Reciprociteti me Serbine dhe me fqinjet tane eshte i domosdoshem dhe vetembrojtes, jo vetem me targa te automjeteve

6. 10. 2021
Reciprociteti eshte i duhur dhe i domosdoshem te perdoret me Serbine e me fqinjet tane qe kemi mardhenje me ta dhe deshirojme ti thellojme edhe metej ato, jo vetem me tagra te automjeteve por te vendoset reciprocitet ne te drejtat dhe lirite e njeriu, ne levizjen e lire te tyre pa dallim feje, race, pozite dhe pa dallim te perkatesise kombtare.
Reciprociteti me fqinjet tane e sidomos me Serbine eshte mese i nevojshem te shtrihet ne kulture, ne shkence, ne ushtrimin e religjionit, arsim, shendetesi, ekonomi, drejtesi, tregti, biznes. Reciprociteti me fqinjet tane te perdoret ne te drejtat, lirit dhe levizjen e lire te minoriteteve qe jetojne ne Kosove dhe minoritetit shqiptar qe jeton neper vendet e fqinjeve tane, prej nga na vijne edhe minoritetet e tyre, vendet e te cilave kane shkatuar e po shkaktojn ne vazhdimesi tek minoriteti shqiptar presion, burgosje, vrasje, gjenocid dhe perzenje me dhune nga trojet e tyre, te pushtuara nga greko-sllavet ortodoks.
Mjafton te rikujtohet gjenocidi serbo-malazez ndaji shqiptareve dhe shperngulja me dhune e tyre qe nga Sangjaku i Nishit, Ulqini, Plava e Gusia, Hot e Grude dhe Malesia e Madhe e Ded Gjo Lulit, deri ne Presheve, Medvegje, Bujanovce e Ternovc. Mjafton te rikujtohen represaljet, burgosjet, torturat, vrasjet dhe perzenjen me dhune te shqiptareve nga shtepite e veta prej pushtetit fashist te maqedoneve ne Iliriden Shqiptare dhe prej pushtetit fashiste te grekeve ne Janine e Cameri.
Ku eshte ndergjegja, morali, drejtesia, barazia e OKB, NATOS, BE, KFORIT, UNMIKUT, EULEKSIT qe nuk e kane bere qeshttje dhe nuk e bejne edhe tani problemin gjenocidal te shqiptareve qe eshte ushtruar per dy shekuj me radhe e po ushtrohet edhe tani ndaj tyre, siq po e bejne qeshtje te shpifur ne raport me pakicen serb ne veriun e Kosoves dhe ne veriun e Mitrovices, mesi te cileve eshte mbushur perplote me kriminel serb te luftes, te ardhur nga trojet e ishi jugosllavise kryesishte nga Kroacia, Bosnja e hercegovina, pa i vequar edhe nje pjese te medhe te vendaseve serb qe jane involvuar ne krime e vrasje barbare gjate luftes ne Kosove, duke shkatuar gjakderdhje te madh ne mesin e shqiptareve, duke i dhunuar mbi 20 mij femra shqiptare te moshave te ndryshme, te vrar e masakruar mbi 2000 femije shqiptare dhe 15 mij tjer te moshave dhe gjinive te ndryshme?!
Ku ishte ndergjegjeja, morali, drejtesia edhe e qeveritareve tane, per dy dekada me radhe qe nuk e kane bere qeshtje kete problem te madh e te hidhur gjenocidal qe ushtrohej e po ushtrohet mbi shqiptaret?!
Qe te aplikohet reciprociteti i permenduar me larte, ne menyre te barabart me fqinjet tane, per dy dekada me radhe, nuk i ka shkuar ndermend asnjeres prej qeverive kuislinge qe kishte Kosova e Shqiperia, asnjerit prej ministrave e kryeministrave, prej deputeteve e kryetareve te Parlamentit dhe prej presidenteve te Kosoves e Shqiperise. Nuk i ka shkuar mendja per rregullimin e kesaj qeshtje as UNMIKUT, as EULEKSIT, as KFORIT. Nuk i ka shkuar mendja as NATOS e as OKB, per ti rregulluar e trajtuar sa me drejte keto qeshtje per te cilat i kane pergjegjesite e veta ligjore, morale e njerezore, edhe pse qeveritaret tane ofruan liri e te drejta njerezore per minoritetet qe jetojne ne Kosove, sidomos per minoritetin serb, te cileve u siguruan shume liri e te drejta njerezore te garantuar me ligj, me shum sesa ne ndoj vend tjeter ne Europe e gjetiu.
Ne te kunderten po behen perpjekje te medha nga Serbia me institucionet e saje shtetnore duke i manipuluar serbet e veriut ne Kosove qe ta pengojne Qeverine e Kosoves ta mbroj Kushtetuten e shtetit te vete, ta mbrojne teritorin dhe kufijte e vete shtetnor, ta shtrijne pushtetin ne te gjithe teritorin e shtetit te Kosoves, po e pengojne ta luftoi krimin e organizuar nga bondat serbe te involvuar ne veriun e Kosoves andej e ketej kufijeve, duke depertuar ilegalishte me mallrat te pa doganuara, me substanca te ndryshme narkotike, duke shperndar arme ne veriun e Kosoves per ta armatosur popullaten serbe qe te shkatoi sa me shume pengesa e incidente te ndryshme per ta penguar shtrirjen e pushtetit gjithandej veriut, qe ti pengoi ndertimet pa lejen e qeverise se Kosoves, te ndertuara per kolonet serb nga ana e Beogradit dhe tua mundesoi kthimin e shqiptareve neper shtepite e ne trojet e veta, te cilet po pengohen te kthehen atje nga bondat kriminale te minoritetit serb, i cili eshte mbushur plot e perplot me kriminel lufte te ardhur nga Kroacia, Bosnja e Hercegovina per tu shpetuar krimeve gjenocidale qe i kane bere atje gjate luftes dhe ne Kosove po ashtu.
Per keto leshime e padrejtesi te medha gjenocidale qe iu kane bere shqiptareve autokton nga veriu i Kosoves dhe veriu i Mitrovices, te cilet gjate luftes i kane perzen dhunshem nga shtepite e veta, fqinjet e tyre serb, kriminel lufte, ua kane djege shtepite ne bashkpunim me bandat kriminale te luftes brenda e jashte Kosoves dhe pas luftes po ashtu ato banda i pengojne me te gjitha mjetet te kthehen shqiptaret ne shtepit e tyre, ku kane jetuar den baba den, edhe pse kane kaluar 20 e sa vite nga perfundimi i luftes ne Kosove, fain kryesor e barte KFORI, sidomos ai franqez, UNMIKU, EULEKSI dhe Qeverite kukulla te Kosoves qe funksionuan per dy dekada me radhe, dhe te cilat ne bashkpunim kane krijuar te drejta superiore per minoritetin serb ne dem te minotiteteve tjera qe jetojn ne Kosove nga bandat e kriminelet serb, te cilet i kane amnistuar dhe i kane fute ne organet e ndryshme shtetnore te Kosoves, ne gjykata paralele, ne arsim parallel e gjetiu ne dem te popullates shqiptare shtetformuse, e cila shtetin e vet e ka lare me gjak.
Keto banda kriminale te veriut Kosovar, tani po kerkojne me kembngulje zajednice te komunave me shumice serbe, po kerkojne ekstra teritor per kishat ortodokse te Kosoves, uzurpuar nga kolonet serb me rastin e pushtimit te saje nga Serbia, po kerojne hise ne gjigantin e madh te Trepces dhe ndarjen e Liqenit te Ujmanit, duke i shfrytezuar leshimet dhe gabimet e qeveritareve tane ne favor te serbeve e Serbise, e ne dem te shqiptareve, shtetit te Kosoves dhe ne dem te teritorit te saje.
Per te shpetuar nga kjo katrahure qe e kane krijuar qeverit tona kuislinge UNMIKU dhe EULEKSI per dy dekada me radhe, eshte mese i nevojshem dhe sa me pare te perdoret reciprociteti me Serbine e me fqinjet tane ne te gjitha fushat e cekura me larte. Pa kete reciprocitet e ka veshtire te mbijetoi Kosova, shteti i saje dhe popullata shqiptare nga invazioni i shumfishte i fqinjeve tane sllavo-greke. I juaj, mesuesi Ise
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje