Kosoves duhet ti interesoi bashkimi me Shqiperine e jo me BE, thot Faton Klinaku

11. 07. 2021
Nuk e kam te kjarte qellimin e Klinakut dhe kundershtareve tjere opozitar se kundershtimi i tyre eshte me gjithe mend, apo kan per synim vetem ta kundershtojne kot si koti ministren e puneve te jashtme Donika Gervallen, e cila eshte rreptesishte kunder minishengenit ortodoks sllav, qe synim e ka majorizimin e tyre ne ballkan, sidomos majorizimin e Serbis ne raport me 5 shtetet e ballkanit, i cili dominim do te pjell prap konflikte te medha mes shteteve ne fjale, sepse ka perenduar koha e majorizimit dhe dinakerive sllave qe po perpiqen ti realizojne permes minishengenit ortodoks serb, pas te cilit qendron edhe Moska?!
Faton Klinaku nuk ka aspak te drejte nese e deshiron bashkimin me Shqiperin, sipas frymes politike te Edvin Kristaq Rames, i cili eshte i interesuar me pare te bashkohet me minishengenin sllav ortodoks, duke pozicionuar Kosoven, besa edhe Shqiperine si bishte pas prapanices se Serbise dhe aleances sllavo-ortodoikse permes minishengenit ne fjale.
Nuk besoi se ky qendrim politik i kryeministrit te Shqiperise Edi Rama, Faton Klinakut udheheqes i OVL dhe Opozites se Kosoves qe e ploteson vullnetin e shqiptareve si komb ne Shqiperi, ne Kosove e vullnetin e shqiptareve ne trojet e veta te pushtuar nen qizmen pushtuse te greko-sllaveve ortodoks te ballkanit!
Shqiptaret e vertete jane per bashkimin e Kosoves me Shqiperin, por jo te mbesin bishte pas prapanices se Serbise dhe aleances sllavo-ortodokse te minishengenit serb!
Per ta demantuar lansimin e propagandes kunder ministres se puneve te jashtme z. Donika Gervalles, mese miri e demanton ajo qe e ka thene vet Donika Gervalla ne tubimin e Dubrovnikut, per 6 shtetet pjesemarrese ne at tubim, pa e theksuar ndaras Kosoven si fajtore, e cila shprehet ne kete menyre:
“Me gjithë vështirësitë dhe sfidat, shprehet Donika Gervalla, duhet konstatuar që BE-ja na ka ofruar më të mirën që posedon – perspektivën e anëtarësimit në projektin më të suksesshëm të historisë evropiane.
Prandaj, mbi të gjitha për veteveten, ne duhet të përmbushim detyrat tona: duhet të ndërtojmë shtetin ligjor, duke përfshirë edhe të qenit të ashpër ndaj korrupsionit, duhet të garantojmë lirinë e shtypit dhe të bëjmë reforma të vërteta ligjore. Ne ende nuk kemi arritur aty. Dhe nuk ka asnjë arsye pse ta fajësojmë BE-në për gabimet tona. Askush nga ne nuk do të duhej të mashtronte veten duke thënë apo menduar që mund të hyjmë (në BE) pa i kryer punët tona.
Kosova, qeveria jonë dhe qytetarët tanë nuk do të bien në kurthin e ndarjeve, cinizmit apo koncepteve alternative, siç është për shembull Mini-Shengeni, i cili bie ndesh me BE-në dhe parimet bazë të projektit më të suksesshëm në historinë evropiane. Mini-Shengeni na katapulton në kohë të vjetra të këqija, kur njëra palë përpiqej të dominonte gjithë të tjerët.
Më lini të jem shumë e qartë: nuk ka Mini-Shengen. Është Fake. Dhe është një kurth, sepse pretendon të jetë si BE-ja, pa qenë I tillë”.
Ky qendrim i ministres se puneve te jashtme Donika Gervalles, nuk ishte kunder interesave te Kosoves as kunder interesave te 5 shteteve tjera pjesemarrese, perkundrazi ishte pro interesave te tyre ne ate tubim, por ne mbrojtje te secilit shtet qe te mos dominohet nga Serbia, e cila e ka synim majorizimin mbi shtetet ne fjale. Me respekt, mesuesi Ise
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje