Pergjigje dhe pyetje rrethe qendrimeve te disave ndaj kombit dhe perkatesive fetare qe i posedojne

Me kete qe shkruani ju z. Enver Bajraliu dhe disa tjere ne postimin e Drita Islamit, pajtoj me shumicen e mesazhit te shkrimeve tuaja dhe kete qeshtje po e potencoi edhe vete, perpos qe po e zgjeroi temen se kur filloi gjeneza e pushtimit dhe nenshtrimit te trojeve tona, se kur filloi perdorimi formave te ndryshme pushtuese, te na tjetersojne tersisht edhe trurin tone si tru kombetar qe duhet te mendoi e te krijoj mendime te favorshme per kombin, duke u mbeshtetur vertete ne gjenezen tone qe e kishim dikur, e te cilen e shkaterruan dhe e deformuan tersisht pushtusit tane ne bashkpunim me tradhtaret ne mesin e popullit shqiptare. Po me befason fakti se, pse keni nje alergji aqe te madhe kur une po i njetesoi pushtuesit tane dhe po i cilesoi si pushtues e shkaterrues te njejte, pa u mbeshtetur ne dallime fetare qe i kan poseduar dhe i posedojne ata, sepse pushtuesit jane vetem pushtues e asgje tjeter?!. Pse kjo alergji aqe e madhe e juaja ndaj mendimeve te mija, te cilat i kualifikojne si pushtues mijavjeqar, pushtuesit latino-romak, greko-bizantin, te cilet e pushtuan dhe e shkaterruan tersisht Ilirine dhe ia amputuan mbi 90 mije kilometra katror te teritorit te saje, dhe sot e kesaj dite ne keto teritore jane te vendosur greko-sllavet e ballkanit dhe kete vendosje e kane bere per 1300 vite me radhe nene pushtimin romako-bizantin, derisa erdhe pushtuesi tjeter Otoman, po e theksoj edhe njehere pushtuesi O T O M A N, apo pushtuesi turko-aziatik?! Pse kjo alergji kaqe e terbuar ndaj mendimeve te mija, kur une i konsideroi pushtues per ma teper se sa gjesmen e trojeve tona, edhe ne ditet e sotit greko-sllavet e ballkanit?! A thu nuk eshte realitet kjo qe po e them?! Pse po e shfaqni nje alergji kaqe te madhe ndaj mendimeve te mija qe po thrrasin, mos te ngatrrohemi ne mes veti mbi baza fetare, qe ta shkaterrojme tersisht unitetin tone kombetare, sepse kete e deshirojne pushtuesit tane, te cilet e mbollen po kete element perqares dhe e perforcuan, te na perqajne mes veti, te na sundojne e te na poshtrojn me lehte, dhe permes kesaje mjeshtrie te na mbajne edhe sote te pushtuar me teper se sa gjysmen e kombit tone?! Pse po i pershkruajm mbi baza urrejtese, perkatesite fetare ne mesin tone kombetar, ku te trija fete jane te eksportuara nga pushtuesit tane shekullor?! A mos po doni te thoni se ne nuk jemi komb, por jemi popull i perkatesive fetare ?! Pse, ne si intelektual, si politikan apo si fetar, nuk e ulim koken, por e ngrisim zerin urrejtes ne mes veti, per shamija, per yll e hane musliman, e per kryqe katolik e ortodoks, ku te trija fete sot i posedon kombi yne, i duam apo nuk i duam ato?! A mos po doni tua shlyni nga koka besimet fetare, qe i posedojne shqiptaret, e pa mundeshme eshte kjo?! Pse nuk i trajtojme te gjitha fete si te barabarta ne mesine tone kombetar, ne emer te unitetit dhe ne emer te respektit e mirkuptimit mes neve si komb?! Pse ter ky vullnet antikombetar per ta cilesuar kombin tone si vehabist, si isis, si xhihadist, kur nuk kemi asgje te perbashket si komb me keto rrymime ekstreme?! Pse e njetesojme kombin tone me keto dukuri negative, per disa alement, qe nuk qojne pesh ne baze kombetare?! A thu, ne te gjitha konfeksionet fetare neper bote nuk ka kesi elemnt destruktiv?! A nuk eshte rast tragjik qe te mbushemi mend ne si komb,me kete qe ndodhi ne France per shkaqe fyerje e urrejtje ne baza fetare?! Kujt i konvenon kjo mortaje perqarje e fyerje ne mes popujsh e ne mes feshe, te bartet edhe tek ne shqiptaret si komb?! A nuk ndodhi ne Kosove lufta e pergjakshme e cila naj mori 15 mije viktima, vetem qe na urrenin serbet sllave e sllavo-greket tjere gjakatar, si shqiptar dhe na etiketonin perher si irredentist, nacionalist, fundamentalist, xhihadist, isis e çka jo tjeter, per ta justifikuar para botes gjekderdhjen qe e benin dhe po e bejne kunder shqiptareve te Kosoves, shqiptareve te pushtuar ne mal te zi, ne serbi, ne maqedoni e grequi?! A nuk shkaktuan gjakderdhje serbet, malazezet, maqedonet dhe greket tek shqiptaret, a nuk naj dhunuan keta maskarenje me qinda e mija nena e motra tona shqiptare, a nuk naj vrane femije e gra shtatezena, a nuk i gjunin viktimat e luftes per se gjalli neper puset ku pinin uje shqiptaret, a nuk na shanin nenen shqiptare keta gjakatar pushtues, a nuk na shanin edhe Zotin gjakataret?! Pse na duhet ne shqiptareve ta perforcojm kete propagande greko-sllave e ma gjere kunder nesh?! A nuk ishte e mjaftueshme, qe te bindemi per unitet kombetar, lufta ne krye me komandantin tone Legjendar Adem Jasharin, i cili i doli per balle nje kulshedre shfarosese kunder shqiptareve?! A na duhet edhe shume kohe si komb, qe te bindemi plotesisht se rrezikun me te madh e ka patur dhe e ka kombi yne nga pushtuesit greko-sllav, qe jane ne kordinim me rusine, shtetet arabe, e disa shtete evropiane, te cilat edhe sote e kesaj dite nuk e njohin shtetin e kosoves dhe per tu habit tersisht edhe “Selija e shejte e Vatikanit”, nuk e njeh shtetin e Kosoves dhe token e saje e quan” toke te shejte serbe”?! A i kontribon kjo gjendje paqes apo, po thirret ne lufte te pergjakeshme edhe metej kunder popullit shqiptar nga greko-sllavet?! Lexusi im i dashur, une mendoi se sherri me i madh per kombin tone eshte greqia, serbia dhe tradhtaret e kombit qe po i sherbejne marrezisht qarqeve te tyre antishqiptare propagandistike , ne bashkpunim edhe me qarqet tjera antishqiptare, te cilat nuk heqin dor, per ta asimiluar kete popull tersisht, sikur kane vepruar shekuj me radhe ne kete drejtim pushtusit tane. Uroi nga zemra shendet intelektual e edukim kombetar ne tere popullin shqiptar! Ripostim- I juaj, mesusi Isë

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje