30. 10. 2021
Pa u pastruar tersishte e plotesishte institucionet e drejtësisë dhe institucionet e sigurise nga rrjetet e krimit të organizuar, te cilin veprim me padurim po e prete populli yne qe te pedrdoret praktikishte dhe te behet realitet njeher e mire e sa me pare, mes ketyre institucioneve e institucioneve tjera qe e kane vesh vellon e krimit te organizuar. Pa një spastrim të këtyre institucioneve në fjalë, Kosova nuk mund të ecë perpara as te rrugtoi drejte Bashkimit Europia, qe ta gjaje veten ne mesin e saje.
Edhe Bashkimi Europian që moti po e kërkojnë luftimin e krimeve në përgjithësi, e sidomos spastrimet e institucioneve të Kosovës, ku ka shumë aktere ne mes te tyre që kanë punuar e po punojne për interesa të shefave të tyre e per interesa personale që e kishin qëllim vetem pasurimin e tyre te paligjshem e jo njerezor, plotesishte pasurim kriminal, ne dem te interesit shtetnor e kombtar. Pasoj e ketij veprimi kriminal, sot jemi shteti më i kriminalizuar ne Evrope dhe shteti ma i izoluar në botë.
Sa me shume qe neglizhohet nga Qeveria veprimi i pastrimit te institucioneve te drejtesise, sigurise e institucioneve tjera te shtetit tone nga rrjeti i krimit te organizuar, aq me shume thellohet e zgjerohet rrjeti ne fjale ne dem te Kosoves, ne dem te shtetit dhe ne dem te popullates se saje, duke i legalizuar dukurit kriminale ne dem te dukurive normale, humane, sociale, morale, njerezore e kombtare. I juaj, mesuesi Ise
27. 10. 2021
Nese njohurite tona nuk depertojne permes zemres e shpirtit tone te paster, nuk kane vlere, sepse ndikimi i tyre eshte i pamundshem apo minimal. Po su dham zemer e shpirte te paster mendimeve, bindjeve, besimeve, pikepamjeve e veprimeve tona, ato nuk do te shkelqejne neper meset e ndryshme te errta tek tjeret e as ne shpirtin e ne zemren tone personale.
Po qe se mendimet, bindjet, besimet, pikepamjet e veprimet personale nuk depertojn permes zemres e shpirtit tone te paster, ne do te mbesim persona te ftoht e te hekurt ne raport me boten, familjen dhe kombin, duke u fokusuar vetem ne plotesimin e egos se smuar personale.
Politikani, gjykatesi, mjeku, mesuesi, ekonomisti, juristi, ingjinjeri, piktori, poeti, muzikanti biznismeni, punetori, ushtaraku, polici dhe kleriku fetar, po si lidhen mendimet, bindjet, besimet, pikepamjet dhe veprimet e veta me nje zemer e shpirt te paster e fisnik, e shkatrrojne dhe e turperojne shtetin, kombin, drejtesine, shendetesin, arsimin, ekonomine, kulturen, shkencen, biznesin, bujqesine, ushtrine, policine dhe fene, se bashku me tempujt e ndryshem qe i posedojne ato.
Do te ishte ne nderin tone personal, familjar dhe kombetar ti orientojme mendimet, bindjet, besimet, pikepamjet dhe veprimet tona, qe te depertojne mes permes nje zemre e shpirti te paster, fisnik, human, moral e kombetar, per te qene ato me bindese, me funksionale e me depertuse tek zemra e shpirti i tjereve. I juaj mesuesi Ise
26. 10. 2021
Ne nje shtet ku nuk respektohet ligji e kushtetuta linde korrupcioni, nepotizmi, krimi i organizuar tirania, anarhia, vandalizmi dhe shkaterrimi total i vendit, i shtetit dhe i pasurise shoqerore e kombtare.
Te abuzosh me ligjin e kushtetuten e vendit per interesa tua personale, partiake e grupore, te abuzon ate sipas apetiteve dhe situatave personale dhe te shkelish me dy këmbet mbi te, eshte e pamundeshme te mos linde tirania shtetnore, qeveritare, paralamentare dhe partiake.
Eshte e pamundeshme te moslinde anarhija dhe vandalizmi neper institucione te ndryshme shtetnore e private, ne partite politike qe jane ne pushtet, ne shoqata te ndryshme e ne grupe njerezish vandal, ne mjetet e informacionit dhe ne institucionet fetare e kulturore.
Me nje fjale linde nje lufte e pakuptimt dhe shkaterrimtare, drejtuar kunder njeri tjetrit, drejtuar shkaterrimit ne mase te vendit, shtetit, popullit dhe pasurise shoqerore e kombetare.
Te luftohet tirania, korrupcioni, nepotizmi dhe krimi i organizuar, nuk duhet assesi pushtetaret te shkelin mbi ligjet dhe kushtetuten e shtetit, por ti respektojne praktikisht ato dhe ti ruajne e ti mbrojne sikur syte e ballit, nese nuk deshirojne te behen tiran, te korruptuar, nepotist, te pa fytyre, te pa ndershem e kriminel te pameshirshem naj vendit, ndaj shtetit dhe ndaj popullit e pasurise se tij.
Ata qe nuk jane ne pushtet s`eshte mire te behen tirane, anarhiste e vandal ne raport me institucionet e shtetit dhe ne raport me ndermarrjet shteterore e private, ne raport me pasurine shoqerore, shtetnore e kombetare, sepse eshte fituar me djeresen e dikujt.
Tirania, anarhia dhe vandalizmi i ka shkaterruar dhe i ka shemb perandorite me te medha te botes. I juaj mesuesi Ise
24. 10. 2021
Edhe çka duhet te na ndodhe tjeter neve qe tani e tutje te mos qendrojme inferior, te heshtur, pasiv e si te vdekur per se gjalli, duke i toleruar marrezishte politikanet tane dhe Europen te na ndeshkojne neve e ta shperblejne Serbine gjakatare e pushtuse te trojeve tona?!
Pse te heshtim si te vdekur per se gjalli, qe ti mundesohen kompetenca shtetnore “zajednices” se komunave me shumice serbe, ti mundesohet ekstra teritor kishave ortodokse, te uzurpuara nga kolonet serb, me rastin e pushtimin te Kosoves nga Serbia fashiste dhe ti ndajme se bashku me Serbine asetet e pasurise sone kombtare, Ujmanin e Trepçen. Ti falen mbi 8200 hektar toke rreth demarkacionit kufitar me Malin e Zi, ti falen mbi 4000 hektar toke rreth demarkacionit me Maqedonin e Veriut, ti lejohet Greqise, sipas apetiteve te saje, hapsire detare te shqiptareve, ti lejohet Serbis ta themeloi “minishengenin” tani te ashtuquajtur “Open Ballkan”, per ti ra thike pas shpine Kosoves dhe ne fund per ta pushtuar tersishte ate, besa edhe Shqiperine?!.
Edhe çka duhet te na ndodh tjeter ne shqiptareve nga politikanet tane, nga Europa dhe nga qarqet e ndryshme nderkombtare antishqiptare, qe te ngritemi rrepte ne kembe kunder ketyre padrejtesive te pa fundme dhe kunder varferise ekstreme mes nesh, qe te ndjehemi vetevetja njehere e pergjithmone dhe te trajtohemi te barabart ne raport me fqinjet tane pushtues dhe ne raport me popujte tjere te botes?!
Deri kure ne shqiptaret duhet te qendrojme te heshtur e duar kryq, para korrupcionit e aktereve te tij, para nepotisteve dhe aktereve te krimit te organizuar, qe po ua rrembejne pa meshirshem te ardhmen e femijeve tane dhe neve, per tu siguruar privilegje femijeve te vete, familjareve, farefisit dhe vetevetes, tmerresishte ne dem te ardhmerise sone, ne dem te atedheut e te shtetit tone, qe dita dites po ia shembin temelin shtetit, i cili eshte fituar me gjakun e deshmoreve te lirise, po ia rrenojne temelin teritorit te atdheut tone, ekonomise, shendetesise, arsimit dhe drejtesis ne pergjithesi?! I juaj, mësuesi Isë
23. 10. 2021
Ne si popull per fatin tone te mire apo te keqe, vendosim vete me voten tone, se cilet politikan e qeveritare do ti vejme ne balle te na udheheqin, te cilet i mbrojne apo i shkaterrojne tersishte interesat tona personale, familjare, shoqerore, shtetnore e kombetare.
Per aqe sa i kritikojme t`metat e politikaneve, qeveritareve e parlamentareve qe na udheheqin dhe demet qe naj shkaktojne ata, po per aqe duhet kritikuar veten, qe ua apim voten atyre qe nuk e meritojne.
Po per aqe duhet kritikuar duartrokitjet tona e brohoritjet, qe ua bejme per favoret e tyre. Po per aqe duhet kritikuar sherbimin tone te mjere qe i sherben politikes kuislinge, qeverise kukull, tradhtareve te vendit, qe u sherben te korruptuareve, nepotisteve dhe aktereve te krimit te organizuar ne fushen e politikes, ekonomis, shendetesise, arsimit dhe drejtesis, qe i kane shkaterruar masivishte per interesa te ulta personale, familjare, grupore e partiake, aspak njerezore e aspak kombetare.
Eshte fate i rende e shume i keq per ne shqiptaret si komb, qe ti thellojme ndarjet e perqarjet, qe ta thellojme mos unitetin, mosmirekuptimin, mostolerancen, mosrespektin e mosdashurin mes nesh duke u dhene hapsire te veprojne ne kete drejtim grupe te ndryshme militantesh partiak, qe me militantizmin e tyre po u sherbejne partive te veta, e jo popullit qe ua ka dhene voten. Ne vend qe ti sherbejne atij me dije e me pune te vlefshme, me drejtesi e barazi, me vende te punes e permirsim te standardit jetesor, pa e shkaterruar pasurine e perbashket kombtare.
Fati i keqe apo i mire qofte ai, ne te shumten e rasteve, te mos them tersishte eshte ne duarte tona dhe ne jemi kreatore te fatit tone personal familjar, shoqeror e kombetar. I juaj, mësuesi Isë
22. 10. 2021
Nese nuk e menagjojm mire, drejte e njerezishte paran, ajo na menagjon neve jo mire, jo drejte dhe jo njerezisht. Paraja edhe pse mendohet se eshte qels univerzal i te berit jete te lumtur, gabohen te gjitha ata qe verbohen dhe bien viktime e ketij konstatimi. Ajo nese eshte dicka nuk eshte gjithcka. Ka edhe shume faktor qe mundesojn nje jete me te dinjitetshme, me te begatshme, me humane dhe me te lumtur.
Po na menagjoi paraja, eshte nje shpate e mpreht qe na ndane edhe me miqte e pandashem, pa te cilet jeta nuk ka kuptim. Kjo mund te na pasuroi, por njeri te edkuar, te dijshem, te ndershem, tolerante, te dashur, human, kombtar e njerezor ne raport me tjeret, sikur shkollimi dhe arsimimi kurr nuk na bene. Paraja na ofron grumbuj te medhenje ushqimi, por oreksin qe te kenaqemi me te, nuk na e jep, po ashtu nuk na jep edhe qetesine emocionale e shpirteror.
Paraja nese na menagjon, zemrat, shpirtin, emocionet e mendjen naj ngurteson. Miresine, dhemshurine, dashurine dhe mirkuptimin na e zhduk tersisht ne raport me te afermit, me femijet, familjen dhe dhe ne raport me miqte, dashamiret e ne raport me kombin ne pergjithesi.
Do te ishte ne nderin tone moral e personal, te mos e lejojme ne asnje menyre te na menagjoj paraja, sepse ajo, syte, mendjen dhe shpirtat tane perjetesisht do naj verboi e dehumanizoi ne raport me tjeret, me drejtesine, me te verteten, njerezoren e kombtaren, permes “kurverise” se saje. I juaj, mesuesi Ise
21. 10. 2021
Sa shume na duhet ne shqiptareve te edukohemi, arsimohemi dhe te paisemi me dituri, shprehi e shkathtesi te pergjithshme e profesionale per pune politike, ekonomike, shendetesore, arsimore e juridike. Mungesa e edukates, diturise, deshires, vullnetit, shprehive e shkathtesive per pune te mirefillte ne politike, ekonomi, arsim e drejtesi, i ka sjelle e po i sjelle deme te medha vendit, shtetit dhe popullit shqiptar ne pergjhithesi.
Mungesa e dashurise, respektit, mirekuptimit, tolerances, bashkpunimit e solidaritetit mes nesh, ka sjelle e po sjelle tek ne ngatrresa, perqarje, fyerje, keqkuptime, mos unitet e vellavrasje, qe po e dobsojne me te madhe mireqenjen tone kombtare e njerezore. Shkurt shprehur, vetvrasje dhe veteshkatrrim marramendes, duke eliminuar veten kolektivishte nga ndikimi e mirevajtja e skenes sone te pergjithshme jetesore.
Pa posedimin e virtyteve te larta njerezore te cilat u permenden me larte, do ta kemi veshtire dhe te pamundeshme, organizimin e nje jete normale, formimin e nje shteti me tradita kombtare, humane e njerzore, qe i mbrone interesat e qytetareve te vete dhe kufijte e vendit, mes ketyre rrethimeve te vrazhda nga fqinjet tane pushtues greko-sllav, te cilet po bashkpunojne ngushte me tradhtaret e kombit kunder interesave te shqiptareve. I juaj, mësuesi Isë
17. 10. 2021
Eshte mekat e humbje e madhe per ne shqiptaret, tua japim voten atyre qe shkelen mbi interesat kombtare te Kosoves, shtetit e popullates se saj. Atyre qe e zhyten vendin ne korrupcion, nepotizem dhe krim te organizuar politik, ekonomik, shendetesor, arsimor, kulturor, juridik e shkencor dhe atyre qe shkelen mbi amanetin dhe gjakun e deshmoreve te kombit.
Eshte mekat e humbje e madhe per ne shqiptaret, tua japim voten atyre qe futen perqarje, urrejtje e vellavrasje mes shqiptareve mbi baza partiake e politike dhe mbi baza fetare e regjionale. Atyre qe i humben mbi 8200 hektar toke rreth demarkacionit me Malin e Zi dhe 4000 hektar rreth demarkacionit me Maqedonin e Veriut.
Eshte mekat e humbje e madhe per ne shqiptaret tua japim voten atyre qe e nenshkruan marrveshjen e “Zajednices” se komunave me shumice serbe, atyre qe e nenshkruan marrveshjen per ekstra tiritor rreth kishave ortodokse te Kosoves, te uzurpuara nga kolonet serb me rastin e pushtimit te saj, nga ana e Serbise fashiste.
Ua bej me die publikisht opinionit, se une nuk i perkas zyrtarisht asnjerit subjekt politik qe i posedon Kosova, prej atij momentit kur ka ardhe ne krye te LDK-s Titisti Isa Mustafa, edhe pse isha antar i kesaj partije qe nga momenti i nenshkrimit ne listen e saje publike qe ishte vendosur para Hotelit Grand te Prishtines, qe nenshkruheshin vullnetarishte qytetaret e Kosoves, derisa ishte gjalle Presidenti Historik Dr. Ibrahim Rugova ne balle te saje. I juaj, mesuesi Ise
13. 10. 2021
Sipas qendrimeve subjektive te disave qe i marrin si kriter sjelljet e veta, konsiderohen normale te gjitha sjelljet e tjereve qe jane te ngjajshme me sjelljet tyre. Ndersa sjelljet qe nuk jane te ngjajshme me sjelljet tyre, konsiderohen si sjellje anormale e tjereve. Ne kete rast problemi i perkufizimit real rreth konceptit sjellje normale dhe anormale, eshte marrja si kriter e sjelljeve personale te vetevetes. Nese sillesh si sillem une, sjelljet tua jane normale, nese jo, jane anormale.
Sipas qendrimeve normative te disave, ekziston nje gjendje ideale dhe e deshiruar se si njeriu duhet te mendoi, te bindet, te besoi e te sillet. Kesoj norme te mendimeve, bindjeve, besimeve e sjelljeve, i qendrojne pas politikanet, kleriket fetar dhe intelektualet normative, ku si kriter te sjelljes normale e anormale e konsiderojne njeriun i cili qendron sa me large sjelljeve normale, eshte me afer sjelljeve anormale, i cili edhe demonstron sjellje te tilla. Problemi i perkufizimit real te konceptit, sjellje normale e anormale ne kete rast qendron mes asaj se si duhet te jete sjellja, se si eshte e mundeshme dhe e arsyshme te jete ajo.
Sipas qendrimeve te opinionisteve dhe klinicisteve, konceptin sjellje normale e anormale e mbeshtesin mbi efektshmerine, menyren e organizimit, pershtatjen dhe funksionimin e njeriut ne rrethana e situate te ndryshme jetesore. Problemi i perkufizimit real te konceptit sjellje normale e anormale, sipas opinionisteve social e kliniciste, qendron tek dilemma se kush po i vlereson sjelljet dhe kush po e bene dallimin mes konceptit normal e anormal. Sa jane subjektive e sa objektive pikepamjet rreth situates ne fjale, zakonisht anormaliteti definohet me keqpershtatje apo me sjellje te quditshme te individit ose grupit, pa marr para sysh rrethanat me te cilat rrethohen individet apo grupet e ndryshme shoqerore qe jetojne ne ato rrethana, qe i ka krijuar kasta politike, gjendja ekonomike, shendetesore, arsimore e kulturore.
Ata qe e mbeshtesin pikepamjet kulturore te perkufizimit rreth koncepteve sjellje normale e anormale, konstatojne se sjelljet e individit sa me large normave kulturore te jene, aq me large sjelljeve normale jane, sa me afere normave kulturore te jene aq me afer sjelljeve normale qendron, edhe pse percaktimet e normalitetit ndryshojne ashtu siq ndryshojne mendimet, besimet, bindjet, sjelljet, veshmbathja, gjuha e komunikimi, dashuria, folklori, mikepritja, pergdhelja dhe homoseksualizmi etj, ne praktikat kulturore te vendeve e popujve te ndryshem neper bote. I juaj, mesuesi Ise
9. 10. 2021
Pa e “vrar” politikisht Titistin Isa Mustafa dhe klanin e tij, do te mbetet i plagosur per vdekje, ideali kombtar i LDK-s, qe e kishte me Presidentin Historik Dr. Ibrahim Rugoven ne balle. Ky ideal ka mbetur peng ne leter duke u keqperdorur nga Titisti ne fjale dhe klani i tij i terbuar, te cilet ate ideal e shnderruan ne krim te organizuar duke e keqperdorur per interesat e veta elektorale, grupore, familjare e partiake dhe duke e shnderruar ate ideal ne krim te organizuar politik, ekonomik, shendetesor, arsimor dhe juridik, ne bashkpunim me akteret e planit PRONTO dhe PAN, te korruptuar kemb e koke.
Veset, arroganca, mendjemadhesia, egoizmi, lakmia e qoroditur dhe injorimi i vullnetit te qytetareve kosovar. Korrupcioni, neportizmi dhe krimet e ndryshme te organizuar ne bashkpunim me PRONTISTET e PANISTET, ne fusha te ndryshme jetesore, e kane detyruar elektoratin e Kosoves, tua tregoi se ku e kane vendin te korruptuarit, nepotistet dhe kriminelet e rongut PRONTO e PAN dhe Titistit Isa Mustafa e klanit te tij.
LDK e Titistit Mustafa dhe klanit te tij, kurren e kurres nuk kthehet ne idealin kombtar te LDK-s qe e kishte dikur me Presidentin Historik Dr. Ibrahim Rugova.                                                                                                                                                                                                                                             Duhet force, vullnet dhe energji e madhe e personaliteteve te reja, qe jane te gatshem ta orientojne LDK-n, ne rrugen e saje te drejte, te frytshme, vizionarer, humane, sociale, kombtare e njerezore qe e kishte dikure.
Eshte koha tani o kurre qe LDK te zhvishet tersishte sa me pare nga e kaluara e hidhur dhe e ndyre, me te cilen e veshi Titisti Isa Mustafa dhe klani i tij kriminal, qe te kthehet ne frymen rugoviane, nese e deshiron shpetimin e saje dhe ngritjen e autoritetit qe e kishte dikur para elektoratit te Kosoves me Dr. Rugoven ne balle. I juaj, mesuesi Ise
 7. 10. 2021
Sjelljet e veprimet e pales kosovare ne dialog me palen serbe te cilat i kane rrenuar interesat e Kosoves, shtetit te saje dhe interesat kombtare te shqiptareve gjate atij dialogu dhjete vjeqar, konsiderohen si sjellje e veprime defanzive. Uroi qe pala e tanishme kosovare ne dialog me palen serbe te jete me konstruktive me sjelljet e veprimet e veta ofanzive qe i mbrojne me kombngulje interesat jetike te Kosoves, shtetit te saje dhe interesat kombtare te shqiptareve ne pergjithesi, gjithnje ne konsultim e bashkpunim me miqte tane nderkombtar !
Sipas mendimit tim personal lideret politik te korruptuar, nepotist, zhvatesit e pasurise kombtare, te cilet sollen varferi e skamje te madhe ne trojet shqiptare, te cilet bene perpjekje ta ndajne Kosoven, ta pushtojne ate permes minishengenit sllavo- ortodoks serbo-rus dhe ta sllavizojne popullin shqiptar ne Kosove, ne Shqiperi e ne trojet tjera shqiptare qe jane nen qizmen pushtuse greko-sllave, nuk kane mujte, nuk kane dashte e nuk ka dite te bejne sjellje ofanzive e konstruktive ne dialog me palen serbe, nen friken qe mos ti humbin privilegjet e veta personale, familajare, grupore e periake.
Nuk mund te konsiderohen sjellje e veprime konstruktive e as ofanzive te pales shqiptare ne dialog me palen serbe, malazeze, meqedone e greke, pos sjellje e veprime destruktive e defanzive te cilet i humben mbi 8300 hektar toke me rastin e nenshkrimit te marrveshjes se demarkacionit me Malin Zi, 4000 hektar toke rreth demarkacionit me Maqedonin e veriut, per ata qe e humben jugun e bregdetit shqiptar ne dialog me Greqine, e futen Shqiperine ne varshmeri ndaj Serbise gjate marreveshjes se minishengenit sllavo-ortodok, projekt i kurdisur ruso-serb dhe i kamufluar kunder interesave te Kosoves, Shqiperise dhe shqiptareve ne pergjithesi, per ta pergatitur terenin majorizues te Serbise ne ballkan, permes se ciles shtrihet influenca ruso-kineze ne ballkanin perendimor, ne kundershtim me interesat e Rajonit, BE-s, NATOS dhe SHBAS.
Si mund te quhet ndryshe pos sjellje e veprim destruktiv dhe kriminal i pales kosovare ne dialog me Serbine, nenshkrimi i marrveshjes per themelimin e” asociacionit te komunave me shumice serbe”, mes te cileve gjenden kriminelet e bandat e luftes qe jane grumbulluar ne veriun e Kosoves dhe ne veriun e Mitrovices, te ardhur nga terene te ndryshme nga Serbia, Kroacia dhe Bosna e Hercegovina per tiu shmange pergjegjesive nga krimet qe i kane bere gjate luftrave te cilat ndodhen ne shtetet ish jugosllave. Nenshkrimi i marrveshjes nga pala kosovare qe tu lejohet ekstra teritor kishave ortodokse te Kosoves, te cilat jane uzurpuar dhunshem nga kolonet e kriminelet serb, me rastin e pushtimit te Kosoves nga Serbia fashiste.
Si mund te quhet ndryshe sjellja dhe veprimi i pales kosovare, pos sjellje e veprim defanziv gjate nenshkrimit te marrveshjes per ndarjen e Liqenit te Ujmanit me Serbine ne veriun e Kosoves dhe te behet Serbia hisetare ne gjigantin e madh Trepça. Nuk mund te quhen ndryshe pos sjellje indifirente, defanzive e destruktive, heshtja e qeverive te Kosoves per dy dekada me radhe gjate ndertimit pa lejen e tyre shtepi e lagje te shumta tek kodra e diellit, ne pjesen veriore te Mitrovices, per kolonet dhe bandat serbe të cilet po i pengojne shqiptaret te kthehen neper shtepite e veta qe ti rindertojne dhe ti sanojne shkaterrimet e demolimet qe ua kane bere gjate luftes bandat kriminale serbe, te cilet kane vrare e kan prer dhe kane dhunuar me qinda e mija shqiptar e shqiptare dhe mijafemije e foshnje te tyre. Te cilet kane lejuar gjykata paralele ne ver, kane lejuar shkolla e Univerzitetet paralele qe i pergjigjen sistemit politik te beogradit e jos sistemit politik e shtetnor te kosoves.
Une kam besim dhe bindje te forte se veteranet e vertete te luftes dhe deshmoret e kombit nuk kane luftuar qe te korruptohet Kosova e trojet tjera shqiptare nga te korruptuarit, nga nepotistet, nga kriminelet e llojeve te ndryshme, nuk kane luftuar te varferohet skajshmerisht populli shqiptar dhe te iku me duar mbi koke nga atedheu i vete, per ta siguruar buken e gojes shtigjeve te mergimit neper bote, duke zbrazur atdheun dita dites, nuk kane luftuar te ndahet Kosova, te shiten pjese te atdheut ne teritorin e saje, te behen pronar pushtusit ne tokat e pasurite tona.                                         Ua bej me dije te gjithe atyre qe fshihen pas vlerave te UCK-s ne dem te interesave te Kosoves, shtetit te saje dhe ne dem te interesave kombtare te popullit shqiptar, ne kete menyer i kam pranuar e respektuar vlerat e UÇK-s, vlerat e deshmoreve te kombit shqiptar dhe veteraneve te vertete e jo veteraneve te rrejshem, te cilet kane fute perqarje, urrejtje e vellavrasje mes nesh, mbi baza fetare, politike e regjionale. Nuk e maskoi veten pas vlerave te tjereve por i respektoi ato vlera qe jane parime univerzale per gjithe njerzimin e botes, i vlersoi dhe i respektoi ato me zemer e shpirte njerezishte, moralisht e kombtarishte, duke iu bashkangjitur me vlerat e mia modeste qe i posedoi, sepse nuk jam i shitur per pak para te pista, qe tu sherbej marresishte interesave te mija personale, familjare e grupore, ne dem te intersave kombtare, shtetnore dhe dem te Atdheut, per ti favorizuar interesat e pushtuseve tane.
Tmerresishte po befasohem si guxojne disa ekstremiste e militante partiak, ti mbrojne antivlerat dhe tradhtite e vete ne emer te UÇK-s, ne emer te deshmoreve te kombit shqiptar dhe ne emer te veteraneve te vertete te luftes, duke i demtuar tmerresishte interesat tona kombtare e shtetnore?! I juaj, mesuesi Ise
6. 10. 2021
Reciprociteti eshte i duhur dhe i domosdoshem te perdoret me Serbine e me fqinjet tane qe kemi mardhenje me ta dhe deshirojme ti thellojme edhe metej ato, jo vetem me tagra te automjeteve por te vendoset reciprocitet ne te drejtat dhe lirite e njeriu, ne levizjen e lire te tyre pa dallim feje, race, pozite dhe pa dallim te perkatesise kombtare.
Reciprociteti me fqinjet tane e sidomos me Serbine eshte mese i nevojshem te shtrihet ne kulture, ne shkence, ne ushtrimin e religjionit, arsim, shendetesi, ekonomi, drejtesi, tregti, biznes. Reciprociteti me fqinjet tane te perdoret ne te drejtat, lirit dhe levizjen e lire te minoriteteve qe jetojne ne Kosove dhe minoritetit shqiptar qe jeton neper vendet e fqinjeve tane, prej nga na vijne edhe minoritetet e tyre, vendet e te cilave kane shkatuar e po shkaktojn ne vazhdimesi tek minoriteti shqiptar presion, burgosje, vrasje, gjenocid dhe perzenje me dhune nga trojet e tyre, te pushtuara nga greko-sllavet ortodoks.
Mjafton te rikujtohet gjenocidi serbo-malazez ndaji shqiptareve dhe shperngulja me dhune e tyre qe nga Sangjaku i Nishit, Ulqini, Plava e Gusia, Hot e Grude dhe Malesia e Madhe e Ded Gjo Lulit, deri ne Presheve, Medvegje, Bujanovce e Ternovc. Mjafton te rikujtohen represaljet, burgosjet, torturat, vrasjet dhe perzenjen me dhune te shqiptareve nga shtepite e veta prej pushtetit fashist te maqedoneve ne Iliriden Shqiptare dhe prej pushtetit fashiste te grekeve ne Janine e Cameri.
Ku eshte ndergjegja, morali, drejtesia, barazia e OKB, NATOS, BE, KFORIT, UNMIKUT, EULEKSIT qe nuk e kane bere qeshttje dhe nuk e bejne edhe tani problemin gjenocidal te shqiptareve qe eshte ushtruar per dy shekuj me radhe e po ushtrohet edhe tani ndaj tyre, siq po e bejne qeshtje te shpifur ne raport me pakicen serb ne veriun e Kosoves dhe ne veriun e Mitrovices, mesi te cileve eshte mbushur perplote me kriminel serb te luftes, te ardhur nga trojet e ishi jugosllavise kryesishte nga Kroacia, Bosnja e hercegovina, pa i vequar edhe nje pjese te medhe te vendaseve serb qe jane involvuar ne krime e vrasje barbare gjate luftes ne Kosove, duke shkatuar gjakderdhje te madh ne mesin e shqiptareve, duke i dhunuar mbi 20 mij femra shqiptare te moshave te ndryshme, te vrar e masakruar mbi 2000 femije shqiptare dhe 15 mij tjer te moshave dhe gjinive te ndryshme?!
Ku ishte ndergjegjeja, morali, drejtesia edhe e qeveritareve tane, per dy dekada me radhe qe nuk e kane bere qeshtje kete problem te madh e te hidhur gjenocidal qe ushtrohej e po ushtrohet mbi shqiptaret?!
Qe te aplikohet reciprociteti i permenduar me larte, ne menyre te barabart me fqinjet tane, per dy dekada me radhe, nuk i ka shkuar ndermend asnjeres prej qeverive kuislinge qe kishte Kosova e Shqiperia, asnjerit prej ministrave e kryeministrave, prej deputeteve e kryetareve te Parlamentit dhe prej presidenteve te Kosoves e Shqiperise. Nuk i ka shkuar mendja per rregullimin e kesaj qeshtje as UNMIKUT, as EULEKSIT, as KFORIT. Nuk i ka shkuar mendja as NATOS e as OKB, per ti rregulluar e trajtuar sa me drejte keto qeshtje per te cilat i kane pergjegjesite e veta ligjore, morale e njerezore, edhe pse qeveritaret tane ofruan liri e te drejta njerezore per minoritetet qe jetojne ne Kosove, sidomos per minoritetin serb, te cileve u siguruan shume liri e te drejta njerezore te garantuar me ligj, me shum sesa ne ndoj vend tjeter ne Europe e gjetiu.
Ne te kunderten po behen perpjekje te medha nga Serbia me institucionet e saje shtetnore duke i manipuluar serbet e veriut ne Kosove qe ta pengojne Qeverine e Kosoves ta mbroj Kushtetuten e shtetit te vete, ta mbrojne teritorin dhe kufijte e vete shtetnor, ta shtrijne pushtetin ne te gjithe teritorin e shtetit te Kosoves, po e pengojne ta luftoi krimin e organizuar nga bondat serbe te involvuar ne veriun e Kosoves andej e ketej kufijeve, duke depertuar ilegalishte me mallrat te pa doganuara, me substanca te ndryshme narkotike, duke shperndar arme ne veriun e Kosoves per ta armatosur popullaten serbe qe te shkatoi sa me shume pengesa e incidente te ndryshme per ta penguar shtrirjen e pushtetit gjithandej veriut, qe ti pengoi ndertimet pa lejen e qeverise se Kosoves, te ndertuara per kolonet serb nga ana e Beogradit dhe tua mundesoi kthimin e shqiptareve neper shtepite e ne trojet e veta, te cilet po pengohen te kthehen atje nga bondat kriminale te minoritetit serb, i cili eshte mbushur plot e perplot me kriminel lufte te ardhur nga Kroacia, Bosnja e Hercegovina per tu shpetuar krimeve gjenocidale qe i kane bere atje gjate luftes dhe ne Kosove po ashtu.
Per keto leshime e padrejtesi te medha gjenocidale qe iu kane bere shqiptareve autokton nga veriu i Kosoves dhe veriu i Mitrovices, te cilet gjate luftes i kane perzen dhunshem nga shtepite e veta, fqinjet e tyre serb, kriminel lufte, ua kane djege shtepite ne bashkpunim me bandat kriminale te luftes brenda e jashte Kosoves dhe pas luftes po ashtu ato banda i pengojne me te gjitha mjetet te kthehen shqiptaret ne shtepit e tyre, ku kane jetuar den baba den, edhe pse kane kaluar 20 e sa vite nga perfundimi i luftes ne Kosove, fain kryesor e barte KFORI, sidomos ai franqez, UNMIKU, EULEKSI dhe Qeverite kukulla te Kosoves qe funksionuan per dy dekada me radhe, dhe te cilat ne bashkpunim kane krijuar te drejta superiore per minoritetin serb ne dem te minotiteteve tjera qe jetojn ne Kosove nga bandat e kriminelet serb, te cilet i kane amnistuar dhe i kane fute ne organet e ndryshme shtetnore te Kosoves, ne gjykata paralele, ne arsim parallel e gjetiu ne dem te popullates shqiptare shtetformuse, e cila shtetin e vet e ka lare me gjak.
Keto banda kriminale te veriut Kosovar, tani po kerkojne me kembngulje zajednice te komunave me shumice serbe, po kerkojne ekstra teritor per kishat ortodokse te Kosoves, uzurpuar nga kolonet serb me rastin e pushtimit te saje nga Serbia, po kerojne hise ne gjigantin e madh te Trepces dhe ndarjen e Liqenit te Ujmanit, duke i shfrytezuar leshimet dhe gabimet e qeveritareve tane ne favor te serbeve e Serbise, e ne dem te shqiptareve, shtetit te Kosoves dhe ne dem te teritorit te saje.
Per te shpetuar nga kjo katrahure qe e kane krijuar qeverit tona kuislinge UNMIKU dhe EULEKSI per dy dekada me radhe, eshte mese i nevojshem dhe sa me pare te perdoret reciprociteti me Serbine e me fqinjet tane ne te gjitha fushat e cekura me larte. Pa kete reciprocitet e ka veshtire te mbijetoi Kosova, shteti i saje dhe popullata shqiptare nga invazioni i shumfishte i fqinjeve tane sllavo-greke. I juaj, mesuesi Ise
4. 10. 2021
Shkaterrusit ne fjale te cilet po kerkojne shkarkimin e kryeministrit te Kosoves jane nenshkruesit dhe perkrahsit e marrveshjeve te shumta, te cilat jane ne kundershtim me Kushtetuten dhe ne kundershtim me interesat e Kosoves dhe popullit te saje, si nenshkrimi i “asociacionit te komunave me shumice serbe”, si nenshkrimi i “demarkacionit me malin e ZI” dhe si nenshkrimi i “ekstra teritorit” per kishat ortodokse te Kosoves, te ozurpuara nga fallangat serbo-malazeze, me rastin e pushtimit dhe kolonizimit te Kosoves nga ana e Serbise.
Nenshkeimi i ketyre marrveshjeve ishte dhe eshte kryekput kunder interesave te Kosoves, kunder interesave te shtetit te saje dhe kunder interesave kombtare te shqiptareve ne ballkan, duke i dhene mundesi dhe shance padrejtesishte majorizimit te Serbise ne ballkan e sidomos ne Kosove, duke iu mundesuar te depertojne lirshem interesat ruso-kineze dhe shtrija e influences se tyre ne trojet e Ballkanit, permes keqperdorimit dhe manipulimit nga ana e Beogradit te pakices serbe ne veriun e Kosoves, mes te cileve jane involvuar edhe kriminel te shume serbo-rus, mbeturina te luftes qe ndodhi ne trojet e Kroacise, Bosnjes e Hercegovines dhe ne trojet e Kosoves.
E ftoi popullin e Kosoves qe keta zera destruktiv e zera te tradhtise, qe po e synojne destabilizimin e Kosoves, ti ndeshkoi pameshirshem me voten e vete, qe tua pamundesoi njehere e pergjithmione veprimin e tyre ne skenenn tone politike, te cilen e kane zhyte e permbyte ne korrupcion, nepotizem, krim te organizuar politik, ekonomik, shendetesor, arsimor e juridik. Tua pamundesoi njehere e pergjithmone rrenimin e metejshem te Kosoves, shtetit te saje dhe varferine e skajshme te popullates, duke i mbrojtur marrezishte interesat e veta personale e familjare dhe duke quar ujte ne millijte e fqinjeve tane pushtues serbo-malazez e maqedono-grekek ortodoks. I juaj, mesuesi Ise