Mjerimi i disa shqipfolseve “intelektual” nuk paska fund

Te flasish per problemet e ndryshme kombtare, historine historine tone dhe historine e pushtusve tona, duke u mbeshtetur ne propaganden e qarqeve te ndryshme antishqiptare mbi baza fetare e politike, vertete mjerimi e qyqarllakune deme te qeshtjes sone kombtare nuk paska fund.
Si eshte e mundshme te mendojne disa “intelektual” apo sherbtor te huaj, te shitur per pak pare, te propagandojne se vetem kishat e Sllobodanit dhe gjamijat e Sulltanit na qenkan kisha e gjamia te pushtuseve tane turko-aziatik e sllavo-ortodoks, edhe pse kishat katolike dhe ato ortodokse e kane gjenezen  pushtuese te njejt si gjamiat e Sulltanit dhe si kishat e Sllobodanit nga pushtuesit barbar e gjakatare latino-romak dhe greko-bizantin, te cilet kane ardhe si pushtues ne trojet tona Ilire dhe naj kane imponuar kishat katolike dhe ato ortodokse, sipas apetiteve pushtuese te tyre, ngjajshem si me ndertimin e gjamijave te Sulltanit dhe kishave ortodokse te sllobodanit, njeren prej te cilave na e ndertoi dhunshem prane Bibliotekes Kombetare te Kosoves, ne mesin e qendres Univerzitare te studenteve  te Prishtines, para dy dekadave.
Kishat katolike dhe ato ortodokse kane ardhe ne trojet Ilire, 300 vjete pasi eshte pushtuar Iliria nga ushtria romake me Jul Cezarin ne krye, kryesisht ne vitin 49 te shekullit te pare te kesaje epoke. Pushtimi romako-bizantin, ndertimin e kishave e filloi ne fillim te shekullit te katert kure edhe doli ne skene monoteizmi fetar dhe u legalizua krishterimi ne vitin 313 apo ne fillim te shekullit te katert. Ky mjerim pushtues  e shkaterrues latino-romak e greko-bizantin zgjati per 13 shekuj me radhe ne dem te kultures dhe zakoneve tona Ilire dhe ne dem te besimit pagan  te ilireve qe e kishin me pare, te cilet dhunshem e moren krishterimin dhe dhunshem u larguan nga traditat e tyre te me parsheme dhe besimit qe e kishin dhe besonin fort e sinqerisht ne Zot, permes fugurave te shejta te Diellit, Tokes, Hanes, ujit dhe ajrit, te konsideruar si nder figurat me te shejta per ta besuar Zotin dhe per ekzistencen e botes se gjalle bimore, shtazore dhe njerezore, pa te cilat nuk kishte mundesi te ekzistoi e nuk ka, bota bimore, shtazore dhe ajo njerzore.
Pas 13 shekujsh mjerim e pushtim romako-bizantin dhe sllavo-ortodoks, na erdhe pushtuesi i katert turko-aziatik per te na ripushtuar, edhe per 500 vjete tjera me e vazhduar avazin e njejt pushtues, perqaj e sundo politikisht, ushtarakisht dhe fetarisht, permes ndertimit te gjamijave dhe imponimit te sistemit politik pushtues.
Nuk duhet harruar kurr se pushtuesi Aziatik turko-otoman e gjeti ne trojet tona edhe nje nenpushtues, me te cilin beri lufte, e ai ishte Car Llazari, te cilit ia kishin mpreh biranat e pushtimit latino-romaket dhe greko-bizantinet, po ashtu pushtus, edhe para ardhjes se sllaveve ne gadishullin Ilirike te trojeve tona. Ne fillim te shekullit te 6, pra 600 vjete pasi eshte pushtuar Iliria nga Latino-romaket e greko-bizantinet,  erdhen sllavet ne trojet tona si sherbtor per nje kafshate buke nen perkrahjen e pergdheljen e dy perandorive pushtuse, te cilat pas 200 viteve rreth shekullit te tete, e bene car e bir cari, Cara Llazarin, Car Dushanin, Car Millutinin, Car Nemanjiqet, e iqe e viqe tjere ne trojet ton ate gadishullit Ilirik, gjate shekujve 8, 9, 10, 11, 12 dhe 13, derisa erdhe pushtusi i katert i radhes perandoria otomane turke  Perpos perandorive pushtyuese romako-bizantine, princave sllavo-bullgar e greke e perandorise  turko-otomane, edhe Europa plake e shelafe  i shperblyen klyshet ardhacak te Rusise, me tokat tona te pergjakura me gjak shqiptari, me vendimet e marra te tyre  si gangster krishten, ne kongresin e berlinit, paqen e Shen Stefanit, ne Koferencen e londres e shume tubime tjera qe i bene gangsteret krishten e ata turko-sllav ne dem tragjik te trojeve shqiptare.
Lexuesi im i dashur edhe krishterimi edhe kishat, edhe islamizmi edhe gjamijat, na kane ardhe permes pushtueseve tane dhe dhunshem naj kane imponuar ato dhe naj kane nderruar emrat sipas natyres se besimit te tyre ne katolik, ne ortodoks e ne islamik, po ashtu i kane emruar edhe emrat gjeografik te gjeografise sone edhe emrat historike te personaliteteve tona kulturor e historike, te cilet emra edhe sote e kesaj dite i mbajne shqiptaret me pak korigjime kohve te fundit. I juaj, mësuesi Isë

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje