Perfitimet e paligjshme te pushtetareve skajshmerisht e kane varferuar jeten e qytetareve

Te perfitosh ate qe nuk e meriton eshte nje keqperdorim i madhe me qellime te ulta jo njerezore, duke demtuar interesat e tjereve. Perfitimet marramendese ne favor te pushtetareve, kane shkuar aqe large, sa e kane degraduar pameshirshem menyren e te jetuarit te qytetareve.
Pasoje e ketyre perfitimeve ne rruge jo ligjore, eshte korrupcioni qe eshte perhape ne çdo sfere te jetes sone ne nivel shoqeror e kombetare. fatkeqsisht, korrupcion ne politike, korrupcion ne ekonomi, ne shendetesi, ne drejtesi, korrupcion ne arsim dhe korrupcion ne polici. Shkurt shprehur, shoqerine tone shqiptare e ka permbytur korrupcioni i pushtetareve.
Kjo gjendje e korruptuar, gjithnje e me shume po ua merr vullnetin e shpresen qytetareve shqiptar per nje te ardhme me te lumtur, po ua merr dashurine ndaj vendlindjes, atedheut, ndaj kombit, kultures, gjuhes, punes, dijes, e angazhimit te ndershem per te bere jete te lumtur e me dinjitet ne atedhe te vete. Kjo gjendje e korruptuar na ka ndare e na ka perqare mbi baza partiake, fetare e regjionale, duke iu turr njeri tjetrit ne dem te unitetit tone, duke shkaterruar çdo gje qe eshte ndertuar me djeresen e ballit dhe me gjakun e atyre qe per ideal e kane patur lirine, pavaresine dhe zhvillimin e vendit dhe kombit shqiptar ne pergjithesi.
Lexuesi im i dashur, nese nuk kemi deshire te zhbehemi tersisht si komb, ne radhe te pare duhet luftuar korrupcionin nga vetvetja, e pastaj ta fitojme te drejten morale, ligjore, njerezore e kombetare, ta luftojme me te gjitha mjetet edhe korrupcionin e pushtetareve dhe politikes se tyre te korruptuar e antikombetare, qe i ka perfshire pjeste e atedheun tone, brenda e jashte kufijeve, qe naj kane vuar padrejtesisht qarqet e ndryshme antishqiptare ne bashkpunim me Europen, qe perhere ne raport me shqiptaret eshte treguar e po tregohet e pandershme dhe e padrejte. I juaj, mësuesi Isë

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje