Sjelljet e policise kosovare ndaj protestuseve kosovar sipas Akademik Qosjes – rikujtim te mos harrojme

Ja si i pershkruante Akademik Qosja sjelljet policore me protestuesit Kosovar, qe ishin kunder nenshkrimit per “zajednicen serbe” dhe kunder nenshkrimit per “ demarkacionin me Malin e Zi”, kur Isa Mustafa ishte Kryeminister nen ombrellen e “Qeverise pronto”.

“Policia e Kosovës nuk u soll vrazhdë, jo: Policia e Kosovës u soll armiqësisht ndaj protestuesve. Ajo përgjaku sa e sa protestues! Ajo përgjaku edhe plakun GANI KRASNIQI – baba i dy dëshmorëve të rënë për lirinë e Kosovës! Ajo shtriu për tokë edhe avokatin e deridjeshëm të popullit! Ajo i ngarkoi në automjetin e saj – burg, fyeshëm, krye e trup përtokur, shumë të rinj! Ajo mori në biseda të ashtuquajtura informative, si u tha, rreth 180 protestues! Në të gjitha këto raste Policia e Kosovës u soll, pra, siç sillej policia e Millosheviqit kur futej nëpër shtëpitë e të rinjve shqiptarë të cilët gjatë protestave brohorisnin parullën Kosova Republikë.

E si u soll Policia e Kosovës kur e arrestoi Albin Kurtin? U soll armiqësisht siç u soll Policia e Sllobodan Millosheviqit kur e arrestoi atë para shumë vitesh!”.

Ky ishte konstatimi i Akademikut tone Dr. Rexhep Qosjes rrethe sjelljeve te policise se Kosoves me protestuesit, qe e kundershtonin neneshkrimin e pushtetareve tane shkurtpames, per formimin e “zajednices serbe” dhe “demarkacionin kufitar mes Kosoves dhe Malit te Zi”. I juaj, mësuesi Isë

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje