollor, qe shpeshhere nuk e kane ofruar e nuk e ofrojne as minimumin e mirmbajtjes se higjenes se domosdoshme, ngrohjes, ajrosjes e ndriqimit te mjaftushem te tyre, te cilet si faktor luajn rrol serioz ne mbarvajtjen e organizimit te procesit edukativ e mesimor, luajn rol ne arritjen e suksesit te nxenesve ne mesim dhe ne ruajtjen e shendetit te tyre fizik e psikik, e ne rritjen e motivacionit, deshires dhe dashurise se tyre per mesim.

Ketu kane ra ne provim para PISE-s, jo vetem nxenesit e mesimdhenesit, qe mese paku apo aspak nuk jane fajtor per kete gjendje, por fajin kryesor e bartin mbi ndergjegjen e tyre te ulte, pergjegjesit dhe menagjusit e arsimit, se bashku me politiken e tyre te korruptuar kembe e koke nga larte poshte.

Nese e marrim para sysh numrin e kabineteve shkollore jo te mjaftushem per lendet e ndryshme te mesimit, te mos them se ne te shumten e rasteve edhe mungojne ato tersisht, nese e marrim parasysh formen e ndertimit te kabineteve, pershtatjen e tyre sipas natyres se lendeve mesimor, paisjen me mjete te duhura te mesimit, te mos them se mjetet mesimore ne te shumten e rasteve edhe mungojne tersisht, ku ne mungese te tyre, perdoret ne percesin e organizimit mesimor vetem teksti shkollor i lendes mesimore, shkumsi, shpuza dhe tabela. Merrni me mend se sa mundet mesimdhenesi permes tekstit, shkumsit, shpuzes dhe tabeles, të arrij knaqshem nivelin e demonstrimit te mesimit para nxenesve ,duke respektuar rregullat e parimit mesimor rreth konkretizimit, racionalizimit, ekonomizimit, shkallshkallshmerise para nxenesve te tije etj.

Merrni me mend sa e si i eshte krijuar kushte nxenesve tane te kyqen edhe ata ne procesin e mesimnxenjes, kur permes kesaj gjendje te mjere qe i ka perfshire shkollat tona, i imponohet mesimdhenesit me kete varferi mjetesh mesimore , te perdor vetem metoden e ligjerimit para nxenesve dhe formen frontale te punes me nxenes, ku nxenesit degjojne ne menyre pasive ose bejne zhurem , e mesimdhenesi ligjeron para tyre ne qetesi e ne zhurme.

Ne munges te mjeteve mesimore dhe kabineteve nuk e bartin fajin per mos sukses ne mesim, vetem mesuesit e nxenesit, qe te mos them se nuk e bartin fare, por fajin kryesor e bartin pergjegjesit e menagjusit e arsimit ,se bashku me politiken e tyre te korruptuar nga larte poshte, qe nuk kane investuar sa duhet e si duhet ne kabinetet shkollore dhe ne paisjen e tyre me mjete te mjaftushme mesimore, sipas kerkeses se lendeve mesimore.

Nese e marrim parasysh nivelin e pergatitjes se planprogrameve shkollore apo korikulat e ashtuquajtura te Kosoves, te cilat as per se afermi nuk i ofrojne standartet sipas reformave ne arsim dhe sipas frymes se Bolonjes, te cilen edhe e kemi perqafur gjate periudhes sone te reformimit te arsimit sipas nevojes dhe sipas moshes se nxenesve tane. Ne keto planprograme hetohet fare lehte mungesa e pergatitjes profesionale e autoreve te hartimit te ketyre planprogrameve apo te ashtuquatura korikulat e Kosoves, mungesa e qasjes serioze te hulumtimit e studimit shkencor se qfare niveli i plane programeve i konvenon realitetit tone te arsimit ne Kosove. Ne vend qe te studjohet gjendja reale e realitetit tone me te cilin rrethohemi, autoret e hartimit te planprogrameve mesimore, kane bere kopi paste duke perkthyer planprograme te huja, pa e bere fare nje analize te duhur, se ai i pershtaten realitetit tone te arsimit dhe kushteve ekonomike qe i oposedojme.

