Njerezit e vemendshem jane te menqur dhe e ngrisin diturine sistematikisht gjate jetes

25. 06. 2016
Elementi me i fuqishem i menqurise sone eshte koncentrimi i vemendjes ne nje objektiv te caktuar,ne nje ngjarje, proces apo dukuri personale, shoqerore dhe natyrore, e cila per nje moment te caktuar eshte aktuale dhe prezente. Sa me shume qe jemi te koncentruar ne nje objektiv te caktuar, ne nje ngjarje, e ne nje dukuri, aqe me shume i njohim dhe i koptojm ato. E keqja me e madhe e menqurise eshte shperndarja e vemendjes ne shume objektiva.Sa me shume qe e shperndajme vemendjen tone neper objektiva te cilat na ngacemojne, aqe me pak i njohim dhe i kuptojme ato. Ngacmimet qe e ndezin interesimin, vullnetin dhe deshiren tone, aty do te na perqendrohet vemendja, qofshin ato ngacmime te favorshme per ne apo te demshme. Ne kete raste kerkohet vigjilence se ku po e perqendrojme vemendjen tone.
Po e perqendruam vemendjen brenda botes sone personale, pa dyshim do ta gjejme burimin e pashtershem te thesarit tone, i cili do te na sherbej gjate tere jetes drejte sukseseve dhe ngritjes e zhvillimit te diturise, e fushave tjera per te cilat jemi te interesuar. Perqendrimi i vemendjes nje nga nje radhazi mbi deshirat tona, ambicjet, synimet dhe qellimet qe ia kemi vuar vetit, me doemos na mundeson ti gjejme rruget e verteta, format me objektive dhe teknikat e persosura drejte zoterimit te asaje qe ia kemi vuar vetit si detyre e obligim ta njohim, a ta zgjiodhim ne favor tone dhe ta e ta pervetsojme, sepse potencialin per ti bere realitet deshirat tona e posedojm per brenda nesh. Ate potencial qe e posedojme duhet ta zgjojme nga gjumi sa me pare, qe mos te vdes i pergjumur
Me nje fjale e kuptojme veten se me cfare potenciali fizik, psikik, emocional, intelektual, moral, human e kombtar posedojm, duke i vuar ne pah e ne sprove potencialin e shpirtit, emocioneve, motiveve, karakterit, prirjeve, vemendjes, ambicjeve, diturise dhe tere kapacitetin tone qe e posedojme ne boten e brendeshme.
Nese e perqendrojm vemendjen ne proceset e ndryshme shoqerore, do ti kuptojm tiparet e asaje shoqerije ne mesin e seciles jetojme. Do ta kuptojm se sa eshte ideale, e korruptuar, nepotiste dhe e kriminalizuar ajo shoqeri. Do ta kuptojme se eshte shoqeri qe i mbrone vlerat kombetare apo i shkele dhe i neperkembe ato. Kete kuptueshmeri, qofte per te mirat e saje apo te kqijat, ia bejme te kjarte sa me shume te jete e mundur qe ta kuptoi edhe opinioni, qe mos te bije viktime e propagandes mashtruse te politikes sociopate.
Aty ku koncentrohet vemendja, shkelqen edhe menquria.Sa me e shperndare te jete ajo,na kaplon padituria.Nese e perqendrojm vemendjen ne proceset natyrore, do ti kuptojm me mire tiparet dhe fshehtesite e natyres, Nese perqendrohemi ne proceset shpirterore do ti kuptojm llojet e shumta te tipareve te njerezve dhe tipareve tona personale, qofshin te mira apo te kqija ato tipare qe i posedojm, ndermarrim masa, qe tiparet e mira ti ngrisim e ti persosim, kurse tiparet e kqija ti zavendesojme sa me shume te jete e mundur me tipare te mira njerezore.
Lexuesi im i dashur, sa me te vemendshem qe jemi, aqe me te menqur e te ditur behemi. Duhet te kujdesemi shume, se ku me shume po e koncentrojme vemendjen, ne gjera te mira apo ne gjera te keqija, sepse ato do ti arrijme. I pavemendeshmi nuk arrine kurgje, perpos vuajtjeve e mjerimit gjate jetes. I juaj, mesuesi Ise
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje