Ata qe nuk e vleresojne sa e si duhet jeten, lirine dhe atedheun, nuk i kane ne nivel te duhur ato. Sa e si vleresojme aq e ate e kemi. Jeta, liria dhe atedheu nese keqperdoren, shkatrrohen dhe humbin pa kuptim duke u tretur ne duar te tjereve .
Pa liri e pa atedhe genjehemi kote, qe kemi jete, kemi femije e pasuri, kemi fe edhe Zot. Ne ato momente kur nuk e vleresojme jeten, lirine dhe atedheun sa e si duhet, jemi ne sherbim te djallit, veseve dhe tekave tona te shemtuara, jemi ne sherbim te egoizmit ekstrem e te pasocializuar, ne sherbim te pabarazise e korrupsionit, amoralitetit dhe tradhtise kombetare, apo thene realisht, vertete jemi ne sherbim te djallit e birit te tij, jo ne sherbim te vetevetes, familjes, popullit, as ne sherbim te kombit e Zotit.
Nuk ka mundesi qe te adhurojme dhe vleresojme drejte e mire jeten, lirine dhe atdheun, nese më pare nuk i eliminojme veset dhe shemtite tona personale, te cilat jane nje kancer i pa meshirshem per vet individin, familjen, shoqerine dhe kombin.
Lexuesi im i dashur, pa e vleresuar drejte e mire jeten, lirine dhe atedheun, pa i luftuar veset dhe tekat tona te shemtuara, egoizmin e pasocializuar e antihuman dhe tradhtine kombtare, nuk ka kurrfar kuptimi personal, familjar dhe kombetare te jetuarit tone. I juaj, mësuesi Isë

Pikpamja se greket jane shqiptar dhe e bene Greqine, eshte e befasishme per mua dhe e pabesueshme, kur dihet mirfilli i gjenezes sone iliro-pellazge. Shqiptaret si pasardhes te ilireve,  ne kete rast arvanitasit ishin autokton ne vendin e vete, ku sote shtrihet Greqija, te cilet u pushtuan nga greket apo helenet e vjeter dhe u asimiluan ne greke nga presionet e ndryshme e banale aspak njerzore te pushtuesit ne fjale. Pervetesuan dhunshem gjuhen e tyre, zakonet dhe fene ortodokse, duke ia kthyre shpinen gjuhes se vete, zakoneve dhe besimit pagan e katolik qe e kishin më pare                                       Te njejtat pikpamje manifestohen edhe kur behet fjale per serbet, malazezet e maqedonet ardhacak ne gadishullin tone Ilirik, duke devijuar realitetin se ardhacaket serbe, malazez dhe maqedon, me kohen nga ardhacak ne trojet tona u bene pushtuesit tane, duke shkatuar deme te medha e gjakderdhje tek popullata autoktone Iliro-shqiptare dhe permes presioneve te ndryshme, dhunimeve e masakrimeve, imponuan gjuhen e vete, zakonet, traditat dhe besimin qe e kishin, duke i asimiluar vendasit Iliro-shqiptar. Po ne kete menyre na u imponua nga pushtusi otoman dhunshem te flisnim turqishten, te perqafonim traditat, zakonet dhe fene e tyre e tua kthejme shpinen zakoneve tona dhe gjuhes shqipe.                                    Pikpamjeve te disa shqiptareve rreth gjenezes sone kombtare e fetare, po u pergjigjem shkurt. Ne kete gjendje te palakmuar e tmerruese na kane pruar pushtuesit tane mijavjeqar permes tradhtareve te vendit, permes strategjise se mashtrimit, perqarjes dhe neneshtrimit duke perdorur elementin fetar, gjuhesor, politik dhe mjete tjera te dhunes, si kulaqin edhe kerbaqin. Me kete strategji, pushtuesit tane latino-romak, greko-bizantin, turko-aziatik dhe sllavo-ortodoks, vazhduan 2000 vite me radhe dhe po vazhdojne edhe sote e kesaj dite pasardhesit e tyre, pos me kamuflime te reja.             Kjo strategji mashtrimi e nenshtrimi e pushtueseve tane, u perdor ne te njeten menyr edhe ne kohen e komunizmit, perqaj e sundo  duke u vrar e prer mes veti per komunizem e socializem, per vllazrim e bashkim me rus, me shkije, me malazez, me maqedon, kineze dhe me dreqin e te birin!            Edhe sote si perhere gati e kemi harruar veten si kombe dhe nuk mendojme, se si ta zgjidhim njehere e mire qeshtjen tone kombetare, por vropojme si te verbuar pa kurrfar koncepcioni dhe pergatitje profesionale, politike e kombetare pas Evropes, qe te futemi ne te, pa e zgjidhur qeshtjen tone kombetare dhe te shkojme te barabart me tjeret, nen nxitimin e larove dhe tradhtareve te kombit per interesat e veta, qe po e shesin vendin dhe po e permbysin çdo gje qe eshte kombetare, nen ndikimin e forcave te medha e aleancave te ndryshme, qe nuk ishin kurr ne favorin tone dhe sote po ashtu nuk jane.                                                                                                                                                                                                                                                              Lexusi im i dashur, kjo eshte fatkeqesia jone dhe me kete fatkeqesi, po tallet bota me ne dhe me asimilimin tone te turpshem. Nje popull i vogel i ndare ne tri fe ne gjashte pjese e  ne gjashte sisteme politike dhe shume parti te imponuara nga rrethana te ndryshme. I juaj, mësuesi Isë

Shumica e sjelljeve tona bëhen nga dëshira me qenë i rëndesishëm per veten, familjen, shoqerine per kombin dhe per njerezine, me qene shfrytëzues, mashtrues dhe mbisundues i tjerëve.
Të ndjehemi të rëndësishem, te dashur, te dijshem e te ndershem mes njerzve është njëra ndër dëshirat më njerëzore e cila na bënë të dallojme prej gjallesave tjera toksore. Po të mos ishte kjo ndjenje nxitese, ne do te jetonim ne erresiren e madhe te paditurise dhe civilizimi njerezor i ketyre permasve nuk do te ekzistonte.
Deshira per t’i mashtruar, shrytezuar, mbisunduar, nenshtruar e poshtruar tjeret, qone drejte krimeve te medha njerezore, qe nuk jane edhe aq te pakta ne rruzullin tokesor edhe ne trojet shqiptare. Lum ata qe nuk e lene me depertuar ne shpirtin e tyre kete ndotje e infeksion, me permasa shkaterruese per njerzimin.
Menyra se si sillemi me i plotesuar nevojat dhe deshirat tona tregon kush jemi, sepse te gjitha karakteristikat personale qe i posedojme perbrenda manifestohen permes menyres se sjelljeve tona qe behen me i realizuar deshirat qe ia kemi vuar vetit si mision.
Shembuj ndjenjash te deshirave tona jane te shumte gjate jetes, per te mire besa edhe per te keqe, qe na bejne te ndjehemi krenar dhe te turpshem me veprimet tona.
Sa e sa njerze nxitojne t’a bejne naten dite dhe te paisen me fjalen e fundit te shkences, artit, kultures, teknikes e teknologjise bashkekohore, per t’i realizuar nevojat, deshirat e qellimet qe ia ka parashtruar vetit si mision te behet sa më rendesishem per veten, familjen, rrethin shoqeror, kombtar e njerzor.
Per qudi ne mesin tone ka dhe te tille qe perpiqen dhe bejne sjellje te mbushura me plot krime,vrasje e gjakderdhje te medha, te mbushura me genjeshtra e mashtrime te paskrupullta, me vjedhje e dhunime te pameshirshme, te mbushura me veprime qe qojne drejte drogimit e trafikimit me qenije njerezore pa pik turpi.
Lexusi im i dashur, eshte ne nderin tone qe sa më shume t’i analizojme sjelljet e veprimet tona dhe te kemi kujdes per permbajtjen dhe dobite apo demin qe e sjellin ato per ne e per tjeret. I juaj, mësuesi Isë

Mashtrimet dhe keqperdorimet nga mashtruesit po e lulezojne dhe po e perforcojne korrupsionin ne te gjitha trojet autoktone ku jetojne shqiptaret. Po e thellojne varfnine e po i shumojne varfnaket.
Mashtrusit e keqperdoruesit po e shkaterrojne
drejtesine, shendetesine, arsimin, ekonomine, bujqesine. Po e shkaterrojne kulturen tone kombtare e ate te pergjithshme, historine, shkencen dhe lemij te ndryshme jetesore. Po e stagnojne zhvillimin e vendit dhe edukimin, arsimimin e pergatitjen e duhur per jete te banoreve te ketij vendi, po e shvatin qmendurisht pasurine e perbashket kombtare, po e tjetyersojne ate per interesa te ngushta personale.
Mashtruesit e keqperdoruesit kane krijuar haos e rremuj ne trojet shqiptare duke ua imponuar shqiptareve e sidmos te rinjeve tane te ikun prej vendlindjes  dhe atedheut te tyre, nga rremuja e tollovite qmendurake qe i kane krijuar ata.                                                                                                   Mashtruesit e keqbersit kane krijuar strofuj e fole te ndryshme te prostitucionit, trafikimit me qenje njerzore, trafikimit te substancave narkotike, strehimit te grupeve te ndryshme mafioze e vrastare.
Ne ate vend ku ekzistojne e lulezojne dukurite e shumta negative, te shemtuara e shkaterruse per vendin e per popullin, te gjitha behen permes mashtrimeve e keqeperdorimeve te mashtrueseve e keqbersve, qe te kene sa me shume “bosat” e “suksesit” dhe interesit, e sa më pak tjeret e populli, duke i tronditur e shkaterruar tersisht temelet e interesave te pergjithshme kombtare.
Shemtite e qoroditura te mashtrueseve e keqberseve, nuk munde te luftohen permes nje personi apo grup njerezish, sa do te afte e sado qellim  mire te jene ata. Dukurite negative e te shemtuara luftohen bashkarisht me te gjitha mjetet qe i kemi ne dispozicion. Perndryshe do jetojme si eshte më keq e më zij si popull e si komb.
Lexuesi im i dashur, sepaku ne, te mos behemi mashtrues e keqeperdorues, por t`i luftojme ata e mos t`i perkrahim e as tu shkojme prapa! I juaj, mësuesi Isë

Doktoranturat e doktoret po na shtohen sikur kepurdhat pas reshjeve te shiut, sipas ajamit familjarizem, farefisni, mahallizem, sipas ajamit militantizem partiak, kurrupcionizem dhe sipas shume ajameve tjera te liga e te shemtuara.
Per çudi nga ter ky vershim i doktoranteve ne trojet shqiptare, rralle dalin shkenctar apo nuk dalin fare me ide e pikepamje, me hipoteze e teza te reja te tyre, perpos pertypjeve te mendimeve, ideve, hipotezave dhe tezave qe i kan pertypur e ripertypur tjeret, pa bere asgje me shume, perpos edhe nje ripertypje te radhes.
Grada e tituj te shumte shkencor i kane vershuar trojet shqiptare, aq sa ka mjaftushem edhe per eksport. Keto grada e tituj shkencor doktorantet tane, siq po duket i paskan marr permes kanaleve te ndryshme, sa per tu pozicionuar ne nje post me pergjesi te madhe dhe koficient te larte te te ardhurave personale, pa bere asgje rreth shkences dhe postit me te cilin eshte shperblyer nga lideret e tij politik, qe ta bejne ate nje marionete te veten. Per shkencen mos te flasim fare, sepse doktorantet tane, marioneta te lidereve te tyre politik, ia kane kthyer shpinen tersisht asaje dhe kane ra klluq ne strofken e rehatise duke prite dite më te mira per shkencen, edhe pse u kane ra puplat nje nga nje prej pasivitetit te tyre dhe drogimit total pas politikes.
Lexusi im i dashur, o doktorro e merru me shkence, o mos e bene kete te lige dhe te behesh kepurdhe doktor, si kepurdhat pas reshjeve te shiut, mbeshtetur mbi ajamet e familjarizmit, militantizmit partiak, korrupcionit dhe sipas ajameve tjera te shemtuara e dehumanizuara per te marr grada e tituj te ndryshem vetem per leverdite e ulta personale ne dem te vlerave shkencore, humanitare, morale e kombtare. I juaj, mësusi Isë

Me bere vepra te mira kapitale dhe me i arrite e shfrytezuar rezultatet e frytshme te tyre, duhet kohe, duhet kuptuar, vleresuar dhe menagjuar sa më mire ate. Kohen qe e percaktojme per arritjen e veprave kapitale dhe rezultatet e fryteshme qe i presim nga ato, krahas kohes duhet shoqeruar edhe perpjekjet, vullnetin, deshiren, menqurine, guximin, kembngulesine, qendrushmerine dhe dashurine qe i mundesojne te behen realitet synimet rreth veprave e  sukseseve tona. Per ta bere realitet kete qe u tha më larte, eshte mese i domosdoshem durimi afatgjate, kembngulja dhe qendryshmeria per ti gjete shkaqet qe pengojne, menyren per ti eliminuar pengesat dhe tejkalimin e tyre. Ky realitet mbetet vetem deshire nese nuk kemi besim, vullnet, perkushtim, guxim dhe dashuri te mjaftueshme qe te ecim perpara pa u ndalur, edhe perkunder pengesave qe na dalin para per t`i arrite veprat dhe rezultatet e mundeshme, te deshiruara dhe te planifikuara te arrihen, per gjate asaje kohe te percaktuar.
Pa marr parasysh forcen e pengesave qe na dalin para dhe na ngadalesojne procesin e realizimit te qellimeve tona, dorzimi eshte fatal, te cilin nuk guxojme ta pranojme me asnje qmim. Forca jone kembengulese, qendrueshmeria, paluhatshmeria, vullneti, menquria, guximi dhe dashuria e mjaftushme per te ecur perpara drejte realizimit te qellimeve tona, do ta gjunjezoi secilen force qe na pengon.
Nese e kuptojme, e vleresojme dhe e menagjojme mire e si duhet kohen, ajo nuk do te behet armike e jona, por aleate dhe mike e fuqishme e cila na mundeson ti perballojme edhe stuhite më rrenqethese, te cilat na dalin para si pengese ne arritjen e synimeve dhe sukseseve tona gjate jetes.
Veprat kapitale njerezore dhe deshirat synimet e planifikuara, nuk arrihen kurr brenda nje nate, duke vrapuar shkel e shko neper kohe. Ato meritojne kohe, menagjim te mire, angazhim e perkushtim te duhur. Disa rezultate e suksese jane te dites, disa te javes e muajt, disa te viteve e dekadave, sepse sipas vlerave qe kane ato, u duhet edhe kohzgjatja te arrihen. Po vepruam ndryshe me kohen  dhe po abuzuam me te, ajo do te na kthehet si bumerang kunder nesh, duke na shkaterruar shendetin fizik, psikik, intelektual, moral, social dhe gjitha vlerat njerezore qe i posedojme dhe i synojme.
Nese kohen e manipulojme, abuzojme dhe nuk e vlersojme si e sa duhet duke u mashtruar pas  kenaqesive afatshkurtera qe nuk kerkojne menquri, perpjekje e angazhime te medha, me doemos do te perfundojme ne vuajtje e dhimbje afatgjata vete shkaterruese.
Veprat kapitale njerezore e kombetare, nuk arrihen kurr permes vleresimeve dhe planifikimeve afatshkurtera.
Popujt me te perparuar te botes siq eshte populli amerikan, gjerman, anglez dhe ai japan popuj tjere te perparuar po deshmojn perdite e me shume, se e kan kuptuar mese miri thelbin dhe rendesine e faktorit kohe, menagjimit, vleresimit  e planifikimit te saje neper fushave te ndryshme, si ne ekonomi, drejtesi, shendetesi, arsim, mbrojtje te vendit, ne teknologji ushtarake e teknologji tjera, ne mbrojtje te rendit publik, ne investime kapitale te shkencave te ndryshme dhe te domosdoshme per te qene ne balle te zhvillimeve njerezore dhe investime te medha ne ngritjen e kapitalit njerzore, human, social, kulturor, historik e kombtar.
Lexuesi im i dashur, ka ardhe momenti tash ose kurr ta vleresojme e menagjojme kohen sa me shume, e sa me mire, te mos abuzojme me te, nese deshirojme te arrijme rezultate dhe vepra kapitale njerezore, humane,sociale, morale, kombetare, familjare dhe personale. I juaj, mësuesi Isë

Pa u ndeshkuar rrepte e keqeja keqbersit trimerohen, kriminelet shtohen, korrupcioni rritet, dominon papunesia, perhapet verferie, rritet hajnija e vrasesit, ike prej vendlindjes rinia, nuk mbetet kush ne keto troje, pos pleqe e plaka te vetmuar neper shtepija, shkollat e univerzitetet do te mbesin te zbrazura, sepse u mungon rinia, toka pa krah pune dhe vendi pa force mbrojtese.
Kjo eshte taksa qe do ta paguaj nje popull i cili nuk e lufton te keqen, me te gjitha mjetet qe i ka ne dispozicion!

Uroi te mos kete kompromise tani e tutje me fqinjet tane pushtues siq kishte më pare ne dem te Kosoves e popullit te saje. Kompromisi me pushtusin eshte dorzim para kerkesave te tij i cili nuk ngopet kurr me kerkesat e veta, derisa te na mbeshtet per muri apo te na zhduk fare. Keshtu u ka ndodhe stergjysherve tane ilir me pushtusit Latino-romak, Greko-biozantin dhe sllavo-ortodoks, keshtu u ka ndodhe gjysherve tane arberor me turko- aziatik e sllavo-grek, keshtu po na ndodhe edhe neve shqiptareve tani me serb, malazez, maqedon dhe greke. Prej 140 mije kilometra katror qe kishim dikur ne gadishullin Ilirik, tani na kane mbete më pak se 40 mij kilometra katror, me tendence qe edhe keto te merren hap pas hapi, sipas synimeve greko-sllave dhe kompromiseve qe po u behet atyre nga perfaqsuesit tane politik .

Tani ose kurr ne shqiptaret duhet respektuar autoritetin dhe personalitetin e femres sone, te barazohet ajo me boten mashkullore, te shkollohet e te punesohet pa i vene kushte denigruse, te kete mundesi te barabarta me zgjedh e te zgjidhet neper vende udheheqese, sipas aftesive qe i ka e jo sipas kushteve denigruse qe i parashtrohen, te perkrahet e te ndihmohet profesionalisht e politikisht ne familje, ne shoqeri, ne vendin e punes dhe vertete te jete e barabart me mashkullin, nese e deshirojme nje shoqeri e nje komb komplet te shendetshem e perparimtar.

Femra shqiptare edhe ne politike, edhe ne vendet udheheqese, edhe ne vendet tjera te punes, edhe permes notes gjate shkollimit, edhe permes diplomave e gradave shkencore, edhe permes pozites e funksioneve te ndryshme nuk eshte e barazuar me mashkujt, nuk trajtohet denjesishte, por si eshte me keqe, e injoruar dhe e perbuzur si personalitet ne aspektin professional, moral, human, politik e kombetar, duke u veshtruar nga shume kush qe posedon nivel te ulte moral, vetem nga kendveshtrimi eksploatus si objekt seksual, e shume pak apo aspak e trajtuar si qenje njerzore, e barabart me mashkullin.

Nese gjysma e kombit te gjinise femrore nuk e gezon lirine e plote dhe trajtimin e barabart me gjinin mashkullore, assesi nuk ka mundesi te perparoi shoqeria dhe vendi jone, nuk kane mundesi te perparojne knaqshem fushat e ndryshme jetesore, politike e shoqerore, familjare, individuale e kombetare. Kur e theme kete jam, plotesisht i bindur, se bota njerezore ze fille e zhvillohet qe ne barkun e nenes e derisa te piqet sado pak per te jetuar pa perkujdesin e perkushtimin e madhe te saje. Sipas statusit dhe respektit qe e posedon femra ne familje, ne shoqeri dhe ne vendin e punes, te njetin statues do ta kete edhe femija i saje, i cili rritet, zhvollohet dhe edukohet ne duarte e nje nene. Nje nene, nje bashkeshorte e pa trajtuar mire, me nje nivel te ulte arsimimi, e varur ekonomikisht, me nje pozite nenshtruese, e papunesuar, apo verje kushtesh te pandershme ne punesim, shkollim e avansim pozitash te saje, eshte e pamunder te kete edukim dhe zhvillim te drejte e te mirefillt femija i saje, mbi te cilet i vare shpresat kombi yne.

Pozicioni i femres ne familje eshte i neperkambur si bashkeshorte, e cila trajtohet vetem si amvise e jo si intelektuale me te drejta te barabarta ne raport me bashkeshortin. Ajo gjithnje e me shume po trajtohet nga femijet e vete e bashkshorti si nje person e cila eshte e detyruar vetem tu sherbej atyre e jo te gjene perkrahje nga ata, qe edhe ajo te kete kohe te merret me punet e veta personale, intelektuale, politike e rekreative si bashkshorti i saje.

Shpeshehere perceptimet tona jane te zhytura ne iluzione per shkaqe te ndrushme. Uluzionet e deformojne tersishte pershkrimin mbi te verteten. Nuk eshte mire te besojme me kokefortesi se nuk bijme viktime e mashtrimeve iluzore, sepse eshte e pamundur te jemi perfekt apo te perkryer plotesisht ne veprimet tona intelektuale, emocionale, sociale e morale.

Kur flitet e verteta, kur mbrohet ajo dhe nuk neperkembet e nuk shkilet per interesa te ulta personale nga perfaqesuesit tane politik dhe elektorati me voten e vete, do te mbrohet Kosova dhe interesat e perbashkta kombtare. Tjeter rruge me te mire se mbrojtjen e te vertetes dhe drejtesise nuk kemi, pos rrugen e vetdevalvimit dhe vetshkaterrimit ne mase.

Ne fund te jetes vetem dy metra toke do ti ngop grykesit e pangopur te politikes shqiptare. Haram e paqin dheun me te cilin do tu mbulohet trupi i tyre perbindesh e koka keqberse!

Sa më shume qe interesohemi per hallet, problemet e shqetesimet e ndryshme te tjereve, aqe më shume tjeret interesohen per ne. Ne kete qasje sukseset do te jene me doemos evidente, duke rezultuar jete më e lumtur, autoritet më i madh, respekt, mirekuptim e dashuri mes njerzve, miqeve, farefisit dhe familjareve. Natyra e njeriut eshte e tille, kur tjeret tregojne interesim per te, ai tregon ne te shumten e rasteve interesim per tjeret, perjashtuar rastet e njerzeve qe jane te mbushur me krime, me pune te pandershme e te ndyra, jane te mbushur me xhelozi, urrejtje e egoizem te pasocializuar. Sjelljet me tjeret duhet bere sipas merites qe e posedojne ata, ndryshe do te shkelim mbi parimet njerzore te respektit, mirekuptimit, bashkpunimit, solidaritetit, humanizmit e dashurise.

Do te ishte gabim i madh kur komunikojme, bashkpunojme dhe jetojme se bashku me njerezit, t`ua imponojme atyre te interesohen vetem per problemet dhe shqetesimet tona, kurse ne te mos interesohemi fare per problemet dhe hallet e tyre.
Kjo menyre e sjelljes me njerez, më shume i largon ata prej nesh se sa i ofron, sepse askush nuk interesohet me shume per problemet dhe hallet e tjereve, se sa qe interesohet per problemet dhe hallet e veta. Kete dukuri duhet t´a kemi parasysh gjithe here kur komunikojme, bashkpunojme e jetojme se bashku me njerezit, nese nuk dojme te shkaktojme iritim para tyre dhe nese nuk dojme ti humbim familjaret,te afermit, farefisin, miqte dhe dashamiret tane.

Disa qe fshihen pas fjaleve te mira i mbulojne krimet e veta, veprat e turpshme e punte e ndyra. Sa shume genjeshtare e mashtrues, lakmitar e tradhtar po fshihen pas fjalimeve te mira, duke i maskuar krimet e veta te organizuara, korrupcionin ne çdo sfer te jetes, veprat e turpshme dhe punte e ndyra.
Per ti pershkruar sa më objektivisht tiparet e karakterit dhe personalitetit te nje personi eshte e domosdoshme ti marrim parasysh cilesite qe i posedojne ngjyra e syve, forma e vesheve dhe madhesia, forma e hundes, e mjekrres, forma e vetullave, e gojes, gishtave te durve e kembeve, ngjyra e flokeve dhe permbajtja e tyre, forma e buzeve dhe ballit, qendrimi i trupit, menyra e te ecurit, ngjyra e zerit, menyra e te folurit, shikimeve, mimika e fytyres, buzqeshjet e detaje tjera.
Sado qe bejme perpjekje te fshihemi pas maskave te ndryshme, keto cilesi flasin vete se me cilat tipare te karakterit e personalitetit posedon personi per te cilin behet fjale.
Ata qe nuk dijne ta lexojne drejte e sa më objektivisht kete alfabet psikologjik, deshtojne ne njohjen e drejte te tipareve te karakterit e personalitetit te nje personi.
Besimi apo mosbesimi ne vlerat tona qe i posedojme dhe besimi apo mosbesimi ne vlerat e rrethanave mes te cilave gjendemi, jane shkaktar qe te realizohen apo mos realizohen kerkesat, deshirat, synimet e qellimet tona gjate jetes. Kujdesi i shtuar se qfare po mendojme, ke po e vlersojme si vlere dhe çka po kerkojme, deshirojme e po synojme si te vlefshme, ashtu e ndertojme te tashmen dhe te ardhmen tone personale, profesionale, familjare e kombetare.
Gjendja depresive nuk i lene askujt aftesi, force, vullnet, guxim, deshire dhe dashuri te mjaftushme per ti tejkaluar veshtiresite dhe pengesat qe na dalin para dhe per ti perdor mjetet e mundeshme efektive intelektuale, politike, demokratike, revolucionare e luftarake, ne rast nevoje per ti tejkaluar me çdo kush ato.
Tek ai popull qe i mungon aftesia, forca, vullneti, guximi, dashuria dhe uniteti per ti tejkaluar pengesat dhe veshtiresite gjate jetes, do te perfshihet nga nje numer i madh paknaqesish, qe sjellin zhgenjim, deshprim, pikllim dhe pesimizem per te ardhmen e vendit dhe jetes se tij, duke iu nenshtruar roberise dhe politikes grabitqare e te korruptuar kembe e koke.

Dukurite depresive manifestohen ne zvogelimin e interesimit per ngjarjet e ndryshme qe ndodhin rreth nesh, ne zvoglimin e aftesive per zgjidhjen e favorshme te tyre. Manifestohen ne zvoglimin e interesimit ta ndryshojme per te mire gjendjen tone me te cilen rrethohemi dhe ne zvoglimin e interesimit ta ndryshojme veteveten dhe te pergatitemi sa më mire per jeten nga niveli personal e nivele tjera te ndryshme deri te niveli kombtar. Shkurt shprehur, zvoglim i madh i interesimit per ardhmerine tone personale, familjare, shoqerore e kombetare.

 Genjeshtaret, lakmitaret dhe te pangopurit, jane fatkeqesia e atdheut dhe e zeza e popullit, rrahin gjoks per burrni e trimeri, per drejtesi e menquri, per sakrifice e atdhedashuri, edhe pse kemb e koke i kane te zhytura ne korrupcion e tradhti.
Emocioni i zemrimit edhe pse kryesisht definohet si emocion negativ, me gjithe ate i ka vlerat dhe perparesite e veta, derisa te jete nene kontroll te sistemit nervor simpatik e parasimpatik dhe reagon natyrshem ne mbrojtje te vlerave univerzale njerezore, kur ato vehen ne pikpyetje nga shkaqe te ndryshme. Secili individ qe e ka ne rregull procesin e shendetit intelektual, emocional, social, human, moral e kombtar dhe nuk vuan prej ndonje defekti ne keto fusha shendetesore, eshte e pamundeshme te mos zemrohet, te mos kundershtoi e rezistoi me te gjitha mjetet, kur i shkilen te drejtat e tij personale, familjare, profesionale e kombetare, kur i shkilet autoriteti, integriteti e nderi i tij dhe ai kombit ne pergjithesi, kur burgosen e vriten dashamiret e kombit, kur nuk vlersohen ata qe kane merita por e kunderta, kur poshtrohen e dhunohen gra e femije, pleqe e te rije, kur pushtohet atdheu e shiten pjese te tije, kur e kaplon varferia vendin e popullata ik prej tij dhe kur demagoget u durtrokasin per interesa personale e u shkojne prapa aktereve qe e kane pruar vendin dhe popullin ne gjendje te mjere!
 Edhe nese zemrohesh mos u zemro per para e interes, per cikrrima e per cdo ves, por gjej shkaqet me te rendesishme e me te arsyeshme per ta shfaqur zemrimin ne mbrojtje te interesave kombetare, ne mbrojtje te lirise e pavaresise, ne mbrojtje te unitetit dhe bashkimit kombetar, ne mbrotje te nderit e moralit, ne mbrojtje te drejtesise e barazise, ne mbrojtje te familjes e vetevetes gjithmone permes parimeve univerzale njerezore, kur e lup nevoja edhe me çmimin e jetes.
Nuk eshte mire qe emocioni i zemrimit te ze vende per cikrrima gjate jetes, dhe te hargjojme kote energji e ta humbim edhe shendetin tone intelektual, emocional, social dhe at fizik per ato gjera qe nuk kane vlere njerzore, intelektuale, morale, sociale, humane e komnbtare, per ato gjera qe se mbrojne autoritetin, integritetin, nderin, lirine e atdheun tone, pa te cilat jeta nuk ia vlene te jetohet, sepse nuk mund te jete jete njerzore e me dinjitet kur jetojme si maca nen tryeze qe prete t`ia hudh nje kafshate buke dikush nga tryeeza, ku më shume merr injorim se sa buke.
Ato fara qe jane mbjelle dje, frytet e tyre po i vjelim sot, ato qe i mbjellim sot, frytet e tyre do ti vjelim neser. Varsisht nga lloi i farave qe i mbjellim, ate fryt do tua korrim. Kush mbjelle korr. Kush punon ka. Kush meson din.
MIQTË e paharruar te shqiptareve, ish presidenti AMERIKAN BUSH i par, presidenti KLINTON dhe presidenti BUSH i dyte, e bene ate qe e bejne miqte e vertete per ne shqiptaret, ne ditet me te veshtira qe i perjetonte KOSOVA dhe populli i saje. Sapo u lirua Kosova nga fallangat gjakatare te Serbise, me ndihmen e miqeve tane, viziten e pare qe e ka bere ne Kosove Presidenti KLINTON, iu drejtuar shqiptareve me keto fjale; ” Ne e fituam luften, juve ne Kosove u takon ta fitoni paqen”, duke shpresuar se politikanet e Kosoves dhe populli do te jene ne gjendje ti mbrojne dhe perfaqesojne denjesisht para botes interesat e veta kombtare dhe do ti mbrojne me dinjitet njerzor, pa i zhgenjyer miqte e posaqerisht SHBA-ne me sjelljet e korruptuara, te pamatura ne raport me interersat kombtare dhe pasurine e vendit, te cilet na perkrahen e na shpetuan prej nje gjenocidi te pa pare kund ne bote. Keto sjellje vetevrasese te politikaneve dhe perkrahsit e tyre permes votes, dita dites po i zhgenjejne miqte tane e sidomos SHBA-ne, duke humbur ne paqe marrezisht ate qe eshte fituar me gjakun e deshmoreve, me gjakun e 15 mije viktimave e dhunimin e 20 mije nenave e motrave shqiptare, shkaktuar nga kasapi i ballkanit Millosheviq, me fallangat e tije qe shetisnin si harambasha neper trojet e Kosoves.
Sipas mendimit tim personal, diskutimi i Presidentit tone Thaçi ne Kshillin e Sigurimit ishte defanziv, krahasuar me diskutimin e Vuçiçit i cili mbronte padrejtesisht interesat e popullit serb ne dem te shtetit te Kosoves dhe popullit te saje. Diskutimi i Presidentit tone Thaçi, dha te kuptojme se nuk po rrugton ne te njejtit binar me diskutimin e kryeministrit Haradinaj ne Bruksel, per ti mbrojtur vendosmerisht e me dinjitet dhe ne menyre unike interesat tona kombtare para botes, duke ia bere me dije asaje per demonstrimin e padrejtesive ndaj popullit shqiptar ne trojet e veta, te cileve iu kane marr padrejtesisht, per ti shperblyer fqinjet tane pushtues, sidomos Serbine e Greqine qe i kane duarte e pergjakura me shume se sa fqinjet tjere me gjakun e shqiptareve.
Kam frike se do te devalvohen e rrenohen gjithnje e me shume institucionet tona te ndryshme politike, shoqerore, kulturore e shkencore, ne nivel shtetnor e kombtar, me emrimin e kuadrit militant partiak ne balle te tyre, te pa pergatitur sa e si duhet profesionalisht, moralisht e kombtarisht, duke i injoruar, mohuar e poshtruar aftesite profesionale, morale, njerzore e kombtare te atyre njerzeve qe jane te pjekur, te pergatitur dhe jane te afte te marrin pergjegjesi profesionale e organizative ne nivel vendor e kombtar dhe më shume.
Derisa ti fryjme zjarrit politik e fetar ne dem te unitetit tone kombtar dhe te perqahemi mes veti mbi baza politike, fetare e regjionale, do te tallen armiqte me ne dhe do te na versulen gjithnje e më shume si te terbuar, kurse miqte tane do te zhgenjehen me veset e manite tona te shumta.
Derisa te kete jarana shqiptar te sllavo-grekeve pushtues dhe bashkpunojne me ta, ne dem te qeshtjes sone kombtare e ne favor te tyre, per interesa te ulta personale e karieriste, derisa gjenden njerze te korruptuar kemb e koke ne balle te politikes, edukimit, arsimit, shendetsise, ekonomise, drejtesise dhe institucioneve te ndryshme politiko-shoqerore, kulturore, historike e shkencore, vaj halli per ne si komb!
Thjeshtesia eshte virtyt i njerzve te edukuar, arsimuar, te ngritur profesionalisht, politikisht, moralisht e kombtarisht. Mendjemadhesia e mburrja eshte ves i njerzeve te pa edukuar, pa arsimuar dhe te pa pergatitur politikisht, moralisht, profesionalisht, kombtarisht dhe per asgjer ne jete. Veset e virtytet njerzore bejne pjese tek te gjithe njerzit e botes, pa dallim feje e kombi, ku më shume e ku më pak. Lum per ata njerze qe kane më shume virtyte se sa vese njerzore!
Veprimet qe i bejme gjate jetes te cilat sjellin ngjarje e rrethana pozitive dhe mundesojne arritjen e synimeve tona te perbashkta, sjellin krenari e lumturi personale, familjare e kombtare.
Kure i arrijme gjerate qe i deshirojme, na mundesohet t`i zgjidhim problemet e jetes qe na rrethojne, t`i permiresojme raportet mes njerezve, te inicojme te ndodhin sa me shume gjera pozitive rreth vetes, familjes e rreth kombit ne unitet, t`i perkrahim e tu ndihmojme tjereve sipas nevojes dhe t`i respektojme ata sipas merites se tyre dhe sipas vlerave qe i posedojne.
Uroi per gjithe shqiptaret kudo qe jemi, politikan, fetar, intelektual e qytetar ne pergjithesi, pozite e opozite, te majt e te djathte, te bejme sa më shume vepra te matura, pozitive, humane e kombtare!
Vleresimet, te cilat mbeshteten ne te verejturit e thjeshte, ne thash e theme, ne paragjykime e ne tendenca te ndryshme, nuk jane te sakta, sepse nuk i perfillin argumentet dhe faktet e verteta, bindese e te verifikuara sipas te verejturit sistematik shkencor, por jane nje fushate e ulte perplote tendenca, per ta perbaltur personalitetin e dikujt apo per ta ngritur ate pa argumente, per interesa personale apo qellime djallezore.
Nje pjese e konsiderueshme e njerzeve mendimet, bindjet e gjykimet qe i bejne per njerezit e per nje realitet te caktuar, më shume i mbeshtesin ne te verejturit e thjeshte, ne thash e theme dhe ne paragjykime tendencioze, se sa ne te dhenat e argumentuara qe dalin nga te verejturit sistematik shkencor, i kontrolluar mire e i verifikuar ne kohe.
Populli shqiptar dhe paraardhsit e tij ilir kane pas fatin e keq tu nenshtrohen ideologjive te ndryshme indoktrinuse fetare e politike, intelektuale, kulturore e gjuhsore te pushtuseve tane, qe nga pushtimi romako- bizantin, sallavo-ortodoks dhe turko- aziatike. Indoktrinim permes ideologjive fetare krishtene katoliko-ortodokse dhe islamike muslimane. Indoktrinim me politiken e kulturen e pushtuseve dhe gjuhen e tyre. Ky indoktrinim ka filluar para 2000 viteve dhe ka ardhe deri ne kohen e indokrinimit komunist sllav e ateist dhe demokracise fallso te europes e cila po i favorizon qmendurisht sllavet dhe greket e ballkanit ne dem te qeshtjes shqiptare dhe po perzihet ne rregullimin politik, teritorial e ushtarak te shqiptareve, qe tu krijoj favore harambashave kokrisur sllavo-grek, tu turren si bisha te egra shqiptareve, sa her tu teket qe tu marrin pjese te teritorit te tyre , me aminin e Europes plake, qe po zgerdhihet me shqiptaret permes buzqeshjeve ioronike te Mugerinit dhe Komisionerit Han.
Solidarizohem me demonstratat e studenteve shqiptar dhe i mbeshtes pa asnje rezerve, sepse ata jane shpresa, krenaria dhe ardhmeria e kombit tone dhe e Shqiperise etnike. Çdo indiferencë, përbuzje, shantazh, keqtrajtim dhe mospërfillje e kërkesave të tyre për shpetimin e Shqipërisë nga robëria dhe shfrytëzimi kolonial e gjysmëkolonial, nga nepotizmi, nga despotizmi, nga skllavëria, nga sektarzimi, nga korrupsioni, nga varferia dhe nga papunësia totale, eshte mbeshtetje e roberise se Shqiperise, shfrytezimit kolonial e gjysem kolonial te saj. Mos zbatimi i kërkesave të studenteve, është tradhti dhe vrasje e vlerave dhe interesave vitale të kombit shqiptar dhe te Shqipërisë. Jo vetem intelektualet, akademiket, studentet, por edhe ushtria, edhe policia dhe gjithë populli e Shqiperia mbarë, duhet t’i përkrahë protestat demokratike dhe paqësore te Lëvizjes se studenteve te Shqiperise, sepse eshte momenti i fundit, qe te demaskohet regjimi i kalbur antidemorkatik, antipopullor dhe antihuman e njerzor. 
Nje shoqeri e smuar shpirterisht e moralisht e humb rrugen e saje te zhvillimit, perparimit dhe persosjes ne baza kolektive, shoqerore, kombetare, familjare dhe individuale, sepse nuk posedon me kurrfar force, nuk ka synime e projekte per ti quar proceset e zhvillimit perpara. Ne vende te aspiratave per zhvillim e perparim te barabart e te gjitheanshem shoqeror e kombetar, vershon me parulla boshe e te pakuptimta, me premtime te genjeshterta e me anarhi, te cilat i shkatrrojne idealet e nje shoqerie, idealet e nje kombi, e nje grupacioni politik e fetar, profesional e shkencor, familjar e personale.

Simptomat e nje shoqerie te smuar jane: korrupcioni, amoraliteti, trafikimi me qenje njerezore, trafikimi i substancave narkotike, krimi i organizuar, devalvimi i vlerave ne fushen e drejtesise, ekonomise, shendetesise, edukimit, arsimit, bujqesise, tregtise, biznesit. Devalvimi i punsimit i mbeshtetur mbi baza partiake, familjare e korruptive. Punsim pa i perfillur aftesite dhe pergatitjen profesionale, morale e kombtare te te punsuarit. Emrimi i militanteve neper pozita dhe pergjegjsi shoqerore e kombetare, te cilet nuk i meritojne ato pergjegjesi ne aspektin profesional, moral e kombtar. Shkatrrimi i pasurise shoqerore e kombetare ne favor te interesave personale, keqperdorimi i sherbimi policor dhe gjykatave nga pushtetaret dhe nje numer i pa fund i simptomave qe e karakterizojne nje shoqeri te smuar shpirtnisht, moralisht e kombtarisht.

Per ta sheruar shpirtin e smuar te nje shoqerie, me pare duhet te nisemi nga vetevetja, qe ta ndertojm nje shpirt te shendetshem e sa me te paster personal, profesional, kulturor, familiar, institucional, shkencor, politik, fetar, kombetar dhe shtetnor. Per ndryshe do te fundosemi edhe vete ne plehrat e pa fundme, te smundjeve shpirterore qe e kane perfshire nje shoqeri te smuar.

Kur shpirti i nje shoqerie eshte i smuar, ajo shoqeri nuk ka kurajo te perballet me ndryshime, me risi, nuk i perballon dot sfidat qe i dalin para, sepse i mungojne aspiratat, vullneti, deshira, kombengulesia, guximi dhe projektet per ti quar proceset perpara. Ajo shoqeri nuk i beson te tashmes dhe te ardhmes, nuk behet pjese e nje organizimi progresiv, pjese e nje pergjegjesie per te miren e kombit, vendit dhe shtetit, pjese e nje pergjegjesie kolektive, pjese e nje sakrifice te interesave personale, ne dobi te atyre shoqerore e kombetare.

Cilit shtet prej fqinjeve tane greko-sllav i behet presion nga Europa, te naj falin trojet e tyre, apo sepaku te naj kthejne trojet tona qe i kan pushtuar me ndihmen e Europes, siq po i bene presion Kosoves dhe politikaneve te saje, te japin edhe metej troje te veta per sllavo-greket, si kusht per te hyre ne Europe dhe per tu paisur me Viza shqiptaret?!

Deri kure do t`i tolerojne antaret e ” lista Serbskes” ta perdorin termin ” Kosovo i Metohija” ne Paralamentin e Kosoves, duke injoruar shtetin, edhe pse po behet shkelje flagrante ne Kushtetuten e shtetit te saje, kur dihet mirfilli se ne Kushtetute thuhet shume kjarte Republika e Kosoves e jo “Kosovo i Metohija.?! Me kete pyetje po i drejtohem Kryetarit te Paralamentit Kadri Veseli, nenkryetarit Xhavit Haliti dhe te gjithe deputeteve te ketij Parlamenti, pse i tolerojne fashistet e lista serbskes ta pordhosin emrin e Republikes se Kosoves, me termin e qafkave te zeza sllave “Kosovo i Metohija” dhe shkeljen mbi kushtetuten e shtetit te saje?! Keto far qafkash te zeza sllave duhet perjashtuar sa më pare nga funsionet e tyre te deputetit te ketij Parlamenti e jo te tolerohen edhe metej ta injorojne emrin e Republikes se Kosoves dhe Kushtetuten e saje !

Rrenje te thella e kancerogjene kane leshuar ne vetedijen tone duke u nisur nga politikanet, intelektualet dhe kleriket fetar, me pak perjashtime diturija e ulte, lakmija e madhe, pafytyresia, tradhtia, mosguximi, amoraliteti, mendjemadhesia dhe zhveshja totale nga interesat e pergjithshme kombtare. Ku pasoje e ketyre infiltrohen kisha e gjamija dhe klerik fetare me misione te ndryshme antikombtare, dresuar e paguar nga qarqe te ndryshme, qe nuk pushojne kurr per ta zhduk shqiptarin nga faqja e dheut, permes bijeve te e vete qe ne shpirt e gjak e kane tradhtine, budalline dhe hajvanllakun.

Nuk mbahen e nuk shtohen miqte e vertete e te sinqerte dhe nuk fitohet perkrahja e tyre me shitjen e pasurise kombetare, me legjitimin e krimineleve serb neper strukturat tona shoqerore, politike e shtetnore, me themelimin e zajednicave serbe, me falje tokash malit te Zi, Serbise, maqedono-grekeve dhe me lulzimin e korrupcionit ne te gjitha fushat jetesore. Miqte e vertete e te sinqert qendrojne prapa neve dhe na perkrahin, ateher kur ne e perkrahim veteveten.

Ështe e kote pritja qe te ndryshohet diçka per te miren tone personale, profesionale, institucionale, familjare e kombtare, me kete nivel te sjelljeve qe po i bejme ne fushen e politikes, kultures, shkences, arsimit, ekonomise, drejtesise, shendetesise dhe institucioneve te tyre perkatese.

Nuk do te koritemi duke vrapuar pas intersave tona te ulta, siq po koriten disa, nese më pare i mendojme mire e drejte pasojat e leverdite e veprimeve tona dhe fundin e jetes, sepse asgje nuk do te marrim me veti ne boten tjeter, pos ndergjegjes sone.

Xhozef Edison, ne momentin kur i ka vizituar varrezat e qytetit te tij, i ka thene keto mendime me vlere: “Kur veshtroi varrezat e fisnikeve, çdo emocion i lakmise vdes tek une; kur lexoi epitafet e bukura, çdo deshire e tepruar largohet; kur shohe pikllimin e prinderve mbi nje gure varri, zemra ime tretet me dhemshuri; kur shikoj varrin e prinderve, mendoi kotesine e pikllimit te tyre; kur shikoj mbreterit qe prehen ne varreza se bashku me ata qe i rrezuan, me shkon mendja se sa kote u perpoqen dhe sa kote u munduan; kur shikoj varret e njerezve te shejte te cilet aqe shume e perqane boten me grindjet dhe konfliktet e tyre, une me pikllim e perjetoi ndjenjen e habise dhe trishtimit ndaj perleshjeve, perqarjeve dhe debateve te njerezimit…“ dhe kështu vazhdon me mendime tjera keshilluse.

Do te ndjehemi krenar e jo te turperuar para vetes e para tjereve, kure veprimet tona jane te ndergjegjshme, te matura, vizionare, te leverdishme e me virtyte njerezore duke shperndare respekt, dashuri, mirkuptim, tolerance, altruizem, guxim, vullnet, atdhedashuri, humanizem dhe besnikeri ne rolin e prindit, bashkeshortit, vellajt, motres, nipit, meses, xhaxhajt, kusherinit, mikut, shokut, qytetarit dhe ne rolin e nje intelektuali, profesionisti, politikani apo kleriku fetar.

Çdo gje qe e bejme ne jete, nese nuk dojme te koritemi e te turperohemi para botes e para vetit, duhet punuar sikur nuk do te vdesim kurr, por edhe te mendojme fundin e jetes, se nuk do te marrim asgje me veti, pos nderin apo turpin tone!

Jeta e mire apo e keqe qofte eshte ne duar tona. E mundeshme eshte nga nje jete e keqe te kalojme ne te miren, nga e vjetra te kalojme ne te rene. Po besuam ne fuqite tona, te gjitha keto behen realitet. E mira nuk pik nga qielli as nuk ta dhuron kush, ate duhet fituar vete.

Ata qe nuk kane besim ne fuqine e vete e nuk jane kembngules, te durushem dhe te qendrushem gjate arritjes se synimeve te veta progresive ne aspektin personal, profesional, shkencor, familjar, politik, kombtar e ne gjera tjera me rendesi jetike, luhaten mes se vjetres e te rese duke pranuar deshtimin dhe mbetjen tek e vjetra, edhe pse eshte demoduar dhe e ka shkel koha.

Veset e koprracit manifestohen permes dashurise se tepruar ndaj parase, duke e dashur parane dhe kursyer ate më shume se sa veteveten. Koprraci edhe boten po takete, nga pangopesia e tije, kerkone edhe nje bote tjeter. Ai çdo gje grumbullon per veten, e asgje per tjeret. As guret e malit qe jane me bollak nuk ia jep kujte. Edhe po te vdes njeriu, duke pritur ndihmen e koprracit, koprraci nuk ka zemer e shpirte ta ndaj nje cente nga gjepi i tije, per tia shpetuar jeten e tjetrit.

Duhet bere qmos te mos i marrim veset e pertacit dhe koprracit, nese kemi deshire te jetojme te lire, te edukuar, te ditur, te pasur, te lumtur, human, me ndere e me dinjitet.

Eshte domosdoshmeri e kohes te mos ndjehemi edhe metej si viktima, por te lidhemi sa më ngushte me qenjen tone te brendeshme duke u liruar sa më pare nga bindjet e shprehite tona te vjetruara dhe te pervetesojme modele mendimesh, bindjesh e shprehish te reja e harmonike per veten, per familjen, rendin tone shoqeror e politik, per kombin, duke i ndihmuar vetes ne radhe te pare, familjes, institucioneve, shtetit kombit, pastaj edhe botes nese e arrijme nivelin e pjekurise se ndervaresise intelektuale, emocionale, sociale, morale e kombtare, qe te kemi se çka tu japim tjereve dhe te dijme se çka na duhet te marrim nga tjeret, e jo te marrim se çka na servojne ata.

Nuk eshte mire, e as njerzore te friksohemi qe te jemi sa më te lire e te pavarur ne raport me tjeret dhe te marrim pergjegjesi ndaj vetevetes dhe ndaj jetes sone, sepse marrja e pergjegjesise nenkupton se jemi ne gjendje te pergatitur dhe te afte t`i pergjigjemi menyres progresive te jetuarit tone mes kesaje bote njerzore.

Eshte ndjenje e mrekullushme atehere kur bindemi se nuk kemi nevoje dhe nuk e lejojme veten te varemi nga tjeret, sepse brenda qenjes sone gjendet fuqia e jashtzakonshme e cila na mundeson te bejme ndryshime te duhura e progresive ne menyren e te jetuarit tone.

Derisa te ndjehemi te viktimizuar do ti humbim te gjitha mundesite ti zbulojme aftesite tona qe ti pergjigjemi jetes, jo si viktima por si qenje njerezore te fuqizuara e te pavarura nga lemosha e tjereve.

Politikani sharllatan eshte personalitet me dije te ulte e te cekte fare. Ai perpiqet ti mashtroi tjeret sa me shume te jete e mundur, duke rrahur gjoks si nje person i dijshem dhe i zoti. Sharllatani e shfrytezon mirebesimin e tjereve, miqeve dhe dashamireve, qe te perfitoi sa më shume nga ata. Ai vertete eshte mashtrues i pa cipe dhe batakgjije. Çdo pune e veprim qe e bene sharllatani eshte e mbushur perplot sharlatanizem e me plote pasoja qe ua sjelle tjereve dhe vendit te vete.

Pa e vleresuar drejte e mire jeten, lirine dhe atedheun, pa i luftuar veset dhe tekat tona te shemtuara, egoizmin e pasocializuar dhe tradhtine kombtare, nuk ka kurrfar kuptimi personal, familjar dhe kombetare te jetuarit tone.

Ne ato momente kur nuk e vleresojme jeten, lirine dhe atedheun sa e si duhet, jemi ne sherbim te djallit, veseve dhe tekave tona te shemtuara, jemi ne sherbim te egoizmit ekstrem e te pasocializuar, ne sherbim te pabarazise e korrupsionit, amoralitetit dhe tradhtise kombetare, apo thene realisht, vertete jemi ne sherbim te djallit e birit te tij, jo ne sherbim te vetevetes, familjes, popullit, as ne sherbim te kombit e Zotit.

Pa liri e pa atedhe genjehemi kote, qe kemi jete, kemi femije e pasuri, kemi fe edhe Zot.

Nuk besoi qe krijohet monotoni, lodhje, dembeli e dorzim tek ata shqiptar qe i thone vetit shqiptar dhe kane gjak shqiptari ne damaret e tyre, kure flitet e punohet per kombin tone, kur veprohet e sakrifikohet per liri e per flamur kombtar dhe per Nenen tone Shqiperi e trojet shqiptare jashte saje, bij te seciles jemi! Por po ndodhi qe me fajn tone ta ndajme edhe metej Shqiperine dhe ta leme te varet atedheu nga te huajt e pushtusit tane, per pak pare te pista, per interesa personale e marri tjera, na marroft fytyren i madhi Zot!

Zemrat jane qender e fuqise sone, ku asnje fuqi pa zemer, vullnet, guxim e dashuri nuk vepron. Çdo gje ne jete do ece shume më lehte, nese veprimet tona e kane shtytes vullnetin, guximin dhe dashurine me zemer.

Per gomarin çdo veprim qe e bejne njerzit, te cilët nuk shkojne ne favor te tagjise se gomarit dhe stalles se tij jane gomar!

Çfarë ndodhi sot ne qytetin e Pejes mes dy qeverive shqiptare, uniteti mes tyre apo thellim i matejshem i ndarjeve?! Se çfare ndodhi mes tyre, u desdhmua hapatas nga dy kryeministrat, ne konference para gazetareve – bashkim permes fjaleve te medha e ne leter, kundershtim e ndarje praktikisht e ne veper.

Si eshte e mundur te konsiderohen me prejardhje shqiptare greket, serbet, malazezet dhe maqedonet, sipas pikepajeve te disa shqiptareve, kur greket e sllavet ne pergjithesi, ne te gjitha periudhat historike u treguan gjakpirsit më te medhej kunder shqiptareve e paraardhsve te tyre dhe pushtues agresiv e barbar te gadishullit Ilirik, edhe pse ne anen tjeter historija e pohon se sllavet e greket jane ardhacak te cilet u vendosen ne trojet tona te gadishullit Ilirik, ne te cilin Iliret ishin autokton dhe zot te ketij gadishulli, kur ne keto troje nuk kishte as grek e as sllav?!

Edhe sote si perhere gati e kemi harruar veten si kombe dhe nuk mendojme, se si ta zgjidhim njehere e mire qeshtjen tone kombetare, por vropojme si te verbuar pa kurrfar koncepcioni dhe pergatitje profesionale, politike e kombetare pas Evropes, qe te futemi ne te, pa e zgjidhur qeshtjen tone kombetare dhe te shkojme te barabart me tjeret, nen nxitimin e larove dhe tradhtareve te kombit per interesat e veta, qe po e shesin vendin dhe po e permbysin çdo gje qe eshte kombetare, nen ndikimin e forcave te medha e aleancave te ndryshme, qe nuk ishin kurr ne favorin tone dhe sote po ashtu nuk jane.

Pikpamjeve te disa shqiptareve rreth gjenezes sone kombtare e fetare, po u pergjigjem shkurt. Ne kete gjendje te palakmuar e tmerruese na kane pruar pushtuesit tane mijavjeqar permes tradhtareve te vendit, permes strategjise se mashtrimit, perqarjes dhe neneshtrimit duke perdorur elementin fetar, gjuhesor, politik dhe mjete tjera te dhunes, si kulaqin edhe kerbaqin. Me kete strategji, pushtuesit tane latino-romak, greko-bizantin, turko-aziatik dhe sllavo-ortodoks, vazhduan 2000 vite me radhe dhe po vazhdojne edhe sote e kesaj dite pasardhesit e tyre, pos me kamuflime te reja.

Të ndjehemi të rëndësishem, te dashur, te dijshem e te ndershem mes njerzve është njëra ndër dëshirat më njerëzore e cila na bënë të dallojme prej gjallesave tjera toksore. Po të mos ishte kjo ndjenje nxitese, ne do te jetonim ne erresiren e madhe te paditurise dhe civilizimi njerezor i ketyre permasve nuk do te ekzistonte.

” Edhe sikur ajri i paster te vinte vetem nga Serbija dhe jeta ime te ishte e varur prej tij, po te isha shqiptare nuk do ta blija! Do të më duket perbuzje ndaj te gjitha viktimave!”, ish Senatorja belge Anne- Marie Lizin, 1999.

Deshira per t’i mashtruar, shrytezuar, mbisunduar, nenshtruar e poshtruar tjeret, qone drejte krimeve te medha njerezore, qe nuk jane edhe aq te pakta ne rruzullin tokesor edhe ne trojet shqiptare. Lum ata qe nuk e lene me depertuar ne shpirtin e tyre kete ndotje e infeksion, me permasa shkaterruese per njerzimin.

Menyra se si sillemi me i plotesuar nevojat dhe deshirat tona, tregon kush jemi, sepse te gjitha karakteristikat personale qe i posedojme perbrenda manifestohen permes menyres se sjelljeve tona qe behen me i realizuar deshirat qe ia kemi vuar vetit si mision.
Shembuj ndjenjash te deshirave tona jane te shumte gjate jetes, per te mire besa edhe per te keqe, qe na bejne te ndjehemi krenar dhe te turpshem me veprimet tona.

Dukurite negative ne shoqerine tone eliminohen permes ngritjes se edukimit, arsimit, kultures dhe sjelljeve te qytetareve, duke u dhene mundesi atyre sa më shume, per tu pastruar nga ndotjet e shumta shpirterore.

Eliminimi i padrejtesive dhe vendosja e drejtesise, behet permes zhdukjes se lakmise se shemtuar personale, grupore e partiake dhe perkrahjes e stimulimit te drejtesise permes mbrojtjes se ligjit e kushtetutes me organe kompetente mbrojtese te shtetit.                                                                        

Perqarjet mes nesh eliminohen dhe paqja vendoset duke i socializuar e humanizuar dukurite egoiste te shfrenuara dhe ndeshkuar ato ku ngrisin koke.

Rendi shoqeror e politik qe e kemi ne fuqi, ndryshon me vendosjen permes votes sone ne balle te presidences, qeverise e paralamentit njerze progresiv, te vetedijshem, te vendosur, te guximshem, te edukuar, kulturuar, te ndershem e atdhedashes dhe te pergatitur profesionalisht, politikisht, moralisht e kombtarisht, te cilet jane deshmuar e deshmohen praktikisht me veprimet e tyre. Dersa ta bejme kete si shoqeri shqiptare, e kemi denuar veten te jetojme siq nuk u ka hije te jetojne njerzit normal.

Ne ate vend ku ekzistojne e lulezojne dukurite e shumta negative, te shemtuara e shkaterruse per vendin e per popullin, te gjitha behen permes mashtrimeve e keqeperdorimeve te mashtrueseve e keqbersve, qe te kene sa me shume “bosat” e “suksesit” dhe interesit, e sa më pak tjeret e populli, duke i tronditur e shkaterruar tersisht temelet e interesave te pergjithshme kombtare.

Shemtite e qoroditura te mashtrueseve e keqberseve, nuk munde te luftohen permes nje personi apo grup njerezish, sa do te afte e sado qellim mire te jene ata. Dukurite negative e te shemtuara luftohen bashkarisht me te gjitha mjetet qe i kemi ne dispozicion. Perndryshe do jetojme si eshte më keq e më zij si popull e si komb.

Pa marr parasysh forcen e pengesave qe na dalin para dhe na ngadalesojne procesin e realizimit te qellimeve tona, dorzimi eshte fatal, te cilin nuk guxojme ta pranojme me asnje qmim. Forca jone kembengulese, qendrueshmeria, paluhatshmeria, vullneti, menquria, guximi dhe dashuria e mjaftushme per te ecur perpara drejte realizimit te qellimeve tona, do ta gjunjezoi secilen force qe na pengon.

Grada e tituj te shumte shkencor i kane vershuar trojet shqiptare, aq sa ka mjaftushem edhe per eksport. Keto grada e tituj shkencor doktorantet tane, siq po duket i paskan marr permes kanaleve te ndryshme, sa per tu pozicionuar ne nje post me pergjesi te madhe dhe koficient te larte te te ardhurave personale, pa bere asgje rreth shkences dhe postit me te cilin eshte shperblyer nga lideret e tij politik, qe ta bejne ate nje marionete te veten. Per shkencen mos te flasim fare, sepse doktorantet tane, marioneta te lidereve te tyre politik, ia kane kthyer shpinen tersisht asaje dhe kane ra klluq ne strofken e rehatise duke prite dite më te mira per shkencen, edhe pse u kane ra puplat nje nga nje prej pasivitetit te tyre dhe drogimit total pas politikes.

Per çudi nga ter ky vershim i doktoranteve ne trojet shqiptare, rralle dalin shkenctar apo nuk dalin fare me ide e pikepamje, me hipoteze e teza te reja te tyre, perpos pertypjeve te mendimeve, ideve, hipotezave dhe tezave qe i kan pertypur e ripertypur tjeret, pa bere asgje me shume, perpos edhe nje ripertypje te radhes.

O doktorro e merru me shkence, o mos e bene kete te lige dhe te behesh kepurdhe doktor, si kepurdhat pas reshjeve te shiut, mbeshtetur mbi ajamet e familjarizmit, militantizmit partiak, korrupcionit dhe sipas ajameve tjera te shemtuara e dehumanizuara per te marr grada e tituj te ndryshem vetem per leverdite e ulta personale ne dem te vlerave shkencore, humanitare, morale e kombtare.

Demagoget, premtuesit dhe mashtruesit kur flasin i mbushin fjalte e veta me oratori, i maskojne ato sa më shume, te mos hetohet lehte qellimi i tyre djallezor dhe shemtija e panjerzishmeria qe e bartin me vete.

Ështe lehte te flasim e ta mashtrojme veteveten e tjeret me fjale te medha e te zbukuruara, ndersa eshte veshtire tu permbahemi atyre ne veper e t`i bejme realitet per te miren e pergjithshme. Per oratori te tilla mashtruese, populli thote:” Aty ku tregojne dredhza shume, merre kofinin sa më te vogel, se nuk do ta mbushish dot me dredhza”.

Nese kohen e manipulojme, abuzojme dhe nuk e vlersojme si e sa duhet duke u mashtruar pas kenaqesive afatshkurtera qe nuk kerkojne menquri, perpjekje e angazhime te medha, me doemos do te perfundojme ne vuajtje e dhimbje afatgjata vete shkaterruese.

Ështe domosdoshmeri per njeriun ta kuptoi, vleresoje e menagjoj kohen sa më shume, e sa më mire, te mos abuzoj me te, nese deshiron te arrije rezultate, suksese dhe vepra kapitale njerezore, intelektuale, humane, sociale, morale, kombetare, familjare, personale dhe profesionale.

Derisa ta kuptojme se ndotjet brenda botes sone shpirterore, intelektuale, emocionale, morale, sociale shkaktojne probleme te medha personale, bashkshortore, familjare, shoqerore, kombtare e njerzore, do vazhdojne te perhapen edhe metej ndotjet e helmimet e tilla shkaterruse mes nesh si komb e mes njerzeve te botes.

Me shablone te murosura e me skema te ngurta neper kokat e mendimet e njerzeve, me mungese vullneti, guximi e kambngulesie, me mungese te pervojes dhe pergatitjes intelektuale e profesionale, me koka te individeve, grupeve te ndryshme shoqerore e politike ne te cilat dominon egoizmi, dinakeria, cinizmi, hipokrizija, tradhtia, amoraliteti, pa besia, karierizmi dhe lakmija e qoroditur, nuk jane zgjidhur kurr drejte e njerzisht e nuk zgjidhen problemet tona kombtare, shoqerore, institucionale, familjare, personale, profesionale e as shtenore.

Kemi nevoje shume per ndryshime progresive, sidomos gjinise mashkullore i takon nje mirekuptim më i madhe ndaj botes femerore, nje bashkpunim më njerzor e human, nje perkrahje më e thelle dhe pa rezerve, sepse e ardhmja e kombit lind, rritet dhe edukohet ne duarte e nenave shqiptare. ” Nje popull qe nuk e ka boten femrore te edukuar e arsimuar si duhet e sa duhet, eshte sikur nje pllumb qe gjendet ne mesin e pllumbave tjere, te cilit i mungon nje krah. Pllumbat qe posedojne me te dy krihet, fluturojne e i kapin qiejte, kurse pllumbit qe i mungon njeri krahe perpelitet per toke dhe pluhroset nga deshira qe te fluturoi ne qiell edhe ai si shoket e vete” – Sami Frasheri.

Ështe konstatuar shkencerisht se problemi me i madhe i zgjidhjes se situatve problemore, perpos pengesave tjera, jemi ne si individ, si grupe shoqerore e institucionale, si familje dhe si komb. Nese kjo qendron, duhet ti ndermarrim te gjitha masat sa më pare, qe ti eliminojme ne radhe te pare pengesat dhe veshtiresite te cilat ia sjellim vetevetes, familjes dhe kombit ne pergjithesi e pastaj te ballafaqohemi edhe me zgjidhjen e problemeve te ndryshme qe na vijne nga tjeret dhe nga vete natyra e problemit qe kerkon zgjidhje.

Gjate zgjidhjes se problemeve personale, profesionale, familjare, institucionale, politike, fetare e  kombtare neper situata te ndryshme gjate jetes, nga aspekti shkencor psikologjiko-logjik eshte konstatuar se perpos problemeve qe na dalin gjate jetes dhe kerkojne zgjidhje, problemi me i madh eshte konstatuar vete individi apo grupe te vogla e te medha individesh, qe u qasen zgjidhjes se problemeve neper situata e fusha te ndryshme profesionale, politike, fetare, shkencore, kulturore, historike, humane, sociale e filozofike ne nivel personal, familjar e kombtar, po ashtu sa vete natyre e problemeve qe na delin para per tu zgjidhur.
Niveli i ulte i pergatitjes intelektuale, profesionale, kulturore i personit apo grupe te ndryshme personash që ta kuptojne drejte e sa me objektivisht, se si duhet zgjidhur nje situate problemore per te cilen jane edhe pergjegjes ta zgjidhin, sjelle pengesa e veshtiresi te medha per zgjidhjen e favorshme te problemeve neper fusha te ndryshme profesionale, shkencore, kulturore, historike, politike e kombtare, sepse problemet qe nuk kuptohen drejte, nuk zgjidhen perpos qe veshtiresohen edhe me shume.
Pengese tjeter e zgjidhjes se situatave problemore eshte skema e ngurte e murosur ne kokat dhe mendjen e atyre qe i qasen zgjidhjes se problemeve, ne vend qe skema te jete me fleksibile, me gjitheperfshirese, se sa skema e ngurtesuar, pa nje veshtrim kritik qe i eliminon tmetat e asaj skeme te murosur ne koke dhe ne menyren e te menduarit.                                                                                                                                                                                       Me shablone te murosura e me skema te ngurta neper kokat e mendimet e njerzeve, me mungese vullneti, guximi e kambngulesie, me mungese te pervojes dhe pergatitjes intelektuale e profesionale, me koka te individeve, grupeve te ndryshme shoqerore e politike ne te cilat dominon egoizmi, dinakeria, cinizmi, hipokrizija, tradhtia, amoraliteti, pa besia, karierizmi dhe lakmija e qoroditur, nuk jane zgjidhur kurr drejte e njerzisht e nuk zgjidhen problemet tona kombtare, shoqerore, institucionale, familjare, personale, profesionale e as shtenore.                                                                    Lexuesi im i dashur, eshte konstatuar shkencerisht se problemi me i madhe i zgjidhjes se situatve problemore, perpos pengesave tjera, jemi ne si individ, si grupe shoqerore e institucionale, si familje dhe si komb. Nese kjo qendron, duhet ti ndermarrim te gjitha masat sa më pare, qe ti eliminojme ne radhe te pare pengesat dhe veshtiresite te cilat ia sjellim vetevetes, familjes dhe kombit ne pergjithesi e pastaj te ballafaqohemi edhe me zgjidhjen e problemeve te ndryshme qe na vijne nga tjeret dhe nga vete natyra e problemit qe kerkon zgjidhje. I juaj, mësuesi Isë

Modeli psikodinamik, devijimet psikike te personit i sheh nga shkaqet e brendeshme te tija, te cilat jane shkatar te devijimeve e qrregullimeve psikike.
Secili person ne brendine e tije shpirterore posedon me IDIN, EGON dhe SUPEREGON. Nese keto tri dukuri shpirterore nuk ekuilibrohen mire e si duhet gjate jetes, per shkaqe te ndryshme personale, mund te humb barazpesha  tyre dhe personin e qojne drejte devijimit apo çrregullumeve psikike.
Konstatimi psikologjik i modelit psikodinamik e ka definuar boten e IDIT si bote e pafundme deshirash te individit, EGON si bote e arsyes per te bere perzgjedhjen e deshirave te mundeshme, te lejushme, te drejta e te ndershme dhe SUPEREGON si bote e nivelit me te larte logjik qe ka kapacitetin te kontrolloj boten e deshirave qe dalin nga bota e IDIT te njeriut, ne bashkpunim me EGON dhe te bëj frenimin e atyre deshirave qe shkelin parimet e rregullave njerzore.                                                                                                                                                                                                                                       Nese keto tri botera e humbin barazpeshen dhe bashkpunimin mes veti, edhe individi e humb logjiken dhe dinjitetin e vete duke vrapuar pas deshirave prrallore, qe nuk kane te ngopur tek personi. EGOJA apo arsyeja e personit, bije viktime e deshirave prrallore te IDIT dhe nuk eshte ne gjendje ta bej dallimin mes realizimit te deshirave te lejueshme e jo te lejueshme, te ndershme e te pandershme, te drejta e te padrejta dhe deshirave te mundeshme e te pamundeshme. Me nje fjale, personi e humb tersisht kontrollin e nevojshem per ta mbajtur ekuilibrin e ketyre tri botrave ne fjale.
SUPEREGOJA kur vepron normalisht tek individi eshte nje shkalle me e larte e vetedijes apo nje logjike më në nivel e individit, i cili e ka te kjarte se parimet morale e njerezore qe i ka vuar shoqeria si rregulla te lejushme e te palejushme, sanksionuse e shperblyse, te cilat nuk eshte e ndershme e as njerezore te shkilen e te neperkemben per interesa te ulta personale, qe shkelin mbi interesat e tjereve dhe ato kombtare, sepse sanksionohesh moralisht, njerzisht e ligjesisht nga shoqeria qe i ka vuar  rregullat dhe i respekton ato.
Nese e humbim barazpeshen e ketyre tri fenomeneve shpirterore, bijme ndesh me parimet humane e njerezore dhe me te gjitha rregullat qe i ka krijuar njerzimi dhe shoqeria jone mes te ciles jetojme, duke perjetuar nje presion per brenda nga ndergjegja e vrare dhe nje presion nga jashte qe kemi shkele mbi rregullat e krijuara nga shoqeria, qe mund te jene tek ne shkatar paresor i devijimeve apo qrregullimeve psikeke.
IDI, EGOJA dhe SUPEREGOJA tek disa intelektuale, fetare dhe politikane, e kane humbur fare baraspeshen shpirterore dhe po shkelin me dy kembet ne rregullat, parimet dhe ne ligjet e shoqerise sone kombetare, te cilat jane vuar ne jete me punen e palodhshme, me sakrificen e madhe e me gjakderdhje te atyre qe synim e kishin lirine, ndergjegjen e paster njerezore per ta  fituar barazine, drejtesine dhe per ta vuar ne binare te drejte zhvillimin e pergjithshem kombtar.
Lexuesi im i dashur, eshte ne nderin tone te kemi kujdes te shtuar, qe ta ruajm baraspeshen e IDIT, EGOS, dhe SUPEREGOS, nese deshirojme jete te qete, te lumtur, te barabart, me dinjitet dhe pa qrregullime psikike. I juaj, mësuesi Isë

Sa shume te donte populli kur rrezistojshe se bashku me popullin i cili demonstronte ne demonstratat qe beheshin per mbrojtjen e demarkacionit me malin e Zi. Qendrimin tuaj rreth Demarakacionit me malin e Zi, ne ate kohe e dijne dhe e mbajne mend te gjithe shqiptaret. Sa shume u hidherua dhe u zemrua populli shqiptare qe te burgosi policia e Frances lajkatare ndaj shqiptareve dhe nrikell e Serbise, edhe pas lirimit te pafajshem dy her nga Gjykata nderkombtare e Hages! Sa shume u gezua dhe e beri krenar  popullin shqiptar, lirimi i juaj nga burgjet e Frances, qe padrejtesisht dhe me synime djallezore kunder interesave shqiptare te burgosi ajo! Krejte ky rrespekt ndaj teje behej per kontributin dhe per sakrificen e madhe qe e dhate familjarisht per Kosoven dhe lirine e saje ne luften e fundit dhe per mos lejimin e coptimeve tjera te tokave tona ne kohen e  paqes! Sa shume te donte popullata e asaje ane Kryeminister, qe po u merren tokat e tyre dhe ishin te gatshem te bejne çdo gje per ty e per mbrojtjen e tokave te veta! I nderuari Kryeminister, mbaje fjalen e mos bjere nen ndikimin e BEHXHET PACOLLIT, i cili eshte i gatshem ta shese KOSOVEN e SHQIPERINE per kariere e per nje cop pushtet qe i sherben per interesa te veta, siq ka qene edhe ma pare, kur na keshillonte haptas ne kohen e Millosheviqit se” Kosova asgje nuk mund te bej pa Beogradin”, bash ne kohen kur vriteshin si ne kasaphane djeme e vasha te Kosoves, burra e gra, pleqe e femij prej paramilitareve, policise dhe ushtrise pushtuese te tije. Ky eshte Pacolli Kryeminister, i cili ka ra nen tutelen e ndikimeve te huaja dhe ne sherbim te Presidentit Hashim Thaçi, i cili e ka bere gafin tmerrues me nenshkrimin e tij per “demarkacionin” dhe “zajednicen e komunave serbe”, se bashku me Isa Mustafen. Ngule kembe kryeminister Haradinaj, se pas demarkacionit me malin e Zi, do te kesh sprove te madhe me “zajednicen serbe”, edhe me “demarkacionin” mes Serbise e Kosoves, e cila po e konsideron ” Kosoven e Metohine”, si toke te shejte serbe” dhe shtetin e Kosoves si inekzistent, ku endrrat e saje jane qe ta vendos bazen ushtarake ne Shkoder, siq endrronte më pare. Per keto endrra eshte i gatshem edhe PACOLLI me shume shoke te tij te pozicionohet ne favor te saje.Ngule kembe Kryeminister Haradinaj e mbaje fjalen ne mbrojtje te trojeve tona, sepse mund te trimerohet Maqedonija si mali i Zi e si Serbija, ti lyp edhe 4000 km katror toke te Kosoves, siq i mori më pare pa kurrfar problemi 4000 km katror, ne marrveshje me Beogradin rreth demarkacionit mes tyre. Kryeminister mund te trimerohet edhe Greqija ta marr jugun e Shqiperise, sepse keto projekte djallezore jane te kahmotshme dhe i kane ruajtur neper sirtaret e tyre te zyrave, edhe Serbija edhe Greqija sebashku me Europen, qe nga 1912, me te cilat projekte po lozin politiksht e ushtarakisht fqinjet tane pushtues, permes Aleances se tyre greko-sllave, nen direktivat e Rusise dhe heshtjes djallezore te Europes dhe disa komandanteve shqiptar te vete shpallur komandant, edhe pse nuk kane qene ne gjendje ta deshmojne veten si te tille, sikur disa komandante tjere qe e dhane jeten, moren plage te renda, dhane shume antar te familjes dhe u zhduken gati tersisht duke u perballur me armikun dhe duke e mbrojtur popullaten e pafajshme qe vritej si ne kasaphane nga fallangat serbe te cilat kaleronin neper trojet e fshatrat e shqiptareve.       
Kryeminister mbaje fjalen qe e ke dhene, sepse nuk na duhen vizat , nuk na duhet asgje nga tjeret, as nga Europa, nese pu dashka ti blejme ato me trojet tona duke falur Atdheun pllame, pllame. Ma mire te vdesim e mos te rrojme fare Kryeminister duke i mbrojtur trojet tona, se sa te rrojme pa ndere e pa dinjitet si derra te knaqur, duke ua shite vendin nipave e mesave tona. Ngul kemb kryeminister e mbaje fjalen, sepse do t`na denoj e ardhmja e femijeve tane, nipave e masave tona ne nivel kombetar dhe do te na denoi gjaku i deshmoreve  qe eshte derdhur lum neper dekada e shekuj per ta mbrojtur kete vend! Ngul kembe Kryeminister e mbaje fjalen qe e ke dhene dhe ke kujdes te madh, sepse me kohen e ne kohe per shkaqe te ndryshme mund te nderrojne mendimet, bindjet, qendrimet dhe fjalet, duke anuar ne dem te qeshtjes sone kombtare! Respekt per ju, nga mësuesi Isë

Po si menagjuam si duhet mendimet, emocionet dhe sjelljet tona, ato do te na qojne ne rrugen e shqetesimeve te panevojshme nga gabimet qe i bejme gjate jetes, duke leshuar veten ne ngjarjet  mbi te cilat nuk kemi mundesi ti kontrollojme, edhe pse ato na rrembejn e na fusin ku mos, duke marr vrull te pamatur mendimet, emocionet dhe veprimet tona. Kjo pamundesi e menagjimit te mire, neve duhet te na shqeteson, sepse mendimet, emocionet dhe sjelljet tona marrin vale dhe dalin prej taktit duke na revoltuar per pamundesine qe ti ndryshojme gjerat, apo duke na joshur rrugeve te pa rruge dhe rrugeve te pandershme. Revolta e cila linde per ngjarjet ne fjale, shpeshhere mundet me qene subjektive per shkak te kendeveshtrimeve tona po ashtu subjektive, te ndikuara nga shume faktor, qe shpeshehere nuk jemi ne gjendje ta kuptojm ardhjen e atij ndikimi te imponuar nga jasht.E tere kjo revolte shkakton humbjen e kontrollit te mendimeve, emocineve e veprimeve tona, te cilat na sjellin problem ne gjendjen e shendetit fizik, psikik, emocional, intelektual, social, human, moral dhe ne menyren e te jetuarit, pa pas mundesi ti ndryshojme gjerat per te mire, por do te tretemi pas tyre duke dale jashte vetevetes.                                                                                                                                                                                                                                 Kjo qe u tha më larte, ka per qellim senzibilizimin qe t`i dallojme gjerat te cilat kemi mundesi t`i ndryshojme e cilat nuk kemi, qe mos te tretemi kote prapa gjerave te cilat nuk kemi mundesi t`i ndryshojme.                                                                                                                                                                           Per shkak te menagjimit jo te mire e produktiv te mendimeve, emocioneve dhe sjelljeve tona, na dalin prej doresh nje mori shansash, dhe talentesh qe i posedojme gjate jetes. Do te ishte zgjuaresi per ne, qe ti qasemi talenteve tona dhe ti zhvillojme ato me çdo kusht, te cilat do te jene te efektshme per nje jete te lumtur dhe per nje shendet te mire fizik e psikik.                                                                                                                                                                      Po iu qasem forcave tona qe i posedojme, vertete i kemi mundesite e pashtershme brenda vetit, ti bejme mrekullite per veten, per familjen dhe per kombin.                                                                                                                                                                                                                                                                   Nese nuk e perdorim drejte e mire forcen e mendimeve, emocioneve dhe veprimeve tona, do te na shuhen gjithnje e me shume talentetet qe i posedojme, shansat per te jetuar mire e me dinjitet, do te na shkaterrohet shendeti fizik, psikik, intelektual, social, human, moral dhe ai kombtar dhe do ta marrim anen e sjelljeve qe devalvojne tek ne çdo gje njerezore, humane, morale e kombtare qe e posedojme.                                                      Lexuesi im i dashur, pa menagjimin e mire te forces se mendimeve, emocioneve dhe sjelljeve tona, nuk do te mund te bejme organizim racional, produktiv, human e njerzor te jetes sone personale, familjare dhe kombetare, brenda mundesive e kompetencave tona qe i posedojme, nuk do te kemi jete te qete e te lumtur, jete te lire e te pavarur dhe shendet te duhur e te mire. I juaj, mësuesi Isë

Si mund te behet jete e lire, e qete dhe me dinjitet  aty ku shemben dita dites dhe neperkemben vlerat njerezore, lirite dhe te drejtat e njeriut nga injorantet, hipokritet, ciniket, dinaket, te pandershmit dhe tradhtaret e vëndit?!
A mund te behet jete e lire, e qete, e begatshme dhe e dinjitetshme aty ku shkilet nderi kombetar, ku perbaltet patriotizmi i deshmoreve te lirise nga tradhtaret, lakmiqaret dhe te korruptuarit, ku shkilet besa nga te pabeset, ku neperkembet dinjiteti njerezor nga te panjerezishmit, ku pasuria e perbashket uzurpohet nga uzurpatoret, aty ku dikush ekstremisht e pa merite pasurohet, e dikush ekstremisht pa te drejte varfrohet, aty ku shkilen pameshirshem parimet e shkollimit, kalushmerise, çertifikimit me diploma e grada shkencore, ku shkilen parimet e mjekesise dhe sherimit te pacienteve, ku shkilen ligjet dhe kushtetuta e keqperdoren ato nga ligjbersit e ligjmbrotesit dhe ku fytyrat mbulohen me pafytyresine e maskave?!
Nuk mundet te behet jete e qete, e lumtur dhe me dinjitet aty ku puna menagjohet nga papunetoret, dituria nga te padijshmit, edukata nga te paedukuarit, politika nga te korruptuarit, feja nga pseudofetaret dhe kultura nga te pakulturuarit!
Lexuesi im i dashur, nese shkelim mbi vlerat njerezore dhe tolerojme te na shkelen ato, nuk pritet kurr te bejme jete te mire e te qete, te lumtur, te dinjitetshme, humane e te lire, si individ, si familje e si komb. I juaj, mësuesi Isë

Perkundrazi e paverteta, jomenquria, sjelljet banale e antikombtare jane mjetet e perditshme te disave prej tyre, qe e karakterizojne maksimalisht politiken demagogjike, qe nuk ka te bej aspak me realitetin e mirfillte shqiptar dhe me zgjidhjet e qeshtjeve te shumta te pazgjidhura kombtare, ne nivel ekonomik, shendetesor, arsimor, juridik, ushtarak, policor e territorial.                                                                                                                                   Sjelljet tona politike, intelektuale e fetare ne nivel te vendit e ne nivel kombtar, shumicen prej tyre i karakterizon korrupcioni fund e krye, e paverteta, jomenquria, banaliteti e perqarja mes nesh, i karakterizon nenshtrimi e perulja tersisht antikombetare ne raport me nderkombtaret, ne raport me fqinjet tane pushtues dhe ne raport me politiken qe po prodhohet ne trojet shqiptare.
Me kete nivel politik te udheheqesve tane shqiptare, kudo ne trojet tona, po u ipet shanse nderkombetareve dhe fqinjeve tane pushtues te tallen me popullin shqiptar dhe te eksperimentojne si me mijnte qe eksperimentojne eksperimentuesit neper laboratoret e tyre per leverdite e veta.                       Eshte per habi toleranca jone si popull ne nivel kombtar dhe heshtja mortore para prodhimit te nje politike qyqare, kuislinge, tersisht e verbuar, pa ndjenja kombtare e njerzore, e korruptuar kemb e koke, perplot kriminalitet e tradhti te interesave tona te perbashkta kombtare.
Lexuesi im i dashur, eshte ne demin tone personal, familjar dhe kombetare te tolerohet edhe metej prodhimi i nje politike qyqare, jovizionare dhe nenshtruese e poshtruse ne raport me nderkombtaret dhe fqinjet tane pushtues, te prodhohet edhe metej nje politike tersisht e  korruptuar, kriminalizuar dhe e banalizuar ne raport me interesat e qytetareve dhe interesat kombtare ne pergjithesi. I juaj, mësuesi Isë

Mesimi, edukata dhe dituria jone nis ne gjiun familjar dhe  vazhdon me ate shkollor, shoqeror dhe me ate natyror, deri ne perfundim te jetes sone.
Ne familje i marrim hapat e pare te mesimit, edukates dhe diturise per jeten. Niveli i zhvillimit familjar dhe perkushtimi i saje per rriten dhe edukimin e femijeve te vete, pason edhe nivelin mesimor-edukativ e nivelin e diturise tek ne në moshen femijrore.
Ne shkolle mesojme dhe pervetesojme  njohuri, aftesi, shprehi e shkathtesi te reja edukative, qe jane te favorshme per jeten dhe ardhmerine e njerezimit. Niveli i pervetesimit te ketyre virtyteve te medha njerezore, varet nga niveli i pergatitjes qe e posedon shkolla, mesuesi i saje dhe stafi udheheqes e profesional qe e posedojne shkollat e univerzitetet.
Ne shkolle mesojme mesazhin edukativ  te kultures sone kombtare e më gjere, mesojme mesazhin edukativ te artit, muzikes, poezise e zhanreve tjera artistike, mesojme mesazhin edukativ te historise, filozofise dhe mesazhin e shkencave te ndryshme qe jane emancipuar dhe zhvilluar ne gjiun e filozofise, te cilat jane zgjeruar ne shkenca te ndryshme shoqerore, natyrore, teknike, ekonomike, juridike, shendetesore e artistike.
Nese ndalojme te marrim edukate e njohuri te matejshme, qe mundesojne rriten dhe persosjen e njohurive tona te pergjithshme dhe profesionale, sa po ta perfundojme shkollimin, i kemi izoluar te gjitha mundesite tona dhe ato vlera qe i kemi marr më pare ne gjiun familjar, ne shkolle, ne shoqeri e ne natyre gjate pervojes sone, dhe ia kemi hapur deren injorances, verberise, mos aftesise, urrejtjes dhe xhelozise, qe ta mbizotroje menyren e te jetuarit tone si individ, si familje e si komb.
Lexusi im i dashur, mesimi, edukata dhe dituria jone nis ne familje, nuk ndalet me perfundimin e shkolles dhe vazhdon gjate gjithe jetes, me iniciativen tone personale e kolektive ne mesin shoqeror, duke i kuptuar fshehtesite e botes natyrore, shoqerore dhe asaje shpirterore, per ti zoteruar e adaptuar sa më mire ato e per ti perparuar e perforcuar njohurite, shkathtesite e shprehite qe i posedojme per favoret tona deri ne perfundim te jetes. I juaj, mësuesi Isë