Muaj: Dhjetor 2018

 • Statusi i femres ne shoqerine shqiptare eshte i neperkembur – ripostim

  Qe nga perfundimi i kohes se materirkatit femra nuk e ka statusit te cilin e meriton ne mesin e nje shoqerie. Ajo po neperkembet nga te gjitha menyrat dhe personaliteti i saje nuk po respektohet si personalitet i barabart me mashkullin. Kjo gjendje e pa barabart, dukshem po manifestohet ne mesin e shoqerise shqiptare.                                                                                                                                                                                                                                      Nese […]

 • Ashtu si sillemi me njerezit, sillen me ne ata

  Sa shume fitojme ne jete nese njerezve u dhurojme respkekt, mirekuptim, solidarizim, shoqeri,perkrahje dhe dashuri. Me te vertete duke ua bere sado pak jeten e lumtur atyre qe komunikojme, bashkpunojme dhe jetojme me ta, po ashtu e bejme te lumtur edhe jeten tone personale. Per te fituar sa me shume shoke, miqe e dashamire ne […]

 • Menyra se çka vlersojme dhe i besojme si vlere ate e arrijme

  Kerkesat dhe nevojat e ndryshme qe dalin gjate jetes, jemi pergjegjes kryesore t`i realizojme ato. Per aqe sa jemi te ndergjegjsuar, pergjegjes dhe kembngules t`i realizojme kerkesat, deshirat dhe synimet tona, aq edhe i realizojme ato. Besimi apo mosbesimi ne vlerat tona qe i posedojme dhe besimi apo mosbesimi ne vlerat e rrethanave mes te […]

 • Gjendja depresive eshte paafetsi te perballemi si duhet me problemet e jetes

  Depresioni shfaqet per shkak te perceptimit jo efektive te problemeve dhe detyrave qe na dalin para gjate jetes. Ky perceptim jo efektiv shkakton telashe te ndryshme depresive ne procesin psikik, intelektual, emocional, motivues, ne procesin e vemendjes dhe sjelljeve tona jo efektive gjate ballafaqimit me problemet e ndryshme dhe menyres se zgjidhjes se tyre, jo […]

 • Perparesite dhe demet e zemrimit vend e pa vend

  Lehte zemrohemi per shkaqe te ndryshme te cilat na pengojne qe ti realizojm deshirat dhe qellimet tona gjate jetes. “Te zemrohemi per shkaqe te duhura, ne mase te duhur, ne kohe e moment te duhur, per aresye dhe ne menyre te duhur, eshte e veshtire dhe aspak e lehte”. Emocioni i zemrimit edhe pse kryesisht […]

 • Derisa te kete jarana shqipfoles te sllavo-grekeve vaj halli per kombin shqiptar

  Si po duket paska qene lulë në kapuq politika e ma parshme e politikaneve shqiptar ne Shqiperi e ne Kosove, krahasuar me politiken e tanishme ne te dyja vendet.                                                                                                                                                                                                                                                       Derisa te kete jarana shqiptar te sllavo-grekeve pushtues dhe bashkpunojne me ta, ne dem te qeshtjes sone kombtare e ne favor te tyre, per interesa te […]

 • Kure vleresojme nuk eshte mire te jemi tendencioz ne vleresime

  Bindjet tona per njerezit e  per nje realitet te caktuar nuk eshte mire ti mbeshtesim e ti formojme, permes thash e themeve e paragjykimeve tendencioze  dhe ne baze te saje te gjykojme nje realitet te caktuar  per te mire apo per te keqe. Vleresimet, te cilat mbeshteten ne te verejturit e thjeshte, ne thash e […]

 • Shpirti i smuar i nje shoqerie sjelle pasoja te medha jetesore e kombetare – ripostim

  Politiken, grupacionet e ndryshme politike, fetare, profesionale, kulturore e shkencore qe i perfshine nje shpirt i smuar, sjellin pasoja te medha jetesore, kombetare e njerezore. Brenda atij shpirti bashkjetojne edhe shpirtera tjere te shendetshem, port e cilet i pret edhe ata smundja e njejte shpirterore. Te gjithe shpirtrat ne fjale, qe bashkjetojn ne mesin e […]

 • Drejtuar Presidentit, Kryeministrit dhe Kryeparlamentarit

  Permes ketij shkrimi ne forme te pyetjeve po i drejtohem Presidentit te Kosoves,Hashim Thaçit dhe antareve te presidences, Kryeministrit te Qeverise, Ramush Haradinajt dhe antareve te qeverise, Kryeparlamentarit, Kadri Veselit dhe deputeteve te Parlamentit te Kosoves, edhe lexuseve te dashur shqiptar: Pse nuk e perkrah Europa themelimin e “Asociacionit te komunave shqiptare” me kompetenca shtetnore […]

 • Nuk behen ndryshime progresive pa e ndryshuar nivelin e sjelljeve tona

  Me kete nivel te sjelljeve qe po i bejme ne fushen e politikes, kultures, shkences, arsimit, ekonomise, drejtesise, shendetesise dhe institucioneve te tyre perkatese nuk ndryshohet gjendja per te miren tone personale, profesionale, institucionale, familjare e kombtare, perkundrazi do te thellohet e keqja edhe me shume.                                                                                                                                                                                                                                                 Cdo gjendje e mire apo e keqe qofte, e […]

 • Çdo gje qe e bejme ne jete duhet logaritur pasojat dhe leverdite

  Ata qe e fillojne veprimtarine e vete duke i menduar mire pasojat dhe leverdite qe dalin nga ajo qe bejne gjate jetes, jane njerz te ndergjegjshem, vizionar, modest, te dashur dhe te suksesshem gjate jetes. Po se menduam mire ate qe e bejme, pasojat jane më te medha se sa leverdite dhe deshmojme gjate jetes […]

 • Veset e pertacit dhe koprracit

  Veset e pertacit manifestohen permes mungeses se deshires per pune, dije e zotesi. Eshte njeri me tipare dembelellaku, i ngathte, i plogshte, gjumash i tepert, nuk luan vendi prej dembelellakut. Pertaci eshte i varfur per nga vetedija dhe nuk e kupton se sa e rrezikshme eshte pertacija per te, edhe pse ajo e zhvesh pertacin […]

 • Kur ndjehemi si viktima njejme dhimbje e frike per te jetuar lirshem e te pavarur

  Atehere kur nuk lidhemi ngushte me qenjen tone te brendeshme do te ndjehemi si viktima dhe fillojme te ndjejme dhimbje e frike te perballemi me problemet e ndryshme jetesore, duke kerkuar nga tjeret te na mbrojne e shpetojne dhe te punojne e sakrifikojne per ne.                                                      Derisa te ndjehemi te viktimizuar do ti humbim te gjitha […]