Nese i marrim parasysh tekstet, literaturen dhe doracaket shkollor qe aspak nuk perputhen me kerkesat e planprogrameve mesimore, aspak nuk i plotesojne standartet e reformimit bashkohor te arsimit, te mos them se mungojn pjesa kryesore e teksteve te lendeve profesionale, ku detyrohen mesimdhenesit te diktojne nga tekstet univerzitare copza tekstesh para nxenesve, kurse nxenesit te turturohen duke marr shenime. Pos kesaje dukuri negative , tekstet jane te ngarkuar me historicizem e me permbajtje te stervjetruara qe jane barte nga e kaluara , kopi paste dhe te hartuar shkel e shko vetem per perfitimet personale te autoreve, te cilave u mngon paisja me aparature dhe teknologji te duhur pedagogjike, psikologjike e metodologjike, per te ofruar udhezime te domosdoshme per nxenes, se si duhet te mesojne ne to, dhe per mesimdhenes, se si ta organizojne procesin mesomor, sipas njesive e temave, qe i posedojne tekstet, literatura plotesuse shkollore dhe doracaket udhezues ne fjale.

Kush eshte fajtori ketu, nxenesit, mesimdhenesit apo pergjegjesit dhe menagjusit e arsimit nga larte poshte se bashku me perpilusit e planprogrameve, teksteve, literatures ,doracakeve mesimor dhe percaktusit e mjeteve mesimore, ne bashkpunim, duke i ruajt vetem interesat e veta personale, pa e qare koken fare per nivelin dhe cilesine e planprogrameve, teksteve, literatures shkollore, doracakeve udhezues dhe lloji n e mjeteve mesimore qe ua ofrojne ato mesimdhenesve dhe nxenesve te niveleve te ndryshme te shkollimit? Me siguri mese paku ne kete raste jane fajtor nxenesit dhe mesimdhenesit tane! Dihet shume kjarte se kush eshte fajtori!

Nese vertete qendron konstatimi im personal e profesional , se niveli dhe cilesia e hartimeve dhe perpilimeve te planprogrameve , teksteve, literatures, doracakeve dhe percaktimi i mjeteve mesimore neper shkollat tona, te niveleve te ndryshme profesionale e te pergjithshme, u mungone cilesia dhe permbajtja profesionale e pergatitjes sipas kerkesave bashkohiore te pedagogjise, psikologjise, didaktikes, metodikes dhe metodologjise, atehere , si kane mundesi te kene sukses ne mesimdhenje, mesuesit dhe ne mesimnxenje nxenesit? Kurrfar mundesish!. Si kane mundesi nxenesit tane te tregojne rezultate te suksesshme kure testohen aftesite, shkathtesite e shprehite e tyre qe i kane pervetesuar gjate shkollimit te nje niveli te caktuar shkollor, me nje realitet aspak favorizues per ta! Mesiguri edhe per kete realitet te hidhur, dihet fare mire se kush eshte fajtori kryesor i mossukseseve!

Nese e marrim parasysh nivelin e dopte e jo profesional te trajnereve qe i trajnojne mesimdhenesit, se si duhet ta organizojne sa më mire procesin mesimor sebashku me mnxenes, si duhet te bashkpunojne me nxenesit, sa e si duhet dhene hapsir nxenesve gjate nje ore mesimore, qe te punojne ne menyre te pavarur ata, e jo nen tutelen e mesimdhenesve, besa shpeshehere edhe nen kercnimin e tyre.

Fajin kryesor e bartin pergjegjesit e arsimit e menagjusit e tij nga larte poshte, se bashku me politiken e tyre te korruptuar, qe nuk e kane bere perzgjedhjen e duhur mbi baza profesionale te pergatitjes por mbi baza politike te trajnereve te cilet jane shkolluar e aftesuar gjate studimeve dhe jane pergatit mjaftushem me kulture pedagogjike, psikologjike, didaktike, metodike dhe metodologjike, per tiu qas ne menyre profesionale trajnimit te mesimdhenesve sipas kerkesave shkencore te shkencave qe u permenden më larte.

Nuk mund te kete sukses ne sallen e operacionit ne meset spitalore, nese ne ate salle udheheq punen kryesore te operimit nje pedagog apo nje psikolog, te mos them se sa po tia fillojne punes, ia marrin shpirtin pacientit, siq nuk munden te kene sukses kurr ne trajnimin e mesimdhenesve mjeket kiruget, biologet, historianet, albanologet, matematiciente, kimistet e tjere profesionist qe jane te pergatitur ne fusha te ndryshme shkencore, e jo aspak te pergatitur si duhet e sa duhet me kulture profesionale pedagogjikle e psikologjike, siq jane pedagoget e psikologet shkollor, te mos them trajneret e rangut politik te perzgjedhur, i fusin ne rruge pa dalje, mesuesit qe kane patur fatin te trajnohen nga militantet politik, te mos them se operacioni i trajnereve politik e jo profesional, e bene te vdekur perse gjalli punen e shejte te mesimdhenesit. Edhe ketu dihet se kush eshte fajtori per mos suksesin e nxenesve dhe mesimdhenesve, me siguri jo mesimdhenesi e as nxenesi!

Nese e marrim parasysh mungesen e sherbimit profesional pedagogjik e psikologhik te pedagogut e psikologut shkollor dhe sherbimit pedagogjike e psikologjike nga larte poshte neper shkolla, qe e kane per detyre ta percjellin ne menyre profesionale, procesin e organizimit edukativ mesimor brenda nje shkolle dhe neper shkolla te niveleve te ndryshme profesionale e te pergjithshme ne te gjitha institucionet dhe entet edukative arsimore parauniverzitare e univerzitare, qe e kane per detyre ta percjellin procesin e organizimit neper oret e ndryshme mesiomor, procesin e testimit lokal, notimit e cilesimit te nxenesve brenda shkolles, qe e kane per detyre tu ndihmojne nxenesve ne problemet e tyre te ndryshme rreth mesimit, rreth roporteve mes shokeve e shoqeve dhe mes arsimtareve e raporteve mes familjareve dhe te japin ndihmesen profesionale te tyre aty ku e shohin te nevojshme se duhet dhene ndihmesa, nese e marrim parasysh qe e kane per detyre percjelljen profesionale te bashkpunimit mes arsimtareve e nxeneseve dhe arsimtareve mes veti, duke marr informacione te duhura profesionale per gjendjen e nxeneseve dhe mesimdhenesve, qe ne baze te atij informacioni te intervenohet ne menyre profesionale qe te sanohet gjendja jo e mire, nesee marrim parasysh nivelin e percjelljes se bashkpunimit me prinderit e nxenesve dhe menyren e dhenjes se ndihmave profesionale, se si duhet te punojne prinderit me femijet e tyre, nese e marrim para sysh se si e sa mirren infromacione per secilin femij, per gjendjen ne familje te secilit nxenes , raportet e prinderve me femijet e tyre, raportet e prinderve mes veti dhe po ta marrim parasysh nivelin e bashkpunimit profesionale te pedagogut e psikologut me familjaret, per ta sanuar sa më shume gjendjen e bashkpunimit anarkik, siq eshte bere edhe zakon ne ditet e sotit, vertet vijme ne perfundim se fajin dhe krimin kryesor per kete qeshtje e bartin pergjegjesit dhe menagjusit e arsimit nga larte poshter, qe e kane penguar dhe po e pengojne instalimin e vendeve te punes se pedegogut dhe psikologur shkollor neper shkolla tona duke i mbuluar ato vende pune dhe sherbimin pedagoghjik e psikologjik nga larte poshte me militant partiak qe nuk kane as afinitetin minimal profesional, moral e kombtar te merren ne menyre profesionale dhe efektive me trajtimin dhe zgjidhjen e ketyre problemeve delikate e shume serioze, qe ndikojne me te madhe ne motivimin apo demotivimin e nxenesve per mesim, per disipline, per vijueshmeri te rregullt te oreve mesimore dhe per qasje sa më te kendeshme ne pervetesimin e njohurive te nsdryshme nga nxenesit dhe transmetimin e pervojave më progresive te mesimdhenesve para nxeneseve te tyre.

Nese e marrim parasysh edhe kordinimin e puneve mes drejtorise se shkolles epedagogut dhe psikologut shkollor, kordinimin e punes dhe bashkpunimin profesional, mes kshillit te shkolles, kshillit te arsimtareve, keshillit te nxenesve dhe keshillit te prinderve ne nivel shkolle e ne nivel komunal e më gjere. Nese e marrim parasysh nivelin shkel e shko te kryerjes se ketyre detyrave te domosdoshme, qe u permenden më larte, te cilat ndikojne shume per ngritjen e suksesit ne mesimdhenje e mesimnxenje, suksesi mbetet vetem deshire qe e deshirojme e jo kurr ta arrijme neper shkollat tona si detyre e obligim qe e kemi.

Edhe per kete dukuri, me siguri nuk i ka fajet mesimdhenesi e nxenesi por klika byrokratike nga larte poshte qe eshte kriminalizuar, korruptuar dhe e militanizuar politikisht! I juaj, mësuesi Isë

Ja si i pershkruante Akademik Qosja sjelljet policore me protestuesit Kosovar, qe ishin kunder nenshkrimit per “zajednicen serbe” dhe kunder nenshkrimit per “ demarkacionin me Malin e Zi”, kur Isa Mustafa ishte Kryeminister nen ombrellen e “Qeverise pronto”.

“Policia e Kosovës nuk u soll vrazhdë, jo: Policia e Kosovës u soll armiqësisht ndaj protestuesve. Ajo përgjaku sa e sa protestues! Ajo përgjaku edhe plakun GANI KRASNIQI – baba i dy dëshmorëve të rënë për lirinë e Kosovës! Ajo shtriu për tokë edhe avokatin e deridjeshëm të popullit! Ajo i ngarkoi në automjetin e saj – burg, fyeshëm, krye e trup përtokur, shumë të rinj! Ajo mori në biseda të ashtuquajtura informative, si u tha, rreth 180 protestues! Në të gjitha këto raste Policia e Kosovës u soll, pra, siç sillej policia e Millosheviqit kur futej nëpër shtëpitë e të rinjve shqiptarë të cilët gjatë protestave brohorisnin parullën Kosova Republikë.

E si u soll Policia e Kosovës kur e arrestoi Albin Kurtin? U soll armiqësisht siç u soll Policia e Sllobodan Millosheviqit kur e arrestoi atë para shumë vitesh!”.

Ky ishte konstatimi i Akademikut tone Dr. Rexhep Qosjes rrethe sjelljeve te policise se Kosoves me protestuesit, qe e kundershtonin neneshkrimin e pushtetareve tane shkurtpames, per formimin e “zajednices serbe” dhe “demarkacionin kufitar mes Kosoves dhe Malit te Zi”. I juaj, mësuesi Isë

2 Dhjetor 2014 në 10:59 PD – Ripostim

Gjithnje e me shume ne ditet e sotit po politizohet qeshtja e profesioneve dhe posteve politike. Ky politizim e ka krijuar nje paralize totale te zhvillimit politik, ekonomik, bujqesor, shendetesor, edukativ, arsimor, kulturor, shkencor dhe juridik.

Nuk mund ta kemi nje qeveri efektive, nese mbulohet me njerez qe nuk jane ekspert dhe profesionalist te fushave qe e perbejne kabinetin qeveritar.

Fatkeqesisht, profesionalizmi eshte shnderruar tersisht ne militarizem partiak, qe mese paku behet fjale per pergatitje profesionale e shkencore te atyre qe u ndahen pergjegjesi nga niveleve te ndryshme shtetnore e kombetare.

Eshte shume qesharake dhe per te ardhur keq, kure u ipen pergjegjesi shtetnore e kombetare, atyre qe jane te pershtatshem vetem si militante partiak, e jo atyre qe jane te pergatitur si ekspertë e profesionalist te fushes per te cilen u ipet pergjegjesia.

Ne çdo fushe jane politizuar profesionet dhe nuk pyet kush fare per profesionin dhe pergatitjen profesionale te kandidatit, por pyesin dhe vertetohet mire militantizmi partiak i personit qe emrohet diku.

Si mund te quhet ndryshe, perpos fatkeqesi shtetnore e kombetare, ku per minister te energjetikes emrohet nje historjan, minister i drejtesis emrohet nje kimisrt, minister i arsimit emrohet nje jurist, minister i bujqesis nje mjek apo muzikant, minister i infrastruktures nje biolog apo jurist dhe ministra tjere qe nuk kan lidhje per asgje pos militantizmit te eger partiak, qe i sherbejne politizimit te profesioneve permes militantizmit.

Po kjo gjendje politizuese po i percjelle edhe organizatat dhe institucionet e ndryshme punuse, shtetnore e private, po i percjelle edhe institucionet educative, arsimore duke u nisur nga ato parauniverzitare, univerzitare e pos univerzitare, institucionet kulturo-artistike, bizneset private e shtenore, shoqatat e ndryshme dhe institucione tjera.

Çdo kund kane dale ne balle dhe po u prijne ketyre institucioneve militantet partiak, qe me se paku kane pergatitje profesionale, te marrin pergjegjesi per vendet e punes dhe per pozitat e tyre qe ua japin eproret, fale nenes parti qe u takojne dhe u sherbejn zellshem duke vuar ne skenen tone praktike militantizmin e partise e jo assesi profesionalizmin rreth pergjegjesive qe i kane marr mbi veti.

Derisa te ndiqet kjo praktike ne te dyja shtetet shqiptare nga politikanet tane, te cilet e kane kap shtetin ne te gjitha segmentet e tij dhe nderhyjne ne çdo sfere me militantet e vete partiak, do te vazhdoi kjo smundje paralizuse e shkatrruse qe i ka paralizuar dhe shkatrruar te gjitha proceset e zhvillimit shtetnor e kombetar, politik e ekonomik, shendetesor e arsimor, juridik, kulturor e shkencor. I juaj, mësuesi Isë