Disa shqipfoles e kane mbush gojen plote Europe, por mendojne e veprojne sipas ligjeve te Xhungles ne Afrike

Per disa shqipfoles eshte bere mode te zhurmojne perplote gojen mbushur me europe, ndersa mendimet, bindjet dhe veprimet e tyre i bejne sipas ligjeve te xhungles, ne dem te interesave te tjereve, te qeshtjes sone kombetare dhe ne dem te unitetit te tij e bashkimit te trojeve tona. Per ti mbuluar veset dhe veprimet e tyre sipas ligjeve te Xhungles, ata mbeshteten dhe fshihen pas zhurmes dhe slloganit mbushur gojen perplote Europe e Vatikan, Azi e Stamboll. Athine, Beograd e Moske, kush si katolik, kush si ortodoks e kush si islamik, duke deshmuar veten qe jane gjunglash e anti kombtar, edhe pse belbezojne verberisht ne gjuhen shqipe. Per qudi keta shqipfoles manifestojne krenari duke u identifikuar me civilizimet e huaja dhe pushtueseve tane kush si katolik, kush si ortodoks e kush si islamik, te cilet e shkatrruan deri ne fund civilizimin tone qe e kishim më pare, duke bashkpunuar me pushtuesit tane. Kete shemti e ka asimilimi i atyre shqipfolesve qe iu ka tjetersuar truri dhe aftesia per te menduar, per tu ndjere dhe per te vepruar kombtarisht. Kjo shemti asimilimi ka ndodhe më pare dhe po ndodhe dita dites edhe sot, duke u identifikuar me kulturat e besimet fetare te pushtueseve tane dhe duke nderruar edhe perkatesine kombtare nga shqiptar ne greke, ne sllave, ne italjane, ne turk, duke nderruar edhe emrat e vete qe kishin ma pare e çka jo tjeter, te shitur per pak pare! Ky eshte qmimi i tjetersimit qe i ka ndodhe trurit te disa shqipfolesve, te cilet per pak pare jane te gatshem te bejne shume krime ne dem te tjereve dhe ne dem te qeshtjes sone kombtare, duke quar ujte ne mulli te hasmit. Keto mbeturina shqipfolsish, duhet kohe e angazhim serioz ne nivel kombtar, te pastrohen nga mesi yne. Nese ne si komb, vazhdojme edhe mëtej me inferioritetin tone ndaj shqipfolseve te asimiluar dhe ndaj pushtueseve tane, qe po bashkpunojne me shqipfolesit, kete qorbe bajate do ta na servojne perhere shqipfolesit se bashku me pushtuesit tane, pas te cileve jane bere shume merak, duke harruar veten kush ishin e kush duhet me qene. Ne ato momente kur i mbivleresojme tjeret dhe e nenvlersojme veten, kurr nuk vleresohemi nga ata, por perbuzemi, nenvleftesohemi dhe poshtrohemi edhe ma shume. Derisa nuk i mbizoterojme mendimet, bindjet dhe sjelljet defanzive te disa shqipfolesve tekanjoze, te cilet nuk i perfillin argumentet qe e demonstrojn te verteten e realitetit te hidhur per ne si komb, keshtu do te na kalojne vite, dekada e shekuj, siq na kane kaluar qe 2000 vite me radhe, duke u sorrullatur ne mjegullen e pa fund, permes fantazive tona, qe burimin e kane ne plehrat e pushtuyeseve tane mija vjeqar dhe ne shemtine e asimilimit te shqipfolesve si tradhtare te kombit, edhe pse belbezojne ne gjuhen shqipe.
Lexuesi im i dashur, nuk mund te deshmohemi se ishim europian para te gjithe europianeve e jemi dhe e dojme europen, edhe pse po kjo europe, se bashku me vatikanin, stambollin, mosken, athinen, beogradin e qendra tjera sllave e kane perbalte dhe e kane shkaterruar civilizimin tone te meparshem per interesa te veta te ulta e antinjerezore, duke shkaktuar gjakderdhje te medha, asimilim te shemtuar, perzenje nga trojet tona dhe coptimin e tyre per ti shperblyer greke e sllav. E pa mundeshme eshte te deshmohemi si europian autokton para se te ishin tjeret, permes rrenave e genjeshtrave, permes korupcionit e shkaterrimit te pasurise sone kombetare, permes devalvimit te arsimit, shendetesise, ekonomise dhe drejtesise, permes varferise se skajshme te popullates, permes papunesise, permes trafikimit te qenjeve njerezore, substanacave narkotike, permes prostitucionit dhe permes divergjencave te shumta e perqarese mbi baza partiake e fetare, por e deshmojme te kunderten. Sado qe e mbushin gojen plote europe, nuk mund te fshihen dot, mendimet dhe sjelljet e shemtuara te disa shqipefolesve te asimiluar, qe i bejne sipas ligjeve te Xhungles ne Afrike, te cilet fatkeqesisht nuk jane pak ne mesin tone kombetar. I juaj, mësuesi Isë

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje