Paraja naj verbon syte, na prish mendjen e shpirtin, nese nuk e menagjojme mire ate

22. 10. 2021
Nese nuk e menagjojm mire, drejte e njerezishte paran, ajo na menagjon neve jo mire, jo drejte dhe jo njerezisht. Paraja edhe pse mendohet se eshte qels univerzal i te berit jete te lumtur, gabohen te gjitha ata qe verbohen dhe bien viktime e ketij konstatimi. Ajo nese eshte dicka nuk eshte gjithcka. Ka edhe shume faktor qe mundesojn nje jete me te dinjitetshme, me te begatshme, me humane dhe me te lumtur.
Po na menagjoi paraja, eshte nje shpate e mpreht qe na ndane edhe me miqte e pandashem, pa te cilet jeta nuk ka kuptim. Kjo mund te na pasuroi, por njeri te edkuar, te dijshem, te ndershem, tolerante, te dashur, human, kombtar e njerezor ne raport me tjeret, sikur shkollimi dhe arsimimi kurr nuk na bene. Paraja na ofron grumbuj te medhenje ushqimi, por oreksin qe te kenaqemi me te, nuk na e jep, po ashtu nuk na jep edhe qetesine emocionale e shpirteror.
Paraja nese na menagjon, zemrat, shpirtin, emocionet e mendjen naj ngurteson. Miresine, dhemshurine, dashurine dhe mirkuptimin na e zhduk tersisht ne raport me te afermit, me femijet, familjen dhe dhe ne raport me miqte, dashamiret e ne raport me kombin ne pergjithesi.
Do te ishte ne nderin tone moral e personal, te mos e lejojme ne asnje menyre te na menagjoj paraja, sepse ajo, syte, mendjen dhe shpirtat tane perjetesisht do naj verboi e dehumanizoi ne raport me tjeret, me drejtesine, me te verteten, njerezoren e kombtaren, permes “kurverise” se saje. I juaj, mesuesi Ise
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje