Nuk eshte islamofobi, krishtenofobi as Europofobi, ne se ua vejme ne pah djallezite e dinakerite e tyre

Derisa shqiptaret si komb ta kuptojne, se nuk eshte islamofobi, krishtenofobi, Europofobi e as Aziatikofobi, nese ua vejme ne pah dinakrite e pushtueseve tane qe i perdoren e po i perdorin permes fese krishtene dhe asaj islame, per ta perqar mes veti e asimiluar kete popull, edhe permes dhunes e propagandes angtishqiptare nga nivelet ma te ulta njerezore, tragjedia do te vazhdoi edhe me tej per kombin tone. Kjo tragjedi ka filluar ne kontinuitet, qe nga pushtimi i Ilirise, e cila u mbajte e pushtuar per afer 14 shekuj me radhe, duke trefishuar pushtimin edhe me ardhjen e popullates sllave nen perkrahjen latino-romake dhe greko-bizantine , per ti shtrir ne trojet tona ardhacaket sllave qe nga alpet Ilire ,tani sllovene e deri te viset shqiptare, Janina e Çameria ne Greqi, qe mos t`i permende gjitha trojet radhazi, ku jane vendos bullgar e maqedon, grek e serb, malazez e kroat, boshnjak e slloven dhe nje pjese e madhe e shqiptareve ne keto troje jane asimiluar e shkrire ne keta popuj ardhacak dhe pjesa tjeter jane vrare e perzen nga trojet e veta me dhune e presion te pa pare. Pas ketij tmerri i cili zgjati per afer 14 shekuj, filloi edhe tmerri tjeter per afer gjashte shekuj tjere, permes pushtusit Otoman aziatik, me te njeten menyre, perqaj e sundo mbi baza fetare dhe permes dhunes politike gjenocidale kunder shqiptareve si kunder paraardhesve te tyre Ilir, qe i gjuanin edhe ne dete per se gjalli, te kete mish te mjaftushem per peshk deti e gjallesa tjera ne te. Per te vazhduar kjo bloje antinjerezore e anti shqiptare deri ne ditet e sotit, filloi edhe njehere ripushtimi i gjakosur sllavo-greke krishten, atehere kure u be shpallja e pavaresise se Shqiperise nga pushtuesi turko-otoman, duke i ricoptuar tokat tona me bekimin e Europes plake. Ju lutem mos ma merni per Europofobi, se kombi im ishte europe para te gjithe europianeve dhe eshte I tille. Kete qe e pohova, jo si klrishteno-fob, jo si islamo-fob, jo si europiano-fob, por si nje shqiptar qe po me dhemb ne shpirt, historia kaqe e padrejte qe eshte bere dhe po behet ndaj kombit tim te dashur e te shumvuajtur. Mu per kete realitet te hidhur, nuk duhet te surrullatemi shume, here nga krishterimi e here nga islami, here nga Europa e here nga Azija, duke mbrojtur tezen se kush na mbrojten prej pushtueseve te ndryshem. Mjafton per secilin qe i dine shkronjat e gjuhes shqipe, ti lexoi vendimet qe u moren ne kongresin e Berlinit, ne Konferencen e Londres, ne Paqen e Varsajes ne Mbledhjen e Avnojt e shume e shume vendime qe i moren neper kohe aleancat e ndryshme te forcave te medha vendosese, qe per asnje qast nuk e trajtuan kombin shqiptar drejtesisht, njerezisht e moralisht, por i bene te gjitha te zezat kunder tij dhe trojeve te tyre, te cilat i bene cope e grime, per t`i shperblyer ardhacaket ne Gadishullin tone Ilirik, te cilit ia nderruan edhe emrim e ia vuan emrin “ ballkan”, me qellime djallezore, qe t`ia humbin gjenzen Ilire ketij gadishulli, qe tia humbin emrin Iliris e Dardanis, duke e emruar Dardanine “ Kosovo-i metohija”, apo “kosmet”, barbaret njerezor qe i perkrahen aq shume barbaret ardhacak sllave, po ashtu gjakatar kunder shqiptareve, duke i perkrahur te behen edhe car e llazar ne trojet tona, serbet, maqedonet, bullgaret, greket, kroatet, sllovenet e boshnjaket, qe nga ardhja e tyre ne fillim te shekullit te gjashte. I bej nje lutje kombit t`im te dashur, mos ta konsideroi veten as si islamofob, as si krishtenofob, as si Europofob, e as si turko-aziatikofob, kur i vene ne pahe dredhite e te gjithve qe naj bene brenda kesaje historie 2000 vjeqare. Ata qe sot bejne lajka ne baza fetare dhe anojne her nga njeri e her nga tjetri pushtues, jane mbeturina qe kundermojne ne mesin e kombit tone, si tradhtar te interesave kombetare, interesave te Shqiperise Etnike, interesave te unitetit tone kombetar. Ata qe e lansojn tezen, se feja e shqiptarit eshte Europa, eshte Azia, Athina, Moska e Beogradi, jane fanatik fetar, kembe e koke tradhtar, te cilet shkelin mbi parimin e Rilindaseve tane, qe me largepamesi e racionalitet, e kane leshuar ne hapesiren gjeografike shqiptare, thirjen me te forte kombetare per unitet:” Feja e shqiptarit eshte shqiptaria”.
Lexuesi im i dashur, mos e konsidero veten si islamofob, krishtenofob, Europofobe dhe Aziatikofob, nese ua vene ne drite te gjitheve djallezite e tyre dhe barbarizmat e turpshme, qe i bene ndaj nesh si komb me i vjeter europian. I juaj, mesuesi Isë

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje