Ilaqi per mbrojtje dhe sherim kunder ndotjes dhe helmimimit shpirteror

Sa shume kemi nevoje ne shqiptaret te paisemi me ilaqin per mbrojtje kunder ndotjes e per sherim kunder helmimit tone shpirteror, qe e mundeson ilaqi i shkelqyshem i dashurise, respektit, mirekuptimit, tolerances, bashkpunimit, punes dhe ilaqi i diturise mes nesh si komb, si familjar, si shoke e miqe, pa te cilat nuk ka mbrojtje nga ndotjet dhe nuk ka sherim nga helmimi i shpirtit tone, nuk ka jete te shendetshme, te qete, te lumtur, te sukseseshme, te begatshme, dhe nuk ka jete te ndershme e me dinjitet njerezor ne mesin tone familjar, shoqeror e kombetar.
Sa kemi nevoje ne shqiptaret te paisemi me edukate e dituri, te punojme, te duhemi, te respektohemi, te bashkpunojme, te ndihmohemi mes veti dhe te sakrifikojme per njeri tjetrin, e per atdheun e per lirine tone, sepse pa keto virtyte mes nesh, do ta kemi veshtire dhe te pamundeshme, organizimin e nje jete normale, mes ketij rrethimi te vrazhde nga fqinjet tane pushtues krishten, te cilet po bashkpunojne ngushte me tradhtaret e kombit tone, te na zhdukin tersisht nga faqja e dheut autokton shqiptar, si popull e si komb.
Sa shume na duhet ne shqiptareve dashuria, puna, dituria, nderi, uniteti, drejtesia, vullneti dhe guximi, qe ta fitojme lirine dhe pavaresine e trojeve tona, per te cilat eshte derdhur gjak i madh ne mbrojtjen e tyre nga fqinjet tane pushtues.
Sa shume probleme, shqetesime, brengosje e shkaterrime, po ia sjellim vetit, familjes dhe kombit ne shqiptaret, permes ndotjeve dhe helmimeve tona shpirterore permes urrejtjes, xhelozise, perqarjes, fanatizmit fetar, egoizmit, pertacise, amoralitetit, hajnise, kriminalitetit, drogimit, dhunimeve, paditurise dhe helme tjera, qe dita dites po e shkaterrojne interesin tone personal, familjar dhe ate kombetare.
Dashuria, puna, dituria, respekti, mirekuptimi, toleranca, bashkpunimi dhe sakrifica eshte e domosdoshme mes nesh si komb, si familje e si miqesi, qe te mbrohemi e te sherohemi sa me pare nga ndotjet dhe helmimet tona te ndryshme shpirterore. I juaj, mesuesi Isë!

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje