Sipas cilit mentalitet po bejme jete ne shqiptaret

Si po duket jemi larguar shume nga mentaliteti i te jetuarit kombetarisht e njerezisht, qe ta qojme perpara e ta zhvillojme mentalitetin tone, kulturen dhe traditen qe e kishim më pare ne gadishullin ILIRIK. Jemi tretur fare, pas mentaliteteve te huaja, duke ia kthyer shpinen mentalitetit tone.
Nga te gjitha keto mentalitete, gati eshte tjetersuar tersisht truri yne kombtar duke u shkri ne mentalitete te huaja dhe duke e humbur aftesine e te menduarit dhe vepruarit kombtarisht. Pra eshte bere nje perzirje mentalitetesh politiko-fetare e kulturore tek populli yne duke u tjetersuar mentalisht e shpirterisht nen ndikimin e mentalitetit fetar e kulturor te besimit krishten katolik ne njeren ane, nen ndikimin e mentalitetit fetar e kulturor te besimit krishten ortodoks ne anen tjeter dhe nen ndikimin e mentalitetit fetar e kulturor te besimit islam musliman, duke harruar mentalitetin dhe kulturen tone, qe ta zhvillojme me dinjitet te forte kombtar dhe ta perparojme krahas dinjiteteve tjera ne bote e rreth nesh.
Ne mesin tone kombetar kemi tri mentalitete fetare e kulturore dhe shume mentalitete politike duke futur mes nesh konfuzitet, hutij, urrejtje dhe perqarje mbi baza fetare, politike e regjionale ne dem te mentalitetit tone kombetar e kulturor, ne dem te zgjidhjes se problemeve kombtare dhe ne dem te bashkimit te trojeve tona te pushtuara nga pushtusit tane fqinje greko-sllav.
Mentalitetet tona te shumta politike e intelektuale, fetare te besimit krishten katolik e ortodoks dhe te besimit islam musliman, jane shume large mentalitetit te jetuarit sipas kerkesave dhe interesave unike kombetare. Nje mentalitet kontraverz e servil politiko-fetar, aspak kombetar.
Me nje fjale, te gjitha keto mentalitete kane ndikuar tej mase, qe ta tjetersojne plotesisht mentalitetin e te jetuarit tone me dinjitet unik kombetar.
Lexuesi im i dashur, ka ardhe koha ti pastrojme dhe ti zhdukim rrenjet e shumta te mentaliteteve tona, te te jetuarit pa dinjitet kombetar, tretur dhe gjunjezuar pas tjereve. I juaj, mësuesi Isë

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje