Ndalesat zyrtare te pushtuseve tane mbi gjuhen dhe mbi shkollat Iliro- shqiptare

Qe nga pushtimi i ILIRISE ne shekullin e pare te kesaje epoke u ndaluan zyrtarisht, perdorimi i gjuhes dhe shkollave Iliro-shqiptare. Ne vend te gjuhes ilire u zyrtarizuan gjuhet e dy perandorive pushtuese, ne zonat ku ato e shtrine ndikimin e tyre politik, fetar e pushtues dhe perdorimi zyrtar i gjuhve sllave, ku e kishin shtrir ndikimin caret pushtus sllave, nen perkrahjen e dy perandorive. Perandoria romake imponoi gjuhen latine dhe shkollat fetare katolike te derigjuara nga Vatikani, ndersa perandoria byzantine imponoi gjuhen greke dhe shkollat fetare ortodokse, kurse ne anen tjeter caret sllav impononin gjuhen e tyre sllave dhe shkollat fetare sllave te dirigjuara nga Bizanti.
Ketu nis fillimi i shkaterrimit te gjuhes iliro-pellazge, shkollave dhe civilizimit Ilir ne pergjithesi, duke depertuar ne te gjitha fushat e organizimit jetesor, ndikimi i gjuhes, fese, shkollave dhe kultures se pushtuseve tane. Per ta thelluar me tej pushtimin, keto dy perandori dhe caret pushtues sllave, e perdoren me mjeshtri e me dhune elementin fetar si teknike pushtuse e maskuar me elementin e dinakerise dhe cinizmit te pushtuseve, ku e hoqen nga skena perdorimin e besimit pagan Iliro-pellazg, te cilet e besonin Zotin permes figurave hyjnore te diellit, tokes, ujit dhe ajrit dhe i luteshin atij permes gjuhes ilire.
Pas pushtimit te ILIRISE, popullates iu imponua ta besojne zotin permes krishtit dhe ti luten atij me gjuhen latine besimtaret katolik, me gjuhen greke e serbe besimtaret ortodoks, sepse keshtu i pranon lutjet krishti dhe ia dergon Zotit per ti pranuar ato lutje. Ne kete menyre pushtuesit romako-bizantin dhe caret pushtues sllave deshen ti humbin tersisht gjurmet e gjuhes iliro-pellazge, gjurmet e besimit pagan te ilirve dhe gjurmte e shkollave te tyre Ilire, qe funksiononin nder te parat shkolla ne bote. Kjo mortaj e zeze pushtuese dhe shkatrruese zgjati per afer 14 shekuj me radhe.
Pas ketyre shekujve pushtues i erdhe radha perandorise se trete pushtuese Otomano-turke-aziatike dhe ne skene zurtare e futen gjuhen turke dhe shkollat fetare muslimane turke, per ta zbehe nga skena e perdorimit gjuhen tone te dashur shqipe, permes te ciles beheshin perpjekje te ruhet substanca jone kombetare. Per ta shkaterruar sa me shume substancen tone kombetare, pushtuesit turk e zyrtarizuan gjuhen turke, besimin islam dhe shkollat muslimane te derigjuar nga stambolli per pese shekuj me radhe, per tiu lute ne gjuhen arabe Zotit, tani jo permes krishtit, po permes te derguart te tij Muhamedit. Pas shpalljes se pavaresis se Shqiperise, fuqite e medha te europes ne Koferencen e Londres, e bene cope e grime edhe njhere siq e kishin bere ma pare Shqiperine, per ti shperblyer me tokat tona greko-sllavet e ballkanit, apo klyshet e dashur te rusise, ku gjuhe zyrtare u imponua gjuha serbe, gjuha maqedone dhe ajo greke per teritoret e ripushtuara shqiptare nga greko-sllavet e ballkanit, u imponuan edhe shkollat greko-sllave sipas sistemit politik e pushtues te tyre neper ato troje. Ky realitet po vazhdon edhe sote e kesaj dite duke e asimiluar popullin shqiptar permes ndalimit te gjuhes, permes ndalimit te shkollave shqipe, permes besimeve fetare, kultures, permes vrasjeve, perzenjes nga trojet tona dhe permes pushtimit te tyre dhe grabitjes se pasurise shqiptare ne pergjithesi.
Lexuesi im i dashur, mos e harro kurr se pushtuesit tane latino-romak, greko-bizantin, caret sllave, turko-aziatiket dhe Europa plake, na asimiluan nje pjese dermusete poopullit tone ne sllav ne grek, italjan e ne turqe, duke na shkaterruar me paramendim qenjen tone kombtare permes zytarizimit te gjuheve te tyre, permes ndalimit te shkollave shqipe, permes imponimit te feve, qe te na perqajne e te na sundojn sa me lehte ne bashkpunim me tradhtaret, lakmitaret dhe zuzaret klerik e politik te besimeve te ndryshme qe gjenden ne mesin tone kombtar. I juaj, mësuesi Isë

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje