Ata qe e shkaterruan Kosoven per dy dekada me radhe, tani po kerkojne shkarkimine e kryeministrit Kurti

4. 10. 2021
Shkaterrusit ne fjale te cilet po kerkojne shkarkimin e kryeministrit te Kosoves jane nenshkruesit dhe perkrahsit e marrveshjeve te shumta, te cilat jane ne kundershtim me Kushtetuten dhe ne kundershtim me interesat e Kosoves dhe popullit te saje, si nenshkrimi i “asociacionit te komunave me shumice serbe”, si nenshkrimi i “demarkacionit me malin e ZI” dhe si nenshkrimi i “ekstra teritorit” per kishat ortodokse te Kosoves, te ozurpuara nga fallangat serbo-malazeze, me rastin e pushtimit dhe kolonizimit te Kosoves nga ana e Serbise.
Nenshkeimi i ketyre marrveshjeve ishte dhe eshte kryekput kunder interesave te Kosoves, kunder interesave te shtetit te saje dhe kunder interesave kombtare te shqiptareve ne ballkan, duke i dhene mundesi dhe shance padrejtesishte majorizimit te Serbise ne ballkan e sidomos ne Kosove, duke iu mundesuar te depertojne lirshem interesat ruso-kineze dhe shtrija e influences se tyre ne trojet e Ballkanit, permes keqperdorimit dhe manipulimit nga ana e Beogradit te pakices serbe ne veriun e Kosoves, mes te cileve jane involvuar edhe kriminel te shume serbo-rus, mbeturina te luftes qe ndodhi ne trojet e Kroacise, Bosnjes e Hercegovines dhe ne trojet e Kosoves.
E ftoi popullin e Kosoves qe keta zera destruktiv e zera te tradhtise, qe po e synojne destabilizimin e Kosoves, ti ndeshkoi pameshirshem me voten e vete, qe tua pamundesoi njehere e pergjithmione veprimin e tyre ne skenenn tone politike, te cilen e kane zhyte e permbyte ne korrupcion, nepotizem, krim te organizuar politik, ekonomik, shendetesor, arsimor e juridik. Tua pamundesoi njehere e pergjithmone rrenimin e metejshem te Kosoves, shtetit te saje dhe varferine e skajshme te popullates, duke i mbrojtur marrezishte interesat e veta personale e familjare dhe duke quar ujte ne millijte e fqinjeve tane pushtues serbo-malazez e maqedono-grekek ortodoks. I juaj, mesuesi Ise
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje