Kumarite e Frances dhe Europes me Serbine, Greqine dhe sllavet ne ballkan, po i paguan shume shtrejte Kosova, Shqiperia dhe trojet tjera shqiptare

Franca e Evropa, edhe njeher e deshmuan kumarine e tyre me Serbine e me sllavet tjere te ballkanit dhe me Greqine, duke i vuar telat me gjemba mes per mes Ures se Ibrit ne Mitrovice, per t`i coptuar prap tokat e shqiptareve, s`iq i kane coptuar ma pare ne Kongresin e Berlinit dhe Konferencen e Londres. Kesaje faqe te zeze i priu “nusja” e picpillosur e “civilizimit europian” e quajtur France, per tia deshmuar kumarine e vjeter Serbise kriminale dhe gjakatare, ne dem te qeshtjes sone kombetare.
Molle me sheqerka per kete kumari te “nuses” “civilizuese” dhe sheqerashave europian, me Serbine, eshte Trepça e mbushur me ushqim per sheqerashat e “civilizuar” te Evropes, ku ne mes te saje gjendet edhe “djepi” “civilizues” Greqia.
Vallen e turpit per kete kumari, po e luajn politikanet shqiptare ne Shqiperi e ne Kosove dhe politikanet shqiptare ne trojet e pushtuara shqiptare, nen orkestrimin muzikor te Serbise e Greqise dhe malit te Zi e Maqedonise, duke vene nenshkrime pa e ndjere dhembjen per demin qe po ia shkaktojne Kosoves, Shqiperise dhe trojeve tjera shqiptare nenpushtim, me nenshkrimin per “Asociacionin e komunave serbe”, nenshkrimin e “ Demarkacionit me malin Zi”, qe ia falen mbi 8200 hektar toke te Kosoves, nenshkrimin e faljes se nje pjese te detit shqiptar grekeve, nenshkrimin e shume marrveshjeve ne dem te shqiptareve andej e ketej kufijeve shqiptaro-shqiptar. Pritet shume shpejte te nenshkruhet ne dem tonin edhe demarkacioni me Serbine, e cila nuk ngopet me pak teritor te Kosoves, po do ta kerkoi ma teper se gjysmen e teritorit te saje, po ashtu pritet qe Greqia do ta kerkoi jugun e Shqiperise. Nese i logorisim edhe shume hektar toke, qe ua falen kishave ortodokse, neve shqiptareve do te na mbesin vetem bjeshket e nemura dhe bokrrinat e thata e te patejkalushme te Kuksit, Mirdites, Pukes dhe Krujes.
Lexuesi im i dashur, mos u bene pjesemarres edhe ti, ta hedhish vallen e turpit te kumarise se Frances dhe Evropes, orkestruar nga Serbia, Greqia, mali i Zi, Maqedonia dhe Rusia, te pergjakura tersisht me gjakun e shqiptareve. I juaj, mësuesi Isë

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje