Vertete kjo thenje shume e sakte, siper permendur, sepse ne kontinentin toke nen ngrohjen e ndriqimin e Diellit ka vend per gjithe pushtuesit e per te pushtuarrit, per gjithe luftetaret trima te lirise e per tradhtaret, per gjithe kriminelet e luftes dhe per te pafajshmit, per gjithe lakmitaret e per qyqaret. Ka vend per gjithe herojte e martiret e luftes dhe per vrasesit e tyre, per dashamire te atdheut e per urrejtes te tije, per njerze vertete te paqes e per demagog te saje. Ka vende per gjithe mashtrusit e genjeshtaret e popujve, ka vend per formalist e per njerze te sinqerte, ka vend per te ndershem e te pandershem, per te dijshem e te padijshem. Kjo toke nen ngrohjen e driten e Diellit ka vend per kafshe te egra e per ato te buta, ka vende per shpeze e per insekte, ka vend per boten bimore, shtazore e per boten njerezore, siq ka vend per antarsim si misionar shqiptar te paqes , edhe pse populli i tyre shqiptar po vritet e po pritet, po dhunohet e po poshtrohet, po burgoset e po varfrohet dhe ne fund po perzihet nga trojet e veta prej fqinjeve pushtues greko-sllave. Ka vend edhe per gjithe prisit e kombeve te bashkuara, presidentet e superfuqive te botes, te cilet po krijojne kasaphane mes njerzimit te pafajshem per interesat dhe strategjite e tyre, qe ua mundesojne mbizotrimin. Ka vend edhe per gjeneralin tone shqiptar Sylejman Abazin e misionar tjere shqiptar te paqes, qe po i bejne “mrekullite” per ta promovuar “paqen”, “drejtesine”, “barazine” dhe “humanizmin” ne trojet shqiptare dhe “bashkimin” e tyre se bashku me popullaten e saje, te mos them se kan harruar tersisht ta bejne kete veprim njerzor, human e kombtar per atdheun e per kombin shqiptar, duke u shqetesuar me te madhe per paqen e botes! Kjo toke, per qudi pate vend per te gjithe, por nuk pat kurr e nuk ka vend te mjaftushem per liri, drejtesi, barazi, mirekuptim e paqe per gjithe njerzit e botes! I juaj, mësuesi Isë

Sa shume kemi nevoje ta njohim veteveten e sa pak e njohim, edhe pse perpiqemi ta formojme nje bindje e ta gjejme psehun e veprimeve tona dhe te kuptojme me cilin potencial intelektual, emocional, shpirteror e moral posedojme kur flasim, mendojme e veprojme.
Edhe pse mendojme se dijme diçka per veteveten, shpeshhere ai informacion per boten tone te brendeshme, per potencialin dhe vlerat qe i posedojme, eshte i gabuar.
Pedagogjia, Psikologjia e Sociologjia kane konstatuar se, njohjet per veteveten shpeshehere jane te formuara gabimisht nga ndikimi i shume faktoreve, duke u nise prej familjes, shkolles dhe mjedisit shoqeror, qe i transmetojne tek ne bindjet e veta per vlerat tona.
Vleresimi nga keta faktor, ma shume eshte subjektiv se sa objektiv, qofte kur na vleresojne larte apo kure na vlersojne ulte, kur na vlersojne per te mire, per te dijshem, te ndershem e per kombtar dhe anasjelltas, shpeshhere mbreteron subjektivizmi dhe kapaciteti i ulte intelektual e profesional i atij qe na vlerson.
Lexusi im i dashur, njihe, vleresoje, ngrite, perparoje dhe duje sa ma shume veten, nese ke deshire ti duash e ti vleresosh, sa më drejte e sa më sakt edhe tjeret. I juaj, mësuesi Isë

Ne nje shtet ku nuk respektohet ligji e kushtetuta linde tirania, anarhia dhe vandalizmi.
Ta pervetesosh ligjin per interesat tuaja personale, partiake, grupore, te abuzosh me te, ta anashkalon ate sipas apetiteve dhe situatave te ndryshme personale, grupore e partiake dhe te shkelish me dy këmbet mbi te, eshte e pamundeshme te mos linde tirania shtetnore, qeveritare, paralamentare dhe partiake, kurse ne anen tjeter te mos linde anarhija dhe vandalizmi neper institucione te ndryshme shtetnore e private, ne partite opozitare politike, ne shoqata te ndryshme e ne grupe njerezish vandal. Eshte e pamundeshme te mos linde anarhija dhe vandalizmi ne mjetet e informacionit dhe ne institucionet e ndryshme fetare, politike, kulturore e shkencore.
Me nje fjale lufte e pakuptimt drejtuar kunder njeri tjetrit, drejtuar shkaterrimit ne mase te vendit dhe pasurise se tije. Drejtuar shkaterrimit te kultures, shkences, edukimit- arsimit, shendetesise, ekonomise , drejtesise, policise e ushtrise. Tek ne shqiptaret ka per se tepermi pervetesim te paligjshem e keqperdorim, abuzim e anashkalim te ligjit dhe shkelje me dy kembet mbi ligjin e mbi kushtetuten, sipas apetiteve personale, partiake e grupore, nga larte poshte e anasjelltas! Si shkak i kesaje dukurie negative e te qoroditur, linde anarhia e vandfalizmi ndaj çdo pasurie qe eshte kombetare, shoqerore, institucionale, familjare e personale, duke shpallur nje lufte tinzare e te heshtur dhe shkaterruse mes mes nesh!
Lexuesi im i dashur, mos u bene tiran kunder tjereve, nese je ne pushtet, respektoi ligjet e shtetit sikur syte e ballit dhe mos shkel me dy kembet mbi ligjin, sepse behesh tiran i pameshirshem dhe i pa fytyre. Nese nuk je ne pushtet mos u bene anarhist e vandalist ne raport me institucionin ku punon, ne raport me pasurine shoqerore, shtetnore e kombetare, sepse eshte fituar me djeresen e me gjakun e dikujt. Tirania, anarhia dhe vandalizmi i ka shkaterruar dhe i ka shemb shume perandori te medha te botes, e mos te flasim se sa lehte shemben e shkaterrohen shtetet tona, qe u ka hyre krimbi brejtes perbrenda dhe jane zhyte ne korrupcion, politikaj te medhej e te vogjel. I juaj, mësuesi Isë

Nese ne kokat tona nuk prodhohen mendime me nivel te larte edukativ e vizionare per te ardhmen e kombit tone, per unitetin dhe identitetin e tije, ne si kombe do te devalvohemi dhe do te stagnojmë ne krahasim me popujt tjera te botes. Ne kete menyre te devalvuar do te funksionojne edhe dy shtetet shqiptare, duke devalvuar edhe ato vlera qe jane fituar me sakrifice e gjakderdhje te mëdha. Po nuk i aftesuam gjeneratat tona te reja me edukim patriotik e punes, edukim intelektual, human, moral e social, me edukim per drejtesine, sakrificen, guximin, me edukim per miresjelljen, respektin, tolerancen, mirekuptimin dhe  unitetin  mes nesh. Po nuk i  aftesuam gjeneratat tona te ardhshme qe te kuptojne se sa padrejtesite nau kane bere neper shekuj nga pushtuesit tane e sherbtoret e tyre si tradhtar te atdheut, nuk do te kete kurr politike shtetnore e kombetare dhe politikan ne krye te dyja shteteve shqiptare, qe do ti mbrojne e do ti persosin se bashku me popullin, virtytet e lartepermendura njerezore e kombetare, pa te cilat nuk ka jete me dinjitet. Lexuesi im i dashur, nese nuk i kontribojme secili prej nesh kauzes sone kombetare, aty ku jemi, ku punojmë e veprojme, nuk do te kete dinjitet , perparim e zhvillim shtetnor e as kombetar. I juaj, mësuesi Isë

Nese nuk e menagjojm paran njerezisht, ajo na menagjon neve jo njerezisht. Paraja edhe pse mendohet se eshte qels univerzal i te berit jete te lumtur, gabohen te gjitha ata qe verbohen dhe bien viktime e ketij konstatimi. Paraja nese eshte dicka, nuk eshte gjithcka. Ka edhe shume faktor tjere qe mundesojne nje jete me te dinjitetshme, me te begatshme, me humane dhe me te lumtur, perpos parase. Po na menagjoi paraja, eshte nje shpate e mpreht me dy teha qe na ndane edhe me miqte e pandashem, qe na ndane me vella e me moter, me babe e me nene, qe na largon nga humanja, nga e moralshmja dhe e njerezishmja, pa te cilat jeta nuk ka kuptim. Paraja vertete na pasuron, por mund edhe te na shkaterron dhe njeri sikur mesimi, edukimi dhe dituria, kurr nuk na bene. Paraja na ofron grumbuj te medhenje ushqimi, por oreksin qe te kenaqemi me te nuk na e jep. Ajo nese na menagjon, zemrat naj ngurteson, miresine, dhemshurine, dashurine dhe mirkuptimin na e zhduk tersisht, ne raport me te afermit, me femijet, familjen dhe ne raport me tjeret e ne raport me kombin ne pergjithesi. Nuk eshte mire te lejojme ne asnje menyre te na menagjoi paraja, sepse ajo do naj verboi syte tane perjetesisht, do na ndote e helmoi zemren e shpirtin tone dhe mendjen ne raport me virtytet njerezore. I juaj, mësuesi Isë

Sa shume kemi nevoje ne shqiptaret te paisemi me ilaqin per mbrojtje kunder ndotjes e per sherim kunder helmimit tone shpirteror, qe e mundeson ilaqi i shkelqyshem i dashurise, respektit, mirekuptimit, tolerances, bashkpunimit, punes dhe ilaqi i diturise mes nesh si komb, si familjar, si shoke e miqe, pa te cilat nuk ka mbrojtje nga ndotjet dhe nuk ka sherim nga helmimi i shpirtit tone, nuk ka jete te shendetshme, te qete, te lumtur, te sukseseshme, te begatshme, dhe nuk ka jete te ndershme e me dinjitet njerezor ne mesin tone familjar, shoqeror e kombetar.
Sa kemi nevoje ne shqiptaret te paisemi me edukate e dituri, te punojme, te duhemi, te respektohemi, te bashkpunojme, te ndihmohemi mes veti dhe te sakrifikojme per njeri tjetrin, e per atdheun e per lirine tone, sepse pa keto virtyte mes nesh, do ta kemi veshtire dhe te pamundeshme, organizimin e nje jete normale, mes ketij rrethimi te vrazhde nga fqinjet tane pushtues krishten, te cilet po bashkpunojne ngushte me tradhtaret e kombit tone, te na zhdukin tersisht nga faqja e dheut autokton shqiptar, si popull e si komb.
Sa shume na duhet ne shqiptareve dashuria, puna, dituria, nderi, uniteti, drejtesia, vullneti dhe guximi, qe ta fitojme lirine dhe pavaresine e trojeve tona, per te cilat eshte derdhur gjak i madh ne mbrojtjen e tyre nga fqinjet tane pushtues.
Sa shume probleme, shqetesime, brengosje e shkaterrime, po ia sjellim vetit, familjes dhe kombit ne shqiptaret, permes ndotjeve dhe helmimeve tona shpirterore permes urrejtjes, xhelozise, perqarjes, fanatizmit fetar, egoizmit, pertacise, amoralitetit, hajnise, kriminalitetit, drogimit, dhunimeve, paditurise dhe helme tjera, qe dita dites po e shkaterrojne interesin tone personal, familjar dhe ate kombetare.
Dashuria, puna, dituria, respekti, mirekuptimi, toleranca, bashkpunimi dhe sakrifica eshte e domosdoshme mes nesh si komb, si familje e si miqesi, qe te mbrohemi e te sherohemi sa me pare nga ndotjet dhe helmimet tona te ndryshme shpirterore. I juaj, mesuesi Isë!

Te flasish per problemet e ndryshme kombtare, historine historine tone dhe historine e pushtusve tona, duke u mbeshtetur ne propaganden e qarqeve te ndryshme antishqiptare mbi baza fetare e politike, vertete mjerimi e qyqarllakune deme te qeshtjes sone kombtare nuk paska fund.
Si eshte e mundshme te mendojne disa “intelektual” apo sherbtor te huaj, te shitur per pak pare, te propagandojne se vetem kishat e Sllobodanit dhe gjamijat e Sulltanit na qenkan kisha e gjamia te pushtuseve tane turko-aziatik e sllavo-ortodoks, edhe pse kishat katolike dhe ato ortodokse e kane gjenezen  pushtuese te njejt si gjamiat e Sulltanit dhe si kishat e Sllobodanit nga pushtuesit barbar e gjakatare latino-romak dhe greko-bizantin, te cilet kane ardhe si pushtues ne trojet tona Ilire dhe naj kane imponuar kishat katolike dhe ato ortodokse, sipas apetiteve pushtuese te tyre, ngjajshem si me ndertimin e gjamijave te Sulltanit dhe kishave ortodokse te sllobodanit, njeren prej te cilave na e ndertoi dhunshem prane Bibliotekes Kombetare te Kosoves, ne mesin e qendres Univerzitare te studenteve  te Prishtines, para dy dekadave.
Kishat katolike dhe ato ortodokse kane ardhe ne trojet Ilire, 300 vjete pasi eshte pushtuar Iliria nga ushtria romake me Jul Cezarin ne krye, kryesisht ne vitin 49 te shekullit te pare te kesaje epoke. Pushtimi romako-bizantin, ndertimin e kishave e filloi ne fillim te shekullit te katert kure edhe doli ne skene monoteizmi fetar dhe u legalizua krishterimi ne vitin 313 apo ne fillim te shekullit te katert. Ky mjerim pushtues  e shkaterrues latino-romak e greko-bizantin zgjati per 13 shekuj me radhe ne dem te kultures dhe zakoneve tona Ilire dhe ne dem te besimit pagan  te ilireve qe e kishin me pare, te cilet dhunshem e moren krishterimin dhe dhunshem u larguan nga traditat e tyre te me parsheme dhe besimit qe e kishin dhe besonin fort e sinqerisht ne Zot, permes fugurave te shejta te Diellit, Tokes, Hanes, ujit dhe ajrit, te konsideruar si nder figurat me te shejta per ta besuar Zotin dhe per ekzistencen e botes se gjalle bimore, shtazore dhe njerezore, pa te cilat nuk kishte mundesi te ekzistoi e nuk ka, bota bimore, shtazore dhe ajo njerzore.
Pas 13 shekujsh mjerim e pushtim romako-bizantin dhe sllavo-ortodoks, na erdhe pushtuesi i katert turko-aziatik per te na ripushtuar, edhe per 500 vjete tjera me e vazhduar avazin e njejt pushtues, perqaj e sundo politikisht, ushtarakisht dhe fetarisht, permes ndertimit te gjamijave dhe imponimit te sistemit politik pushtues.
Nuk duhet harruar kurr se pushtuesi Aziatik turko-otoman e gjeti ne trojet tona edhe nje nenpushtues, me te cilin beri lufte, e ai ishte Car Llazari, te cilit ia kishin mpreh biranat e pushtimit latino-romaket dhe greko-bizantinet, po ashtu pushtus, edhe para ardhjes se sllaveve ne gadishullin Ilirike te trojeve tona. Ne fillim te shekullit te 6, pra 600 vjete pasi eshte pushtuar Iliria nga Latino-romaket e greko-bizantinet,  erdhen sllavet ne trojet tona si sherbtor per nje kafshate buke nen perkrahjen e pergdheljen e dy perandorive pushtuse, te cilat pas 200 viteve rreth shekullit te tete, e bene car e bir cari, Cara Llazarin, Car Dushanin, Car Millutinin, Car Nemanjiqet, e iqe e viqe tjere ne trojet ton ate gadishullit Ilirik, gjate shekujve 8, 9, 10, 11, 12 dhe 13, derisa erdhe pushtusi i katert i radhes perandoria otomane turke  Perpos perandorive pushtyuese romako-bizantine, princave sllavo-bullgar e greke e perandorise  turko-otomane, edhe Europa plake e shelafe  i shperblyen klyshet ardhacak te Rusise, me tokat tona te pergjakura me gjak shqiptari, me vendimet e marra te tyre  si gangster krishten, ne kongresin e berlinit, paqen e Shen Stefanit, ne Koferencen e londres e shume tubime tjera qe i bene gangsteret krishten e ata turko-sllav ne dem tragjik te trojeve shqiptare.
Lexuesi im i dashur edhe krishterimi edhe kishat, edhe islamizmi edhe gjamijat, na kane ardhe permes pushtueseve tane dhe dhunshem naj kane imponuar ato dhe naj kane nderruar emrat sipas natyres se besimit te tyre ne katolik, ne ortodoks e ne islamik, po ashtu i kane emruar edhe emrat gjeografik te gjeografise sone edhe emrat historike te personaliteteve tona kulturor e historike, te cilet emra edhe sote e kesaj dite i mbajne shqiptaret me pak korigjime kohve te fundit. I juaj, mësuesi Isë

Te perfitosh ate qe nuk e meriton eshte nje keqperdorim i madhe me qellime te ulta jo njerezore, duke demtuar interesat e tjereve. Perfitimet marramendese ne favor te pushtetareve, kane shkuar aqe large, sa e kane degraduar pameshirshem menyren e te jetuarit te qytetareve.
Pasoje e ketyre perfitimeve ne rruge jo ligjore, eshte korrupcioni qe eshte perhape ne çdo sfere te jetes sone ne nivel shoqeror e kombetare. fatkeqsisht, korrupcion ne politike, korrupcion ne ekonomi, ne shendetesi, ne drejtesi, korrupcion ne arsim dhe korrupcion ne polici. Shkurt shprehur, shoqerine tone shqiptare e ka permbytur korrupcioni i pushtetareve.
Kjo gjendje e korruptuar, gjithnje e me shume po ua merr vullnetin e shpresen qytetareve shqiptar per nje te ardhme me te lumtur, po ua merr dashurine ndaj vendlindjes, atedheut, ndaj kombit, kultures, gjuhes, punes, dijes, e angazhimit te ndershem per te bere jete te lumtur e me dinjitet ne atedhe te vete. Kjo gjendje e korruptuar na ka ndare e na ka perqare mbi baza partiake, fetare e regjionale, duke iu turr njeri tjetrit ne dem te unitetit tone, duke shkaterruar çdo gje qe eshte ndertuar me djeresen e ballit dhe me gjakun e atyre qe per ideal e kane patur lirine, pavaresine dhe zhvillimin e vendit dhe kombit shqiptar ne pergjithesi.
Lexuesi im i dashur, nese nuk kemi deshire te zhbehemi tersisht si komb, ne radhe te pare duhet luftuar korrupcionin nga vetvetja, e pastaj ta fitojme te drejten morale, ligjore, njerezore e kombetare, ta luftojme me te gjitha mjetet edhe korrupcionin e pushtetareve dhe politikes se tyre te korruptuar e antikombetare, qe i ka perfshire pjeste e atedheun tone, brenda e jashte kufijeve, qe naj kane vuar padrejtesisht qarqet e ndryshme antishqiptare ne bashkpunim me Europen, qe perhere ne raport me shqiptaret eshte treguar e po tregohet e pandershme dhe e padrejte. I juaj, mësuesi Isë

Politika, feja, oqeani dhe deti, në siperfaqen e tyre fshehin e premtojnë qetësi e kënaqesi mashtruese, kurse perbrenda u vlojnë rrymime e përdredhje të shumta shkatrruese, për të kaperdirë çdo gjë që gjenë përpara llava përdredhëse e tyre. Po ramë viktimë e këtyre kamuflimeve dhe premtimeve mashtruese, nuk do të shpëtojme lehtë nga rrembimi i rrymimeve dhe valëve përdredhëse e vdekjeprurese te oqeanit e detit dhe dinakrive, cinizmave, injorimeve e mashtrimeve fetare , politike e ideolopgjike që u vlojnë përbrenda botes se mistershme të disa intelektualeve, misionareve shqiptar te paqes, sherbtor te politikave shkaterruse te kohes dhe disa politikaneve e klerikeve fetar nga llojet e ndryshme, qe i sherbejne qarqeve e qendrave te ndryshme antishqiptare per interesa te veta personale dhe per kariere te mjere, siq jane edhe vete mjerana. Ata qe renditen me kolonen e dashamireve per rregullimin e qeshtjes kombtare shqiptare, punojne e mësojne dite e nate gjatë tërë jetës qe të jene syqelë te mos bijnë lehtë viktimë e qetësive dhe premtimeve të kamufluara mashtruese politike, fetare, detare dhe oqeanike, sepse përdredhjet dhe rrymimet e tyre qe u vlojnë përbrenda janë të pamëshirshme e vdekjeprurëse, per qeshtjen tone te pazgjidhur kombtare. Uroi nga zemra qe te kete sa më shume intelektual, politikane, klerike fetar e qytetare te devotshem, qe punojne, mesojne dhe veprojne te jene lajmtar e pararoje e kombit shqiptor te mos bije viktime e perdredhjeve, rrymimeve e valve shkaterruse qe prodhohen neper kushzina te ndryshme greko-sllave, te cilat perhere kane qene dhe jane shkaterruse te interesave tona kombtare dhe zaptus te trojeve shqiptare neper shekuj dhe tani me te njejtin synim qnjerzor, duke vrare e prere shqiptar, duke burgosur e dhunuar dhe duke i blere tradhtaret, lakmitaret e krieristet, duke i varfruar ne çdo aspekt qytetaret shqiptare e duke i perzene nga trojet e veta. I juaj, mësuesi Isë

Vertete duhet ti bejm pyetje ne radhe te pare vetit se sa poshte kemi ra e pastaj Europes plake e shelafe. Eshte drejtesi, kulture, turp apo ndere per ne shqiptaret e per Europen e ‘civilizuar”, me kete realitet te hidhur qe ua ka imponuar e po ua imponojne shqiptareve?!
Me cilen drejtesi te Botes apo te Europes , me cilin humanizem dhe me cilin moral mund te arsyetohet ndarja e shqiptareve te Ulqinit, Plaves, Gusise, Malesise se Madhe, Hotit, Grudes, e shume fshatrave tjera, me kufi shqiptaro-shqiptar mes Kosoves Veriperendimore, per tia dhuruar tokat e tyre Malit te zi?!
Me cilin arsyetim ne Bote e ne Europe mund te argumentohet ndarja e shqiptareve te Presheves, Medvegjes, Bujanovcit, Ternovcit, Tupalles e shume fshatrave tjera shqiptare me kufi shqiptaro-shqiptar mes Kosoves Verilindore, me ia dhuruar tokat e tyre Serbise Gjakatare?!
Me cilen drejtesi te Botes e Europes, me cilin humanizem dhe me cilin moral te tyre munde te arsyetohet ndarja e shqiptareve te Shkupit, Tetoves, Kumanoves, Kerqoves, Struges, Prespes, Ohrit, Dibres dhe shume e shume fshatrave tjera shqiptare me kufi shqiptaro-shqiptar mes Kosoves Juglindore dhe Shqiperise Lindore, per tia dhuruar tokat e tyre Maqedonis e cila eshte krijuar ne menyre artificiale nga laviret e Botes dhe Europes?!
Me cilin arsyetim ne Bote e në Europe mund te arsyetohet ndarja e shqiptareve te Janines, Camerise dhe shume fshatrave tjera po ashtu shqiptare, me kufij shqiptaro-shqiptar mes Shqiperise Jugore, me ia dhuruar tokat e shqiptareve Greqise apo laraskes a dhelpres se civilizimit europian. Po ashtu edhe ndarjen e Kosoves me Shqiperine, mes per mes trungut shqiptar me kufij shqiptaro-shqiptar mes tyre?!
Me cilen drejtesi e me cilin moral e civilizim te Botes e Europes mund te arsyetohen ne ditet e sotit te kohes moderne, keto padrejtesi aqe te medha qe po u behen shqiptareve ne pergjithesi edhe sote e kesaje dite duke kerkuar toka e troje te tyre per serbo-sllavet e greko-ortodokset e pangopur dhe te panjerzishem?!
Shkurt shprehur, me cilin arsyetim, me cilen drerjtesi, me cilin moral e me cilin patriotizem ne shqiptaret i kemi vuar veshet ne lesh dhe shesim mend para botes se jemi misionar te paqes, drerjtesis, lirise, drejtave dhe lirive njerezore dhe po pajtojme me kete gjendje te hidhur kaqe te turpshme, te neneshtruar e kaqe te poshtruar ndaj nesh nga tjeret, kurse mes veti jemi perqar si eshte më keq per interesa te ulta personale?! I juaj, mësuesi Isë

Duhet hapur porten e vetezhvillimit duke u nisur nga vetevetja qe te angazhohemi me te gjitha mjetet e arsyeshme qe i kemi ne dispozicion, per te bere ndryshime te parreshtura, persosje dhe pergatitje qe ta perballojme dinamiken e kohes sa me njerezisht, sa më profesionalisht e moralisht. Edhe pse vetezhvillimi eshte delikat, i kushtushem dhe veshtire i perballushem , ate duhet kuptuar si nje toke te shejte dhe shume te plleshme, te ciles do ti humb shejnteria dhe plleshmeria, nese nuk do te investojme gjate gjithe jetes sone ne vetezhvillim.
Vetezhvillimi nuk eshte nje zgjidhje e shpejte, ai kerkon kohe, durim, angazhim stoik dhe investim kapital e intelektual, qe ti ndjejme perfitimet inkurajuese pastaj.
Perfitimet qe arrihen duke u mbeshtetur ne mekanizmat kalkulues te kohes e jo ne mekanizmin e vetzhvillimit, nuk kane kurrfar merite, kurrfar vlere materiale, shpirterore, intelektuale, humane e as njerezore, sepse jane te mbuluara fund e krye me vellon e egoizmit, dinakerise, injorances dhe cinizmit si mjete kalkuluse per perfitime personale ne dem te tjereve, ne dem te zhvillimit e perparimit, ne dem te arsimit e edukimit, ne dem te shendetesise e ekonomise, ne dem te drejtesise e barazise.
Eshte koha tash o kurr, qe te investojme dhe ta leme te hapur porten e vetezhvillimit si individ, si familje, si institucion, si shtet, si politike e si komb ne pergjithesi, per ti ike sa me pare servilizmit si metode qe e perdorin njerezit e pa karakter qe tu perulen ore e qast bosave qe ua kane lene fatin ne duar te tyre , duke u bere lajka te fuqishme, deri ne nenshtrim e poshtrim te pandershem ndaj vetevetes, per tu hyre ne qejfe, per perfitime personale, ne dem te proceseve te ndryshme institucionale, shoqerore, shtetnore e kombtare. Me nje fjale puthador e putha kemb, duke i perlyre buzet e veta, mendjen dhe shpirtin, duke perulur karakterin e personalitetin e vete, qe te kene perfitime nga bosat te cileve ua puthin duar e kembe, edhe pse bosat shkelin me dy kembet mbi ligjin, mbi fatin e autoritetin e tjereve, mbi institucionin e mbi çdo gje qe eshte njerzore dhe e ndershme, duke ngritur koken larte e duke bere me gisht despoti. I juaj, mësusi Isë

Problemet që po i ndodhin botës natyrore, botes bimore, botës shtazore, botës njerezore, një kombi, një shteti, një familje dhe një individi, jane pasojë e mënyres së te menduarit dhe sjelljeve tona mes ketyre botrave, te cilat po manifestohen sipas nivelit të edukates, diturise e kultures sonë qe e posedojme dhe e manifestojmë në raport me botrat ne fjale, ne raport me shtetin, kombin, familjen dhe me veteveten gjate jetes.
Niveli i ultë i ndergjegjës sone dhe niveli i ndotjes shpirtërore që e posedojmë nga ndikimi i shumë faktorëve, mes te cilëve jetojme, është shkaktar i shumë fatkeqesive ne boten natyrore, bimore, shtazore, luftrave të shumta shkaterruse mes botes njerezore, vrasjeve, konfrontimeve e perqarjeve. Niveli i ulte i edukimit te ndergjegjes sone eshte shkaktar i numrit te madh te te pastreheve, vdekshmerise se madhe te njerezve nga varferia, shkaktare i smundjeve te ndryshme, i deficiteve te medha buxhetore, i shkatrrimit ne mase te ekosistemeve, i vrasjeve te shumta kriminale, i trafikimit te qenjeve njerezore, i drogimit me substanca narkotike, i prosticucionit, papunësisë, padrejtesise, korrupcionit, uzurpimit dhe keqperdorimit te pasurise shoqerore e kombetare. I ndarjes mbi baza fetare, politike, intelektuale, racore, regjionale dhe shkaterrimit dita dites së misionit te shejte familjar e kombetar, te cilat pasohen shkaku i nivelit te ulte te ndergjegjes njerezore dhe nivelit të ndotjes së botës tonë shpirtnore, që po pasqyrohet përmes sjelljeve tona te nivelit gjithnje e më të ultë veteshkaterrues te qenjes personale, familjare, shoqerore, kombetare dhe ambientit te botes natyror, bimore e shtazor, mes te cilave jetojmë.
Mbrojtja dhe pastrimi i botës sonë shpirterore, bëhet permes investimeve te perhershme kapitale, qe e qojne perpara vetezhvillimin tone individual e kolektiv, duke i zavendesuar veset e liga e te shemtuara tonat, me virtytet e larta njerezore. Të gjitha dukurite e shëmtuara që u përmendën më lartë, janë pasojë e veseve tona shkaterrimtare. Po deshem me zemër e me shpirtë t`i eliminojmë veset tona që po e shkaterrojnë botën natyrore, bimore, shtazore dhe boten njerzore, do ia dalim permes ndryshimit te edukimit dhe arsimit tone kombtar, ndryshimit personal e familjar dhe permes investimit kapital rreth ketyre ndryshimeve. I juaj, mësuesi Isë

Fatkeqsisht kemi ardhe ne nje gjendje te mjere qe nuk kemi sy me pa, mende me kuptu dhe emocion me ndje, realitetin e hidhur qe na ka kapluar nga te gjitha fushate jetike , jo vetem ne fushen e arsimit, derisa sa te naj hapin syte permes llupes, dhe te naj ngacmojne shqisat, mendjen e emocionet te huajt, qe te shohim se ne cilen gjendje kemi ra. Kjo faqe e zeze qe e ka mrri zenitin mes nesh si popull e si komb, fatkeqsisht nuk po sanohet por vetem po pershkrohet, atehere kur te huajt na terheqin vrejtjen. Ne kete fatkeqesi, shesin mend dardalecat per menquri! Une do i pyes dradalecat, derisa ishim antar te ENQA-s dhe ERQ-s, mos po pretendoni se gjendja e arsimit ishte e lakmushme ne Kosove?! Mos po pretendoni se planprogramet apo koruikulat e ahtuquajtura ishin ne nivel te duhur shkencor e edukativ dhe te hartura nga njerze profesionale per kete qeshtje?! Mos po pretendoni se tekstet e literatura shkollore po ashtu eshte hartuar nga njerze profesional e kompetent ?! Mos po pretendoni se Reforma ne arsim ka nis dhe ka filluat me njerze kompetent, profesional e serioz te arsimit?! Mos po pretendoni se trajnimi i puntoreve te arsimit per qeshtje te ndryshme te organizimit te procesit mesimor, te notimit e cilesimit te nxenesve eshte bere e po bvehet nga njerze profesional qe kane pergatitje te mjaftushme per nje qeshtje te tille sa delikate ,aq edhe serioze?! Mos po pretendoni se hapsira shkollore kabinetet, dhe mjetet mesimore ishin te mjaftushme per nevojat e organizimit te duhur te procesit mesimor neper niveleve te ndryshme te arsimit nga qerdhet e deri te univerzitetet?! Nese vertete mendoni ,se ishte çdo gje ne rregull derisa ishim antar te ENQA-s dhe ERQ_s, vertete jeni ne agoni. Fatkeqsisht, gjendjen nuk eshte mire ta pershkruajn ata qe dijne çdo gje ne çdo fushe, e nuk dijne asgje per arsimin. Problemet kur i trajtojne militantet partiak e jo profesionalistet e fushave te caktuara, gjendja e mjere qe e posedojme , do vazhdoi pa meshirshem te keqsohet edhe më shume ne realitetin tone shqiptar, jo vetem ne fushen e arsimit tone kombtar por edhe më gjere! I juaj, mësuesi Isë