Kure arsimit ia qajne hallin ata qe dijne çdo gje e nuk dijne asgje per arsimin!

Fatkeqsisht kemi ardhe ne nje gjendje te mjere qe nuk kemi sy me pa, mende me kuptu dhe emocion me ndje, realitetin e hidhur qe na ka kapluar nga te gjitha fushate jetike , jo vetem ne fushen e arsimit, derisa sa te naj hapin syte permes llupes, dhe te naj ngacmojne shqisat, mendjen e emocionet te huajt, qe te shohim se ne cilen gjendje kemi ra. Kjo faqe e zeze qe e ka mrri zenitin mes nesh si popull e si komb, fatkeqsisht nuk po sanohet por vetem po pershkrohet, atehere kur te huajt na terheqin vrejtjen. Ne kete fatkeqesi, shesin mend dardalecat per menquri! Une do i pyes dradalecat, derisa ishim antar te ENQA-s dhe ERQ-s, mos po pretendoni se gjendja e arsimit ishte e lakmushme ne Kosove?! Mos po pretendoni se planprogramet apo koruikulat e ahtuquajtura ishin ne nivel te duhur shkencor e edukativ dhe te hartura nga njerze profesionale per kete qeshtje?! Mos po pretendoni se tekstet e literatura shkollore po ashtu eshte hartuar nga njerze profesional e kompetent ?! Mos po pretendoni se Reforma ne arsim ka nis dhe ka filluat me njerze kompetent, profesional e serioz te arsimit?! Mos po pretendoni se trajnimi i puntoreve te arsimit per qeshtje te ndryshme te organizimit te procesit mesimor, te notimit e cilesimit te nxenesve eshte bere e po bvehet nga njerze profesional qe kane pergatitje te mjaftushme per nje qeshtje te tille sa delikate ,aq edhe serioze?! Mos po pretendoni se hapsira shkollore kabinetet, dhe mjetet mesimore ishin te mjaftushme per nevojat e organizimit te duhur te procesit mesimor neper niveleve te ndryshme te arsimit nga qerdhet e deri te univerzitetet?! Nese vertete mendoni ,se ishte çdo gje ne rregull derisa ishim antar te ENQA-s dhe ERQ_s, vertete jeni ne agoni. Fatkeqsisht, gjendjen nuk eshte mire ta pershkruajn ata qe dijne çdo gje ne çdo fushe, e nuk dijne asgje per arsimin. Problemet kur i trajtojne militantet partiak e jo profesionalistet e fushave te caktuara, gjendja e mjere qe e posedojme , do vazhdoi pa meshirshem te keqsohet edhe më shume ne realitetin tone shqiptar, jo vetem ne fushen e arsimit tone kombtar por edhe më gjere! I juaj, mësuesi Isë

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje